Nový protiletadlový systém Pancir-S2 pro ruskou armádu

Foto: Pancir-S1 na výstavě MAKS 2013; větší foto; ilustrační foto / Vitalij Kuzmin; CC BY-SA 3.0
Pancir-S1 na výstavě MAKS 2013; větší foto; ilustrační foto / Vitalij Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Ruská armáda zavedla do výzbroje nový samohybný protiletadlový systém krátkého a středního dosahu Pancir-S2. Od svého předchůdce se liší zejména o 50 % větším doletem raket.

Rusko na začátku roku 2014 oznámilo zahájení prací nad novou verzi protiletadlového systému Pancir-S1. Nová verze označována jako Pancir-S2 byla vyvíjena s ohledem na rostoucí počty bezpilotních letadel. Podle ruských představitelů bude Pancir-S2 schopen nasazení i za severním polárním kruhem.

V současné době v ruské armádě slouží přes 60 vozidel Pancir-S1 (SA-22 Greyhound v kódu NATO). Výrobcem zbraně je tulská Konstrukční kanceláře jemné mechaniky.

Pancir-S1 kombinuje dvojici rychlopalných kanónů 2A38M ráže 30 mm a dvanáct raket 57E6-E s doletem 20 km. Podle oficiálních zdrojů je Pancir-S1 schopen ničit velmi obratné cíle v malé nadmořské výšce.

Nová verze Pancir-S2 je konstrukčně prakticky totožná, ale je vybavena lepšími raketami s doletem 30 km. "Rozměry střel budou mírně změněny, ale lze je použít jako obvykle a není třeba provádět žádné konstrukční změny," uvedl na konci roku plukovník Jurij Muravkin, zástupce velitele protivzdušné obrany Ruské federace.

Bližší informace o nové raketě nejsou k dispozici - navádění ale zůstalo stejné. Vozidlo za pomocí radaru a elektrooptických senzorů předává raketě informace o poloze cíle. Raketa nese rádiový i laserový odpovídač, takže ji mohou sledovat obě složky systému navádění palby.

Původní Pancir-S1 dokáže na vzdálenost 30 km zjistit cíle s čelním radarovým průřezem 2 až 3 m2 a ze vzdálenosti 24 km cíle sledovat. Pancir-S1 umí navádět až čtyři rakety najednou, ale obvykle se navádějí dvě rakety na jeden cíl. Všech 12 raket lze vyslat během jediné minuty.

Problémem nejsou ani cíle na zemi nebo vodní hladině, které lze ničit hlavňovou výzbroji. Dá se očekávat, že Pancir-S2 dále pokročí ve schopnosti detekovat malé a rychlé cíle na velké vzdálenosti. Blížší podrobnosti o vylepšení Pancir-S2 nejsou k dispozici.

Pancir-S2 v Sýrii.

Pancir-S1/S2 je určen k ochraně proti letadlům, vrtulníkům, řízeným střelám, přesným zbraním, leteckým pumám a bezpilotním prostředkům. Cíle (až do rychlosti Mach 3) ničí dvojice kanónu s celkovou kadencí 5000 ran/min (zásoba 2x700 nábojů) s dostřelem 4 km a rakety s doletem 20 km a dostupem 8 km.

Rychlost odezvy je 4 až 6 sekund pro řízené střely a pouze 1 až 2 sekundy pro dvojici rychlopalných kanónu. Celý komplet lze umístit na kolový podvozek KAMAZ-6560 nebo na pásový GM-352.

První jednotkou vyzbrojenou systémy Pancir-S2 se stal 1533. protiletadlový raketový pluk ve Vladivostoku. Pluk je vybaven komplety S-300PS a je přezbrojován na nejnovější S-400 Triumf. Před několika týdny zpravodajský kanál Russia Today ukázal systémy Pancir-S2 rozmístěné v Sýrii.

P a ncir-S1 je  pokládán  odborníky za jeden z nejlepších na světě.  V současné době slouží (případně je objednán) v armádách osmí zemí – především na Středním východě.

Přikládá se mu také sestřel turecké stíhačky F-4 Phantom II z roku 2012 s y rskou protivzdušnou obranou„Z dostupných záběrů, které se objevily na internetu, je možné soudit, že turecký Phantom byl pravděpodobně sestřelen  protiletadlovou  palbou. Z těch zbraní, které syrská protivzdušná obrana má, to mohl být Pancir,“ řekl tehdy vojenský expert generálplukovník Leonid Sažin.

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...

Protitankový dron z Ruska

Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před ...

Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 ...

Barguzin: Ruský vlak posledního soudu

Rusko pokračuje ve vývoji železničního raketového vlaku Barguzin. Podle plukovníka Vladimíra ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • sokolik
  19:01 16.03.2016

  Musíme si uvedomiť, že systém PVO je viacvrstvový a tak použitie Panciru je úplne posledná. Nepoznám celú sýrsku PVO, ale určite išli sovietskym systémom ochrany a nespoliehali sa len na Pancir. Tvrdenie že systém je ľahko prekonateľný tj,. zarušený je príliš jednoduché konštatovanie. Všetci vieme, že najväčší problém nie je technika ale vyškolená obsluha a ak Alah dá tak sa trafia. Spomeňme útok s použitím REB v 1984 na Tripolis. Technika dobrá ale obsluha ......

 • dusan
  16:23 01.03.2016

  Butrus Butrus Gali

  Kontajnerové systémy sú vysoko mobilné v civilne i vojenskej sfére ....takže v bežnom používaní nepotrebujú žiadne zložité upravy terénu a dokonca sa dokážu "rozložiť" i samotné pomocou napr. hydraulik a to rovno do roviny. Tým pádom si samozrejme i vysoko mobilné.

 • jj284b
  21:10 29.02.2016

  peter123x: pretoze je lepsie ak super nema vyspele zbrane ktore potom treba sofistikovane prekonavat ( a tym prezradit sposob prekonania)...

 • peter123x
  20:45 29.02.2016

  jj284b No tak to je trocha odvazne tvrdenie. Ak ma Izrael nejaky ucinny sposob na prekonavanie ruskej PVO, preco sa tak dorazne staval voci dodaniu S300 do Iranu ci Syrie...

 • Butrus Butrus Gali
  19:43 29.02.2016

  dusan, vies svoju otazku nejako preformulovat? Asi je to na mna velky sofizmus.

 • asdf
  17:43 29.02.2016

  SeaWolf > Takze co tam bolo a co im rozmlatili vedia len Syrcania a Izraelci. Musela to byt pekna akcia. To Izrael vie.

 • dusan
  16:23 29.02.2016

  Butrus Butrus Gali

  Potreba domiešavača pri kontejnerových systémoch je naozaj len zlý vtip ?

 • SeaWolf
  14:50 29.02.2016

  Já bych ten článek na wiki nebral úplně za 100%.

  On Hizbalah s BUKem mi přijde trochu přitažený za vlasy.

  1. byla aktivována Syrská PVO. Pro srovnání Česká, Slovenská nebo Polská PVO má KUBy schovaný někde v garáži a nehlídkují stabilně někde v terénu.
  2. Určitě šlo o důležitý objekt který byl stabilně silně chráněn a dá se předpokládat ,že Syřané použili to nejnovější co měli v arzenálu.
  3. Pancíř je v Sýrii od roku 2008 tuším.

  Co jsem kdy o této akci četl byly články tohoto tipu jako na wiki.

 • asdf
  14:28 29.02.2016

  SeaWolf > Pokial som spravne pochopil, tak tam mali rozstrielat nejaky BUK, ktori si mal
  Hizbalah viest domov.

  To verim, zi Izraelci natsenim neskakali, ked sa dozvedeli ze Hizbalah nieco take ziskal.

 • SeaWolf
  14:19 29.02.2016

  asdf
  To je ono. Problém je, že všechny strany mlží a jedná se jen o dohady. Jediné co je jisté, že Izraelci splnili cíl mise.

 • asdf
  13:52 29.02.2016

  SeaWolf >

  Jednalo sa o utok z januara 2013 ?

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

 • jj284b
  13:11 29.02.2016

  co sa tyka Pantsiru vs Izraelske letectvo, len sa potvrdzuje to co sa hovori uz davno.. a to ze Ruska PVO vyzera na papieri skvelo, no v pripade elektronickeho rusenia, jej vykony idu dramaticky dole o com svedci prave SeaWolfom spominany incident...

 • SeaWolf
  13:05 29.02.2016

  T-90 nebyla zasažena zcela ideálně ( tedy do trupu ) a posádka evidentně přežila. Nejsem si jist, že je video průkazné jak pro verzi probití pancíře tak pro verzi neprobití pancíře. Rozhodně to vevnitř nebylo úplně OK. Tank nejspíš odtáhly pokud neodjel sám. T-90 jsou propagovány na každém druhém záběru ze Sýrie takže věřím, že se velmi brzo povstalci pochlubí dalším videem kde můžeme zhodnotit jestli vyhrála protitanková střela ( jakého typu ) nebo T-90 s vypnutou ideálně zapnutou Štorou. Rusové včera ve státní TV prohlašovali že pancířem střela nepronikla ale záběry tanku neukázala..... Není všem dnům konec.

  V lednu 2013 zaútočili Izraelci na Syrský "Výzkumný ústav" a podle různých článků byl chráněn silnou protileteckou obranou. Předpokládá se že ochraně objektu byl použit Pancíř. Izraelci nic nekomentují, ale úspěšní evidentně byli. Ale to nemění nic na faktu, že Pancíř nemá aktuálně moc velkou konkurenci a jen si můžu postesknou nad zastaveným projektem STROP II který by dnes jistě měl evolučního nástupce.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Možná snese srovnání Phalanx / Centurion, ale nejsem si zcela jist zda to brát jako ekvivalent: http://4.bp.blogspot.com/_qrjF...

 • jj284b
  12:57 29.02.2016

  Gloton: typicky trolling ako vzdy.

 • Gloton
  11:31 29.02.2016

  jj284b: ta TOW tu věž prosmahla jako nic.....ten paprsek plazmy se uvnitř věže odrazil, zabil velitele a pokračoval dolů a dopředu a zabil i řidiče. Jako zázrakem minul vše hořlavé, jen pobil osádku vyjma střelce, který jako zázrakem přežil.....vyskočil.....a jestli ho nechytili utíka dosud......
  Tvé teorie máš potvrzené, tak už se na to prosím vyprdni.
  Je pondělí, jestli ti došly léky, zajdi si k doktorovi pro recept, nebo se nech hospitalizovat......tam ti uleví.........a hlavně všem tady.

 • Slavoslav
  10:48 29.02.2016

  Semtam

  Ak si dobre spominam luc prešiel operadlom sedacky (buď strelca, alebo vodica to si už nespomeniem) par cm poza chrbát clena posádky. Tank zostal imobilny ale nik z posádky neutrpel vážne zranenie.

 • semtam
  10:24 29.02.2016

  jj284b

  Velký kulový. Abrams skončil a 2 členové posádky byli lehce zraněni

  lvisingr.czweb.org/stazeni/atm/prustrel_abramsu_2.rtf

  Pokud proráží HEAT papír, jsou i střepiny a plazma musí pálit jak prase je pár centáků u těla a hlavně u kebule...

  Měj se a bohužel, tvá vize je velmi bizarní.

 • jj284b
  10:17 29.02.2016

  nie, ten Abrams dalej pokracoval, co sa stalo zistili az na zakladni. pancier na boku nie je ktovie ako silny, zvycajne ide o 50mm vnutornu konstrukciu a cca 50mm nadstavene platy ktore maju sposobit vypalenie HEAT municie v priestore medzi.

  http://www.steelbeasts.com/sbw...

  ta strela vtedy sla tesne medzi dva panely "skirts" a presla kompletne cez.

 • jj284b
  10:14 29.02.2016

  HEAT luc ti nesposobi crepiny.. tie vytvara APFSDS strela...

 • semtam
  10:12 29.02.2016

  Slabě si vzpomínám, ale Abrams myslim byl nějak poškozen.

 • semtam
  10:11 29.02.2016

  jj285b

  Ale ta střela u Abramsu proletěla přes daleko silnější pancíř. U slabého místa věže by způsobila řadu střepin. Navíc u Abramsu to letělo docela daleko od posádky ne pár centáčků od těla tankisty. To je podstatný rozdíl.

 • semtam
  10:07 29.02.2016

  jj284b

  Z toho videa je řečeno, že pancíř střela neprobila a že střela spustila reaktivní pancíř. Budu končit, mám své povinnosti.

 • jj284b
  10:06 29.02.2016

  ak strelec nie je priamo v linii kade sa strela prebija, tak vyviazne bez zraneni. prepalovaci luc u striel HEAT je max 1cm hruby. poklop strelca je viac na stranu (je tam otvoreny, strelec sedi mierne mimo tu zonu kade to voslo dnu..

  napr, ked v 2003 zasiahli jeden M1A1 Abrams v Iraku cimsi co potom volali golden bullet, strela tiez presla mimo chranene panely na bocnom pancieri, prepalila sa dnu, a vysla von na druhej strane bez toho aby cokolvek zapalila ci zabila...

 • semtam
  09:59 29.02.2016

  jj284b

  Zapomínáš z jakého úhlu letěla střela. Takhle to vypadá. že by se musela prokousat přes strop věže. A tím myslím horizontálně, ne vertikálně. Ta střela nepadala z výšky...

  Kdyby prorazila pancíř, tak střelec je v pánu a nebo šeredně zraněn. A ten rachotící zvuk je co?

 • jj284b
  09:53 29.02.2016

  semtam, uz som ti tu dal obrazky z kazdeho relevantneho uhla (pre ten konkretny dopad strely). skratka sa zmier s tym ze odlievana veza T90 ma skratka slabe miesta a prave preto ju Rusi uz viac nepouzivaju...

 • jj284b
  09:51 29.02.2016

  semtam: tandemova hlavica..

  https://www.youtube.com/watch?...

  btw, Rusi riesia hlavne preco nefungovala STORA..

 • semtam
  09:46 29.02.2016

  jj284b

  Bože to schéma, které sem dáváš musíš brát jako 3D ne to vidět na plosko :D

 • jj284b
  09:45 29.02.2016

  perunBB: dik, militarista tam mal este jeden dobry obrazok:

  http://zapodaj.net/images/e6d7...

 • semtam
  09:44 29.02.2016

  jj284b

  Sleduju video ještě několikrát a opravdu nedokážu říct, jestli střela šla pod senzor, do senzoru nebo nad senzor či i vedle. A ten zvuk několika po sobě rychle následujících ostrých "výbuchů" je co? Možná právě era.

 • perunBB
  09:42 29.02.2016

  http://forum.militarium.net/vi...
  Ten link sa mi zdá sem už niekto vkladal a je tam aj vyjadrenie nejakého pána do ruskej TV kde sa konkrétne vyjadruje k danému zásahu.

 • jj284b
  09:41 29.02.2016

  bavime sa o oblasti pod meteo senzorom, ktory ja na SB obrazku znazorneny zeleno:

  http://www.steelbeasts.com/sbw...

  Paul lakowski ktory ten odhad vytvoril tam odhaduje pancier na 376mmRHAe. Ak by to slo nizsie, 800mm RHAe TOW2 by presla aj prednym pancierom v tej oblasti(460mmRHAe).. skratka, stara odievana veza u T90 ma velku cast (50%) predneho profilu chranenu dost zle co bol hlavny dovod preco T90A ma uz zvarovanu .no hlavne kompletne predesignovanu vezu. A je normalne ze sa Rusi tych starsich T90 zbavuju napr aj tym ze ich davaju Syrcanom.

 • semtam
  09:30 29.02.2016

  jj284b

  Sorry, ale opravdu trollíš. Ten obrázek si dovodí i podprůměrný mozek a pokud si vzpomeneš na tvůj odkaz na jednoduché schéma T-90. Tak pro náš účel si jsou ty strany analogický.

  TOW prostě nešel přímo do pancíře a navíc na strop věže prostě těžko, když střela letěla zespod.
  Vycházím z té malůvky z jiného fóra, tak i tak to není jistý. Protože přesný zásah není znám.
  Z videa a tím, že je stoplý, můžem říci, že to odnes senzor a era. Víc nic. Střelec očividně přežil.

 • jj284b
  09:20 29.02.2016

  z coho usudzujes ze to nemohlo ist dnu? (ten tvoj obrazok je z druhej strany btw) strela vididelne sla do oblasti pod meteo senzorom. tam ziadna ERA nie je a aj keby bola, TOW2 prebije cez 800mm RHAe za ERA (ma tandemovu hlavicu)... skor mali stastie ze to slo tam kam slo..

 • semtam
  09:18 29.02.2016

  jj285b

  A jak měla jít střela dnu, když letěla na věž od spod a zasahovala její horní část?

  A za místem, které asi zasáhla je hned era?

 • semtam
  09:14 29.02.2016

  OK, tady máš věž odlévanou:

  http://i78.photobucket.com/alb...

  Krásně vidět, že to nemohlo jít extra zvlášť dovnitř. Pokud teda budem pracovat s tvojí hypotézou od nějakého týpka z jiného fóra.

 • jj284b
  09:06 29.02.2016

  jarpe: ak to bol TOW2, ten ma tandemovu hlavicu (co btw znamena ze aj keby tam bola ERA, velmi nepomoze), btw, pozri si radsej cas okolo 1:12-1:14, tam je to spomalene.. jednoznacne doslo k aktivacii hlavice.

 • jj284b
  09:04 29.02.2016

  jarpe: to nepopieram. osadka bola Syrska alebo Iranska. kazdopadne, ak to zasiahlo miesto ktore znazornuju tie obrazky, nie je ziaden dovod aby ta strela nepresla dnu, no na druhej strane, v tej oblasti nie je nic co by mohla vyraznejsie poskodit. luc vosiel dnu a presiel cez vezu a vysiel von v zadnej casti. 0.5-1cm hruby HEAT luc sam o sebe vela skody nenapacha, potrebuje zasiahnut nieco horlave.. uplne inac by skoncil APFSDS zasah do rovnakeho miesta, kedze kusky penetratora by sa poodrazali od zadnej casti veze.. v takom pripade by strelec a velitel nevyviazli zivy.

 • jarpe
  09:04 29.02.2016

  jj284b:
  v 55 vteřině je pěkně videt jak ta průbojná žhavá část střely odletěla po odrazu doleva.

 • semtam
  09:01 29.02.2016

  Ne opravdu u videa nelze poznat, kam přesně střela zasáhla.

  A navíc všimni si, že video je sestříhané. Ten odpal TOWu je úplně někde jinde. Obloha je jiná blankitně modrá u T-90 šeď. A operátor TOWu míří v depresi. Ten cápek u TOWu je prostě fejk.

 • jj284b
  09:00 29.02.2016

  T90 (odlievana veza) ma Buran-PA... T90A so zvarovanou vezou, ma termalny zobrazovac SOSNA... na fotkach zo zasahu SOSNU na vezi nevidiet (dost vyrazna silueta) z coho jasne vyplyva ze slo o klasicky T90 z prvych serii.. Rusi si skratka nechali novsie T90A pre seba, starsie verzie dali Syrcanom...

 • jarpe
  08:59 29.02.2016

  jj284b:
  Jestliže má střelec otevřený poklop, tak se není co divit, že zpanikařil. To musela být pořádná šlupa a ke klidu nepřidá když se mu dovnitř navalí dým.

 • jj284b
  08:55 29.02.2016

  semtam: T-90A ma ZVAROVANU VEZU... toto bola T-90 s ODLIEVANOU... chapes ten rozdiel????

 • semtam
  08:54 29.02.2016

  Tak se podívej na to tvoje forum, kde čerpáš info co kdo napíše....

  Tam máš i fotky čelní. Nebo zde:

  https://upload.wikimedia.org/w...

  Tam i vidíš jak to místo líže strop věže. A za ním je krásně vidět era směr vpřed. Tudíž se mohla i aktivovat. Tak kvalitní video nemáme abychom mohli přesně posoudit a hlavně ne v plné délce. Stačilo pár vteřin navíc a bylo by asi jasno.

 • jj284b
  08:44 29.02.2016

  semtam, slo to presne do oblasti pod meteo senzorom. tam ziadna ERA nie je. tvoje obrazky su priliz vrchu, pozri si obrazky z rovnakej perspektivy.

 • jj284b
  08:41 29.02.2016

  ten obrazok som si nevycucal z prstu, je z fora tank-net.org:

  http://www.tank-net.com/forums...

 • jarpe
  08:41 29.02.2016

  jj284b:
  Když člověk zpanikaří, tak se snaží utéct z místa, kde se cítí v ohrožení a nechová se racionálně.

 • semtam
  08:40 29.02.2016

  Možná i tento obrázek ti napoví o čem píšu:

  http://russiapedia.rt.com/file...

 • semtam
  08:37 29.02.2016

  jj285b

  A teď se podívej z čela. Uvidíš, že se jedná o strop věže. Docela se i divim, že to střelci nezavřelo poklop. Namaluj si ho klidně kolečko na druhý můj obrázek a uvidíš.

 • semtam
  08:34 29.02.2016

  jj285b

  Přečti si ještě jednou můj příspěvek. A jednoduché schéma malůvky T-90 je trochu... no nic.

Stránka 1 z 3