Modernizovaný tank M1A2 SEPv3 pro americkou armádu

M1A2 SEPv3 Abrams; větší fotoGeneral Dynamics Land Systems

Podle magazínu SCOUT americká armáda (US Army) za nedlouho obdrží pro účely vojskových zkoušek první modernizované tanky M1A2 SEPv3. Pokud půjde vše dobře, armáda začne zavádět do aktivní služby tanky M1A2 SEPv3 v roce 2020.

V aktivní službě americké armády se nachází 2361 tanků Abrams. 1605 tanků je vylepšeno na standard SEPv1 nebo SEPv2. Armáda plánuje postupně zhruba 1500 tanků vylepšit na standard SEPv3 a následně na SEPv4.

Přestavbu tanků Abrams zajišťuje General Dynamics Land Systems (GDLS). Americká armáda vznesla požadavek na modernizaci Abramsů na verzi SEPv3 v roce 2012. V roce 2015 GDLS získala zakázku na přestavbu šesti Abramsů na verzi SEPv3 v hodnotě 96,2 milionu dolarů.

Tanky M1A2 Abrams SEPv3 byly testovány od roku 2015, včetně ostrých zkoušek nového hlavního pancíře NEA (Next Evolutionary Armor) a nové protiminové/IED ochrany.

Na základě verze SEPv3 GDLS od roku 2016 vyvíjí dále modernizovanou verzi SEPv4. Testování Abramsů SEPv4 začne v roce 2022 a zavedení do výzbroje se očekává v roce 2024. Poté (resp. souběžně) pravděpodobně začne vývoj hloubkové přestavěného tanku M1A3 Abrams s novou hlavní výzbroji a novou pohonnou jednotkou.

GDLS před několika dny získala nové smlouvy na vývoj a výrobu vylepšených Abramsů. V rámci první smlouvě v hodnotě 270 milionů dolarů GDLS upraví v rámci předsériové výroby 45 tanků Abrams na verzi M1A2 SEPv3. První tanky nové dávky armáda obdrží na podzimu letošního roku. Všech 45 modernizovaných Abramsů armáda získá do roku 2019. Tanky poslouží k vojenským zkouškám a pokud vše dopadne dobře, následně začne přestavba zhruba 1500 tanků Abrams.

V rámci druhé smlouvy v hodnotě 311 milionů dolarů se GDLS zavázala vyvinout a dodat sedm prototypů Abramsů SEPv4. Ústředním bodem “čtyřkové” modernizace budou zcela nové pozorovací a zaměřovací senzory nové generace pro velitele a střelce. Detaily modernizace SEPv4 nejsou známe, musíme se tedy spokojit jen s tvrzením, že M1A2 SEPv4 získá celkově “vylepšené senzory, lepší schopnost přežití a ničivost”.

Modernizace M1A2 SEPv3 se opírá o několik klíčových oblastí – nový pancíř NEA, lepší protiminová ochrana, výkonnější zdroj a rozvod elektrické energie, nová munice, elektronická výzbroj, vylepšené pracovní prostředí posádky a vylepšené rozhraní člověk-stroj. SEPv3 je v podstatě skok v elektronice z roku 2005 (M1A2 Abrams SEPv2) do roku 2015 (M1A2 Abrams SEPv3).

Tank získal výkonnější pomocnou motorovou jednotku (APU), která zajišťuje dodávky elektrické energie v případě vypnutého hlavního motoru. Vylepšení doznala elektronická “výzbroj” tanku, včetně výkonnějších komunikačních systémů (přenos dat). Robustnější zajištění dodávek elektrické energie umožní v budoucnu instalovat náročnější elektronické systémy (např. prostředky velení a řízení) a komponenty (např. rušičky dronů). Tank SEPv3 získal také rušičku rádiem odpalovaných improvizovaných výbušných zařízení IED.

Očekává se, že Abrams SEPv3 získá sledovací systém JBC-P (Joint Battle Command Platform ), který pomocí GPS dokáže zanášet do společné situační digitální mapy pozice vlastních/nepřátelských jednotek. Posádka dále obdrží nové LCD displeje s velkým rozlišením a upravené ovládací konzoly. Počítá se s instalací nejnovější FLIR kamery pro pozorovacího přístroje velitele.

Klíčovou součástí SEPv3 je nový základní pancíř NEA a nová spodní ochrana proti minám a IED. O novém pancíři není mnoho informací, což je pochopitelné, protože úroveň pancéřování tanků je jedním z nejstřeženějších tajemství.


Abrams s navařenými ocelovými bloky na věži, které simulují větší hmotnost NEA pancíře; větší foto / GDLS

Během testování se objevily fotky SEPv3 s přídavnými ocelovými bloky navařenými na přední část věže. To jasně napovídá, že pancíř NEA bude mít větší hmotnost a bude umístěn minimálně na čele věže.

Abrams SEPv3 obdrží muniční datalink ADL (Ammunition DataLink) pro programováni ve vzduchu explodující tankové munice. Velitel tanku tak může vést palbu na ukrytou živou sílu (v zákopech, v budovách) i ukrytou lehce pancéřovanou techniku.

Na střeše věže bude umístěná nová dálkově ovládaná stanice pro kulomet nebo granátomet M153A1E1 CROWS-LP, která oproti předchozí generaci vyniká všeobecně menšími rozměry a lepšími pozorovacími a detekčními schopnostmi.

Výrazné zvýšení palebné síly přinese zavedení nové tankové podkaliberní munice M829A4. Při odhadech penetračních schopností se pouštíme na velmi tenký led, neboť (skutečná) schopnost penetrace tankové munice je, podobně jako u pancíře, střeženým tajemstvím. U předchozí generace munice M829A3 se nejčastěji odhaduje schopnost probití pancíře (na 2000 m) mezi 700 až 800 mm ocelového pancíře (RHAe).

Munice M829A4 je pochopitelně ještě výkonnější a navíc si údajně dokáže poradit i s ruskými reaktivními pancíři Kontakt-5 a Relikt. Záleží samozřejmě na vzdálenosti cíle a také na úhlu dopadu penetrátoru na pancíř.

Palebnou sílu SEPv3 výrazně zvýší vyvíjená programovatelná munice XM1147 (AMP). Munice AMP dokáže nahradit až čtyři různé tankové munice a je určena zejména k podpoře pěchoty v bojích v zastavěných oblastech.

AMP disponuje třemi módy iniciace – při dopadu, se zpožděním nebo v předem určené vzdálenosti (časová). Munice je určena zejména k likvidací protitankových týmů pěchoty, pěchoty, k vytváření otvorů do betonových zdí, ničení bunkrů, překážek nebo lehce pancéřované techniky. Bojovou hlavici AMP nastavuje velitel bezdrátově pomocí ADL.

Zdroj: SCOUT

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Argel
  13:00 28.09.2017

  Rase - děkuji za odpověď

  Rase - děkuji za odpověď

 • Rase
  12:43 28.09.2017

  Americká armáda v současné době provádí analýzu alternativ, jak by mohla vypadat budoucí rodina obrněných vozidel, jejíchž součástí bude i nový hlavní bojový tank. Spoustu ...Zobrazit celý příspěvek

  Americká armáda v současné době provádí analýzu alternativ, jak by mohla vypadat budoucí rodina obrněných vozidel, jejíchž součástí bude i nový hlavní bojový tank.

  Spoustu prvků co bude mít nový stroj, nebo to nejmodernější o čem se v USA mluví, uvidíme u M1A3. Přeci jen, u něj bude z originálního Abramsku opravdu jen minimum komponentů - jen konstrukce korby, dost možná, že věž bude nová. Patrně bude mít nabíjecí automat. Celá konstrukce bude odlehčena na minimum. V podstatě je dost možné, že M1A3 bude generačně obdobou T-14, spíš než původnímu Abramsu. Zde se hodí dodat, že Abrams M1A2 SEPv3 bych připodobnil k plánované ruské modernizaci T-90, která má být osazena technologiemi z T-14.Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  12:20 28.09.2017

  Neměli by Američané začít vyvíjet novou generaci tanků? Koneckonců začátek výroby v 79. Jsou věci, které časem nepůjdou implementovat na tak starou korbu. Krauti si plácli s ...Zobrazit celý příspěvek

  Neměli by Američané začít vyvíjet novou generaci tanků? Koneckonců začátek výroby v 79. Jsou věci, které časem nepůjdou implementovat na tak starou korbu. Krauti si plácli s Francouzem na vývoj nové generace Leopardu 3, s tím, že Francouzi to do té doby vydrží s Lectretem a krauti s Leo2A7. Rusové mají Armatu (takže dalo by se říci, že vývoj nové generace již mají za sebou). Japonci mají Typ 10 atd. Nebudou pak Američané s tímto dosti pozadu?Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  12:11 28.09.2017

  to delo nezvlada palbu s M829A3 a A4.. tie penetratory su tazsie ako to co pouzivaju Nemci, zvysenie ustovej rychlosti nestalo za znizenie vydrze hlavne..M829A4 bude niekde okolo ...Zobrazit celý příspěvek

  to delo nezvlada palbu s M829A3 a A4.. tie penetratory su tazsie ako to co pouzivaju Nemci, zvysenie ustovej rychlosti nestalo za znizenie vydrze hlavne..M829A4 bude niekde okolo 900mm na 2km (tipujem ze tak 700mm za K-5 ci Relikt), takze tych par centimetrov navyse nehra velku rolu, no znicenie zivotnosti hlavne by bol problem. navyse, nove delo sa chysta pre M1A3, takze by to zbytocne odcerpalo prostriedky urcene na vyvoj M1A3Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:07 28.09.2017

  Nechápu, že se jim nakonec nepodařilo instalovat dělo z leo2a7. A že se o to snažili. Rozdíl ve výkonnosti je nějakých 20% a to už bude sakra znát. Tím že ukončili vývoj xm360 si ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu, že se jim nakonec nepodařilo instalovat dělo z leo2a7. A že se o to snažili. Rozdíl ve výkonnosti je nějakých 20% a to už bude sakra znát. Tím že ukončili vývoj xm360 si také uškodili.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2