Modernizovaný tank T-72 pro boj ve městech

Upravený T-72 je určen pro vedení války v městské zástavbě. / UAV

Ruská firma Uralvagonzavod na vojenské výstavě KADEX 2016 (Kazakhstan Defence Expo 2016) v kazachstánském hlavním městě Astana představila modernizovaný tank T-72 určený pro urbanizované bojiště. Modernizace vychází ze zkušeností syrské armády s nasazením tanků ve městech během syrské občanské války.

T-72 je zřejmě nejikoničtější tank všech dob. Dosud bylo vyrobeno na 22 000 kusů a tanky T-72 se zúčastnily prakticky všech velkých válek za posledních 40 let. Původně však byl tank T-72 určen pro masové čelní střetnutí tankových vojsk, nikoliv pro boj proti povstalcům s RPG v úzkých ulicích měst.

Ruská firma UAV proto na základě bojových zkušeností vládní syrské arabské armády (SAA) připravila “městský” balíček pro tanky T-72.

Balíček podstatně zvyšuje bojovou efektivitu a odolnost tanku T-72 v zastavěném prostředí. V tomto prostředí tank čelí obrovskému množství min, improvizovaným výbušným zařízením IED (Improvised Explosive Device) a útokům protitankových řízených střel (PTŘS) a pancéřovkám (RPG).

Základem posílené ochrany je dynamický pancíř Kontakt-5 umístěný v přední polosféře věže. Městský T-72 rovněž získal masivní modulární bloky dynamické ochrany na bocích korby.

„Další součástí ochrany je mřížová ochrana (slat - pozn. red.) umístěná nad kryty pásů v oblasti motorového prostoru, v zadní části tanku a částečně i věže,“ řekl ruským médiím Vjačeslav Chalitov, náměstek generálního ředitele společnosti Uralvagonzavod.

Velitel získal nově k dispozici pancéřovou věžičku. Posádka tanků T-72 nemá zevnitř svého stroje moc dobrý výhled, což je v nepřehledné městské zástavbě obrovský problém. Na druhou stranu posádka (resp. velitel) je ve svých otevřených průlezech velmi lehce zranitelná.

Ve městě musí tank čelit útokům ze všech stran a ze všech vzdáleností.

Velitel díky pancéřové věžičce upraveného T-72 je schopen bezpečně pozorovat okolí a zároveň ovládat těžký protiletadlový kulomet.

Posílená byla pasivní ochrana. „Na tanku je umístěn automatický optoelektronický systém vytváření kouřové clony,“ uvedl Chalitov. Systém rozpozná ozáření tanku laserem systémů navedení PTŘS a ihned vytvoří ve směru hrozby kouřovou clonu.

Součástí pasivní ochrany je výkonná rušička rádiových signálů. “Jde o speciální antény blokující svým vyzařováním radiové signály nepřítele v širokém frekvenčním rozsahu. Chrání tank před všemi výbušnými prostředky řízenými rádiovým signálem, a to včetně min,“ uvedl Chalitov.

Modernizovaný tank získal nový kanón 2A46M a upravený automat nabíjení. Nově T-72 dokáže používat i řízené střely odpalované z kanónu, jako například 9M119 Svir s doletem až 5000 m. Ovládaní věže i kanónu je plně elektronické.

Velká radlice je určená k odstraňování zátarasů nebo sutin. Tank si také pomocí radlice dokáže vykopat vlastní okop. / UAV

Tank dostal novy zaměřovač Sosna-U, který spolupracuje s novým pozorovacím a zaměřovacím termovizním senzorem. “Tank získal moderní systémem řízení palby, jehož součástí je zaměřovač Sosna-U,“ vysvětlil Chalitov. Sosna-U byl vyvinut v běloruské firmě Peleng, ale v licenci je vyráběn ve Volgogradském opticko-mechanickém závodě.

Představený tank na výstavě KADEX 2016 je především technologický demonstrátor - představuje tedy potenciálním zákazníkům možnosti modernizace. V případě přání zákazníka lze T-72 vybavit i novým motorem. UAV nabízí například nový motor V922S2 o výkonu 735 kW a novou automatickou převodovku.

“Městský” T-72 je další snahou UAV přesvědčit zákazníky, především ze střední Asie a Blízkého východu, k modernizaci tanků T-72. Otázkou je, o jak nový tank se jedná. Pokud pomineme pancéřovou věžičku a bloky dynamické ochrany na bocích korby, tank očividně přímo vychází z modernizovaných tanků T-72B3, resp. T-72B3M (T-72B4).

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

MBT Revolution: Polsko modernizuje tanky Leopard 2A4

Do konce roku polské ministerstvo obrany podepíše smlouvu na modernizaci 142 německých tanků Leopard ...

T-72B3M: Nová verze tanku T-72 vstupuje do služby

Ruská armáda připravuje modernizaci 154 tanků T-72B na nejnovější standard T-72B3M (někdy T-72B4). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • wlko
  13:30 09.06.2016

  Pri dnešnej miere urbanizácie je nevyhnutné zaoberať sa problematikou boja v zastavaných oblastiach. Pri konvenčnom konflikte sa práve mestá stanú strediskami odporu ako je to ...Zobrazit celý příspěvek

  Pri dnešnej miere urbanizácie je nevyhnutné zaoberať sa problematikou boja v zastavaných oblastiach. Pri konvenčnom konflikte sa práve mestá stanú strediskami odporu ako je to napríklad aj v Sýrii.
  Tomu je samozrejme nevyhnutné prispôsobiť taktiku výcvik a hlavne výzbroj. Tanky v mestách by mohlo nahradiť niečo na štýl ruských bmpt terminátor, čiže vozidlo palebnej podpory pre pechotu. Zaujímavou alternatívou by mohlo byť aj niečo na spôsob amerického M60A2 ktorý mal krátky kanon ráže 155mm a mohol odpaľovať aj rakety. Tieto vozidlá by mali byť taktiež vybavené rôznymi ženijnými zariadeniami ako sú radlice a cepy.
  MBT v meste je len z núdze cnosť.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  13:54 08.06.2016

  Kdysi se plánovalo tyto vyčerpávající boje eliminovat prostřednictvím dostatečně dimenzovaných a vhodně načasovaných jaderných úderů…. Je jasné, že při aplikaci tehdejších plánů by ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdysi se plánovalo tyto vyčerpávající boje eliminovat prostřednictvím dostatečně dimenzovaných a vhodně načasovaných jaderných úderů…. Je jasné, že při aplikaci tehdejších plánů by na bojišti, a to nejen v centru bojů, nastalo čiré radiační peklo.

  Bez ZHN (zbraně hromadného ničení), bude boj o velké aglomerace vždy vyčerpávající, a to jak po stránce personální, materiální tak i z hlediska celkových finančních nákladů.

  Tankový kanon, který se postupně vyvinul primárně v PT zbraň (dlouhá a obvykle hladkohlavňová dělostřelecká zbraň s omezeným náměrem, vysokou úsťovou rychlostí a omezeným sortimentem střeliva), je pro ostatní bojové úkoly nepříliš vhodný, pro boj v intravilánu téměř nevhodný.

  Tank nemůže v aglomeracích využívat většinu svých předností a je zde mnohem zranitelnější, a to i generačně staršími zbraněmi, ale čím adekvátním, s obdobnou rasancí, ho dnes nahradit, zase jen silně obrněným vozidlem, pouze s výzbrojí optimalizovanou pro aglomerace (více kulometů, malorážové automatické kanony, automatické granátomety, houfnice, to vše s mnohem lepšími schopnostmi pozorování a manévru palbou.

  Robotizace je jistě cesta správným směrem, ale ty náklady na dostatečně velké množství vhodných bojových prostředků….Skrýt celý příspěvek

 • jurincobain
  11:28 08.06.2016

  Dobrý deň, v článku uvádzate, že "základem posílené ochrany je dynamický pancíř Kontakt-5 umístěný v přední polosféře věže". Na konci článku je zas napísané: "tank očividně ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý deň,

  v článku uvádzate, že "základem posílené ochrany je dynamický pancíř Kontakt-5 umístěný v přední polosféře věže". Na konci článku je zas napísané: "tank očividně přímo vychází z modernizovaných tanků T-72B3, resp. T-72B3M (T-72B4)".

  Mám za to, že T-72B3M (T-72B4) už v základe disponuje modernejším dynamickým pancierom Relikt (na rozdiel od T-72B3, ktorý má starší Kontakt-5). Je možné, že sa mýlim, ale na základe tohto mi vychádza, že vystavený demonštrátor nie je postavený na základe T-72B3M (T-72B4). Pravdepodobne je postavený na T-72B3, prípadne na niektorej ešte staršej verzii, ktorú pre potreby urbanizovaného bojiska osadili blokmi staršej dynamickej ochrany Kontakt-5.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:20 07.06.2016

  ...jo taková ta ruská robotická vozítka s miniraketkami, granátomety a kulomety, která jsou vypuštěna z mateřskýho BVP spolu s létacími droníky....DARPA bude mít určitě taky něco ...Zobrazit celý příspěvek

  ...jo taková ta ruská robotická vozítka s miniraketkami, granátomety a kulomety, která jsou vypuštěna z mateřskýho BVP spolu s létacími droníky....DARPA bude mít určitě taky něco podobnýhoSkrýt celý příspěvek

 • Strategist
  21:15 07.06.2016

  Boje ve městě začínají být největší noční můrou pozemních sil. Síly které nemohou ty druhé porazit se mnohdy ukryjí do města a uchýlí se ke gueriele. Existuje vůbec nějaká dobrá ...Zobrazit celý příspěvek

  Boje ve městě začínají být největší noční můrou pozemních sil. Síly které nemohou ty druhé porazit se mnohdy ukryjí do města a uchýlí se ke gueriele. Existuje vůbec nějaká dobrá strategie nebo stroj, který by složité boje ve městě zjednodušovaly?? Nemyslím upravené tanky jako tento nebo americké TUSK kit, ale něco přímo pro boj ve městech.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:00 07.06.2016

  Německý tank určený do města - Leopard 2 PSO (představený před deseti lety - 2006), byl osazený starším kanónem, kvůli menší délce. Stejně mi ale tyhle úpravy přijdou tak nějak ...Zobrazit celý příspěvek

  Německý tank určený do města - Leopard 2 PSO (představený před deseti lety - 2006), byl osazený starším kanónem, kvůli menší délce.
  Stejně mi ale tyhle úpravy přijdou tak nějak zbytečné - moc specializovanéSkrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  16:11 07.06.2016

  KOLT: už dnešní tankové kanóny mají problém s dostatečnou průrazností při zachování smysluplné ráže a délky. Zkrácením hlavně (a snížením úsťové rychlosti) by s tím prostřelili ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: už dnešní tankové kanóny mají problém s dostatečnou průrazností při zachování smysluplné ráže a délky. Zkrácením hlavně (a snížením úsťové rychlosti) by s tím prostřelili lautr hovno - i když možná by se to kompenzovalo kratší vzdáleností boje v městské zástavbě. Ale otázka je, jestli jim to za to stojí - boje tanků s tanky ve městech zas až tak časté nejsou a pokud to město projedou, tak ten krátký kanón bude v otevřené krajině k nepotřebě.

  Pokud jít do nějakých radikálních úprav, tak spíše cestou, jakou popisuje Standa - osadit 50mm automat, zevnitř ovládaný granátomet proti pěchotě a je to do města ideální.

  Tanky by se do měst nikdy pouštět neměly a všechny tyhle úpravy (americké, ruské,...) jsou jen z nouze ctnost - je potřeba zachovat plnou bojeschopnost tanku + zlepšit využití ve městě. Ale pokud se na boj ve městě zaměříte příliš, tak potlačíte všechny ostatní pozitiva tanku.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:24 07.06.2016

  Mně nešlo o ráži, tank má mít tankový kanón, to je v pořádku. Ale délka je děsná. V těsnější uličce to neotočí. Možná to až tak nevadí, nemám zkušenost s taktikou tanků ve městě. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mně nešlo o ráži, tank má mít tankový kanón, to je v pořádku. Ale délka je děsná. V těsnější uličce to neotočí. Možná to až tak nevadí, nemám zkušenost s taktikou tanků ve městě. Proto se ptám, jestli to prostě není na škodu.

  Na pěchotu je nejlepší automatický granátomet, s AGS na věčné časy :-)Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  15:17 07.06.2016

  To jo, do města bych si představoval tak 1x kanon kolem 50mm (zástavba) a jeden kolem 20mm na lehkou techniku a shluky živý síly....a těžký kulomet. Hodil bych to na bezosádkovou ...Zobrazit celý příspěvek

  To jo, do města bych si představoval tak 1x kanon kolem 50mm (zástavba) a jeden kolem 20mm na lehkou techniku a shluky živý síly....a těžký kulomet. Hodil bych to na bezosádkovou věž. Tohle je prostě pořád T-72, do města se nehodí.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:54 06.06.2016

  Jsem jediný, komu připadá takhle dlouhý kanón ve městě nepraktický?

  Jsem jediný, komu připadá takhle dlouhý kanón ve městě nepraktický?

 • Mrakoplaš
  19:24 06.06.2016

  zimbio.

  Jako myslíte- kašlem na dělostřlecké odstřelování a obří IED ničící postupně celé město když tam umírají civilové. My si ty baráky a civili raději vypaříme sami :D.

  zimbio.

  Jako myslíte- kašlem na dělostřlecké odstřelování a obří IED ničící postupně celé město když tam umírají civilové. My si ty baráky a civili raději vypaříme sami :D.

 • dexnom
  19:12 06.06.2016

  zimbio: veskere atomove zbrane malych razi jako houfnicove naboje byly zlikvidovany obema stranami na zaklade smluv o jadernem odzbrojeni stjne jako ty nejvetsi ;)

  zimbio: veskere atomove zbrane malych razi jako houfnicove naboje byly zlikvidovany obema stranami na zaklade smluv o jadernem odzbrojeni stjne jako ty nejvetsi ;)

 • dusan
  17:46 06.06.2016

  Je zaujímavé, že Rusi oficiále požadujú komponenty od svojich dodávateľov .. a Sosna-U je licencia bieloruskej firmy a tá vyrába v nej použitú termokameru Caterine-FC v licencii ...Zobrazit celý příspěvek

  Je zaujímavé, že Rusi oficiále požadujú komponenty od svojich dodávateľov .. a Sosna-U je licencia bieloruskej firmy a tá vyrába v nej použitú termokameru Caterine-FC v licencii od francúzkej firm Thales ....

  Toľko k "domácej" výrobe zameriavača Sosna-U : )Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  17:41 06.06.2016

  zimbio: Aby za chvíli nelítaly jaderné střely do Paříže či Londýna s odůvodněním, že složení populace je tam pomalu stejné jako v Sýrii nebo Iráku a že každý muslim je přeci ...Zobrazit celý příspěvek

  zimbio: Aby za chvíli nelítaly jaderné střely do Paříže či Londýna s odůvodněním, že složení populace je tam pomalu stejné jako v Sýrii nebo Iráku a že každý muslim je přeci terorista.

  Ale se zbytkem se dá souhlasit. Při všech známých slabinách řady T-72 nemůže tenhle upgrade zvednout šance na přežití Urban Warfare nijak závratným způsobem. RPGček tam bude vždycky víc, než kolik má tank bloků reaktivního pancíře. Přídavný pancíř na věži má zase ty nebetyčně velké mezery (proč se zrovna Rusové tak zoufale drží tohoto konceptu? Vždyť i české rozmístění je mnohem více neprůstřelné.) Pochybuji, že nějakým závratným způsobem vyřešili ochranu dna korby a prostoru motoru při útoku ze zadní polosféry. A IMHO ta věžička je spíše slabým místem - palbu ze všech zbraní to bude přitahovat jako magnet a vzhledem ke slabému pancíři bych v tom neseděl ani za dvojnásobnou výplatu.

  Viděl bych to jako spíše další z mnoha levných downgradů T-72B3 pro východní trhy.Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  17:08 06.06.2016

  Myslím v Sýrii,Iráku, a čištění měst od issiláků.

  Myslím v Sýrii,Iráku, a čištění měst od issiláků.

 • zimbio
  17:05 06.06.2016

  No konečně tank do města!Sobotka by měl rychle objednat několik desítek kusů na rozhánění očekávaných demonstrací a babiš alias bureš minimálně dva, na obranu čápího ...Zobrazit celý příspěvek

  No konečně tank do města!Sobotka by měl rychle objednat několik desítek kusů na rozhánění očekávaných demonstrací a babiš alias bureš minimálně dva, na obranu čápího hnízda!
  p.s.se fakt divím,že marní čas a prostředky vývojem takových plechových zbytečností!Sklady jsou plné taktických jaderných nábojů malé ráže,které lze střílet i houfnic,tak nevím proč se nepoužívají?Někomu to bude znít nepřijatelně,no nevidím logiku v dobývání městských aglomerací za velkých ztrát jak vojáků tak civilů,když k vyčištění stačí několik desítek malorážových nábojů s nízkou radiací!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...