MOKV: Americké kladivo na jaderné rakety

Hlavice MOKV má velikost toustovače. / Raytheon

Americká agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí speciální antihlavice MOKV (Multi-Object Kill Vehicle) schopné ničit bojové hlavice jaderných střel. Počáteční testování MOKV začne v příštím roce.

MOKV jsou malé, samostatně naváděné antihlavice určené k ničení nezávisle naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle) mezikontinentálních jaderných střel ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile).

Jadernými hlavicemi MIRV nejsou vybaveny jen ruské a čínské střely ICBM, ale technologie začíná být dostupná i pro další země.

“Čína i Rusko mají MIRV na svých balistických raketách. Zprávy v roce 2014 potvrdily, že i Írán vyvíjí návratové hlavice MIRV pro své balistické střely. Literatura Studené války uvádí, že MIRV jsou zbraněmi prvního úderu a mohou být strategicky destabilizující,” uvedla nezávislá konzultantka Debalina Ghoshal v červnu 2016 ve zprávě pro Federaci amerických vědců (Federation of American Scientists). “Spojené státy si hrozbu uvědomily a proto pracují na robustním protiraketovém systému.”

Americkou odpovědí na MIRV je program MOKV vznikající ve spolupráci firem Raytheon, Lockheed-Martin a Boeing. Do jedné střely protiraketové obrany lze umístit hned několik (počet není uváděn) 5 kg těžkých antihlavic MOKV - ty dokáží při jednom odpalu zničit na oběžné dráze Země několik hlavic MIRV.

Například ruská střela RS-34 Jars dokáže na cíl doručit čtyři návratové hlavice MIRV - každá s jadernou náloží o síle 150 až 200 kt. Těžká ruská raketa R-36M2 Vojevoda ale na cíl doručí až 10 MIRV se sílou nálože (10x) 550 až 750 kt.

“Před deseti lety jsme měli jednu antihlavici pro jednu antistřelu. V současné době má antihlavice rozměr toustovače…. Program MOKV je další pokus dobrat se konečnému řešení (ničit MIRV - pozn. red.),” uvádí John Pike, šéfredaktor GlobalSecurity.org

MOKV má vlastní senzory, řídící a pohonný systém a komunikační vybavení. Konstrukce MOKV je otevřená, takže každou antihlavici lze snadno modernizovat (lepší senzory, komunikace, pohon, atd.) v závislosti na technologickém rozvoji.

Každá MOKV se umí - synchronně a koordinovaně s ostatními MOKV - navádět proti útočícím MIRV. Antihlavice MOKV neobsahuje žádnou výbušninu, protože ke spolehlivému zničení dojde díky obrovské vzájemné rychlosti MOKV a MIKV. Vzniklý mrak střepin neškodně shoří v atmosféře.

Podle firmy Raytheon kinetická energie v době srážky odpovídá nárazu deset tun těžkého nákladního auta, pohybujícího se rychlostí 1000 km/h, do betonové stěny.

Test americké protiraketové obrany. Na začátku videa je pomocí padáku z letadla vyhozena střela simulující nepřátelskou ICBM. Během samotného testu zachycení je vypuštěna jedna antihlavice proti jediné simulované MIRV.

“V roce 2017 vyvineme a otestujeme strategie pro velení a řízení nasazení MOKV. Testování nám potvrdí, zda dokážeme řídit nasazení mnoha antihlavic na mnoho cílů z jediné antirakety. Budeme také investovat do komunikační architektury a naváděcí technologie s cílem podpořit tuto přelomovou technologii,” uvedl pro magazín Scout před několika měsíci tiskový mluvčí MDA.

V roce 2018 jsou naplánovány první letové testy MOKV. První ostré testy se zachycením cvičných MIRV proběhnou v roce 2019. Zatím však jde pouze o demonstrační vývoj - nikoliv o plnohodnotný vývojový zbrojní program. Pokud testy půjdou dobře, vývoj operačně nasaditelného systému založeného na technologii MOKV začne v roce 2022.

“Tato vysoce moderní a vyspělá antihlavice potřebuje k technické vyspělosti skutečně dostatek času a odborných znalostí,” uvedl Steve Nicholls, ředitel pokročilých leteckých a raketových obranných systémů ve firmě Raytheon.

Jednou z největších výzev je vložit do MOKV schopnost rozpoznat klamné hlavice maskující skutečné MIRV. Jaká bude reálná schopnost MOKV ničit hlavice jaderných střel a případně rozeznat klamné cíle, se dozvíme nejdříve v roce 2019 při prvních reálných testech.

Poznámka Armádních novin
Cílem vývoje podobných zbraňových systémů není vyvinout ultimativní zbraň, ale nutit protivníka stále investovat do nových a nových zbraňových systémů. V podstatě jde o nekonečnou “studenou ekonomickou válku” mezi největšími světovými mocnostmi. 

Zdroj: Space

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indie kupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Před několika dny Rusko a Indie podepsaly kontrakt na dodávky protiletadlových a protiraketových ...

Tajná raketová velmoc Izrael

Izrael vlastní jaderné zbraně i výkonné rakety schopné dopravit satelit na nízkou oběžnou dráhu ...

Modernizace PVO Armády ČR: V roce 2018 se vybere vítěz

Redakce Armádních novin se zúčastnila briefingu na Ministerstvu obrany (MO) o modernizaci pozemní ...

Cukr a bič: Zavádění ruských střel Iskander-M

Ruská armáda pokračuje v zavádění a modernizaci střel země-země krátkého doletu Iskander. V současné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jenikdavid
  22:29 11.12.2016

  Ježiš Tesile, už toho nech, je to trapný...Kruan to celkem dobře shrnul, nevím o co ti ještě jde. Já bych k tomu snad dodal jen bod 7) a sice že pořád tady někdo brečí, jak je ...Zobrazit celý příspěvek

  Ježiš Tesile, už toho nech, je to trapný...Kruan to celkem dobře shrnul, nevím o co ti ještě jde. Já bych k tomu snad dodal jen bod 7) a sice že pořád tady někdo brečí, jak je celej "zmatenej" západní svět vůči Rusku zaujatej a dělá mu vše naschvál, ale ani jednou jsem neslyšel nebo neviděl názor, že by bylo možná dobrý, ze strany Ruska tu vstřícnou ruku podat. Protože jinak dál zůstávají v pozici, kde je nutné s nimi počítat, ale ne na základě toho že bychom chtěli, ale protože chca nechca musíme. A to je ten velkej rozdíl, který tady spoustě lidem uniká.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:42 11.12.2016

  Mezi lidská práva patří i právo na zdravotní péči to je také věc ideologie?Otázka lidských práv je podotázkou ideologie,tak to vysvětluješ alespoň ty.

  Mezi lidská práva patří i právo na zdravotní péči to je také věc ideologie?Otázka lidských práv je podotázkou ideologie,tak to vysvětluješ alespoň ty.

 • Blake
  18:51 11.12.2016

  ak by si si tak velmi potrpel na spravne vyjadrovanie ako sa v poslednom prispevku tvaris a ak je to otazka ekonomiky, potom by si predtym nepouzil slovo otrok, tym si z toho ...Zobrazit celý příspěvek

  ak by si si tak velmi potrpel na spravne vyjadrovanie ako sa v poslednom prispevku tvaris a ak je to otazka ekonomiky, potom by si predtym nepouzil slovo otrok, tym si z toho urobil problem ludskopravny - a otazka ludskych prav je podotazkou ideologie.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:36 11.12.2016

  Pokud zaměstnanec té samé firmy na srovnatelné pozici má v Německu 5 krát vyšší mzdu než pracovník v Čechách jde o otázku ekonomickou nikoli ideologickou. Nemohu se zbavit dojmu,že ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud zaměstnanec té samé firmy na srovnatelné pozici má v Německu 5 krát vyšší mzdu než pracovník v Čechách jde o otázku ekonomickou nikoli ideologickou. Nemohu se zbavit dojmu,že někdo dostal při airsoftu kuličkou do čela.Musíš se lépe krýt,na vojně by tě to naučili.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:45 11.12.2016

  Nemohu se zbavit dojmu, že je na to potřeba spíš absence jiného orgánu...

  Nemohu se zbavit dojmu, že je na to potřeba spíš absence jiného orgánu...

 • Blake
  17:06 11.12.2016

  tak na to treba gule, tvrdit, ze niekomu zatemnuje ideologia myslienky a nasledne prehlasit, ze sme vsetci otroci.

  tak na to treba gule, tvrdit, ze niekomu zatemnuje ideologia myslienky a nasledne prehlasit, ze sme vsetci otroci.

 • Tesil
  15:47 11.12.2016

  KRUAN Ty k tomu přistupuješ nějak moc ideologicky.A to ti zatemňuje myšlenky.Třeba ta o levné práci,teprve nyní jsme regulérní otroci ve státě,kterému nic nepatří.

  KRUAN Ty k tomu přistupuješ nějak moc ideologicky.A to ti zatemňuje myšlenky.Třeba ta o levné práci,teprve nyní jsme regulérní otroci ve státě,kterému nic nepatří.

 • Kruan
  01:53 11.12.2016

  hele Tesile a další kremrole, rád bych to celé shrnul do pár vět: 1. Ta vaše sovětská říše vydržela tak nějak fungovat 2 roky bez držav ala ČSSR. Bez jejich levné práce jste se ...Zobrazit celý příspěvek

  hele Tesile a další kremrole, rád bych to celé shrnul do pár vět:

  1. Ta vaše sovětská říše vydržela tak nějak fungovat 2 roky bez držav ala ČSSR. Bez jejich levné práce jste se neobešli.

  2. Po zhroucení SSSR řízeného z Moskvy od vás každý zdrhal jak mohl.

  3. Po pádu kolonií Rusko několikrát za sebou vyhledalo mezinárodní pomoc. Tak aby ta země mohla tak nějak fungovat...např. 1993, 1994, 1995, 1998, 1999, 2001 atd. O roku 2007 ani raději nemluvím...najděte si kremrole, kolik dluhů vám bylo odepsáno

  4. Při první příležitosti k nadechnutí (vysoké ceny ropy) jste sáhli k územní expanzi,a místo aby jste se vnitřně nějak konsolidovali a byli konečně schopni se postarat sami o sebe...tak:

  5. Pustili jste se do války, místo toho aby jste začali makat, regulérně pracovat a vytvářet nějakou hodnotu. Místo toho sázíte na atomové hrozby a vydírání. Ale i tady chápu, nemáte na víc než na výrobu kopie italského auta z roku 1965.

  6. A podle mě se vám tato hra na sílu vymkla z rukou. Zlatý rubl v nedohlednu, pád dolaru se nekoná a vaše spojenectví s kýmkoli je v troskách. I nadějná Čína na vás sere


  Uvidíme jak si povedete dál, zatím vaše akcie nekupujuSkrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:07 10.12.2016

  Nevím jak je to s tím uzbrojením.Při cenách,za které nakupuje US Army.A zda vůbec k něčemu takovému kdy došlo.

  Nevím jak je to s tím uzbrojením.Při cenách,za které nakupuje US Army.A zda vůbec k něčemu takovému kdy došlo.

 • moky
  17:30 09.12.2016

  mastodont: Na rozdíl od doby kdy nám tady kázal tvůj velkej bratr,se dnes můžeš spakovat a odjet do velkého sojuzu lízat Putinovi řiť.Za komoušů by tě za plot nikdo nepustil. Jen ...Zobrazit celý příspěvek

  mastodont:
  Na rozdíl od doby kdy nám tady kázal tvůj velkej bratr,se dnes můžeš spakovat a odjet do velkého sojuzu lízat Putinovi řiť.Za komoušů by tě za plot nikdo nepustil.
  Jen naprosto nepoučitelnej troll může po našich historických zkušenostech důvěřovat Ivanum.Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  12:40 09.12.2016

  1. Skutočne by, mal admin tie diskusie premazávať, lebo tým klesá celková kvalita AN. A vecné komentáre zanikaju v balaste zmatených bludov. 2. Tváriť sa, že projekt ...Zobrazit celý příspěvek

  1. Skutočne by, mal admin tie diskusie premazávať, lebo tým klesá celková kvalita AN. A vecné komentáre zanikaju v balaste zmatených bludov.

  2. Tváriť sa, že projekt protiraketového dáždnika je obranný a argumentovať, že proti obrannej technologii nemože mať potencionálny súper, ktorý sa zameriava na útočne protriedky žiadnych pripomienok, je zcestné.

  V skutočnosti je to najnebezpečnejšia zo všetkych, pretože na každú ICBM je na druhej strane iná ICBM, ktorá je pripravená na odvetu. To je princíp, ktorý svet drží bez veľkej vojny už 70 rokov.

  3. Reči o "uzbrojení" Ruska v štýle bývaleho ZSSR podľa mňa v kontexte protiraketového dáždnika nie su veľmi reálne. Neviem si predstaviť, že by náklady na MIRV hlavice a ich nosiče boli tak vysoké, že by to mohlo čo i len ovplivniť Ruskú ekonomiku.

  ZSSR sa uzbrojil predovšetkým budovaním a udržiavanim obrovskej konvenčnej armády. Jadrové zbrane majú naopak jedinečný pomer cena/výkon. Preto Rusko aj v období najvačieho marasmu (Jelcin) nezanedbávalo financovanie jadrového arzenalu, pretože aj bez jediného tanku, avšak s tisícami jadrových hlavíc by zostávalo nenapadnutelné.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  12:03 09.12.2016

  Aha, nová figura v diskusi. Tentokrát jde o "bezvýznamné státy v NATO a EU nám diktují". Nebo spíše staronová figura, protože jde o variaci na téma "všichni jsou na nás zlí".

  Aha, nová figura v diskusi. Tentokrát jde o "bezvýznamné státy v NATO a EU nám diktují". Nebo spíše staronová figura, protože jde o variaci na téma "všichni jsou na nás zlí".

 • mastodont
  11:40 09.12.2016

  Ale ved klud. Rusi sa do nas nestaraju dobrych 30 rokov. Nevazime si svoju slobodu. To ze sme mohli ist svojou vlastnou cestou, svojimi hlavami vybudovat elonomiku,nie zase sme sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale ved klud. Rusi sa do nas nestaraju dobrych 30 rokov. Nevazime si svoju slobodu. To ze sme mohli ist svojou vlastnou cestou, svojimi hlavami vybudovat elonomiku,nie zase sme sa museli pridat na nejaku stranu ako takí psickovia co prosia o granulu. Vidno to vsade nazorovo rozdielne narody kde ku kompromisom dochadza velmi malo. Kazdy tu ma plnu hubu kecov, samy mudrlant, pritom obojky na krku. Bezvyznamne narody, co nam v EU a Nato nadiktuju to robime, piseme, nikdy sa nezhodnemeSkrýt celý příspěvek

 • mastodont
  11:29 09.12.2016

  jj248b tu si hlavne nastuduj problematiku okolo krajin ktore si spomenul a konfliktov v nich aby si bol v obraze. Ved vy nemate elementarne znalosti o tychto konfliktoch. Najprv ...Zobrazit celý příspěvek

  jj248b tu si hlavne nastuduj problematiku okolo krajin ktore si spomenul a konfliktov v nich aby si bol v obraze. Ved vy nemate elementarne znalosti o tychto konfliktoch. Najprv musis zacat studovanim etnik,vztahov na akom principe funguje Ruska Federacia. Potom mozes pisat hluposti ake chces ale vyjdes iba na smiech pre ludi ktori tomu rozumeju. Vies napr... ku krymu ktory bol vzdy historicky rusky tak tam si nastuduj pod akou podmienkou bol zacleneny pod Ukrajinou. Vo vlastnej krymskej ustave mali zakotvene pravo referenda na vlastne sebaurcenie. S pravneho a ustavneho hladiska sa rozhodli. Rusky spetznaz vyriesil problem s dislokovanymi ukr. kasarnami. Ak by to nespravili doslo by ku krvypreliatiu a bohvie ku comu. Zadruhe je to ze by sa ziadne referendum nekonalo proste ukr. vojaci by v tom zabranili.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  09:30 09.12.2016

  Škoda, že nemáme víc alespoň rámcových informací o plánované funkci vlastní navigace k cíli a koordinace s ostatními MOKV. Tak jako tak toto bude představovat výrazný posun ...Zobrazit celý příspěvek

  Škoda, že nemáme víc alespoň rámcových informací o plánované funkci vlastní navigace k cíli a koordinace s ostatními MOKV.

  Tak jako tak toto bude představovat výrazný posun nejen v obraně, kdy se možná potvrdí pravidlo, že na každou zbraň se časem najde protizbraň. Předpokládám, že poznatky opět posunou obory jako kosmonautika nebo robotika.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  09:30 09.12.2016

  Škoda, že nemáme víc alespoň rámcových informací o plánované funkci vlastní navigace k cíli a koordinace s ostatními MOKV. Tak jako tak toto bude představovat výrazný posun ...Zobrazit celý příspěvek

  Škoda, že nemáme víc alespoň rámcových informací o plánované funkci vlastní navigace k cíli a koordinace s ostatními MOKV.

  Tak jako tak toto bude představovat výrazný posun nejen v obraně, kdy se možná potvrdí pravidlo, že na každou zbraň se časem najde protizbraň. Předpokládám, že poznatky opět posunou obory jako kosmonautika nebo robotika.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:22 09.12.2016

  Ale pánové. To je zase flame a trolling.... Ano MOKV je obranný systém a kdo tvrdí, že ne má zablokované vedení. MOKV není útočný systém. Leda by dokázal sestřelit satelit :) No ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale pánové. To je zase flame a trolling....

  Ano MOKV je obranný systém a kdo tvrdí, že ne má zablokované vedení. MOKV není útočný systém. Leda by dokázal sestřelit satelit :) No druhá věc je ten časový pres pro použití pokud už nebude ve vesmíru. Ale vesmír by měl být demilityrizovaný. Otázka kam to povede. ABM vypověděly jednostranně USA. Rusi zase na oplátku jinou smlouvu. To mezinárodní právo obě strany podle stejných argumentů popírají jak USA tak Rusko. Obě strany dodržují to co se jim hodí. Argumenty, že jedni demokraticky a z nutnosti a druzí se zlým úmyslem je blbost. Obě strany to dělají dle toho co momentálně potřebují.

  Kdyby Rusko nedodávalo plyn, ropu apod.. tak jaký by mělo asi státní rozpočet?

  No a nakonec k té útočnosti MOKV. Sám útočný není, ale argumetace a správná je, že pokud by byl systém účinný, tak může svrbět prst na spoušti ICMB, což už jsou útočné nebo odvetné zbraně. V kombinaci funkční protiraketové obrany se s ICBM může stát útočná zbraň. Otázka je je-li možné dosáhnout 100% účinnosti ABM sytému. Jej jedna raketa Vojevoda nebo Sarmat může dopravit 40Mt nálož, což je dost paseky. Toť asi vše.

  No a nakonec si položme otázku k čemu by mi bylo území po jaderném útoku. Dost radiace na to abych jej mohl spravovat. Ona by to asi výhra moc nebyla ne? Navíc taktické rakety a jiné prostředky např. na ponorkách by pořád představovaly hrozbu. Nevím, ale útočit ICBM bych asi nechtěl, pokud by mi šlo o území. No a konvenční silou dobýt Rusko? To asi ne i vzhledem k faktu, že odpor i po poražení armády RF by byl extrémní. To je asi taky Sci-Fi alespoň prozatím.

  Možná se pletu.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:06 09.12.2016

  mastodont: alebo si fakt naivny, alebo si plateny z Ruska... "a je hlupe si mysliet ze v dnesnom svete napadnu Suverennu krajinu, ved Rusi to nikdy ani neurobili." naozaj???? a ...Zobrazit celý příspěvek

  mastodont: alebo si fakt naivny, alebo si plateny z Ruska...

  "a je hlupe si mysliet ze v dnesnom svete napadnu Suverennu krajinu, ved Rusi to nikdy ani neurobili." naozaj???? a co Krym a Donbas?? a co Gruzinsko ci Moldavsko?


  "Co by si mali napr. Slovaci mysliet keby sa madari spojili s poliakmi,ukrajincami a rakusakmi a vybudovali okolo hranic PRO."

  pomysleli by si ze im totalne hrabe, lebo Slovensko nema ziadne rakety.... sorry ale reagovat na posilovanie obrany u suseda zvysovanim utocnych kapacit jasne ukazuje kto uvazuje nad obranou a kto nad agresiou... Ak by slo len o odstrasenie, stacilo by posilit vlastnu obranu, a nie rozmiestnovat balisticke strely kratkeho dosahu co najblizsie k susedovi...Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  08:51 09.12.2016

  A opět tady máme kreténské žvásty o "útočném použití" protiraketové obrany ("díky", Mastodonte). Co na tom, že antiraketa s MOKV je naváděna v úvodní fázi pozemním radarem, hlavice ...Zobrazit celý příspěvek

  A opět tady máme kreténské žvásty o "útočném použití" protiraketové obrany ("díky", Mastodonte). Co na tom, že antiraketa s MOKV je naváděna v úvodní fázi pozemním radarem, hlavice posléze infračerveným detektorem a samotné penetrátory nemají ani gram výbušniny... Tedy že MOKV nelze použít než k sestřelení specifického cíle mimo zemskou atmosféru. Ale podle Rusů a čtenářů Sputniku už jde o "útočné zbraně"... totální zmatení dojmů a pojmů pokračuje.

  Je to nuda číst zdejší diskuse. Odborné příspěvky abych hledal s lupou.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  08:05 09.12.2016

  Ano samozrejme, poniektorí budu obhajovat raketovy dazdnik. Naco je americanom protiraketovy dazdnik v polsku,cesku pomaly Litve,Lotyssku. Aka je zaruka ze to nepouziju utocne. Ved ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano samozrejme, poniektorí budu obhajovat raketovy dazdnik. Naco je americanom protiraketovy dazdnik v polsku,cesku pomaly Litve,Lotyssku. Aka je zaruka ze to nepouziju utocne. Ved historia uz pameta na podobne hegemonske praktiky a treba sa z toho poucit. Rusi by tak heroicky nezbrojili keby ich Americania a samotne NATO ktoremu vlaste oni sefuju k tomu nedohnali. Co by si mali napr. Slovaci mysliet keby sa madari spojili s poliakmi,ukrajincami a rakusakmi a vybudovali okolo hranic PRO. Samozrejme ze by sme zbrojili, citili sa ohrození. V takej istej pozicii su aj Rusi, a je hlupe si mysliet ze v dnesnom svete napadnu Suverennu krajinu, ved Rusi to nikdy ani neurobili. Prosim nepletme sem komunistov,a bolsevikov ktorí toho napachali ako rezim dost. Vsetky vojny ktore Rusi viedli boli vyhradne na obranu svojho ruskeho obyvatelstva alebo ze im tie uzemia starocia patrili. Uzemia na ktorích prelialo krv státisice Rusov- historicky čecensko,krym, a napr. taký donbass... ved co je to ukrajina?obycajna svoloc. Za dneprom sa zacina Rusko odjakziva. A pokial viem ukrajinci su historicky jedními z najvacsich podporovatelov fašizmu. A Krym sa mal pravo rozhodnut hocikedy o svojom osude. Opakujem odsudzujem zlociny komunizmu a jeho historicke omyly za to narod nemoze to bola chyba. Novsak novodobe Rusko drzi slovo, cti pravo a je spolahlive ci uz v dodavani energii alebo v inych sektoroch. Oni sa vedeli vzdy dohodnut no vsak nasa arogancia a nas pocit akejsi zrazu dolezitosti nase narody oddaluje co je skoda. My sme ti dolezity zrazu... a pritom sa casto nevieme ani najest vlastnymi rukami a musime pocuvat co nam nadikuju zo zapadu. Vy cesi budte hrdí na vasho prezidenta nech je aký je...ci pije alebo hocico. Ale aspon je to chlap a jedná za Česky narod ako sa patri a nerozprava nezmysly. My to o nasom povedat nemozme. Sory za offtopic.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2