Moskevská vojenská přehlídka na Den vítězství

Systémy protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu Pancir-S; větší foto / Kremlin.ru

Na Rudém náměstí v Moskvě se 9. května konala každoroční tradiční vojenská přehlídka ke Dni vítězství. Akce se letos zúčastnilo 10 000 vojáků a 114 kusů techniky.

Letos organizátorům nepřálo počasí, které zhatilo leteckou část přehlídky. Diváci tak letos přišli o přelet obřích dopravních vrtulníků Mi-26, víceúčelových Mi-8AMTš, bitevních Mi-35M, Mi-28N a Ka-52, jakož i o přelet strategických bombardérů Tu-22M3, Tu-95MS, Tu-160 nebo dopravních An-124 nebo Il-76MD.

Na obloze se očekávalo vystoupení bojových letadel Su-35, Su-30, Su-27, MiGů-29, MiGů-31, Su-34, Su-24 nebo Su-25. Celkově se počítalo s přeletem 72 vrtulníků a letadel. Přelet vyvíjených stíhaček páte generace T-50 nebyl plánován.

Za pozornost stojí, že oproti minulým rokům se přehlídky zúčastnilo méně vojáků i pozemní techniky - o 21 ks méně pozemní techniky než v roce 2016, o 45 ks méně než v roce 2015 a o 36 méně než v roce 2014.

Podobně jako v minulých letech přehlídku zahájil ministr obrany Sergej Šojgu. Podle tradice vjel na Rudé náměstí přes Spasskou věž, pomodlil se před ikonou Krista Spasitele Smolenského a tím odstartoval ceremoniál.

V otevřeném vozidle Zil Šojgu prohlédl přehlídku nastoupených vojáků a ceremoniálně se přivítal s vojáky. Poté vystoupil na tribunu a podal hlášení vrchnímu veliteli ozbrojených sil Ruské federace, prezidentu Vladimíru Putinovi. Prezident Putin následně přednesl řeč, ve které připomněl zásadní zásluhy sovětských vojáků na porážce Třetí říše. Dále Putin mimo jiné uvedl, “že na světe neexistuje síla, která by dokázala zotročit ruský lid.”

Vozidla Kornet-D1 na podvozku GAZ-29975; větší foto / Kremlin.ru

Jak si všímá Maksymilian Dura, autor polského magazínu Defence 24, Putin zvolil letos smířlivější tón řeči a vysloveně nenapadl žádný ze západních států. Dlužno však podotknout, že na tribuně nebyl žádný z představitelů západních států.

“Pro účinný boj proti terorismu, extremismu, neonacismu a jiným rizikům je třeba dát dohromady celé mezinárodní společenství. Jsme otevřeni takové spolupráci. Rusko bude vždy na straně sil míru, s těmi, kteří se rozhodnou cestu rovnocenného partnerství, kteří popírají válku, jako něco, co je v rozporu se samotnou podstatu života a lidské povahy," zdůraznil ve své řeči Putin boj s terorismem.

Bojová vozidla pěchoty Kurganěc-25 a BMP-3; větší foto / Kremlin.ru

Na tomto místě je dobré připomenout článek Valerije Gerasimova, náčelníka generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, podle kterého je naopak válka přirozeným jmenovatelem vztahů mezi jednotlivými státy. Také připomeňme náš březnový článek NÁZOR: Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0, ve kterém generálplukovník v záloze Leontij Ševcov, bývalý první náměstek ministerstva vnitra, upozorňuje na nutnost připravit se na "apokalyptickou" třetí světovou válku.

Nyní k samotné přehlídce. Nejprve náměstím prošli vojáci oblečení v historických uniformách z druhé světové války, dále zástupci všech složek Ozbrojených sil Ruské federace, ale také zástupci ministerstva pro nouzové situace, členové Federální bezpečnostní služby (FSB), zástupci raketových vojsk speciálního určení, atd. 

Ruská výsadková vojska s transportéry BTR-MDM a výsadkovými bojovými vozidly BMD-4M; větší foto / Kremlin.ru

V průvodu se také objevili studenti vojenských akademií z celého Ruska a dvě mládežnické polovojenské jednotky ze spolku Junarmia - ten byl založen v roce 2016 a sdružuje děti a mládež mezi 11 a 18 roky.

Přehlídku pozemní techniky započal legendární sovětský druhoválečný tank T-34-85, za kterým postupovalo 12 obrněných vozidel Tiger - čtyři GAZ-2975 „Tigr-M s robotickou stanicí s kulometem ráže 12,7 mm, GAZ-2975 „Tigr-M” s lafetovaným kulometem/granátometem a GAZ-29975 Kornet-D1 s osmi protitankovými řízenými střelami (PTŘS) Kornet-EM.

Samohybné houfnice Koalice-SV a MSTA-S; větší foto / Kremlin.ru

Za Tigry postupovalo dvanáct šestikolových vozidel třídy MRAP - šest Kamazů 63968 Tajfun-M a šest Uralů Tajfun-U. Následně náměstí patřilo bojovým vozidlům pěchoty a tankům.

Rudým náměstím projelo pět vyvíjených bojových vozidel pěchoty Kurganěc-25 (každý se čtveřicí PTŘS) a šest současných bojových vozidel pěchoty BMP-3. Za vozidly postupovalo pět tanků T-14 Armata a šest modernizovaných tanků T-72B3 - minulý rok místo T-72B3 byly na Rudém náměstí k vidění tanky T-90A.

Arktické jednotky s transportérem BTR-82A, následovaný systémy Tor-M2DT a nakonec s Pancir-SA; větší foto / Kremlin.ru

Následovalo dělostřelectvo - na Rudém náměstí se objevili čtyři samohybné pásové houfnice Koalicja-SV, čtyři samohybné houfnice MSTA-S, šest raketových systémů Iskander-M. Dále následovali systémy protivzdušné obrany (PVO) pozemních sil - komplety Buk-M2 a Tor-M2U.

Největší novinkou byla technika nově vytvářených arktických jednotek ruské armády. Na speciální pásové platformě DT-30PM (určené pro operace v extrémních zimních podmínkách) byly k vidění dva systémy “arktické” PVO - dvě sestavy Pancir-SA a dvě Tor-M2DT.

RS-24 Yars; větší foto / Kremlin.ru

Výsadková vojska předvedla pásové obrněné transportéry BTR-MDM a výsadková bojová vozidla BMD-4M.

Vzdušně-kosmické síly přivezli nejnovější systémy PVO - systémy krátkého/středního dosahu Pancir-S, šest odpalovacích vozidel systémů dlouhého dosahu S-400 Triumf. Ruská vojska strategického určení zase ukázala tři odpalovací vozidla s “jadernými” balistickými raketami RS-24 Yars. I jako v minulém roce průvod uzavřely tři prototypy vyvíjených kolových bojových vozidel pěchoty Bumerang.

Záznam celé přehlídky. Ukázka techniky v čase 2:33.

Po skončení defilé pozemní techniky stovky hudebníků a zpěváků začalo hrát a zpívat píseň “My, armáda národa”. To bylo pro diváky i novináře překvapení, protože píseň tradičně ukončuje přehlídku na Rudém náměstí, ale přitom ještě neproběhla letecká část přehlídky.

Všem zúčastněným však bylo rychle jasné, což potvrdily i následné oficiální informace, že letecká část byla odvolána kvůli nepříznivému počasí. 

Zdroj: Defence24Izvestija

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové ...

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Rusové zavádějí nový protivzdušný systém S-350 Viťaz

V letošním roce skončí státní zkoušky nového protiletadlového a protiraketového kompletu středního ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Kruan
  19:21 14.05.2017

  Kašparáda na náměstí bolševiků předvedla jen něco z druhé poloviny 20. st. A trochu rudohnědého fanatismu jako bonus.

 • Olivav
  10:52 13.05.2017

  ;-)

 • Jakub2
  23:12 12.05.2017
  Oblíbený příspěvek

  Olivav:

  vidím, že jste pocítil silnou touhu si do mne kopnout ("vám podobnými", "předvedl jsem vám", "machýrky nemusím"). Znovu opakuji, diskusi s Vámi vést nehodlám ani nehodlám urážet Vaši osobu. Dělám to záměrně - nehodlám téma dále rozvíjet (zejména z časových důvodů).

  Ocenil bych, kdybyste se zachoval stejně a přestal mi dávat nevyžádané rady a odsudky mé osoby. Chytrému napověz...

 • Olivav
  22:20 12.05.2017

  Milý Jakube2,

  já s vámi v podstatě taky nehodlám doskutovat. Ono to totiž nemá cenu. Mozky jdou vymýt na dvě strany a ani jedna není nic moc. Bohužel jsem se párkrát s vámi podobnými do debaty pustil aje to opravdu absolutní ztráta času. Asi tak, takže to že se mnou nehodláte diskutovat mi nijak nevadí.

  jinak koukněte zde: https://www.online-slovnik.cz/...

  vy totiž moc jízlivý nejste jak tvrdíte. To jsem vám totiž v příspěvku předvedl a jaksi jste to nedokázal rozdýchat. Machýrky moc nemusím, tak a jen proto jsem se obtěžoval vám tak odpovědět.

  Toliko k tomu proč jsem na vás vůbec reagoval.

 • logik
  17:20 12.05.2017
  Oblíbený příspěvek

  fenri: Opět si pletete NÁRODNOST a STÁTNÍ PŘISLUŠNOST. Stalin se nevytýká RUSŮM, ale RUSKU. A to proto, že RUSKO a tedy jeho OBČANÉ jsou právními nástupci SSSR a potažmo RSFSR, která SSSR založila k ovládání okolních států.
  A vyčítá se jim to především proto, protože tento stát dosud nenalezl dostatek reflexe, aby své předchozí činy odsoudil, ale naopak tohoto zločince a tedy potažmo zločiny ze své historie adoruje, a adorují ho i ruští OBČANÉ.

  S tím, jakou měl národnost Stalin, jakou mají národnost dnešní ruští občané to vůbec nesouvisí. Proto je to naprosto falešná paralela např. ke genocidám a vysídlení tatarů a dalších - protože tyto akce byly dělány na základě národnostního principu.

  Takže znovu, opakuji: Stalin je problém Ruska jako státu, nikoli ruského národa.

 • Jakub2
  16:31 12.05.2017

  Olivav:

  Pardon, ale diskutovat s Vámi nebudu (bez udání důvodu).

 • Jakub2
  16:13 12.05.2017

  Fenri:

  Vy jste vážně mizerný manipulátor - s Tatary začnete Vy sám, jejich vysídlení omlouváte Vy sám, nakonec jste si musel najít jiné příklady (japonské etnikum v USA v 1941-45), abyste mohl vycouvat z neudržitelné pozice.

  Vy jste prostě egoistický a vztahovačný - vidíte něco, co není. Zcela úmyslně jsem napsal neadresnou urážku. Že jste si ji vztáhnul na sebe, není moje vina, ale Váš nedostatek funkční gramotnosti (kterého jste se tady, paradoxně, vůči mně dovolával Vy sám). Já Vám nekomolím nick, vy ho nekomolte mně (je to známka povyšování se).

  Níže znovu uvádím svůj urážlivý post, Vaše jméno tam není zmíněno. Slovem "špína" lze označit jak obsah (názor) nebo osobu (méně častá varianta). To slovo jsem vybral předem, schválně právě protože umožňuje více výkladů. Cíleně jsem tu urážku použil, abych viděl jak moc máte omezené vnímání čteného textu.

  Děkuji, že jste se zúčastnil mého experimentu. Berte to např. jako odplatu za diskusní fauly, které Vy tady vůči jiným používáte zcela běžně. Takže se rozloučíme obligátním

  YHL. HAND.

  P.S. Tady je ten můj post, který opravdu, ale opravdu není jen a pouze o Vás:

  "Kremelská špína dorazila. Tataři na Krymu nebyli, potom byli, nebyli a nebyli .... a vůbec tam byli jen Rusové. A Kateřina Veliká dobyla Krym z područí... Marťanů... Aboriginců?

  Stalin byl Ukrajinec, Lenin Gruzínec, Chruščov měl osetinského otce, Brežněv byl Číňan a Gorbi pocházel z Litvy... víc blábolů, víc lží, nastavit drzé čelo a vzhůru podél černých skal.

  To je to prokletí internetu..."
  Jakub2
  Datum: 11.05.2017
  Čas: 14:30

 • fenri
  14:06 12.05.2017

  Jakub2:
  1.) Právo je proměnlivé a pomíjivé a zejména ve válce oslabuje. Pohlížet na dějiny člověka z pohledu dnešního, aktuálního a v podstatě efemerního práva, je nesmysl, resp. mentální tělocvik bez valného přínosu a vlivu. Možná jsem právní laik, ale mohu vás ubezpečit, že pár semestrů práva mám, ale tohle nijak s právem nesouvisí. Právo je aktuální, momentální popis ideálních setup mezilidských vztahů v dané kultuře, který funguje tak dlouho, dokud existuje autorita, která ho vymáhá a dokud existuje konsensus všech, že to respektují. Jenže autority, konsensy a podmínky, za kterých daný zákon vznikl se měníí. Píšete o všeobecné platnosti práva a začínáte s Chamurappim. Fajn, takže podle tohoto jsou Tataři těžce v mínusu, protože zabili více Rusů, než Rusové Tatarů. Je to názor, který razíte? Jistě že ne. Je jeho antitezí. Z toho vidíte, že právo se mění, ale chování států vůči sobě je stále stejné (bavím se o chování v mezních situacích). Co je podstatné: žádné právní konstrukty prostě nezabrání opakování jevů, které jsou silnější než právo, které nastávají opakovaně a za podobných podmínek.

  Všichni Tataři byli odsunuti Stalinem, přestože ne všichni byli vini: Ale jistě, máte pravdu. A jste si jistý, že všichni v USA žijící američtí Japonci, zavření po Pearl Harboru do internačních táborů byli špioni a teroristé? I ty děti? Byli všichni postřílení, znásilnění, umlácení a odsunutí sudetští Němci nacisté? Jistě že ne. Jsou všichni Jemenci, Sudánci...přijíždějící do USA teroristé? Jistě že ne. Mám pokračovat? To, co vy vidíte jen v jednom konkrétním případě se dělo a děje pořád. Prostě někdy "není čas, ptát se kdo je kdo".

  2.) Dekolonizace Evropy nastala jednak dříve a za druhé nenastala v žádném případě proto, že by Evropané náhle prozřeli a řekli, odteď budeme hodní (a kdyby, je to imperativ pro zbytek světa? Rozveďte proč.). Začala proto, že válkou poškozené státy neměly sílu udržet si své kolonie, které zároveň posílily. Dekolonizace byl velmi krvavý proces. Uvolněná nika je obsazována, to je prostě zákon, silnější a starší než dnešní právo.

  3.) Do debaty jste vstoupil docela hrubou urážkou mé osoby a překroucením toho co jsem řekl. Te brečíte, že jsem vás nazval zdrobnělinou? Takže kremelská špína je gentlemanské oslovení, Jakoubek je urážka? Nicméně tím Jakoubkem jsem se snažil vám naznačit, že vaše představy jsou poněkud dětské a dětinské. Prostě svět nefunguje tak, že se sejde několik hodných lidí, kteří si řeknou "od teď na sebe všichni budou hodní". Bylo by to fajn, ale není to tak.

 • Olivav
  13:55 12.05.2017

  Milý Jakube2:

  Ano jinde se imperializmus nazývá vývoz demokracie a ideálů západu. Já zapomněl, že oběti humanitárního bombardování umírají s úsměvem na rtech zatím, co ti které bombarduje skoro samotný Putin osobně umírají ve strašných bolestech. No a o právu jeho vnímání a výkladu a schopnosti se dohodnout se nám o zábavu postarají v RB OSN.

  Je to vše jen smutná fraška velmocí a mnozí si rádi vyberou favorita a pak jedou jako fanboys při fotbalu.

  No a jako třešnička - náš odsun a Benešovy dekrety to je to samé - Němec jako Němec, že? No a kdo ty papíry posvětil, že? No mocnosti, protože jsem byli uznáni jako strana vítězů. No a k tomu poslední poučení - Historii píší Vítězové - to je taková stará věky ověřená pravda.

  No nakonec víte musím poděkovat Fenrimu za to, že to pojal tak jak ty věci prostě jsou.


  Fenri,

  díky za příspěveky ta Angola, Alžír apod. je dosti trefná. Bohužel nemá smysl ztrácet čas debatou s lidmi co pod novými hesly budují nové světlé zítřky a zapomínají na fakt, že jsou jen loutkami jiných potentátů v jejich mocenském boji.


  No a teď se do mě pusťte za to jaká jsem prokremelská bestie :)

 • Jakub2
  10:20 12.05.2017

  Grull:

  Snad Vás potěším aspoň tímto:

  http://www.letistecheb.cz/lete...

  Přiletět by měl Mustang, Spitfire a Jak-3.

 • Jakub2
  10:17 12.05.2017

  Fenri:

  Vy se mi jevíte jako právní laik, takže jsem se pokusil vám vysvětlit jak je to s vinou a trestem. Než začnete někoho soudit, musíte mít viníka (nebo jeho právního nástupce), oběť (či někoho, kdo se může domáhat spravedlnosti místo oběti - zpravidla na základě rodinného vztahu) a musíte znát výši škody (život, finanční újma, ...). Bez těch 3 věcí se budete točit v kruhu jak pes chytající svůj ocas.

  Morální soudy jsou fajn, ale k nápravě následků nijak hmotně nepřispívají a viníka nebolí (je-li natolik cynický, aby si vinu nepřipustil).

  Dějiny a fungování společností se ZEJMÉNA ohlíží na právo a jeho fungování (Chamurappi si svůj kodex nevymyslel z plezíru) - bez práva a nástrojů k jeho vymáhání není společnost, jen banda anarchistických chaotiků. Vnímání práva u lidí (spravedlnosti) se v průběhu času mění (vyvíjí) potřeba pravidel pro fungování společnosti zůstává.

  Ohledně Tatarů - stále se držíte svého bludu o tom, že Tataři "ale byli odsunuti Stalinem za čerstvé viny proti SSSR". Takže píši po X-té: VRAŽDILI VŠICHNI TATAŘI, VŠICHNI BYLI VINNI? Byli vinni děti, ženy a staří lidé - i ti byli v Sonderkomandech a vraždili? Pokud nevraždili Židy, nejsou vinni a byli vysídleni na Sibiř v rámci kolektivní viny za činy jiných lidí ze stejného etnika.

  Já vinu Rusů nepaušalizuji, pokud to dělají jiní, běžte si stěžovat jim. Já nejsem oni.

  2/ Dekolonizace v Evropě začala hned po roce 1945 a protáhla se (tuším, že posledním evropským státem, který měl zámořské kolonie, byli Portugalci do roku 1975). Trvalo to dlouho, ale je to pryč. To je ten rozdíl oproti Rusku. A pokud se Vám zdá, že kritizuji jen Rusko, tak stejnou koloniální říši si dnes buduje také Čína.

  Pokud vidíte imperiální chování na všech stranách, tak se opět mýlíte (doporučuji slovník cizích slov - "imperialismus", "geopolitika"). Některé státy ji praktikují, některé ne.

  3/ Používáním urážek (ve formě zdrobnělin) na moji adresu jste se krásně předvedl - mně vyčítáte, že Vás urážím, ale praktikujete to samé (přitom já neurážím Vaši osobu, mně se nelíbí Vaše názory a říkám proč),
  - jste vztahovačný (moji úmyslnou, účelovou a NEADRESNOU provokaci "Kremelská špína dorazila" jste si neomylně vztáhl na svoji osobu),
  - věříte na svoji neomylnost (Vaše názory jsou správné a oponent je pitomec).

  Finito

 • Grull
  09:18 12.05.2017

  K článku:
  Pěkné, škoda že nevyšlo počasí.
  Tady alespoň co mělo letěť : https://www.facebook.com/28933...

  T-50 tam bohužel nebyla.

  K diskuzi:
  Moc moc lituji, že tu nejde nastavit nezobrazování příspěvků od vybraných "uživatelů".

 • fenri
  07:42 12.05.2017

  Jakub2:
  1.) Dějiny a fungování lidské společnosti se jaksi ani v nejmenším neohlíží na kecy jako následnické státy apod. Prostě to tak nefunguje, smiřte se s tím. Rovněž jen hlupák se může domnívat, že po staletích vraždění se prohlásí: "náš státní útvar zanikl bez právního následnictví, zapomeňte na naše zločiny a mějte nás rádi". to si může myslet možná Jakoubek, ale realita je prostě jinde. národnostní resentimenty, historické křivdy... to jsou prostě věci, které fungují po staletí a nějaké Jakubovy touhy či kusy papíru na to nezmění vůbec NIC. Myslím, že Tataři budou o odškodnění žádat sporadicky, protože i oni mají své oběti, které by se mohly ozvat.

  K Tatarům: když jsem psal, že v babim jaru vraždili převážně Ukrajinci, sklízel jsem tady nadávky za kremrofila, lháře a mínusy. Ejhle, vítejte v klubu. Ano, do nějaké míry kolaborovali všichni. Někteří méně, jiní více. Někteří kolaborovali jen ve vojenských a politických ohledech (Pobaltské státy), jiní se s nadšením pustili do zvěrstvech na nevinných (Ukrajinci, Tataři). Doporučuji Mannsteinovy paměti )to byl pán, co dobýval Krym). Míra kolaborace Tatarů byla nesrovnatelná s jinými (on to samozřejmě líčí nadšeně a píše o vřelém přátelství). Tataři velmi rychle měli svoje Sonderkommanda, do toho je také nikdo nenutil a sotva to chápat jako projev odporu proti Stalinovy (který je jaksi krutě odsunul až POTOM). Tedy ještě jednou: Tataři nebyli drsně odsunuti za své staleté viny proti Rusům, ale byli odsunuti Stalinem za čerstvé viny proti SSSR. Chápete ten rozdíl?
  Píšete, že byste neobvinil žádný národ a přesto to děláte. Rusové jsou také národ a jsou tu paušalizovaní jak nikdo jiný.

  2.) Geopolitika a imperialismus se stala v Evropě po roce 45 sprosté slovo? Jaký hulíte materiál? Masakry v Alžíru, Indočíně, Vietnamu... to byly normální projevy koloniální politiky jako desetiletí předtím. Možná se začalo s hezkými kecy, ale realná politika byla stále stejná. Myslíte, že se Britové, Francouzi, Nizozemci, Belgičané... vzdali svých kolonií (=okupovaných území) z náhlého prozření a záchvatu altruismu, nebo že to vojensky a politicky neutáhli? Napište o tom něco dojemného, ju?
  Rozdíl mezi námi je v tom, že vy toto chování států jednak popíráte a zametáte pod kobereček (a vidíte ho jen a pouze u Rusů) a za další ho odsuzujete z nějakého mravně pseudoprávního pohledu. Já toto imperiální chování vidím na všech stranách (a je mi jedno, pod jak ušlechtilými slogany je schováváno) a zároveň to neodsuzuji. Prostě takhle společnosti a státy fungují a je to jako nadávat Slunci, že v jeho záření je i lidské kůži škodlivá UV složka.
  3.) Samozřejmě. každý stát, kdykoliv má vojenskou, politickou a ekonomickou moc větší, než okolí, začne s nějakou formou své imperiální politiky. Vždy to tak bylo a vždy to tak bude. někdy se to zahalí do krásných keců o humanitě, prosperitě, demokracii, jindy se na to vletí bez keců, příště se to nazve sjednocením, jindy zase spravedlivým rozdělením zdrojů atd. Ale je to stále stejná, velmi stará píseň. Byla tu, bude tu.

 • Gloton
  07:09 12.05.2017

  Tady budou brzy přispívat snad jen samí tataři :(

 • Citatel666
  22:49 11.05.2017

  Zdar
  Dokáže tu ešte niekto aj reálne niečo zhodnotiť, alebo tu len nadavate

  o.s. potomkovia Premyslovcov, t.j. vrahov, zlodejov, penazokazcov, ...
  povojnových uderiek zodpovedných za odsun a potom nemcov....
  Udavacov, ktorich Heidrich zhodnotil slovami " Tady zadné gestapo nepotrebujem, oni se udávajú sami sebe"....

  p.s. my na Slovensku sme v tom asi tak nejako stejne, že???

 • Jakub2
  22:47 11.05.2017

  Fenri:

  1/ Vy zcela přehlížíte jednu věc - Zlatá Horda (Horda) zanikla bez toho, čemu se říká právní následnictví. Nikdo nepřevzal její majetek, závazky, území, obyvatelstvo, zákony. Naproti tomu je Ruská federace nástupnickým státem SSSR, Česká republika je právním nástupcem Československé republiky. Podle dnešních zákonů se mohou oběti či jejich přímí potomci dožadovat odškodnění či potrestání za činy spáchané státem (pokud stát již neexistuje, potom na jeho právním nástupci, který přebírá závazky svého předchůdce). Ergo oběti holocaustu a jejich děti mohli žádat a dostali odškodnění z Německa, ergo oběti divokého odsunu ze Sudet mohou žádat odškodnění (faktickým žalobám ale zabraňuje česko-německá deklarace podepsaná Havlem, na kterého dnes všichni křiklouni jen hází bláto). I krymští Tataři MAJÍ právo žádat o odškodnění za perzekuce (v případě, je jim takové byly odepřeny sovětskou/ruskou justicí). Jen oběti (potomci) Hordy nemohou žádat odškodnění po nikom - není stát, po kterém by to šlo vymáhat. Toliko k právní teorii...

  Co se týče viny krymských Tatarů za kolaboraci s nacisty a vraždění Židů... doporučuji, abyste si sehnal historické knihy na tohle téma a budete se značně divit. Ze stejného zločinu totiž můžete obvinit kterýkoliv národ východní Evropy, který Wehrmacht dobyl - v Orpo (Ortspolizei - místní pomocná policie) sloužili Poláci, Ukrajinci, Bělorusové, Estonci, Litevci, Lotyši, Moldavové, celá plejáda kavkazkých národností a NEMÁLO Rusů. TAK TADY PŘESTAŇTE DEBILNĚ PAUŠALIZOVAT TATARY.

  Další lež původem ze sovětské propagandy je, že vraždění prováděli SS - ne, vraždy prováděli Einsatzkomandos SS (nezaměňovat s Waffen SS) + příslušníci Orpo. Esesáků z Einsatzkomandos bylo v roce 1941 (první exploze masového vraždění) sakra málo pár stovek v celém Rusku - při masakru v Babim Jaru se na shromažďování, transportu a exekuci desítek tisíc Židů podíleli příslušníci 2 oddílů (praporů) Orpo - Ukrajinci. Okolo Stalina (dnešní Doněck) byly zase jiné oddíly Orpo - složené převážně z Rusů, kolaborantský starosta Stalina byl předválečný vysoký straník KSSS (a po vyhnání Němců jím byl zase). Podle historiků bylo ve východní Evropě za 2. polovinu roku 1941 zabito asi 1,5 milionu Židů na území obsazeném Wehrmachtem. Vyhlazovací tábory 1942 - 45 v Centrálním Gouvernementu (obsazená část Polska) byly určeny pro západo- a středoevropské Židy, východoevropští už byli postříleni - Poláky, Ukrajinci, Bělorusy, Balty, Kavkazany a Rusy pod dohledem SS Einsatzkommandos. Němci to vedli, ale spouště mačkali i jiní.

  Přesto bych si nedovolil žádný z těch národů obvinit, že za zločiny spáchané některými jejich příslušníky MAJÍ PYKAT CELÉ POPULACE. Takové obvinění bych pozažoval za manipulaci, lež a podlost. Vám to ale nevadí...

  2/ Geopolitika (ideologie imerialismu) je v Evropě sprosté slovo od roku 1945 (díky A. Hitlerovi a Třetí říši), v Rusku se ta ideologie používá stále. Evropa se imperiální politiky vzdala, proběhla dekolonizace. Rusko má kolonie stále, jen nejsou za mořem v Africe, ale na periferii Ruska a jmenují se Čečna, Podněstří, Abcházie, Arménie, ... Udržovat posádky, ekonomicky vyssávat, ale zároveň mohutně dotovat místní zkorumpované, ale loajální diktátory. Rusko ideologicky ustrnulo v 19. století (sovětští komunisté imperialismus rádi převzali jako metodu pro šíření revolucí do světa). Blbě se to poslouchá, co? Nepříjemná pravda...

  3/ Dnes si budují impérium Číňané, brzy budou potřebovat "svoji historickou část" Sibiře zpátky. Silnější impérium požere slabší impérium.

 • fenri
  21:18 11.05.2017

  Horny:
  1.) A opět: KDE schvaluji genocidu tatarů? Píšu, že Tataři nejsou pouze obětí. Chápete to? Za další ta genocida se nestala na základě tatarské genocidu Rusů, ale na základě jejich kolaborace s Němci a jejich vraždění Židů. Tedz stejná kolaborace a stejná genocida, jakou jaká se idehrála u nás, v roce 45. 3 miliony mrtvých považujete za "zločiny" v uvozovkách? Jinak jste normální? On vlastně holocaust byl taky jenom "zločin", že jo, pane nahnědlý...

  2.) Ruská filosofie imperiální pilitiky je úplně stejná, jako jakoliv jiná imperiální politika. Netuším, proč se nad jednou pohoršovat a nad druhými zavírat oči. Nejsem pokrytec.

  3.) Proč by měl Truman být tím, kdo světu nadiktoval, kdy skonči nějaký styl politky a proč by to měl zbytek světa praktikovat? Navíc třeba Americká akce v Dominikánské republice má jasné rysy imperiální politiky, po Trumanovi. Nehovořím o Turcích, o Číňanech, Argentincích (kterým to, ehm, nevyšlo) apod. Nějak vám to datum nesedí.

  4.) Zcela konkrétně?

  5.) Mohl byste (když už to Jakub nezvládá) uvést alespoň vy, co konkrétně bylo by v mém úvodním příspěvku fakticky špatně? :-)

 • Horny
  20:34 11.05.2017

  fenri:

  podstata problému:

  1) Schvalujete (nebo alespoň omlouváte) genocidu Krymských tatarů na základě cca 400 let starých "zločinů" jejich dávných předků. Pokud bychom měli podle této logiky naložit se všemi národy a národnostmi které mají v minulosti nějaký takový škraloup, z veškerého lidstva by zůstalo jen pár křováků a možná ještě indiánských kmenů někde hluboko v amazonii. A to nepochybně jen proto, že o činech jejich předků záznamy zkrátka neexistují.

  2) Problémem je ruská filozofie imperiální politiky která je stejná bez ohledu na státní zřízení a aktuálního "monarchu" v Moskevském kremlu. Stalin byl masový vrah a odpovědnost za jeho zločiny mu nikdo neodpáře, ale v zásadě byl jen jedním z řady kremelských samovládců. Dnes už se ale doba změnila. Ruská imperiální politika ne.

  3) Odkdy konkrétně skončila doba všeobecného praktikování "klasické imperiální politiky"? Není přesné datum, každopádně někdy podruhé světové válce. Pro klid duše si můžete třeba najít, kdy přesně Truman zakázal McArthurovi použít proti číňanům atomovky a místo toho jej radši odvolal.
  Od té doby už se dají vést jen takové ty proxy války (Vietnam, Afghánistán) které ovšem nevyřeší nikdy nic.

  4) Mícháte páté přes deváté a jablka s hruškama v nejlepším stylu poučky "kdo chce tatara bít...". Což už ostatně napsal Jakub2 níže a lépe.

 • semtam
  19:29 11.05.2017

  logik

  Jaké národy? Je vidět, že o Rusku nemáte ani šajn. Psal jsem ze střední Asie a členové SNS. Kdo to asi bude? Uzbeci, Tádžici, Turkmeni apod.

  A pokud jde o neonacismus, tak zrovna některé příspěvky i zde na AN jsou značně nahnědlé. Existuje takové přísloví: zameťme si před vlastním prahem.

 • fenri
  19:24 11.05.2017

  Jakub2:
  1.) Aha, takže házet na Krymské Tatary vinu jejich předků je faul, ale házet na Rusy vinu 60 mrtvého Gruzínce je korektní a objektivní? Co jsem napsal nepravdivého odpoledne? Potřetí se ptám, co KONKRÉTNĚ není pravda v mém textu. Nejste schopen odpovědět jinak, než urážením. Nikde jsem nenapsal, že Tataři byli zlý a Moskalové hodní (byť jednoznačně Moskalové byli napadeni Tatary, bránili se a časem vyhráli, což v mém vnímání je spravedlivý boj, ve vašem ne). Napsal jsem, že Tataři nebyli takovou obětí dějin, jak jsou (i vámi) líčeni. To je FAKT. Dalším faktem je, že Tataři zabili a odvlekli do otroctví víc Rusů, než Rusové Tatarů. Už proto mluvit v souvislosti s Tatary o ruské zlovolnosti je prostě faul.

  Co podle vás ospravedlňovalo Tatary k jejich agresi do Evropy i v jejich krutosti, i na tehdejší drsnou dobu unikátní?
  Za II. světové války se postavili proti státu, ve kterém žili a (aniž museli) velmi aktivně se podíleli na genocidě Židů. Je pak jejich odsun zpět tak nepochopitelný? A proč se nad tím rozčiluje člen národa, který udělal totéž?
  A proč ve vašem seznamu těch, kdo byli Kobou přesouváni na Sibiř a likvidováni po statisících chybí ti, kterých bylo nejvíce? Proto, že jste v historii úplně mimo a jen máte potřebu psát o věcech, o kterých víte prd, nebo proto, že schválně lžete? Ano, mám na mysli Rusy. Zcela jistě nejvíce obětí Stalina byli Rusové. Proč vám tak záhadně "vypadli"? Protože se vám to nehodí do vaší teorie ďábelského národa, co ubližuje hodným kolem? Koba zabil strašně moc Rusů, milý Jakube.

  Kolektivní vina skončila v roce 45? proč a jste si jistý? V roce 45 jsme my, na základě kolektivní viny provedli genocidu. na základě kolektivní viny píšete o ruské rozpínavosti, agresivitě a já nevím o čem všem. To, co se stalo Tatarům v roce 44-45 je přesnou analogií toho, co se stalo sudetským Němcům u nás v roce 45. Toho, se pár málo desítek let předtím dělo na mnoha místech planety. Ano, USA si nejprve genocidou získají území, a pak káží o morálce. Velká Británie nažene děti Bůr do koncentráků jen proto, že pod jejich pastvinami byly diamanty, o padesát později z kulometů nechá vystřílet zástupy ženských a dětí v Indii a najednou, o deset, patnáct let později jsou ti jediní spravedliví a násilím se spory neřeší? Ale ony se násilím řeší a řešit budou. Prostě je to lidské.

  2.) Soudím, že mi přiznáváte tolik intelektu, že jsem schopen rozpoznat, že píšete. Proto by vám mělo být jasné, že negramotností jsem myslel negramotnost funkční. V hodnocení vzdělání se běžně v západní literatuře gramotností rozumí právě gramotnost funkční. Ostatně jeden z podrazů komoušů byl, že rádi prezentovali nějakých 20% (tuším) negramotnosti, kterou Američáné udávali pro USA jako negramotnost absolutní, bez přívlastku. Ovšem ta samozřejmě byla v USA zcela minimální a myslela se gramotnost funkční. Tak běžte orpavovat Západ.

  Vy mně píšete o urážkách? Vy, který jste do klidné diskuze vstoupil urážkami na úrovni opilého učně, překroutil o 180 stupňu co bylo napsáno a najednou se dojímáte nad sebou, že jste nazván negramotným? Dobré...

  3.) Ano, etnický a kulturní nacionalismus se v různých mírách objevuje všude na světě. I u nás máme občany druhé kategorie. Ale etnický nacionalismus prostě není součástí ruské státní politiky. V Rusku vždy významně vládli neRusové, což bylo to, co jsem napsal a co ve vás vybudilo zachvat hodný blba.

 • Jakub2
  18:56 11.05.2017

  Kozlus:

  Poprosím Vás o link na nějaký můj post na téma "nadávání někomu do nacistů". Jen ať Vám to netrvá jak Ovčáčkovi hledání Peroutkova článku "vlevo dole"... A ještě jedna věc - pletete si svobodu projevu se západní demokracií. Byť druhé stojí na tom prvním, tak nejde o identické pojmy. Podejte si s Fenrim ruce, máte zhruba stejně podivné vnímání významů slov (viz níže).


  Fenri:

  Ad 1/ Vy se pohybujete mimo hranice významu termínů jak je chápu já. Házet na Tatary (krymské) vinu za činy jejich předků je diskusní faul, stereotyp s manipulativním pozadím (Karel Čapek - imago). Dovolil jsem si proti Vám použít stejného faulu (rozlišení na hodné Moskaly a zlé Tatary) a povedlo se mi Vás vybudit. Teď už si jen přečtěte, co jste napsal dopoledne...

  Můj názor je ten, že cokoliv se odehrálo v pozdním středověku nebo raném novověku nemá pro dnešní vnímání spravedlnosti/nespravedlnosti (nebo spíše práva/bezpráví) valný význam. Jiní lidé, jiná kultura, jiné hodnoty. Cokoliv provedli Tataři za časů Zlaté hordy NEMÁ ospravedlnění v jednání, kterého se dopustila sovětská moc při vystěhování kr. Tatarů z Krymu. Já nepochybuji, že Tataři bojovali v 1941 - 1944 proti Stalinově RA, jenže to dělali taky Ukrajinci, Kalmykové, kozáci, Gruzíni, ... jenže NIKOLIV kompletní populace daného etnika, ale jen část (obvykle velmi malá část - ženy, děti a staří nebojují). KOMPLETNÍ VYSÍDLENÍ CELÉ POPULACE DO KAZAŠSKÉ STEPI A/NEBO NA SIBIŘ, aby tam buď umřeli nebo budovali komunismus bez jídla a přístřeší, se ošklivě blíží slovu genocida. Stejně se dělo Polákům, Lotyšům, Litevcům a dalším národnostem za dob Koby... Podle mne je to nepřípustné a jakékoliv omlouvání Stalinských represí (sem patří i nucené přesidlování etnik uvnitř SSSR) je nechutnost.

  Zločin páchají konkrétní lidi na jiných konkrétních lidech, vina je nepřenosná. Takže nedělejme z krymských Tatarů viníky ("Málokdo toho má na triku jako oni." - Vaše slova). Ti, co to provedli, jsou dávno mrtví. Kolektivní vina je nechutná šaškárna, která v Evropě skončila v 1945 (holocaust je vlastně postaven na principu kolektivní viny - Židi byli vinni příslušností k podřadné rase).

  Já neuznávám kolektivní vinu, vždy budu v opozici proti někomu, kdo ji přímo nebo nepřímo prosazuje.

  Ad 2/ Vy máte tedy na mysli čtenářskou (funkční) gramotnost - to je ale něco jiného než negramotnost (bez přívlastků) - to je opravdu jen neschopnost číst a psát. Vy jste mne nazval "negramotným tvorem"... (zřejmě jste zkoušel infantilní urážku), já jsem si ten obrat vypůjčil jako důkaz o tom jak posunuté máte vnímání významů slov.

  Ad 3/ Na téma ruský nacionalismus bysme mohli vést debatu léta a ošoupat nejednu klábosnici, protože je ho hodně druhů. A některé z nich jsou zcela jistě postaveny na kulturní a etnické nadřazenosti a to jak dovnit tak i vně Ruska. Že je nejste schopen vnímat neznamená, že neexistují (Kavkazané jsou dnes v Moskvě občané druhé kategorie).

  P.S. Pokud někde na sebe věty logicky nenavazují nebo někde ve větě chybí slovo, potom se omlouvám, text jsem psal po částech a občas něco smazal nebo změnil.

 • Luky
  17:57 11.05.2017

  ...se mi líbí ty arktický "rolby". Celkově na mě militarizace polárních oblastí působí kosmicky (základny, technika).
  Onehdá se cvičili delfíni a tuleni pro nošení náloží a sebevražedné útoky. Předpokládám, že lední medvídky z toho ale všechny strany vynechají.

 • fenri
  17:44 11.05.2017
  • (10)

  Jakub2:
  1.) V tom co jsem napsal je něco:
  a.) fakticky špatně?
  b.) je tam to, co mi podsouváte, tj. že Rusové byli hodňoučcí a Tataři zlí? Kde? Kde je tam napsáno, že moskevská knížata byli lidumilové?
  2.) Gramotnost je dnes chápána jako schopnost porozumět psanému textu a pochopit jeho význam. Tato schopnost u vás žalostně absentuje.

 • Kozlus
  17:26 11.05.2017

  Kremelská špína dorazila.

  A mekdo takovejhle bude nekomu nadavat do nacistu? :-D Ta slavna zapadni demokracie se ponekud zkurvila.

 • Jakub2
  17:08 11.05.2017
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  Fenri:

  1/ Když si nepamatujete co jste napsal...

  "Logik: no, Tataři na Krym (v 60.tých letech) imigrovali v podstatě ze své domoviny. Odtud na Krym kdysi přišli, vyvraždili Řeky a Židy (a pak si to radostně zopakovali po roce 1942) a pak se s chutí pustili do směsky, ze které časem vznikli Rusové, Poláci a později i Ukrajinci. Bylo to takové back to home....;-) Pasování Tatarů na nevinné oběti mi přijde hodně úchylné. Málokdo toho má na triku jako oni. "
  fenri, Datum: 11.05.2017, Čas: 11:38

  2/ Já a negramotný tvor - tvor, který neumí číst a psát? Jak my spolu komunikujeme než písemně? Vždyť Vy píšete naprosté pitomosti! Já mluvím o voze, a Vy o koze... to nemá smysl.

 • fenri
  16:55 11.05.2017

  Horny:
  Tento postoje je dnes.. Od kdy konkrétně? Od genocidy indiánů? Od okupace Havaje? Od Búrské války? Od okupace Kypru, od okupace Portotika? Od (faktickéú okupace Dominikánské republiky.... mám pokračovat? KDY je to datum?
  Jinak samozřejmě války, vzhledem k moderní technice ani náhodou neimplikují konec civilizace. Naopak. Moderní války mají nižší ztráty na populaci, než dříve. Srovnejte třeba dopad Třicetileté války, nebo Husitsských válek na populaci.

  1.) Prostě to tak funguje. Většina Tatarů zabíjela Rusy, pak se karta obrátila a resentimenty prostě zapracovali. Je to normální, dělají to všichni. Říká vám něco odsun?
  2.) Hladomory a Gulagy způsobili Židé? Ano/Ne. Pokud ne, proč se tedy Tataři nadšeně vrhli na genocidu Židů, zapojili se do SS Sonderkommand atd.? I s těmi hladomory mi to přijde sranda - tak nějak se zapomíná, že podstatnou část obětí hladomorů tvořili etničntí Rusové a že tedy nešlo o akt Rusů proti Ukrajincům, Tatarům... atd. Šlo o nápad Gruzínce daný hlavně ekonomicky a odnesli to obyvatelé úrodného černozemního pásu od Pripjati po Kubáň, bez ohledu na národnost. Ale to se nenosí.
  Mimochodem, víte, na co zemřela třeba polovina Gorbačovovi rodiny?

 • fenri
  16:48 11.05.2017
  • (10)

  Jakub2: chjo, bavit se s negramotným tvorem je vždy záhul. Takže milý Jakube2: KDE píši, že Moskalové byli hodní a Tataři vždy zlí? Konkrétně? Nikde, že? Prostě si cintáte pentli na svých fantaziích a ze svých výmyslů osočujete mne. Mimochodem oni se Moskalové Tatarům nebránili? Kdo přišel k Moskvě? Tataři Kubíku.
  Psal jsem někde, že tehdejší ruská knížata byli lidumilové? Nepsal, že? Tak proč ty kecy. Byli takový lidumilové, jako přemyslovci, Tudorovci aspol. prostě se to všechno vraždilo běžně. Takže KDE píši, že jedni byli hodní a druzí zlí? KDE jsem napsal, že Moskalové byi hodní? Buďto to najděte, nebo si kecy o infantilních žvástech stčte někam.
  Zlatá horda sice rozpadla, ale: pokud na vás několik set let někdo páchá v podstatě genocidu, útočí na vás, hospodářsky vysává a potom se díky vlastním rozporům a vašemu odboji složí, je důvod si padnout do náručí? Ještě na konci 19. století se civilizovaní Britové rozhodli vyvraždit Búry jen proto, že na jejich území se našly diamanty, uhlí apod. A to s nimi nebyli Búrové v interakci, nedejbože že by na Brity útočili. Ještě v 19. stoleti masakrovali Američané Indiány, kteří jim nic neudělali. Ale vy se můžete zbláznit, že Rusové vyhráli nad Tatary, kteří přišli z Asie a útočili na ně.
  Kazaňští Tataři byli vyvražděni? A jakéže republiky je hlavní město Kazaň? Tatarské a žijí tam Tataři. Mě spíš fascinuje, že když Tataři po staletí vraždili Rusy a Poláky, bylo to v pořádku, ale když pak začali prohrávat a začali zakoušet vlastní letody, je to najednou zlé.
  Kde žvaním o tom, že Tatři byli v Rusku původci všeho zlého?? Tak zase: konkrétně: kde. Napsal jsem, že je falešné mluvit o Tatareh jako o nevinných obětech zlých Rusů.
  K Krymskému chanátu: no jo, ono vlastně obsazení Německa v roce 45 byla od Spojenců zrůdná agrese, že jo? Oni už se jen bránili.
  K národnosti vůdců:
  1.) jsem s tím nezačal
  2.) jste naprosto nepochopil, co jsem psal (což mě nepřekvapuje). Psal jsem, že ruský naionalismus není nacionalismem etnickým, nebo kulturním, což mj. jiné odráží etnicita jejich vůdců či angažovanost neetnických Rusů při bojích za "Matičku Rus". Co píšete vy? Že jsem blbeček a vzápětí napíšete v podstatě totéž.

 • Horny
  16:09 11.05.2017
  Oblíbený příspěvek

  fenri: je samozřejmě jasné, že dřív patřilo dané území tomu, kdo je dokázal dobýt a udržet. Tenhle postoj je ale dnes považován za překonaný, protože kdyby ho praktikovala většina zemí/národů nakonec vyústí, vzhledem k soudobým možnostem, v konec civilizace či dokonce lidstva. To jen některé zaostalejší země se tváří že to nechápou a vychytrale spoléhají na to, že jim ostatní neoplatí stejnou mincí.

  A k těm tatarům: 1) takže uplatňuješ princip kolektivní viny za násilí předků (vaši prapra...pradědové vraždili, takže vaše vlastní genocida je zcela v pořádku)?

  2) Za německé okupace se proti nebohému tatíčku Stalinovi postavilo zcela nepochopitelně docela dost lidí, a přitom to s těmi hladomory a gulagy myslel vlastně docela dobře, že...

 • Jakub2
  15:54 11.05.2017

  Wau, 2000 let historie jste pojal jako vyprávění pohádky na dobrou noc... Tataři vždy špatní kruťasi, Moskalové chudáčci, co se museli bránit (záměrně nepíši Rusové, protože Rusí byla v historii celá řada a zničilo je převážně moskevské knížectví, jehož duchovní odkaz dnes v Rusku převládá, což je velká škoda - kdejaký student rusistiky Vám vysvětlí rozdíly). Tehdejší ruská knížata (kterých byly desítky) - to nebyli žádní lidumilové, naopak převzali mnohé z tatarských ukrutností (stačí si přečíst staroruské báje - vraždami, podrazy a zradami se to tam jen hemží). Takže mluvit o tom, že jedni byli zlí a druzí hodní, je infantilní žvást.

  Dále přecházíte oslím můstkem ze 13. století do 18. století, ale fakt, že se Horda (Zlatá horda) na konci 15. století rozpadla jste nějak vynechal (a tedy zmizel onen protivník). Krymský chanát byl součástí Osmanské říše a nevedl výboje do Ruska od roku 1600 (posledních 150 let se jen a jen bránil). Kazaňský chanát dobyl Ivan Hrozný v 1552 a nechal Kazaňské Tatary vyvraždit nebo vyvézt do stepi. Astrachaňský chanát byl dobyt o 4 roky později. Sibiřský chanát zaniká v 1598, jiné chanáty se ve stejné době rozpadají (a jsou přičleněny k ruské říši) nebo se stávají vazaly Moskvy.

  Žvanit o Tatarech jako o původcích všeho špatného v Rusku je po roce 1783 naprosto nemístné. Žádný tatarský stát vykonávající agresivní zahraniční politiku na úkor svých sousedů není. Všechno vraždění se děje uvnitř Ruska, jenže to je třeba zakrýt. Tak se blbečkům předhodí, že za všechno mohou Tataři, Němci, Poláci, Francouzi .... nikdy ne Rusové - Rusové jsou vždy chudáci, kterým je křivděno (zajímavá historická paralela - Fr. Palacký používal stejné metody pro vyzvednutí výjimečnosti českého národa, odtud rčení "lže jako Palacký").

  Vy nejste s historií kamarád - vybíráte si selektivně fakta a nepřípustně zjednodušujete. Jako bych četl Henryka Sienkiewicze - černobílý svět ireálného romantismu... bez návaznost na historické reálie nebo v přímém protikladu k nim.

  A jak to všechno vím? No, na internetu jsem to nečetl...


  P.S. U vládců Ruska (SSSR) vůbec nejde o jejich národnost (etnicitu, místo narození), ale o skutečnost, že vedli centralizovaný multinárodní státní útvar a praktikovali ruskou (sovětskou) imperiální expanzivní politiku. Kateřina Veliká byla rodem Němka, ale vládla v zájmu Ruska, ne německého prťavého knížectví (Anhalt-Zerbst). Odkazovat na národnost ruských vládců je tak naprostá ahistorická pitomost.

 • dusan
  15:51 11.05.2017

  fenri

  Ruský režim má k náckom ako takým možno doma ďaleko ... v zahraničí (mimo Ukrajiny) však celkom blízko. Čo viem tak podporuje neonáckov v celej Európe ... v rátane Maďarska (Jobik) a Slovenska (kotlebovci).

  Nie náhodou všetci neonáckovia takmer jednohlasne
  podporujú napr. okupáciu Krymu.

  A čo sa týka napr. vrážd pravicových extrémistov ...tak v Rusku je ich najviac. Pre mňa je dosť absudné, že ruskí náckovia oslavujú Hitlera ... ale je to tak. Ale v krajine, kde obdivujú svojho vlastného vraha Stalina a kde ho v podstate oficiálne rehabilitovali ... tak sa ani nie je čo čudovať.

  Je dosť čudné, že v tomto napr. O.Stone hrá užitočného idiota a neustále propaguje "dobrého" Stalina a odsudzuje "zlý" západ v časoch 2.SV i po nej.

 • fenri
  14:53 11.05.2017

  Sice čím více se s finálním produktem trávení maže, tím více smrdí, Jakube, ale budiž: mohl mohl byste uvést, co KONKKRÉTNĚ je v mém textu nepravda, kromě toho, že se to nehodí do vašeho vidění světa konzumenta Novinek?

  -Na Krymu žili Řekové a početná Židovská diaspora.
  -Pak tam z Asie přitáhli Tataři a vyvraždili je.
  -Pak pokračovali s vražděním (zjednodušeně) Rusů a (zjednodušeně) Poláků. To trvalo několikset let, během nichž se pokoušeli vraždit a plenit tu u Moskvy, jindy u Brna či až u Frankfurtu n. O. (Legnice). Postupně rostla moc těch pleněných, až jim pod vedením Němky Kateřiny definitivně utnuli tipec a dali jim na držku.
  -Potom byl cca 260let celkem klid.
  -Potom přišli znovu Němci a Tataři. Tataři se přidali k Němcům, jako výraz své kultury se pustili opět do vraždění Židů. To vedení SSSR (kde ostatně sedělo i nemálo lidí s židovským původem) tak úplně nepotěšilo a tak je po válce poslali tam, odkud přišli. A pak je nechali vrátit se.
  S čím konkrétně máte problém?

  Co se týče vašich debilních keců ohledně národnosti vůdců SSSR - chcete všechny přesvědčit o tom, že jste intelektuálně na dně, nebo si fakt myslíte, že Stalin, Berija, Chruščev a další byli Rusové? Nebo v čem spočívá má drzost?

 • Jakub2
  14:30 11.05.2017

  Kremelská špína dorazila. Tataři na Krymu nebyli, potom byli, nebyli a nebyli .... a vůbec tam byli jen Rusové. A Kateřina Veliká dobyla Krym z područí... Marťanů... Aboriginců?

  Stalin byl Ukrajinec, Lenin Gruzínec, Chruščov měl osetinského otce, Brežněv byl Číňan a Gorbi pocházel z Litvy... víc blábolů, víc lží, nastavit drzé čelo a vzhůru podél černých skal.

  To je to prokletí internetu...

 • Jakub2
  14:30 11.05.2017

  Kremelská špína dorazila. Tataři na Krymu nebyli, potom byli, nebyli a nebyli .... a vůbec tam byli jen Rusové. A Kateřina Veliká dobyla Krym z područí... Marťanů... Aboriginců?

  Stalin byl Ukrajinec, Lenin Gruzínec, Chruščov měl osetinského otce, Brežněv byl Číňan a Gorbi pocházel z Litvy... víc blábolů, víc lží, nastavit drzé čelo a vzhůru podél černých skal.

  To je to prokletí internetu...

 • fenri
  11:38 11.05.2017

  Logik: no, Tataři na Krym (v 60.tých letech) imigrovali v podstatě ze své domoviny. Odtud na Krym kdysi přišli, vyvraždili Řeky a Židy (a pak si to radostně zopakovali po roce 1942) a pak se s chutí pustili do směsky, ze které časem vznikli Rusové, Poláci a později i Ukrajinci. Bylo to takové back to home....;-) Pasování Tatarů na nevinné oběti mi přijde hodně úchylné. Málokdo toho má na triku jako oni.

  Heinrich7 - ale no tak, tomu že sankce hospodářsky zruinují Rusko už nevěří ani Lubošek Palata a to je co říct. Spíš ty ceny ropy jim zatápějí.

 • fenri
  11:31 11.05.2017

  Pánové nechci vám šlapat po bábovičkách, ale ruský režim má k nacismu zatraceně daleko a vzhledem k tomu, že se těší podpoře obyvatel v jiných zemích nevídané, tak se dá říct, že ani u obyvatelstva asi nebude nacismus větší téma, než v jiných zemích.
  V Rusku panuje dřevní kapitalismus a tamní nacionalismus není ve smyslu kulturním a etnickém. Ostatne většina těch, kdo vládli v Rusku nebyli Rusové a zjevně neruské divize se za II. sv. válku rvali za "matičku Rus" s ajfrem nemenším, než ty ruské.

  Ať už vezmeme Rjurikovce (mimochodem pozoruhodně dlouho vládnoucí dynastie, obvzláště v kontextu pod jakým tlakem z jihovýchodu Rusko bylo) Vikingského původu, nebo "německé" cary pozdější. Ostatně jedna z autorek a symbolů "typického a vrozeného ruského rozpínání" byla Němka jak poleno. Ve 20. století Rusko vedli hlavně Gruzínci, Osetinci, Ukrajinci...a je zjevné, že ruský etnický původ nehraje roli, jakou hrál árijský původ v nacistickém Německu.
  To, že vládnoucí vrstvy byly "jiné", než domácí populace ale bylo běžné v celé Evropě. o anglické královské rodině lze hovořit jako o německé (tedy v kontextu toho, hovoříme-li o ruských vládnoucích rodech jako o vikingských a německých), ve Španělsku vládli dlouho Habsburkové a někteří Přemyslovci údajně i trochu rozuměli česky...

 • Henrich7
  11:09 11.05.2017

  Neexistuje sila ktorá by dokázala zotricit ruský ľud to je pravda. Dokáže ho iba uzbrojit a vďaka tomu a sankciám ekonomicky zruinovať ,tak ako v 90tych rokoch.

 • logik
  10:34 11.05.2017

  semtam: myslíš třeba takovou imigraci, jako např. když v sedmdesátých letech "imigrovali" na Krym tataři ze Sibiřských stepí?

  Nebo ta strašná "imigrace" poláků a ukrajinců, kterou musel svého času Stalin radikálně řešit masovými vraždami a deportacemi na Sibiř?

  Nebo hrozný útlak rusů v čečensku a ingušsku, kam najednou imigrovala spousta čečenců a ingušů?

  Nebo jaký problém s jinými národy vlastně myslíš???

 • PavolR
  08:16 11.05.2017

  Mindas:
  Nacizmus je iba národno-socialistickou podobou nacionalizmu.
  V zásade platí, že ruský režim prinajmenšom toleruje, ak nie rovno podporuje, dosť širokú plejádu ideí posilňujúcich delenie na "my a oni" ako aj rôzne konšpirovanie o ruskej nadradenosti a o snahách o podmanenie, či vyhubenie Rusov, pretože potom môže operovať s "my Vás pred nimi ochránime", čo je jeden z jeho pilierov. Je to vlastne podobné, s čím operuje severokórejský režim, len ruský to nemôže hučať natoľko otvorene, preto využíva kadejakých pomätencov na formulovanie a posilňovanie rôznych stereotypných predstáv a potom na ne iba nepriamo naráža -> ako napr. aj teraz použil Putin formuláciu "zotročiť ruský ľud" v kombinácii s prítomným časom.

 • Mindas
  08:00 11.05.2017

  To Rase: Samozrejme, ze jsou, jako asi vsude v Evrope. Ale shal urcite nemluvil o jednotlivcich, nybrz o systemu. Nebyl by prvni, kdo oznacil Putina za nacka. K nemu ma blizko asi stejne, jako Milos ke konzervativnimu pravicakovi.

 • benter
  00:14 11.05.2017

  shal:
  hmm no nechcem sa zastávať putina, ale vzhľadom k prístupu západnych politikov k imigračnej kríze, kvótam alebo napríklad aj novým zbraňovým zákonom by som bol s tou službou pre občanou opatrný...

 • semtam
  00:13 11.05.2017

  Rase

  Nemám rád klišé. Podobné fotky můžeme najít kdekoliv ve světě. Neonacismus v Rusku, nebo jak to přesněji nazvat není identický (všeobecně) s tím nacismem jaký známe u nás či spíše u našich sousedů. Rusové mají pro představu v tomhle směru (a nejen v tomto) velkou podobnost s Poláky. Jenže rozdíl je v tom, že Rusko zažilo na rozdíl od Polska poměrně silnou imigraci ze zemí SNS (myslím hlavně středoasijské) a na dálném východě z Číny. Nově příchozí obyvatelé zrovna nepatřili mezi nejslušnější (slušně řečeno) a tím u některých domorodých obyvatel spustili větší patriotické myšlení než je zdrávo hraničící s extrémismem. Můžeme se podívat do Polska, kde na Silvestra v jednom menším městečku ubodala obsluha Kebabu jednoho spratka a následujícího dne obyvatelé onoho města Kebab zrušili...

  Onou imigrací a tím spojenou neintegrací imigrantů jde v ruku v ruce poměrně vysoká podpora LDSR Vladimíra Žirinovského. U posledních parlamentních voleb dosáhl 13%. V některých oblastech dokonce zvítězil. Zkuste hádat, kde se tyto oblasti nacházejí.
  Nacházejí se u hranic s Čínou. Pokud se podíváte na volební mapu, tak Žirinovskij je nejslabší v evropské části Ruska.

 • Rase
  23:44 10.05.2017

  Mindas:
  opravdu si myslíš že v Rusku nejsou neonáckové ?
  Zaprvé, je to známý fakt a za druhé, stačí trochu zagooglit a vyskáče ti toho víc než dost:
  http://foreignpolicynews.org/w...
  Ruský nacionalismus je něco dost jiného, byť někdy se ty ideologie (s ruskými neonácky) prolínají.

 • Mindas
  23:32 10.05.2017

  To Shal: Nacismus? Nechtel jste nahodou napsat nacionalismus? Kde by se v Rusku vzal nacismus?

 • Mindas
  23:32 10.05.2017

  To Shal: Nacismus? Nechtel jste nahodou napsat nacionalismus? Kde by se v Rusku vzal nacismus?

 • semtam
  22:13 10.05.2017

  dusan

  Ani bych neřek. T-72B3 je de-facto "nový" (modernizovaný) tank, který nikdy na přehlídce v Moskvě nebyl. T-90 čeká (nebo se již provádí) modernizace na verzi podobné MS. Název jak uvádí media je Proryv-3. Ani bych se nedivil, kdyby se příštím rokem či dalším v této modernizaci ukázal. T-72B3 s dalším přídavným pancéřováním je daleko zajímavější než profláklá T-90A

 • dusan
  21:56 10.05.2017

  Zdá sa, že T-72B3 úplne odsunul svojho kolegu T-90 do ústrania ....

  Ruská armáda evidentne považuje modernizáciu T-72B na T-72B3, resp. T-72B3M za efektívnejšie riešenie ako výrobu, resp. modernizáciu T-72B na T-90A.

  Najzaujímavejšia bola tá "biela" časť prehliadky.

 • semtam
  21:40 10.05.2017

  shal

  Jak jsem řekl, ach ta neznalost.

 • shal
  21:37 10.05.2017

  semtam: Ten nacismus v Rusku je opravdu zřejmý,

 • semtam
  21:35 10.05.2017

  shal

  Docela náckovské vidění světa. Je hold vidět, že čím větší neznalost v poměrech a kultuře, tím jasnější a radikálnější názor.

 • semtam
  21:32 10.05.2017

  Počasí nevyšlo, meteorologové hlásily, že má spadnout v době přehlídky cca 50mm srážek. Byl použit starý známý jodid stříbrný, který eliminuje to aby pršelo. Jenže není všespásný. Na jiných místech v Rusku se letecká přehlídka konala.

  Jako zajímavost je DT-30PM s logem medvěda.

  https://photos.smugmug.com/Mil...

  https://photos.smugmug.com/Mil...

  Tanky T-72B3 dostali boční ochranu podobnou z tanku T-90S a boky věže poměrně silnou dynamickou ochranu. Záď věže je opatřena klasickými rošty.

  https://photos.smugmug.com/Mil...

 • shal
  21:17 10.05.2017
  • (6)

  Polemik: czechpatriot má pravdu.

  Západní politici nejsou slabí. Rozdíl je v tom co by měl vedoucí politik představovat podle západu a podle Ruska.

  Zatímco na západě je politik považován za zaměstnance obyvatelstva, který slouží svým občanům. V Rusku požadují někoho kdo jim bude autoritativně vládnout protože jednodušší národy rozumí pouze síle. A to samozřejmě může dělat jenom někdo s pevnou rukou.

  Chyba tedy není v tom, že by západní politici byli slabí, ale spíše v tom, že civilizované národy nepotřebují cítit na zádech rány bičem aby vůbec mohly fungovat.

 • alea206
  21:14 10.05.2017

  Polemik: Predpokladam, ze podle vas i takovy Stalin byl vlastne uplne v pohode ;-)
  A ta 80% podpora Putina :-) :-) :-D Vzpomente jakymi pomery za minuleho rezimu vyhravala volby komunisticka strana. A pokud jste minuly rezim nezazil a ucebnice dejepisu vam jsou cizi, tak se podivejte na volebni vysledky z Ciny a Severni Koree.

 • Arianus
  20:10 10.05.2017

  PavolR> dle VVS nebyl problém v Moskvě, ale na letištním seřadišti pro přehlídku, takže se to pokáklo už na vzletu. Jediný kdo byl sto vyletět byli Rytíři, ti pak asi patnáct minut po zrušení nad náměstím proletěli a zafrajeřili (RT dokonce ukázala i jejich 360' záběry z kamery)

 • PavolR
  19:44 10.05.2017

  Jirosi:
  On už aj jej manžel Peter III. bol Nemec, ako aj všetci nasledujúci ruskí cári až do konca (Holstein-Gottorpská línia). A priamo, či nepriamo vlastnili ruskí cári zhruba polovicu ruských nevoľníkov. ;)
  Potom ešte stojí za zmienku absolútna vláda Gruzínca Džugašviliho, ktorý na ceste za mocou bezohľadne odstránil všetkých ruských konkurentov. A pravdu povediac, vôbec by ma neprekvapilo, keby sa Putinovym nástupcom stal Kadyrov, lebo v jeho okolí nikoho bezohľadnejšieho nevidím (ale priznávam, že v kremlológii nie so nejaký veľký expert).

 • Polemik
  19:40 10.05.2017

  czechpatriot:
  to či bol/je ruský ľud zotročovaný alebo nie by si mal zodpovedať v 1.rade ruský ľud sám, nemyslíte !!!?!? :-/ Ale myslím, že tá odpoveď je dostatočne známa - cca 80% podpora pre Putina a to stabilne už roky rokúce. Čo Vás štve, že nemajú na čele slabého a smiešneho politického "trapáka" ako má väčšina európskych štátov ??? To je náš problém a naša vizitka a nie problém RF, či ruského ľudu...

 • Pepin Nešpor
  19:19 10.05.2017

  Czechpatriot - pokavad je nespolkne cina(skrze zalidneni) tak ne(sranda) :-)
  Jinak takovych zemi je mnohem vice.

 • Jirosi
  19:15 10.05.2017

  czechpatriot: Historie říká že se to podařilo i "Jediné" pruské šlechtičně je všechny postavit do latě na 34let.

 • PavolR
  19:09 10.05.2017

  Vietor sa mi nezdal nejako obzvlášť silný a dážď možno vyrátať prakticky na minúty ... nevie niekto, či tam v čase, kedy mala byť letecká časť, skutočne pršalo?
  Ako sa podarilo tentoraz prírode vybabrať s Rusmi? Nemali dosť chemikálií?

  Inak, čo s tou baltskou flotilou v Petrohrade?

 • czechpatriot
  18:26 10.05.2017
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  “Na světe neexistuje síla, která by dokázala zotročit ruský lid.” - Tak nevím jak vy, ale z mého pohledu to rusové vždycky zvládli sami... :D