Moskevská vojenská přehlídka na Den vítězství

Systémy protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu Pancir-S; větší foto / Kremlin.ru

Na Rudém náměstí v Moskvě se 9. května konala každoroční tradiční vojenská přehlídka ke Dni vítězství. Akce se letos zúčastnilo 10 000 vojáků a 114 kusů techniky.

Letos organizátorům nepřálo počasí, které zhatilo leteckou část přehlídky. Diváci tak letos přišli o přelet obřích dopravních vrtulníků Mi-26, víceúčelových Mi-8AMTš, bitevních Mi-35M, Mi-28N a Ka-52, jakož i o přelet strategických bombardérů Tu-22M3, Tu-95MS, Tu-160 nebo dopravních An-124 nebo Il-76MD.

Na obloze se očekávalo vystoupení bojových letadel Su-35, Su-30, Su-27, MiGů-29, MiGů-31, Su-34, Su-24 nebo Su-25. Celkově se počítalo s přeletem 72 vrtulníků a letadel. Přelet vyvíjených stíhaček páte generace T-50 nebyl plánován.

Za pozornost stojí, že oproti minulým rokům se přehlídky zúčastnilo méně vojáků i pozemní techniky - o 21 ks méně pozemní techniky než v roce 2016, o 45 ks méně než v roce 2015 a o 36 méně než v roce 2014.

Podobně jako v minulých letech přehlídku zahájil ministr obrany Sergej Šojgu. Podle tradice vjel na Rudé náměstí přes Spasskou věž, pomodlil se před ikonou Krista Spasitele Smolenského a tím odstartoval ceremoniál.

V otevřeném vozidle Zil Šojgu prohlédl přehlídku nastoupených vojáků a ceremoniálně se přivítal s vojáky. Poté vystoupil na tribunu a podal hlášení vrchnímu veliteli ozbrojených sil Ruské federace, prezidentu Vladimíru Putinovi. Prezident Putin následně přednesl řeč, ve které připomněl zásadní zásluhy sovětských vojáků na porážce Třetí říše. Dále Putin mimo jiné uvedl, “že na světe neexistuje síla, která by dokázala zotročit ruský lid.”

Vozidla Kornet-D1 na podvozku GAZ-29975; větší foto / Kremlin.ru

Jak si všímá Maksymilian Dura, autor polského magazínu Defence 24, Putin zvolil letos smířlivější tón řeči a vysloveně nenapadl žádný ze západních států. Dlužno však podotknout, že na tribuně nebyl žádný z představitelů západních států.

“Pro účinný boj proti terorismu, extremismu, neonacismu a jiným rizikům je třeba dát dohromady celé mezinárodní společenství. Jsme otevřeni takové spolupráci. Rusko bude vždy na straně sil míru, s těmi, kteří se rozhodnou cestu rovnocenného partnerství, kteří popírají válku, jako něco, co je v rozporu se samotnou podstatu života a lidské povahy," zdůraznil ve své řeči Putin boj s terorismem.

Bojová vozidla pěchoty Kurganěc-25 a BMP-3; větší foto / Kremlin.ru

Na tomto místě je dobré připomenout článek Valerije Gerasimova, náčelníka generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, podle kterého je naopak válka přirozeným jmenovatelem vztahů mezi jednotlivými státy. Také připomeňme náš březnový článek NÁZOR: Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0, ve kterém generálplukovník v záloze Leontij Ševcov, bývalý první náměstek ministerstva vnitra, upozorňuje na nutnost připravit se na "apokalyptickou" třetí světovou válku.

Nyní k samotné přehlídce. Nejprve náměstím prošli vojáci oblečení v historických uniformách z druhé světové války, dále zástupci všech složek Ozbrojených sil Ruské federace, ale také zástupci ministerstva pro nouzové situace, členové Federální bezpečnostní služby (FSB), zástupci raketových vojsk speciálního určení, atd. 

Ruská výsadková vojska s transportéry BTR-MDM a výsadkovými bojovými vozidly BMD-4M; větší foto / Kremlin.ru

V průvodu se také objevili studenti vojenských akademií z celého Ruska a dvě mládežnické polovojenské jednotky ze spolku Junarmia - ten byl založen v roce 2016 a sdružuje děti a mládež mezi 11 a 18 roky.

Přehlídku pozemní techniky započal legendární sovětský druhoválečný tank T-34-85, za kterým postupovalo 12 obrněných vozidel Tiger - čtyři GAZ-2975 „Tigr-M s robotickou stanicí s kulometem ráže 12,7 mm, GAZ-2975 „Tigr-M” s lafetovaným kulometem/granátometem a GAZ-29975 Kornet-D1 s osmi protitankovými řízenými střelami (PTŘS) Kornet-EM.

Samohybné houfnice Koalice-SV a MSTA-S; větší foto / Kremlin.ru

Za Tigry postupovalo dvanáct šestikolových vozidel třídy MRAP - šest Kamazů 63968 Tajfun-M a šest Uralů Tajfun-U. Následně náměstí patřilo bojovým vozidlům pěchoty a tankům.

Rudým náměstím projelo pět vyvíjených bojových vozidel pěchoty Kurganěc-25 (každý se čtveřicí PTŘS) a šest současných bojových vozidel pěchoty BMP-3. Za vozidly postupovalo pět tanků T-14 Armata a šest modernizovaných tanků T-72B3 - minulý rok místo T-72B3 byly na Rudém náměstí k vidění tanky T-90A.

Arktické jednotky s transportérem BTR-82A, následovaný systémy Tor-M2DT a nakonec s Pancir-SA; větší foto / Kremlin.ru

Následovalo dělostřelectvo - na Rudém náměstí se objevili čtyři samohybné pásové houfnice Koalicja-SV, čtyři samohybné houfnice MSTA-S, šest raketových systémů Iskander-M. Dále následovali systémy protivzdušné obrany (PVO) pozemních sil - komplety Buk-M2 a Tor-M2U.

Největší novinkou byla technika nově vytvářených arktických jednotek ruské armády. Na speciální pásové platformě DT-30PM (určené pro operace v extrémních zimních podmínkách) byly k vidění dva systémy “arktické” PVO - dvě sestavy Pancir-SA a dvě Tor-M2DT.

RS-24 Yars; větší foto / Kremlin.ru

Výsadková vojska předvedla pásové obrněné transportéry BTR-MDM a výsadková bojová vozidla BMD-4M.

Vzdušně-kosmické síly přivezli nejnovější systémy PVO - systémy krátkého/středního dosahu Pancir-S, šest odpalovacích vozidel systémů dlouhého dosahu S-400 Triumf. Ruská vojska strategického určení zase ukázala tři odpalovací vozidla s “jadernými” balistickými raketami RS-24 Yars. I jako v minulém roce průvod uzavřely tři prototypy vyvíjených kolových bojových vozidel pěchoty Bumerang.

Záznam celé přehlídky. Ukázka techniky v čase 2:33.

Po skončení defilé pozemní techniky stovky hudebníků a zpěváků začalo hrát a zpívat píseň “My, armáda národa”. To bylo pro diváky i novináře překvapení, protože píseň tradičně ukončuje přehlídku na Rudém náměstí, ale přitom ještě neproběhla letecká část přehlídky.

Všem zúčastněným však bylo rychle jasné, což potvrdily i následné oficiální informace, že letecká část byla odvolána kvůli nepříznivému počasí. 

Zdroj: Defence24Izvestija

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové ...

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Rusové zavádějí nový protivzdušný systém S-350 Viťaz

V letošním roce skončí státní zkoušky nového protiletadlového a protiraketového kompletu středního ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • semtam
  00:13 11.05.2017

  Rase Nemám rád klišé. Podobné fotky můžeme najít kdekoliv ve světě. Neonacismus v Rusku, nebo jak to přesněji nazvat není identický (všeobecně) s tím nacismem jaký známe u nás ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Nemám rád klišé. Podobné fotky můžeme najít kdekoliv ve světě. Neonacismus v Rusku, nebo jak to přesněji nazvat není identický (všeobecně) s tím nacismem jaký známe u nás či spíše u našich sousedů. Rusové mají pro představu v tomhle směru (a nejen v tomto) velkou podobnost s Poláky. Jenže rozdíl je v tom, že Rusko zažilo na rozdíl od Polska poměrně silnou imigraci ze zemí SNS (myslím hlavně středoasijské) a na dálném východě z Číny. Nově příchozí obyvatelé zrovna nepatřili mezi nejslušnější (slušně řečeno) a tím u některých domorodých obyvatel spustili větší patriotické myšlení než je zdrávo hraničící s extrémismem. Můžeme se podívat do Polska, kde na Silvestra v jednom menším městečku ubodala obsluha Kebabu jednoho spratka a následujícího dne obyvatelé onoho města Kebab zrušili...

  Onou imigrací a tím spojenou neintegrací imigrantů jde v ruku v ruce poměrně vysoká podpora LDSR Vladimíra Žirinovského. U posledních parlamentních voleb dosáhl 13%. V některých oblastech dokonce zvítězil. Zkuste hádat, kde se tyto oblasti nacházejí.
  Nacházejí se u hranic s Čínou. Pokud se podíváte na volební mapu, tak Žirinovskij je nejslabší v evropské části Ruska.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:44 10.05.2017

  Mindas: opravdu si myslíš že v Rusku nejsou neonáckové ? Zaprvé, je to známý fakt a za druhé, stačí trochu zagooglit a vyskáče ti toho víc než ...Zobrazit celý příspěvek

  Mindas:
  opravdu si myslíš že v Rusku nejsou neonáckové ?
  Zaprvé, je to známý fakt a za druhé, stačí trochu zagooglit a vyskáče ti toho víc než dost:
  http://foreignpolicynews.org/w...
  Ruský nacionalismus je něco dost jiného, byť někdy se ty ideologie (s ruskými neonácky) prolínají.Skrýt celý příspěvek

 • Mindas
  23:32 10.05.2017

  To Shal: Nacismus? Nechtel jste nahodou napsat nacionalismus? Kde by se v Rusku vzal nacismus?

  To Shal: Nacismus? Nechtel jste nahodou napsat nacionalismus? Kde by se v Rusku vzal nacismus?

 • Mindas
  23:32 10.05.2017

  To Shal: Nacismus? Nechtel jste nahodou napsat nacionalismus? Kde by se v Rusku vzal nacismus?

  To Shal: Nacismus? Nechtel jste nahodou napsat nacionalismus? Kde by se v Rusku vzal nacismus?

 • semtam
  22:13 10.05.2017

  dusan Ani bych neřek. T-72B3 je de-facto "nový" (modernizovaný) tank, který nikdy na přehlídce v Moskvě nebyl. T-90 čeká (nebo se již provádí) modernizace na verzi podobné MS. ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Ani bych neřek. T-72B3 je de-facto "nový" (modernizovaný) tank, který nikdy na přehlídce v Moskvě nebyl. T-90 čeká (nebo se již provádí) modernizace na verzi podobné MS. Název jak uvádí media je Proryv-3. Ani bych se nedivil, kdyby se příštím rokem či dalším v této modernizaci ukázal. T-72B3 s dalším přídavným pancéřováním je daleko zajímavější než profláklá T-90ASkrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:56 10.05.2017

  Zdá sa, že T-72B3 úplne odsunul svojho kolegu T-90 do ústrania .... Ruská armáda evidentne považuje modernizáciu T-72B na T-72B3, resp. T-72B3M za efektívnejšie riešenie ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa, že T-72B3 úplne odsunul svojho kolegu T-90 do ústrania ....

  Ruská armáda evidentne považuje modernizáciu T-72B na T-72B3, resp. T-72B3M za efektívnejšie riešenie ako výrobu, resp. modernizáciu T-72B na T-90A.

  Najzaujímavejšia bola tá "biela" časť prehliadky.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:40 10.05.2017

  shal

  Jak jsem řekl, ach ta neznalost.

  shal

  Jak jsem řekl, ach ta neznalost.

 • shal
  21:37 10.05.2017

  semtam: Ten nacismus v Rusku je opravdu zřejmý,

  semtam: Ten nacismus v Rusku je opravdu zřejmý,

 • semtam
  21:35 10.05.2017

  shal

  Docela náckovské vidění světa. Je hold vidět, že čím větší neznalost v poměrech a kultuře, tím jasnější a radikálnější názor.

  shal

  Docela náckovské vidění světa. Je hold vidět, že čím větší neznalost v poměrech a kultuře, tím jasnější a radikálnější názor.

 • semtam
  21:32 10.05.2017

  Počasí nevyšlo, meteorologové hlásily, že má spadnout v době přehlídky cca 50mm srážek. Byl použit starý známý jodid stříbrný, který eliminuje to aby pršelo. Jenže není všespásný. ...Zobrazit celý příspěvek

  Počasí nevyšlo, meteorologové hlásily, že má spadnout v době přehlídky cca 50mm srážek. Byl použit starý známý jodid stříbrný, který eliminuje to aby pršelo. Jenže není všespásný. Na jiných místech v Rusku se letecká přehlídka konala.

  Jako zajímavost je DT-30PM s logem medvěda.

  https://photos.smugmug.com/Mil...

  https://photos.smugmug.com/Mil...

  Tanky T-72B3 dostali boční ochranu podobnou z tanku T-90S a boky věže poměrně silnou dynamickou ochranu. Záď věže je opatřena klasickými rošty.

  https://photos.smugmug.com/Mil... Skrýt celý příspěvek

 • shal
  21:17 10.05.2017

  Polemik: czechpatriot má pravdu. Západní politici nejsou slabí. Rozdíl je v tom co by měl vedoucí politik představovat podle západu a podle Ruska. Zatímco na západě je ...Zobrazit celý příspěvek

  Polemik: czechpatriot má pravdu.

  Západní politici nejsou slabí. Rozdíl je v tom co by měl vedoucí politik představovat podle západu a podle Ruska.

  Zatímco na západě je politik považován za zaměstnance obyvatelstva, který slouží svým občanům. V Rusku požadují někoho kdo jim bude autoritativně vládnout protože jednodušší národy rozumí pouze síle. A to samozřejmě může dělat jenom někdo s pevnou rukou.

  Chyba tedy není v tom, že by západní politici byli slabí, ale spíše v tom, že civilizované národy nepotřebují cítit na zádech rány bičem aby vůbec mohly fungovat.Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  21:14 10.05.2017

  Polemik: Predpokladam, ze podle vas i takovy Stalin byl vlastne uplne v pohode ;-) A ta 80% podpora Putina :-) :-) :-D Vzpomente jakymi pomery za minuleho rezimu vyhravala volby ...Zobrazit celý příspěvek

  Polemik: Predpokladam, ze podle vas i takovy Stalin byl vlastne uplne v pohode ;-)
  A ta 80% podpora Putina :-) :-) :-D Vzpomente jakymi pomery za minuleho rezimu vyhravala volby komunisticka strana. A pokud jste minuly rezim nezazil a ucebnice dejepisu vam jsou cizi, tak se podivejte na volebni vysledky z Ciny a Severni Koree.Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  20:10 10.05.2017

  PavolR> dle VVS nebyl problém v Moskvě, ale na letištním seřadišti pro přehlídku, takže se to pokáklo už na vzletu. Jediný kdo byl sto vyletět byli Rytíři, ti pak asi patnáct minut ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR> dle VVS nebyl problém v Moskvě, ale na letištním seřadišti pro přehlídku, takže se to pokáklo už na vzletu. Jediný kdo byl sto vyletět byli Rytíři, ti pak asi patnáct minut po zrušení nad náměstím proletěli a zafrajeřili (RT dokonce ukázala i jejich 360' záběry z kamery)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:44 10.05.2017

  Jirosi: On už aj jej manžel Peter III. bol Nemec, ako aj všetci nasledujúci ruskí cári až do konca (Holstein-Gottorpská línia). A priamo, či nepriamo vlastnili ruskí cári zhruba ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  On už aj jej manžel Peter III. bol Nemec, ako aj všetci nasledujúci ruskí cári až do konca (Holstein-Gottorpská línia). A priamo, či nepriamo vlastnili ruskí cári zhruba polovicu ruských nevoľníkov. ;)
  Potom ešte stojí za zmienku absolútna vláda Gruzínca Džugašviliho, ktorý na ceste za mocou bezohľadne odstránil všetkých ruských konkurentov. A pravdu povediac, vôbec by ma neprekvapilo, keby sa Putinovym nástupcom stal Kadyrov, lebo v jeho okolí nikoho bezohľadnejšieho nevidím (ale priznávam, že v kremlológii nie so nejaký veľký expert).Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  19:40 10.05.2017

  czechpatriot: to či bol/je ruský ľud zotročovaný alebo nie by si mal zodpovedať v 1.rade ruský ľud sám, nemyslíte !!!?!? :-/ Ale myslím, že tá odpoveď je dostatočne známa - cca ...Zobrazit celý příspěvek

  czechpatriot:
  to či bol/je ruský ľud zotročovaný alebo nie by si mal zodpovedať v 1.rade ruský ľud sám, nemyslíte !!!?!? :-/ Ale myslím, že tá odpoveď je dostatočne známa - cca 80% podpora pre Putina a to stabilne už roky rokúce. Čo Vás štve, že nemajú na čele slabého a smiešneho politického "trapáka" ako má väčšina európskych štátov ??? To je náš problém a naša vizitka a nie problém RF, či ruského ľudu...Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  19:19 10.05.2017

  Czechpatriot - pokavad je nespolkne cina(skrze zalidneni) tak ne(sranda) :-)
  Jinak takovych zemi je mnohem vice.

  Czechpatriot - pokavad je nespolkne cina(skrze zalidneni) tak ne(sranda) :-)
  Jinak takovych zemi je mnohem vice.

 • Jirosi
  19:15 10.05.2017

  czechpatriot: Historie říká že se to podařilo i "Jediné" pruské šlechtičně je všechny postavit do latě na 34let.

  czechpatriot: Historie říká že se to podařilo i "Jediné" pruské šlechtičně je všechny postavit do latě na 34let.

 • PavolR
  19:09 10.05.2017

  Vietor sa mi nezdal nejako obzvlášť silný a dážď možno vyrátať prakticky na minúty ... nevie niekto, či tam v čase, kedy mala byť letecká časť, skutočne pršalo? Ako sa podarilo ...Zobrazit celý příspěvek

  Vietor sa mi nezdal nejako obzvlášť silný a dážď možno vyrátať prakticky na minúty ... nevie niekto, či tam v čase, kedy mala byť letecká časť, skutočne pršalo?
  Ako sa podarilo tentoraz prírode vybabrať s Rusmi? Nemali dosť chemikálií?

  Inak, čo s tou baltskou flotilou v Petrohrade?Skrýt celý příspěvek

 • czechpatriot
  18:26 10.05.2017

  “Na světe neexistuje síla, která by dokázala zotročit ruský lid.” - Tak nevím jak vy, ale z mého pohledu to rusové vždycky zvládli sami... :D

  “Na světe neexistuje síla, která by dokázala zotročit ruský lid.” - Tak nevím jak vy, ale z mého pohledu to rusové vždycky zvládli sami... :D

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3