Moskva má obavu o ruskou menšinu v Estonsku

Foto: Rusko bedlivě sleduje situaci ruských menšin v okolních státech. / AFP
Foto: Rusko bedlivě sleduje situaci ruských menšin v okolních státech. / AFP

Podle agentury Reuters Moskva ve středu signalizovala znepokojení nad jazykovými právy ruské menšiny v Estonsku. Znepokojení vznesl ruský diplomat při Radě pro lidská práva OSN v Ženevě, který přirovnal jazykovou situaci ruské menšiny v Estonsku k situaci na Ukrajině.

Rusové v Estonsku

V Estonsku žije okolo 25,7 % procent (146 000) etnických Rusů, kteří většinou mluví rusky. Dlouholetou snahou Estonska je přimět ruskou minoritu k používání estonštiny, což Moskva kritizuje.

V roce 1993, těsně po vzniku Estonska, dokonce ve východní oblasti země (Východní Vironsko) obývané Rusu proběhlo referendum o nezávislosti. Volební účast byla 52 % a pro odtržení od Estonska se vyjádřilo 54 % voličů. Estonský soud však referendum neuznal.

Svárem mezi Estonskem a Ruskem je také nevyjasněný status ruské menšiny v Estonsku. Dosud nemá desetitisíce etnických Rusů estonské občanství. V době vzniku Estonska Talin považoval tyto občany za obyvatele Sovětského svazu.

Kdo chtěl získat estonské občanství, musel udělat zkoušku z estonštiny a estonských reálií. Řada Rusu však odmítla nebo zkoušku nezvládla. Desítek tisíc estonských Rusu si tak kromě vynuceného „šedého“ pasu pořídilo nakonec i červený ruský.

Počet etnických Rusů bez občanství se však stále snižuje. Například všechny děti v Estonsku narozené po roce 1992 mají právo na estonské občanství. Přesto Východní Vironsko je od Estonska kulturně prakticky odstřiženo, televize je zde ruská a děti estonsky nemluví.

 

Ruské menšina v Estonsku a na Ukrajině

Jazyk by neměl soužil k oddělení a izolování skupiny,“ cituje Reuters ruského diplomata na půdě OSN. "Rusko bylo znepokojeno podobnými kroky jak v Estonsku, tak na Ukrajině.“

 

Podobné prohlášení by prošlo bez povšimnutí. Avšak v souvislosti se situací vyvolávají podobná slova bouřl i vou odezvu. Vždyť Rusko právě ochranu ruských menšin zaštíťuje svou intervenci na Krymu.

 

"Situace je tady považována za vážnou. Koneckonců my tady v Pobaltí máme hranici s Ruskem, a patříme tedy do takzvané frontové linie. Změna hranic, které jsme svědky na Krymu, je pro nás velmi alarmující. Ale nechci to přehnaně dramatizovat. Jsme členy NATO od roku 2008 a to má určitou váhu," řekl Aktuálně. cz Andris Spruds, ředitel Lotyšského institutu mezinárodních vztahů v Rize.

 

"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje naopak litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

 

Na druhou stranu v Lotyšsku žije 1/3 etnických Rusů . Podle agentury Reuters ale tamní ruská menšina nijak neoslavuje anexi Krymu. Na shromáždění svolaném na podporu Vladimira Putina přišla v Rize jen stovka lidí.

 

V litevském hlavním městě Vilniusu je dokonce v současné době na návštěvě americký viceprezident Joe Biden. Hlavním cílem cesty je uklidnit všechny tři státy Pobaltí a ujisti t je o podpoře Washingtonu.

 

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Rusko chce Krym

Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, ...

Rusové posilují pobřežní ochranu Krymu

Anglicky píšící izraelský magazín Defense Update přinesl zprávu o rozmísťování protilodních systémů ...

ROZHOVOR: Zdeňek Zbytek o Armádě ČR a Ukrajině, část 2.

Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně ...

Válečné lodě pro Rusko: Francie uvažuje o odstoupení od smlouvy

Pokud Moskva vyprovokuje další eskalaci napětí na Ukrajině, Paříž může zvážit zrušení dodávky svých ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Daniel Černý
  21:22 15.12.2020

  Stará osvědčená Ruská taktika . . práva ruské menšiny přerostou v referendum o odtržení a přičlenění k Ruské federaci. Nakonec přijedou "zelení mužíci" bez označení a na pásech. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stará osvědčená Ruská taktika . . práva ruské menšiny přerostou v referendum o odtržení a přičlenění k Ruské federaci. Nakonec přijedou "zelení mužíci" bez označení a na pásech. Putin nebude o ničem vědět.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  08:32 25.03.2014

  Jura99: Jak jsem napsal, můj příspěvek není napsán jak jsem zamýšlel. Chtěl jsem se podivit zdejší hádce a pak dopsat popisovaný scénář ve stylu "to už by to taky mohlo být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Jak jsem napsal, můj příspěvek není napsán jak jsem zamýšlel. Chtěl jsem se podivit zdejší hádce a pak dopsat popisovaný scénář ve stylu "to už by to taky mohlo být takhle". Rozhodně můj příspěvek tak nevyznívá a za to se omlouvám.

  Abych to shrnul otevřeně. Já také nevěřím Ruské administrativě s Putinem v čele ani slovo. Ale stejně tak nevěřím leadrům USA "ani nos mezi očima", totéž NATO, EU... OSN se věřit dá, protože ti neudělají nic.

  Západ dává Rusku pro tyto akce záminky - viz např. nápad USA umístit na Ukrajině základnu. Ale Rusko místo toho aby politicky odporovalo tak anektuje část autonomního státu.

  Jak to bylo doopravdy a) s referendem na Krymu - nevíme, jak to bylo b) s hlasování v nové Ukrajinské vládě/parlamentu nevíme. Ono když u obou hlasování hlídají ozbrojenci (u každého jiné strany konfliktu) opravdu se nedá mluvit o demokracii. Aktuální vláda Ukrajiny se dostala k moci silou, svrhli demokraticky zvoleného prezidenta (byť jednal zjevně nesprávně a v nesouladu se sliby a předchozím vývojem, stále byl demokraticky zvolenou hlavou státu a jednal dle ústavy) a nebyli demokraticky voleni - byl to puč.

  Totéž je ale na samotném Krymu, kdy hlasování o odtržení bylo dozajista ovlivněno "velkým bratrem" na hranicích a od počátku se mluví o velkém počtu neplatných lístků.

  Samozřejmě že zjevně jde o porcování Ukrajiny a o nic jiného. Ale vzhledem ke komplikovanosti situace nelze příliš soudit. Minimálně z politicky/právního pohledu na věc není v právu ani jedna strana. Momentální vláda Urkajiny nebyla demokraticky zvolena a na Krymu bylo uspořádáno vládou neschválené referendum, které je tímto dle ústavy Ukrajiny neplatné.

  Nevěřím, že by jiná (zvolená) vláda referendum schválila, ale momentálně je situace taková, jaká je. A obě strany se mohou s klidem obviňovat z nedemokratického jednání, přičemž obě strany podporují své jednání silou. Rusko vojensky "osvobozuje/připojuje" Krym, vladá v Kyjevě nechává před vchodem do budov stát ozbrojené složky a vydávala rozkazy Ukrajinské armádě na Krymu k obraně.

  Ano Rusko je agresorem, ale každá agrese je něčím vyvolaná. Už vidím, jak by spojené státy nechaly v klidu postavit Ruské základy v Mexiku (hypotetická situace) u svých hranic. To by bylo stejné "čóro" jako je teď na Ukrajině, jen by se prohodily jednotlivé role.

  Takže co jsem se snažil celou dobu říct? Nesuďmě - nevíme...

  Možná jsem měl být takhle stručný a příspět pouze jednou větou, rozhodně by to bylo jednoznačnější, než můj první pokus :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:03 25.03.2014

  Ezekyl: to je hodně bujná fantazie, paradoxně ji uvozuješ úvahou na téma pokroucení informací. Stačí si vzpomenout na běh událostí. Putin prodává Ukrajině plyn dráž než jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ezekyl: to je hodně bujná fantazie, paradoxně ji uvozuješ úvahou na téma pokroucení informací. Stačí si vzpomenout na běh událostí. Putin prodává Ukrajině plyn dráž než jsou světové ceny a současně podporuje Janukovyče a spol., kteří přivádějí UA na buben. Pak přijde moment, kdy se může podepsat asociace s EU, což se Putinovi nehodí a nabízí další miliardové půjčky (to se to půjčuje, když prodávám plyn draho) pod podmínkou odmítnutí asociace s EU. Janukovyč je jako loutka a mění názor každý den, nakonec asociaci s EU nepodepíše. Proevropská část Ukrajinců protestuje a usazuje se na Majdanu, mezi nimi i část radikálů. A dál už to známe. Putin je naštvaný, že mu odstavili poslušnou loutku a snaží si utrhnout, co se dá. Můžeme stokrát argumentovat, že Janukovyč je demokraticky zvolený prezident, ale to byl Gottwald taky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  00:49 25.03.2014

  shal ~ ano, popustil jsem uzdu fantazii, ale chtel jsem tim jen dokazat, ze realita nemusi odpovidat ani jednomu krajnimu nazoru. Nemyslel jsem nutne celosvetove spiknuti proti UA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shal ~ ano, popustil jsem uzdu fantazii, ale chtel jsem tim jen dokazat, ze realita nemusi odpovidat ani jednomu krajnimu nazoru. Nemyslel jsem nutne celosvetove spiknuti proti UA (ale uznavam, je to tak napsane), spis jsem se pokusil naznacit, ze cilem celeho divadla muze byt neco zcela jineho... A nebo take ne a nasi ozareni potomci (pokud nekdo vubec zbude) se budou o roce 2014 ucit nehezkou kapitolu o konci jedne civilizace. Cehoz bych byl celkem dost nerad svedkem... Tak se radsi snazim najit alternativni duvody, ale pripravuji se na nejhorsi. Je dobre byt optimistou.

  Omlouvam se za neexistujici interpunkci, technika me presltila...
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  00:32 25.03.2014

  Ezekyl: Tady není proč kamenovat. Prostě sis na základě dohadů vysoustružil konspirační teorii o celosvětovém spiknutí proti Ukrajině. DLe mého to spíše vypadá, že Rusko se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ezekyl: Tady není proč kamenovat. Prostě sis na základě dohadů vysoustružil konspirační teorii o celosvětovém spiknutí proti Ukrajině. DLe mého to spíše vypadá, že Rusko se otřepalo ze zhroucení a stará škola se starým myšlením chce působit opět jako silná imperiální velmoc, která si vezme, co se jim zachce a nikoho se neptá. Bohužel si neuvědomují, že je jiná doba a že jejich ekonomika je přímo napojená na zbytek světa, tedy že když oni drží svět pod krkem pomocí energetických zdrojů, tak svět zase na oplátku drží za koule Rusko přes peníze. Rusové si mohou hrát jak moc zbytek světa nepotřebují, ale cílené ekonomické sankce je budou bolet mnohem více než zbytek světa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  09:05 24.03.2014

  Zaráží mne, jak takřka každý z Vás odsuzuje postoj "ode zdi ke zdi" či "černá a bílá" a přitom akorát každý obhajujete svou barevnou zeď... Při pokroucenosti jednotlivých médií, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaráží mne, jak takřka každý z Vás odsuzuje postoj "ode zdi ke zdi" či "černá a bílá" a přitom akorát každý obhajujete svou barevnou zeď... Při pokroucenosti jednotlivých médií, kdy zprávy obsahují informace nikoliv dle skutečného dění, ale dle přísušnosti majitele daného média se neodvažuji obhajovat ani jednu stranu.

  "Proti ruské" médium (na našem území a dál na západ drtivá většina) vše maluje jako totální invazi, ovšem nikdo s přístupem ke skutečným informacím nepřitupuje k reálným protiopatřením (jelikož obchod s RF jede dál a naplno).

  Na druhou stranu "pro ruské" médium prezentuje danou situaci jako mírové osvobození Krymu z donedávné politické okupace, přičemž ovšem je potřeba X tisíc vojáků a techniky + neoznačené jednotky a vše se "bagatelizuje". Realita bude někde mezi a nebo úplně někde jinde.

  Tudíž já osobně se domnívám, že jde pouze o předem domluvenou akci (bez Ukrajiny, jak je "dobrým" zvykem), kdy momentálně všichni zúčastnění hrají divadélko pro davy. Agresory jsou všichni a objetí je pouze Ukrajina. RF "dostane" co chce, EU a NATO také. Krym je možná směnou, za připojení UA k EU a NATO. A že se tam páni z "jůesej" budou rádi cvičit, na to vemte jed (což bude ale možná také jen zajímavá inscenace pro růst cen plynu apod.) :-) K zamyšlení vede i fakt neobvykle halasného chování našich "pánů bez páteře" (čti politiků).

  A jen pro ty, kteří se tu ohánějí sudetami, rokem 38 a podobně, to tehdy německo provedlo za všeobecného souhlasu zbytku světa. A to co následovalo o rok později bylo dokonce u našich spojenců prezentováno jako vítězství... Nechci tvrdit, že se momentálně nevyvine obdobný scénář, ale okolnosti nikdy nejsou stejné. Do jedné řeky opravdu dvakrát nevstoupíš...

  A k článku... Nestahoval bych kalhoty před brodem. Skoro bych to nazval pokusem o vyvolání paniky, nebo naopak zkouškou hloubky vody (viz náklonost pisatele k jedné ze stran).

  Reálným rizikem dle mého je, že se schyluje ke "kontrolované" studené válce č. 2. RF I USA potřebují nakopnout ekonomiku zbrojením (a momentálně USA asi víc než RF) a tak se možná chlapci domluvili a teď nám doopravdy hrají krásný úvod k již poněkud méně příjemné tragikomedii. Stanoví si pravidla (aby jedna strana "neuzbrojila" druhou) a pěkně se nám na tu Čínu ve zdánlivé neshodě připraví :-P

  Tak... A kamenujte :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  03:00 24.03.2014

  Nemo:
  Jedina hloupa provokace z Kyjeva ktera me napada je, ze nesouhlasi s anslusem jejich uzemi k vetsi a silnejsi risi a vyjadruji ochotu se branit, pokud bude utok pokracovat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo:
  Jedina hloupa provokace z Kyjeva ktera me napada je, ze nesouhlasi s anslusem jejich uzemi k vetsi a silnejsi risi a vyjadruji ochotu se branit, pokud bude utok pokracovat.

  Jestli neni RF sprostym agresorem, proc nabizi dumma oficialne sousedum Ukrajiny jeji deleni?
  "My si uz ukousli, tak si vemte taky, at uz vam neco zacpe pusu???" TAKHLE Rf klidni "mezinarodni mineni". Predstava, ze by treba nevideli Ukrajinu jako kus masa ve lvi kleci, nebo nedej boze VYPADLI alespon z casti Ukrajiny ktera se k nim nepridala je asi prilis slozita.

  V tech statech kterym ted RF hrozi utokem armady se zadne NEZASLOUZENE "krivdy" nedeji. Nejhorsi z nich je asi fakt, ze vyzaduji od lidi kterym daji pas, aby se umeli domluvit jejich jazykem (- treba na uradech, nebo v beznem zivote), znali dejepis statu do ktereho CHTEJI patrit. Jo a jeste alespon VYPADAT, ze jsou verni nove vlasti...
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  23:43 23.03.2014

  Bohužel, taková je doba. Děkuji všem za diskuzi.

  Bohužel, taková je doba. Děkuji všem za diskuzi.

 • realista
  23:12 23.03.2014

  Estonsko se nemá čeho obávat, ani ostatní státy Nato v současné době, Rusko se nemůže a armádou Nato vůbec měřit. Problém nastane, až Gruzie a Ukrajina vstoupí do Nato, u hranic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Estonsko se nemá čeho obávat, ani ostatní státy Nato v současné době, Rusko se nemůže a armádou Nato vůbec měřit. Problém nastane, až Gruzie a Ukrajina vstoupí do Nato, u hranic Ruska budou systémy PRO, na Ukrajině bude Americká letecká základna atd, pak lze nějaký konflikt možná očekávat...
  Skrýt celý příspěvek

 • Muž, co zírá na kozy
  22:54 23.03.2014

  Pro Jan Grohman: Je samozřejmě vaším svatým právem si určovat témata článků, potažmo návštěvnosti z toho plynoucí, ale bohužel, čím více tady podobných primitivů z Novinek a iDnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Jan Grohman: Je samozřejmě vaším svatým právem si určovat témata článků, potažmo návštěvnosti z toho plynoucí, ale bohužel, čím více tady podobných primitivů z Novinek a iDnes přibývá, tím méně mně to sem táhne.
  Čímž netvrdím, že by to měla být pro AN nějaká rána, ale subjektivně mi připadne, že podobným odlivem trpí i diskuze pod odbornými články, ze kterých se mnohdy dalo vyčíst lecos zajímavého.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  17:41 23.03.2014

  To Nemo - ty pogromy nemusí být potřeba. Byly snad na Krymu nějaké pogromy? Já vím, Putin něco takového říkal. Ale je zajímavé, že nikdo nepřinesl jednu jedinou zprávu, jediný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nemo - ty pogromy nemusí být potřeba. Byly snad na Krymu nějaké pogromy? Já vím, Putin něco takového říkal. Ale je zajímavé, že nikdo nepřinesl jednu jedinou zprávu, jediný důkaz toho, že tamní Rusové jsou nějak ohrožováni, že jsou omezována jejich práva. Do ruské anexe nebyl jediný člověk ohrožován.Takže v případě pobaltských států to může být obdobné
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:12 23.03.2014
  Oblíbený příspěvek

  Pánové, víc úcty k jiným názorům. A prosím, vynechte to emocionální nálepkování, která má za cíl jen likvidaci soupeře.
  Pro Jura99. Zkuste se vyhnout nesmyslnému a útočnému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, víc úcty k jiným názorům. A prosím, vynechte to emocionální nálepkování, která má za cíl jen likvidaci soupeře.
  Pro Jura99. Zkuste se vyhnout nesmyslnému a útočnému označení "fašističtí rusové". Tohle je prostě nesmyslné označení, ukazující jen Vaší zlost na Rusy. Diskuze na AN není místo, kde si čtenáři mají vybíjet zlost a vylévat si emoce.
  Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:43 23.03.2014

  Nemo: Tys vylezl Vladimíru Vladimiroviči rovnou ze zad ? Jinak nikde jsem neslyšel, že už by se dělilo Spojené království, to je totiž zkratka UK, pro Ukrajinu se používá UA.
  V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo: Tys vylezl Vladimíru Vladimiroviči rovnou ze zad ? Jinak nikde jsem neslyšel, že už by se dělilo Spojené království, to je totiž zkratka UK, pro Ukrajinu se používá UA.
  V Pobaltí se pogromy budou maximálně tak inscenovat, to je styl dnešních Rusů, převzatý od Hitlera. Ale když jsme u toho, ty ruské menšiny jsou náplavy, cíleně importované za SSSR. Pokud se nenaučí jazyk, nedostanou ani občanství.
  Fašističtí Rusáci si dělají nárok nejen na státy, kde mají menšiny, ale i na státy, kde mají své hroby. Takže se máme na co těšit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  13:26 23.03.2014

  David: bohužel krize ještě neskončila a pokud budou v Kyjeve pokračovat v hloupých provokacích, tak se bohužel naplní onen scénář popisovaný na podzim - už tehdy se psalo o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David: bohužel krize ještě neskončila a pokud budou v Kyjeve pokračovat v hloupých provokacích, tak se bohužel naplní onen scénář popisovaný na podzim - už tehdy se psalo o rozdělení UK a vytvoření západní UK pod dikcí NATO. A rozum jak se zdá se vytratil. Nebo jde o prostý kalkul ze strany USA - pokud nebudou mít pod palcem celou UK, tak ji radši nechají roztrhat. Tehdy mnoho lidí nad tím mávlo rukou jako nad konspirační teorií, jenže se načrtnutá "fantazie" rychle blíží realitě.

  K tématu - Pobaltí se nemá čeho obávat - ovšem pokud by se začly organizovat pogromy na místní Rusy tak by asi nezůstali v klidu. Ale myslím že etnické čistky by nedovolila ani EU.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  12:59 23.03.2014

  To Ultramarinus - já nehodnotím, zda jsou oni barbaři lepší nebo horší. Já jen - obdobně jako vy - konstatuji, že barbaři vždy měli tendenci útočit na státy, které jsou sice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Ultramarinus - já nehodnotím, zda jsou oni barbaři lepší nebo horší. Já jen - obdobně jako vy - konstatuji, že barbaři vždy měli tendenci útočit na státy, které jsou sice duchovně vyspělé, ale na druhou stranu vnitřně unavené.
  A to Nemo - to je ale přesný opak! Dosud všichni prezidenti Ukrajiny se snažili všelijak lavírovat a mít aspoń částečně dobrý vztah k Rusku - včetně takového Juščenka, který byl asi nejvíc prozápadní. Ale taková nová Ukrajina bude mít vůči Rusku mnohem ostřejší politiku. Předpokládám, že si vystaví postupně novou armádu (přišla o hodně techniky a vojáků, ale obého stále zůstává dosti) -a lze předpokládat i to, že ten nový stát bude mít tendenci k mnohem vyšším výdajům na obranu. A samozřejmě i větší ochotu tu armádu použít
  Je pravda, že současná RF má bohaté zkušenosti s protipartyzánským bojem, ale pokud těch ohnisek odporu bude najednou celá řada, pak to může být něco docela jiného než např. válka proti poměrně malému Čečensku
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  12:57 23.03.2014

  Takeda: žádné drastické kulturní rozdíly nejsou, ale jedno nepochopení bylo zásadní - Západní aliance brala rozpuštění VS jako kapitulaci a vítězství, ale Rusko jen jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda: žádné drastické kulturní rozdíly nejsou, ale jedno nepochopení bylo zásadní - Západní aliance brala rozpuštění VS jako kapitulaci a vítězství, ale Rusko jen jako transformaci a oproštění se od revoluční ideologie která ve stávajících podmínkách neměla naději na úspěch. Rozhodně to nevzali jako nějakou kapitulaci a vzdání se Západu. A ono to propojení EU a RF mohlo fungovat, jenže to by se nesmělo rozšiřovat NATO k ruským hranicím a EU projevit více vlastní iniciativy a odolnosti vůči tlakům zpoza Atlantiku. Ostatně díky svázanosti s USA se EU nikdy nemůže stát jednotnou entitou.
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  12:20 23.03.2014

  Takeda: Díky za velmi rozumně vysvětlující podstatu věci - a sice, že Rusové jsou zkrátka jiná kultura s kterou se musíme naučit žít a nyní po nich ani nemůžeme chtít naše vidění ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda: Díky za velmi rozumně vysvětlující podstatu věci - a sice, že Rusové jsou zkrátka jiná kultura s kterou se musíme naučit žít a nyní po nich ani nemůžeme chtít naše vidění světa. Doufám, že se někdy v řadách jejich vládnoucích elit najde někdo s podobným rozumem...Do té doby (ale asi i hodně dlouho potom) si je budeme muset velmi dobře hlídat právě z těch důvodů, které tady popsali Ultramarinus, Nesher a Adanedhel, s kterými v tomto bodě naprosto souhlasím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  12:09 23.03.2014

  Abych se podržel tématu článku. Je asi všem jasné, že Putinovy nové zákony o ochraně etnických Rusů a občanů RF kdekoliv, představují reálnou hrozbu ověřenou konkrétními činy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Abych se podržel tématu článku. Je asi všem jasné, že Putinovy nové zákony o ochraně etnických Rusů a občanů RF kdekoliv, představují reálnou hrozbu ověřenou konkrétními činy. Hlavně pro jeho sousedy. Podle mého jsou společné NATO cvičení někde v Pobaltí nebo Polsku nezbytné pro demostraci odhodlání a vyznačení pomyslné červené čáry, není ostatně kam ustupovat. Na druhou stranu si myslím, že v tomto estonském případě Moskva blafuje, aby měla další karty ve vysoké diplomacii. Je otázkou, jaké má reálné možnosti vyvolávat různé demostrace a násilné akce uvnitř jiných států s menšinami a co dělá stát, aby jim předcházel. Něco na způsob a úrovni barevných revolucí asi těžko. Navíc lidé bez občanství dané země mohou v nejzazším případě dostat "padáka".
  Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  11:38 23.03.2014

  Docela škoda, že jinak dobrá diskuze zde, začína připomínat tu na zpravodajských serverech.
  Vzhledem k tomu, že se tu najednou sešla slušná koncentrace expertů na odhalování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela škoda, že jinak dobrá diskuze zde, začína připomínat tu na zpravodajských serverech.
  Vzhledem k tomu, že se tu najednou sešla slušná koncentrace expertů na odhalování fašistických států (Rusko, Čína), mám ale s jejich argumenačními schopnostmi a analýzou problém tomu uvěřit. Takže bych uvítal, aby své závěry doložili uznávanými historiky a politology a třeba dodali seznam dnešních státních útvarů fašistické podstaty, ať jsem nejen já v obraze.
  Nic nového, že lidé se rádi při ztrátě argumentů uchylují k jednoduchému nálepkování - nacista, fašista, bolševik. Nějaké vyzobávání klíčových hesel skládající je do emocionální mozaiky vlastních přání, není žádným důkazem, jen vaším nutkavým přesvědčením.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:36 23.03.2014

  Nemo, jako učitel dějepisu na ZŠ slýchám od žáků ledasco, ale takovouhle hromadu faktů, polopravd, mýtů, zbožných přání a naprostých nesmyslů jsem ještě neslyšel.

  Pak bych tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo, jako učitel dějepisu na ZŠ slýchám od žáků ledasco, ale takovouhle hromadu faktů, polopravd, mýtů, zbožných přání a naprostých nesmyslů jsem ještě neslyšel.

  Pak bych tedy ještě poprosil ostatní, aby se zdrželi nějakých srovnání kultur potažmo civilizací. Nemůžete přece říct, že nějaká kultura je vyspělejší a další jsou podřadné. I kdybyste srovnávali Francouze a nějaký kmen v Amazonii co nikdy neviděl bělocha. V obou případech plní daná kultura svou funkci. Ani Francouzi, ani ten členové kmene se mezi sebou navzájem nepovraždili a stále tu jsou a mohou nějak fungovat.

  Střet různých kultur a civilizací je pak ovlivněn spoustou dalších věcí (silou, technickou vyspělostí, povahou té které kultury atd. atd.). Ale jakmile začnete říkat, že některá kultura je méněcenná nebo jiná zase nadřazená, je to přímá cesta ke koncentračním táborům třetí říše.

  Spíš bych to viděl tak, že soužití některých kultur je prostě problematické, někdy nemožné bez vzájemné tolerance. Zkuste poslat hinduistu do Texasu na grilovačku.

  To samé Rusové a Evropa. Chybí pochopení jeden druhého (jak nám tu dokazuje svými příspěvky Nemo) a respekt. Evropa si sobecky myslela, že Rusové mají stejné hodnoty, ale to prostě není pravda. Budeme se muset poučit a přizpůsobit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  09:52 23.03.2014

  Uf, takovou bouřlivou odezvu jsem nečekal :-)

  Adanedhel:proč by měli někoho znásilňovat když sem jezdí jako spořádaní a platící turisté? Je vidět že jste poněkud ustrnul v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uf, takovou bouřlivou odezvu jsem nečekal :-)

  Adanedhel:proč by měli někoho znásilňovat když sem jezdí jako spořádaní a platící turisté? Je vidět že jste poněkud ustrnul v čase...

  Ultramarinus a Nesher: právo na svou sféru vlivu má každá velmoc a tím víc jestliže sousedí s malými a věčně hašteřivými státy - už z principu zavádí pořádek pro sebe výhodný. Hlavně si onou nárazníkovou zónou zajištuje bezpečnost. A zrovna Rusko má dost špatné zkušenosti když má přímou hranici s nepřátelskou mocností. Jestliže podle vás RF na ni v Evropě nemá právo, tak mnohem menší či lépe žádné nemá USA, které jsou za oceánem proti přímé invazi bezpečné.
  To neberte jako nějakou proruskou agitku, ale jako prostý popis fakt.
  Co se týče ruských válek tak měly převážně obranný charakter proti západním pokusům o kolonizaci. Začlo to nepřátelstvím katolické cirkve která se silou i lstí snažila ovládnout ruská území - od křížových výprav které zplundrovali Pobaltí až po nepřátelství skrze Polsko, kdy se jim podařilo nakrátko podvrhnout falešného cara - odtud pojem Lžidmitrij. Agresí nelze nazvat ani trojí dělení Polska, protože se ho svorně účastnily tři největší místní mocnosti. Válka proti Napoleonovi byla také ryze obrannou. Nasazení bolševiků do Ruska také nebyl rozhodně přátelský krok, ale i přes všechny nepříjemné události s toho jejich stát vyšel jen s relativně malou újmou.
  Jediná plánovitá agrese byla před druhou válkou, ale Hitler udeřil dřív, ale to bylo Rusko a přidružené národy pod internacionalistickou bolševickou doktrínou.
  A to co se stalo pro rozpadu SSSR bylo vůči Rusku jen pustým výsměchem. Takže se dalo čekat že jednou toho budou mít dost a rázně se ohradí. Rus je dlouho mírný, ale dlouho na sobě dříví štípat nenechá.
  A žádný ruský prezident nemaloval hranice UK, ale sovětští aparátčíci, jako všech ostatních sovětských republik - a v mnohých tyto umělé hranice dnes dělají problémy, protože se s nimi počítalo jen jako s hranicí administrativních celků a nikoliv národních útvarů.

  David: naopak, je to velmi pochopitelné, jednak ze strategického hlediska a jednak aby jednou proti Ukrajincům pod západním vedením nemuseli skutečně bojovat - a Západ by si mnul ruce a díval se na fakticky občanskou válku aniž by musel posílat své vojáky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  09:31 23.03.2014

  já Vám zkusím odpovědět na tento příspěvek
  avatar
  Adanedhel Datum: 22.03.2014 Čas: 21:08

  "Víte, teď trochu off topic - Je mi celkem líto ukrajinských vojáků, kteří nepřešli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  já Vám zkusím odpovědět na tento příspěvek
  avatar
  Adanedhel Datum: 22.03.2014 Čas: 21:08

  "Víte, teď trochu off topic - Je mi celkem líto ukrajinských vojáků, kteří nepřešli k Rusům a teď čelí a čelit budou jistému odtažení a opovržení některých lidí. Proč jste nestříleli na Rusy ? Tohle je těžké na rozhodování a já bych nikdy nechtěl být v tak svízelné situaci. Ráno mne dostalo prohlášení jednoho ruského generála který vzkazoval ukrajině že jsou to saláti, když ukrajinští vojáci přebíhají k rusům. Já myslel, že když chci nepřátelského vojáka na svojí stranu, že mu prokážu určitou úctu a nebudu ho po tom, co přeběhl prakticky titulovat jako zbabělce a zrádce. Hádám, že ukrajinci co přešli k rusům nebudou mít lehkou službu. Rusové na ně budou stále pohlížet jako na potencionální zrádce. Bůhví kolik jich zůstane vojáky. Spíš půjdou do civilu, nebo zůstanou bez možnosti kariérního růstu, budou to furt blátošlapové. Poslední se žrádlem, poslední s patronama."

  Mohu Vás upozornit, co popisujete je ryze česká zkušenost.
  Ruská armáda se bude snažit zavázat nové příslušníky. Slušným platem a zajištěním. Předpokladám, že ti co slíbili věrnost Krymu a RF jsou etničtí Rusové.
  Bude to jistě lepší, poučeni historií ze spojení Německa, tedy Bundeswehru (BW) a NVA. (Národní lidová armáda NDR)
  Mohl bych Vám povyprávět, vím své a s některými důstojníky BW kteří sloužili i v NVA jsem se i setkal opakovaně osobně.

  Neznám Vaše praktické zkušenosti v armádě a bezpečnostních složkách, případně vzdělání a karieru.

  Tak jak píšete se uvažovalo po rozdělení ČSFR po 1.1. 1993
  Zatímco Češi, kteří zůstali na Slovensku sloužit v OS SR dosáhli maximálně hodnosti kapitána a funkce ZVR, museli složit úřední jazykovou zkoušku ze Slovenštiny, postupem doby byli stejně Češi z OS SR "odejiti do civilní sféry" Slováci v AČR zůstávali a nebo byli povyšováni do generálských hodností a na vysokých funkcích např. zástupce velitele sboru. Nic víc kromě občanství ČR po nich nikdo nikdy nechtěl.(národnost jim zůstala)
  Dodnes lze v AČR slyšet Slovenštinu ačkoliv úřední řečí je Čeština. V OS SR češtinu neuslyšíte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  09:20 23.03.2014

  David:
  Jistě, barbaři většinou vyhrávají nad civilizací. To z nich ale ještě nedělá "lepší společnost" v porovnání těch dvou. A většinou vyhrává nad civilizací ve chvílích, kdy je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David:
  Jistě, barbaři většinou vyhrávají nad civilizací. To z nich ale ještě nedělá "lepší společnost" v porovnání těch dvou. A většinou vyhrává nad civilizací ve chvílích, kdy je ta civilizace stará, unavená a na spadnutí sama od sebe.

  Nejsem si tak jístý, že by to rusko vnímalo jako problém, protože s policajtováním obsazených a odtrženeckých území má rusko za posledních 20 let asi nejvíc zkušeností na světě. USA jich má taky dost, ale ti se z dobité země STÁHNOU, narozdíl od Rusů, kteří jí prostě přimalují k Federaci na mapu. Navíc mají dost zásadní výhodu (třeba narozdíl od Čečny), že Ukrajina je velmi podobná kultura a že ukrajini jsou ještě z SSSR ZVYKLÍ být pod rusy.


  Adanedhel:
  Sice si o vědomostech a názorech Nema nemyslím nic lepšího než ty, ale nebude už potřeba debatu zbytečně cílit. Mezi vyjádřením nesouhlasu s názorem a vyjádřením pohrdání člověkem je celkem mezera a oba (Ty i já) jsme se jí přiblížili víc než je slušné.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  09:01 23.03.2014

  Tak ony korporace s myšlenkou korporativismu mají společný opravdu jen ten základ slova. Mimochodem, onu ideu korporativismu rozpracovali nejlépe česští fašisté (Vlajka), lépe než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ony korporace s myšlenkou korporativismu mají společný opravdu jen ten základ slova. Mimochodem, onu ideu korporativismu rozpracovali nejlépe česští fašisté (Vlajka), lépe než jejich italské vzory.
  A jinak - nejsem rusofob,nikdy jsem nesouhlasil moc s těmi, kteří Putinovi nasazovali psí hlavu. Vždy jsem Putinovi uznával minimálně inteligenci a exekutivní schopnosti. Ale přiznám se, právě proto jeho chování nechápu. Zjevně není schopen docenit to, že na každou akci následuje reakce - a nadřazuje krátkodobý zisk nad dlouhodobé zájmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  08:04 23.03.2014

  Prostě Nemo je takový Brouk, který by se probral leda když by mu ruští bratři zabili děti a znásilnili manželku. A možná ani to ne. Je to prostě další v řadě užitečných idiotů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prostě Nemo je takový Brouk, který by se probral leda když by mu ruští bratři zabili děti a znásilnili manželku. A možná ani to ne. Je to prostě další v řadě užitečných idiotů, dělá čertovi advokáta a když by na to přišlo, mohl by pak rusům tak akorát chodit pro svačinu.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  07:21 23.03.2014

  Ona vyspělost, kulturní úroveň - to je vždy velice diskutabilní pojem. Kulturně a myšlenkově vyspělý Řím porazili barbaři s minimální kulturou. Francii, která byla na duchovní a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ona vyspělost, kulturní úroveň - to je vždy velice diskutabilní pojem. Kulturně a myšlenkově vyspělý Řím porazili barbaři s minimální kulturou. Francii, která byla na duchovní a kulturní úrovni, ale vnitřně unavenou, porazilo dravé hitlerovské Německo, ve kterém se prosazovala primitivnost ve vědě a kultuře.
  A k té situaci v Estonsku. Pokud by Rusko mělo tendenci tyto státy (či jejich část) obsadit, byla by to pro Rusko prohra. Podle mne by v takovém případě mělo nastoupit NATO v duchu kolektivní obrany. A i v případě, že by je NATO hodilo přes palubu, to pro Rusko bude Pyrrhovo vítězství. Nevím, já si vždycky vzpomenu na estonské partyzány,kteří proti SSSR bojovali ještě dloho po válce - ještě na konci šedesátých let! A to nešlo o jedince a pošuky jako v případě japonských vojáků, kteří se v tichomořské džungli skrývali ještě X let po válce. Na počátku osmdesátých let už zase začaly být aktivní opoziční skupinky. Podobná situace přitom byla ve většině zemí. Z tohoto pohledu byl SSSR vždy jen iluzí.
  Ještě výraznější je to ale v případě Ukrajiny. I bez Krymu - a opatrně připouštím i hypotetické odtržení, resp.obsazení východních oblastí - to bude velký stát s poměrně velkým lidským potenciálem. Stát, který ale už nebude tak lavírovat - a bude striktně protiruský. A to může být pro Rusko problém
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  03:02 23.03.2014

  Mimochodem "rusové se vzdali tolika věcí na důkiaz dobré vůle" především proto, že se uzbrojili k hladu a rozpadu, přičemž si od západu museli půjčit, aby měli čím nakrmit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem "rusové se vzdali tolika věcí na důkiaz dobré vůle" především proto, že se uzbrojili k hladu a rozpadu, přičemž si od západu museli půjčit, aby měli čím nakrmit obyvatelstvo.

  A ty "nehorázné požadavky" co západ má se NIKDY netýkaly území, nebo správy ruska. a to je v retrospektivě chyba. Kdyby bylo Rusko okamžitě ve chvíli největší slabosti obsazeno a byla jim nabídnuta šance vstřebat myšlenky NORMÁLNÍHO STÁTU, místo dementního impéria, třeba by mu to alespoň chvíli vydrželo. Takhle "porážka" Ruska ve studené válce skončila ve chvíli, kdy už mají zase co jíst a Ekonomika jim díky spolupráci se zlým západem a spoustou jeho korporací zase šlape.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  02:41 23.03.2014

  Nemo:
  "A jestli je podle vás v RF fašismus, tak je v západních státech na druhou, protože korporace mají mnohem větší vliv"

  Ehm, přečti si prosím i něco jiného, než jen byliny. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo:
  "A jestli je podle vás v RF fašismus, tak je v západních státech na druhou, protože korporace mají mnohem větší vliv"

  Ehm, přečti si prosím i něco jiného, než jen byliny. Alespoň hloupou a nespolehlivou wikipedii, definici fašismu. Pokud si myslíš, že ve fašismu musí mít vliv nějáké "korporace", jsi mnohem vážnější obžalobou Českého školního systému, než jsem si myslel. Doufám, že jde jenom o omezenost a vzdor si o tom něco přečíst a ne o nic vážnějšího. I tak je to vážné až až.

  Nesher nikdy nemluvil o "podlidech", jenom o nižším vývojovém stupni kultury/praxe v chování daného útvaru. Když mongolské hordy dobily Čínu a získaly největší, nejsilnější a nejvíc technologicky vyvinuté loďstvo na světě té doby, jejich KULTURA byla stále barbarštější než ta Čínská, nebo než kultura Japonska, na které s těmi loděmi zaútočili za pár let poté. To je prostý fakt a z jednotlivců to "podlidi" rozhodně nedělá.

  Nemo, ty si neuvědomuješ, že my nepohrdáme RUSY jako jednotlivci, ale RUSKEM jako státním útvarem, jehož slovo vlastním bratrům nemá ani cenu papíru, na kterém je napsané. A nemělo ji NIKDY. Jediný důvod, proč Rusko nebylo ve druhé světové mezi "poraženými" státy je ten, že Hitler Rusy nenáviděl dost na to, aby je jako své největší a nejsilnější tehdejší spojence napadl sám. Oni nebyli na "správné straně" druhé světové proto, protože by byli "ti hodní", ale prostě proto, že je k tomu DONUTIL sám Hitler. Jinak by ještě dneska tancovali kozáčka okolo svastik oni sami. Proč myslíš, že nacismus a komunismus, dvě (k sobě navzájem) nejnepřátelštější politické teorie světa si v praxi tak notovaly? Protože ať už byla IDEOLOGIE těch dvou států jakákoliv, PRAXE v těch státech byla v podstatě stejná. Silný vůdce, tábory smrti, menšiny určené k likvidaci a neutuchající chuť dobývat a rozrůstat se dál.

  Ukrajina BYLA "namalovaná" na mapu od stolu, ale byla malovaná RUSKÝM PREZIDENTEM a několika dalšíma ještě v daném tvaru potvrzena - jako "platba" za to, že vrátí svůj jaderný arsenál Rusku a už ho pro sebe nebude budovat. To je jako bys bráchovi výměnou za pistoli dal auto a potom na základě výkřiků, že se o něj špatně stará, ho zmlátil a auto mu ukradl. Je to naprosto stejná situace, jenom v intencích států, nikoliv jednotlivců.

  Ano, Američané jako jednotlivci JSOU poněkud méně znalí světa za svýma hranicema, ale sorry, to prostě proto, že pro ně je Evropa stejně daleko, jako pro nás USA (kolik znáš jmen států ze kterých se skládá usa a jmen jejich hlavních měst?), nebo Čína (kolik znáš správních oblastí číny jménem?)
  Jenže jejich poslední válka se "slabším sousedem" kterou vedli byla snaha o pacifikaci Kuby, která byla tou dobou největším jaderným ohožením území USA a nevedli ji kvůli ÚZEMÍ (jako teď Rusko a nejen na Ukrajině, ale i bělorusku a na několika dalších místech). Navíc alespoň měli tolik slušnosti, že když tam poslali vojáky, tak že jim nechali uniformy, aby bylo vidět že to JSOU vojáci ČÍ jsou - narozdíl od Ruska. Nebo wehrmachtu, který měl v sudetách před válkou taky dost nemalé zastoupení v neuniformovaných řadách "nespokojené a utlačované menšiny"...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  01:26 23.03.2014
  Oblíbený příspěvek

  To Nemo
  Vy jste vážně neuvěřitelný, oni projevili dobrou vůli, oni se vzdali území a nikdo si toho neváží! To jako myslíte vážně? Uvědomujete si, že mluvíte mimo jiné i o své zemi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nemo
  Vy jste vážně neuvěřitelný, oni projevili dobrou vůli, oni se vzdali území a nikdo si toho neváží! To jako myslíte vážně? Uvědomujete si, že mluvíte mimo jiné i o své zemi a o milionech dalších lidí, kterým Rusové nemají žádné právo jakokoli vládnout.? Byť si většina z nich myslí opak. Co by podle vás měli dostat? Nějakou zónu výhradního vlivu? A proč? Jakým právěm? Co kdy Rusko přineslo někomu dobrého? Jen zmar, vraždění, bídu a útlak, a to platí jako pro jeho sousedy, tak pro Rusy samotné.
  A byl bych rád kdybyste mi nepodsouval své prazvláštní vidění světa, rozhodně nepovažuji Rusy za podlidi jak tvrdíte, to, že mluvím o barbarech je jen zkrácené pojmenování toho, že Rusko je součástí jiného, svého vlastního civilizačního okruhu, který by se dal pojmenovat jako byzantsko-asijský s lehkou příměsí západního myšlení. Základní ukazatele se dají pojmenovat zhruba takto: nízká hodnota lidského života, nepotismus, menší míra individuální svobody, autoritářský způsob vlády, agresivita, pohrdání právem. Zkrátka a dobře, mluvíme o ruské formě fašismu, která je starší než ta západní.Tím vším se liší od západní kultury, která je na vyšším stupni vývoje. A z tohoto důvodu je ruská společnost a stát barbarský, stejně jako byla III. říše, Japonsko do roku 45, SSSR atp.
  Poslední věc, prosím zanechte těch pochybných historických exkurzů, považovat protestanismus a ruskou ortosoxii za podobné je opravdu směšné, stejně jako Vaše názory na katolicismus, které jsou jak vyzstřížené z nějaké příručky na VUMLu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  21:46 22.03.2014

  jako řezničtí psi? Ale prosim vás, vždyť se vzdali tolika věcí na důkaz dobré vůle a co dostali?? Jen další drzé požadavky od Západu.
  Já advokáta nedělám, ale vadí mi ten "odezdi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jako řezničtí psi? Ale prosim vás, vždyť se vzdali tolika věcí na důkaz dobré vůle a co dostali?? Jen další drzé požadavky od Západu.
  Já advokáta nedělám, ale vadí mi ten "odezdi ke zdismus", který projevuje čím dál víc. Buď černá nebo bílá - je to sice jednoduché, ale vede to jen k neštěstí.

  A k té UKR kterou zřejmě máte na mysli - její hranice byly vytyčeny administrativně od stolu kdy se přidaly velké ruské oblasti. A je pochopitelné že proti sobě nepůjdou, stejně jako by proti sobě nešli obyvatelé Čech a Moravy. Jistě, najdou se malé skupinky z Haliče ochotné boje, ale to má stejný význam jako u nás počet příznivců neonacistů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:35 22.03.2014

  No, víte, jenže ono je těžké o někom mluvit s kdovíjakou úctou a porozuměním když oni sami se chovají hůře jak řezničtí psi. Vy jim advokáta dělat nemusíte, oni o to nestojí, a a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, víte, jenže ono je těžké o někom mluvit s kdovíjakou úctou a porozuměním když oni sami se chovají hůře jak řezničtí psi. Vy jim advokáta dělat nemusíte, oni o to nestojí, a a hlavně za to nestojí. Myslet si můžete co chcete, já si můžu myslet co chi, a kdokoli jiný taky. Jenže když se začneme vyjadřovat na veřejném místě, což tato diskuze jak tuším, je, tak se nedivme, že nám každý od tepla monitoru řekne svoje. Z očí do oči by asi emoce byly chladnější. Vy si také o mně myslíte bůh ví co. Vše co tady píšu je pouze můj skromný názor, nedělám si nárok na univerzální a nejednám ve stylu Pravda je jen jedna a tu mám já. Ale když se prostě podíváte na Rusko, jeho minulost a to kam směřuje, tak objektivně, není to nic hezkého. Rozhodně ne pro nás.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  21:26 22.03.2014

  Adanedhel: prosím, čtěte s porozuměním. Nikde nepíši že jsou lepší, ale psát jako Nesher, který v nich vidí tařka "untermensch" nejde přejít bez reakce.

  Adanedhel: prosím, čtěte s porozuměním. Nikde nepíši že jsou lepší, ale psát jako Nesher, který v nich vidí tařka "untermensch" nejde přejít bez reakce.

 • Adanedhel
  21:18 22.03.2014

  No a s tím nižším civilizačním stupněm, to vy se nám tu furt snažíte dokázat že rusové jsou ve všem lepší než my a lidé na západě a USA. Jen se zeptám, baví vás srát na vlastní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No a s tím nižším civilizačním stupněm, to vy se nám tu furt snažíte dokázat že rusové jsou ve všem lepší než my a lidé na západě a USA. Jen se zeptám, baví vás srát na vlastní hlavu ? A jak se vám pak spí ? Co kdybyste se sebral, tady od nás, revanšistů, válečných štváčů, zkorumpovaných buržujů a jal se usadit v tom skvělém Rusku ? Nikdo nemůže popírat že v Evropě a USA se dějí věci, které nejsou ani moudré, ani dobré. Ona politická korektnost a multikulturalismus, neúcta k dědictví předků a uctívání násilníků nám nenese nic dobrého. Ale je to jen o tom, že občani musí vstát ze svých tučných prdelí (pánbu zachovej) a ten stát taky začít trochu řídit a ne jen na všechno srát. Máme volby, a nikdo k nim nechodí. Na komouších a extrémistech všeho druhu je obdivuhodná ta věc, že chodí k volbám v plném počtu, a všude kde jsou, je o nich vědět. Sice víc než je zdrávo hlásají blbosti, ale to jak těm bludům věří, je opravdu obdivuhodné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  21:18 22.03.2014

  to Adanedhel: žádná nízká obezlička, jen odražení trapného poukazu na "barbarství".
  Bohužel pro hodně lidí znamená cokoliv jiného než známeho hned "nižší..
  A z hromad hlušin a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Adanedhel: žádná nízká obezlička, jen odražení trapného poukazu na "barbarství".
  Bohužel pro hodně lidí znamená cokoliv jiného než známeho hned "nižší..
  A z hromad hlušin a odpadu by nikdy nebyly miliardy a miliardy novým zbohatlíkům a i po desetiletích rabování stále relativně nízké zadlužení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:12 22.03.2014

  Nemo, nikdo netvrdí že se tady za bolševika nic nedělalo. Především ty miliony tun hlušiny z Uranových dolů a metry strusky a odpadu špinící půdu a vodu po celých čechách tu budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo, nikdo netvrdí že se tady za bolševika nic nedělalo. Především ty miliony tun hlušiny z Uranových dolů a metry strusky a odpadu špinící půdu a vodu po celých čechách tu budou přinejmenším dalších tisíc let. To co tahle země dala, se po roce 1945 vyrabovalo a ještě by scházelo, aby nám ten uran začal padat na palice. To jako poděkování za dlouholeté služby. A samozřejmě, plodili se tu krom jiných, taky takoví omezenci a podržtaškové jako vy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:08 22.03.2014

  Víte, teď trochu off topic - Je mi celkem líto ukrajinských vojáků, kteří nepřešli k Rusům a teď čelí a čelit budou jistému odtažení a opovržení některých lidí. Proč jste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Víte, teď trochu off topic - Je mi celkem líto ukrajinských vojáků, kteří nepřešli k Rusům a teď čelí a čelit budou jistému odtažení a opovržení některých lidí. Proč jste nestříleli na Rusy ? Tohle je těžké na rozhodování a já bych nikdy nechtěl být v tak svízelné situaci. Ráno mne dostalo prohlášení jednoho ruského generála který vzkazoval ukrajině že jsou to saláti, když ukrajinští vojáci přebíhají k rusům. Já myslel, že když chci nepřátelského vojáka na svojí stranu, že mu prokážu určitou úctu a nebudu ho po tom, co přeběhl prakticky titulovat jako zbabělce a zrádce. Hádám, že ukrajinci co přešli k rusům nebudou mít lehkou službu. Rusové na ně budou stále pohlížet jako na potencionální zrádce. Bůhví kolik jich zůstane vojáky. Spíš půjdou do civilu, nebo zůstanou bez možnosti kariérního růstu, budou to furt blátošlapové. Poslední se žrádlem, poslední s patronama.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  21:08 22.03.2014

  olala, nižší civilizační stupeň? To zní jak z Německa třicátých let. Lepší je označení "jiný" - odmítají pokryteckou katolickou morálku která je pevně zakořeněná i v dnešních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  olala, nižší civilizační stupeň? To zní jak z Německa třicátých let. Lepší je označení "jiný" - odmítají pokryteckou katolickou morálku která je pevně zakořeněná i v dnešních ateistech. Ostatně motorem pokroku v Evropě nebylo nikdy tmářské katolictví ale protestantismus, který je východnímu pravoslaví blízký.
  Pobaltské země mají tu smůlu že většina jich patří k ugrofinské skupině která je roztroušena napříč Evropou - Maďarsko a Finsko. A co se týče vztahů se Západem, ty nemělo v minulosti zrovna dobré - viz vyhlazovací "křížové výpravy" do baltských teritorií.
  Ad. součást Sv. říše římské - to bylo jen formální, šlo jen o uznání a platbu daně a nejdéle pak R-U říši kterou jako mnohonárodnostní celek obhajoval i Palacký.

  A pak je tu otázka komu to odcizování a vyvolávání nenávisti vůči Rusku prospívá - zmíněným národům určitě ne, jen se stávají potenciální první linií a bojištěm. Extremismus ve státech s takovou polohou by neměl mít místo. A otevřené provokace s průvody SS už vůbec ne.

  A jestli je podle vás v RF fašismus, tak je v západních státech na druhou, protože korporace mají mnohem větší vliv.
  A pokud by se za bolševika nic nedělalo, tak by jistě nebylo dlouhá léta co rozkrádat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:00 22.03.2014

  Nemo - Á, máme tu dalšího ignorantního Rusofila. Takže podle vás je Polsko - Litevsko stát bez vlastní tradice....hmpfffff. Lotyšsko a Hanza ve století třináctém je taktéž jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo - Á, máme tu dalšího ignorantního Rusofila. Takže podle vás je Polsko - Litevsko stát bez vlastní tradice....hmpfffff. Lotyšsko a Hanza ve století třináctém je taktéž jen noticka pod čarou, bez dějin. Aha. Estonsko chrisitanizované na začátku 13 století je taktéž hovno dokud to nepřebal car... Ani za toho cara tam nikdo rusy neimportoval měšťanstvo a domácí páni byli Německého původu a mluvili tak. A je zajímavé že se tu bavíme o NATO, Rusech, a o Pobaltí, ale vy najednou vytáhnete tuhle nízkou obezličku o tom, že beztak jsou Amíci nedoučení tupci a Rusové jsou lepší než oni.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  20:43 22.03.2014
  Oblíbený příspěvek

  Hitler taky ochraňoval své krajany v Česku, Polsku, Rakousku a jinde. Co když se Putin rozhodne chránit zájmy rusů žijících v Karlových Varech a jinde u nás???
  Řeknu to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hitler taky ochraňoval své krajany v Česku, Polsku, Rakousku a jinde. Co když se Putin rozhodne chránit zájmy rusů žijících v Karlových Varech a jinde u nás???
  Řeknu to tak...jelikož si tady Putin vytírá zadek Ukrajinou a kašle na mezinárodní právo a suverenitu Ukrajiny, nevěřím rusákovi ani slovo. Ostatně už při obsazování Krymu se nechali rusáci na Krymu slyšet, že je třeba připojit i východ ukrajiny. Ať je v tomto pravda kdekoliv, tak faktem zůstává, že rusové vojensky obsadili část cizí země stejně jako Hitler Sudety.No a s.Stalin pak obsadil východní část Plska-"aby si chráni ruskou menšinu".
  A tak se ptám,co by udělal s.Putim,kdyby Čečenci vyhlásili referendum na odtržení od Ruska??
  Díky Rusům bude svět zase o něco nebezpečnější místo. Nejenom díky tomu, že jsou nebezpeční s tím jejich fašistickým režimem, oni sami. Ale hlavně díky tomu, že každý stát, který bude schopen vyrobit jaderné zbraně, už nikdy nebude věřit na nějaké smlouvy a garance. Díky Rusům bude vědět, že nedotknutelnost jeho území mu zabezpečí jenom jaderné zbraně, ne podepsaná smlouva.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:33 22.03.2014

  Oni po nich chtějí jedinou věc, vlasntě dvě, naučit se jazyk země v níž žijí a být k této zemi, tedy k jejímu kulturnímu, ekonomickému a politicky-bezpečnostnímu nastavení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oni po nich chtějí jedinou věc, vlasntě dvě, naučit se jazyk země v níž žijí a být k této zemi, tedy k jejímu kulturnímu, ekonomickému a politicky-bezpečnostnímu nastavení loajální. Tamní Rusové to ve většině odmítají.
  Navíc jste opět prokázal svoji elemntární neznalost historie, České země v podstatě nebyly nezávislým státem nikdy, kromě 20. let 1. republiky a pak krátkého obodobí od pádu bolševismu a odchodu ruských okupačních vojsk po vstup do EU, ale vždy součást nějakého většího státního celku, nejdéle pak Svaté říše římské národa Německého, ttedy rozhodně měli větší právo na tu být než v podstatě okupační síly v Pobaltí.
  Stejně tak je chybný Váš předpoklad, že dnešní RF není SSSR, bohužel je, protože jak SSSR, tak dnešní RF je v podstatě o tom samém, o co největším ruském impériu, přičemž kam Rus jednou šlápne, sto let tráva neroste, naše země i jejísousedé by o tom mohli vyprávět. Jediné co se mění je ideologie, záměr je stále stejný. A proto tvrdím, že co možná nejslabší Rusko je největším zájmem jak mé země, tak i civilizovaného světa vůbec.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:21 22.03.2014
  Oblíbený příspěvek

  Nemo
  To přesně jsem čekal, "už zase bijete černochy" a pak mi povídejte něco možnosti diskuse.
  btw To barbarství chápu jako "nižší civiliazční stupeň", což je prostě v případě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo
  To přesně jsem čekal, "už zase bijete černochy" a pak mi povídejte něco možnosti diskuse.
  btw To barbarství chápu jako "nižší civiliazční stupeň", což je prostě v případě ruské společnosti fakt. Ruský stát vykazuje veškeré znaky fašismu a fašismus je barbarský, neznamená to co vy v tom vidíte, společnost může být technicky rozvinutá, může mít i kvalitní vysoké umění, výkonnou a prosperující ekonomiku, ale přesto je barbarská, krásnnou ukázkou je např. nacistické Německo, někdejší SSSR či dnešní RF.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  19:57 22.03.2014

  ad. barbaři, tím jste to zazdil a jakákoliv rozumná diskuse je nemožná.

  P.S: myslím že co se týče znalostí okolního světa je na tom většina Rusů lépe jak většina Američanů.

  ad. barbaři, tím jste to zazdil a jakákoliv rozumná diskuse je nemožná.

  P.S: myslím že co se týče znalostí okolního světa je na tom většina Rusů lépe jak většina Američanů.

 • Nemo
  19:49 22.03.2014

  Nesher: jenže ti Němci zde žili jako dosídlenci v suverénním státě a na nějaký nacionalismus se tehdy nehrálo, dá se říci že šlo jako dnes o ekonomiku a jestli poddaný mluví tak či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: jenže ti Němci zde žili jako dosídlenci v suverénním státě a na nějaký nacionalismus se tehdy nehrálo, dá se říci že šlo jako dnes o ekonomiku a jestli poddaný mluví tak či onak vrchnost nezajímalo. Pobaltské státy prakticky jako samostatné entity s traticí neexistovaly, vždy byly pod vlivem okolní mocnosti. Litva byla v unii s Polskem a ostatní byli částí jiných říší. Dnešní Rusko rovněž není SSSR s jeho ideologií a dožaduje jen aby z těchto lidí nebyli bezprizorní obyvatelé. A myslím že vyžadovat slušnost a rovný přístup není nijak velký požadavek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:41 22.03.2014

  To Nemo
  Vy toho evidentně o historii baltskýchzemích moc nevíte, možná jeto co jste se dočetl v nějaké ruské učebnici.
  Jen namátkou, ty deportace a vraždění začaly hned 40 roce, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nemo
  Vy toho evidentně o historii baltskýchzemích moc nevíte, možná jeto co jste se dočetl v nějaké ruské učebnici.
  Jen namátkou, ty deportace a vraždění začaly hned 40 roce, tedy v době kdy bylo Vaše milované Rusko sojencem III. říše.
  Baltské státy nemohly nležet k poraženým mocnostem neb nebyly obnoveny, pouze ruskou okupaci vystřídala ta německá.
  Zajímalo by mě zda máte stejný názor i na odsun Němců z úemí dnešní ČR, přičemž někteří z nich u žili 700 let a rozhodně je sem nedosadila okupační moc.
  A pokud by se k moci nedostali "nacionalisté", já bych spše řekl vlastenci tak by možná tato oblast byla součástí ruského impéria i nadále, spolu s útlakem a rusifikací. Rusové jsou barbaři, alerusofilové jako vy jsou mnohem horší.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  19:34 22.03.2014

  Rusko se obkličuje samo vlastní hloupostí. Ještě loni dopadlo referendum ve Finsku pro vstup do NATO negativně. Kvůli událostem na Krymu se Finové vyjádřili veřejně, že nejsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko se obkličuje samo vlastní hloupostí. Ještě loni dopadlo referendum ve Finsku pro vstup do NATO negativně. Kvůli událostem na Krymu se Finové vyjádřili veřejně, že nejsou neutrální stát, ale že jsou s NATO spolupracující a že přehodnotí svůj přístup ke členství. Pokud to tak bude pokračovat, tak stále více Ruských sousedů se dobrovolně připojí k NATO. Pak bude Ivan vyskakovat, že je NATO obkličuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  19:33 22.03.2014

  a mimochodem, bylo by docela zajímavé vědět kolik asi zbylo z UA - koncentrace vojsk byla ještě ze sovětských dob v jižním a západním směru. A podle zpráv o počtu přidavších se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a mimochodem, bylo by docela zajímavé vědět kolik asi zbylo z UA - koncentrace vojsk byla ještě ze sovětských dob v jižním a západním směru. A podle zpráv o počtu přidavších se vojáků UA k armádě RF to vypadá že UK přišla o značnou část armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  19:24 22.03.2014

  to Nesher: nelegálních je fakticky spousta věcí, jenže ti lidé už tam žijí přes 60 let. Nemůžete přece náhle mávnutím proutku z nich udělat "neobčany". Byli vysídleni a bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Nesher: nelegálních je fakticky spousta věcí, jenže ti lidé už tam žijí přes 60 let. Nemůžete přece náhle mávnutím proutku z nich udělat "neobčany". Byli vysídleni a bylo dosazeno loajální obyvatelstvo, to byla běžná praxe. A taky k tomu dali důvod - fakticky Pobaltské státy náležely spolu s Německem k poraženým mocnostem, tak dopadli jako Němci. Pokud by se k moci nedostali vyhranění nacionalisté tak mohl být klid. Jediné štěstí pro tyto státy bylo že jsou tak malé, jinak by dopadli jako Jugoslávie. Bohužel pro spoustu těchto nacionalistů je kompromis sprostým slovem, proto to tak dopadá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  18:20 22.03.2014

  Ultramarinus - Já myslím, že lidé jsou přirozeně nevděční a ono se také snadněji hanobí a uráží ten, kdo tě nechá jít, nebo se tě vůbec nevšimne, kdežto ten, kdo hned bije a zabíjí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus - Já myslím, že lidé jsou přirozeně nevděční a ono se také snadněji hanobí a uráží ten, kdo tě nechá jít, nebo se tě vůbec nevšimne, kdežto ten, kdo hned bije a zabíjí se nemusí bát, že by si na něj někdo otevřel hubu. A jak už jsem psal v jiné diskuzi, lidé jsou obecně přitahováni silou, a Rusové jsou silní. To ale neznamená, že tady nejsou také takoví, kteří si před Rusy sednou na prdel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  17:57 22.03.2014

  Adanedhel: pitomce a krivaky najdes v temer libovolne velke skupine... Navic nektere prvky "vychodni" propagandy jsou i pravda. A nezapominej, ze mezi dnesnimi hipiesackimi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel: pitomce a krivaky najdes v temer libovolne velke skupine... Navic nektere prvky "vychodni" propagandy jsou i pravda. A nezapominej, ze mezi dnesnimi hipiesackimi pitomecky je moderni predstava, ze zapad jsou vzdycky ti zly a sebevetsi zver ktera na zapad vystrci prostrednicek jsou ti nejpocestnejsi Janosici. Moda je supr, moda je cool, protoze nebyzaduje pochopeni problemu, nebo nedej boze uvazovani nad nim. Staci vyhledavat argumenty v neprospech zapadu a umet si je zapamatovat aspon na pul hodiny, aby je slo pouzit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  17:50 22.03.2014

  Wladis:
  Neni, ale Tobe by prospelo prestat kourit mlety Matrjosky.
  To, ze vedlejsim state se kterym mam spolecne dejiny pobihaji nackove jeste neznamena, ze tam muzu poslat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wladis:
  Neni, ale Tobe by prospelo prestat kourit mlety Matrjosky.
  To, ze vedlejsim state se kterym mam spolecne dejiny pobihaji nackove jeste neznamena, ze tam muzu poslat armadu aby ho zabrala a delala tam poradky masinkverama. To by Ceska republika uz DAAAVNO Bratislavu pripojila k vychodni morave, protoze podobne jako Rusi na Krymu, i Cesi na Slovensku pomahali vytvorit vetsinu prumyslu, maji tam nemalou "mensinu" a sem tam se i ve Vasich ulicich melou nackove. O tom, ze po odtrzeni ma Sk vetsinou pravicovou vladu neni potreba mluvit... Takze Wlado, pokud nejsi pripraveny moralne obhajit Janosika zapasovaneho do pasu ceske T72, neobhajuj Banderu zapasovaneho do pasu Black eagla.

  Znovu opakuju, pokud se mensine NELIBI situace v hostitelskem state a ten stat neni otrokarskej aby je tam drzel, muzou VYPADNOUT, kdyz se jim nelibi ze uz se tam pred nima nikdo neklani jak za imperia. MY jsme Sudetaky DEPORTOVALI. Esonci si tam Rusy nechali a ti jim po Ruskem zpusobu oplaci lidsky pristup kopnutim do kuli, vyhruzkami a "premistovanim majetku". Ne ti obycejni, ale ti mocni a armada, kterou ti mocni RIDI ve svuj prospech, jako vsude jinde. Jen s vetsim prymim vlivem.

  I kdybys sem vlozil video na kterem prezident EU kadi na rusko, nebo cleny ruske mensiny v okolnich statech a poulicni tlupu smejdu, kteri sezerou policajta zaziva, staci jedina fotka ruskeho tanku jak pulkou pasu zasahuje za cizi hranice, aby normalni clovek poznal kde je previs moralky. Oa totiz ta fotka znamena pro obyvatelstvo takove zeme presne to stejne co ta tva videa, jenom tisickrat horsi a bez sance to jentak "preckat", protoze co PEKLO a Ruska Federace schvati, to uz svetu nenavrati. ..

  Volynsti cesi chteji z Ukrajiny TED a ne pred pul rokem proto, ze ted je realna sance, ze ti MIRUMILOVNI rusti dobrovolnici projedou ukrajinou jako cirgularka. Stejne bezpecne, stejne presne a se stejnym ohledem na "vedlejsi ztraty". Tedy pokud jde se 69teho a sovetske "bratrsske pomoci" usuzovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  17:46 22.03.2014

  Kde se berou ti lidé, kteří jsou ochotni zavírat oči nad vražděním, loupením, ponižování a rabováním národního majetku ? Kde se berou ti lidé, kteří tady Rusy obhajují, dušují se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kde se berou ti lidé, kteří jsou ochotni zavírat oči nad vražděním, loupením, ponižování a rabováním národního majetku ? Kde se berou ti lidé, kteří tady Rusy obhajují, dušují se za ně ? Část takových jich sedí i v Parlamentu, není se tedy čemu divit, proč to u nás vypadá, tak jak to vypadá. Mně jen udivuje, kde se to v lidech bere.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  16:24 22.03.2014

  S názorem Neshera se plně ztotožňuji. Rusové sse chovají jako za časů SSSR, dychtící po cizím území.

  S názorem Neshera se plně ztotožňuji. Rusové sse chovají jako za časů SSSR, dychtící po cizím území.

 • Nesher
  15:07 22.03.2014
  Oblíbený příspěvek

  Wladis
  Dle mezinárodního práva je nelegální usazovat na okupovaném území civilní obyvatelstvo státu, který je okupační mocností, Rusové to nejen udělali, ale navíc ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wladis
  Dle mezinárodního práva je nelegální usazovat na okupovaném území civilní obyvatelstvo státu, který je okupační mocností, Rusové to nejen udělali, ale navíc ještě deportovali a povraždili nemalou část obyvatlestva baltských zemích.
  A navíc, nikdo Rusy nevyhání (i když by to bylo legální), pouze se od nich čeká, že se naučí estonsky a budou loajální, což velká část z nich odmítá.
  A co se týče mé rusofobie, přiznávám, že opovrhuji současným, stejně tak jako předchozím (SSSR) ruským režimem, což ovšem neznamená, že opovrhuji např. ruským uměním. Nicméně jsem přesdvěčen, že stejně jako proběhla dekolonizace např. ve Francii či GB, měla by proběhnout i v Rusku. Neb oslabené, zmenšené Rusko je v největším zájmu mé země a naopak.
  A dovoluji si poznamenat, že tento svůj postoj považuji za výrazně rozumnější než tutvojí (když už si tykáme přeso, že jsme spolu ovce nepásli) rusofilii. Protože obdivovat naprosto odlišnou a navíc agresivní kulturu, která by ráda vrátila svět o 25 let nazpátky, což se týká i tvojí země, mi nepřijde příliš chytré. Co myslíš ;?)
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  14:59 22.03.2014

  Wladis - Nesher a Rusofob ??? To si děláš legraci ? Panečku, jestli ty někoho tituluješ Rusofob, tak ty budeš Rusofil. Nesher neřekl nic co by nijak odporovalo faktům, a stěhování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wladis - Nesher a Rusofob ??? To si děláš legraci ? Panečku, jestli ty někoho tituluješ Rusofob, tak ty budeš Rusofil. Nesher neřekl nic co by nijak odporovalo faktům, a stěhování Rusů do Estonska nazval naprosto přesně. Předpokládám že deportování Maďarů z bývalého Slovenského štátu do Maďarska (Dolních Uher) Ti nevadí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wladis
  12:58 22.03.2014

  Nesher ty si tu tusim najvacsi rusofob. Rusi nemaju pravo na nic, rusi by mali byt odvsade vystahovany, atd....ze?
  To ako EU vykrikuje o ludskych pravach, ale v pobalti nemaju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher ty si tu tusim najvacsi rusofob. Rusi nemaju pravo na nic, rusi by mali byt odvsade vystahovany, atd....ze?
  To ako EU vykrikuje o ludskych pravach, ale v pobalti nemaju Rusi co tam ziju XY rokov ani obcianstvo, v EU vsetci nacionalisti su neofasisti (aky pokrik bol ked Kotlebu zvolili v BB za zupana, v celej EU sa o tom pisalo), ale to ze po Ukrajine behaju banderovske bandy je podla EU v poriadku (dokonca maju neofasisticke znaky aj pri treningu ,,narodnej gardy ,, http://society.lb.ua/life/2014... )... Mne to pripada tak, ze ako zapad podporoval v Juhoslavii UCK tak teraz bude podporovat ,,majdanovcov, narodnu gardu,, pravy sektor(banderovcov) a aby sme sa z toho este za par rokov nepo*rali ked sem budu 100tisice utenecov z Ukrajiny utekat kvoli vojne.

  Dobry prejav vasej poslankyne:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Takto robi pravy sektor poriadky v Kyjeve:
  https://www.youtube.com/watch?...

  A len tak recnicka otazka, preco chcu Volynsky cesi odist z Urkajiny? Vsak su daleko od nebezpecneho, agresivneho Ruska? Zeby to bolo kvoli takymto bandam a prestava byt na Ukrajine bezpecno ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:09 22.03.2014

  To Nemo
  K Rusům v Estonsku, uvědomujete si, že ti lidé jsou de facto i de iure pozůstatek ruské okupace? Rusko jako okupační mocnost deportovalo a z větší části povraždilo část ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nemo
  K Rusům v Estonsku, uvědomujete si, že ti lidé jsou de facto i de iure pozůstatek ruské okupace? Rusko jako okupační mocnost deportovalo a z větší části povraždilo část estonského obyvatelstva (to samé platí i pro ostatní baltské státy) a místo nich dosadilo Rusy, to je zcela nelegální! A Estonsko místo, aby tu pátou kolunu vrátilo tam kam patří, tj. zpět do Ruska, na což by mělo plné právo, tak po nich jenom chce, aby se naučili estonsky a složili zkoušku z estonských reálií,(velmi podobné požadavky má i ČR na cizince, kteří žádají o občanství)což je opravdu hrozná křivda.
  K té ukrajinské ponorce, to, že část posádky přeběhla k mužikům, ostatně vzhledem k historii je ukrajinské námořnictvo složeno převážně z Rusů či rusifikovaných Ukrajinců, ještě neznamená, že má Rusko právo na ponorku či jiný majtek Ukrajiny.Prostě se Rusové chovají jako vždy, jako sprostí zloději.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  11:25 22.03.2014

  zas tak vážně bych to nebral, ale jako účinné "strašítko" zapůsobí - Rusko si uvědomilo že prázdná slova a nóty nic neznamenají pokud nejsou podloženy reálnými aktivy a ještě lépe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zas tak vážně bych to nebral, ale jako účinné "strašítko" zapůsobí - Rusko si uvědomilo že prázdná slova a nóty nic neznamenají pokud nejsou podloženy reálnými aktivy a ještě lépe názornou ukázkou. Takže pokud jsou Estonci apod. soudní, tak zareagují tím že zruší občanství druhé kategorie aby nedávali zbytečné záminky. Ostatně Rusko neklade hulvátská ultimáta jako tehdejší Německo, byť se mnozí snaží fanaticky srovnávat nesrovnatelné.

  A k Ukrajině, tam se zdá že jim RF zabere snad komplet loďstvo - dnes jim sebrali nově opravenou ponorku Záporoží - a velká část posádky vstoupila do armády RF. Západní média se snaží dezerce marginalizovat, ale i podle těch útržků informací to nevypadá že by šlo jen o jednotlivce....
  Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  11:16 22.03.2014

  Gorn: Já v to rozhodně doufám, ale peníze bych si na to nevsadil. Vůbec o tom nemluvím v souvislosti s trikem s tzv. domobranou. To, že byl článek 5 použit při napadení USA je bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gorn: Já v to rozhodně doufám, ale peníze bych si na to nevsadil. Vůbec o tom nemluvím v souvislosti s trikem s tzv. domobranou. To, že byl článek 5 použit při napadení USA je bez debat. U státu menšího významu tomu tak prozatím nikdy nebylo. Každopádně doufejme, že se pletu.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  08:16 22.03.2014

  Gorn: Jo ta neoznačená domobrana, která má výcvik, výzbroj a vozidla lepší než běžná Ruská armáda, opravdu Rusákům někdo sežere :) Od Rusů je opravdu troufalé vydávat ruské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gorn: Jo ta neoznačená domobrana, která má výcvik, výzbroj a vozidla lepší než běžná Ruská armáda, opravdu Rusákům někdo sežere :) Od Rusů je opravdu troufalé vydávat ruské speciální jednotky za krymskou domobranu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  01:54 22.03.2014

  vojenské zprávy :) Vzdušný prostor Pobaltí je od ledna chráněn USA (vyšla na ně rotace), 48. stíhací peruť tam umístila 4 F-15C. Nic nového, ovšem v reakci na krizi na Ukrajině ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vojenské zprávy :) Vzdušný prostor Pobaltí je od ledna chráněn USA (vyšla na ně rotace), 48. stíhací peruť tam umístila 4 F-15C. Nic nového, ovšem v reakci na krizi na Ukrajině byla tamější ochrana posílena o dalších 6 F-15C a KC-135. V reakci na obavy Ruska o menšinu v Estonsku se probudila Francie, posílá 4 bojové letouny (pravděpodobně Rafale) a nabízí návštěvy (2x týdně) AWACS, taktéž USAF zvažuje vyslání dalších strojů do Pobaltí a sousedního Polska...

  Vypadá to že kvůli obavám Ruska o svou menšinu bude mít Pobaltí více stíhaček než ČR, což snad Rusko trochu uklidní

  Voodoo: pokud jste tím myslel že NATO bude bránit pouze klíčové státy a nikoliv "okrajové nováčky" tak jste nemyslel správně. Reakce NATO na možné napadení členského státu se totiž zásadně liší od reakce EU na Ukrajinu, která ani není členem. Mimochodem článek 5 byl uplatněn na útoky z 11. září, takže vážně pochybuju že ten trik s neoznačenýma vojákama by Rusku nějak pomohl
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  00:11 22.03.2014

  Prijde vam take zajimave, ze Rusku posledni dobou tak zalezi na mensinach v okolnich mensich statech, ve kterych je miziva sance ze by se Putinovi uspesne postavili? ...

  Jinak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prijde vam take zajimave, ze Rusku posledni dobou tak zalezi na mensinach v okolnich mensich statech, ve kterych je miziva sance ze by se Putinovi uspesne postavili? ...

  Jinak muj vseobecny nazor na mensiny je ten, ze kdyz nejsou ochotne se adaptovat jazykove a kulturne v hostitelske zemi, meli zustat ve vlastni, nebo byt do ni vraceny. Kdyz jsi v Rime, chovej se jako riman. Kdyby lide z jejich hostitelske zeme prisli do jejich vlasti, tamni vetsina by asi taky nepodporila rovnopravnost jazyku a autonomii az na pudu...

  Nepovazuju se za zaujateho proti mensinam, moje snoubenka je z Asie, ale osobnostni integrita spociva i v tom, ze kdyz se vam zacnou hosti roztahovat v byte vic nez je snesitelna mita, ze je domaci bud umravni, nebo VYRAZI. Teda pokud v tom byte chce jeste zit sam a byt v nem pantatou.
  Skrýt celý příspěvek

 • inveve
  23:51 21.03.2014

  shal: Podívejte se do programu Pravého sektoru nebo Svobody a můžete do svého výčtu zařadit i Ukrajinu.

  shal: Podívejte se do programu Pravého sektoru nebo Svobody a můžete do svého výčtu zařadit i Ukrajinu.

 • Voodoo
  23:48 21.03.2014

  Tady se pořád skloňuje Rusko proti NATO, ale já se tak trochu obávám, že pokud Rusko přímo nenapadne země jako Británii, Německo, nebo Francii, což opravdu asi nehrozí, tak k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady se pořád skloňuje Rusko proti NATO, ale já se tak trochu obávám, že pokud Rusko přímo nenapadne země jako Británii, Německo, nebo Francii, což opravdu asi nehrozí, tak k ničemu takovýmu nedojde.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  21:25 21.03.2014

  Základní definice fašismu je autoritářský polovojenský režim s tržním hopodářstvím ovládaný skupinkou vyvolených se státními médii a omezenou svobodou tisku a slova.

  Na této ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Základní definice fašismu je autoritářský polovojenský režim s tržním hopodářstvím ovládaný skupinkou vyvolených se státními médii a omezenou svobodou tisku a slova.

  Na této planetě dnes neexistují významné země, které by tuto definici splňovali lépe než Rusko a Čína. Všechno ostatní je jenom nálepka pro marketing.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  21:14 21.03.2014

  Defender: Náznaky fašismu? Jura99 nabídl jednu definici fašismu, wikipedia nabízí velmi podobnou, to samé slovník. Zaráží mne jak chcete procházkou po Moskvě něco takového potvrdit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Defender: Náznaky fašismu? Jura99 nabídl jednu definici fašismu, wikipedia nabízí velmi podobnou, to samé slovník. Zaráží mne jak chcete procházkou po Moskvě něco takového potvrdit či vyvrátit. Vsadím se že v třicátých letech minulého století byste nenašel v Římě nic co by křičelo "špatný fašismus". Pokud to chcete posuzovat zůstaňte klidně doma, stačí sledovat ústředí osobu ideologie a změny které prosazuje, to je hlavním kritériem, ne architektura hlavního města, nebo oblečení jeho občanů.

  Zájem Ruska o kousek Estonska, či spíše o ruskou menšinu která žije v Estonsku, tu očividně je, nikdo si to nevymyslel (viz. článek). Jestli je to skutečný zájem, nebo jen úhybný manévr ve hře o Krym, to asi nikdo zatím nevymyslí..

  Celkově si myslím že většina lidí, včetně Vás, ještě nepochopila proč Rusko nejedná s Ukrajinou, ale s EU a USA (což je fakt). Málokomu také došlo že ten kousek Ukrajiny je stejně bezvýznamný jako kousek Estonska či Gruzie, nebo Falklandy (pro Argentinu). Rusko "potřebuje" přístav na Krymu, ale ten mělo i před krizí a nikdo nenavrhoval natom něco měnit, jediný význam tak Krym má pokud přestaneme chápat jako zisk území a začneme ho chápat jako zisk prestiže (nebo reputace, vlivu atd.) pro Rusko a tedy Putina. Ta informace není nová, není z mé hlavy a objevuje se "na obou stranách barikády", lidé asi mají jen problém pochopit že jde o zisk něčeho tak... abstraktního?...
  Je to tak že Putin zachránil ruskou populaci Krymu, to je obraz který vlastními slovy buduje, západu vadí že přitom zabral 25000+ km2, což on považuje za výmysl protože mu o území nešlo. Podívejte se na zprávy z Jižní Osetie, nic? no žádná slavná budoucnost ani strategická významnost se nekoná. Osetie byla "osvobozena", Rusko zajistilo "trvalý mír" a tím to hasne
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  20:47 21.03.2014

  Defender : Spise sam nechapete definici fasismu . Kdyz vezmu obecne totalitni ideologie , tak fasismus je nejmene spatny , podobny absolutnim monarchiim z historiie . Vy mate v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Defender : Spise sam nechapete definici fasismu . Kdyz vezmu obecne totalitni ideologie , tak fasismus je nejmene spatny , podobny absolutnim monarchiim z historiie . Vy mate v nejspise zafixovanou komunistickou definici fasismu , komunisti ji prakticky zarovnali s nacismem . Za sebe , pokud bych si mel vybrat zivot v komunismu , nacismu nebo fasismu , tak bych fasismus bral vsemi deseti . Fasisti totiz narozdil od zbylych dvou ideologii bojuji jen proti svym odpurcum . Jinak souhlasim s tim , ze rusko nema zajem jakkoliv zasahovat v pobalti . Krym je proste specificky . btw : V rusku jsem byl nekolikrat .
  Skrýt celý příspěvek

 • Defender
  19:29 21.03.2014

  Dříve zde byly celkem zajímavé diskuze, které doplňovaly článek, ale od vypuknutí krize na Ukrajině mám dojem, že zde převážně diskutují manipulátoři diskuzí, kteří zde šíří svoji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dříve zde byly celkem zajímavé diskuze, které doplňovaly článek, ale od vypuknutí krize na Ukrajině mám dojem, že zde převážně diskutují manipulátoři diskuzí, kteří zde šíří svoji protiruskou propagandu.
  V Rusku v Moskvě jsem několikrát byl, žádných náznaků fašismu jsem si opravdu nevšiml...níže diskutujícím doporučují, kupte si letenku za 5000 a udělejte si víkendový výlet, třeba do Moskvy, aby jste věděli, jak to tam skutečně vypadá,

  Co se týče článku nemyslím si, že Rusko má zájem o bezvýznamný kousek Estonska a už vůbec ne o konflikt s Nato, jak si někteří mylně představují..
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  18:34 21.03.2014

  Je pravda , ze dnesni rezim v rusku a v podstate treba i v cine je velmi blizky definici fasismu . Cili totalita s relativne kapitalistickou ekonomikou , ovsem velkou roli statu . ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je pravda , ze dnesni rezim v rusku a v podstate treba i v cine je velmi blizky definici fasismu . Cili totalita s relativne kapitalistickou ekonomikou , ovsem velkou roli statu . A vladu zajistuje skupina bohatych "oligarchu" . To , ze treba tyto zakony schvalilo 100% "poslancu" mluvi samo za sebe .
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  17:06 21.03.2014

  no povedal by som ze keby rusi na oplatku ponukli nieco rovnako hodnotne velkym hracom, Anglicku, Francuzku a Nemecku, ty by im mozno Pobaltie prepustili. nebolo by to nakoniec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no povedal by som ze keby rusi na oplatku ponukli nieco rovnako hodnotne velkym hracom, Anglicku, Francuzku a Nemecku, ty by im mozno Pobaltie prepustili. nebolo by to nakoniec prvy krat, vsak ano, kedy sa dvaja dohodnu a treti ma z toho pruser.

  neviem ci su rusi vacsie hovada, nakoniec kandidatka na viceprezidentku a prezidentku USA chcela dva dni bombardovat cesko, kym jej nebolo vysvetlene ze bombardovat chcela vlastne cecensko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:38 21.03.2014

  jiri40: já zas neslyšel větší naivitu než si myslet, že "Rusko nemá (v Estonsku) zájmy kromě svých krajanů, kousiček ůzemí nahoře u Finska není pro Rusko nijak strategicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jiri40: já zas neslyšel větší naivitu než si myslet, že "Rusko nemá (v Estonsku) zájmy kromě svých krajanů, kousiček ůzemí nahoře u Finska není pro Rusko nijak strategicky důležitý. Kdyby Estonsko opustilo EU, Nato, k moci se dostali extrenisté, radikálové, kteří by začali utlačovat Rusy, tak by Rusko začalo jednat, jinak je jákykoli zásah velice nepravděpodobný"

  To je bohužel hodně naivní představa. Rusko už ze své imperiální podstaty bude chtít zabírat jakékoliv území o jakékoliv velikosti. Bylo tomu tak před 100lety a je tomu tak i dnes. Jediné přestávky, kdy zájem o vnější dobývání vnějšího světa nemá, jsou jeho vlastní problémy, takže např. období občanské války nebo období hospodářského rozvratu po pádu železné opony.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:33 21.03.2014

  jiri40: Označení Ruska fašistickým je celkem přesné. Fašismus (neplést s nacismem) se vyznačuje jako autoritářský, vůdcovský, militaristický se silnou rolí státu, ale soukromé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jiri40: Označení Ruska fašistickým je celkem přesné. Fašismus (neplést s nacismem) se vyznačuje jako autoritářský, vůdcovský, militaristický se silnou rolí státu, ale soukromé vlastnictví připouští. Odpůrce potlačuje, ale zase se nesnižuje k průmyslovému vraždění, jako nacisté. Na dnešní Rusko z toho pasuje mnohé, ne-li všechno, už to, že Putin s Medveděvem dělají rošády na pozicích prezidenta, v demokratickém státě by Putin nemohl být prezidentem poněkolikáté. Současně nazvat banderovce fašisty nebo nacisty je velké zjednodušení. Bandera chtěl primárně obnovit nezávislou Ukrajinu, nezávislou na Rusku i Polsku. Po napadení SSSR ji vyhlásil, ale Hitler byl proti a když Bandera odmítnul couvnout, zavřel ho do KT na zbytek války. Banderovci bez Bandery byli tlupou ozbrojenců ve válečném prostředí, kteří se radikalizovali, protože okolí nechtělo jejich požadavky na sebeurčení slyšet.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:29 21.03.2014

  Vrata: "nevstoupíš dvakrát do jedné řeky, na počet vstupů do jedněch s*aček se toto pravidlo naneštěstí nevztahuje" ;-) (parafrázuji pana Renčína)

  jiri40: Přečtěte si něco o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: "nevstoupíš dvakrát do jedné řeky, na počet vstupů do jedněch s*aček se toto pravidlo naneštěstí nevztahuje" ;-) (parafrázuji pana Renčína)

  jiri40: Přečtěte si něco o fašismu, než budete někoho odsuzovat. To, že zakážu fašismus, ještě neznamená, že jej neprovozuji. Fašismus je způsob uspořádání společnosti (zjednodušeně řečeno). A současné Rusko má k takovému uspořádání velmi blízko. Vlastně co to kecám, téměř přesně jeho definici splňuje...
  Skrýt celý příspěvek

 • jiri40
  14:00 21.03.2014

  Nesher. Že by Rusko k vůli pozemnímu přístupu do Kaliningradu rozpoutalo válku na Nato, kterou by nejspiš prohrálo, je nesmysl. Konvenční vákla by se brzy zvrtla na jadernou a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher. Že by Rusko k vůli pozemnímu přístupu do Kaliningradu rozpoutalo válku na Nato, kterou by nejspiš prohrálo, je nesmysl. Konvenční vákla by se brzy zvrtla na jadernou a to byl by to Evropy, USA, Ruska a možná i konec světa...
  K té druhé části o fašistickém Rusku atd. větší blábol jsem na Armádních novinách snad ani nečetl, k tomu snad nemá cenu se ani vyjadřovat, jej pro info, v Rusku je fašismus zakázán, stejně jako banderovské symboly. Když už by měly být obavy z fašismu, tak na Ukrajině mají velkou podporu banderovci, právý sektor.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  12:23 21.03.2014

  znovu Anandhel: ja mam naopak pocit, ze s vami souhlasime. Konkretne moje poznamka smerovala k tomu, ze kdyz byl v r. 39 rychly Stalin, muze byt rychly i Putin dnes. Konec koncu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  znovu Anandhel: ja mam naopak pocit, ze s vami souhlasime. Konkretne moje poznamka smerovala k tomu, ze kdyz byl v r. 39 rychly Stalin, muze byt rychly i Putin dnes. Konec koncu, anexe Krymu probehla behem vikendu.
  Na druhou stranu, dnes neni tataz situace jako pred 75 lety. Uvidime, co se vyvrbi. Rika se: "nevstoupis 2x do teze reky"
  a take se rika: "historie se opakuje".
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:06 21.03.2014

  to jiri40
  Právě, že strategický zájem má, tady nejde jen o Estonsko, ale o celé Pobaltí, Rusové potřebují pozemní přístup do hlavní základny baltské flotily v Kaliningradu.
  To za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to jiri40
  Právě, že strategický zájem má, tady nejde jen o Estonsko, ale o celé Pobaltí, Rusové potřebují pozemní přístup do hlavní základny baltské flotily v Kaliningradu.
  To za prvé, za druhé Putin se cítí být carem obnovujícím to na co má dle něho a ostaních ruských fašistů (současné Rusko je v podstatě fašistickým státem) a nacionálních šovinistů Rusko svaté právo, tj. impérium včetně kolonií. Tedy nejde jen o strategii, ale i o jakési svaté poslání.
  Skrýt celý příspěvek

 • jiri40
  10:31 21.03.2014

  Estonsko je členem EU a Nato. Rusko tam nemá zájmy kromě svých krajanů, kousiček ůzemí nahoře u Finska není pro Rusko nijak strategicky důležitý.
  Kdyby Estonsko opustilo EU, Nato, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Estonsko je členem EU a Nato. Rusko tam nemá zájmy kromě svých krajanů, kousiček ůzemí nahoře u Finska není pro Rusko nijak strategicky důležitý.
  Kdyby Estonsko opustilo EU, Nato, k moci se dostali extrenisté, radikálové, kteří by začali utlačovat Rusy, tak by Rusko začalo jednat, jinak je jákykoli zásah velice nepravděpodobný
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  10:31 21.03.2014

  Je vidět že moje poznámka o Hitlerovi pár človíčků namíchla. Také dobře. Inu, proč srovnávat Putina s Hitlerem, jeho srovnání se soudruhem Stalinem je absolutní. Tohle nedopadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je vidět že moje poznámka o Hitlerovi pár človíčků namíchla. Také dobře. Inu, proč srovnávat Putina s Hitlerem, jeho srovnání se soudruhem Stalinem je absolutní. Tohle nedopadne dobře. A radši se budu stokrát mýlit a budu za blbce, než abych měl pravdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  10:20 21.03.2014

  Byť jsou tyto státy součástí NATO tak doufám, že samotná EU bude tentokrát pružnější a bude reagovat dříve než později. Někde musí udělat tu tlustou čáru a říct, že tady ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Byť jsou tyto státy součástí NATO tak doufám, že samotná EU bude tentokrát pružnější a bude reagovat dříve než později. Někde musí udělat tu tlustou čáru a říct, že tady ta "sranda" končí, a překročení znamená opravdu konflikt. Věřím, že tam pak žádná noha označeného nebo neoznačeného mužika nevkročí...
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:11 21.03.2014

  Dovolím si připomenout, že ruské menšiny v Pobaltí a Podněstří vznikly v dobách SSSR záměrně metodou deportace původního obyvatelstva a přesídlení ruských kolonistů na okupovaná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si připomenout, že ruské menšiny v Pobaltí a Podněstří vznikly v dobách SSSR záměrně metodou deportace původního obyvatelstva a přesídlení ruských kolonistů na okupovaná území. Z hlediska dnešního práva zločin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  09:57 21.03.2014

  to Anandhel: malinko vas doplnim. Po okupaci Polska Hitlerem a Stalinem v roce 1939 rukou spolecnou a nerozdilnou pripravoval Hitler dalsi agresi asi tak 8 mesicu. Stalin byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Anandhel: malinko vas doplnim. Po okupaci Polska Hitlerem a Stalinem v roce 1939 rukou spolecnou a nerozdilnou pripravoval Hitler dalsi agresi asi tak 8 mesicu. Stalin byl podstatne rychlejsi a obsadil jeste tehoz roku vsechny Pobaltske staty a pokusil se udelat totez s Finskem v zime r. 1939.
  Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  09:50 21.03.2014

  Vyhlašování války je relikt minulého století, dnes se to nazývá policejní akcí a hon na konkrétního vůdce, ne národ. To, že u toho zařve x tisíc civilistů, to jsou pro ně vedlejší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyhlašování války je relikt minulého století, dnes se to nazývá policejní akcí a hon na konkrétního vůdce, ne národ. To, že u toho zařve x tisíc civilistů, to jsou pro ně vedlejší nezbytné ztráty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  08:54 21.03.2014
  • (11)

  Ty vogo, tak tohle už fakt smrdí. Hitler takhle rychle postupoval až po vyhlášení války.

  Ty vogo, tak tohle už fakt smrdí. Hitler takhle rychle postupoval až po vyhlášení války.