Možný zlom v syrské občanské válce?

Foto: Syrská samohybná houfnice při operaci v regionu Qalamoun v květnu letošního roku; ilustrační foto / Volné dílo
Syrská samohybná houfnice při operaci v regionu Qalamoun v květnu letošního roku; ilustrační foto / Volné dílo

V relativně nepřehledné situaci syrské občanské války došlo v březnu 2015 k možná zásadní události, která by mohla významně změnit její dosavadní průběh. Onou událostí bylo zformovaní koalice islamistických skupin v severní Sýrii, které se spojily 24. března pod názvem Jaysh al-Fateh (do ang. překládáno jako Army of Conquest). Tato koalice vznikla spojením radikálních i umírněných islamistických opozičních skupin, avšak bez účasti skupiny Islámský stát (IS).

Koalice Jaysh al-Fateh, která údajně disponuje 12 000 - 15 000 bojovníky, je vedena skupinou an-Nusra, jenž je oficiálním zastoupením Al-Qaidy v Sýrii. Nejvýznamnější skupinou koalice je už zmiňovaná fronta an-Nusra, v jejímž čele stojí Abu Muhammad al-Julani. Dalšími členy uskupení Jaysh al-Fateh jsou skupiny Jund al-Aqsa, Ahrar al-Sham, Liwa al-Haqq, Jaysh al-Sunna, Ajnad al-Sham a Faylaq al-Sham.

Jaysh al-Fateh také spolupracuje s dalšími opozičními frakcemi jako Islámská armáda (ve městě Jisr al-Shughur bojovali společně proti vládním jednotkám a v severním Aleppu bojují proti IS). Jednotlivé skupiny koalice dostávají značnou podporu ze zahraničí, například Faylaq al-Sham ze Saudské Arábie a Ahrar al-Sham z Turecka.

Podmínky pro vznik

V syrské občanské válce působí velké množství skupin, které bojují jak mezi sebou, tak proti režimu prezidenta Asada. Snaha spojit více skupin a sjednotit opozici existuje už od počátku války, ale prozatím se to však nepodařilo. Zejména mezi islamistickými skupinami, které nespolupracují s prozápadní opozicí, došlo k zásadnímu rozkolu, když se proti sobě postavili dva největší rivalové IS a an-Nusra. Obě tyto skupiny zastávají odlišnou politiku a postupy.

Zásadním faktem pro vznik koalice je politika fronty an-Nusra. Na rozdíl od IS, který požaduje, aby se k němu další skupiny přidaly a plně se mu podřídily a tím se i de facto zapojily do jeho řad, má zcela odlišný přístup. Nesnaží se primárně další islamistické skupiny pohltit, ale jde formou spolupráce. Podle vyjádření jejích vůdce al-Julaniho, an-Nusra uznává ostatní islamistické skupiny, i když nezastávají striktně její pohled na svět, a je připravená s nimi spolupracovat v boji proti Asadovi i IS.

Tento postoj vychází z nařízení, které vydal vůdce Al-Qaidy dr. Zawahiri, který už v lednu 2014 vyzval jednotlivé džihádistické skupiny ke spolupráci. Ideovou podporu získala koalice také od syrského šejka Abdallaha Muhammada al Muhaysiniho, který je významným a vlivným džihádistickým ideologem dlouhodobě spolupracujícím s an-Nusrou.

K dobrému fungování koalice přispívá také úspěšná spolupráce mezi skupinami a jejich společná kooperace v plánování i provádění bojových akcí. Zejména díky zdrojům, kterým An-Nustra disponuje, má koalice přístup ke zbraním a munici, které by se k menším skupinám bojujícím samostatně hůře dostávaly. IS dokonce obvinil Turecko, Saudská Arábii a Katar, že koalici Jaysh al-Fateh zásobuje zbraněmi.

Objevily se indicie, že samotný vznik koalice je důsledkem dohody zahraničních sponzorů jednotlivých skupin, kteří tak reagovali na větší zapojení Íránu do konfliktu v Iráku. Katar, Turecko a Saudská Arábie, tři nejvýznamnější zahraniční hráči v Sýrii se údajně zalekli íránské rozpínavosti a spojili své síly s cílem vytvořit jednotnou koalici, která by oslabila damašskou vládu a tím i íránské pozice.

To může dokládat i prohlášení jednoho z členů koalice, skupiny Faylaq al-Sham, kterou v květnu veřejně podpořila Saudská Arábie v její kampani proti šíitským rebelům v Jemenu, a také blízké vztahy tureckých tajných služeb se skupinou Ahrar al-Sham, kterou Turecko skrytě vyzbrojuje. Objevily se však také prohlášení bojovníků z an-Nusry a dalších skupin, že tyto spekulace jsou neopodstatněné a vznik koalice je důsledkem společné snahy spolupracovat na porážce Asada a ne vlivem zahraničních hráčů.

Dalším důležitým faktorem pro úspěch koalice je podle některých zdrojů porážka částí skupin podporovaných USA, konkrétně Harakat Hazm a Syrské revoluční fronty, v listopadu 2014. An-Nusra a její spojenci tak mohli uvolnit síly vázané na boj s těmito skupinami pro ofenzívu proti Asadovi. Likvidace těchto skupin také přinesla an-Nusře další benefit a to v podobě zbraní, které ukořistila. Jedná se zejména o zbraně západní provenience, mezi kterými jsou i střely TOW. Jejich používání bojovníky an-Nusry je doloženo např. v bojích o Idlib v březnu 2015.

Boje o Idlib

Informace o plánování ofenzívy koalice Jaysh al-Fateh v severosyrské provincii Idlib se objevovaly v prvních měsících roku 2015. Konkrétnějších podob začaly nabývat v druhé polovině března 2015, kdy bylo jasné, že hlavním cílem bude dobytí (v rétorice povstalců osvobození) města Idlibu a následně celé stejnojmenné provincie.

Křest ohněm zažila koalice 24. března, v den svého vyhlášení, kdy začal útok na město Idlíb nasazením sebevražedných útočníků. Koalici se tak dočasně podařilo ovládnout některé vládní budovy ve městě. An-Nusra také zveřejnila videa z bojů v Idlibu, kde je zachyceno hojné používání střel TOW proti vládním postavením a obrněné technice.

O tři dny později se podařilo rebelům ovládnout velkou část checkpoitů v okolí města a vládním silám hrozilo obklíčení v centru Idlibu. Díky kombinaci mohutných sebevražedných útoků a likvidaci vládních tanků protitankovými střelami donutili povstalci vládní vojska k částečnému ústupu. Už následujícího dne se objevily videa a fotky slavících bojovníků Jaysh al-Fateh z centra Idlibu.

Další útok byl vedený na vojenskou základnu Al-Qarmeed, kde se odpálil sebevražedný útočník z an-Nusra, který k útoku použil obrněné vozidlo naplněné výbušninami.

Postup islamistů neustal ani po obsazení města. Rebelové ukořistili velké množství zbraní, za zmínku stojí zejména tanky T-55, a pokračovali v ofenzivě proti vládním vojskům. Na konci dubna padlo město Jisr Al Shughur, klíčový opěrný bod asadových vojsk v provincii. V polovině května zaútočili bojovníci z Jaysh al-Fateh na vojenskou základnu Al-Mastoumah. Úspěch opět slavila kombinace sebevražedných útoků, ukořistěných těžkých zbraní a rychlého postupu pozemních sil. Základna padla a do rukou islamistů se dostaly další zbraně a munice.

Na konci května oznámila Jaysh al-Fateh, že její bojovníci dobyli město Ariha, jenž bylo jednou z posledních pozic, která vládní vojska v provincii Idlib držela. Dobytím Idlibu bylo těžkou ranou pro damašský režim, jak z politického, tak vojenského hlediska. Porážka v Idlibu také přerušila zásobovací trasy pro vládní vojska v Aleppu, což může mít zásadní význam v budoucích bojích o tuto část Sýrie.

Budoucnost

Při bojích v Idlibu se ukázalo, že spolupráce v rámci koalice Jaysh al-Fateh funguje poměrně dobře a přináší ovoce. Rychlost s jakou koalice dobyla město Idlib (několik dní) i celou provincii (v řádu několika týdnů) jasně ukázala, že je toto spojenectví velmi efektivní. Úspěchy koalici jen posílily a ukázaly na slabiny Asadova režimu. Tím, že povstalci postupně získávají čím dál tím více zbraní, a to i těžších, začínají měnit tvář války v Sýrii.

Z guerillového boje se v podání zejména koalice Jaysh al-Fateh začíná stávat regulérní střet dvou konvenčních armád. Úspěch u Idlibu islamisty povzbudil a ukázal, že pokud se jednotlivé skupiny spojí, mohou nejenom čelit, ale i porazit vládní vojska disponující těžkou technikou a letectvem.

Dá se předpokládat, že islamisté povzbuzení úspěchem budou v tažení severní Sýrií pokračovat. Možnými cíli jsou většinově sunnitské provincie jako Aleppo, kde je podpora damašského režimu menší a úspěch je jistější než expanze s cílem získat silně bráněný Damašek nebo alavitské oblasti, které jsou centry asadova režimu.

O budoucnosti této, zatím úspěšné koalice, také rozhodne další vývoj v soupeření mezi Íránem a Saudskou Arábii. Čím více se bude islamistům z Jaysh al-Fateh dařit proti asadovu režimu, tím více je pravděpodobné, že Írán navýší svou podporu Damašku a jeho spojencům. Stejná situace bude nejspíše následovat ve vztahu Jaysh al-Fateh a IS. Dá se tedy očekávat, že boje mezi IS a koalicí islamistů vedenou an-Nusra budou nejenom pokračovat, ale ještě se rozšíří.

An-Nusra si díky této koalici značně polepšila a je otázkou času než se oba džihádističtí rivalové naplno střetnou. V současné situaci to však vypadá, že IS je plně zaměstnán boji v Iráku a výraznější ofenzívu v Sýrii nechystá, ale to může být pouze zdání, neboť už se nejednou ukázalo, že i když je IS zapleten do těžkých bojů v jedné části fronty, neváhá provádět ofenzivní akci jinde.

Otázkou také zůstává, nakolik je současná koalice soudržná. I když je to spojenectví názorově podobných subjektů, není jisté, nakolik bude do budoucna silné a jaké vnitřní tlaky se mohou objevit. V současné době, kdy je koalice povzbuzena úspěchy, vypadá spojenectví silně. Další otázkou je, zda přetrvá dlouhodobě nebo bude Jaysh al-Fateh pouze krátkodobou epizodou v Syrské občanské válce.

Pozn. autora: Arabské názvy a jména nechávám v anglickém přepisu, jelikož čerpám primárně z anglických psaných zdrojů. O české přepisy se nesnažím, jednak proto, že neexistuje nějaký zcela ustálený český přepis arabštiny (což odpovídá mnohdy „šíleným" přepisům v českých médiích), a také proto, že pro čtenáře bude dle mého názoru jednodušší, pokud si budou chtít vyhledat nějaké informace o konkrétních osobách, skupinách atd. hledat podle anglických přepisů, neboť zdroje v angličtině jsou daleko obsáhlejší než ty česky psané.

 Zdroj: JamesTown, Long War Journal, Jihad Intel

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 1

Článek IS - Islámský stát, který byl minulý týden zveřejněný zde na Armádních novinách, ve ...

Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 2

Dnes navážeme na první část článku o tom, jak funguje Islámský stát (IS) na bezpečnostním a ...

Kdo je islámský stát, co sleduje a čím je nebezpečný?

V každodenním zpravodajství se dozvíme, kde probíhají boje v Sýrii a Iráku, a co na to říkají Turci, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • Luky
  10:13 07.07.2015

  Tohle dne s vydal Reuters:
  Nejméně 25 lidí zabil sebevražedný atentátník, který se vyhodil do povětří u kontrolního stanoviště syrské armády u města Halab na severu země
  Útočník patřil k frontě An-Nusra hlásící se k teroristické organizaci Al-Káida. Oběti pocházeli z řad vojáků a spřátelených milic. Exploze byla slyšet po celém městě.

  V pátek syrská armáda hlásila tvrdé boje o Halab, jehož západní část má pod kontrolou armáda a zbytek povstalecké skupiny. Nedávno vytvořená koalice radikálních skupin, k nimž patří i fronta An-Nusra, chce Halab s konečnou platností dobýt a spravovat jej podle zásad islámu.
  -----------------------------
  a tohle další paralelní zpráva:
  Podle Obamy územní ztráty IS ukazují, že bude poražen
  Washington - Nedávné územní ztráty organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii ukazují, že tato extremistická skupina bude poražena. Během návštěvy Pentagonu to dnes prohlásil prezident Spojených států Barack Obama.

  Úkolem USA je rovněž pokračovat ve výcviku a poskytování potřebné výbavy umírněným opozičním skupinám v Sýrii, které bojují proti režimu Bašára Asada, řekl americký prezident.
  --------------------------------------------------------------------------
  Tam už přeci nikdo takový "umírněný" není. 13 let jsme poslouchali jako zaklínadlo "Al-Kaida", cpali to do nás horem, spodem.

 • Irving
  20:01 05.07.2015

  Logik: Rusko taky spolupracuje s perfektne demokratickou Armenii nebo Indii, naopak "demokratiky svet" je zase velkym spojencem takovych hvezd demokracie jako je Saudska arabie, Sisi v Egypte a podobne, takze bych nezevseobecnoval.
  Jinak mi prijde, ze trochu zapominate na to, ze Arabske jaro nebylo primarne o demokratickych svobodach ale hlavne o socialnich otazkach. Dle dostupnych udaju doslo v Tunisku i Egypte rok pred krizi k pomerne vyraznemu zpomaleni ekonomiky, stejne jako v Syrii, coz bylo hlavni roznetkou protestu v arabskem svete. A napriklad v Egypte je ekonomika do znacne miry pod kontrolou armady, coz se nastupem Sisiho dale zakonzervovalo. Proto z jeho nastupu narozdil od vetsiny zde moc nadseny nejsem, Mursi a Muslimske bratrstvo meli jedinecnou moznost zlomit kolotoc vojensky vlad v Egypte, zmenit ekonomicke prostredi a mozna se stat i inspiraci pro jine v arabskem svete. Bohuzel nedokazali ziskat podporu obyvatel a selhali. Sisi je v podstate novy Mubarak, zmeny zadne a v budoucnu se da ocekavat dalsi udalost podobna protestum na Tahriru, tentokrat pravdepodobne s mnohem vetsim zastoupenim radikalnich islamistu a z toho vyplivajich rizik. Pri hypotetickem odstoupeni Asada by se velmi pravdepodobne situace v Syrii vyvijela stejne jako v Egypte, nastup islamistu po pripadnych volbach, pravdepodobne nasledovana vyraznym napetim mezi nabozenskymi skupinami a nakonec obcanskou valkou, vzhledem k vyrazne mensimu vlivu armady na zivot v Syrii a blizkosti Iraku kde ruzne radikalni islamisticke mely (a maji) velmi silne zastoupeni. Dle meho nazoru byla obcanska valka v Syrii nevyhnutelna, o tom jestli by v pripade odstoupeni Asada byla kratsi nebo mene brutalni muzeme jenom spekulovat.
  Co se tyce reseni konfliktu v Syrii, ja vidim jedine - jednani s Asadem o jeho odstoupeni a nahrazeni nekym jinym, vyzbrojeni syrske armady a jeji spojeni s mene radikalnimi povstaleckymi skupinami a idealne i Kurdy (slib rozsahle autonomie) a pak spolecny postup proti islamistum za podpory leteckych uderu zapadu. To vse samozrejme ve spojeni se silnym diplomatickym tlakem na Katar, Turecko a Saudskou arabii kvuli zastaveni podpory islamistum.

 • logik
  15:35 01.07.2015

  Pekuc: Takže moje tvrzení jsou nepravdivá a důkazem je, že jsem podle Vás nebyl v Sýrii. Aha. Tomu říkám argument.

  Btw. to, že Rusko spolupracuje pouze s nedemokratickými režimy jako Asadův, nebo nově Severní Korea, to není problém demokratického světa, ale Ruska.

  Kolt: Souhlasím, že někdy je lepší diktátor, než válka. Ale v Sýrii je válka proto, že se tam nezasáhlo, nikoli proto, že se tam zasáhlo.

  Luky: A to postupné uvolňování se projevovalo tak, že když byly demonstrace, tak do nich stříleli... Volby Asad uspořádal až v roce 2014, poté, co zjistil, že silou veškerou opozici nemá šanci porazit.
  Protesty proti Asad naopak začali mj. proto, že Bašár původní reformy v oblasti lidských práv rušil a naopak tedy diktaturu utvrzoval. Např.
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/mid...

 • Petr M
  14:04 01.07.2015

  Jako správné řešení syrské občanské války vidím v podpoře vlády a zahájení pozemní operace proti IS, Al-nurse, a všem dalším teroristickým a radikálním islamistickým skupinám, je potřeba, aby vládní jednotky s podporou nato a okolních muslimských států obnovily pořádek jak v Sýrii, tak v Iráku a převzaly plnou kontrolu nad územím radikálů.

  Letos už přišlo do EU cca 6 divizí islamistů převážně z Afriky a Sýrie.
  http://www.novinky.cz/zahranic...

  Jako obvykle, dle videa, jsou to samí mladí bojeschopní chlapi.

  Díky usilovné snaze EU a ji vydatně sponzorovanou agenturou Frontex, jejíž plavidla imigranty vyhledávají u pobřeží Afriky v mezinárodních vodách se letos počet "uprchlíků" zdvojnásobil.

 • Shania
  10:31 01.07.2015

  Luky: Jediná dobrá věc na IS je to, že pomůže rozšířit rozkol mezi muslimy a rozdíly ve výkladu se budou rozšiřovat víc a víc.

  V Ukrajině jsme si nějak nevšiml, že by byla snaha zamezit spolupráci s Ruskem a totálně se od nich odříznout, není to ani reálné ty země spolu zůstanou výrazně propojeny i přes tuhle válku, pokud tedy nedojde k odtržení východní části.

 • Luky
  10:12 01.07.2015

  Je potřeba si uvědomit, že socialistická Syrie šla cestou postupného uvolňování.
  Už vláda Bašára byl oproti minulosti posun. Mě se na něm nejvíce ale líbila jeho manželka. Na západě ji dokonce ze začátku dělali v médiích dobrý PR. Zklamáním ale bylo, že jim přesto nešel na ruku a neotočil kurz země. Když přišla vlna revolt, Assad na požadavky západu i opozice reagoval vstřícně a dokonce zorganizoval svobodné volby.
  Anarchie a IS vůbec ničemu nepomůže, to co se tam děje nic nezlepší. Lidé tam byli dostatečně kultivovaní na to, aby se pozvolna k demokracii posouvali.
  Nejdříve je potřeba nějaký životní standard a pak rostoucí občanské svobody.

  Stejně tak na Ukrajině, kde neměli dokonalý stát, ale chtěli si najít svou vlastní cestu, jak neztratit výhody směrem na východ i západ. Proč by si museli vybírat pouze jedno a od druhého se zcela odstřihnout? Tam bylo spoustu prostoru pro jednání a pozvolný vývoj, ale někomu to holt nevyhovovalo a raději si tam udělal juntu, která bude poslušná a zavázaná.
  -------------------
  Superme postnul starý rozhovor s Asadem - ještě před volbami. Je blbost stále opakovat něco o totalitě a diktátorovi a donekonečna hledat mouchy na demokracii. V tom by si raději měli Amíci zamést před vlastním prahem.
  Problém je, že nedokonalost demokracie opravdu není ten hlavní důvod angažovanosti západu...

 • Shania
  09:19 01.07.2015

  Pekuc: podívej se na to jinak, bylo u nás před revolucí bezpečno a lidi si žili relativně svobodně a v klidu, pod demokraticky zvolenou vládou..., nemuseli nic řešit, volby za ně udělal někdo jiný a problém mělo pouze pár lidí, co nedokázali držet hubu a krok. Šel by jsi bojovat za to co máme teď a žádal podporu od ze zahraničí?

  Problém je, že lidi vždy chtějí víc a chtějí se mít líp, to že historicky naprostá většina ozbrojených revolucí skončí ještě hůř než režim který svrhla, ale dlouhodobě to může někomu pomoc. (Francouzská a Ruská revoluce je toho krásný případ).

  Ať se nám to líbí nebo ne, musí si islám projít reformami, tohle nebude bezbolestné a může to přejít v krvavé náboženské války (IS je toho prvním příznakem), ale z dlouhodobého hlediska je to prostě nutné a oni se jinak nikam dál nehnou.

  Všechno zlo co teď IS dělá, problém s uprchlíky v EU, to vše jsou špatné věci, ale pomohlo to poukázat na reálný problém a ten se začíná konečně řešit.

 • Todomatch
  07:39 01.07.2015

  Ruský vliv na islamisty má jednoduché linie. Podívejme se na jednu z nich. Možná tu nejsnažší. Všimněte si kolik významných činitelů v IS je čečenského původu. Čečensko je součást Ruské federace a neomezeně v něm vládne osobní přítel ruského prezidenta Ramzan Kadyrov. Kadyrov je nejen horlivý muslim, ale i horlivý stoupenec V. Putina a opakovaně vyhlásil, že položit za něj život je ten nejlehčí úkol. V duchu teze, že nepřítel našeho nepřítele je náš přítel je snadné si představit, že poslat do oblasti IS čečenské bojovníky s "různými promyšlenými nápady a koncepty" je druhý nejlehčí úko,l jež by pro Putina Kadyrov splnil.

 • fenri
  07:22 01.07.2015

  KOLTe za poslední odstavec máte můj potlesk. Souhlas i se zbytkem.

 • KOLT
  02:41 01.07.2015

  Čistě obecně, ten důraz na demokracii všude ve světě je v posledních pár (desítkách) let dle mého přehnaný. Za Studené války podporoval Západ nebo Východ téměř každého diktátora, často se při tom prostřídali a občas to prováděli dokonce zároveň. Záleželo jen na orientaci daného selfmademana. Nikdo nehnul ani brvou. Dneska aby se jeden bál pořídit si kozu jako sexuální otrokyni – hned mu nad hlavou létají drony a jeho stát je zařazen do osy zla.

  Abych nebyl špatně pochopen, neobhajuji tím diktátorství, ani netvrdím, že bych v něčem takovém chtěl žít! Jenže ještě míň bych chtěl žít v tom, co tam nastává bez diktátorů. A v tom je právě ten problém.

  Takže bych byl hrozně rád, kdybysme se míň soustředili na vývoz demokracie, a namísto toho ji ráčili více pěstovat doma, protože to se nám v poslední době daří dost špatně. A nenarážím jen na EU a její maximální objem splachovací nádržky záchodu, stačí se podívat na to, jak dopadly naše poslední volby...

 • KOLT
  02:32 01.07.2015

  Pane Grohmanne, k tomu výčtu bych ještě přidal v poslední době "ardz", protože co ten tady v poslední době předvádí...

 • KOLT
  02:29 01.07.2015

  Todomatch: Souhlasím s tím, že teatrálnost vražd prováděných IS je minimálně podezřelá, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby skutečně jedním z důvodů byla snaha zatahnout USA do pozemních operací. Ale ono i to bombardování stojí docela dost peněz, takže už i to je úspěch. Ovšem v čí prospěch je trochu složitější otázka. I kupříkladu Čína může těžit z toho, že jsou síly USA vázány na Blízkém východě. Navíc si nejsem jistý, že zrovna Rusko by mělo takový vliv na islamisty. Ne s jeho rétorikou i chováním v praxi. Ale mohu se pochopitelně mýlit.

  V čem jste ale úplně mimo je ta otázka zbraní, a fenri vám to myslím napsal poměrně přesně, byť poněkud zbytečně emotivně.

 • Pekuc
  01:12 01.07.2015

  Logik,
  Byl jste vůcec někdy v Sýrii nebo znáte někoho kdo tam žil? Nejspíš ne, jen tu furt píšete americkou propagandu o zlém asadovi, co žere děti. Očividně stále nechápete poentu,barevných revolucí, válek ve jménu demokracie, kterou je, že státy, které nepodporují USA, nedejbože spolupracují s ruskem je třeba barevnou revolucí destabilizovat, změnit v nich řežim, pokud to selže, tak přichází na řadu občanská válka,případě i utok jako na Irák, Afghanistan, Libyi .

  Opravdu se dívím, že máte čas tu psát ty obsáhlé oblbující nepravdivé komentáře, steně jako todomach. Snad leda chlapi, že z toho máte nějaký příjem, pak bych to i chápal.

 • logik
  00:41 01.07.2015

  muhaha: ne sice úplně přesně, ale v podstatě bych plus mínus souhlasil :-)

  Možná bych dal akcenty ještě na další "vlivy" nebo bych volil jiná slova, ale dejme tomu. Už mi to moc nemyslí, abych to zpřesňoval... :-)

  Jen si myslím, že jedna věc je to, že by Katar a spol neměli potřebu se tolik angažovat (byť to je rozhodně podnětný a podstatný aspekt konfliktu), ale stejně podstatná věc je, že když někde vznikne tak "rozbitá" společnost, jako vznikla v sýrii, začnou se tam stahovat hajzlíci z celého světa. A proto je záhodno takový konflikt co nejrychleji ukončit.

  Čím déle takový konflikt trvá, tím více jsou v něm oslabené prodemokratické síly, protože na ty zpravidla "střílej všichni".

 • logik
  00:33 01.07.2015

  fenri:
  1) Je krásné, jak vždy, když Vás nachytám na švestkách, tak začnete urážet. Není Vám to hloupé?

  Kolik přijala OSN rezolucí OPRAVŇUJÍCI POUŽITÍ SÍLY - a tu rezoluci nikdo nepoužil, když tvrdíte, že takové rezoluce přijímá OSN jak na běžícím pásu? Prosím konkrétně vyjmenujte několik takových "planých" rezolucí.
  Já Vám s radostí na požádání vyjmenuji X rezolucí, které OSN schválila a v poměrně krátkém horizontu naplněny byly. Ono kupodivu prosadit takovou rezoluci není jen tak a dělá to jen někdo, kdo ji potřebuje...

  A jestli chcete tvrdit, že NATO není schopno dejmetomu během měsíce zorganizovat leteckou kampaň, tak máte o schopnostech moderních armád dost zkreslené představy.
  Není to tak dávno, co např. britové svého času dobyli Falklandy za měsíc a kousek... Útoky na Afgánistán začaly ani ne měsíc po 11. září. atd...

  1b) Na otázku, jak by bombardování Asada pomohlo proti nárůstu islamismu jsem
  Vám odpovídal odpovídal asi pětkrát. Nu, pošesté: síly islamistů na území sýrie postupně vzrůstali, protože jak Asad, tak neislamistická opozice byli zaměstnáni vzájemným bojem.
  Pokud by se podařilo konflikt ukončit, tak by tam byl daleko menší prostor pro růst
  islamistických band (jak co se týče získávání místních a zahraničních zdrojů, tak výcvik a navázání kontaktů se zahraničními teroristickými organizacemi atd...).

  1c) Netvrdím, že za jakýkoli islamismus v Libii mohou syřané, tvrdím, že
  - netečnost k vzrůstu islamismu v Sýrii vedl k pokusu o stejný vývoj v Libyi
  - a že zdroje a vycvičené jednotky syrských islamistických milicí stojí za výrazným
  zhoršením bezpečnostní situace v Libyi, které se píše od roku 2014, jak dokládám dále ve 3a

  2) Haftár začal působit jako významná síla v Libyi na začátku roku 2014. V tomto roce pak se zasadil o konání voleb. O tom jak je Haftár demokratický se můžeme přít. Nicméně narozdíl od Kaddáfího zorganizoval volby, takže je rozhodně demokratičtější než Kaddáfí.

  3a) Zmíněné články
  - Dokazují, že teď už opravdu nechodí Libyjci do S, ač pořád tvrdíte opak. Např.
  - Dokazují, že Libyjci nehrají v ISILu v Sýrii tak významnou roli, jak jim přisuzujete,
  když jim tam evidentně rozkazují "místní".
  - Jednak články mluví o iráčanech, kteří přišli do Libye. Nebo vy chcete tvrdit, že např "Abu Bakr al-Baghdadi's men" jsou Libyjci?
  - Jednak jsou v článcích přímé zmíňky o "syrské" pomoci, např.
  "In September ISIS leader Baghdadi helped orchestrate the takeover of Derna..."
  - Jednak dokazují, že i v Libyjském ISILu mají velké slovo významní "syrští" džihádisté, např. Abu Nabil al Anbari, Baghdádí, Abu Nabil al Anbari atd...
  - Jednak mluví o tom, že Egyptské milice spojené s ISILem podporují islamisty v Libyi

  Četl jste ty články vůbec, že tvrdíte, že v nich není žádný důkaz toho, že by syrští islamisté nepodporovali libijské? Jak přeložíte větu z perexu:
  "Islamic State leaders in Syria have sent money, trainers and fighters to Libya in increasing numbers"?

  Abych Vám dal další materiál na studii, tak např. tento:
  http://foreignpolicy.com/2015/...
  Jak přeložíte větu "though some reports claim that at least 5,000 foreign fighters have also joined the group"?

  Nebo jak přeložíte tuto větu z tohoto článku?
  http://europe.newsweek.com/500...
  "...fighters entering Libya from other countries is part of ISIS's plan to gain more territory in the country."?

  Anebo si přečtěte tento článek,
  http://www.ibtimes.com/islamic...
  kde se mluví o Tuniských výcvikových táborech ISILU syrského, které teď trénují
  pro Libyi...

  3) Nechcete mi sem dám těch článků o Libijských zbraní třeba sto?
  Třeba si pak nevšimnu, že v podstatě všechny ty zprávy vycházejí
  v podstatě z jednoho zdroje - z oné zprávy panelu OSN.
  Tuto zprávu už jsem komentoval a citoval jsem z jejího originálu,
  který ovšem vyznívá trochu jinak, než Vámi uváděné do češtiny přežvýkané zprávy:

  http://www.securitycouncilrepo...

  Proč ignorujete originál, který jsem citoval, a furt argumentujete "přežvýkanými" zprávami?
  V té zprávě se můžete dočíst, že Sýrie není největším příjemcem Libyjských zbraní: což: nutně znamená, že buďto je někde na světě ještě daleko větší průšvih, než v Libyi....... anebo že ty Libyjské zbraně v Sýrii zas takové terno neudělaly, jak celou dobu tvrdím.

  Také zjistíte, že v té zprávě důsledně píšou o syrské opozici, a nikoli o
  islamistech/isilu - naopak tam píšou, že k tomu hodnotit ke komu se dostávají nemají ani mandát, ani možnosti - takže Vaše tvrzení, že to konstatuje OSN, je prostě nepravdivé.

  5) Říká Vám něco důkaz analogií? Navíc - vy obviňujete SSA z nedemokratičnosti, takže na Vás je důkazní břemeno, že jsou přinejmenším stejně nedemokratičtí jako Asad. Jejich deklarovaný cíl - svobodné volby - demokratický je.

  7) Většinou velmi rychle znamená, že když se tak jednou stalo v Libyi, tak byli islamisté odstaveni od moci a vytlačeni na menší část území Libye? V Afgánistánu jsou islamisté? V iráku se vlády zmocnili islamisté? I v tom egyptě to nakonec islamisté nevyhráli.
  Nepopírám, že udržení aspoň jakéstakés demokracie v arabském světě je těžké. Ale neobhájí to podporu takových lidí jako asad, co drží v zemi 25 let výjimečný stav a střílí po demonstrantech.

 • Todomatch
  22:55 30.06.2015

  Ruský výrobce se vždy orientoval na Afriku, Tichomoří a Asii a exportuje do 27 zemí světa. Že je "kalašnikov" zbraní teroristů trápilo na sklonku života i samotného autora Michaila Kalašnikova. Když se před smrtí trápil myšlenkou, zda není zodpovědný za smrt lidí, kteří byli jeho zbraní zabiti. Patriarcha Kirill mu odpověděl, že církev má jasné stanovisko: pokud zbraň slouží k obraně vlasti, církev stojí za jejím konstruktérem i vojáky, kteří ji používají. Kalašnikov byl "vzorem vlastenectví a správného vztahu k vlasti", řekl listu patriarchův mluvčí. "Svoji zbraň vymyslel na obranu vlasti, a ne proto, aby ji používali teroristé ze Saudské Arábie," Ona zmínka o Saudské Arábii je příznačná. Sám M. Kalašnikov ještě před tím a to už v roce 2006 napsal dopis OSN. V něm obhajoval roli své zbraně ve státních armádách, ale litoval, že se tato útočná puška dostala do rukou teroristů. On to ví lépe než vy. AK-47 je symbol teroru všude ve světě. Islámský stát je jenom další uživatel této ruské zbraně.

 • fenri
  21:05 30.06.2015

  Je úplně jedno, na co se ptá Sherlock ve vás. Neoddiskutovatelným faktem je, že na 95% fotek teroristů teroristé ruské zbraně nemají a není ani žádný racionální důvod (cena, dostupnost), aby je měli.
  Váš žalozpěv nad teroristy je sice fajn, ale nic nemění na tom, že prostě blábolíte nesmysly o tom že terorismus skončí v momentě, kdy Rusové přestanou dělat zbraně.

  Ptám se znovu: podle jakých identifikačních prvků jste na vámi postovaných obrázcích dokázal, že jde o ruská AK (takže Iž) a ne zbraně vyráběné ve státech, které je mají ve znaku či hyperlaciné a nekontrolovatelně dostupné klony AK vyráběné kdekoliv z čehokoliv??

  Jestliže AK ve znaku různých teroristických organizací je pro vás jasným důkazem, že je dodali Rusové, platí to i pro AR, HK... ve znacích jiných organizací? Zvláště při vědomí, že většina AR je vyrobená v USA a drtivá AK(like) naopak v Rusku vyrobená není?
  A co ta orlice ve znaku UCK? Jedou v podpoře teroristů ornitologové, nebo nějaká ZOO? Co říká geniální analytik ve vás?
  Mrzí mne, že jste si Todo vysvětlil mojí první větu, že se snad týkala vás. Ne, pochopitelně šlo o mne - jsem zdrcen vašimi důkazy v podobě log teroristů a cítím se mizerně.

 • Todomatch
  20:38 30.06.2015

  Jsem lehce překvapen, že mě admin staví na roveň lidí jako Superme a jsem také překvapen, že toleruje vás fenri. Vy a Superme se totiž nedokážete ovládat a na nepohodlné názory reagujete vposledku vždy vulgárnostmi a urážkami. Aby bylo jasné, ani vaše ani Supermovy urážky mi nevadí - znám ten typ "mužů", plných odvahy a síly za klávesnicí - a proto na ně nereaguji a sám se jich snad nikde nedopouštím. To že "za vším vidím Rusko" pramení z obyčejných životních zkušeností, které krásně zobecňuje pravidlo užívané ve světě právníků, soudců a vyšetřovatelů - Cui bono, tedy "V čí prospěch". A právě na Sýrii a Blízkém východě se dá tohle pravidlo krásně uplatnit:

  • kdo potřebuje neklid v ropných zemích a tedy drahou ropu, čí ekonomika je na ní závislá? Koho vysoké ceny ropy obohacují a nízké ničí? Kromě Ruska i arabské země, těm to ale nyní kupodivu nevadí a ceny nezvyšují. Kdo nám zbývá?

  • komu hraje do karet vtažení a fixování sil USA a NATO kdesi v dálavách právě ve chvíli, kdy jsou tolik potřeba v Evropě?

  • kdo potřebuje odvrátit pozornost od toho, co dělá sousedním zemím u svých hranic?

  • kdo kromě islamistů nenávidí USA a západ natolik, že uvítá jakékoliv jeho vyčerpávání a ohrožování?

  • kdo okopává západu v dané oblasti kotníky třeba avizovanou dodávkou kompletů S-300 Íránu?

  Američané jsou obviňováni z toho, že hledají záminky pro to, aby někde zasáhli. Kolik už jich dostali v Sýrii (o Ukrajině nemluvě) a nic. Proč jsou tak zdrženliví, vždyť dřív jim stačilo k akci méně? Speciálně v Sýrii si nelze nevšimnout extrémně sadistické teatrálnosti vražd. Ta videa jakoby křičela "Dívej Obamo co děláme! Zasáhneš?". Je to neuvěřitelný apel na city západu a podněcování k pozemní operaci. Kdyby IS chtěl pouze ovládnout území, proč by proti sobě popouzel světovou veřejnost? Proč by si komplikoval život a přivolával na sebe bezpilotní stroje? Vidím za tím enormní snahu vtáhnou USA do pozemní operace. Běžně slýcháme od lidí i u nás v ČR "Proč už tam Američani nevlítnou?!" Nejprve podřezávání amerických novinářů a humanitárních pracovníků. Nezabralo. Pak video se shazováním gayů z věží. Koho pohoršují vraždy homosexuálů - pouze humanistický západ. To je určeno pro něj. Zase to nezabralo. Přišlo upálení v kleci. Ukřižování. A teď naposledy utopení lidí v kleci spuštěné do jakési nádrže, upálení hlav elektrickým proudem a střela z RPG do auta se zajatci. Ta gradace a nárůst sadismu podle mě přímo jakoby volala "Západe, co máme ještě udělat, abys sem přišel?". Proč by na sebe někdo přivolával pohromu v podobě vojenské operace, proti které nemůže obstát? Copak IS nechce vyhrát? Nebo má snad jen vtáhnou západ někam, kam se mu viditelně nechce? A kdo ho tam tedy chce mít? Které velmoci či velmoc v koalici proti IS nejsou a proti islamistům nebojují?

 • fenri
  19:00 30.06.2015

  Todo, pokud ještě někdo pochyboval o tom, kdo je největší vůl na AN, tak jste teď určitě přesvědčil i ty poslední.
  Pod "silou" vašich důkazů jsem bohužel nucen konstratovat, že stejným dodavatelem zbraní pro teroristy jsou "prokazatelně" USA. Americkou AR má ve znaku řada teroristických organizací, jako Brigáda mučedníků od Al-Aksá, Brigády al-Quassam či Kolumbijská revoluční armáda (M14). Německá podpora teroristů je také neuvěřitelně masivní. Třeba RAF mají ve znaku Hecklera, stejně jako teroristické revoluční hnutí Tupac Amaru. Smutná je i zjevná a neoddiskutovatelná podpora USA Asámské teroristické organizaci United liberation front Asom, kterou zcela jasně dokazuje Ka-Bar Cuttlass Machette ve znaku této organizace.
  Zdaleka nejsmutnější je ovšem podpora Světové ornitologické organizace C.O.M. albánským teroristům, jak nezvratně dokazuje jejich logo :-(

  1.) Pokud si dá někdo do loga nějakou zbraň, znamená to, že jeden z mnoha, přemnoha výrobců té zbraně je jejich sponzor?
  2.) Vy z těch log poznáte, zda jde o AK-47, AKM, AK-74, Type 56, Zastavu M70, Norinco MAC 90, Arsenal AR M1, Arsenal AR M2, Shqiphtar Ash78, BD 08, Kharri, Norinco M22, Typ 81, Misr, Gaec AK103, Tabuk, KLS/KLF, AK 55/AMD 65, MPI K, DICON AK47, Tantal, Maz, RPS 001, AKM-F... abych uvedl jenom ty nejrožšířenější a oficálně vyráběné verze. Samozřejmě většina AK-like zbraní je vyrobena v dílničkách a garážích třetího světa bez označení.

  A.) Poučte mne prosím, podle kterých konkrétních rozeznávacích znaků jste určil, že vámi prezentované zbraně jsou zrovna pušky vyrobené v Ižmaši?
  B.) proč se domníváte, že si teroristé kupují za dolary zbraně v Rusku (kde přecijenom nějaká kontrola je) a nepoužívají zbraně, které se vyrábějí v podstatě/zcela bez kontroly v jejich zemích za nepatrný zlomek ceny ruských zbraní?

 • Jan Grohmann
  18:43 30.06.2015

  Supreme, Todomach - brousíte delší dobu po kraji kultivované diskuze. Vždy, když se střetnete, plevelíte diskuzi. Opravdu nemám zájem dále v diskuzi na Armádních novinách tolerovat neustále přečurávaní, zde je větší zloduch USA nebo Rusko. Pokud máte nějaké pohádkové mínění o jedné straně, jako o božské nechybující a dokonalé entitě, kterou každý musí do krve obhajovat (Supreme - Rusko, Todomach - USA), měli by jste si zkusit najít jiné diskuzní fórum.

 • Todomatch
  17:15 30.06.2015

  to Shania: Pro celkový pohled na situaci je zcela zásadní vědět, kdo teroristy vyzbrojuje. Bez přísunu ruských zbraní by si ani neškrtli. Ruská zbraň je defacto symbol džihádu, islamisté mají ruské zbraně přímo ve svých emblémech. Zjevně si je toho Rusko vědomo a občas nějakou skupinu přiměje ke změně vyobrazení zbraně v emblému, aby to nebylo tak okaté. Srovnej staré a nové logo jihadistů třeba zde:

  původní:
  http://1url.cz/AbH3...

  modernizované:
  http://1url.cz/fbHV...

  Pár dalších ukázek:

  Logo teroristů Boko Haram:
  http://1url.cz/zbHj...

  Palestinští teroristé:
  http://1url.cz/KbHd...

  Saraya al-Ashtar’:
  http://1url.cz/zbH4...

  Klasika - kalach a RPG:
  http://1url.cz/4bHa...

  Saraya al-Mukhtar:
  http://1url.cz/wbHs...

  A mohli bychom pokračovat donekonečna.

 • Todomatch
  16:40 30.06.2015

  Superme, odkažte zase nějaké video. Rozhovor s pravdomluvným Assadem byl super. I Lavrovova jeptiška je dobrá, ale na Assada nemá. Volná parafráze rozhovoru: Odstoupíte kvůli civilním obětem, které mají na svědomí vládní síly? Ne, prezident by neměl utíkat. Nebo - Proč proti vám povstal syrský lid, máte vůbec jeho podporu? Jistě mám, jinak bych nemohl být prezidentem (tohle je asi top hláška diktátora, co jsem zatím slyšel!). Nebo ještě - Myslíte, že je v pořádku, že Sýrii ovládá po desítky let jedna rodina a to ta vaše? To není pravda, neovládá. A je to - prej neovládá, tak asi ne. Podobné špeky si nezdají s výroky nejslavnějších pravdomluvičů, jako byl Miloševič, Husajn, Kaddáfí nebo třeba ještě je básník Karadžič.

 • fenri
  16:21 30.06.2015

  No, řešit původ zbraní začal jeden pán blábolivou informací.
  No a přecijenom nejčastější zbraní teroristů jsou ruční zbraně a IED...

 • Shania
  15:38 30.06.2015

  Todomatch: rusové sice moc nehledí na to komu zbraně prodávají, na druhou stranu, pokud jim je nedodají oni to s radostí udělá někdo jiný. A řešit původ u ručních planých zbraní je pánové fakt trochu mimo, když už tak řešte těžké zbraně, protitankové komplety a manpady.

 • Superme
  15:13 30.06.2015

  "Složité problémy někdy mívají překvapivě jednoduché řešení. Chcete aby skončil mezinárodní terorismus? Zakažte Rusku vyrábět zbraně!"

  Na to je nutné napsat jediné..."Debilem se nestaneš, debilem se narodíš". Sorry, klidně ať to admin smaže :)

 • fenri
  14:02 30.06.2015

  Aha, takže ta NOVÉ vyrobená Sa58 v ráži .223 REM v rukách teroristické skupiny, co vystřílela Charlie je také ruská? Stejně jako ty FN FAL, Type56, M4, G3, PSL...? Nějaká obratná konstrukce, jak za tyhlé kvéry může Rusko,
  A vůbec, měl byste nějaký link o ruských zbraních u teroristů? Vždyť i ta Usámova ikonická karabina byla ryzí Čína...

 • Todomatch
  13:39 30.06.2015

  Ano, když jsme ještě byli v područí Ruska, museli jsme i my vyzbrojovat teroristy našimi zbraněmi. Při nejhorším doposud známém teroristickém útoku v Evropě, kdy Kaddáfí nechal vybuchnout letadlo nad Lockerbie, jsme mu Semtex dodali my. Těmhle praktikám udělal přitrž až Havel.

 • fenri
  13:09 30.06.2015

  Tak ještě jednou ten link, nebo zase blábolíte ptákoviny, jako vždy?
  Ne, vážně - Todo, rozímte zbraním jako koza petrželi. Podle čeho soudíte, že teroristé používají ruské zbraně?
  Protože mají často pušky, co vypadají podobně jako Kalašnikovy? Jenže zbraň podobná kalašnikovu ani zdaleka nemusí být ruská zbraň a v 90% případů ani není.
  Jinak u teroristů se velké popularitě těšil třeba i náš Sa 61, či Semtex.
  V rukách islamistů a jiných teroristů můžete běžně vidět filipínské a čínské klony M4, FN FAL (hlavně Afrika a Syrie), G3 (Afrika), Sa58 (Libye), type 56 a její samodomo verze (asi 90% kvérů v rukách různých čmoudů na fotkách). Ižmašský Kalašnikov je zastoupen dost minoritně. Je prostě příliš drahý a nedostupný.

 • Todomatch
  12:57 30.06.2015

  fenri, váš obrat že "terorismus stojí a padá s ruskými zbraněmi" je nejkratší možné vjádření problematiky mezinárodního terorismu. Už desítky let používají všechny teroristické skupiny a armády na světě sovětské potažmo ruské zbraně. Od národně osvobozeneckého boje, přes bojovníky RAF (Red Army Faction) a jiné obskurní spolky, po islamistické bojovníky všichni vždy v masovém měřítku používali ruské zbraně. Bez ruských zbraní by zašel terorismus na úbytě. V Sýrii bojují ruskými zbraněmi dokonce obě strany. Jen ti, co čekali na ty americké, se nedočkali.

 • fenri
  12:17 30.06.2015
  Oblíbený příspěvek

  Rád, jen co spočtete, kolik jste sem dal odkazů na ty svoje hysterické výkřiky vy a kolik jsem dal já. Pokud budete mít alespoň alespoň 1/3 uvedených zdrojů co já, rád vám nasypu odkazů, že se sem nepovejdou.
  Mimochodem jeden z důkazů máte na aktuální hlavičce idnesu. Je tam fotka bojovníků ISIL s puškami. Protože vím, že jste známý znalec zbraní, co pozná pušky z Ižmaše od čínských, nemusím snad uvádět další odkazy.
  Nicméně těším se na to, až vůbec poprvé uvedete zdroj svých tvrzení (o tom, že terorismus stojí a padá s ruskými zbraněmi). Pozvu vás pak na pivo. Pokud vás rodiče pustí.

 • Todomatch
  11:04 30.06.2015

  To je zajímavé tvrzení fenri a mohl byste ho i nějak podrobněji ozdrojovat? Aby to nebylo takové to vaše "co si myslíte" a "co cítíte".

 • fenri
  10:49 30.06.2015

  Shania - dobá poznámka.
  IMHO podpora Asada výměnou za jeho dílčí kultivaci by bylo nejlepší řešení. Asad to sám a bez podpory nerozsekne (nebo ne v nějakém časově rozumném horizontu). Potřebuje pomoc z venku tak moc, že by prostě musel udělat nějaké ústupky. Problém je v tom, že teď už ho podpořit nemůžeme, protože nejprve byl celkem kamarád, pak ďábel, co žere děti a teď by zase kamarád?
  Schwarzenbergova slova asi Logika nepotěšila, přiznám, že i mne mile překvapila....

 • Shania
  09:46 30.06.2015

  Řešit by se spis mělo, jake kroky by se měi podniknout, aby se situace vyřešila.

  Je jen pár možností
  1.podporovat Asada, což nejspíš politicky neprojde
  2. podporovat SRCC a pomoc jim vytlačit jak Asada, tak islamisty.
  3. koalice SRCC a Asada proti většímu zlu (hodně málo pravděpodobné)
  4. islamisté postupně porazí veškerý odpor
  5. nechat je bojovat dalších deset let.
  6....

  Ani jedna volba není dobrá

 • Muhaha
  09:41 30.06.2015

  Teď jsem našel na poměry pana Knížete dosti střízlivé zhodnocení možností Západu pozitivně ovlivnit situaci v Sýrii:

  „Nebudiž pochyby o tom, že Asad je velmi krutý diktátor. Problém je, že v Sýrii máme volbu mezi oholenými a vousatými teroristy. Oholení jsou důstojníci Asadovy armády a vousatí jsou členové Al-Nusra, což je odnož Al-Káidy a jiných sunnistských extremistických skupin, Islámský stát a podobně. Tady není dobrá volba. Podporovat nějakou skupinu či jen bombardovat, aniž tam sám vstoupím, je cesta do pekla. V Sýrii byla celá západní politika poněkud nešťastná, i ta americká. Nebylo vždy jasné, jaký je cíl a jak jej dosáhnout. Svého času si pamatuji diskusi mezi evropskými ministry zahraničí. Asad má být svržen. Ale kdo tam půjde? Nikdo. To jsou jenom kroky, které situaci zhorší. Dnes tam máme všechny teroristické skupiny, které se nacházejí na Středním východě, což je opravdu bohužel tristní výsledek. K tomu to ještě podporují částečně naši spojenci, ať jsou to Turci či Saúdové. Takže myslím, že ta politika tady byla opravdu chybná. Sýrie je neskutečně složitá. Do toho se míchat, to byl zásadní omyl, protože nebyla alternativa. Někteří se vydávali za demokratickou opozici. Samotná demokratická opozice byly poměrně slabé skupiny v emigraci. Na tom nikdy nezřídíte stát,“ vysvětlil Schwarzenberg.

  Více zde:
  http://www.parlamentnilisty.cz...

  Hezký den všem.

 • Muhaha
  09:00 30.06.2015

  to logik:

  Dobrý den,

  to já si právě nemyslím, že "hlavní zdroj síly ISIL je financování z okolních států
  a mezinárodních teroristických sítí." Asi tomu tak bylo na začátku, ale teď už jsou do značné míry "nezávislí". Já si opravdu myslím, že základem jejich současné velké moci bylo dobytí Mosulu. Vezměte si, že je to město, které je 3x lidnatější než Praha a v jeho okolí jsou jedny z nejbohatších ropných nalezišť na světě ...
  Souhlasil bych s Vámi v tom, že jsou nadále ze zahraničí podporováni, ale už je to více založeno na obchodní bázi (prodej ropy), než čistě na dárcovství.
  Takže bych Vaši tezi poupravil - ISIL není závislý na financování z okolních států, ale na obchodování s okolními státy.

  Vaši polemiku s fenrim jen scanuji, protože je to o slovíčkaření, ale vyrozuměl jsem správně, že Vaše základní premisa, implikující závěr o zásadní odpovědnosti Ruska za situaci v Sýrii je tato:
  Nebýt ruského veta, USA by bombardovaly, což by umožnilo odstranění proíránských sil, a instalaci skupin, proti kterým by Turecko, Saúdové, Katařané a spol. neměli potřebu intervenovat, a byl tak zajištěn jakýs takýs demokratický mírový vývoj?

 • fenri
  08:44 30.06.2015

  Todo - opakovaně jsem vás žádal, abyste svá tvrzení občas ozdrojoval. velkoryse mě ignorujete. Proč by vám měl dělat tajtrlíka?
  Ano, na fotkách černoušků s FN FAL či M4 (většinou asi od Norinca) jsou ruské zbraně. Ano, rusové vyrábějí v Iževsku pušky, které výpadají jako čínské Type 56. Ano, v Iževsku či Tule dělají zbraně, které vypadají jako naše Sa58. A řekněme, že v Kovrovu dělají zbraně, které vypadají jako HK G3. A ano, proč by různí teroristé kupovali za relativně dost peněz originál ruské AK, když můžou mít víceméně za hubičku čínské, filipínské či domácí klony AK. To je jasné, že jednodušší je dovést za dolary z Ruska. Jo, to dává smysl. Máte pravdu:-D
  On vlastně kvér, co je podobný kalašnikovu se vyrábí jenom v rusku a když má terorista kvér, co vypadá jako FN FAL, M4, G3... tak je to jen okapotovaný originál iževský kalach. Jojo.

 • fenri
  08:37 30.06.2015

  Logik:
  1.) Od rezoluce k náletům je asi jako od Logika k někomu, kdo rozumí zbraním. Rezolucí OSN přijímá mraky. 99% neřeší vůbec nic a nikdo si jich vlastně ani moc nevšimne. Tvrdit, že kdyby v roce 2011 vydalo OSN nějakou rezoluci, zanikl by islamismus v Syrii a Libye je zralé na MŠ. Nepřijali už rezoluci zakazující globální oteplování nebo Slunci, aby se stalo červeným obrem.
  Nálety na Syrii byli Ruskem "zaraženy" na summitu v Petrohradě 6. 9. 2013. I kdyby je Rusko neblokovalo, není reálné, že by začaly během několika týdnů či měsíců v síle, která by Asada "dostala". Oproti vašim hurvínkovským představám trvá příprava kampaně o tisících náletů poměrně dlouho.
  1a.) Viz výše+domnívat se, že pokud vydá Libyjská vláda (která z těch všech??) prohlášení proti islamistům, že Libye je neislamistický demokratický stát je mírně řečeno úsměvné.
  1.b.) Krásně jste "dokázal" něco, o čem jsem psal. Ono Logiku, pokud napíši, že původní postnáletová libyjská vláda se stala islamistickou v zimě 2012/2013, nemusíte mi dokazovat, že v roce 2011 nebyla islamistickou. Zkuste si uvědomit, který rok je dříve. Zda 2011 nebo 2013.
  -Jak by případné bombardování Asadovy armdy (i kdyby nakrásně od přijetí jedné ze stovek rezolucí do účinného bombardování Asada uběhly jen týdny či pár měsíců) zabránilo dodávkám zbraní z kataru,
  Katar není Syrie a pokud se nemýlím, Rusové bombardování Kataru nevetovali.
  Zde je na místě připomenout, co jste tvrdil, abyste saze slizácky neuhýbal: tvrdil jste, že za islamismus v Libyi (LOGIK): MOHOU BOJOVNÍCI A ZBRANĚ ZE SYRIE, KTERÉ DO LIBYE PROUDILI DÍKY RUSKÉMU ZABRÁNĚNÍ BOMBARDOVÁNÍ ASADOVY ARMÁDY. Jasno? Přičemž vesele ignorujete veškeré zprávy o tom, že vektro pohybu zbraní a osob mezi L a S je přesně opačný, než tvrdíte. No a váš "důkaz Katarem"? Dokazovat, že nebombardováním Asada podporují syřané islamismus v Libyi tím, že si libyjská vláda stěžovala na islamisty z Kataru je skutečně nekonvenční přístup.
  2.) Od nástupu Haftára na libyjsou scénu se měly v Libyi konat volby, že víte, že jim Haftár nebránil? Nicméně opět připoměňme, co jste tu vykřikoval: LOGIK" VĚTŠINA LIBYE JE POD KONTROLOU DEMOKRATICKÝCH SIL. - ne to je prostě nesmysl už proto, že v Libye žádné síly, o kterých by se dalo hovořit jako o demokratických nejsou. Nejméně fundamentalistický je tam nyní asi gen. Haftár, ale ani ten rozhodně nemá problém postavit kohokoliv bez soudu ke zdi či bombardovat města a letiště, zcela bez ohledu na civily. O jeho podpoře volbám můžeme spekulovat, až v libyi nějaké proběhnou (mimochodem i v Syrii za Asada probíhaly volby - ono jsou volby a "volby"). Zatím Haftára vidím jako lépe oblečeného a méně praštěného Kaddáfího, osobně nejlepší momentální volba pro Libyi.
  3a.) Člověče - vždyť jste nevyvrátil NIC. Řeč byla o ose Libye Syrie. O tom, že Libye je největším dodavatelem zbraní pro islamisty (i SSA). Ve vašem článku "důkazu" NENÍ NIC o podpoře Syrským islamistů Libyjským. Hele, házet články jakože "důkaz" a spoléhat na to, že si někdo nepřečte, či neumí anglicky je krátkozraké. Zvláště když to vypadá, že anglicky neumíte vy, protože to už je po třetí, kdy jste sem plácnul anglický článek, ve kterém je něco docela jiného než tvrdíte. V článku se píše o přesunu bojovníku ISILu (jak víme z jiných článků) tvrořených převážně vracejícími se Libyjci (nikoli Syřany) inicovaném IRÁČANEM al-Baghdádím. O Syrii není v článku ani slovo.
  připomínáte mi Ovčáčka, jak hledá ten Peroutkův článek. Takže Ovčáčku-Logiku, hajdy zprátky do archivu a hledejte dál.
  3.) Zbraně putují z Libye do Syrie, nikoliv naopak, jak konstatuje i OSN. Jiné zdroje (kromě těch, co jsem už uváděl):
  http://www.onwar.eu/2013/04/13...
  http://zahranicni.eurozpravy.c...
  http://www.novinky.cz/zahranic...
  http://www.tyden.cz/rubriky/za...
  O zbraních z Libye pro SSA jsem psal já, ale nic to nemění na tom, že obrovské množství těch zbraní jde hlavně ISILu, protože islamisté ovládají většinu zbraní po libyjské armádě. Zatímco o dodávkách zbraní z Libye islamistům najdete v pohodě obrovské množství dokladů (z nichž malou část jsem vám naservíroval) a konstatujete to OSN, o dodávkách SSA toho moc nenajdete a navíc to nemění NIC na faktu, že prostě libyjské zbraně živí konflikt v Syrii a nikoliv naopak, jak jste tvrdil. Čili váš klasický epic fail.
  4.)+5.) Eh, důkazem demokratičnosti a sekularity SSA jsou volby v Libyi? neplete sou vám tak trošku ty dvě země? To by dost vysvětlovalo...
  6.) To přeci není ani v nejmenším rozporu s tím, co jsem říkal a dokonce je to i ve zdrojích, na které jsem odkazoval.
  Zdroje na Libyjce bojující v Syrii jsem uváděl. Zatím nám nějak stále chybí významné množství syrských bojovníků a zbraní bojujícíh v Libyi. Opět připomínám, o čem je debata: je to o vaše blábolu, že PŘÍKLON LIBYE K SILAMISMU BYL DÁT SYRSKÝMI ZBRANĚMI A BOJOVNÍKY, KTEŘÍ SE DO LIBYE ROZŠÍŘILI PROTOŽE KVŮLI RUSKU NEBYL BOMBARDOVÁN ASAD. To, že stále sypete články o nečem docela jiném na tom nic nemění, stejně jako na pitomosti vaší teze, že nejlepším bojem proti islamistům by bylo bombardovat Asada. to je pochopitelně pitomost, proč potom nebombardovat Iráckou vládu či pešmergy? :-DD
  7.) Tak nějak to nemění vůbec nic na faktu, že v většinu Libye neovládá demokratická opozice, jak jste stále tvrdil. A nemění to nic na faktu, že když se zemím jako Libye aspol. dají volby, dříve či později (ale většinou velmi rychle) se tam zmocní vlády islamisté a vaši imáginární sekulární demokraté se jaksi nekonají. Ty země na to prostě ještě nemají.
  Vaši poslední směs textu nemám čas číst,
  snad dvě noticky:
  ISIL je bombardován i na území Syrie. Takže neplatí co píšete.
  Zatím jste nepřinesl žádný důkaz pro své tvrzení, že Syrie posiluje islamisty v Libyi. Zbytek vašich řečí je aerobik slimáka v rosolu.

 • Todomatch
  08:17 30.06.2015

  fenri můžete býtI konkrétnější a ozdrojovat svá tvrzení, ať víme že to není další z vašich vytáček?

 • fenri
  07:31 30.06.2015

  KOLTe, nemám fakt číst všechno (ani od Logika). Prostě mám své dva oblíbené trolly a jim jsem věrný až za hrob. Zbytek jentak náhodně.

 • fenri
  07:30 30.06.2015

  To Todo - koukám, že kduž někdo chce po Todovi víc, než jen výkřik hodný Marie kabrhelové, Todo zaleze, aby se pak objevil s novým výkřikem. Kolik % zbraní teroristů má na sobě vyryto Made in Russia?
  Drtivá většina ůruských kalašniků" v rukách různých ručníkářů jsou (většinou) pakistánské či samodomo klony čínských kopií AK či přímo Type 56. Dtto to různá RPG apod.
  Dále lze vidět v rukách různých opičáků hojně FN FAL či HK G3, což jsou opět typické ruské zbraně, že Todo?

 • Todomatch
  23:48 29.06.2015

  Složité problémy někdy mívají překvapivě jednoduché řešení. Chcete aby skončil mezinárodní terorismus? Zakažte Rusku vyrábět zbraně!

 • logik
  20:33 29.06.2015

  muhaha: částečný souhlas - ale Mosul by islamisté nedobyli, pokud by předtím nezískali dostatečný prostor pro rozvoj v Iráku a v Sýrii. To, že ho dostali v Iráku je průšvih USA (když to tam rozbili, tak se měli starat), ovšem jejich prostor v Sýrii padá na Rusko.
  Ovšem na druhou stranu ne tak úplně souhlas, protože bohužel hlavní zdroj zbraní Islamistů není "z dobitých zbraní" (úplně stejně jako u separatistů na Donbasu).
  Samozřejmě, každé dobité zbraně se jim hodí - ale ve skutečnosti to není jejich hlavní zdroj síly. Jejich hlavní zdroj síly je bohužel financování z okolních států
  a mezinárodních teroristických sítí.
  Samozřejmě hromada výzbroje v Mosulu jim přišla k duhu, ale kdyby ho nedobyli, zas tak moc by se na situaci nezměnilo.

  superme: Na podobná "videa s názorem" z principu nekoukám. Pokud tam je něco lepšího než propaganda, jistě dokážeš klíčový argument shrnout do krátkého textu. Podobných videí, kde někdo "zaručeně místní" odkrývá dosud neznámou pravdu - dokáže natočit každý - a propagandisté z patřičných stran je tedy i samozřejmě natáčí.

  fenri:
  1A) Rusové vetovali rezoluce OSN o Sýrii už v roce 2011, nikoli až 2013, jak tvrdíte
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...
  Už jsem Vám to dokládal jednou, tak proč se pořád točíte na vyvrácené verzi událostí?

  1A+B) Přitom v roce 2011 Libyjská vláda protestovala proti podpoře Kataru Libyjským islamistům.
  http://www.rozhlas.cz/zpravy/a...
  To dokládá že
  1A+B.1) V roce 2011 - tedy v okamžiku prvních ruských vet - Libye NEBYLA islamistická.
  1A+B.2) Již v té době byli Libijští islamisté podporováni ze zahraničí, nikoli naopak.

  1B) Důkazy o podpoře Iráckých islamistů Libyjcům (kteří získali na významnosti v ISILu, tedy na území sýrie), máte třeba tady:
  http://www.telegraph.co.uk/new...
  http://edition.cnn.com/2014/11...
  http://www.wsj.com/articles/is...
  http://www.huffingtonpost.com/...

  stačí, nebo mám za Vás googlit dál?

  2) citace: "Ale rozhodně nedemokratické a k oponentům stejné drsné jako Kaddáfí."
  Stopro demokratické určitě nejsou (kdo je? natož v arabském světě). Ale narozdíl od Kadáffího
  zatím nebránili ve volbách, naopak právo Libyjců volit proti islamistickému národnímu kongresu hájili. Takže Vaše tvrzení není pravdivé.

  3a) To že TEĎ proudí islamisté ze sýrie do libie jsem Vám vyvrátil v 1B.
  3b) To, že byly významnou složkou syrských islamistů už mnoha agrumenty:
  - jednak by je Asad snadno porazil,
  - jednak mezi vůdci ISILu Libyjci prostě nejsou,
  - jednak významné zdroje pro isil šly z jiných států (např. saudská arábie http://www.washingtoninstitute...
  a to v takové výši, že podpora z Libye musela být proti nim marginální.

  Naopak jak jsem doložil, z Libye šla nemalá část výzbroje od rukou neislamistické opozice, což vyvážilo to, co šlo z Libye do rukou islamistů (což jde proti Vaší tezi,
  že bez Libye by se podstatně změnila situace v Sýrii). Tak prosím neomílejte Svá tvrzení pořád dokolečka a reagujte na argumenty.

  4) Nějaký důkaz pro toto tvrzení? Můj důkaz viz 5

  5) Např. to, že se tam konaly parlamentní volby
  http://www.rozhlas.cz/zpravy/a...
  kde dokonce měli ženy vyhrazené mandáty? Což mj. vyvrací Vaše tvrzení, že i protiislamistická opozice je islamistická...

  6) Vycházíte ze značně "přežvýkaných zpráv". V originálu té zprávy stojí: "The most regular transfers of significant quantities of arms are going to Egypt and the Sahel, the panel said, with less regular transfers to Chad and Syria."
  http://www.timesofisrael.com/u...
  Zároveň k tomu připočtěte, že přinejemnším nezanedbatelná část zbraní šla do rukou FSA, nikoli islamistů. A naposled - zpráva hovoří o zbraních, nikoli o lidech. A zároveň
  (viz např. http://nsnbc.me/2013/04/10/un-... Někdo musel zajistit jejich koupi v
  Libyi, převoz - opět se zde velmi často mluví o Kataru a SA - což jsou státy, které nemají problém sehnat zbraně jinde. Jen v Libyi byli v té době nejlevnější.

  PS: Zároveň v posledním odkazu máte důkaz, že z Libye za vlády Kadáffího pocházelo daleko více islamistů než z jiných zemí, takže znovunastolení Kadáffího by situaci těžko vyřešilo.

  7) "Přečtěte si o tom není argument." V červenci 2012 byli v Libyi volby, kterou vyhráli "islamisté". Ovšem ještě v červnu 2013, kdy byli v Lybi prezidentské volby,
  tak kandidát islamistických stran, které volby +- vyhrály, byl jejich kandidát Nouri Abusahmain, tehdy ještě přijatelný i pro liberálnější strany v parlamentu.
  Teprve na podzim 2013 začal nepokrytě podporoval proislamistické milice LROR. V prosinci národní kongres hlasoval pro sebrání oficiálního statusu
  bezpečnostních sil těmto milicím - tedy PROTI ISLÁMISMU, načež tyto milice si začaly vynucovat svoje zachování silou.
  Z onoho rozhodnutí GNC v 2013 je tedy vidět, že ještě v té době v Libyi fungovala demokracie a opozice a tedy nástup nedemokratického islamismu tam byl opravdu až
  na sklonku roku 2013. Stejně jako v ČR sice komunisté vyhráli volby v roce 1945, ale komunistická diktatura se počítá až od roku 1948.

  ---

  Moji základní tezi pak příliš zjednodušujete. Nijak nepopírám, že Islamisté v Libyi byli vždy. Naopak tvrdím, že tam byli vždy - dokonce i za Kaddáfího,
  tedy že to je historicky silnější problém - a že by bojovat za ISIL šli i kdyby vyhrál Kadáffí - tedy pokud by teda nechytili přílšžitost za pačesy doma,
  stejně jako odtamtud chodili
  (např. https://www.wsws.org/en/articl... a že i kdyby tam vyhrál Kaddáfí, že by problém s islamisty byl stejně.

  Ale vývoj v Sýrii
  - jednak místním islamistům ukázal, že se nemusí bát zahraniční intervence, čímž jim velmi narost hřebínek
  - jednak ukázal nedemokratickým silám v SA, Kataru a kdovíkde, že podpora islamistických hnutí je úspěšný postup na získání vlivu v těch státech
  - jednak samotný ISIL získal v Sýrii natolik pevnou pozici, že zdroje věnované na jeho podporu - ať už přímo interní zdroje ISILu, nebo zdroje pocházející
  od subjektů mohli být ve větší míře (jak dokazuji v 1A+B, tekly tam vždy - ven tekly především zbraně a lidi - ale vždycky nakonec záleží na penězích)
  a byly přesměrované do Libye.
  - jednak to vedlo k přímému zapojení ISILu (byť pomocí lidí částečně pocházejících z Libie - ale jak dokládám v 1B, tak pouze částečně) v podobě ovládnutí kusu Libijského území
  kolem Derny.

  Souhlasím pak s tím, že z Libye odešli některé milice pomáhat bojovat ISILu. Co ale zároveň tvrdím, že tam významně posílili,
  a zpět do Libie se pak vrátili posíleni. A že finanční toky jednoznačně směřují celou dobu ze zahraničí směrem k Libyjským islamistům.

 • Superme
  18:08 29.06.2015

  Já si myslím, že nejlépe celou situaci v Sýrii vysvětlila tato paní, která tam skutečně byla. Panové Todo a logiku, co povíte na toto?

  https://www.youtube.com/watch?...

  Jinak pro zajímavost, kdo ještě neviděl.
  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  "V Aleppu tito lidé (FSA) přišli z venku. Mluvila jsem s preláty, mluvila jsem s rodinami, nikdo neví odkud jsou. Jsou to cizinci. Proč se vměšují mezi civilní populaci a pak říkají, že armáda bombarduje civilní oblasti?"

  "Nechte tyto lidi (Syřany) a přestaňte posílat zraně rebelům...."

 • Beld
  12:37 29.06.2015

  V severni africe a na blizkem vychode v zadne zemi neni nejaka pocetnejsi o vladu usilujici skupina , ktera by se dala oznacit za "demokratickou" podle nasich zapadnich meritek . Smirte se s tim .


  Tady samozrejmne vynechavam izrael . + Paradoxne je mozna nejsilnejsi opravdu demokraticka opozice v iranu ...

 • KOLT
  11:54 29.06.2015

  Fenri, tady se vehementně opíráte do logika a Todomatche (pohříchu někdy oprávněně), ale v diskusi o postavení se Rusku necháváte mnohem horšího trolla šířit naprosté bludy. Jakpak je to možné ;-) Já jen, až se příště budete divit, že vám vytýkám nevyváženost, tak abyste věděl, co tím myslím :-) Ale jinak se klidně dál hádejte, člověk má aspoň co číst ke kafi, a asi tak jednou za dvě stránky se i dozví něco zajímavého :-P

 • Shania
  10:14 29.06.2015

  Fenri: nejspíš myslí SRCC jejiž součástí je i svobodná syrská armáda, blíž k demokracii se už asi v regionu nedostaneš. Tato skupina Kurdy má mezinárodní podporu a je to právě tato organizace, které dodávají USA, FR a všechny okolní státy zbraně.., je hlavní tahoun povstání.

  Tady máš detailní popis frakcí i s počty, po rozkliknutí se dozvíš další detaily.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

 • Luky
  09:33 29.06.2015

  Todomatchu, ta vaše Homo Homini výpověď mi docela připomíná tohle:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • fenri
  08:08 29.06.2015

  Todo - ono je úplně jedno, jakou mám já představu. Důležitá je realita a ta vám s Logikem silně nehraje do karet (mrcha jedna).
  Todo - můžete uvést něco k syrské demokratické opozici? jaká je její síla, výzbroj, kdo to vlastně je? Není mi známo, že by v Syrii byla nějaká zaznamenáníhodná sekulární demokratická opozice. Buďte konkrétní, nebojte se to ozdrojovat a dokázat skeptikům, že máte na víc, než občasný emocionální výkřik.
  V Syrii je dnes skupina islamistických sil (poměrně améboidní), dále SSA, která je všechnomožné, jen ne sekulární a demokratická a Asad. Pokud snad v počátcích konfliktu existovala nějaká vaše sekulární demokratická opozice, mohl byste jí definovat, popsat a uvést, jaké měla vojenské kapacity (aby mohla být reálnou opozicí Asadovy a islamistům)? Díky

 • Muhaha
  23:13 28.06.2015

  k tezi pana logika

  "To, že té neislamistické opozice v Sýrii nezůstalo tolik, a zbylí ze zoufalství začali radši podporovat diktátora, protože ISIL je ještě horší, je právě to, co kritizuju - že naše nečinnost vedla k posílení extrémismu."

  Podle mě extremisté v Sýrii získali ten zásadní a asi i rozhodující impuls poté, co ISIL dobyla Mosul.
  Tedy tvrdím, že extremisté nezmohutněli proto, že USA nebombardovaly Damašek, ale proto, že došlo k přechodnému(?) zhroucení bezpečnostních struktur iráckého státu. Jen v Mosulu se tak ISIL dostala k 2300 vozidlům Humvee a hromadě další techniky včetně těžké.
  Hodnotit vývoj v Sýrii bez zřetele k situaci v Iráku považuji za zkratkovité.

 • Todomatch
  22:13 28.06.2015

  Logiku, obdivuji vaši trpělivost s tím kafemlejnkem! On a jemu podobní mají představu - ohledně Sýrie i jiných konfliktů - že volit musíte takříkajíc mezi Stalinem a Hitlerem. Tedy v daném případě mezi Assadem a IS. Nic jiného. Nejste-li se Stalinem jste s Hitlerem. Zcela pomíjí síly, jakými byli třeba za druhé světové války Velká Británie nebo USA, Austrálie, Kanada a další a jakými byla v počátcích syrské krize sekulární demokratická opozice. Na takové vsadit nesmíte. Buď Adolf nebo ten druhej. Buď zlo č. 1 nebo zlo č. 2, hlavně nikdy ne dobro. Hezky o tom píše přímá účastnice syrského konfliktu, mladá Syřanka, která odmítla obě zla a nebála se chodit protestovat s transparenty i před sídlo Islámského státu. Více zde: http://1url.cz/Lbeq...

Stránka 1 z 3