Velká Británie přeborníkem v mučení zajatců

Abú Ghrajb
Nechvalně ikonická fotka mučení vězně z irácké věznici Abú Ghrajb; ilustrační foto / Public Domain

Během války v Iráku americká armáda rozpracovala nové metody vytěžování zajatých Iráčanů. Používala k tomu sofistikované techniky “zesíleného” psychologického nátlaku. Za skutečné odborníky v používání technik zesíleného nátlaku se však považují jednotky psychologických operací PSYOPS (PSYchological OPerationS) Velké Británie.

V roce 2004 vypukl skandál s mučením vězňů v irácké věznici Abú Gharjb. Ukázalo se, že američtí vojáci irácké vězně vystavovali ponižování a mučení. Svlékali zajatce, nutili je lehat jeden přes druhého, na hlavu jim dávali kápě, vodili je na vodítkách, vydrážděné psy nechávali štěkat těsně u jejich obličejů. Na hlavy jim nasazovali dámské kalhotky potřísněné menstruační krví. Hlavním cílem bylo šířit strach a demoralizovat vězně před jejich výslechem.

Odsouzeno bylo nakonec deset vojáků a také brigádní generálka Janis Karpinská, velitelka vězení Abú Gharjb. Nejvyšší, desetiletý trest, dostal voják Charles Graner. Ten přitom trval na tom, že jen plnil příkazy vedení.

Také podle Karpinské rozhodnutí o mučení přišlo z nejvyšších míst. Jak se dočteme dál v textu, je velmi pravděpodobné, že tyto sofistikované techniky mučení nevznikly z “kratochvíle” amerických strážců ve věznici. 

Také mimo skandál v Abú Ghrajbu Američané v Iráku rozvíjeli nejrůznější nátlakové techniky informačního vytěžování vězňů. Podle Jona Ronsona, velšského novináře, Američané například používali k nátlaku hlasitou rockovou hudbu nebo nekonečné pouštění melodií dětských pořadů. “Zní to šíleně, ale někdo v PSYOPS zjistil, že dinosaurus Barney (dětský TV pořad - pozn. red.) je účinným nástrojem mučení,” napsal Ronson.

V poslední době se však v britských médiích propírají úkoly i praktiky britské 15. skupiny PSYOPS. Britské noviny pod titulky “Britské ozbrojené síly studují metody mučení” informují, že britští vojáci na letecké základně Chicksands (sídlo vojenské a bezpečnostní rozvědky) studují techniky výslechu, které odporují mezinárodnímu právu a ženevským konvencím.

Na zájem médii reagovalo britské ministerstvo obrany, podle které “na základně Chicksands probíhá výcvik britských a amerických speciálních si s cílem rozvíjet své dovednosti v případě zajmutí, kdy čelí psychologickému náporu nepřítele, který se snaží zlomit morálku zajatců.”

Studenti se učí čelit výslechovým technikám, mezi které patří mučení a ponižování. Výcvik trvá 48 hodin a soubor metod odolnosti proti výslechu je označován jako R2I (Resistance to Interrogation). Technika R2I zahrnuje výcvik odolnosti proti nejrůznějším formám deprivace, jako je nedostatek jídla, vody, spánku nebo teplého oblečení.

Výcvik, který se koná za přítomnosti velitele a psychologa, však není pro každého. Podle britských médií již dva studenti odmítli dokončit kurz a jeden se slovy “Už toho mám dost!” měl opustil třídu. Bez zvláštního zacházení, může tento výcvik u studentů vytvořit hluboké psychózy.

Britský seriál o SAS ukazuje některé techniky výslechu a odolnosti proti výslechu.

Ministerstvo obrany Velké Británie však na hromadný zájem médií a dotazy novinářů odmítlo odpovídat, pouze potvrdilo používání “speciálních metod”. Novináři se tak například nedozvěděli, jaké přesné techniky výcviku mučení se studenti učí.

Avšak podobný výcvik je velmi dobře využitelný i druhým směrem. Podle generálmajora Geoffrey Millera, který velel věznicím na Guantánamu nebo v Iráku, je obtížné, aby takto vycvičení vojáci nevyužili své “sofistikované” dovednosti proti zajatcům. Podle BBC právě podobné sofistikované metody výslechu používali britští a američtí vojáci nejen v Iráku. Technika byla označována jako “prodloužení šoku ze zajetí.”

Britská novinářka Emily Buchan pro BBC poskytla důkaz spolupráce Velké Británie s orgány v Brazílii, ve výcviku komplexních metod výslechu. Nové metody výslechu používá například jednotka vojenské policie v Rio de Janeiro - nová metoda dotazování podle brazilského novináře Alvaro Caldaea se označuje jako “anglický systém”.

Školením ve Velké Británii prošla řada brazilských důstojníků. Podle plukovníka Paula Malhanese, účastníka anglického kurzu, Velká Británie má největší zkušenosti se získáváním informací od osob bez použití hrubé síly. Jde o takové techniky, které na lidském těle nezanechávají stopy po mučení. Podle Emily Buchan Velká Británie získala zkušenosti díky systematickému mučení vězňů v Severním Irsku.

Britský deník Guardian získal výcvikové materiály, podle kterých například školitelé doporučují vězně vystavit pocitu nejistoty, úzkosti a strachu. Podle vyšetřování lidskoprávních aktivistů britští vojáci irácké vězně nutili nosit pytle přes hlavu, pomocí sluchátek jim odpírali cokoliv slyšet, pomocí tmavých brýlí cokoliv vidět, museli se pohybovat zcela nazí, nesmělí spát, atd.

Dle novin Biggleswade Today sexuální ponižování iráckých vězňů v Abú Ghrajbi nebylo vynalezeno jejími strážci, ale právě na základně Chicksands. Podle britských médií se špatné zacházení s vězni rychle šíří mezi běžnými vojenskými jednotkami Velké Británie.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání ...

Libye: Co by bylo, kdyby…

Spekulace, které formulují alternativní běh událostí, jsou obvykle vděčnými tématy pro diskuze. ...

Kuchaři a dílenští, za bojovými jednotkami nezaostávají

Tábor/ Logistika AČR má samozřejmě svá specifika. Jejich úkolem samozřejmě není bojovat, ale ...

ANALÝZA: Míra ruské vojenské přítomnosti v Sýrii

Tato práce byla na podzim 2015 napsána kolektivem autorů pomocí Analýzy konkurenčních hypotéz. Jak ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • JnPn
  00:16 07.05.2016

  Moje teorie: když si protistrana bude jistá, že na ní nepoužiju nic co nevydrží, bude výslech ignorovat nebo si dělat srandu. S tím, že (v horizontu dní) ocení férovost a snahu ...Zobrazit celý příspěvek

  Moje teorie: když si protistrana bude jistá, že na ní nepoužiju nic co nevydrží, bude výslech ignorovat nebo si dělat srandu. S tím, že (v horizontu dní) ocení férovost a snahu vyslýchajícího a slituje se nad ním, cynicky nepočítám.

  Na místě Britů, bych si budoval klidně horší pověst než je skutečnost. A při tom se tvářil, že to tutlám. Ať teroristi neví přesně, co je může potkat. Aspoň někteří tak budou hned od zajetí vyměklejší.Skrýt celý příspěvek

 • Knaak
  15:31 04.05.2016

  Je nutné se vracet do temné minulosti Evropy? Do času inkvizice, upalování lidí, krvavého mučení? Když se barbarsky chovaní arabové, černoši v Africe ... musíme být jako oni? ...Zobrazit celý příspěvek

  Je nutné se vracet do temné minulosti Evropy? Do času inkvizice, upalování lidí, krvavého mučení? Když se barbarsky chovaní arabové, černoši v Africe ... musíme být jako oni? Nejsme v Evropě myšlením již někde jinde? Nemáme jiné prostředky získávání informací než mučením? Jsou plně využity všechny informační kanály? Jinak to nejde?

  Nemám v oblibě muslimy, černochy a spoustu dalších problémových lidí. Nemám nic proti tomu, že ne vždy lze jednat v rukavičkách. Ale zásadně jsem proti mučení kohokoliv! Jak se jednou začne, těžko se přestává. Kdo bude určovat kam až lze zajít? V článku je popisováni mučení spychickou cestou.

  Fajn. Ale co když protivník zavede podobné kurzi? Jeho bojovníci budou odolnější a psychologický nátlak nebude stačit? Začneme s fyzickým mučením? Lámat kosti? Řezat do orgánů? Super funguje to. Máme problém, protivník začal mučit naše vojáky! To nemůžeme připustit! Přitvrdíme!! Začneme stahovat z kůže, upalovat, řezat hlavy na ulici a znásilňovat náhodné ženy. Začneme se chovat jako Daeš? Na násilí budem odpovídat větším násilím?

  Jasně, zatím se to neděje, ale můžeme vyloučit, že se to nestane? Minulost nás učí, že to není otázky jestli ale kdy! Pozor, hranice je tenká. Cesta do zatracení je dlážděna dobrými skutky.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:00 04.05.2016

  crusader, mucenie neobhajujem, ale rozumiem preco sa deje aj napriek "pravidlam", alebo mozno prave kvoli nim.

  crusader, mucenie neobhajujem, ale rozumiem preco sa deje aj napriek "pravidlam", alebo mozno prave kvoli nim.

 • crusader
  23:15 03.05.2016

  Vy co tu tak obhajujete mučení v zájmu získávání informací. Co se na to kouknout trochu z jiné strany. Představte si letní ráno roku 1941 (nebo třeba roku 1968), jdete takhle po ...Zobrazit celý příspěvek

  Vy co tu tak obhajujete mučení v zájmu získávání informací. Co se na to kouknout trochu z jiné strany.
  Představte si letní ráno roku 1941 (nebo třeba roku 1968), jdete takhle po ulici do práce, najednou střelba, kolem pobíhají nepřátelští vojáci (probíhá zrovna nějaká okupace), a pro jistotu vás (nebo někoho z Vaší rodiny) seberou, protože zrovna "to schytal jeden z nasich a je dost nepravdepodobne ze nikto z domácich nic nevidel, nikto nic nepocul" a budou se z Vás snažit dostat informace, které vy ale opravdu nevíte, nic jste neviděli a slyšeli jste jen vzdálenou střelbu.
  Pořád budete souhlasit s mučením?Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:00 03.05.2016

  Děje se to a dít se to bude a vždy bude argumentem snaha zabránit větším škodám. O to smutnější jsou ty kecy o lidských právech, o kterých nás poučují ti, co mají máslo na hlavě.

  Děje se to a dít se to bude a vždy bude argumentem snaha zabránit větším škodám. O to smutnější jsou ty kecy o lidských právech, o kterých nás poučují ti, co mají máslo na hlavě.

 • jenikdavid
  11:09 03.05.2016

  Další věc je ta, říc si, zda-li jsme vlastně schopni tu hranici konvence/mučení stanovit. Věřím, že pro slabší povahy je i pouhá samotka formou mučení a naopak pro někoho ta ...Zobrazit celý příspěvek

  Další věc je ta, říc si, zda-li jsme vlastně schopni tu hranici konvence/mučení stanovit. Věřím, že pro slabší povahy je i pouhá samotka formou mučení a naopak pro někoho ta samotka může být jen výmluva na porušování Ženevských konvencí - viz Breivik. Takže ve finále zjišťujeme, že neumíme právně rozlišit řadového vězně od psychopata a musíme jim oboum dopřát stejné "pohodlíčko".Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  10:56 03.05.2016

  Ono k tomu muceniu to ma nijak neprekvapuje, predsa len udat bratrancovho synovca, ze v noci nasadi kuklu a vezme kalacha nie je jednoduche, donasacov asi nikde nemaju v laske. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono k tomu muceniu to ma nijak neprekvapuje, predsa len udat bratrancovho synovca, ze v noci nasadi kuklu a vezme kalacha nie je jednoduche, donasacov asi nikde nemaju v laske. A ked to schyta jeden z nasich je dost nepravdepodobne ze nikto z domácich nic nevidel nikto nic nepocul a k slovu pridu aj tvrdsie metody. Hoci sa oficialne budeme vsetci ohanat ludskymi pravami a ukazovat prstom na inych. Pripadne sa ohanat formulkami, nie je to na nasom uzemi, teda nase zakony neplatia, nemaju uniformu takze sa s nimi netreba maznat ako s vojnovými zajatcami/tak sa mi zda ze podobne to robil uz general Eisenhower so zajatými nemcami/

  Ale fotenie sa s holu zadnicou nejakého araba na voditku vysmiaty od uch k uchu aj ked to povedzme vodenie nahych vaznov, kvoli lepsej spolupraci nariadil niekto z vyssich miest mi teda nepride ako celkom koser. teda one statementy ako plnil som len rozkazy, podla mna nie su relevantnou obhajobou.Skrýt celý příspěvek

 • JosefŠ
  22:48 02.05.2016

  Ne vždy dosáhneš cíle metodou "cukru," stejně jako ne vždy dosáhneš cíle metodou "biče." Oboje má svoje specifika a myslet si, že jedním vyřeším všechno, je na hlavu. Je také ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne vždy dosáhneš cíle metodou "cukru," stejně jako ne vždy dosáhneš cíle metodou "biče."

  Oboje má svoje specifika a myslet si, že jedním vyřeším všechno, je na hlavu. Je také blbost, zacházet s někým podle ženevských konvencí ( tedy alespoň podle mého), když ten někdo vysolí kalacha, pak ho zahodí a vesele se vbaletí mezi ostatní civilisty ve své noční košilce a dělá že nic... Nehraješ podle pravidel, když tě chytíme, taky nebudeme hrát podle pravidel...

  "Pěkně" se píše o metodě biče bývalého gestapáka, spolu s protipartyzánským bojem, v knihách George Roberta Elforda: Ďábelská Garda ( za předpokladu že ty knihy jsou podle skutečnosti)

  Lidi chtěj výsledky v boji s terorizmem, ale když zjistí, jak se dostávají informace aby ty výsledky byly, kejhaj jak potrefený husy. Tak co teda vlastně chceme?Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:52 02.05.2016

  Pre "praktických" čo im je jedno či je to morálne, alebo nie. Stačí si položiť jednoduchú otázku: Ktorá metóda je účinnejšia ? V Iraku je už naozaj množstvo informácii a tak sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre "praktických" čo im je jedno či je to morálne, alebo nie. Stačí si položiť jednoduchú otázku: Ktorá metóda je účinnejšia ?

  V Iraku je už naozaj množstvo informácii a tak sa dá porovnávať. Samozrejme sa bavíme o zajatcích, nie o priamom boji, stresovej policajne akcii a pod.

  Výsledok je úplne jednoznačný. Pomocou "cukru" sa toho dá dosiahnuť podstatne viac. Rozšírené ilúzie, že stačí byť dostatočne brutálny a všetko sa vyrieši sú už históriou dávno vyvrátené.

  Základom protipovstaleckého/protiteroristického boja je oddelenie obyvatelstva od povstalcov/teroristov. A to sa brutalitou nedá dosiahnuť ... samozrejme ak vylúčime možnosť vyvraždenia obyvatelstva, ale toto asi nik pri zmysloch nechce.

  Stačí si pozrieť na skúsenosti novinárov či spojeneckých vojakov priamo z Iraku. Ak si našli cestu k bežným ľuďom, tak zrazu dostávali tipy na páchateľov či aspoň na miesta uložených bômb a straty išli dole. A IED sú najsilnejším nástrojom povstalcov v Iraku. Zvýšená brutalita, mala za následok zvýšenú aktivitu a straty i napriek mnohým dokonalým prostriedkom na boj a zneškodnenie IED.

  Stále platí, že územie môže ovládnuť len pešiak. Len treba dodať, že len ten pešiak čo sa neizoluje od obyvatelstva, ale aktívne s ním "pracuje", chápe ich problémy a snaží sa im reálne pomôcť. Ak si niekto myslí, že "bezpečné" hliadkovanie v mohutne pancierovaných vozidlách z dobre opevnených základniach je to najlepšie riešieni, nech si pozrie silu výbuchov IED na internete. Bezpečnosť to nerieši.

  Práve Guantanámo s "miernym" mučením dosvedčuje, že napriek rokom vypočúvanie sa obhajcovia tohoto spôsobu nejako nevedia pochváliť úspechom.

  I väčšia brutalita napr. nemeckej armády a SS v ZSSR či Juhoslávii patizánov nepotlačila. To isté platí pre vietnamskú vojnu.

  Nie náhodou sú za mnohými potlačenými hnutiami paradoxne masové amnestie. Samozrejme samotné neriešia nič, ale sú silným "cukrom" ...

  Presným pravým opakom t.j "bičom" bolo rozpustenie irackej armády. Dnes už nik nespochybňjuje, že to bola kolosálna hlúposť ....Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  21:13 02.05.2016

  Děje se to všude po světě. Akorát všichni mají plná ústa Ženevských ...Zobrazit celý příspěvek

  Děje se to všude po světě. Akorát všichni mají plná ústa Ženevských konvencí.
  http://www.independent.co.uk/n...

  http://art.ihned.cz/film-a-tel... Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  20:09 02.05.2016

  Otázka je či po mučení bude človek ešte schopný-ochotný odpovedať na otázky pravdivo alebo povie len kopec dalších nezmyslov čo ho napadne bez trocha pravdy?? Dalšia otázka máme ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázka je či po mučení bude človek ešte schopný-ochotný odpovedať na otázky pravdivo alebo povie len kopec dalších nezmyslov čo ho napadne bez trocha pravdy?? Dalšia otázka máme správneho človeka a bude vedieť odpovedať na otázky ktoré mu my položíme a čo ak je nevinný čo ak ste to práve vy ktorých chytia a budu mučiť bez jediného dôkazu o tom že ste niečo naozaj spáchal a či ste nebol len v zlom čase na nesprávnom mieste.. Treba sa zamyslieť pred tým než napíšete ja to schvaľujem...Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  20:08 02.05.2016

  Otázka je či po mučení bude človek ešte schopný-ochotný odpovedať na otázky pravdivo alebo povie len kopec dalších nezmyslov čo ho napadne bez trocha pravdy?? Dalšia otázka máme ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázka je či po mučení bude človek ešte schopný-ochotný odpovedať na otázky pravdivo alebo povie len kopec dalších nezmyslov čo ho napadne bez trocha pravdy?? Dalšia otázka máme správneho človeka a bude vedieť odpovedať na otázky ktoré mu my položíme a čo ak je nevinný čo ak ste to práve vy ktorých chytia a budu mučiť bez jediného dôkazu o tom že ste niečo naozaj spáchal a či ste nebol len v zlom čase na nesprávnom mieste.. Treba sa zamyslieť pred tým než napíšete ja to schvaľujem...Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  19:34 02.05.2016

  Lze vůbec s teroristou, který není příslušníkem regulérní armády, zacházet v rámci Ženevské konvence? Zjevně to není voják, ale ani to není civilista.

  Lze vůbec s teroristou, který není příslušníkem regulérní armády, zacházet v rámci Ženevské konvence? Zjevně to není voják, ale ani to není civilista.

 • KóĎA
  18:23 02.05.2016

  nemusíme chodit do zahraničí... http://zpravy.idnes.cz/brutaln...

  nemusíme chodit do zahraničí... http://zpravy.idnes.cz/brutaln...

 • Vestly
  18:12 02.05.2016

  Skoda, cakal som nieco dojemne o dvojickach a wmd :C

  Skoda, cakal som nieco dojemne o dvojickach a wmd :C

 • jenikdavid
  17:54 02.05.2016

  Stále vidím rozdíl v tom, jestli jsou tyto metody používány na řadových vojácích nebo na vyšších velitelech. Jestli tyto metody používá někdo ke své zálibě a jen proto, že to umí a ...Zobrazit celý příspěvek

  Stále vidím rozdíl v tom, jestli jsou tyto metody používány na řadových vojácích nebo na vyšších velitelech. Jestli tyto metody používá někdo ke své zálibě a jen proto, že to umí a že chce a nebo když to dostane rozkazem ze shora. Proto by měl být vždy někdo zodpovědný a měl by umět jasně deklarovat, proč se tak děje. Protože jinak pochybuji, že se na otázku "řekni nám co víš jinak tě zavřeme až zčernáš" dostane adekvátní odpovědi.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:34 02.05.2016

  Sorry Vestly, do téhle debaty nejdu, mám lepší věci k práci i zábavě, než debatovat o hodných bratrech muslimech coby obětech NATO, USA, Ruska, Izraele, křesťanství, NHL a já nevím ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorry Vestly, do téhle debaty nejdu, mám lepší věci k práci i zábavě, než debatovat o hodných bratrech muslimech coby obětech NATO, USA, Ruska, Izraele, křesťanství, NHL a já nevím čeho :)Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  17:03 02.05.2016

  rimr, čím konkrétnym "nás" k tomu Ali donútil?

  rimr, čím konkrétnym "nás" k tomu Ali donútil?

 • niko
  13:07 02.05.2016

  Podobne kurzy "zajatia" a vysluchu ako su popisovane v clanku prebiehaju na Slovensku a predpokladam, ze aj v Cechach. To, ze sa tam k "zajatym" nespravaju prave v rukavickach je ...Zobrazit celý příspěvek

  Podobne kurzy "zajatia" a vysluchu ako su popisovane v clanku prebiehaju na Slovensku a predpokladam, ze aj v Cechach. To, ze sa tam k "zajatym" nespravaju prave v rukavickach je vseobecne zname. Preto je aj priromny psycholog a ucastnik kurzu moze "vysluch" a tym padom aj kurz kedykolvek prerusit. Zial aj na take sa treby prichystat. To, ze sa taketo metody mozu zneuzit je jasne. Ale zneuzit sa moze asi 90 % zrucnosti naucenych v armade.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:39 02.05.2016

  ...asi nejsem sám, u koho se názor "proboha tohle ne, nejsme jako oni" během několika let transformoval v názor "není to hezké, ale je to nutné, ničemu jinému nerozumí"... ...snad ...Zobrazit celý příspěvek

  ...asi nejsem sám, u koho se názor "proboha tohle ne, nejsme jako oni" během několika let transformoval v názor "není to hezké, ale je to nutné, ničemu jinému nerozumí"...
  ...snad se to časem nevyvine v "jen jim dejte co proto haj*lům..."...


  Konkrétně k té "ikonické fotce" s Alim na vodítku - když jsem to viděl poprvé byl jsem šokovaný a znechucený. Dnes už jsem jen znechucený. Ale ne tím, že je Ali na vodítku, ale tím, že nás k takovým věcem donutil..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...