Muniční náklaďák F-15E Strike Eagle unese 15 pum JDAM

Muniční náklaďák F-15E Strike Eagle unese 15 pum JDAM
12 pum JDAM a čtveřice GBU-39 SDB na F-15 Strike Eagle / US Air Force; Public Domain (Zvětšit)

Americké úderné letouny F-15E Strike Eagle mohou nově nést až 15 satelitem nebo laserem naváděných pum JDAM (Joint Direct Attack Munition). Hlavním úkolem takto „ověšené“ F-15E je dopravit munici na expediční leteckou základnu v duchu nové koncepce agilního nasazení ACE (Agile Combat Employment).

Ozbrojené síly Spojených států, včetně amerického letectva, se připravují na možný kinetický střet s Čínou. Bojovou arénou jsou nekonečné vodní plochy Pacifiku a tisíce malých ostrovů.

Zejména ve východním Pacifiku a v Jihočínském moři Američané čelí výkonným čínským raketovým systémům. Čína umisťuje střely na pevninu, lodě, ponorky i letadla a je jimi schopna zasahovat statické i pohyblivé cíle (zejména letadlové lodě) na vzdálenost až několik tisíc kilometrů. Například modernizovaný čínský bombardér H-6N má bojový dolet 1800 km a unese jednu velmi výkonnou protilodní / protizemní střelu DF-21D s doletem 1500 km. Bombardér H-6N je navíc vybaven zařízením pro tankování za letu, což jeho dolet ještě prodlužuje.

Americké síly tak musí v případném střetu operovat v dosahu čínských raketových zbraní. Jedním ze způsobů, jak se této hrozbě bránit, je vytvořit a rozmístit v oblasti malé, nenápadné a vysoce samostatné jednotky, které budou velmi pohyblivé, logisticky nenáročné a rozprostřené na velkém území. Právě tohle řeší koncept ACE amerického letectva. ACE umožní snížit závislost letectva na hlavních operačních základnách MOB (Main Operating Base), tedy na základnách s masivní infrastrukturou a trvale umístěným personálem.

Ve východním Pacifiku se MOB amerického letectva nalézají na Guamu a Okinawě, ale i v Jižní Koreji nebo přímo na hlavních ostrovech Japonska. Všechny tyto základny jsou vysoce zranitelné čínským raketovým útokem.


F-15E s nákladem pum JDAM, GBU-39 SDB, dvojice střel vzduch-vzduch AMRAAM, Sidewinder a dvou přídavných nádrží; větší foto / US Air Force, Public Domain

Koncept ACE řeší hardware, způsob nasazení i výcvik tak, aby z předsunutých základen FOB (Forward Operating Base) mohly operovat výkonné nadzvukové taktické letouny. V duchu konceptu ACE je letecká FOB vybavená pouze rozjezdovou dráhou, parkovacími místy pro leteckou techniku, skladištěm paliva a munice, zásobami pro obslužný personál a malou dobře vycvičenou zabezpečující jednotkou. V podstatě půjde spíše o předsunutá místa pro doplňování paliva a munice FARP (Forward Arming and Refueling Point) vybavená pevnou infrastrukturou.

Půjde o velmi rychle vybudovatelné a minimalistické základny jejichž ztráta nebude bolet – v ekonomickém i vojenském smyslu. Cílem je postavit a provozovat tyto základny s minimem lidí, obslužné techniky a zdrojů. Například v minulém roce začalo jednání o vybudování základny, včetně vojenského letiště, na jednom z 340 ostrovů Republiky Palau – k Tchaj-wanu je to vzdušnou čarou něco přes 2000 km. Není ale jisté, zda půjde o dočasnou základnu (v duchu ACE) nebo o trvalejší instalaci.

Současně Pentagon vede jednání se svými spojenci v regionu, aby pomohli vybudovat expediční letiště a přístavy pro americké síly. Ve východní Asii tak můžou vzniknout desítky předsunutých minimalistických letišť, odkud mohou působit americké letouny.

Pro zásobování těchto základen americké letectvo hodlá mimo jiné využít právě letouny F-15E Strike Eagle nebo nejnovější F-15EX Eagle II. Upravený F-15E unese až 15 satelitem nebo laserem naváděných pum GBU-38 JDAM / GBU-54 Laser JDAM (227kg; 500 liber). Běžně F-15E přitom pojme maximálně devět pum GBU-38 JDAM.


F-15E na bočních konformních nádržích (přilehající k sacím šachtám motorů) nese menší GBU-38 JDAM (227kg) a větší GBU-32 JDAM (450 kg); větší foto / US Air Force, Public Domain

Za tímto účelem došlo u F-15E k úpravě šesti pylonů (horní dvě řady na bočních konformních nádržích), které původně mohly nést jen neřízenou munici vzduch-země (chybí jím datové propojení).

Takto ověšený F-15E sice nemůže odhodit na cíl všech 15 kusů munice, ale umí dopravit munici na FOB pro jiné letouny, například pro stealth letouny páté generace F-22A Raptor a F-35 Lightning II. Případně může F-15E vyložit polovinu pum, provést údernou misi, vrátit se na FOB a dozbrojit se vlastní municí.

Tento koncept, pouhé dva měsíce od jeho představení, nyní letectvo prakticky vyzkoušelo na Blízkém východě. Šest F-15E odletělo na leteckou základnu Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech a sebou vzalo 90 pum JDAM a GBU-39 SDB (Small Diameter Bomb).

Dříve bylo nutné k dopravě takového množství munice a obslužného personálu vyslat na místo určení dva dopravní Heruclesy, nyní stačí pouze jeden Hercules s personálem.

Ještě větší schopnosti má F-15E při přepravě zmíněných menších a lehčích pum GBU-39 SDB a/nebo GBU-53 Stormbreaker o hmotnosti 250 lb (113 kg). Pumy jsou na letounu umístěny po čtyřech na adaptéru typu BRU-61/A. Na boční trupové konformní nádrže F-15E lze zavěsit čtyři adaptéry BRU-61/A, jeden pod trup a po jednom pod každé křídlo. Jediný F-15E tedy může nést 28 pum SDB nebo Stormbreaker.


Šest pum GBU-38 JDAM na boční konformní nádrži; větší foto / US Air Force

Nový F-15EX navíc unese až o 28 % více nákladu než F-15E a získá dva další závěsné body. Pochopitelně F-15E i F-15EX mohou nést nejrůznější kombinace munice. Během zmíněného testu F-15E nesl 12 pum JDAM a čtyři GBU-39 SDB (pod centrálním trupem). Kromě toho F-15E nesl ještě dvě přídavné palivové nádrže, dvě střely AIM-120 AMRAAM a dvě AIM-9 Sidewinder.

„Tyto F-15E přepravují náklad, který označujeme jako ‚tac-ferry‘. To znamená, že můžeme manévrovat pomocí Agile Combat Employment a být připraveni k předsunutému rozmístění z hlavní operační základny,“ uvedl podplukovník Curtis Culver, operační šéf 494. expediční stíhací perutě(494th Expeditionary Fighter Squadron).

Celý koncept má jediný cíl – být maximálně flexibilní a nepředvídatelný. Jde o celkovou filozofii Ozbrojených sil Spojených států připravující se na střet s rovnocenným protivníkem – předkládat protivníkovi nové a nové výzvy a problémy, na které musí protivník neustále hledat komplikovaná řešení. V ideálním případě bude protivník v ostrém boji zahlcen mnohočetnými problémy a scénáři, na které nebude mít dostatek kognitivních schopností k jejich vyřešení.

V případě ACE tyto „mnohočetné problémy“ tvoří letecké základny poseté po ostrovech v Pacifiku, odkud mohou americké nadzvukové taktické letouny provádět dalekonosné údery na pozemní, námořní i letecké cíle s minimálními nároky na infrastrukturu.

Zdroj: AFM, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Víceúčelový bojový letoun Boeing F-15EX na prvních obrázcích

Firma Boeing zveřejnila první vizualizace nového víceúčelového bojového letadla Boeing F-15EX. ...

Výroba stíhačky F-15EX a koncept Digital Century Series

Americké letectvo (US Air Force) s firmou Boeing před pár dny uzavřelo finální smlouvu ohledně ...

Digitální F-15QA: Předobraz americké stíhačky F-15EX

V roce 2017 si Katar objednal 36 víceúčelových nadzvukových taktických bojových letadel F-15QA. ...

Testovací pilot: F-15EX je lepší než stealth letadla

Dne 2. února na mezinárodním letišti Lambert v Saint Louis (Missouri) poprvé vzlétl víceúčelový ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Cpt. Morgan
  12:13 04.05.2021

  Neviete aky ma F 15 problem, ze ma odkrytu mechanizaciu trysiek motorov? Vyzera to ako by sa okolo letiska tulala partia navstevnikov zbernych surovin.. Okrem toho, ze to vyzera ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviete aky ma F 15 problem, ze ma odkrytu mechanizaciu trysiek motorov? Vyzera to ako by sa okolo letiska tulala partia navstevnikov zbernych surovin.. Okrem toho, ze to vyzera hnusne, urcite to musi znatelne zvysovat odpor vzduchu, nehovoriac o velkom zvyseni RCS. Nic podobne som nepostrehol u ziadneho ineho lietadla, tak neviem preco ma mat jeden z udajne najdokonalejsich strojov takyto technicky paskvil..Skrýt celý příspěvek

  • Shania
   10:22 06.05.2021

   No vidis, a ono je to naopak, kryty tam nejsou, protoze se prislo na to, ze bez nich je to lepsi.

   No vidis, a ono je to naopak, kryty tam nejsou, protoze se prislo na to, ze bez nich je to lepsi.

 • SYN_
  09:40 04.05.2021

  Hmhm, předpokládám že takovéto scénáře "disperze" bojových strojů po nouzových základnách předpokládají to že tam "někdo" předem navozil alespoň palivo? Protože jinak mi "rozvážka" ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmhm, předpokládám že takovéto scénáře "disperze" bojových strojů po nouzových základnách předpokládají to že tam "někdo" předem navozil alespoň palivo? Protože jinak mi "rozvážka" munice pomocí relativně neefektivních (palivově) tryskáčů příjde jako dost ztrátový (a nemyslím zrovna finančně) byznys... Jistě, pokud alternativou je tam poslat dva (poměrně pomalé) Herculesy tak to co do operativnosti asi ty tryskové náklaďáky řeší, ale jinak mi to trochu připomíná povídku "Noteka 2015"... teorie chaosu... udržet v náhodném nepředpokládatelném pohybu... až do okamžiku útoku...

  Hele nemohli by si tam navozit předem i ty "hloupé" části bomb (aby to moc nestálo) a k nim si potom přivézt jen ty dražší komponenty (precision kit a tak)? To by jich mohli dovézt třeba i stovku naráz...
  Anebo třeba pouvažovat o nějakém modernějším dopraváku než Hercules (dost pomalý) a Globemaster (přecejen na toto jich mají dost málo, navíc bych očekával vyšší nároky na VPD) pokud možno s aktuálně novými úspornějšími motory z dopraváků... to by mohlo té mobilitě dost pomoct... chápu že mají pocit že PH mají "neomezené" ale jakmile dojde na to aby je měli na kdejakém ostrůvku a taky jim je začne protivník ničit tak to může už být poněkud jinak...?Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   10:04 04.05.2021

   Já to vidím z pohledu, že chtějí mít co nejvíc dostupných ploch, ze kterých lze operovat v krátkém čase. Za 2.sv.v. byla letadla mnohonásobně jednodušší a hlavně lehčí, proto v ...Zobrazit celý příspěvek

   Já to vidím z pohledu, že chtějí mít co nejvíc dostupných ploch, ze kterých lze operovat v krátkém čase. Za 2.sv.v. byla letadla mnohonásobně jednodušší a hlavně lehčí, proto v podstatě stačilo vykácet les, pojezdit to trošku válcem a letiště bylo hotové (viz. Hendersonovo letiště na Guadalcanalu). V dnešní době jsou stíhačky v úplně jiné váhové kategorii a výstavba, byť jen miniaturního, letiště je Xkrát tak delší a složitější.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:11 04.05.2021

   Jediné rozumné vysvětlení, je nedostatek logistických strojů L-130.

   Jediné rozumné vysvětlení, je nedostatek logistických strojů L-130.

 • toustr
  21:16 03.05.2021

  Nějaký čas zpátky se objevila informace, že Lockheed Martin bude v rámci tendru na nové stíhačky nabízet až 24 F-35. Je zde nějaká hodná duše, která by mi řekla, jestli i F15 má ...Zobrazit celý příspěvek

  Nějaký čas zpátky se objevila informace, že Lockheed Martin bude v rámci tendru na nové stíhačky nabízet až 24 F-35. Je zde nějaká hodná duše, která by mi řekla, jestli i F15 má nějakou šanci uspět? Pokud vím, tak očekávané pořizovací ceny (+ cena za letové hodiny) mají být podobné s F-35.

  Hádám, že stejně zůstaneme jako pomalu jediní na Gripenech i nadále kvůli šetření, ale to je na jinou debatu ;) .Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:39 04.05.2021

   Domnívám se, že pro naše podmínky není F-15 smysluplný stroj. Má svůj význam pro Izrael, který potřebuje zasahovat daleko na nepřátelském území, ale jako součást PVO státu ...Zobrazit celý příspěvek

   Domnívám se, že pro naše podmínky není F-15 smysluplný stroj. Má svůj význam pro Izrael, který potřebuje zasahovat daleko na nepřátelském území, ale jako součást PVO státu obklopeného spojenci mi připadá až příliš výkonný.
   To spíš F-16.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    08:36 04.05.2021

    zas můžeme dělat "muly" polským F-35

    zas můžeme dělat "muly" polským F-35

    • liberal shark
     09:06 04.05.2021

     Taky mně to napadlo. Polsko bude provozovat F-16 a F-35, takže se logicky nabízí doplnit je českými F-15EX. To by ovšem předpokládalo nějakou formu užší obranně spolupráce v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

     Taky mně to napadlo. Polsko bude provozovat F-16 a F-35, takže se logicky nabízí doplnit je českými F-15EX. To by ovšem předpokládalo nějakou formu užší obranně spolupráce v rámci V4, než je současné NATO. A muselo by jich být minimálně 24 kousků, aby to vůbec mělo nějaký smysl. Náklady by tudíž byly citelně vyšší než jsou dneska.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      09:57 04.05.2021

      Co se týče financování provozu, tak v tom nevidím problém, POKUD se dodrží navyšování výdajů na armádu (hrubě řečeno: 2x tolik na armádu, 2x takové letectvo). Jinak souhlasím se ...Zobrazit celý příspěvek

      Co se týče financování provozu, tak v tom nevidím problém, POKUD se dodrží navyšování výdajů na armádu (hrubě řečeno: 2x tolik na armádu, 2x takové letectvo).

      Jinak souhlasím se spoluprací. Nevím, jestli úplně celá V4, ale rozhodně česko-slovensko-polská spolupráce je rozhodně na místě. Zmínil jsem F15 hlavně kvůli faktu, že se z Evropy pomalu vytrácejí letadla se "schopností" buď vzdušné nadvlády nebo frontového bombardéru (Tornado přece jen už není nejmladší). Se schopností "muly" by se dalo taky velmi dobře pracovat.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     12:19 05.05.2021

     Nejen muly - F-15EX může sloužit jako létající základna pro skupinu dronů, které výrazně zvýší její dosah a efektivitu.

     Nejen muly - F-15EX může sloužit jako létající základna pro skupinu dronů, které výrazně zvýší její dosah a efektivitu.

    • HEKTOR
     13:37 06.05.2021

     tak nič nie je isté,ale to že česko nekúpi f-15e asi isté je-to skôr f-35... A- nechápem prečo by česko malo robiť "muly" pre poľské letectvo...tzn. zaobstarávať si lietadlá ktoré ...Zobrazit celý příspěvek

     tak nič nie je isté,ale to že česko nekúpi f-15e asi isté je-to skôr f-35...
     A- nechápem prečo by česko malo robiť "muly" pre poľské letectvo...tzn. zaobstarávať si lietadlá ktoré by primárne mali dopĺňať letectvo iného štátu.
     B- poľsko je vo vojenskej oblasti veľmi pragmaticko zmýšľajúci krajina,takže sa bude hlavne spoliehať na vlastné kapacity a nie že napr. české f-15tky ponesú bomby nad moskvu ...hlavne keď napr. nefunguje ani len spoločné obstarávanie vo V4...takže si neviem predstaviť že by niečo fungovalo v "bojovej" spolupráci...Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:11 06.05.2021

      jistého není nic.. v každém případě je F-15EX zajímavá, tedy pokud se reálně prokáže fakt, že náklady provozní a náklady nákupní budou takřka totožné s F-35. Jestli se koupí nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      jistého není nic.. v každém případě je F-15EX zajímavá, tedy pokud se reálně prokáže fakt, že náklady provozní a náklady nákupní budou takřka totožné s F-35. Jestli se koupí nebo ne, je jiná věc (spíše ne, protože celá zásoba AIM-120 co máme pro Gripeny by se vlezla na dvě F-15).
      A proč uvažovat tak, že bychom partnerům z NATO, kteří budou mít F-35 dělaly muly? Protože jsme součástí kolektivní obrany. A v případě konflitku Polska s někým by ta válka zasáhla i nás (netřeba si nic namlouvat). A jelikož ta má F-35, tak bychom jim muly dělali s jakýmkoliv typem letadla.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:09 06.05.2021

      skelet - kolektívna obrana je v poriadku (aj keď by som veľmi chcel vidieť reakciu napr. nemecka,alebo francúzska proti rusku) ,ale nie je možné (v našich končinách s naším ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet - kolektívna obrana je v poriadku (aj keď by som veľmi chcel vidieť reakciu napr. nemecka,alebo francúzska proti rusku) ,ale nie je možné (v našich končinách s naším kapitálom na obranu) kupovať techniku na predpokladané doplnenie pre potreby iného štátu v prípade konfliktu...
      a f-15e je skôr úderný typ...preto by sa pre potreby ačr ASI hodila f-35 viac,keďže je viacúčelová -aj keď to slovo neznášam...Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    08:50 04.05.2021

    Tak smysluplný... ono by se nějaké použití našlo, o to nic, ale přeci se kvůli malé možnosti na tom nezrujnujeme??

    Tak smysluplný... ono by se nějaké použití našlo, o to nic, ale přeci se kvůli malé možnosti na tom nezrujnujeme??

    • skelet
     10:51 04.05.2021

     to je otázka.. F-15EX a F-35A by měly mít podobnou cenu za letovou hodinu.

     to je otázka.. F-15EX a F-35A by měly mít podobnou cenu za letovou hodinu.

     • HEKTOR
      22:06 07.05.2021

      v cene za letovú hodinu ale napr. nie je zahrnuté že f-15 má dva motory ktoré bude treba meniť a bude treba mať 2x toľko pilotov/operátorov,alebo hej .????

      v cene za letovú hodinu ale napr. nie je zahrnuté že f-15 má dva motory ktoré bude treba meniť a bude treba mať 2x toľko pilotov/operátorov,alebo hej .????

     • skelet
      22:37 07.05.2021

      Ono je na trhu jiné, než víceúčelové letadlo? :)
      Tohle letadlo zvýší kapacity AČR samostatně i kolektivně. A to dosti brutálně.

      Ono je na trhu jiné, než víceúčelové letadlo? :)
      Tohle letadlo zvýší kapacity AČR samostatně i kolektivně. A to dosti brutálně.

     • skelet
      22:38 07.05.2021

      Cena letové hodiny se v současnosti udává ve stejné úrovni jako u F-35. Jak to bude reálné se uvidí.

      Cena letové hodiny se v současnosti udává ve stejné úrovni jako u F-35. Jak to bude reálné se uvidí.

 • UnionPacific
  15:33 03.05.2021

  Všetky tie články o možnej vojne medzj USA a Čínou majú jeden veľký nedostatok a síce, že neuvádzajú kedy sa konvečná vojna zmení na jadrovú. Mám pochybnosti o tom, že Čína bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Všetky tie články o možnej vojne medzj USA a Čínou majú jeden veľký nedostatok a síce, že neuvádzajú kedy sa konvečná vojna zmení na jadrovú. Mám pochybnosti o tom, že Čína bude útočiť na americké CSG a USA na pevninskú Čínu bez toho aby sa použili ZHN. Snáď len toľko, že USA si nedovolia zaútočiť na Sev. Kóreu ktorá má JZ na úrovni Fat Mana ani na Irán,ktorý nemá nič. Rovnako Čína nemá odvahu na útok na Taiwan.Preto príliš neverím na taký scenár.Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   16:39 03.05.2021

   najlepší sposob ako podobný scenár odvrátit je sa naň pripravovať

   najlepší sposob ako podobný scenár odvrátit je sa naň pripravovať

  • Miroslav
   18:20 03.05.2021

   KĽDR v prvom rade nemá nosiče na tých pár hlavíc ktoré majú. Na aspoň trochu prekvapivý útok by museli mať dostatočne výkonné rakety na tuhé palivo. Vyvíjané rakety Taepodong-2 ...Zobrazit celý příspěvek

   KĽDR v prvom rade nemá nosiče na tých pár hlavíc ktoré majú. Na aspoň trochu prekvapivý útok by museli mať dostatočne výkonné rakety na tuhé palivo. Vyvíjané rakety Taepodong-2 majú motor na kvapalné palivo a keď sa chystá ich odpálenie tak o tom píšu v novinách 2 týždne dopredu lebo celý svet vidí ako ich tankujú.

   A vôbec, nie je dôvod hneď používať jadrové zbrane. Čína ich aj tak nemá veľa a ich použitie by znamenalo oveľa ťažší protiútok USA.Skrýt celý příspěvek

   • The88
    17:39 04.05.2021

    Tuhe palivo neni nezbytnost. Napr. SLBM Sineva na ruskych deltach je na kapalne palivo. To dlouhe chystani-se na odpal bude mit asi spis politicke duvody - chteji, aby to bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    Tuhe palivo neni nezbytnost. Napr. SLBM Sineva na ruskych deltach je na kapalne palivo. To dlouhe chystani-se na odpal bude mit asi spis politicke duvody - chteji, aby to bylo videt a bylo to dobre medialne pokryte. Byt nemuzu samozrejme vyloucit technickou nezbytnost pro zastaralou technologii. Ale neni to primarne tuhe vs kapalne.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     09:27 05.05.2021

     Záleží na složení paliva že... pokud vím tak bývá buď problém že je kryogenické (nejde mít dlouhodobě natankované) anebo vysoce korozivní (a taky není moc dobré ho mít trvale ...Zobrazit celý příspěvek

     Záleží na složení paliva že... pokud vím tak bývá buď problém že je kryogenické (nejde mít dlouhodobě natankované) anebo vysoce korozivní (a taky není moc dobré ho mít trvale natankované v nádržích rakety). Ale třeba už ty inhibitory a povlaky na stěny nádrže dotáhli někam k udržitelnosti v řádu roků? Na týdnech až měsících už před nějakým časem byli pokud vím...
     KLDR ovšem v tomto nebyla zrovna na čele vývoje :)Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   19:18 03.05.2021

   Na Taiwan zaútočit nemůže z několika důvodů. Prvním je velmi silná ekonomická provázanost a jen pozastavení výrobního a dodavatelského řetězce by napáchalo těžké škody. Dalším ...Zobrazit celý příspěvek

   Na Taiwan zaútočit nemůže z několika důvodů. Prvním je velmi silná ekonomická provázanost a jen pozastavení výrobního a dodavatelského řetězce by napáchalo těžké škody. Dalším problémem je fakt, že podle Číny je Taiwan Čína a hotovo. A ono by se dost těžko vysvětlovala situace, kde by padlo třeba 100 tisíc a nebo i víc Číňanů jak doma, tak ve světě. Nějací Ugjurové a jejich genocida jsou západním zemím u pr...., hlavně když se točí prachy a kšeft. Ale válka v takovém měřítku se už přehlížet nedá. Krym by byl ve srovnání s tím jen takovou šarvátkou.

   To se může změnit, pokud bude Taiwan zlobit. Velké nebezpečí ve vyostření situace vidím ve vývoji a očekávanému zařazení střel Yun Feng (2000 Km, hypersonická, 225 kg hlavice) což je upravená Hsiung Feng III s kterou mimochodem "omylem" vystřelili na Čínu, kvůli chybě operátora. Křižující Hsiung Feng IIE, která je aktuálně zaváděna, má taky dost nepříjemný dostřel.
   Paradoxní je, že obsazení Taiwanu by i v případě pomoci USA trvalo jen pár týdnů resp USA by ani nestihly dostatečně rychle zareagovat.Skrýt celý příspěvek

   • padre
    21:22 03.05.2021

    Podívejme se na problémy okolo Formosy trochu jinak.Regulérní čínské vládě na Taiwanu se zatím nevyplatí násilím dobývat vzbouřené provincie na území pevninské Číny.

    Podívejme se na problémy okolo Formosy trochu jinak.Regulérní čínské vládě na Taiwanu se zatím nevyplatí násilím dobývat vzbouřené provincie na území pevninské Číny.

   • alzaw
    01:14 04.05.2021

    Pokud se do sebe pustí, jednou věcí si můžeme být jistí, vyhraje Čína.

    Pokud se do sebe pustí, jednou věcí si můžeme být jistí, vyhraje Čína.

   • GlobeElement
    07:45 04.05.2021

    Pro Čínu je Taiwan ve skutečnosti výhodná záležitost. Prostřednictvím tajwanských firem se čínské firmy dostanou k nejmodernějším technologiím a to i americkým, pro Čínu oficiálně ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Čínu je Taiwan ve skutečnosti výhodná záležitost. Prostřednictvím tajwanských firem se čínské firmy dostanou k nejmodernějším technologiím a to i americkým, pro Čínu oficiálně nedostupným.
    Taiwan nepředstavuje žádnou hrozbu a Čína si může počkat, třeba za pár let, desítek let, stovek let uzraje a přikutálí se zpět sám. Čína existuje tisíce let, času dost.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    08:03 04.05.2021

    Ale môže .... Čína je dnes momentálne diktatúra jedného muža. Ak prezidentovi "prepne" ... tak všetky logické úvahy môžu ísť stranou ... Taiwan potrebuje silnú armádu .... žiadne ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale môže ....

    Čína je dnes momentálne diktatúra jedného muža. Ak prezidentovi "prepne" ... tak všetky logické úvahy môžu ísť stranou ...

    Taiwan potrebuje silnú armádu .... žiadne "logické" argumenty mu pri čínskej invázii nepomôžu. A samozrejme silný postoj USA ....Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     09:12 04.05.2021

     Ony ty komunistické diktatury nejsou ani tak monarchie, jako spíše oligarchie členů politbyra, místních stranických funkcionářů a na ně navázaných šéfů velkých firem. Plus ...Zobrazit celý příspěvek

     Ony ty komunistické diktatury nejsou ani tak monarchie, jako spíše oligarchie členů politbyra, místních stranických funkcionářů a na ně navázaných šéfů velkých firem. Plus samozřejmě vojensko-průmyslového komplexu. President jen reprezentuje jejich mocenské a majetkové zájmy. Pokud by to nedělal k jejich dostatečné spokojenosti, tak dostane náhlý infarkt nebo mrtvici a bude promptně nahrazen někým jiným.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      10:10 04.05.2021

      ˇAno ... i v Číne to tak BOLO .... ale už nie je ... Bol neformálne najsilnejším mužom a po schválení novej ústavy je i formálne v najsilnejším postavením. Porušil tak nepísané ...Zobrazit celý příspěvek

      ˇAno ... i v Číne to tak BOLO .... ale už nie je ...

      Bol neformálne najsilnejším mužom a po schválení novej ústavy je i formálne v najsilnejším postavením. Porušil tak nepísané pravidlo o "rotovaní" kádrov ...Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:43 04.05.2021

   Nebudou na sebe útočit vůbec. Pokud by už mělo dojít k nějaké konfrontaci, bude to prostřednictvím zástupných zemí. Čína nevystřelí na USA, ale na Filipíny nebo nějakého jiného ...Zobrazit celý příspěvek

   Nebudou na sebe útočit vůbec. Pokud by už mělo dojít k nějaké konfrontaci, bude to prostřednictvím zástupných zemí.
   Čína nevystřelí na USA, ale na Filipíny nebo nějakého jiného konkurenta. A odpovídat budou síly těch Filipín + američtí "poradci". Ale daleko nejpravděpodobněji nevystřelí nikdo po nikom.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    09:08 04.05.2021

    Přesně tak, bude to jako v dobách SSSR, kdy konfrontace probíhala formou proxy válek.

    Přesně tak, bude to jako v dobách SSSR, kdy konfrontace probíhala formou proxy válek.

  • madrabbit
   08:22 04.05.2021

   USA si nedovolí zaútočit na S.Koreu - to není o nedovolení, to je o nákladech a zisku. Náklady by byly obrovské, a co po "osvobození/obsazení" SK? Neskutečné investice, ...Zobrazit celý příspěvek

   USA si nedovolí zaútočit na S.Koreu - to není o nedovolení, to je o nákladech a zisku. Náklady by byly obrovské, a co po "osvobození/obsazení" SK? Neskutečné investice, "nekompatibilní" obyvatelstvo, ...

   Stejně tak u Iránu, výdy je to o tom, co útokem získáš a proč by měl nastat. Z podobného důvodu Hitler nezkusil obsadit Švédsko a Švýcarsko - mohl, ale vynaložené prostředky by mu nic "lepšího a nového" nepřinesly.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    12:23 05.05.2021

    Třeba by stačilo eliminovat severokorejské jaderné zbraně, rakety a s nimi spojenou infrastrukturu, možná i nejvyšší stranické vedení jako bonus, a pak je prostě nechat vařit ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Třeba by stačilo eliminovat severokorejské jaderné zbraně, rakety a s nimi spojenou infrastrukturu, možná i nejvyšší stranické vedení jako bonus, a pak je prostě nechat vařit ve vlastní šťávě ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...