Elon Musk: Éra pilotovaných bojových letadel končí

Elon Musk: Éra pilotovaných bojových letadel končí
Elon Musk / USAF (Zvětšit)

Technologický vizionář Elon Musk, výkonný ředitel společností SpaceX a Tesla, minulý týden diskutoval na odborné poradě Air Force Association’s Air Warfare Symposium v Orlandu. Musk přednesl svůj pohled na budoucnost raketových technologií i bojových letadel. Podle Muska éra pilotovaných letadel, jako je F-35 Lightning II, končí, protože proti bojovým dronům zůstanou bez šance.

Elon Musk diskutoval na sympoziu s generálporučíkem John Thompsonem, šéfem velitelství pro vesmír a raketové technologie SMC (Space and Missile Systems Center). SMC sídlí na letecké základně v Los Angeles. Stovky posluchačů v Orlandu tvořili odborní zástupci ozbrojených sil, včetně pilotů, a průmyslu.

V případě F-35 se diskuze vedla nejen o budoucnosti vojenských letadel, ale také o nutnosti zachování hospodářské soutěže a konkurenčního boje. Ostatně pokud se nic nezmění, Lockheed Martin, jakožto výrobce F-35 Lightning II, může zůstat v další dekádě jediný výrobce taktických nadzvukových letadel ve Spojených státech. 

„Myslím, že hospodářská soutěž je dobrá věc. Někdy se může zdát, že bychom se měli soustředit na jeden systém, a ne ho rozdělit a mít dva konkurenční systémy. Stejně jako je, a nechci vyvolat kontroverzi, podle mého názoru Joint Strike Fighter [JSF; F-35]... Měl by existovat konkurent JSF... Vím, že je to kontroverzní téma, ale, víte, není dobré mít jednoho poskytovatele. Je dobré mít konkurenci, kde je soutěž smysluplná a někdo může skutečně něco ztratit…, uvedl Musk.

Následně, jak si všiml web The Drive, Elon Musk rozvedl svou myšlenku ohledně konkurenta F-35 na Twitteru. „Konkurentem by mělo být stíhací bezpilotní letadlo dálkově řízené člověkem, ale s vylepšenou manévrovatelností díky vlastní autonomii. F-35 proti tomu nebude mít šanci,“ odpověděl Musk na Twitter redaktorce Lee Hudson z Aviation Week. 

Na orlandském sympoziu Musk dále rozvedl myšlenku „robotických stíhaček“. Musk opakovaně varuje před nekontrolovaným vývojem umělé inteligence. Zároveň ale Musk přiznal, že tento trend je tak silný, že proti němu nemá smysl bojovat. Věc je prostá ‒ pokud umělou inteligenci nebudeme rozvíjet, udělá to protivník.


Elon Musk na orlandském sympoziu

„V letecké oblasti se věci rozhodně přesouvají do vedení války mezi lokálně autonomními drony. To je budoucnost. Neříkám ‚Chci takovou budoucnost‘. Taková ale budoucnost prostě bude. Nemohu uvěřit, že tohle říkám, protože jde o nebezpečnou věc, ale prostě se to stane. Myslím si ale, že si chceme ponechat možnost rozhodovat o zničení nebo poškození všeho, co není automním dronem ‒ toto oprávnění nechte na člověku,“ uvedl Musk.

Slova Muska korespondují s den starým prohlášením generála Jamese Holmese, šéfa velitelství pro letecký boj ACC (Air Combat Command). Podle Holmese během pěti až osmi let mohou současné letouny F-16 nahradit výkonná bezpilotní letadla, jako je například XQ-58A Valkyrie.

Bezpilotní bojová letadla mají potenciálně značené technicko-taktické přednosti nad pilotovanými letadly. Současná pilotovaná letadla jsou stavěná kolem pilota a motoru. Tomu se podřizuje vše ostatní. Pokud ale z letadla odstraníme pilota, konstruktéři získají větší manévrovací prostor v oblasti stealth, aerodynamiky, vyvážení letadla, manévrovatelnosti, nosnosti zbraní, doletu atd.

Co se týče manévrovatelnosti, cvičený pilot zvládne krátkodobé přetížení osm až 10 g. Samotná letadla ale zvládnou mnohem více, Paul Kennard z Forbesu uvádí až 20 g. Takové schopnosti se hodí nejen v blízkém leteckém souboji, ale také při vymanévrování nepřátelských střel (zejména dlouhého dosahu).

Vývoj dronu, chceme-li F-35 bez pilota, je však menší část problému. Mnohem složitější a komplexnější otázkou je, jak takový stroj použít v boji, tedy vypracovat nové taktiky a doktríny vedení leteckého boje. K tomu je nutné připravit výcvikový manuál a vše ideálně otestovat v boji.

Stejně tak drony musí být schopné koordinovat svou činnost s dalšími vojenskými systémy, od pilotovaných letadel, přes nejrůznější systémy velení a řízení, senzory, až po logistické systémy. Extrémně náročná bude tedy především testovací část vývoje nových dronů. 

V každém případě budoucí taktické bojové drony musí být mnohem pokročilejší, než například drony Reaper a Predator. Oba drony jsou v podstatě letadla na dálkové ovládání závislé na kognitivních schopnostech operátora v řídícím centru. Problém je, že pokud je dron řízen z druhého konce světa, latence dosahuje několik sekund. Jednoduše, co operátor Reaperu nevidí a kognitivně neověří, na to dron nereaguje / neútočí.

Skutečné robotické stíhačky musí ale umět automně reagovat ve zlomku sekundy a řešit velké množství nečekaných situací. V každém případě bude klíčem spojení a navigace, odolné proti těm nejmodernějším prostředkům elektronického a kybernetického boje. To může například řešit konstelace Starlink, kterou buduje právě SpaceX.

Za pozornost stojí, že s protireakcí již přispěchali Rusové. Propagandistický deník Sputnik News otiskl komentář Konstantina Sivkova, člena Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd, podle kterého Musk nerozumí vojenství.

„Řízení na dálku, které Musk také navrhuje, se dá snadno neutralizovat. Bezpilotní stroj přistane na cizím území a bude použit proti svým tvůrcům,“ uvedl Sivkov. To můžeme brát za důkaz, že Musk uvažuje správným směrem.

Bojové drony mohou být také zajímavou, a ač to zní kontraintuitivně, i levnější a technologicky přístupnější variantou pro české letectvo, než například nákup F-35 Lightning II.

Můžeme říct s velkou jistotou, že české letectvo využije opci a Gripeny zůstanou ve výzbroji do roku 2029. Pak je otázkou, jak dál. Tou dobou budou již k dispozici robotické stíhačky, jako je XQ-58A Valkyrie a ATS (Airpower Teaming System). Na druhou stranu nepřekonatelnou překážkou mohou být právní a legislativní problémy spojené s létaním bojových dronů nad hustě obydlenou Evropou.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Podoba válek v 21. století: Boj o zdroje ve vesmíru

Předchozí článek série pojednávající o možných válkách budoucnosti se soustředil na geopolitické ...

US Space Corps: Militarizace vesmíru je otázkou času

Na webu War IS Boring autor MV “Coyote” Smith, bývalý plukovník amerického letectva a současný ...

Space Forces: Pentagon buduje vesmírné síly

Pentagon připravuje vznik Vesmírných sil (Space Force), šesté plnohodnotné složky Ozbrojených sil ...

Vojenský raketoplán X-37B je po dvou letech zpět z vesmíru

Malý vojenský raketoplán X-37B se vrátil ze své páté mise na nízké oběžné dráze Země. Raketoplán po ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Míša
  10:41 05.03.2020

  Proto vždy kroutím hlavou, když zdejší diskutující zavádí do naší armády rize F-35. Samosebou, že USA s ním již dlouho počítají, nikoliv, jako se strojem pro přímé údery(snad leda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proto vždy kroutím hlavou, když zdejší diskutující zavádí do naší armády rize F-35. Samosebou, že USA s ním již dlouho počítají, nikoliv, jako se strojem pro přímé údery(snad leda na počátku času), ale jako komunikačním a velícím uzlem svých automatů, které budou vykonávat bojovou činnost.

  Pokud si pořídíme 35tky, nebudem mít nejen na jejich provoz, ale již vůbec nic nezbyde na ony bojové drony, které je na moderním válčišti musí provázet. Co si dál myslím je jasné, opakoval bych zde známé....
  Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   17:01 05.03.2020

   1) Všechny "bojové drony" mající doplnit/nahradit klasické víceúčelové nadzvuky jsou zatím ve vývoji a zatím se neví přesně, jak to nakonec bude vypadat. Tvrzení o jejich ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1) Všechny "bojové drony" mající doplnit/nahradit klasické víceúčelové nadzvuky jsou zatím ve vývoji a zatím se neví přesně, jak to nakonec bude vypadat. Tvrzení o jejich eventuální finanční nedostupnosti pro AČR je proto předčasné.

   2) F35 bychom klidně uživili i dnes. Pokud někdo tvrdí, že nejsou peníze, měl by otevřeně přiznat pravdu - a sice že ty peníze vydat nechceme/raději je vyplácáme na blbosti.
   Kromě toho, po roce 2040 moc jiných smysluplných alternativ k Lightingu nebude (čímž netvrdím, že bychom měli na F35 přezbrojit hned zítra)

   3) Jen tak pro zajímavost - v případě že tedy nekoupíme F35 s čím budeme v budoucnu létat? Nasadíme v té době už staré Gripeny C proti nepřátelským strojům 5.generace doprovázených hejnem bezpilotních útočných dronů a budeme se plácat po ramenou jak jsme krásně ušetřili? :D
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:17 05.03.2020

   Znalost útočných možností nepřítele, je nejlepší pro přípravu obrany proti nim.
   Příprava na minulou válku se nikdo nikomu nevyplatila.

   Znalost útočných možností nepřítele, je nejlepší pro přípravu obrany proti nim.
   Příprava na minulou válku se nikdo nikomu nevyplatila.

  • Rase
   21:26 05.03.2020

   Vzhledem k rozšířenosti je do budoucna F-35 mnohem zajímavější volbou než JAS-39E/F a postupem času se ten rozdíl bude asi víc prohlubovat. Prostě Gripen NG je pořád dost atypická ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vzhledem k rozšířenosti je do budoucna F-35 mnohem zajímavější volbou než JAS-39E/F a postupem času se ten rozdíl bude asi víc prohlubovat. Prostě Gripen NG je pořád dost atypická věc co mají akorát Švédi a Brazilci (ti je pořídili hlavně kvůli know-how). Dnes máme 12+2 Gripenů a po jejich dosloužení je F-35 docela logickou volbou. Reálně to totiž nevypadá na navyšování počtu stíhaček a tak ať jdeme alespoň cestou kvality. Doprovodné drony jsou kategorie (wingmany) sama o sobě - místo jednoho nového letounu se jich dá pořídit hned několik. Další věcí je, že pokud by se třeba zůstalo u Gripenů, tak budou taky potřebovat doplnit o doprovodný dron. Bude ale náročné je upravit pro společné působení. Zkrátka naroubovat na ně to, co F-35 umí. Ze západních strojů bude moct konkurovat F-35 akorát tak Rafale a Typhoon (a to spíš až v budoucí modernizaci), cenovkou mu ale konkurovat nemůžou - což je škoda :-(
   Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:40 02.03.2020

  https://www.youtube.com/watch?...

  Čo dokážu už dnešné "neinteligentné" drony v Sýrii.

  Je o po rusky, ale myslím, že sa dá pochopiť i tomu, kto nevie po rusky.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Čo dokážu už dnešné "neinteligentné" drony v Sýrii.

  Je o po rusky, ale myslím, že sa dá pochopiť i tomu, kto nevie po rusky.

 • PetrTechnik
  20:31 02.03.2020

  F-35 jak už tu bylo zmíněno bude mít spíše charakter velícího uzlu , kterému může být podřízená letka AI dronů plnící samostatně stanovené úkoly. Úloha člověka v kokpitu F-35 se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 jak už tu bylo zmíněno bude mít spíše charakter velícího uzlu , kterému může být podřízená letka AI dronů plnící samostatně stanovené úkoly. Úloha člověka v kokpitu F-35 se trochu změní , z přímé konfrontace s nepřítelem na strategickou. To spíše nároky na schopnosti pilota zvýší.
  Skrýt celý příspěvek

  • shal
   21:51 02.03.2020

   Souhlasím. F35 do reálného souboje možná už ani nepůjde, ale bude sloužit jenom jako datalink pro útočící drony.

   Souhlasím. F35 do reálného souboje možná už ani nepůjde, ale bude sloužit jenom jako datalink pro útočící drony.

 • Miroslav
  19:01 02.03.2020

  Myslím, že časy keď budú za vojnových hrdinov platiť 50 kiloví chlapci s dioptriami a plochými nohami ktorí z pohodlia kancelárie budú ovládať bezpilotné lietadlá, vrtuľníky či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že časy keď budú za vojnových hrdinov platiť 50 kiloví chlapci s dioptriami a plochými nohami ktorí z pohodlia kancelárie budú ovládať bezpilotné lietadlá, vrtuľníky či tanky nám ešte nehrozí.

  Ľudské zmysly zatiaľ nevie nahradiť žiaden stroj či aplikácia. To je proste realita. Umelá inteligencia sa síce dokáže učiť ale stále nedokáže nahrádzať a kombinovať skúsenosti ktoré človek získava od narodenia. Každú sekundu ľudský mozog prijíma množstvo podnetov z rôznych zdrojov, vyhodnocuje ich a kombinuje s inými poznatkami a skúsenosťami.

  Mnohí z vás iste nebudú súhlasiť ale neexistuje dokonalejší systém riadenia ako je ľudský mozog. Kým sa to nezmení, bude človek najdôležitejším faktorom každého bojového systému.

  Druhý, nie menej významný faktor prečo človek bude mať navrch oproti strojom je cena. Je to síce vulgárny výraz, ale platí, že ľudí je ako sračiek. To je proste fakt. Preto Taliban nestavia bezpilotné lietadlá ale na miesto pošle zúfalca s batohom plným trhaviny. Ten za 50 dolárov narobí toľko škody čo dron za 100 miliónov.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:16 03.03.2020

   Stačí se ohlédnou kam se ve schopnostech posunuly bezpilotní stroje za posledních 20let a blízký vývoj je celkem jasný. Pilot začíná být ve stroji, který provádí úder na cíl, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Stačí se ohlédnou kam se ve schopnostech posunuly bezpilotní stroje za posledních 20let a blízký vývoj je celkem jasný. Pilot začíná být ve stroji, který provádí úder na cíl, pomalu zbytečný. Donedávna zjišťoval cíl pilot očima nebo palubním radarem nebo komunikací se zemí, oči můžeme pomalu vyškrtnout, komunikaci se zemí nahradí datalink a příjemcem zprávy nebude mozek pilota ale přímo stroj. Takže důležití jsou letečtí návodčí a všemožné další způsoby zjištění a označení cíle. Úder samotný na označený cíl může být bezpilotní. Akrobatické letecké souboje brzy budou věcí minulých válek. Samozřejmě dovedu si představit, že když naráz přiletí 100 ruských stíhaček, nejlépe se bude rozhodovat v nalezení cíle 100 pilotovaných stíhaček.
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    11:03 03.03.2020

    Aby bolo jasné. Ja vôbec nespochybňujem rolu automatizácie v prípade konfliktov nízkej intenzity či asymetrický konflikt. Tam to samozrejme má svoj význam. Zbombardovať búdu kde sa ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Aby bolo jasné. Ja vôbec nespochybňujem rolu automatizácie v prípade konfliktov nízkej intenzity či asymetrický konflikt. Tam to samozrejme má svoj význam. Zbombardovať búdu kde sa ukrýva vodca teroristickej bunky je už dnes hračkou. Stačí zadať koordináty.

    Ja hovorím o konfliktoch kde je technologicky vyspelý protivník ktorý má zdroje a možnosti útočiť stovkami strojmi súčasne. Neviem si dosť dobre predstaviť, či by stroj dokázal dosť dobre vyhodnocovať priority.

    Je to môj osobný názor ale dnešné vyspelé technológie by mali byť nápomocné ľudským schopnostiam a rozširovať ich a nie ich nahrádzať.

    To je ako s roverom na Marse. Áno, je to lacnejšie a bezpečnejšie ako vyslať tam človeka avšak ten stroj nevie intuitívne vyhodnocovať informácie ktoré zbiera. Napríklad ideš po kamenistej pláži a zrazu nájdeš kameň ktorý ťa zaujme a začneš ho skúmať. To proste stroj nedokáže.
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:37 03.03.2020

    "General Atomics MQ-1 Predator 1996"

    Technologie se tváří slibně, ale realitou je stále tohle. Technologie se totiž tváří slibně vždy, praxe pak ukáže jen pár životaschopných ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "General Atomics MQ-1 Predator 1996"

    Technologie se tváří slibně, ale realitou je stále tohle. Technologie se totiž tváří slibně vždy, praxe pak ukáže jen pár životaschopných projektů.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     15:48 03.03.2020

     Jirosi: přesně. Je až zarážející, jak starý design pořád slouží přes spoustu vizí, jak se v r. 2020 pilot do vzduchu už skoro nepodívá. Ty slibné vize mají vždycky spoustu ale...

     Jirosi: přesně. Je až zarážející, jak starý design pořád slouží přes spoustu vizí, jak se v r. 2020 pilot do vzduchu už skoro nepodívá. Ty slibné vize mají vždycky spoustu ale...

   • danny
    15:54 03.03.2020

    Jura 99: tak jsem se ohlédl, a moc velký posun nevidím. Stále umí let po vytyčené trase, patrolování v definované oblasti, návrat na pozici v případě ztráty spojení. Zapomněl jsem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura 99: tak jsem se ohlédl, a moc velký posun nevidím. Stále umí let po vytyčené trase, patrolování v definované oblasti, návrat na pozici v případě ztráty spojení. Zapomněl jsem na něco?
    Všechny další schopnosti jsou schopnosti neseného užitečného zatížení a propustnosti datalinku. A to včetně integrované výzbroje.
    Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:40 02.03.2020

  "Co se týče manévrovatelnosti, cvičený pilot zvládne krátkodobé přetížení osm až 10 g. Samotná letadla ale zvládnou mnohem více, Paul Kennard z Forbesu uvádí až 20 g. "

  Už během ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Co se týče manévrovatelnosti, cvičený pilot zvládne krátkodobé přetížení osm až 10 g. Samotná letadla ale zvládnou mnohem více, Paul Kennard z Forbesu uvádí až 20 g. "

  Už během WW2 se zjistilo, že stačí aby pilot neseděl snese i 15 a více g. Přesto se touto cestou nejde. Asi to nebude až tak podstatné.
  Skrýt celý příspěvek

  • Shania
   21:05 02.03.2020

   10G dron, ktery ma konkurovat pilotovanym stihacum, tedy zvladne nadzuk, bude mit dobre senzory, vydrz a dokaze prezit bude stat hodne.

   Pozadavky na +10g nedejboze na 15-20G jsou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   10G dron, ktery ma konkurovat pilotovanym stihacum, tedy zvladne nadzuk, bude mit dobre senzory, vydrz a dokaze prezit bude stat hodne.

   Pozadavky na +10g nedejboze na 15-20G jsou dnes uplne mimo realitu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:12 03.03.2020

    Mě šlo jen o to, že pilot není limit.¨

    Ale nestačila by pak spíše levnější mula pro nošení raket, bomb?
    Rakety jsou trošku levnější, než stavět Ai drony pro 10+g.

    Mě šlo jen o to, že pilot není limit.¨

    Ale nestačila by pak spíše levnější mula pro nošení raket, bomb?
    Rakety jsou trošku levnější, než stavět Ai drony pro 10+g.

 • fotr
  17:12 02.03.2020

  Elon Musk se v poslední době vyjadřuje ke spoustě věcí, vypadá jako že že se stal odborníkem na všechno ale často žvaní i naprosté kraviny. Zřejmě se rád poslouchá.
  Ani v tomto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Elon Musk se v poslední době vyjadřuje ke spoustě věcí, vypadá jako že že se stal odborníkem na všechno ale často žvaní i naprosté kraviny. Zřejmě se rád poslouchá.
  Ani v tomto případě nemá pravdu, éra pilotovaných bojových letadel rozhodně nekončí. Je sice pravda že robotizace bude stále pokračovat a zvyšovat svůj podíl i v letectví ale stále tu zůstane mnoho oblastí kdy bude člověk nezastupitelný a nenahraditelný.
  Jak je to dlouho co říkal Musk že vozy Tesla už nebudou potřebovat ani řidiče? Zatím je to ale tak že nejen vozy Tesla ale i další s autonomním řízením mají v současnosti neřešitelné nedostatky a jejich spolehlivost je tak nízká že se od spousty projektů už i úplně upustilo. Je to jen pár dní co jsem narazil na Youtube na nejnovější testy vozidel vybavených automatickým brzděním, respektivě zařízením které má zabránit srážce s chodcem. Ani jediná značka neuspěla na 100% a dokonce právě Tesla byla ve svém segmentu na ocasu a ,,zabila,, cca 75% cílů.
  Škoda že Musk nehovoří i o tomhle ale raději radí jeskyňářům jak zachraňovat lidi, vrtařům v Africe jak hledat vodu atd, atd.
  Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
   19:05 02.03.2020

   Muska je treba brat s rezervou. Nicmene je to vizionar a takovych je treba.
   A nejsem odbornik, ale skoro mam pocit, ze vyrobit plne autonomni automobil do bezneho provozu je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Muska je treba brat s rezervou. Nicmene je to vizionar a takovych je treba.
   A nejsem odbornik, ale skoro mam pocit, ze vyrobit plne autonomni automobil do bezneho provozu je slozitejsi nez vymyslet a vyrobit plne autonomni bojovou stihacku.;-)
   Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    20:26 02.03.2020

    Domnívám se že to tak není, auto sice musí reagovat (teoreticky) na více podnětů v provozu ale ta stíhačka musí zase reagovat daleko rychleji a také je toho u ní více ve hře. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Domnívám se že to tak není, auto sice musí reagovat (teoreticky) na více podnětů v provozu ale ta stíhačka musí zase reagovat daleko rychleji a také je toho u ní více ve hře. Nehledě na cenu a možné škody které dokáže napáchat.
    Je veliký rozdíl mezi tím když se vymkne kontrole nějaký autonomní osobák nebo stíhací, bojový letoun. Osobně jsem přesvědčen že ten letoun bude řádově náročnější než auto.
    Skrýt celý příspěvek

    • satai
     10:08 03.03.2020

     Zrovna ta rychlost je něco, co počítače zvládají snáze...

     Zrovna ta rychlost je něco, co počítače zvládají snáze...

  • danny
   15:37 03.03.2020

   fotr: Tesla s autonomním řízením zatím neumí ani odbočit na křižovatce. S bídou zvládne jezdit rovně a občas se bez nutnosti zásahu přenést přes odbočovací pruhy. Za předpokladu, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   fotr: Tesla s autonomním řízením zatím neumí ani odbočit na křižovatce. S bídou zvládne jezdit rovně a občas se bez nutnosti zásahu přenést přes odbočovací pruhy. Za předpokladu, že má plně automatizované velmi detailní mapové podklady, na trase není žádná rekonstrukce vozovky a přenosné značení, nesněží, neprší, všechny značky jsou nepoškozené, na vozovce se nenachází nečekaný předmět a není moc velký provoz.
   Vzhledem k tomu, že základním kamenem té autonomie je pořád a) vyhledat trasu v GPS navigaci b) sleduj bílou čáru c) před překážkou zastav nebo uhni d) rozpoznávání obrázků, tak se to fakt nikam dál nehýbe. Posledních pár let se ladí furt to samé a ne a ne to doladit.
   Skrýt celý příspěvek

   • shal
    19:22 09.03.2020

    Já mám pocit, že nesledujete dění. Zaprvé Tesly nepoužívají detailní mapové podklady a tedy se podle nic neřídí. Zadruhé dokážou jezdit dost dobře a to včetně rekonstrukcí. Na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já mám pocit, že nesledujete dění. Zaprvé Tesly nepoužívají detailní mapové podklady a tedy se podle nic neřídí. Zadruhé dokážou jezdit dost dobře a to včetně rekonstrukcí. Na internetu je k dispozici stovky videí. Dokáže jezdit za deště i sněžení a dokáže reagovat na nečekané předměty.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:17 10.03.2020

     Takže ty podmínky v tom video jsou jen náhoda?

     Takže ty podmínky v tom video jsou jen náhoda?

     • shal
      00:17 12.03.2020

      Myslíte, že se jedná o uzavřené silnice s kaskadéry?

      Myslíte, že se jedná o uzavřené silnice s kaskadéry?

     • shal
      00:23 12.03.2020

      Jedná se o okolí firmy kde probíhá testování. Jistě tu trasu již několikrát testovali, takže věděli co můžou očekávat (například že tam nejsou kruhové objezdy), ale nebylo to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jedná se o okolí firmy kde probíhá testování. Jistě tu trasu již několikrát testovali, takže věděli co můžou očekávat (například že tam nejsou kruhové objezdy), ale nebylo to divadýlko na předem připravené trase s tím že by auto nedokázalo zahnout na jiné křižovatce nebo jet trasu opačným směrem bez nějaké speciální přípravy.
      Skrýt celý příspěvek

  • shal
   19:20 09.03.2020

   Elon Musk se vyjádřil, protože se ho na to moderátor několikrát zeptal. Dost trval na vyjádření.

   Elon Musk se vyjádřil, protože se ho na to moderátor několikrát zeptal. Dost trval na vyjádření.

 • damik
  14:08 02.03.2020

  Tohle je relativne velmi jednoducha AI a ani zkuseny pilot nema proti ni sanci. Mozna ji sestreli jednou nebo dvakrat, ale nazvladne proti ni bojovat tydny nebo mesice. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je relativne velmi jednoducha AI a ani zkuseny pilot nema proti ni sanci. Mozna ji sestreli jednou nebo dvakrat, ale nazvladne proti ni bojovat tydny nebo mesice.

  https://magazine.uc.edu/editor...

  ...
  this AI has repeatedly bested other experts as well, and is even able to win out against these human experts when its (the ALPHA-controlled) aircraft are deliberately handicapped in terms of speed, turning, missile capability and sensors.
  ...
  said of that first encounter against ALPHA, “I was surprised at how aware and reactive it was. It seemed to be aware of my intentions and reacting instantly to my changes in flight and my missile deployment. It knew how to defeat the shot I was taking. It moved instantly between defensive and offensive actions as needed.”
  ...
  And, anymore, when Lee flies against ALPHA in hours-long sessions that mimic real missions, “I go home feeling washed out. I’m tired, drained and mentally exhausted.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:37 02.03.2020

   Pokud jsou ty obrázky u toho z daného boje, pak se jednalo o "dogfight".
   U toho se dá opravdu boj zjednodušit na matematický vzorec podobný šachu. Existuje omezený počet zatáček ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud jsou ty obrázky u toho z daného boje, pak se jednalo o "dogfight".
   U toho se dá opravdu boj zjednodušit na matematický vzorec podobný šachu. Existuje omezený počet zatáček než vám nebo protivníkovy dojde rychlost.
   Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  12:06 02.03.2020

  Zaujímavá je kritika nedostatku konkurencie Lockheedu. Pamätám si, že za podobnú poznámku sa tu rozdávali mínusy o 106 s vysvetlením, že americký systém kontroly výdajov je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavá je kritika nedostatku konkurencie Lockheedu. Pamätám si, že za podobnú poznámku sa tu rozdávali mínusy o 106 s vysvetlením, že americký systém kontroly výdajov je dokonalý a predražený vývoj nie je žiadny problém, lebo sa dodatočné investície tak či tak použijú na iné projekty.
  Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   13:16 02.03.2020

   Keby bol Musk akcionarom Lockheedu, Bohvie aky by mal nazor.

   Keby bol Musk akcionarom Lockheedu, Bohvie aky by mal nazor.

   • satai
    14:45 02.03.2020
    Oblíbený příspěvek

    Kdybys nebyl mimoň, Bůh ví, jaký bys měl názor.

    ... tyhle hypotetické situace.

    Kdybys nebyl mimoň, Bůh ví, jaký bys měl názor.

    ... tyhle hypotetické situace.

 • palo satko
  10:19 02.03.2020

  Umela inteligencia neurobi to čo chceš, ale to či si do nej naprogramoval. Je dost otazne, či tvorcovia AI pre stihačku pochopia cely problem meniacej sa bojovej situacie a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Umela inteligencia neurobi to čo chceš, ale to či si do nej naprogramoval. Je dost otazne, či tvorcovia AI pre stihačku pochopia cely problem meniacej sa bojovej situacie a nastavia adekvatne reakcie dronu-stihačky. tak či tak pre vytvorenie AI bude potrebne velky sumar realnych bojovych skusenosti ludi - pilotov doplneny o pravdepodobne predstavy o buducom nepriatelovi a bojisku. Všetko to môže predstavovat važny problem, ak letectvo sa dlhe roky nezapoji do ozbrojeneho konfliktu s rovnako vyspelym protivnikom. Piloti a ich velitelia nebudu mat kde ziskat skusenosti.
  Druhou vecou je, že ak bude v prevadzke len jeden druh bojoveho lietadla, všetky informacii budu degradovane prave vlastnostiami a schopnostiami toho lietadal. takže buduci dron Musk-35 može byt len bezpilotna F-35 so všetkymi plusami a mínusami F-35. Takže ked napr. Američania vyradia A-10 a nebudu s nim bojovat, nikdy nevytvoria odolny a relativne lacny dron, ktory by ho nahradil, lebo nebudu mat dobre realne udaje z moderneho bojiska.
  Skrýt celý příspěvek

  • diwalt
   11:26 02.03.2020
   Oblíbený příspěvek

   "Umela inteligencia neurobi to čo chceš, ale to či si do nej naprogramoval."

   Tohle už dávno není pravda. Současná AI vypadá úplně jinak. Jde o silně provázanou a natolik komplexní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Umela inteligencia neurobi to čo chceš, ale to či si do nej naprogramoval."

   Tohle už dávno není pravda. Současná AI vypadá úplně jinak. Jde o silně provázanou a natolik komplexní síť rozhodovacích algoritmů, že už není možné je programovat. Navíc programovat každou situaci je úplný nesmysl. U dnešní AI je naprogramována pouze ona síť a samotné učení AI probíhá tréninkem na testovací sadě dat. Následně se AI vypustí na simulované situace a zjišťuje se, jestli se rozhoduje správně. A pochopitelně se zkouší i v situacích, které nebyly součástí tréninkových dat, aby se ověřilo, jak se dané algoritmy rozhodují v neznámých situacích.

   Doporučuju si o tomhle trochu víc zjistit. Je to úplně jiný přístup než kdykoli dříve a každý rok se to skokově posouvá dopředu, vývoj je exponenciální - to bylo vidět třeba na AI použitých pro hry. Zatímco první generace současného typu AI (hluboké neuronové sítě) se třeba u hry typu šachy učila na reálných partiích odehraných lidskými hráči a trvalo to téměř rok, než porazila člověka, druhé generaci už totéž trvalo jen několik měsíců, třetí generace pak už byla postavena před hru go, kdy dostala jen pravidla a žádná tréninková data (reálně odehrané hry) a prostě odehrála sama proti sobě několik milionů partií během několika týdnů, následně porážela lidské hráče. Ta změna v přístupu a rychlost učení je skoro až děsivá. Nikdo už neprogramuje, jak se AI má zachovat, dostává jen a jen data a zpětnou reakci, jestli rozhodnutí je v pořádku či nikoli.

   Ono to v reálu pak znamená, že je sice pravda, že na začátku nebude dostatek zkušeností s novým typem konfliktu, ale AI je schopna se učit sama průběžně a mnohem rychleji než člověk. Navíc díky propojení v síti to znamená, že zkušenosti jednoho stroje (který může být nakonec ztracen) okamžitě využijí všechny ostatní stroje. Tedy strategie, která bude nepřítelem použita ke zničení stroje, bude účinná jen jednou.

   Vaše představy o možnostech AI jsou hluboko v minulosti. A problém je, že ač Musk se mýlí v tom, že F-35 jsou překonané, rozhodně má podstatně větší přehled o možnostech AI než valná většina lidí v oboru. On má reálná data, ví, jak fungují a jak se učí "jeho" auta. Ne, nejsou ještě autonomní, ale ten pokrok je tam velmi rychlý a rok od roku se zlepšují (přičemž se skrze aktualizace vše dostává i do starších modelů, což je také něco, co úplně mění veškeré uvažování).
   Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    12:24 02.03.2020

    diwalt,
    Všetko to čo opisujete sa odohrava v prostredi a za podmienok určenych "majitelom" AI. Lenže v realnom boji vstupuje do "hry" uplne iny "majitel" (iny dron alebo človek) ...
    Zobrazit celý příspěvek

    diwalt,
    Všetko to čo opisujete sa odohrava v prostredi a za podmienok určenych "majitelom" AI. Lenže v realnom boji vstupuje do "hry" uplne iny "majitel" (iny dron alebo človek) so svojimi vlastnymi algoritmami a boj sa nutne nemusi odohravat "u vas" ale v podmienkach a priestore ineho "majitela", kde naučene často neplati. Ta nepriatelska AI sa vôbec nemusi spravat tak ako vaša AI bola naučena a plus sama sa naučila. Napr. ma napropramovany samovražedny algoritmus ako prioritny. Napr. Vaš droh ktory ma nahradit F-35, nazval som ho Musk-35 pre komplexne informačne bojisko bude čelit lacnejšiemu jednoučelovemu hypersonickemu dronu, ktory ma za ulohu len ničit drony Musk-35.
    Porazka človeka v šachu, pokery alebo v počitačovej hre je zly priklad, lebo tieto suboje su limitovane zadanymi pravidlami a zadanim prostedim. Deep Blue vyhral, lebo vedel pravidla šachu, mal prislušny program a mal silny vypočtovy potencial, ale bol uplne bezbranny voči tomu, aby Garry Kasparov zobral velke kladivo a rozmlatil ho. Lenže aj tak sa da vyhrat nad počitačom šach, v pripade, že za vitazstvo sa nepovažuje šach-mat na šachovnici, ale vyhra ten kto drži v ruke šachovnicu a obe sady figurok. :)
    Prave sa bali najlepšia armada v ludskych dejina, ktora ma množstvo sofistikovanych zbrani a riešeni a odchadza z bojiska pastierov oviec a pestovatelov maku. Niektore veci proste vo vojne funguju nepredvidatelne a jedinečne.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:08 02.03.2020
     Oblíbený příspěvek

     Každý přece ví, že ta "nejlepší armáda" armáda se nebalí, protože by neuměla vyhrát válku s pěstitelem máku. Ozbrojený konflikt už vyhrála dávno a bez problémů by uměla pěstitele ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Každý přece ví, že ta "nejlepší armáda" armáda se nebalí, protože by neuměla vyhrát válku s pěstitelem máku. Ozbrojený konflikt už vyhrála dávno a bez problémů by uměla pěstitele máku třeba do posledního vyhladit, což není cílem a naštěstí ani v souladu s politikou demokracie. Opět každý ví, že problém je v tom, že ti pěstitelé máku nechtějí náš způsob života ani po 20letech vytrvalého "přesvědčování", takže asi je lepší je nechat být.
     Co se týká pilotované či nepilotované letecké techniky, není otázka jestli, ale pouze jen kdy. Podobně jako logaritmické pravítko nahradil elektronický systém řízení palby, pozorovací hlásky radar a mnoho dalších technik je v propadlišti dějin, tak prostě profese řidiče či pilota sedícího přímo v technice se blíží ke konci. Musk má určitě nejvíc zkušeností, ví co mluví a možná i proč to mluví (že by se chystal vyrábět takové stroje ?) Vše horší než F-35 bude do deseti let cvičný terč. Jediné kde bych pilotovanou stíhačku rád viděl, je airpolicing a klidně co nejlevnější 4.gen.
     Skrýt celý příspěvek

     • HonzaH
      17:04 02.03.2020

      O situaci v Afganistanu mi mluvite z duse. Jedine, co se nikomu nepodarilo, bylo Afgance presvedcit, aby se prestali podrezavat mezi sebou navzajem a zacit delat neco poradneho. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      O situaci v Afganistanu mi mluvite z duse. Jedine, co se nikomu nepodarilo, bylo Afgance presvedcit, aby se prestali podrezavat mezi sebou navzajem a zacit delat neco poradneho. Jinak vojensky je porazil v podstate kazdy. Diky bohu, totalni valka jako ve staroveku se uz nenosi, takze vyhladit obyvatelstvo Afganistanu zadna armada nechce.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      08:40 03.03.2020

      Tie slova o tom, že Američania by mohli vyhrat v Afganistane, keby všetkych Afgancov vyzabijali ani nemôžete mysliet važne. Ani Džingischan nemal ako vojnovy ciel všetkych ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tie slova o tom, že Američania by mohli vyhrat v Afganistane, keby všetkych Afgancov vyzabijali ani nemôžete mysliet važne. Ani Džingischan nemal ako vojnovy ciel všetkych vyvraždit a americky vojnovy ciel pre Afganistan je dobre znamy a jasne deklarovany. Bol to boj proti medzinarodnemu terorizmu a v Afganistane boj proti Talibanu, ktory podporoval podla Američanov terorizmus.
      Vysledok je ten, že v Afganistane je "terorizmus" a použiva sa proti okupantami dosadenej vlade a jej prisluhovačom a voči Američanom a samozrejme aj voči Čechom a Slovakom. Su to teroristi alebo vlastenci? Podla uhla pohladu. Ak použijeme ten "naš" tak su teroristi. Bohužial ten naš dnešny sa podoba je velmi podny hanebnemu nazoru na Atentat. Aj Gabčik bol v očiach Nemcov a mnohych obyvatelov Protektoratu terorista a zbytočne vyvolaval pomstu okupanta.
      Napisat, že terorizmus je afgansky spôsob života je hlupost. Afganci maju roznorode kultury určovane na jednej strane naboženstvom a na druhej spoločenskymi a vyrobnymi podmienkami. To, že niektori žiju ako pastieri a rolnici negeneruje terorizmus a ani ich kultura rodinej a a kmenovej spolupatričnosti nevedie ku strielaniu v Pariži.
      Cela vojna v Afganistne bola podvod. Dvojičky zničili teroristi z Blizkeho vychodu podporovani bohatymi Saudami a Bush Junior zničil Afganistan namiesto toho aby urobil poriadok s vlastnymi sponzormi. Američania prehrali, lebo prave podpisali "mierovu" dohodu s uhlavnym nepriatelom, ktoreho zničenie bolo hlavnym cielom vojny.
      Jura a tie sny o F-35 by si už mohol prestat snivat. Američania maju stovky F-35, ktore deklaruju ako bojaschopne. Videl si za posledne roky, že by niekde zmenili priebeh konfliktu, alebo priniesli do boja to čo tu o nich píšete. Ako je možne, že Iran "bombil" americke zakladne v Iraku? Prečo mu sto alebo dvesto F-35 nezničilo všetky rakety, radary a vojenske veliace strediska? Aj ked nie vtedy, tak o tyžden? Bolo by vymalovane v prospech USA a aj v Izraely by sa lepšie spalo. Niekde sa rozchadza realita s reklamou.
      Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    18:31 02.03.2020

    Aby si ai mohla sama trénovat musí napřed nastudovat desítky, tisíce, no spíše miliony lidmi odehraných her. Z těch si odvodí pravidla a podmínky boje a teprve potom může začít ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Aby si ai mohla sama trénovat musí napřed nastudovat desítky, tisíce, no spíše miliony lidmi odehraných her. Z těch si odvodí pravidla a podmínky boje a teprve potom může začít trénovat sama sebe. Pokud nemáte a) dostatečnou sadu leteckých soubojů, nemůžete začít z bodem b) trénování sama sebe.
    Bez těchto nepřekročitelných podmínek, nemáte šanci vytvořit obecnou Ai pro letecký boj. Můžete ji sice obecnou Ai pro vše, ale to už je "skynet".
    Skrýt celý příspěvek

    • satai
     10:11 03.03.2020

     To není pravda, Alpha Zero už nic takového jako a) nepotřebuje.

     To není pravda, Alpha Zero už nic takového jako a) nepotřebuje.

     • Jirosi
      12:44 03.03.2020

      Do Alpha Zero musíte zadat pravidla hry, aby si mohla hrát.
      Pravidla her kde se ty Ai testují jsou daná. Často poměrně jednoduchá (posunování figurek po šachovnici).
      Ale jaká ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Do Alpha Zero musíte zadat pravidla hry, aby si mohla hrát.
      Pravidla her kde se ty Ai testují jsou daná. Často poměrně jednoduchá (posunování figurek po šachovnici).
      Ale jaká pravidla tam chcete dát pro případ boje, války?
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      18:12 03.03.2020

      Máš snad dojem, že aerodynamika a chování senzorů a zbraní nejde definovat?

      Máš snad dojem, že aerodynamika a chování senzorů a zbraní nejde definovat?

     • Jirosi
      18:35 03.03.2020

      Nadefinovat jde vše, jen je otázkou jak moc se to bude blížit tomu co se pak skutečně stane na bojišti. Proto USA pořádají svoje Red Flag, atd. Teorie je krásné, ale praxe často ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nadefinovat jde vše, jen je otázkou jak moc se to bude blížit tomu co se pak skutečně stane na bojišti. Proto USA pořádají svoje Red Flag, atd. Teorie je krásné, ale praxe často vypadá jinak. Jinak nad Nevadskou pouští, jinak nad Evropou, atd.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      21:42 03.03.2020

      No a? Nikdo neříká, že si ty autonomní systémy nemůžeš prověřit i v simulaci proti lidem a pak v reálu poté, co si odlítají bambilion hodin v simulaci.

      Jinak tohle, co předvádíš, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No a? Nikdo neříká, že si ty autonomní systémy nemůžeš prověřit i v simulaci proti lidem a pak v reálu poté, co si odlítají bambilion hodin v simulaci.

      Jinak tohle, co předvádíš, už jsem slyšel tolikrát... Zejmena od lidí, co na začátku diskuse ani neměli ponětí, co a jak se opravdu dělá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:18 04.03.2020

      "Kde pak všichni jsou?" Tedy ty Ai co se dají snadno vyvinout, případně snadno dopravit...

      "Kde pak všichni jsou?" Tedy ty Ai co se dají snadno vyvinout, případně snadno dopravit...

     • satai
      12:01 04.03.2020

      Ja nerikam snadno. Jenom priprava simulatoru je hodne prace.

      Ale za svuj zivot uz jsem slystel tolik veci, co AI nikdy nedokaze... a dnes je to povazovano za trivialitu pomalu na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ja nerikam snadno. Jenom priprava simulatoru je hodne prace.

      Ale za svuj zivot uz jsem slystel tolik veci, co AI nikdy nedokaze... a dnes je to povazovano za trivialitu pomalu na urovni bakalarske prace.
      Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:09 02.03.2020

  No každopádně se můžeme rozloučit s víc věcma. První je relativně bezpečná orbita.

  Všechny tyhle dálkově řízený drony mají spojení přes satelit, ergo se nabízí masivní vývoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No každopádně se můžeme rozloučit s víc věcma. První je relativně bezpečná orbita.

  Všechny tyhle dálkově řízený drony mají spojení přes satelit, ergo se nabízí masivní vývoj "ničitelů satelitů". No a jelikož Musk zprovozňuje Starlink s tisícovkama satelitů (a další konkurenti si taky chtěj přihřát polívčičku) bude po jejich zničení nahoře docela slušněj maglajz. Ničit takový kvantum levně totiž půjde jen tak, že tam rozprsknete "pytel ložiskovejch kuliček" nebo nějakou podobnou metodou... :( V lepším případě se o ty družice jenom budou přetahovat hackeři...

  Druhá je defacto šmitec s ROE. Budou problémy se spojenim a s rychlostí reakce, tudíž logickej krok bude požadavek na větší autonomii a ta se bude neustále posouvat. Už dneska nemaj piloti bojovejch vrtulníků problém vysvačit raketou grupu děcek, nějakej robot se tuplem nebude žinýrovat a ti nahoře budou mít uplně luxusní výmluvu "jednalo se o chybu softwaru, pravujeme na jeho zlepšení".

  Dehumanizace konfliktů pak uvolní mocnostem ruce - díky absenci ztrát razantně klesne odpor domácího obyvatelstva k vojenským akcím někde v zámoří, protože lidi už si zvykli a nějaká vybombardovaná školka v Astánu je dneska každýmu víceméně volná, kde jsou ty časy kdy s veřejným míněním cvičila fotka popálený holčičky... :/
  Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   09:55 02.03.2020
   • (0)
   Oblíbený příspěvek

   Jen věcná připomínka - fyzicky zlikvidovat soustavu satelitů (plánované) velikosti starlinku je prakticky nemožné. Rozhodně to nepůjde udělat nenápadně a v přijateln rychle a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jen věcná připomínka - fyzicky zlikvidovat soustavu satelitů (plánované) velikosti starlinku je prakticky nemožné. Rozhodně to nepůjde udělat nenápadně a v přijateln rychle a útočník se v takovém případě vystaví masivní odvetě hrozící vyeskalovat až k regulérní válce. To nikdo z velkých hráčů riskovat nebude. Možná tak severní Korea nebo Írán, ale jen v případě že Kima nebo Ajatoláhy přestane bavit život...
   Skrýt celý příspěvek

   • technik
    13:01 02.03.2020

    Jen věcna připomínka. Zřejmě jste fundovanějši než Donald J Kessler protože on už v 70 letech předpovídal jaký bordel způsobí lidstvo na oběžné dráze. Způsobit takový bordel který ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jen věcna připomínka. Zřejmě jste fundovanějši než Donald J Kessler protože on už v 70 letech předpovídal jaký bordel způsobí lidstvo na oběžné dráze. Způsobit takový bordel který udělaly sražený USA a RF satelity není žádný problém cca 600 radarem zameritelnych úlomků dodnes vytváří velký problém pro řídící centra vesmírných objektů.
    Pro představu kolik wolframových kuliček o průměru 2 cm se může vejít do ruské hlavice? Stačí zasáhnout pár satelitu a jejich fragmenty zničí tu vaši síť tisíce satelitu s exponenciální časovou osou.
    Zajímalo by mě také jak silný laserový paprsek by musel být pro likvidaci satelitu v prostředí vakua a zda palubní zdroje jsou schopny takové lasery napájet. Satelity jsou díky konstrukci velmi lehký cíle ale stejně jako Muskova síť satelitu tak o orbitální válka bude jasná devize budoucnosti.
    Skrýt celý příspěvek

    • Horny
     15:29 02.03.2020
     Oblíbený příspěvek

     To jsme si nerozuměli - netvrdím, že vůbec není možné fyzicky zlikvidovat soustavu satelitů typu starlink; jen že je to z vojenského a praktického hlediska nesmysl.

     Totiž:

     1) ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To jsme si nerozuměli - netvrdím, že vůbec není možné fyzicky zlikvidovat soustavu satelitů typu starlink; jen že je to z vojenského a praktického hlediska nesmysl.

     Totiž:

     1) nelze provést jen takový nějaký "omezený" útok. Jednak jsou proti tomu plánované mnohatisícové konstelace (starlink, OneWeb, atd.) docela dost odolné (zlikvidovaných "pár desítek" satelitů velice rychle v řádu cca max desítek minut nahradí ostatní na orbitě) a hlavně takový útok by byl ekonomicky, politicky i vojensky ekvivalentní např. útokům na WTC a Pentagon.
     A protože jej prakticky nelze provést skrytě, útočník by extrémně riskoval eskalaci konfliktu až na samou hranici regulérní války, respektive za ní.

     2) samozřejmě je prakticky možné "zabordelit" nízkou orbitu až k nepoužití. To by ovšem tvrdě dopadlo na celou světovou ekonomiku, nehledě na fakt, že z viníka by se stal vyvrhel (přemýšlel jste někdy o tom, co asi udělaly ostatní země rusům ve filmu Gravitace?).
     Opět by nastala eskalace až na hranici (třetí světové?) války.
     A i kdyby z konfliktu útočník náhodou vyšel vítězně, stále by zůstala nepoužitelná LEO a celkově krajně omezené možnosti letů do vesmíru, což by jej silně ekonomicky poškozovalo ještě mnoho a mnoho dekád po ukončení konfliktu.

     - Pokud bude někdo chtít tyto konstelace napadnout, nepochybně to provede pomocí hackerů. Takový útok je možné provést skrytě, aniž by se dala veřejně, nade vší pochybnost prokázat odpovědnost konkrétní zemi.
     Osobně si umím teoreticky představit situaci, jak čínští hackeři nabouraní do systému vyšlou naráz všem satelitům starlinku příkaz "deorbitace", načež bude Čína svádět vinu na Severní Koreu.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:18 02.03.2020

      Asi takhle sít "Starlink" a podobné mají přinést proti současné síti.
      Pokud dnes napadnete nerobustní síť, je to stejné jako útok na robustní síť.
      V obou případech se bude jednat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Asi takhle sít "Starlink" a podobné mají přinést proti současné síti.
      Pokud dnes napadnete nerobustní síť, je to stejné jako útok na robustní síť.
      V obou případech se bude jednat o napadení, a v obou případech přijdete o satelitní spojení.
      Pokud budete mít orbitu plnou bordelu ze zničených satelitů. Opravdu vám nepomůže vyslat do toho další.
      LEO zůstane nedostupná pro všechny. Ono i ty tisíce satelitů "Starlinku" také zaplevelují orbitu. Nepřijde mi, že by byla SpaceX vyvrhel...
      Skrýt celý příspěvek

     • technik
      18:40 02.03.2020

      no já vás naprosto chápu ale vy asi nerozumíte mě. Já se nebavím o eskalaci konfliktu, já se bavím o regulérní válce, zejména technologicky vyspělých USA s Čínou nebo RF. Ona právě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      no já vás naprosto chápu ale vy asi nerozumíte mě. Já se nebavím o eskalaci konfliktu, já se bavím o regulérní válce, zejména technologicky vyspělých USA s Čínou nebo RF. Ona právě ta technologická vyspělost je v případě zničení satelitů jejich nevýhoda, budou muset nasadit pěšáky a proti RF nebo Číně prostě nemají šanci. Dřív nebo později se boj přesune také na orbit, ať už odposlechem družic, rušením datalinků, nabourání kryptografických protokolů, použití laserů vůči špionážním satelitům a další a další kroky vedoucí k poslání protivníka do vojenského středověku.
      Otázkou je zda poškození technologických zařízení (satelity) by vedlo k tak masové válečné odpovědi jak si myslíte. Osobně se domnívám že nikdo by nezakročil, protože se pořád jedná o vesmír a ten lidi až tolik nesere, na rozdíl od WTC, kde umírali lidé.
      Popravdě snažím se zamyslet nad tím, jaká z vymožeností které mi dávají satelity by mě přinutila jít kvůli jejich zničení do války, předpověď počasí, internet, navigace, mezinárodní komunikace?? Ani jedno, popravdě žilo by se nám stejně jako na začátku 90 let.
      Kessleruv syndrom je podle mě na pořadu dne, sice existují prostředky jak laserem odklánět trosky, ale v případě přesunutí boje na orbit by došlo k situaci, kdy satelity by měli malou šanci na přežití.
      Nemáte někdo zajímavý link kde by se zajímali těmito vesmírnými válkami?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:05 03.03.2020

      ". Já se nebavím o eskalaci konfliktu, já se bavím o regulérní válce, zejména technologicky vyspělých USA s Čínou nebo RF."

      Jenže dnes už i ty další státy jsou závislé na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ". Já se nebavím o eskalaci konfliktu, já se bavím o regulérní válce, zejména technologicky vyspělých USA s Čínou nebo RF."

      Jenže dnes už i ty další státy jsou závislé na technologiích.
      Jak Čína i Rusko by museli dislokovat značné síly jen k udržení národní soudržnosti. Ono sice máte 1 milion vojáků, ale kolik z nich skutečně můžete nasadit..
      Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      19:16 04.03.2020

      Jirosi: "Asi takhle sít "Starlink" a podobné mají přinést proti současné síti.
      Pokud dnes napadnete nerobustní síť, je to stejné jako útok na robustní síť. ..."

      - Nějak nerozumím ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: "Asi takhle sít "Starlink" a podobné mají přinést proti současné síti.
      Pokud dnes napadnete nerobustní síť, je to stejné jako útok na robustní síť. ..."

      - Nějak nerozumím řeči vašeho kmene. Mluvili jsme o situaci, kdy někdo (Čína, Rusko, Irán, KLDR ajpzm.) provede taktický úder na několik satelitů s cílem vyřadit funkci sítě nad nějakou konkrétní oblastí - tj. situace omezeného úderu. Proti té je starlink a podobné konstelace velice odolný.
      Například systém GPS je v současnoti tvořen 32 satelity, Iridium 66ti aktivními + 9ti jako záloha. Udělat v takovémto systému "díru" pomocí hrubé síly (protisatelitní střela) není (přinejmenším teoreticky) zase až tak těžké.
      Starlink bude tvořit 7518 družic ve výšce 440 km, 1584 v 550 km a 2825 v asi 1200 km. (V současné chvíli je operačních 297 ks. což ze SpaceX dělá největšího provozovatele satelitů na světě :D)

      Přibližně to bude vypadat takhle: https://www.youtube.com/watch?...

      V žádném případě jsem nemyslel vyslání dalších nových satelitů ze země. Ty eventuálně zničené prostě nahradí jejich sourozenci kteří poletí na oběžné dráze za nimi (trosky zničených odplují po směru orbity).

      Přibližně to vypadá takto:
      ¨https://www.youtube.com/watch?...

      Snad se tedy shodneme, že omezený úder síť nenaruší. Ano, pokud bude zlikvidován dostatečný počet družic, dojde ke "Kesslerovu efektu" a celá síť skončí. To by ale fakticky znamenalo regulérní válku a ztrátu možnosti letů do vesmíru, plus všechny ostatní důsledky, což už jsem ostatně psal výše.


      Jirosi: "... LEO zůstane nedostupná pro všechny. Ono i ty tisíce satelitů "Starlinku" také zaplevelují orbitu. Nepřijde mi, že by byla SpaceX vyvrhel..."

      - Jasně, z aktivit SpaceX je spousta lidí nervózní a někteří (astronomové) přímo zuří. Z videí je snad patrné proč. Nicméně je extrémní rozdíl vyslat na orbitu 100x víc družic než bylo doteď zvykem, ale všechny je řídit a mezi situací kdy z nedbalosti/nerozvážnosti/zlého úmyslu dojde k zablokování oběžné dráhy jako takové (viz. mnou zmíněný Kesslerův syndrom ve filmu Gravitace)


      technik: "... ale vy asi nerozumíte mě. Já se nebavím o eskalaci konfliktu, já se bavím o regulérní válce ..."

      - V tom případě by ale šlo o úder typu "porazili jste nás na hlavu, tak vám alepoň pořádně zavaříme". Jinak nedává "likvidace" nízké oběžné dráhy smysl.

      technik: " ... Osobně se domnívám že nikdo by nezakročil, protože se pořád jedná o vesmír a ten lidi až tolik nesere, na rozdíl od WTC, kde umírali lidé.
      Popravdě snažím se zamyslet nad tím, jaká z vymožeností které mi dávají satelity by mě přinutila jít kvůli jejich zničení do války, předpověď počasí, internet, navigace, mezinárodní komunikace?? Ani jedno, popravdě žilo by se nám stejně jako na začátku 90 let. ..."

      - Návrat do minulosti, byť nedávné by byl mnohem těžší než si myslíme. Kromě toho ztráty na celosvětové ekonomice by byly obrovské. Napsal jste to sám, ale nechápu proč to bagatelizujete - internet, navigace, předpověď počasí jsou v praxi kriticky důležité věci.
      Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    07:56 03.03.2020

    Samozřejmě že jsem myslel akci v případě regulérní války, v době míru si nikdo nějakou monstrakci proti soukromý satelitní síti nelajzne, max nějakej ten hacking nebo rušení...

    Samozřejmě že jsem myslel akci v případě regulérní války, v době míru si nikdo nějakou monstrakci proti soukromý satelitní síti nelajzne, max nějakej ten hacking nebo rušení...

 • dusan
  07:54 02.03.2020

  Problém robotických strojov je to, že sú ešte totálne "sprosté" : )

  Stačí sa pozrieť na "primitívne" autonómne autá. Napriek veľkým rečiam je autonómne riadenie stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém robotických strojov je to, že sú ešte totálne "sprosté" : )

  Stačí sa pozrieť na "primitívne" autonómne autá. Napriek veľkým rečiam je autonómne riadenie stále nepoužiteľné a to sa nároky nedajú porovnať s bojovým dronom. Isto v nejakých technických veciach už dokážu byť stroje šikovnejšie ako ľudia, ale v celkovom vnímaní sa nechytajú, lebo jednducho "vedia" len to v čo sú naprogramované ... a i to len za predpokladu, že všetko funguje ...

  Hocičo čo je "mimo" a s čím autori napočítali je pre robotický stroj neriešiteľné ... a toho môže byť v reálnom boji xy-vecí, takých čo nikoho ani nenapadnú. Reálny človek to vyrieši "ľavou zadnou" ... robotický stroj je z toho "na prášky" a je vôbec problém ako by sa mal nastaviť pri takých situáciách. Či zdrhnúť .... či zaútočiť ....alebo "to" ignorovať ..... najhorší prípad samozrejme je, že by zaútočil na svojich tvorcov .....
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:13 02.03.2020

   Přesně tak - žádné reálně použitelné autonomní auto ještě neexistuje a Musk už pohřbívá pilotované bojové letouny.

   Přesně tak - žádné reálně použitelné autonomní auto ještě neexistuje a Musk už pohřbívá pilotované bojové letouny.

   • Jura99
    08:18 02.03.2020

    Autonomní auto samozřejmě existuje, dost se ale liší podmínky provozu na pozemních komunikacích a provoz ve vzduchu.

    Autonomní auto samozřejmě existuje, dost se ale liší podmínky provozu na pozemních komunikacích a provoz ve vzduchu.

    • dusan
     08:30 02.03.2020

     Isto .... ak sa dá autonómne auto do labáku, tak funguje : )

     Prečo ... lebo sa eliminuje všetko "mimo programu" .... v reálnom živote nefunguje žiadne .... čo viem, tak ak niečo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Isto .... ak sa dá autonómne auto do labáku, tak funguje : )

     Prečo ... lebo sa eliminuje všetko "mimo programu" .... v reálnom živote nefunguje žiadne .... čo viem, tak ak niečo akože "funguje" tak je podmienkou "dozor vodiča" čo v praxi znamená, že to nie je autonómne vozidlo, ale len paródiu na túto tému.

     Ak sa mýlim, budem rád ak mi niekto dokáže opak.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:52 02.03.2020

      autonomní kolejová vozidla fungují perfektně (např. metro bez řidiče). Je to především díky tomu, že na kolejích je o řád méně chaosu než na silnici. Obdobně to je ale i ve ...
      Zobrazit celý příspěvek

      autonomní kolejová vozidla fungují perfektně (např. metro bez řidiče). Je to především díky tomu, že na kolejích je o řád méně chaosu než na silnici. Obdobně to je ale i ve vzduchu.
      Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      09:18 02.03.2020

      Jura99

      Isto .... už z princípu je koľajové vozidlo dosť limitované .... trasa je jasná, tá je chránená pred okolím zábradlím, mostom, tunelom .... čiže v princípe je to naozaj ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Isto .... už z princípu je koľajové vozidlo dosť limitované .... trasa je jasná, tá je chránená pred okolím zábradlím, mostom, tunelom .... čiže v princípe je to naozaj "život" ...ale tie podmienky sú blízke tým "labákom" .... väčšina rizík sa eliminuje konštrukciou samotnej dráhy koľajového vozidla. Ale čo viem tak ja tam vždy "stop tlačidlo" pre cestujúcich ... inak povedané ... desiatky ľudí má možnosť zasiahnuť ....
      Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     11:46 02.03.2020

     Jistě že autonomní auta už existují, ale pořád ještě nejsou použitelná v reálném provozu ani v tak ukázněných zemích jako je Kanada nebo USA. A zkuste si je představit třeba v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jistě že autonomní auta už existují, ale pořád ještě nejsou použitelná v reálném provozu ani v tak ukázněných zemích jako je Kanada nebo USA. A zkuste si je představit třeba v Itálii nebo ve Francii :-). Ve vzduchu je situace o trochu jednodušší z hlediska řízení (3D) ale na druhé straně jsou další specifické vlivy (počasí), omezení, regulace a ohrožení, která na zemi nejsou. A u bojového letounu to bude ještě složitější. Takže zůstávám skeptikem :-).
     Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:16 02.03.2020
   Oblíbený příspěvek

   Nesmysl. Veškerá přesnost zásahu je už pár desítek let díky robotu (automatu), lidské senzory (zrak, sluch,..) a lidské navedení (precizní ruka) jsou velice nespolehlivé, náročné ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nesmysl. Veškerá přesnost zásahu je už pár desítek let díky robotu (automatu), lidské senzory (zrak, sluch,..) a lidské navedení (precizní ruka) jsou velice nespolehlivé, náročné na výcvik a liší se člověk od člověka. Takže jediné co zbývá je odebrat člověka ze sedačky letadla a nahradit jej spolehlivým datovým spojením do vzdáleného řídícího střediska.
   Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    08:33 02.03.2020

    "spoľahlivé dátové spojenie" .... už toto je nereálna podmienka ....

    Samozrejme pri lacnom drone to nie je zásadný problém ... odpíše sa ...ale pri veľmi drahom stroji za desiatky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "spoľahlivé dátové spojenie" .... už toto je nereálna podmienka ....

    Samozrejme pri lacnom drone to nie je zásadný problém ... odpíše sa ...ale pri veľmi drahom stroji za desiatky miliónov dolárov určeného do priameho boja je to zatiaľ totálne mimo reality ....
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:49 02.03.2020

     pro USA je přijatelnější ztráta milionů USD, než ztráta života obsluhy. Myslím, že prosazuješ koně v době nástupu motorů.

     pro USA je přijatelnější ztráta milionů USD, než ztráta života obsluhy. Myslím, že prosazuješ koně v době nástupu motorů.

     • dusan
      09:14 02.03.2020

      No nie som sám : )

      Už 6.generácia stíhačiek mala byť bez pilotov ... a zasa budú. Samozrejme s možnosťou diaľkového (nie autonómneho) ovládania ... ale zatiaľ je evidentne zhoda v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No nie som sám : )

      Už 6.generácia stíhačiek mala byť bez pilotov ... a zasa budú. Samozrejme s možnosťou diaľkového (nie autonómneho) ovládania ... ale zatiaľ je evidentne zhoda v tom, že ostaneme pri tých "koňoch" ....
      Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  07:31 02.03.2020
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Myslím že F-35 o svůj smysl ještě hned tak dlouho nepřijde, jen se budou držet v pozadí a koordinovat samotný úder bezpilotních strojů, které odvedou onu špinavou a nebezpečnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že F-35 o svůj smysl ještě hned tak dlouho nepřijde, jen se budou držet v pozadí a koordinovat samotný úder bezpilotních strojů, které odvedou onu špinavou a nebezpečnou práci. V podstatě tedy F-35 bude fungovat jako komunikační uzel, předsunutý radar a hlavně zprostředkovávat informace dál. V této funkci nemusí být nějak skvěle manévrovatelný a hlavně na plno využije všechnu tu elektroniku co má. Myslím že ještě dlouho bude trvat, než konkurence vytvoří něco alespoň trochu podobného.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  07:09 02.03.2020

  Propagandistický deník Sputnik News otiskl komentář Konstantina Sivkova, člena Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd, podle kterého Musk nerozumí vojenství.

  „Řízení na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Propagandistický deník Sputnik News otiskl komentář Konstantina Sivkova, člena Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd, podle kterého Musk nerozumí vojenství.

  „Řízení na dálku, které Musk také navrhuje, se dá snadno neutralizovat. Bezpilotní stroj přistane na cizím území a bude použit proti svým tvůrcům,“ uvedl Sivkov. To můžeme brát za důkaz, že Musk uvažuje správným směrem.

  Takže podľa tohto ruského akademika aby sa toto nestalo, bude ešte sto rokov treba pilotované lietadla - istota je istota.
  Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   08:26 02.03.2020

   To není vize budoucnost... To se už stalo v Íránu :D Oni získali sentinela, predátora a další us. drony a zpětným inženýrstvím vyvinuli svoje drony. Shahed129, nebo drony vzhledově ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To není vize budoucnost... To se už stalo v Íránu :D Oni získali sentinela, predátora a další us. drony a zpětným inženýrstvím vyvinuli svoje drony. Shahed129, nebo drony vzhledově vypadající, jako sentinel atd.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:58 02.03.2020

    to ale není žádná novinka, že nepřítel ukořistí stroj protistrany a věci, které neznal, se snaží napodobit. Třeba synchornizace kulometů s vrtulí v první světové, tu ukořistili ...
    Zobrazit celý příspěvek

    to ale není žádná novinka, že nepřítel ukořistí stroj protistrany a věci, které neznal, se snaží napodobit. Třeba synchornizace kulometů s vrtulí v první světové, tu ukořistili Němci. Příkladů je hodně dlouhá řada.
    Skrýt celý příspěvek

    • Pauli
     10:11 02.03.2020

     Jen reaguji na větu : . Bezpilotní stroj přistane na cizím území a bude použit proti svým tvůrcům

     Jen reaguji na větu : . Bezpilotní stroj přistane na cizím území a bude použit proti svým tvůrcům

     • Jura99
      12:06 02.03.2020

      však ani to není novinka, i mnoho pilotovaných strojů přistálo neporušených na cizím území a bylo využito ke zkoumání, např. známý případ Fw-190, se kterým omylem přistál Lt. Faber ...
      Zobrazit celý příspěvek

      však ani to není novinka, i mnoho pilotovaných strojů přistálo neporušených na cizím území a bylo využito ke zkoumání, např. známý případ Fw-190, se kterým omylem přistál Lt. Faber v Británii, zčásti kvůli českému pilotovi Trejtnarovi, který jej v boji "zamotal".

      strikehawk: díky za opravu
      Skrýt celý příspěvek

    • strikehawk
     11:15 02.03.2020

     V tomto máš trochu neúplné informace protože mechanický způsob synchronizace dle Fokkerova patentu zavedli v 1916 Němci a vymetli s ním nebe od spojenců, kteří vyřešili svůj způsob ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V tomto máš trochu neúplné informace protože mechanický způsob synchronizace dle Fokkerova patentu zavedli v 1916 Němci a vymetli s ním nebe od spojenců, kteří vyřešili svůj způsob synchronizace až za dlouhý rok.
     Primitivní odražeč střel namontovaný na vrtuli byl francouzský vynález a byl skutečně ukořistěn Němci ale ti se jeho principem zjevně vůbec neinspirovali a zavedli mnohem dokonalejší způsob
     Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      11:49 02.03.2020

      On ten odrážecí klín byl opravdu brutální způsob řešení, takže se vůbec nedivím, že ho Němci neookopírovali :-). Vemte si jen, že každá třetí kulka z vašeho kulometu trefí vaši ...
      Zobrazit celý příspěvek

      On ten odrážecí klín byl opravdu brutální způsob řešení, takže se vůbec nedivím, že ho Němci neookopírovali :-). Vemte si jen, že každá třetí kulka z vašeho kulometu trefí vaši vlastní vrtuli. Chudák vrtule a chudák motor !
      Skrýt celý příspěvek