Ozbrojenci používají Humvee v Sýrii

Foto: Humvee v rukou bojovníků ISIL. / AP
Foto: Humvee v rukou bojovníků ISIL. / AP 

Ozbrojenci z řad ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) využívají v Sýrii ukořistěná vozidla Humvee irácké armády. Vozidla se již zapojila do bojů s konkurenčními povstaleckými skupinami.  

Ukořistěnou bojovou techniku protivníka používá často druhá strana jako trofej a důkaz svých úspěchů. Současná situace je o to více nemilá, že trofejí je ikonické vozidlo americké armády HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), neboli Humvee.Informace o vozidlech Humvee v Sýrii přinesla agentura Reuters, která citovala britskou monitorovací skupinu působící v Sýrii Syrian Observatory for Human Rights. Povstalci údajně vozidla použili k obsazení vesnice nedaleko města Azaz u tureckých hranic.

 

ISIL používá ukořistěnou techniku i v Iráku, kde také vede boj s jinými konkurenčními skupinami. Již několikátý den bojují mezi sebou, ještě nedávno spolupracující, sunnitská ISIL a sunnitský súfijský vojenský řád Nakšbandíja. V řádu slouží řada bývalých špičkových důstojníků husajnovské armády, zejména z někdejších elitních Republikánských gard. 

 

Je nejasné, kolik vozidel a v jakém stavu ISIL ukořistil irácké armádě. Na přiloženém videu lze napočítat minimálně osm vozidel Humvee, některé bez zjevných známek poškození.

 

"Ministerstvo obrany není schopno poskytnout informace o stavu iráckého vojenského vybavení," říká pro Military.com Bill Speaks, mluvčí Pentagonu. "Budete se muset zeptat Iráčanů." Video: Ukořistěné Humvee irácké armády. / YouTube

Američané nechali Iráčanům celkově 10 000 vozidel Humvee. Málo vycvičení a neorganizovaní iráčtí vojáci však před bojovníky ISIL techniku houfně opouštěli, aniž by se ji snažili nějakým způsobem znehodnotit.

 

ISIL se tak na svých Twitter a YouTube účtech pyšni ukořistěnými vozidly MRAP nebo dokonce tanky. Podle všeho bojovníci ISIL ukořistili po vyrabování Mosulu rovněž 52 děl.Je však otázkou, jaké strategické výhody může ukořistěná technika bojovníkům ISIL přinést. Bez přísunu náhradních dílů,  munice  a kvalitního servisu nelze dlouhodobě takto komplikovanou techniku provozovat.Na druhou stranu ukořistěná technika vyvolává vážné pochyby o schopnosti iráckých sil zajistit nejmodernější techniku a vybavení, aby nepadla do nepovolaných rukou.Jak připomíná Military.com, do Iráku již brzy dorazí moderní stíhačky F-16IQ Block 52. Ostatně problém se týká i České republiky, od které chce Irák nakoupit bitevníky L-159 ALCA a také použité bitevní vrtulníky Mi-24/35 „Hind“.

Zdroj: Reuters, Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Politická nestabilita žene Libyi do hlubin chaosu

Situace v Libyi se zhoršuje každým dnem. Velké množství zbraní, které se mezi lidmi rozšířilo po ...

Irák: Blízkovýchodní hra o trůny pokračuje

Radikálové z hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) úspěšně táhnou Irákem a často bez jediného ...

Robotické konvoje šetří palivo

Roboti, kam se podíváš! Po robotických autech přicházejí robotické konvoje. Americká firma Peloton ...

Povstalci ničí irácké tanky M1A1 Abrams

V Iráku se vedou tvrdé boje mezi sunnitskými ozbrojenci z ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • GAVL
  20:34 25.06.2014

  Myslím, že by jisté národy měli přestat strkat frňák do jiných zemí a způsobovat tam větší bordel než tam je a nebo byl. Nejhorší pro lidstvo jsou velké národy s ještě větším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že by jisté národy měli přestat strkat frňák do jiných zemí a způsobovat tam větší bordel než tam je a nebo byl. Nejhorší pro lidstvo jsou velké národy s ještě větším mindrákem. Pak to takhle dopadá a zas na to dojedou na všech stranách ti slušní nenásilničti lidé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  11:58 25.06.2014

  Tak to je v pořádku, vždyť ISIL je cvičen v Jordánsku klukama z SSA a sponzorován jak z SSA, tak hlavně přes kamarády SSA ze Saudské Arábie a Kataru :) ISIL také bojuje za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to je v pořádku, vždyť ISIL je cvičen v Jordánsku klukama z SSA a sponzorován jak z SSA, tak hlavně přes kamarády SSA ze Saudské Arábie a Kataru :) ISIL také bojuje za nesekularizovanou demokracii, jak nám západ namlouvá a přes hranici už sou z nich terroristé :)
  Skrýt celý příspěvek