MUTT – tažné robotické vozidlo pro námořní pěchotu

Foto: MUTT (Multi-Utility Tactical Transport). / General Dynamics Land Systems
MUTT (Multi-Utility Tactical Transport); Větší foto / General Dynamics Land System

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) testuje nové zásobovací robotické vozidlo MUTT (Multi-Utility Tactical Transport). Vozidlo je schopno převážet náklad, senzorické vybavení i zbraňové systémy. Předností vozidla je rafinovaně jednoduchý způsob řízení směru jízdy.  

MUTT je další z řady vojenských robotických vozidel testovaných ozbrojenými silami Spojených států. Na rozdíl od extrémně progresivního chodícího robota LS3 (LS3 Legged Squad Support System) vyniká MUTT jednoduchou kolovou konstrukcí a neméně jednoduchým ovládáním.

Oproti LS3 má sice MUTT nižší prodůchodovost nejtěžším terénem, ale je mnohem jednoduší (levnější), stabilnější, rychlejší, agilnější nebo jednoduší na servis a údržbu. Jinak řečeno, MUTT má oproti LS3 mnohem větší šanci na zavedení do výzbroje. Ostatně koncepčně podobného kolového robota testuje také americká armáda (U.S. Army) v rámci programu SMSS (Squad Mission Support System).

Robot MUTT byl poprvé představen 25. záři na sympoziu Modern Day Marine pořádané americkou námořní pěchotou. Výrobcem je General Dynamics, resp. jeho divize pro pozemní systémy General Dynamics Land Systems.

MUTT se pyšní kompaktními rozměry a nízkou hmotností. Na šířku měří 137 cm a na délku 152 cm. Hmotnost vozidla je 350 kg. MUTT lze problémů s výsadkem transportovat ve vrtulnících CH-53K King Stallion nebo konvertoplánech CV-22 Osprey.

MUTT pomůže s odlehčením nákladu. Je schopen převážet zraněného, vybavení pro boj s IED, případně komunikační balíček. Je opravdu všestranný,“ říká Steve Rash, z obchodního oddělení General Dynamics Land Systems. MUTT je schopen unést 272 kg nákladu a je dokonce obojživelný. Dokáže plavat. Při plavání unese 136 kg.“

Vozítko má obrovskou výhodu – elektrickou pohonnou jednotku. Na rozdíl od spalovacího motoru má elektrický pohonný systém řadu předností. Oproti spalovacímu motoru je elektrický pohon konstrukčně jednoduší, prakticky bezporuchový a nepotřebuje ke svému fungování mazivo. Obrovskou taktickou výhodou je téměř bezhlučných chod.

Na vozidle MUTT najdeme pouze pevné nápravy. Změna směru se tak děje pomocí přibrzďování jednotlivých kol. Zdroje však mlčí, zda vozidlo pohání jeden nebo více (pravděpodobnější varianta) elektromotorů.

Elektrická pohonná jednotka čerpá energii z lithium-iontových baterií. Při plném zatížení dokáže vozidlo urazit až 24 km. Samozřejmě, kopcovitý a těžký teren dojezd výrazně snižuje. Na druhou stranu lze baterii snadno vyměnit. S technickým pokrokem pak lze do vozidla časem umístit výkonnější baterie.

Vůbec nezajímavější je ale systém řízení. Zapomeňte na desítky senzorů, komplikovanou elektroniku a software s miliony řádky kódů. Řízení se ději pomocí speciálního ocelového lanka, které si vedoucí voják zachytí k taktické vestě. Vozidlo však lze řídit i pomocí dálkového ovládaní.

MUTT dokáže sledovat pohyb lanka a podle toho měnit směr jízdy. Samozřejmostí je zohlednění terénních nerovností nebo kopcovitého terénu. Vše je velmi intuitivní a jednoduché – voják de facto táhne vozidlo za sebou. V případě potřeby je samozřejmě možné se od robotického vozidla okamžitě odpoutat. 

Robotické vozítko MUTT podstoupilo již první vojenské testy. Ve výcvikovém prostoru Yuma Proving Ground americká námořní pěchota testovala dvě vozidla. Jedno vozidlo neslo komunikační vybavení, druhé pak munici a další vybavení mariňáků. Jak je vidno z přiloženého videa, na vozidlo není problém umístit ani nejrůznější zbraňové systémy.  

Zdroj: Defense Tech

Nahlásit chybu v článku


Související články

Robotická zbraňová stanice pro dopravní vrtulníky

Izraelská firma Duke Airborne Systems vyvinula robotický zbraňový systém pro střední dopravní ...

Robotické konvoje šetří palivo

Roboti, kam se podíváš! Po robotických autech přicházejí robotické konvoje. Americká firma Peloton ...

3D tisk: Tichá revoluce ve vojenství

Trojrozměrný tisk nemá takový mediální lesk jako nejnovější zbraně v podobě stíhaček, tanků nebo ...

Laserová střelecká věž pro bojová letadla

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci programu ABC (Aero-adaptive Aero-optic Beam Control) ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Petr M
  22:31 29.09.2014

  Zásobovací robotické vozidlo MUTT... Dojezd po rovince 24 km, v terénu výrazně méně, co až dojdou baterie někde v pustině? Náhradní baterie taky něco váží a zabere místo v ...Zobrazit celý příspěvek

  Zásobovací robotické vozidlo MUTT...
  Dojezd po rovince 24 km, v terénu výrazně méně, co až dojdou baterie někde v pustině? Náhradní baterie taky něco váží a zabere místo v nákladovém prostoru.
  Snad jedinná výhoda tohoto je tichý chod.

  Daleko efektivnější ve většině situací, by byla pracovní čtyřkolka s přívesem, nejspiš i daleko levnější, klidně se může vést 6 vojáků i s nákladem, něž, aby šlapali po svých vedle tohoto vozítka...Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:30 29.09.2014

  Heh ,vypada skvele,uz vidim marinaka jak ma v ruce trimetrovy klacek na tom lanko a veze si prdel:)

  Heh ,vypada skvele,uz vidim marinaka jak ma v ruce trimetrovy klacek na tom lanko a veze si prdel:)

Načítám diskuzi...