Na pozadí syrské občanské války: Izrael vs. Hizballáh

Foto: Před několika dny při leteckém úderu zemřel Sámir Kantar, člen radikálního hnutí Hizballáh. Útok provedl s největší pravděpodobností Izrael. / Darko Bandic/AP
Před několika dny při leteckém úderu zemřel Sámir Kantar, člen radikálního hnutí Hizballáh. Útok provedl s největší pravděpodobností Izrael. / Darko Bandic/AP

Před několika dny zemřel při leteckém útoku v Sýrii Sámir Kantar, člen radikálního hnutí Hizballáh, který byl dlouhá léta vězněn v Izraeli za čtyřnásobnou vraždu. K útoku se nikdo nepřihlásil. Hizballáh však ve svém oficiálním prohlášení ze zabití Kantara obvinil Izrael. 

Historická spravedlnost

“V 10:15 v sobotu 19. prosince sionistická bojová letadla zasáhla obytný dům ve čtvrti Jaramana v Damašku,” uvedl Hizballáh v oficiálním tiskovém prohlášení pro tiskovou agenturu Al-Manar. “Představený všech osvobozených z izraelských věznic, bratr Mujahid Samir Kuntar, se stal mučedníkem spolu s několika syrskými občany během útoku."

Syrská oficiální média a Hizballáh připisují útok Izraeli a označují ho za “ teroristický útok”. “Rada ministrů odsuzuje tento teroristický útok, který zabil mnoho nevinných civilistů, včetně hrdiny Sámira Kuntara, staršího z libanonských vězňů strádajícího v izraelském vězení,” uvedla syrská vláda ve svém oficiálním tiskovém prohlášení.

Izrael se k události vyjadřuje zdrženlivě. "V souvislosti s danou věcí nemohu nic potvrdit ani vyvrátit," řekl v rozhlasové stanici Israel Radio ministr pro výstavbu Joav Gallant. "Je dobře, že lidé jako Sámir Kantar nebudou součástí našeho světa," dodal.  

V průběhu let provedl Izrael řadu náletů na cíle v Sýrii, především proti dodávkám íránských zbraní Hizballáhu. Jak připomíná The New York Times, Izrael sice nepřiznal odpovědnost k útoku, ale provedení útoku vypovídá o špičkově provedené zpravodajské akci, kterou je schopno připravit jen několik zpravodajských mocností světa. Jak uvedl Eyal Ben-Reuven, penzionovaný izraelský generál pro izraelský rozhlas, v komentáři pro The New York Times, Izrael je jednou z takových mocností.

Několik hodin po útoku vypálil Hizballáh tři rakety na sever Izraele. Izrael na oplátku vypálil směrem na Libanon, nedaleko města Zebqeen, osm dělostřeleckých granátů. Střely Hizballáhu dopadly nedaleko města Naharíja, aniž by někoho zranily nebo způsobily škody na majetku.

Příznačné je, že Kuntar právě ve městě Naharíja jako šestnáctiletý v roce 1979 vzal jako rukojmí muže a jeho čtyřletou dceru. Před očima dcery muže zastřelil a dívce rozbil hlavu pažbou zbraně. Zemřela i její dvouletá sestra, protože matka se při přepadení domu skryla a ve snaze utišit holčičku ji udusila.

Kuntar také při přechodu hranice a následné přestřelce zabil dva izraelské policisty. Útok byl považován za jeden z nejbrutálnějších teroristických útoků v dějinách Izraele.

V roce 2008 byl Kuntar propuštěn výměnou za těla dvou zabitých izraelských vojáků. Po propuštění byl v Libanonu, Sýrii a Íránu považován za hrdinu. Bašar Assad v roce 2008 udělil Kuntarovi syrský Řád Za zásluhy a o rok později Kuntara ocenil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Kuntara nakonec v Sýrii našla izraelská letecká puma (nebo raketa). Smadar Haran, matka, která přežila útok Kuntara, označila jeho zabití za “historickou spravedlnost”. Podle Hizballáhu při leteckém útoku zemřelo dalších osm syrských občanů. V troskách budovy měl zemřít i další čelní představitel Hizballáhu Farhan Shaalan.

Kantar vždycky popíral zabití dívky nebo jejího otce - oba měli zemřít při přestřelce s izraelskými policisty a vojáky. Nicméně po propuštění v roce 2008 v rozhovoru pro Al-Džazíru uvedl, že jeho operace v roce 1979 měla “civilní a vojenské cíle”

“Neexistují žádné civilní cíle (v Izraeli - pozn. red) - “civilní” je v uvozovkách. Sionisti sami sebe definují jako izraelské vojáky, kteří jsou na dovolené 11 měsíců každý rok,” uvedl pro Al-Džazíru v roce 2008 Kantar.

Podle Al-Džazíry patřil Kantar mezi sektu Drúzů a po svém propuštění se vypracoval na jednoho z hlavních velitelů Hizballáhu. Věří se, že Kantar měl verbovat v Sýrii příslušníky Drúzů a začleňovat je do polovojenských jednotek věrných Bašáru Asadovi.

Nepřítel č.1 Izraele

Otázkou nyní je, zda dojde po útoku o otevření nové fronty mezi Izraelem a Hizballáhem. V současné době existuje mezi Hizballáhem a Izraelem příměří, dohodnuté OSN po 34 dní dlouhé válce z roku 2006. Na začátku tohoto roku však Hizballáh zabil dva izraelské vojáky jako odplatu za jiný útok, při kterém Izrael při leteckém útoku zabil pět operativců Hizballáhu.

Izrael považuje Hizballáh dlouhodobě za jednu ze svých hlavních bezpečnostních rizik. Jak připomíná izraelský expert na radikální islám Šmuel Bar, Izrael nevnímá Hizballáh jako libanonskou organizaci. Podle Izraele je Hizballáh arabsky mluvící (v Íránu se mluví persky), v Libanonu usídlená pobočka íránských revolučních gard.

Írán po léta využíval Sýrii k dodávkám zbraní a balistických raket pro Hizballáh, za tiché podpory vlády Bašára Assada. Zapojení Hizballáhu a Íránu do války v Sýrii na straně Bašára Assada má za cíl právě udržet syrský zásobovací koridor.

Zajímavá je role Ruska v Sýrii. Jak připomíná The New York Times, komentátoři naklonění syrské vládě se ptají, proč izraelská letadla nezasáhla syrská protivzdušná obrana nebo je nezachytily ruské stíhačky. Podle odborníků však izraelská letadla zřejmě nepřekročila hranice Sýrii a vypálila čtyři až pět střel dlouhého dosahu z izraelského vzdušného prostoru.

Použité zbraně

Izrael mohl při útoku použít celou řadu přesně naváděné munice vzduch-země s dlouhým dosahem. Pokud izraelská letadla útočila z izraelského vzdušného prostoru, musela munice překonat vzdálenost asi 60 km. Takovou vzdálenost dokáže překonat řada izraelských leteckých zbraní.

Letecká puma Spice (Smart, Precise Impact, Cost-Effective), což je chytrá okřídlená verze klasické “hloupé” letecké pumy, má dolet až 100 km. K dispozici jsou verze Spice 250 (113 kg), Spice 1000 (453 kg) a Spice 2000 (904 kg). Puma zasahuje cíl s přesností 3 metry. Puma se na cíl navádí pomocí GPS případně pomoci elektro-optické naváděcí hlavice (cíl je ozařován laserem).

Izrael vlastní také střelu vzduch-země Popeye (Popeye II) s doletem 78 km nebo nejvýkonnější Popeye Turbo ALCM s doletem až 320 km. Naváděcí elektro-optická hlavice je stejná jako u pumy Spice. Střelu mohou používat například izraelské stíhačky F-16I Sufa. Bojová hlavice Popeye obsahuje 340 kg výbušnin.

Izrael mohl rovněž sáhnout po lehké střele Delilah s doletem až 250 km a s kruhovou odchylkou v cíli pouhý jeden metr. Delilah má navíc schopnost patrolovat nad oblastí a po potvrzení cíle provést vlastní útok. Bojová hlavice střely Deliliah obsahuje 30 kg výbušnin.

Komentář Armádních novin
Je těžké uvěřit, že Izraelci o leteckém úderu minimálně dopředu neinformovali ruskou stranu. Otázkou nyní je, jak se Hizballáh bude stavět k ruskému angažmá v Sýrii. Z nynějšího pohledu Rusko posvětilo Izraeli letecký úder na pozice v Sýrii proti Hizballáhu, který stojí v občanské válce v Sýrii na stejné straně, jako Rusko. 

Zdroj: The New York Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Západní koalice proti Islámskému státu získává další země

Německá spolková vláda v úterý 1. prosince schválila nasazení armády do operací proti Islámskému ...

Írán se zajímá o ruské zbraně za miliardy dolarů

Rusko před několika dny začalo posílat do Íránu první komponenty protileteckého a protiraketového ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • shal
  01:55 27.12.2015

  dusan: Co je špatné na tom, že v Židovském státě je oficiálně podporovaná Židovská víra? Vždyť to je naprosto logické a legitimní.

  dusan: Co je špatné na tom, že v Židovském státě je oficiálně podporovaná Židovská víra? Vždyť to je naprosto logické a legitimní.

 • dusan
  14:25 23.12.2015

  http://svet.sme.sk/c/8033139/b...

  RiMr71 ... svet nie je čierno-biely ...

  http://svet.sme.sk/c/8033139/b...

  RiMr71 ... svet nie je čierno-biely ...

 • dusan
  14:20 23.12.2015

  RiMr71 Tvoje čiernobiele videnie neberiem .... Izrael je de facto náboženský štát, kde sa prelína náboženství s politikou ... A v rámci židovnského štážu prebieha "zúrivý" ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  Tvoje čiernobiele videnie neberiem .... Izrael je de facto náboženský štát, kde sa prelína náboženství s politikou ...

  A v rámci židovnského štážu prebieha "zúrivý" súboj o charakter štátu medzi samotnými Židmi .... napr. o vojenskej službe ortodoxých ... o ich vzťahu k ženám ... to sú veci ktoré v normálnom štáte neexisitujú .....

  V Izraeli je jednoducho židovská viera zvýhodňovaná ..... na úkor ostatných ... to je fakt .... je to oficiálne politika židovského štátu ... ak si si nevšimol.... "vytláčanie" nežidov z Jeruzalema a zakladanie židovnských osád na okupovaných územiach .. ...čo je teda dosť známa vec ....Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  13:21 23.12.2015

  Nesher Zle si ma pochopil .Nejde tzv. o vrúcny vzťah ,ale o to ,že vedia ako sa dohodnúť. Ináč úspešné vojny ktoré Izrael viedol boli hlavne vďaka tzv. ruskej krvi v ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  Zle si ma pochopil .Nejde tzv. o vrúcny vzťah ,ale o to ,že vedia ako sa dohodnúť.
  Ináč úspešné vojny ktoré Izrael viedol boli hlavne vďaka tzv. ruskej krvi v armáde.(história je história molotovov kokteil bombu si doniesli Rusi a nie Arabi)
  A záver slovo antisemitizmus sa používa bezhlavo ,ale realita je najväčšou západo -semitskou časťou sú Arabi a tu patria aj židia.
  Sám sa zamysli koľko protiarabských vystúpení tu je v tlači atď. a nikto to neoznačuje ako antisemitizmus.
  Takže rusi sú v tomto ako amíci.....(v súčastnosti sú amíci podľa mňa väčší antisemiti ako ktokoľvek iný..viď. vojny proti arabom)Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:53 23.12.2015

  ....skutečně je postavení arabů v Izraeli stejné, jako postavení Židů v IS? Nebo v arabském Jeruzalému? Nebo v "Palestině"? Skutečně může židovský taxikář vozit klienty do ...Zobrazit celý příspěvek

  ....skutečně je postavení arabů v Izraeli stejné, jako postavení Židů v IS? Nebo v arabském Jeruzalému? Nebo v "Palestině"?

  Skutečně může židovský taxikář vozit klienty do arabského Jeruzeléma tak, jako ten arabský do židovské části? Skutečně může žid koupit nemovitost v arabské části Jeruzaléma jako ten arabský v židovské?

  Skutečně je tomu tak? :)Skrýt celý příspěvek

 • Irving
  19:30 22.12.2015

  RiMr71: Uvnitř IS smí existovat židé a křesťané - pokud zaplatí... A vztah Židů v Izraeli k arabskému obyvatelstvu (a to nejenom muslimskému) je přinejmenším problematický, což ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Uvnitř IS smí existovat židé a křesťané - pokud zaplatí... A vztah Židů v Izraeli k arabskému obyvatelstvu (a to nejenom muslimskému) je přinejmenším problematický, což platí i naopak. A vzhledem ke statistikám porodnosti to bude jenom horší, i proto ty snahy vyhlásit Izreal oficiálně za Židovský stát, ačkoliv 25% obyvatel je jiného vyznání a původu. I s Hizballáhem je to celkem zajímavé, není to úplně klasická teroristická organizace, vznikl jako odboj proti okupaci jižního Libanonu Izraelem a stále má ve svém programu jako jeden z bodů osvobození zbylých okupovaných území. Jinak jsem byl osobně v Beirutu v roce 2008 na shromáždění Hizballáhu, kde slavili propuštění zadržovaných vězňů Izraelem, mihl se tam i sám Nasrallah, byl to dost zajímavý zážitek...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:07 22.12.2015

  "Izrael je ....taký IS v "soft" podobe" ...áááá hlavní cenu za blábol roku vyhrává Dušan! Blahopřejeme k výhře! Kolik že náboženství smí existovat uvnitř IS? atd ...Zobrazit celý příspěvek

  "Izrael je ....taký IS v "soft" podobe"


  ...áááá hlavní cenu za blábol roku vyhrává Dušan! Blahopřejeme k výhře!


  Kolik že náboženství smí existovat uvnitř IS? atd atd...

  ...jestli je někdo "soft IS" tak jsou to přesně takoví, jako Ty... anébrž nenávist k židům za každou cenu..Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:31 22.12.2015

  V Sýrii je isté len to, že nič nie je isté .... V Sýrii sa stretáva niekoľko "zlomových línií" a môj odhad je taký ... že plne nie sú v "obraze" ani domáci ... nie to ešte my ...Zobrazit celý příspěvek

  V Sýrii je isté len to, že nič nie je isté ....

  V Sýrii sa stretáva niekoľko "zlomových línií" a môj odhad je taký ... že plne nie sú v "obraze" ani domáci ... nie to ešte my mimo ....

  V Sýrii sa "zrážajú" suniti so šítmi ... záumy veľmocí .... záujmy jednotlivých vlád ....firiem ....

  Izrael je sice takou "stálicou" v regióne s pomerne stabilným režimom ... pomerne demokratickým ... ale naozaj len v rámci regiónu ....de facto ide o náboženský štát .... taký IS v "soft" podobe ... ktorý pragmatiky spolupracuje i s tými najväčšími "grázlami" ak to prinesie úžitok .....(JAR, Irán zá Šáha a pod.)

  Izraelu vyhovuje Asad ... je sekulárny ... a čitateľný .. nie je to priataľ ... ale prijateľný nepriateľ .... Izrael preto vôbec nejako neriešil jeho masakrovanie opozície ....samozrejme už "riešil" možný presun zbraní zo Sýrie k Hizbaláhu ... to už nemohol židovský štát pripustiť v záujme vlastnej bezpečnosti.

  V Izraeli žije mohutná ruská židovská i "židovská" populácia (mnohí totiž "objavili" svoje židovstvo až pri výpočte toho čo im Izrael poskytne a o ktorej môžu domáci Arabi len snívať) so silným politickým vplyvom .... takže kontakty s Ruskom sú učite "živé" ....

  Vzhľadom na vplyv USA by som ich však nepreceňoval ....Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:39 22.12.2015

  Pepos Být Vámi tak bych vliv exruských Židů na nějaké pozitivní vnímání Ruska (o současném ruském režimu nemluvě) nijak nepřeceňoval. Ti lidé ve své většině rozhodně žádní ruští ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepos
  Být Vámi tak bych vliv exruských Židů na nějaké pozitivní vnímání Ruska (o současném ruském režimu nemluvě) nijak nepřeceňoval.
  Ti lidé ve své většině rozhodně žádní ruští nacionalisté nejsou, jedním z důvodů proč z Ruska odešli byl, krom sociálních problémů, i ruský nacionální šovinismus a antisemitismus.
  Pravdu má spíše Beld, je to velmi pragmatický postoj v tomto smyslu: My se vám nebudeme plést do vašich operací a vy se nebudete plést do těch našich. A pokud vznikne nějaký nesoulad, tak Izrael jako v místě a čase silnější entita má prostě pravdu, viz postoj Ruska k izraelským útokům na jinak spojenecké teroristy z Hizballáhu.Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  14:09 22.12.2015

  Súhlas s pks_. Izrael a Rusko sa dohodnú vždy na dôležitých veciach. Ak ruské lietadlo zaletí cez hranice Izrael z toho nerobí kovbojku . Nie nadarmo cca. 20 - 35 % Izraelčanov je ...Zobrazit celý příspěvek

  Súhlas s pks_. Izrael a Rusko sa dohodnú vždy na dôležitých veciach. Ak ruské lietadlo zaletí cez hranice Izrael z toho nerobí kovbojku .
  Nie nadarmo cca. 20 - 35 % Izraelčanov je zo Sovietskeho zväzu.(najviac práve z Ruska).
  Tomu sa hovorí diplomacia........Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  11:57 22.12.2015

  V Syrském konfliktu to všichni hrají na 2 strany a trojúhelník Rusko-Izrael-Hizballáh je toho dokladem. Rusko zřejmě upřednostnilo dobré vztahy s Izraelem před ochranou Hizballáhu ...Zobrazit celý příspěvek

  V Syrském konfliktu to všichni hrají na 2 strany a trojúhelník Rusko-Izrael-Hizballáh je toho dokladem. Rusko zřejmě upřednostnilo dobré vztahy s Izraelem před ochranou Hizballáhu (možná ani nemělo technicky možnost útok odvrátit).

  Tento postoj byl IMHO součástí dohody Izraele a Ruska o ruském působení v Sýrii, protože Izrael proti ruské akci nijak neprotestoval - bylo mu pravděpodobně řečeno, že jeho obranné akce nebudou nijak dotčeny a Rusko také nepustí Izraelem neschválené technologie Syřanům. Dalším konfliktním trojúhelníkem je Rusko-Izrael-Al-Nusra na jihu Sýrie.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  11:11 22.12.2015

  Kdyby nebylo frau merkel jejiho masivniho "prijimam" , tak by byla mozna paradoxne nynejsi situace v syrii idealni stav . To je take asi duvod proc to 4 roky prakticky nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby nebylo frau merkel jejiho masivniho "prijimam" , tak by byla mozna paradoxne nynejsi situace v syrii idealni stav . To je take asi duvod proc to 4 roky prakticky nikdo neresil . Radikalove se tam strileji mezi sebou , pripadne s diktatorem a nedelaji bordel v ostatnich castech sveta . Izraeli ten stav take vyhovuje . Az kdyz to tento rok vypadalo na pad asada , tak se do toho museli zapojit rusove . Neco me rika , ze kdyby "seto" v syrii nejak vyresilo , tak by rychle vznikla podobna situace v jine oblasti . Budoucnost moc ruzove nevypada .Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:03 22.12.2015

  Redakce: nemá tam bát místo umučen něco na způsob že se z nich staly mučedníci? Údajně na tu budovu byli vypáleny čtyři rakety.   Originál: At 10:15 p.m. on Saturday December ...Zobrazit celý příspěvek

  Redakce: nemá tam bát místo umučen něco na způsob že se z nich staly mučedníci? Údajně na tu budovu byli vypáleny čtyři rakety.
   
  Originál:
  At 10:15 p.m. on Saturday December 19, Zionist warplanes struck a residential building in Jaramana city in Damascus countryside. The dean of liberated detainees from Israeli prisons, brother Mujahid Samir Kuntar was martyred along with several Syrian citizens in the strike.
   
  Takže skutečně podle nás je nejlepší překlad "umučen".Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...