Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
F-35A / USAF (Zvětšit)

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE. Se společností Lockheed Martin, která letouny vyrábí, dnes firmy podepsaly dohodu o projektu průmyslové spolupráce. Při výrobě komponentu mají být uplatněny nejmodernější technologie, jako je aditivní výroba a laserové opracování. Náklady na projekt za všechny tři subjekty se budou podle výkonného ředitele PBS Pavla Čechala pohybovat v desítkách milionů dolarů.

"Předmětem čtyřstranné smlouvy je spolupráce na vývoji a kvalifikaci alternativního výrobního procesu pro výfukovou mřížku integrovaného energetického modulu letounu F-35," uvedla v tiskové zprávě PBS. Cílem je podle ní dosáhnout kvalifikace do roku 2029 s potenciálem zapojit se do globálního řetězce.

Dnešní dohoda stvrzuje jeden z 11 projektů české průmyslové spolupráce se společností Lockheed Martin, tři další projekty budou mít české podniky s firmou Pratt&Whitney. Podílet se na nich bude celkem 13 českých podniků a univerzit, celková hodnota projektů přesáhne 15 miliard korun. Průmyslová spolupráce je součástí nákupu 24 letounů F-35A Lightning II, který vláda v lednu potvrdila podpisem memoranda. Zaplatí za ně 150 miliard korun, jde o nejdražší český armádní nákup.

Konsorcium firem PBS, One3D a HiLASE má podle vrchní ředitelky ekonomické sekce ministerstva obrany Blanky Cupákové "našlápnuto", aby se stalo součástí globálního dodavatelského řetězce a vyrábělo části pro veškerá letadla F-35. "Firmy musí projít zkouškou toho, že jsou schopny vyrábět v kvalitě, kterou požaduje Lockheed Martin," uvedla Cupáková. Do budoucna pak chce usilovat o zapojení českých firem do dalších projektů amerického výrobce letadel.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

BVP Puma pro Armádu ČR - průmysl, výcvik, cena a spolehlivost

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje za nakup 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP) a dalších ...

Boj zítřka: F-35A Lightning II navedl palbu dělostřelectva na postavení PVO

Americká armáda (US Army) a letectvo (US Air Force) otestovaly společné nasazení letadel F-35A ...

F-35A Lightning II s taktickými jadernými pumami B61-12

Projektová kancelář F-35 Joint Program Office před pár dny zveřejnila první fotografie víceúčelového ...

PREMIUM LOM Praha se zapojí do pořízení F-35, dohoda má finanční potenciál miliardu Kč

Státní podnik LOM Praha se zapojí do pořízení 24 amerických letounů páté generace F-35 pro českou ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.