Poučení pro Armádu ČR: Nad iráckým Mosulem zuří válka dronů

Dron Islámského státu zasáhl munici ve vozidle irácké armády. / Print Screen YouTube

Boj o irácké město Mosul je zřejmě první případ, kdy bojující strany masově nasadily malé drony pro útoky na pozemní cíle. Islámský stát například pomocí civilních kvadrokoptér shazuje upravené granáty na irácké jednotky.

Válka dronů je zde

Po mnoho let vojenské drony využívaly jen nejvyspělejší západní armády. V současné době ale výkonné vojenské drony provozuje nebo vyvíjí mnoho států - Rusko, Turecko, Čína, Írán, Pákistán nebo Polsko. Navíc drony všech velikostí se čím dál častěji využívají k útokům na pozemní cíle. Obrovské popularitě se těší tzv. loudavá munice (Loitering Munition), známá spíše jako “kamikadze drony”.

Závažným bezpečnostním problémem je šíření technologie bezpilotních letadel mezi nejrůznější polovojenské, extrémistické a teroristické skupiny. Komplikace způsobuje především neregulovaný export technologií bezpilotních letadel od čínských firem. Díky čínským dílům dokáží teroristické skupiny postavit i poměrně výkonná taktická bezpilotní letadla.

Na civilním trhu jsou k dostání lehké kamery s vysokým rozlišením nebo infračervené senzory. Proto i drony v ceně desítek tisíc dobře poslouží k průzkumným účelům nebo jako nosiče improvizovaných bojových hlavic.

Problémem se stává i rušení těchto dronů. Na internetu lze koupit systémy pro přenos dat (datalinky) fungujících na čím dal vyšších frekvencích, které mohou přeskakovat mezi několika frekvencemi. To vše činí drony odolnější proti prostředkům rádioelektronického boje.

Ozbrojené malé civilní drony v rukou teroristických organizací jsou tedy v podstatě létající improvizované výbušné systémy IED (Improvised Explosive Device). Díky možnosti pořizovat z dronů efektní obrázky útoků, se z “létajících IED" stál skvělý nástroj propagandy. Samotné útoky mají jen omezenou vojenskou účinnost, ale poutají pozornost, šíří strach a chaos a nutní protivníka investovat čas a finance do protiopatření.

V Mosulu ale drony nepožívá jen Islámský stát. Hned poté, co Islámský stát začal používat drony k útokům, přistoupila ke stejné taktice irácká armáda.

Poučení z Mosulu

Taktiku nasazení dronů v Mosulu sleduje pozorně americká armáda. V okolí Mosulu americká armáda také nasadila mobilní systém boje proti dronům AUDS (Anti-UAV Defence System). AUDS k zaměření a rozpoznáni dronů používá radar a malý elektro-optický senzor. K rušení slouží směrová anténa.

“Používání malých dronů v Mosulu Islámským státem v několika případech připomínalo taktiku útoku v rojích (hromadný útok mnoha dronů - pozn. red.). Poznáváme úplně novou oblast,” vysvětluje generálporučík Michael Lundy s tím, že zprávy přicházející od Mosulu “zásadně ovlivňují výcvik a technologie boje proti dronům.” Podle The New York Times dokáže Islámský stát provést koordinovaný útok pomocí tří až pěti dronů.


Kvadrokoptéra irácké armády s improvizovanými pumami v podobě dvou 40mm granátů se stabilizací z badmintonových míčků. / Public Domain

V blízké budoucnosti budou drony hrát ve vojenských konfliktech čím dal větší úlohu. Prakticky každý voják pomoci dronu dokáže bodově zasáhnout cíl kilometry, nebo desítky kilometrů daleko. Navíc pomocí explozí tvarovaných projektilů (EFP) lze pomocí malých dronů ničit i obrněnou techniku.

Vyspělé armády uvažují o nasazení dronů přímo na vozidlech, včetně bojových vozidel pěchoty nebo tanků. Díky nasazení dronů se zcela změní způsob vedení boje. K zahájení střetu mezi pozemními jednotkami bude docházet již na vzdálenosti desítky kilometrů a pomoc dronů půjde utočit do značné hloubky protivníkova území. Revoluci přinese především taktika nasazení spolupracujících rojů desítek nebo stovek dronů.


Rušící systém AUDS. Na horním obrázku nákladní automobil americké armády se systémem AUDS u Mosulu. / US Army

Bohužel podobnou technologii čím dál častěji uvidíme i v rukou teroristů. Je jen otázkou času, kdy teroristé pomocí dronů zasáhnou měkké cíle v Evropě.

Americká armáda proto v důsledku nové hrozby investuje stovky milionů dolarů do vývoje systémů boje proti dronům, konkrétně do tři oblasti - detekce, identifikace a neutralizace. Vyřadit drony lze pomocí systémů rádioelektronického boje nebo “kinetickými” nástroji.

Například nová generace malých radarů MHR (Multi-Mission Hemispheric Radar) při vlastní hmotnosti 104 kg (čtyři ploché antény MHR pro celokruhový rozsah) dokáže odhalit malé drony (velikosti RQ-11 Raven) na vzdálenost minimálně 5 km. Maximální detekční vzdálenost MHR je 40 km.

Americká armáda plánuje antény MHR umístit na novou multifunkční robotickou stanici RIwP (Reconfigurable Integrated-weapons Platform). Na stanici RIwP lze volitelně lafetovat kulomety, granátomety, automatická děla až do ráže 30 mm nebo kontejnery s střelami TOW nebo Javelin.

Věž díky MHR a elektrooptickým senzorům dokáže automaticky sledovat vzdušný cíl a na povel zahájit palbu.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Heron TP-XP: Exportní verze izraelského bitevního dronu

Izraelská společnost IAI (Israel Aerospace Industries) na výstavě Aero India 2017 představila ...

Český nákladní dron CQ-100 Courier: Reálnější, než se zdá

Bezpilotní letecké prostředky UAV (Unmanned Aerial Vehicle) zažívají raketový rozmach. Poněkud ...

“Kamikadze” námořní dron zaútočil na saudskou fregatu

Na konci ledna se v Rudém moři stala terčem útoku fregata Saudské Arábie. Saudskou fregatu zasáhl ...

Německo kupuje průzkumné drony MQ-4C Triton

Německo poptává tři výškové námořní drony MQ-4C Triton pro vedení signálového zpravodajství SIGINT ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Bodie
  16:18 17.03.2017

  Deutschman: Kde byste vzal 200 metrů. Se standartními loveckými broky tak 50 (spíš míň), s těmi největšími broky (cca 8,6 mm) to jde dál, ale těch je v patroně málo, na 25 metrů ...Zobrazit celý příspěvek

  Deutschman:
  Kde byste vzal 200 metrů. Se standartními loveckými broky tak 50 (spíš míň), s těmi největšími broky (cca 8,6 mm) to jde dál, ale těch je v patroně málo, na 25 metrů to pokryje plochu jídelního talíře, s jednotnou střelou samozřejmě ještě dál, ale tu už si můžu vzít útočnou pušku. Buď je rušit , nebo sestřelit, programovatelná munice je drahá, ale nic lepšího zatím není. Možná lasery, ale ty se nedají použít vždy.Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  14:20 17.03.2017

  DanCZer: Kolik je účinný dosah brokovnice?
  200 nebo 300 m?
  Na delší vzdálenost se používá programovatelná munice.
  A ta zase něco stojí.

  DanCZer: Kolik je účinný dosah brokovnice?
  200 nebo 300 m?
  Na delší vzdálenost se používá programovatelná munice.
  A ta zase něco stojí.

 • Hyena
  14:11 17.03.2017

  je nutne pouzivat programovatelnu municiu?

  je nutne pouzivat programovatelnu municiu?

 • DanCZer
  13:05 17.03.2017

  Řešení by mohlo být v automatizované stanici s brokovou zbraní na modifikovanou (=zvětšenou) brokovou munici...

  Řešení by mohlo být v automatizované stanici s brokovou zbraní na modifikovanou (=zvětšenou) brokovou munici...

 • royal
  12:18 17.03.2017

  Na ničení dronů (civilních) se dá použít např. izraelský Red Sky od IMI, heož provoz bude nejspíš levnější než PVO.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Na ničení dronů (civilních) se dá použít např. izraelský Red Sky od IMI, heož provoz bude nejspíš levnější než PVO.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • papaHoth
  12:06 17.03.2017

  to Shania: tak to je slušnej overkill

  to Shania: tak to je slušnej overkill

 • Shania
  11:39 17.03.2017

  ve stredu zprava o tom jak (asi SA) použili 3 mil patriot na zničení civ. dronu http://www.bbc.com/news/techno... a dnes Izrael: Arrow-3 defense ...Zobrazit celý příspěvek

  ve stredu zprava o tom jak (asi SA) použili 3 mil patriot na zničení civ. dronu

  http://www.bbc.com/news/techno...

  a dnes Izrael:

  Arrow-3 defense system intercepts Syrian missile fired at IAF fighter jet

  http://www.jpost.com/Breaking-... Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:12 17.03.2017

  Správně, Miloš ví.
  ...a ty Bevka budou muset mít taky programovatelnou munici pro sundávání těchto otravných komárů...

  Správně, Miloš ví.
  ...a ty Bevka budou muset mít taky programovatelnou munici pro sundávání těchto otravných komárů...

 • stirling
  11:10 17.03.2017

  Jura99: jo máš pravdu, jen je škoda, že "místo" měl použít "také", tank s vlastní letkou dronů bude nejlepší..:) Tak jako tak v obou oblastech má AČR co dohánět.

  Jura99: jo máš pravdu, jen je škoda, že "místo" měl použít "také", tank s vlastní letkou dronů bude nejlepší..:) Tak jako tak v obou oblastech má AČR co dohánět.

 • Jura99
  11:01 17.03.2017

  Zeman to říkal už před lety, je to vizonář ;). Říkal AČR kupujte drony, ne tanky.

  Zeman to říkal už před lety, je to vizonář ;). Říkal AČR kupujte drony, ne tanky.

 • stirling
  10:57 17.03.2017

  Pro české firmy je to také příležitost, můžou začít vyvíjet malé radary specializované na detekci a identifikaci malých dronů. Plus jako příklad CSG, začít vývoj nejen středních ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro české firmy je to také příležitost, můžou začít vyvíjet malé radary specializované na detekci a identifikaci malých dronů. Plus jako příklad CSG, začít vývoj nejen středních dronů, ale i malých, které právě budou schopny rušit ostatní nebo útočit na pozemní cíle.
  Pro AČR teď asi primárně doplnit podmínky výběrových řízení na nová BVP a vrtulníky o možnost takové drony převážet a vypouštět.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2