Nadcházejí tučná léta pro evropské zbrojaře

Nejvýnosnějším evropským zbrojním produktem je v posledních letech francouzská stíhačka Rafale. / Dassault Aviation

V posledních letech se výrazně zvýšily tržby evropským, především francouzským, britským a německým zbrojařům. Vzhledem k rostoucím vojenským rozpočtům evropských zemí zbrojaři starého kontinentu vidí svou budoucnost velmi optimisticky.

Podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) v loňském roce zaznamenaly nárůst tržeb zbrojní firmy především z Německa, Francie a Ruska. Tržby amerických firem poklesly o 2,9 %.

Navzdory poklesu největší příjmy stále suverénně vykazují americké firmy. “Králem” mezi zbrojaři je americký Lockheed Martin - ten v roce 2015 prodal zbraně za 36 miliard dolarů, při zisku 3,6 miliardy dolarů.

První “evropská” je třetí BAE Systems s prodejem za 25,5 miliardy dolarů a ziskem 1,5 miliardy dolarů. Firma BAE Systems od roku 2014 zvýšila prodej zbraní o 500 milionů dolarů (tj. 6,5 %). V první pětce dále najdeme americké firmy Boeing, Raytheon a Northrop Grumman.

Největší ruská je 13 Almaz-Antej (výrobce např. protivzdušného systému S-400) - ta prodala v roce 2015 zbraně za 6,6 miliardy dolarů. Údaje o ziskovosti ale nejsou k dispozici.

Podle deníku Defence24 60 místo patří první středoevropské firmě - Polské zbrojní skupině PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa). Polská firma v roce 2015 prodala zbraně za 1,2 miliardy dolarů - údaje o ziskovosti také nejsou k dispozici.  V první stovce zemí střední a východní Evropy se umístil ještě ukrajinský UkrOboronProm s prodejem zbraní za 870 milionů dolarů (+ 20 % oproti 2014).

V seznamu však nejsou uvedeny čínské firmy - údaje čínských firem nejsou podle autorů zprávy spolehlivé. Největší asijskou firmou je tak na 37. místě japonská Kawasaki Heavy Industries.

Přes rostoucí tržby evropských zbrojařů se oproti roku 2014 pozice na prvních deseti místech nezměnily. V první desítce najdeme sedm amerických a tři evropské společnosti. Síla amerických firem je dána nejen exportními úspěchy, ale především obřím rozpočtem amerického ministerstva obrany - ten tvoří 72 % všech výdajů NATO.


100 největších zbrojních firem světa podle institutu SIPRI. / SIPRI

I přes pokles tržeb v roce 2015 jsou američtí zbrojaři optimističtí. Nový americký prezident Donald Trump dlouhodobě slibuje více peněz pro Ozbrojené sily Spojených států. Ostatně již americký rozpočet pro fiskální rok 2016 je větší než pro rok 2015.

Zbrojaři se mohou také těšit na dobré časy v Evropě. Evropské firmy v roce 2015 oproti roku 2014 za prodej zbraní utržily o 6 % více.

Evropské firmy v roce 2015 (zařazené v “elitní” stovce) prodaly zbraně za 95 miliard dolarů, americké pak za 305 miliard dolarů. Ruské firmy, navzdory západním sankcím, prodaly zbraně za 30 miliard dolarů, tj. o 6,2 % více než v roce 2014.

Prodeje evropských firem se zvýšily i díky exportním úspěchům - mimo jiné díky prodeji francouzských stíhaček Rafale do Egypta a Kataru. Navíc v příštích letech může být v Evropě, díky nárůstu vojenských výdajů evropských států, k dispozici navíc až 100 miliard dolarů na nákup zbraňových systémů (ale i služeb, vybavení, atd.).

Zpráva SIPRI také upozornila na vzestup “rozvojových” trhů se zbraněmi - tedy trhů, které nejsou tradičně největšími výrobci zbraní, ale jejich vlády vývoj a výrobu zbraní výrazně podporují. Například jihokorejské zbrojní firmy zvýšily své tržby oproti roku 2014 o 30 %. Prodeje zbraní zvýšily také indické (+ 9,3 %) a turecké firmy (+ 10,2 %).

Vzhledem k politické situaci je velmi pravděpodobné, že dominance evropských a amerických zbrojních firem dále poroste. Vzhledem k příslibu většiny zemí NATO vydávat na obranu alespoň 2 % HDP, budou mít země Aliance souhrnný roční rozpočet kolem 1 bilionů dolarů - z toho minimálně 20 % (opět podle požadavku Aliance) musí vydat na modernizaci své vojenské techniky a vybavení.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, ...

Modernizace PVO Armády ČR: V roce 2018 se vybere vítěz

Redakce Armádních novin se zúčastnila briefingu na Ministerstvu obrany (MO) o modernizaci pozemní ...

Modernizační plán polské armády na roky 2017 až 2022

Polské ministerstvo obrany před několika dny zveřejnilo aktualizovaný modernizační plán polských ...

Polsko-český projekt končí? Poláci chtějí vlastní BVP Borsuk

Polské ministerstvo obrany podle informací Defence24 uvolnilo další finance na vývoj domácího ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • flanker.jirka
  11:15 13.12.2016

  logik: proč do všeho hned taháte CIA, co máte proti této organizaci? Na světě je mnohem více zájmových skupin disponujících s financemi na podporu všeho možného i nemožného. A už ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: proč do všeho hned taháte CIA, co máte proti této organizaci? Na světě je mnohem více zájmových skupin disponujících s financemi na podporu všeho možného i nemožného. A už vůbec nechápu paralelu s 17.11.1989, tam byla účast složek Stb a KGB prokázána komisí zabývajících se vyšetřováním zásahu, dokonce byli v Rusku za těmi lidmi a ptali se jich co tam ve dělali.
  Informace ohledně účasti na demonstracích by jste měl brát hodně s rezervou, protože hodně záleží na zdroji této informace. O tom jak nestranné tu máme media víme všichni. Euromajdan netrval týden, ale několik měsíců, to už něco stojí.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  17:01 11.12.2016

  logik já našel ještě tohle: https://www.bloomberg.com/news... Disclosure of the lift-fan delays ...Zobrazit celý příspěvek

  logik já našel ještě tohle:

  https://www.bloomberg.com/news...

  Disclosure of the lift-fan delays follow trouble with improperly crimped hoses manufactured by Stratoflex, a Pratt & Whitney subcontractor, that caused the temporary grounding

  špatně ohnuté hadiceSkrýt celý příspěvek

 • Olivav
  16:51 11.12.2016

  logik tu koncovout trysku mají stejnou, ale jak jsem psal podle článku a jak teď uvádíš, tak ji asi v SSSR okopíroali z Convairu. To je to jediné shodné na těch ...Zobrazit celý příspěvek

  logik

  tu koncovout trysku mají stejnou, ale jak jsem psal podle článku a jak teď uvádíš, tak ji asi v SSSR okopíroali z Convairu. To je to jediné shodné na těch letadlech.

  Ona totiž dementní propaganda tvrdí, že F35 je vlastně Jak a v LaK psalo o tom, že LM koupil dokumentaci z Jaku. Toho se pár lidí chytlo a oužilo to jako důkaz. Ten 3BSD je jediný "shodný". Na tom jsme se shodli dříve a já si říkal, že už je vše vyjasněné a ty jsi zase začal komentem. No a nějak se debata zvrtla.

  Jak měl jak říkáš jen data co LM zajímala toť vše.

  Jinak vývoj přináší komplikace než se vychytají, takže možná nějaký byl tady:
  http://www.ainonline.com/aviat...

  “We’ve introduced some improvements to the durability of the clutch, which provides enough torque to turn the London Eye, through new materials, which has given us full engagement life for the clutch plates. We have also improved the interstage vanes, which has cleared the full environmental envelope.”

  He added that full envelope flight tests were successfully completed to validate robust mechanical and control systems functionality, together with incorporating block upgrades to interstage vanes.

  We’ve also not encountered any LiftFan damage due to ingestion of surface material during the flight test program.” což je důležité pro operační nasazení, takže nic víc tam nepíší

  Já si jen říkám, že Piere Sprey mele něco o velikosti a ploše křídel, že jsou malá a ten Jak je má pidi a všem odpůrcům F-35 to nevadí.

  Nakonec až Trump bude US prezident, tak F35 nezařízne naopak podpoří mnohé možná ambicióznější projekty. A Rus bude brečet ař F-35 bude lítat a T-50 budou jen testovat.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:48 11.12.2016

  logik: tady je případně rozhovor s piloty (muj poslední příspěvek) http://www.armadninoviny.cz/iz... kde mimo jiné ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: tady je případně rozhovor s piloty (muj poslední příspěvek)

  http://www.armadninoviny.cz/iz...

  kde mimo jiné zmiňují jak snadno se stroj ovládá.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:45 11.12.2016

  logik: řek bych, že mít ventilator schopny vyvinout 20 000lb tahu,být pohaněný hřídelí a tah rychle měnit ( systém schopný vyvážit různý tah ventilátoru, motoru a stabilizačních ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: řek bych, že mít ventilator schopny vyvinout 20 000lb tahu,být pohaněný hřídelí a tah rychle měnit ( systém schopný vyvážit různý tah ventilátoru, motoru a stabilizačních trysek)dynamicky měnit přímo z motoru nebude jen tak a určitě do toho narvali spoustu peněz a času.

  + celý systém musí být velmi spolehlivý, kdyby např, selhal, nebo jen nedokázal udržet potřebný výkon, tak by pilot nestačil ani zareagovat (proto je katapultáž v tomto režimu automatizovaná, stejně jak to měli myslím i jaky)

  Systém dobře fungoval už u prototypu X-31, oproti tomu X-32 který měl systém podobný Harrieru museli odlehčit.

  Nějaké detaily třeba zde

  http://www.rolls-royce.com/pro...

  http://www.codeonemagazine.com...

  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:13 11.12.2016

  Shania - neměl bys nějaký detail, co konkrétně bylo na tom vývoji toho ventilátoru problémové? Laicky bych čekal, že to nebude příliš odlišné od turbín, které jsou v dvouproudých ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania - neměl bys nějaký detail, co konkrétně bylo na tom vývoji toho ventilátoru problémové? Laicky bych čekal, že to nebude příliš odlišné od turbín, které jsou v dvouproudých motorech...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:10 11.12.2016

  olivav a? Tvrdí ten článek něco jiného než já? Co konkrétně? Ten článek prostě jen potvrdil to, co jsem tvrdil, že F35 nepoužila technické řešení Jaku. Protože F35 měla koncept ...Zobrazit celý příspěvek

  olivav a? Tvrdí ten článek něco jiného než já? Co konkrétně?
  Ten článek prostě jen potvrdil to, co jsem tvrdil, že F35 nepoužila technické řešení Jaku. Protože F35 měla koncept zcela jiný a řešení výtokové trysky - jediný prvek, u kterého by šlo hledat "inspiraci" - i podle toho článku měli u P&W a Convairu vyvinutý dříve, než koupili od Jaka dokumentaci.

  Tak fakt nevím, kde tam hledáš nějaké vyvrácení toho, co tvrdím, nebo potvrzení toho, cos tvrdil Ty.

  To, že se Lockheed zajímal o to, jak to dělal konkurence jsem nikdy nepopíral, tvrdil jsem jen to, že to nemělo (podstatný, samozřejmě použití nějakého detailu vyloučit nemohu) vliv na vývoj F35.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:07 11.12.2016

  Shania díky.

  Dokážu uznat, že se mýlím. Ta propaganda okolo F35 je úplně praštěná.

  Shania díky.

  Dokážu uznat, že se mýlím. Ta propaganda okolo F35 je úplně praštěná.

 • Shania
  14:52 11.12.2016

  Olivav, logik - hlavní technologie co umožnila koncepci F-35 je ventilator od Rolls-Royce, bez něj by to nebylo možné. Jinak velký + pro tebe (Olivav) že jsi našel ten článek ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav, logik - hlavní technologie co umožnila koncepci F-35 je ventilator od Rolls-Royce, bez něj by to nebylo možné.

  Jinak velký + pro tebe (Olivav) že jsi našel ten článek na code on.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:28 11.12.2016

  By mě zajímalo jestli v EU je něco podného. Klobouk dolů USA to mají ...Zobrazit celý příspěvek

  By mě zajímalo jestli v EU je něco podného. Klobouk dolů USA to mají vymakané.

  http://topdesat.sk/masivny-cin... Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:10 11.12.2016

  logik ten článek co jsem postnul je od inženýra co to stavěl Kevin Renshaw served as the ASTOVL Chief Engineer for General Dynamics and was later the deputy to Lockheed ASTOVL ...Zobrazit celý příspěvek

  logik ten článek co jsem postnul je od inženýra co to stavěl

  Kevin Renshaw served as the ASTOVL Chief Engineer for General Dynamics and was later the deputy to Lockheed ASTOVL Chief Engineer Rick Rezabek in 1994 when the 3BSD concept was incorporated into the X-35B design. Renshaw continues to work in the Advanced System Development branch of Skunk Works where he is currently working on flight demonstration of the DARPA ARES VTOL UAV program

  jinak 3BSD bylo prvně na Convair Model 200 Sea Control fighter, který měl koncepci jako pzdější Jak a co to psal a ty nevíš víc než on tvrdí, že ta technologie je stejná jak u Convairu, tak Jaku i F35. Ty mušíš mlít furt dokola abys vypadal chytře ne? LM zajímaly možné výkony systému a tak se zajímali o data o Jaku 141. Opakuji to tu znovu a možná ti to docvakne a pokud ne tak se nech odborně prohlédnout. Ten autor co tohle tvrdí to stavěl a stále na vývoji ve Skunk Works pracuje. Pokud jsi lepší než borci ze Skunk Works tak klobouk dolů ale tomu nevěřím. A toho chlapíka asi za Ruského agenta nemůžes považovat. Jsi nějaký sebestředný egoista ne?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:06 11.12.2016

  Olivav: Ale 3BSD zaprve prostě nebylo okopírované od Jaku (jestli, tak naopak ho Jak okopíroval od PW). Hlavně to ale dělá jenom malou a ne tak podstatnou část VTOL systému - celá ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Ale 3BSD zaprve prostě nebylo okopírované od Jaku (jestli, tak naopak ho Jak okopíroval od PW). Hlavně to ale dělá jenom malou a ne tak podstatnou část VTOL systému - celá koncepce F35 je prostě odlišná,.

  Zatímco Jak potřebuje k STVOL dva další proudové motory a kvůli tomu je poměrně citelně redukována jeho únosnost (a potažmo dolet), STOVL varianta F35B omezuje možnosti letadla jen trochu: zatímco Jak unese max 8t, F35B 14t - přitom poměr prázdné váhy je pouze 11t ku 13t. To se nezdá ještě tak velký nepoměr - ovšem je třeba myslet na to, že velkou část z toho zabere palivo.

  To je tak podstatný rozdíl, že se točit na konkrétním technickém detailu - který navíc nebyl Jakem vyvinut, nýbrž ho měli dávno vyvinut v USA a Jak ho jen použil (byť nad ním na tu dobu nepostavil špatné letadlo) je prostě mimo.
  flanker: Ona Lybie neexistuje, že není komu platit dluhy? Které dluhy konkrétně třeba Francie Lybii nezaplatila?
  Prosím konkrétně. A co (jestli nějaké dluhy Lybii nezaplatila, o čemž pochybuji, ale třeba se mýlím) by jí přinutilo ty samé dluhy zaplatit Kaddáfímu, kdyby tam zůstal?

  Ad Euromajdan - jasně, největší demonstrace měla cca 800.000 lidí - to byli samí placení agenti CIA. Zajímavé je, že v následujících volbách poměrně drtivě zvítězil kandidát "majdanu". To také zfalšovala CIA, že? A náš 17.11. také, že?

  To, že se v Donbasu lidé chovali jako "majdanisté" je ruskem šířená nepravda. Má to několik principiálních odlišností:
  1) Majdan vedli ukrajinci. Údajné lidové povstání vedli rusové z Ruska (Strelkov atd...) a mělo podporu ruské armády. Tedy to ve skutečnosti nebylo "lidové povstání", ale povstání ruskem zařízených bojůvek.

  2) Velikost demonstrací na majdanu ukazoval na širokou podporu veřejnosti. Největší demonstrace v Donbasu (ne více než 15.000 - srovnej s 800.000 na Majdanu) naopak ukazuje, že povstalci měli mezi lidmi podporu poměrně malou.
  S tím korespondují i výsledky předešlých voleb: ve volbách tam vítězili nikoli proruští komunisté, ale strana regionů, která sice podporovala ruskou menšinu na ukrajině, ale zahraničněpoliticky hlásala rychlý vstup do EU a tedy orientaci na západ (byť méně než např. Tymošenková či Jaceňuk).

  3) Majdan začal jako pokojná demonstrace, první nelegální násilí bylo ze strany státu vůči majdanu (30.11.). Zatímco v Donbasu stát nic nelegálního nedělal - a "lidi" začali s násilím.

  4) Majdan se snažil o vypsání nových prezidentských voleb - tedy o znovunastolení demokracie poté, co Janukovičova administrativa začala potíráním demonstrací demokracii podstatně porušovat. Povstalci silou znemožňovali konání voleb a tedy se evidentně o demokracii nesnažili.
  atd....


  A k tomu "zinscenování volby nové vlády" - to je další ruskem šířená lež. To video jak volí Jaceňuk na internetu najdeme, to máte pravdu. Když ale budete hledat více, zjistíte, že je to video asi o dva roky starší, než majdan. Byla to na Ukrajině běžná praxe, že se tam "zaskakovalo za kolegy". I za Janukoviče.
  Ano, neodpovídá to demokratickým standardům západního světa, ale nijak to nedokazuje Vaše tvrzení, že bylo hlasování zmanipulováno (tedy že pokud už k tomu došlo i po majdanu, což to video nedokazuje), že ten, čí byla ta karta, tak hlasovat nechtěl (a jen si neodskočil a nestrčil kartu kolegovi).
  To, co naopak Vaše obvinění jasně vyvrací je to, že se dodnes nenašel žádný ukrajinský poslanec, který by tvrdil, že byl přinucen k hlasování a že by hlasoval jinak.


  A ke krymu: "autonomie" neznamená samostatnost. Autonomie znamená, že to území má určitá práva řídit si po svém VNITŘNÍ chod autonomní oblasti. Nikoli právo na samostatnou zahraniční politiku nebo na samostatné opuštění státu, kterého je autonomní oblast částí. Zjistěte si význam slova autonomní (v politice a právu). A tuto autonomii celou dobu měli, tak kde je problém?
  Pokud chcete tvrdit, že do Ukrajiny byly včleněni proti Své vůli, tak to je opět ruskem šířená lež: na Krymu bylo v 91 referendum, zdali chtějí být součástí SSSR, nebo Ukrajiny. Vybrali si Ukrajinu.

  Ano, před dvaceti lety - tedy generaci zpět - tam byly určité separatistické tendence. Ale to dává jakékoli právo teď po dvaceti letech Rusku tam vpadnout a území Ukrajině obsadit? V sudetách byly také separatistické tedence. Takže Hitler vlastně měl právo naše pohraničí obsadit? Aspoň např. Ašsko, to bylo také historicky německé....

  PS: USA se nechovají stejně jako Rusko. Když USA přestali chtít na základně v Kazachstánu, bez jakýchkoli problémů odtamtud odešli. Když jen hrozilo, že by přestali chtít Rusko chtít na Ukrajině, tak Rusko kus Ukrajiny ukradlo. Když hrozilo, že ho přestanou chtít v Sýrii, tak tam radši podporovalo diktátora a tím prodloužilo o několik let občanskou válku.
  (Pozor, opět, netvrdím, že se USA chovají vždy dobře. Jen tvrdím, že míra porušování morálky a práva je u Ruska na jiné úrovni a proto poukazovat na to, že USA také něco je dvojnásobný argumentační faul - jednak je míra porušování nesouměřitelná, jednak vůbec obrana typu: on vraždí, tak já budu také, je nepřijatelná.Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  11:52 11.12.2016

  flanker.jirka: pořád mě překvapuje, jak si ti, kterým se nelíbí nějaký převrat v zemi, dokáží tu událost stále vysvětlovat zásahy ze zahraničí. Nemůžou pochopit, že lidi můžou mít ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: pořád mě překvapuje, jak si ti, kterým se nelíbí nějaký převrat v zemi, dokáží tu událost stále vysvětlovat zásahy ze zahraničí. Nemůžou pochopit, že lidi můžou mít jiný názor než oni a jdou kvůli tomu do ulic.
  Nechápu jak by někdo mohl ty statisíce lidí v Kyjevě a jinde jen tak zaplatit nebo přemluvit. To jako chodili dům od domu lidi z US ambasády je uplácet, nebo těm lidem někdo vyhrožoval po síti ať jdou? Ty knížecí rady jak to bylo od stolu v Čechách jsou fakt trapný.
  Znám třeba dost lidí, kteří byli v 89 v Praze na demonstracích a i já to pamatuji. Nikdy jsem neslyšel ani náznak toho, že by tam ty lidi někdo nutil chodit. Šli tam z přesvědčení, tu atmosféru pospolitosti a radosti ze změny si dodneška vybavím.
  Dobře vycvičení žoldáci jdou vidět spíš na separatistické straně, u dobrovolnických praporů šlo zpočátku hlavně o výbornou motivaci. I díky nim se Ukrajina vzpamatovala, třeba to že Mauriupol stále ukrajinský a unikl osudu Doněcku je zásluha Azova.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:27 11.12.2016

  logik: K obohacení Francie nedochází přímo, jen teď nemají komu zaplatit dluhy za ropu a plyn, to samé se týká Itálie. To berte s nadsázkou, ale hodně se těm eurokomunistům ulevilo ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: K obohacení Francie nedochází přímo, jen teď nemají komu zaplatit dluhy za ropu a plyn, to samé se týká Itálie. To berte s nadsázkou, ale hodně se těm eurokomunistům ulevilo :-D Bohužel, zatím to stále vypadá, tak jak to předpovídali padající diktátoři, Hussein předpovídal chaos a problémy, Kaddáfí také, jen u nás se media předháněla o tom jak tam zavládne demokracie, vše plyne z neznalosti místních poměrů a to platí i o Syrii, všude jsou místní rodové kmeny, které nepoužívají jednací stůl, ale zbraně a ty nezmění nikdo, pouze zase zbraně.

  Na Euromajdan mám názor asi jako na protesty proti spuštění Temelína ve své době, spousta placených "demonstrantů" z peněz "odnikud." (studenti si chodili sednout přet Temelín z peněz pocházejících z Rakouska)
  Majdan vyvrcholil sepsáním dohody za přítomnosti Polska, Francie, Ruska a Německa, která pojednávala o návratu k ústavě z roku 2004, vytvoření prozatímní vlády, vyhlášení všeobecné amnestie pro demonstranty a zdržení se násilí na obou stranách, což následně potvrdil německý ministr zahraničních věcí Steinmeier. Součástí dohody bylo rovněž vytvoření nových volebních zákonů. Dohoda nebyla nikdy dodržena a její dodržení nebylo ze strany EU, která se na jejím uzavření podílela, nikdy vyžadováno nebo nějak sankcionováno. (pročpak se na tom nelpělo si odpovězte sám, víme, že tehdy tuto dohodu porušili opoziční poslanci vtrhnutím do parlamentu za přítomnosti ozbrojeného doprovodu a zinscenováním volby nové vlády, kdy odebrali ostatním poslancům hlasovací karty a vesele se zvolili sami podvodem, fotky jak volí jeden poslanec na více terminálech na netu najdete, takto byl přistižen i Jaceňuk)
  A až po té, co se takto v únoru nanominovala nová "demokratická" vláda a v reakci na to, že "pobijeme Moskaly" se začalo s protesty na východní Ukrajině a Krymu, lidé se chovali úplně stejně jako takto zvolená opozice v Kyjevě, napadli policejní stanice a vzali si zbraně, místo vyjednávání tam však Porošenko poslal armádu.
  (zkuste se podívat na to, kde se na rychlo vzaly dobře vycvičené prapory žoldáků z celého světa Ajdar, Azov, ..., když ani samotná armáda nebyla více akce schopná)

  Není to tak, že by se rusáci nudili a jen tak z nudy začali válčit na Ukrajině.
  Vážně si někdo myslel, že se Rusko bude jen přihlížet? Když má s Ukrajinou provázanou ekonomiku více než my kdy se Slovenskem a k tomu provázání lidí žijících na obou stranách. (v počátcích se zjistilo, že nově převelené ruské jednotky bloudily na obou stranách hranice, protože to tam neznali a hranice nebyla jednoduše do té doby ani vytyčena, nebylo to zapotřebí)

  Koukáte na to moc černobíle, rusáci nejsou žádní svatí, ale chovají se přesně tak jako USA v případě svých zájmů jinde ve světě, jen oni ty zájmy nemají v Iráku, ale v sousedním státu. To že se NATO posadilo na prdel z anexe Krymu je jen známka toho, že měli dobře nachystané krizové plány pro případ problémů souvisejících s přítomností černomořské flotily v Sevastopolu.
  (poznámka mimo, pan Klaus a Mečiar při vzpomínání na rozchod Československa si pochvalovali, že si sem nepustili zahraniční poradce jako v Jugoslávii)

  Co vlastně rusové anektovali? Krymská republika měla na základě referenda ještě z posledního roku SSSR zajištěnou autonomii na své správní oblasti, kterou byla ukrajinská svazová republika. Po vyhlášení nezávislosti Ukrajiny zůstal Krym její součástí, krátce na to ale začali s tím, že chtějí lepší spojení s Ruskem, pak že by jim vyhovoval moskevský čas a už 5. května 1992, vyhlásila tato autonomní část nezávislou republiku s vlastní ústavou, tahanice o uznání skončili v roce 1995 zrušením tétu ústavy ukrajinským prezidentem. V roce 1996 se ustanovila Autonomní republika Krym.
  ...tak Vám, nevím, separatistické úmysly jsou tam celou dobu samostatnosti Ukrajiny, být tam nastěhovaní Albánci, tak už z toho je dávno druhé překladiště drog podobně jako "samostatné" Kosovo.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  08:38 11.12.2016

  Řešení je tedy "stejné" ale původ jiný, abych to zkrátil.

  Jinak velmocem jsme u zad.. na tom tvrzení nic neměním. V tom se mýlíš.

  Řešení je tedy "stejné" ale původ jiný, abych to zkrátil.

  Jinak velmocem jsme u zad.. na tom tvrzení nic neměním. V tom se mýlíš.

 • Olivav
  08:36 11.12.2016

  logik tak je to asi trochu jinak než píšeme oba: http://www.codeonemagazine.com... Ty máš pravdu, že technologie není kopií z Jak 141, ale je de facto ...Zobrazit celý příspěvek

  logik

  tak je to asi trochu jinak než píšeme oba: http://www.codeonemagazine.com...
  Ty máš pravdu, že technologie není kopií z Jak 141, ale je de facto podobná či stejná.
  Ten konec three-bearing swivel duct nozzle, or 3BSD je "stejný", ale před Jakem ho v USA testovali na Convair Model 200 Sea Control fighter dokonce dmychadla byla dvě jako na Jaku, takže Jak spíše opisoval. Ten zájem o Jak byl asi jen kvůli provozním a výkonovým datům, protože Jak už něco na rozdíl od X-35 nalítal. Takže se jim to hodilo. Jak pro LM význam měl ale jiný než přímo kopírovat myšlenky. Jestli něco z Ruských zkušeností použili a modifikovali svojě technologie na X-35 to se nedovíme, ale tvrdí, že ne, protože demonstrátor VTOL X-35 už měli postavený.
  Uznávám svůj omyl a story je trochu zamotnější a ani ty jsi 100% netrefil realitu.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:54 10.12.2016

  olival: Tak prosím sem dej jeden zdroj, který dokumentuje KONKRÉTNÍ technický prvek, který F35 přejala z Jaku-141. Máš pravdu, že mnohé zdroje - zpravidla ruskem placené - tvrdí, ...Zobrazit celý příspěvek

  olival: Tak prosím sem dej jeden zdroj, který dokumentuje KONKRÉTNÍ technický prvek, který F35 přejala z Jaku-141.
  Máš pravdu, že mnohé zdroje - zpravidla ruskem placené - tvrdí, že F35 je vyvinuta z Jaku 141. Na internetu najdeš ovšem i to, že na orbitě je flotila Aštara Sherana. Jak jsem ukázal, je koncept STOVL u F35 zcela jiný, než u Jak141. Takže jestli se něčím poučili, tak tím, "kudy ne" :-)

  flanker.jirka: Rusko nemá mírovou smlouvu s Ukrajinou, protože nejsou ve válce. USA s Irákem ve válce bylo, a to ve válce ze strany USA zcela legální, neboť odpovědělo na žádost Kuvajtu o pomoc proti Sadámově agresi. A tato válka nebyla ukončena.

  cejkis: pravda není vždy v "průměru" mezi všemi názory. čistě z toho důvodu, že zpravidla jedna strana lže více. Např. viz současný film o 28 Panfilovcích, za jehož oprávněnou kritiku dostal šéf historického ústavu vyhazova - a autor dostal cenu za historickou věrnost....
  Přísloví není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu je totiž nesmysl. Když o Tobě někdo řekne, žes pedofil, tak (doufám :-)) to neznamená, že jsi pedofil tak napůl......

  To, že není v našem zájmu "zvyšovat napětí" je pak blbina.Těch pár praporů NATO (nebo i kdyby tam přišli ty tři brigády, o kterých se teď mluvilo) fakt Rusko napadne hodně těžko. Takže k válce dojde pouze za té situace, že Rusko napadne NATO - a zvyšování napětí bude brát jako "dobrou zámiňku". Pak je ovšem velmi naivní si myslet, že kdyby tam ti vojáci NATO nebyli, že by válka nebyla. Byla by také, akorát bychom na ni byly hůře připraveni a teda by se Rusko o to spíše k napadení odhodlalo.
  Nedráždit souseda, který zabírá okolní státy a doufat, že spolkne jen své nejbližší sousedy a pak toho nechá je naivní. Jak taková zahraniční politika dopadá jsme viděli v 38-39...

  wenet01:
  ".představa, že někdo bude riskovat životy svých jen proto, aby řešil bestialitu u sousedů patří do říše Vašich pohádek"
  Jo? A proč např. VB, ač byl pro ni mír výhodný, protože na tom extra dobře během letecké bitvy o británii nebyla, pokračovala ve válce s Německem? Kupodivu lidi se vždycky nechovaj jak zvířata a uměj se chovat i slušně...
  Navíc - ona morálka je vlastně o tom, co je dobré, a dobré jsou věci nikoli pouze kvůli nějakému abstraktnímu "vyššímu principu", ale také proto, že prostě jsou dobré: tedy mají dobré důsledky. Morální chování jak jednotlivých lidí, tak i státních celků tedy má v dlouhodobém horizontu pozitivní důsledky pro toho, kdo se tak zachoval, byť v krátkodobém horizontu to třeba není jednání, které vede k největšímu zisku. A občas se stane, že se i do státnických pozic dostane člověk, který si toto uvědomuje.
  (např. u států vede morální jednání - tedy zachovávání suverenity cizích států - k nárůstu bezpečnosti a svobody v regionu, což vede k lepšímu fungování ekonomik a tedy větší prosperitě).

  Takže ano, v Geopolitice se často nehraje v rukavičkách. Cílem civilizovaného světa ovšem je, aby se co nejvíce v rukavičkách hrálo. Protože je to výhodné nakonec pro všechny. Pokud se tedy západní státy mlátí boxerskejma rukavicema a Rusko do rvačky přinese samopal, tak je naprosto normální, že je u ostatních za hajzlíka a že se proti němu ostatní postavěj.

  flanker:
  To, že mezinárodní právo porušují všichni je podobně blbej argument, jako argument vraha, že pravidla přeci porušují všichni. Ano, porušují, ale dosti se liší závažnost porušení a také motivy.
  Takže např. tvrdit, že Rusko udělalo na Ukrajině totéž, co Francie v Lybii je blbost.

  Francie v Lybii pomohla ukončit válku a sesadit diktátora na základě rezoluce OSN, kterou lze i extenzivně vykládat, že k zabránění masakrům civilistů (k tomu rezoluce opravňovala) je třeba odstranit diktátora (když někde řádí diktátor, tak to civilisté často odnášejí, viz např. údajné mizení uprchlíků z Allepa). V případě Francie jde tedy možná o chování na hraně zákona nebo i kousek za, ale bez nějakého přímého obohacení s motivem pomoci lidem k demokracii (nebo tam vidíš jiný motiv? o ropu evidentně dle dalšího vývoje nešlo. Tak o co?). U Ruska šlo u Kryžmu o krádež bez polehčující okolnosti a u Donbasu o naprosto neokecatelné napadení cizího státu....Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:28 10.12.2016

  logik Pokud za důvěryhodné zdroje považujete CNN, NYTimes či Washington post, chápu proč jste zapálený podporovatel amerických zájmů ve světě. Ti obezřetnější z nás čtou i ...Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Pokud za důvěryhodné zdroje považujete CNN, NYTimes či Washington post, chápu proč jste zapálený podporovatel amerických zájmů ve světě.

  Ti obezřetnější z nás čtou i zprávy z druhé strany a dělají si vlastní názor.

  Věřte, že propaganda probíhá jak na západě tak ve střední Evropě a tak i v Rusku. A mne opravdu chybí lidé, kteří místo propagování amerických zájmů nebo ruských zájmů, budou propagovat středoevropské.

  A znovu opakuji, není ve středoevropském zájmu posilovat jednotky NATO při hranicích s Ruskem. Neboť akce vyvolá reakci a ve výsledku dojde k dalšímu zvyšování napětí. Američanům to vyhovuje, ale případným bojištěm bude opět střední Evropa. A to, že používáte dvojí metr na mezinárodní události už snad z diskuze pochopili všichni.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:10 10.12.2016

  KOLT: jistotu nemáte s ničím, ale pomáhali mu v tom nejdříve statečně i lidé jako Rumsfeld, Busch, i v jejich nepřízní se tam nedařilo nikomu jinému než sadošovym přátelům. ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: jistotu nemáte s ničím, ale pomáhali mu v tom nejdříve statečně i lidé jako Rumsfeld, Busch, i v jejich nepřízní se tam nedařilo nikomu jinému než sadošovym přátelům. Vzhledem k tomu, že se IS z velké části dal dohromady z bývalých důstojníků irácké armády, tak si snad odpovíte sám.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:59 10.12.2016

  logik: tak to byl opravdu legální vstup do Iráku :-) :-) :-) S Ukrajinou Souhlasím, to je úplně jiný případ, je to slepenec zrovna tak jako bývalá Jugoslávie. Ale má Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: tak to byl opravdu legální vstup do Iráku :-) :-) :-)
  S Ukrajinou Souhlasím, to je úplně jiný případ, je to slepenec zrovna tak jako bývalá Jugoslávie.
  Ale má Rusko mírovou smlouvu s Ukrajinou? :-)

  Potíž je v tom, že mezinárodní právo porušují všechny velmocí. USA, Rusko, Čína, při napadení Libye formálně porušila pravidla OSN i Francie. A jento pořád stejné, získat do své sféry vlivu zájmový region, nebo obchod s komoditou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5