Nadcházejí tučná léta pro evropské zbrojaře

Nejvýnosnějším evropským zbrojním produktem je v posledních letech francouzská stíhačka Rafale. / Dassault Aviation

V posledních letech se výrazně zvýšily tržby evropským, především francouzským, britským a německým zbrojařům. Vzhledem k rostoucím vojenským rozpočtům evropských zemí zbrojaři starého kontinentu vidí svou budoucnost velmi optimisticky.

Podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) v loňském roce zaznamenaly nárůst tržeb zbrojní firmy především z Německa, Francie a Ruska. Tržby amerických firem poklesly o 2,9 %.

Navzdory poklesu největší příjmy stále suverénně vykazují americké firmy. “Králem” mezi zbrojaři je americký Lockheed Martin - ten v roce 2015 prodal zbraně za 36 miliard dolarů, při zisku 3,6 miliardy dolarů.

První “evropská” je třetí BAE Systems s prodejem za 25,5 miliardy dolarů a ziskem 1,5 miliardy dolarů. Firma BAE Systems od roku 2014 zvýšila prodej zbraní o 500 milionů dolarů (tj. 6,5 %). V první pětce dále najdeme americké firmy Boeing, Raytheon a Northrop Grumman.

Největší ruská je 13 Almaz-Antej (výrobce např. protivzdušného systému S-400) - ta prodala v roce 2015 zbraně za 6,6 miliardy dolarů. Údaje o ziskovosti ale nejsou k dispozici.

Podle deníku Defence24 60 místo patří první středoevropské firmě - Polské zbrojní skupině PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa). Polská firma v roce 2015 prodala zbraně za 1,2 miliardy dolarů - údaje o ziskovosti také nejsou k dispozici.  V první stovce zemí střední a východní Evropy se umístil ještě ukrajinský UkrOboronProm s prodejem zbraní za 870 milionů dolarů (+ 20 % oproti 2014).

V seznamu však nejsou uvedeny čínské firmy - údaje čínských firem nejsou podle autorů zprávy spolehlivé. Největší asijskou firmou je tak na 37. místě japonská Kawasaki Heavy Industries.

Přes rostoucí tržby evropských zbrojařů se oproti roku 2014 pozice na prvních deseti místech nezměnily. V první desítce najdeme sedm amerických a tři evropské společnosti. Síla amerických firem je dána nejen exportními úspěchy, ale především obřím rozpočtem amerického ministerstva obrany - ten tvoří 72 % všech výdajů NATO.


100 největších zbrojních firem světa podle institutu SIPRI. / SIPRI

I přes pokles tržeb v roce 2015 jsou američtí zbrojaři optimističtí. Nový americký prezident Donald Trump dlouhodobě slibuje více peněz pro Ozbrojené sily Spojených států. Ostatně již americký rozpočet pro fiskální rok 2016 je větší než pro rok 2015.

Zbrojaři se mohou také těšit na dobré časy v Evropě. Evropské firmy v roce 2015 oproti roku 2014 za prodej zbraní utržily o 6 % více.

Evropské firmy v roce 2015 (zařazené v “elitní” stovce) prodaly zbraně za 95 miliard dolarů, americké pak za 305 miliard dolarů. Ruské firmy, navzdory západním sankcím, prodaly zbraně za 30 miliard dolarů, tj. o 6,2 % více než v roce 2014.

Prodeje evropských firem se zvýšily i díky exportním úspěchům - mimo jiné díky prodeji francouzských stíhaček Rafale do Egypta a Kataru. Navíc v příštích letech může být v Evropě, díky nárůstu vojenských výdajů evropských států, k dispozici navíc až 100 miliard dolarů na nákup zbraňových systémů (ale i služeb, vybavení, atd.).

Zpráva SIPRI také upozornila na vzestup “rozvojových” trhů se zbraněmi - tedy trhů, které nejsou tradičně největšími výrobci zbraní, ale jejich vlády vývoj a výrobu zbraní výrazně podporují. Například jihokorejské zbrojní firmy zvýšily své tržby oproti roku 2014 o 30 %. Prodeje zbraní zvýšily také indické (+ 9,3 %) a turecké firmy (+ 10,2 %).

Vzhledem k politické situaci je velmi pravděpodobné, že dominance evropských a amerických zbrojních firem dále poroste. Vzhledem k příslibu většiny zemí NATO vydávat na obranu alespoň 2 % HDP, budou mít země Aliance souhrnný roční rozpočet kolem 1 bilionů dolarů - z toho minimálně 20 % (opět podle požadavku Aliance) musí vydat na modernizaci své vojenské techniky a vybavení.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, ...

Modernizace PVO Armády ČR: V roce 2018 se vybere vítěz

Redakce Armádních novin se zúčastnila briefingu na Ministerstvu obrany (MO) o modernizaci pozemní ...

Modernizační plán polské armády na roky 2017 až 2022

Polské ministerstvo obrany před několika dny zveřejnilo aktualizovaný modernizační plán polských ...

Polsko-český projekt končí? Poláci chtějí vlastní BVP Borsuk

Polské ministerstvo obrany podle informací Defence24 uvolnilo další finance na vývoj domácího ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Olivav
  21:05 09.12.2016

  Kusa chěl jsem říci jen, že Ukrajina si užila dost i dříve a tendence na východě ať tak či onak byly v režii Ruska a jejich sympatizantů to dokazují ty sověty. Nic víc nic míň ...Zobrazit celý příspěvek

  Kusa

  chěl jsem říci jen, že Ukrajina si užila dost i dříve a tendence na východě ať tak či onak byly v režii Ruska a jejich sympatizantů to dokazují ty sověty. Nic víc nic míň to není o tom, že tam žijí jen rusové nebo ti co se za ně považují.

  Na Ukrajině se podepsal ledaskdo a vždy to odnesli jen oni. To je v jejich historiii dost vidět. Nehledej v tom osobní útok.Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  20:08 09.12.2016

  Olivav já o voze ty o koze to že tam řádila Komunistická pakáž neznamená že tam bylo víc rusů než Ukrajinců. U nás taky řádily a po rusech ani památky. Mluvím o tom že Putin ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav já o voze ty o koze to že tam řádila Komunistická pakáž neznamená že tam bylo víc rusů než Ukrajinců. U nás taky řádily a po rusech ani památky. Mluvím o tom že Putin používá etnické rusy jako výmluvu pro zasahování do dění na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  12:08 09.12.2016

  logik co tu pleteš FSA o tom se tu vůbec nebavím, kde jsem to tu zmínil a co Lýbie o té jsem se snad nikde nevyjadřoval. To je na někoho jiného ne? Jakub2 díky za vsvětlení. ...Zobrazit celý příspěvek

  logik co tu pleteš FSA o tom se tu vůbec nebavím, kde jsem to tu zmínil a co Lýbie o té jsem se snad nikde nevyjadřoval.

  To je na někoho jiného ne?

  Jakub2 díky za vsvětlení. To dává smysl a je to jedno z možných a asi jediné reálné vysvětlení on obchod s Ruskem není žádný med. Navíc to datum vstupu je před krizí na Ukrajině a před Sýrií, kdy Rusové jak sami tvrdí se snažili rozvíjet vztahy se západem a o Euroasijském projektu moc nemluvili. Jejich pojetí obchodu je rusky svérázné mohu-li to tak říci asi jako http://www.csfd.cz/film/37948-...
  Díky tak nějak jsem si říkal, že to asi může být.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  11:33 09.12.2016

  WTO je politicky neutrální, nový stát může vstoupit jen když souhlasí všichni členové. IMF se specializuje na pomoc těm zemím, které mají aktuálně těžké hospodářské problémy. ...Zobrazit celý příspěvek

  WTO je politicky neutrální, nový stát může vstoupit jen když souhlasí všichni členové.

  IMF se specializuje na pomoc těm zemím, které mají aktuálně těžké hospodářské problémy. Aby to nebylo jen lití peněz do bezedných děr, tak jsou ty úvěry spojeny s drastickými podmínkami, které jsou všeobecně známé.

  Rusko se do WTO těžko dostávalo (celkem to trvalo 18 let, ne 10, moje chyba), protože 1/ muselo vyjednat bilaterální obchodní dohody se všemi členy, 2/ v obchodních dohodách trvalo na "cikánské férovce" (aka "dej nám výhody, ale nic na oplátku") = odmítalo snížit cla, státní subvence do zemědělství a bránilo zahraničním výrobkům v přístupu na ruský trh (Moldavsko 2005, Gruzie 2008, Ukrajina 2014, EU 2014) pomocí netarifních překážek. Tedy chtělo trvale používat mechanismů, které WTO nepovoluje nebo dlouhodobě omezuje, 3/ ruské zákony dlouho nebyly slučitelné s normami WTO.

  Rusové si prostě WTO a jeho pravidla vykládají po svém - to není žádná novinka - svoje vidění světa se pokouší vnutit jiným a jsou vzteklí, když je ostatní svět pošle do patřičných mezí.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:32 09.12.2016

  Olivav jasně, údajné dodávky toyot a pušek (které jsou ovšem jaksi jen výmysl ruské propagandy, USA začala dodávat zbraně FSA až cca po dvou letech od započetí konfliktu) udělali ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav jasně, údajné dodávky toyot a pušek (které jsou ovšem jaksi jen výmysl ruské propagandy, USA začala dodávat zbraně FSA až cca po dvou letech od započetí konfliktu) udělali obrovskou změnu, že najednou Asad se svými X tisíci tanků začal prohravát.

  Zatímco do Lybie by se určitě takový objem zbraní od podporovatelů radikálního islamismu nikdy nedostal (ač do sýrie ty zbraně šly proudem...), kdyby tam islamisté měli dostali šanci, že?Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:14 09.12.2016

  No jen na okraj. Snaha řešit to uskupením BRICS je taky docela zajímavé. Oni ti členové jak jsem někde četl podle ukazatelů nejsou dvakrát rozvinuté země a to ten Rus je na tom ...Zobrazit celý příspěvek

  No jen na okraj. Snaha řešit to uskupením BRICS je taky docela zajímavé. Oni ti členové jak jsem někde četl podle ukazatelů nejsou dvakrát rozvinuté země a to ten Rus je na tom nejlépe i technologicky. No a hlavně tam si každý jede svoji píseň a na venek se tváří jako kamarádi.

  Tolik k mému Rusofilství, ale západ není beránek. Je otázkou co je pro nás přijatelnější a to já bych raději jel na ten západ než do Ruska. To jen k mému smýšlení.

  Nakonec nejlepší by bylo mít pořádek doma a mít dost silnou armádu abychom se dokázali ubránit. Kde jsou ty doby, kdy jsme měli respekt a to je sakra smutné. Škoda, že všechny plány o společných projektech s Polskem jsou na papíře pěkné a pak skutek utek. Alespoň útočné pušky a podobné věci ještě umíme.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:08 09.12.2016

  Ekonom nejsem to je pravda, ale být či nebýt členem má ekonomický dopad. Takže lze uvažovat o formě politického tlaku na to být či nebýt ve WTO ne? Kdo rozhoduje o členství? MMF ...Zobrazit celý příspěvek

  Ekonom nejsem to je pravda, ale být či nebýt členem má ekonomický dopad. Takže lze uvažovat o formě politického tlaku na to být či nebýt ve WTO ne? Kdo rozhoduje o členství? MMF dává úvěry za nějakých podmínek a ty se týkají vždy přímo hospodářství dané země. Kdo o těch podmínkách rozhoduje. A proč Rusku trvalo tak dlouho než se do WTO dostalo? Je to protože byli nespolehliví nebo protože je tam nechtěli jak tvrdí Kreml. Poučte mě já se rád něco dozvím.

  A souhlasím, že dnes izolovaná ekonomika je k prdu. O Rusku se tvrdilo, že teoreticky díky surovinám může být soběstačně a nikoho nepotřebuje. Což dává smysl, ale je to asi tak reálné jako zavést komunismus na naší planetě. Nechápejte komunismus jako ideologii, ale tu myšlenku, která sama o sobě není zlá, ale bohužel nerealizovatelná tedy utopistická.

  Více už se této diskuse účastnit nehodlám je to off-topic.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  09:54 09.12.2016

  Olivav: Prosím Vás, Vy vůbec netušíte o čem WTO je. Když Vám řeknu "rozvojová dohoda z Dohá", tak nebudete mít ani páru o tom, co se tam projednávalo (pokud si to nevygoolujete). ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Prosím Vás, Vy vůbec netušíte o čem WTO je. Když Vám řeknu "rozvojová dohoda z Dohá", tak nebudete mít ani páru o tom, co se tam projednávalo (pokud si to nevygoolujete). Co na tom, že svět (i WTO) nejsou černobílé, Vy prostě máte DOJEM, že jsou špatné, protože je zřídil Západ... Co na tom, že členem WTO je i ČLR od 2001 a RF od 2011 a kromě nich dalších 160 států... Západ je špatný, fujtajxl na kvadrát....Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:34 09.12.2016

  WTO MMF atd... to jsou ne jen ekonomické organizace, ale hlavně i politické nástroje západu a klidně do mě. Jinak historie Ukrajiny od počátku 20. století je dosti šílená a ...Zobrazit celý příspěvek

  WTO MMF atd... to jsou ne jen ekonomické organizace, ale hlavně i politické nástroje západu a klidně do mě.

  Jinak historie Ukrajiny od počátku 20. století je dosti šílená a udělalo to z ní dosti nacionalisticky nestabilní oblast. Různá vlivy a různé zájmy se na nich dost podepsaly. A východ je pravda spíše inklinoval k Rusku. Jinak je to v kostce zde https://cs.wikipedia.org/wiki/... takže tam ty základy pro chaos na základě starých křiv byly a asi je bude těžké vyřešit. takže Kusa jsi mimo proč by tam vznikaly sověty, kdyby tam ty tendence nebyly dříve. Bohužel platí pravidlo, že ten kdo historii ignoruje je nucen si ji zopakovat.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  09:16 09.12.2016

  KóĎA: Moje ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: Moje zdroje:

  https://de.statista.com/statis...
  https://de.statista.com/statis...
  http://www.mfcr.cz/cs/verejny-...

  Danosť: Taky dostávám mínusy a k tomu žádné odpovědi. A přesto žiju dál :D

  Cejkis: Odstěhujte se, nejlépe do Ruska. Tam stále blábolí o tom, jak je izolovaná ekonomika lepší než mezinárodní obchod (ale tamním ovčanům už nikdo neřekne, že Rusové se o vstup do WTO museli rvát 10 let). A co se týče Sýrie - tam kšeft získá ten, kdo nejvíc podmaže (celý muslimský svět jede na bakšiš). Což české firmy nikdy nebudou.Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  08:41 09.12.2016

  Nejlepší hlod je " Východ Ukrajiny byl proruský vždy." Do konce druhé světové nebyl pak tam tatíček Stalin vytvořil řízený hladomor, kdy rusové brali lidem všechno jídlo. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejlepší hlod je " Východ Ukrajiny byl proruský vždy." Do konce druhé světové nebyl pak tam tatíček Stalin vytvořil řízený hladomor, kdy rusové brali lidem všechno jídlo. Na uvolněné území importoval etnické rusy a Putin sklízí jeho ovoce. Zajímavý je taky demografický vývoj na Krymu v průběhu dějin.Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  00:12 09.12.2016

  cejkis Obdivujem tvoj vynaložený čas ktorý bohužiaľ vyjde na zmar. Už máš dva mínus no žiadna odpoved.. Prosto Logik, Jakub2, Takeda pozerajú len z jednej strany no nedokážu ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis Obdivujem tvoj vynaložený čas ktorý bohužiaľ vyjde na zmar. Už máš dva mínus no žiadna odpoved.. Prosto Logik, Jakub2, Takeda pozerajú len z jednej strany no nedokážu pozrieť na druhú..Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  23:45 08.12.2016

  Jakub2 Datum: 08.12.2016Čas: 12:33 citujem ťa: P.S. Za války se zrádci střílejí. Za mediální války se zrádci nestřílejí, zatím. KONIEC ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2 Datum: 08.12.2016Čas: 12:33
  citujem ťa:
  P.S. Za války se zrádci střílejí. Za mediální války se zrádci nestřílejí, zatím.
  KONIEC CITÁTU-
  Dávaj si pozor na svoje dementné názory toto sa robí v Severnej Kórei a nie v demokratickom štáte.
  Čo sa týka migrantov mám v živej pamäti ked sa začala kríza a nebolo to až po vstupe Ruska do bojov. Bolo to pred vstupom pamätám si to preto lebo ked vstúpilo Rusko do Sýrie tak popularita Ruska v EU značne vzrástla lebo ľudia si mysleli že Rusi to vyriešia za pár mesiacov no mýlili sa... Tak tu nevypisujte hlúposti akoby pred vstupom Ruska neexistovali migranti. Len dodám že nikto nevie kto vlastne pochádza z ktorej krajiny lebo Skoro každý migrant vám povie že je zo Sýrie len aby dostal azyl..
  Navyše diskutujúci tu radi povedia A no zabúdajú na B..
  Takže prečo vlastne boje v Sýrií prerástli až do takýchto rozmerov? Odpoved je jednoduchá a to je samotná poloha Sýrie miešajú sa do nej všetci a bojujú na jej území A to Izrael, Saudská Arábia, Turecko, Záujmy USA a iných zemí ktoré podporia kohokoľvek kto nejde proti nim tým myslím aj umiernených odrezávačov hláv... USA sú tym predsa známe ved podporovali aj Saddáma Husajna.
  Pre administrátora: je v pohode že to niekto napíše Putler?? Žiadne mazanie komentárov?Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:53 08.12.2016

  Cejkis já tu taky něco psal, ale marně. Nejlépe ty modeně smýšlející vystihuje toto http://www.karaoketexty.cz/tex... Tady s jiným názorem než ...Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis

  já tu taky něco psal, ale marně.

  Nejlépe ty modeně smýšlející vystihuje toto http://www.karaoketexty.cz/tex...

  Tady s jiným názorem než mainstream neprorazíš.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  15:09 08.12.2016

  odpovědi logikovi na tyto otázky cejkis: A pokud si myslíš, že by kaddáfí ty islamisty tak snadno zvládnul, tak prosím vysvětli, jaktože je nezvládnul Asad s o řád silnější a ...Zobrazit celý příspěvek

  odpovědi logikovi na tyto otázky
  cejkis: A pokud si myslíš, že by kaddáfí ty islamisty tak snadno zvládnul, tak prosím vysvětli, jaktože je nezvládnul Asad s o řád silnější a modernější armádou?

  A jestli to budeš omlouvat zahraniční podporou islamistům, tak vysvětli, proč by ta nepřišla i do Lybie? IS se o ni snažil evidentně také.
  --------------------------------------------
  Kaddafí potlačil revoluci až do města Benghazí, které bylo hlavní střediskem odporu. Celou situaci zvrátily nálety francouzů v této lokalitě, kteří začali útok ještě před mandátem OSN. Mandát zněl ochrana civilistů. Sarkozy chtěl ovšem útočit dále na vládní jednotky za což byl kritizován svými spojenci, že je to za rámec mandátu OSN. Dodávky zbraní a mentorování dodělaly své a vládní jednotky prohrály poslední svou baštu město Syrta, kde padl i Kaddafi. Sarkozy posléze přiznal dodávky zbraní povstalcům. Tedy odpověď na první otázku je ne že si něco myslím, ale Kaddafí potlačil tuto barevnou revoluci a do dobití
  poslední bašty odporu Benghazí mu zbývalo pár hodin.
  A k druhé otázce jsem vlastně již odpověděl. Rebelové v Libyi byly podporováni ze vzduchu a následně dodávkami zbraní a mentorováním ze strany Francie. Tím Francie obcházela rezoluci OSN, která umožňovala zasahovat jen při ohrožení civilistů.

  Sýrie je v podstatě totéž jen s jinými aktéry. Asad rovněž potlačil barevnou revoluci proti rebelujícími FSA rekrutovanými z Muslimského bratrstva. Když vystoupil v al jazeera generál FSA s větou "Pokud se nám nedostane mezinárodní podpory, ztratíme válku o Sýrii během jednoho měsíce" (odkaz na video jsem tu nechával níže) znamenalo to zlom v tomto konfliktu. Následovaly dodávky zbraní, munice, výcviku pro FSA a to i přes skutečnost, že všichni věděli, že největším dodavatelem lidí, techniky, zbraní do ISIL je právě FSA. A tak Obamou dodané vozidla Toyota Hilux pro FSA se po měsíci objevila v celých kolonách v rukou ISIL. FSA kromě USA podporovaly a podporují zejména Saudové, Katar, Izrael a Turecko. Pokud by tyto země neživily tento konflikt, Asad by již dávno ovládal celou Sýrii i bez Ruska.

  Pisatelům, kteří opovrhují všemi, kteří nepapouškují českou mediální žumpu a označují jejich zdroje za aeronet či další prokremelské, přeji hezý den. Debatovat s Vámi nemá smysl neb jste zaslepeni svoji pravdou a odmítáte připustit jiné názory.

  Dále speciálně pro Jakuba2. Zásadní problém v našich pohledech je fakt, že již členství ČR v NATO nepovažuji za přínos pro naší zemi. NATO považuji za nástroj Manhattanu udržovat ekonomický vliv ve světě a současně bránit užší spolupráci Německa a Ruska, které je pro Manhattan nejvíce nebezpečné. Odmítám vysílat české vojáky do hor Afghánistánu, pouště Iráku jen proto, že si to přeje nějaký US prezident jehož kampaň platili Saudové, Katar a Manhattan. Pokud bychom poslouchali naše spojence ve všem, tak již máme zavřenou ambasádu v Sýrii. V zemi, která je historicky naším velkým obchodním partnerem. A to jen proto, aby české společnosti neměly lepší pozici při obnově Sýrie před francouzskými, německými a US společnostmi. Díky za lidi jako je Filipová či Kmoníček, kteří stojí nohama na zemi a mají vlastní hlavu.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  13:51 08.12.2016

  Jakub2: já vycházel z tohoto http://www.businessinfo.cz/cs/... Jsou to údaje z loňského roku.

  Jakub2: já vycházel z tohoto http://www.businessinfo.cz/cs/... Jsou to údaje z loňského roku.

 • Jakub2
  13:46 08.12.2016

  KóĎA: České firmy (až na pár výjimek) nezvládají exportovat větší investiční celky - do Ruska nebo kamkoliv jinam. Je tedy bláhové předstírat, že stávajícím managementem a ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: České firmy (až na pár výjimek) nezvládají exportovat větší investiční celky - do Ruska nebo kamkoliv jinam. Je tedy bláhové předstírat, že stávajícím managementem a výrobními možnostmi to do Ruska najednou půjde když to nejde dnes. Tedy se přilísáme ke Kremlu a ruské oligarchii. Dokud české firmy nebudou schopny vyvážet investiční celky do celého světa, dotud to nepůjde ani do Ruska (ani s politickou tlačenkou).

  Opravte si: Německý export do Ruska je dnes někde kolem 22 mld. EUR (německý export do ČLR to letos bude přes 80 mld. EUR, tolik k důležitosti Ruska). Pro srovnání - český státní rozpočet pro 2016 je 1250 mld. Kč (výdaje), tedy bratru 45 mld. EUR.


  Ad zdroje informací - nebuďte vztahovačný, ne vše, co píši, je o Vás.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  13:34 08.12.2016

  třetí země 8,5 %, abych nekecal.

  Jinak podle mě je na rozhodnutí každého podnikatele, kam bude vyvážet. Stát by se do toho měl plést co nejméně.

  třetí země 8,5 %, abych nekecal.

  Jinak podle mě je na rozhodnutí každého podnikatele, kam bude vyvážet. Stát by se do toho měl plést co nejméně.

 • KóĎA
  13:31 08.12.2016

  Takeda 3% celkově, pokud bereme třetí země tak 16,5 %

  Takeda 3% celkově, pokud bereme třetí země tak 16,5 %

 • Takeda
  13:24 08.12.2016

  KóĎA: No jo s tím německým vývozem... Ten jeden roční rozpočet ČR vypadá jako velké číslo. Ale jak to vychází v procentech k ostatním zemím kam SRN vyváží? Z kolika procent se na ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: No jo s tím německým vývozem... Ten jeden roční rozpočet ČR vypadá jako velké číslo. Ale jak to vychází v procentech k ostatním zemím kam SRN vyváží? Z kolika procent se na tom podílíme my? A jaký je trend v té bilanci mezinárodního obchodu SRN RF? Až budeme vědět tohle, takt si můžeme říct, jak je to pro nás významné, do té doby je to jen ohromující, nic neříkající číslo, ale hubu to zacpe jen prosťáčkům.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5