Grim Campaigner 2013

Foto: Voják ze 42. mechanizovaného praporu z Tábora / nadporučík Milan Němec

Největší cvičení 4. brigády rychlého nasazení "Grim Campaigner 2013" je v plném proudu.

V pondělí 7. října 2013 zahájilo ve vojenském újezdu Hradiště 1700 vojáků brigádního úkolového uskupení na bázi 4. brigády rychlého nasazení největší cvičení v roce 2013.

 

Cvičení potrvá do 18. října 2013 a jeho hlavním úkol zní: "Praporními úkolovými uskupeními 41. mechanizovaného praporu a 43. výsadkového praporu je demonstrovat plnou připravenost podílet se jako součást BÚU (brigádní úkolové uskupení je bojová formace sil, schopná vést samostatnou operaci malého rozsahu) na společné obraně suverenity a územní celistvosti České republiky a na operacích mezinárodního společenství v rámci kolektivní obrany v souladu s článkem 5 Severoatlantické smlouvy."velitel 4.brigády rychlého nasazení plukovník Miroslav Hlaváč při motivačním proslovu k jednotkám

Foto: Velitel 4. brigády rychlého nasazení, plukovník Miroslav Hlaváč, při motivačním proslovu k jednotkám / nadporučík Milan Němec  

 

Mezi dílčí úkoly patří především prokázání schopnosti jednotek BÚU podílet se na plnění úkolů v rámci operací Aliance, prokázání schopnosti jednotek bojové podpory a bojového zabezpečení BÚU dlouhodobě a samostatně udržet a podporovat jednotky nasazené v operacích, dále též demonstrovat využití nových zbraní a techniky v operacích.

 

Během cvičení se uskuteční vzdušné výsadky, útok mechanizovaného praporu proti nepříteli, přesuny jednotek, léčky a přepady.

 

Grim Campaigner 2013Foto: Bojové vozidlo Pandur "řeže" zatáčku. / nadporučík Milan Němec

  

Zahrnuto je taktéž praktické prověření dvou praporů 4. brigády – 41. mpr a 43. vpr – dle metodiky CREVAL (Combat Readiness Evaluation – hodnocení bojové připravenosti). "Po splnění této praktické kontroly bojové připravenosti budou oba prapory certifikovány a připraveny k plnění úkolů v plném spektru operací v rámci mnohonárodních sil,“ uvedl plukovník Miroslav Hlaváč. velitel 4. brigády rychlého nasazení.

 

Grim Campaigner 2013

Foto: Přesun pandurů na výcvik / nadporučík Milan Němec 

 

Docílit plných operačních schopností v roce 2014, to je hlavní úkol pro 4. brigádu rychlého nasazení a jednotky AČR, které vyčleňují vojáky do 4. BÚU. Výstavba 4. BÚU je nejvyšší ambicí AČR v rámci vojenské spolupráce.

 

Cvičení velí plukovník Miroslav Hlaváč.  

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Dny NATO 2013

V těchto dnech probíhá největší přehlídka vojenské techniky v České republice – Dny NATO 2013. ...

VIDEO: Dalších 12 let JAS-39 Gripen v České republice

České ministerstvo obrany se po zdlouhavých a náročných jednáních dohodlo se švédskou stranou na ...

Ultimátní ochrana vozidel z České republiky

Česká republika má šanci se stát jednou z malá zemí, které se podaří vyvinout a zavést do výzbroje ...

Premiér české vlády navštívil prostějovské vojáky

Předseda vlády Jiří Rusnok zavítal v pondělí 30. září do Prostějova, aby se zde seznámil s vojáky, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Charlie
    15:42 08.10.2013

    Stejně je zajímavý, že dneska se říká velký cvičení akci dvou posílených praporů a není to tak dávno co se dělaly akce kam se jich sjíždělo klidně i pět nebo víc :) Jak se ty ...Zobrazit celý příspěvek

    Stejně je zajímavý, že dneska se říká velký cvičení akci dvou posílených praporů a není to tak dávno co se dělaly akce kam se jich sjíždělo klidně i pět nebo víc :)

    Jak se ty časy mění...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...