Nadzvuková střela SiAW pro víceúčelové stíhačky F-35 Lightning II

Nadzvuková střela SiAW pro víceúčelové stíhačky F-35 Lightning II
SiAW / Northrop Grumman (Zvětšit)

Společnost Northrop Grumman pro americké letectvo (USAF) vyvine a otestuje novou nadzvukovou střelu vzduch-země SiAW (Stand-in Attack Weapon). Střelu získají víceúčelové stíhačky F-35 a bombardéry B-21 Raider. Jejím úkolem je pronikat nejmodernější protivzdušnou obranou (PVO) protivníka.

Střela SiAW výrazně rozšíří bojové možnosti F-35. Střelu lze uložit do vnitřních zbraňových šachet F-35. Naproti munici umístěné pod křídly se tak nenaruší stealth F-35. Nevzroste ani aerodynamický odpor letounu, což se pozitivně projeví na doletu, maximální rychlosti a manévrovatelnosti při bojové misi – munice umístěná pod křídly logicky omezuje schopnost letadla provádět rychlé a agresivní manévry.

Nyní jedinou střelou vzduch-země umístitelnou do vnitřních zbraňových šachet F-35 je norská podzvuková JSM (Joint Strike Missile), což je letecká verze námořní střely s plochou dráhou letu NSM (Naval Strike Missile). JSM doručí tříštivo-trhavou hlavici o hmotnosti 120 kilogramů na teoretickou vzdálenost až 550 kilometrů (při odpalu z velké výšky). Problémem podzvukové JSM je ale její relativní zranitelnost proti moderní PVO.

V první fázi (Phase 1) programu SiAW soutěžily tři firmy: Lockheed Martin, L3Harris a Northrop Grumman. Každá z nich v květnu 2022 obdržela dva miliony dolarů na rozpracování svých konceptů.

Nakonec vítězná, poslední jmenovaná, firma v rámci druhé fáze (Phase 2) za 705 milionů dolarů během 36 měsíců vyvine a otestuje prototypy SiAW. Testovací fáze zahrnuje integraci SiAW do F-35A a ostré odpaly. Během vývoje se ke slovu dostane „digitální inženýrství“, zejména v oblasti modelování a simulací (virtuální prototypy). Proces zahrnuje také naprostou digitalizaci všech dokumentů, sdílení digitálních dat a modelů, což usnadní nejen vývoj, ale také podporu a rozvoj produktu po celou dobu životního cyklu. Ve velkém se uplatní nástroje umělé inteligence a zpracování / analýzy velkých datových sad (Big Data).


SiAW / Northrop Grumman

„SiAW společnosti Northrop Grumman splňuje přání letectva na první digitální program akvizice a vývoje zbraní. Díky našim odborným schopnostem v oblasti digitálního inženýrství představuje tato střela nové generace pro ministerstvo obrany přizpůsobivý a cenově dostupný způsob nákupu a modernizace zbraní,“ uvedla Susan Bruceová, viceprezidentka pro pokročilé zbraně v Northrop Grumman.

SiAW aerodynamicky, konstrukčně a velikostně (ostatně musí se vejít do šachet F-35) přímo navazuje na proti-radiolokační střelu AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile – Extended Range) od firmy Northrop Grumman. Ostatně proto firma se svým návrhem vyhrála – není třeba vyvíjet střelu od začátku.

AARGM-ER je ve výzbroji amerického námořnictva (F-35C, F/A-18E/F) a nahrazuje starší AGM-88 HARM (High-Speed Anti-Radiation Missile), resp. její poslední verze AGM-88E AARGM. HARM vstoupila do služby v 80. letech. Byla s velkým úspěchem nasazena proti nepřátelským radarům během operace Pouštní bouře.

Parametry SiAW, jako dolet nebo rychlost, jsou utajovány. To platí i o střele AARGM-ER – zde neoficiální informace mluví o trojnásobné rychlosti zvuku a doletu 300 kilometrů. Jde ale o nepotvrzené údaje. Oficiální informace neexistují. Bylo pouze uvedeno, že AARGM-ER má výrazně větší rychlost a dolet než starší AGM-88E (Mach 2; 130 kilometrů).


Popis střely AGM-88G AARGM-ER

Každopádně vyzrálé a otestované technologie, plus digitální inženýrství, umožní velmi rychlé zavedení SiAW do výzbroje – dosažení počátečních operačních schopnosti se očekává již v roce 2026. SiAW se bude vyrábět na stejné výrobní lince jako AARGM-ER. Proto letectvo již v roce 2028 nakoupí 400 těchto střel a v následujících letech až 3000 kusů.

Jako přechodové řešení – díly velké podobnosti SiAW a AARGM-ER – americké letectvo nakoupí upravené AARGM-ER s vylepšenou bojovou hlavicí, integrované do letounů F-35A. Ostatně AARGM-ER využívá satelitní navigaci a má palubní aktivní radiolokátor, takže může ničit i klasické pozemní statické cíle.

Podle Pentagonu „systém SiAW (Stand-in Attack Weapon) poskytne schopnost zasáhnout rychle přemístitelné cíle, které vytvářejí prostředí A2/AD (Anti-Access/Area Denial).“ Úkolem SiAW je tedy především ničit mobilní a rychle přemístitelné systémy pozemní PVO nepřítele. Zejména komplety S-300/400 nebo Buk, možná i kratšího dosahu Pancir, Tor nebo Tunguska. Na ty ale postačí menší pumy GBU-53/B Storm Breaker s doletem až 110 kilometrů.

Dalšími potenciálními cíli je vše, co souvisí s PVO, tedy samostatně působící radiolokátory, mobilní místa velení a řízení palby PVO, komunikační systémy atd. Každopádně F-35 se střelou SiAW (ostatně proto označení „Stand-in“) má operovat uvnitř prostoru chráněného nepřátelskou PVO.

Zničení nepřátelské PVO umožní F-35 nerušené operování nad územím protivníka a masové nasazení levnější munice vzduch-země, jako jsou pumy Paveway, JDAM (Joint Direct Attack Munition) nebo Storm Breaker.


Testování moderní letecké střely (resp. jakéhokoliv zbraňového systému) je komplexní, složitý, dlouhý a velmi drahý proces. V tomto případě jsou počítače a senzory střely SiAW integrovány do testovacího letounu Bombardier CRJ-700; větší foto / Northrop Grumman

Pod A2/AD, tedy pod prostředky odepírající nepříteli vstup do chráněné oblasti (ve všech doménách válčení), spadají také velící centra, pozemní a pobřežní odpalovače balistických raket a střel s plochou dráhou letu, prostředky elektronického boje nebo proti-satelitní systémy.

Podle firmy Northrop SiAW získá otevřenou architekturu „umožňující rychlou modernizaci subsystémů za účelem rozšíření schopností.“ Lze tedy očekávat schopnost rychle modernizace výpočetního výkonu, elektroniky, senzorů a komunikačních systémů. Nepochybně i bojové hlavice.

Program SiAW je snahou o rozšiřování portfolia přesných leteckých zbraní vzduch-země dlouhého dosahu. SiAW budou doplňovat mnohem výkonnější, ale také dražší střely JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) určené k ničení „velkých“ statických cílů. Ostatně jako střely Storm Shadow / SCALP-EG intenzivně používané na Ukrajině. JASSM lze ale přenášet pouze pod křídly F-35.

Do prosince 2022 americké letectvo převzalo 3609 střel JASSM. Současné plány mluví o výrobě až 10 250 střel JASSM. V příštím roce má Lockheed Martin vyrábět 45 JASSM měsíčně, od roku 60 měsíčně a na konci dekády kolem 85 střel JASSM měsíčně (tisíc ročně). Nejnovější verze JASSM-158D získá možnost zasahovat pohyblivé cíle – v této kategorii munice se můžeme bavit například o vlacích nebo velkých kolonách bojové techniky.

Zdroj: ASFM

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Protiradarová střela AGM-88G AARGM-ER pro F-35 Lightning II

K prvnímu odpalu nové protiradarové střely AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile ...

PREMIUM Munice nad zlato: Američanům dojdou střely JASSM do osmi dnů

Podle penzionovaného plukovníka Marka Gunzingera, ředitele centra Future Concepts and Capability ...

SiAW: Zahájen vývoj nové střely vzduch-země pro F-35

Firmy Lockheed Martin, L3Harris a Northrop Grumman připraví konkurenční koncepty střely vzduch-země ...

Bombardéry B-2 odpálily střely JASSM-ER s doletem 900 kilometrů

V prosinci minulého roku stealth strategické bombardéry B-2 Spirit poprvé odpálily střely s plochou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Tom90
    14:07 29.09.2023

    Tak snad se do te doby podari vyresit problematiku nakladu, protoze pokud by ten problem nevyresili, tak v pripade nejhorsiho scenare by USA měli "zablokovany" nakup dalsich F35 a ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak snad se do te doby podari vyresit problematiku nakladu, protoze pokud by ten problem nevyresili, tak v pripade nejhorsiho scenare by USA měli "zablokovany" nakup dalsich F35 a je otazkou, zda by se pak ta strela vyrabela v tech poctech jake jsou planovany a aby se pak nedostala do te spiraly zvysujicich se nakladu pri mensim poctu kusu apod.

    https://aviationweek.com/defen... Skrýt celý příspěvek

    • Shania
      08:58 30.09.2023

      zadna spirala smrti u F35 neni a bude se vyrabet v daleko vetsich poctech nez bylo planovano. navic nenahrazuji puvodni stroje 1:1 a nahrazuji nekolik typu, takze i pri dnesnich ...Zobrazit celý příspěvek

      zadna spirala smrti u F35 neni a bude se vyrabet v daleko vetsich poctech nez bylo planovano. navic nenahrazuji puvodni stroje 1:1 a nahrazuji nekolik typu, takze i pri dnesnich vyssich nakladech na stroj je to celkove levnejsi.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:42 29.09.2023

    F 35 v AČR má mít FOC někdy po roce 2035. Pevně doufám, že v té době budou takovéto nebezpečné mise provádět bezosádkové prostředky, jak je to nyní vidět na Ukrajině. Kde autor ...Zobrazit celý příspěvek

    F 35 v AČR má mít FOC někdy po roce 2035. Pevně doufám, že v té době budou takovéto nebezpečné mise provádět bezosádkové prostředky, jak je to nyní vidět na Ukrajině.

    Kde autor bere informaci o tom, že SiAW bude určen přímo proti PVO? V odkazu na orginál článku se uvádí jiné druhy cílů.
    "command-and-control sites, ballistic missile and cruise missile launchers, GPS jamming systems, anti-satellite systems, other high-value or fleeting targets."
    Schopnost pronikat v PÚP PVO je rozdíl než na ně přímo útočit.
    Také náze stand in bude platit při výčtu ruských PVO systémů pouze částečně. Zcela jistě taková střela bude mít delší dosah než Tor, Pantsir nebo Buk, stand in bude teoreticky pro S 400, ale ty neuvidí F 35 na dostatečně velkou vzdálenost.Skrýt celý příspěvek

  • Stonkeeper
    10:31 29.09.2023

    Opravdu doufam, ze neco takoveho se planuje i u nas. F-35 si o to vylozene rika.

    Opravdu doufam, ze neco takoveho se planuje i u nas. F-35 si o to vylozene rika.

    • liberal shark
      11:17 29.09.2023

      jj, také by mně zajímalo, jaký je koncept budování schopností taktického letectva na bázi F-35 a s nimi propojených UAV. Z toho by měl vycházet i plán zavádění letecké munice a ...Zobrazit celý příspěvek

      jj, také by mně zajímalo, jaký je koncept budování schopností taktického letectva na bázi F-35 a s nimi propojených UAV. Z toho by měl vycházet i plán zavádění letecké munice a budování jejích zásob. Ideálně by se měla hledat i částečná synergie s JAS-39 a H-1.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        11:44 29.09.2023

        Jste nezaregistroval rozhodnutí vlády o F 35? S gripeny se nepočítá. Chce-li někdo hledat synergii mezi něčím efektivním po roce 2035, tak jedině F 35 a UCAV.

        Jste nezaregistroval rozhodnutí vlády o F 35? S gripeny se nepočítá. Chce-li někdo hledat synergii mezi něčím efektivním po roce 2035, tak jedině F 35 a UCAV.

        • liberal shark
          12:54 29.09.2023

          Měl jsem na mysli nákup munice pro Gripeny v období před zavedením F-35 tak, by byla kompatibilní s F-35. To dává smysl, ne ?

          Měl jsem na mysli nákup munice pro Gripeny v období před zavedením F-35 tak, by byla kompatibilní s F-35. To dává smysl, ne ?

          • flanker.jirka
            13:08 29.09.2023

            Myslíte si, že se na MO ČR jako mávnutím proutku něco změní? Nová munice kompatibilní s F 35 a Gripenem nejspíše bude vyžadovat zaplacení integrace pod Gripen. Do toho tady asi ...Zobrazit celý příspěvek

            Myslíte si, že se na MO ČR jako mávnutím proutku něco změní? Nová munice kompatibilní s F 35 a Gripenem nejspíše bude vyžadovat zaplacení integrace pod Gripen. Do toho tady asi nikdo nepůjde, i když AČR čeká s Gripenem ještě minimálně 12 let.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:24 29.09.2023

            Odhaduji že alespoň některá munice z kontraktu na F-35 bude dodaná už pro Gripen. Zejména tady AA střely.

            Odhaduji že alespoň některá munice z kontraktu na F-35 bude dodaná už pro Gripen. Zejména tady AA střely.

          • flanker.jirka
            15:22 30.09.2023

            Scotty
            Kéž by tomu tak bylo. Je toho dost co se dá koupit a díky provozu na Gripenu získat zkušenosti i pro další použití na F 35.

            Scotty
            Kéž by tomu tak bylo. Je toho dost co se dá koupit a díky provozu na Gripenu získat zkušenosti i pro další použití na F 35.

    • flanker.jirka
      11:37 29.09.2023

      Spektrum munice o které si F 35 "vyloženě říká" je mnohem více než je poptáváno v současné podobě projektu F 35 pro AČR. Zatím se jede na podobné vlně jako v případě pořízování ...Zobrazit celý příspěvek

      Spektrum munice o které si F 35 "vyloženě říká" je mnohem více než je poptáváno v současné podobě projektu F 35 pro AČR. Zatím se jede na podobné vlně jako v případě pořízování munice pro Gripeny a Alcy.Skrýt celý příspěvek

      • rtep
        13:15 29.09.2023

        a ví se co asi tak bude poptáváno za munici ?

        a ví se co asi tak bude poptáváno za munici ?

        • flanker.jirka
          11:47 30.09.2023

          Jasně, že se to ví. https://www.dsca.mil/press-med... A zde pro představu co vše kupuje ...Zobrazit celý příspěvek

          Jasně, že se to ví.
          https://www.dsca.mil/press-med...
          A zde pro představu co vše kupuje Finsko:
          ¨https://www.dsca.mil/press-med... Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:13 30.09.2023

            ‐70 AIM-120C-8 (AMRAAM) -86 bomb GBU-53/B s malým průměrem – Increment II (SDB-II) StormBreaker All-Up-Rounds (AUR) -12 Mk-84 General Purpose 2000-lb bomb nebo BLU-109 2, 000-lb ...Zobrazit celý příspěvek

            ‐70 AIM-120C-8 (AMRAAM)
            -86 bomb GBU-53/B s malým průměrem – Increment II (SDB-II) StormBreaker All-Up-Rounds (AUR)
            -12 Mk-84 General Purpose 2000-lb bomb nebo BLU-109 2, 000-lb průbojné bomby pro GBU-31
            -50 taktických střel Sidewinder AIM-9X Block II/II+Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            15:25 30.09.2023

            Jirosi ... necelé tři střely na jedno letadlo, pum je také velmi pomálu. Spíše to vypadá, že je to munice pro základní výcvik. Než opravdu zásoba s nějakou operační nasaditelností. ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi
            ... necelé tři střely na jedno letadlo, pum je také velmi pomálu. Spíše to vypadá, že je to munice pro základní výcvik. Než opravdu zásoba s nějakou operační nasaditelností. (stačí si vzpomenout na evropské fiasko při útocích na odzbrojenou Libyi)Skrýt celý příspěvek

          • Jecchuss
            23:02 01.10.2023

            flanker.jirka: Je politicky naprosto neprůchodné teďka nakupovat spolu s pořízením letadel nějaké relevantní množství munice. Budeme rádi, když ty F-35 skutečně klapnou a Andrej, ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka:

            Je politicky naprosto neprůchodné teďka nakupovat spolu s pořízením letadel nějaké relevantní množství munice. Budeme rádi, když ty F-35 skutečně klapnou a Andrej, jako budoucí premiér, do toho nehodí vidle. Následně se to snad zlepší (a to třeba ještě před dodáním první F-35) - další AMRAAM, HARM/AARGM, JASSM (ideálně ER), SDB II atd. atd.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            18:04 02.10.2023

            Jecchuss
            Žádná vláda to po volbách nezruší, ani ta burešova. Letectvo bez munice je k ničemu.

            Jecchuss
            Žádná vláda to po volbách nezruší, ani ta burešova. Letectvo bez munice je k ničemu.

      • Scotty
        15:30 29.09.2023

        Zatím je zejména jisté že v současné době nabízená munice bude v polovině třicátých let zastaralá. Nemá tedy smysl pořizovat nějak velké množství.

        Zatím je zejména jisté že v současné době nabízená munice bude v polovině třicátých let zastaralá. Nemá tedy smysl pořizovat nějak velké množství.

        • flanker.jirka
          11:48 30.09.2023

          To vysvětlete ostatním zákazníkům, že nyní objednávají zastarlou munici :-) MO ČR prostě zase jen šetří tam kde nemá.

          To vysvětlete ostatním zákazníkům, že nyní objednávají zastarlou munici :-) MO ČR prostě zase jen šetří tam kde nemá.

          • Jirosi
            13:20 30.09.2023

            Třeba vami zminěné Finsko plánuje použití F35 od roku 2027, CR od roku 2035.

            Třeba vami zminěné Finsko plánuje použití F35 od roku 2027, CR od roku 2035.

          • flanker.jirka
            15:27 30.09.2023

            Jirosi Ano, první letadla mají dostat v roce 2027, ČR dostane první letadla rozhodně dříve než v roce 2035, ale to snad víte lépe než ostatní. Ta munice bude v případě míru ve ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi
            Ano, první letadla mají dostat v roce 2027, ČR dostane první letadla rozhodně dříve než v roce 2035, ale to snad víte lépe než ostatní. Ta munice bude v případě míru ve skladech i přes 20 let a pouze se budou repasovat specifické součástky. To co má v nabídce ČR je s bídou na výcvik, ale ne na operační nasazení.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            20:06 30.09.2023

            Jací zákazníci? Polsko nakoupilo k F-35 například žádnou munici. A to dostane letadla dřív než my.

            Jací zákazníci? Polsko nakoupilo k F-35 například žádnou munici. A to dostane letadla dřív než my.

          • flanker.jirka
            08:30 01.10.2023

            Scotty Polsko, a kdo další objednává letadla bez munice? Poláci přistupují k obraně zodopovědněji. Mají plné sklady pro F 16 a průběžně munici objednávají individuálně a budoucnost ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Polsko, a kdo další objednává letadla bez munice?
            Poláci přistupují k obraně zodopovědněji. Mají plné sklady pro F 16 a průběžně munici objednávají individuálně a budoucnost nevidí pouze v jednom typu letadla. Také se podívejte na to, kdy F 35 objednávali, v době hlubokého míru, kdy jsme neznali invazi na Ukrajinu a ani Covid. Švýcarsko v té době chtělo Gripeny. Kdo si v té době sáhnul hlouběji do kapsy, aby objednal drahé letadlo s ještě dražším provozem? Co v té době tvrdili vysocí důstojníci českého letectva o budoucnosti, kdo z nich kde veřejně zmínil, že chce F 35 a slovo Gripen pro něj bylo zakázané? :-)
            Kdy naposled někdo koupil PLŘS pro Gripeny v ČR? ...s poláky to prostě srovnávat nelze.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            10:36 01.10.2023

            Poláci mají munici pro F-16. Pro F-35 zatím nekoupili nic. Spekuluje se že čekají právě na novou generaci munice nebo budou chtít nakoupit munici z Evropy. Takže je nesmyl naplnit ...Zobrazit celý příspěvek

            Poláci mají munici pro F-16. Pro F-35 zatím nekoupili nic. Spekuluje se že čekají právě na novou generaci munice nebo budou chtít nakoupit munici z Evropy. Takže je nesmyl naplnit dnes sklady něčím co bude v době příchodu F-35 zastaralé.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            11:48 01.10.2023

            Scotty Spekuluje se??? Vůbec bych v tom nehledal žádné ilumináty, mají skladem dostatek munice se slušnou životností. Nám také nikdo nebrání nakupovat více klouzavých pum a ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Spekuluje se??? Vůbec bych v tom nehledal žádné ilumináty, mají skladem dostatek munice se slušnou životností.
            Nám také nikdo nebrání nakupovat více klouzavých pum a řízených střel použitelných pod Gripenem nebo F 35, ale válčit se přece nebude. Tak to počká až do roku 2040.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            12:05 01.10.2023

            Znovu opakuji že to je munice pro jejich F-16. To v žádném případě nebude postačovat pro vyzbrojení F-35. Gripeny u nás budou stále používané primárně pro Air to Air. Na to aby se ...Zobrazit celý příspěvek

            Znovu opakuji že to je munice pro jejich F-16. To v žádném případě nebude postačovat pro vyzbrojení F-35.
            Gripeny u nás budou stále používané primárně pro Air to Air. Na to aby se s nimi dali smysluplně alespoň cvičit protizemní operace jich prostě není dost.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:58 01.10.2023

            Scotty Tak že stále platí, že do roku 2035 budeme celých 12 let bez skutečných schopností taktického letectva a jen utrácet peníze za provoz L 159 bez výzbroje. To, je "kurwa" ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Tak že stále platí, že do roku 2035 budeme celých 12 let bez skutečných schopností taktického letectva a jen utrácet peníze za provoz L 159 bez výzbroje.
            To, je "kurwa" odpověcný přístup k obraně! To jen dokazuje, že žádné drahé F 35 ve skutečnosti nepotřebujeme, když to 12 let půjde bez nich. :-) Ale co, však se v Evropě neválčí a válčit nebude. :-)Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:13 01.10.2023

            L-159 výzbroj mají. Dnes je to hlavní platforma pro nesení naváděných Paveway II.

            L-159 výzbroj mají. Dnes je to hlavní platforma pro nesení naváděných Paveway II.

          • flanker.jirka
            18:07 02.10.2023

            Scotty L 159 shazující laserem naváděnou pumu v konfliktu plném PVO není reálná představa. L 159 se hodí jen proti ozrbojencům, které PVO nemají. Vidíte na Ukrajině, že musí ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            L 159 shazující laserem naváděnou pumu v konfliktu plném PVO není reálná představa. L 159 se hodí jen proti ozrbojencům, které PVO nemají. Vidíte na Ukrajině, že musí takovou výzbroj používat ve variantě vybavené křídly a schopnosti klouzat desítky kilometrů.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            14:38 03.10.2023

            flanker.jirka Proto tak AČR lobovala za F-35. Jako vy se tu podivujete nad počtem nakoupené munice, že to stačí tak akorát na výcvik, ale na co jiného by nyní měla AČR nakupovat ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka
            Proto tak AČR lobovala za F-35.
            Jako vy se tu podivujete nad počtem nakoupené munice, že to stačí tak akorát na výcvik, ale na co jiného by nyní měla AČR nakupovat pokročilou munici?
            Co myslíte kolik pilotů Gripenu má nějaký výcvik ve vedení A-G boje? Ty zkušenosti jsou naprosto minimální a Gripeny v AČR slouží primárně k A-A bojům. K přímé podpoře pozemních vojsk slouží primárně L-159 a je jedno co napíšete, že je to nemožné díky PVO atd. atd. Na Ukrajině vidíme, že operačního nasazení jsou schopny Su-25 a daleko starší technika. Ale taková je prostě nyní situace, která je důsledkem 30. let podfinancování AČR a řešení problémů tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá. Jako třeba pronájmy a podobně.
            Takže do příchodu F-35 leteckou podporu pozemním silám bude primárně poskytovat L-159.
            Jakmile dorazí F-35 a čeští piloti projdou výcvikem v USA, kde by měli nacvičovat A-A, A-G, tankování za letu a mnoho mnoho dalšího, mimochodem je to součástí kontraktu, tak pak se můžeme bavit o nějakém větším nakupování výzbroje pro F-35 na základě zkušeností z výcviku.
            Je to výcvik, operační plány, taktika a strategie, co dělá armádu efektivní. Ne nákup zbraní. A na výcvik a osvojení si nějakých dovedností je potřeba čas.

            A mě přijde zvláštní, že tady vystupujete, nebo mě se to alespoň tak zdá, jako kritik nákupu F-35, i když s tímto nákupem piloti AČR získají i potřebný výcvik aby mohli plnit jak A-A, tak A-G a jiné bojové úkoly.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      11:45 29.09.2023

      Pokud nezůstane jako obvykle u AA munice a nějaké ty základní bomby, tak budeme rádi za SDB 2 a pokud se trochu zasníme tak třeba i JASSM.

      Pokud nezůstane jako obvykle u AA munice a nějaké ty základní bomby, tak budeme rádi za SDB 2 a pokud se trochu zasníme tak třeba i JASSM.

      • flanker.jirka
        11:54 29.09.2023

        Ono toho více nelze očekávat. Bude 24 letadel, z nich minimálně 3 budou pro hotovost 2 + 1 záložní. Zbývá 21 strojů, při výhledu na nějakou cca 60% operační způsobilost tak na vše ...Zobrazit celý příspěvek

        Ono toho více nelze očekávat. Bude 24 letadel, z nich minimálně 3 budou pro hotovost 2 + 1 záložní. Zbývá 21 strojů, při výhledu na nějakou cca 60% operační způsobilost tak na vše ostatní zbyde s bídou 12 letadel. Prim budou hrát mise AA, zbytek bude bonus.
        Samozřejmě, gen. Míka zmínil, že Gripen využíváme ze 100% a F 35 využije AČR také ze 100%, jenomže to vztáhl na kladené úkoly pro taktické letectvo a ne na schopnosti letadel jako celku. Ze zkratky JAS využíváme pouze písmeno J ze 100%, zbytek je diskutabilní. Z části je to o celkovém počtu letadel, z čáti o tom, že nikdo neměl koule za dobu provozu Gripenu nakoupit potřebnou munici a kontejnerů Litening je minimum. (přitom toto vše mohlo sloužit jak pod Gripeny, tak pod L 159)Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          12:56 29.09.2023

          Myslím, že ani to "J" zdaleka nevyužíváme ze 100% :-(.

          Myslím, že ani to "J" zdaleka nevyužíváme ze 100% :-(.

          • flanker.jirka
            13:09 29.09.2023

            Podle Míky ano, ale co čekat od někoho, komu jde o karieru.

            Podle Míky ano, ale co čekat od někoho, komu jde o karieru.

        • Scotty
          15:33 29.09.2023

          /Prim budou hrát mise AA, zbytek bude bonus. /
          Ne. Jedna letka se bude zaměřovat zejména na vzdušný boj druhé na protizemní.

          /Prim budou hrát mise AA, zbytek bude bonus. /
          Ne. Jedna letka se bude zaměřovat zejména na vzdušný boj druhé na protizemní.

          • flanker.jirka
            11:49 30.09.2023

            Tomu říkáte 100% využití letadel? V F35 tvoří osádku pouze operátor zbraňových systémů, není třeba rozlišovat specializaci.

            Tomu říkáte 100% využití letadel? V F35 tvoří osádku pouze operátor zbraňových systémů, není třeba rozlišovat specializaci.

        • Jirosi
          16:36 29.09.2023

          Gripeny byli, jsou pronajaty. Z toho plyne i nesmyslnost investic. Stejně jako honnotování toho stroje. Dnes se mluví o jeho konci, a někteří si dovolují začít řikat pravdu. ...Zobrazit celý příspěvek

          Gripeny byli, jsou pronajaty. Z toho plyne i nesmyslnost investic. Stejně jako honnotování toho stroje.
          Dnes se mluví o jeho konci, a někteří si dovolují začít řikat pravdu.

          Mohli sloužit pod letadlem co ukončí službu ještě před Jas39.
          To je fakt vtipný argument.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            18:19 29.09.2023

            Číst ty tvoje blaboly je za trest. Před půl rokem jsi se tu se mnou hádal, že Gripeny končí v roce 2029. Nyní armáda jednáo jejich používání do roku 2035. Čím asi tak budou ...Zobrazit celý příspěvek

            Číst ty tvoje blaboly je za trest. Před půl rokem jsi se tu se mnou hádal, že Gripeny končí v roce 2029. Nyní armáda jednáo jejich používání do roku 2035.

            Čím asi tak budou vyzbrojeny chytráčku?

            Starými Sidewindery, kterým končí technická životnost nebo 24 kusy AMRAAM, které jsou oletané a tou dobou budou i za technickou životností.

            Střely Meteor jsou špička a jsou integrovany do JAS-39C/D a budou I pro F-35.

            Pro Gripeny je integrovan i Python5, který lze jen po drobné SW úpravě použít i v pozemním PVO systému SPYDER (pro které máme jen jeden pálebný průměr) a je i integrovan pro izraelskou verzi F-35I.
            Možnosti je víc, aniž by bylo cokoliv potreba integrovat na náklady ČR.

            Jirosi, plán GŠ a MO je takový, že většina L-159A skončí v roce 2029 a Gripeny tu budou do roku 2035, což čistě náhodou souvisí s předpokládaným IOC druhé letky F-35. To mimo jiné znamená že v jednu chvíli tu budou tři bojové letky supersoniku, byť jedna nebude IOC.

            Dle NGŠ je výhled takový, že v době odchodu Gripenů bude na pořadu dne "Loyal Wingman", jako doplnění schopnosti F-35.

            Byl jsi to ty, kdo tyto věci tady vehementně popíral. Tak tu laskavě přestaň na druhé machrovat, opravdu na to nemáš.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            20:12 29.09.2023

            Nicméně Meteor ani Python naše Gripeny neponesou. /Jirosi, plán GŠ a MO je takový, že většina L-159A skončí v roce 2029/ Polovina. Primárně ty jednomístné. V roce 2029 tu nebude ...Zobrazit celý příspěvek

            Nicméně Meteor ani Python naše Gripeny neponesou.

            /Jirosi, plán GŠ a MO je takový, že většina L-159A skončí v roce 2029/
            Polovina. Primárně ty jednomístné. V roce 2029 tu nebude ani jedna F-35. První tu přistane v roce 2031 a zdaleka se nebude dát ze začátku mluvit o letce.

            /Dle NGŠ je výhled takový, že v době odchodu Gripenů bude na pořadu dne "Loyal Wingman", jako doplnění schopnosti F-35./
            Tak za pět let po vyřazení Gripenu nejdřív.. Ovšem jaké akvizice se budou realizovat v druhé polovině třicátých let dnes těžko někdo s jistotou dohlédne.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            21:13 29.09.2023

            Mě je to celkem jedno.... Informace armada(MO) zveřejnila před pár dny. Zatím je vládou schválen pouze nákup F35. Nejsem ten kdo stojí ani propaguje prodloužení Jas39 do roku ...Zobrazit celý příspěvek

            Mě je to celkem jedno....
            Informace armada(MO) zveřejnila před pár dny.
            Zatím je vládou schválen pouze nákup F35.

            Nejsem ten kdo stojí ani propaguje prodloužení Jas39 do roku 2035. Takže, proč mám řešit problém jejich vyzbroje co tu vzniká?

            Spousta lidí tvrdila, že nelze stihnout termin 2029 (proto 2035) z důvodů kapacit výroby. Tento argument padá, protože už víme, že 1. F35 bude v roce 2029.
            Pro představu 1. Gripen přiletěl v dubnu 2005, poslední v září 2005. Při přeletu posledních je pilotovali Swe piloti.
            Gripeny převzali hotovost už 15.6.2005. Mig21 leteli naposledy 12.7.2005.
            Překryv byl pouhý měsíc, hotovost přebrali po cca 2 měsících v CR.
            Pro F35 si zatím plánují skoro 6.let překryvu z náklady skoro přes 18mld jen za pronájem. Pokud budou ňáké budoucí škrty. Tak tohle bude první na raně. Možná, že to je i plán MO.

            Konec L159 jsme předpokladal z přechodem na F35 u druhé letky, před Jas39.
            Vlastně tu budou pouze dvě. Ta třetí se bude cvičit v US, bude dobíhat její výroba.

            Wingman bude na pořadu dne k řešní v roce 2035. Tedy dle zavedení F35, reálné zavedení po roce 2040. To je krapet jinde od planu použít v roce 2029 končicí L159, nebo v té době odepsaný Gripen C/D.

            Ale tady je to z většiny stále neodsouhlasená spekulace. Tzn. Jak jsme mohl popírat něco co zveřejnila armáda pár dní zpět jako výhled (zopakuji, že schvalen je jen nakup F35+modernizace letišť). Nikoliv odsouhlasený(vládou) plán?Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            11:54 30.09.2023

            Ten konec bude možná za 12 let. To je ještě dlouhá doba. Tvrdit při dnešní bezpečnostní situaci, že se neobejdeme bez F 35, ale do roku 2035 všechno zvládnou Gripeny a Alcy s ...Zobrazit celý příspěvek

            Ten konec bude možná za 12 let. To je ještě dlouhá doba. Tvrdit při dnešní bezpečnostní situaci, že se neobejdeme bez F 35, ale do roku 2035 všechno zvládnou Gripeny a Alcy s výbavou bez perspektivy a prázdnými sklady munice je potom k smíchu.
            Některý druh munice se dá pořídit již nyní. A minimální investice do upgrade Link 16 a vybavení novým IFF pro společné operace v NATO je nutností.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            11:57 30.09.2023

            Maximus Pokusy o integraci a používání Python 5 na Gripenu jsou omezené. Střela má velký aerodynamický odpor a lze ji nosit pouze pod křídlem, nikoliv na konci křídla. AČR kupuje ...Zobrazit celý příspěvek

            Maximus
            Pokusy o integraci a používání Python 5 na Gripenu jsou omezené. Střela má velký aerodynamický odpor a lze ji nosit pouze pod křídlem, nikoliv na konci křídla. AČR kupuje střelu pro Spyder ve verzi, která pod Gripenem testována nebyla.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            12:44 01.10.2023

            Maximus Tak zda je Meteor špička nebo ne, to nikdo neví. Fakt, že má ramjet neznamená, že je nejlepší. A navíc ani není jasný, zda a kdy bude na F-35A. Prozatím je to v plánu pro ...Zobrazit celý příspěvek

            Maximus
            Tak zda je Meteor špička nebo ne, to nikdo neví. Fakt, že má ramjet neznamená, že je nejlepší. A navíc ani není jasný, zda a kdy bude na F-35A. Prozatím je to v plánu pro F-35B a ani v tomto případě ne pro všechny - Itálie a Británie, výhledově Japonsko, protože jejich AAM-4B se nevleze do schránky. Osobně mi dává smysl, že US bude protláčet minimálně do áček jejich JATM.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...