Náhorní Karabach: Izraelský Barak 8 eliminoval ruské střely Iskander

Náhorní Karabach: Izraelský Barak 8 eliminoval ruské střely Iskander
Barak 8 ázerbájdžánské armády / President.az, CC BY 4.0 (Zvětšit)

Podle londýnského zpravodajského portálu Middle East Eye (MEE) Ázerbájdžán během podzimní války na Náhorním Karabachu úspěšně použil izraelský protiraketový systém Barak 8. Izraelský Barak 8 podle MEE zničil minimálně jednu arménskou střelu operačně-taktického raketového komplexu 9K720 Iskander-E (exportní verze).

Iskander vs. Barak 8

Podle Wikipedie na portál MEE přispívají mimo jiné bývalí členové britského parlamentu, dřívější premiér Turecka, bývalý prezident Tuniska a další významné osobnosti. Kritici upozorňují zejména na údajně vřelé vztahy MEE s Hamásem a Muslimským bratrstvem. MEE má konkurovat katarské Al-Džazíře a přinášet západním čtenářům informace o Středním východě z pohledu Muslimského bratrstva. 

O pozadí a věrohodnosti MEE ať si dohledá informace každý sám. Proč tak „opatrný“ úvod? MEE tvrdí potenciálně velmi výbušnou věc – arménské Iskandery nemohly zaútočit na Ázerbájdžán z důvodu nasazení izraelských protiraketových systémů Barak 8.

Autorem článku na MEE je Ragip Soylu, korespondent ankarské kanceláře MEE. Ragip Soylu dříve pracoval jako korespondent pro washingtonské a londýnské kanceláře tureckých médií – Daily Sabah a ATV. Psal také pro CNN a další média.

Ázerbájdžán oznámil nákup 12 odpalovacích stanic a 75 střel systému protivzdušné obrany (PVO) Barak 8 v roce 2016. Barak 8 ničí vzdušné cíle na vzdálenost 70 km, v nejnovější verzi až na 150 km. Na jakou vzdálenost dokáže Barak 8 ničit rychlé balistické cíle není známo.

Samotná Arménie má čtyři až osm odpalovacích vozidel komplexu 9K720 Iskander-E, neurčitý počet oddalovacích zařízení 9K72 Scud-B (s raketami R-17), a sedm až osm odpalovacích zařízení 9K79 Točka.


Barak 8 ázerbájdžánské armády (2016)

Kauza Pašinjan

Situace kolem Iskanderů je ale zamotanější. Koncem února arménský premiér Nikol Pašinjan hovořil o nevybuchlých hlavicích Iskanderů. To pochopitelně vyvolalo v Rusku bouřlivé reakce. Iskandery nejsou totiž jen „rakety“, ale aktivně používaný diplomatický nástroj Ruska. Modus operandi lze nejvíce demonstrovat na vojensky slabé Evropě – vždy, když Evropa „zlobí“, Rusko rozmístí Iskandery v Kaliningradu a nechá západní média vyvinout tlak na vlastní obyvatele a vlády.

Naposledy tomu tak bylo v únoru 2018. Současně s rozmístěním Iskanderů Rusové vedou úder v informačním prostoru. „Chci vám připomenout, že rozmístění zbraní na ruském území je pouze záležitostí suverenity Ruska. Rusko nikdy nikoho neohrožovalo a nikomu neubližuje,“ uvedl v roce 2018 mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. 

Pašinjan Iskandery kritizoval v rozhovoru pro arménský portál 1in.am. Arménskou vládu z nepoužití Iskanderů totiž předtím obvinil bývalý arménský prezident Serž Sarkisjan. Bývalého prezidenta zajímalo, proč arménské Iskandery během války nezaútočily na ropnou a plynovou infrastrukturu Ázerbájdžánu.

 „Nechte ho [Sarkisjana] položit otázku, proč nevybuchla střela Iskander? Nebo proč vybuchla například z 10 %,“ opáčil k této výtce Pašinjan. Na otázku reportéra, zda se tomu tak stalo uvedl: „Nevím. Jde o systém z 80. let.“


Rusové pověst Iskanderů pečlivě budují... ale nepočítají s arménským premiérem.

A tím se spustila bouře…

Pašinjan není považován za příliš stabilní osobnost a některé jeho „pološílené“ vystoupení lze dohledat na YouTube a sociálních sítích.

V Arménii se kolem účinnosti Iskanderů rozpoutala hluboká politická krize mezi vládou a armádou, to vše za doprovodu masových protestů – slova premiéra zesměšnil například Tirán Chačatrján, zástupce náčelníka štábu arménské armády. Premiér Chačatrjána po slovech rychle odvolal, stejně jako náčelníka štábu Onika Gaspariana. Během protestů v rámci demonstrace síly nad protestujícími v nízké výšce přeletěly dokonce ruské Migy-29 ze 102. ruské vojenské základny.

Velení arménské armády nakonec minulý týden ve čtvrtek vyzvalo Pašinjana k rezignaci. Pašinjan celou akci označil za puč a snažil se vojenské vedení odvolat, ale nezískal k tomu podporu prezidenta Armena Sarkisjana. Je nutné si uvědomit, že arménskou armádu kontrolují lidé loajální k Rusku.

Slova arménského premiéra před několika dny korigoval jeho mluvčí Mane Gevorgjan: „Předseda vlády nebyl řádně informován o situaci s Iskanderem“ s tím, že není pochyb „že ruské zbraně jsou nejlepší na světě.“ K tomuto prohlášení došlo po telefonickém rozhovoru mezi Putinem a Pašinjanem. Podle nedávného vyjádření Peskova je Arménie důležitým spojencem Ruska na Kavkaze, ale že probíhající události jsou vnitřní záležitostí Arménie.


Průlet ruských Migů-29 (Arménie je nemá ve výzbroji) nad hlavami arménských protestujících

Do ruské „damage control“ se zapojil moskevský think-tank Centrum pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies). Podle CAST je Iskander moderní systém vyvinutý v 90. letech. Jak Armádní noviny uvedly v roce 2017 v masivním trojdílném seriálu o komplexu Iskander, jeho vývoj začal ale už v roce 1978.

„Původním impulsem pro dokončení projektu Iskander se staly důsledky podepsání „Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu“ v roce 1987 (v angličtině označované zkratkou INF). Ta znamenala kompletní vyřazení a sešrotování 1840+ sovětských balistických raket, a to nejen střel středního doletu, ale i systémů tzv. kratšího doletu,“ napsaly Armádní noviny v roce 2017.

„Systém je velmi spolehlivý a žádaný. Jak víte, kromě Arménie jej koupilo také Alžírsko. I další jej chtějí koupit. Myslím si, že toto prohlášení arménského předsedy vlády souvisí se třemi aspekty, “ komentoval vyjádření Pašinjana Ruslan Puchov, šéf CAST. Podle Puchova má arménský prezident humanitní vzdělání a nerozumí zbraním, arménská společnost je prozápadní a třetím bodem je politický spor mezi současným arménským premiérem a bývalým prezidentem.


Údajný odpal arménských střel Iskander proti Ázerbájdžánu

Iskander ve válce a ruské reakce

Ve skutečnosti nikdy nebylo oficiálně arménskými úřady potvrzeno nasazení střel Iskander. O nasazení Iskanderů se jen neoficiálně mluvilo v posledních dnech války.

V listopadu loňského roku se o nasazení Iskanderů zmiňoval tehdy již odvolaný generálplukovník Movses Hakobjan (bývalý náčelník arménského Generálního štábu a v době svého odstoupení šéf vojenského inspektorátu armády).

Nasazení Iskanderů potvrdili i Ázerbájdžánci. Ilham Aliyev, ázerbájdžánský prezident, minulý týden mluvil o několika raketových úderech ze strany Arménie. Současně na YouTube koluje video s odpaly Iskanderů – jejich autenticitu pochopitelně nelze soudně ověřit.  

V každém případě Arméni odpálili proti ázerbajdžánským cílům starší operačně-taktické rakety Scud a Točka. Raketový úder způsobil oběti v ázerbajdžánském městě Ganji a minimálně dvě střely s dolem 300 km měly dopadnout vedle Baku.

Naopak 25. února ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Arménie nepoužila žádné své Iskandery. Podle ruského ministerstva obrany byl Pašinjana „uveden v omyl“ a Iskandery byly úspěšně vyzkoušeny proti teroristům v Sýrii.

Podobně bouřlivě reagovali ruští politici. Mimo jiné místopředseda Výboru pro obranu Státní dumy Viktor Zavarzin v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Hlas Moskvy označil slova arménského premiéra za absolutní lež. Takové reakce jsou zcela pochopitelné, protože zpochybňování schopností Iskanderů má přímý vliv na diplomatickou sílu Ruska. Navíc Rusové označovali střely Iskander za nesestřelitelné.


Arménský raketový úder na město Ganja

MEE

Podle MEE v listopadu Arméni na Baku vyslali minimálně jednu střelu Iskander. Ázerbájdžán ji ale sestřelil systémem Barak 8. Potvrdit to měl nejmenovaný „vysoký důstojník“.  

Podle „vysokého důstojníka“ Rusko tlačilo na Arménii k nasazení střel Iskander a zároveň Arménii poskytlo této k akci materiální podporu. To mělo donutit Ázerbájdžán k rychlému uzavření příměří.

„Jerevan vystřelil balistickou raketu Iskander přímo na hlavní město několik dní před příměřím [v noci z 9. na 10. listopadu]. Bylo to předmětem obav ázerbájdžánských důstojníků. Ale raketový obranný systém provozovaný ázerbájdžánskou armádou, izraelský Barak-8, jej sestřelil. Další použití těchto raket by mohlo skutečně eskalovat situaci v zemi. A myslím si, že kromě jiného, to přesvědčilo ázerbájdžánské vedení k zastavení palby,“ citovala MEE svůj nejmenovaný zdroj.

„Je docela pravděpodobné, že Arméni v posledním záchvěvu zaútočili na Baku pomocí Iskanderu, aby vyvinuli tlak na Ázerbájdžán kvůli příměří,“ uvedl Can Kasapoglu, šéf tureckého vojensko-výzkumného think-tanku EDAM. „Využití Iskanderů odpovídá arménským snahám o odvrácení války, protože byli ohromeni ázerbájdžánskou technologickou převahou na bojišti.“


Barak je pokročilý systém PVO nabízený mimo jiné i Armádě ČR

Kasapoglu má tento týden zveřejnit zprávu o nasazení Iskanderů ve válce v Náhorním Karabachu, a to na základě otevřených zdrojů. Podle něj Arménie odpálila Iskandery 24 až 48 hodin před uzavřením příměřím.

„Věříme, že Rusové v tom hráli roli, protože raketové velitelské středisko je společně řízeno arménskými a ruskými vojenskými důstojníky,“ uvedl Kasapoglu.

Ať tak nebo tak, Barak 8 skutečně dokáže sestřelit střelu Iskander… tedy za ideálních podmínek – ideálního počasí, proti známé hrozbě letící po dopředu známe trajektorii, s dobře poučenou, připravenou a odpočatou obsluhou. Jak si povede Barak 8 v reálné bojové situaci, proti neznámé hrozbě útočící v neznámý čas, s obsluhou pracující pod bojovým stresem, je věc druhá.

Skutečný průběh událostí ale není tak podstatný. Nyní se rozpoutá informační válka o účinnosti Iskanderů, ve které nepůjde o hledání pravdy. V sázce je příliš mnoho. Každopádně arménský premiér již byl poučen.

Mimochodem MEE včera přinesl další článek o tom, jak izraelské drony ničily arménské systémy PVO S-300...

Zdroj: RIABMPDMEE, Azeri Daily

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 1.

Toto volné tematické pojednání navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander v Sýrii. ...

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 2.

Toto volné tematické pojednání navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander v Sýrii. ...

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 3.

Tento poslední článek třídílného seriálu navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander ...

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Josef Kavan
  12:51 06.03.2021

  Začínám mít dojem že celé Armádní Noviny jsou akorát proti-ruská politická agitace. V nadpisu článku stojí že izraelský Barak eliminoval Iskandery, v závěru článku se dozvídáme že ...Zobrazit celý příspěvek

  Začínám mít dojem že celé Armádní Noviny jsou akorát proti-ruská politická agitace.
  V nadpisu článku stojí že izraelský Barak eliminoval Iskandery, v závěru článku se dozvídáme že vůbec nebyly nasazené, stejně jako nejnovější Suchoje 30. Ke kterým Arméni nekoupili střely vzduch, vzduch v rámci úspor.
  Zde je video důsledku odpalu Iskanderů před pár dny v Sýrii. Turci v okupované časti Sýrie stavěli rafinérie na zpracování kradené syrské ropy. A nevyšlo jim to.
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   13:18 06.03.2021

   Vy rusofilové jste vážně paranoidní. Když se tu v posledních dnech objevily články s titulky "Konec absurdních akvizičních debaklů US Navy" nebo "Zima 20: Katastrofální porážka ...Zobrazit celý příspěvek

   Vy rusofilové jste vážně paranoidní. Když se tu v posledních dnech objevily články s titulky "Konec absurdních akvizičních debaklů US Navy" nebo "Zima 20: Katastrofální porážka polské armády?", tak nikdo nekřičel, že je to proti americká nebo proti polská agitace. Ale běda, když si někdo dovolí napsat něco kritického o Rusku...

   Na ten nesmysl s rafinérií jsi přišel jak? V Sýrii je ropy jen trochu a v částech, které ovládají proturečtí rebelové a turecká armáda není prakticky žádná. Podívej se někdy do mapy. Rafinérii by tam nikdo nestavěl.

   Mimochodem s tím videem, co jsi zveřejnil, se Rusové sami střelili do nohy. Honem zveřejnili nějaké starší záběry, aby ukázali účinnost Iskanderů. A nepohlídali si, že ten zasažený objekt je nemocnice v Aleppu. Kdo nevěří, ať si porovná to video s Googlem. Takže vlastně potvrdili, že útočí na civilní objekty.Skrýt celý příspěvek

   • padre
    14:26 06.03.2021

    Oficiální vypálení Iskanderů na turecké rafinerie v Sýrii ? To už začala válka mezi Tureckem a Ruskem? Anebo takhle plýtvají Iskandery na každého pašerackeho oslíka ověšeneho ...Zobrazit celý příspěvek

    Oficiální vypálení Iskanderů na turecké rafinerie v Sýrii ? To už začala válka mezi Tureckem a Ruskem? Anebo takhle plýtvají Iskandery na každého pašerackeho oslíka ověšeneho kanystry s naftou?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:45 07.03.2021

   Josef Kavan Je to reklama na Barak8, nic více, výrobce IAI nabízel systém Barak i pro AČR, ale MO ČR již si vybralo jiný systém z Izraele, Spyder, tak že jednání se vedou s firmou ...Zobrazit celý příspěvek

   Josef Kavan
   Je to reklama na Barak8, nic více, výrobce IAI nabízel systém Barak i pro AČR, ale MO ČR již si vybralo jiný systém z Izraele, Spyder, tak že jednání se vedou s firmou Rafael.
   https://www.idnes.cz/technet/v...

   Rusko si na paškál s Iskandery bere arménský premiér.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    09:42 08.03.2021

    Není

    Není

   • StandaBlabol
    11:35 08.03.2021

    To že ten článek nahrává výrobci Barak8 je jasné. Ale důležitější snad je, jestli k tomu sestřelu opravdu došlo, ne? Jeden sestřel moc neznamená, ale propagačně se dá využít ...Zobrazit celý příspěvek

    To že ten článek nahrává výrobci Barak8 je jasné. Ale důležitější snad je, jestli k tomu sestřelu opravdu došlo, ne?

    Jeden sestřel moc neznamená, ale propagačně se dá využít skvěle. Viz. nekonečné omílání jak jsou stealth letadla k ničemu, protože Srbové jednou sestřelili jeden F-117 (jeden z tisíců úspěšných operačních letů).Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:38 08.03.2021

     .... tak Srbsko tých "úspechov" mnoho nemalo, tak si žijú v svojej bubline... Čo iné im zostáva, keď peňaženka velí na západ a hlava na východ....

     .... tak Srbsko tých "úspechov" mnoho nemalo, tak si žijú v svojej bubline... Čo iné im zostáva, keď peňaženka velí na západ a hlava na východ....

  • Jan Grohmann
   09:47 08.03.2021

   Zpracováni kradené syrské ropy. Za peníze z ukradené syrské ropy si Turci koupili ruské S-400. Ať to Rusové moc neničí, jinak Turci si nebudou moc kupovat další ruské zbraně, jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Zpracováni kradené syrské ropy. Za peníze z ukradené syrské ropy si Turci koupili ruské S-400. Ať to Rusové moc neničí, jinak Turci si nebudou moc kupovat další ruské zbraně, jako např. Su-57.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    10:14 08.03.2021

    Syrskou ropu zpracovával především Asad - do Turecka nevedou trubky. Jo, něco se kradlo i přes hranice do turecka, ale to nemohlo být z pricnipu věci příliš moc - převoz ropy ...Zobrazit celý příspěvek

    Syrskou ropu zpracovával především Asad - do Turecka nevedou trubky.

    Jo, něco se kradlo i přes hranice do turecka, ale to nemohlo být z pricnipu věci příliš moc - převoz ropy kamiony není zas ta rentabilní a především nejde dělat zas tak ve velkém (údajné "ropné konvoje" vyfocené Rusy pak byl fake, anžto na údajných fotkách nebyly cisterny, ale normální náklaďáky - vozit to po sudech je už úplně absurdní).

    Jo, Erdoganovo okolí zřejmě bylo do nějakých obchodů zapleteno (poslední, co bych chtěl je hájit Erdogana), ale tam zas je IMHO absurdní si myslet, že za nakradené peníze si koupilo něco Turecko. Ty šli do Egdoganovy kapsy.Skrýt celý příspěvek

    • Robaiz
     16:11 09.03.2021

     Takže když si to shrneme, je dle Vás nesmysl, aby ISIS, proturecké milice, FSA či kdokoliv jinej, kdo tou dobou okupoval syrská ropná pole, prodával surovou syrskou ropu Turkovi, ...Zobrazit celý příspěvek

     Takže když si to shrneme, je dle Vás nesmysl, aby ISIS, proturecké milice, FSA či kdokoliv jinej, kdo tou dobou okupoval syrská ropná pole, prodával surovou syrskou ropu Turkovi, páč tam nevedou žádný trubky a vozit to po cisternách či v barelech na náklaďácích je dle Vás absurdní, jak píšete výše. Všechny ty videa tedy, kde Rus likviduje na hranicích mezi Sýrií a Tureckem kolony, jsou fejk...

     A budete tak hodný a povíte nám, co se tam tedy vlastně děje?

     Když tedy v té Sýrii, která má málo ropy a ještě k tomu naprosto drtivou většinu jejich zdrojů momentálně už pěkných pár let okupuje americká armáda, stojí rafinérka, ale zase jak na potvoru je to na území, které okupuje Turecko (ehm, pardon, síly loajální Turecku a nic neokupují, stejně jako Američané jen dohlíží na dodržování míru a na růst kytiček...), tak tam tu ropu zpracovává Assad? A ten to kupuje od Američanů? A neporušují tak tím Američané sankce od EU na dovoz ropných produktů do Sýrie?

     Prosím o logické objasnění těchto záhad.

     PS: klidně přidejte nějaká svá typická přirovnání... :)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:03 09.03.2021

      1) Netvrdím, že se to nedělo, tvrdím, že se to z důvodů obtížné proveditelnosti nemohlo dělat nějak významně. Proč by ISIS, kterýmu vedli trubky k Asadovi do rafinérií, které celou ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Netvrdím, že se to nedělo, tvrdím, že se to z důvodů obtížné proveditelnosti nemohlo dělat nějak významně. Proč by ISIS, kterýmu vedli trubky k Asadovi do rafinérií, které celou dobu byly v provozu, a potřebovali ropu jako surovinu, posílal ropu ve velkym někam jinam, kde za ní, vzhledem k nákladům a tomu, že šlo o pašování, dostal pakatel.

      2) Matláš páté přes deváté, předtím si mluvil o pašování ropy do Turecka, teď najedou o zpracování ropy na severu Sýrie. Ujasni si, co vlastně chceš tvrdit. Pokud je ropa zpracovávaná v Sýrii, tak není pašovaná do Turecka - a naopak.

      3) Lžeš, že americká armáda okupuje ropné pole. Ty ovládají Kurdové.

      4) Největší Syrská rafinérka není vůbec na Turky ovládáném území, jak tu implicitně tvrdíš, ale v Baniasu. A ano, v současné situci do ní Asad kupuje ropu od Kurdů, v době ISILu ji tam kupoval od ISILu.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      10:25 10.03.2021

      Logiku hluboce se ti omlouvám za očividně nedostatečné vysvětlení... Zkusím tedy svoji chybu napravit... Tyto informace jsem si přečetl jen a pouze na stránkách českých médií, ...Zobrazit celý příspěvek

      Logiku hluboce se ti omlouvám za očividně nedostatečné vysvětlení...
      Zkusím tedy svoji chybu napravit...

      Tyto informace jsem si přečetl jen a pouze na stránkách českých médií, nejsou to má slova... Každopádně pár dní zpět Rusové udeřili na infrastrukturu rafinérií v provincii Aleppo u Al Bábu. Do konce i ty čeká média psala, že jsou tyto drženy protureckými milicemi.

      Navazuji tedy na tvůj bod č. 2 - jelikož se jedná o severní část země při hranici s Tureckem, jsou očividně v držení militantní skupin podporovaných Tureckem a při útoku bylo prý zničeno cca 180 nákladních vozů a cisteren, odvozuji z toho, že to převáželi do Turecka, nikoliv Assadovi, proti kterému tam bojují... Ale počkám si přirozeně na tvé logické objasnění...

      K bodu č. 3 mne vede celá plejáda článků, mnohé z nich i zde na AN.
      Ale ty jsi nejmoudřejší a nejskvělejší, takže zcela očividně lžu... stydím se a omlouvám se...

      Poslední bod tvého příspěvku pro mne zůstává nadále záhadou. Implicitně jsem psal o největší syrské rafinérii v tureckých rukou? hmmmSkrýt celý příspěvek

     • logik
      11:30 10.03.2021

      Robaiz: a) Reagoval jsi na můj příspěvek, který začínal: "Syrskou ropu zpracovával PŘEDEVŠÍM Asad - do Turecka nevedou trubky." Jestli toto chceš vyvracet najěkými 180 zničenými ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz:
      a) Reagoval jsi na můj příspěvek, který začínal:
      "Syrskou ropu zpracovával PŘEDEVŠÍM Asad - do Turecka nevedou trubky."
      Jestli toto chceš vyvracet najěkými 180 zničenými kamiony, tak seš totálně mimo -
      objem ropy těžené v Sýrii je trochu v jiných řádech.

      b) Navíc je to z Tvé strany demagogie, protože ten útok VŮBEC NEDOKAZUJE PAŠOVÁNÍ. On provoz moderní armády je na pohonné hmoty vcelku náročný, benzín také potřebuje místní civilní obyvatelstvo. To, že je někde v provozu rafinérka fakt nedokazuje pašování.

      c) A už vůbec nedokazuje pašování ROPY. Proč by někdo tu ropu vozil zbytečně stovky kilometrů k té rafinérce, když by chtěl tu ropu pašovat??? Vždyť to vůbec nedává smysl - to by jeli rovnou.

      d) A konečně, kdyby ty cisterny se používali na pašování, tak nestojí u rafinérky "na blátě", ale pašují. Takže v rafinérii maj odstavený cisterny, který používaj na dopravu ropy do rafinérie - a ty si na tom vybásníš, že to je důkaz pašování....


      Takže sorry - ale jen tu předvádíš typickou "propagandu" kdy na malé pravdivé jádro (někde byly zničeny cisterny) nabalíš hromadu ničím nepodložených pohádek, které navíc nedávají příliš smyslu.

      To, co si doložil, je, že MALÁ ČÁST ropy těžené v Sýrii se zpracovává i na "povstaleckém území". Nic víc. A tento fakt jsem nikde nepopíral.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      14:59 10.03.2021

      Ano tohle je ta legendární logika... :D Díky za objasnění. Nyní už vím, že ačkoliv jen parafrázuji informace z nejčtenějších mainstrem médií v ČR, jsem vlastně lhář a demagog. Ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano tohle je ta legendární logika... :D

      Díky za objasnění. Nyní už vím, že ačkoliv jen parafrázuji informace z nejčtenějších mainstrem médií v ČR, jsem vlastně lhář a demagog. Ty média nikoliv. Ty šíří mír a lásku, pravdu a naději...

      Abychom si to tedy ujasnili - již tedy víme, že ačkoliv Assad prakticky nemá (a po dobu konfliktu ani neměl) kontrolu nad ropnými vrty na východě země, kde tyto pečlivě střeží Američané, kteří se k tomu sami veřejně přiznávají a i zde na AN byly články s diskuse s touto tématikou, tak tato surová ropa míří ke zpracování do rafinérií na severu Sýrie v provincii Hamá, které jsou pod kontrolou Tureckem podporovaných mírotvůrců. K tomu také rovněž využívají stávající potrubní infastrukturu...

      Sedí Mistře logiku? Můžeme dále? Jestliže nesedí, popsal byste tedy cestu syrského černého zlata vytěženého ze země na východě Sýrie, tedy v oblastech pod správou USA/Kurdů, dále do světa, Vaše Moudrosti?

      Ropné produkty z výše zmíněných rafinérií tedy putovaly kam?
      Kupoval je Assad od Turků?

      Prosím poučte mne...
      Byl bych opravdu nesmírně vděčný, kdyby mi někdo konečně tamní situaci objasnil...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:12 10.03.2021

      "Ano tohle je ta legendární logika... :D " Ano, na to, aby člověk došel k tomu, že používáš demagogické argumenty stačí čistá logika. Např. pokud tvrdíš, že se PAŠUJE VĚTŚÍ ČÁST ...Zobrazit celý příspěvek

      "Ano tohle je ta legendární logika... :D "
      Ano, na to, aby člověk došel k tomu, že používáš demagogické argumenty stačí čistá logika.
      Např. pokud tvrdíš, že se PAŠUJE VĚTŚÍ ČÁST ROPY za hranice - a dokládáš to cisternama, které ani nejsou schopny převést větší část ropy, ani nejsou za hranicemi, a ani nepředložíš důkaz, že by za hranice jezdily.

      "Ačkoliv Assad prakticky nemá"
      To také to není zcela pravda, Asad má kontrolu nad částí ropných polí.

      "tak tato surová ropa míří ke zpracování do rafinérií na severu Sýrie v provincii Hamá, které jsou pod kontrolou Tureckem "
      Další demagogie. Kurdové mají v poslední dobou podstatně lepší vztah s Asadem, nežli s Turky. Čili není jediný důvod, proč by měli Kurdové obchodovat s Turkama více, než s Asadem.

      ", kde tyto pečlivě střeží Američané, kteří se k tomu sami veřejně přiznávají"
      Další demagogické překrucování skutečnosti. USA tyto vrty jen pomáhají střežit Kurdům. Mají tam cca 500 vojáků, což je spíše symbolická síla. Reálnou kontrolu nad vrty mají Kurdové, nikoli Američané, jak tu fabuluješ, Američané tam akorát dělají Kurdům "štít".

      "Ropné produkty z výše zmíněných rafinérií tedy putovaly kam? "
      Mluvil jsi o pašování ROPY. Nikoli ropných produktů. Nicméně kam všude z té jedné rafinérie jdou ropné produkty je těžko říci, to, že bez jakéhokoli důkazu tvrdíš, že jde za hranice je demagogie.
      Přinejmenším nemalá její část zcela jistě padne na potřeby místních (civilů i vojenské) v celé Sýrii byla v roce 2016 spotřeba ropy 140.000 barelů denně, zatímco oficiální produkce ropy je cca 34.000 barelů denně.
      https://www.worldometers.info/...
      Tedy je klidně možné, že veškerá ropa z té rafinérie na severu jde na domácí produkci.

      A i kdyby něco za hranice šlo, tak ta rafinérie nepatří ani náhodou k těm největším, co v Sýrii jsou (největší je v Baniasu a v Homsu).
      Čili Tvoje tvrzení, že existence jedné rafinérie na severu Sýrie nějak popírá to, že VĚTŠINA ropy jde Asadovi (do rafinérií a jako surová ropa do středomořských přístavů) je prostě čirá demagogie, i když budeš třeba skákat do stropu a dělat kotrmelce.Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      19:24 10.03.2021

      Robaiz:

      Doporučuju logika ignorovat. Nebudeš první ani poslední a aspoň ušetříš čas psaním. Ten člověk dělá ostudu své přezdívce.

      Robaiz:

      Doporučuju logika ignorovat. Nebudeš první ani poslední a aspoň ušetříš čas psaním. Ten člověk dělá ostudu své přezdívce.

     • logik
      19:56 10.03.2021

      stepan: Klasika - došly argumenty, tak se začne s nadávkama.

      stepan: Klasika - došly argumenty, tak se začne s nadávkama.

     • stepan
      20:01 10.03.2021

      Logik: Kde nadávám? Já hovořím k Robaizovi, že dělás ostudu své přezdívce. Ať nemarní čas diskutováním. Nenadávám ti. Opět podstrkuješ něco, co jsem neřekl!!! Víš, ty nemáš ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik:
      Kde nadávám? Já hovořím k Robaizovi, že dělás ostudu své přezdívce. Ať nemarní čas diskutováním.

      Nenadávám ti. Opět podstrkuješ něco, co jsem neřekl!!!

      Víš, ty nemáš většinou špatné názory. Ale naprosto mě štve, a to nejsem zdaleka jediný, to tvoje hraní s textem, podsouváním a vsugerováním něčeho, co jsem vůbec neřekl. Těď v posledním příspěvku jsi to dokonale předvedl.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      11:09 11.03.2021

      Stepan Vždyť je to občas funny... :D Jo, logik rozhodně má určité znalosti a vědomosti, ale jeho pojetí reality je dost subjektivní...Styl diskuse naprosto úchvatný - prostě ...Zobrazit celý příspěvek

      Stepan

      Vždyť je to občas funny... :D
      Jo, logik rozhodně má určité znalosti a vědomosti, ale jeho pojetí reality je dost subjektivní...Styl diskuse naprosto úchvatný - prostě logika až za roh... Odpoví na nepoložené otázky, neodpoví na položené, pak tě z toho obviní a následně začne urážet a cítí se dotčen, když mu někdo provede to stejné... :D
      Dost mi připomíná tímto jednáním kamarádova 5letého synátora... :D

      Logik
      Já se opět hluboce omlouvám a dovolím si ještě jednou požádat o vysvětlení, protože tomu stále nejsem sto pochopit...

      Vezmeme-li to tedy zcela od začátku...
      Východní Sýrie - ropná naleziště a vrty. Po vypuknutí konfliktu v držení ISIS.
      - kolony cisteren a náklaďáku na hranících s Tureckem - fake
      - prodej Assadovi, poněvadž potřeboval fuel do tanků - pravda pravdoucí
      sedí?
      Jdeme dále...
      Porážka ISIS, převzetí ropných polí Kurdy a jak správně uvádíte výše, štít jim tvoří několik stovek vojáků US (otázka za 3 bludišťáky - Ti jsou na místě - dle Vás - legitimně? Na základě čeho? ).
      Kurdové tedy vytěží ropu - co se s ní tedy dále děje? Do jakých rafinérií míří ke zpracování?

      Dále - sever Sýrie - území v držení protureckých milic - ovládají rafinérie v regionech Aleppo a Rakka (předtím jsem se sekl s Hamá - sorry), kde berou ropu pro zpracování? od Kurdů? Těží ji sami?
      Donedávna - než jim to Rus srovnal se zemí - tam ropu zpracovávali a někam ji očividně dodávali - kam? Assadovi? Do Turecka? Kudrům?

      Předem díky za logické objasnění situace...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:05 11.03.2021

      "- kolony cisteren a náklaďáku na hranících s Tureckem - fake" Některé prokazatelně fake byly, kdy Rusko vydávalo fotky návěsů za cisterny. Některé pravděpodobně fake nebyly, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      "- kolony cisteren a náklaďáku na hranících s Tureckem - fake"
      Některé prokazatelně fake byly, kdy Rusko vydávalo fotky návěsů za cisterny.
      Některé pravděpodobně fake nebyly, ale jsou demagogickým argumentem, protože to, že se do Turecka pašovalo vůbec nijak nedokazuje, že se tam pašovala většina - viz dál.

      "- prodej Assadovi, poněvadž potřeboval fuel do tanků"
      Ne protože potřeboval benzín do tanků, ale protože to byl oboustranně výhodný obchod. Asad potřeboval ropu, ISIL peníze, a prodej ropy Asadovi byl podstatně jednodušší a méně rizikový, než pašování do Turecka. Kdy navíc pašování do Turecka dávalo vydělat především Kurdům a SDF, kteřížto byli pro ISIL větším nepřítelem, než Asad. A btw. ISILu nevadil ani ten benzín do tanků pro Asada, protože prokazatelně ho Asad příliš proti ISILu nepoužíval.
      Obě poslední tvrzení jdou dokázat např. jen malými změnami průběhu fronty mezi Asadem a ISILem (v porovnání s ostatními frontami), což dokazuje malou intenzitu bojů na této frontě. Viz např.
      https://syria.liveuamap.com/...

      " - pravda pravdoucí sedí?"
      Demagogicky zaměňuješ dvě tvrzení: A: "Kurdové prodávali ropu Asadovi/Turecku" a B: "Kurdové prodávali ropu PŘEDEVŠÍM Asadovi/Turecku".
      Tvrzení A jsou pravdivá obě. Tvrzení B může být pravdivé max. jedno.
      Tvoje demagogie se sestává z těchto argumentačních faulů:
      - demagogicky nastoluješ falešné dilema, že z tvrzení A může platit jen jedno
      - dokládáš A, a demagogicky tvrdíš, že jde o důkaz B

      "Ti jsou na místě - dle Vás - legitimně? Na základě čeho?"
      O jejich legitimitě jsem neříkal nic. Opět překrucuješ, co jsem tvrdil, Popíral jsem Tvoje nepravdy, že ta ropná pole OVLÁDAJÍ. Což je prostě kec, protože síla amerických jednotek na daném místě je zcela nedostatečná na jakékoli ovládání.

      Pokud se chceš bavit o legitimitě, tak legitimní není ani Asad: podle obecně uznávané teorie lidských práv mají není diktátorská vláda, která si zachování své moci vynucuje silou, legitimní, a naopak odpor vůči takové vládě legitimní je.
      Stejně, jako byl legitimní ozbrojený odpor vůči Ceaușeskovi, tak byl legitimní odpor vůči Asadovi. Dále pak existuje právo na sebeurčení, vzhledem k tomu, že Kurdové jsou národ a nemají vlastní stát, tak se jich týká.

      "Kurdové tedy vytěží ropu - co se s ní tedy dále děje? Do jakých rafinérií míří ke zpracování?"
      Do těch stejných, jako před válkou. Tedy především do největších syrských rafinérií: Baniasu a Homsu (druhá jmenovaná nevím, jestli fungovala celou dobu války, ale teď funguje) - a na export.

      "Dále - sever Sýrie - území v držení protureckých milic - ovládají rafinérie v regionech Aleppo a Rakka (předtím jsem se sekl s Hamá - sorry),"
      1) Rakku drží SDF, což jsou defakto kurdové, nikoli proturecké milice, a je pod Kurdskou správou.
      2) Rafinérie v Ildíbu NEPATŘÍ K NEJVĚTŠÍM RAFINÉRIÍM V SÝRII. TEDY I KDYBY 100% EXPORTU TÉTO RAFINÉRIE BYLO PAŠOVÁNO, A I KDYBY 100% ROPY V SÝRII VYTĚŽENÉ ŠLO DO RAFINÉREK, POŘÁD TO NIJAK NEVYVRACÍ MÉ TVRZENÍ, ŽE TA ROPA JDE PŘEDEVŠÍM ASADOVI.
      Přitom ani jeden z předpokladů výše jsi nedoložil, a ani jeden z předpokladů výše není pravdivý.

      "ropu zpracovávali a někam ji očividně dodávali - kam?"
      I když své tvrzení změníš v tom smyslu, že jde o pašování ropných produktů (původně jsi mluvil o ROPĚ), tak pořád tvrdíš demagogii. Ať už to dodávají zpět Kurdům, místním turkickým milicím, místním civilistům (to vše skoro jistě platí) nebo i Asadovi (peníze nesmrděj, takže ani to není vyloučeno, Asad kupoval ropu i od ISIL), tak vzhledem k tomu, že Sýrie je (a celou válku byla) co se týče ropných produktů v deficitu, tak samotná funkčnost této rafinérie nijak nedokazuje, že se z ní pašuje za hranice.

      Takže
      A) Nijak jsi nedokázal, že se z té rafinérie pašuje podstatná část produkce za hranice. Vzhledem k deficitu syrské ropné produkce ani není důvod.
      b) A i kdybys to dokázal, pořád spotřeba té rafinérie dělá malou část syrské ropné produkce, takže to furt nedokazuje nic o tom, kam jde VĚTŠINA syrské ropy.Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    11:33 08.03.2021

    To zkoušíte na vlastních stránkách trolit, nebo to bylo myšleno vážně? Fakt si nejsem jistý.

    To zkoušíte na vlastních stránkách trolit, nebo to bylo myšleno vážně? Fakt si nejsem jistý.

 • Scotty
  22:33 05.03.2021

  Sice to není úplně k tématu, ale zdá se že jednání o SPYDER CZE by se mohlo blížit k ...Zobrazit celý příspěvek

  Sice to není úplně k tématu, ale zdá se že jednání o SPYDER CZE by se mohlo blížit k závěru.
  https://www.seznamzpravy.cz/cl...
  https://www.mocr.army.cz/infor... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:27 06.03.2021

   Snad budou rychlejší než vládní škrty. KUB nebyl konstruován "na věčné časy." ...kvalita a způsob podávaných informací v obou článcích je hodně zavádějící, ale je vidět, že to ...Zobrazit celý příspěvek

   Snad budou rychlejší než vládní škrty. KUB nebyl konstruován "na věčné časy."

   ...kvalita a způsob podávaných informací v obou článcích je hodně zavádějící, ale je vidět, že to někomu "politicky" myslí při psaní takových báchorek.
   Udělat 30% na zakázce, kde s bídou dodáme podvozky, je zajímavá hodnota. To ty Tatry budou hodně drahé (nejspíše nakupované přes výrobce Spyderu,Rafael, místo přímo od Tatry do AČR).Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    08:53 06.03.2021

    Vzhledem k tomu že radary z první objednávky budou kompletované v Retii, tak se dá očekávat že u Spyderu to bude stejné. Také je možné že třeba VTˇU dostane na starost servis ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem k tomu že radary z první objednávky budou kompletované v Retii, tak se dá očekávat že u Spyderu to bude stejné. Také je možné že třeba VTˇU dostane na starost servis raket. Podvozky jsou samozřejmost, ale můžou zapojit i další podniky jako dodavatele menších komponent. Třeba kabeláže.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     11:04 06.03.2021

     Kompletace fázované anténní soustavy vyžaduje důkladnou kalibraci a testování v anechoické komoře, to bude zcela určitě probíhat u výrobce. Pokud kompletací nemyslíte to, že se v ...Zobrazit celý příspěvek

     Kompletace fázované anténní soustavy vyžaduje důkladnou kalibraci a testování v anechoické komoře, to bude zcela určitě probíhat u výrobce.
     Pokud kompletací nemyslíte to, že se v Retii radar posadí na Tatru a nalepí se na to nálepka Retia.
     Zkuste se podívat kolik radarů vlastní konstrukce prodala do zahraničí ;-) tj. někomu jinému, než AČR.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:50 06.03.2021

      Retia získala linku na anténní moduly GaN pro výrobu MADRů. Takže to už je jednoduší udělat i finální kompletaci v ČR než to vozit zpět do Izraele. Navíc Retia tvrdí že bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Retia získala linku na anténní moduly GaN pro výrobu MADRů. Takže to už je jednoduší udělat i finální kompletaci v ČR než to vozit zpět do Izraele. Navíc Retia tvrdí že bude schopna provádět servis samostatně. V případě předání know-how od Izraelců je v podstatě jedno co dělali nebo prodali předtím.
      https://www.retia.cz/cs/retia-... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:59 06.03.2021

      Scotty To máte trochu zkreslené představy. To že někdo vyrobí přijímací vysílací moduly pro AESA anténu neznamená kompletaci radaru. Na odkazu uvidíte v čase 1:32 záběry z ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      To máte trochu zkreslené představy. To že někdo vyrobí přijímací vysílací moduly pro AESA anténu neznamená kompletaci radaru. Na odkazu uvidíte v čase 1:32 záběry z bezodrazné komory, kde se takové zařízení testuje. Testování spočívá v tom, že moduly se kalibrují kus po kusu jednotlivě a pak společně už řízené, což v případě dnešních technologií zajišťují počítače určené pro nastavování anténních parametrů.
      https://www.youtube.com/watch?...
      Ve výsledku je to jako rozjet výrobu žárovek do velkého lustru, který těch žárovek bude mít několik tisíc, ale řídit jejich činnost budete na dálku něčím jiným.
      Sice to ve svém PR článku popisují honosně, ve výsledku to může vypadat tak, že nějaké dělnice osadí tištěné spoje součástkami, uzavřou do krabičky a pošlou k výrobci do Izraele. Úkol se splnil (podíl českého průmyslu) a v Pardubicich si mohou opět dát k firmě nápis "Nikdo vám nevyrobí, to co mi vám slíbíme."
      Jak taková výroba vypadá je dobře ukázáno v dokumentu z druhé strany barikády v čase cca 12:00 - 15: 00 a kontrola anténní soustavy v bezodrazné komoře je k vidění v čase 17:40 - 19:05. K tomu už potřebujete kompletní know how radaru. https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:28 06.03.2021

      Pokud má být Retia schopná samostatně vyrábět a vyměňovat opotřebené moduly potom je musí umět zastavit do celku a nastavit nebo ne?

      Pokud má být Retia schopná samostatně vyrábět a vyměňovat opotřebené moduly potom je musí umět zastavit do celku a nastavit nebo ne?

     • flanker.jirka
      16:47 06.03.2021

      Scotty Výměny jednotlivých modulů, které projdou testerem funkčnosti součástek, lze provádět bez potřebné asistence specialistů. Je to jako by vám někdo opravil rádio doručl jej a ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Výměny jednotlivých modulů, které projdou testerem funkčnosti součástek, lze provádět bez potřebné asistence specialistů. Je to jako by vám někdo opravil rádio doručl jej a vy si jej už doma sami zapnete a naladíte stanici. Protože takový modul vyměníte již v kompletním a kalibrovaném radaru.
      Ale není nutné měnit hned první modul s nějakou vadou, AESA antény disponuji něco, čemu se říká "graceful degradation" jde o to, že v matici tvořené i více než 1000 nebo 2000 moduly můžete mít nefuknčích klidně několik desítek modulů. Samotný modul si můžete představit jako "krabičku s několika konektory pro připojení a fixací do rámu antény. Ale úvodní sestavení konkrétní celé antény potřebuje měření v komoře.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      11:47 07.03.2021

      Ta vyroba elektroniky je evidentna snahou udrzat zamestnanost. Uz v Piestanskej tesle v 80tych rokoch viacmenej neexistovalo rucne bondovanie systemov (baba tam hovori ako bonduje ...Zobrazit celý příspěvek

      Ta vyroba elektroniky je evidentna snahou udrzat zamestnanost.
      Uz v Piestanskej tesle v 80tych rokoch viacmenej neexistovalo rucne bondovanie systemov (baba tam hovori ako bonduje zlatymi drotikmi cip tranzistora), tu sa tym este chvalia. Tie moduly su vsetky +- rovnake, automat nie je problem. Navyse dopredu nastrihane zlete drotiky... - dalsi zamestnanec, dalsi cas. Uz tie Teslacke poloautomaty na rucne bondovanie mali spulku dratu ktoru si strihali pri samotnom bondovani.
      VLTSU v LM robil v 90tych rokoch hybridne IO vyssej urovne ako predvadzaju tu... Toto je ako pracovisko montaze HIO Tesla Elektroakustika v BA, tam tiez vsetko robili rucne na pripravkoch.
      Rucne pajkovanie SMD - no budiz, ale nedovoluje to robit ziadnu vacsiu integraciu a zmensovanie. Hustota osadenia podobna ako na ruskych DPS z 80tych rokov (https://sergej7490.rajce.idnes...
      Priestory pekne, to sa musi nechat.
      Celkovo by sa dalo bez znizenia kvality mat zamestnanych v elektrovyrobe modulov tak polovicu ludi, mozno aj menej.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:41 07.03.2021

      Sergej 7490 Jde o tak malosériovou produkci, že na trvalé zaměstnanosti by se to projevilo jedině, pokud Retia dostala zakázku jako subdodavatel i pro jiné výrobky a zakázky firmy ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej 7490

      Jde o tak malosériovou produkci, že na trvalé zaměstnanosti by se to projevilo jedině, pokud Retia dostala zakázku jako subdodavatel i pro jiné výrobky a zakázky firmy Elta. Vzhledem k tomu, co vše se už do AČR pořizuje od Rafaelu a Elty, možná přibydou i UAV, tak by to chtělo vyjednat komplexní pobočku v ČR pro Evropu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:12 07.03.2021

      Mám pocit že Sergej7490 spíš komentuje to video z Ruska než výrobu v Retii.

      Mám pocit že Sergej7490 spíš komentuje to video z Ruska než výrobu v Retii.

     • flanker.jirka
      17:18 07.03.2021

      Scotty Mate pravdu, v tomto případě jsou asi radi, za práci. Možná to není vše hightech, ale dokáží si to vyrobit sami. Coz je slabina západu Evropy, snaží se vše optimalizovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Mate pravdu, v tomto případě jsou asi radi, za práci. Možná to není vše hightech, ale dokáží si to vyrobit sami. Coz je slabina západu Evropy, snaží se vše optimalizovat dovozem z Asie.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      16:22 09.03.2021

      Ano, reagujem na to ruske video, na izraelskom nic take nebolo vidiet. To co popisujem su technologie z 80tych rokov pouzivane aj na nasom uzemi, ziadne high tech. To co maju rusi ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, reagujem na to ruske video, na izraelskom nic take nebolo vidiet.
      To co popisujem su technologie z 80tych rokov pouzivane aj na nasom uzemi, ziadne high tech. To co maju rusi podla toho videa vo fabrike zodpoveda (az na pocet precovnikov a pocet strojov) prototypovej vyrobe na univerzite resp vo vyskumnych instituciach typu SAV/AVCR.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      16:32 09.03.2021

      To: flanker.jirka 11:04 06.03.2021 Bezodrazovu komoru si dovolim predpokladat ze Retia urcite ma, zrovan to testovanie nie je nic co by nezvladli. TR moduly do AESA radaru mal ...Zobrazit celý příspěvek

      To:
      flanker.jirka 11:04 06.03.2021
      Bezodrazovu komoru si dovolim predpokladat ze Retia urcite ma, zrovan to testovanie nie je nic co by nezvladli.
      TR moduly do AESA radaru mal svojho casu v licencii BAE vyrabat aj Aliter - Ale pravdepodobne sa nejednalo o vyrobu samotneho GaN vysielaca/prijimaca, ale kompletaciu hotoveho modulu s Aliterom upravenou castou budica a zdroja. co spolu tvori ten jeden TR modulSkrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      20:24 11.03.2021

      Vnutro Izraelskeho radaru:
      https://www.mosr.sk/48919-sk/k...

      Vnutro Izraelskeho radaru:
      https://www.mosr.sk/48919-sk/k...

   • petres
    20:56 06.03.2021

    Pro pobavení jeden "fundovaný" článek pro pobavení (tedy doufám, že mne smích nepřejde, kdyby se tenhle názor prezentovaný v článku ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro pobavení jeden "fundovaný" článek pro pobavení (tedy doufám, že mne smích nepřejde, kdyby se tenhle názor prezentovaný v článku ujal)
    https://www.forum24.cz/ceska-a... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:29 06.03.2021

     To je tak když cukrář píše něčem o čem nemá totálně páru. Jinak zjevně vychází z toho co si přečtl na Idnes od jednoho takového podobného odborníka. V podstatě jsou celé Forum24 ...Zobrazit celý příspěvek

     To je tak když cukrář píše něčem o čem nemá totálně páru. Jinak zjevně vychází z toho co si přečtl na Idnes od jednoho takového podobného odborníka.
     V podstatě jsou celé Forum24 takové antibabišovské Parlamentní listy, kde zveřejní každý slint. Takže nic co je třeba brát vážně.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:36 06.03.2021

     Pokud by se mělo naplnit přání pana Otyse aby armáda pokračovala se systémem na jaký je zvyklá tak připadá v úvahu jen systém BUK. Takže doufám že zahájení jednání s RF navrhne při ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud by se mělo naplnit přání pana Otyse aby armáda pokračovala se systémem na jaký je zvyklá tak připadá v úvahu jen systém BUK. Takže doufám že zahájení jednání s RF navrhne při nejbližší schůzi TOP09. :)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     00:24 07.03.2021

     petres Vzhledem k tomu, že jde o místopředsedu strany, která už měla možnost AČR řídit, vést a "rozvíjet," Potom co jejich bývalá ministryně obrany chodí raději kanály než po ...Zobrazit celý příspěvek

     petres
     Vzhledem k tomu, že jde o místopředsedu strany, která už měla možnost AČR řídit, vést a "rozvíjet," Potom co jejich bývalá ministryně obrany chodí raději kanály než po ulici a nemá ani na to se jedinkrát dostavit k soudu, by mělo to individuum třikrát zvážit něco co chce napsat. (evidentně má každá česká politická strana svoje vlastní Halo noviny)

     Podobnou prudce inteligentní věc k PVO napsal nedávno jakýsi pan Vojáček na idnes. Tam to bylo o to horší, že se autor považuje za vojenského publicistu.
     https://www.idnes.cz/technet/v...

     Pak to na sociálních sítích má vypadat lépe, když tu média publikují snůšky polopravd bez lépe podložených informací.Skrýt celý příspěvek

     • petres
      11:12 07.03.2021

      flanker.jirka článek pana Vojáčka jsem četl také (mimochodem ten pán se tu občas účastníval v diskuzích pod články, stejně tak jako bývalý poslanec Chalupa, ten má také "zajímavé" ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      článek pana Vojáčka jsem četl také (mimochodem ten pán se tu občas účastníval v diskuzích pod články, stejně tak jako bývalý poslanec Chalupa, ten má také "zajímavé" názory), nicméně na pana Otyse s jeho názorem na "zbytečně složitý protiraketový systém" ještě nemá. Škoda, že ten v tom článku tu složitost blíže nespecifikuje a nesrovnává s jiným systémem ze stejné kategorie. Asi má představu, že RBS-70 stačí na všechny hrozby ze vzduchu, které mohou v budoucnu nastat.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:48 07.03.2021

      petres Otys je úplně mimo, už jen tím, že Spyder a KUB nejsou protiraketové systémy, ale protiletadlové. Rozhodně TOP 09 asi nemáme nikoho schopného radit v oblasti obrany, ...Zobrazit celý příspěvek

      petres
      Otys je úplně mimo, už jen tím, že Spyder a KUB nejsou protiraketové systémy, ale protiletadlové. Rozhodně TOP 09 asi nemáme nikoho schopného radit v oblasti obrany, maximálně někoho všehoschopného.

      Možná to pramení i ze špatného prezentování vojenské techniky samotným MO ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:18 07.03.2021

      Vzhledem k tomu že se o pořízení Syderu-CZE stále jedná, tak bude na prezenci parametrů systému dost času po uzavření jednání.

      Vzhledem k tomu že se o pořízení Syderu-CZE stále jedná, tak bude na prezenci parametrů systému dost času po uzavření jednání.

     • flanker.jirka
      17:20 07.03.2021

      Scotty
      Prezentaci toho co ma AČR jsem mel na mysli obecně, ne ke konkretní technice. MO ČR veci zkresluje a zjednodušuje a pak se toho chytnou experti jako Otys a máme veselo.

      Scotty
      Prezentaci toho co ma AČR jsem mel na mysli obecně, ne ke konkretní technice. MO ČR veci zkresluje a zjednodušuje a pak se toho chytnou experti jako Otys a máme veselo.

     • Scotty
      18:43 07.03.2021

      Jde o to jaká prezentace by to měla být. Většinu veřejnosti detaily zbrojních zakázek začnou zajímat až v momentě kdy se začnou objevovat negativní informace. Tady byl zjevnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jde o to jaká prezentace by to měla být. Většinu veřejnosti detaily zbrojních zakázek začnou zajímat až v momentě kdy se začnou objevovat negativní informace. Tady byl zjevnou inspirací spekulativní a nepřesný článek Vojáčka na Idnes. Pan Otys se toho zjevně chytil, ještě co celé překroutil a pustil do světa. S tím sebelepší komunikace ministerstva mnoho neudělá.
      Ovšem jak jsem psal na Forum24 takových článků vychází dvanáct do tuctu. Řekl bych že tomu věnujeme zbytečnou pozornost.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     07:10 08.03.2021

     Takovými články se nemá ani cenu nějak vzrušovat. Jsou to články psané pro ortodoxní anti Babiše, a je to takový ten článek kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Tohle slouží ...Zobrazit celý příspěvek

     Takovými články se nemá ani cenu nějak vzrušovat. Jsou to články psané pro ortodoxní anti Babiše, a je to takový ten článek kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.
     Tohle slouží opravdu jen k pobavení :-)Skrýt celý příspěvek

 • demografie
  14:07 05.03.2021

  Další ruská zázračná zbraň, která nefunguje jak bylo inzerováno. Dobrá práce Azerbajdžánu a Izraele. Vypadá to tak, že Azerbajdžánska sázka na Turecko a Izrael se ...Zobrazit celý příspěvek

  Další ruská zázračná zbraň, která nefunguje jak bylo inzerováno. Dobrá práce Azerbajdžánu a Izraele. Vypadá to tak, že Azerbajdžánska sázka na Turecko a Izrael se vyplatila.
  Hlavní nevýhodou Iskander / Kaliber není diskutabilni přesnost, ale nízká roční produkce.Ruský průmysl dokáže vyrobit maximálně 100 střel Iskander / Kaliber ročně. Viděl bych význam této zbraně spíše jako psychologický.
  Ruská armáda zveřejnila video dokazujíci účinnost Iskanderu v Sýrií. O přesnosti si můžete udělat obrázek každý sám.
  https://twitter.com/Archer83Ab...
  Jednu vec video skutečně dokazuje a to, že Ruská armáda zničila Azaz National Hospital i když roky tvrdili něco jiného.
  Nevíte náhodou jestli Ázerbájdžánské Barak 8 jsou take podvozcích Tatra?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:03 05.03.2021

   Barak 8 na fotografii v úvodu je na běloruském podvozku Volat 6527. Na tatrováckých podvozcích mají izraelské houfnice Dana a raketomety Vampir. ...Zobrazit celý příspěvek

   Barak 8 na fotografii v úvodu je na běloruském podvozku Volat 6527. Na tatrováckých podvozcích mají izraelské houfnice Dana a raketomety Vampir.
   https://www.volatdefence.com/e... Skrýt celý příspěvek

   • demografie
    10:25 06.03.2021

    Děkuji, videl jsem fotky Barak 8 na tatrováckém podvozku. Celkove máji v Ázerbájdžánu rádi Tatrovky

    Děkuji, videl jsem fotky Barak 8 na tatrováckém podvozku. Celkove máji v Ázerbájdžánu rádi Tatrovky

    • flanker.jirka
     11:17 06.03.2021

     a byl to skutečně Barak 8? Protože i třeba Indie, která je používá, má odpalovací systémy upravené na návěsu za sedlový tahač a tatry to netahají. A to má Indie na T 815 velkou ...Zobrazit celý příspěvek

     a byl to skutečně Barak 8? Protože i třeba Indie, která je používá, má odpalovací systémy upravené na návěsu za sedlový tahač a tatry to netahají. A to má Indie na T 815 velkou část systémů.Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   00:34 06.03.2021

   "Ruská armáda zveřejnila video dokazujíci účinnost Iskanderu v Sýrií. O přesnosti si můžete udělat obrázek každý sám." Ale tam bol zásah úplne presný. Video bolo z pozorovacieho ...Zobrazit celý příspěvek

   "Ruská armáda zveřejnila video dokazujíci účinnost Iskanderu v Sýrií. O přesnosti si můžete udělat obrázek každý sám."
   Ale tam bol zásah úplne presný. Video bolo z pozorovacieho BPL. Raketa má korekciu pomocou Glonass a Inerciálneho navádzania a konečnú pomocou vlastnej optiky. Vy ste videl presné navedenie tam kam to malo byť.
   100 striel ročne. Tak to je dosť. Nie ? A boli časy keď nedali ani jednu a čo keď dajú 300 ročne ?
   Je super vedieť, že Barak dal možno jednu. Keď ich príde naraz 10 tak ..Skrýt celý příspěvek

   • demografie
    10:32 06.03.2021

    Mne se zdá že cíle zasáhly až 2-3 raketa. U takto drahého zbraňového systému by se mělo počítat 1x raketa = 1x přesný zásah. Pokud se podíváte například na LORA od Izraele, tak ta ...Zobrazit celý příspěvek

    Mne se zdá že cíle zasáhly až 2-3 raketa. U takto drahého zbraňového systému by se mělo počítat 1x raketa = 1x přesný zásah. Pokud se podíváte například na LORA od Izraele, tak ta její zásahy vypadají přesněji. Viz poslední nasazení v Nahornem Karabachu.
    Na pomalé těmto výroby si stěžují sami Rusové. Je nerealistické aby mohla Ruská armáda udělat něco jako Americká v Sýrii. Poslat 60 Iskanderu na nějaký cíl jenom aby ukázala sílu. Navíc, Iskander má podobnou cenu jak Tomahawk. Další důvod co vylučuje masovější nasazení.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:08 06.03.2021

     Proč posuzovat balistickou střelu Iskander s použitím ŘSPDL Tomahawk, když srování můžete najít přímo mezi použitím Tomahawků a Calibrů, což jsou střely ŘSPDL ...Zobrazit celý příspěvek

     Proč posuzovat balistickou střelu Iskander s použitím ŘSPDL Tomahawk, když srování můžete najít přímo mezi použitím Tomahawků a Calibrů, což jsou střely ŘSPDL
     https://missilethreat.csis.org... Skrýt celý příspěvek

     • logik
      19:12 06.03.2021

      Onehdá při tom nasazení iskanderů v Iránu vyšla zpráva, že někde v poušti vybouchlo něco neznámého. Vydržela asi půl dne a pak zmizela ze světa... teda z internetu (pak jsem viděl ...Zobrazit celý příspěvek

      Onehdá při tom nasazení iskanderů v Iránu vyšla zpráva, že někde v poušti vybouchlo něco neznámého. Vydržela asi půl dne a pak zmizela ze světa... teda z internetu (pak jsem viděl ještě nějaký její screenshoty, takže v nějaký formě asi někde dohledatelná je, ale nechce se mi to dělat).

      Takže i kalibr má určitou nespolehlivost. Ale obecně se z takovejdle zpráv těžko něco vyvozuje. Jednak se neví, kdo si co jak přibarvil, jednak se neví, jestli to byl jednorázovej problém, kdy provedenej "test" ho pomohl odhalit a odstranit, nebo principiální vada dané zbraně.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      00:29 07.03.2021

      logik
      Znáte snad nějakou ŘSPDL u které výrobce uvádí opravdu 100% spolehlivost?

      logik
      Znáte snad nějakou ŘSPDL u které výrobce uvádí opravdu 100% spolehlivost?

     • logik
      10:31 07.03.2021

      Flanker: Nejde o to, co výrobce uvádí. Jde o to, jak si vede v reálu. Aspoň trochu věrohodných důkazů o spadlých tomahavcích moc (vůbec?) v poslední době vidět nebylo. Rusové to ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker: Nejde o to, co výrobce uvádí. Jde o to, jak si vede v reálu. Aspoň trochu věrohodných důkazů o spadlých tomahavcích moc (vůbec?) v poslední době vidět nebylo. Rusové to sice v Sýrii tvrdili, ale důkaz nedodali žádný.

      V perském zálivu neměli tomahawky ani náhodou 100% úspěšnost, to máš pravdu, ale to je třicet let.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:05 05.03.2021

  Proč mi jen rus připomíná kazisvěta, uplně v kompletním balení. Ale v něčem se mu přeci jen daří, ovlivňování myšlení starých gard. Asi strach z mocipánů je v nás silně ...Zobrazit celý příspěvek

  Proč mi jen rus připomíná kazisvěta, uplně v kompletním balení.

  Ale v něčem se mu přeci jen daří, ovlivňování myšlení starých gard. Asi strach z mocipánů je v nás silně zakořeněn. Přitom stačí tak málo, přestat se bát a rusko začít naplno ignorovat. Já již přestávám věřit, že jejich jaderná triáda(Tůčka, ponorky, Topoly) jsou ještě funkční. Leda na přehlídce, nebo na polygonu a maximánlě v páru.Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   13:22 05.03.2021

   To je stejná pravděpodobnost jako kdybych já věřil že Míša má větší IQ než 100.

   To je stejná pravděpodobnost jako kdybych já věřil že Míša má větší IQ než 100.

   • Míša
    13:48 05.03.2021

    Pokud to přispělo jen k tvýmu pocitu, že jsi rozumnějším, pak i to pohladilo.

    Pokud to přispělo jen k tvýmu pocitu, že jsi rozumnějším, pak i to pohladilo.

  • StandaBlabol
   14:58 05.03.2021

   Nejhorší je podcenění protivníka. Nějaké procento Tůček i ponorek zcela jistě funkční je. Dokazují to jejich občasné demonstrační plavby a lety. A Ruská armády i v Sýrii, na Krymu ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejhorší je podcenění protivníka. Nějaké procento Tůček i ponorek zcela jistě funkční je. Dokazují to jejich občasné demonstrační plavby a lety. A Ruská armády i v Sýrii, na Krymu a východní Ukrajině dokázala, že je efektivní silou. Představa, že základ jejich bezpečnostní politiky - jaderné odstrašení - je na tom hůř než zbytek armády je dost naivní.Skrýt celý příspěvek

   • Míša
    15:44 05.03.2021

    Je jasný, že rusko zůstává nebezpečným, při drzosti i všehoschopnosti tamního diktátora k nám může doručit jadernou pumu i vládním letadlem. Ukrajina byla sama vyzbrojená ...Zobrazit celý příspěvek

    Je jasný, že rusko zůstává nebezpečným, při drzosti i všehoschopnosti tamního diktátora k nám může doručit jadernou pumu i vládním letadlem. Ukrajina byla sama vyzbrojená technikou, která vzpomíná na éru rudé vlajky a navíc ve stavu, že by jí přelstila snad i Slovenská antiuprchlická domobrana. Vše je samozřejmě mnohem složitější.
    Jenže..

    Iskander byla do tohoto debaklu zbraň , která měla překonávat PRO, nakonec se nedostala ani přes vrstvu PVO. Podobně, jako byl glorifikován systém Pancíř, co pak umíral pod náporem dronů, které měl sám vypínat. Měl bych další příklady, ale vše je známé i dostupné.... Ne, strach již nemám z rusů a jejich pišišvóra, ale z mítních věřících, kteří hltají tu jeho myšlenku.Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    00:51 06.03.2021

    Tak tak, netreba podceňovať protivníka, kde majú naše spoločnosti výrobné podniky. Poznáte Liaz, Škoda, prípadne výrobcu L-410 a atď. pozrite si obchod ČR a to nejdem po ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak tak, netreba podceňovať protivníka, kde majú naše spoločnosti výrobné podniky. Poznáte Liaz, Škoda, prípadne výrobcu L-410 a atď. pozrite si obchod ČR a to nejdem po potravinároch a poľnohospodároch a to sa bavíme len o ČR. Aký je vzájomný obchod ?Skrýt celý příspěvek

   • demografie
    10:48 06.03.2021

    Rusové byli vyděšení z nasazení tureckých dronu v Nahornem Karabachu. Zatímco v Sýrii nebo Lybii se mohli tvrdit, že uhráli remízu tak Karabach ukázal totální nepřipravenost Ruska ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusové byli vyděšení z nasazení tureckých dronu v Nahornem Karabachu. Zatímco v Sýrii nebo Lybii se mohli tvrdit, že uhráli remízu tak Karabach ukázal totální nepřipravenost Ruska na moderní válku. Počty zničené ruské techniky za 55 dnů bojů jsou děsivé. Neobstojí ani tvrzení že šlo konflikt kde nebyli nasazené moderní zbraně. Arménie například používala relativně moderní proti letadlové systémy nebo prostředky elektronického boje. Stejně neuspěli. Moje tvrzení jsou doloženy tady:
    https://www.oryxspioenkop.com/...
    Rusové dokážou mít výsledky pokud oponent není moderní země.
    Je potreba k Rusku pristupovat bez emocí. Není to žádna velmoc ale pořád mají jádrové zbraně. Navíc téměř kompletní Ruska elita má rodiny na západě. S tím je potřeba pracovat a zamezit pronikání jejích vlivů na našich zemí.Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   00:39 06.03.2021

   Ja tvrdím presne toto isté. Rusko je slabé, a ich armáda o ničom. My máme kde dávať peniaze , nie na sprostosti. Treba nám budovať ekonomiku a pozviechať sa zo srabu. Čína sa kasá ...Zobrazit celý příspěvek

   Ja tvrdím presne toto isté. Rusko je slabé, a ich armáda o ničom. My máme kde dávať peniaze , nie na sprostosti. Treba nám budovať ekonomiku a pozviechať sa zo srabu. Čína sa kasá na veľký rast. Ale aj my to tu dáme. Sme predsa lepší uvedomelejší a máme naše hodnoty.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:45 06.03.2021

    ... ekonomiku budujeme roky už od Mečiara, a čo sa "vybuduje", to sa vzápätí rozkradne mečiarovcami, ficovcami a "našimi ľuďmi".... A Slovák ich voliť bude, lebo sľubujú ...Zobrazit celý příspěvek

    ... ekonomiku budujeme roky už od Mečiara, a čo sa "vybuduje", to sa vzápätí rozkradne mečiarovcami, ficovcami a "našimi ľuďmi".... A Slovák ich voliť bude, lebo sľubujú "istoty".... zabúdajú ale, že ide o jediné istoty - dane a smrť.... Ostatné sú istoty "alobalu"....Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  10:02 05.03.2021

  Politické pozadí je celkem zřejmé. RUsko svou totální neschopností jakkoli (byť jen na úrovni mezinárodní politiky) efektivně zareagovat, nese významný podíl viny na arménské ...Zobrazit celý příspěvek

  Politické pozadí je celkem zřejmé. RUsko svou totální neschopností jakkoli (byť jen na úrovni mezinárodní politiky) efektivně zareagovat, nese významný podíl viny na arménské prohře. V očích všech významných hráčů na poli boje o moc a vliv na Kavkaze se ruská neakceschopnost stala holým faktem. A vliv to má samozřejmě i na obyvatelstvo a voliče v dané oblasti. Je jasné, že Rusko má teď potřebu tento názor zvrátit. O což se snaží tím, že se prostřednictvím arménské armády, kterou má pod palcem, pokouší veškerou vinu za své vlastní selhání svalit na arménského premiéra a ideálně dosáhnout jeho pádu a ztráty vlivu (čímž by se přesouvání vlastní viny na zvoleného obětního beránka značně zjednodušilo). Pašinjan se tomu samozřejmě brání.Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   10:40 05.03.2021

   Omylem mínus... Omlouvám se... Byl to nechtěný úklik...

   Omylem mínus... Omlouvám se... Byl to nechtěný úklik...

  • rabo123
   01:05 06.03.2021

   Pavel, ja sa divím, že Vám dal niekto plus, ale svedčí to o vedomostiach tunajšiho chóra. Tu možno ste za odborníka, ale kafetéria. Rusko nemalo prečo brániť Arménsko. Ich nové ...Zobrazit celý příspěvek

   Pavel, ja sa divím, že Vám dal niekto plus, ale svedčí to o vedomostiach tunajšiho chóra.
   Tu možno ste za odborníka, ale kafetéria. Rusko nemalo prečo brániť Arménsko. Ich nové vedenie bolo pro EU a proti Ruskou. A zároveň Rusko sa v zmluve s Armánskom nezaviazalo brániť Karabach. No a Azeri to využili v spolupráci s Tureckými bratmi a ... teraz sú na Karabachu. Super. Pre Rusov. Sú tam ešte vo väčšom počte a Arménsko sklamané z postoja EU sa úplne poddá Rusku.Skrýt celý příspěvek

   • padre
    09:13 06.03.2021

    Ano Arménie se teď poddá Rusku,ale ten zvláštní pocit ,ze je Rusko nechalo v těžké chvíli na holičkách zůstane v Arménech dalších sto let....

    Ano Arménie se teď poddá Rusku,ale ten zvláštní pocit ,ze je Rusko nechalo v těžké chvíli na holičkách zůstane v Arménech dalších sto let....

    • logik
     11:00 06.03.2021

     Ono nejde primárně o Arménii, to je malá ryba. Jde o všechny ostatní zamě, kde Rusko má nebo chce mít základny. Ukázalo se, že Rusko chce brát, ale přitom není ochotno dávat...

     Ono nejde primárně o Arménii, to je malá ryba. Jde o všechny ostatní zamě, kde Rusko má nebo chce mít základny. Ukázalo se, že Rusko chce brát, ale přitom není ochotno dávat...

   • logik
    10:59 06.03.2021

    "Ich nové vedenie bolo pro EU a proti Ruskou." Jsou dvě možnosti: buďto lhal Putin, když nedlouho před válkou opakovaně označoval Arménii za přítele a spojence a osobně gratuloval ...Zobrazit celý příspěvek

    "Ich nové vedenie bolo pro EU a proti Ruskou."
    Jsou dvě možnosti: buďto lhal Putin, když nedlouho před válkou opakovaně označoval Arménii za přítele a spojence a osobně gratuloval jeho prezidentovi k narozeninám.
    Anebo lžeš teď Ty :-)Skrýt celý příspěvek

    • stronger.p
     11:06 06.03.2021

     To, že je někdo v politice označen za přítele, neznamená vůbec nic, viz. např. Berlusconi - Kaddáfí....

     To, že je někdo v politice označen za přítele, neznamená vůbec nic, viz. např. Berlusconi - Kaddáfí....

     • Pavel1
      18:47 06.03.2021

      Jistě, pro puťku to určitě neznamená naprosto nic, zvlášť pokud by opak (tedy dodržení vlastního slova) pro něj znamenal, že by musel vytáhnout paty z úkrytu, jednat na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě, pro puťku to určitě neznamená naprosto nic, zvlášť pokud by opak (tedy dodržení vlastního slova) pro něj znamenal, že by musel vytáhnout paty z úkrytu, jednat na merinárodní úrovni a vydat se tak všanc covidu.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:18 07.03.2021

      stronger: Rusové si možná myslí, že je lhaní normální, to jo. Ostatní státy to ale tak prostě nedělají. Ono je to přímo naopak. V diplomacii naopak mají slova a symboly podstatně ...Zobrazit celý příspěvek

      stronger: Rusové si možná myslí, že je lhaní normální, to jo. Ostatní státy to ale tak prostě nedělají.

      Ono je to přímo naopak. V diplomacii naopak mají slova a symboly podstatně větší váhu, než jinde. Protože defakto mezi slovy a válkou už skoro nic co by šlo použít není, a to málo, co je (např. sankce) už zpravidla má vážné následky.

      Proto PRÁVĚ SLOVY A GESTY (jako např. osobní blahopřání k narozeninám) se ujišťují jak spojenci a především nepřátelé spojenců, že spojenectví existuje. Nic "vážnějšího" diplomat k dispozici nemá.

      Proto stačí blbej Matovičův vtip, a Ukrajina skáče do vzduchu (vcelku právem). A proto si každej stát bude pro příště pamatovat, že u Rusů to, že někoho označí diplomatickou řečí za přítele nic neznamená. Problém je, že jinou metodu, jak spojence ujistit o spojenectví, než slova, Rusko nemá. Přinejmenším ne tak levnou - "lháři" si vždycky museli přátelství "kupovat".Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      18:05 08.03.2021

      Pavle1, sám stojím na straně Arménů, ale jim nikdy nikdo z nejvyšších ruských politiků za celých 30 let neslíbil, že v případě další války o Náhorní Karabach, budou bojovat proti ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavle1, sám stojím na straně Arménů, ale jim nikdy nikdo z nejvyšších ruských politiků za celých 30 let neslíbil, že v případě další války o Náhorní Karabach, budou bojovat proti druhé straně. Ale Rus je šmejd.. To naopak naši spojenci z NATO (Turecko) a Izrael jsou ti hodní.. (Za mě jsou to stejné svině)Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:08 11.03.2021

      Stronger.p Za prvé, existuje spojenecká smlouva mezi Arménií a Ruskem? Existuje. Za druhé, kde něco píšu o nějakém boji? Problém je, že puťka nebyl sto svého arménského spojence ...Zobrazit celý příspěvek

      Stronger.p
      Za prvé, existuje spojenecká smlouva mezi Arménií a Ruskem? Existuje. Za druhé, kde něco píšu o nějakém boji? Problém je, že puťka nebyl sto svého arménského spojence podpořit ani na úrovni mezinárodní politiky, ani na úrovni demonstrace síly, prostě nijak. Puťka, kvůli strach z covidu fakticky nevytáhl měsíce paty z kremlu (nebo jiného úkrytu) a nechal turky a azery ať si dělají co chtějí. Za třetí, proč je Izrael svině? Snad ne kvůli tomu, že dodával zbraně, jako kdokoli jiný. Izrael narozdíl od ruska neměl a nemá v regionu žádné smlouvy a navíc si Azerbajdžán musí předcházet kvůli jeho sousedství s Iránem a azerské menšině v Iránu, kterou může využít pro své účely. Rusko spojeneckou smlouvu má a přesto dodávalo zbraně OBĚMA stranám. Jestli je tady někdo svině tak leda Rusko.Skrýt celý příspěvek

   • tctx
    15:13 06.03.2021

    To nic, po prohrane bitve je ze vseho nejdulezitejsi poradne se bit do prsou a prohlasit se za viteze. Pripadne vsem ostatnim rovnou rict, ze tomu nerozumi, kdyby nahodou chtel ...Zobrazit celý příspěvek

    To nic, po prohrane bitve je ze vseho nejdulezitejsi poradne se bit do prsou a prohlasit se za viteze. Pripadne vsem ostatnim rovnou rict, ze tomu nerozumi, kdyby nahodou chtel nekdo nesouhlasit :)Skrýt celý příspěvek

   • Pavel1
    18:44 06.03.2021

    Jistě, absolutně neznalí magoři s jsou všude, jak je vidět třeba na tobě a na tvých fantasmagoriích na téma "protiruská Arménie".

    Jistě, absolutně neznalí magoři s jsou všude, jak je vidět třeba na tobě a na tvých fantasmagoriích na téma "protiruská Arménie".

 • Charlie
  07:34 05.03.2021

  Přihodím svojí trošku do mlýna: Předně bych chtěl poznamenat, že ani jedný ze zainteresovanejch stran nemůžeme úplně věřit (arménskej premiér je poděs a jde mu o kůži, aázerové ...Zobrazit celý příspěvek

  Přihodím svojí trošku do mlýna:

  Předně bych chtěl poznamenat, že ani jedný ze zainteresovanejch stran nemůžeme úplně věřit (arménskej premiér je poděs a jde mu o kůži, aázerové si teď budou honit triko jako každej jinej a rusové potřebujou ukázat, že jejich nádobíčko je super).

  Pokud ale budeme předpokládat, že celá událost se fakt stala (arméni vystřelili iskander, ázeři ho sundali), tak to má několik rovin, an kterejch se to mohhlo odvíjet.

  První a asi nejjednodušší je, že arméni fakt chtěli udělat raketou bebí a byli celí smutní, že jim to nevyšlo. Easy jak facka. Jestli věděli, že mají ázeři PVO baterie kolem cíle nebo ne je poddružný, třeba to prostě riskli, nebo počítali, že raketa projde (ruskej důstoník mohl vytvářet slušný "hype"). Ani bych moc nepřemýšlel nad hrozbou eskalace, v tu dobu už byli fakt zoufalí a zoufalí lidé dělají zoufalé činy.

  Druhá, trošku zamotanější, je, že arméni věděli, že (a kde) maj ázeři rozmístěný baraky, něco tušili o jejich účinnosti (nejni to supertajnej komplet a možná jim rusové poskytli nějaký info po zkušenostech ze sýrie) a zároveň znali možnosti svejch iskanderů. A napadlo je, že dotlačit ázery k jednacímu stolu by šlo určitou demonstrací síly. Vypálili proto JEDNU raketu na dobře bráněnej cíl tak, aby pro ázerskou PVO nebylo takovej problém jí sundat (klidně mohli vypnout provádění úhybnejch manévrů nebo tak něco). Sestřelením se vyhli nechtěný eskalaci a kolečku odplat, ale zároveň dobře věděli, že ázeři znají možnosti baraků, vědí kolik iskanderů maj arméni v arzenálu a že při hromadnějším útoku jich část projde (navíc ázerská PVO nemusí bejt schopná pokrýt všechny potenciální cíle v dostřelu raket) - a tomu se budou chtít vyhnout (proč si kazit hezký vítězství rozbombardovanýma městama), takže se radši spokojej s dosaženým výsledkem a uzavřou příměří.

  Co vy na to?Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   10:50 05.03.2021

   Co my na to? Nevím co na to my, ale já na to, že se ten tvůj výtvor nedá ani číst... Teď nehodnotním obsah té tvé, jak bych to nazval, no asi myšlenky, ale formu jakou to píšeš... ...Zobrazit celý příspěvek

   Co my na to? Nevím co na to my, ale já na to, že se ten tvůj výtvor nedá ani číst... Teď nehodnotním obsah té tvé, jak bych to nazval, no asi myšlenky, ale formu jakou to píšeš... Slova jako, cituji " zainteresovanejch, arménskej " a podobné jsou výsměch českého jazyka a rozhodně do seriozního komentu pod článek nepatří a podle toho ho taky hodnotím zaslouženým klikem na mínus... Rozhodně si já osobně mnohem více vážím fundovaného slušného komentáře s hrubkama než tady té tvé slátaniny sesmolené ze slov které bys ve slušně psaném textu najít neměl...Skrýt celý příspěvek

   • Robaiz
    11:28 05.03.2021

    OT: zajímavý střet názorů... Z mého úhlu pohledu si raději přečtu myšlenku, co má hlavu a patu, byť je napsaná dosti obecnou Češtinou, ale bez hrubých gramatických chyb, než ...Zobrazit celý příspěvek

    OT:

    zajímavý střet názorů...
    Z mého úhlu pohledu si raději přečtu myšlenku, co má hlavu a patu, byť je napsaná dosti obecnou Češtinou, ale bez hrubých gramatických chyb, než číst zde rádoby fundované elaboráty od lidí, kteří neumí ani vyjmenovaná slova... (Mr. Jirosi :D )Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    13:41 08.03.2021

    Ježíšmarjá sorráč, že jsem urazil váš češtinářský jemnocit, pane, jenže tohle nejni žádnej fundovanej komentář, ale jen taková úvaha, co se vlastně mohlo stát. Až budu psát ...Zobrazit celý příspěvek

    Ježíšmarjá sorráč, že jsem urazil váš češtinářský jemnocit, pane, jenže tohle nejni žádnej fundovanej komentář, ale jen taková úvaha, co se vlastně mohlo stát. Až budu psát regulérní článek, kterej budu chtít od páně Grohmana publikovat, tak to bude spisovná čeština bez hrubajzen i se shodou přísudku s podmětem. Krom toho tady do debat přispívaj lidičky mnohem horšíma failama než je hovorovej výraz...Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   21:06 07.03.2021

   To jako že by Rusové úmyslně udělali svým raketám negativní reklamu?

   To jako že by Rusové úmyslně udělali svým raketám negativní reklamu?

   • Charlie
    13:37 08.03.2021

    Nebyli to rusové, ale Arménci. Míru ruský zaangažovanosti v celým tom případu (údajnýho) odpálení Iskanderu nemáme šanci zjistit (v principu připadá v úvahu cokoliv od nulový až po ...Zobrazit celý příspěvek

    Nebyli to rusové, ale Arménci. Míru ruský zaangažovanosti v celým tom případu (údajnýho) odpálení Iskanderu nemáme šanci zjistit (v principu připadá v úvahu cokoliv od nulový až po "ruskej oficír zmáčknul tlačítko"). Spíš mi šlo o to, jestli zdejší čtenářstvo považuje za pravděpodobnější variantu "zoufalej čin Arménců, kterejm už neteklo do bot, ale do trenýrek" nebo "rafinovanej způsob, jak dotáhnout Ázery k jednacímu stolu".Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:00 04.03.2021

  Z průběhu bojů se mi zdálo, že si obě strany dávaly celkem pozor na zasažení cílů v týlu nepřítele. Přemýšlím, jestli by z Arménské strany bylo extra prozíravé Iskandery zrovna na ...Zobrazit celý příspěvek

  Z průběhu bojů se mi zdálo, že si obě strany dávaly celkem pozor na zasažení cílů v týlu nepřítele. Přemýšlím, jestli by z Arménské strany bylo extra prozíravé Iskandery zrovna na Baku a jestli by to byl zrovna ten správný tah, jak Azery obměkčit a usadit k jednacímu stolu.

  Buď jak buď, je to pro Barak pěkná reklama.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   09:20 05.03.2021

   Tak to bol naozaj len dojem ...

   Obe strany ostreľovali civilné ciele a obe strany sa dopúšťali i vojnových zločinov voči zajatcom.

   Tu si nemajú navzájom čo vyčítať.

   Tak to bol naozaj len dojem ...

   Obe strany ostreľovali civilné ciele a obe strany sa dopúšťali i vojnových zločinov voči zajatcom.

   Tu si nemajú navzájom čo vyčítať.

   • rabo123
    01:09 06.03.2021

    Arménsko malo Iskanderi, ale nemalo podporu u nikoho a preto ich nedali do vzduchu . Azeri mali Turkov a to aj využili. Smola pre Arménov.

    Arménsko malo Iskanderi, ale nemalo podporu u nikoho a preto ich nedali do vzduchu . Azeri mali Turkov a to aj využili. Smola pre Arménov.

 • jozo
  15:55 04.03.2021

  Nerozumiem co je problem? Aj keby bola pravda ze Azerbajdzan zostrelil jeden Iskander. Z toho sa predsa závery o ucinnosti Iskanderu alebo Barak systemu nedaju urobit ci? Okrem ...Zobrazit celý příspěvek

  Nerozumiem co je problem? Aj keby bola pravda ze Azerbajdzan zostrelil jeden Iskander. Z toho sa predsa závery o ucinnosti Iskanderu alebo Barak systemu nedaju urobit ci?
  Okrem toho, vojna o Náhorný Karabach ako aj vojna v Sýrii je z pohľadu Rusov "manažovaný konflikt" Čiže kamarátia sa/kšeftujú so všetkými účastníkmi konfliktu a žmýkajú toho najslabšieho. Keby tam dodali aj atómové zbrane tak tie by pravdepodobne záhadne nefungovali.
  Keby boli Ruské zbrane aj ten najhorší odpad na svete tak by niečo Izraelské za tie roky v Sýrii zasiahli.
  Tuším že zatiaľ je to jedna izraelská stíhačka za celý ten čas. Izrael je geograficky tak malá krajina že ho pokryje aj jeden lepší radar. Žeby Rusi za celý ten čas neodsledovali Izraelský systém operácií a nevedeli im nikdy zasadiť protiúder je úplne nepravdepodobné. Preto aj keď Ruské protivzdušné systémy záhadne nič podstatné v Sýrii nikdy nezostrelili, bál by som sa povedať že sú neúčinné a to isté platí aj o údajnej rakete Iskander vystrelenej na Azerbajdzan.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   18:28 04.03.2021

   Problém je to sakra velký. Iskander má být nezestřelitelný a sejmou ho nakonec Ázerbájdžánci izraelským systémem. Takový Barak je prodejný i zemím, pro které jsou západní systémy ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém je to sakra velký. Iskander má být nezestřelitelný a sejmou ho nakonec Ázerbájdžánci izraelským systémem. Takový Barak je prodejný i zemím, pro které jsou západní systémy nedostupné z politického hlediska. Neznám cenu, ale je pravděpodobné, že adekvátní zápaďácké systémy budou stejně drahé a nebo dražší.

   A vyvozovat závěry se z toho dají. Třeba je to celý smyšlený. JENŽE...ruská propaganda patří mezi nejlepší a evidentně nemá dostatečnou sílu tyto informace zcela znevěrohodnit a zamést pod koberec. Což logicky nadále vzbuzuje nedůvěru k "dokonalému" Iskanderu.

   Válka v Náhorním Karabachu je velkou prohrou pro ruský vojenský průmysl a velkou výhrou pro ten turecký a izraelský. Lepší reklamu si nemohli přát. Rusko prohrálo i jako garant bezpečí pro své spojence. Ázerbájdžán bez pomoci velmocí ukousl kus území Arménii a Rusko nemůže udělat nic, co by to vrátilo zpět.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:02 04.03.2021

    Iskander byl nesestřelitelný pouze v době svého vzniku, v té době prakticky neexistovaly systémy schopné na takový cíl efektivně působit. Sami rusové a Čína testovala systémy S 300 ...Zobrazit celý příspěvek

    Iskander byl nesestřelitelný pouze v době svého vzniku, v té době prakticky neexistovaly systémy schopné na takový cíl efektivně působit. Sami rusové a Čína testovala systémy S 300 i proti balistickým cílům s dobrými výsledky tak, že musí vědět, že se na to působit dá.
    Západní systémy jsou nedostupné už jen pro svou cenu. Izrael raději používá David Sling než Patriot z důvodu ceny a i z výsledků selhání, kdy nebyl systém schopen ani více střelami sundat ruský dron na hranici se Sýrií.
    Použití Barak 8 proti balistické střele bude hodně omezené na velmi malou vzdálenost v okolí místa baterie, výrobce udává maximální výškový dosah pro tuto střelu pouze 16 km, z toho lze vyvodit, že proti balistické střele bude časoprostorové "okno" pro odpálení velmi malé. (vhodnější by mohl být Barak ER nebo MX s dostupem do výšky až 30 km)

    ...Rusko nebylo garantem oblasti náhorního karabachu pro Arménii, smlouva o působení ruské armády se vztahuje pouze na území Arménie, dokonce ani republiku Náhorní Karabach neuznalo. Otázkou je co bude nyní, v oblasti náhorního karabachu je nyní ruská armáda, nikoliv azerbajdžánská nebo turecká.Skrýt celý příspěvek

    • Robaiz
     21:12 04.03.2021

     Ta poslední věta.... Dlouhodobě sleduji příspěvky i počínání českých žurnalistek Klicperové a Kutilové přímo z místa a nedávno psaly, že i samotní ruští vojáci jsou místy ...Zobrazit celý příspěvek

     Ta poslední věta....

     Dlouhodobě sleduji příspěvky i počínání českých žurnalistek Klicperové a Kutilové přímo z místa a nedávno psaly, že i samotní ruští vojáci jsou místy vytláčeni z linie azerbajdžánskými vojáky....při postupném obsazování nějakých klášterů atd., které jim dle mírové dohody nepřísluší...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:17 04.03.2021

      To je hodně zajímavá informace, protože se o takových věcech moc nepíše. Když vidím jak dopadly kostely v "kosovu"

      To je hodně zajímavá informace, protože se o takových věcech moc nepíše. Když vidím jak dopadly kostely v "kosovu"

    • logik
     22:50 04.03.2021

     "Rusko nebylo garantem oblasti náhorního karabachu pro Arménii," Rusko má v Arménii základnu. Normální je, že zemi, v které mám základnu, garantuje velmoc "bezpečí". Jasně, že na ...Zobrazit celý příspěvek

     "Rusko nebylo garantem oblasti náhorního karabachu pro Arménii,"
     Rusko má v Arménii základnu. Normální je, že zemi, v které mám základnu, garantuje velmoc "bezpečí". Jasně, že na papíře to nebylo. Ale cizí základny si státy nenechávají stavět, kvůli tomu, co na papíře je, ale kvůli tomu, co tam není.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:45 05.03.2021

      Velmoci sledují v prvé řadě své vlastní zájmy a ty jsou rozhodující v tom, kde si platí pronájem základen a přítomnost vojsk. V případě ruské armády v Arménii je hlavním důvodem ...Zobrazit celý příspěvek

      Velmoci sledují v prvé řadě své vlastní zájmy a ty jsou rozhodující v tom, kde si platí pronájem základen a přítomnost vojsk. V případě ruské armády v Arménii je hlavním důvodem bezpečnost Ruska, nikoliv Arménie. V problému týkajícím se náhorního karabachu se Rusko celou dobu drží bokem, protože považuje za své partnery jak Arménii, tak Azerbajdžán. Pokud by se přiklonilo pouze na stranu Arménie, tak už by dávno uznalo náhorní karabach, tak jak jej deklarovala Arménie v 90. letech. Rusko do zamrzlého konfliktu nevstupovalo ani v předchozích případech porušení příměří, ke kterému docházelo od roku 2012.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      10:01 05.03.2021

      Z geopolitického hlediska by k tomu Rusy nic nehnalo...Však také příměří přišlo okamžitě po sestřelu ruského vrtulníku. Nicméně přímým zásahem do konfliktu by si to rozházeli v ...Zobrazit celý příspěvek

      Z geopolitického hlediska by k tomu Rusy nic nehnalo...Však také příměří přišlo okamžitě po sestřelu ruského vrtulníku. Nicméně přímým zásahem do konfliktu by si to rozházeli v prvé řadě u Azerů jakožto tradičního odběratele ruských zbraní, u Iránu i Turecka jakožto regionálních velmocí a ještě by je to stálo hromadu peněz.
      Navíc Logiku ty bys byl první, kdo by hlasitě křičel o porušování mezinárodního práva ruskou federací atd. Bráněním nikým neuznaného státu, kde nic není, pro ně prostě nemá smysl. Ani politický, ani vojenský, ani finanční. Žádné "body" by tím u nikoho nezískali. Max u pár Arménů v těch končinách žijících.

      Na druhou stranu možná bychom se dost divili, co by nastalo, kdyby se konflikt přenesl na území Arménie a kdyby byl Azerbajdžán vůči RF "ostřejší". V takovém případě by Rusko nejen mělo zákon na své straně, ale mohlo by za cenu minimálních obětí na životech zničit těžebně-průmyslovou infrastrukturu Azerbajdžánu, čímž by přerušili jejich vývoz fosilních paliv směr EU a současně by tento výpadek byli schopní okamžitě nahradit vlastními zdroji. To už by pro ně mohlo být velmi lákavé i za cenu zhoršení vztahů s Turkem.

      Každopádně tak či tak, všechno je to jen fantazie. Nedávno jsem četl zajímavý článek o funguvání Azerské mezinárodní politiky, kde autor vcelku věcně popsal systém, kdy A. slouží jako mezinárodní pračka peněz pro všechny od Washingtonu, přes Brusel, Moskvu až kdo ví kam a výměnou za to je nechávají mocnosti hrát si na svým pískovišti...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:10 06.03.2021

      flanker: " V případě ruské armády v Arménii je hlavním důvodem bezpečnost Ruska, nikoliv Arménie. " Ano, právě. A za tu bezpečnost Ruska, kterou takto Arménie pomáhá zabezpečovat, ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker:
      " V případě ruské armády v Arménii je hlavním důvodem bezpečnost Ruska, nikoliv Arménie. "
      Ano, právě. A za tu bezpečnost Ruska, kterou takto Arménie pomáhá zabezpečovat, by se od normálního státu čekalo něco na oplátku. Takto Rusko ukázalo, že ochotně bere, ale dát za to nic nechce.

      robaiz:
      "Nicméně přímým zásahem do konfliktu by si to rozházeli v prvé řadě u Azerů jakožto tradičního odběratele ruských zbraní, u Iránu i Turecka jakožto "
      No, u Turecka to už má rozházený. Nicméně jen potvrzuješ, co píšu: Rusko chce brát, chce mít základnu v Arménii a vliv na její politiku. Ale není ochotno za to nic dát.
      V krátkodobém horizontu se mu to vyplatí. V dlouhodobém podstatně ztrácí mezinárodní kredit.

      "Žádné "body" by tím u nikoho nezískali. Max u pár Arménů v těch končinách žijících."
      Ano, přesně popisuješ chování s odpuštěním "pragmatického hajzlíka", který se sice tváří jako velký spojenec, ale něco pro druhý stát udělá jen v okamžiku, kdy mu z toho něco kápne.
      A pak si neustále stěžuješ, že jsou všichni protirusky zaměření a že Rusko nemá v zahraničí spojence. Divíš se? Ty by ses kamarádil s člověkem, který by Ti byl ochoten pomoci jen pokud by se mu to vyplatilo?

      "Navíc Logiku ty bys byl první, kdo by hlasitě křičel o porušování mezinárodního práva ruskou federací atd."
      Jak je vidět, tak v Lybii nebo na Ukrajině je Rusku mezinárodní právo úplně "u zadele", takže vymlouvat se na MP je.... jen výmluva.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     08:57 05.03.2021

     Já tlumočím to, co věčně tlachá ruská propaganda. RUSKO JE GARANTEM BEZPEČÍ V ARMÉNII. Ruskou základnu navštívil jak Medvědev, tak později Lavrov a ruský diplomatický vztah k ...Zobrazit celý příspěvek

     Já tlumočím to, co věčně tlachá ruská propaganda.

     RUSKO JE GARANTEM BEZPEČÍ V ARMÉNII. Ruskou základnu navštívil jak Medvědev, tak později Lavrov a ruský diplomatický vztah k Arménii je takový, že kdokoli napadne Arménii napadne i Rusko. To jsou slova Lavrova. To podle tebe vyjádření ministra zahraničí a přítomnost vojenské základny nic neznamenají?

     Arménie platí polovinu provozu ruské základny. To nedělají z dobré vůle. To dělají proto, že od základny něco očekávají.

     Závěr z toho, co se dělo v Náhorním Karabachu je zcela evidentní. Rusko už není garantem bezpečí, protože na to jednoduše nestačí. Vést konvenční válku proti nepříteli, který je zásobován moderními zbraněmi není to samé, jako posílání dovolenkářů a podpora pomocí techniky jak na Krymu.

     Naštěstí pro Rusko, koronavirus tohle zametl pod koberec, běžný lid to moc nezajímá a Rusko se věnuje tomu, jak kdekomu vnutit Sputnik.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     09:17 05.03.2021

     Ještě k Baraku - záměrně jsem nenapsal Barak 8, ale pouze Barak. Barak 8 k tomu samozřejmě nebyl určený a stejně se mu asi podařil úspěšný sestřel. Čili, co hůř, izraelské PVO, ...Zobrazit celý příspěvek

     Ještě k Baraku - záměrně jsem nenapsal Barak 8, ale pouze Barak. Barak 8 k tomu samozřejmě nebyl určený a stejně se mu asi podařil úspěšný sestřel. Čili, co hůř, izraelské PVO, které tohle nemá za úkol umí, minimálně částečně, ochránit i proti Iskanderu. Pro zákazníka = aha, koupíme si kompletní systém Barak MX a máme vystaráno i proti těmhle střelám. Ázebajdžán je dost bohatý na to, aby si celý systém koupil. A až začne zase harašit zbraněmi, bude dost zajímavé, jak ty hypersuper ruské střely jsou skutečně super.
     Pak mohou začít vyvstávat další nepříjemné otázky uživatelů (zájemců) ruské techniky a to především Pantsir a S-xyz. Opravdu to funguje tak jak má? U tanku se dá poznat a odhadnout co umí jako např u T-90. U PVO se tomu musí více méně věřit.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:57 05.03.2021

      Výrobce pro Barak 8 uvádí schopnost i působení proti balistickým cílům, ale pouze obecně. Detaily se asi jen tak hned nedozvíme, ale všechny verze používají pro svou činnost shodné ...Zobrazit celý příspěvek

      Výrobce pro Barak 8 uvádí schopnost i působení proti balistickým cílům, ale pouze obecně. Detaily se asi jen tak hned nedozvíme, ale všechny verze používají pro svou činnost shodné typy radiolokátorů, tak že je takové použití velmi pravděpodobné.
      Můžeme se jedině poučit z toho, jak zastaralý přístup myšlení Arméni vedou a nebyli schopni od roku 2012 nijak reagovat na azerbajdžánské akvizice dronů, vyčkávací munice a dalších systémů. Už tehdy si měli klást otázky co to umí a jsou-li schopni se takové hrozbě ubránit, v roce 2020 tak museli mít i informace o tom, jak probíhá použití takové techniky od roku 2013 na území Sýrie. Samozřejmě, při své mnohem menší ekonomice nemohli zcela reagovat vůbec. A přitom si museli být vědomi, že turka nikdo nehlídá a azerbajdžán vybudoval velkou vojenskou sílu podpořenou muslimským viděním světa. Řekl bych, že je dost s podivem to, jak NATO přehlíží porušování mezinárodního práva svým členem. (který byl a je a bude i bezpečnostím problémem pro Evropu)Skrýt celý příspěvek

   • padre
    21:41 04.03.2021

    Izrael - Turecko -Ázerbájdžán ...zdá se ,že tradiční sympatizanti k sobě po krátké roztržce zase našli cestu.Ropa a peníze z Baku,technologie z Tel Avivu a pomalu se zpátky ...Zobrazit celý příspěvek

    Izrael - Turecko -Ázerbájdžán ...zdá se ,že tradiční sympatizanti k sobě po krátké roztržce zase našli cestu.Ropa a peníze z Baku,technologie z Tel Avivu a pomalu se zpátky navracející tradiční osmanský pragmatismus. Jestli nechtěli jen jemně naznačit ,že mají ruské systémy ,,přečtené,,...Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    22:08 04.03.2021

    ... Poly, Azerbajdžán si vzal svoje územie naspäť... To, ktoré mu Arménsko vzalo v 90-tych rokoch.... "Rusko prohrálo i jako garant bezpečí pro své spojence." Od okupácie Krymu ...Zobrazit celý příspěvek

    ... Poly, Azerbajdžán si vzal svoje územie naspäť... To, ktoré mu Arménsko vzalo v 90-tych rokoch....

    "Rusko prohrálo i jako garant bezpečí pro své spojence."
    Od okupácie Krymu určite... Azerbajdžan a Arménsko sú len odberatelia ruských zbraní... Spojenectvo v tom nevidím...Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     09:00 05.03.2021

     Nejsou pouze odběratelé ruských zbraní. Ruská základna tam je, její provoz z poloviny platí Arménie, ruský ministr zahraničí tvrdil, že kdo napadne Arménii napadl i Rusko.... To ...Zobrazit celý příspěvek

     Nejsou pouze odběratelé ruských zbraní. Ruská základna tam je, její provoz z poloviny platí Arménie, ruský ministr zahraničí tvrdil, že kdo napadne Arménii napadl i Rusko.... To jsou fakta na základě kterých by každý Armén očekával podporu, která nepřišla.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:01 05.03.2021

      Zapomínáte, že nenapadli Arménii, ale nikým neuznanou republiku Náhorní Karabach, proto se do toho nemotala ani EU nebo USA. Ta republika nebyla nikým uznána, ani Ruskem. Z ...Zobrazit celý příspěvek

      Zapomínáte, že nenapadli Arménii, ale nikým neuznanou republiku Náhorní Karabach, proto se do toho nemotala ani EU nebo USA. Ta republika nebyla nikým uznána, ani Ruskem. Z právního hlediska šlo toto území považovat stále za Azerbajdžán.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      19:16 05.03.2021

      flanker.jirka Tak to by bylo z ruské strany pouze slovíčkaření. Krym obsadili jak nic a najedou že by měli problém s tím, zda helfnout Arménům a nebo ne? Navíc klidně mohli dodat ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Tak to by bylo z ruské strany pouze slovíčkaření. Krym obsadili jak nic a najedou že by měli problém s tím, zda helfnout Arménům a nebo ne? Navíc klidně mohli dodat dovolenkáře a techniku.Skrýt celý příspěvek

     • JonathanSVK
      13:33 06.03.2021

      Náhorný Karabach nebol uznaný ani samotným Arménskom.

      Náhorný Karabach nebol uznaný ani samotným Arménskom.

   • rabo123
    01:20 06.03.2021

    Poly, Iskander nie je jedna super raketa, ale 12 rakiet naraz a to sa posere aj najlepší PR dáždnik blízkej budúcnosti. Karabach ukázal,.... a vieš Ty vôbec aká bola situácia v ...Zobrazit celý příspěvek

    Poly, Iskander nie je jedna super raketa, ale 12 rakiet naraz a to sa posere aj najlepší PR dáždnik blízkej budúcnosti. Karabach ukázal,.... a vieš Ty vôbec aká bola situácia v Arménsku ? Prečo sem píše nikto, kto ani netuší nič o ..vieš kto je Pašinjan a vieš čo presadzoval ? Ty dostaneš 8 páčikov a pritom vieš prd o tej situácii . Tak to je sila. Prečo tento web nikto necituje ?Skrýt celý příspěvek

    • padre
     21:59 06.03.2021

     V případě úderu 12 Iskanderu se i ten nejlepší PR systém možná posere,ale to už bude jedno,protože to už budou zcela jistě startovat jinší kalibry....

     V případě úderu 12 Iskanderu se i ten nejlepší PR systém možná posere,ale to už bude jedno,protože to už budou zcela jistě startovat jinší kalibry....

 • dusan
  14:49 04.03.2021

  Zbytočný rozruch ... Iskander ja síce výkonná, ale dosť drahá zbraň. V praxi to znamená, že samozrejme môže zasiahnuť citlivé body protivníka, ale to može i xy-druhých zbraní, ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbytočný rozruch ...

  Iskander ja síce výkonná, ale dosť drahá zbraň. V praxi to znamená, že samozrejme môže zasiahnuť citlivé body protivníka, ale to može i xy-druhých zbraní, napr. strely s plochou dráhou letu. Takže je mi záhada toho "odpadávania" pri týchto zbraňových systémoch. Zbraň ako každá iná ...Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  14:37 04.03.2021

  Pokud se ukáže, že Iskander není až takový zázrak a S300 slepý vůči dronům, bude muset Rusko pro prodej zbraní kromě ceny nabídnout i jiné záruky - např. garance nedotknutelnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se ukáže, že Iskander není až takový zázrak a S300 slepý vůči dronům, bude muset Rusko pro prodej zbraní kromě ceny nabídnout i jiné záruky - např. garance nedotknutelnosti ....Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  14:29 04.03.2021

  podľa vyjadrenia Ruskej armády, na základe prejavu Arménskeho premiéra Pašinjana, ktorý tvrdil, že systémy Iskander nie sú funkčné, alebo rakety vybuchli iba na 10%, neboli sytémy ...Zobrazit celý příspěvek

  podľa vyjadrenia Ruskej armády, na základe prejavu Arménskeho premiéra Pašinjana, ktorý tvrdil, že systémy Iskander nie sú funkčné, alebo rakety vybuchli iba na 10%, neboli sytémy Iskander vo vojne vôbec použitéSkrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:02 04.03.2021

  Barak 8 (IAI) je pouze možným ekvivalentem systému oproti systému Spyder (Rafael). Je otázkou, na kolik půjde od MEE o propagaci a reklamu izraelským výrobcům? Které v případě ...Zobrazit celý příspěvek

  Barak 8 (IAI) je pouze možným ekvivalentem systému oproti systému Spyder (Rafael). Je otázkou, na kolik půjde od MEE o propagaci a reklamu izraelským výrobcům? Které v případě nasazení dronů a loitering vehicle byly dobře doloženy a v případě nasazení systému Barak 8 jsou stále pouze spekulací, nebo z druhé strany možným zdrojem výmluv pro arménské představitele (Iskander nikdy nebude fungovat jako "zbraň odplaty" a už vůbec nemůže samo o sobě pár raket této kategorie zvrátit výsledek boje).

  Parametry Barak 8 proti balistickým cílům budou velice omezené, vzhledem k balistickým trajektoriím střel. Pro střelu Barak 8 se uvádí maximální výškový dostup pouze 16 km
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  což při strmější dráze balistické střely může znamenat pouze krátký dosah na takový typ cíle a bude obtížné pokrýt větší část území. Lépe použitelné by byly systémy Barak ER nebo MX, pro které se uvádí výškový dostup 30 km u ER a 20 km, respektive 30 km u MX podle verze střely. https://www.iai.co.il/p/barak-...
  Oba systémy vyrábí firma IAI. (dále a výše dosáhnou pak systémy Arrow)

  Oproti tomu firma Rafael v této kategorii nabízí a dále vyvíjí systémy Spyder SR (ER) MR (LR) a protiraketový systém David Sling jehož střela Stunner používá některé technologie střel Python a Derby ze systému Spyder, tyto střely nebyly nikdy konstruovány na boj s balistickými raketami.

  Pro AČR jde ve všech případech o slušný potenciál růstu schopností, protože pro všechny uvedené systémy slouží jako základní prostředek průzkumu a dat radiolokátory ELM 2084, které AČR (a mimo jiné i USA pro systém Iron dome) pořizuje a případná další akvizice by dokázala systémy propojit v jeden funkční celek. Oproti tomu investice do PRO systémů z Evropy a USA by byly neuměrně vysoké.

  Pokud se podíváme na situaci Evropa versus Iskander, tak aktuálně v Evropě není moc prostředků pro opravdu spolehlivou likvidaci takovýchto střel. A nijak tomu nepomůže ani systém Spyder v AČR. Další vrstva obranného deštníku zkrátka chybí.

  MEE by se mělo snažit více doložit zdroje informací, o odpalech raket typu Scud nebo Iskander mohou mít přesnější informace státy disponující v dané oblasti dostatečně výkonnou radiolokační technikou, což v Arménii má pouze Ruskom, zbývá Azerbajdžán v podobě ELM 2084 u systému Barak 8 a sousedící Turecko.
  https://ordu.az/az/news/147482...
  A nebo státy se schopným kosmickým průzkumem. Zcela jistě by odpálení těchto střel neušlo USA.

  ...premier Arménie má nejspíše bohatou slovní zásobu zúženou na na dvě slova v ČR známé jako "nikdy neodstúpim"Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...