Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie
Arménská houfnice D-30 ráže 122 mm v akci / MoD of Armenia (Zvětšit)

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST) a Michail Barabanov, redaktor časopisu Zbrojní export, zveřejnili v ruských médiích společný článek o současném stavu ázerbajdžánsko-arménského konfliktu. Vývoj bojů i celkové rozložení sil nevěští pro Arménii nic dobrého.​

Překážející Arménie 

Nejdříve upozorněme na právě uzavřenou dohodu o dočasném pozastavení palby. Je zajímavé, že k uzavření dohody nedošlo k Moskvě, ale ve Washingtonu. Dohodu vyjednal americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který se ve Washingtonu postupně sešel s ázerbajdžánským a arménským ministrem zahraničí. Arménie a Ázerbájdžán se ale již stihly vzájemně obvinit z „hrubého porušování“ pozastavení palby a lze tak brzy očekávat obnovení bojových operací. 

Současná válka o Náhorní Karabach začala 27. září, kdy Ázerbájdžán zaútočil na arménskou armádu zakopanou na vyvýšených pozicích Náhorního Karabachu. Cílem Baku je prolomit status quo trvající pro prohrané válce s Arménii v roce 1994. Před čtvrtstoletím Ázerbájdžán přišel o území Náhorního Karabachu ve prospěch Arménie. Od té doby mezi oběma státy docházelo často ke krvavým střetům.

Stojí za pozornost, že hranice Náhorního Karabachu, stejně jako hranice moderních zemí Středního východu nebo Afghánistánu, kdysi velmoci doslova „načmáraly na mapy“ bez ohledu na etnické zastoupení. Ostatně v Náhorním Karabachu žijí především Arméni, avšak podle mezinárodního práva a OSN území patří Ázerbájdžánu.

S okupací Náhorního Karabachu se ´´Azerbajdžán nikdy nesmířil. Náhorní Karabach je ale pro Armény strategicky důležitý – kontrolou Náhorního Karabachu Arméni zabraňují hrozbě svého odříznutí od Íránu (viz dále). Arménie je ale v extrémně nevýhodné pozici prakticky ve všech ohledech. Arménie má necelé tři miliony obyvatel a národní HDP pouze 33 miliard dolarů. Arménie je tak počtem obyvatel a svým HDP srovnatelná s Albánii (ve skutečnosti je Albánie ještě bohatší). Ázerbájdžán má 3,5× více obyvatel a pětkrát větší ekonomiku.  

Navíc Arménie nemá kolem svých hranic žádné spojence. Jediným papírovým spojencem je Rusko, s kterým je Arménie součástí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB). Ázerbájdžán v OSKB není. Rusko má také v Arménii velkou 102. vojenskou základnu se systémy protivzdušné obrany (PVO) S-300V, letouny MiG-29, vrtulníky Mi-24P a Mi-8MT. Rusko ale Arménii zatím na pomoc nepřišlo.

Arménský premiér Nikol Pašinjan již obvinil Ázerbajdžán z porušování příměří. 

Arménie je malý stát, bez přístupu k moři, který toho nemá příliš co nabídnout (kromě své pozice). Arménie nemá ropu, plyn, nerostné suroviny, nemá technologie ani ekonomickou sílu. Z obou stran je Arménie sevřená nepřátelskými státy, Ázerbájdžánem a silným Tureckem. Není zřejmě nutné připomínat, že Turci v letech 1915 až 1918 povraždili 1,5 milionu Arménů a Arméni považují (podle průzkumu veřejného mínění) Turecko za větší hrozbu než Ázerbájdžán.

Arméni se nemohu ani spoléhat na své severní sousedy. Gruzie například uzavřela hranice s Arménii, takže své zemi nemohli přijít na pomoc Arméni žijící v Gruzii. Také šíitský Írán se zda, i když se oficiálně víceméně staví v konfliktu neutrálně, tíhne více na stranu většinově šíitského Ázerbájdžánu. Saeed Khatibzadeh, mluvčí íránského ministerstva zahraniční, 5. listopadu vyzval k „respektování ázerbájdžánské územní integrity.“

Ázerbájdžán se snaží nejen osvobodit Náhorní Karabach, ale zřejmě také provést průnik (dříve nebo později) kolem íránských hranic a spojit se s Nachičevanskou autonomní republikou, což je vnitrozemská exkláva Ázerbájdžánu 

Tímto krokem Ázerbájdžán přetne spojení Arménie a Íránu. To povede k přerušení obchodních styků mezi Arménií a Íránem, a Baku dostane pod kontrolu arménsko-íránská elektrická, ropovodná a plynovodná spojení. Arménie má dostatek elektrické energie z jaderných a plynových elektráren, ale nemá žádné vlastní zásoby ropy a plynu. Většina plynu pro výrobu elektrické energie a vytápění Arménie získává z Ruska. V roce 2006 ale došlo k otevření plynovodu z Íránu, odkud každý rok proudí 2,3 miliardy krychlového plynu. Za každý kubický metr plynu Arménie posílá do Íránu 3 kWh elektrické energie.


Ázerbajdžánská armáda nyní zřejmě zamíří na sever podél arménské hranice po silnici směrem k městům Lacin a Suša.

V každém případě, pokud se Ázerbájdžánu podaří spojit s Nachičevanem, Arménie se dostane do zcela fatálních existenčních potíží a lze očekávat dříve či později kolaps celého státu. To pochopitelně umožní Turecku a Ázerbájdžánu, jak se obávají Arménie (a to je také důvod jejich zuřivého odporu), „civilními způsoby“ dokončit genocidu ze začátku 20. století. Vzhledem k animálnímu nepřátelství mezi všemi zúčastněnými jde o velmi reálný scénář.

Podle všeho se nyní ázerbajdžánská armáda zastavila u jižní arménské hranice a sledujte silnici, která tvoří (a často ji na mnoha místech protíná) hranici mezi Íránem a Arménií. Ázerbájdžán zřejmě nebude nyní útočit přímo na arménské území, ale (pokud mu na to stačí rezervy, viz dále) otočí se k severu a povede ofenzívu tzv. Ločinským koridorem podél hlavní komunikace k městům Lacin, Susa a do hlavního města Náhorního Karabachu Stěpanekertu. Po ovládnutí této komunikace jsou Ázerbájdžánci pány Karabachu.

Následující dva odstavce jsou spekulací Armádních novin:

Po tomto kroku může Turecko a Ázerbájdžán dřív nebo později zaútočit na jižní cíp (v nejužším bodě pouze 26 km široký) Arménie a odříznout ji od Íránu. Ostatně toto riziko je jedním z hlavních geopolitických důvodů, proč Arménie o Náhorní Karabach bojuje.

Tímto krokem se vytvoří celistvý pás propojující Turecko s Kaspickým mořem, a dále na Turkmenistán (není v OSKB) na celou střední Asii. Dá se tedy očekávat, že po porážce Arménie poroste vliv Turecka ve Střední Asii, který je ostatně centrem turkických národů. Dlouhodobým cílem pak může být vytvoření suchozemského strategického spojení s Čínou.


Země a autonomní oblasti, ve kterých je turkický jazyk oficiálním; větší foto / Atilim Gunes Baydin, CC BY 2.5

Ruslov a Barabanov

Nyní ke zmíněnému ruskému článku. Podle obou ruských autorů Ázerbájdžán využil svého ekonomického rozvoje a rozhodl se pomstít za porážku ve čtvrt století staré válce. Cílem Ázerbájdžánu je navrácení ázerbájdžánského území okupovaného Arménii a vytvoření neustálého tlaku na Arménii. Baku tak rozhodně nemá v úmyslu přistoupit na úplné příměří podle hranic z roku 1994.

„Důležitým vojensko-politickým rysem nové války v Karabachu je plná podpora Ázerbájdžánu z Turecka, který zásobuje Baku moderními zbraněmi a poskytuje širokou zpravodajskou, informační, personální a poradenskou podporu. V Ázerbájdžánu je několik stovek tureckých vojenských pracovníků, byly nasazeny stíhačky F-16 tureckého letectva a turecký vojenský personál z ázerbájdžánské strany zřejmě přímo ovládá bezpilotní prostředky. Turecko také přijalo a vyslalo do Ázerbájdžánu značné množství syrských a libyjských bojovníků,“ tvrdí Puchov a Barabanov.

Oba ruští autoři uvádí, že turecko-ázerbajdžánská operace proti Arménii využívá současnou chaotickou mezinárodní situaci. Také Rusko nijak přímo nepodporuje Arménii jakožto svého spojence OSKB. Arménie je navíc extrémně izolovaná země a přesuny techniky na její území jsou prakticky nemožné. Ostatně i Rusko je od Arménie odděleno Gruzií a Rusko a Arménii (přes Gruzii) spojuje jediná cesta.

Rusko své vojenské kapacity soustředí v Sýrii, na východní Ukrajině, Krymu a u Pobaltí. Je tedy otázkou, zda Rusko má vůbec sílu nějak zasáhnout na Náhorním Karabachu bez rizika vlastních těžkých ztrát.  

Další věcí je neoblíbenost arménského premiéra Nikola Pašinjana v Rusku, který je obviňován z korupce, populismu a všudypřítomného nepotismu. Ostatně to je možná také důvodem, proč Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev souhlasili s americkým, nikoliv ruským plánem o zastavení palby.  Arménie také rozhodně není nadšená z toho, že Turci od Ruska dostali systémy PVO S-400.


Civilní satelitní snímek tureckých stíhaček F-16 na ázerbajdžánské základně Gabala; větší foto / Maxar Technologies

„Objektivně je arménská strana izolovaná a Baku má volnou ruku, aby pokračoval v aktivním nepřátelství, což je ku prospěchu ázerbájdžánské strany,“ píšou oba autoři. 

Puchov a Barabanov uvádí, že z počátku se Ázerbájdžán pokoušel o rozhodné průlomy v arménské obraně. Po velký ztrátách ale Baku přešlo k salámové metodě ukrajování území neuznané arménské republiky Arcach. Podle obou autorů kvantitativní převaha ázerbájdžánských pozemních sil není jednoduše dostatečně velká na to, aby „provedla masivní průlomy, obchvaty a obklíčení operativního rozsahu arménských sil v Karabachu.“

Ázerbájdžánskou taktikou je oslabování arménské obrany a rezerv především pomocí vytrvalých dělostřeleckých a raketových úderů. Zásadní roli v konfliktu hrají ázerbájdžánské drony, které provádějí průzkum i zaměřování cílů. Drony předávají koordináty cílů raketovým a dělostřeleckým jednotkám, kamikadze dronům a současně vyhodnocují účinnost palby. Navíc pomocí vlastních přesných zbraní ničí postavení PVO, obrněnou techniku, postavení dělostřelectva, opevnění i koncentrace arménských vojáků. Po dělostřelecké a raketové přípravě ofenzívu provádějí ázerbájdžánské speciální jednotky a pěchota, s podporou obrněných vozidel, přičemž se dosahuje velké početní převahy ve vybraných sektorech ofenzívy.

Ázerbájdžáncům se podařilo provést především průlom, jak jsme uvedli výše, na poměrně rovinatém jihu podél íránské hranice. Zda budou mít dostatek sil k provedení rozhodného postupu na sever a obklíčení arménských vojsk, je otázka.


Ázerbájdžán používá také izraelské protitankové řízené střely Spike-LR

Podle obou ruských autorů Arméni nyní sází na vyčerpání sil ázerbajdžánské armády v horských oblastech, kde nemohou používat svou vojensko-technickou převahu a s postupným nástupem podzimního počasí lze očekávat také výrazné omezení nasazení dronů. V nejbližších dnech ale v oblasti bude panovat pěkné počasí. 

Právě masivní nasazení high-tech dronů je typickým rysem druhé války o Náhorní Karabach. O rozsahu používání dronů jsme psali v článku Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům. Hlavní leteckou údernou silou Ázerbájdžánu v tomto konfliktu je turecký bojový dron Bayraktar TB2. Ázerbájdžán sice plánoval nákup těchto dronů, ale nikdy neoznámil jejich nákup. Nasazené drony Bayraktar TB2 tedy zřejmě patří turecké armádě a jsou ovládány tureckými operátory z Ázerbájdžánu. Turecké drony používají především malé laserem naváděné pumy MAM-L (22 kg) a MAM-C (8,5 kg). Ruští autoři tvrdí, že MAM-L je v podstatě protitanková řízená střela bez raketového motoru a MAM-C laserem naváděná střela ráže 70 mm, rovněž s „odříznutým“ raketovým motorem. 

Turecké drony Bayraktar TB2 a izraelské kamikadze drony způsobily arménské straně masivní ztráty. K 22. říjnu jen ze zveřejněných videí lze napočítat na 60 zasažených tanků T-72, 20 obrněných vozidel, 11 samohybných houfnic, 15 tažených děl, 30 raketometů, 20 kompletů PVO, pět radiolokátorů a minimálně jedno odpalovací vozidlo systémů PVO S-300PS. Ze zveřejněných videí drony zabily stovky arménských vojáků. 

Za Armádní noviny uveďme, že zasažený cíl nerovná se zničený ‒ zejména minimálně část zasažených tanků T-72 půjde nepochybně opravit. Při takto těžkých ztrátách se tak ukazuje důležitost odtahových vozidel a robustního servisního zázemí, které dokáže poškozenou techniku opravovat. 


Zničení S-300 izraelskou raketou LORA. Dron, zřejmě turecký  Bayraktar TB2, zadal souřadnice zhruba ze vzdálenosti 25 km.

Stojí za pozornost, že Ázerbájdžán nepoužívá letouny MiG-29, Su-25 a vrtulníky Mi-24. Arménská PVO je sice poměrně zastaralá, ale udržovaná a funkční. Nasazení klasických letadel a vrtulníků by vedlo nevyhnutelně k těžkým ztrátám. Naopak pomalé a malé drony představují pro arménskou PVO vážný problém. Z jednoho videa je ale patrné, že na dronem označený cíl zaútočilo letadlo s těžkou laserem naváděnou municí, spekuluje se o ázerbajdžánském Su-25. 

Bayraktar TB2 působí mimo dosah většiny současných arménských prostředků PVO a pomocí svých senzorů zajišťuje koordináty postavení PVO nebo přímo komplety PVO značkuje laserem (dosah laserového značkovače na Bayraktar TB2 není ale znám). Na zaměřené postavení PVO pak lze navést palbu dělostřelectva, raketometů, bojových dronů, ale i bojových vrtulníků a letadel. 

„Boje v Náhorním Karabachu tedy jasně prokázaly, že moderní ozbrojené síly čelí dvěma velkým úkolům: na jedné straně vytvoření široké škály bezpilotní munice a bezpilotních prostředků, včetně maximálního zvýšení jejich počtu, zavedení algoritmů pro taktiku rojení [swarming] a integraci s dalšími bojovými prostředky. Na druhé straně vytvoření účinných prostředků boje proti těmto bezpilotním prostředkům, včetně zohlednění probíhající miniaturizace bezpilotních systémů a možnosti jejich stále masivnějšího využívání,“ uvedli na konci článku oba autoři. 

Cit vs. Rozum

Za Armádní noviny na závěr uveďme, že z hlediska České republiky válka v Náhorním Karabachu je klasickým soubojem citu a rozumu. Cit stojí na straně osamocené a bránicí se Arménie. Rozum nám říká, že Arménii nelze skutečně a trvalé pomoci, a navíc snaha pomoci Arménii České republice nic nepřinese. Mnohem výhodnější a rozumnější pro Českou republiku je připojit se na stranu Izraele a stát po boku na ropu a plyn bohatého a rozvíjejícího se Ázerbájdžánu.  

Pozice Arménie není udržitelná a poté, co Ázerbájdžán s Tureckem dříve nebo později odříznou Arménii od Íránu, hrozí zejména během zimních měsíců kolaps Arménie. Turecku se tak podaří dokončit to, co začalo před sto lety. A svět se omezí maximálně na rozhořčené příspěvky na Twitteru a velmi důrazné diplomatické nóty. Proč by také někdo bojoval za nějakou Arménii…

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Náhorní Karabach – zamrzlý konflikt ožívá

Náhorní Karabach je území rozkládající se vysoko v horách Malého Kavkazu. Přestože se jedná o oblast ...

Su-30SM vstupuje do špirály zbrojenia medzi Arménskom a Azerbajdžanom

Arménske ministerstvo obrany oznámilo nákup štyroch viacúčelových bojových lietadiel Su-30SM, ktoré ...

Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie

Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • faraonamumu
   14:33 11.12.2020

   1:53:17 DANA 1:54 RM-70

   1:53:17 DANA 1:54 RM-70

 • mikojan29
  10:29 09.12.2020

  Zaujímavé článok o arménskom neúspechu:

  https://bulgarianmilitary.com/...

  Zaujímavé článok o arménskom neúspechu:

  https://bulgarianmilitary.com/...

 • Pavka
  16:22 30.10.2020

  Nějak na mě dolehla potřeba opět napsal nějakou kravinu o věci které vůbec nerozumím.

  Já bych ještě přehodnotil motivaci Ázerbajdžánu. Jako válka je vždy skvělá věc, ale "není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak na mě dolehla potřeba opět napsal nějakou kravinu o věci které vůbec nerozumím.

  Já bych ještě přehodnotil motivaci Ázerbajdžánu. Jako válka je vždy skvělá věc, ale "není to málo Antone Pavloviči?" Tak nějak mě nenapadá moc dalších přínosů v tomto dobrodružství pro Azery než "uspokojit svoji touhu vítězit a zabíjet", ale je pravděpodobné, že na to koukám pohledem prohnilého západního konzumu.

  Zajímalo by mě co si politická reprezentace Azerů (či veřejnost) od toho slibuje? V Náhorním Karabachu je dle obecných informací jedno velký h.vno. Není tam žádná surovina, není tam žádná hodnotná technologická základna a tím pádem ani kvalifikovaná práce, nejsou tam asi ani velká kulturní centra a zázemí, tedy žádné vyžití(nevím na Prahu to tam asi nemá?) Tedy splňuje definici "vyloučené lokality", odkud na prohnilém západě spíše lidé odcházejí (za prací a vyžitím), než že by se tam toužili usadit. Pravda cestovní ruch tam nejspíš pojede ve velkém.

  Na potenciálně nově získané územím už i to "nic" bude definitivně rozbito, nebo si to odvezou sebou utečenci. Aby se tam vůbec dalo lidsky fungovat(mělo smysl se tam nastěhovat v současném kapitalistickém zřízení světa = musí tam být práce) tak budou potřeba opravdu masivní investice do základní infrastruktury a místní ekonomiky. I ta uvažovaná genocida obyvatelstva bude něco stát a nějakou dobu trvat a určitě neodstraní všechny. Tyto aktivity budou tak probíhat za neustálého napadání od "teroristů" právě z řad místních. A k samotné válce, od začátku bylo evidentní, že to nebude žádná procházka v parku, ale regulérní jatka kde lze očekávat, že budou obrovské ztráty na živé síle (= mladé ekonomicky aktivní populaci), technice i vlastní infrastruktuře.

  Počkat neviděli jsme už ve světě něco podobného?

  Zde se dále přidává, že vojensky strategická lokalita to pro Azery rovněž není, neb Arménie není pro okolní státy vojenská ani ekonomická hrozba. Jako z mého pohledu je toto "dobrodružství" naprostá nezodpovědnost pro zemi s ekonomikou Ázerbajdžánu a to i s přihlédnutím k historický křivdám a náboženské motivaci. Myslím že na to sami velice brzo přijdou a stane se z toho jejich noční můra, zejména pokud se jim podaří obsadit nějaké významně velké území. Nedivil bych se, že je do toho vysloveně nahnal Erdogan kvůli vlastním problémům (když mám problémy já, tak proč bych je nepřenesl na souseda) a to bylo možné jen kvůli současné autokratické vládě, která to ale také nemusí (politicky) přežít.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:37 30.10.2020

  War in Nagorno-Karabakh is a gamechanger in Russian-Turkish relations : https://infobrics.org/post/320...
  ... a len tak mimochodom:
  Turkey has a plan for the invasion of Greece, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  War in Nagorno-Karabakh is a gamechanger in Russian-Turkish relations : https://infobrics.org/post/320...
  ... a len tak mimochodom:
  Turkey has a plan for the invasion of Greece, secret documents reveal : https://www.nordicmonitor.com/...
  Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  20:26 29.10.2020

  Mezinárodní právo je jako Bůh, každý se ho dovolává, ale nikdo ho nikdy neviděl.

  Mezinárodní právo je jako Bůh, každý se ho dovolává, ale nikdo ho nikdy neviděl.

  • Lodestar
   20:32 29.10.2020

   a?

   a?

   • faraonamumu
    09:52 30.10.2020

    b

    b

 • Lodestar
  15:01 29.10.2020

  Veřejná diskuse presidenta Azerbadžánu a premiéra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Veřejná diskuse presidenta Azerbadžánu a premiéra Arménie:

  https://securityconference.org...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   21:36 29.10.2020

   má to krásnou atmosféru, jak je to celé narychlo uspořádané snad někde na chodbě

   má to krásnou atmosféru, jak je to celé narychlo uspořádané snad někde na chodbě

   • Lodestar
    22:15 29.10.2020

    Ale oba si melou svoje, arménský premiér jede svoje s Tigranem II. Velikým (95–55 BC), azerbajdžánský předseda vlády cituje rezoluce. Ani jeden totálně nevypadl z role, ale musím ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale oba si melou svoje, arménský premiér jede svoje s Tigranem II. Velikým (95–55 BC), azerbajdžánský předseda vlády cituje rezoluce. Ani jeden totálně nevypadl z role, ale musím uznat, že Azer byl podstatně lépe připraven.
    Skrýt celý příspěvek

    • Lodestar
     22:18 29.10.2020

     ...azerbajdžánský prezident, samozřejmě.

     ...azerbajdžánský prezident, samozřejmě.

     • Jan Padesátýpátý
      00:14 30.10.2020

      jestli je Azer rozumný, bude se snažit o nějakou reálnou dlouhodobou dohodu
      samozřejmě, kdyby takové jednání vyvolali Arméni před 10 lety, když měli navrch, mohli pro sebe vyjednat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jestli je Azer rozumný, bude se snažit o nějakou reálnou dlouhodobou dohodu
      samozřejmě, kdyby takové jednání vyvolali Arméni před 10 lety, když měli navrch, mohli pro sebe vyjednat mnohem víc než dneska
      Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      11:05 30.10.2020

      Armeni naivne spoliehali na Rusakov, pritom stacila jednoducha vec - zabezpecit do oblasti mierove jednotky OSN - tie by udrzali status quo, ktore vyhovovalo Armenom.

      Armeni naivne spoliehali na Rusakov, pritom stacila jednoducha vec - zabezpecit do oblasti mierove jednotky OSN - tie by udrzali status quo, ktore vyhovovalo Armenom.

     • GlobeElement
      12:28 30.10.2020

      Mírové sbory OSN mohou být rozmístěny jen se souhlasem obou stran.

      Mírové sbory OSN mohou být rozmístěny jen se souhlasem obou stran.

     • Scotty
      18:26 30.10.2020

      Navíc vojáci OSN jsou jen statisté kteří nezabrání vůbec ničemu.

      Navíc vojáci OSN jsou jen statisté kteří nezabrání vůbec ničemu.

 • Radovan
  09:36 29.10.2020

  Podrobná reportáž českých novinářek ze Stěpanakertu s širšími souvislostmi.
  https://www.info.cz/zpravodajs...
  Azerbajdžán od začátku konfliktu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podrobná reportáž českých novinářek ze Stěpanakertu s širšími souvislostmi.
  https://www.info.cz/zpravodajs...
  Azerbajdžán od začátku konfliktu bombarduje civilní cíle ve městech raketami, kazetovými bombami. Zásahům neušla ani katedrála v Šuše. Jsou to válečné zločiny.
  O téhle pečlivě připravené válce lžou Azeři už od začátku, že prý Arméni zaútočili jako první, že města nebombardují, že příměří neporušují, jen pak večer Aliev oznámí jaké další vesnice jsou pod jejich kontrolou. Zabíjejí zajatce, bojují za ně radikálové ze Sýrie. Prostě nechápu jak někdo může být na azerské straně..
  Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   11:50 29.10.2020

   Vy máte asi dobrej matroš :D

   Vy máte asi dobrej matroš :D

  • Lodestar
   12:53 29.10.2020

   Reportáž jako taková se mi skutečně líbila, nicméně právě ty podávané souvislosti jsou líčeny jednostranně. Ale to u autorek není nic nového, naprosto stejně psali třeba o nebohých ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Reportáž jako taková se mi skutečně líbila, nicméně právě ty podávané souvislosti jsou líčeny jednostranně. Ale to u autorek není nic nového, naprosto stejně psali třeba o nebohých Kurdech, ale už vůbec nepřipouštěli, jak to vlastně měli Kurdové s terorismem.

   V případě stávajícího konfliktu o N.Karabach a dalších územních zisků, které Arméni získali v době okolo rozpadu SSSR to rozhodně nevnímám jako nějaké sportovní utkání s možností výběru té správné strany.

   Ty územní zisky Arménie z 90.let bohužel dopadly tak, že z těch území odešlo nebo bylo vyhnáno asi 200.000 Azerů. To je moc čerstvá rána, aby se za ní udělala tlustá čára nebo zůstala bez odezvy. To se potom i politikům těžko vyjádří nějaká podpora, i když za ni arménské diaspory demonstrují.

   O vzájemně krvavé historii ani nemluvě. Historie Kavkazu je masakrů plná, vzájemná nevraživost neustupuje ani po dávných generacích a místní lidé mají horkou krev.

   U Arménie mě trochu překvapuje jejich nepřipravenost, možná i naivita. Nemohli přeci počítat, že konflikt navěky skončí tím, že využijí momentální slabosti svého podstatně silnějšího souseda, obsadí vytoužená území, zbaví se nepohodlné populace a budou doufat, že se jim povede se plně stylizovat do polohy oběti a nějak si své zisky uhájí. Také mne celkem překvapilo, že s jejich možným/logickým spojencem, totiž Gruzií také nemají zrovna příznivé historické ani současné vztahy.

   Aby bylo jasno, nechci hájit nebo vinit ani jednu stranu. Spíš mi to přijde jako Jeden za 18, druhý bez dvou za 20, vedle sebe asi nejsou schopni ani ochotni normálně fungovat a žít. V konfliktech chytají na první šlápnutí a jsou navíc velice náchylní se ochotně stát hračkami v různých velmocenských hrátkách.

   Řešení konfliktu bohužel nevidím, možná se někomu podaří konflikt na nějakou dobu umrtvit, aby propukl při další příležitosti znovu. A budou umírat mladí lidé dalších generací za prastaré křivdy spáchané na jejich praprarodičích. Vůle ke kompromisu prakticky neexistuje, obě strany chtějí vše.

   Přál bych místním lidem klid a prosperitu. A hlavně si přeji, aby se současná situace nerozvinula do nějaké další genocidy, jak už je to na Kavkaze zvykem.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   14:48 29.10.2020

   Ano, v ˇÁzerbajdžánu i Turecku vládnou (skoro) diktátoři, jenomže na Azerské straně je mezinárodní právo. Azerbajdžán dobývá svá území.

   Co se týká zabíjení civilistů, podobné věci ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ano, v ˇÁzerbajdžánu i Turecku vládnou (skoro) diktátoři, jenomže na Azerské straně je mezinárodní právo. Azerbajdžán dobývá svá území.

   Co se týká zabíjení civilistů, podobné věci se dějí i na druhé straně, i když v menší míře, protože Arménie neútočí. (viz ostřelování Gjanži)
   Skrýt celý příspěvek

   • mudry.udrzbar
    16:17 29.10.2020

    Nevim proč by se za status quo měli brát hranice, které nějaký bolševik zakreslil před 100 lety do mapy? Dle mezinarodního práva to je jenom proto, že se rohodlo nemíchat do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nevim proč by se za status quo měli brát hranice, které nějaký bolševik zakreslil před 100 lety do mapy? Dle mezinarodního práva to je jenom proto, že se rohodlo nemíchat do vnitřního deleni SSSR a Yugoslavie a uznat hranice tak jak byli hranice federativnich republik, bez ohledu na historicke a etnicke realie.

    Hezky to zhrnul Karel Schwarzemberk, ktery v roce 1992 z funkce kancléře vedl první delegaci OBSE do Náhorního Karabachu po vypuknutí války mezi Arménií a Ázerbájdžánem a tedy do problemu vidi trochu vic nez zdejsi mudrlanti.

    "Před sto dvaceti lety napsal vynikající rakouský socialistický státník a myslitel doktor Karl Renner, který ostatně pocházel z Dolních Dunajovic u Mikulova, knihu o národnostních problémech, která tehdy vzbudila velkou pozornost. Tak velkou, že dokonce mladý Josif Vissarionovič Stalin, který měl národnostní otázky v rámci ruské komunistické strany na starosti zajel do Vídně, pobyl tam několik týdnů, aby toto dílo studoval a od Rennera se zaučil. Dodnes to připomíná jedna pamětní deska na Schönbrunner Straße ve Vídni.

    Když potom psal sovětskou ústavu, protože Sovětský svaz bylo podobně mnohonárodnostní stát jako staré Rakousko, tak se více méně přidržel knihy a filozofie doktora Karla Rennera. Ale poněvadž to byl Stalin, udělal tam dvě změny. Za prvé, zakotvil v sovětské ústavě princip demokratického centralismu, čili že nejvyšší špičky strany rozhodovaly o všem a všude a za druhé umístil do každé svazové republiky jednu menšinu, aby měl páku, jak původní obyvatelstvo vydírat či na ně zatlačit. On byl nejen masový vrah, ale také velký pokrytec.

    Tak se stalo, že se byl Náhorní Karabach většinově obývaný Armény včleněn do území Ázerbájdžánu. Ovšem v osmdesátých letech došlo v Ázerbájdžánu k pogromu vůči Arménům a tudíž, když se Sovětský svaz rozpadl a Azerové a Arméni se osvobodili ze sovětského jha, Arméni se snažili také osvobodit od azerského útlaku a založili samostatnou a dodnes mezinárodně neuznanou republiku Náhorní Karabach.
    Mezinárodní společenství vycházelo ze zásady, že při rozpadu Sovětského svazu, tak jako posléze v Jugoslávii, se uznávají bývalé svazové republiky jako budoucí státy a jejich hranice se nemají měnit. Odtud pochází všude proklamovaná teorie, že Karabach patří k Ázerbájdžánu.

    Ano, zajisté je to tak, pokud uznáváme stalinské svinstvo, které on způsobil a kterým vědomě poštval tyto národy proti sobě. Pokud bychom tedy uznali začlenění Náhorního Karabachu do Ázerbájdžánu, pak Josif Vissarionovič zvítězil. Pokud ale přece jenom vycházíme z práva na sebeurčení a že Náhorní Karabach je území se složitou historií obývané Armény, pak mají plné právo na samostatnost a tedy nebýt součástí Ázerbájdžánu, kde na nich bylo spácháno už několik pogromů.

    Tolik ve zkratce k historii tohoto konfliktu. Myslím, že my v Čechách bychom měli stát na straně těch, kteří jsou utlačováni. Tak jako jsme byli my ohroženi hitlerovským Německem a Sovětským Svazem, tak jsou dnes Arméni v Náhorním Karabachu ohrožováni Azery, kteří se toto území snaží vší silou a tureckou pomocí dobýt.

    Pomozme nejstaršímu křesťanskému národu na světě."

    http://blog.aktualne.cz/blogy/...
    Skrýt celý příspěvek

    • Lodestar
     18:45 29.10.2020

     To, co napsal KSch. je také dost úzký a navíc emotivní pohled na věc. Národnostní struktura osídlení sporných oblastí se v novodobých dějinách měnila, a to tak, že radikálně. V ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To, co napsal KSch. je také dost úzký a navíc emotivní pohled na věc. Národnostní struktura osídlení sporných oblastí se v novodobých dějinách měnila, a to tak, že radikálně. V době předsovětské to vypadalo takto:

     "V souvislosti s patronátem carského Ruska nad křesťanskými menšinami na blízkém východě, docházelo už v 16. století k migraci arménského obyvatelstva z osmanské říše do kaspické oblasti ovládané křesťanským Ruskem. K nejvýraznější migrační vlně došlo mezi lety 1823–1832 v reakci na rusko-perskou válku. V této době došlo k dramatickým změnám v etnickém složení obyvatelstva oblasti Náhorního Karabachu. Dle M. I. Šavrova v roce 1823 arménské rodiny představovaly 1,5 tisíc z 20 tisíc rodin karabašské provincie (území bývalého karabašského chanátu). V roce 1832 již Arméni tvořili 34,8 % obyvatel provincie, zatímco Azerové 64,8 %. Arméni dosáhli 53% většiny v roce 1897, kdy počet Azerů v provincii klesl na 45 %"

     (zdroj Wikipedie)

     Nějaká tlustá čára za minulostí by asi prospěla, ale ani jedna strana ji nedopustí viz. to vystoupení prezidenta Azerbajdžánu a premiéra Arménie. To je jak hluchý a slepý.

     A tu výzvu nakonec: "Pomozme nejstaršímu křesťanskému národu na světě." -

     nechám raději bez komentáře. Toto není náboženský konflikt.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     21:31 29.10.2020

     V zásadě jsou dvě možnosti:

     - buď budeme respektovat platné hranice, tak jak byly v minulosti narýsovány (u nás se tak stalo v roce 1918 a ve válce o Těšínsko 1919)
     - nebo se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V zásadě jsou dvě možnosti:

     - buď budeme respektovat platné hranice, tak jak byly v minulosti narýsovány (u nás se tak stalo v roce 1918 a ve válce o Těšínsko 1919)
     - nebo se budou hranice určovat silou, to znamená válkami: v roce 1994 tu hranici určila silnější Arménie, teď ji určuje silnější Azerbajdžán, a v budoucnosti se to v další krvavé válce třeba zase otočí ve prospěch Arménie

     "Pokud ale přece jenom vycházíme z práva na sebeurčení a že Náhorní Karabach je území se složitou historií obývané Armény, pak mají plné právo na samostatnost a tedy nebýt součástí Ázerbájdžánu, kde na nich bylo spácháno už několik pogromů."

     Tak tohle by se dalo aplikovat i na Sudety, kde Němci žili 1000 let.
     Skrýt celý příspěvek

     • Lodestar
      22:46 29.10.2020

      Vše podepisuji, jen dodám - proč tedy v našem případě nejít až ke Keltům nebo i dále, pokud bychom tedy věděli, kam se ty pravěké kmeny nebo národy na našem území poděly nebo spíše ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vše podepisuji, jen dodám - proč tedy v našem případě nejít až ke Keltům nebo i dále, pokud bychom tedy věděli, kam se ty pravěké kmeny nebo národy na našem území poděly nebo spíše jak se na tehdejší teritoria odkázat.

      Stejná utopie je se domnívat, že Arméni, kteří do oblasti NK dorazili v 19.století jsou ti praví autochtonní Arméni, kteří ta území obývali před stovkami nebo tisíci lety.

      Je vidět, že Azerové splnili domácí úkol, cca. 25 let počkali, zajistili si spojence, diplomatickou podporu nebo neutralitu, ekonomicky se zmohli, vyzbrojili armádu a teď neváhají splnit své strategické cíle.

      Arménie podle mne usnula na vavřínech, příliš spoléhala na pomoc Ruska, genocidu z roku 1915 používali jako podpůrný zdroj. Ale svět se změnil. Budou to mít hodně těžké, ale snad totálně nepadnou.
      Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     00:03 30.10.2020

     ... a dokedy tu má vlastne platiť revanšizmus?

     Ktorý dátum vezmeme za základ, aby sa ku tomu dňu vyskladali hranice?

     Či chceme, či nechceme, Arméni si to privolali sami svojím ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ... a dokedy tu má vlastne platiť revanšizmus?

     Ktorý dátum vezmeme za základ, aby sa ku tomu dňu vyskladali hranice?

     Či chceme, či nechceme, Arméni si to privolali sami svojím násilím v 90-tych rokoch. Teraz len žnú "plody" svojej práce. Chybu urobili v tom, že sa dve krajiny pri rozpade nedohodli....
     Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      10:57 30.10.2020

      V tomto prípade to je ale revenšizmus zo strany Azerbajdžanu, 1.) Karabach bol historicky Armensky, 2.) Ziju tam v sucasnosti vylucne Armeni, 3.) Ovladaju ho Armeni.

      Jedine o čo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V tomto prípade to je ale revenšizmus zo strany Azerbajdžanu, 1.) Karabach bol historicky Armensky, 2.) Ziju tam v sucasnosti vylucne Armeni, 3.) Ovladaju ho Armeni.

      Jedine o čo Azeri opieraju svoj narok je historicke delenie vnutornych hranic ZSSR, co je teda velmi slaby argument.

      Aj Taiwan takto bez kecov vydame Číně?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:49 30.10.2020

      @mudry.udrzbar
      1) 2) 3) se tady řeší pořád dokola, nechci do toho zabředávat ... v každém případě až to území Azerbajdžán dobude a etnicky vyčistí, situace bude přesně opačná - ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @mudry.udrzbar
      1) 2) 3) se tady řeší pořád dokola, nechci do toho zabředávat ... v každém případě až to území Azerbajdžán dobude a etnicky vyčistí, situace bude přesně opačná - Azerové ho budou ovládat a budou tam žít výlučně Azerové.

      Podle mezinárodního práva nemá Čína na Taiwan žádný nárok. Za druhé světové války patřil Taiwan Japonsku, po válce připadl Čankajškově Číně. Když Mao vyhlásil ČLR, bylo to bez Taiwanu a Mao se navíc odmítl jakékoli právní závazky po Čankajškově Číně.
      Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     12:33 30.10.2020

     Protože to jsou hranice mezinárodně uznané. Neexistuje nějaký moudrý nestranný soudce, který určí, kde je ta jedině správná a spravedlivá hranice. Buďto je hranice určena válkou - ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Protože to jsou hranice mezinárodně uznané. Neexistuje nějaký moudrý nestranný soudce, který určí, kde je ta jedině správná a spravedlivá hranice. Buďto je hranice určena válkou - kdo vyhraje, ten to dostane, nebo dohodou.
     Pro nás je lepší, kdy je to dohodou, válku bychom asi nevyhráli proti žádnému ze sousedů, kdyby na to došlo.
     Skrýt celý příspěvek

 • Lodestar
  14:07 28.10.2020

  Se zdá, že Azerbajdžán lobboval i v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Se zdá, že Azerbajdžán lobboval i v ČR:

  https://www.info.cz/zpravodajs...

  https://www.irozhlas.cz/zpravy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  22:16 27.10.2020

  Tak přeci Turci koukají na Střední Asii. Co na to Rusko?
  https://twitter.com/301_AD/sta...

  Tak přeci Turci koukají na Střední Asii. Co na to Rusko?
  https://twitter.com/301_AD/sta...

  • Lodestar
   23:28 27.10.2020

   Myslím, že nějaké spojené armády turkických zemí jsou utopie. Každá turkická země má naprosto odlišné zájmy a navíc v některých zemích již převažují zájmy čínské. Ale zajímalo by ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že nějaké spojené armády turkických zemí jsou utopie. Každá turkická země má naprosto odlišné zájmy a navíc v některých zemích již převažují zájmy čínské. Ale zajímalo by mne, jak se na stávající konflikt dívají početné muslimské a/nebo turkické menšiny v Rusku.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   23:40 27.10.2020

   Nějaký turecký pravicově konzervativní list volá po vytvoření společné armády, tedy po něčem jako je společná armáda EU.
   U nás Haló noviny volají po vystoupení z NATO.

   Z takových ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nějaký turecký pravicově konzervativní list volá po vytvoření společné armády, tedy po něčem jako je společná armáda EU.
   U nás Haló noviny volají po vystoupení z NATO.

   Z takových věcí nelze nic vyvozovat.
   Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:52 28.10.2020

   Politicky sa tam intenzívne snažia vytvoriť protiváhu voči Rusku prostredníctvom Turkickej rady: ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Politicky sa tam intenzívne snažia vytvoriť protiváhu voči Rusku prostredníctvom Turkickej rady: https://www.insideover.com/pol...

   Čo je ale pre Rusko ešte vážnejšie, budú sa ho Turci snažiť zatlačiť aj na Kaukaze (aktuálny konflikt) a v čiernomorskej oblasti. Evidentne sú Turci už jedna ruka s Gruzíncami a nadviazali strategickú spoluprácu s Ukrajinou (mimochodom niekdajšími časťami osmanského impéria) - to už potenciálne hrozí skorou likvidáciou Rusmi vytvorená "ľudových republík".

   https://southfront.org/turkish...

   V tomto smere už turecké ambície môžu narážať nielen na ruskú sféru vplyvu, ale aj na poľské sny o vytvorení Trojmoria.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    09:15 28.10.2020

    A teraz pozerám, že sa do Turkickej rady snaží dostať popri Maďarsku aj Ukrajina: https://www.haberturk.com/ukra...

    A teraz pozerám, že sa do Turkickej rady snaží dostať popri Maďarsku aj Ukrajina: https://www.haberturk.com/ukra...

    • Karlos73
     12:39 28.10.2020

     PavolR, tak Ukrajina sleduje vlastné ciele, ale po tom ako viaceré vyspelé štáty EU a NATO zastavili transfer a spoluprácu vo vojenských technológiách a zbraňových systémoch s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     PavolR, tak Ukrajina sleduje vlastné ciele, ale po tom ako viaceré vyspelé štáty EU a NATO zastavili transfer a spoluprácu vo vojenských technológiách a zbraňových systémoch s tureckými firmami . Podobne prehodnotil svoj vzťah k Turecku aj Izrael. Tak Ukrajina začala veľmi čulo spolupracovať s Tureckom a práve cez nich sa Turci dostávajú napríklad k vyspelým raketovým technológiám ... V súčastnosti je vidieť kvalitu tureckých zbraňových systémov, ktorá pramení práve z technologickej spolupráce so Západom. Ešte dlho z toho budú turecké firmy profitovať... A čo sa týka Maďarska, tak Orbánov FIDES koketuje s Turkickou radou, čo môže byť pre náš región značné riziko , hlavne ak by došlo ku "karanténe" Maďarska zo strany EU.
     Skrýt celý příspěvek

   • Lodestar
    14:25 28.10.2020

    To pro Arménii nevypadá 2x povzbudivě. Mají reálně vůbec nějakou šanci uhájit územní zisky z ranných devadesátek?

    Pokud by Arméni napadli např. produktovody, tak bych spíš ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To pro Arménii nevypadá 2x povzbudivě. Mají reálně vůbec nějakou šanci uhájit územní zisky z ranných devadesátek?

    Pokud by Arméni napadli např. produktovody, tak bych spíš počítal s výraznou eskalací konfliktu, ale mají vůbec Arméni v kapse nějakou výhodu, nějakého žolíka?
    Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
     11:02 30.10.2020

     Vyhod nie je vela: obrann´á zmluva s Ruskom, zranitelnost Azerskych produktovodov a rakety Iskander.

     Rusko by zasiahlo pravdepodobne len v pripade utoku na uzemie Armenska. Azeri ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vyhod nie je vela: obrann´á zmluva s Ruskom, zranitelnost Azerskych produktovodov a rakety Iskander.

     Rusko by zasiahlo pravdepodobne len v pripade utoku na uzemie Armenska. Azeri nie su tak hlupi, aby to urobili a Putin to ma s Erdoganom aj tak dohodnute. Putin Armenov vylozene podrazil a oni boli hlupi, ze sa 25 rokov na Rusakov spoliehali. Aspon opat raz vidime aky je Rus spojenec...

     Armeni zatial nemozu utocit na ropne zariadenia, lebo potrebuju udrzat PR a dojem obete. Nakoniec im to bohuzoal nebude aj tak nic platne...
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      11:35 30.10.2020

      Táto vojna nie je tak úplne v réžii Azerov. Pokiaľ sa Erdogan rozhodne zatlačiť Putina do kúta výmenou za výhody v Sýrii a Líbyi, tak jeho žoldnieri bez váhania zaútočia na ruské ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Táto vojna nie je tak úplne v réžii Azerov. Pokiaľ sa Erdogan rozhodne zatlačiť Putina do kúta výmenou za výhody v Sýrii a Líbyi, tak jeho žoldnieri bez váhania zaútočia na ruské jednotky, rozmiestnené na arménskych hraniciach. Rusi si totiž eskaláciu konfliktu neprajú a ani veľmi nemôžu dovoliť a to ich robí potenciálne vydierateľnými.
      Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:56 29.10.2020

   Někdo by se měl probrat a vysvětlit turecku co je v prvním článku washingtonské smlouvy.

   Někdo by se měl probrat a vysvětlit turecku co je v prvním článku washingtonské smlouvy.

 • Silentstalker
  21:37 27.10.2020

  Možná to s těmi Barayktary nebude až tak horké. Článek sice lehce zavání oblíbeným "samyj lučšij v mire", ale zmíněné informace už jsem četl dříve i z jiných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná to s těmi Barayktary nebude až tak horké. Článek sice lehce zavání oblíbeným "samyj lučšij v mire", ale zmíněné informace už jsem četl dříve i z jiných zdrojů.

  https://asiatimes.com/2020/10/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  13:10 27.10.2020

  "Náhorní Karabach je ale pro Armény strategicky důležitý – kontrolou Náhorního Karabachu Arméni zabraňují hrozbě svého odříznutí od Íránu (viz dále)."

  Arménie má spojení s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Náhorní Karabach je ale pro Armény strategicky důležitý – kontrolou Náhorního Karabachu Arméni zabraňují hrozbě svého odříznutí od Íránu (viz dále)."

  Arménie má spojení s Iránem i ve svých mezinárodně uznaných hranicích, nepotřebuje k tomu Karabach.

  "Ázerbájdžán se snaží nejen osvobodit Náhorní Karabach, ale zřejmě také provést průnik (dříve nebo později) kolem íránských hranic a spojit se s Nachičevanskou autonomní republikou, což je vnitrozemská exkláva Ázerbájdžánu"

  Zajímalo by mne, na základě čeho je to tak "zřejmé".
  Já si to nedovedu vůbec představit. Zvlášť když Rusko se přihlásilo ke svým závazkům bránit Arménii v jeho mezinárodně uznaných hranicích, na základě Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.
  Skrýt celý příspěvek

  • Barbora
   22:41 27.10.2020

   Je vidět, že toho o Kavkaze moc nevíte. Arméni moc dobře ví, jaké sousedy mají v podobě Turecka a Azerbajdžánu. Nezapomněli na Tureckou genocidu v r. 1915, kterou mimochodem Turci ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je vidět, že toho o Kavkaze moc nevíte. Arméni moc dobře ví, jaké sousedy mají v podobě Turecka a Azerbajdžánu. Nezapomněli na Tureckou genocidu v r. 1915, kterou mimochodem Turci dodnes neuznali ani se za ni neomluvili a v roce 1920, kdy Turecko zaútočilo na Arménii, aby si opět ukrojili kus arménského území. Je to před sto lety, nicméně historie poměrně nedávná. Proto také hranice mezi Arménií a Tureckem hlídají ruští vojáci. Azerbajdžán na tom není o nic lépe. Jestli si myslíte, že Turci by po obsazení Náhorního Karabachu dali pokoj, tak jste asi upadl na hlavu. Samozřejmě že jim jde o propojení Karabachu s Nachičevanem. Proč by se jinak Turecko angažovalo v boji, do kterého mu nic není? Proč by pomáhalo jinému státu řešit jeho problémy? Proč by investovalo miliony dolarů do vojenské techniky? S bratrské lásky ke spřízněné zemi? Ale no tak.. Je trochu zarážející, že Aliejovi nevadí, že jeho zemí fakticky řídí prezident jiné země, ale zřejmě mu stačí peníze z nafty a zbytek neřeší. Azerbajdžánskou armádu te´d řídí turečtí generálové, azerbajdžánský lid je potěšen vyhlídkou "starých časů" na Karabachu a všichni jsou spokojení.
   Skrýt celý příspěvek

   • Barbora
    22:49 27.10.2020

    Ještě bych dodala, že stačí sledovat politiku Turecka, kdy si Erdogan hraje na novodobého sultána, zabírá si území, kde ho napadne, vrtá si v moři, kde ho napadne a nikdo proti ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ještě bych dodala, že stačí sledovat politiku Turecka, kdy si Erdogan hraje na novodobého sultána, zabírá si území, kde ho napadne, vrtá si v moři, kde ho napadne a nikdo proti tomu nezmůže vůbec nic. Stačí mu, když EU pohrozí, že pustí uprchlíky a všem okamžitě zklapne.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     23:31 27.10.2020

     - souhlasím, že si Erdogan hraje na Sultána
     - souhlasím, že před 100 lety se Turecko dopustilo genocidy

     ale nevidím moc souvislost s tím, co jsem napsal

     - Azerbajdžán postoupil ...
     Zobrazit celý příspěvek

     - souhlasím, že si Erdogan hraje na Sultána
     - souhlasím, že před 100 lety se Turecko dopustilo genocidy

     ale nevidím moc souvislost s tím, co jsem napsal

     - Azerbajdžán postoupil podél hranic Iránu už na dosah hranic s Arménií, kde jsou na outpostech ruští vojáci a vlaje tam ruská vlajka. Vážně tvrdíte, že Azerbajdžán plánuje ty ruské vojáky pozabíjet?
     - Turecko se angažuje, protože chce získat doma body jako ochránce turkických národů, a současně chce získat v Azerbajdžánu vliv. Je to stejný důvod jako když se Rusko v 90. letech angažovalo v relativně vzdáleném Moldavsku
     - Československo se taky v roce 1945 dopustilo možná ne přímo genocidy, ale určitě etnického čištění. Určitě bych z toho nevyvozoval, že v současnosti plánujeme invazi do Německa

     ;) když to shrnu, myslím že jste to vy kdo upadla na hlavu
     Skrýt celý příspěvek

 • infi
  10:43 27.10.2020

  A jeste mozna pohled na vojenskou situaci Armenie. Ta je naprosto tragicka a zive sledujeme naprosto tragickou porazku a naproste plytvani mladymi lidskymi zivoty, kteri mohli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A jeste mozna pohled na vojenskou situaci Armenie. Ta je naprosto tragicka a zive sledujeme naprosto tragickou porazku a naproste plytvani mladymi lidskymi zivoty, kteri mohli predstavovat budoucnost Armenie (vetsina padlych je rocnik 2000+). Ac to rikam nerad (ale snad objektivne), tak propaganda na Armenske strane je mnohem vetsi, nez na strane AZ. Podivame zpet do minulosti, co stalo za uspechem v prvni valce. Nedilnou soucasti uspechu byla znacna cast Armenskych vojaku, kteri bojovali v Afghanistanu - kde nabyli znacne zkusenosti s bojem v hornatem terenu a v te dobe "moderni" valce. Po rozpadu SSSR jim pripadlo dost sovetske techniky a v samotne valce s AZ na jejich strane taky bojovali ruzni vojaci z Afganu (z ostatnich zemi SSSR). Bohuzel od te doby se nezmenilo vubec nic. At se to Armenum libi, nebo ne, ale jediny kdo je tam muze nejak podrzet je Rusko, ale ono to vypada ze soucasna vlada pro-ruska rozhodne neni a spise naopak v poslednich letech se od Ruska spise distancovali (rusili se skoly, ruske tv programy atd.) - k memu zjisteni situace v AZ byla opacna. Rovnez pocet Azeru / Armenu zijicich v Rusku je temer stejny (2-3 mil). Otazka tedy je, proc by Rusko melo pomahat Armenii proti AZ? Chapu ze tam vule neni a Armenie se vlastni vinou ocitla na pokraji zniceni. A ted k samotne situaci na frontu. Za 25 let Armeni dokazali zakopat techniku na staticke pozice, postavit bunkry z pneumatik a vybavit vojaky uniformou a helmou SSH68(!!!) - narazim na "slavnou" fotku delostrelce, ktery je uz mimochodem po smrti. A zatimco AZ zvysoval vydaje na obranu a kupoval moderni zbrane, co udelala Armenie? Vubec nic. Asi se spolehali, ze jim pomuze Rusko a tady nastava otazka jak oni pomohli Rusum v poslednich letech? Za "kopcem" maji v Syrii relativne moderni konflikt, mohli tam poslat znacny kontingent vojaku, kteri by nasbirali zkusenosti, mohli poslat sve PVO operatory do Hmeimimu aby se podivali jak se vede obrana proti dronum, mohli tam poslat zdravotniky, "specnaz" nebo proste aspon neco udelat a verim ze by se jim rusove "odvdecili" nejakou technikou na uver...ale neudelali vubec nic, zamrzli v case. Kdyby si aspon za tech 25 let udelali podzemni tunely a lepsi opevneni, ale ne...i proto vidime nespocet videi jak 20+ vojaku v otevrenem zakopu rozthra na molekuly jedna rana.

  Dale bych mohl napsat o tom jak ustupuji - to neni ustup ale utek. Vesnice ve kterych pozuji AZ jsou naprosto bez znamek boju, nejsou zaminovane, nejsou tam zadne IED, zpetne je neostreluji...AZ nema problem napochodovat na namesti a fotit se tam, protoze proste ani neocekavaji delostreleckou palbu. Je to bohuzel pro AR opravdu ostuda, sice maji vuli, ale vyzyvat civilisty k mobilizaci je mrhani lidskymi zivoty. Civil se zbrani ma na modernim bojisti sanci tak 5:95. Armenie by mela ve svem zajmu co nejdrive pristoupit k podminkam kapitulace v Karabachu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
   13:32 28.10.2020

   No on ten azerský postup za měsíc zase není nic obrovského. Obsadili rovinaté části na jihu a tam to prostě Arméni postupně vyklidili, protože tam to asi ubránit nešlo. Teď v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No on ten azerský postup za měsíc zase není nic obrovského. Obsadili rovinaté části na jihu a tam to prostě Arméni postupně vyklidili, protože tam to asi ubránit nešlo. Teď v horách to bude jiná, na jiných úsecích na západě a severu se fronta skoro nehnula.
   Je možné že se ztrátou jihu se Arméni smíří, není to Karabach, byl skoro neosídlený a nešel dlouhodobě ubránit. Kdyby se Arménům v dalším průběhu podařilo Azerům způsobit velké ztráty, tak by to mohl být základ míru. Azeři si nechají dobytý jih a Arméni vlastní Karabach s koridorem k Arménii.
   Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  10:27 27.10.2020

  25 let, se konflikt v této oblasti více méně přehlížel.
  25 let s tímto konfliktem nikdo nic nedělal, a to ani země, které se pasovali do role arbitra.
  25 let nikdo nevynaložil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  25 let, se konflikt v této oblasti více méně přehlížel.
  25 let s tímto konfliktem nikdo nic nedělal, a to ani země, které se pasovali do role arbitra.
  25 let nikdo nevynaložil ani minimální snahu nějakým způsobem donutit dvě nacionálně vedení a znepřátelené strany ke smíru.
  25 let nikdo neuznal nezávislost Náhorního Karabachu a to ani Arménie a ani Rusko.
  Před měsícem víc jak 90% obyvatelstva ani nevěděla, že nějaký Náhorní Karabach vůbec existuje.
  A nyní se všichni diví a každý hledá rychlé a nesmyslné řešení.
  Bohužel věci už se daly do pohybu. Nyní bude celý svět jen čekat a vyhlížet jak se situace bude dál vyvíjet.
  Každopádně jakékoli zásahy z venčí budou stejně nesmyslné jako zásahy Turecka v tomto konfliktu. Reálně nic nevyřeší a jen prodlouží válečnou agónii.
  Čas na řešení této situace bylo víc než dost. Teď bohužel můžeme jen sledovat jak se ta oblast ničí.
  A západ. Ten nemůže udělat vůbec nic.
  Kavkaz je Ruská zahrádka, a je to Rusko, které se pasovalo v této oblasti do role arbitra. Ono tam má největší slovo a řešení jde za Ruskem tak jak v roce 1994.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:40 27.10.2020

   Kavkaz je zahrádkou tří zemí. Ruska, Íránu a Turecka.
   Ze strany Azerbajdžánu je tedy zapotřebí nepošlapat cizí záhonky a bude v bezpečí.

   Kavkaz je zahrádkou tří zemí. Ruska, Íránu a Turecka.
   Ze strany Azerbajdžánu je tedy zapotřebí nepošlapat cizí záhonky a bude v bezpečí.

   • Klimesov
    13:14 27.10.2020

    Pravda. Správné doplnění.

    Pravda. Správné doplnění.

  • pks_
   19:51 27.10.2020

   25 let byl relativní mír. Mohli to tak nechat ještě 250 let.
   Arméni a Azerbajdžánci se nesnesou. Jejich historie je plná vzájemných konfliktů. Je potřeba tam udělat "tlustou zeď" ...
   Zobrazit celý příspěvek

   25 let byl relativní mír. Mohli to tak nechat ještě 250 let.
   Arméni a Azerbajdžánci se nesnesou. Jejich historie je plná vzájemných konfliktů. Je potřeba tam udělat "tlustou zeď" a oddělit je. A nebo nechat, ať se povraždí - ale bez vnějších zásahů (Turecko).

   Rusové tyto spory řešili historicky spíše ve prospěch Azerbajdžánu.
   Skrýt celý příspěvek

 • infi
  09:58 27.10.2020

  Konflikt se snazim sledovat denne a s nekteryma bodama v clanku bych nesouhlasil. Hlavne ten o primeri, ktere se podepsalo ve Washingtonu - to v praxi nema zadny vliv, boje jedou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Konflikt se snazim sledovat denne a s nekteryma bodama v clanku bych nesouhlasil. Hlavne ten o primeri, ktere se podepsalo ve Washingtonu - to v praxi nema zadny vliv, boje jedou dal a primeri ma stejny efekt, jak to, co bylo podepsane predtim v Moskve. Proste jako by se nic nestalo. Vzhledem k tomu, ze v USA zije nekolik set-tisic Armenu a prezidentske volby jsou za dverma, jsem ocekaval mnohem silnejsi kroky od Trumpa, mozna i nejake bubu zbranemi, ale nestalo se v podstate vubec nic. O to vice je to prekvapujici, protoze i zapadni svet v poslednich dnech uznal, ze AZ se dopousti valecnych zlocinu (poprava dvou zajatcu, ostrelovani civilistu kazetovou munici)

  Co se tyce konfilktu, tak to vubec neni o AZ a AR ale o tom, jak se dohodli mocnosti, v tomto pripade Turecko a Rusko. Nikdo nevi jake jsou podminky, kazdopadne je to Rusko, kdo bude rozhodovat co se smi a co ne. Rozhodne si nemyslim, ze v nejblizsi dobe dojde k propojeni pevniny jak se pise v clanku - to Rusko v soucasne chvili nedovoli. Ostatne jizni cast podel Iranske hranice je jiz dobita a ten uzky pas neni pro Armenii ani nahodou ubranitelny. Proto jsou na jizni hranici Armenie s Karabachem jiz vyvesene Ruske vlajky u postu. Jinak by to AZ propojil behem nekolika dnu max tydne. Zatim AZ nema povoleno dobyvat suverenni uzemi Armenie a myslim ze ani povolenku nedostane.

  Ani nesouhlasim s poslednim odstavcem...Koho zajima Armenie? A koho bude zajimat CR/SK?
  Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   19:55 27.10.2020

   Trump má štěstí, že do voleb je málo času a Američany zajímá jen vnitřní politika a aby nebyla další válka. Arméni nestihnou přesvědčit veřejnost, že USA musí zasáhnout. Erdogan to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Trump má štěstí, že do voleb je málo času a Američany zajímá jen vnitřní politika a aby nebyla další válka. Arméni nestihnou přesvědčit veřejnost, že USA musí zasáhnout. Erdogan to měl dobře načasované.
   Jak se zachová Biden nebo spíše jeho poradci, pokud by vyhrál - to je otázka.
   Skrýt celý příspěvek

 • Barbora
  09:32 27.10.2020

  S článkem souhlasím, ale některé komentáře tady jsou k pláči. Nejdříve si, pánové, řádně nastudujte historii, než se začnete vyjadřovat k tak složitým geopolitickým tématům jako je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S článkem souhlasím, ale některé komentáře tady jsou k pláči. Nejdříve si, pánové, řádně nastudujte historii, než se začnete vyjadřovat k tak složitým geopolitickým tématům jako je právě Náhorní Karabach. Náhorní Karabach byl vždycky arménský, dokud jej před vznikem SSSR nedobyl Ázerbájdžán spolu s Nachičevanem (ale jasně, to se nepočítá, to už je moc dávno ;) ). Celkem podrobná historie je tady: https://special.novinky.cz/kar... Po rozpadu SSSR zůstal součástí Ázerbájdžánu (přece se nebudou překreslovat hranice) a v r. 1988 ho Arménie dobyla ZPĚT. Tolik k oné "okupaci". A bohužel vás musím zklamat, ale nepřátelské síly (tj. vojáci Ázerbájdžánu, Turecka, žoldáci ze Sýrie, Libye, Afganistánu a Pákistánu) už jsou přímo na území Arménie min. od včera.. Vím to, neb jsem manželkou Arména a mám větší info, než to, co se píše u nás ve zprávách. Už to, že na Arménii útočí Ázerbájdžán spolu s Tureckem, které je členem NATO je šílené a nikdo neřeší nějaké mezinárodní sankce vůči Turecku. Arménii nezbývá nic než bojovat až do konce, jinak nastane řež a pokud přijdou o Karabach, nebudou vůbec chráněni. Mezinárodní společenství udělá na Turecko max. nějaké "ty, ty, ty" a to je tak všechno.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:27 27.10.2020

   Chápu pohled Arména, ale tak úplně pravdu nemá. Dané území střídavě patřilo Persii, Osmanům, Rusku, o nezávislosti se nedá hovořit. Různé chanáty které tam vznikaly, nelze ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Chápu pohled Arména, ale tak úplně pravdu nemá. Dané území střídavě patřilo Persii, Osmanům, Rusku, o nezávislosti se nedá hovořit. Různé chanáty které tam vznikaly, nelze považovat za nezávislé státy a už vůbec ne Arménii.
   O složitosti situace patří i fakt, že zatímco Arménie si nárokuje Náhorní Karabach, Azerbajdžán má Nachičevanskou republiku na druhé straně arménského území. Arménie by asi taky nebyla nadšená, kdyby si přes její území vybudoval koridor, jako to udělala Arménie do Náhorního Karabachu.
   Hranice spousty zemí se měnily, bez ohledu na etnicitu obyvatelstva a evropské zkušenosti s národními rozbroji vedoucími až k druhé světové válce nám radí etnicitu jako právo na oddělování území radši nepoužívat - viz zde se vyskytující narážky na Kosovo, což je přesně ten samý problém.
   Máte pravdu, Kavkaz je z našeho pohledu daleko, jestli tam nějaký stát vznikne nebo zanikne nás v podstatě nepálí. Kdyby to bylo za rohem, kdyby uprchlíci z oblastí bojů plnili naše města, to bychom se o věc zajímali, ale takto?
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   10:29 27.10.2020

   Čekám, kdy si Rakousko "vezme zpět" Česko.
   Česko bylo totiž vždycky rakouské a 1918 určitě není dávno, to je vlastně před chvilkou.

   Čekám, kdy si Rakousko "vezme zpět" Česko.
   Česko bylo totiž vždycky rakouské a 1918 určitě není dávno, to je vlastně před chvilkou.

   • GlobeElement
    12:42 27.10.2020

    Kdybyste udělal mezi Čechy anketu, jestli by s tím souhlasili, možná by vám upadla čelist překvapením.

    Kdybyste udělal mezi Čechy anketu, jestli by s tím souhlasili, možná by vám upadla čelist překvapením.

   • Klimesov
    13:25 27.10.2020

    Správná připomínka, ale vlastně naprosto nesprávná. :D
    Reálně má na České území nárok spíše Habsburkové, plus další šlechta než Rakousko jako stát nebo spíše jako republika. Ta ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Správná připomínka, ale vlastně naprosto nesprávná. :D
    Reálně má na České území nárok spíše Habsburkové, plus další šlechta než Rakousko jako stát nebo spíše jako republika. Ta vznikla ve stejné době jako Československá republika.
    Proto tak nějak říkám, že ty historické nároky, které si některé země nárokují do data před rokem 1918 jsou nesmysl, protože před rokem 1918 ve valné části světa prostě společnost fungovala jinak a i majitelem půdy byl někdo jiný než republika.
    Bohužel tu nesmyslnou rétoriku "historického nároku" používají převážně nacionalisté.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:45 27.10.2020

     Správný postřeh.
     Takže kdybychom si přece jen zvolili za představitele státu Karla von Habsburg, mohli bychom si my nárokovat Rakousko :)

     Tedy my ne, on, ale mohli bychom se u ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Správný postřeh.
     Takže kdybychom si přece jen zvolili za představitele státu Karla von Habsburg, mohli bychom si my nárokovat Rakousko :)

     Tedy my ne, on, ale mohli bychom se u toho šklebit.
     Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      19:34 27.10.2020

      No zajímavá teorie, ale silně zjednodušeně až ad absurdum by se dalo říct, že by to tak mohlo být. A ne jen to, mohlo by toho být teoreticky mnohem víc :D :D
      Má to ale jeden ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No zajímavá teorie, ale silně zjednodušeně až ad absurdum by se dalo říct, že by to tak mohlo být. A ne jen to, mohlo by toho být teoreticky mnohem víc :D :D
      Má to ale jeden háček. S příchodem národnostních států se historie defakto restartovala a to co bylo předtím tak nějak už neplatí a platit nikdy nebude.
      Ale jinak nápad dobrý :)
      Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  09:13 27.10.2020

  Chcel by som doplniť autora článku Jana Grohmanna, ohľadom postoja Gruzínska voči Arménsku. Pýtal som sa na to svojho gruzínskeho kamaráta, a on my vysvetlil, že medzi týmito ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chcel by som doplniť autora článku Jana Grohmanna, ohľadom postoja Gruzínska voči Arménsku. Pýtal som sa na to svojho gruzínskeho kamaráta, a on my vysvetlil, že medzi týmito štátmi je historická nevraživosť a urazenosť. Žiaľ Arméni si to vo vzťahu s Gruzínskom pokazili v období 7. - 31. decembra 1918, keď napadli gruzínské územia, ktoré vyprázdnila Osmanská ríša, a viedli spolu vojnu. Arméni takto získali územia Borchali / Lori , ktoré dodnes tvoria súčasť Arménského štátu. Dodnes sa za to Gruzíncom neospravedlnili, neurobili ústretový krok. (je to niečo také ako konflikt z roku 1918 medzi ČSR a Poľskom o Tešínsko) https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Gruzínsko v tomto konflikte zaujalo neutrálny postoj, kedže ekonomicky žije aj z exportu Azerbajdžanskej ropy a zemného plynu, elektrickej energie. Žije z tranzitu medzi Tureckom a Azerbajdžanom, Arménsko tieto energo-trasy úplne obchádzajú.
  Podľa aktuálanej mapy konfliktu https://caucasus.liveuamap.com... Azerom sa podarilo obsadiť v podstate celé južné územia Náhorného Karabachu - údolie rieky Bazarçaj smerom k mestu Qubadli. Vďaka tomuto smeru sa azerbajdžanské sily približujú k Lačinskému koridoru (tak na 30-50km), čo je hlavná ekonomická tepna spájajúca Arménsko a Karabach. Zároveň odrezali Karabach od Iránu, čím reálne hrozí, že Arménsko stratí dôležité ekonomické priechody. Nemyslím si, že Azerbajdžan sa pustí do vojenského konfliktu napadnutím priamo Arménského územia a spojenia sa s Nachičevanskom, čo je Azerbajdžanské územie oddelené práve hranicami Arménska. Tu by už riskovali konflikt s Ruskom, kedže to sa zaviazalo zmluvou chrániť územie Arménska. Ale zatiaľ je postoj Ruska značne alibistický. Zatiaľ to s Arménskom nevyzerá dobre, a ani z dlhodobého pohľadu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
   10:44 27.10.2020

   Ospravedlňujem sa za gram.chyby a preklepy. To je tak keď máte chytrý telefón, ktorý myslí za vás a generuje vám slová... :)

   Ospravedlňujem sa za gram.chyby a preklepy. To je tak keď máte chytrý telefón, ktorý myslí za vás a generuje vám slová... :)

   • GlobeElement
    14:45 27.10.2020

    Neomlouvej se, na zajímavosti příspěvku to nic nemění.

    Neomlouvej se, na zajímavosti příspěvku to nic nemění.

 • memo
  01:37 27.10.2020

  Tak daleko věci ale nezajdou. Putin čeká na moment kdy Turecko napadne Arménii samotnou a poté Rusko napadne Ázerbájdžán. Rusové prostě Baku srovnají se zemí se stejně jako Groznyj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak daleko věci ale nezajdou. Putin čeká na moment kdy Turecko napadne Arménii samotnou a poté Rusko napadne Ázerbájdžán. Rusové prostě Baku srovnají se zemí se stejně jako Groznyj nebo města v Sýrii. Ještě navíc zničí celkově ázerbájdžánskou ekonomiku v opotřebováci válce. Azerům nepomůže ani turecké PVO. Rusové si vyzkouší Kinžaly, Avantgardy a Iskandery. Pokud Rusko vstoupí na území Ázerbájdžánu, tak budou anektovat západ Ázerbájdžánu s městem Gandža jako hlavním městem. S Azerů budou pouze teroristé jako z Čečenců ale ani to jim nepomůže. Šíítsky Írán také nedovolí Turecku odříznout Írán od přístupu ke Kaspickému moři. O to vlastně jde Turecku nejvíce. Po Sadamu Husajnovi by s Iránem válčil další sunnita teď zase Erdogan. Putin prostě čeká až se Pašinjan sesype a přileze po kolenou prosit o pomoc a Putin rád pomůže už jen proto aby ukázal Erdoganovi že Turecko není velmoc jako Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   06:46 27.10.2020

   - Rusko si nic takového nemůže dovolit; Rusko je na Turecku závislé kvůli Bosporu
   - Turecko nemá důvod napadat samotnou Arménii

   - Rusko si nic takového nemůže dovolit; Rusko je na Turecku závislé kvůli Bosporu
   - Turecko nemá důvod napadat samotnou Arménii

   • pks_
    19:46 27.10.2020

    - režim v Bosporu je řešen smluvně a Turecko nemá právo jej omezovat - pokud nebude ve válečném stavu; Istanbul je v případě konfliktu rukojmí
    - Rusko má lepší vztahy s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    - režim v Bosporu je řešen smluvně a Turecko nemá právo jej omezovat - pokud nebude ve válečném stavu; Istanbul je v případě konfliktu rukojmí
    - Rusko má lepší vztahy s Azerbajdžánem, než Arménií. Azerbajdžán má peníze a nakupuje v Rusku. Pokud dojde k významnému napadení Arménie, tak a) Rusko odstraní horké turecké hlavy v Baku, b) Rusko ještě chvíli nechá Arménii smažit ve vlastní šťávě - až do vyvolání politických změn a nastolení proruské vlády
    - Erdogan si zahrává s myšlenkou konečného vyřešení Arménské otázky a nevěřím, že má dost rozumu, aby to neudělal;

    V Azerbajdžánu se již SSSR jednou spálil (https://www.armadninoviny.cz/c... takže čekám spíše opatrnost.

    Je možné, že tento konflikt je v rámci dohody mezi Ruskem a Tureckem. Tj. Azerbajdžán dostane Náhorní Karabach a Rusko dostane Arménii.
    Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   10:39 27.10.2020

   Proč by to Putin dělal? Teď je s Erdoganem největší kamarád...
   Nemluvě o tom, že Azerové Arménii samotnou nenapadnou, přeci jen zatím pořád bojují na svém vlastním území.

   Proč by to Putin dělal? Teď je s Erdoganem největší kamarád...
   Nemluvě o tom, že Azerové Arménii samotnou nenapadnou, přeci jen zatím pořád bojují na svém vlastním území.

 • Dzin
  21:17 26.10.2020

  Co se týká toho "rozum nebo cit". V článku to sice zaznělo, ale nebylo to vůbec akcentováno a v diskuzi to zaznělo spíše okrajově. Dovolím si to tedy znovu připomenout. Náhorní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týká toho "rozum nebo cit". V článku to sice zaznělo, ale nebylo to vůbec akcentováno a v diskuzi to zaznělo spíše okrajově. Dovolím si to tedy znovu připomenout. Náhorní Karabach je dle mezinárodního práva součástí Azerbajdžánu. Ať se nám to může líbit nebo ne, je to Arménie, kdo násilně uzmul část území Azerbajdžánu.

  Celý konflikt je samozřejmě daleko složitější, ale na toto hledisko by se při jeho hodnocení nemělo zapomínat a i city by nás měly varovat před nekritickou podporou agrese.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:59 27.10.2020

   Navíc Náhorní Karabach není celý Karabach - Arménie v roce 1994 obsadila i území okolo Náhorního Karabachu, kde žili Azeři. Pokud bychom byli nestranní (a považovali na prvopočátek ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Navíc Náhorní Karabach není celý Karabach - Arménie v roce 1994 obsadila i území okolo Náhorního Karabachu, kde žili Azeři. Pokud bychom byli nestranní (a považovali na prvopočátek situaci v době rozpadu SSSR), pak je Azerbajdžán v právu a Arménie svou podporou separatistů v Náhorním Karabachu je agresor.
   Ale zase - historie je delší, vztahy jsou propletenější, v tuto chvíli se cítí být v právu obě země.

   Nezávislost Náhorního Karabachu neuznal nikdo, dokonce ani Arménie ne. Válka patrně skončí uznáním územní celistvosti Azerbajdžánu, jak budou řešena práva Arménů v Náhorním Karabachu, to je otázka.
   Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   08:04 27.10.2020

   Jak jsem srozuměn, N.Karabach není součástí Arménie a vznikl po bojích mezi Arménii a Azerbajdžánem, kdy ty války byly už za Sojuzu. Takže mi to spíše něž okupace přijde k ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jak jsem srozuměn, N.Karabach není součástí Arménie a vznikl po bojích mezi Arménii a Azerbajdžánem, kdy ty války byly už za Sojuzu. Takže mi to spíše něž okupace přijde k podobenstvím s Kosovem. Tak, jak víme, šlo také o střet etnický, a také víme, jak se to řešilo.
   A pokud dále píšete o uzmutí území, co říkáte na Golany? Tak, kdo je ten dobrý a kdo ten zlý? Já bych řekl, že v obou případech je to historicky Západ, jak v článku správně napsal pan Grohmann. Ten....... kdysi velmoci doslova „načmáraly na mapy“ bez ohledu na etnické zastoupení. ".
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    09:24 27.10.2020

    Po bojích mezi Arménií a Azarbajdžánem nevznikl v roce 1994 Karabach, ale Arcach. Arcach je tvořen Karabachem a dalším původně Azerbajdžánským územím.

    Golany si Izrael přivlastnil ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Po bojích mezi Arménií a Azarbajdžánem nevznikl v roce 1994 Karabach, ale Arcach. Arcach je tvořen Karabachem a dalším původně Azerbajdžánským územím.

    Golany si Izrael přivlastnil poté, co se jej sousedé pokusili vymazat z mapy, a argumentoval potřebou zajistit svou bezpečnost. Naopak Azerbajdžán na Arménii v 80. a 90. letech nezaútočil.

    Analogie ke Kosovu by odpovídala, pokud by invazi do Kosova uskutečnila Albánie, a nikoli OSN.
    Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     16:08 27.10.2020

     Ke schválení invaze do Kosova OSN došlo až dodatečně, nikoliv před útokem. Navíc, válka nebyla vedena pod hlavičkou OSN, ale NATO přece. Nepřekrucujte, prosím.

     Ke schválení invaze do Kosova OSN došlo až dodatečně, nikoliv před útokem. Navíc, válka nebyla vedena pod hlavičkou OSN, ale NATO přece. Nepřekrucujte, prosím.

     • Scotty
      19:47 27.10.2020

      To není pravda. Rada bezpečnosti OSN schválila vyslání jednotek KFOR 10. června 1999 a vojáci vstoupili do země 12. června.

      To není pravda. Rada bezpečnosti OSN schválila vyslání jednotek KFOR 10. června 1999 a vojáci vstoupili do země 12. června.

     • flanker.jirka
      20:01 29.10.2020

      Scotty
      Nic na to nemění to, že se tu NATO postaralo o další muslimskou enklávu na bázi terorismu a nelegálnímu obchodu s drogami bílým masem a lidskými orgány.
      Jen měli albánci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Nic na to nemění to, že se tu NATO postaralo o další muslimskou enklávu na bázi terorismu a nelegálnímu obchodu s drogami bílým masem a lidskými orgány.
      Jen měli albánci štěstí, že to bylo před 11. září 2001.
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:59 29.10.2020

     vše co popisujete je důkazem toho, že mezinárodní právo určuje pouze síla a ochota ji použít, nikoliv smlouvy nebo právo.

     vše co popisujete je důkazem toho, že mezinárodní právo určuje pouze síla a ochota ji použít, nikoliv smlouvy nebo právo.

     • Jan Grohmann
      20:20 29.10.2020

      A kdy to tak nebylo? Mezinárodní právo funguje jen tehdy, pokud si ho můžete vynutit... silou. Ne nutně vojenskou, ale jde pořád o možnost donutit druhou stranu k povolnosti a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A kdy to tak nebylo? Mezinárodní právo funguje jen tehdy, pokud si ho můžete vynutit... silou. Ne nutně vojenskou, ale jde pořád o možnost donutit druhou stranu k povolnosti a vnutit ji svou vůli. K tomu ten druhý musí vždy vědět, že ho můžete kdykoliv rozmašírovat.
      Jak se říká: Usmívej se buď milý a zdvořilý, ale v ruce drž vždy velký klacek a buď připraven ho kdykoliv použit.
      Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    10:38 27.10.2020

    Izrael je ideově národnostním státem a Golanské výšiny nebyly osídleny Židy, takže zde analogie není. Anexe Golan je z pohledu Izraele čistě strategicko-vojenským aktem, kdy si ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Izrael je ideově národnostním státem a Golanské výšiny nebyly osídleny Židy, takže zde analogie není. Anexe Golan je z pohledu Izraele čistě strategicko-vojenským aktem, kdy si Izrael vytvořil obrannou linii vlastním Izraelem a Sýrií, se kterou je formálně stále ve válce.

    Náhorní Karabach je naproti tomu osídlen Armény, takže Arménie si jej nárokuje na základě etnicity (a náboženství).

    Spíše je to tedy podobné situaci v Kosovu, ale Kosovo se nepřipojilo k Albánii (mimochodem, Albánci jsou údajně spřízněni s Azery), jen se odtrhlo od Srbska, což by se nestalo, pokud by předtím Srbsko nevedlo deset let trvající válku s ostatními částmi bývalé Jugoslávie. Z tohoto pohledu je Kosovo nejpodobnější Čečensku, které také v době rozpadu SSSR vyhlásilo samostatnost na ústřední části rozpadajícího se státu (Rusku).
    Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     16:13 27.10.2020

     Ale strategický je pro Arménii i náhorní Karabach. Stačí se kouknout na mapu. A jestli Srbsko vedlo 10 let s Kosovem válku, to jsem na pochybách, protože ještě v lednu 1999 byla ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale strategický je pro Arménii i náhorní Karabach. Stačí se kouknout na mapu. A jestli Srbsko vedlo 10 let s Kosovem válku, to jsem na pochybách, protože ještě v lednu 1999 byla UCK vedena na americkém seznamu teroristických organizací a vymazáno z něj byla před samotným útokem. Tož tak!
     Skrýt celý příspěvek

 • nvkl
  20:05 26.10.2020

  Dovolim si malou konspiraci. Dle myho nazoru se turek chyta do pasti od izraele a az armenii porazi a zacne genocida tak se proti nim obrati unisono cely svet a rozprasi turecko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolim si malou konspiraci. Dle myho nazoru se turek chyta do pasti od izraele a az armenii porazi a zacne genocida tak se proti nim obrati unisono cely svet a rozprasi turecko navzdy.
  Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   22:01 26.10.2020

   Není na světě nikdo, kdo by rozprášil Turecko navždy. Musel by mít důvod - v ohrožení vlastní existence. Žádný slabší důvod není dost silný. Pokud Turci Arménii porazí, a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Není na světě nikdo, kdo by rozprášil Turecko navždy. Musel by mít důvod - v ohrožení vlastní existence. Žádný slabší důvod není dost silný. Pokud Turci Arménii porazí, a zlikvidují stejně jako před 100 lety, tak se z Turecka stane další KLDR - tj. sankce, diplomatická izolace, nasvícení Eiffelovy věže v barvách Arménie, ale ne vojenský zásah na území Turecka.

   Rusko to navíc nenechá dojít tak daleko, aby skončila Arménie. Arméni budou nuceni vyklidit Náhorní Karabach, ale Arménie zůstane. Vztahy Ruska a Arménie ale nejsou jednoznačně oboustranně pozitivní.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:06 27.10.2020

    Taky si myslím. Turecko nechce Arménii zničit, z toho by mnoho nezískalo. Ale staví se do pozice ochránce muslimů v Azerbajdžánu.
    Je to čistě Erboganovo PR.

    Taky si myslím. Turecko nechce Arménii zničit, z toho by mnoho nezískalo. Ale staví se do pozice ochránce muslimů v Azerbajdžánu.
    Je to čistě Erboganovo PR.

 • Silentstalker
  19:58 26.10.2020

  Přidal bych pohled z Arménské strany. Nějaký čas si dopisuji s Arménem, který má ke frontě a konfliktu celkem blízko. Některé věci zde postovat nebudu, nicméně z konverzace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přidal bych pohled z Arménské strany. Nějaký čas si dopisuji s Arménem, který má ke frontě a konfliktu celkem blízko. Některé věci zde postovat nebudu, nicméně z konverzace vyplynulo následující:

  - Ztráty Armenie zveřejněné na blogu bmpd (https://bmpd.livejournal.com/4... jsou zcela vymyšlené, reálné ztráty jsou mnohem nižší (zde je vznášen důkaz v podobě osobně monitorovaného přílivu zraněných do arménských nemocnic)
  - Naopak, reálné ztráty Azerbajdžánu jsou mnohem vyšší a jsou "kryté" AZ propagandou
  - Morálka Arménů je vysoká, věří, že se udrží a celkově věří vlastním informačním kanálům (ačkoliv mnoho z nich je nepokrytě propaganda)
  - Propagandistické výpady proti Azerbajdžánu jsou směřované ani ne tak na Azerbajdžán samotný, ale spíše na "vraždící bandity" a "džihádisty, dovezené Turky ze Sýrie" (tj. snaha vrhnout vinu na Turecko, které Azerbajdžán "dotlačilo" do neuvážené akce)
  - Džihádisté se v konfliktu objevují a postují videa (podle jejich geolokace pak údajně Armenie navádí palbu)
  - Mimořádná nevraživost vůči Izraeli je částečně úlitba Iránu, ale část obyvatelstva jí cítí doopravdy
  - Izrael údajně není z celé akce zrovna nadšený a už rozhodně ne z toho, že se jeden azerbajdžánský Harop zatoulal nad Irán a tam byl sestřelen, ale zůstal relativně v celku

  Zaujaly mne jím zmíněné poznámky z taktické situace:

  - Použití dronů po úvodních bojích značně prořídlo na obou stranách, jak byla řada drahých dronů sestřelena nebo spotřebována (takový konflikt udržitelný dost možná nebude?)
  - Rusové údajně odstrašili stíhacími letouny turecké drony, takže bombardování částečně ustalo
  - Azerbajdžán mobilizuje zastaralou techniku, patrně v důsledku bojových ztrát, viz např. zde to vypadá, že si zabojují i Dany:

  https://freenews.am/post/e0235...

  Pochopitelně jde pouze o pohled z jedné strany. Jen mi to přišlo zajímavé.

  Nakonec bych rád uvedl, že mi příjde velice zvláštní stavět se na stranu Azerů. Izrael není v některých věcech náš spojenec bez ohledu na deklamace o historických vazbách. Turecko rovněž nutně potřebuje vykázat do patřičných mezí, Erdoganovi by porážka neuškodila.
  Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   20:07 26.10.2020

   Díky moc za tyto zprávy.

   Díky moc za tyto zprávy.

  • Scotty
   20:27 26.10.2020

   No rozhodně je Izrael větší a důležitější spojenec než kdy byla nebo bude Arménie.
   Jinak je pěkné že si váš přítel myslí že jejich zbraně postupují vítězně vpřed, ale z vnějšku to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No rozhodně je Izrael větší a důležitější spojenec než kdy byla nebo bude Arménie.
   Jinak je pěkné že si váš přítel myslí že jejich zbraně postupují vítězně vpřed, ale z vnějšku to tak rozhodně nevypadá.
   Skrýt celý příspěvek

   • Silentstalker
    20:41 26.10.2020

    To si nemyslí (nikdo). Jak správně podotkl samotný článek, tohle není o tom, zda Armenie zvítězí, ale zda Arméni přežijí. Genocida ostatně Turkům cizí rozhodně není.

    To si nemyslí (nikdo). Jak správně podotkl samotný článek, tohle není o tom, zda Armenie zvítězí, ale zda Arméni přežijí. Genocida ostatně Turkům cizí rozhodně není.

   • Luky
    20:44 26.10.2020

    Nemusí to být celé beze zbytku pravda, ale tady vše přeřvou všelijací Dusani, které si velice dobře pamatujeme už od dob války v Sýrii. "Rozumné" a "analytické" závěry, že Asad do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nemusí to být celé beze zbytku pravda, ale tady vše přeřvou všelijací Dusani, které si velice dobře pamatujeme už od dob války v Sýrii. "Rozumné" a "analytické" závěry, že Asad do týdne padne, pretože němá šancu a podobné pravdy.... Stejně tak stačí pár záběrů asi úspěšných zásahu dronů a už zase jak ten turecký šrot drtí všude všechny, zvrací bojiště a pak to zhodnotí, že nic nemá cenu proti tomu robiť (ale do Ruska by hned vtrhnul a parceloval :). Prostě selektivní realpolitik.
    Moc dobře mi dělá na Duši, že mu stále palcují hore a on je stále mimo.

    A jinak jo, válka s Turkem musí bejt.
    Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   21:52 26.10.2020

   Silentstalker:
   má ten Arménský kolega nějaký názor na to, že si vybudovali na území cizího státu loutkový stát a následně k němu vybudovali koridor? Osobně moc nechápu, proč se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Silentstalker:
   má ten Arménský kolega nějaký názor na to, že si vybudovali na území cizího státu loutkový stát a následně k němu vybudovali koridor? Osobně moc nechápu, proč se Arméni nevěnovali zlepšení vztahů s okolními státy a v podstatě se uvrhli do izolace.
   Skrýt celý příspěvek

   • Silentstalker
    22:46 26.10.2020

    Jistě. Za něj naprosto v pořádku protože jde o přežití národa a tím se dá ospravedlnit všechno. Svým způsobem má pravdu, právo a spravedlnost jsou dvě opravdu rozdílné věci. Ale co ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jistě. Za něj naprosto v pořádku protože jde o přežití národa a tím se dá ospravedlnit všechno. Svým způsobem má pravdu, právo a spravedlnost jsou dvě opravdu rozdílné věci. Ale co se týče Vaší poznámky o pěstování vztahů s okolím - Arménie to samozřejmě nezanedbala, viz pomoc Iránu a patrně i Ruska.
    Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     23:23 26.10.2020

     Pomoc ze strany Ruska se dá očekávat až v případě, že by se někdo rozhodl napadnout samotnou Arménii, což si ale nikdo nedovolí. Přeci jen se pořád bojuje jen a pouze na území ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pomoc ze strany Ruska se dá očekávat až v případě, že by se někdo rozhodl napadnout samotnou Arménii, což si ale nikdo nedovolí. Přeci jen se pořád bojuje jen a pouze na území Ázerbájdžánu.
     Skrýt celý příspěvek

 • Jan10
  19:54 26.10.2020

  Jedno plus Arméni přece jenom mají už jednou tu válku vyhráli asi jsou lepší nebo udatnejsi vojaci

  Jedno plus Arméni přece jenom mají už jednou tu válku vyhráli asi jsou lepší nebo udatnejsi vojaci

  • pks_
   22:08 26.10.2020

   Když vás roztrhá dělostřelecká palba na kousíčky, tak je už potom úplně jedno, zda jste byl lepším a udatnějším vojákem. Na azerbajdžánské straně stojí peníze. Arméni usnuli na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Když vás roztrhá dělostřelecká palba na kousíčky, tak je už potom úplně jedno, zda jste byl lepším a udatnějším vojákem. Na azerbajdžánské straně stojí peníze. Arméni usnuli na vavřínech a nedaří se jim držet krok v technice - pokud to nestihnou včas srovnat, tak prohrají.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:12 27.10.2020

    A na Arménské straně stojí hory. Bojovat v tom terénu nebude žádná sranda, tady kromě letectva a dronů technika moc možností k manévrování nemá. Pokud si Arméni udrží dělostřelecké ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A na Arménské straně stojí hory. Bojovat v tom terénu nebude žádná sranda, tady kromě letectva a dronů technika moc možností k manévrování nemá. Pokud si Arméni udrží dělostřelecké pozice, Azerbajdžán území neobsadí.
    Arménie tedy povede opotřebovávací válku a bude doufat, že zásoby dronů Baku dojdou.
    Skrýt celý příspěvek

    • pks_
     20:13 27.10.2020

     Sleduju to na google maps a jsou tam velké úseky kamenité pustiny. Není se kde schovat.
     Lesy jsou jen v Náhorním Karabachu - tam se dá ukrýt před drony a dělostřelectvem. Cesty do ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sleduju to na google maps a jsou tam velké úseky kamenité pustiny. Není se kde schovat.
     Lesy jsou jen v Náhorním Karabachu - tam se dá ukrýt před drony a dělostřelectvem. Cesty do Arménie ale jdou otevřeným prostorem. Bez ovládnutí vzdušného prostoru se bude velmi špatně bojovat.
     Skrýt celý příspěvek

  • Jan.holovsky
   12:06 27.10.2020

   Arménů je třikrát méně než Azerů a nemají ropu, tak jsou mnohonásobně chudší. Do toho Azerové mají přímou podporu Turků, ale Arméni jen vlažné sympatie Rusů. To pak není tolik o ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Arménů je třikrát méně než Azerů a nemají ropu, tak jsou mnohonásobně chudší. Do toho Azerové mají přímou podporu Turků, ale Arméni jen vlažné sympatie Rusů. To pak není tolik o udatnosti nebo kvalitách vojáků, i když pravda Arméni trochu zaspali a to je bude stát hodně.
   Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  18:26 26.10.2020

  Bez geopolitiky a bez toho kdo je a kdo není v právu.. Co můžou Arméni vojensky dělat, aby situaci zvrátili? Přípravy a soustředění na nějaký větší protiútok jim protistrana hned ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bez geopolitiky a bez toho kdo je a kdo není v právu.. Co můžou Arméni vojensky dělat, aby situaci zvrátili? Přípravy a soustředění na nějaký větší protiútok jim protistrana hned zmerčí ze vzduchu a následně rozstřílí, PVO proti dronům nefunguje, pomoc žádnou nemůžou čekat.
  Průnik malých speciálních jednotek s protitankovými zbraněmi do azerských pozic na hraně sebeobětování a tam udělat co nejvíc škody a zmatku? Raketové útoky na azerská letiště?
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   18:38 26.10.2020

   Vidím jediné vojenské řešení - zničit Ázerbájdžánu ropná a plynová zařízení pomocí balistických raket. Ale kde jich tolik vzít ? Leda v Íránu nebo Severní Koreji.

   Vidím jediné vojenské řešení - zničit Ázerbájdžánu ropná a plynová zařízení pomocí balistických raket. Ale kde jich tolik vzít ? Leda v Íránu nebo Severní Koreji.

  • PavolR
   19:43 26.10.2020

   Skúšali raketový útok na letisko v Ganja, aj vyhlasovali, že ho zničili, no v skutočnosti prakticky všetko dopadlo na mesto...
   Každopádne by som odhodlanie Arménov nepodceňoval ;-) ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Skúšali raketový útok na letisko v Ganja, aj vyhlasovali, že ho zničili, no v skutočnosti prakticky všetko dopadlo na mesto...
   Každopádne by som odhodlanie Arménov nepodceňoval ;-) : https://i.redd.it/sfj3opo16n81...
   Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   22:22 26.10.2020

   Musí být schopni vyčistit oblohu od bezpilotních strojů - tj. potřebují levný stíhací UAV, který unese minimálně nějakou zbraň 5,56 s bubnovým zásobníkem (nebo iglu), s dostupem do ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Musí být schopni vyčistit oblohu od bezpilotních strojů - tj. potřebují levný stíhací UAV, který unese minimálně nějakou zbraň 5,56 s bubnovým zásobníkem (nebo iglu), s dostupem do 10000m, rychlostí alespoň 300km/h, a bude schopen opticky nalézt na obloze nepřítele, přiblížit se a sestřelit a potom bezpečně přistát (padák?). Musí to být levnější než sidewinder a to minimálně tolikrát, kolikrát má Azerbajdžán více peněz.

   O pilotovaná letadla se už může postarat klasická PVO.

   Hodily by se jim i Íránské balistické rakety s koncovým optickým navedením - ty které jsou schopny na letišti trefit techniku a hangáry a ne jen rozrýt trávník.

   Také potřebují spojence o ekonomické síle srovnatelné s Tureckem a Azerbajdžánem dohromady, odhodlaného jít až do konce.

   A to všechno potřebují co nejdříve, protože čas pracuje proti Arménii.
   Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    00:05 27.10.2020

    Igla ti nepomôže proti malým bezpiloťákom....

    S-10 by ešte mohla, jej raketa má aj bezkontaktný zapaľovač.

    Igla ti nepomôže proti malým bezpiloťákom....

    S-10 by ešte mohla, jej raketa má aj bezkontaktný zapaľovač.

 • dusan
  14:59 26.10.2020

  Sú dve roviny.

  Náhorný Karabach a okupované časti Azerbajdžanu.

  Paradoxne slabé Arménsko je v pozícii okupanta. Pokým o Náhornom Karabachu sa môžeme baviť, že je "sporný" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sú dve roviny.

  Náhorný Karabach a okupované časti Azerbajdžanu.

  Paradoxne slabé Arménsko je v pozícii okupanta. Pokým o Náhornom Karabachu sa môžeme baviť, že je "sporný" .... zvyšok územia je "jasný" ... Arménsko tam nemá čo robiť.

  Arménsko sa príliš fixovalo na to, že má "pozične" navrch a nepremenilo svoj "kapitál" na urovnanie vzťahov s Azerbajdžanom, keď ešte Azerbajdžan nemal prostriedky tento stav zmeniť.

  Povedzme si otvorene .. Azerbajdžan robí to čo "musí" ... a to isté by sme urobili na jeho mieste i my. Morálne poučky sú síce fajn, ale Chorvátsko "poriešilo" svojich Srbov v roku 1995 podobne a ukázalo sa, že to je najlepšie riešenie ... a Chorvátsko má kľud (a i tam nejednali Chorváti v "rukavičkách").

  Dnes sa už Azerbajdžan nebude baviť tiež v "rukavičkách" ... a reálne sa môžu Arméni baviť len o tom čo všetko si môžu zobrať so sebou pri organizovanom odchode.

  Mimochodom "arménsky" Národný Karabach vnikol po etnických čistkách, ktorým prechádzali etnické čistky druhej strany ... takže si nemajú veľmi tieto národy čo vyčítať.

  Azerbajdžan určite neprekročí hranicu .... to by bol už iný "level" ....

  Dnes ho nemôže nik obviniť z okupácie ... berie si len to čo mu formálne patrí.

  A čo sa týka Gruzínska ... to má tiež okupované územie a už len z podstaty veci nemôže podporovať Náhorný Karabach, čiže Arménov.
  Skrýt celý příspěvek

  • JP--
   15:09 26.10.2020

   Azerbajdžánci nebudou chtít útočit přímo na Arménii tím míň na spojnici Irán Arménie. Irán i Rusko se k tomu staví hodně nepřátelsky protože tam Azeri/Turka rozhodně nechce vidět ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Azerbajdžánci nebudou chtít útočit přímo na Arménii tím míň na spojnici Irán Arménie. Irán i Rusko se k tomu staví hodně nepřátelsky protože tam Azeri/Turka rozhodně nechce vidět a na přepisování hranic na Kavkaze nemá zájem nikdo, ani Turecko, protože to pak otevírá třeba i Kurdistán atd.., a to fakt nikdo nechce . Nechce se mě věřit, že by Azeři neinformovali Rusáky co hodlají a napovídá tomu i reakce Putina, který v zásadě Arméncům říká vysmahněte z okupovaných území a o NK se budeme bavit, takže asi tak. Arménie tam je jako agresor a nemá drony, nemá PVO, nemá prachy, takže nakonec NK prohraje njn.. měli se dohodnout dokud měli navrch.
   Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
   18:16 26.10.2020

   To že Arméni ovládli v 90. letech i přilehlé oblasti Azerbajdžánu je jasné i jen z pohledu do mapy. Vlastní Karabach přímo nesousedil s Arménií, to aby se na Arménii územně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To že Arméni ovládli v 90. letech i přilehlé oblasti Azerbajdžánu je jasné i jen z pohledu do mapy. Vlastní Karabach přímo nesousedil s Arménií, to aby se na Arménii územně napojili byla existenciální nutnost.
   Arméni měli v první válce jasnou převahu, kterou využili ke zcelení okolního území a jeho lepší obranyschopnosti. Kdyby měli tenkrát jasnou převahu Azeři, tak nepochybuji, že by se spojili s Nachičevanem už tehdy. Ostatně i po první válce zůstala v azerských rukou část Karabachu.
   To že se v předchozích letech Arméni v Karabachu žádného území nevzdali je teď jejich výhodou. Mají/měli aspoň nějakou hloubku obrany a můžou doufat, že se Azeři postupně vyčerpají.
   Kdyby něco vydali už dřív, tak by Azerbajdžán jednou stejně zaútočil a možná by už teď byl ve Stěpanakertu.
   Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    18:56 26.10.2020

    Obávam sa, že už "diskusie" o budúcnosti Karabachu skončili .... Azerbajdžan si v prípade "vyčerpania" jednoducho vyjedná prímerie a bude pokračovať za pár mesiacov/rokov ďalej ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Obávam sa, že už "diskusie" o budúcnosti Karabachu skončili .... Azerbajdžan si v prípade "vyčerpania" jednoducho vyjedná prímerie a bude pokračovať za pár mesiacov/rokov ďalej ....

    Z hľadiska medzinárodného má navrch ... bojuje "doma" ... oficiálne môže niekto protestovať len z "humanitných" dôvodov .... formálne je to "občianska vojna" ... i keď je zrejmé, že reálne bojuje s Arménskom.

    Čisto formálne je stále agresorom Arménsko, ktorého ozbrojené sily pôsobia na území Azerbajdžanu .....

    City bokom .... Azerbajdžan postupuje maximálne racionálne .... a z pohľadu medzinárodneho práva i "čisto" ... ak sa to dá cynicky povedať o vojne, kde sa zabíjajú ľudia.
    Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     20:48 26.10.2020

     A cítíš to podobně s Golanama a Izraelem?

     A cítíš to podobně s Golanama a Izraelem?

     • dusan
      22:51 26.10.2020

      Tam je situácia evidentne úplne iná ..... minimálne vojensky určite.

      Politicky je to však to isté .... Izrael je okupant. Tu je veľmi nebezpečné akceptovať anexiu, lebo jednoducho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tam je situácia evidentne úplne iná ..... minimálne vojensky určite.

      Politicky je to však to isté .... Izrael je okupant. Tu je veľmi nebezpečné akceptovať anexiu, lebo jednoducho toto územie židovskému štátu nepatrí. v tomto prípade je zrejme najlepší dnešný stav i keď do budúcnosti by sa mal Izrael určite stiahnuť výmenou za "demilitarizáciu" daného územia.

      Vojensky ohrození Izrael vôbec nie je .... tie "šokujúce" nadväzovanie diplomatických vzťahov je len priznanie reality, že otázku Palestíny a "zničenia Izraela" má väčšina arabských štátov už dávno na háku - tvrdil som to už dávno ... i tu však značná časť diskutujúcich bolo presvedčená o "ohrození" Izraela .... mimochodom najväčšia hrozba pre štát Izrael už dávno nie sú Palestínčania, ale vnútorné konflikty a to hlavne s ortodoxným Židmi, z ktorých značná časť ani neuznáva židovský štát !!!
      Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:46 26.10.2020

  "Cit stojí na straně osamocené a bránicí se Arménie. Rozum nám říká, že Arménii nelze skutečně a trvalé pomoci, a navíc snaha pomoci Arménii České republice nic nepřinese. Mnohem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Cit stojí na straně osamocené a bránicí se Arménie. Rozum nám říká, že Arménii nelze skutečně a trvalé pomoci, a navíc snaha pomoci Arménii České republice nic nepřinese. Mnohem výhodnější a rozumnější pro Českou republiku je připojit se na stranu Izraele a stát po boku na ropu a plyn bohatého a rozvíjejícího se Ázerbájdžánu. "

  ....to jako vážně?
  Snad u nás zastáváme od roku 1989 i jiné hodnoty než jen špinavé krví vykoupené peníze. To je doba kdy se pozná charakter osob, to co Turecko provádí je nepřípustné i když jsou stále chráněnci USA.
  S každým dalším krokem a prohlášením je více než jasné, že Erdogan je druhý Hitler.
  Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
   15:45 26.10.2020

   Erdogan je až tretí Hitler. Druhý je Putin, od roku 2014.

   Erdogan je až tretí Hitler. Druhý je Putin, od roku 2014.

   • Scotty
    20:31 26.10.2020

    Já myslel že pozici druhého až x-tého Hitlera drží Amerika.

    Já myslel že pozici druhého až x-tého Hitlera drží Amerika.

  • Jan Grohmann
   18:18 26.10.2020

   A co by jste udělal? Tedy kromě prohlášení, deklarací, rozhořčených postojů, atd. Bez legrace a sarkazmu. Mám zájem o diskuzi. Co by jste udělal?

   A co by jste udělal? Tedy kromě prohlášení, deklarací, rozhořčených postojů, atd. Bez legrace a sarkazmu. Mám zájem o diskuzi. Co by jste udělal?

   • flanker.jirka
    19:33 26.10.2020

    Dají se dělat kroky minimálně v diplomacii a na úrovni struktur NATO. Francie se už dává do pohybu. Podívejte se na Kanadu, když zjistili, že dodávají tureckým zbrojovkám pro ně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dají se dělat kroky minimálně v diplomacii a na úrovni struktur NATO. Francie se už dává do pohybu. Podívejte se na Kanadu, když zjistili, že dodávají tureckým zbrojovkám pro ně klíčové komponenty, tak vývoz zatrhli.
    Když má někdo ambice pomáhat Taiwanu proti Číně, tak proti turkům to vidím lépe.
    Zrovna nám by mělo záležet na tom, aby měli i slabší státy respekt a záruku nějakých práv.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:15 26.10.2020

     Jaké práva Arménie jsou porušována? Právo na okupaci?

     Jaké práva Arménie jsou porušována? Právo na okupaci?

     • flanker.jirka
      20:27 26.10.2020

      Jakým právem Turecko provádí tyto útoky?

      Jakým právem Turecko provádí tyto útoky?

     • Scotty
      21:22 26.10.2020

      Jsou spojenci Ázerbájdžánu a usilují o posílení své pozice v regionu.

      Jsou spojenci Ázerbájdžánu a usilují o posílení své pozice v regionu.

     • flanker.jirka
      22:05 26.10.2020

      Scotty
      doufám, že takto nezačnete omlouvat činnost Ruska :-) Protože se to se jinde ve světě snaží také pouze o "posílení své pozice v regionu"

      Scotty
      doufám, že takto nezačnete omlouvat činnost Ruska :-) Protože se to se jinde ve světě snaží také pouze o "posílení své pozice v regionu"

     • Scotty
      23:40 26.10.2020

      To není omluva ale konstatování. Samozřejmě se o rozšiřování svého vlivu pokouší i Rusko stejně jako USA a další státy.

      To není omluva ale konstatování. Samozřejmě se o rozšiřování svého vlivu pokouší i Rusko stejně jako USA a další státy.

     • flanker.jirka
      20:03 29.10.2020

      Scotty
      a co třeba aby někdo turkovi připoměl toto:
      Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      a co třeba aby někdo turkovi připoměl toto:
      Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     08:58 27.10.2020

     Problém je, že to nebude fungovat. Na Rusko to nefunguje a Krym je pořád ruský. A žádný Západ nebude za Krym nebo Ukrajinu nikdy bojovat.
     Tenhle Váš krok má jeden nutný předpoklad ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Problém je, že to nebude fungovat. Na Rusko to nefunguje a Krym je pořád ruský. A žádný Západ nebude za Krym nebo Ukrajinu nikdy bojovat.
     Tenhle Váš krok má jeden nutný předpoklad - silné armády evropských mocností. A Evropa je nejen vojensky slabá ale navíc se dále fakticky jako celek odzbrojuje.
     Takže pokud nemáme silnou, početnou a motivovanou armádu, tak si podobné "morální" postoje můžeme strčit někam. A ví to Rusko, Turecko i Západ - všichni hráči ví, že Evropa nic neudělá.
     Navíc Západ nemá už dlouho monopol na technologie, ten má ve skutečnosti už z větší míry Čína. Takže tímhle nepřátelstvím proti Turecku dosáhneme jedině užšího propojení Turecka a Číny.
     Skrýt celý příspěvek

     • infi
      10:10 27.10.2020

      EU ma obrovskou ekonomickou paku. Turecka ekonomika klesa kazdym dnem dolu a dolu, je obrovska inflace a nezamestnanost. Proto Erdogan dela tyto dobyvatelske vypady, aby se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      EU ma obrovskou ekonomickou paku. Turecka ekonomika klesa kazdym dnem dolu a dolu, je obrovska inflace a nezamestnanost. Proto Erdogan dela tyto dobyvatelske vypady, aby se zavdecil volicum. Pokud by EU chtela, tak Turecko ekonomicky naprosto znici ve velmi kratke dobe.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:55 27.10.2020

      infi
      Rozhodně si nikdo nepřeje aby byl z Turecka failed state. A Evropa je asi ten poslední kdo se o něco takového bude pokoušet.

      infi
      Rozhodně si nikdo nepřeje aby byl z Turecka failed state. A Evropa je asi ten poslední kdo se o něco takového bude pokoušet.

     • Ján Paliga
      14:50 27.10.2020

      To Infi:

      Najhoršie ale je, že Turecko drží Európu za "testes".... hrozba utečencami
      Takto je zatiaľ dosiahnutý len pat....

      To Infi:

      Najhoršie ale je, že Turecko drží Európu za "testes".... hrozba utečencami
      Takto je zatiaľ dosiahnutý len pat....

     • flanker.jirka
      20:05 29.10.2020

      Scotty
      omyl, jen ať si sami vyzkouší u sebe doma, to co podporují v Iráku, Sýrii a Libyi.

      Scotty
      omyl, jen ať si sami vyzkouší u sebe doma, to co podporují v Iráku, Sýrii a Libyi.

   • PavolR
    19:38 26.10.2020

    Tak napríklad, keby BR OSN uznala Náhorný Karabach ako suverénny štát, ako v prípade Južného Sudánu alebo Východného Timoru, bolo by tam možné vyslať jednotky OSN a zatrhnúť ďalší ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak napríklad, keby BR OSN uznala Náhorný Karabach ako suverénny štát, ako v prípade Južného Sudánu alebo Východného Timoru, bolo by tam možné vyslať jednotky OSN a zatrhnúť ďalší azerbajdžanský postup. Už len tým, že sa tá myšlienka "hodí do pléna" a začnú sa zháňať podporovatelia, by vytvorilo politický tlak na Baku.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     23:27 26.10.2020

     Jižní Sudán ani Východní Timor byly odděleny na základě lokálního odporu vůči centrální moci, nedošlo tam předtím k okupaci území třetím státem.

     Pokud by OSN uznala Náhorní ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jižní Sudán ani Východní Timor byly odděleny na základě lokálního odporu vůči centrální moci, nedošlo tam předtím k okupaci území třetím státem.

     Pokud by OSN uznala Náhorní Karabach, povzbudila by tím invaze kdekoli na světě.
     A s podobnou logikou by pak OSN mohla uznat Donbas, Osetii, Severní Kypr, turky obsazené části Sýrie.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      01:04 27.10.2020

      oprava:
      Jižní Sudán a Východní Timor ...

      oprava:
      Jižní Sudán a Východní Timor ...

   • pks_
    20:44 26.10.2020

    Snad bychom mohli udělat to, co v v letech 1947-51 jsme udělali pro Izrael (i když naše možnosti jsou zlomkem tehdejších) a solventnost Arménie je zlomkem možností ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Snad bychom mohli udělat to, co v v letech 1947-51 jsme udělali pro Izrael (i když naše možnosti jsou zlomkem tehdejších) a solventnost Arménie je zlomkem možností Izraele.

    Petříček se nedávno stavěl na stranu Arménie, jako by měl trochu prsty v tamní barevné revoluci. Za současnou situaci totiž může barevná revoluce, která způsobila odklon od Ruska a Rusko se teď chová "chladně" a domnívám se, že to "dá Arménii sežrat".

    Rusko prostě chce, aby všechny satelity viděly, jak dopadnou, pokud se přikloní k západu a proto by možná ČR měla "ukázat, že to jde i bez Ruska".

    Arménie potřebuje PVO a útočné drony.
    Pomohly by Arménii systémy RBS-70 - s dosahem až 8000m?
    Pomohly by Arménii naše rezervní KUBy?

    Cenou jsou zhoršené vztahy s Tureckem a Azerbajdžánem, který nám jistě připomene naše uznání jeho územních nároků při zatahování plynových kohoutů. Naše kroky bychom mohli koordinovat s Francií, která také nebude nečinně přihlížet - zejména kvůli významné arménské menšině (s přihlédnutím ke komunikaci Francie-Turecko). Cesta pomoci ale povede buď přes Gruzii nebo Írán. Přes Írán už jedou vlaky s technikou z Ruska, s Gruzií máme asi lepší vztahy, než s Íránem, ale Gruzie je tím konfliktem ohrožena mnohem více.

    Dalšími potenciálními státy jsou Řecko (má tam své dobrovolníky), USA (významná arménská menšina).

    Jde o čas, nabídka demokratického světa Arménii musí být srovnatelná s Ruskou nabídkou, jinak se Arménie vynuceně vrátí do područí Ruska.
    Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:06 26.10.2020

   Spíš by mě zajímalo proč se angažovat na podporu středoasijské republiky se kterou nemáme žádné nadstandardní vztahy a z hlediska mezinárodního práva okupuje cizí území. Jediný ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Spíš by mě zajímalo proč se angažovat na podporu středoasijské republiky se kterou nemáme žádné nadstandardní vztahy a z hlediska mezinárodního práva okupuje cizí území. Jediný racionální postoj je zůstat neutrální dokud jedna či druhá strana nezačne (ve vetší míře) páchat válečné zločiny.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:34 26.10.2020

    To už tady jednou bylo, když se jednalo o sudetách, co když němcům začne vadit, že je češi už 70 let okupují?
    Pokud si mám vybrat mezi křesťanskou a muslimskou komunitou a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To už tady jednou bylo, když se jednalo o sudetách, co když němcům začne vadit, že je češi už 70 let okupují?
    Pokud si mám vybrat mezi křesťanskou a muslimskou komunitou a kulturou, tak mám jasno.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:13 26.10.2020

     Tak to není podobné ani vzdáleně. No a pokud vám stačí k sympatiím jen to že prohlašují za křesťany, tak vaše volba. Mě to nestačí.

     Tak to není podobné ani vzdáleně. No a pokud vám stačí k sympatiím jen to že prohlašují za křesťany, tak vaše volba. Mě to nestačí.

     • flanker.jirka
      22:06 26.10.2020

      Tak se zajeďte podívat do Vídně nebo Bavorska, ať víte do čeho s muslimákama jdete!

      Tak se zajeďte podívat do Vídně nebo Bavorska, ať víte do čeho s muslimákama jdete!

     • Scotty
      23:27 26.10.2020

      Rozhodně nemám k muslimům nějaké sympatie, ale to ani k arménským křesťanům. Dá se říct že je mi dost jedno která strana vyhraje. Pokud tedy při tom nebude docházet k masakrům ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rozhodně nemám k muslimům nějaké sympatie, ale to ani k arménským křesťanům. Dá se říct že je mi dost jedno která strana vyhraje. Pokud tedy při tom nebude docházet k masakrům zejména civilistů.
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:39 26.10.2020

    od kdy je Arménie a Azerbajdžán ve středu Asie, to je Slovensko také v Asii? Arménie a Azerbajdžán jsou podle různých dělení hranic počítány i za část Evropy.

    od kdy je Arménie a Azerbajdžán ve středu Asie, to je Slovensko také v Asii? Arménie a Azerbajdžán jsou podle různých dělení hranic počítány i za část Evropy.

 • PavolR
  14:05 26.10.2020

  No tak ruskí vojaci si už zriadili tábory v južnej časti arménsko-karabašských hraníc, lebo keby Azeri preťali koridor vedúci do Iránu, muselo by sa Rusko v zmysle OSKB otvorene ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak ruskí vojaci si už zriadili tábory v južnej časti arménsko-karabašských hraníc, lebo keby Azeri preťali koridor vedúci do Iránu, muselo by sa Rusko v zmysle OSKB otvorene angažovať na strane Arménska (a nemohli by už napríklad ako "neutrálna strana" sprostredkúvať mierové rozhovory).
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   23:31 26.10.2020

   co je to arménsko-karabašská hraníce?
   pokud vím tak arménie s karabachem nesousedí

   co je to arménsko-karabašská hraníce?
   pokud vím tak arménie s karabachem nesousedí

   • PavolR
    08:38 27.10.2020

    S Náhorným Karabachom nie, ale inak je súčasťou Karabachu aj časť medzi NK a Arménskom, ba dokonca i južný cíp Arménska sa ešte geograficky ráta ku Karabachu.

    S Náhorným Karabachom nie, ale inak je súčasťou Karabachu aj časť medzi NK a Arménskom, ba dokonca i južný cíp Arménska sa ešte geograficky ráta ku Karabachu.

 • UnionPacific
  14:03 26.10.2020

  Veľmi ma sklamal postoj Izraela. Arméni sú v podobnej pozícií ako kedysi Židia, sám Hitler sa inšpiroval v genocíde Arménov avšak Izrael podporuje Azerbajdžan a vlastne aj Turecko, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Veľmi ma sklamal postoj Izraela. Arméni sú v podobnej pozícií ako kedysi Židia, sám Hitler sa inšpiroval v genocíde Arménov avšak Izrael podporuje Azerbajdžan a vlastne aj Turecko, no a genocídu Arménov dodnes neuznali (!).Zrejme sa chcú odvďačiť za tých pár storočí čo bol dnešný Izrael pod osmanskou správou.
  To že Rusko nepomôže nikoho neprekvapí, oni " pomáhajú" len tam kde im z toho niečo kvapne a Azerbajdžan za zbrane lepšie platí, kdežto Arménom ich musia dávať zadarmo. Nie tak dávno tu bol článok o tom ako Putin a jeho KGB grupa našla v srdci Ježiša a pravoslávie práve v Rusku prežíva zlatý vek.Teraz vidíme ako to je z ich kresťanskými hodnotami . Budem držať palce aby im do toho Chrámu Ozbrojených síl trafil meteorit.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:40 26.10.2020

   A jak pomůže Slovensko?
   ...izraeli se to vrátí i s úroky, Erdogan už začal prohlašovat, že Jeruzalém je turecký. Tak že je to jen otázkou času, kterého mají vzhledem k neschopnosti ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A jak pomůže Slovensko?
   ...izraeli se to vrátí i s úroky, Erdogan už začal prohlašovat, že Jeruzalém je turecký. Tak že je to jen otázkou času, kterého mají vzhledem k neschopnosti ostatních v EU a NATO dostatek.
   Skrýt celý příspěvek

   • UnionPacific
    15:43 26.10.2020

    Slovensko nijak. Naša prezidentka a premiér sú proislamskí. A my slováci sme taký národ že zradíme aj najbližšieho spojenca ako vy Češi dobre viete. Áno, Slováci by Krista ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slovensko nijak. Naša prezidentka a premiér sú proislamskí. A my slováci sme taký národ že zradíme aj najbližšieho spojenca ako vy Češi dobre viete. Áno, Slováci by Krista zniesli s kríža ale aby si odpustili dovolenku v Turecku, tak to nie.
    Skrýt celý příspěvek

    • butters
     19:09 26.10.2020

     Ty mas chlapce v hlave dobry gulas. Pozdravujem cloveka co ta musi rano obuvat.

     Ty mas chlapce v hlave dobry gulas. Pozdravujem cloveka co ta musi rano obuvat.

  • PavolR
   17:40 26.10.2020

   Izrael hlavne potrebuje nejako "dať dole" Irán, v ktorom žije asi 20M Azerov (1/4 obyvateľstva). Tí sa teraz už takmer mesiac dívajú, ako ich bratia (žijúci v krajine, kde im ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Izrael hlavne potrebuje nejako "dať dole" Irán, v ktorom žije asi 20M Azerov (1/4 obyvateľstva). Tí sa teraz už takmer mesiac dívajú, ako ich bratia (žijúci v krajine, kde im nekecajú do života duchovní) slávne porážajú svojich nepriateľov, čo v nich s veľkou pravdepodobnosťou vyvoláva hrdosť.
   Prečo tento konflikt vypukol práve teraz, mesiac pred prezidentskými voľbami v USA? Existujú podozrenia, že by Trump tesne pred voľbami chcel rozpútať vojnu s Iránom, aby sa zviezol na vlne amerického vlastenectva ...
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    18:59 26.10.2020

    Už jsem se bál, že v tom Trump nebude mít prsty. Díky tobě teď vím, že svět je v pořádku. Díky.

    Už jsem se bál, že v tom Trump nebude mít prsty. Díky tobě teď vím, že svět je v pořádku. Díky.

   • mudry.udrzbar
    16:23 29.10.2020

    tak to je riadny ulet, Iran to mas sice pod oknami, ale urcite sa do konfliktu nebude vojensky zapojovat. Myslienka, ze o N.Karabach budu bojovat Iran a USA je teda riadny ulet :D

    tak to je riadny ulet, Iran to mas sice pod oknami, ale urcite sa do konfliktu nebude vojensky zapojovat. Myslienka, ze o N.Karabach budu bojovat Iran a USA je teda riadny ulet :D

 • Arccos
  14:01 26.10.2020

  Málokdo z nás má dostatek informací a znalostí tohoto regionu a nezná dostatečně ani Armény , ani Azery. Je tak těžké podoudit, kdo je víc v právu.
  Je ale potvrzeným faktem, že za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Málokdo z nás má dostatek informací a znalostí tohoto regionu a nezná dostatečně ani Armény , ani Azery. Je tak těžké podoudit, kdo je víc v právu.
  Je ale potvrzeným faktem, že za Azerbajdžánem stojí Turecko, a že na straně Azerbajdžánu bojují islamistické skupiny, dokonce prý dřívější (a možná i dnešní) přívrženci ISIL. V televizních repotážích byly zcela jasně rozeznatelné skupiny, co pořvávají "Alláh akbar".
  A pokud někde na bojišti něco takového uslyším, vím, kterým směrem mířit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  14:01 26.10.2020

  Mimochodem na Erdoganovi je vidět kam až vede současná evropská sterilní hyperorektnost a předposranost. Erdogan čachruje v Sýrii, Lybii, Azerbajdžánu. Vrtá si v moři kde chce, kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem na Erdoganovi je vidět kam až vede současná evropská sterilní hyperorektnost a předposranost. Erdogan čachruje v Sýrii, Lybii, Azerbajdžánu. Vrtá si v moři kde chce, kde komu vyhrožuje, francouzkého prezidenta posílá do blázince..
  Přitom by bylo tak jednoduché ho dostat na kolena. Stačily by pořádné ekonomické sankce a podpora Kurdům. A Turecku by hrozil reálný rozpad.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:42 26.10.2020

   ekonomické sankce na Turecko by nejspíše přinesly odvetu v uvolnění hranic pro uprchlíky a nepokoje v Německu a Francii, kde má Turecko na muslimáky velký vliv.

   ekonomické sankce na Turecko by nejspíše přinesly odvetu v uvolnění hranic pro uprchlíky a nepokoje v Německu a Francii, kde má Turecko na muslimáky velký vliv.

  • Pauli
   15:00 26.10.2020

   A mezitím byl minulý týden v Turecku u Erdogana Stolenberg ujišťovat ho, že je fakt kámoš!

   A mezitím byl minulý týden v Turecku u Erdogana Stolenberg ujišťovat ho, že je fakt kámoš!

  • Scotty
   20:18 26.10.2020

   Pokud se Turecko ekonomicky položí kam myslíte že půjdou ti uprchlíci na jeho území? Potom by je ani nemuseli k hranicím svážet autobusy.

   Pokud se Turecko ekonomicky položí kam myslíte že půjdou ti uprchlíci na jeho území? Potom by je ani nemuseli k hranicím svážet autobusy.

   • Luky
    20:58 26.10.2020

    Nechápu, odkud se bere představa, že hranice nejde hájit.

    Dala se hájit 40 let s čokly a záklaďáky. Teď by miliardy Evropanů nedokázaly uhájit krátkou hranici s Tureckem nebo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu, odkud se bere představa, že hranice nejde hájit.

    Dala se hájit 40 let s čokly a záklaďáky. Teď by miliardy Evropanů nedokázaly uhájit krátkou hranici s Tureckem nebo kousek moře? V době EO systémů s dosahem desítek kilometrů?
    Proč by nám měl někdo diktovat a vydírat nás?
    Problém není uhájit hranici. Problém je vykopat z velení NATO zrádce, kteří dlouhodobě podporují džihád. Ano tlemí se na nás odden z televizních obrazovek a čůrá blahem, kdo si s nimi podá ruku.
    Po revoluci se v naší společnosti rozmohly kdejaké lekce asertivity, duševní hygieny, souladu myšlení a činů a různé další motivační sračky (neříkám že nemůžou fungovat). A přitom institucionální pilíře žijou v totálním schizmatu a pak se diví, že ztrácí důvěru.....
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:39 26.10.2020

     No, na železnou oponu byly pravidelně dělané nájezdy zoufalých zápaďáků kteří si nepřáli nic jiného než se dostat na druhou stranu.

     No, na železnou oponu byly pravidelně dělané nájezdy zoufalých zápaďáků kteří si nepřáli nic jiného než se dostat na druhou stranu.

     • Luky
      21:51 26.10.2020

      A o tom byla řeč?
      Spíš o prostupnosti. Hele ty bys byl první, kdo bude burcovat k činům, odhodlání a strašit hypotetickým obsazením Pobaltí Rusáky. Protože tak to má naše AČR ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A o tom byla řeč?
      Spíš o prostupnosti. Hele ty bys byl první, kdo bude burcovat k činům, odhodlání a strašit hypotetickým obsazením Pobaltí Rusáky. Protože tak to má naše AČR definované Anglosasy v doktríně. Najdeš spoustu argumentů proč budovat těžké jednotky, že jeden tankový prapor přispívá k funkční kolektivní obraně a podobně. V zásadě nic proti. Ale když přijde na vztah k Turkům a migraci neozbrojených ubožáků, řešení to nemá? Musí se kývat na to co si Turek vydupe? Ale no ták.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:11 26.10.2020

      Nemá to řešení při kterém by nebylo zabito mnoho lidí. Zkrátka pro všechny je lepší pokud uprchlíci zůstanou tam kde momentálně jsou, tedy v Turecku. A Turci se o ně budou schopní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nemá to řešení při kterém by nebylo zabito mnoho lidí. Zkrátka pro všechny je lepší pokud uprchlíci zůstanou tam kde momentálně jsou, tedy v Turecku. A Turci se o ně budou schopní alespoň nějak postarat. To aby Turecko jako stát zkolabovalo si opravdu nikdo nepřeje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      14:58 28.10.2020

      Mnoho lidí by umřít nemuselo, lidé nejsou sebevrazi. Když by viděli, že to nemá smysl, nikam by se netlačili. Stačí nevydávat zmatené signály.
      Takže tady máš strach z obětí (a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mnoho lidí by umřít nemuselo, lidé nejsou sebevrazi. Když by viděli, že to nemá smysl, nikam by se netlačili. Stačí nevydávat zmatené signály.
      Takže tady máš strach z obětí (a obhajuješ servilitu vůči Turkům), ale ty jiné oběti bereš za nutné zlo.
      Problém je, že třeba co dělá šéf NATO je jasný pozitivní vzkaz Turecku. A takových je mnohem víc. Zmiňuješ hned zhroucení Turecka, ale to co dělá NATO není ani pokárání.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:28 28.10.2020

      tak diskuze začala s tím že jen třeba dostat Turky na kolena. Já říkám že by to způsobilo mnohem víc problémů než vyřešilo.
      Pokud jsou lidé zoufalí a nemají moc co ztratit tak se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tak diskuze začala s tím že jen třeba dostat Turky na kolena. Já říkám že by to způsobilo mnohem víc problémů než vyřešilo.
      Pokud jsou lidé zoufalí a nemají moc co ztratit tak se budou pochopitelně tlačit tam kde očekávají lepší život. Pokud by se Turecko zhroutilo potom by se do Evropy vydali ne jen Syrští uprchlíci, ale i samotní Turci. Zabránit by tomu šlo pouze za použití extrémních prostředků. Na něco takového není nikdo v Evropě připraven, tak to prostě je.
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    08:56 27.10.2020

    Scotty
    nepůjdou nikam, když budou vědět, že nejsou vítáni a bude je čekat trest a zpětný výkop za Bospor.

    Scotty
    nepůjdou nikam, když budou vědět, že nejsou vítáni a bude je čekat trest a zpětný výkop za Bospor.

    • Scotty
     09:05 27.10.2020

     Rozhodně ne bez velkého krveprolití a střílet na neozbrojené není rozhodně něco na co by se většina vojáků nebo policajtů nějak těšila. Samozřejmě je možnost zformovat nějaké ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rozhodně ne bez velkého krveprolití a střílet na neozbrojené není rozhodně něco na co by se většina vojáků nebo policajtů nějak těšila. Samozřejmě je možnost zformovat nějaké magory, kterým je to jedno, do novodobých SS. Otázka zní opravdu to chceme? Není lepší strategie udržet je tam kde jsou teď?
     Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      20:48 28.10.2020

      Co se to tu snažíš sugerovat....jsou snad magoři vojáci, kteří stráží vojenské objekty a sklady munice? Může si tam každý zajít pro semtex, protože by chtěl?
      Ne, každý musí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Co se to tu snažíš sugerovat....jsou snad magoři vojáci, kteří stráží vojenské objekty a sklady munice? Může si tam každý zajít pro semtex, protože by chtěl?
      Ne, každý musí počítat, že když tam půjde krást, může to koupit.
      Existuje celá řada hranic kam se nesmí. A když se tam nesmí, vymáhá se to, tak tam nikdo neleze. Tak je to jednoduchý.
      Kdybychom místo podpory džihádu v Sýrii a uvalovaní sankcí pomáhali vytvářet lepší životní podmínky, žádní uprchlíci nebudou. Kdyby se na základě vylhaných záminek nepřiléval oheň v Afgánu, nikdo od tamta zdrhat taky nebude. Je toho spousta... a taky tvrdit, že se nedá bránit hranice je alibismus.
      Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  13:45 26.10.2020

  Článku není co vytknout, přesně vystihuje tragickou situaci Arménie. Bez Karabachu z Arménie zbyde jen malé beznadějné ghetto, ze všech stran sevřené nepřátelskými státy. A bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článku není co vytknout, přesně vystihuje tragickou situaci Arménie. Bez Karabachu z Arménie zbyde jen malé beznadějné ghetto, ze všech stran sevřené nepřátelskými státy. A bude jen otázkou času kdy se Azeři a Turci rozhodnou spojit, čili obsadit arménskou enklávu oddělující Nachičevan, bez Karabachu je absolutně neubránitelná. Mezinárodní reakce by byla jen diplomatická, které by se duo Erdogan-Alijev velmi zasmálo.
  Jestli Azeři Karabach dobijí, tak samozřejmě odtud všichni Arméni utečou, nebudou čekat na to co s nimi Azeři udělají, ostatně už se objevila fotka arménských zajatců s uřízlou hlavou. Azeři se budou moct vrátit, ale Arméni už nikdy nikam, další etnická čistka.
  Jedinou nadějí je morálka samotných Arménů, vědí že bojují na život a na smrt a pak myslím podpora a lobbing arménské diaspory. Po celém světě je neuvěřitelně semknutá a pro svojí původní vlast dýchají po mnoho generací. V USA, Rusku a Francii jsou miliony Arménů, mnoho jich má vliv a peníze. Třeba i Sergej Lavrov má arménské kořeny. I v ruské armádě čekám velké sympatie k Arménům a tlak od ní na vedení státu ji pomoci.
  Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   14:11 26.10.2020

   " I v ruské armádě čekám velké sympatie k Arménům a tlak od ní na vedení státu ji pomoci."

   Obávam sa, že opak je pravdou ... Prvotne to síce tak mohlo vyzerať, ale dnes už na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   " I v ruské armádě čekám velké sympatie k Arménům a tlak od ní na vedení státu ji pomoci."

   Obávam sa, že opak je pravdou ... Prvotne to síce tak mohlo vyzerať, ale dnes už na Arménsko vedené Pašinjanom v ruských médiách píšu len v zlom. Kresťan, nekresťan ....

   K tým fotkám s odrezanou hlavou by som zatiaľ bol veľmi opatrný. Skôr sa mi zdá, že sa mala vyvolať iba o akcelerácia konfliktu... Čas ale ukáže pravdu.
   Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  13:39 26.10.2020

  Ostuda je, že i přes embargo se do Azerbajdžánu dostala technika z Čech, včetně houfnic Dana

  Ostuda je, že i přes embargo se do Azerbajdžánu dostala technika z Čech, včetně houfnic Dana

  • otecko
   16:38 26.10.2020

   To máte nepřesné informace, embargo nebylo, bylo pouze doporučení MZO a OBSE, A z ČR se dostaly letecky repasované DANy do Izraele, kde na ně během 2 dnů něco strčili (asi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To máte nepřesné informace, embargo nebylo, bylo pouze doporučení MZO a OBSE, A z ČR se dostaly letecky repasované DANy do Izraele, kde na ně během 2 dnů něco strčili (asi systémy řízení palby) pak se dostaly letecky zpět na Slovensko a pak, po kompletaci letecky do Azerbajdžánu... Vše "lege artis", prosím! Jen to evidentně nebylo etické, což všem nikoho ze zúčastněných netrápilo a netrápí.
   Arméni si ovšem genocidu svého národa nezaslouží a nechápu světové společenství, že tomu jen přihlíží, je to asi proto, že se jedná o křesťany, protože kdyby se jednalo o muslimy, už by se angažovaly všechny muslimské státy Zálivu . Západ, křesťané se prostě slimáků bojí a navíc, neumí držet při sobě! Se zmůžeme jen na nóty, petice a pohoršení, stejně jako za politiky Appeasementu ve třicátých letech!
   Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:26 26.10.2020

  Ak hovoríme o cite a rozume, tak ten rozum rozdeľme na ekonomické a politické záujmy. Z hľadiska ekonomických záujmov je samozrejme Azerbajdžan pre ČR/SR a celkovo EÚ rozhodne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak hovoríme o cite a rozume, tak ten rozum rozdeľme na ekonomické a politické záujmy. Z hľadiska ekonomických záujmov je samozrejme Azerbajdžan pre ČR/SR a celkovo EÚ rozhodne zaujímavejším partnerom. Horšie je to ak to berieme z hľadiska politických záujmov. Azerbajdžan je totiž Turecká kolónia a prípadne víťazstvo a posilnenie Azerbajdžanu je víťazstvom a posilnením Turecka o čo Európa a ani Rusko rozhodne nestoja
  Skrýt celý příspěvek