Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie
Arménská houfnice D-30 ráže 122 mm v akci / MoD of Armenia (Zvětšit)

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST) a Michail Barabanov, redaktor časopisu Zbrojní export, zveřejnili v ruských médiích společný článek o současném stavu ázerbajdžánsko-arménského konfliktu. Vývoj bojů i celkové rozložení sil nevěští pro Arménii nic dobrého.​

Překážející Arménie 

Nejdříve upozorněme na právě uzavřenou dohodu o dočasném pozastavení palby. Je zajímavé, že k uzavření dohody nedošlo k Moskvě, ale ve Washingtonu. Dohodu vyjednal americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který se ve Washingtonu postupně sešel s ázerbajdžánským a arménským ministrem zahraničí. Arménie a Ázerbájdžán se ale již stihly vzájemně obvinit z „hrubého porušování“ pozastavení palby a lze tak brzy očekávat obnovení bojových operací. 

Současná válka o Náhorní Karabach začala 27. září, kdy Ázerbájdžán zaútočil na arménskou armádu zakopanou na vyvýšených pozicích Náhorního Karabachu. Cílem Baku je prolomit status quo trvající pro prohrané válce s Arménii v roce 1994. Před čtvrtstoletím Ázerbájdžán přišel o území Náhorního Karabachu ve prospěch Arménie. Od té doby mezi oběma státy docházelo často ke krvavým střetům.

Stojí za pozornost, že hranice Náhorního Karabachu, stejně jako hranice moderních zemí Středního východu nebo Afghánistánu, kdysi velmoci doslova „načmáraly na mapy“ bez ohledu na etnické zastoupení. Ostatně v Náhorním Karabachu žijí především Arméni, avšak podle mezinárodního práva a OSN území patří Ázerbájdžánu.

S okupací Náhorního Karabachu se ´´Azerbajdžán nikdy nesmířil. Náhorní Karabach je ale pro Armény strategicky důležitý – kontrolou Náhorního Karabachu Arméni zabraňují hrozbě svého odříznutí od Íránu (viz dále). Arménie je ale v extrémně nevýhodné pozici prakticky ve všech ohledech. Arménie má necelé tři miliony obyvatel a národní HDP pouze 33 miliard dolarů. Arménie je tak počtem obyvatel a svým HDP srovnatelná s Albánii (ve skutečnosti je Albánie ještě bohatší). Ázerbájdžán má 3,5× více obyvatel a pětkrát větší ekonomiku.  

Navíc Arménie nemá kolem svých hranic žádné spojence. Jediným papírovým spojencem je Rusko, s kterým je Arménie součástí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB). Ázerbájdžán v OSKB není. Rusko má také v Arménii velkou 102. vojenskou základnu se systémy protivzdušné obrany (PVO) S-300V, letouny MiG-29, vrtulníky Mi-24P a Mi-8MT. Rusko ale Arménii zatím na pomoc nepřišlo.

Arménský premiér Nikol Pašinjan již obvinil Ázerbajdžán z porušování příměří. 

Arménie je malý stát, bez přístupu k moři, který toho nemá příliš co nabídnout (kromě své pozice). Arménie nemá ropu, plyn, nerostné suroviny, nemá technologie ani ekonomickou sílu. Z obou stran je Arménie sevřená nepřátelskými státy, Ázerbájdžánem a silným Tureckem. Není zřejmě nutné připomínat, že Turci v letech 1915 až 1918 povraždili 1,5 milionu Arménů a Arméni považují (podle průzkumu veřejného mínění) Turecko za větší hrozbu než Ázerbájdžán.

Arméni se nemohu ani spoléhat na své severní sousedy. Gruzie například uzavřela hranice s Arménii, takže své zemi nemohli přijít na pomoc Arméni žijící v Gruzii. Také šíitský Írán se zda, i když se oficiálně víceméně staví v konfliktu neutrálně, tíhne více na stranu většinově šíitského Ázerbájdžánu. Saeed Khatibzadeh, mluvčí íránského ministerstva zahraniční, 5. listopadu vyzval k „respektování ázerbájdžánské územní integrity.“

Ázerbájdžán se snaží nejen osvobodit Náhorní Karabach, ale zřejmě také provést průnik (dříve nebo později) kolem íránských hranic a spojit se s Nachičevanskou autonomní republikou, což je vnitrozemská exkláva Ázerbájdžánu 

Tímto krokem Ázerbájdžán přetne spojení Arménie a Íránu. To povede k přerušení obchodních styků mezi Arménií a Íránem, a Baku dostane pod kontrolu arménsko-íránská elektrická, ropovodná a plynovodná spojení. Arménie má dostatek elektrické energie z jaderných a plynových elektráren, ale nemá žádné vlastní zásoby ropy a plynu. Většina plynu pro výrobu elektrické energie a vytápění Arménie získává z Ruska. V roce 2006 ale došlo k otevření plynovodu z Íránu, odkud každý rok proudí 2,3 miliardy krychlového plynu. Za každý kubický metr plynu Arménie posílá do Íránu 3 kWh elektrické energie.


Ázerbajdžánská armáda nyní zřejmě zamíří na sever podél arménské hranice po silnici směrem k městům Lacin a Suša.

V každém případě, pokud se Ázerbájdžánu podaří spojit s Nachičevanem, Arménie se dostane do zcela fatálních existenčních potíží a lze očekávat dříve či později kolaps celého státu. To pochopitelně umožní Turecku a Ázerbájdžánu, jak se obávají Arménie (a to je také důvod jejich zuřivého odporu), „civilními způsoby“ dokončit genocidu ze začátku 20. století. Vzhledem k animálnímu nepřátelství mezi všemi zúčastněnými jde o velmi reálný scénář.

Podle všeho se nyní ázerbajdžánská armáda zastavila u jižní arménské hranice a sledujte silnici, která tvoří (a často ji na mnoha místech protíná) hranici mezi Íránem a Arménií. Ázerbájdžán zřejmě nebude nyní útočit přímo na arménské území, ale (pokud mu na to stačí rezervy, viz dále) otočí se k severu a povede ofenzívu tzv. Ločinským koridorem podél hlavní komunikace k městům Lacin, Susa a do hlavního města Náhorního Karabachu Stěpanekertu. Po ovládnutí této komunikace jsou Ázerbájdžánci pány Karabachu.

Následující dva odstavce jsou spekulací Armádních novin:

Po tomto kroku může Turecko a Ázerbájdžán dřív nebo později zaútočit na jižní cíp (v nejužším bodě pouze 26 km široký) Arménie a odříznout ji od Íránu. Ostatně toto riziko je jedním z hlavních geopolitických důvodů, proč Arménie o Náhorní Karabach bojuje.

Tímto krokem se vytvoří celistvý pás propojující Turecko s Kaspickým mořem, a dále na Turkmenistán (není v OSKB) na celou střední Asii. Dá se tedy očekávat, že po porážce Arménie poroste vliv Turecka ve Střední Asii, který je ostatně centrem turkických národů. Dlouhodobým cílem pak může být vytvoření suchozemského strategického spojení s Čínou.


Země a autonomní oblasti, ve kterých je turkický jazyk oficiálním; větší foto / Atilim Gunes Baydin, CC BY 2.5

Ruslov a Barabanov

Nyní ke zmíněnému ruskému článku. Podle obou ruských autorů Ázerbájdžán využil svého ekonomického rozvoje a rozhodl se pomstít za porážku ve čtvrt století staré válce. Cílem Ázerbájdžánu je navrácení ázerbájdžánského území okupovaného Arménii a vytvoření neustálého tlaku na Arménii. Baku tak rozhodně nemá v úmyslu přistoupit na úplné příměří podle hranic z roku 1994.

„Důležitým vojensko-politickým rysem nové války v Karabachu je plná podpora Ázerbájdžánu z Turecka, který zásobuje Baku moderními zbraněmi a poskytuje širokou zpravodajskou, informační, personální a poradenskou podporu. V Ázerbájdžánu je několik stovek tureckých vojenských pracovníků, byly nasazeny stíhačky F-16 tureckého letectva a turecký vojenský personál z ázerbájdžánské strany zřejmě přímo ovládá bezpilotní prostředky. Turecko také přijalo a vyslalo do Ázerbájdžánu značné množství syrských a libyjských bojovníků,“ tvrdí Puchov a Barabanov.

Oba ruští autoři uvádí, že turecko-ázerbajdžánská operace proti Arménii využívá současnou chaotickou mezinárodní situaci. Také Rusko nijak přímo nepodporuje Arménii jakožto svého spojence OSKB. Arménie je navíc extrémně izolovaná země a přesuny techniky na její území jsou prakticky nemožné. Ostatně i Rusko je od Arménie odděleno Gruzií a Rusko a Arménii (přes Gruzii) spojuje jediná cesta.

Rusko své vojenské kapacity soustředí v Sýrii, na východní Ukrajině, Krymu a u Pobaltí. Je tedy otázkou, zda Rusko má vůbec sílu nějak zasáhnout na Náhorním Karabachu bez rizika vlastních těžkých ztrát.  

Další věcí je neoblíbenost arménského premiéra Nikola Pašinjana v Rusku, který je obviňován z korupce, populismu a všudypřítomného nepotismu. Ostatně to je možná také důvodem, proč Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev souhlasili s americkým, nikoliv ruským plánem o zastavení palby.  Arménie také rozhodně není nadšená z toho, že Turci od Ruska dostali systémy PVO S-400.


Civilní satelitní snímek tureckých stíhaček F-16 na ázerbajdžánské základně Gabala; větší foto / Maxar Technologies

„Objektivně je arménská strana izolovaná a Baku má volnou ruku, aby pokračoval v aktivním nepřátelství, což je ku prospěchu ázerbájdžánské strany,“ píšou oba autoři. 

Puchov a Barabanov uvádí, že z počátku se Ázerbájdžán pokoušel o rozhodné průlomy v arménské obraně. Po velký ztrátách ale Baku přešlo k salámové metodě ukrajování území neuznané arménské republiky Arcach. Podle obou autorů kvantitativní převaha ázerbájdžánských pozemních sil není jednoduše dostatečně velká na to, aby „provedla masivní průlomy, obchvaty a obklíčení operativního rozsahu arménských sil v Karabachu.“

Ázerbájdžánskou taktikou je oslabování arménské obrany a rezerv především pomocí vytrvalých dělostřeleckých a raketových úderů. Zásadní roli v konfliktu hrají ázerbájdžánské drony, které provádějí průzkum i zaměřování cílů. Drony předávají koordináty cílů raketovým a dělostřeleckým jednotkám, kamikadze dronům a současně vyhodnocují účinnost palby. Navíc pomocí vlastních přesných zbraní ničí postavení PVO, obrněnou techniku, postavení dělostřelectva, opevnění i koncentrace arménských vojáků. Po dělostřelecké a raketové přípravě ofenzívu provádějí ázerbájdžánské speciální jednotky a pěchota, s podporou obrněných vozidel, přičemž se dosahuje velké početní převahy ve vybraných sektorech ofenzívy.

Ázerbájdžáncům se podařilo provést především průlom, jak jsme uvedli výše, na poměrně rovinatém jihu podél íránské hranice. Zda budou mít dostatek sil k provedení rozhodného postupu na sever a obklíčení arménských vojsk, je otázka.


Ázerbájdžán používá také izraelské protitankové řízené střely Spike-LR

Podle obou ruských autorů Arméni nyní sází na vyčerpání sil ázerbajdžánské armády v horských oblastech, kde nemohou používat svou vojensko-technickou převahu a s postupným nástupem podzimního počasí lze očekávat také výrazné omezení nasazení dronů. V nejbližších dnech ale v oblasti bude panovat pěkné počasí. 

Právě masivní nasazení high-tech dronů je typickým rysem druhé války o Náhorní Karabach. O rozsahu používání dronů jsme psali v článku Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům. Hlavní leteckou údernou silou Ázerbájdžánu v tomto konfliktu je turecký bojový dron Bayraktar TB2. Ázerbájdžán sice plánoval nákup těchto dronů, ale nikdy neoznámil jejich nákup. Nasazené drony Bayraktar TB2 tedy zřejmě patří turecké armádě a jsou ovládány tureckými operátory z Ázerbájdžánu. Turecké drony používají především malé laserem naváděné pumy MAM-L (22 kg) a MAM-C (8,5 kg). Ruští autoři tvrdí, že MAM-L je v podstatě protitanková řízená střela bez raketového motoru a MAM-C laserem naváděná střela ráže 70 mm, rovněž s „odříznutým“ raketovým motorem. 

Turecké drony Bayraktar TB2 a izraelské kamikadze drony způsobily arménské straně masivní ztráty. K 22. říjnu jen ze zveřejněných videí lze napočítat na 60 zasažených tanků T-72, 20 obrněných vozidel, 11 samohybných houfnic, 15 tažených děl, 30 raketometů, 20 kompletů PVO, pět radiolokátorů a minimálně jedno odpalovací vozidlo systémů PVO S-300PS. Ze zveřejněných videí drony zabily stovky arménských vojáků. 

Za Armádní noviny uveďme, že zasažený cíl nerovná se zničený ‒ zejména minimálně část zasažených tanků T-72 půjde nepochybně opravit. Při takto těžkých ztrátách se tak ukazuje důležitost odtahových vozidel a robustního servisního zázemí, které dokáže poškozenou techniku opravovat. 


Zničení S-300 izraelskou raketou LORA. Dron, zřejmě turecký  Bayraktar TB2, zadal souřadnice zhruba ze vzdálenosti 25 km.

Stojí za pozornost, že Ázerbájdžán nepoužívá letouny MiG-29, Su-25 a vrtulníky Mi-24. Arménská PVO je sice poměrně zastaralá, ale udržovaná a funkční. Nasazení klasických letadel a vrtulníků by vedlo nevyhnutelně k těžkým ztrátám. Naopak pomalé a malé drony představují pro arménskou PVO vážný problém. Z jednoho videa je ale patrné, že na dronem označený cíl zaútočilo letadlo s těžkou laserem naváděnou municí, spekuluje se o ázerbajdžánském Su-25. 

Bayraktar TB2 působí mimo dosah většiny současných arménských prostředků PVO a pomocí svých senzorů zajišťuje koordináty postavení PVO nebo přímo komplety PVO značkuje laserem (dosah laserového značkovače na Bayraktar TB2 není ale znám). Na zaměřené postavení PVO pak lze navést palbu dělostřelectva, raketometů, bojových dronů, ale i bojových vrtulníků a letadel. 

„Boje v Náhorním Karabachu tedy jasně prokázaly, že moderní ozbrojené síly čelí dvěma velkým úkolům: na jedné straně vytvoření široké škály bezpilotní munice a bezpilotních prostředků, včetně maximálního zvýšení jejich počtu, zavedení algoritmů pro taktiku rojení [swarming] a integraci s dalšími bojovými prostředky. Na druhé straně vytvoření účinných prostředků boje proti těmto bezpilotním prostředkům, včetně zohlednění probíhající miniaturizace bezpilotních systémů a možnosti jejich stále masivnějšího využívání,“ uvedli na konci článku oba autoři. 

Cit vs. Rozum

Za Armádní noviny na závěr uveďme, že z hlediska České republiky válka v Náhorním Karabachu je klasickým soubojem citu a rozumu. Cit stojí na straně osamocené a bránicí se Arménie. Rozum nám říká, že Arménii nelze skutečně a trvalé pomoci, a navíc snaha pomoci Arménii České republice nic nepřinese. Mnohem výhodnější a rozumnější pro Českou republiku je připojit se na stranu Izraele a stát po boku na ropu a plyn bohatého a rozvíjejícího se Ázerbájdžánu.  

Pozice Arménie není udržitelná a poté, co Ázerbájdžán s Tureckem dříve nebo později odříznou Arménii od Íránu, hrozí zejména během zimních měsíců kolaps Arménie. Turecku se tak podaří dokončit to, co začalo před sto lety. A svět se omezí maximálně na rozhořčené příspěvky na Twitteru a velmi důrazné diplomatické nóty. Proč by také někdo bojoval za nějakou Arménii…

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Náhorní Karabach – zamrzlý konflikt ožívá

Náhorní Karabach je území rozkládající se vysoko v horách Malého Kavkazu. Přestože se jedná o oblast ...

Su-30SM vstupuje do špirály zbrojenia medzi Arménskom a Azerbajdžanom

Arménske ministerstvo obrany oznámilo nákup štyroch viacúčelových bojových lietadiel Su-30SM, ktoré ...

Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie

Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Silentstalker
    19:58 26.10.2020

    Přidal bych pohled z Arménské strany. Nějaký čas si dopisuji s Arménem, který má ke frontě a konfliktu celkem blízko. Některé věci zde postovat nebudu, nicméně z konverzace ...Zobrazit celý příspěvek

    Přidal bych pohled z Arménské strany. Nějaký čas si dopisuji s Arménem, který má ke frontě a konfliktu celkem blízko. Některé věci zde postovat nebudu, nicméně z konverzace vyplynulo následující:

    - Ztráty Armenie zveřejněné na blogu bmpd (https://bmpd.livejournal.com/4... jsou zcela vymyšlené, reálné ztráty jsou mnohem nižší (zde je vznášen důkaz v podobě osobně monitorovaného přílivu zraněných do arménských nemocnic)
    - Naopak, reálné ztráty Azerbajdžánu jsou mnohem vyšší a jsou "kryté" AZ propagandou
    - Morálka Arménů je vysoká, věří, že se udrží a celkově věří vlastním informačním kanálům (ačkoliv mnoho z nich je nepokrytě propaganda)
    - Propagandistické výpady proti Azerbajdžánu jsou směřované ani ne tak na Azerbajdžán samotný, ale spíše na "vraždící bandity" a "džihádisty, dovezené Turky ze Sýrie" (tj. snaha vrhnout vinu na Turecko, které Azerbajdžán "dotlačilo" do neuvážené akce)
    - Džihádisté se v konfliktu objevují a postují videa (podle jejich geolokace pak údajně Armenie navádí palbu)
    - Mimořádná nevraživost vůči Izraeli je částečně úlitba Iránu, ale část obyvatelstva jí cítí doopravdy
    - Izrael údajně není z celé akce zrovna nadšený a už rozhodně ne z toho, že se jeden azerbajdžánský Harop zatoulal nad Irán a tam byl sestřelen, ale zůstal relativně v celku

    Zaujaly mne jím zmíněné poznámky z taktické situace:

    - Použití dronů po úvodních bojích značně prořídlo na obou stranách, jak byla řada drahých dronů sestřelena nebo spotřebována (takový konflikt udržitelný dost možná nebude?)
    - Rusové údajně odstrašili stíhacími letouny turecké drony, takže bombardování částečně ustalo
    - Azerbajdžán mobilizuje zastaralou techniku, patrně v důsledku bojových ztrát, viz např. zde to vypadá, že si zabojují i Dany:

    https://freenews.am/post/e0235...

    Pochopitelně jde pouze o pohled z jedné strany. Jen mi to přišlo zajímavé.

    Nakonec bych rád uvedl, že mi příjde velice zvláštní stavět se na stranu Azerů. Izrael není v některých věcech náš spojenec bez ohledu na deklamace o historických vazbách. Turecko rovněž nutně potřebuje vykázat do patřičných mezí, Erdoganovi by porážka neuškodila.Skrýt celý příspěvek

    • Luky
      20:07 26.10.2020

      Díky moc za tyto zprávy.

      Díky moc za tyto zprávy.

    • Scotty
      20:27 26.10.2020

      No rozhodně je Izrael větší a důležitější spojenec než kdy byla nebo bude Arménie. Jinak je pěkné že si váš přítel myslí že jejich zbraně postupují vítězně vpřed, ale z vnějšku to ...Zobrazit celý příspěvek

      No rozhodně je Izrael větší a důležitější spojenec než kdy byla nebo bude Arménie.
      Jinak je pěkné že si váš přítel myslí že jejich zbraně postupují vítězně vpřed, ale z vnějšku to tak rozhodně nevypadá.Skrýt celý příspěvek

      • Silentstalker
        20:41 26.10.2020

        To si nemyslí (nikdo). Jak správně podotkl samotný článek, tohle není o tom, zda Armenie zvítězí, ale zda Arméni přežijí. Genocida ostatně Turkům cizí rozhodně není.

        To si nemyslí (nikdo). Jak správně podotkl samotný článek, tohle není o tom, zda Armenie zvítězí, ale zda Arméni přežijí. Genocida ostatně Turkům cizí rozhodně není.

      • Luky
        20:44 26.10.2020

        Nemusí to být celé beze zbytku pravda, ale tady vše přeřvou všelijací Dusani, které si velice dobře pamatujeme už od dob války v Sýrii. "Rozumné" a "analytické" závěry, že Asad do ...Zobrazit celý příspěvek

        Nemusí to být celé beze zbytku pravda, ale tady vše přeřvou všelijací Dusani, které si velice dobře pamatujeme už od dob války v Sýrii. "Rozumné" a "analytické" závěry, že Asad do týdne padne, pretože němá šancu a podobné pravdy.... Stejně tak stačí pár záběrů asi úspěšných zásahu dronů a už zase jak ten turecký šrot drtí všude všechny, zvrací bojiště a pak to zhodnotí, že nic nemá cenu proti tomu robiť (ale do Ruska by hned vtrhnul a parceloval :). Prostě selektivní realpolitik.
        Moc dobře mi dělá na Duši, že mu stále palcují hore a on je stále mimo.

        A jinak jo, válka s Turkem musí bejt.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      21:52 26.10.2020

      Silentstalker: má ten Arménský kolega nějaký názor na to, že si vybudovali na území cizího státu loutkový stát a následně k němu vybudovali koridor? Osobně moc nechápu, proč se ...Zobrazit celý příspěvek

      Silentstalker:
      má ten Arménský kolega nějaký názor na to, že si vybudovali na území cizího státu loutkový stát a následně k němu vybudovali koridor? Osobně moc nechápu, proč se Arméni nevěnovali zlepšení vztahů s okolními státy a v podstatě se uvrhli do izolace.Skrýt celý příspěvek

      • Silentstalker
        22:46 26.10.2020

        Jistě. Za něj naprosto v pořádku protože jde o přežití národa a tím se dá ospravedlnit všechno. Svým způsobem má pravdu, právo a spravedlnost jsou dvě opravdu rozdílné věci. Ale co ...Zobrazit celý příspěvek

        Jistě. Za něj naprosto v pořádku protože jde o přežití národa a tím se dá ospravedlnit všechno. Svým způsobem má pravdu, právo a spravedlnost jsou dvě opravdu rozdílné věci. Ale co se týče Vaší poznámky o pěstování vztahů s okolím - Arménie to samozřejmě nezanedbala, viz pomoc Iránu a patrně i Ruska.Skrýt celý příspěvek

        • Rase
          23:23 26.10.2020

          Pomoc ze strany Ruska se dá očekávat až v případě, že by se někdo rozhodl napadnout samotnou Arménii, což si ale nikdo nedovolí. Přeci jen se pořád bojuje jen a pouze na území ...Zobrazit celý příspěvek

          Pomoc ze strany Ruska se dá očekávat až v případě, že by se někdo rozhodl napadnout samotnou Arménii, což si ale nikdo nedovolí. Přeci jen se pořád bojuje jen a pouze na území Ázerbájdžánu.Skrýt celý příspěvek

  • Jan10
    19:54 26.10.2020

    Jedno plus Arméni přece jenom mají už jednou tu válku vyhráli asi jsou lepší nebo udatnejsi vojaci

    Jedno plus Arméni přece jenom mají už jednou tu válku vyhráli asi jsou lepší nebo udatnejsi vojaci

    • pks_
      22:08 26.10.2020

      Když vás roztrhá dělostřelecká palba na kousíčky, tak je už potom úplně jedno, zda jste byl lepším a udatnějším vojákem. Na azerbajdžánské straně stojí peníze. Arméni usnuli na ...Zobrazit celý příspěvek

      Když vás roztrhá dělostřelecká palba na kousíčky, tak je už potom úplně jedno, zda jste byl lepším a udatnějším vojákem. Na azerbajdžánské straně stojí peníze. Arméni usnuli na vavřínech a nedaří se jim držet krok v technice - pokud to nestihnou včas srovnat, tak prohrají.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        08:12 27.10.2020

        A na Arménské straně stojí hory. Bojovat v tom terénu nebude žádná sranda, tady kromě letectva a dronů technika moc možností k manévrování nemá. Pokud si Arméni udrží dělostřelecké ...Zobrazit celý příspěvek

        A na Arménské straně stojí hory. Bojovat v tom terénu nebude žádná sranda, tady kromě letectva a dronů technika moc možností k manévrování nemá. Pokud si Arméni udrží dělostřelecké pozice, Azerbajdžán území neobsadí.
        Arménie tedy povede opotřebovávací válku a bude doufat, že zásoby dronů Baku dojdou.Skrýt celý příspěvek

        • pks_
          20:13 27.10.2020

          Sleduju to na google maps a jsou tam velké úseky kamenité pustiny. Není se kde schovat. Lesy jsou jen v Náhorním Karabachu - tam se dá ukrýt před drony a dělostřelectvem. Cesty do ...Zobrazit celý příspěvek

          Sleduju to na google maps a jsou tam velké úseky kamenité pustiny. Není se kde schovat.
          Lesy jsou jen v Náhorním Karabachu - tam se dá ukrýt před drony a dělostřelectvem. Cesty do Arménie ale jdou otevřeným prostorem. Bez ovládnutí vzdušného prostoru se bude velmi špatně bojovat.Skrýt celý příspěvek

    • Jan.holovsky
      12:06 27.10.2020

      Arménů je třikrát méně než Azerů a nemají ropu, tak jsou mnohonásobně chudší. Do toho Azerové mají přímou podporu Turků, ale Arméni jen vlažné sympatie Rusů. To pak není tolik o ...Zobrazit celý příspěvek

      Arménů je třikrát méně než Azerů a nemají ropu, tak jsou mnohonásobně chudší. Do toho Azerové mají přímou podporu Turků, ale Arméni jen vlažné sympatie Rusů. To pak není tolik o udatnosti nebo kvalitách vojáků, i když pravda Arméni trochu zaspali a to je bude stát hodně.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    18:26 26.10.2020

    Bez geopolitiky a bez toho kdo je a kdo není v právu.. Co můžou Arméni vojensky dělat, aby situaci zvrátili? Přípravy a soustředění na nějaký větší protiútok jim protistrana hned ...Zobrazit celý příspěvek

    Bez geopolitiky a bez toho kdo je a kdo není v právu.. Co můžou Arméni vojensky dělat, aby situaci zvrátili? Přípravy a soustředění na nějaký větší protiútok jim protistrana hned zmerčí ze vzduchu a následně rozstřílí, PVO proti dronům nefunguje, pomoc žádnou nemůžou čekat.
    Průnik malých speciálních jednotek s protitankovými zbraněmi do azerských pozic na hraně sebeobětování a tam udělat co nejvíc škody a zmatku? Raketové útoky na azerská letiště?Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      18:38 26.10.2020

      Vidím jediné vojenské řešení - zničit Ázerbájdžánu ropná a plynová zařízení pomocí balistických raket. Ale kde jich tolik vzít ? Leda v Íránu nebo Severní Koreji.

      Vidím jediné vojenské řešení - zničit Ázerbájdžánu ropná a plynová zařízení pomocí balistických raket. Ale kde jich tolik vzít ? Leda v Íránu nebo Severní Koreji.

    • PavolR
      19:43 26.10.2020

      Skúšali raketový útok na letisko v Ganja, aj vyhlasovali, že ho zničili, no v skutočnosti prakticky všetko dopadlo na mesto... Každopádne by som odhodlanie Arménov nepodceňoval ;-) ...Zobrazit celý příspěvek

      Skúšali raketový útok na letisko v Ganja, aj vyhlasovali, že ho zničili, no v skutočnosti prakticky všetko dopadlo na mesto...
      Každopádne by som odhodlanie Arménov nepodceňoval ;-) : https://i.redd.it/sfj3opo16n81... Skrýt celý příspěvek

    • pks_
      22:22 26.10.2020

      Musí být schopni vyčistit oblohu od bezpilotních strojů - tj. potřebují levný stíhací UAV, který unese minimálně nějakou zbraň 5,56 s bubnovým zásobníkem (nebo iglu), s dostupem do ...Zobrazit celý příspěvek

      Musí být schopni vyčistit oblohu od bezpilotních strojů - tj. potřebují levný stíhací UAV, který unese minimálně nějakou zbraň 5,56 s bubnovým zásobníkem (nebo iglu), s dostupem do 10000m, rychlostí alespoň 300km/h, a bude schopen opticky nalézt na obloze nepřítele, přiblížit se a sestřelit a potom bezpečně přistát (padák?). Musí to být levnější než sidewinder a to minimálně tolikrát, kolikrát má Azerbajdžán více peněz.

      O pilotovaná letadla se už může postarat klasická PVO.

      Hodily by se jim i Íránské balistické rakety s koncovým optickým navedením - ty které jsou schopny na letišti trefit techniku a hangáry a ne jen rozrýt trávník.

      Také potřebují spojence o ekonomické síle srovnatelné s Tureckem a Azerbajdžánem dohromady, odhodlaného jít až do konce.

      A to všechno potřebují co nejdříve, protože čas pracuje proti Arménii.Skrýt celý příspěvek

      • Ján Paliga
        00:05 27.10.2020

        Igla ti nepomôže proti malým bezpiloťákom....

        S-10 by ešte mohla, jej raketa má aj bezkontaktný zapaľovač.

        Igla ti nepomôže proti malým bezpiloťákom....

        S-10 by ešte mohla, jej raketa má aj bezkontaktný zapaľovač.

  • dusan
    14:59 26.10.2020

    Sú dve roviny. Náhorný Karabach a okupované časti Azerbajdžanu. Paradoxne slabé Arménsko je v pozícii okupanta. Pokým o Náhornom Karabachu sa môžeme baviť, že je "sporný" ...Zobrazit celý příspěvek

    Sú dve roviny.

    Náhorný Karabach a okupované časti Azerbajdžanu.

    Paradoxne slabé Arménsko je v pozícii okupanta. Pokým o Náhornom Karabachu sa môžeme baviť, že je "sporný" .... zvyšok územia je "jasný" ... Arménsko tam nemá čo robiť.

    Arménsko sa príliš fixovalo na to, že má "pozične" navrch a nepremenilo svoj "kapitál" na urovnanie vzťahov s Azerbajdžanom, keď ešte Azerbajdžan nemal prostriedky tento stav zmeniť.

    Povedzme si otvorene .. Azerbajdžan robí to čo "musí" ... a to isté by sme urobili na jeho mieste i my. Morálne poučky sú síce fajn, ale Chorvátsko "poriešilo" svojich Srbov v roku 1995 podobne a ukázalo sa, že to je najlepšie riešenie ... a Chorvátsko má kľud (a i tam nejednali Chorváti v "rukavičkách").

    Dnes sa už Azerbajdžan nebude baviť tiež v "rukavičkách" ... a reálne sa môžu Arméni baviť len o tom čo všetko si môžu zobrať so sebou pri organizovanom odchode.

    Mimochodom "arménsky" Národný Karabach vnikol po etnických čistkách, ktorým prechádzali etnické čistky druhej strany ... takže si nemajú veľmi tieto národy čo vyčítať.

    Azerbajdžan určite neprekročí hranicu .... to by bol už iný "level" ....

    Dnes ho nemôže nik obviniť z okupácie ... berie si len to čo mu formálne patrí.

    A čo sa týka Gruzínska ... to má tiež okupované územie a už len z podstaty veci nemôže podporovať Náhorný Karabach, čiže Arménov.Skrýt celý příspěvek

    • JP--
      15:09 26.10.2020

      Azerbajdžánci nebudou chtít útočit přímo na Arménii tím míň na spojnici Irán Arménie. Irán i Rusko se k tomu staví hodně nepřátelsky protože tam Azeri/Turka rozhodně nechce vidět ...Zobrazit celý příspěvek

      Azerbajdžánci nebudou chtít útočit přímo na Arménii tím míň na spojnici Irán Arménie. Irán i Rusko se k tomu staví hodně nepřátelsky protože tam Azeri/Turka rozhodně nechce vidět a na přepisování hranic na Kavkaze nemá zájem nikdo, ani Turecko, protože to pak otevírá třeba i Kurdistán atd.., a to fakt nikdo nechce . Nechce se mě věřit, že by Azeři neinformovali Rusáky co hodlají a napovídá tomu i reakce Putina, který v zásadě Arméncům říká vysmahněte z okupovaných území a o NK se budeme bavit, takže asi tak. Arménie tam je jako agresor a nemá drony, nemá PVO, nemá prachy, takže nakonec NK prohraje njn.. měli se dohodnout dokud měli navrch.Skrýt celý příspěvek

    • Radovan
      18:16 26.10.2020

      To že Arméni ovládli v 90. letech i přilehlé oblasti Azerbajdžánu je jasné i jen z pohledu do mapy. Vlastní Karabach přímo nesousedil s Arménií, to aby se na Arménii územně ...Zobrazit celý příspěvek

      To že Arméni ovládli v 90. letech i přilehlé oblasti Azerbajdžánu je jasné i jen z pohledu do mapy. Vlastní Karabach přímo nesousedil s Arménií, to aby se na Arménii územně napojili byla existenciální nutnost.
      Arméni měli v první válce jasnou převahu, kterou využili ke zcelení okolního území a jeho lepší obranyschopnosti. Kdyby měli tenkrát jasnou převahu Azeři, tak nepochybuji, že by se spojili s Nachičevanem už tehdy. Ostatně i po první válce zůstala v azerských rukou část Karabachu.
      To že se v předchozích letech Arméni v Karabachu žádného území nevzdali je teď jejich výhodou. Mají/měli aspoň nějakou hloubku obrany a můžou doufat, že se Azeři postupně vyčerpají.
      Kdyby něco vydali už dřív, tak by Azerbajdžán jednou stejně zaútočil a možná by už teď byl ve Stěpanakertu.Skrýt celý příspěvek

      • dusan
        18:56 26.10.2020

        Obávam sa, že už "diskusie" o budúcnosti Karabachu skončili .... Azerbajdžan si v prípade "vyčerpania" jednoducho vyjedná prímerie a bude pokračovať za pár mesiacov/rokov ďalej ...Zobrazit celý příspěvek

        Obávam sa, že už "diskusie" o budúcnosti Karabachu skončili .... Azerbajdžan si v prípade "vyčerpania" jednoducho vyjedná prímerie a bude pokračovať za pár mesiacov/rokov ďalej ....

        Z hľadiska medzinárodného má navrch ... bojuje "doma" ... oficiálne môže niekto protestovať len z "humanitných" dôvodov .... formálne je to "občianska vojna" ... i keď je zrejmé, že reálne bojuje s Arménskom.

        Čisto formálne je stále agresorom Arménsko, ktorého ozbrojené sily pôsobia na území Azerbajdžanu .....

        City bokom .... Azerbajdžan postupuje maximálne racionálne .... a z pohľadu medzinárodneho práva i "čisto" ... ak sa to dá cynicky povedať o vojne, kde sa zabíjajú ľudia.Skrýt celý příspěvek

        • Luky
          20:48 26.10.2020

          A cítíš to podobně s Golanama a Izraelem?

          A cítíš to podobně s Golanama a Izraelem?

          • dusan
            22:51 26.10.2020

            Tam je situácia evidentne úplne iná ..... minimálne vojensky určite. Politicky je to však to isté .... Izrael je okupant. Tu je veľmi nebezpečné akceptovať anexiu, lebo jednoducho ...Zobrazit celý příspěvek

            Tam je situácia evidentne úplne iná ..... minimálne vojensky určite.

            Politicky je to však to isté .... Izrael je okupant. Tu je veľmi nebezpečné akceptovať anexiu, lebo jednoducho toto územie židovskému štátu nepatrí. v tomto prípade je zrejme najlepší dnešný stav i keď do budúcnosti by sa mal Izrael určite stiahnuť výmenou za "demilitarizáciu" daného územia.

            Vojensky ohrození Izrael vôbec nie je .... tie "šokujúce" nadväzovanie diplomatických vzťahov je len priznanie reality, že otázku Palestíny a "zničenia Izraela" má väčšina arabských štátov už dávno na háku - tvrdil som to už dávno ... i tu však značná časť diskutujúcich bolo presvedčená o "ohrození" Izraela .... mimochodom najväčšia hrozba pre štát Izrael už dávno nie sú Palestínčania, ale vnútorné konflikty a to hlavne s ortodoxným Židmi, z ktorých značná časť ani neuznáva židovský štát !!!Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    14:46 26.10.2020

    "Cit stojí na straně osamocené a bránicí se Arménie. Rozum nám říká, že Arménii nelze skutečně a trvalé pomoci, a navíc snaha pomoci Arménii České republice nic nepřinese. Mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

    "Cit stojí na straně osamocené a bránicí se Arménie. Rozum nám říká, že Arménii nelze skutečně a trvalé pomoci, a navíc snaha pomoci Arménii České republice nic nepřinese. Mnohem výhodnější a rozumnější pro Českou republiku je připojit se na stranu Izraele a stát po boku na ropu a plyn bohatého a rozvíjejícího se Ázerbájdžánu. "

    ....to jako vážně?
    Snad u nás zastáváme od roku 1989 i jiné hodnoty než jen špinavé krví vykoupené peníze. To je doba kdy se pozná charakter osob, to co Turecko provádí je nepřípustné i když jsou stále chráněnci USA.
    S každým dalším krokem a prohlášením je více než jasné, že Erdogan je druhý Hitler.Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
      15:45 26.10.2020

      Erdogan je až tretí Hitler. Druhý je Putin, od roku 2014.

      Erdogan je až tretí Hitler. Druhý je Putin, od roku 2014.

      • Scotty
        20:31 26.10.2020

        Já myslel že pozici druhého až x-tého Hitlera drží Amerika.

        Já myslel že pozici druhého až x-tého Hitlera drží Amerika.

    • Jan Grohmann
      18:18 26.10.2020

      A co by jste udělal? Tedy kromě prohlášení, deklarací, rozhořčených postojů, atd. Bez legrace a sarkazmu. Mám zájem o diskuzi. Co by jste udělal?

      A co by jste udělal? Tedy kromě prohlášení, deklarací, rozhořčených postojů, atd. Bez legrace a sarkazmu. Mám zájem o diskuzi. Co by jste udělal?

      • flanker.jirka
        19:33 26.10.2020

        Dají se dělat kroky minimálně v diplomacii a na úrovni struktur NATO. Francie se už dává do pohybu. Podívejte se na Kanadu, když zjistili, že dodávají tureckým zbrojovkám pro ně ...Zobrazit celý příspěvek

        Dají se dělat kroky minimálně v diplomacii a na úrovni struktur NATO. Francie se už dává do pohybu. Podívejte se na Kanadu, když zjistili, že dodávají tureckým zbrojovkám pro ně klíčové komponenty, tak vývoz zatrhli.
        Když má někdo ambice pomáhat Taiwanu proti Číně, tak proti turkům to vidím lépe.
        Zrovna nám by mělo záležet na tom, aby měli i slabší státy respekt a záruku nějakých práv.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          20:15 26.10.2020

          Jaké práva Arménie jsou porušována? Právo na okupaci?

          Jaké práva Arménie jsou porušována? Právo na okupaci?

          • flanker.jirka
            20:27 26.10.2020

            Jakým právem Turecko provádí tyto útoky?

            Jakým právem Turecko provádí tyto útoky?

          • Scotty
            21:22 26.10.2020

            Jsou spojenci Ázerbájdžánu a usilují o posílení své pozice v regionu.

            Jsou spojenci Ázerbájdžánu a usilují o posílení své pozice v regionu.

          • flanker.jirka
            22:05 26.10.2020

            Scotty
            doufám, že takto nezačnete omlouvat činnost Ruska :-) Protože se to se jinde ve světě snaží také pouze o "posílení své pozice v regionu"

            Scotty
            doufám, že takto nezačnete omlouvat činnost Ruska :-) Protože se to se jinde ve světě snaží také pouze o "posílení své pozice v regionu"

          • Scotty
            23:40 26.10.2020

            To není omluva ale konstatování. Samozřejmě se o rozšiřování svého vlivu pokouší i Rusko stejně jako USA a další státy.

            To není omluva ale konstatování. Samozřejmě se o rozšiřování svého vlivu pokouší i Rusko stejně jako USA a další státy.

          • flanker.jirka
            20:03 29.10.2020

            Scotty a co třeba aby někdo turkovi připoměl toto: Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            a co třeba aby někdo turkovi připoměl toto:
            Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Grohmann
          08:58 27.10.2020

          Problém je, že to nebude fungovat. Na Rusko to nefunguje a Krym je pořád ruský. A žádný Západ nebude za Krym nebo Ukrajinu nikdy bojovat. Tenhle Váš krok má jeden nutný předpoklad ...Zobrazit celý příspěvek

          Problém je, že to nebude fungovat. Na Rusko to nefunguje a Krym je pořád ruský. A žádný Západ nebude za Krym nebo Ukrajinu nikdy bojovat.
          Tenhle Váš krok má jeden nutný předpoklad - silné armády evropských mocností. A Evropa je nejen vojensky slabá ale navíc se dále fakticky jako celek odzbrojuje.
          Takže pokud nemáme silnou, početnou a motivovanou armádu, tak si podobné "morální" postoje můžeme strčit někam. A ví to Rusko, Turecko i Západ - všichni hráči ví, že Evropa nic neudělá.
          Navíc Západ nemá už dlouho monopol na technologie, ten má ve skutečnosti už z větší míry Čína. Takže tímhle nepřátelstvím proti Turecku dosáhneme jedině užšího propojení Turecka a Číny.Skrýt celý příspěvek

          • infi
            10:10 27.10.2020

            EU ma obrovskou ekonomickou paku. Turecka ekonomika klesa kazdym dnem dolu a dolu, je obrovska inflace a nezamestnanost. Proto Erdogan dela tyto dobyvatelske vypady, aby se ...Zobrazit celý příspěvek

            EU ma obrovskou ekonomickou paku. Turecka ekonomika klesa kazdym dnem dolu a dolu, je obrovska inflace a nezamestnanost. Proto Erdogan dela tyto dobyvatelske vypady, aby se zavdecil volicum. Pokud by EU chtela, tak Turecko ekonomicky naprosto znici ve velmi kratke dobe.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            13:55 27.10.2020

            infi
            Rozhodně si nikdo nepřeje aby byl z Turecka failed state. A Evropa je asi ten poslední kdo se o něco takového bude pokoušet.

            infi
            Rozhodně si nikdo nepřeje aby byl z Turecka failed state. A Evropa je asi ten poslední kdo se o něco takového bude pokoušet.

          • Ján Paliga
            14:50 27.10.2020

            To Infi:

            Najhoršie ale je, že Turecko drží Európu za "testes".... hrozba utečencami
            Takto je zatiaľ dosiahnutý len pat....

            To Infi:

            Najhoršie ale je, že Turecko drží Európu za "testes".... hrozba utečencami
            Takto je zatiaľ dosiahnutý len pat....

          • flanker.jirka
            20:05 29.10.2020

            Scotty
            omyl, jen ať si sami vyzkouší u sebe doma, to co podporují v Iráku, Sýrii a Libyi.

            Scotty
            omyl, jen ať si sami vyzkouší u sebe doma, to co podporují v Iráku, Sýrii a Libyi.

      • PavolR
        19:38 26.10.2020

        Tak napríklad, keby BR OSN uznala Náhorný Karabach ako suverénny štát, ako v prípade Južného Sudánu alebo Východného Timoru, bolo by tam možné vyslať jednotky OSN a zatrhnúť ďalší ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak napríklad, keby BR OSN uznala Náhorný Karabach ako suverénny štát, ako v prípade Južného Sudánu alebo Východného Timoru, bolo by tam možné vyslať jednotky OSN a zatrhnúť ďalší azerbajdžanský postup. Už len tým, že sa tá myšlienka "hodí do pléna" a začnú sa zháňať podporovatelia, by vytvorilo politický tlak na Baku.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          23:27 26.10.2020

          Jižní Sudán ani Východní Timor byly odděleny na základě lokálního odporu vůči centrální moci, nedošlo tam předtím k okupaci území třetím státem. Pokud by OSN uznala Náhorní ...Zobrazit celý příspěvek

          Jižní Sudán ani Východní Timor byly odděleny na základě lokálního odporu vůči centrální moci, nedošlo tam předtím k okupaci území třetím státem.

          Pokud by OSN uznala Náhorní Karabach, povzbudila by tím invaze kdekoli na světě.
          A s podobnou logikou by pak OSN mohla uznat Donbas, Osetii, Severní Kypr, turky obsazené části Sýrie.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            01:04 27.10.2020

            oprava:
            Jižní Sudán a Východní Timor ...

            oprava:
            Jižní Sudán a Východní Timor ...

      • pks_
        20:44 26.10.2020

        Snad bychom mohli udělat to, co v v letech 1947-51 jsme udělali pro Izrael (i když naše možnosti jsou zlomkem tehdejších) a solventnost Arménie je zlomkem možností ...Zobrazit celý příspěvek

        Snad bychom mohli udělat to, co v v letech 1947-51 jsme udělali pro Izrael (i když naše možnosti jsou zlomkem tehdejších) a solventnost Arménie je zlomkem možností Izraele.

        Petříček se nedávno stavěl na stranu Arménie, jako by měl trochu prsty v tamní barevné revoluci. Za současnou situaci totiž může barevná revoluce, která způsobila odklon od Ruska a Rusko se teď chová "chladně" a domnívám se, že to "dá Arménii sežrat".

        Rusko prostě chce, aby všechny satelity viděly, jak dopadnou, pokud se přikloní k západu a proto by možná ČR měla "ukázat, že to jde i bez Ruska".

        Arménie potřebuje PVO a útočné drony.
        Pomohly by Arménii systémy RBS-70 - s dosahem až 8000m?
        Pomohly by Arménii naše rezervní KUBy?

        Cenou jsou zhoršené vztahy s Tureckem a Azerbajdžánem, který nám jistě připomene naše uznání jeho územních nároků při zatahování plynových kohoutů. Naše kroky bychom mohli koordinovat s Francií, která také nebude nečinně přihlížet - zejména kvůli významné arménské menšině (s přihlédnutím ke komunikaci Francie-Turecko). Cesta pomoci ale povede buď přes Gruzii nebo Írán. Přes Írán už jedou vlaky s technikou z Ruska, s Gruzií máme asi lepší vztahy, než s Íránem, ale Gruzie je tím konfliktem ohrožena mnohem více.

        Dalšími potenciálními státy jsou Řecko (má tam své dobrovolníky), USA (významná arménská menšina).

        Jde o čas, nabídka demokratického světa Arménii musí být srovnatelná s Ruskou nabídkou, jinak se Arménie vynuceně vrátí do područí Ruska.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      20:06 26.10.2020

      Spíš by mě zajímalo proč se angažovat na podporu středoasijské republiky se kterou nemáme žádné nadstandardní vztahy a z hlediska mezinárodního práva okupuje cizí území. Jediný ...Zobrazit celý příspěvek

      Spíš by mě zajímalo proč se angažovat na podporu středoasijské republiky se kterou nemáme žádné nadstandardní vztahy a z hlediska mezinárodního práva okupuje cizí území. Jediný racionální postoj je zůstat neutrální dokud jedna či druhá strana nezačne (ve vetší míře) páchat válečné zločiny.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        20:34 26.10.2020

        To už tady jednou bylo, když se jednalo o sudetách, co když němcům začne vadit, že je češi už 70 let okupují? Pokud si mám vybrat mezi křesťanskou a muslimskou komunitou a ...Zobrazit celý příspěvek

        To už tady jednou bylo, když se jednalo o sudetách, co když němcům začne vadit, že je češi už 70 let okupují?
        Pokud si mám vybrat mezi křesťanskou a muslimskou komunitou a kulturou, tak mám jasno.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          21:13 26.10.2020

          Tak to není podobné ani vzdáleně. No a pokud vám stačí k sympatiím jen to že prohlašují za křesťany, tak vaše volba. Mě to nestačí.

          Tak to není podobné ani vzdáleně. No a pokud vám stačí k sympatiím jen to že prohlašují za křesťany, tak vaše volba. Mě to nestačí.

          • flanker.jirka
            22:06 26.10.2020

            Tak se zajeďte podívat do Vídně nebo Bavorska, ať víte do čeho s muslimákama jdete!

            Tak se zajeďte podívat do Vídně nebo Bavorska, ať víte do čeho s muslimákama jdete!

          • Scotty
            23:27 26.10.2020

            Rozhodně nemám k muslimům nějaké sympatie, ale to ani k arménským křesťanům. Dá se říct že je mi dost jedno která strana vyhraje. Pokud tedy při tom nebude docházet k masakrům ...Zobrazit celý příspěvek

            Rozhodně nemám k muslimům nějaké sympatie, ale to ani k arménským křesťanům. Dá se říct že je mi dost jedno která strana vyhraje. Pokud tedy při tom nebude docházet k masakrům zejména civilistů.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        20:39 26.10.2020

        od kdy je Arménie a Azerbajdžán ve středu Asie, to je Slovensko také v Asii? Arménie a Azerbajdžán jsou podle různých dělení hranic počítány i za část Evropy.

        od kdy je Arménie a Azerbajdžán ve středu Asie, to je Slovensko také v Asii? Arménie a Azerbajdžán jsou podle různých dělení hranic počítány i za část Evropy.

  • PavolR
    14:05 26.10.2020

    No tak ruskí vojaci si už zriadili tábory v južnej časti arménsko-karabašských hraníc, lebo keby Azeri preťali koridor vedúci do Iránu, muselo by sa Rusko v zmysle OSKB otvorene ...Zobrazit celý příspěvek

    No tak ruskí vojaci si už zriadili tábory v južnej časti arménsko-karabašských hraníc, lebo keby Azeri preťali koridor vedúci do Iránu, muselo by sa Rusko v zmysle OSKB otvorene angažovať na strane Arménska (a nemohli by už napríklad ako "neutrálna strana" sprostredkúvať mierové rozhovory).Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      23:31 26.10.2020

      co je to arménsko-karabašská hraníce?
      pokud vím tak arménie s karabachem nesousedí

      co je to arménsko-karabašská hraníce?
      pokud vím tak arménie s karabachem nesousedí

      • PavolR
        08:38 27.10.2020

        S Náhorným Karabachom nie, ale inak je súčasťou Karabachu aj časť medzi NK a Arménskom, ba dokonca i južný cíp Arménska sa ešte geograficky ráta ku Karabachu.

        S Náhorným Karabachom nie, ale inak je súčasťou Karabachu aj časť medzi NK a Arménskom, ba dokonca i južný cíp Arménska sa ešte geograficky ráta ku Karabachu.

  • UnionPacific
    14:03 26.10.2020

    Veľmi ma sklamal postoj Izraela. Arméni sú v podobnej pozícií ako kedysi Židia, sám Hitler sa inšpiroval v genocíde Arménov avšak Izrael podporuje Azerbajdžan a vlastne aj Turecko, ...Zobrazit celý příspěvek

    Veľmi ma sklamal postoj Izraela. Arméni sú v podobnej pozícií ako kedysi Židia, sám Hitler sa inšpiroval v genocíde Arménov avšak Izrael podporuje Azerbajdžan a vlastne aj Turecko, no a genocídu Arménov dodnes neuznali (!).Zrejme sa chcú odvďačiť za tých pár storočí čo bol dnešný Izrael pod osmanskou správou.
    To že Rusko nepomôže nikoho neprekvapí, oni " pomáhajú" len tam kde im z toho niečo kvapne a Azerbajdžan za zbrane lepšie platí, kdežto Arménom ich musia dávať zadarmo. Nie tak dávno tu bol článok o tom ako Putin a jeho KGB grupa našla v srdci Ježiša a pravoslávie práve v Rusku prežíva zlatý vek.Teraz vidíme ako to je z ich kresťanskými hodnotami . Budem držať palce aby im do toho Chrámu Ozbrojených síl trafil meteorit.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      14:40 26.10.2020

      A jak pomůže Slovensko? ...izraeli se to vrátí i s úroky, Erdogan už začal prohlašovat, že Jeruzalém je turecký. Tak že je to jen otázkou času, kterého mají vzhledem k neschopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      A jak pomůže Slovensko?
      ...izraeli se to vrátí i s úroky, Erdogan už začal prohlašovat, že Jeruzalém je turecký. Tak že je to jen otázkou času, kterého mají vzhledem k neschopnosti ostatních v EU a NATO dostatek.Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        15:43 26.10.2020

        Slovensko nijak. Naša prezidentka a premiér sú proislamskí. A my slováci sme taký národ že zradíme aj najbližšieho spojenca ako vy Češi dobre viete. Áno, Slováci by Krista ...Zobrazit celý příspěvek

        Slovensko nijak. Naša prezidentka a premiér sú proislamskí. A my slováci sme taký národ že zradíme aj najbližšieho spojenca ako vy Češi dobre viete. Áno, Slováci by Krista zniesli s kríža ale aby si odpustili dovolenku v Turecku, tak to nie.Skrýt celý příspěvek

        • butters
          19:09 26.10.2020

          Ty mas chlapce v hlave dobry gulas. Pozdravujem cloveka co ta musi rano obuvat.

          Ty mas chlapce v hlave dobry gulas. Pozdravujem cloveka co ta musi rano obuvat.

    • PavolR
      17:40 26.10.2020

      Izrael hlavne potrebuje nejako "dať dole" Irán, v ktorom žije asi 20M Azerov (1/4 obyvateľstva). Tí sa teraz už takmer mesiac dívajú, ako ich bratia (žijúci v krajine, kde im ...Zobrazit celý příspěvek

      Izrael hlavne potrebuje nejako "dať dole" Irán, v ktorom žije asi 20M Azerov (1/4 obyvateľstva). Tí sa teraz už takmer mesiac dívajú, ako ich bratia (žijúci v krajine, kde im nekecajú do života duchovní) slávne porážajú svojich nepriateľov, čo v nich s veľkou pravdepodobnosťou vyvoláva hrdosť.
      Prečo tento konflikt vypukol práve teraz, mesiac pred prezidentskými voľbami v USA? Existujú podozrenia, že by Trump tesne pred voľbami chcel rozpútať vojnu s Iránom, aby sa zviezol na vlne amerického vlastenectva ...Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        18:59 26.10.2020

        Už jsem se bál, že v tom Trump nebude mít prsty. Díky tobě teď vím, že svět je v pořádku. Díky.

        Už jsem se bál, že v tom Trump nebude mít prsty. Díky tobě teď vím, že svět je v pořádku. Díky.

      • mudry.udrzbar
        16:23 29.10.2020

        tak to je riadny ulet, Iran to mas sice pod oknami, ale urcite sa do konfliktu nebude vojensky zapojovat. Myslienka, ze o N.Karabach budu bojovat Iran a USA je teda riadny ulet :D

        tak to je riadny ulet, Iran to mas sice pod oknami, ale urcite sa do konfliktu nebude vojensky zapojovat. Myslienka, ze o N.Karabach budu bojovat Iran a USA je teda riadny ulet :D

  • Arccos
    14:01 26.10.2020

    Málokdo z nás má dostatek informací a znalostí tohoto regionu a nezná dostatečně ani Armény , ani Azery. Je tak těžké podoudit, kdo je víc v právu. Je ale potvrzeným faktem, že za ...Zobrazit celý příspěvek

    Málokdo z nás má dostatek informací a znalostí tohoto regionu a nezná dostatečně ani Armény , ani Azery. Je tak těžké podoudit, kdo je víc v právu.
    Je ale potvrzeným faktem, že za Azerbajdžánem stojí Turecko, a že na straně Azerbajdžánu bojují islamistické skupiny, dokonce prý dřívější (a možná i dnešní) přívrženci ISIL. V televizních repotážích byly zcela jasně rozeznatelné skupiny, co pořvávají "Alláh akbar".
    A pokud někde na bojišti něco takového uslyším, vím, kterým směrem mířit.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    14:01 26.10.2020

    Mimochodem na Erdoganovi je vidět kam až vede současná evropská sterilní hyperorektnost a předposranost. Erdogan čachruje v Sýrii, Lybii, Azerbajdžánu. Vrtá si v moři kde chce, kde ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem na Erdoganovi je vidět kam až vede současná evropská sterilní hyperorektnost a předposranost. Erdogan čachruje v Sýrii, Lybii, Azerbajdžánu. Vrtá si v moři kde chce, kde komu vyhrožuje, francouzkého prezidenta posílá do blázince..
    Přitom by bylo tak jednoduché ho dostat na kolena. Stačily by pořádné ekonomické sankce a podpora Kurdům. A Turecku by hrozil reálný rozpad.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      14:42 26.10.2020

      ekonomické sankce na Turecko by nejspíše přinesly odvetu v uvolnění hranic pro uprchlíky a nepokoje v Německu a Francii, kde má Turecko na muslimáky velký vliv.

      ekonomické sankce na Turecko by nejspíše přinesly odvetu v uvolnění hranic pro uprchlíky a nepokoje v Německu a Francii, kde má Turecko na muslimáky velký vliv.

    • Pauli
      15:00 26.10.2020

      A mezitím byl minulý týden v Turecku u Erdogana Stolenberg ujišťovat ho, že je fakt kámoš!

      A mezitím byl minulý týden v Turecku u Erdogana Stolenberg ujišťovat ho, že je fakt kámoš!

    • Scotty
      20:18 26.10.2020

      Pokud se Turecko ekonomicky položí kam myslíte že půjdou ti uprchlíci na jeho území? Potom by je ani nemuseli k hranicím svážet autobusy.

      Pokud se Turecko ekonomicky položí kam myslíte že půjdou ti uprchlíci na jeho území? Potom by je ani nemuseli k hranicím svážet autobusy.

      • Luky
        20:58 26.10.2020

        Nechápu, odkud se bere představa, že hranice nejde hájit. Dala se hájit 40 let s čokly a záklaďáky. Teď by miliardy Evropanů nedokázaly uhájit krátkou hranici s Tureckem nebo ...Zobrazit celý příspěvek

        Nechápu, odkud se bere představa, že hranice nejde hájit.

        Dala se hájit 40 let s čokly a záklaďáky. Teď by miliardy Evropanů nedokázaly uhájit krátkou hranici s Tureckem nebo kousek moře? V době EO systémů s dosahem desítek kilometrů?
        Proč by nám měl někdo diktovat a vydírat nás?
        Problém není uhájit hranici. Problém je vykopat z velení NATO zrádce, kteří dlouhodobě podporují džihád. Ano tlemí se na nás odden z televizních obrazovek a čůrá blahem, kdo si s nimi podá ruku.
        Po revoluci se v naší společnosti rozmohly kdejaké lekce asertivity, duševní hygieny, souladu myšlení a činů a různé další motivační sračky (neříkám že nemůžou fungovat). A přitom institucionální pilíře žijou v totálním schizmatu a pak se diví, že ztrácí důvěru.....Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          21:39 26.10.2020

          No, na železnou oponu byly pravidelně dělané nájezdy zoufalých zápaďáků kteří si nepřáli nic jiného než se dostat na druhou stranu.

          No, na železnou oponu byly pravidelně dělané nájezdy zoufalých zápaďáků kteří si nepřáli nic jiného než se dostat na druhou stranu.

          • Luky
            21:51 26.10.2020

            A o tom byla řeč? Spíš o prostupnosti. Hele ty bys byl první, kdo bude burcovat k činům, odhodlání a strašit hypotetickým obsazením Pobaltí Rusáky. Protože tak to má naše AČR ...Zobrazit celý příspěvek

            A o tom byla řeč?
            Spíš o prostupnosti. Hele ty bys byl první, kdo bude burcovat k činům, odhodlání a strašit hypotetickým obsazením Pobaltí Rusáky. Protože tak to má naše AČR definované Anglosasy v doktríně. Najdeš spoustu argumentů proč budovat těžké jednotky, že jeden tankový prapor přispívá k funkční kolektivní obraně a podobně. V zásadě nic proti. Ale když přijde na vztah k Turkům a migraci neozbrojených ubožáků, řešení to nemá? Musí se kývat na to co si Turek vydupe? Ale no ták.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            23:11 26.10.2020

            Nemá to řešení při kterém by nebylo zabito mnoho lidí. Zkrátka pro všechny je lepší pokud uprchlíci zůstanou tam kde momentálně jsou, tedy v Turecku. A Turci se o ně budou schopní ...Zobrazit celý příspěvek

            Nemá to řešení při kterém by nebylo zabito mnoho lidí. Zkrátka pro všechny je lepší pokud uprchlíci zůstanou tam kde momentálně jsou, tedy v Turecku. A Turci se o ně budou schopní alespoň nějak postarat. To aby Turecko jako stát zkolabovalo si opravdu nikdo nepřeje.Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            14:58 28.10.2020

            Mnoho lidí by umřít nemuselo, lidé nejsou sebevrazi. Když by viděli, že to nemá smysl, nikam by se netlačili. Stačí nevydávat zmatené signály. Takže tady máš strach z obětí (a ...Zobrazit celý příspěvek

            Mnoho lidí by umřít nemuselo, lidé nejsou sebevrazi. Když by viděli, že to nemá smysl, nikam by se netlačili. Stačí nevydávat zmatené signály.
            Takže tady máš strach z obětí (a obhajuješ servilitu vůči Turkům), ale ty jiné oběti bereš za nutné zlo.
            Problém je, že třeba co dělá šéf NATO je jasný pozitivní vzkaz Turecku. A takových je mnohem víc. Zmiňuješ hned zhroucení Turecka, ale to co dělá NATO není ani pokárání.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:28 28.10.2020

            tak diskuze začala s tím že jen třeba dostat Turky na kolena. Já říkám že by to způsobilo mnohem víc problémů než vyřešilo. Pokud jsou lidé zoufalí a nemají moc co ztratit tak se ...Zobrazit celý příspěvek

            tak diskuze začala s tím že jen třeba dostat Turky na kolena. Já říkám že by to způsobilo mnohem víc problémů než vyřešilo.
            Pokud jsou lidé zoufalí a nemají moc co ztratit tak se budou pochopitelně tlačit tam kde očekávají lepší život. Pokud by se Turecko zhroutilo potom by se do Evropy vydali ne jen Syrští uprchlíci, ale i samotní Turci. Zabránit by tomu šlo pouze za použití extrémních prostředků. Na něco takového není nikdo v Evropě připraven, tak to prostě je.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        08:56 27.10.2020

        Scotty
        nepůjdou nikam, když budou vědět, že nejsou vítáni a bude je čekat trest a zpětný výkop za Bospor.

        Scotty
        nepůjdou nikam, když budou vědět, že nejsou vítáni a bude je čekat trest a zpětný výkop za Bospor.

        • Scotty
          09:05 27.10.2020

          Rozhodně ne bez velkého krveprolití a střílet na neozbrojené není rozhodně něco na co by se většina vojáků nebo policajtů nějak těšila. Samozřejmě je možnost zformovat nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

          Rozhodně ne bez velkého krveprolití a střílet na neozbrojené není rozhodně něco na co by se většina vojáků nebo policajtů nějak těšila. Samozřejmě je možnost zformovat nějaké magory, kterým je to jedno, do novodobých SS. Otázka zní opravdu to chceme? Není lepší strategie udržet je tam kde jsou teď?Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            20:48 28.10.2020

            Co se to tu snažíš sugerovat....jsou snad magoři vojáci, kteří stráží vojenské objekty a sklady munice? Může si tam každý zajít pro semtex, protože by chtěl? Ne, každý musí ...Zobrazit celý příspěvek

            Co se to tu snažíš sugerovat....jsou snad magoři vojáci, kteří stráží vojenské objekty a sklady munice? Může si tam každý zajít pro semtex, protože by chtěl?
            Ne, každý musí počítat, že když tam půjde krást, může to koupit.
            Existuje celá řada hranic kam se nesmí. A když se tam nesmí, vymáhá se to, tak tam nikdo neleze. Tak je to jednoduchý.
            Kdybychom místo podpory džihádu v Sýrii a uvalovaní sankcí pomáhali vytvářet lepší životní podmínky, žádní uprchlíci nebudou. Kdyby se na základě vylhaných záminek nepřiléval oheň v Afgánu, nikdo od tamta zdrhat taky nebude. Je toho spousta... a taky tvrdit, že se nedá bránit hranice je alibismus.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    13:45 26.10.2020

    Článku není co vytknout, přesně vystihuje tragickou situaci Arménie. Bez Karabachu z Arménie zbyde jen malé beznadějné ghetto, ze všech stran sevřené nepřátelskými státy. A bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Článku není co vytknout, přesně vystihuje tragickou situaci Arménie. Bez Karabachu z Arménie zbyde jen malé beznadějné ghetto, ze všech stran sevřené nepřátelskými státy. A bude jen otázkou času kdy se Azeři a Turci rozhodnou spojit, čili obsadit arménskou enklávu oddělující Nachičevan, bez Karabachu je absolutně neubránitelná. Mezinárodní reakce by byla jen diplomatická, které by se duo Erdogan-Alijev velmi zasmálo.
    Jestli Azeři Karabach dobijí, tak samozřejmě odtud všichni Arméni utečou, nebudou čekat na to co s nimi Azeři udělají, ostatně už se objevila fotka arménských zajatců s uřízlou hlavou. Azeři se budou moct vrátit, ale Arméni už nikdy nikam, další etnická čistka.
    Jedinou nadějí je morálka samotných Arménů, vědí že bojují na život a na smrt a pak myslím podpora a lobbing arménské diaspory. Po celém světě je neuvěřitelně semknutá a pro svojí původní vlast dýchají po mnoho generací. V USA, Rusku a Francii jsou miliony Arménů, mnoho jich má vliv a peníze. Třeba i Sergej Lavrov má arménské kořeny. I v ruské armádě čekám velké sympatie k Arménům a tlak od ní na vedení státu ji pomoci.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      14:11 26.10.2020

      " I v ruské armádě čekám velké sympatie k Arménům a tlak od ní na vedení státu ji pomoci." Obávam sa, že opak je pravdou ... Prvotne to síce tak mohlo vyzerať, ale dnes už na ...Zobrazit celý příspěvek

      " I v ruské armádě čekám velké sympatie k Arménům a tlak od ní na vedení státu ji pomoci."

      Obávam sa, že opak je pravdou ... Prvotne to síce tak mohlo vyzerať, ale dnes už na Arménsko vedené Pašinjanom v ruských médiách píšu len v zlom. Kresťan, nekresťan ....

      K tým fotkám s odrezanou hlavou by som zatiaľ bol veľmi opatrný. Skôr sa mi zdá, že sa mala vyvolať iba o akcelerácia konfliktu... Čas ale ukáže pravdu.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    13:39 26.10.2020

    Ostuda je, že i přes embargo se do Azerbajdžánu dostala technika z Čech, včetně houfnic Dana

    Ostuda je, že i přes embargo se do Azerbajdžánu dostala technika z Čech, včetně houfnic Dana

    • otecko
      16:38 26.10.2020

      To máte nepřesné informace, embargo nebylo, bylo pouze doporučení MZO a OBSE, A z ČR se dostaly letecky repasované DANy do Izraele, kde na ně během 2 dnů něco strčili (asi ...Zobrazit celý příspěvek

      To máte nepřesné informace, embargo nebylo, bylo pouze doporučení MZO a OBSE, A z ČR se dostaly letecky repasované DANy do Izraele, kde na ně během 2 dnů něco strčili (asi systémy řízení palby) pak se dostaly letecky zpět na Slovensko a pak, po kompletaci letecky do Azerbajdžánu... Vše "lege artis", prosím! Jen to evidentně nebylo etické, což všem nikoho ze zúčastněných netrápilo a netrápí.
      Arméni si ovšem genocidu svého národa nezaslouží a nechápu světové společenství, že tomu jen přihlíží, je to asi proto, že se jedná o křesťany, protože kdyby se jednalo o muslimy, už by se angažovaly všechny muslimské státy Zálivu . Západ, křesťané se prostě slimáků bojí a navíc, neumí držet při sobě! Se zmůžeme jen na nóty, petice a pohoršení, stejně jako za politiky Appeasementu ve třicátých letech!Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    13:26 26.10.2020

    Ak hovoríme o cite a rozume, tak ten rozum rozdeľme na ekonomické a politické záujmy. Z hľadiska ekonomických záujmov je samozrejme Azerbajdžan pre ČR/SR a celkovo EÚ rozhodne ...Zobrazit celý příspěvek

    Ak hovoríme o cite a rozume, tak ten rozum rozdeľme na ekonomické a politické záujmy. Z hľadiska ekonomických záujmov je samozrejme Azerbajdžan pre ČR/SR a celkovo EÚ rozhodne zaujímavejším partnerom. Horšie je to ak to berieme z hľadiska politických záujmov. Azerbajdžan je totiž Turecká kolónia a prípadne víťazstvo a posilnenie Azerbajdžanu je víťazstvom a posilnením Turecka o čo Európa a ani Rusko rozhodne nestojaSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2