Náhrada vozidel Humvee: JLTV již příští rok

AM General BRV-O
AM General BRV-O / AM General

Na výstavě AUSA 2014 (Association of the United States Army 2014) američtí armádní představitelé přinesli další podrobnosti o programu JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). I přes rozpočtové škrty, program JLTV pokračuje podle plánů. 

V americké armádě (U.S. Army) slouží okolo 157 000 klasických vozidel HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) známých pod přezdívkou Humvee (Humr). U americké námořní pěchoty (U.S. Marine Corps) pak nalezneme 15 600 vozidel Humvee.

Vozidla vznikající v rámci programu JLTV nahradí třetinu vozového parku ikonických Humvee, jak u armády, tak námořní pěchoty. Americká armáda plánuje nakoupit 49 000 vozidel a námořní pěchota 5500 vozidel JLTV.

V současné době o úspěch v programu JLTV soutěží tři týmy: Lockheed Martin nabízí vozidlo JLTVAM General BRV-O a Oshkosh L-ATV. Každý z výrobců dodal minulý rok v létě k testování 22 prototypů.

Stručně řečeno, cílem programu JLTV je skloubit dva protichůdné požadavky – odolnost a nízkou hmotnost (nízkou spotřebu). Podle armádních představitelů vozidla JLTV, při podobné hmotnosti jako Humvee, musí disponovat balistickou odolností jako mnohem těžší vozidla MRAP (Mine Resistant Ambush Protected).

Podle zprávy Kongresové výzkumné služby CRS (Congressional Research Service) z roku 2013, program JLTV (výzkum, vývoj a pořízení vozidel) přijde americké daňové poplatníky na 23 miliard dolarů, nebo 400 000 dolarů za vozidlo. Armádní představitelé však věří, že se jim podaří stlačit cenu na 250 000 dolarů (5 375 000 Kč) za vozidlo.

V následující dnech začne další fáze programu JLTV, na jejímž konci armáda a námořní pěchota pošle zúčastněným firmám oficiální žádost o návrh RFP (Request For Proposals).

„Jsme si jisti, že tyto návrhy budou menší, než kolik je odhadovaná jednotková cena," říká plukovník John Cavedo, manažer programu JLTV pro armádu a námořní pěchotu. Podle Caveda je rozdíl v cenách (250 vs. 450 000 dolarů) způsoben „různými metodami pro analýzu nákladů."

Jednotlivá auta testují američtí vojáci a mariňáci od začátku záři 2013. Auta najela v nejrůznějších podmínkách tisíce kilometrů. Již dříve bylo provedeno na 400 testů balistické odolnosti vozidel.

Armáda plánuje dokončit testování vozidel během příštího roku s tím, že výherce (teoreticky i více výherců) vybere v polovině roku 2015. Výherce musí do konce roku 2018 v rámci počáteční výrobní série LRIP (Low Rate Initial Production) dodat 2000 vozidel.

Plná sériová výroba se rozběhne v roce 2018. Dodávky pro obě složky Ozbrojených sil Spojených státu skončí v roce 2030.

Ovlivní nějak armádní škrty program JLTV? „JLTV je teď pro nás nejvyšší prioritou, takže není v současné době v hledáčku, ale nevím, jak velké škrty budou," říká Cavedo. „Současný rozpočet vypadá dobře. Poté ale nemohu říct, nemůžu garantovat nic jiného, protože nemám tušení, jaký bude náš rozpočet."

Zdroj: DoD BUZZ

Nahlásit chybu v článku


Související články

ACV 1.1: Obojživelný transportér pro námořní pěchotu

Sympozium Modern Day Marine představilo veřejnosti aktuální modernizační projekty americké námořní ...

DAGOR : Vozidlo pro speciální operace

Americká firma Polaris Defense na výstavě AUSA 2014 (Association of the United States Army 2014) ...

Force 2025: Blízká budoucnost U.S. Army

Americká armáda (U.S. Army) zahájila v tomto roce práci na koncepci Force 2025. Koncepce řeší podobu ...

U.S. Army řeší nástupce obrněných vozidel

Americká armáda (U.S. Army) stojí před rozsáhlou modernizací své obrněné techniky. V rámci programu ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Odpadlik07
  14:54 15.05.2015

  české armádě by tato vozidla taky neuškodila

  české armádě by tato vozidla taky neuškodila

 • Laci
  16:32 14.12.2014

  "...známých pod přezdívkou Humvee (Humr)"

  Humr? Are you fu**ing kidding me??? :D

  "...známých pod přezdívkou Humvee (Humr)"

  Humr? Are you fu**ing kidding me??? :D

Načítám diskuzi...