Nájezd elitní jednotky Navy SEAL Team 6 na Jemen

Foto: Členové Navy SEAL při výcviku; ilustrační foto / Public domain
Členové Navy SEAL při výcviku / Public domain 

V noci ze sobotu na neděli elitní jednotka Navy SEAL Team 6 provedla úspěšnou aeromobilní operaci na velitelství Al-Kajdy v Jemenu. V následné přestřelce byl zabit jeden člen Navy SEAL a další tři vojáci v boji utrpěli zranění. Americká námořní pěchota přišla také o jeden konvertoplán MV-22 Osprey.

Útok byl veden na velitelství Al-Kajdy (v nejmenované vesnici) v provincii Bajda v Jemenu. Podle Bílého domů vojáci při útoku zabili tři vedoucí členy Al-Kajdy a získali důležité informace o operacích Al-Kajdy v Evropě i jinde.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis uvedl, že získané materiály umožní “hlubší vhled do plánování skupiny (Al-Kajdy - pozn. red.).”

“Jedna se o další ze série agresivních kroků proti teroristickým plánovačům v Jemenu a ve světě. Podobné operace poskytují zpravodajské informace o logistice, rekrutování a financování Al-Kajdy,” uvedlo v tiskovém prohlášení Velitelství USA pro Blízký a Střední východ CENTCOM (U.S. Central Command).

“Al-Kajda je pravděpodobně silnější v Jemenu, než v jakékoliv jiné zemi. Spojené státy zde v minulých třech letech intenzivně působily z lodí, vzduchu a pomocí dronů poté, co se obnovilo jádro Al-Kajdy v Jemenu,” citovala nejmenovaného důstojníka stanice NBC News.

Útok řídlo Společně velitelství pro speciální operace JSOC (Joint Special Operations Command). Podle prvních informací k akci dal souhlas ještě Barack Obama. Avšak podle NBC News, která se odvolává na nejmenovaného staršího důstojníka, akce byla schválena pouze administrativou Donalda Trumpa.

Útok byl veden z americké základny Camp Lemonnier v africkém Džibutsku. Vzdálenost vzdušnou čarou mezi americkou základnou Camp Lemonnier a středem provincie Bajda je 400 km. Operaci podporovala výsadková loď USS Makin Island (LHD-8) - ta vyslala do oblasti konvertoplán MV-22 Osprey, který měl evakuovat mrtvého člena Navy SEAL a další zraněné vojáky.

Vzdušné krytí zajišťovaly drony MQ-9 Reaper a vrtulníky, pravděpodobně bitevní AH-1 Cobra z lodi USS Makin Island.

Průběh operace Pentagon nekomentoval. Britský deník The Independent ale citoval nejmenovaného obyvatele z oblasti: “Operace začala za úsvitu, když drony bombardovaly dům Abdula al-Dhahaba (jeden ze zabitých vedoucích členů Al-Kajdy - pozn. red.) a vrtulníky začaly vysazovat výsadkáře, kteří zabili každého uvnitř. Ozbrojenci pak zahájili palbu na vojáky USA, kteří opustili oblast. Vrtulníky pak začaly útočit na ozbrojence a na mnoho domů, což vedlo k velkému počtu obětí.”

Při akci byl při přistání ztracen evakuační konvertoplán MV-22 Osprey. Během tvrdého přistání byli zranění tři členové posádky, z toho jeden vážně. Zraněnou posádku i členy Navy SEAL 6 následně vyzvedl jiný Osprey.

Poškozený konvertoplán následně zničila americká vojenská letadla. “Letadlo bylo po přistání neschopné letu, bylo proto úmyslně na místě zničeno,” uvedlo velitelství CENTCOM.

Mrtvým členem Navy SEAL je William "Ryan" Owens (36). Další tří členové Navy SEAL byli v přestřelce zraněni. Owens narukoval do námořnictva v roce 1998 a získal řadu ocenění a vyznamenání, včetně dvou bronzových hvězd a označení bojové “V” (Combat "V") za srdnatost a hrdinnost v boji.


Reportáž FOX News o útoku na Jemen.

“Toto ráno jsou Američané zarmouceni zprávou, že život hrdinného příslušníka ozbrojených sil byl ztracen během našeho útoku proti ďábelskému radikálnímu islámskému terorismu,” uvedl Donald Trump v prohlášení. Podle Trumpa však byl útok úspěšný a vojáci se zmocnili cenných dokumentů.

Při útoku členové Navy SEAL Team 6 zabili 14 ozbrojenců, včetně tří vůdců a několika ženských bojovnic. Podle amerického deníku The San Diego Union Tribune byli zabití vůdcové identifikování jako Abdul al-Dhahab, Sultan al-Dhahab a Seif al-Nims.

“Do bojů se zapojilo mnoho ženských bojovnic,” uvedl Davis s tím, že vojáci viděli běžet ženy na palebné posty, když se vojáci blížili k velitelství.

Al-Kajda většinou ženy používá jen pro podpůrné role nebo jako sebevražedné útočnice. Samotná Al-Kajda ale již dříve informovala o probíhajícím bojovém výcviku žen.

Podle jemenských informací (ty však není nijak možné ověřit, ani posoudit pravdivost) při útoku celkově zemřelo 30 lidí, včetně 14 ozbrojenců. Podle Davise Pentagon stále vyhodnocuje, kolik bylo při útoku zabito civilistů.

Při útoku byla zatřelena také osmiletá Nawar al-Awlaki (rozená Američanka), dcera v Americe narozeného teroristy a vůdce Al-Kajdy Anwara al-Awlakiho (zabitý v roce 2011). Podle britského deníku The Independent byla Nawar Al-Awlaki zasažena do krku a po dvou hodinách vykrvácela.

Zdroj:The San Diego Union Tribune, USNI News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Boj o ropu a útok na americké lodě v Jemenu

Americké lodě pohybující se v Rudém moři se staly terčem útoku protilodních střel odpálených z Jemenu. V odpovědi na útok americké lodě zničily tři jemenské pobřežní radarové stanoviště. Pokračuje tak ...

Jemen a nenápadná válka na Arabském poloostrově

„Arabia felix“, neboli „Šťastná Arábie“ je jižní území Arabského poloostrovu. Ovšem v současné době je realita jiná a nazvat ji „Šťastnou Arábií“ dnes opravdu nelze. V Jemenu, který spadá právě do oné ...

Ministr obrany USA "šílený pes" James Mattis

James Mattis absolvoval slyšení před senátní komisí, která ho schválila pro post ministra obrany USA. Slyšení se dotklo priorit obranné politiky USA, včetně zbrojních kontraktů a vztahů ke spojencům.

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou pro vstup do této jednotky je úspěšné absolvování výběrového řízení, které je organizováno dvakrát ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • liberal shark
  16:08 04.02.2017

  Válka je zmatek a náhoda. Perfektní operace beze ztrát je iluze. Hlavně že se podařilo získat ty zpravodajské materiály.

 • RiMr71
  17:24 02.02.2017

  ...no jestli pozůstalí dostali od nebožtíka nějaký základní výcvik, tak by to taky mohlo být poslední alahuakbar v teroristově životě... :)

 • Englbert
  15:25 02.02.2017

  Snad to jméno padlého je smyšlené. Měl bych docela obavu, že na pozůstalé v USA by mohl zaútočit nějaký islamista, či přímo terorista.

 • danny
  14:09 02.02.2017

  Je pravda, že tři zranění v boji, jeden mrtvý, tři zranění při pádu letadla a zničený stroj nepůsobí jako výsledek úspěšné operace s hladkým průběhem.
  Ale celý konstrukt, který proběhl médii, včetně hodinu krvácející osmileté holčičky mi nápadně připomíná zpracování reportáží z Aleppa a podobně, minimálně metoda použitá pro vykreslení negativního obrazu Trumpa, co by strůjce debaklu, je hodně podobná, jako metody použité pro prezentaci Assada jako krvelačného hrdlořeza.
  Docela mě pobavil akcent na ženské bojovníky a mnoho žen, které s vysokou mírou pravděpodobnosti běžely k palpostům. To bude patrně hrát klíčovou roli při vykazování ztrát civilistů vs. ozbrojenců..

 • palo satko
  12:14 02.02.2017

  niko,

  pokial by si to čital až do konca, tak otca to dievčatka dal zabit Obama v roku 2011. Mrtvi nevychovavaju.

 • Strategist
  09:27 02.02.2017

  dusan: sadama podporoval v 80 letech skoro celý svět, protože proti silně islamistickému iránu byl sadam vyborná protipáka.

 • dusan
  20:48 01.02.2017

  niko

  To by sme museli vedieť viac. Každá strana si bude hovoriť svoje. Faktom je, že teroristi si z princípu nerobia starosti s civilistami ... ale pravdou je i to, že v Jemene sa podarilo Amíkom pár "prúserov", kedy pre tú čo inú príčinu (nie úmyselne) zabili miesto teroristov len nevinných civilistov .... a nie veľmi to chceli uznať ... a v rámci "protitororistického boja" v Jemene pred cca desiatimi rokmi podporovali každého kto sa aspoň tváril, že bojuje proti terorizmu .... a často to bola len iná čvarga, ktoré zneužívala situáciu ako získať peniaze, zbrane, výcvik .... a zbaviť sa nie teroristov ale "nepohodlných" z toho či onoho dôvodu.
  Stačí sa spomenúť, že v 80-tich rokoch podporovali Amíci i takého Saddáma .... a ako to dopadlo ....

 • niko
  19:48 01.02.2017

  Je samozrejme velmi zle, ked pri utoku SEALS zahynulo 8 rocne dievcatko. Z mojho pohladu su ale za jeho smrt definitivne zodpovedni jeho rodicia, ktori vychovavaju svoje dieta v teroristickom treningovom tabore, medzi ozbrojenymi nasilnikmi 7000 km od jeho rodiska.

 • niko
  19:42 01.02.2017

  pepos: ano

 • tom75
  19:37 01.02.2017

  Luky v zajmu demokrace se ter.organizace muze zmenit na umirnrnou opozici a tu uz lze podporovat

Stránka 1 z 4