Nájezd elitní jednotky Navy SEAL Team 6 na Jemen

Foto: Členové Navy SEAL při výcviku; ilustrační foto / Public domain
Členové Navy SEAL při výcviku / Public domain 

V noci ze sobotu na neděli elitní jednotka Navy SEAL Team 6 provedla úspěšnou aeromobilní operaci na velitelství Al-Kajdy v Jemenu. V následné přestřelce byl zabit jeden člen Navy SEAL a další tři vojáci v boji utrpěli zranění. Americká námořní pěchota přišla také o jeden konvertoplán MV-22 Osprey.

Útok byl veden na velitelství Al-Kajdy (v nejmenované vesnici) v provincii Bajda v Jemenu. Podle Bílého domů vojáci při útoku zabili tři vedoucí členy Al-Kajdy a získali důležité informace o operacích Al-Kajdy v Evropě i jinde.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis uvedl, že získané materiály umožní “hlubší vhled do plánování skupiny (Al-Kajdy - pozn. red.).”

“Jedna se o další ze série agresivních kroků proti teroristickým plánovačům v Jemenu a ve světě. Podobné operace poskytují zpravodajské informace o logistice, rekrutování a financování Al-Kajdy,” uvedlo v tiskovém prohlášení Velitelství USA pro Blízký a Střední východ CENTCOM (U.S. Central Command).

“Al-Kajda je pravděpodobně silnější v Jemenu, než v jakékoliv jiné zemi. Spojené státy zde v minulých třech letech intenzivně působily z lodí, vzduchu a pomocí dronů poté, co se obnovilo jádro Al-Kajdy v Jemenu,” citovala nejmenovaného důstojníka stanice NBC News.

Útok řídlo Společně velitelství pro speciální operace JSOC (Joint Special Operations Command). Podle prvních informací k akci dal souhlas ještě Barack Obama. Avšak podle NBC News, která se odvolává na nejmenovaného staršího důstojníka, akce byla schválena pouze administrativou Donalda Trumpa.

Útok byl veden z americké základny Camp Lemonnier v africkém Džibutsku. Vzdálenost vzdušnou čarou mezi americkou základnou Camp Lemonnier a středem provincie Bajda je 400 km. Operaci podporovala výsadková loď USS Makin Island (LHD-8) - ta vyslala do oblasti konvertoplán MV-22 Osprey, který měl evakuovat mrtvého člena Navy SEAL a další zraněné vojáky.

Vzdušné krytí zajišťovaly drony MQ-9 Reaper a vrtulníky, pravděpodobně bitevní AH-1 Cobra z lodi USS Makin Island.

Průběh operace Pentagon nekomentoval. Britský deník The Independent ale citoval nejmenovaného obyvatele z oblasti: “Operace začala za úsvitu, když drony bombardovaly dům Abdula al-Dhahaba (jeden ze zabitých vedoucích členů Al-Kajdy - pozn. red.) a vrtulníky začaly vysazovat výsadkáře, kteří zabili každého uvnitř. Ozbrojenci pak zahájili palbu na vojáky USA, kteří opustili oblast. Vrtulníky pak začaly útočit na ozbrojence a na mnoho domů, což vedlo k velkému počtu obětí.”

Při akci byl při přistání ztracen evakuační konvertoplán MV-22 Osprey. Během tvrdého přistání byli zranění tři členové posádky, z toho jeden vážně. Zraněnou posádku i členy Navy SEAL 6 následně vyzvedl jiný Osprey.

Poškozený konvertoplán následně zničila americká vojenská letadla. “Letadlo bylo po přistání neschopné letu, bylo proto úmyslně na místě zničeno,” uvedlo velitelství CENTCOM.

Mrtvým členem Navy SEAL je William "Ryan" Owens (36). Další tří členové Navy SEAL byli v přestřelce zraněni. Owens narukoval do námořnictva v roce 1998 a získal řadu ocenění a vyznamenání, včetně dvou bronzových hvězd a označení bojové “V” (Combat "V") za srdnatost a hrdinnost v boji.


Reportáž FOX News o útoku na Jemen.

“Toto ráno jsou Američané zarmouceni zprávou, že život hrdinného příslušníka ozbrojených sil byl ztracen během našeho útoku proti ďábelskému radikálnímu islámskému terorismu,” uvedl Donald Trump v prohlášení. Podle Trumpa však byl útok úspěšný a vojáci se zmocnili cenných dokumentů.

Při útoku členové Navy SEAL Team 6 zabili 14 ozbrojenců, včetně tří vůdců a několika ženských bojovnic. Podle amerického deníku The San Diego Union Tribune byli zabití vůdcové identifikování jako Abdul al-Dhahab, Sultan al-Dhahab a Seif al-Nims.

“Do bojů se zapojilo mnoho ženských bojovnic,” uvedl Davis s tím, že vojáci viděli běžet ženy na palebné posty, když se vojáci blížili k velitelství.

Al-Kajda většinou ženy používá jen pro podpůrné role nebo jako sebevražedné útočnice. Samotná Al-Kajda ale již dříve informovala o probíhajícím bojovém výcviku žen.

Podle jemenských informací (ty však není nijak možné ověřit, ani posoudit pravdivost) při útoku celkově zemřelo 30 lidí, včetně 14 ozbrojenců. Podle Davise Pentagon stále vyhodnocuje, kolik bylo při útoku zabito civilistů.

Při útoku byla zatřelena také osmiletá Nawar al-Awlaki (rozená Američanka), dcera v Americe narozeného teroristy a vůdce Al-Kajdy Anwara al-Awlakiho (zabitý v roce 2011). Podle britského deníku The Independent byla Nawar Al-Awlaki zasažena do krku a po dvou hodinách vykrvácela.

Zdroj:The San Diego Union Tribune, USNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Boj o ropu a útok na americké lodě v Jemenu

Americké lodě pohybující se v Rudém moři se staly terčem útoku protilodních střel odpálených z ...

Jemen a nenápadná válka na Arabském poloostrově

„Arabia felix“, neboli „Šťastná Arábie“ je jižní území Arabského poloostrovu. Ovšem v současné době ...

Ministr obrany USA "šílený pes" James Mattis

James Mattis absolvoval slyšení před senátní komisí, která ho schválila pro post ministra obrany ...

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • liberal shark
  16:08 04.02.2017

  Válka je zmatek a náhoda. Perfektní operace beze ztrát je iluze. Hlavně že se podařilo získat ty zpravodajské materiály.

  Válka je zmatek a náhoda. Perfektní operace beze ztrát je iluze. Hlavně že se podařilo získat ty zpravodajské materiály.

 • RiMr71
  17:24 02.02.2017

  ...no jestli pozůstalí dostali od nebožtíka nějaký základní výcvik, tak by to taky mohlo být poslední alahuakbar v teroristově životě... :)

  ...no jestli pozůstalí dostali od nebožtíka nějaký základní výcvik, tak by to taky mohlo být poslední alahuakbar v teroristově životě... :)

 • Englbert
  15:25 02.02.2017

  Snad to jméno padlého je smyšlené. Měl bych docela obavu, že na pozůstalé v USA by mohl zaútočit nějaký islamista, či přímo terorista.

  Snad to jméno padlého je smyšlené. Měl bych docela obavu, že na pozůstalé v USA by mohl zaútočit nějaký islamista, či přímo terorista.

 • danny
  14:09 02.02.2017

  Je pravda, že tři zranění v boji, jeden mrtvý, tři zranění při pádu letadla a zničený stroj nepůsobí jako výsledek úspěšné operace s hladkým průběhem. Ale celý konstrukt, který ...Zobrazit celý příspěvek

  Je pravda, že tři zranění v boji, jeden mrtvý, tři zranění při pádu letadla a zničený stroj nepůsobí jako výsledek úspěšné operace s hladkým průběhem.
  Ale celý konstrukt, který proběhl médii, včetně hodinu krvácející osmileté holčičky mi nápadně připomíná zpracování reportáží z Aleppa a podobně, minimálně metoda použitá pro vykreslení negativního obrazu Trumpa, co by strůjce debaklu, je hodně podobná, jako metody použité pro prezentaci Assada jako krvelačného hrdlořeza.
  Docela mě pobavil akcent na ženské bojovníky a mnoho žen, které s vysokou mírou pravděpodobnosti běžely k palpostům. To bude patrně hrát klíčovou roli při vykazování ztrát civilistů vs. ozbrojenců..Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:14 02.02.2017

  niko,

  pokial by si to čital až do konca, tak otca to dievčatka dal zabit Obama v roku 2011. Mrtvi nevychovavaju.

  niko,

  pokial by si to čital až do konca, tak otca to dievčatka dal zabit Obama v roku 2011. Mrtvi nevychovavaju.

 • Strategist
  09:27 02.02.2017

  dusan: sadama podporoval v 80 letech skoro celý svět, protože proti silně islamistickému iránu byl sadam vyborná protipáka.

  dusan: sadama podporoval v 80 letech skoro celý svět, protože proti silně islamistickému iránu byl sadam vyborná protipáka.

 • dusan
  20:48 01.02.2017

  niko To by sme museli vedieť viac. Každá strana si bude hovoriť svoje. Faktom je, že teroristi si z princípu nerobia starosti s civilistami ... ale pravdou je i to, že v Jemene ...Zobrazit celý příspěvek

  niko

  To by sme museli vedieť viac. Každá strana si bude hovoriť svoje. Faktom je, že teroristi si z princípu nerobia starosti s civilistami ... ale pravdou je i to, že v Jemene sa podarilo Amíkom pár "prúserov", kedy pre tú čo inú príčinu (nie úmyselne) zabili miesto teroristov len nevinných civilistov .... a nie veľmi to chceli uznať ... a v rámci "protitororistického boja" v Jemene pred cca desiatimi rokmi podporovali každého kto sa aspoň tváril, že bojuje proti terorizmu .... a často to bola len iná čvarga, ktoré zneužívala situáciu ako získať peniaze, zbrane, výcvik .... a zbaviť sa nie teroristov ale "nepohodlných" z toho či onoho dôvodu.
  Stačí sa spomenúť, že v 80-tich rokoch podporovali Amíci i takého Saddáma .... a ako to dopadlo ....Skrýt celý příspěvek

 • niko
  19:48 01.02.2017

  Je samozrejme velmi zle, ked pri utoku SEALS zahynulo 8 rocne dievcatko. Z mojho pohladu su ale za jeho smrt definitivne zodpovedni jeho rodicia, ktori vychovavaju svoje dieta v ...Zobrazit celý příspěvek

  Je samozrejme velmi zle, ked pri utoku SEALS zahynulo 8 rocne dievcatko. Z mojho pohladu su ale za jeho smrt definitivne zodpovedni jeho rodicia, ktori vychovavaju svoje dieta v teroristickom treningovom tabore, medzi ozbrojenymi nasilnikmi 7000 km od jeho rodiska.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  19:42 01.02.2017

  pepos: ano

  pepos: ano

 • tom75
  19:37 01.02.2017

  Luky v zajmu demokrace se ter.organizace muze zmenit na umirnrnou opozici a tu uz lze podporovat

  Luky v zajmu demokrace se ter.organizace muze zmenit na umirnrnou opozici a tu uz lze podporovat

 • dusan
  16:59 01.02.2017

  "Při útoku byla zatřelena také osmiletá Nawar al-Awlaki (rozená Američanka), dcera v Americe narozeného teroristy a vůdce Al-Kajdy Anwara al-Awlakiho (zabitý v roce ...Zobrazit celý příspěvek

  "Při útoku byla zatřelena také osmiletá Nawar al-Awlaki (rozená Američanka), dcera v Americe narozeného teroristy a vůdce Al-Kajdy Anwara al-Awlakiho (zabitý v roce 2011)."

  Anwar al-Awlaki nebol "v Amerike narodený teroristi a vodca Al-Kajdy" .. ale bol to americký občan, ktorý podporoval radikálov ...

  Nebol však žiadny "vodca" ... a "terorista" tiež nie ..nikoho nezabil a ani to neplánoval. Ale teroritické útoky schvaloval a verbálne podporoval.

  Jeho zabitie bolo dosť medializované, lebo to bol americký občan a nebol v žiadnej vojne .. ani nebol odsúdený .... z čisto právneho hľadiska to bola vražda .... o čom bola v USA veľká diskusia.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  16:45 01.02.2017

  Vsechny ty clanky jsou jen hra na city s nejakou bezejmenou 8 letou holcickou . Pred 2 tydny by to nikoho nezajimalo , drzitel nobelovy ceny miru se nekritizuje . Me by spise ...Zobrazit celý příspěvek

  Vsechny ty clanky jsou jen hra na city s nejakou bezejmenou 8 letou holcickou . Pred 2 tydny by to nikoho nezajimalo , drzitel nobelovy ceny miru se nekritizuje .

  Me by spise zajimalo proc "spadl" ten osprey . To , ze to byla pozemni operace a ne par bomb z dronu ukazuje , ze sli pro neco urciteho a my tezko nekdy zjistime vysledek .Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  16:28 01.02.2017

  niko :aj o zabitých civilistoch ?,?

  niko :aj o zabitých civilistoch ?,?

 • stronger.p
  16:10 01.02.2017

  Udělal jsem chybu a přečetl si článek na Lidovkách a zděsil se, že jsem otevřel zřejmě alternativní médium na Jandově seznamu.
  I takhle se dá dělat novinařina.

  Udělal jsem chybu a přečetl si článek na Lidovkách a zděsil se, že jsem otevřel zřejmě alternativní médium na Jandově seznamu.
  I takhle se dá dělat novinařina.

 • niko
  15:50 01.02.2017

  Pepos: o stratach Delty, Seals, alebo Zelenych baret sa bezne informuje. Ked o tom nevies, neznamena to, ze sa to nedeje. Chod na facebookove stranky jednotlivych zloziek a budes ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepos: o stratach Delty, Seals, alebo Zelenych baret sa bezne informuje. Ked o tom nevies, neznamena to, ze sa to nedeje. Chod na facebookove stranky jednotlivych zloziek a budes aktualne informovany. Okrem tohot u mas stranky ako icausalities atd. atd. Proste places na nespravnom hrobe.Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  15:22 01.02.2017

  Zamyslenie nad médiami : teraz po dlhej dobe vyšlo najavo ,že Amici majú straty a ,že pri ich akciách zomierajú civilisti(ide iba o konštatovanie pri každej akcii zomierajú ...Zobrazit celý příspěvek

  Zamyslenie nad médiami : teraz po dlhej dobe vyšlo najavo ,že Amici majú straty a ,že pri ich akciách zomierajú civilisti(ide iba o konštatovanie pri každej akcii zomierajú civilisti).
  1.No a teraz otázka a doteraz to tak nebolo?
  2.Nedozvedeli sme sa o tej akcii len preto ,lebo ju nariadil Trump?
  3.Prečo doteraz média mlčali?
  Správy z Afganistanu a Iraku to tvrdili už dávno no média (celosvetového významu o tom mlčali) - Prečo?
  Z jednotky ktorá vraj zabila Usama ostal len ten čo napísal knihu.Kde zomreli ostatní ?
  a tak ďalej a ďalej - média sú nástrojom vlád a toto je len potvrdením pravdy ,že média neinformujú slobodne ,ale tzv. cielene v súlade s vládnymi doktrínami .Hlavne pod vplyvom USA.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:32 01.02.2017

  Tyhle Kaidistický věci jsou ošemetný....v Lidovkách píšou, že Amíci vším možným útočili na Kaidu v posledních třech letech - no pozor - ale v Sýrii ji přeci vyzbrojovali, stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  Tyhle Kaidistický věci jsou ošemetný....v Lidovkách píšou, že Amíci vším možným útočili na Kaidu v posledních třech letech - no pozor - ale v Sýrii ji přeci vyzbrojovali, stejně jako v Afgánu za dob Sojuzu. Vrchní Kaidisti si užívali v USA residence a vztahy s Bušema a Klintonama.
  Co tam speciálové hledali nevíme. Možná podobně jako Delty v Iráku a Sýrii zametají stopy, možná po změně US establišmentu sbírají důkazy na Klintonovou...pravdu se nedozvíme, stejně jako jestli nejsem agent - provokatér (jak psal admin pod článkem s Deltama).
  Výše napsané je samozřejmě dohad, ale i kdyby to byla akce s cílem zjistit "kde Kaida plánuje útočit proti západě", pořád by byla šance, že to nebohý Osprey koupil ŘS dodanou Kaidě Američany...a pak tvrdě sednul.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  14:23 01.02.2017

  ono sa iste nedozvieme ake tajne informacie našli ale tiež sa nedozvieme ani to, že nič nenašli.

  ono sa iste nedozvieme ake tajne informacie našli ale tiež sa nedozvieme ani to, že nič nenašli.

 • Jan Grohmann
  14:08 01.02.2017

  Speciálové nejsou Bohové, kteří umí uhýbat před střelami. Pokud začne střílet 10 (20) lidí z AK-47, tak těch 300 (600) střel během 10 - 20 sekund do jednoho prostoru prostě může ...Zobrazit celý příspěvek

  Speciálové nejsou Bohové, kteří umí uhýbat před střelami. Pokud začne střílet 10 (20) lidí z AK-47, tak těch 300 (600) střel během 10 - 20 sekund do jednoho prostoru prostě může někoho strefit. A ani jeden z těch 10 (20) lidí nemusí být obzvláště dobrý střelec.

  To, co zjistili na místě, samozřejmě neprozradí - a určitě nám neřeknou, že odhalili přípravu na teroristický útok v místě X a čase Y, kteří mají provést ti a ti.

  Co se týče Lidovek. Fakt si říkáme, že při vytváření nadpisu jsme žabaři, stačí málo, a článek má hned velkou čtenost. Pár fotek, Trump, emoce, smrt malého dítěte, a vyšší příjem z inzerce ji jistý.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  14:08 01.02.2017

  No co vím, tak operace se považuje za úspěšnou pokud jsou při ní splněny všechny nebo aspoň většina cílů, které byli vybrány nebo určeny. A bez znalosti těchto cílů je těžké, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  No co vím, tak operace se považuje za úspěšnou pokud jsou při ní splněny všechny nebo aspoň většina cílů, které byli vybrány nebo určeny. A bez znalosti těchto cílů je těžké, nebo spíše mně připadá nesmyslné bez těchto znalostí, vydávat jakékoli horlivé soudy o tom jestli byla mise úspěšná nebo ne. Polemizovat se dá o provedení mise, ale i tady to asi bude spíše úkol pro ty co to plánovali a ti to zhodnotí jak se sluší a patří. a k lidem se jejich hodnocení dostane až s odstupem času, kdy bude armáda ochotna jej uvolnit.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2