Bitevní vrtulník AH-1Z Viper pro Českou republiku a Polsko

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom v českých barvách. / Bell Helicopters

Na Dnech NATO americká firma Bell Helicopter představila simulátor vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Bell nabízí Armádě České republiky víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom a bitevní AH-1Z Viper. Nové bitevní vrtulníky poptává také Polsko. Může Česká republika a Polsko při nákupu vrtulníků postupovat společně?

Nabízí se spolupráce...

Polsko na začátku letošního roku vybralo nový víceúčelový vrtulník H225M Caracal. V první fázi Polsko nakoupí 50 strojů, v polovině příštího desetiletí pak dalších 20 vrtulníků. Náš severní soused v rámci programu Kruk (Havran) rovněž poptává 32 moderních bitevních vrtulníků.

Armáda České republiky plánuje postupně nahradit ruské vrtulníky Mi-8/17 a Mi-24 za nový západní typ. V současné době Armáda ČR definuje požadavky, co vlastně nový vrtulník musí umět. Podle současných plánů se uvažuje v první fázi o nákupu 12 víceúčelových vrtulníků.

V delším časovém horizontu Česká republika plánuje akvizici celkově 30 až 35 vrtulníků, které postupně nahradí celou flotilu ruských vrtulníků. “Jistý” je nákup víceúčelových vrtulníků, o nákupu bitevních vrtulníků se pouze spekuluje. Stav “potřeb a přání” Armády ČR není v současné době jednoduše znám.

Jedním z nejvíce skloňovaných adeptů je americký víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom. Na Dnech NATO firma Bell Helicopter představila v českých barvách jak model vrtulníků UH-1Y Venom, tak bitevního AH-1Z Viper. Americká firma tak jasně ukazuje zájem uspět na českém trhu s oběma typy.

Dvojčata AH-1Z a UH-1Y rodiny vrtulníků U-1

Výhodu UH-1Y a AH-1Z je až 85% shodnost dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a logistické zázemí (přípravky, nářadí, obslužná technika, atd.). Ostatně také předvedený simulátor mohou, díky velmi podobné avionice obou typů, využívat posádky jak vrtulníků UH-1Y, tak i AH-1Z.

Při nákupu amerických vrtulníků vstupuje do hry navíc “faktor Polsko”. Jedním z adeptů na úspěch v polském programu Kruk je právě bitevní stroj AH-1Z Viper. Pokud v Česku uspěje UH-1Y Venom, obě země mohou společně sdílet servisní i výcvikové kapacity. Otázkou však je, zda se politické a ekonomické zájmy obou zemí nebudou rozcházet.

Servis nových vrtulníků dokáže nepochybně zajistit pražská LOM Praha. Česká republika stejně tak může využít své Centrum leteckého výcviku (CLV) sídlící na vojenském letišti v Pardubicích. Servisní a výcvikové kapacity pro vrtulníky má však také Polsko.

Samotné UH-1Y a AH-1Z jsou podle výrobce servisně velmi nenáročné. Oba typy jsou určené pro potřeby námořní pěchoty, která se soustředí na expediční operace, tedy na operace vyžadující velkou samostatnost a nezávislost.

Vrtulníky údajně dokáží působit s minimálním pozemním personálem, v náročných podmínkách a s omezenými zdroji - např. na palubách výsadkových lodí nebo na předsunutých základnách - až 90 dní. Během této doby vrtulníky potřebují k provozu jen minimální logistické zázemí. 

Modely UH-1Y a AH-1Z na Dnech NATO. / Defence24

AH-1Z Viper

Bell Helicopter v Polsku i České republice propaguje bitevní vrtulník AH-1Z Viper. Vrtulník Viper má se svými předchůdci (vrtulníky Cobra) společnou pouze aerodnymiku a konfiguraci, prakticky všechno ostatní je nové konstrukce.

Oproti UH-1Y je Viper těžce ozbrojen - organickou výzbroj tvoří trojhlavňový 20mm rychlopalný kanon M197. Na konce křídel lze umístit dvě střely vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder a na čtyři univerzální závěsné body pod křídly laserem řízené střely vzduch-země AGM-114 Hellfire, bloky 70mm neřízených raket nebo 70mm laserem naváděné rakety APKWS.

Do roku 2021 projdou AH-1Z softwarovou modernizací, která vrtulníkům umožní používat nejnovější střely vzduch-vzduch AIM-9X. V případě přání zákazníka lze Viper vybavit i jinými zbraňovými systémy, např. izraelskou střelou vzduch-země Spike. Například verze Spike NLOS dokáže ničit cíle na vzdálenost až 25 km.

Klíčovu součástí AH-1Z je průzkumný, sledovací a zaměřovací systém TSS (Target Sight System) od firmy Lockheed Martin. Hlavními senzory jsou infračervená kamera FLIR (forward-looking infrared), barevná denní kamera, laserový dálkoměr/značkovač a vlastní navigační inerciální systém.

AH-1Z Viper disponuje duálním ovládáním - pilot může převzít úkoly operátora zbraňových systémů a naopak. Toho využívá poslední půl roku americká námořní pěchota, která s Vipery léta v “obracené konfiguraci”. Nově pilot sedí v přední kabině, kde má lepší výhled ve všech fázích letu.

Hlavní pohonnou jednotku tvoří dva turbohřídelové motory General Electric T700‑GE‑401C o výkonu 2×1324 kW (2×1800 koní). Vztlak zajišťují čtyři kompozitní lopatky hlavního rotoru o průměru 14,6 m.

Tanec UH-1Y a AH-1Z. / U.S. Marine Corps

Maximální rychlost vrtulníku AH-1Z je 370 km/h, cestovní 257 km/h. Maximální dostup leží na hranici 6100 m. Viper unese užitečné zatížení až 3000 kg (piloty, palivo, zbraně) - např. 8 raket Hellfire, 14 70mm neřízených raket, 650 nábojů pro kanón a 120 obranných flér (“světlice”).

Dvě externí palivové nádrže pod křídly prodlužují dolet vrtulníku až na 800 km (4,6 hodiny letu) a lze je použít i při bojových misích společně s výzbroji. Čtyř externí nádrže umožňují přelety dlouhé až 1200 km.

Jediným současným uživatelem vrtulníku Viper je americká námořní pěchota. Mariňáci prozatím získali 39 ze 189 objednaných vrtulníků AH-1Z Viper. Dalším uživatelem se stane Pákistán, kde zamíří 19 AH-1Z a 15 víceúčelových UH-1Y Venom. O nákupu Viperů uvažuje také Austrálie.

Spekulace…

Výše uvedené je pouze náčrt možností, kudy se mohou ubírat modernizační snahy Armády ČR. Bell Hellicopter je připravená Armádě ČR dodat jak víceúčelové UH-1Y Venom, tak bitevní AH-1Z Viper.

Zda je možné při modernizaci uvažovat o spolupráci s Polském je doslova a do písmena ve hvězdách. Nejdříve Armáda ČR musí specifikovat, kudy se chce při modernizaci vrtulníkového letectva ubírat.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vrtulníky pro Armádu ČR: Tři kandidáti

Ministerstvo obrany předminulý týden rozeslalo žádosti o nabídky do „vybraných zemí“, ve kterých ...

NÁZOR: Dohady o vrtulnících odhalují hlubší chaos

Způsob, jakým probíhá obměna vrtulníkového letectva u Armády České republiky, sleduji s obavami a ...

Francouzské vrtulníky pro Armádu ČR: H145M a AS565

Ministerstvo obrany České republiky hledá nové víceúčelové vrtulníky pro Armádu ČR. Jednou z ...

Revoluční novinka: Robotický podvozek pro vrtulníky

Americká Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA (Defense Advanced ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • CerVus
  17:06 25.09.2015

  Tak gripeny fungují dobře, akorát nám nepatří.

  Tak gripeny fungují dobře, akorát nám nepatří.

 • TheCornell
  16:30 25.09.2015

  Jak znám nákupní schopnosti ČR, co se týče pořizování armádního vybavení, tak to bude stát jednou tolik než by mělo a za chvilku se to rozsype. viz. rozpadající se boty záložáků, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak znám nákupní schopnosti ČR, co se týče pořizování armádního vybavení, tak to bude stát jednou tolik než by mělo a za chvilku se to rozsype. viz. rozpadající se boty záložáků, Pandury, gripeny,...Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  15:47 25.09.2015

  Trinex1: zadej si do googlu: Thales KA-52 třeba ..... :-D
  http://www.defenseindustrydail...

  Trinex1: zadej si do googlu: Thales KA-52 třeba ..... :-D
  http://www.defenseindustrydail...

 • CerVus
  14:41 25.09.2015

  Vždyť 6 bitevních vrtulníků je směšné číslo. Když budeme počítat, že dva budou na servise, zůstanou 4 a když dva z nich vyšle armáda jako podporu našich jednotek v zahraničí tak tu ...Zobrazit celý příspěvek

  Vždyť 6 bitevních vrtulníků je směšné číslo. Když budeme počítat, že dva budou na servise, zůstanou 4 a když dva z nich vyšle armáda jako podporu našich jednotek v zahraničí tak tu budou jen 2.
  To ty peníze raději investovat do pvo.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:01 25.09.2015

  EC135 je jiná váhová kategorie.. jinak ano, z důvodu rozšíření tohoto modelu by měla jít armáda cestou EC635 (nebo jak se teď jmenuje) jako náhradu za Mi-2 (případně pro PT boj)

  EC135 je jiná váhová kategorie.. jinak ano, z důvodu rozšíření tohoto modelu by měla jít armáda cestou EC635 (nebo jak se teď jmenuje) jako náhradu za Mi-2 (případně pro PT boj)

 • Trinex1
  14:00 25.09.2015

  Nesher: Mohu poprosit o zdroj ohledně francouzských komponentů?

  Nesher: Mohu poprosit o zdroj ohledně francouzských komponentů?

 • Rase
  13:58 25.09.2015

  Skelet: Myslel jsem že jsou v ČR víc rozšířené Eurocoptery (podle wiki celkem 16 strojů EC 135), Bell 412 se už i částečně vyřazovaly a celkově jsou staršího data pořízení než EC ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelet:
  Myslel jsem že jsou v ČR víc rozšířené Eurocoptery (podle wiki celkem 16 strojů EC 135), Bell 412 se už i částečně vyřazovaly a celkově jsou staršího data pořízení než EC 135. Byl by to krok zpátky. Záleží ale na zkušenostech provozovatelů (AČR se může zeptat policie).Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:46 25.09.2015

  Rase: UH-60 je velká jak Mi-17, ale únosnost to má stejnou jak UH-1Y. Pokud kupovat nějakou krávu velkou jako UH-60/Mi-17, tak je volba asi jasná, a to H225m. Pro UH-1 mluví i to, ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: UH-60 je velká jak Mi-17, ale únosnost to má stejnou jak UH-1Y. Pokud kupovat nějakou krávu velkou jako UH-60/Mi-17, tak je volba asi jasná, a to H225m.
  Pro UH-1 mluví i to, že je v ČR poměrně dost rozšířen Bell 412Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:18 25.09.2015

  Radku: Vlastne ani neviem, co si tym chcel povedat, no pokusim sa ti to aj tak vysvetlit. :) Slovensko momentalne nakupuje 9 UH 60M. Tieto zacnu prichadzat k utvaru od buduceho ...Zobrazit celý příspěvek

  Radku: Vlastne ani neviem, co si tym chcel povedat, no pokusim sa ti to aj tak vysvetlit. :)
  Slovensko momentalne nakupuje 9 UH 60M. Tieto zacnu prichadzat k utvaru od buduceho roka. Slovensko ale uzavrelo ramcovu dohodu vdaka ktorej bude nakupovat dalej. V druhej faze sa predpoklada kupit min. 5 kusov. Tak je to napisane v bielej knihe a tak sa vyjadril aj minister obrany.
  Aky ma vlyv nekoncepcnost rozvoja armady pre spolocny nakup ?
  Inak Kiska (ten nas prezident) lieta na Piper Seneca V. Videl si uz taketo lietadlo niest neriadene rakety ? :))Skrýt celý příspěvek

 • Aldus
  13:13 25.09.2015

  Ma se nahrazovat 6 ks Sokolu a 12 ks Mi-24. Kolik ma byt ze zamyslenych 18 novych vrtulniku transportnich a kolik utocnych? O kolika pripadnych bitevnich strojich ACR uvazuje, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ma se nahrazovat 6 ks Sokolu a 12 ks Mi-24. Kolik ma byt ze zamyslenych 18 novych vrtulniku transportnich a kolik utocnych? O kolika pripadnych bitevnich strojich ACR uvazuje, nevite nekdo?Skrýt celý příspěvek

 • radek3057
  12:50 25.09.2015

  niko Slovensko je schopné si koupit dva blackhawky a tím tak vyřešit svojí situaci ... vždyť i ten jejich prezident létá vrtulníkem který běžně nosí neřízené rakety.... Se ...Zobrazit celý příspěvek

  niko

  Slovensko je schopné si koupit dva blackhawky a tím tak vyřešit svojí situaci ... vždyť i ten jejich prezident létá vrtulníkem který běžně nosí neřízené rakety.... Se Slováky bych nic společně nenakupoval,protože jejich armádní plány jsou snad ještě více nekoncepční než ty našeSkrýt celý příspěvek

 • radek3057
  12:49 25.09.2015

  Jak to nebude mít podvozek Tatra to to zdejší diskutéři stejně nepříjmou,protože podle nich by měla AČR nejprve nakoupit asi tak 500 samohybných děl na podvozku Tatra a pak se ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak to nebude mít podvozek Tatra to to zdejší diskutéři stejně nepříjmou,protože podle nich by měla AČR nejprve nakoupit asi tak 500 samohybných děl na podvozku Tatra a pak se starat o další věci ...Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:44 25.09.2015

  to rase: no spolocnu jednotku neviem. Rakusania nie su v NATO a v podstate ziadne plany na vytvaranie medzinarodnych jednotiek pre riesenie svojeho krizoveho managementu nemaju. ...Zobrazit celý příspěvek

  to rase: no spolocnu jednotku neviem. Rakusania nie su v NATO a v podstate ziadne plany na vytvaranie medzinarodnych jednotiek pre riesenie svojeho krizoveho managementu nemaju. Zase na druhej strane planuju akviziciu dalsich 3 helikopter, Slovensko v druhej faze bude nakupovat minimalne dalsich 5. Takze by sa otvarala moznost spoluprace hlavne pri spolocnom nakupe.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:33 25.09.2015

  Ještě mě napadá možnost, že můžeme koupit UH-60, ve variantě transportní a variantě bitevní s křídly - osadit je Plamenem, rakety Spike a máte slušný stroj pro zastánce bitevních ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě mě napadá možnost, že můžeme koupit UH-60, ve variantě transportní a variantě bitevní s křídly - osadit je Plamenem, rakety Spike a máte slušný stroj pro zastánce bitevních helikoptér. Ba co víc, náhradní díly by měly shodu skoro 100% :) Jako náhradu za Sokoly pak militarizovanou (zelenou) civilní helikoptéru bez výzbroje (pro případ povodní a transport lidí). S těmi UH-60 by pak šlo postavit společnou jednotku se Slováky a Rakušany (ti je mají ve výzbroji).
  Sice drahé řešení ale to je Viper a Venom taky. Navíc když už chcete americký stroj tak radši takhle- plusů je jednoznačně víc.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:23 25.09.2015

  kazd: Ano, letectvo je součást celku. Blátošlapové by ale měli fungovat sami, bez pomoci zvnějšku. Za tím si stojím. Osobně bych tak koncipoval i vrtulníkáře (logisticky ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd: Ano, letectvo je součást celku.

  Blátošlapové by ale měli fungovat sami, bez pomoci zvnějšku. Za tím si stojím.
  Osobně bych tak koncipoval i vrtulníkáře (logisticky atd.).

  Cvičit a integrovat se do NATO, ale mít schopnost fungovat zcela samostatně. Tak vidím smysl armády.

  SeaWolf - to je otázka efektivity. Když budu nahánět blbě vyzbrojené ručníkáře v pustých stepích a horách, budu Apače kroužící kilák ode mě milovat, protože za mě mnoho vyřeší půlením nebožáků z nadhledu.

  Když budu ale bojovat v Evropě za svobodu a zájmy svýho státu, budou mi např. dva dobře vyzbrojené a vycvičené prapory manévrující po lesích užitečnější, než pár rozstřílených Viperů.
  ---------------
  Pokud si pamatuji, nabídka jen na Venomy byla kolem 20ti miliard?
  Mimochodem to slavné zázemí by bylo ještě pro koho, kromě ČR?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5