Podepsáno! Armáda ČR získá americké vrtulníky Viper a Venom
- 16. 12. 2019
- 229 komentářů
- Jan Grohmann
Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek večer společně s americkým ministrem obrany Markem Esperem podepsali mezivládní dohodu o nákupu dvanácti amerických vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom pro českou armádu za 14,6 miliardy korun. Armáda ČR získá špičkové, bojem ověřené stroje a také přístup k rozsáhlým bojovým zkušenostem americké námořní pěchoty.
Jediná možnost
Hlavní důvod, proč Armáda ČR a Ministerstvo obrany ČR zvolili nákup amerických vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom je velmi prostý ‒ jako prakticky jediné splnily zadání armády. Kromě Viperů a Venomů požadavky Armády ČR také naplňují americké vrtulníky UH-60M Black Hawk.
Základním a původním požadavkem armády bylo za přijatelné peníze zachovat schopnost (ve skutečnosti ji spíše obnovit) vrtulníků poskytovat přímou leteckou podporu bojujícím vojákům na zemi. Obecněji řečeno, armáda požadovala stroj s kolmým startem a přistáním, který dokáže ze vzduchu na velkou vzdálenost ničit vše, od pěchoty, přes opevnění až po nejmodernější tanky. Současně tyto stroje měly mít schopnost přepravit jedno družstvo vojáků, resp. dva piloty, jednoho palubního střelce, jednoho palubního technika (druhého střelce) a osm vojáků s plnou výstrojí a výzbrojí.
Dále Armáda ČR chtěla bojem ověřené stroje, tedy takové stroje, které mohou okamžitě po dodání plnit úkoly Armády ČR v plném rozsahu.
Určujícím požadavkem byla schopnost používat protitankové řízené střely (PTŘS), což velmi rychle zúžilo počet kandidátů. Takovou možnost totiž neplní ani německý vrtulník H145M, ani italský AW139M, tedy hlavní konkurenti řešení Venom / Viper a Black Hawk.
Oba evropské vrtulníky navíc nebyly nikdy nasazeny v boji (myšleno k přímé palebné podpoře vojáků na zemi) ani neumí používat PTŘS. „Zajímavé“ tedy je, že ač armáda požadovala bojem ověřený stroj, schopný odpalovat PTŘS, což původně civilní AW139M není a neumí, přesto výrobce Leonardo podal protest proti nákupu amerických vrtulníků na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Doplnění paliva a munice AH-1Z Viper na předsunutém stanovišti (FARP)
Integrace zbraní do AW139M je sice teoreticky možná, ale jde o riskantní, drahou a dlouhou cestu, navíc bez jistoty, že bude fungovat ve skutečném boji. Nemluvě o nutnosti vypracování nových taktik nasazení, protože AW139M se zbraněmi nikde nelétá a nikdo nemá zkušenosti s nasazením takového stroje v boji.
Naopak nákupem vrtulníků Viper a Viper Armáda ČR získá bojem ověřené řešení typu „plug and play“. Oba vrtulníky nejen nesčetněkrát prokázaly svou kvalitu v boji, ale Američané mají také dokonalé zvládlou taktiku jejich nasazení, z čehož bude Armáda ČR čerpat.
Hlavním uživatelem vrtulníků UH-1Y Venom, pokud mluvíme o aeromobilních operacích, tedy o manévrovém boji pěchoty za pomocí vrtulníků, se stane budovaný výsadkový pluk. V takovém případě budou kromě dvou pilotů na palubě dva střelci (popis jejich práce je níže) a šestičlenné družstvo výsadkářů. UH-1Y využije také 102. průzkumný prapor a 601. skupina speciálních sil.
Venom a Viper tvoří jeden společný systém H-1 a navzájem se v boji doplňují.
Zapojení českého průmyslu
Opomíjenou věci je přínos pro český průmysl. Český ministr obrany mluvil o více než 30% zapojení českého průmyslu a konkrétně o firmách LOM Praha, Ray Service, Aero Vodochody nebo VR Group.
Avšak nejdůležitější je zapojení české pobočky GE Aviation Czech do projektu. GE Aviation Czech za pomocí své mateřské společnosti GE vytvořila v ČR technologické zázemí pro vývoj a testování pokročilých turbovrtulových a turbohřídelových motorů. GE Aviation Czech, avšak za dominantního přispění zahraničních pracovníků, know-how a kapitálu, vyvinula špičkový turbovrtulový motor Catalyst.
Podstatné ale je, že GE Aviation Czech bude fungovat jako centrum servisu a testování pro motory T700 vrtulníků Viper a Venom. GE Aviation Czech zajistí kompletní servis a testování T700, tedy kromě generálních oprav. Generální opravy motorů T700 zajistí firmy ve Spojených státech.
Nicméně provádění kompletního servisu a údržby nejdražšího a nejkomplikovanějšího systému (pokud nepočítáme převodovou skříň) na území ČR výrazně zjednoduší a zlevní provoz vrtulníků. Žádný jiný evropský kandidát takové možnosti nenabízel.
Práce palubních střelců na Venomu
Špičkové zbraňové systémy a technologie
Díky nákupu vrtulníků Viper a Venom se Armáda ČR dostala ke špičkovým technologiím a zbraním. Nejpokročilejší zbraní je PTŘS Hellfire. Armáda v první fázi získá 14 střel Hellfire, zřejmě poslední model AGM-114R Hellfire. Pokud mají být vrtulníky Viper skutečně bojeschopné (případně odstrašující), musí Armáda ČR nakoupit minimálně desítky střel Hellfire.
Poloaktivní laserové navádění střely Hellfire je kódované – pilot Viperu má možnost programovat kód každé podvěšené střely za letu. Tedy systém ovládání výzbroje vrtulníku datově komunikuje se střelou a naopak, což dovolí mimojiné volit parametry zapalovače střely. To vše pilot provádí na displeji před sebou a výsledek vidí také na průhledovém displeji přilby TopOwl (viz níže)
Stejně tak víceúčelový Venom může odpalovat laserem naváděné střely ráže 70 mm (nikoliv ale PTŘS Hellfire) a použít je například proti pěchotě nebo lehce pancéřovaným cílům. Z možných konkurentů teprve nedávno certifikoval 70mm laserem řízené střely pouze vrtulník H145M, který si pořídilo Maďarsko.
Zbraně vrtulníků Viper a Venom byly již nesčetněkrát použity v boji. Například taktika přiblížení vrtulníků Venom do cílové zóny je řešena tak, že vrtulník nejprve útočí pomocí neřízených / řízených raket ráže 70 mm a následně nalétá ze strany, kde je umístěn těžký kulomet GAU-21 ráže 12,7 mm. Ten vede palbu z dálky. Přiblížení a dosednutí se provádí z opačné strany, kde je umístěn rotační kulomet GAU-17 ráže 7,62 mm. Výsadek přitom kryje AH-1Z Viper, který po desednutí Venomů hlídá vnější perimetr.
TopOwl
Velkým skokem vpřed bude pro české piloty Venomů a Viperů zmíněná přilba TopOwl s průhledovým displejem od francouzské společnosti Thales. Pilot s přilbou TopOwl získává několik klíčových výhod. Průhledový displej zobrazuje pilotovi základní letovou informatiku, takže piloti nebo střelci nemusí neustále přepínat pozornost do kokpitu a ven.
Díky senzorům zesilující zbytkové světlo TopOwl funguje rovněž jako brýle pro noční vidění. Stejně tak se přímo do brýlí přenáší termovizní obraz ze zaměřovacího a průzkumného elektro-optického senzoru FLIR (Forward-Looking InfRared) umístěného pod nosem obou strojů. Samozřejmostí je natáčení rotačního kanónu nebo senzoru FLIR do směru pohledu pilota s přilbou TopOwl.
TopOwl umožňuje provádět složité operace v noci a ve spojení s FLIR například hlídat státní hranici nebo klíčové objekty. Česká republika žádnou takovou technologií nyní nedisponuje.
AW139M s avionickým jádrem (počítače, zobrazení, senzory polohy a aerodynamických dat) tvořeného civilní avionikou Honeywell žádné takové schopnosti (propojení TopOwl s avionikou) nemá a zřejmě ani nemůže mít.
Obraz TSS v kokpitu AH-1Z Viper / Lockheed Martin
BRITE Star (video z roku 2012)
Klíčovými senzory vrtulníků Viper a Venom jsou zmíněné senzory FLIR. Útočný AH-1Z Viper používá AAQ-30 Target Sight System (TSS) od Lockheed Martin a UH-1Y Venom BRITE Star II od společnosti Flir. TSS najdeme i na bitevním letadle KC-130J Harvest Hawk.
Oba stabilizované senzory FLIR lze využít k mnoha úkolům, ale především k navádění přesných zbraní. Přesný dosah (tedy schopnost objevit a zaměřit např. tank) senzorů je tajný, ale má být podstatně větší, než je dosah nejmodernějších střel Hellfire. Dosah posledního modelu AGM-114R Hellfire II je 8000 metrů.
Široké využití ale senzory najdou například při průzkumu, pátracích a záchranných akcích, sledování nebo ochraně daného území či hranice. Senzory FLIR nabízí i automatické sledování pohybujícího se objektu a také zajišťování přesných souřadnic objektů na zemi.
Zdroj: Army.cz, Bell Helicopters
Související články
ROZHOVOR: Keith Flail o UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR
Minulý týden proběhla v Praze konference Combat Helicopter, kde odborníci diskutovali o nejnovějších ...
- 24.11.2015
- 67 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR zvolila cestu: Útočný vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom
Armáda České republiky získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři útočné AH-1Z Viper. ...
- 26.08.2019
- 323 komentářů
- Jan Grohmann
Jak si poradí vrtulníky Venom a Viper s námrazou?
Jeden z hlavních argumentů kritiky nákupu AH-1Z Viper a UH-1Y Venom je údajně slabá protinámrazová ...
- 04.09.2019
- 101 komentářů
- Jan Grohmann
Proč Armáda ČR vybrala vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom?
Armáda ČR získá útočné vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové UH-1Y Venom. Jedním ze zvažovaných strojů ...
- 16.10.2019
- 226 komentářů
- Jan Grohmann
ÚOHS definitivně zamítl stížnost společnosti Leonardo. Plnění smlouvy může ...Zobrazit celý příspěvek
ÚOHS definitivně zamítl stížnost společnosti Leonardo. Plnění smlouvy může pokračovat.
https://www.idnes.cz/zpravy/na... Skrýt celý příspěvekTak uz máme i kamufláž:
https://www.facebook.com/13706...Tak uz máme i kamufláž:
https://www.facebook.com/13706...Kupujeme vrtulníky ověřené v reálném bojovém nasazení. Navíc netradičně od našeho spojence a nikoliv od neutrální země, takže potud mám radost. Kupujeme ale v množství, které ...Zobrazit celý příspěvek
Kupujeme vrtulníky ověřené v reálném bojovém nasazení. Navíc netradičně od našeho spojence a nikoliv od neutrální země, takže potud mám radost.
Kupujeme ale v množství, které bojové nasazení vylučuje a hlavně s výzbrojí, resp. bez výzbroje, což bojové nasazení vylučuje.
Dosavadní historie velkých armádních nákupů, vylučuje jakýkoliv optimizmus ohledně výše zmíněného. Gripeny stále s 24 Amraamy, Alky prakticky bez výzbroje. Vše s problematickými, nebo přímo NATO nekompatibilními systémy. Nebo už Gripeny 15 let po zavedení mají Link 16? Pandury už mají radiostanice, které před nasazením v Astánu není nutno dočasně nahradit Harisy?
Jedním z argumentů pro nákup je odstranění závislosti na Rusku ve vojenské technice, potud mám taky radost.
Jen je třeba si uvědomit, že se snižováním této závislosti je za dveřmi tendr na dostavbu bloků obou jaderek v režii právě Rusů a tím by byl spojen nárůst závislosti na Rusech přímo fatální. vrchní velitel OS funguje jako Putinova loutka. O Babišovi ani nemluvě.
Takže sečteno podtrženo, jedná se o další smutný akt našeho působení v NATO jako toho, kdo "to hraje" na obě strany.
Jak vážně nás ty obě strany budou brát, až půjde do tuhého je nasnadě.Skrýt celý příspěvekMýlíte se v drtivé většině vašich tvrzení.
Mýlíte se v drtivé většině vašich tvrzení.
Tak MO odvádí pozornost znepokojivými údaji o malém množství pořízené výstroje, ale to podstatné nám zatajilo. Již nyní mají vrtulníky, ač ještě nesestavené, systém autonomního ...Zobrazit celý příspěvek
Tak MO odvádí pozornost znepokojivými údaji o malém množství pořízené výstroje, ale to podstatné nám zatajilo. Již nyní mají vrtulníky, ač ještě nesestavené, systém autonomního zahlcování diskuzí koninami. Název předsériové verze, Scotty.Skrýt celý příspěvek
Całkiem o tym zapomniałem...jutro odbiór s-70 ( 2+2 ) zamówionych dla JWG , wersja treningowa. Czyli droga a dokładnie „furtka prawna” , zostanie otwarta do dalszych zakupów dla ...Zobrazit celý příspěvek
Całkiem o tym zapomniałem...jutro odbiór s-70 ( 2+2 ) zamówionych dla JWG , wersja treningowa. Czyli droga a dokładnie „furtka prawna” , zostanie otwarta do dalszych zakupów dla SZRP w ramach unifikacji .Skrýt celý příspěvek
W uzupełnieniu.. śmigłowce odebrane w wersji podstawowej z silnikiem i przekładnią itd ,jak UH-MH. Mają być doposażone do wersji SF-US MH, zakup wyposażenia specjalistycznego ...Zobrazit celý příspěvek
W uzupełnieniu.. śmigłowce odebrane w wersji podstawowej z silnikiem i przekładnią itd ,jak UH-MH. Mają być doposażone do wersji SF-US MH, zakup wyposażenia specjalistycznego ,przez ITAR. Reszta jest tajna..Skrýt celý příspěvek
Stále stejní lidé, stále stejné příspěvky, stále fráze a navíc naprosto mimo. Mě by třeba zajímalo, proč dalším státem kupujícím UH60 je Chorvatsko.. a hlavně - Slováci koupili ...Zobrazit celý příspěvek
Stále stejní lidé, stále stejné příspěvky, stále fráze a navíc naprosto mimo.
Mě by třeba zajímalo, proč dalším státem kupujícím UH60 je Chorvatsko..
a hlavně - Slováci koupili black hawk a dostali 50 mln USD na další nákupy, Chorvati dostali 2 black hawky zdarma - rozdíl v HDP a bezp. situaci zde není nějak extra.
Proč my jsme to vyjednali tak jak jsme vyjednali: prakticky beze zbraní, malý počet bez dotace, bez opce, bez zajištěné výroby až budem chtít dokupovat?
Nabídnutá cena black hawků byla velmi dobrá vzhledem na zbraně co dodávka obsahovala. Nevím zda Slováci těch 50 mln USD použijí na nové mašiny, ale pokud by dozbrojili black hawky, tak to dost utne zdejší diskuzi o genialitě našeho nákupu H1 (až na výjimky, které budou točit furt dokola)
Očekávám, že zdejší odborníci netuší, ale zahrnou nás dalším balastem.
PTŘS na black hawk není problém - konstrukce je furt stejná avionika variabilní, cena také nijak extra neroste
https://www.janes.com/article/...
A to sem nedávám 16 filipínských S70i za 6 mld CZK, kteří plánují kupit 10 bitevních strojů příští rok - uvidíme co vyberou.Skrýt celý příspěvekTo je tak, když vám na počátku unikla informace, že nechceme náhradu Mi 171... Pro mě jsou rozhodnutí jiných státu irelevantní. Politicky se o spolupráci mluví v médiích roky...v ...Zobrazit celý příspěvek
To je tak, když vám na počátku unikla informace, že nechceme náhradu Mi 171...
Pro mě jsou rozhodnutí jiných státu irelevantní. Politicky se o spolupráci mluví v médiích roky...v praxi na to všichni "serou". Slováci si pořídili UH60 v osekané verzi...to kdybychom udělali my, rozseká to každého diskutéra zde. O slovenských ambicích s vrtulníkovým letectvem vím své, od té doby se nikam neposunuli. Možná až s UH60, uvidíme.
Nabídnuté UH60 neřešily PTŘS...aespoň né v době, kdy jsem byl u základny. DAP je úplně jiná cenovka.Skrýt celý příspěvekCož znamená, že chorvati buď nadále počítají s OH 58 (pro zdejší diskutéry přetřený civil) v polovině životnosti, nedosahující rozsahem systému ani H145 M nebo rezignují na bitevní ...Zobrazit celý příspěvek
Což znamená, že chorvati buď nadále počítají s OH 58 (pro zdejší diskutéry přetřený civil) v polovině životnosti, nedosahující rozsahem systému ani H145 M nebo rezignují na bitevní vrtulníky (jinak by přece přešli na H1) ...Skrýt celý příspěvek
Stále netuším proč naše řešení je špatné a jejich dobré. Zkuste mi to vysvětlit, protože: Chrovaté na tom byli stejně jako mi, zastaralé Mi24 a Mi8/17/171...nákupem OH58, které US ...Zobrazit celý příspěvek
Stále netuším proč naše řešení je špatné a jejich dobré. Zkuste mi to vysvětlit, protože:
Chrovaté na tom byli stejně jako mi, zastaralé Mi24 a Mi8/17/171...nákupem OH58, které US Army vyřadila nahradily 9 ks Mi24 a rozšířili své průzkumné schopnosti. Žádná jiná OH58 už se vyrábět nebude...nebude. To nikomu neva, co? Co se týče přepravy...OH58 nedokáže vozit výsadek. Ty zmiňované UH60 u chorvatského letectva nahradí dosluhující Mi8/17/171, které v současnosti provozují myslím ve dvou letkách.
My jsme UH60 nepořizovali, protože jsme chtěli "malý" vrtulník, který měl doplnit letku Mi171. Měla to být náhrada za kdysi zrušený vrtulník Mi2. (W3A Sokol není náhrada za Mi2) K doplnění flotily, převzetí lehkých úkolů jako VP transport, průzkum, palebná podpora. Když do toho zakomponovali náhradu Mi24, dopadl ten projekt kompromisem jak dopadl. Ano, umím si představit jiná řešení, komplexnější, dražší...ale to politik nepochopí.
Takže, na rozdíl od chorvatského letectva, my nenahrazujeme Mi171, proto tento druh vrtulníku nebyl vybrán, přestože byl nabízen. (PTŘS ne).
Netuším, proč naše řešení není koncepční, proč má spoustu negativ...přestože rozšíří schopnosti, udrží schopnosti a bude plnit úkoly.Skrýt celý příspěvekProč by měly být UH 60M náhradou za Mi 17 nebo 171? Protože UH 60 uveze 11 vojáků a Mi 17 až 24? ..UH 60 nahradily v US Army starší verze UH 1, rozdíl byl v tom, že UH 60 unesl ...Zobrazit celý příspěvek
Proč by měly být UH 60M náhradou za Mi 17 nebo 171? Protože UH 60 uveze 11 vojáků a Mi 17 až 24? ..UH 60 nahradily v US Army starší verze UH 1, rozdíl byl v tom, že UH 60 unesl celé družstvo pechoty a novější konstrukce zvětšila použitelný objem nákladového prostoru.
Asi nemá cenu řešit verze UH 60 v základní výbavě, když ČR dostala nabídku i s pořádnou vybavou. https://dsca.mil/major-arms-sa...
UH 1 nejsou ani náhradou za Mi 2, tyto stroje nahradily vrtulníky Enstrom 480B.Skrýt celý příspěvekFlankere protože je to vrtulník stejné kategorie a určení. Ten máme u nás v podobě Mi 171...nemohu za to, že nerozumíte rozhodnutí Armády, vlády. V Chorvatsku nahrazují právě ...Zobrazit celý příspěvek
Flankere
protože je to vrtulník stejné kategorie a určení. Ten máme u nás v podobě Mi 171...nemohu za to, že nerozumíte rozhodnutí Armády, vlády.
V Chorvatsku nahrazují právě Mi8/17/171. Tečka. Jen důkaz, že to vnímáme stejně. Tečka.
Flankere...Mi2 sloužila u bojových základen, dnes slouží u civilního podniku. Enstrom nenahrazuje chybějící Mi2 u bojových základen. VzS přišly o kategorii malého vrtulníku. Evidentně, do toho nevidíte.Skrýt celý příspěvekFlanker.Jirka kličkuje... UH 1 nejsou ani náhradou za Mi 2, tyto stroje nahradily vrtulníky Enstrom 480B. AČR žádné Mi2 nevlastní už leta a Enstroma ve výzbroji nemá ani ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker.Jirka kličkuje...
UH 1 nejsou ani náhradou za Mi 2, tyto stroje nahradily vrtulníky Enstrom 480B.
AČR žádné Mi2 nevlastní už leta a Enstroma ve výzbroji nemá ani jednoho...Skrýt celý příspěvekTF_HU Co se týče malého vrtulníku pro AČR mám popřát pocit že by měli nakupit několik H-135M a provozovat je společně s Policií. Ta nedávno koupila vrtulník H-135 za 215 milionů ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
Co se týče malého vrtulníku pro AČR mám popřát pocit že by měli nakupit několik H-135M a provozovat je společně s Policií. Ta nedávno koupila vrtulník H-135 za 215 milionů což by rozpočet MO určitě nezrujnovalo.Skrýt celý příspěvekTF_HU ... jako nástupce Mi 2 mi připadá spíše W3A Sokol. To že někdo jiný nahrazuje Mi 17 novějšími UH 60 ještě neznamená, že to musíme dělat také. V čem je rozdílné určení UH 60 ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
... jako nástupce Mi 2 mi připadá spíše W3A Sokol.
To že někdo jiný nahrazuje Mi 17 novějšími UH 60 ještě neznamená, že to musíme dělat také.
V čem je rozdílné určení UH 60 a UH 1?Skrýt celý příspěvekStorm AČR své Mi 2 převedla pod CLV, které jsou nahrazeny Enstromem, ale de facto roli Mi 2 dříve převzaly W 3A Sokol. Rozhodně Mi 2 nebyly určené na úkoly, které bude AČR chtít ...Zobrazit celý příspěvek
Storm
AČR své Mi 2 převedla pod CLV, které jsou nahrazeny Enstromem, ale de facto roli Mi 2 dříve převzaly W 3A Sokol.
Rozhodně Mi 2 nebyly určené na úkoly, které bude AČR chtít po UH 1.Skrýt celý příspěvekflankere
...je úplně jedno jak vám to připadá. WA3A nebyl náhradou zrušených Mi2.
prosím vás, nesrovnávejte UH1 s UH60, ale oba typy s Mi171...flankere
...je úplně jedno jak vám to připadá. WA3A nebyl náhradou zrušených Mi2.
prosím vás, nesrovnávejte UH1 s UH60, ale oba typy s Mi171...TF_HU Samozřejmě, že UH 60 je blíže k Mi 17 než UH 1, ale stále mi přijde, že do Mi 17 mu chybí větší nákladový prostor a vrata nebo rampa. Spíše bych viděl míst Mi 17 třeba ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
Samozřejmě, že UH 60 je blíže k Mi 17 než UH 1, ale stále mi přijde, že do Mi 17 mu chybí větší nákladový prostor a vrata nebo rampa. Spíše bych viděl míst Mi 17 třeba Chinooky.Skrýt celý příspěvekflankere
Pardon, ale je úplně irelevantní jak "vy" to vnímáte. Důležité je, jak to vnímá AČR...a vidíte, že stejně to vnímá i chorvatské letectvo...takže nejsme za exoty.flankere
Pardon, ale je úplně irelevantní jak "vy" to vnímáte. Důležité je, jak to vnímá AČR...a vidíte, že stejně to vnímá i chorvatské letectvo...takže nejsme za exoty.TF_HU V žádném případě nechci ani naznačovat, že by v AČR byli exoti, i když v některých případech, ... Vojáci to vnímají, tak jak musí, ve výsledku je to někdo jiný, kdo jim ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
V žádném případě nechci ani naznačovat, že by v AČR byli exoti, i když v některých případech, ...
Vojáci to vnímají, tak jak musí, ve výsledku je to někdo jiný, kdo jim nařídí co se koupí. Tento nákup je hodně ovlivněn získáním politických bodů.
Asi se shodneme na tom, že by se vojáci nezlobili ani za letku black hawků a letku apache.Skrýt celý příspěvekflankere... To neni uplne presne, ted to dost zjednodusujete. Taky muzeme rici, ze by vojaci uvitali F35...atd. Na rozdil od vasich vylevu, na MO a v ACR to dost casto musi ...Zobrazit celý příspěvek
flankere...
To neni uplne presne, ted to dost zjednodusujete. Taky muzeme rici, ze by vojaci uvitali F35...atd. Na rozdil od vasich vylevu, na MO a v ACR to dost casto musi posuzovat nejen dle prani, ale tez dle moznosti, ktere dostanou.Skrýt celý příspěvek
Nic me neuniklo. 1. Porizeni us vrtuniku je doprovazeno benefitem viz. slovaci dostali a zatim pouze nevycerpali. Chorvati dostali. My jsme vyjednali nic. 2. Nejde o nahradu Mi17, ...Zobrazit celý příspěvek
Nic me neuniklo.
1. Porizeni us vrtuniku je doprovazeno benefitem viz. slovaci dostali a zatim pouze nevycerpali. Chorvati dostali. My jsme vyjednali nic.
2. Nejde o nahradu Mi17, jde o podstatu ze dalsi stat nasi velikosti, hdp per capita atd. Jde na koncepci transportni vrtulnik ovesitelny vsim moznym vcetne ptrs + maly (dle zdejsich diskutujicich balisticky a avionikou a motory nedostatecny) vrtulnik s ovesitelnosti cimkoli vcetne ptrs.
Chorvati dostali OH darem doukoupi pristi rok moderni zbrane. Z desetinovou investici proti nam se strukturou, ktera pro nad nebyla dost dobra si nasich 8+4 ve vykonech namazou na chleba.Skrýt celý příspěvek1. Slováci při nákupu nic nevyjednali. To že teď Slováci dostanou grant z fondu ERIP neznamená že se v budoucnu do tohoto programu nedostaneme také. 2. Když sem pořád taháte to ...Zobrazit celý příspěvek
1. Slováci při nákupu nic nevyjednali. To že teď Slováci dostanou grant z fondu ERIP neznamená že se v budoucnu do tohoto programu nedostaneme také.
2. Když sem pořád taháte to HDP, tak HDP na obyvatele ČR - 36 916, HR - 25 264. Oni zkrátka zvolili cestu která se ji zdá výhodná a finančně dosažitelná. Oni stejně jako Slováci nahrazují svoje Mi-17(1), proto zvolili UH-60. Protože si nemohou dovolit pořídit plnohodnotný bitevní vrtulník logicky sáhli po starších OH-58. Zvlášť když je dostali darem v rámci americké vojenské pomoci, kterou se snaží Američani vyvážit Ruský vliv v Srbsku. Ovšem smiřte se s tím že ČR už dávno není tak chudá aby dostávala techniku darem.
Na to jak si nás ve výkonech namažou na chleba si rád počkám.Skrýt celý příspěvekPardon. Nejsem si jist, že chorvatské UH60 umí zavěsit cokoli...tedy i u nás požadované PTŘS. Jejich náhrada Mi 24 je OH58D...jejeich UH60 (M, L nebo A) bude náhradou za Mi 8, v ...Zobrazit celý příspěvek
Pardon. Nejsem si jist, že chorvatské UH60 umí zavěsit cokoli...tedy i u nás požadované PTŘS. Jejich náhrada Mi 24 je OH58D...jejeich UH60 (M, L nebo A) bude náhradou za Mi 8, v dopravní roli. https://euro-sd.com/2019/05/ar...
Vidím rozdíl v prioritách a ve způsobu použití...nejsem si jist, že jejich cesta je ta správná a ta naše ta špatná. Spíše bych řekl, že se nenaplnila nějaká očekávání fandů, tak plivou kolem sebe...Skrýt celý příspěvek
Ano, stále stejní lidé sem píšou stále stejné žvásty. Chorvati potřebují nahradit své Mi-17 proto pořizují UH-60M, tedy zatím celé dva kusy za 115 milionů dolarů. Celkem budou mít ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, stále stejní lidé sem píšou stále stejné žvásty. Chorvati potřebují nahradit své Mi-17 proto pořizují UH-60M, tedy zatím celé dva kusy za 115 milionů dolarů. Celkem budou mít celé čtyři kusy. To pro ty co kritizují naše nakupované počty. HDP České republiky dosáhlo v roce 2017 215,7 miliard USD. HDP Slovinska ve stejném roce 54,85 miliard USD. Navíc mají za souseda Srbsko. To jen k tomu nic extra rozdílu v HDP a bezpečnostní situaci.
Slováci hlavně žádné peníze ještě nedostali, natož aby nerozhodli na co je použijí. Objevují se zprávy například že budou dokupovat HH-60W. Zatím pouze spekulace.
Proč Filipínci kupují právě S70i v neznámé a nejspíš naprosto osekané konfiguraci jsme řešili už minule. Také jsme řešili jaké stroje chtěli koupit původně.....
Je ovšem vidět že vaše demagogické schopnosti s příspěvek od příspěvku zlepšují.Skrýt celý příspěvek
Ohraná písnička už jsem to tu psal dříve. Báli se říct si o nové bitevní vrtulníky a tak přišli s nápadem na něco víceúčelového........, víceúčelové nebylo dost dobré a tak se v ...Zobrazit celý příspěvek
Ohraná písnička už jsem to tu psal dříve.
Báli se říct si o nové bitevní vrtulníky a tak přišli s nápadem na něco víceúčelového........, víceúčelové nebylo dost dobré a tak se v naději že se později možná něco koupí zvolilo bez výběrka zcela směšné množství 4+8 (a to se zase rozpočet MO ani nevyčerpal).
Popravdě doufám, že Leonardo se stížností uspějě a my budeme platit jak mourovatí s ostudou jak vrata aby to někomu došlo.
O chování řádného hospodáře nemluvě. Nevím proč je problém si říct věci tak jak jsou, tedy že potřebujeme generačně obměnit vrtulníkové letectvo, tady máte koncepci nákupu na 10let, chceme takové typy a začínáme s tím teď v tomhle množství.
Ve výsledku máme početně zcela směšné řešení, kdy místo jednoho typu máme hned dva, celkově tedy aktuálně letectvo bude provozovat 5 různých typů současně. A to ani nevíme, jestli se to nové (dají-li se konstrukce z Vietnamu tak nazvat) bude v době potřeby dalších ještě vyrábět :(Skrýt celý příspěvekAU-1Z a UH-1Y rozhodně nejsou dva typy. Proč to tak je už tady bylo mnohokrát rozebíráno. (Shodná větší část dílů, shodná avionika, stejný výcvikový simulátor, stejný výcvik pro ...Zobrazit celý příspěvek
AU-1Z a UH-1Y rozhodně nejsou dva typy. Proč to tak je už tady bylo mnohokrát rozebíráno. (Shodná větší část dílů, shodná avionika, stejný výcvikový simulátor, stejný výcvik pro piloty a pozemní perzonál.....)
Několikrát bylo řečeno že armáda nahrazuje svoje Mi-24 nákupem systému H-1.
Mohl by jste napsat co je na současných H-1 konstrukčně přetrvává z těch Vietnamských? Kromě přibližně základního tvaru.Skrýt celý příspěveklemkine, lemkine, co vy jste za ignoranta. S kým z MO nebo dokonce z GŠ AČR jste měl možnost hovořit? Kde sloužíte u VzS? Jakou máte vůbec zkušenost s AČR? Báli se říci? Kd o ...Zobrazit celý příspěvek
lemkine, lemkine, co vy jste za ignoranta.
S kým z MO nebo dokonce z GŠ AČR jste měl možnost hovořit? Kde sloužíte u VzS? Jakou máte vůbec zkušenost s AČR?
Báli se říci? Kd o konkrétně? Vy jste byl u jednání? Vy si myslíte, že na celém GŠ AČR a poté i na MO ČR je to samý amatér, debil a negramot, že? Vy si to představujete jak Hurvíek válku a to doslova. Když jste u těch jednání nebyl, rozhodně netušíte jak vypadá potřeba a zájem Armády, nemáte ani tucha jak se to bije s politickým zájmem a neochotou utrácet za obranu a bezpečnost.
Jednání a nákup v režimu vláda - vláda je jedna z forem, legálních, výběrového řízení, rozhodování, akvizice...či jak to pojmenujete. Nekupujete jen stroj, ale dostáváte i nějaé státní záruky, které vám soukromá firma dát nemůže. (nemá cenu řešit detailně co a kde.)
Směšné nožství...to je dosti subjektivní, je to vyjádření rozdílu v tom co VzS chtějí a co politická repre dovolí pořídit. Mohlo být lépe, mohlo být hůře. Samotná technika je přesto posunem. Vy jako civil to nikdy neoceníte, nevíte kde a jak.
Píšete správně, nevíte to, nevíte tamto...tak se prosím nevyjadřujte k něčemu o čem nic nevíte. Děkuji předem. Pokud vás to nějak zajímá, můžete se zeptat, můžete číst a studovat.
Jestli se H1 platforma bude vyrábět nás nemusí zajímat. T72A se taky již nevyrábí. my máme garantovánu zabezpečení po celou dobu životnosti stroje. Tedy ND a servis bude, nebo si jej budeme dělat sami. Vůbec nic netušíte o smlouvách, nic o výcviku, ale chytrej jste jak elektronka.Skrýt celý příspěvekLemkin: A to ani nevíme, jestli se to nové (dají-li se konstrukce z Vietnamu tak nazvat) bude v době potřeby dalších ještě vyrábět :( A já jsem se bál, že to tu žádný "odborník na ...Zobrazit celý příspěvek
Lemkin:
A to ani nevíme, jestli se to nové (dají-li se konstrukce z Vietnamu tak nazvat) bude v době potřeby dalších ještě vyrábět :(
A já jsem se bál, že to tu žádný "odborník na slovo vzatý" nevytáhne... A bác ho... Lemkin šmahem odhalil svou rozpoznávací ne-schopnost...
Dal jsem si teda tu práci a srovnal ty typy z vietnamu s tím Lemkinovým morálně zastaralým Viperem a poskytnu je tady speciálně pro něho...
AH1G // AH1J // AH1Z
první vzlet:
7.9.1965 // 14.10.1969 // 8.12.2000
Rozměry:
Délka s otáčejícími se rotory:
16,1m // 16,3m // 17,8m
Délka trupu
13,5m // 13,6m // 13,9m
Rozpětí pomocných křídel:
3,15m // 3,15m // 3,3m
Max výška:
4,1m // 4,15m // 4,37m
Rotory:
Průměr nosného rotoru:
13,4m // 13,4m // 14,65m
Druh nosného rotoru:
Polotuhý? // Polotuhý? // Tuhý?
Počet listů nosného rotoru:
2listy // 2listy // 4listy-kompozit
Průměr vyrovnávacího rotoru:
2,6m // 2,6m // 2,95m
Počet listů vyrovnávacího rotoru:
2listy // 2listy // 4listy
Výkony:
Vne ias:
190kts // 190kts // 222kts
Vno? ias:
149kts // 152kts // 160kts
Mtow:
9500lb // 10 000lb // 18 500lb
Mwe:
5810lb // 6610lb // 12 300lb
Dolet:
367nm // 311 // 370
Pohon:
Ah1G:
1x Lycoming T53-L-13
výkon: 1100Hp
Ah1J:
1x Pratt&Whittney T400-CP-400
(pt6t3 ) twinpack
výkon: 1800Hp
AH1Z:
2x General Eletric T700-GE-401C
výkon: 3600Hp
Hlavňová výzbroj:
AH1G:
M28 turret
2x M134 (minigun)
munice: 2x 4000ran
nebo
2x M129 ( granátomet )
munice: 2x 300ran
nebo
1x M134 a 1x M129
munice: 1x 4000ran a 1x 300ran
AH1J:
M97turret
H197 20mm 3hlavňový kanón
munice: 750ran
AH1Z:
A/A49E-7turret
M197 20mm 3hlavňový kanón
munice: 750ran
TTD se na netu různě liší, tak možná něco bude nepatrně nepřesné...
Tady teda máš Lemkine jasný důkaz, jak tady ohýbáš pravdu že ZuluCobra aka Viper je úpně jiný vrtulník než HueyCobra nebo SeaCobra nasazené ve Vietnamu... Kdyby jsi to neviděl, nebo nechtěl vidět... tak se podívej třeba na to, že Viper má prázdnou hmotnost ( Mwe ) větší, než oba maximální vzletovou ( Mtow )... Taky že motory mají dvakrát větší výkon... Vlastně jediné co je stejné je rotační kanón a i ten je v jiné věžičce... Avioniku a další výzbroj nebylo třeba uvádět...Skrýt celý příspěvek
Musím říct že tady v diskuzi by se uživila celá Saturninova kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru.
Musím říct že tady v diskuzi by se uživila celá Saturninova kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru.
Ty kráso tolik hate, a to tu ještě mašiny nejsou. Kritiku si zaslouží oprávněně jenom počet. Kdyby se jich koupilo rovnou 8 AH-1 a 16 UH -1, tak bych byl nadšen, a to jsem pořád ...Zobrazit celý příspěvek
Ty kráso tolik hate, a to tu ještě mašiny nejsou. Kritiku si zaslouží oprávněně jenom počet. Kdyby se jich koupilo rovnou 8 AH-1 a 16 UH -1, tak bych byl nadšen, a to jsem pořád fanda UH-60.
Takle jsem opatrně optimista, že ještě další přibudou, ale mám své obavy, z našeho geniálního MOD.
Jinak ,armáda je chce, mašiny jsou objednaný a dostaneme asi nejlepší kompromis poměru cena/výkon. Provozní náklady prý mají odpovídající, cena +- asi OK, zbraní pravda málo, ale to se dá bez problémů každý rok něco dokoupit. Spekulovat jestli Leonardo nebo Aribus dají za 10 let něco jinýho už nemá smysl. Za mě OK krok správnym směrem.Skrýt celý příspěvekJá byl původně hodně proti pořizování Venomů (byť přikoupení Viperů situaci zlepšilo). Osobně na nich ale sloužit nebudu, tak jsem se přes to snadno přenesl a těším se, až je ...Zobrazit celý příspěvek
Já byl původně hodně proti pořizování Venomů (byť přikoupení Viperů situaci zlepšilo). Osobně na nich ale sloužit nebudu, tak jsem se přes to snadno přenesl a těším se, až je uvidím na vlastní oči. Pro mě je hlavní, že se konečně po letech kupuje nová technika, kvalita je myslím slušná, cena asi odpovídající (počítá se do ní všechno možné), tak nezbývá než popřát, ať dobře slouží :-)
ps. ideálně pokud další přikoupené stroje v budoucnu nahradí většinu vrtulníkového letectva AČR, zkrátka využít pořádně unifikace.Skrýt celý příspěvek
- styl výběru nás řadí mezi banánové republiky - viz. odkaz dole na nákup F16 - bavit se teď bez širokého výběrka o F16 pro náhradu v r.29 je největší blbost co můžeme udělat. USA ...Zobrazit celý příspěvek
- styl výběru nás řadí mezi banánové republiky - viz. odkaz dole na nákup F16 - bavit se teď bez širokého výběrka o F16 pro náhradu v r.29 je největší blbost co můžeme udělat. USA to samozřejmě ví, ale prošlo to s pandury, s H1, projde to asi u BVP tak proč to nezkusit
- při dodání to bude 10 let kdy se o tom mluví. Bude utraceno skoro 15 mld+DPH (kterou neplatí stát sám sobě, protože už je rozpočtována na výdajích), vyřešeno nebude nic.
Nemáme morálně nezastaralou náhradu ani sokolu, ani Mi24, ani Mi 17, když zainvestujem dalších 10 mld dostaneme se na náhradu mi24 a kousek
- kdyby se vzala na počátku nabídka airbusu - v r.23 měli vrtulníky odslouženy více než 3 roky, piloti měli zkušenost s FLIR, laserem naváděnými APKWS atd. Integrace PTŘS pokračuje, nenašel jsem žádné info, že nebude. https://www.youtube.com/watch?...
Z pohledu CF navíc plně financovatelné z generálek sokolu a přebytku rozpočtu MO
- podíl českého průmyslu je reálně 0 - že servis se bude někde provádět se nepočítá do podílu. U BVP taky budem počítat výměnu oleje v rámci životního cyklu ? Asi ne. Simulátor, opravy, udržba atd... nemá s podílem průmyslu nic společného, tím neříkám že kromě black hawku bylo vůbec reálné s podílem počítat u takové dodávky
- navíc LOM tedy nebude mit navíc certifikaci (zůstane jim jen ruská?) - motory bude dělat GE czech. Pokud stejně dopadne náhrada sokolu, Mi17 - k čemu tedy tento strategický podnik LOM máme, dotujeme ho, ručíme za úvěry?
- TopOwl od Thalesu je nejlepší na světě, ale Scorpion HMSD taktéž od Thalesu co má airbus je samozřejmě úplně out :-)
- podle mého stále platí, že žádné APKWS a hydra nekupujem, takže výcvik se dá dělat na těch 4 viperech s helfirama
- chci vidět ty obličeje, až se řekne dělostřelcům, tady máte 5 mld a obnovte to a jen na H1 se dá 30 aby to bylo reálně nasaditelné. Žádné, opakuji žádné nasazení pro které je určeno H1 AČR nikdy nedělala, CASY i Mi171 sloužili pouze jako dopraváky. Nasazení do mise v tomto počtu je naprosto nereálné (resp. pouze společně s USMC abychom tam měli vlajecku)
Takže ano něco se koupilo, ale blbě. Všichni už jsou tak znechucení, že jsou rádi za cokoliv.Skrýt celý příspěvek"Bude utraceno skoro 15 mld+DPH (kterou neplatí stát sám sobě, protože už je rozpočtována na výdajích), vyřešeno nebude nic."???? A komu se to teda platí? Nebo kam se ta DPH ...Zobrazit celý příspěvek
"Bude utraceno skoro 15 mld+DPH (kterou neplatí stát sám sobě, protože už je rozpočtována na výdajích), vyřešeno nebude nic."????
A komu se to teda platí? Nebo kam se ta DPH ztratí? Tvrdíš nesmysl.
"že servis se bude někde provádět se nepočítá do podílu U BVP taky budem počítat výměnu oleje v rámci životního cyklu "
Jsi evidentně velký odborník, pokud srovnáváš generálky vrtulníků s výměnou oleje.
"Žádné, opakuji žádné nasazení pro které je určeno H1 AČR nikdy nedělala,"
To můžeš zopakovat třeba padesátkrát. Ale tím se ze lži pravda nestane.Skrýt celý příspěvekUvědomte si, že stát je financován z daní. Plně. DPH je daň. Z pohledu státu je to jenom účetní položka, kterou si sám přirazí, sám odpustí. Další věcí je, že VŘ je nakládání s ...Zobrazit celý příspěvek
Uvědomte si, že stát je financován z daní. Plně. DPH je daň. Z pohledu státu je to jenom účetní položka, kterou si sám přirazí, sám odpustí.
Další věcí je, že VŘ je nakládání s veřejnými prostředky, tedy z daněmi, které sebrali mě, vám, každému, kdo vydělává mimo státní sektor. Státní sektor je financován z toho, co se vybere mimo něj. Proto je v zájmu každého daňového poplatníka, aby dostal co nejvíc, za co nejmíň.Skrýt celý příspěvek
..jednání vláda - vláda a pořizování techniky tímto způsobem se děje i ve Švédksu, Norsku a jinde, tedy všichni jsme banánové země. ...debata, je jen debata...bavit se můžeme ...Zobrazit celý příspěvek
..jednání vláda - vláda a pořizování techniky tímto způsobem se děje i ve Švédksu, Norsku a jinde, tedy všichni jsme banánové země.
...debata, je jen debata...bavit se můžeme kdykoli, klidně už dnes, čím dříve se prodiskutují všechny varianty, tím lépe. nevidím nic závadového na tom bavit se o tom, jak a kudy se bude ubírat stíhací letectvo v dalších etech. Bez těchto debat by nikdy nevznikla žádná koncepce.
...to co píšete s nabídkou Airbusu, platí i pro nabídku Bellu. Nijak nevidím zásadní rozdíl. Přestože byl H145M i mým favoritem, nejlépe plnil ty kritéria LUH (dle mého názoru), v té době neměl zbraně, neměl garance státu. (tak si to vysvětluji). Jinak to co píšete bude i s UH/AH.
...stroje budou nasaditelné hned jak se piloti a technický personál zaškolí, žádných dalších 30 mld nebude třeba. Nepočítám případný nákup munice navíc. CASA slouží jako dopravák, jak jinak by měla sloužit, jako bombardér? Mi 171 plní úkoly přepravy a je jedno jesli je to TVV, TPV nebo SOATU na cíl. Běžte s takovou rétorikou do prdele, děkuji.Skrýt celý příspěvek
Všichni si počkáme, až se provalí, který politik a jaká politická strana inkasovala "všimné" či "provizi za zprostředkování" Zopakuje se aféra Pandurů, budeme mít nového Dalíka, ...Zobrazit celý příspěvek
Všichni si počkáme, až se provalí, který politik a jaká politická strana inkasovala "všimné" či "provizi za zprostředkování"
Zopakuje se aféra Pandurů, budeme mít nového Dalíka, historie se opakuje....
No a já jsem zvědav, jak budou plnit servisní smlouvy firmy které se budou podílet na opravách a logistice kromě LOMu.
LOM, ztrácí své výhradní servisní postavení jako jsme byli zvyklí u ruské techniky. Pro LOM s.p. to bude nepříjemné.Skrýt celý příspěvekS tím že sovětská/ruská technika v AČR jednou dolétá museli v LOMu počítat už dávno. Kromě údržby Mi-17/171 se budou muset přeškolit na vrtulníky H-1 a hledat zakázky v zahraničí. ...Zobrazit celý příspěvek
S tím že sovětská/ruská technika v AČR jednou dolétá museli v LOMu počítat už dávno. Kromě údržby Mi-17/171 se budou muset přeškolit na vrtulníky H-1 a hledat zakázky v zahraničí. Jelikož je kvalita jejich práce prý legendární jistě to nebude problém....Skrýt celý příspěvek
jenže... LOM s.p. jehož zřizovatelem je MO bude pracovat a pracovalo přesně podle zadání MO. Pokud to MO zkusí stejným způsobem s privátními firmami budou na obou stranách při ...Zobrazit celý příspěvek
jenže... LOM s.p. jehož zřizovatelem je MO bude pracovat a pracovalo přesně podle zadání MO.
Pokud to MO zkusí stejným způsobem s privátními firmami budou na obou stranách při prvním problému právní kanceláře a utkání v soudních síních, včetně pitvání smluv z čehož se mnoho dańový poplatník nedozví, protože budou podrobnosti v režimu T a PT.
Mezitím budou vrtulníky vyžadující servis uzeměné.
Získání nutných certifikací od výrobce pro LOM nebude zdarma. To jsou další náklady, které si také připočítáme k jenom 14ti mld. CZK. Tyhle certifikáty jinde v civilní sféře neuplatní.Skrýt celý příspěvekZatímco do LOMu by se v takovém případě nalili miliardy, levá ruka by umyla pravou, a jelo by se dál. A vrtulníky by stály také, protože při neefektivní práci by byly prostoje. ...Zobrazit celý příspěvek
Zatímco do LOMu by se v takovém případě nalili miliardy, levá ruka by umyla pravou, a jelo by se dál.
A vrtulníky by stály také, protože při neefektivní práci by byly prostoje. Ale to by nevadilo, protože by to naši politici hodili např. na váznoucí dodávky náhradních dílů nebo epidemii sarančat.Skrýt celý příspěvek30% z ceny zakázka půjde českým firmám, tedy i do LOM. Jistě jsou v tom započítány i ty certifikace a školení techniků v LOMu. Tedy žádné další náklady. Servis vrtulníků bude ...Zobrazit celý příspěvek
30% z ceny zakázka půjde českým firmám, tedy i do LOM. Jistě jsou v tom započítány i ty certifikace a školení techniků v LOMu. Tedy žádné další náklady. Servis vrtulníků bude nadále zajišťovat LOM. ´V podstatě se nic nemění, akorát dodavatel dílů bude ze západu.
https://www.e15.cz/domaci/vrtu... Skrýt celý příspěvekZástupci ministerstva obrany a americké firmy Bell dnes podpisem stvrdili dokument, jenž zaštítí zapojení českého průmyslu do zakázky na 12 amerických vojenských vrtulníků. Na ...Zobrazit celý příspěvek
Zástupci ministerstva obrany a americké firmy Bell dnes podpisem stvrdili dokument, jenž zaštítí zapojení českého průmyslu do zakázky na 12 amerických vojenských vrtulníků. Na ministerstvu obrany ho dnes podepsali náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha a zástupce firmy Bell Erwin Boone.
http://www.mocr.army.cz/inform... Skrýt celý příspěvek
Hmmm, jen co skončí záruka výrobce. Uvidíme, čas běží.
Hmmm, jen co skončí záruka výrobce. Uvidíme, čas běží.
Jakože, ten kdo něco ví...čeká až skončí záruka? Fakt?
Jakože, ten kdo něco ví...čeká až skončí záruka? Fakt?
Známe českou realitu. Vše je závislé na faktoru - penězích. Když jde o nové stroje je zájem výrobce aby létali, je to jejich PR a reference. Řada služeb a servisních úkonů, ...Zobrazit celý příspěvek
Známe českou realitu. Vše je závislé na faktoru - penězích.
Když jde o nové stroje je zájem výrobce aby létali, je to jejich PR a reference. Řada služeb a servisních úkonů, náhradních dílů - částečná logistika je předplacena (v kupní ceně). Následně začnou náklady stoupat. Záruční doba výrobce nemusí být jenom časová, ale i počtem nalétaných hodin.
Mimochodem náklady jsou i platy personálu.Skrýt celý příspěvekLarry Nevím jakou českou realitu vy znáte, tu co vidím zde v diskuzi, má k realitě ve VzS celkem obstojně daleko. V kupní ceně, předplacené, je podpora celého životního cyklu. ...Zobrazit celý příspěvek
Larry
Nevím jakou českou realitu vy znáte, tu co vidím zde v diskuzi, má k realitě ve VzS celkem obstojně daleko.
V kupní ceně, předplacené, je podpora celého životního cyklu. To o čem mluvíte si dovolí jen české firmy, které nedodávají do zahraničí, protože jim žádné reference nehrozí.
Náklady stoupají de toho jak využíváte techniku. Náklady stoupají i u rohlíků, to je normální přirozený jev. Stopají u všech, u Bellu, Airbusu, Mila atd. Nechápu, proč to vztahujete jen na jeden projekt. Víte jak stoupají náklady na T72M4 CZ? Česká firma, český průmysl...co máte k tomu?
Nákladem je i plat personálu. Proč jej počítáte do jednoho projektu? To je náklad, který tu bude vždy...Skrýt celý příspěvekTF_HU Co to je podpora celého životního cyklu?? Dle mého názoru to znamená, že životní cyklus je dán určitým faktorem nebo kombinací více faktorů (nálet hodin, časový interval ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
Co to je podpora celého životního cyklu?? Dle mého názoru to znamená, že životní cyklus je dán určitým faktorem nebo kombinací více faktorů (nálet hodin, časový interval např. 30let...atd.¨) Rozumím tomu tak, že po uvedenou dobu životního cyklu ( to jest i po záruce) je výrobce schopen zajistit logistiku (zejména požadované náhradní díly a jejich dodávky, upgrade Hw, Sw a předepsané servisní práce u výrobce nebo firmy, které mají certifikaci výrobce, protože mají výrobní a projektovou dokumentaci) Smlouva na dlouhodobé zajištění xx% provozuschopnosti strojů bez operačního omezení asi není a nebude. Po záruční době vše bude vše odvíjet od finančních možností a objednávky budou na jednotlivé stroje a opravy.
Náklady na plat personálu sice bude, ale sníží se. předpokládám, že dojde k obdobné situaci jako při přechodu z MiG-21 na Jas39. Nebudou zvláš´t technici podle odbornosti (elektro- radio, zbrojíř...) ale jeden technik "na vše"
Tady je zajímavý příklad Srbska, kde letectvo operuje s vrtulníky Gazelle.
Smlouva s Westlandem jim umožnila "transfer technologií" a Srbsko je tak schopno samostatně zajistit si speciální výrobu a "tovární servis výrobce" dostali veškerou projektovou, výrobní a servisní dokumentaci, převzali technologie. Servis jsou schopni zajistit nejen pro sebe, ale i ostatní provozovatele.
To se ovšem na wiki nedozvíte :-)
Tak jako tak, očekávám, že na rozdíl od fantasmagorií o nákupu F-35 pro AČR, provozovat 12 vrtulníků bez omezení operačních schopností je celkem reálná představa.Skrýt celý příspěvekTF_HU OMG Larry jsi tak natvrdlý, nebo to jen děláš??! Nezlob se na mě, ale díváš se na problematiku náhradních dílů pro letadla, ano i vrtulník je letadlo představ si to, ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
OMG Larry jsi tak natvrdlý, nebo to jen děláš??!
Nezlob se na mě, ale díváš se na problematiku náhradních dílů pro letadla, ano i vrtulník je letadlo představ si to, pohledem traktoristy v minulém století...
U letadel se totiž, laicky řečeno nemění díly jako u auta, až když se opotřebujou, nebo rovnou rozletí (vyjma rozvodů a podobně), ale mění se v předepsaných intervalech... Proto si dovoluji mít názor, že pokud teda výrobce garantuje nějakou životnost letadla, tak na ní musí ze své podstaty být schopný ty díly dodávat... Uvedu příklad u L39NG, který je vybavený motorem FJ44-4M... Se občas dá dočíst ( nedělám v AERU ), že v ceně motoru zajišťuje je výrobce servis v celé délce jeho životnosti a to včetně neočekávaných závad, nebo havárií jako je třeba nasátí ptáka za letu... Nebo ti to raději mam vysvětlit jako tomu traktoristovi? OK... Automobilky přece taky zajišťují dostatek originálních náhradních dílů i pro vozy, co už nejsou ve výrobě... Nebo snad myslíš že na dvojkovou oktu už neseženeš u autorizovaneho prodejce origo vodní pumpu?Skrýt celý příspěvekTo Storm, na rozdíl od Vás jsem nejen v AČR sloužil dost let. vím co to jsou resursy, revize a také nálezové opravy. Nemusíte mne to fakt opakovat. Aby jste měnil jakékoliv díly a ...Zobrazit celý příspěvek
To Storm,
na rozdíl od Vás jsem nejen v AČR sloužil dost let. vím co to jsou resursy, revize a také nálezové opravy.
Nemusíte mne to fakt opakovat. Aby jste měnil jakékoliv díly a prováděl servis (logistika) potřebujete zajistit jejich dostupnost. Jsou komponenty, které nahradíte jinými což v letectví není jednoduché, ale možné. To že vám je výrobce je schopen dodat, ještě neznamená. že vrtulníky budou létat.
Ono se to musí jaxi zaplatit, takže to bude postupně objednváno a propláceno.
Podle potřeb uživatele. Firma by byla proti sobě aby u starších strojů, kde může očekávat nepředvídatelné růsty nákladů. Takový zadřený reduktor, protože technik opomněl zkontrolovat olej jde do milionů.
Speciálně u AČR jsem opatrný: Dělal jsem zakázku pro firmu, která měla udělat servis na generátorech nouzového napájení Caterpilar na WOC LKCV. (potřebovali člověka, který se vyzná v elektro má patřičné osvědčení, bezp. prověrku a ŘP aby byly splněny požadavky) Údajně nefunkční. zařízení v záruce. Na místě jsem zjistil, že nádrže na naftu jsou suché. Velice se divili. Odzkoušel jsem stavoznaky a plováky, zda je měření funkční. Ještě na mě něco zkusili, ale protože znám mentalitu a schemata myšlení důstojníků.....
Myslíte si, že to s technickými obsluhami vrtulníků bude jiné?? V době kdy tyto funkce dělají znáborovaní civilisté různých profesí, "přeškolení" ve Vyšpointu??Skrýt celý příspěvekTakže žádná dlouhodobá smlouva která zajistí letuschopnost všech strojů až do konce životnosti bez operačních omezení nebude. Navíc MO nemůže předpokládat jaká bude situace s ...Zobrazit celý příspěvek
Takže žádná dlouhodobá smlouva která zajistí letuschopnost všech strojů až do konce životnosti bez operačních omezení nebude. Navíc MO nemůže předpokládat jaká bude situace s rozpočtem v horizontu 10-15let. Do toho ani jedna strana nepůjde. A můžete mít náhradních dílů dostupných kolik chcete.Skrýt celý příspěvek
Larry Vůbec netuším co jste chtěl tím vaším pojednáním o podpoře životního cyklu říci. Je tam nějaká pointa? O jakém omezení operačního nasazení píšete? Počet techniků se nijak ...Zobrazit celý příspěvek
Larry
Vůbec netuším co jste chtěl tím vaším pojednáním o podpoře životního cyklu říci. Je tam nějaká pointa? O jakém omezení operačního nasazení píšete?
Počet techniků se nijak snižovat nebude. Minimálně ne v dohledné době...to je personál, který přeškolíte na jinou činnost. Nemluvě o tom, pokud někomu rozšíříte seznam povinností, odpovědnosti...rozšiřujete mu i placené úkony, odměnu atd. To je teď ale offtopic.
Nechápu relevanci srbského letectva...nejsou v ničem unikátní. Nic co bychom neznali i my.
Debata o vhodnosti F35 není fantas magorií...je jen ukázkou vaší omezenosti v uvažovaní.Skrýt celý příspěvekLarry Pardon, ale vy jste vedle jak sáňky v létě. Opravdu, vy jste dobrej teoretik, někde jste si něco načetl a teď se to tady snažíte udat. Bohužel vám unikají souvislostia je ...Zobrazit celý příspěvek
Larry
Pardon, ale vy jste vedle jak sáňky v létě. Opravdu, vy jste dobrej teoretik, někde jste si něco načetl a teď se to tady snažíte udat. Bohužel vám unikají souvislostia je vidět chybějící praktická zkušenost.
Výrobce, dle smlouvy garantuje, že vám díl dodá. Dodává je tak aby byla zabezpečena stanovená provozuschopnost strojů, kterou si opět stanovíme ve smlouvě. Výrobce zná a má změřeny tzv. závadovost, má nastaveny technologické postupy, to je údržba. K řešení nenadálých poruch máte nějakou zásobu ND na neočekávané situace. Tohle vše je zabezpečeno smlouvou...vy tu vaříte z vody. Znáte situace kolem JAS39C/D v našem letectvu, jak tam funguje servis? Škoda, že ne věděl byste jak to funguje. To, že jeden stroj třeba stojí v hangáru na údržbě eznamená, že ostatní nelétají.
Nasmlouvaný servis, podpora je součástí ceny projektu, zaplatíte rovnou, nebo platíte při čerpání této podpory. Taková údržba, servis je normován, dokážete jej nacenit. V našem případě takto je třeba zamluven servis na W3A, kdy se společnosti uhradí práce dopředu a pak se dle servisního, údržbového plánu posílají stroje na opravy, údržbu. Ne všechna údržba se dělá u dodavatele.
Vy jste fakt amatér. Pokud technik poruší technologický postup a dojde k závadě...zjištěný stav se vyšetří a vzniklá škoda bude uhrazena původcem škody. To je běžný stav a situace u záručních oprav. Už jste si něco opravil sám na vozidle, které máte nové a v záruce? Tento argument od vás, je krásnou ukázkou toho jaký jste laik.
K tomuto tvrzení vaší neomylnosti...V době kdy tyto funkce dělají znáborovaní civilisté různých profesí, "přeškolení" ve Vyšpointu?? Máte nějaký důkaz, dokážete to nějak podložit. Myslím, že už jednou jsem vám nasal jaký jste LHÁŘ...vy jste i debil. O systému výběru a školení technického personálu vrtulníkových základen nic nevíte. Je mi jedno jestli se cítíte dotčen...jestli mi příspěvek admin smaže, lžete a urážíte příslušníky AČR aniž byste znal situaci. Uvědomte si vy debile, že ti lidé odpovídají za lidské životy...a nějaká vaše osobní zkušenost s nějakou centrálou je k tomu irelevantní. Zvláště pokud neumíte odmítnout záruční servis z důvodu porušení pravidel servisu či obsluhy.Skrýt celý příspěvekLarry ...vy jste úsměvný komik...MO neumí, politické stany se neodváží...a jak si myslíte, že se tedy smlouvy sepisují a uzavírají? Jakto, že servis běží i na starších strojích? ...Zobrazit celý příspěvek
Larry
...vy jste úsměvný komik...MO neumí, politické stany se neodváží...a jak si myslíte, že se tedy smlouvy sepisují a uzavírají? Jakto, že servis běží i na starších strojích?
Existuje jen a jeden problém...kdy existuje neochota k nákupu nových a stálá snaha modernizovat, opravovat staré. Mám jednu osobní historku při operaci v SFOR, kdy jsem jel na servis Jeep se služebním vozem, opravit motor...vozidlo mělo najeto téměř 500 tis km...servisní mechanik se mě ptal, proč chci oživovat mrtvého koně, ať jej nechám odejít a koupíme si nové služební vozidlo. Tak asi tak.Skrýt celý příspěvekLarry: Dělal jsem zakázku pro firmu, která měla udělat servis na generátorech nouzového napájení Caterpilar na WOC LKCV. Tak jestli srovnáváš technika letadla s vyučeným ...Zobrazit celý příspěvek
Larry:
Dělal jsem zakázku pro firmu, která měla udělat servis na generátorech nouzového napájení Caterpilar na WOC LKCV.
Tak jestli srovnáváš technika letadla s vyučeným mechanikem zemědělských strojů, co teď zrovna vrtá do záložních agregátů, tak se nemáme spolu už o čem bavit... A je teda jedině dobře, že už v AČR nefigurujete... Doufám jen, že se tě MO střepalo prostým neprodloužením závazku a nebylo to nedejbože na základě nějakého tvého průseru, když o nich tak hezky píšeš...
Myslíte si, že to s technickými obsluhami vrtulníků bude jiné?? V době kdy tyto funkce dělají znáborovaní civilisté různých profesí, "přeškolení" ve Vyšpointu??
Tohle je vrchol drzosti... Jde vidět, že žádného neznáš...
Nazdar...
Nestojíš mi absolutně za námahu...Skrýt celý příspěvekTF_HU zjevně znáte podrobnosti nebo nástřel smlouvy, podle toho co opatrně píšete. Na rozdíl ode mne máte přístup k informacím. Já jsem nikdy neměl možnost z pozice MO/GŠ nebo OTV ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU zjevně znáte podrobnosti nebo nástřel smlouvy, podle toho co opatrně píšete. Na rozdíl ode mne máte přístup k informacím. Já jsem nikdy neměl možnost z pozice MO/GŠ nebo OTV jakékoliv smlouvy organizovat, podepisovat nebo do nich nahlížet.
Klidně mě tu smlouvu pošlete v En, přečtu si ji a budu vám oponovat (dělat chytrého) a třeba mne utlučete právním rozborem, které jistě má MO vypracované. Nebo mám požádat o přístup k informacím dle zák.106/99Sb. ??? Přesně vím, co mě bude odpovězeno.
Nepřisuzujte mne něco, co jsem nenapsal (MO neumí, politické strany se neodváží) mezi námi je nerovné postavení, kdy máte info ke kterým já se nedostanu. na druhou stranu jsem dańový poplatník a MO má povinnost své kroky daňovým poplatníkům zdůvodňovat.
Viz nákup vrtulníků kdy jste prezentoval, že se nepočítá dle jakési nekoncepce s operačním nasazením v zahraničí.
A vy si myslíte že jako firma si můžu dovolit jen tak nakupovat , měřící přístroje, nářadí, zařízení, vytvářet nadbytečné zásoby materiálu v momentě kdy vím, že uvedené věci nebudu potřebovat?? zvláště dnes, kdy zvednu telefon, pošlu email a to co potřebuji viz průmyslová automatizace mám v podstatě hned???
Dnes se drží zásoby minimální viz storm.
To Storm, že to je plebs, za tím si stojím i když jsou vyjímky jako jinde.
Mimochodem, odešel jsem s T prověrkou, zkušenostmi v zahraničí, absolvent VSOŠ a Stanag AJ 2222, RJ 1111. Velitel mne nabízel další 4 roky. Když jsem viděl upadající level, viz lidí, kteří plná ústa řečí a nechápali, že jako vojáci musí držet ústa a vykašlat se na různé xichtbooky a twittery, vojáci 20let kterým jsem na 3000m utekl na dráze a to mě bylo 38 ne díky. shrábnul jsem slušnou výsluhu protože na ty lidi co jsem měl na skupině jsme fakt neměl nervy. to bylo jako s vojáky základní služby, ještě horší. V 25ti letech když personalistka řekla, že si donesou zápočtové listy v předchozích civilních zaměstnáních koukali jako zvířátka. pochodovat a zdravit to uměli, ale odborná práce fakt děs a odpověď "tak si pozvěte firmu" Za rok končí bývalý kolega. "prý mě dnes chápe a rozumí" slušný kluk, podepsal armádu a fakt se hodně naučil. Také vezme pěknou výsluhu jako já a už dnes má firmu, prý nestíhá.
Ve Vodochodech je škola, leteckých mechaniků 4 roky s maturitou a po maturitě to jsou ještě léta praxe ve firmě u "starých pardálů" aby se naučili na typu. Stanou se z nich odborníci. Myslíte si, že tohle se naučí za pár měsíců ve Vyšpointu kde mají i bogošárnu a další nesmysly??
vyučení kuchaři, pokrývači a nevím co ještě, jejich společným jmenovatelem je, že neumí své řemeslo.
Vysvětlím, jací se najdou na KISu AČR pitomci, jinde to nebude jiné viz příhoda s WOC, kde se opravdu divili, že na prázdné nádrže se nevztahuje záruka.
Na svoji prověrku T a smlouvu jsem dělal kontrolu pro civilní firmu systému spojení NERA. Jednalo se o Porakos (pozemní koncové radiové spojení) podle NKT je alokován kmitočet 26GHz, zařízení firmy Ericsson minilink TN.
AČR tak nahrazuje starší systém Tempo. Napájení sajtu (en: site) přívod je jištěn jističem xxxxxx 10A s charakteristikou B. Samozřejmě výrobce už nevyrábí uvedený typ. Modernizovali po letech řadu výrobků. Za běžných okolností jakýkoliv jistič 10A B je vyhovující dle projektu a projde revizí. Tady se hraje papírová válka a ačkoliv jsem dokládal, že výrobce deklaroval přímou náhradu uvedeného typu, původní typ se nevyrábí. Trvalo 6 měsíců než osel na KISu změnu posvětil.
Tohle ubíjí každého....
To Storm. Kolik jste odsloužil let v AČR a jaké dosáhl hodnosti?? Zahraniční mise?? zkušenosti kromě keců od PC??Skrýt celý příspěvekTF_HU Aby jsem se vás zeptal jako laik "Pokud se podívám do vojenských ambicí, není nasazování bitevníku deklarováno ani dnes, tedy nebude ani dále. V čem je ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
Aby jsem se vás zeptal jako laik
"Pokud se podívám do vojenských ambicí, není nasazování bitevníku deklarováno ani dnes, tedy nebude ani dále. V čem je problém?"
++++++++
to jsou vaše slova. Problém je, proč jsme tedy pořizovali vrtulníky, něco co nebudeme potřebovat pravděpodobně, když vojáci potřebují jinou techniku??? Vy si také koupíte druhé auto i když budete vaší ambicí bude s ním nejezdit ?? Rozumím je potřeba ukázat sousedům (na CIAFu obyvatelstvu)
Myslíte si, že já si můžu vyhazovat statisíce, nebo mega za materiál , nářadí a měřící přístroje - zařízení když vím a není v plánu, že to neupotřebím ???
Někdy by jste se měli nad vašimi argumenty trochu zamyslet.Skrýt celý příspěvekLarry, díky bohu za to, že jsi odešel. Bude muset odejít spousta tobě podobných a naopak přijít spousta takových jako gen. Opata, aby se AČR dostala ze sraček, ve kterých ji lidé ...Zobrazit celý příspěvek
Larry, díky bohu za to, že jsi odešel. Bude muset odejít spousta tobě podobných a naopak přijít spousta takových jako gen. Opata, aby se AČR dostala ze sraček, ve kterých ji lidé jako ty udržovali...Skrýt celý příspěvek
Larry Vy jste ubohej. Chápu, když někoho armáda vykopne a pak se cítí zneuctěn. Tak postupně. Smlouvy MO nejsou veřejné, jsou v určitém režimu. Ani já ke smlouvě, této konkrétní, ...Zobrazit celý příspěvek
Larry
Vy jste ubohej. Chápu, když někoho armáda vykopne a pak se cítí zneuctěn. Tak postupně.
Smlouvy MO nejsou veřejné, jsou v určitém režimu. Ani já ke smlouvě, této konkrétní, nemám přístup. Znám jen plnění smluv z praxe, byl jsem u vyjednávání a nastavení podmínek. Znám pak tu praxi, která probíhá u jednotky. Znám to i z vyšší pozice, byl jsem u vojskových zkoušek Mi 171, byl jsem u přípravy a vyslání vrtulníkové jednotky do operace, měl jsem možnost se nějak podílet na přípravě SOATU, byl jsem v centrále NATO, dnes se podílím na vzdělávání. Proto vidím, že píšete nesmysly. Evidentně ani neznáte princip jakým vláda a Armáda plní úkoly stanovené zákonem. Nevíte jak vzniká proces KVAČR, netušíte co se píše ve strategických dokumentech atd. Vy vlastně ani nevíte, co znamená být členem NATO, netušíte jak ČR zajišťuje svou obranu. Netušíte, že ČR určila priority směrem k modernizačním projektům letecké techniky atd. V textu vidím, že ani nechápete roli praporčíka (pokud jste byl důstojník, tím hůře), nerozumíte leadershipu, mentoringu, tedy jinými slovy vlastní odpovědnosti na tom co popisujete jako negativum.
Jasně, že má MO nějaký právní názor na smlouvu. Jistě, že můžete využít svého práva na informace dle zákona. Jasně, že se asi nedozvíte detaily smlouvy, ale jinak popsáno to, co vám tady píšu. Že je to součástí smlouvy...tedy garance technické podpory životnosti stroje...která je určována letovými hodinami atd.
Jako daňový poplatník máte právo na informace, ale ani to právo není neomezené. Mě je úplně jedno co si vy můžete nebo nemůžete dovolit. Když si kupujete auto, taky máte záruku, taky vám servis garantuje, že si auto můžete opravit po záruce. Stejně to funguje i zde. Prostě pochopte, že nakupujeme stroje, které mají XXXX hodin, které dle tempa výcviku a případného nasazení vyčerpáme cca za 20 let, těch dvacet let je ošetřeno smluvně. Platba může proběhnout hned při nákupu, nebo po využití služby. To vše je nějak nastaveno v podmínkách smlouvy. NE, nic z toho fakt není nelegální a ani mrhání prostředky.
Vaše zkušenost je dosti omezená a jen povrchní, vy si fakt myslíte, že letecký technik v armádě nemá vzdělání leteckého mechanika? Že se neučí od leteckých mechaniků, lidí, kteří se učili na vojenských leteckých školách a dnes vedou stejnou výuku ve Vyškově. Jen abyste věděl, u jednotky se vede jen servis a údržba do určité úrovně, nedělá se kompletní...tedy od toho je odvislé i kvantum potřebných znalostí. Zbytek a další level těch prací dělá LOM, s mechaniky, techniky a dle výrobních postupů. Udivuje mě, že napadáte a urážíte tento proces. Víte, že do LOM odchází technici od vojáků...i ti z Vyškova? Koho z lidí s touto odborností osobně znáte?
Sám jste plebs, nedokázal jste se adaptovat, nedokázal jste akceptovat změnu, nedokázal jste sjednat nápravu a tak jste odešel, nebo byl odejit.Skrýt celý příspěvekLarry, TOHLE FAKT MYSLÍTE VÁŽNĚ? TF_HU Aby jsem se vás zeptal jako laik "Pokud se podívám do vojenských ambicí, není nasazování bitevníku deklarováno ani dnes, tedy nebude ani ...Zobrazit celý příspěvek
Larry,
TOHLE FAKT MYSLÍTE VÁŽNĚ?
TF_HU
Aby jsem se vás zeptal jako laik
"Pokud se podívám do vojenských ambicí, není nasazování bitevníku deklarováno ani dnes, tedy nebude ani dále. V čem je problém?"
++++++++
to jsou vaše slova. Problém je, proč jsme tedy pořizovali vrtulníky, něco co nebudeme potřebovat pravděpodobně, když vojáci potřebují jinou techniku??? Vy si také koupíte druhé auto i když budete vaší ambicí bude s ním nejezdit ?? Rozumím je potřeba ukázat sousedům (na CIAFu obyvatelstvu)
Myslíte si, že já si můžu vyhazovat statisíce, nebo mega za materiál , nářadí a měřící přístroje - zařízení když vím a není v plánu, že to neupotřebím ???
Někdy by jste se měli nad vašimi argumenty trochu zamyslet.
JÁ SE MÁM ZAMYSLET? NENÍ TO SPÍŠE NAOPAK? NEMĚL BYSTE SE VY NĚCO DOUČIT?
Zákon č. 219 stanovuje úkoly AČR: Tím primárním je příprava k obraně státu. Tou přípravou je myšlen výcvik, cvičení, vzdělávání, technika atd. Ke splnění toho úkolu (politik zadává) Armáda určuje strukturu a vybavení technikou a zbraněmi, které potřebuje k zadanému úkolu. Tedy máme Armádu. Můžete se podívat na army.cz co všechno je do té armády zahrnuto, jaké jednotky, jaké služby atd.
LEKCE č.1: MÁME AČR, JEJÍŽ JEDNOTKY PLNÍ HLAVNÍ ÚKOL OBRANY ZEMĚ
V roce 1999 jsme vstoupili do NATO. To byla zásadní změna, tzv. vnější, museli jsme provést kultivaci organizace, vzdělat vojáky, změnit výcvik a techniku. To je neukončený proces. Hlavní je, že tak jak politici stanovili hlavní úkol obrany země. Politici též určili jakým způsobem budeme přispívat do společné obrany, pokud se budeme bránit jako celé NATO. (tohle je složitý proces k popisu, abyste pochopil jak to funguje, spousta informací je v T a PT režimu) Když to shrnu, my do společného plánu obrany nedáváme celou svou Armádu, ale jen určené (politiky) a připravené jednotky, takové jednotky musí projít CREVAL nebo TACEVAL hodnocením NATO. V naší armádě je pouze několik jednotek takto "vyčleněných", tedy ty s kterými se počítá ve společné obraně. V médiích jste se možná dočetl o tom, že některé naše jednotky budou začleněny, tedy "podřízeny" do některých větších jednotek...třeba do té německé atd. Tyto jednotky deklarujeme jako nasaditelné v mezinárodním prostředí. Jsou vycvičené, vybavené a jejich výzbroj a technika je na takové úrovni, že kromě národních požadavků splňuje požadavky i na interoperabilitu, tedy, že se dorozumí i s cizími jednotkami, že umí komunikovat, zpracovávat informace, zbraně atd.
LEKCE č.2: TEDY MÁME CELOU ARMÁDU. TA PLNÍ ÚKOLY DOMA. MÁME TAKY JEDNOTKY, KTERÉ JSOU PŘIPRAVENY A PŘEDURČENY K PLNĚNÍ ÚKOLU SPOLEČNÉ OBRANY V NATO.
Bitevní vrtulníky patří, dle rozhodnutí vlády a armády, do té první skupiny, nebyly tou prioritou k nasazení v zahraničí pro potřeby NATO, nebo do společné obrany NATO. Plní a plnily by úkoly jen na té národní úrovni.
LEKCE č.3: TAKOVÁ JEDNOTKA PLNÍ ÚKOL DLE ZÁKONA č. 219, TEDY SE NEJEDNÁ O ŽÁDNÉ MRHÁNÍ PROSTŘEDKY, NEBO NĚJAKÉ ZBYTEČNÉ POŘIZOVÁNÍ.
Nechci být hnusný, ale co z toho plyne? Že jste myšlením zůstal na úrovni burše. Vůbec netušíte jak Armáda a její úkoly fungují. Jestli nechápete ten rozdíl ani po tomto, pak vám není už pomoci.Skrýt celý příspěvek
celý článek je jako oslavná óda kde se jen mimochodem zmíní že jde o námořní stroje kde je hlavním bojištěm vodní plocha. Dál je poněkud nezmíněno že tento druh strojů se brzy ...Zobrazit celý příspěvek
celý článek je jako oslavná óda kde se jen mimochodem zmíní že jde o námořní stroje kde je hlavním bojištěm vodní plocha.
Dál je poněkud nezmíněno že tento druh strojů se brzy přestane vyrábět. Generální opravy motorů jen doma u výrobce který s utnutím výroby může řádné generálky podražit.
Malý počet strojů za ty peníze, když by to bylo těch 12+6 už by to bylo mnohem použitelnější bez dalšího předpokládaného nákupu, takto se vrtulníkové letectvo stane dírou na peníze.
Největší problém ale vidím hlavně že jde o dvojici strojů které mají nahradit jeden. To že je prověřen v boji je sice hezké (jen jejich primárním prostředím není souš) ale i "hotový" výrobek má své zápory, stejně jako stavba na klíč do které zadavatel moc zasahovat nemůže, jen kosmeticky. Evropské řešení by umožnilo dopilovat si stroj podle vlastních požadavků a armáda by jej znala mnohem víc do hloubky a tím by se dost snížila závislost na vztazích se vzdálenými dodavateli.
Navíc mě poněkud děsí ten důraz na okamžitou připravenost k boji po dodávce. Hlavně s ohledem na okolní státy které pod tlakem rychle militarizují - tedy skokově s důrazem na okamžitou operační způsobilost, jednoduše budí to dojem blížící se války kdy je třeba horečnatě zbrojit a nezbývá čas na obvyklá pomalejší řešení zakázek...Skrýt celý příspěvekSofF OMG...četl jste si to po sobě? Určitě ne, prosím vás...vysvětlete mi jak v zemi, kde jsou neochotni zaplatit za 16 ks vrtulníků, najdou vůli a peníze na "vypiplávání" ...Zobrazit celý příspěvek
SofF
OMG...četl jste si to po sobě? Určitě ne, prosím vás...vysvětlete mi jak v zemi, kde jsou neochotni zaplatit za 16 ks vrtulníků, najdou vůli a peníze na "vypiplávání" polovojenského stroje, jen protože je evropský. Kde a kdo?
Prosím vás, ukažde mi, kde do "vody" UH1 vysazuje své jednotky a kde AH1 potápí lodě? To bych fakt ocenil, evidentně jste taktiku nasazení USMC studoval dost dlouho a analyzoval jste s činnostmi VzS AČR...Skrýt celý příspěvek/celý článek je jako oslavná óda kde se jen mimochodem zmíní že jde o námořní stroje kde je hlavním bojištěm vodní plocha./ Ne, nejedná se o námořní stroje a hlavním bojištěm není ...Zobrazit celý příspěvek
/celý článek je jako oslavná óda kde se jen mimochodem zmíní že jde o námořní stroje kde je hlavním bojištěm vodní plocha./
Ne, nejedná se o námořní stroje a hlavním bojištěm není vodní plocha. Kam pořád lidi na tyhle blbosti chodí? US Navy není to samé co USMC.
/Dál je poněkud nezmíněno že tento druh strojů se brzy přestane vyrábět. Generální opravy motorů jen doma u výrobce který s utnutím výroby může řádné generálky podražit./
I kdyby se výroba zastavila, jako že to zatím nevypadá, pořád tu budou vyrobené vrtulníky H-1 které budou potřebovat servis. Tady cena a dostupnost se nezmění.
/Evropské řešení by umožnilo dopilovat si stroj podle vlastních požadavků a armáda by jej znala mnohem víc do hloubky a tím by se dost snížila závislost na vztazích se vzdálenými dodavateli./
Evropské řešení by hlavně znamenalo že armáda bude testovací polygon pro Leonardo a že možná jednou dostane vrtulník jaký požadovala. Do hloubky bz ho armáda rozhodně víc nepoznala. Bylo by na výrobci provést příslušné úpravy. Mohlo by se mám klidně stát že by naše verze AW-139M stála to stejné jako H-1, ale disponovala by polovinou schopností.Skrýt celý příspěvekScotty píše: Kam pořád lidi na tyhle blbosti chodí? US Navy není to samé co USMC. Reakce: Já si myslím, že důvod bude ve vnímáni světa úhlem pohledu občana suchozemského státu ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty píše:
Kam pořád lidi na tyhle blbosti chodí? US Navy není to samé co USMC.
Reakce:
Já si myslím, že důvod bude ve vnímáni světa úhlem pohledu občana suchozemského státu zvyklého že to co nás chrání před vnějšími hrozbami má být armáda... Je to způsobené i tím, že né jen například dabingy různých filmů jsou špatně přeloženy, kde se nezabývají jestli ty letadla co utočily májí na sobě Navy, Army, nebo Airforce ale mluví se o útoku letectva... Ale i seriozní zpravodajství to kolikrát divně specifikují... Schválně by bylo zajímavé se podívat, jestli náhodou v Maverick, na začátku TopGunu neříkal po průletu kolem lodi, když byl s Goosem na koberečku, v původním dabingu, že chce být nejlepší pilot v armádě... Už si to nepamatuju, tak se možná pletu...Skrýt celý příspěvekOno to také může být tím že neteří rádoby "odborníci na obranu" tvrzení že H-1 jsou stroje pro námořní boj účelově vypouští. Chápu že ten co informace o H-1 čerpá z komentářů ...Zobrazit celý příspěvek
Ono to také může být tím že neteří rádoby "odborníci na obranu" tvrzení že H-1 jsou stroje pro námořní boj účelově vypouští. Chápu že ten co informace o H-1 čerpá z komentářů Štefce nebo Vícha na Parlamentních listech nebo Sputniku může být zmatený. Tihle dva plus agent Falmer šíří o tomto nákupu celkem jasné dezinformace.Skrýt celý příspěvek
No samozřejmě... Nevím teda jak s těmi, co jmenuješ, ale zkušenost mám s jinýma... Ono totiž když kritik H-1 tvrdil že Venom / Viper je morálně i technicky zastaralá konstrukce, ...Zobrazit celý příspěvek
No samozřejmě... Nevím teda jak s těmi, co jmenuješ, ale zkušenost mám s jinýma...
Ono totiž když kritik H-1 tvrdil že Venom / Viper je morálně i technicky zastaralá konstrukce, co lítala už ve vietnamu, tak mu to lidi nevěřili, protože i průměrně inteligentní člověk viděl, že ty mašiny už vypadají jinak... Ti zdatnější si i vygůglili co je na nich jiného... Pak přišel kritik s tím že to neodmrazuje rotor... To si zas už i ti průměrně inteligentní s tou informací nevěděli rady. A protože o tom nic neví, tak ta hysterie trvala jen chvilku, tak jak v předchozím případě... No a teď to zas zkouší fikaně před poněkud nespravedlivé zařazení k námořníl šlehačům...Skrýt celý příspěvek
No tak to se teda dost pleteš, ostatně tak jak ti už napsal TF_HU... Já bych, narozdíl od něho nebyl tak kultivovaný a rád bych tě informoval, že ses tím svým literárním dílem ...Zobrazit celý příspěvek
No tak to se teda dost pleteš, ostatně tak jak ti už napsal TF_HU... Já bych, narozdíl od něho nebyl tak kultivovaný a rád bych tě informoval, že ses tím svým literárním dílem akorát tak pěkně zesměšnil... Venom / Viper určitě nejsou čistokrevné námořní vrtulníky... Kde se počítá s primárním nasazením na moři jako to je například u SH60SeaHawk... Když už, tak to jsou vrtulníky pro aeromobilní obojživelné operace a podporu MEU...
Mimochodem, můžeš mi ty a tobě podobný génius " těším se na předávání know-how a nevynechejte část operací z lodi " Argonaut.kdovíodkud přesně upřesnit, kde USNavy přibližně třeba v Avganistánu operovala se svazem obojživelných útočných lidí LHD??! Podle vaší teorie tam být zřejmě musely, protože tam byly nasazena i dvojice Venom / Viper... A ještě neprášilo se těm lodím od šroubů?Skrýt celý příspěvek
Je to solidní koupě. Vrtulníky jsou slušné a Američani budou rádi, že jsme utratili peníze u nich. To je dle mého jedním z cílů jejich snah o utrácení 2% DPH za armádu. Větší ...Zobrazit celý příspěvek
Je to solidní koupě. Vrtulníky jsou slušné a Američani budou rádi, že jsme utratili peníze u nich. To je dle mého jedním z cílů jejich snah o utrácení 2% DPH za armádu. Větší kšefty pro USA zbrojní průmysl.Skrýt celý příspěvek
Gratulace. Konecne se po letech kecu povedlo neco podepsat a jsou z toho rovnou zne. Ted by to chtelo se na tri roky soustredit na dotahnuti toho zasadniho u pozemnich sil (BVP, ...Zobrazit celý příspěvek
Gratulace. Konecne se po letech kecu povedlo neco podepsat a jsou z toho rovnou zne. Ted by to chtelo se na tri roky soustredit na dotahnuti toho zasadniho u pozemnich sil (BVP, dela, rakety, , MBT?) a k obloze se vratit ne driv, ale ani ne pozdeji nez v 2022, kdy bude potreba zacit seriozne resit budoucnost nadzvuku (a vlastne i L159).Skrýt celý příspěvek
To je zase sbírka komentů :-) Myslím, že zejší teorie začnu sepisovat :-)
To je zase sbírka komentů :-) Myslím, že zejší teorie začnu sepisovat :-)
Ja z toho udelam ppt na tema, jak civilni obcan chape a vnima ukoly ozbrojenych sil CR. Myslim, ze to zaujme...
Ja z toho udelam ppt na tema, jak civilni obcan chape a vnima ukoly ozbrojenych sil CR. Myslim, ze to zaujme...
Myslím, že nejde ani o to jestli píše civil či voják... Spíš podle toho co mají komentující v hlavě...
Myslím, že nejde ani o to jestli píše civil či voják... Spíš podle toho co mají komentující v hlavě...
Nerozporuju...já to mechanicky beru jako z druhého břehu...on voják má alespoň nějaké znalosti, nebo ví, že je to komplikovanější než on si myslí. Já netvrdím, že rozumím všemu, ...Zobrazit celý příspěvek
Nerozporuju...já to mechanicky beru jako z druhého břehu...on voják má alespoň nějaké znalosti, nebo ví, že je to komplikovanější než on si myslí. Já netvrdím, že rozumím všemu, tam, kde si nejsem jist, tam píšu, že se jedná pouze o můj názor. Taky je asi vidět, že primárně se držím debat kolem vrtulníků, potažmo VzS nebo bezpečnosti, ale odsud posud. Jasně, názor si udělám na vše, ale nebudu silou tlačit něco do čeho zase tak moc nevidím. Tahle sebereflexe tu často chybí.
na druhou stranu, vidím, že někteří naopak mají znalostí celkem dost, více jak já, v jiných oblastech a mají můj respekt.Skrýt celý příspěvek
Tak pokud většina kritiky nákupů už bývá z okolních států, tak to MO asi už začalo dělat lépe. Sem zvědav jak rychle se s nimi naši piloti naučí a začnou testovat hranice možného u ...Zobrazit celý příspěvek
Tak pokud většina kritiky nákupů už bývá z okolních států, tak to MO asi už začalo dělat lépe. Sem zvědav jak rychle se s nimi naši piloti naučí a začnou testovat hranice možného u tech strojů.Skrýt celý příspěvek
Jeden nákup je hotov (nebo spíš menší série nákupů na konci tohoto roku) a bude zajímavé sledovat, co bude následovat. Amíci by prý rádi uspěli se stíhačkami pro AČR, nákup F-35 by ...Zobrazit celý příspěvek
Jeden nákup je hotov (nebo spíš menší série nákupů na konci tohoto roku) a bude zajímavé sledovat, co bude následovat. Amíci by prý rádi uspěli se stíhačkami pro AČR, nákup F-35 by nás konečně zařadil mezi vyspělé státy. https://zpravy.aktualne.cz/dom... Skrýt celý příspěvek
Včera jsem to četl v nějaké jiném článku. Pro mě je zajímavější informace o F-16. Jakou F-16 by nám za 7 let chtěli dodat, nějaký Block 80/82? Stávající 70/72 už snad ne... ...Zobrazit celý příspěvek
Včera jsem to četl v nějaké jiném článku. Pro mě je zajímavější informace o F-16. Jakou F-16 by nám za 7 let chtěli dodat, nějaký Block 80/82? Stávající 70/72 už snad ne... Popravdě nevím co z toho letounu ještě jde vyždímat. Podle mě by jsme měli ještě vydržet s Gripeny a pak koupit odladěné a cenově příznivé F-35. Mezitím by jsme mohli pozorovat, jak se s F-35 vypořádá Polsko.Skrýt celý příspěvek
F-16 pro nás nedává smysl, přechod z 4.gen do jiné 4.gen. Amíkům docela zazlívám, že spojencům strkají druhořadý stroj, jako modernizace budiž, ale novostavba ne.
F-16 pro nás nedává smysl, přechod z 4.gen do jiné 4.gen. Amíkům docela zazlívám, že spojencům strkají druhořadý stroj, jako modernizace budiž, ale novostavba ne.
Takže potom už ostáva len f-35 alebo su-57 alebo j-31.. Lebo iné stroje 5. gen sa kúpiť nedajú.. Američania nič nikomu nestrkaju, slobodne si môžeš kúpiť f-35.. Nič ti v tom ...Zobrazit celý příspěvek
Takže potom už ostáva len f-35 alebo su-57 alebo j-31..
Lebo iné stroje 5. gen sa kúpiť nedajú..
Američania nič nikomu nestrkaju, slobodne si môžeš kúpiť f-35.. Nič ti v tom nebráni..
Linka sa každým rokom buduje, teraz myslím nebieha na 120 ks ročne, o dva roky má dosiahnuť 160ks..
V roku 2026-2029 kedy Česko bude zamieňať/nechávať si gripeny C bude navyrabana viac ako polovica plánovaných kusov pre pôvodných zákazníkov takže dajakých cca 14 ks za 4 roky to máš cca 3 stroje ročne nemajú problém predať hocikomu..Skrýt celý příspěvek
Každý výrobce a prodejce chce uspět na trhu, to je přece logické. Pro splnění všech úkolů vzdušných a závazků ČR stačí provozně levnější stroje s intenzivním výcvikem, zajištěním ...Zobrazit celý příspěvek
Každý výrobce a prodejce chce uspět na trhu, to je přece logické. Pro splnění všech úkolů vzdušných a závazků ČR stačí provozně levnější stroje s intenzivním výcvikem, zajištěním průběžné modernizace, výcvikové a školící programy, včetně zásoby munice.
Pořizovací cena letounu F-35 Lightning II není vše a i když se vlastní stroje zlevňují, stále jde o stroje s vysokými provozními náklady, které jsou nad naše ekonomické možnosti. Zkrátka si nemůžeme dovolit provozovat stroje, které nedokážeme ani plně využít, protože k tomu nám chybí další nákladné systémy (zbraňové systémy, prostředky průzkumu, komunikační systémy, ... atd). Nespatřuji ani smysl v provozovat stroje, které odčerpají finanční prostředky potřebné na zajištění kvalitního a především intenzivního výcviku lidských zdrojů.
Moderní stroj jako Jas 39 E/F Gripen s poloviční cenou letové hodiny, zkušenostmi s provozem, servisním zázemím, vypracovanou taktikou použití, výcvikem ... zkrátka stačí ke všem úkolům Vzdušných sil i splnění závazků ČR v rámci NATO. V základním balíčku se nachází dostatečně pestrá paleta munice bez nutnosti nákladné a komplikované integrace. Zvládne dlouhé přelety s doplňováním paliva za letu 8 - 10 hodinové mise např.: pokud bychom museli v rámci sil NATO zasahovat v zahraničí, plnit úkoly vzdušného hlídkování i provádět úkoly proti hladinovým, pozemním i vzdušným cílům. Raději levnější stroje s dostatečnou zásobou špičkové munice a intenzivní výcvik pilotů ("skutečně budou létat, ne chodit kolem stroje, se kterým se proletí 2x ročně") a zapojením se do operací, protože zkušenosti jsou nenahraditelné. V situaci jaká je, dává Jas 39 E/F Gripen smysl. Není přehnaně drahý (celkové náklady) a dokážeme využít většinu jeho schopnosti v následujících 20 - 30 letech.Skrýt celý příspěvek"Moderní stroj jako Jas 39 E/F Gripen s poloviční cenou letové hodiny, "
A toto se ví? Jsou někde nějaká relevantní data o ceně provozu Gripenu E, nebo jen o pořizovací ceně?"Moderní stroj jako Jas 39 E/F Gripen s poloviční cenou letové hodiny, "
A toto se ví? Jsou někde nějaká relevantní data o ceně provozu Gripenu E, nebo jen o pořizovací ceně?"Moderní stroj jako Jas 39 E/F Gripen s poloviční cenou letové hodiny, zkušenostmi s provozem, servisním zázemím, vypracovanou taktikou použití, výcvikem ... zkrátka stačí ke všem ...Zobrazit celý příspěvek
"Moderní stroj jako Jas 39 E/F Gripen s poloviční cenou letové hodiny, zkušenostmi s provozem, servisním zázemím, vypracovanou taktikou použití, výcvikem ... zkrátka stačí ke všem úkolům Vzdušných sil i splnění závazků ČR v rámci NATO."
První stát převzal první stroj, a už jsou tyhle všechny věci známé hotové, to se mi ani nechce věřit...
"Nespatřuji ani smysl v provozovat stroje, které odčerpají finanční prostředky potřebné na zajištění kvalitního a především intenzivního výcviku lidských zdrojů."
Tohle je sice pravda. Ale dnes u levného stroje máme vycvičené jednotlivce pro dané činnosti! Viz. https://www.youtube.com/watch?...
Kdo nám v z našich spojenců může poskytnou nové techniky?
"Raději levnější stroje s dostatečnou zásobou špičkové munice a intenzivní výcvik pilotů ("skutečně budou létat, ne chodit kolem stroje, se kterým se proletí 2x ročně") a zapojením se do operací, protože zkušenosti jsou nenahraditelné."
Jak se vypořádáte s tím, že v případě konfliktu by naši piloti musely být přezbrojeni na jiný typ, neztrácí se tím většina získaných schopností ze stávajícího řešení?
Když návyky na staré stroje jsou spíše negativním faktorem pro stroje 5.gen, které budou tvořit základ letectev v NATO.Skrýt celý příspěvekJirosi, asi by Vám měl TF_HU vysvětlit jaké jsou "politicko vojenské ambice AČR" ...tj bitevní vrtulníky pouze pro zachování schopnosti bez nasazení venku. No a u nadzvuku s bídou ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, asi by Vám měl TF_HU vysvětlit jaké jsou "politicko vojenské ambice AČR" ...tj bitevní vrtulníky pouze pro zachování schopnosti bez nasazení venku. No a u nadzvuku s bídou air policing a konečně využití i schopností proti pozemním cílům, ale asi v takové míře jako Francie a Británie proti Libyi, do týdne bez munice ;-)
Obranu v ČR žádní politici neberou ve skutečnosti vážně, jinak bychom se dočkali opravdu koncepčních kroků, tak jako v Polsku.Skrýt celý příspěvekV první várce se kupuje počet pro zachování schopností, 4 ks. V druhé by se měl koupit počet pro samostatnou činnost. V zájmu společné obrany, případně obrany území CR jsou určitě ...Zobrazit celý příspěvek
V první várce se kupuje počet pro zachování schopností, 4 ks.
V druhé by se měl koupit počet pro samostatnou činnost. V zájmu společné obrany, případně obrany území CR jsou určitě funkční.Skrýt celý příspěvekFlankere...kde nic není, ani smrt nebere. Vy tu plácáte o nějakém nasazení vojenské techniky...a přitom vůbec netušíte jak to funguje, jak vláda...potažmo parlament rozhoduje, jaký ...Zobrazit celý příspěvek
Flankere...kde nic není, ani smrt nebere. Vy tu plácáte o nějakém nasazení vojenské techniky...a přitom vůbec netušíte jak to funguje, jak vláda...potažmo parlament rozhoduje, jaký je úkol AČR a kde a co vyčleňujeme do NATO. To se pak nedivím, že tu plácáte vyloženě kokotiny...Skrýt celý příspěvek
TF_HU jak jste již psal, s bitevníky se ven nepočítá, tak že k čemu taková schopnost? Schopnost používat zbraňové systémy umožní i vyzbrojené UH 1, vždyť mají skoro totožný SW a ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
jak jste již psal, s bitevníky se ven nepočítá, tak že k čemu taková schopnost? Schopnost používat zbraňové systémy umožní i vyzbrojené UH 1, vždyť mají skoro totožný SW a senzorové vybavení, jediné co chybí je kanon a PTŘS. A upřímně, pokud by se reálně používalo více PTŘS, tak by se jich pořídilo více než 14, na většinu cílů stačí laserem navedené APKWS.Skrýt celý příspěvekflankere ...udivuje mě, že takové zásadní věci vám musím stále vysvětlovat dokola. Vy nemáte jný argument, nebo jste fakt tak omezený (myslím v informacích)? Otáčíte se na věcech, ...Zobrazit celý příspěvek
flankere
...udivuje mě, že takové zásadní věci vám musím stále vysvětlovat dokola. Vy nemáte jný argument, nebo jste fakt tak omezený (myslím v informacích)? Otáčíte se na věcech, které jsou z mého pohledu celkem nepodstatné.
Budování schopností neslouží jen pro operace NATO a do společné obrany, máme taky národní potřeby. Které je třeba udržovat a rozvíjet. To, že dosud se s bitevníky nepočítalo neznamená, že se nemůže začít. Stejnou úlohu plní i doma. Nemluvě o tom, že primárním úkolem bude udržení schopnosti, výcviku než se rozhodne o náhradě.
Co se týče bitevní versus univerzální...sám píšete !skoro totožný" proto asi nemá cenu se nějak více rozepisovat o rozdílu taktiky a použití těchto strojů z toho vyplývajících odlišností ve výcviku atd.Skrýt celý příspěvek
Balm väčšinou s tebou súhlasím.. Teraz sa to nedá, musím sa pripojiť k logikovi a jirosi.. Nevieme aká je letová hodina gripen E/F.. Vieme aká je u F-35 a vieme, že tá ...Zobrazit celý příspěvek
Balm väčšinou s tebou súhlasím..
Teraz sa to nedá, musím sa pripojiť k logikovi a jirosi..
Nevieme aká je letová hodina gripen E/F..
Vieme aká je u F-35 a vieme, že tá klesá..
Nevieme dokonca ani cenu u gripenu, u f-35 sme sa dostali pod 80 miliónov a klesá..
Prostriedky prieskumu cez wingmanov alebo dronov môže mať aj Česká armáda, ak chceme komunikačné prostriedky alebo prieskumné na poli satelitov.. už to prestáva byť nemožné..
Vchádzame do éry, kde space x ponúka za 1 milión výnos na orbitu niekoľko cube satov.
Takže kumunikačno prieskumné satelity by zas až toľko Českú republiku nestáli.. ono dnes rozlíšenie nad meter má kde kto, dnes sú top v desiatkách centimetrov.. Česku stačí oveľa horšie na začiatok..
Aj samotná us army si kúpila/kupuje tieto prostriedky od súkromníkov, prečo by to nemohla aj Česká armáda?
A zbraňové systémy predsa dokupovať Česko chce..
Áno stávkou na F-35 by chcelo koncepčnosť a nakupovať také, kt. s ňou dokážu alebo plánujú komunikovať..
Takže si to treba dopredu zrátať koľko a čoho treba dokúpiť.. a obmedzí ťa to..
Do budúcnosti a tie nakúpi budú drahšie.. ale nie zase 2x viac
Ale ani teraz ešte naplno nevyužívame všetko z mig-29 a vy z gripenu C..
Tak nevidím ako veľký problém, keď zopár funkcií z f-35 taktiež nevyužijete..Skrýt celý příspěvek
Je to už dost recyklované téma a každý, kdo chtěl napsat, že je Viperů málo nebo že se měly koupit UH-60M, už to několikrát napsal. Ve skutečnosti se kupují stroje opravdu do akce ...Zobrazit celý příspěvek
Je to už dost recyklované téma a každý, kdo chtěl napsat, že je Viperů málo nebo že se měly koupit UH-60M, už to několikrát napsal. Ve skutečnosti se kupují stroje opravdu do akce a i cena o tom svědčí. Potěšující je ohlášené zapojení domácího průmyslu, přičemž UH-60M se krátce před tendrem od domácího průmyslu shodou okolností odpojil, ačkoliv mu Aero dělalo valnou část vrtulníku, docela pravděpodobně mají např. ty slovenské UH-60M kokpit ještě z Aera.Skrýt celý příspěvek
Aby som tu prezentoval aj iný pohľad zo Slovenska než hejt a závisť, tak ja Vám ku kúpe gratulujem, želám veľa hodín bez nehody a nových užitočných skúseností s mašinami! A jedným ...Zobrazit celý příspěvek
Aby som tu prezentoval aj iný pohľad zo Slovenska než hejt a závisť, tak ja Vám ku kúpe gratulujem, želám veľa hodín bez nehody a nových užitočných skúseností s mašinami! A jedným dychom dodávam, že aspoň zdvojnásobenie počtov a poriadné vyzbrojenie je nutné na oboch stranách. Ako písal nižšie "Danik" - vôbec nie je zlé začať s menším počtom a výzbrojou, cvičiť, zbierať skúsenosti a hľadať nedostatky. A na základe výsledkov dokupovať. Vaša výhoda je v tom, že ste bitevníky v minulosti nevyradali. Tie Vám úprimne závidím, aj Mi-35 aj Vipery.Skrýt celý příspěvek
Také si myslím, že tento zvolený "evoluční" přístup k přezbrojení vrtulníkového letectva je levnější, rozumnější a bezpečnější než nějaké radikální řešení typu: Od prvního pošleme ...Zobrazit celý příspěvek
Také si myslím, že tento zvolený "evoluční" přístup k přezbrojení vrtulníkového letectva je levnější, rozumnější a bezpečnější než nějaké radikální řešení typu: Od prvního pošleme Hindy do šrotu a koupíme si třicet Hueyů jako má USMC MEU :-)Skrýt celý příspěvek
Celé je to typicky příklad toho jak se nedělá nákup a koncepce rozvoje sil. Celou dobu se ti říkají, "jsme armáda, víme co chceme" ohání tím, že nechtějí bitevniky a dopravní ...Zobrazit celý příspěvek
Celé je to typicky příklad toho jak se nedělá nákup a koncepce rozvoje sil. Celou dobu se ti říkají, "jsme armáda, víme co chceme" ohání tím, že nechtějí bitevniky a dopravní vrtulníky ale víceúčelové stroje až nakonec rezignují na přepravní kapacity a schválí kombinaci, kterou nechtěli a ještě se pochvali.
Pokud něco takového mělo nastat, tak měli bouchnout do stolu, koupit 12 a 12 kusů a zbavit se vsech Mi35. A ne tu zkoušet propagovat kočkopsa. I rumuni mají dostatek rozumu a kombinaci těchto vrtulníků nakupují v reálně užitečném počtu. Ukazuje se, že když z politických důvodů není brán zřetel na hospodárnost, tak proc nekoupit vrtulníků více, penize se evidentně najdou. Takto to vypada, že čeští politici vlastné ani nechají ceske zajmy.
Podoba s ne-nákupem radarů se přímo nabízí, MO se pochvali za spackaný výběr a nikde se už nikdo nezmini o nedostatcich. Armáda chtěla původně až 16 kusů a ne znouzectnost v podobě 8 kusů v pochybné konfiguraci (elta produkuje pořizované radary v lepších verzích než ty co dostane AČR ale to na MO nikdo nereflektuje ... a opozice mlčí)
... pořízení pouze 14 kusů střel Helfire působí dost komicky.Skrýt celý příspěvek/Armáda chtěla původně až 16 kusů a ne znouzectnost v podobě 8 kusů v pochybné konfiguraci (elta produkuje pořizované radary v lepších verzích než ty co dostane AČR ale to na MO ...Zobrazit celý příspěvek
/Armáda chtěla původně až 16 kusů a ne znouzectnost v podobě 8 kusů v pochybné konfiguraci (elta produkuje pořizované radary v lepších verzích než ty co dostane AČR ale to na MO nikdo nereflektuje ... a opozice mlčí)/
Tak tohle provás předpokládám nebude problém odzdrojovat. Protože osm radarů je přesně tolik kolik jich armáda požadovala. Pět pro radiotechnické roty, dva pro podporu bojových jednotek a jeden záložný-výcvikový.
Taky nevím nic o tom že se EL/M-2084 dělá v modeřnější verzi než jakou dostane armáda.
Bouchat do stolou můžou vojáci jak chtějí, ale rozhodující jsou prostředky v rozpočtu MO. Na nákup vrtulníků za bezmála 30 miliard prostě nejsou peníze. Zvášť v situaci kdy je potřeba realizovat další modernizační projekty. Po dodání těhle dvanácti vrtulníků se všechny Mi-24 vyřadí, o tom už je rozhodnuto.Skrýt celý příspěvekPokud si dobře vzpomínám, tak na počátku pořizování radarů se hovořilo o 10 kusech (nejsem schopný tuto informaci odzdrojovat, pouze mi to uvízlo v paměti), o 16 kusech pokud vím ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud si dobře vzpomínám, tak na počátku pořizování radarů se hovořilo o 10 kusech (nejsem schopný tuto informaci odzdrojovat, pouze mi to uvízlo v paměti), o 16 kusech pokud vím se nikdy nemluvilo, ani si neumím představit, jak by AČR se 16 ks radarů této kategorie naložila.
Co se týká verzí EL/M-2084, nevím jestli to rozlišovat na modernější/starší, nic méně je pravda, že existuje ve více verzích (je modulární. Na první pohled to lze poznat na tvaru antény - zjednodušeně obdelník (delší dosah)/čtverec (kratší dosah).Skrýt celý příspěvekPožadavek na 16 kusů nových radarů byl v prapůvodní variantě v situaci kdy armáda měla více radiotechnickych jednotek a i pár bývalých stanovišť že systému PVOS. Pocet a rozmístění ...Zobrazit celý příspěvek
Požadavek na 16 kusů nových radarů byl v prapůvodní variantě v situaci kdy armáda měla více radiotechnickych jednotek a i pár bývalých stanovišť že systému PVOS. Pocet a rozmístění respektoval reálné vedeni pruzkumu nad celym uzemim ČR. Po opuštění těchto stanovišť zůstalo cca 7 stálých jednotek. Pozadavek klesl na 12, 8 pro stálý průzkum, 4 pro pozemni PVO. V dobe krize pak seskrtali urednici pocet na 5+3 jako opce a nakonec se vylobbovalo 8 kusů.
Peněz je dost, jen musí jít tam kam mají. Upřímně, klidně bych těch 12 Venomu viděl raději místo Sokolu a LZS přenechal privátním firmám. Aktuálně pořizována počet vrtulníků by dával malý smysl pri 100% technické dostupnosti, což nebude reálné.Skrýt celý příspěvekPodložit tohle tvrzení nějakými relevantním zdroji předpokládám není problém. Když se začínal výběr radarů táto kategorie hovořilo se vždy o osmi kusech jako doplněk k páteřním ...Zobrazit celý příspěvek
Podložit tohle tvrzení nějakými relevantním zdroji předpokládám není problém. Když se začínal výběr radarů táto kategorie hovořilo se vždy o osmi kusech jako doplněk k páteřním radarům SADR. Zejména pro monitorování provozu do 3000 metrů a vykrývání hluchých míst statických radarů.
Pokud vím tak jediná zmínka o deseti kusech byla případná společná Česko-Slovenská objednávka radaru ReUNION. Ovšem v tomto případě by každá země dostala 5 kusů.Skrýt celý příspěvekPrávě v době kdy se tu snažily jistě skupiny prosadit projekt Reunion oproti polskému radaru TRS15 došlo k redukci na 10 kusů, protože vývoj nového radaru byl náročnější a 12 kusů ...Zobrazit celý příspěvek
Právě v době kdy se tu snažily jistě skupiny prosadit projekt Reunion oproti polskému radaru TRS15 došlo k redukci na 10 kusů, protože vývoj nového radaru byl náročnější a 12 kusů by se za alokované peníze nekoupilo. Počty kusů byly 6 a 4.Skrýt celý příspěvek
Scotty To co s těmi 8 pouze na více stanovištích a 4 kusy z těch 16 by šly přímo k pozemní PVO, protože když k ELM 2084 připojíte Spyder nebo Barak, tak máte celou baterii. A pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
To co s těmi 8 pouze na více stanovištích a 4 kusy z těch 16 by šly přímo k pozemní PVO, protože když k ELM 2084 připojíte Spyder nebo Barak, tak máte celou baterii. A pokud by vás zajímalo to jak vypadala reálná PVOS, tak zkuste zajít do knihovny pro knížky Přes nás neproletí a Volací znak Salakuška, tam najdete kompletní výčet stanovišt, možná se budete divit co vše bylo nutné mít pro průzkum proti nízkoletícím cílům.
To co zbylo na to rozhodně nestačí.Skrýt celý příspěvekArmáda si zjevně myslí že 2 radary SADR a 5 MADR na pokrytí republiky stačí. Opravdu si nedovedu představit smysluplné využití pro 16 radarů s maximálním dosahem 250 km. Tedy pro ...Zobrazit celý příspěvek
Armáda si zjevně myslí že 2 radary SADR a 5 MADR na pokrytí republiky stačí. Opravdu si nedovedu představit smysluplné využití pro 16 radarů s maximálním dosahem 250 km. Tedy pro použití pouze jako přehledové radary kterých se týkal tento tendr.
Výběr systému SHORAD/MSAM bude v jiném tendru a bude jistě obsahovat i vlastní střelecký radar. Pokud uspějí Izraelci je klidně možné že další ELM-2084 přibudou.Skrýt celý příspěvekScotty Počty radarů, které uvádíte opravdu pro pokrytí nestačí, Země je kulatá, máme tu kopce, lesy, stavby a ne každý kopec se dá použít pro postavení radaru. Z toho plyne, že ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Počty radarů, které uvádíte opravdu pro pokrytí nestačí, Země je kulatá, máme tu kopce, lesy, stavby a ne každý kopec se dá použít pro postavení radaru. Z toho plyne, že Vámi uváděný počet nepokryje ani dobu hlubokého míru. Maximální dosah je teoretický, musí se brát v potaz nějaký dosah vztažený ke konkrétní hodnotě odrazné plochy cíle, s tím jak se vše stává "low observable" je nutné stavět radary, které i malorozměrné cíle vidí dále. Dalším problémem je, že nikdo v reálném boji nebude viset 8 km vysoko, aby stačil menší počet radarů. Tady máte zjednodušený vzorec pro dosah radaru s ohledem na výšky antény nad terénem a výšky cíle nad terénem, zkuste si spočítat max. dosah pro cíl ve výšce 100 metrů (např. stíhač) nebo hůře pro ŘSPDL ve výšce 30 - 50 metrů nad terénem. Pak si kružnice vyneste na mapu ČR a uvidíme k čemu se dostanete.
https://www.radartutorial.eu/1...
Co je to SADR? ... MADR je označení mobile air defence radar
V případě radarů ELM 2084 nepotřebujete do systému žádný další střelecký radar! Systémy Iron dome, David Sling, Spyder, Barak MX fungují na principu možností střel lock on after launch, kde střely mají koncové samonavedení IRH nebo ARH a v průběhu letu jsou zásobovány daty z radaru ELM 2084 přes datalink. V tom je celé to kouzlo, stačí jeden multifunkční radar. Podobně na tom jsou nové systémy jako ASTER, IRIS T, CAMM, ... které využívají francouzské, nizozemské nebo švédské multifunkční radary.Skrýt celý příspěvekScotty na odkazu od vás je materiál kde se přímo píše co mají umět nové radary, zmiňují i fuknci "navadzacího radaru" "Multifunkčné 3D RL ponúkajú väčšie možnosti ich využitia ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
na odkazu od vás je materiál kde se přímo píše co mají umět nové radary, zmiňují i fuknci "navadzacího radaru"
"Multifunkčné 3D RL ponúkajú väčšie možnosti ich využitia oproti jednoúčelovým radarom. To znamená, že jedno zariadenie môže napríklad plniť funkciu prehľadového radaru, navádzacieho radaru pre protilietadlové raketové komplety, ako aj radaru pre riadenie letovej prevádzky s variabilným dosahom. Tieto schopnosti radaru rozširujú jeho operačné spôsobilosti a eliminujú potrebu obstarať radar pre každý dosah zvlášť, čo môže priniesť finančné úspory pri obstarávaní, ako aj zníženie prevádzkových nákladov po dobu životného cyklu radarov"Skrýt celý příspěvekPředpokládám že vy už máte dávno spočítáno že dva radary RAT-31 DL a pět trvale rozmístěných EL/M-2084 nestačí. Tak by mě zajímalo kde jsou ta místa která nepokryjí a kolik dalších ...Zobrazit celý příspěvek
Předpokládám že vy už máte dávno spočítáno že dva radary RAT-31 DL a pět trvale rozmístěných EL/M-2084 nestačí. Tak by mě zajímalo kde jsou ta místa která nepokryjí a kolik dalších radarů by bylo potřeba. Případně kam je umístit.
Tento nákup řešil potřebu mobilních přehledových radarů. Pokud tvrdíte že osm radiolokátorů EL/M-2084 na pokrytí republiky nestačí budou se muset pro SHORAD zjevně koupit další.Skrýt celý příspěvekScotty Dokupovat se teoreticky nemusí nic. Protože tu 30 let vítězí pravda a láska. Tak že vám to politici a urednici vysvětlí. :-) a bude vše fungovat klasickým způsobem... do ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Dokupovat se teoreticky nemusí nic. Protože tu 30 let vítězí pravda a láska. Tak že vám to politici a urednici vysvětlí. :-) a bude vše fungovat klasickým způsobem... do prvního reálného problému a dal už nebude nic.Skrýt celý příspěvek
Flankere...
...I kdyby jste prenechal LZS civilnim firmam. Stale tu bude vojenska obdoba teto sluzby ve forme MEDEVAC, kterou si armada bude drzet. S ni tu stake budou W3A...Flankere...
...I kdyby jste prenechal LZS civilnim firmam. Stale tu bude vojenska obdoba teto sluzby ve forme MEDEVAC, kterou si armada bude drzet. S ni tu stake budou W3A...TF_HU jasně, že ten rozdíl chápu, pořídíme víceúčelové stroje na nevíceúčelové využití :-D Co si například myslet o tom, že někdo uvažuje o využití MI 17 nebo 171 u policie? Pro ty ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
jasně, že ten rozdíl chápu, pořídíme víceúčelové stroje na nevíceúčelové využití :-D Co si například myslet o tom, že někdo uvažuje o využití MI 17 nebo 171 u policie? Pro ty byly vhodnější právě Sokoly.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Policie již drahně let provozuje Bell 412, takže vrtulníky kategorie Sokolu mají dávno vyřešené. Požadují větší vrtulník s kapacitou minimálně 16 lidí, pro přepravu ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Policie již drahně let provozuje Bell 412, takže vrtulníky kategorie Sokolu mají dávno vyřešené. Požadují větší vrtulník s kapacitou minimálně 16 lidí, pro přepravu zásahových týmů URNA a jejich vybavení.
UH-1Y by určitě nebyl problém patřičně upravit pro MEDEVAC, ovšem pak by přestal být víceúčelový.Skrýt celý příspěvekflankere ...co to zase plácáte, víceúčelový vrtulník na nevíceúčelový úkol. Tak i UH1 může létat MEDEVAC, doplním tam přístroje, dám tam dokrora a zdravotníka a mám MEDEVAC...ale ...Zobrazit celý příspěvek
flankere
...co to zase plácáte, víceúčelový vrtulník na nevíceúčelový úkol. Tak i UH1 může létat MEDEVAC, doplním tam přístroje, dám tam dokrora a zdravotníka a mám MEDEVAC...ale W3A ve verzi LZS bude mít tu výhodu, že má zabudovány rozvody kyslíku, prostorově je udělán tak, že je jako sanita.
..my jej primárně potřebujeme spíše k více úkolům směrem k jednotkám, vojskům v akci...Skrýt celý příspěvek
Elta 2084 existuje ve verzi longrange více vyhovující pro průzkum vzdušného prostoru a podporující systém Barak. Nové firma představila verzi MS MMR, jde o radar doplněný o další ...Zobrazit celý příspěvek
Elta 2084 existuje ve verzi longrange více vyhovující pro průzkum vzdušného prostoru a podporující systém Barak. Nové firma představila verzi MS MMR, jde o radar doplněný o další senzory na základě vlastních zkušeností Izraele.
https://www.iai.co.il/p/elm-20... Skrýt celý příspěvekAno, radar EL/M-2084 je modulární existují tedy různé verze. Ovšem i verze MS MMR stále používá hlavní anténu schodnou s naším objednaným radarem. Jen rozšiřuje možnosti detekce o ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, radar EL/M-2084 je modulární existují tedy různé verze. Ovšem i verze MS MMR stále používá hlavní anténu schodnou s naším objednaným radarem. Jen rozšiřuje možnosti detekce o pasivní a vysokofrekvenční sledování.
Verzi longrange jsem ovšem na stránkách výrobce nenašel.Skrýt celý příspěvekAle určitě jste ji viděl, je to ta s obdelnikovou anténou, ms udávaným dosah 470 km. AČR má dostat verzi s menší antenou. Podstatně změny nejsou vidět na tvaru osvědčené antény, ...Zobrazit celý příspěvek
Ale určitě jste ji viděl, je to ta s obdelnikovou anténou, ms udávaným dosah 470 km.
AČR má dostat verzi s menší antenou.
Podstatně změny nejsou vidět na tvaru osvědčené antény, ale uvnitř.Skrýt celý příspěvekSlováci hlavně ještě nic neobjednali, pokud vím ještě o tom nejednala ani jejich vláda. Slováci se s Izraelci Izraelci dohodli na tomto řešení: 6ks 3D RL ELM-2084M-MMR 5ks 3D RL ...Zobrazit celý příspěvek
Slováci hlavně ještě nic neobjednali, pokud vím ještě o tom nejednala ani jejich vláda. Slováci se s Izraelci Izraelci dohodli na tomto řešení:
6ks 3D RL ELM-2084M-MMR
5ks 3D RL (typov ELM-2084 S-MMR AS a ELM-2084 S-MMR GBAD)
o 2ks RL ELM-2084 S-MMR – malý dosah (GAP FILLER – dodatočné pokrytie),
o 3ks RL ELM-2084 S-MMR GBAD – malý dosah (mobilná verzia pre PVO),
6ks 3D RL ELM-2138M MC
Dnes provozují 24ks radarů po modernizaci to bude pouze 17ks. U radarů středního dosahu klesne počet o tři kusy (současných 9 klesne na 6), tedy neobměnění ani kus za kus jako AČR. Připomínám že na Slovensku se nenachází žádný páteřní radar SADR jako u nás.
https://rokovania.gov.sk/RVL/M... Skrýt celý příspěvekScotty radar EL 2288 sem nepleťe, jde o jinou kategorii radaru, pouze pro průzkum vzdušného prostoru, tato varianta padla hodně dávno. Ale ELM 2084 s vyšší (obdelníkovou anténou) ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
radar EL 2288 sem nepleťe, jde o jinou kategorii radaru, pouze pro průzkum vzdušného prostoru, tato varianta padla hodně dávno. Ale ELM 2084 s vyšší (obdelníkovou anténou) má detekční parametry velice podobné jako 2288, ale navíc je multi mission. ...dosah až 470 km.
https://missiledefenseadvocacy...
...nějaký výskyt nebo nevýskyt jak píšete "páteřních radarů" je zcestný, primárně by měl být schopen každý stát si hlídat své nebe a pořádek na něm.Skrýt celý příspěvekTeď nevím jestli si rozumíme, AČR kupuje přesně ten tadar z vašeho ...Zobrazit celý příspěvek
Teď nevím jestli si rozumíme, AČR kupuje přesně ten tadar z vašeho linku.
https://www.armadninoviny.cz/a...
https://www.iai.co.il/p/elm-20...
Páteřní radar SADR (Static Air Defence Radar) spíš se označuje jako FADR (Fixed Air Defence Radar) je obsluhován vojáky AČR a dva se nechází na našem území. Radary MADR je mají pouze doplnit a vykrývat jejich slepá místa.Skrýt celý příspěvekI stránka Czech air force uvádí pro naše budoucí EL/M-2084 MMR dosah 474 km na velké cíle a na nízkoletící v ideální situaci 350 ...Zobrazit celý příspěvek
I stránka Czech air force uvádí pro naše budoucí EL/M-2084 MMR dosah 474 km na velké cíle a na nízkoletící v ideální situaci 350 km.
http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek
Z pohledu "insidera" je pro mě informace o počtech a účelu lakmusovým papírkem projevu znalosi prostředí a postupů. Vždy na tom poznám, kdo z diskutujících má nějaké ponětí o tom ...Zobrazit celý příspěvek
Z pohledu "insidera" je pro mě informace o počtech a účelu lakmusovým papírkem projevu znalosi prostředí a postupů. Vždy na tom poznám, kdo z diskutujících má nějaké ponětí o tom jak se nakupuje, jak se vojenská technika používá v praxi a hlavně...kdo tuší jak hluboo jsme s vnitřním dluhem. Z těchto informací by člověk chápal, proč se při pořizování jednoho stroje hovoří o potřebě zastupovat s ním i jiné druhy strojů. Flankere...vy jste asi jedním z těch nevědomých laiků, bohužel.
K vašemu výkřiku k rumunskému letectvu. Respekt k jejich silám, ale ťukám si na hlavu jestli vy srovnáváte naše letectvo s jejich tímto způsobem. Pokud se podívám na strukturu vrtulníkového letectva a úkoly, které plníme a jakou máme techniku vidím celkem zásadní rozdíl. K vašemu výkřiku:
The ROU AF operates Puma SOCAT attack helicopters, Puma transport, Medical Evacuation (MEDEVAC) and SAR helicopters and recently we started an upgrade programme for our IAR-330L helicopters.
To je úryvek z hodnocení VzS Rumunska jedním z jejich vysokých důstoníků. To jen abyste viděl jakého "kočkopsa" provozují oni a nikomu to neva. Puma (SOCAT), která plní všechny úkoly, které my plníme dvojicí Mi 171 a Mi 24, budeme je plnit trojicí Mi 171, UH1 a AH1. Nic co bychom nezvládli, nic co by bylo něčím extra vyjímečným. Pokud Rumuni koupí stejné vrtulníky v jiném počtu, posune je to stejně, jako to posune nás...dopředu.
V kontextu takových informací je vidět, že vždy střelíte od boku.Skrýt celý příspěvekČR stále počítá s operacnim nasazenim mimo vlastní území, jakou reálnou hodnotu budou mít 4 AH1, když něco bude na servisním cyklu, a necim musíte zajistit výcvik? Jakou realnou ...Zobrazit celý příspěvek
ČR stále počítá s operacnim nasazenim mimo vlastní území, jakou reálnou hodnotu budou mít 4 AH1, když něco bude na servisním cyklu, a necim musíte zajistit výcvik? Jakou realnou preprsvni kapacitu venku zajisti celkem 8 Venomu?
Rumunsko kupuje 24 kusů AH 1 a 21 kusů UH 1.
Rumunsko má dostatečný počet půl a IAR 330 , může odděleně nasadit jednotky více verzi pumy, včetně licenční IAR 330, ktere maji jinou logistiku nez system H1 a odděleně systém H1. V případě AČR půjde o kočkopsa nutného společného nasazení Mi171 s nekolika Venomy a možná jedním Viperem. Tzn rozdilnou logistikou RU a US vrtulníkůSkrýt celý příspěvekFlankere... ...nic ve zlém, opět jste dokázal své "myšlenkové mantinely", zkuste mysůet trochu pozitivně. ...jaký přínos asi mělo nasazení 3ks Mi 171 v Afghanistánu? Víte co je ...Zobrazit celý příspěvek
Flankere...
...nic ve zlém, opět jste dokázal své "myšlenkové mantinely", zkuste mysůet trochu pozitivně.
...jaký přínos asi mělo nasazení 3ks Mi 171 v Afghanistánu? Víte co je vojensko politickou ambicí ČR při nasazení úkolových uskupení ve prospěch NATO operací? Nevíte, proto byste se neptal otázkou typu: ...jakou přepraví kapacitu zajistí 8 ks Venomů.
Nebudu to zde vysvětlovat, zkuste se podívat do strateických dokumentů ČR, najdete je na army.cz, a podívejte se jaké vojenské ambice máme. Doporučuji se podívat na TF VzS co garantujeme, vyčleňujeme.
Rumunské IAR SOCAT 330 je licenční výrobou francouzské Pumy...při nasazení s UH/AH je logisické zásobování komplikované stejně jako naše nasazení UH/AH s Mi 171. Není v tom rozdíl a není v tom nic, co by nám v tom bránilo, pokud bude taková potřeba existovat.
Nezapomeňte, že bojové piloty máme...máme už dnes...tedy k vašemu dotazu. Armáda si bude muset vybrat, zda AH1 bude primárně plnit úkoly výcviku...a nebo zda je operačně nasadí. Nebojte, v armádě nejsou blbci jak si vy neustále myslíte.
Pokud se podívám do vojenských ambicí, není nasazování bitevníku deklarováno ani dnes, tedy nebude ani dále. V čem je problém?Skrýt celý příspěvekEhmmm "Pokud se podívám do vojenských ambicí, není nasazování bitevníku deklarováno ani dnes, tedy nebude ani dále. V čem je problém?" ++++++++++++++++ Ano, koupil jsem si nové ...Zobrazit celý příspěvek
Ehmmm
"Pokud se podívám do vojenských ambicí, není nasazování bitevníku deklarováno ani dnes, tedy nebude ani dále. V čem je problém?"
++++++++++++++++
Ano, koupil jsem si nové auto. Deklaruji, tedy prohlašuji, že s ním nebudu jezdit, ale mám nové auto.
P.S. Jezdit budu nadále se starou "popelnicí" , opravovat ji na silnici když si "klekne" ale budu mít pocit jaký jsem dobrý řidič. A ještě "ušetřím".Skrýt celý příspěvekPolitické ambice máme pouze na utrácení peněz a to ještě ze zcela zjištnych důvodů. Bureš dostal v USA jasné instrukce. Vzhledem k dostatecnym počtum pum a IAR si může Rumunsko ...Zobrazit celý příspěvek
Politické ambice máme pouze na utrácení peněz a to ještě ze zcela zjištnych důvodů. Bureš dostal v USA jasné instrukce.
Vzhledem k dostatecnym počtum pum a IAR si může Rumunsko dovolit operace i bez UH a ah tak ze se právě problémům s logistikou v jednom místě vyhne.
Strategické dokumenty AČR jsou pouze trhaci kalendáře z oblasti scifi.
Pokud nemáme navíc než tři Mi 171 v afg kde se museli vojáci spolehnout na vrtulníky ostatních armád, tak to můžeme letectvo zrušit a pronajímat si jej zcela. Ty tři Mi 171 to opravdu nevytrhly.Skrýt celý příspěvekLarry píše: Ano, koupil jsem si nové auto. Deklaruji, tedy prohlašuji, že s ním nebudu jezdit, ale mám nové auto. P.S. Jezdit budu nadále se starou "popelnicí" , opravovat ji na ...Zobrazit celý příspěvek
Larry píše:
Ano, koupil jsem si nové auto. Deklaruji, tedy prohlašuji, že s ním nebudu jezdit, ale mám nové auto.
P.S. Jezdit budu nadále se starou "popelnicí" , opravovat ji na silnici když si "klekne" ale budu mít pocit jaký jsem dobrý řidič. A ještě "ušetřím".
Reakce:
Tohle přirovnání jako myslíš vážně? Tak si tu svou leštěnku pulíruj v garáži... A jezdi si natruc čim chceš... Ale myslín že Vipery určitě budou lítat... Budou lítat pro potřebu obrany ČR jako třeba Alcy, nebo jiná technika co se do zahraničí nepodívala, lidem jako ty nabzdory...
Pořízení nové techniky pro armádu přece není podmíněno notností jejího vyslání do zahraničních misí, ale nutností ji mít pro obranu vlasti...Skrýt celý příspěvekLarry, Larry...prosim vas, ja psal o vojensko politickych ambicich statu. Vite co to je? To co jste napsal, je jen ukazkou neznalosti. Protoze nas stat deklaruje do systemu ...Zobrazit celý příspěvek
Larry, Larry...prosim vas, ja psal o vojensko politickych ambicich statu. Vite co to je? To co jste napsal, je jen ukazkou neznalosti. Protoze nas stat deklaruje do systemu spolecne obrany jednu bojovou brigadu...nebo ekvivalent z VzS. Ten zbytek armady jsou narodni sily. Pripravuje se a cvici cela armada. Tedy ani UH by nestaly na stojance.
Fakt si zkuste neco precist, nez se zase ztrapnite dalsim nepochopenym komentarem.Skrýt celý příspěvek
Máte pravdu, z pohledu insidera je to z části logicky krok. Patřím však mezi 10 mil outsider kteří tu srandu platí. A nějakou schopnost bitevních vrtulníků vidim s otaznikem??? ...Zobrazit celý příspěvek
Máte pravdu, z pohledu insidera je to z části logicky krok. Patřím však mezi 10 mil outsider kteří tu srandu platí. A nějakou schopnost bitevních vrtulníků vidim s otaznikem??? Kdy jsme tuto schopnost nasadili v operacích? Polsko mělo Mi 24 v Iráku a Afghánistánu a šlo o starší stroje než ty co máme my . Oproti tomu by i 12 nových UH 60 s výbavou jakou nám nabídli bylo lépe nasaditelnych i při pouhém využití APKWS a neřízených střel, kulometů. Ty vrtaky mají odpovídající senzory a výbavu, lepší přepravní kapacitu a dostupnější logistiku v součinnosti s evropskými státy NATO a US Army.Skrýt celý příspěvek
flankere... ...já si též platím zdravotnické služby v této zemi a přesto se blbě nevyjadřuji k očním operacím. Chápete, že? Jakou schopnost bitevních vrtulníků vidíte s ...Zobrazit celý příspěvek
flankere...
...já si též platím zdravotnické služby v této zemi a přesto se blbě nevyjadřuji k očním operacím. Chápete, že?
Jakou schopnost bitevních vrtulníků vidíte s otazníkem?
Už jsem vám to psal, bitevní schopnost jsme nenasadili a nenasadíme...protože to nebylo vojensko politickou ambicí. Předpokládám, že v tomto směru se nic nezmění. Tedy AH1 bude primárně sloužit k zabezpečení výcviku bitevních pilotů a kooperace s PozS. K tomu 4ks stačí...
S nasazením polských Mi 17/24 mám tak trochu osobní zkušenost z pozice plánovače na operační sekci vrtulníkové jednotky v Afghanistánu. Moc dobře jsem viděl co a jak polské stroje dělaly.
...12 nových UH60 neřešilo problém bitevních schopností. Nemluvě o tom, že 12 ks UH60M by bylo daleko dražší jak pořízené AH/UH1. Nikdo nehledal lepší přepravní kapacitu, hledalo se "rozšíření" přepravní kapacity. je jasné, že armáda by ráda novou přepravní kapacitu v počtu 16 ks UH1 a další schopnsoti bitevníku v počtu 16 ks AH1, tedy rozšíření základny o nové letky...ale politicky a finančně na to prostě Armáda nemá.
Proto říkám, že spousta těch názorů zde jsou pouhé fantazie, protože nevychází z reálného stavu, ale spíše ze "zbožných" přání některých.Skrýt celý příspěvekTF_HU kde berete informace, že 12 UH60M by bylo daleko dražší? USA předložily nabídku UH 60 vybavených i střelami APKWS (114 ksuů) včetně vyjmenované ostatní konfigurace za ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU
kde berete informace, že 12 UH60M by bylo daleko dražší? USA předložily nabídku UH 60 vybavených i střelami APKWS (114 ksuů) včetně vyjmenované ostatní konfigurace za podobnou cenou, za jakou kupujeme systém H1.
https://dsca.mil/major-arms-sa...
A jsou jen dva rozdíly a to v tom, že konfigurace s UH 60M obsahovala pouze laserem naváděné APKWS, které nejsou protitankové střely a vrtulníky nemají kanon.
Z provozního hlediska při pořízení 12 kusů UH60 s kapacitou 11 osob zachováte lepší přepravní kapacity než při 8 vrtulnících po 8 osobách.
Vojensko politické ambice jsou velkým problémem obrany ČR, systém hlubokého úklonu v kombinaci se špičatou čepicí nebude nikdy správně fungovat.
V čem se bude lišit výcvik ve využívání stejných senzorů a podobné výzbroje mezi UH 1 a AH1?? Nebude to náhodou jenom o tom, že občas locknou něco pře tester Helfire a vystřelí dva náboje z kanonu ročně? Logicky, pokud má i UH 1 schopnost nést neřízené raket, APKWS, kulomety, a má i podobný (né-li stejný SW) a průzkumné senzory, tak taktika bude podobná. ...to samé pak platí pro ozbrojenou verzi UH 60Skrýt celý příspěvekFlankere... ...tak znova. UH60 nenabidl pouzivani PTRS. Integrace...nebo hina vetze UH60 by cenovku navysila. ...taktika pouziti UH a AH se fakt lisi. Profil letu, ukol atd. To ...Zobrazit celý příspěvek
Flankere...
...tak znova. UH60 nenabidl pouzivani PTRS. Integrace...nebo hina vetze UH60 by cenovku navysila.
...taktika pouziti UH a AH se fakt lisi. Profil letu, ukol atd. To je komplex a nemam na to, to vice rozepisovat. Kdyz mate na palube lidi, neutocite...v bitevniku lidi nevozite.
Myslim jsem vas nepochopil, ale UH1 neumi pouzivat PTRS. Proto jej nelze uzit jako bitevnik. Bude jen branit sebe a podpori vysadek.
Informace jsem mel od skupiny, ktera do CR prijela UH60 nabizet. Budete se divit, ale mel jsem prilezitost mluvit primo s M.Durantem.
Vase reci o uklonech a spicatych cepicich nechapu. Tedy spise to beru jako projev neznalosti strategickych dokumentu...nehodi se vam to do kramu.Skrýt celý příspěvek
Je jedině dobře, že každý z těch tvých desíti mil outsiderů, co to platí, nemůže kecat do akvizic ministerstev... Protože jsou mezi nimi i takoví jako ty, co ani neví jak vrtulník ...Zobrazit celý příspěvek
Je jedině dobře, že každý z těch tvých desíti mil outsiderů, co to platí, nemůže kecat do akvizic ministerstev... Protože jsou mezi nimi i takoví jako ty, co ani neví jak vrtulník funguje a už by chtěli trousit své moudra...
A Poláky s jejich Mi24 nasazených v Afgánu tu netahej...Skrýt celý příspěvek"Oproti tomu by i 12 nových UH 60 s výbavou jakou nám nabídli bylo lépe nasaditelnych i při pouhém využití APKWS a neřízených střel, kulometů. "
Nasaditelných nad letištěm v CR?"Oproti tomu by i 12 nových UH 60 s výbavou jakou nám nabídli bylo lépe nasaditelnych i při pouhém využití APKWS a neřízených střel, kulometů. "
Nasaditelných nad letištěm v CR?
A jinak 4ks bitevních strojů se 14hellfire se bude na dnech NATO líbit. V reálných podmínkách je to spíše na evakuaci než boj. PS: nějak tu chybí článek o dvou dalších na ...Zobrazit celý příspěvek
A jinak 4ks bitevních strojů se 14hellfire se bude na dnech NATO líbit. V reálných podmínkách je to spíše na evakuaci než boj.
PS: nějak tu chybí článek o dvou dalších na provoz levných cargo letadlech mizerných výkonů, které AČR nikam neposouvají.Skrýt celý příspěvekTak určitě. CASA je ve své kategorii jedno z nejprodávanějších, ale všichni ti zákazníci jsou úplně hloupí :-). Mizerné je chtít po tom letadle transkontinentální lety, tam prostě ...Zobrazit celý příspěvek
Tak určitě. CASA je ve své kategorii jedno z nejprodávanějších, ale všichni ti zákazníci jsou úplně hloupí :-). Mizerné je chtít po tom letadle transkontinentální lety, tam prostě chybí koupit něco většího, např. Kawasaki C-2.Skrýt celý příspěvek
Nejlepší je zkritizovat a pak napsat jinými slovy to samé. Všichni ti zákazníci chtějí na provoz levné stroje, proto je CASA úspěšná. "Levné cargo" Ano, mizerné je chtít po tom ...Zobrazit celý příspěvek
Nejlepší je zkritizovat a pak napsat jinými slovy to samé.
Všichni ti zákazníci chtějí na provoz levné stroje, proto je CASA úspěšná. "Levné cargo" Ano, mizerné je chtít po tom letadle více "letoun mizerných výkonů" a chybí prostě koupit něco většího "které AČR nikam neposouvají"Skrýt celý příspěvek
nákup C-295W nemá AČR nikam posouvat, ale rozšířit flotilu vytížených letounů "mizerných výkonů"
nákup C-295W nemá AČR nikam posouvat, ale rozšířit flotilu vytížených letounů "mizerných výkonů"
Majstrštyk v převozu koňů Převalského kamsi do Mongolska s využitím C-295W opravdu posunulo AČR vpřed :-))) Jako optimální stroj neviděl Casu ani pplk. Ing. Karel Daňhel. Tohle ...Zobrazit celý příspěvek
Majstrštyk v převozu koňů Převalského kamsi do Mongolska s využitím C-295W opravdu posunulo AČR vpřed :-)))
Jako optimální stroj neviděl Casu ani pplk. Ing. Karel Daňhel. Tohle "éro" bylo politickým lobby vybráno a pplk. Daňhela to stálo kariéru.Skrýt celý příspěvekV případě pana Daňhela si přečtěte toto a humor vás přejde.
https://www.pribehylidi.cz/roz...V případě pana Daňhela si přečtěte toto a humor vás přejde.
https://www.pribehylidi.cz/roz...Zajímavé leč značně subjektivní líčení stylem všichni jsou proti mě. Nevím, toho člověka naznám a netroufám si hodnotil kolik z toho co říká je pravda.
Zajímavé leč značně subjektivní líčení stylem všichni jsou proti mě. Nevím, toho člověka naznám a netroufám si hodnotil kolik z toho co říká je pravda.
Ahoj Cejku... Nooo konečněééé... Už jsem myslel, žes ze zdejších diskuzí zbaběle pláchnul stejně jako GiviCZ a jemu podobní troli... S tou Casou je to asi tak jak psal Jura... Je ...Zobrazit celý příspěvek
Ahoj Cejku...
Nooo konečněééé... Už jsem myslel, žes ze zdejších diskuzí zbaběle pláchnul stejně jako GiviCZ a jemu podobní troli...
S tou Casou je to asi tak jak psal Jura... Je to jedno z nejprodávanějších letadel v kategorii...
Jaké to prosímtě je, ať se snažíš sebevíc, neustále se mýlit a sbírat palce dolů??
Abych řek pravdu, tvůj projev na mě působí tak, že si svůj názor utváříš podle diskuzí pod článkama u klasických periodik, kde si vybereš většinový názor ukřičenců, co o tom vůbec, ale vůbec nic neví, ale když tak hlasitě křičí, tak to musí být pravda... Určitě, pokud to tak vážně je, v tom ale nepřestávej a nadále pokračuj, i přes řev a palce dolů těch informovanějších... Protože jen díky tomu se na tvé zaručené názory těšíme ;)Skrýt celý příspěvekStormovy bláboly a invektivy. Již jsem si na tvůj prasečí jazyk zvykl.
Stormovy bláboly a invektivy. Již jsem si na tvůj prasečí jazyk zvykl.
cejkis V reálných podmínkách to pomůže cvičit a udržovat výcvik pilotů bitevních vrtulníků VzS AČR a v rámci cvičení i kooperaci VzS s jednotkami Pozemních sil. To je věc, kterou ...Zobrazit celý příspěvek
cejkis
V reálných podmínkách to pomůže cvičit a udržovat výcvik pilotů bitevních vrtulníků VzS AČR a v rámci cvičení i kooperaci VzS s jednotkami Pozemních sil. To je věc, kterou vy nechápete. Armáda si mohla vybrat...12 ks UH1 a žádný bitevník, protože Mi 24 půjdou postupně do šrotu. Nebo tu variantu co dnes, 8ks UH1 a 4ks AH1, tedy kombinace, která umožní rozšíření dnešních možností a udrží bitevní piloty a jejich výcvik do doby, než se dle KVAČR a jiných koncepcí rozhodne o podobě bitevního vrtulníkového letectva. Je to tak simple, že nechápu, že tmu stále nerozumíte...Skrýt celý příspěvekVíte, já to chápu až moc dobře. Problém je v tom, že stále přehlížíte obsah mého sdělení. "do doby, než se dle KVAČR a jiných koncepcí rozhodne o podobě bitevního vrtulníkového ...Zobrazit celý příspěvek
Víte, já to chápu až moc dobře. Problém je v tom, že stále přehlížíte obsah mého sdělení.
"do doby, než se dle KVAČR a jiných koncepcí rozhodne o podobě bitevního vrtulníkového letectva"
Myslíte si, že se bude v této době ještě AH1 vyrábět ?Skrýt celý příspěvekcejkis Bude...a kdyby ne, je to irelevantní. Protože se může vybrat úplně jiná platforma, nebo nedejbože se nevybere žádná a bitevní letetcvo zanikne úplně. Rozhodnout se má v ...Zobrazit celý příspěvek
cejkis
Bude...a kdyby ne, je to irelevantní. Protože se může vybrat úplně jiná platforma, nebo nedejbože se nevybere žádná a bitevní letetcvo zanikne úplně. Rozhodnout se má v 2025, pokud se nepletu, v té době u nás ještě ani nebudou všechny AH/UH ze současné dodávky. Nechci říkat...ale pokud se na to díváte jen z pohledu zda se bude vyrábět AH1. tak je ještě čas.Skrýt celý příspěvek
Ještě doplním k vysvětlení. Proto jsem preferoval UH60 s tím, že se bitevní vrtulníky vyřeší v úplných počtech během jedné akvizice. Z Vašeho pohledu měla AČR na výběr. Tento ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě doplním k vysvětlení.
Proto jsem preferoval UH60 s tím, že se bitevní vrtulníky vyřeší v úplných počtech během jedné akvizice. Z Vašeho pohledu měla AČR na výběr. Tento pohled chápu, pracujete s politickým zadáním. Já si mohu dovolit polemizovat s úrovní politckého zadání. Není to tak dlouho, kdy mne jeden nejmenovaný ministr obrany tvrdil "Neumím si představit, že tato země bude v horizontu deseti let nakupovat tanky". Dle mého soudu měla armáda více tlačit na bitevní vrtulníky.
Spor, který tu vedeme neberte osobně. Je to o úhlu pohledu.Skrýt celý příspěvek...a bude se vyrábět UH60? Jak UH60 vyřeší naše potřeby s bitevníky? vyřešit bitevníky v úplně jiných počtech a jedné akvizice? (TY VOLE :-) A jak? Proč si myslíte, že to Armáda ...Zobrazit celý příspěvek
...a bude se vyrábět UH60? Jak UH60 vyřeší naše potřeby s bitevníky? vyřešit bitevníky v úplně jiných počtech a jedné akvizice? (TY VOLE :-) A jak? Proč si myslíte, že to Armáda řeší takto? A ne tou jednou jinou akvizicí?
Chcete se bavit o politické úrovni...ale taháte do toho Armádu a netušíte, že problém je úplně jinde.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...