Drony pro Armádu ČR: Heron vs. Tactical Heron

Drony pro Armádu ČR: Heron vs. Tactical Heron
Dron Heron / IAI (Zvětšit)

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) hodlá v letech 2023 až 2027 získat taktické bojové drony za 1,5 miliardy Kč (55 milionů euro). Zřejmě jedinými kandidáty jsou víceúčelové drony rodiny Heron od izraelské společnosti IAI (Israel Aerospace Industries) nebo typ Hermes 900 od izraelské Elbit Systems. Důvod omezeného výběru je prostý ‒ kromě tureckého Bayraktar TB2 drony požadované kategorie a schopností jednoduše neexistují.

Na začátku zdůrazněme, že všechny níže uvedené informace pocházejí z otevřených zdrojů a proklamovaný souboj Heron vs. Tactical Heron je čistě spekulací autora:  

„Moderní armády budou stále více založené na automatizovaných a informačních systémech. Jsem rád, že v tomto směru držíme krok. V letech 2023 až 2027 plánujeme rozšířit současné průzkumné vybavení praporu o taktické víceúčelové drony, které jsou schopny nést výzbroj. Předběžně máme na nákup vyčleněny až 1,5 miliardy korun. Na ministerstvu tedy uděláme maximum pro to, abyste měli k dispozici tu nejlepší techniku a vybavení,“ řekl vojákům v úterý ministr obrany Lubomír Metnar. 

Všechny drony, včetně bojových, zamíří k nově budovanému 533. praporu bezpilotních systémů v Prostějově spadajícího pod 53. pluk průzkumu a elektronického boje.

Bojový prapor a čestný název generálmajora in memoriam Josefa Dudy jednotce před pár dny osobně propůjčil prezident Miloš Zeman. Český prezident je velkým zastáncem bezpilotních letadel a před lety správně předpověděl důležitost dronů v moderním ozbrojeném konfliktu. Ostatně slova českého prezidenta plně podporují nedávné bojové zkušenosti z Náhorního Karabachu, kde drony neničí jen zakopanou obrněnou techniku, ale také techniku a jednotky při přesunech na bojiště nebo v zázemí.

Sám český prezident podporuje nákup nových dronů z Izraele. „Nikoliv proto, že je to z Izraele, ale protože se tam osvědčily v bojových podmínkách. Drony samozřejmě mají nespornou výhodu v tom, že nevedou ke ztrátě na živé síle. Je možné je sestřelit, ale živá síla se neztrácí,“ uvedl Zeman. „Drony jsou skutečně novou generací a já bych si velmi přál, aby česká armáda byla ta, která se jimi vybaví.“

Nákup bojových dronů pro Armádu ČR byl oznámen v roce 2017. Za pozornost stojí posun v požadavcích. V roce 2017 se diskutovalo o taktických bojových dronech v hmotnostním rozmezí 150 až 600 kg a s doletem 200 km. Letos Armáda ČR zveřejnila video, kde požadavky upravila na víceúčelový bojový dron v hmotnostní kategorii 550 až 1000 kg, bojovým dosahem 200 až 400 km a výdrží větší než 20 hodin ve vzduchu.

Nakonec v posledních dnech Tomáš Maruščák z tiskového oddělení Generálního štábu, jak ho citovala Česká tisková agentura, uvedl požadovaný hmotnostní rozsah mezi 600 až 1250 kg. Avšak již dříve se také mluvilo o maximální hmotnosti 1200 kg. Není ale zcela jasné, zda se bavíme o prázdné hmotnosti nebo (spíše) o maximální vzletové hmotnosti. 


Heron

Pokud se podíváme na trh s bojovými drony, tak požadavky Armády ČR plní jen několik firem. Naprosto jistě můžeme vyřadit velmi výkonné americké strategické drony MQ-9 Reaper a z politických důvodů také úspěšné turecké taktické drony Bayraktar TB2.

Požadavky Armády ČR tedy plní jediný stát ‒ Izrael. Jinde jednoduše taktické bojové drony nelze koupit, nemluvě o tom, pokud navíc požadavkem bude (a měl by být) bojem ověřený bezpilotní letoun. Evropa a Spojené státy jednoduše taktické bojové drony nevyrábějí. Jedinými skutečnými bojovými drony zemí NATO je supervýkonný MQ-9 Reaper a menší turecký Bayraktar TB2.

Izrael jako vůbec první země zavedla a v boji otestovala bojové drony. Izrael má také jednoznačně největší zkušenosti s provozem a ostrým bojovým nasazení dronů. Ostatně izraelské bojové i kamikadze drony úspěšně používá Ázerbájdžán v bojích na Náhorním Karabachu. 

Čistě teoreticky lze zvážit evropský typ Falco EVO od firmy Leonardo s maximální startovní hmotností 650 kg, výdrží ve vzduchu +20 hodin a s dosahem +200 km. Falco EVO je ale podle webové prezentace čistě průzkumný stroj a podle všeho se s ozbrojenou verzí nikdy nepočítalo. Nic ale zřejmě nebude bránit Italům nabídnout ozbrojenou verzi Falco EVO. Otázkou je, kdo zaplatí a vezme na sebe časová a finanční rizika vývoje a certifikace ozbrojené verze. 

Pokud se podíváme tedy na drony, které nyní splňují požadavky Armády ČR, tak jedinou alternativou se zdá rodina dronů Heron od IAI a dron Hermes 900 (menší Hermes 450 neplní požadavky AČR) od izraelské firmy Elbit. Tyto tři izraelské drony jsou zřejmě jediní vhodní kandidáti.


Tactical Heron byl představen teprvé v minulém roce; větší foto / IAI

Miloš Zeman ale při slavnostním udělení praporu uvedl: „Byl jsem v Izraeli, kde je továrna na výrobu dronů od malých až po drony velikosti Boeingu 737, bojové drony, které se, jak víte, dokážou pohybovat ve výšce dvaceti kilometrů, vydržet tam čtyřicet osm hodin a vypalovat rakety na vzdálenost sto padesát kilometrů.“

Popis sedí na společnost IAI a její obří strategický dron Heron TP (ten má skutečně rozpětí podobné B737). Oněch 150 km odpovídá letecké střele s plochou dráhou letu Delilah (187 kg, max dolet 250 km). Z našeho pohledu se tedy „české oči“ stáčejí k dronům rodiny Heron. Pro Heron mluví také jejich zavedení v kanadské, francouzské, německé, australské nebo americké armádě. Naopak Hermes 900 si pořídilo neutrální Švýcarsko, Island, ale také Evropská agentura pro námořní bezpečnost EMSA (European Maritime Safety Agency).

Dalším vodítkem může být fakt, že Bundeswehr v roce 2012 zvažoval zavedení ozbrojené verze svých průzkumných dronů Heron. Přeměna dronu Heron na ozbrojenou verzi měla být podle německého průmyslu možná za šest až 12 měsíců. Německo ale dosud o zavedení bojových dronů nerozhodlo.

Na druhou stranu jsme v lednu tohoto roku na stránkách Armádních novin právě Hermes 900 uváděli jako hlavního kandidáta.

Co však nejsme schopni posoudit je, jaké zbraně rodina Heron nebo Hermes 900 může používat, resp. pro které zbraně jsou drony certifikovány a jaké mají s daným typem zbraní bojové zkušenosti. Takové informace Izraelci veřejně neuvádí.


Hermes 900 s námořním radiolokátorem

Nemůžeme ale zcela vyloučit, že do tendru se přihlásí také jiné firmy nabízející „papírově“ ozbrojené drony. V úvahu připadají také drony Aerostar Tactical a Dominator XP od izraelské společnosti Aeronautics Group. Jako u Falco EVO ale platí, že se jedná o čistě průzkumné drony. 

Pokud se podíváme na rodinu Heron, tak požadavky Armády ČR plní Tactical Heron a Heron. Větší Heron má sice podle veřejné webové prezentace maximální vzletovou hmotnost 1270 kg (tedy 20 kg nad limitem), ale klíčové je, co Izraelci napíšou v nabídce.

Z našeho pohledu jsou tedy dva hlavní kandidáti, a to Tactical Heron nebo Heron, přičemž armádní plánovači zřejmě zvažují, zda jít do menšího dronu Tactical Heron nebo být ambicióznější a soustředit se na schopnější platformu Heron.

Takticko-technické informace dronů Heron, Tactical Heron a Hermes 900:

 

Tactical Heron

Heron

Hermes 900

Maximální vzletová hmotnost

600 kg

1270 kg

1180 kg

Maximální užitečné zatížení 

180 kg

470 kg

350 kg

Délka

7,3 m

8,5 m

8,3 m

Rozpětí

10,6 m

16,6 m

15 m

Výdrž ve vzduchu

+24 h

+45 h

+36 h

Dolet (přímé řízení)

>300 km

>350 km

? (zřejmě také ±300 km)

Dolet (satelitní řízení)

>1500 km

>1000 km

>1000 km

Dostup

7000 m

10 700 m

9140 m

Cestovní rychlost

111 až 148 km/h

111 až 148 km/h

112 km/h

Maximální rychlost 

222 km/h

260 km/h

212 km/h


Jedna za variant řícící stanice pro drony Heron

Co se týče zbraňových schopností, tak Tactical Heron unese například dvě řízené střely Hellfire (2×50 kg) nebo výkonné Spike NLOS (2×70 kg). Větší Heron teoreticky unese až osm střel Hellfire, nebo „s trochou snahy“ dvě 227 kg (500 liber) pumy, a to buď laserem naváděné Paveway nebo satelitní JDAM (Joint Direct Attack Munition). V úvahu připadají také dvě izraelské střely s plochou dráhou letu Deliah.

Hermes 900 je výkonostně uprostřed, unese tedy až šest střel Hellfire, ale již nezvládne nést zmíněné pumy nebo střely Deliah. Zdůrazněme, že výše uvadíme teoretické nosnosti a neřešíme například konstrukční pevnost křídel a tedy to, jaké zvládnou skutečně zatížení v podobě podvěšených zbraní.

Otázkou je počet nakupovaných dronů. Ve hře není jen nákup dronů, ale také řídící pozemní stanice, komunikačních systémů a veškerého provozního zázemí. Je také nutné si uvědomit, že pokud drony mají nést zbraně, akviziční cena bude větší než u klasických průzkumných verzí ‒ je třeba mimo jiné nakoupit speciální zbraňové závěsníky, manipulátory s municí atd. Otázkou také je, zda cena 1,5 miliardy Kč řeší i nákup munice nebo jen nákup dronů.

Prodejní cenu za drony Heron nelze běžnými kanály zjistit. Můžeme se ale podívat do zahraničí. Například Jižní Korea v roce 2014 objednala několik (zřejmě neozbrojených) dronů Heron. Přesný počet objednaných dronů a celková suma není veřejná. Různé zdroje uvádějí nákup trojice dronů za 26 milionů dolarů (ceny roku 2020), nebo také trojice dronů za 35 milionů dolarů, ale i čtveřici dronů za 35 milionů dolarů (806 milionů Kč, 30 milionů euro). Počet nakupovaných řídících pozemních stanic nebyl oznámen. 

Pokud se podíváme na rozpočet MO ČR, tak v případě nákupu nejvýkonnější varianty Heron lze zřejmě bezpečně uvažovat o čtveřici až šestici dronů Heron, a také o dvou nebo tří řídících stanicích. V případě menších dronů Heron Tactical lze zřejmě uvažovat o 1,5 až dvojnásobných počtech. Nemluvíme ale o munici, jejíž nákup si vyžádá další minimálně desítky milionů Kč (statisíce euro), nebo stovky milionů Kč (miliony euro), pokud Armáda ČR hodlá pořídit skutečné válečné zásoby munice pro drony. 

Zdroje: IAI, Elbit

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka dronů: MQ-9 Reaper získá zbraně vzduch-vzduch

Americké letectvo (USAF) letos vyřadí z výzbroje ikonická bezpilotní letadla MQ-1 Predator. ...

Ukrajina převzala první turecké bitevní drony Bayraktar TB2

Podle tiskové zprávy ukrajinského koncernu UkrOboronProm ukrajinská armáda převzala první turecké ...

Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir

Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly ...

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Scotty
    18:29 08.08.2022

    Tak nakonec byl zvolen stroj Heron ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak nakonec byl zvolen stroj Heron 1.
    https://mocr.army.cz/informacn... Skrýt celý příspěvek

    • petres
      21:27 08.08.2022

      Starší typ, ale snad spolehlivý. K Heronu véce např. zde: https://www.czdefence.cz/clane... mimochodem je tan ...Zobrazit celý příspěvek

      Starší typ, ale snad spolehlivý.
      K Heronu véce např. zde:
      https://www.czdefence.cz/clane...
      mimochodem je tan reakce na toto:
      https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      18:31 09.08.2022

      Upřímně myslím, že na získání základních zkušeností a integraci této kategorie a typu dronů do AČR je to dobrý výběr.

      Upřímně myslím, že na získání základních zkušeností a integraci této kategorie a typu dronů do AČR je to dobrý výběr.

      • Jan Grohmann
        07:52 10.08.2022

        Můj pocit: Jde o prvotní nákup za rozumné peníze, k získání zkušeností a navíc je to dáno omezeným personálním a provozním zázemím 533. praporu. Podle mě s moderními "velkými ...Zobrazit celý příspěvek

        Můj pocit: Jde o prvotní nákup za rozumné peníze, k získání zkušeností a navíc je to dáno omezeným personálním a provozním zázemím 533. praporu.
        Podle mě s moderními "velkými bojovými drony" se počítá jako s nástupci L-159. Logicky letectvo chce F-35, které budou spolupracovat s velkými ozbrojenými drony.
        533. prapor nebude řešit vzdušnou leteckou podporu, pouze ISR.Skrýt celý příspěvek

        • Danik
          18:01 10.08.2022

          Naprostý souhlas, prostě "tady máte lacinější, roky ověřené a spolehlivé drony v základním počtu, tak se s tím naučte, zjistěte specifika nasazení v rámci AČR, zajistěte provoz a ...Zobrazit celý příspěvek

          Naprostý souhlas, prostě "tady máte lacinější, roky ověřené a spolehlivé drony v základním počtu, tak se s tím naučte, zjistěte specifika nasazení v rámci AČR, zajistěte provoz a zázemí a teprve poté proběhne akvizici něčeho jiného."

          533. prapor je stále relativně nová jednotka, ale i tak nabírá na schopnostech, třeba nedávno byli někteří příslušníci v US a trénovali na nově pořízených Scan Eaglech. S menšími kategoriemi dronů již AČR zkušenosti má, kategorie MALE je novinka. Myslím, že proto ten opatrný rozjezd.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
    20:20 10.10.2020

    Hm, jsou takovéto drony aspoň použitelné na nějakou anti-drone hlídku? Že by jako s danou výdrží bylo reálné mít aspoň "něco" trvale ve vzduchu, na rozdíl od pohotovostních ...Zobrazit celý příspěvek

    Hm, jsou takovéto drony aspoň použitelné na nějakou anti-drone hlídku? Že by jako s danou výdrží bylo reálné mít aspoň "něco" trvale ve vzduchu, na rozdíl od pohotovostních Gripenů...Skrýt celý příspěvek

    • Proxy
      08:19 11.10.2020

      Řekl bych, že to souvisí s příspěvkem níže o využití L-159. Tohle jsou pomalé drony, levné nosiče protipozemních zbraní. Nejsem si jistý, jestli vůbec existuje model nesoucí něco ...Zobrazit celý příspěvek

      Řekl bych, že to souvisí s příspěvkem níže o využití L-159. Tohle jsou pomalé drony, levné nosiče protipozemních zbraní. Nejsem si jistý, jestli vůbec existuje model nesoucí něco lepšího než Stinger. T.j. viděl bych to maximálně na bezpečné nasazení proti sledovacím, sebevražedným a čistě protipozemním dronům, a i tam určitě závisí na možnostech senzorů a řízení.Skrýt celý příspěvek

      • SYN_
        10:36 11.10.2020

        Tak předpokládal bych řízení i deteckci ze země, dron by ev. byl jen "akčním prvkem" který by se případně mohl dostat na místo (možná) rychleji díky tomu že byl již dávno ve ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak předpokládal bych řízení i deteckci ze země, dron by ev. byl jen "akčním prvkem" který by se případně mohl dostat na místo (možná) rychleji díky tomu že byl již dávno ve vzduchu a nastoupaný na výšce... asi by se mu muselo "poštěstit" být horizontálně "poblíž" protože se svou nízkou rychlostí se daleko nedohrabe ale možná kdyby byl příhodně "prepo" mohl by to mít blíž než cokoliv jiného...
        Případně nejaký "micro-AWACS"?Skrýt celý příspěvek

  • LooseLipsSinkShips
    11:32 10.10.2020

    v kontextu konfliktu v Karabachu lze docela dobře vidět, že i ty drony jsou vlastně přípravou na válku minulou.. Kdyby Arméni maskovali bojovou techniku a manévrovali s PVO jak se ...Zobrazit celý příspěvek

    v kontextu konfliktu v Karabachu lze docela dobře vidět, že i ty drony jsou vlastně přípravou na válku minulou.. Kdyby Arméni maskovali bojovou techniku a manévrovali s PVO jak se patří na konflikt vysoké intenzity a neseděli v okopech jak v protipovstaleckém boji (MINULÁ VÁLKA), tak by je ty drony taky tolik nesmažily.Skrýt celý příspěvek

    • IS-3
      14:48 10.10.2020

      Já bych tedy spíše řekl, že nám konflikt v Karabachu ukázal, že je lepší drony mít, než nemít. :)

      Já bych tedy spíše řekl, že nám konflikt v Karabachu ukázal, že je lepší drony mít, než nemít. :)

  • Coldvel
    00:43 10.10.2020

    Nemá někdo nějaké informace jak pokračuje CANTAS? Protože se mi nepodařilo žádné relativně nové najít. Podle stránek New Space Technologies to vypadá že Sková a Áčková verze ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemá někdo nějaké informace jak pokračuje CANTAS? Protože se mi nepodařilo žádné relativně nové najít. Podle stránek New Space Technologies to vypadá že Sková a Áčková verze nebude.Skrýt celý příspěvek

  • Sidon
    21:13 09.10.2020

    Pripoustim, ze tomu rozumim jako koza petrzeli, ale nemohla by byt obrana proti dronum teto kategorie jednou z novych roli pro Alcy? Nebo je ten jejich radar na to malo vykonny? ...Zobrazit celý příspěvek

    Pripoustim, ze tomu rozumim jako koza petrzeli, ale nemohla by byt obrana proti dronum teto kategorie jednou z novych roli pro Alcy? Nebo je ten jejich radar na to malo vykonny? Popripade zda maji dostatecnou vydrz ve vzduchu, aby bylo vubec prakticke o podobnem nasazeni uvazovat...Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      09:23 10.10.2020

      Jako z nouze cnost by to asi šlo. Ale "normální" stíhačka (F-16, Gripen, atd.) zvládne totéž a mnohem líp (silnější radar, větší množství munice) a k tomu ještě spoustu dalších ...Zobrazit celý příspěvek

      Jako z nouze cnost by to asi šlo. Ale "normální" stíhačka (F-16, Gripen, atd.) zvládne totéž a mnohem líp (silnější radar, větší množství munice) a k tomu ještě spoustu dalších úkolů a cílů, na které Alca nestačí. Tak když už budeš zajišťovat vzdušný prostor, použiješ něco, co zvládne kompletní PVO a ne jen některé cíle.Skrýt celý příspěvek

      • Sidon
        17:45 12.10.2020

        Je celkem pochopitelne, ze Gripen by neco takoveho zvladl lepe, ale slo mi o vyuzivani dostupnych zdroju. Neprijde mi, ze nadzvukovych stroju je nebo v dohledne dobe bude ...Zobrazit celý příspěvek

        Je celkem pochopitelne, ze Gripen by neco takoveho zvladl lepe, ale slo mi o vyuzivani dostupnych zdroju. Neprijde mi, ze nadzvukovych stroju je nebo v dohledne dobe bude prehrsel, aby bylo mozno jejich schopnostmi plytvat na cinnosti, ktere postaci pokryt mene vykonnym prostredkem. Ale jak se zda z komentaru nize, L159 nema dostatecny vykon (resp. vykonovou rezervu) ani na tuto roli.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      09:52 11.10.2020

      K tomu aby jste v dnešní době mohl stíhač použít na tak malé a pomalé cíle potřebujete nejdříve kvalitní a hustou síť radarů na zemi. Až pak budete mít možnost někam poslat ...Zobrazit celý příspěvek

      K tomu aby jste v dnešní době mohl stíhač použít na tak malé a pomalé cíle potřebujete nejdříve kvalitní a hustou síť radarů na zemi. Až pak budete mít možnost někam poslat stíhače. Držet je 24 hodin denně, 7 dní v týdnu nahoře,jako patrolu, by se dlouhodoběji nedalo.
      Pak by se dalo realizovat to co dříve dělala složka stíhacího letectva, tedy navedení na cíl.
      L 159 má ale značná omezení, aktuálně nosí pouze staré AIM 9 a nebo pouzdro s kanonem. Vše z toho letoun limituje na dostup do výšky, kde výkonnější drony mohou působit (z toho hlediska ani dostup Gripenu není žádný zázrak, s přihlédnutím v jaké konfiguraci létá, tedy s přídavnou nádrží).Skrýt celý příspěvek

    • Charlie
      09:43 12.10.2020

      Jo, ALCA je celkem slušná volba pro nahánění pomalejch nízkoletících cílů. Ono to už je odzkoušený, nízkoletící narušitele v různejch Cessnách a podobnejch civilních érech ˇPVOS ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo, ALCA je celkem slušná volba pro nahánění pomalejch nízkoletících cílů. Ono to už je odzkoušený, nízkoletící narušitele v různejch Cessnách a podobnejch civilních érech ˇPVOS odchytávala pomocí MiG-15 a potom přešla na Albatrosy, protože nadzvukovej stíhač má tak obrovskou převahu rychlosti a zároveň nedostatečnou manévrovatelnost při nízkejch rychlostech (letová rychlost těhle strojů může bejt klidně pod 200km/h), že ten cíl nedokáže zachytit.

      Drony s obdobným letovým profilem (nízko a pomalu) je teda podobným érem možný zachytávat, vyžaduje to ovšem poměrně přesný navedení. Vyhledat takovou blechu proti pozadí země nejni legrace i s pomocí radiolokátoru, na druhou stranu dron je celkem pěknej cíl pro Věry a podobný systémy, protože neustále zuřivě vysílá na poměrně vysokým výkonu - ty pak můžou protivzdušný obraně poskytnout informace nutný k navedení stíhače.Skrýt celý příspěvek

      • Arccos
        12:47 12.10.2020

        Už jsem na podobnou myšlenku reagoval jinde. Toto platilo tak ještě v osmdesátých letech, kdy stíhací letadla ještě byla optimalizovaná na vysoké rychlosti, jejich avionika nebyla ...Zobrazit celý příspěvek

        Už jsem na podobnou myšlenku reagoval jinde. Toto platilo tak ještě v osmdesátých letech, kdy stíhací letadla ještě byla optimalizovaná na vysoké rychlosti, jejich avionika nebyla schopná zjistit sledovat nízkoletící cíle, totéž používné střely. S nástupem čtvté generace, F-16, MiG-29, Gripen a podobně, se situace úplně změnila. Dnes nedává žádný smysl (snad kromě ekonomického) používat ke stíhání jakési MiGy-15, Mi-24 nebo Albatrosy. Ostatně tato role skutečně úplně zanikla.Skrýt celý příspěvek

  • dominiXD
    10:45 09.10.2020

    Niekto nejaké info ako je na OSSR a drony ?

    Niekto nejaké info ako je na OSSR a drony ?

    • Hyena
      09:01 12.10.2020

      Nič nemáme, okrem zopár tých najmenších prieskumných u PSU a možno na Istare. Komunistickí pohrobkovia sa zasekli myslením v 80tych rokoch.

      Nič nemáme, okrem zopár tých najmenších prieskumných u PSU a možno na Istare. Komunistickí pohrobkovia sa zasekli myslením v 80tych rokoch.

    • lorgarius
      11:35 12.10.2020

      pokial viem, tak kupovali dva kusy lahkych prieskumnych dronov Microfalcon ale to bude asi aj vsetko. o tazsich vyzbrojenych dronoch ci "kamikadze dronoch" sa momentalne asi ani ...Zobrazit celý příspěvek

      pokial viem, tak kupovali dva kusy lahkych prieskumnych dronov Microfalcon ale to bude asi aj vsetko.
      o tazsich vyzbrojenych dronoch ci "kamikadze dronoch" sa momentalne asi ani neuvazuje.Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
    10:34 09.10.2020

    Zajímalo by mě jestli je skutečně problém sestřelit něco co má 12 metrů rozpětí a litá to kolem 200km/h

    Zajímalo by mě jestli je skutečně problém sestřelit něco co má 12 metrů rozpětí a litá to kolem 200km/h

    • Laci
      11:30 09.10.2020

      Né, určitě pro člověka neni problém sestřelit něčim dostupným 10 km vysoko létající dron. Samozřejmě taktika nasazení bojových dronů je jistě taková, že s nim vlítnu do absolutně ...Zobrazit celý příspěvek

      Né, určitě pro člověka neni problém sestřelit něčim dostupným 10 km vysoko létající dron. Samozřejmě taktika nasazení bojových dronů je jistě taková, že s nim vlítnu do absolutně nezabezpečený a neprobádaný oblasti a budu tam v 10 km kroužit a čekat, až mě někdo konečně sestřelí ;)Skrýt celý příspěvek

    • infi
      11:36 09.10.2020

      Evidente dost velky. Mozna by bylo dobre, kdyby nekdo napsal clanek a udelal "pruzkum" na toto tema. Kanonove/kulometne zbrane jsou naprosto mimo hru, kdyz se vezme v uvahu ...Zobrazit celý příspěvek

      Evidente dost velky. Mozna by bylo dobre, kdyby nekdo napsal clanek a udelal "pruzkum" na toto tema.

      Kanonove/kulometne zbrane jsou naprosto mimo hru, kdyz se vezme v uvahu operacni vysku 8 000 - 10 000 metru. V teto vysce ten dron nejde ani videt za dne a jasneho pocasi. Mimo hru jsou pochopitelne i vsechny manpady a vsechny systemy velmi kratkeho dosahu jako RBS70. Dale je treba brat v uvahu, ze vetsi dron muze cil zamerit a sledovat z velke (bezpecne vzdalenosti), zatimco utok na cile provede mnohem mensi dron, ci jakakoli presna munice, tohle je jiz "overena" taktika Izraele a Turecka, jde to videt i ze zaberu z NK. Takhle se da prolomit PVO a pak uz si muze vetsi dron delat co chce. Zajimave je, ze AZ pouzivali bezpilotni AN2 jako navnady, ktere odkryly pozice PVO, na ktere nasledne zautocili drony/presnou munici. Podle me obrana "ze zeme" neexistuje. Nejvetsi "bojove" zkusenosti s tim zatim maji asi Rusove, kteri ke konci 2017 pomoci PVO u Hmeimu zachytili 54 raket (grad atd.) a 194 dronu - Je to udaj zverejneny RF, takze cisla mohou byt nadhodnocena a evidentne ty drony nebyly tak sofistikovane.

      Nabizi se tedy pouze obrana letectvem. Je nutno podotknout, ze vsechny soucasne uspechy dronu byly dosazeny na bojistich, kde nebylo aktivni letectvo. A z nejakeho duvodu i Libyi pro priletu MiGu 29 na dovolenou prestali Turci s TB2 letat. Rovnez v NK ma Armenie sdilenou PVO s RF, a asi proto jsme nezaznamenali ucast modernejsich systemu jako BUKm2, ci TORM2KM popr. aktivniho zapojeni SU30. Je pochopitelne ze nasazeni velkych dronu na modernim bojisti, kde by letectvo bylo, musi byt kryte PVO (pozemnim dlouheho dosahu a letectvem).Skrýt celý příspěvek

      • Kichot
        12:02 09.10.2020

        No chápal bych to u nějaké kozomrdské armády. Ale současné letectvo a PVO? Osobně bych řekl, že pro moderní armádu bude spíše problém malé, rychlé ve velkým množství (rojích) se ...Zobrazit celý příspěvek

        No chápal bych to u nějaké kozomrdské armády. Ale současné letectvo a PVO? Osobně bych řekl, že pro moderní armádu bude spíše problém malé, rychlé ve velkým množství (rojích) se pohybující objekty.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Grohmann
          13:58 09.10.2020

          Pozemní PVO západních armád prakticky neexistuje. Je to těžko k pochopení (nedivím se), ale v Evropě žádná západní armáda nemá skutečně efektivní pozemní PVO. A vyplýtvat Patrioty ...Zobrazit celý příspěvek

          Pozemní PVO západních armád prakticky neexistuje. Je to těžko k pochopení (nedivím se), ale v Evropě žádná západní armáda nemá skutečně efektivní pozemní PVO. A vyplýtvat Patrioty na drony... to si bude nepřítel ve skutečnosti přát.Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            14:52 09.10.2020

            Máte pravdu, ale i u západních armád se blýská. Ale hlavně snad na podobné velké cíle máme letectvo. A pro takový Gripen to musí být jednoduchá práce.

            Máte pravdu, ale i u západních armád se blýská. Ale hlavně snad na podobné velké cíle máme letectvo. A pro takový Gripen to musí být jednoduchá práce.

          • Kichot
            15:02 09.10.2020

            Neboli jestliže velký pomalu letící dron je nezničitelný tak místo drahých hraček nákupem a vyzbrojme Čmeláky. Vyjde to o dost levněji a pilotů ultralightů máme habakuk, navíc jím ...Zobrazit celý příspěvek

            Neboli jestliže velký pomalu letící dron je nezničitelný tak místo drahých hraček nákupem a vyzbrojme Čmeláky. Vyjde to o dost levněji a pilotů ultralightů máme habakuk, navíc jím nic nehrozíSkrýt celý příspěvek

        • LooseLipsSinkShips
          10:16 10.10.2020

          na letadlo letící v 10km si nesáhnou ani prostředky "PVO" v ČR, s výjimkou Gripenů.. jenže ani ty nemůžou být ve vzduchu pořád.

          na letadlo letící v 10km si nesáhnou ani prostředky "PVO" v ČR, s výjimkou Gripenů.. jenže ani ty nemůžou být ve vzduchu pořád.

          • Márten
            19:04 10.10.2020

            2K12 KUB má výškový dosah 14km.

            2K12 KUB má výškový dosah 14km.

      • flanker.jirka
        09:59 11.10.2020

        infi
        obrana ze země existuje, ale musela by obsahovat prostředky, které dokáží ničit drony ještě na základnách před jejich vzletem. Což je dost drahé.

        infi
        obrana ze země existuje, ale musela by obsahovat prostředky, které dokáží ničit drony ještě na základnách před jejich vzletem. Což je dost drahé.

    • Charlie
      09:52 12.10.2020

      Problém dronů jako takových je kombinace jejich velikosti a letového profilu. Ty nejmenší mrchy sou prakticky neviditelné a nezjistitelné, však si stačí vzít komerční ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém dronů jako takových je kombinace jejich velikosti a letového profilu.

      Ty nejmenší mrchy sou prakticky neviditelné a nezjistitelné, však si stačí vzít komerční kvadrokoptéru a vylítnou s ní tak vysoko, aby přestal být slyšet bzukot motorů - prakticky to není vidět a přitom stabilizovaná optika dokáže pořád dávat slušněj výstup.

      Větší mrchy typu TB2 jsou pořád dost malý a pomalý, aby byly obtížně zachytitelný radarama a nadzvukový stíhačky s nima maj ze stejnýho důvodu taky problém. Ideální obrana jsou aktuálně teda buďto pomalejší éra, nebo PLŘS. Největší problém je, že jsou pořád celkem levný a neztrácíte obsluhu, takže je možnost absorbovat poměrně značný ztráty.

      Ty větší kousky od Predatorů po Global Hawky už lítaj tak vysoko, že jsou proti SHORAD prakticky imunní, zato ale musíte dávat bacha na raketový komplety PVO a stíhačky - Global Hawk je pěknej tučnej cíl a už je to kategorie, kterou nemůžete ztrácet ve velkejch počtech.Skrýt celý příspěvek

  • Míša
    00:01 09.10.2020

    Pročpak mám řekněme pocit, že si je hodláme pořídit tak trochu opožděně. Už vím, nejen tady si mysleli, že bojem neprověřené prostředky nám jsou k ničemu a lepší je zůstat u ...Zobrazit celý příspěvek

    Pročpak mám řekněme pocit, že si je hodláme pořídit tak trochu opožděně. Už vím, nejen tady si mysleli, že bojem neprověřené prostředky nám jsou k ničemu a lepší je zůstat u techniky, na kterou tyto stroje tak rádi cílí. Máme malou a ke všemu zkostnatělou armádu. Miluju konzervativní přístup.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      06:34 09.10.2020

      Protože AČR potřebuje nejprve dokončit reorganizaci svého základu a až pak jej může začít účinně doplňovat o novou technologii a zvyšovat tak svou účinnost a schopnosti. A světe ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože AČR potřebuje nejprve dokončit reorganizaci svého základu a až pak jej může začít účinně doplňovat o novou technologii a zvyšovat tak svou účinnost a schopnosti. A světe div se. Ono se to ve skutečnosti dělá, byť pomalu, ale dělá. AČR se snaží budovat základ a spolu s tím doplňovat jej o modernější techniku.
      Lidé totiž stále zapomínají, že drony jako takové nic nenahrazují, ale pouze doplňují stávající techniku a rozšiřují schopnosti působení jednotlivých armád, zvláště v asymetrických a v konfliktech nízké intenzity.
      Žádná z armád na světě drony nic plně nenahradila. Ani USA, Izrael, Turecko, Rusko, či jiné armády. Pouze zařazují drony jako doplněk do svých armád. Všechny výše popsané armády, a i jiné armády na světě, stále provozují nadzvukové letectvo, MBT, OT, BVP, pozemní PVO, samohybné dělostřelectvo, tažné dělostřelectvo, vrtulníky, bitevní vrtulníky atd. atd.
      A dokonce v mnohých zemích se výše popsaná technika vyvíjí nová.Skrýt celý příspěvek

      • Tom384
        08:02 09.10.2020

        Jenze buduje zaklad pro minulou valku, jak je to ostatne bezne pro vetsinu armad. Je potreba prehodnotit smer kterym se armada ubira a reagovat na soucastne hrozby.

        Jenze buduje zaklad pro minulou valku, jak je to ostatne bezne pro vetsinu armad. Je potreba prehodnotit smer kterym se armada ubira a reagovat na soucastne hrozby.

        • Charlie
          08:19 09.10.2020

          Tohle je taková oblíbená hláška "budujeme armádu pro minulou válku", jenže většinou nenásleduje co by se vlastně mělo budovat pro tu budoucí?!? Drony - něco máme a chceme ...Zobrazit celý příspěvek

          Tohle je taková oblíbená hláška "budujeme armádu pro minulou válku", jenže většinou nenásleduje co by se vlastně mělo budovat pro tu budoucí?!?

          Drony - něco máme a chceme víc.
          Exoskelety? Ty se teprv vyvíjí a dělá to asi tak jediná armáda na světě, páč nikdo jinej na to nemá peníze. Obdobná story je s hypersonickejma zbraněma, laserama (na ty bychom časem mohli dosáhnout, dost razantně zlevňují a sou laciný na provoz) a jinejma hi-tech hračkama. Půlka z toho sou navíc strategický prostředky, na který sme nikdy neměli ambice.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          08:53 09.10.2020

          Až začne AI ovládat bojová vozidla a místo vojáků budou autonomní roboti. Pak začne opravdu jiná éra válčení, ale UAV sám o sobě žádnou válku nevyhraje. Je to pouze doplněk a ...Zobrazit celý příspěvek

          Až začne AI ovládat bojová vozidla a místo vojáků budou autonomní roboti. Pak začne opravdu jiná éra válčení, ale UAV sám o sobě žádnou válku nevyhraje. Je to pouze doplněk a podpora bojující sil.
          Skutečně by bylo dobré zamysle se nad bojovými vozidly pro blízkou protivzdušnou obranu. Výkonné rušičky už jsou objednané, takže v tomhe ohledu za pár let dostane armáda odpovídající prostředky.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:03 11.10.2020

            tož už bude prakticky skynet :-)
            M-SHORAD na Strykeru se tu nedávno zmiňoval, tak ještě tuto nástavbu dát i na nové BVP a je to.

            tož už bude prakticky skynet :-)
            M-SHORAD na Strykeru se tu nedávno zmiňoval, tak ještě tuto nástavbu dát i na nové BVP a je to.

    • Jura99
      08:10 09.10.2020

      Míša: myslím že trefa do černého, také si myslím, že se u nás klasicky věci vlečou. Nějaký menší kamikadze dron už tu mohl být.

      Míša: myslím že trefa do černého, také si myslím, že se u nás klasicky věci vlečou. Nějaký menší kamikadze dron už tu mohl být.

    • LooseLipsSinkShips
      10:08 10.10.2020

      Svou roli bude nepochybně hrát fakt, že kromě letadélka Káně na šikanu domorodců bez věrohodné PVO (třeba ČR) potřebujete taky datalinky, které Vám tu šikanu z pohodlí ...Zobrazit celý příspěvek

      Svou roli bude nepochybně hrát fakt, že kromě letadélka Káně na šikanu domorodců bez věrohodné PVO (třeba ČR) potřebujete taky datalinky, které Vám tu šikanu z pohodlí klimatizovaného kontejneru dovolí. Takže by to celé byla hodně drahá hračka pro bojiště konfliktu střední intenzity, (Libanon, Sýrie) kam se nám zkrátka nechce posílat letadlo s pilotem, aby hodilo bombu na dva hadžíky, nebo na Pantsir zatímco se obsluha modlí na koberečku.Skrýt celý příspěvek

  • Tom384
    23:06 08.10.2020

    Nechapu proc je pro nakup dronu ten nesmyslny vahovy limit. Ja bych byl pro nakup MQ-9. Unit cost je podle wiky 16M USD a to neni moc daleko od ceny izraelskych stroju. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechapu proc je pro nakup dronu ten nesmyslny vahovy limit. Ja bych byl pro nakup MQ-9. Unit cost je podle wiky 16M USD a to neni moc daleko od ceny izraelskych stroju.

    Ale nejradsi bych byl, kdyby se vyvinul vlastni dron. Klidne ve spolupraci s nekym z NATO.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    21:50 08.10.2020

    Ukrajina kupuje ďalších 48 ks Bayraktar TB2 a už aj Srbsko má o ne ...Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajina kupuje ďalších 48 ks Bayraktar TB2 a už aj Srbsko má o ne záujem:
    https://www.dailysabah.com/bus...
    https://militaryleak.com/2020/...
    https://digit.site36.net/2020/... Skrýt celý příspěvek

    • Larry
      22:40 08.10.2020

      Srbsko má nejen radobyzajem. Oni už nakoupili a zaplatili. V Číně a byla jim prislibena pomoc s vývojem vlastního systemu. Ukrajina by chtěla všechno, jenom nemají čím zaplatit.

      Srbsko má nejen radobyzajem. Oni už nakoupili a zaplatili. V Číně a byla jim prislibena pomoc s vývojem vlastního systemu. Ukrajina by chtěla všechno, jenom nemají čím zaplatit.

      • PavolR
        07:13 09.10.2020

        Ale teraz chcú k tomu Srbi dokúpiť aj turecké drony. Ukrajina Turkom zjavne riadne platí a mimo to sú aj Turci utisnutí na niektoré ukrajinské technológie.

        Ale teraz chcú k tomu Srbi dokúpiť aj turecké drony. Ukrajina Turkom zjavne riadne platí a mimo to sú aj Turci utisnutí na niektoré ukrajinské technológie.

  • Eiffelos
    18:44 08.10.2020

    A my v rámci NATO asi nemáme přistup k družicim na to , aby jsme mohli řídit drony přes družicový systém , co ?

    A my v rámci NATO asi nemáme přistup k družicim na to , aby jsme mohli řídit drony přes družicový systém , co ?

    • Nesher
      18:58 08.10.2020

      A on existuje nějaký NATO družicový systém? Tohle si totiž každý musí vyřešit sám na národní úrovni.

      A on existuje nějaký NATO družicový systém? Tohle si totiž každý musí vyřešit sám na národní úrovni.

    • petres
      21:00 08.10.2020

      Uvidíme za pár let. V tomto můžeme být i soběstační.
      https://www.armadninoviny.cz/c...

      Uvidíme za pár let. V tomto můžeme být i soběstační.
      https://www.armadninoviny.cz/c...

    • darkstyle
      23:03 11.10.2020

      Eiffelos

      Samozrejme, že máme/máte..

      Skús pogoogliť trochu..

      Eiffelos

      Samozrejme, že máme/máte..

      Skús pogoogliť trochu..

  • JP--
    17:36 08.10.2020

    Heron má z Francie trošku vroubek, ale Hermes 900/450 v počtu klidně i 16-24 kusů si umím představit, klidně i jako levnější náhradu za Alcy + sebevražedný drony jako Harop pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Heron má z Francie trošku vroubek, ale Hermes 900/450 v počtu klidně i 16-24 kusů si umím představit, klidně i jako levnější náhradu za Alcy + sebevražedný drony jako Harop pro potlačování PVO a bodový cíle. Vypadá to, že NK všechny včetně našeho slavného ministerstva dost vystrašil a drony + věci proti nim budou nakonec kupovat všichni.Skrýt celý příspěvek

  • VlaLang
    16:04 08.10.2020

    Já bych si tipnul spíš souboj mezi Hermes 900 a "Super-Heronem". A Elbití systém bych já osobně za slabšího soupeře nepovažoval. Dvě pozemní stanice a čtyři drony (s nějakou ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bych si tipnul spíš souboj mezi Hermes 900 a "Super-Heronem". A Elbití systém bych já osobně za slabšího soupeře nepovažoval. Dvě pozemní stanice a čtyři drony (s nějakou možností pozdějšího navýšení) + výcvik, servis a díly a munice by byl asi rozumný akviziční záměr.
    Zajímavý je osud francouzských Harfangů, což byly původně super-herony, které francouzi relativně nedávno (měsíce? jeden dva roky?) uzemnili a poměrně silně "nedoporučili k užívání v rámci NATO"...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      18:29 08.10.2020

      Ososbně bych tu raději na úrovni 533. praporu viděl drony s dostupem přes 15 000 metrů. A mimo klasické úkoly vybavené o kvalitní SAR radary, retraslancí a elektronický ...Zobrazit celý příspěvek

      Ososbně bych tu raději na úrovni 533. praporu viděl drony s dostupem přes 15 000 metrů. A mimo klasické úkoly vybavené o kvalitní SAR radary, retraslancí a elektronický průzkum.
      Myslí se i na menší dorny a loitering vehicle přímo k brigádám?Skrýt celý příspěvek

      • Larry
        22:55 08.10.2020

        Jen to ne! Dron s dostupem alt. 15000 m znamená, že umí létat v hladinách společně s VFR lety. Při představě operátorů rychlokvasek který nemají ani ponětí o rozdělení vzd. ...Zobrazit celý příspěvek

        Jen to ne! Dron s dostupem alt. 15000 m znamená, že umí létat v hladinách společně s VFR lety. Při představě operátorů rychlokvasek
        který nemají ani ponětí o rozdělení vzd. prostoru, jeho řízení a postupech, meteorologii, atd.... říkám ani náhodou. Výcvik takového operátora je dlouhodobý s jistými kvalifikačními předpoklady.Skrýt celý příspěvek

        • Eagle
          06:48 09.10.2020

          kde jste přišel na představu o operátorech rychlokvaškách? To že máte mavica a možná znáte doplněk X leteckého předpisu L2 neznamená že se orientujete v kvalifikačních ...Zobrazit celý příspěvek

          kde jste přišel na představu o operátorech rychlokvaškách? To že máte mavica a možná znáte doplněk X leteckého předpisu L2 neznamená že se orientujete v kvalifikačních předpokladech AČR na tento personál. Již jsem zde už uváděl, co všechno musí splňovat a v AČR jsou tito operátoři bráni jako letecký personál, k tomu mají odpovídající znalosti - meterologie, mechanika letu, řízení letového provozu, letecká terminologie, letecká angličtina, aerodynamika, spojovací předpis, letecká navigace a další a další obory srovnatelné klasickou osnovou běžného pilata. Tak kde jste přišel na rychlokvašky?Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            09:08 09.10.2020

            Nevím, co jste zde psal, nemám tolik času reagovat a číst vše. Nejen, že vlastním a provozuji dron DJI, mám i pilotní průkaz a v armádě ˇjsem sloužil celou kariéru u PVOS a ...Zobrazit celý příspěvek

            Nevím, co jste zde psal, nemám tolik času reagovat a číst vše.
            Nejen, že vlastním a provozuji dron DJI, mám i pilotní průkaz a v armádě ˇjsem sloužil celou kariéru u PVOS a Letectva, vystudoval vojenský obor "Elektronická zabezpečovací zařízení pro La PVOS" takže si dovolím tvrdit, že něco málo vím.
            Nevím, odkud máte informace o kvalifikačních předpokladech a zařazení operátorů dronů v AČR.
            Velitele 533 praporu znám osobně. Ještě jako poručíka, kdy dálkově studoval VŠ a před 20ti let působil na Vel. Vzd. sil, jeho předchozí post byl technik vrtulníku.
            +++++++
            Doplněk X předpisu L2 o tom jsem nedávno hovořil s ing. Bejdákem (ex. velitel LKKB) z ÚZPLN. Shodli jsme se, že teorie "volného provozu" do 300m pomalu skončila. A dnes je nezbytné mít aktualizovanou apku AIS View a sledovat měnící se legislativu.Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            09:11 09.10.2020

            Mimochodem o ne-fungující personalistice, výběru personálu, jejich zařazování na jednotlivé posty v AČR vím své.

            Mimochodem o ne-fungující personalistice, výběru personálu, jejich zařazování na jednotlivé posty v AČR vím své.

          • flanker.jirka
            15:34 09.10.2020

            Larry
            Jak si představujete budoucnost provozu pod 1000 ft nad zemí?

            Larry
            Jak si představujete budoucnost provozu pod 1000 ft nad zemí?

          • Larry
            17:22 12.10.2020

            To flanker.jirka Pokud se podíváme, kde všude nesmíme létat vůbec s drony, volného prostoru zase nezbývá mnoho. pěkně naložit a autem odvézt mimo intravilán. A když si chceme ...Zobrazit celý příspěvek

            To flanker.jirka
            Pokud se podíváme, kde všude nesmíme létat vůbec s drony, volného prostoru zase nezbývá mnoho. pěkně naložit a autem odvézt mimo intravilán. A když si chceme zalétat, co je 250g + musí mít registraci a to co má optiku (čočku) modely FPV také. Dnes i tenhle kousek- hračka se kterým jsem se kdysi učil létat s dosahem 30m za pár dolarů. (firma Eachine je docela zajímavá, jejich droníky nejsou předražené, prodávají "spare parts" na učení dobrý)
            https://www.eachine.com/EACHIN...
            +++++++++++++++
            Už před lety jsem měl létající model a mnoho nechybělo, v prostoru bez jakéhoholiv omezení v Notamu - TRA (zcela mimo MCTR/MTMA) se objevil nečekaně vrtulník AČR. Možná byla osádka překvapená více než já.Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            17:25 12.10.2020

            P.S. Alt. odhadem cca 600 ft.

            P.S. Alt. odhadem cca 600 ft.

        • flanker.jirka
          15:32 09.10.2020

          Larry
          Někdy se začít musí a piloty znalé rozdělení prostoru a principu ŘLP je dnes díky Covidu dostatek.

          Larry
          Někdy se začít musí a piloty znalé rozdělení prostoru a principu ŘLP je dnes díky Covidu dostatek.

          • Larry
            17:28 12.10.2020

            Svět není jen Eu nebo USA. Aerolinky berou i v Rusku, problém je že piloti většinou neumějí rusky a neznají jejich operační postupy. I když jsou vyjimky, co se naučili a létají u ...Zobrazit celý příspěvek

            Svět není jen Eu nebo USA. Aerolinky berou i v Rusku, problém je že piloti většinou neumějí rusky a neznají jejich operační postupy. I když jsou vyjimky, co se naučili a létají u tamních aerolinek.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            08:38 13.10.2020

            Larry
            No a pak jsou takový kteří když se seznámili s jejich "postupy" tak vzali rychle nohy na ramena.

            Larry
            No a pak jsou takový kteří když se seznámili s jejich "postupy" tak vzali rychle nohy na ramena.

          • Larry
            18:33 13.10.2020

            To Scotty. jenom vaše plané řeči. Sověti pilně nacvičovali na letišti LKPR (Praha - Ruzyně) navedení a přistání podle ILS už v dávných dobách socialismu za ostrého provozu. ...Zobrazit celý příspěvek

            To Scotty.
            jenom vaše plané řeči. Sověti pilně nacvičovali na letišti LKPR (Praha - Ruzyně)
            navedení a přistání podle ILS už v dávných dobách socialismu za ostrého provozu.
            Amíci do vzdušného prostoru USA by nikdy nevpustili jakoukoliv posádku bez ověřené znalosti postupů standartů ICAO kam patří i ILS, anglická frazeologie atd.... ( ILS se od svého zavedení nijak zásadně nezměnil)
            Ruský piloti byli jiní experti s jinými zvyky z předchozího působiště v Afghanistánu (Bagram) to byl ve střední Evropě docela problém. Taková žádost o povolení odhodit bak dostávala do transu každého letovoda Letectva a PVOS
            Jiný kraj, jiný mrav..... :-))))))))Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            18:35 13.10.2020

            P.S. Aeroflot létal s Il-62 do USA pravidelné linky. Stejně tak ČSA. viz linka OK-50

            P.S. Aeroflot létal s Il-62 do USA pravidelné linky. Stejně tak ČSA. viz linka OK-50

          • Scotty
            22:41 13.10.2020

            Své zkušenosti s létáním v post-sovětském prostoru popisuje ve svých článcích pilot Jan Juračka. Doporučuji přečíst tenhle a ty další ...Zobrazit celý příspěvek

            Své zkušenosti s létáním v post-sovětském prostoru popisuje ve svých článcích pilot Jan Juračka. Doporučuji přečíst tenhle a ty další díly.
            https://www.planes.cz/cs/artic...
            Jak to mají ruští vojenští piloti v ruce ukázali s Andulou v roce 2012 na čáslavském letišti.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    15:22 08.10.2020

    S tím jak Zeman jasnozřivě předpověděl potřebu dronů bych si dovolil polemizovat. Zemanova představa je přeměnit vševojskovou armádu (zejména tedy zrušit těžké mechanizované ...Zobrazit celý příspěvek

    S tím jak Zeman jasnozřivě předpověděl potřebu dronů bych si dovolil polemizovat. Zemanova představa je přeměnit vševojskovou armádu (zejména tedy zrušit těžké mechanizované vojsko) na sbor specializovaný na likvidaci teroristů. K tomu se UAV používají již dlouhou dobu a není tedy s podivem že v nich našel zalíbení. Naopak hrozbu většího konfliktu mezi státy (jako třeba ten o Karabach) dlouhodobě bagatelizuje.Skrýt celý příspěvek

  • Robaiz
    15:17 08.10.2020

    Rád bych se zeptal místních fundovaných odborníků, v čem spočívá primární problematika vývoje a výroby dronů? ČR přeci nějaké průzkumné menší drony vyrábí, vyrábíme cvičně ...Zobrazit celý příspěvek

    Rád bych se zeptal místních fundovaných odborníků, v čem spočívá primární problematika vývoje a výroby dronů?

    ČR přeci nějaké průzkumné menší drony vyrábí, vyrábíme cvičně bojová letadla - proč se tedy neinvestuje namísto do nákupu cizích produktů do vývoje a výzkumu a nevyvineme si tyto prostředky vlastní?
    Je to tak strašně složitá/nákladná technologie, že by to nebylo rentabilní? Popřípadě ani ve spolupráci s jiným státy (Polsko, Slovensko... )

    Naopak, pokud drony této kategorie vyrábí pouze Turci a Izrael, nebylo by na místě vyplnit díru na trhu?Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      15:21 08.10.2020

      otázka dobrá, tím spíš, že tento perspektivní obor je relativně v plenkách a naskočit do vlaku nepůjde dlouho. Firmy tu jsou, ovšem třeba bojové drony Primoco dělat nechce asi ...Zobrazit celý příspěvek

      otázka dobrá, tím spíš, že tento perspektivní obor je relativně v plenkách a naskočit do vlaku nepůjde dlouho. Firmy tu jsou, ovšem třeba bojové drony Primoco dělat nechce asi kvůli odporu k válčení či co.Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        21:42 08.10.2020

        Primoco bojové drony nedělá kvůli svým investorům, v dnešní době je to "reputation risk"

        Primoco bojové drony nedělá kvůli svým investorům, v dnešní době je to "reputation risk"

    • Scotty
      15:28 08.10.2020

      Zatím žádná naše firma nenabízí ozbrojený UAV jaký požaduje armáda. Větší drony má ve své nabídce CSG a třeba s nějakou uzbrojenou verzí přijde. Ovšem je nesmysl aby si jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Zatím žádná naše firma nenabízí ozbrojený UAV jaký požaduje armáda. Větší drony má ve své nabídce CSG a třeba s nějakou uzbrojenou verzí přijde. Ovšem je nesmysl aby si jejich vývoj platila armáda vzhledem k množství které hodlá nakoupit.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        18:39 08.10.2020

        "Zatím žádná naše firma nenabízí ozbrojený UAV jaký požaduje armáda."
        ... trochu to přípomíná požadavky na víceúčelové vrtulníky. Tak že, máme se na co těšit??? :-)

        "Zatím žádná naše firma nenabízí ozbrojený UAV jaký požaduje armáda."
        ... trochu to přípomíná požadavky na víceúčelové vrtulníky. Tak že, máme se na co těšit??? :-)

        • Scotty
          18:46 08.10.2020

          No žádná naše firma pokud vím neprodukuje drony v požadované hmotnostní kategorii. Tak to prostě je. Navíc Primoco přímo odmítá výrobu ozbrojených UAV.

          No žádná naše firma pokud vím neprodukuje drony v požadované hmotnostní kategorii. Tak to prostě je. Navíc Primoco přímo odmítá výrobu ozbrojených UAV.

    • Vrata
      15:36 08.10.2020

      Odbornik nejsem ale cekal bych, ze problem neni v draku dronu a motoru ale v senzorech, umele inteligenci a komunikacnich prostredcich, coz asi u nas moc neumime.

      Odbornik nejsem ale cekal bych, ze problem neni v draku dronu a motoru ale v senzorech, umele inteligenci a komunikacnich prostredcich, coz asi u nas moc neumime.

      • Econ
        21:54 09.10.2020

        Tak zrovna kybernetika je u nás z hlediska Evropy na docela vysoké úrovni. A třeba autonomní systémy (roboty a drony) tu mají docela tradici. Jistě, Google, Tesla, nebo třeba ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak zrovna kybernetika je u nás z hlediska Evropy na docela vysoké úrovni. A třeba autonomní systémy (roboty a drony) tu mají docela tradici.
        Jistě, Google, Tesla, nebo třeba čínské Weibo jsou v umělé inteligenci jinde. Ale tam se jedná o trochu jiný obor. Většímu rozvoji bojových dronů, nebo obecně autonomních bojových systémů v evropě ovšem chybí poptávka a podpora evropských výrobců (postačí prostě nekupovat mimoevropské stroje).Skrýt celý příspěvek

        • SYN_
          20:06 10.10.2020

          Ono to bude celkem těžké "nekupovat neevropské stroje" když evropské (zatím?) v nabídce nejsou... ok, asi můžeme čekat, to by zřejmě šlo, ale začíná to smrdět ztrátou času v ...Zobrazit celý příspěvek

          Ono to bude celkem těžké "nekupovat neevropské stroje" když evropské (zatím?) v nabídce nejsou... ok, asi můžeme čekat, to by zřejmě šlo, ale začíná to smrdět ztrátou času v stoupajícím oboru...Skrýt celý příspěvek

    • Arccos
      15:50 08.10.2020

      Já na to mám podobný názor. V silách našeho průmyslu to je a je teď i správný čas se tomu věnovat. Takové Aero by zvládlo i proudový stroj. Souhlasím s Vrata, že zásadním problémem ...Zobrazit celý příspěvek

      Já na to mám podobný názor. V silách našeho průmyslu to je a je teď i správný čas se tomu věnovat. Takové Aero by zvládlo i proudový stroj.
      Souhlasím s Vrata, že zásadním problémem není drak, ale senzor a komunikace, ale to je zas jenom prostor pro navázání spolupráce s někým, kdo to umí - třeba zrovna s Izraelci.Skrýt celý příspěvek

      • Robaiz
        16:14 08.10.2020

        Díky všem za odpovědi. Zkusím se zeptat a rozvinout myšlenky dále... Z mého úhlu pohledu nebude mít Izrael o spolupráci zájem, neboť jeho prioritou bude prodej celého dronu. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

        Díky všem za odpovědi. Zkusím se zeptat a rozvinout myšlenky dále...
        Z mého úhlu pohledu nebude mít Izrael o spolupráci zájem, neboť jeho prioritou bude prodej celého dronu. Ale říkal jsem si, že pro skupinu států Višegrádu by to nemusel být až takový problém. Přeci když od zahraničních partnerů nakupuji nějakou sofistikovanou zbraň, zpravidla bývá i transfer (alespoň částeečný) technologií. No a Polsko kupuje F-35 a Slováci nové F-16.
        ČR má aero. I jejich letadla přeci musí mít radar, který něco zaměří a systém, který na takto zaměřený objekt navede střelu. Proč by toto nešlo aplikovat na dron?Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          17:10 08.10.2020

          Protože o radar z F-16 nebo dokonce F35 se Američani asi těžko podělí. Třeba. Taky třeba proto že pokud ten dron nemá být stejně velký jako ta stíhačka je radar z nich těžko ...Zobrazit celý příspěvek

          Protože o radar z F-16 nebo dokonce F35 se Američani asi těžko podělí. Třeba. Taky třeba proto že pokud ten dron nemá být stejně velký jako ta stíhačka je radar z nich těžko použitelný.Skrýt celý příspěvek

          • Robaiz
            17:15 08.10.2020

            Scotty, trošku jsi mě nepochopil... ohledně radaru jsem narážel na L-159. Z amerických strojů jsem měl na mysli použití různých všemožných senzorů,prvků avioniky či komunikace. ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty, trošku jsi mě nepochopil... ohledně radaru jsem narážel na L-159.
            Z amerických strojů jsem měl na mysli použití různých všemožných senzorů,prvků avioniky či komunikace.
            Logické, že masivní superradar jen tak nedáš do "levnýho" dronu... :)Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            18:38 08.10.2020

            Robaiz Primoco, vím, že to je jiná kategorie, už na dronu typu UAV 150M malý americký AESA radar testuje. Ostatně bych se příliš nedivil, pokud by se militarizovaná verze Primoco ...Zobrazit celý příspěvek

            Robaiz
            Primoco, vím, že to je jiná kategorie, už na dronu typu UAV 150M malý americký AESA radar testuje.
            Ostatně bych se příliš nedivil, pokud by se militarizovaná verze
            Primoco UAV 150 stala budoucím standardním taktickým průzkumným dronem AČR. Už proto, že až na tři komponenty (ze Španělska a Norska) se celý vyrábí v ČR.Skrýt celý příspěvek

          • Coldvel
            20:29 08.10.2020

            Nesher nevíte jaké tři komponenty to jsou?

            Nesher nevíte jaké tři komponenty to jsou?

          • Nesher
            21:38 08.10.2020

            Coldvel Bohužel ne, tu informaci mám z posledního ATM, které se věnuje primárně testování AESA radaru NSP-7 americké firmy Imsar. To o těch komponentech byla jen zmínka na závěr ...Zobrazit celý příspěvek

            Coldvel
            Bohužel ne, tu informaci mám z posledního ATM, které se věnuje primárně testování AESA radaru NSP-7 americké firmy Imsar. To o těch komponentech byla jen zmínka na závěr článku.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        11:56 09.10.2020

        Samozřejmě, že by to zvládlo. Má to ale jedno ALE. Místo aby se specializovali na perspektivní obor, tak se dětinsky hráli na výrobce vojenských proudových letadle a svoje vlhké ...Zobrazit celý příspěvek

        Samozřejmě, že by to zvládlo. Má to ale jedno ALE. Místo aby se specializovali na perspektivní obor, tak se dětinsky hráli na výrobce vojenských proudových letadle a svoje vlhké sny o prodeji stovek i víc kusů L-39NG brali jako realitu.
        Samozřejmě jim mezitím ujel vlak. Dříve to bylo výsostné postavení USA, časem se přidali další a jednodušší vojenský UAV dnes zvládne vyrobit kde kdo.
        Přitom by to měli tak jednoduché. Kdyby začali někdy v roce 2010, mohli by dát trochu šťávy i domácím výrobcům, kteří by za těch 10 let byli schopni vyvinout hodně. Hodně pokročilá technika by se nakoupila, motor by se taky nakoupil a tím pádem by nebyl problém ani s exportem. Možná by se nám podařilo prorazit i s motory PBS. Minimálně pro chudší státy by byly cenově zajímavé.Skrýt celý příspěvek

        • Econ
          21:40 09.10.2020

          Trošku ještě stále žijete v centrálně plánované ekonomice. :-) O rozhodnutí, rozvoje L39 se rozhodovala soukromá firma (Penta) . A je to její rozhodnutí, z určitého pohledu ...Zobrazit celý příspěvek

          Trošku ještě stále žijete v centrálně plánované ekonomice. :-)
          O rozhodnutí, rozvoje L39 se rozhodovala soukromá firma (Penta) . A je to její rozhodnutí, z určitého pohledu logické.
          To ale neznamená, že je to jediná firma v ČR. Máme tu řadu dalších společností, a nekteré vyrábějí ultralighty, nebo drony. Viz zde zmíněné Primoco. Takže technologie tu je. Proč firmy u nás zatím nevyrábí bojové drony souvisí i s poptávkou. Je to oblast, kde je obtížné proniknout na zahraniční trhy, když nemáte zavedený a v bojových podmínkách prověřený stroj.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            21:56 09.10.2020

            Kde píšu, že to nebyla Penta?

            Kde píšu, že to nebyla Penta?

    • cnapo
      19:09 08.10.2020

      Ono to souvisi s tim ze ACR potrebuje dron tak aby poskytoval informace na mezinarodnim bojisti. Z tohoto duvodu musi byt dron konpatibilni zejmena s ohledem na STANAG 7085 a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to souvisi s tim ze ACR potrebuje dron tak aby poskytoval informace na mezinarodnim bojisti. Z tohoto duvodu musi byt dron konpatibilni zejmena s ohledem na STANAG 7085 a zarizeni ROVER s vlnovymi formami DDL,CDL atd ... I kdyby si ACR nechala vyrobit tyto drony tak se nedostane k vlnovym formam ktere jsou zavedeny v NATO a pochybuji ze L3 by bylo ochotno je prodat. Proste tady je levnejsi si koupit hotovy dron i s vycvikem.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      08:15 09.10.2020

      Přitom podmínky pro vývoj a výrobu velkého dronu jsou v ČR velice dobré, je zde rozvinutý letecký průmysl a mj. výroba motorů v Bíteši. Zrovna u dronu by mě nemrzelo, kdyby AČR ...Zobrazit celý příspěvek

      Přitom podmínky pro vývoj a výrobu velkého dronu jsou v ČR velice dobré, je zde rozvinutý letecký průmysl a mj. výroba motorů v Bíteši. Zrovna u dronu by mě nemrzelo, kdyby AČR zafungovala jako zkušebna a dalo se vydělat nějaké firmě objednávkou vývoje na míru. Paralelně klidně zavést izraelský ověřený typ, ale u toho pustit peníze do vývoje vlastního.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        09:00 09.10.2020

        Jenom to ne. Jediný výsledek by byl že armáda dostane podřadný prostředek za nadstandardní cenu. Pokud si nějaká naše firma věří ať vyvine svůj dron a nabídne ho armádě. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

        Jenom to ne. Jediný výsledek by byl že armáda dostane podřadný prostředek za nadstandardní cenu. Pokud si nějaká naše firma věří ať vyvine svůj dron a nabídne ho armádě. Navíc průzkumné UAV tu vznikají i bez státní podpory, tak proč to nenechat na tržním prostředí.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          12:20 09.10.2020

          Proto také píšu koupit ověřený třeba izraelský a u toho paralelně zainvestovat vývoj zdejšího. Chápu, že to je červený hadr, aby armáda zase něco platila, ale v mnohých státech vč. ...Zobrazit celý příspěvek

          Proto také píšu koupit ověřený třeba izraelský a u toho paralelně zainvestovat vývoj zdejšího. Chápu, že to je červený hadr, aby armáda zase něco platila, ale v mnohých státech vč. USA to je celkem standard. Situace třeba s Perunem, že SVOS v tom asi zahučí za své peníze, není podle mě dobrá. Perun určitě nebyl žádný tunel a nejspíš tam má máslo na hlavě víc lidí než jen dodavatel. Co se ale asi stane pro příště, že na nějaké další dobrodružství s vlastním vývojem se SVOS asi vykašle a zanikne perspektivní možnost nějaké domácí produkce. Prostě Perun v těch 4ks už měli odebrat, i kdyby sloužil jako ozdoba v autoparku.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          12:39 09.10.2020

          je vícerocest. Jedna z nich je vybrat určitou firmu a té to dotovat (výsledky známe a zmiňuješ je), další cestou je oslovit odbornou veřejnost (vysoké školy) a vyhlásit soutěž s ...Zobrazit celý příspěvek

          je vícerocest. Jedna z nich je vybrat určitou firmu a té to dotovat (výsledky známe a zmiňuješ je), další cestou je oslovit odbornou veřejnost (vysoké školy) a vyhlásit soutěž s finanční dotací.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            20:12 10.10.2020

            Pávě jsem na toto myslel... nějaká Y prize... :)

            Pávě jsem na toto myslel... nějaká Y prize... :)

  • PavolR
    14:48 08.10.2020

    taliani údajne zamietli záujem Pakistanu o vyzbrojenie Falco EVO, tak kto vie, či by súhlasili v prípade záujmu zo strany spojeneckej krajiny ... Ukrajinci si doobjednali poriadny ...Zobrazit celý příspěvek

    taliani údajne zamietli záujem Pakistanu o vyzbrojenie Falco EVO, tak kto vie, či by súhlasili v prípade záujmu zo strany spojeneckej krajiny ...
    Ukrajinci si doobjednali poriadny balík dronov Bayraktar TB2 a zrejme ho budú aj licenčne vyrábať - tak sa na jednej strane môžu obísť sankcie uvalené na Turecko (Kanada včera zastavila vývoz technológií používaných práve do týchto dronov), na strane druhej by sa možno dali kúpiť od Ukrajincov za predpokladu, že je integrovaná nejaká geopoliticky prijateľná munícia ... inak ostane jednoznačne Izrael.

    Z menovaných by som asi preferoval jednoznačne Tactical Heron. Bude lacnejší, čiže by bolo možné nakúpiť viac kusov a vzhľadom na "obetovateľnú" povahu systému je lepšie mať viac dronov, nesúcich menej munície, ako pár po zuby napakovaných.

    Iná otázka - čo "kamikadze" drony? ;-)Skrýt celý příspěvek

    • Arccos
      15:52 08.10.2020

      Taky bych šel spíš cestou menších dronů, tedy v tomto případě Tactical Heronu. Zas ale na druhou stranu, jestli Heron/Hermes opravdu dokážou nést GBU-12, pak je v tom dost ...Zobrazit celý příspěvek

      Taky bych šel spíš cestou menších dronů, tedy v tomto případě Tactical Heronu.
      Zas ale na druhou stranu, jestli Heron/Hermes opravdu dokážou nést GBU-12, pak je v tom dost podstatná výhoda: Tyto pumy totiž (už konečně!) máme v relativně použitelných počtech ve výzbroji.Skrýt celý příspěvek

      • Pavel88
        16:05 08.10.2020

        souhlas s tactical heron, u "nahraditelných" dronů preferovat větší množství levnějších dronů (útoků/průzkumů na různých místech) než pár ks těžce vyzbrojených super dronů o které ...Zobrazit celý příspěvek

        souhlas s tactical heron, u "nahraditelných" dronů preferovat větší množství levnějších dronů (útoků/průzkumů na různých místech) než pár ks těžce vyzbrojených super dronů o které přijdeme během prvních dnů konfliktu.
        PavelSkrýt celý příspěvek

  • Matesaax
    14:37 08.10.2020

    Když vidím na tom videu přistávající Heron,tak je jasné,že potřebuje klasickou betonovou dráhu a ne úplně krátkou.To by mě zajímalo co s nima pak budou v Prostějově,kde je pouze ...Zobrazit celý příspěvek

    Když vidím na tom videu přistávající Heron,tak je jasné,že potřebuje klasickou betonovou dráhu a ne úplně krátkou.To by mě zajímalo co s nima pak budou v Prostějově,kde je pouze tráva dělat...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      15:12 08.10.2020

      V Přerově dráha je. Tedy je dost pravděpodobné že až dostanou stroje které ji budou potřebovat dojde k přesunu.

      V Přerově dráha je. Tedy je dost pravděpodobné že až dostanou stroje které ji budou potřebovat dojde k přesunu.

      • flanker.jirka
        18:42 08.10.2020

        Tak že bude AČR používat, při své velikosti, pět leteckých základen?

        Tak že bude AČR používat, při své velikosti, pět leteckých základen?

        • Scotty
          21:32 08.10.2020

          Přerov pořád patří armádě a ačkoli tam není žádná jednotka letiště je stále aktivní.

          Přerov pořád patří armádě a ačkoli tam není žádná jednotka letiště je stále aktivní.

          • flanker.jirka
            11:53 10.10.2020

            Tak to má AČR asi peněz na rozdávání :-)

            Tak to má AČR asi peněz na rozdávání :-)

          • flanker.jirka
            11:56 10.10.2020

            Ve vlastnictví to má pračka na peníze skrývající se pod zkratkou LOM. Což vysvětluje vše. http://www.prerov-airport.cz/... ... ideální stav tedy bude přes drahý "pronájem" mít UAV v ...Zobrazit celý příspěvek

            Ve vlastnictví to má pračka na peníze skrývající se pod zkratkou LOM. Což vysvětluje vše.
            http://www.prerov-airport.cz/...
            ... ideální stav tedy bude přes drahý "pronájem" mít UAV v Přerově a LOM se zázračným způsobem začne dostávat do černých čísel.Skrýt celý příspěvek

  • ZH2isbest
    14:17 08.10.2020

    Máte někdo bližší info o situaci s drony v N. Karabachu? Vypadá to, že po počátečním úspěchu se je asi podařilo eliminovat. Konflikt zamrzá, přenesl se na dálkové ostřelování a ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte někdo bližší info o situaci s drony v N. Karabachu? Vypadá to, že po počátečním úspěchu se je asi podařilo eliminovat. Konflikt zamrzá, přenesl se na dálkové ostřelování a nové záběry z dronů vymizely.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      14:29 08.10.2020

      Otázka je, kolik Ázerbájdžán měl kamikadze dronů (desítky, stovky?) a zda se Turci s drony Bayraktar TB2 jednoduše nestáhli. Ale obecně u každého moderního konfliktu platí, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Otázka je, kolik Ázerbájdžán měl kamikadze dronů (desítky, stovky?) a zda se Turci s drony Bayraktar TB2 jednoduše nestáhli.
      Ale obecně u každého moderního konfliktu platí, že většina států má zásoby moderní přesné munice maximálně na dny nebo pár týdnů bojů. Pak je konec. To platí o jakkoliv přesné munici.
      V podobné válce se utrácí každý den doslova miliardy jen za munici.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        18:43 08.10.2020

        Ropy a plynu mají dost, tak že jim zapatřičné peníze rádi dodají další.

        Ropy a plynu mají dost, tak že jim zapatřičné peníze rádi dodají další.

    • infi
      16:28 09.10.2020

      Na uctu AZMOD jsou zabery ze strelnice, tohle je treba dnesni (resp. asi nocni): https://www.youtube.com/watch?... Z tech zaberu vypada, ze Armeni od ...Zobrazit celý příspěvek

      Na uctu AZMOD jsou zabery ze strelnice, tohle je treba dnesni (resp. asi nocni):
      https://www.youtube.com/watch?...

      Z tech zaberu vypada, ze Armeni od posledni valky nezmenili nic. Nechapu proc tu techniku aspon nekam neschovaji, nebo se ji nesnazi kamuflovat.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    14:17 08.10.2020

    O ozbrojenej verzii Hermes 900 tu počujem prvý krát. Už ju niekto prevádzkuje?

    O ozbrojenej verzii Hermes 900 tu počujem prvý krát. Už ju niekto prevádzkuje?

  • RiMr71
    13:52 08.10.2020

    ...tak to jsem opravdu zvědavý, jak to dopadne...
    Zatím máme jen ozbrojené drny...

    Co mají EU zbrojní tahouni - Poláci?

    ...tak to jsem opravdu zvědavý, jak to dopadne...
    Zatím máme jen ozbrojené drny...

    Co mají EU zbrojní tahouni - Poláci?

    • Nesher
      18:31 08.10.2020

      V této kategorii nic.

      V této kategorii nic.

Načítám diskuzi...