Dopravní letadlo A330 pro Armádu ČR? Možná je lepší řešení

Dopravní letadlo A330 pro Armádu ČR? Možná je lepší řešení
A330 MRTT singapurského letectva / Foto: Alert5, CC BY-SA 4.0, Wikimedia (Zvětšit)

Před pár dny média informovala o případném pořízení staršího dopravního letadla Airbus A330 pro potřeby Vzdušných sil Armády České republiky (VzS AČR). Možný nákup civilního dopravního letadla A330 potvrdil Právu mluvčí obrany Jan Pejšek.

Praha-Kbely

Článek nemá za cíl hodnotit výhodnost / nevýhodnost nákupu A330, ale opět, oponentně se podívat na věc z jiné perspektivy:

První otázkou v případě nákupu A330 je nerudovské: „Kam s ním?“ Historie vojenského letiště Praha-Kbely, domova 24. základny dopravního letectva (24.zDL), se datuje až do roku 1918, kdy na mírně vyvýšené planině vymezené obcemi Kbely, Letňany a krajem Vysočan, vzniklo nové letiště československého letectva. Výhodou byla poloha relativně blízko centru města a celková dispozice pozemků s velmi malým zvlněním terénu a kvalitní únosnou půdou.

Letiště se během 20. let stalo hlavním centrem československého letectví. A to jak vojenského, tak i civilního. S dalším rozvojem letectví ale v podstatě přestalo vyhovovat všem tehdejším nárokům, a proto byla už v roce 1929 odsouhlasena výstavba nového pražského civilního letiště u obce Ruzyně. To bylo otevřeno v roce 1937 a po mnoha desítkách let přestaveb a rozšiřování je dnešní letiště Praha-Ruzyně (Letiště Václava Havla Praha) naším hlavním leteckým přístavem.

Kbelské letiště ale nadále sloužilo vojenskému provozu. Po válce na něm sídlily různé útvary dopravního a vrtulníkového letectva a největšími letouny, které z něj naše letectvo provozovalo, byly proudové Tu-154. Blízkost Prahy a lokalita se nakonec ukázaly jako omezující pro další rozvoj letiště – dnes je letiště v podstatě stavebně obklopeno městkou zástavbou nebo nevhodným terénem. Jediná betonová vzletová a přistávací (VPD) dráha, dokončená v roce 1954, je dlouhá pouze 2000 metrů. Pro srovnání nejbližší letiště – Praha-Ruzyně má VPD dlouhé 3700 metrů a 3200 metrů.

Letiště Pardubice se smíšeným provozem, kam pravidelně létají velké transportní letouny včetně An-124 má VPD dlouhou 2500 metrů, stejně jak tovární letiště Praha-Vodochody. Historicky nejdelší dráhu pro vojenský provoz mělo letiště Ostrava-Mošnov (Letiště Leoše Janáčka Ostrava), kde za časů ČSLA dlouhá léta působil mimo jiné i dopravní výsadkový pluk, má runway dlouhou 3500 metrů. Pochopitelně kromě délky VPD má poloha letiště přímo dopad na omezení leteckého provozu, zejména z důvodů hluku (vyjádřeno jak hlukovými limity, tak v rámci udržování dobrého vztahu s místní veřejností). Plochu základny také „užírají“ další instituce, které zde mají své budovy – například leteckém muzeum, letecké opravny LOM Praha a Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany (VTÚLaPVO).


Vojenské letiště Praha-Kbely

Bohužel na rozdíl od leteckých základen jako je Čáslav nebo Náměšti nad Oslavou došlo jen k omezeným investicím do infrastruktury letiště, která stále vychází z prvorepublikového plánu letiště. To se týká například i hangárů a jejich rozměrů. Například ty železobetonové pocházejí z výstavby letiště ve 20. letech

Není pak divu, že turbovrtulové C-295M CASA se celé do těchto starých hangárů při údržbě nevejdou a skrz otvor ve vratech ven trčí jejich ocasní část. Větší A319CJ se už do původních hangárů vůbec nevejdou. V roce 2011 byl pro údržbu tehdy nových letounů Airbus A319CJ vybudován lehký „demontovatelný“ hangár z ocelových rámů opláštěný textilií. Pochopitelně to stále nebylo ono, a proto byl v roce 2017 pro A319CJ vybudován další hangár tentokráte bytelný, ve kterém lze provádět údržbu obou letounů A319CJ současně. Hangár je podmínkou nejen pro opravárenské práce jako je lepení nebo tmelení, ale slouží i jako ochrana letounů před nepříznivý meteorologickými jevy jakou jsou kroupy nebo námraza. Obecně hangárování letecké techniky prodlužuje její životnost a snižuje náklady na údržbu, zejména v dlouhém časovém období. Jenže podlaha tohoto hangáru má únosnost jen pro letouny do hmotnosti do 70 tun. A prázdná hmotnost A330 je vyšší.

Na tomto příkladu je vidět, že pro zabezpečení provozu, byť jediného letounu A330 by VzS AČR musely investovat nejen do logistiky, výcviku personálu, ale řešit i další investice do letecké základny. A to za situace, kdy všichni zainteresovaní dávno vědí, že letiště Praha-Kbely není perspektivní (moderní letecká základna NATO se tam prostě prostorově udělat nedá), zejména pro provoz velkých a hlučných letadel jako A330.

Navíc jen jedno letadlo nebude mít žádnou zálohu. Drobnosti v provozu, jako chyba obsluhy obslužných automobilů, náraz ptáka nebo jen odstávka kvůli plánované údržbě způsobí, že v případném kritickém okamžiku žádný A330 stejně nebude k dispozici.


Hangár pro A319CJ na letišti Praha-Kbely z roku 2017; větší foto / Firma POLAK CZ s.r.o.​

A330 MRTT

Armáda ČR je součástí Mnohonárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportních letadel MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet), kde může využívat vojenský víceúčelový letoun Airbus A330 MRTT (Multi-Role Tanker Transport) pro doplňování paliva za letu a přepravu vojáků a materiálu. Ročně má Armáda ČR k dispozici 100 hodin a poprvé využila program v červenci.

Maximální sedačková kapacita letounu A330-200 je až 400 osob, u verze A330 MRTT až 290 osob.

Česká účast v programu MRTT je ale motivována zejména snadným přístupem k leteckým tankerům kvůli výcviku pilotů stíhaček Gripen. Letoun A330 MRTT je v první řadě letecký tanker a transportní nebo evakuační (MEDEVAC) úkoly jsou koncipovány jako užitečné, ale přesto doplňkové schopnosti. MRTT si lze objednat jako zcela nové, nebo přestavbou staršího civilního letounu A330-200 z druhé ruky.

Verze MRTT má oproti civilní A330 zastavěné tankovací zařízení na konci trupu, pod křídly, nová světla a kamery na trupu a nové řídící konzole v kokpitu. S tím souvisejí zesílení draku a určité změny v aerodynamice letounu.


Vnitřní prostor A330 MRTT

Avionika verze MRTT je vylepšena o vojenské komunikační systémy (například v pásmu UHF, kterou civilní stroje v základní verzi nemají), o vojenské odpovídače vlastní-cizí (IFF) a nové radionavigační systémy jako je systém TACAN (TACtical Air Navigation). TACAN slouží nejen k vlastní radionavigaci vzduch-země, ale v módu vzduch-vzduch tanker sám vysílá jako navigační radiomaják, na který se mohou navést příslušně vybavené letouny NATO.

Kromě dalších radiostanic pro UHF pásmo mohou být součástí výbavy i vojenské radiostanice odolné proti rušení a s utajeným přenosem (skokové změny kmitočtu, šifrováním hlasu a dat). Dnes je již pomalu standardem i civilní nebo vojenská satelitní radiostanice SATCOM (SATellite COMmunication).

„Vojenské“ vnější osvětlení MRTT umožňuje vypnout demaskující běžné civilní osvětlení a provádět nenápadné noční lety ve formaci. A to jak bez použití brýlí pro noční vidění, kdy tzv. formační světla jsou na krátkou vzdálenost vidět očima, tak v módu, který pracuje pouze v infračerveném spektru viditelném pouze v brýlích pro noční vidění.

MRTT lze rovněž vybavit vlastní přípojkou pro doplňování paliva za letu – tak se lze napojit na plovoucí ráhno jiného tankeru. „Naše“ stroje v MMF to nemají, ale KC-30A australského letectva například ano.

Otázkou jsou navigační systémy MRTT. Tedy zda mají vojenské a proti rušení odolné přijímače GPS. Civilní A330 totiž používají jako navigační jádro trojici inerciálních jednotek (s laserovými gyroskopy), které se zpřesňují s použitím dvojice přijímačů satelitní navigace (pouze civilní mód).


Přestavba A330 na nákladní A330P2F

V civilním letectví se pro zpřesnění satelitní navigace používají systémy SBAS (Satellite Based Augmentation Systems), kdy satelity vysílají korekční data platná pro daný region. Přesnost určení polohy je pak řádově v metrech. Tyto systémy ale nepracují celosvětově, ale pouze nad určitými oblastmi. Například systém WAAS (Wide Area Augmentation System) nad Severní Amerikou, EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) nad Evropou. Dále podobné systémy zprovoznilo Rusko, Čína, Indie a Japonsko. Které všechny systémy umí avionika Airbusu A330, kromě WAAS a EGNOS, se nepodařilo do vydání článku ověřit. Nicméně platí, že zbytek planety, například celá Afrika, je bez pokrytí některou z těchto civilních služeb.

Airbus rovněž pro MRTT nabízí datalink Link 16 a na přání lehké pancéřování kritických systémů a kokpitu. Možnost přetlakování palivových nádrží dusíkem (potlačuje explozi v případě zásahu nádrže / potrubí jinak zaplněných palivovými parami). Nabízí také možnost instalace velkých výsuvných schodů, aby byl letoun nezávislý na pozemním vybavení.

Samozřejmostí jsou různé systémy vlastní ochrany proti protiletadlovým řízeným střelám. Například naše A330 MRTT programu MMF mají instalovaný systém izraelský výstražný/rušící systém Elbit J-MUSIC kategorie DIRCM (Directional Infrared Counter Measures).


Druhý C-295MW v Kbelích

Alternativy?

Evakuace z Kábulu skutečně ukázala na potřebu letounu s větší kapacitou než A319CJ nebo C-295M a s mnohem větším doletem. Letouny a posádky A319CJ kábulskou misi zvládly na výbornou, ale jen díky dvěma faktorům:

Výchozí základna pro lety do Kábulu byla v Baku v Ázerbájdžánu. Při prvním civilním pokusu se česká A319 musela otočit a vrátit do Baku, protože afghánské řízení letového provozu a řízení provozu a služeb na letišti Kábulu přestalo existovat.

Američané nakonec ovládli letiště a zprovoznili i základní služby, a tak český A319 mohl na druhý pokus přistát. Kdyby šlo o čistě překvapivé taktické přistání na nespolupracující letiště, tak by se přistání nepovedlo. To platí pro civilní A319 i A330. Ostatně s A319 se to necvičí a ani na to není vybavené, stejně jako na provoz z letiště bez pozemní infrastruktury.

Civilní A330 lze tedy upravit pro potřeby armády. Nabízí se, podobně jako u A319CJ, instalace kolejnic do palubního prostoru pro možnost úpravy interiéru. Tak lze například kotvit nákladní palety. Existuji také projekty přidání velkých nákladových dveří na horní palubu v přední částí (dosud sériově vyrobené A330 MRTT to nemají, tuto schopnost ale tradičně požaduje USAF).


Přestavba A330 na MRTT

Stále však platí, že A330 je civilní letoun, který ke svému fungování potřebuje funkční civilní letový provoz a dobře vybavená letiště. Na záchranné operace, jako byla v Kábulu, se nehodí.

Další možností je zvážit přestavbu civilního A330 s použitím technologií a komponent programu MRTT (bez instalace tankovacího systému), zejména co se týče avioniky tak, aby letoun mohl působit i v letecky nevstřícných oblastech, jako je Afrika. 

Další možností je jít cestou navýšení hodin v programu MMF. Ostatně nedávno si Lucembursko zvedlo „předplatné“ ze 100 na 1200 hodin. Armáda ČR může do programu MMF posílat i svoje piloty a jiný personál a nemusíme řešit vlastní proces akvizice, a poté vlastní provoz a údržbu.


Nízký let A400M

MRTT ale není taktický transportní vojenský letoun schopný přepravy vozidel, nadrozměrných nákladů, schopný létat bez podpory civilních systémů a služeb, létat v nízkých výškách nad terénem, v noci s brýlemi pro noční vidění nebo provádět taktický shoz nákladu nebo výsadkářů. Případně provést taktické přistání na letišti s prudkým klesáním.

Skutečný taktický vojenský letoun, plnící výše uvedené, s potřebným doletem a dosahem, který je ověřený je buď evropský Airbus A400M nebo americký Lockheed-Martin C-130J respektive KC-130J. V případě A400M existuje několik možností. Nejambicióznějším řešením je nakoupit minimálně dva A400M a provozovat je vlastními silami. „Nejjednodušší“ je vstoupit do německého programu MNAU (Multinational Air Transport Unit). Další možností je koupit vlastní A400M a využívat servisní a podpůrné služby MNAU.

Operace v Afghánistánu nebo Mali ukazují na potřebu dopravovat větší a rozměrnější náklad (obrněná SUV, taktická vozidla 4×4, těžké MRAP, nákladní auta TATRA, složené vrtulníky, houfnice CAESAR), nárazově více lidí nebo kombinace lidí, aut a materiálu. Navíc díky výstavbě 43. výsadkového pluku Armáda ČR potřebuje čistě výsadkovou kapacitu.


Německý A400M přistává v Kábulu

Nákladní verze A330 nebo A400M nemohou operovat ze zastaralého letiště Praha-Kbely. Jedno z řešení, které opakovaně koluje různými kanály mezi veřejností, je toto neperspektivní letiště zrušit – například jen prodej pozemku developerským firmám by vynesl prodávajícímu miliardy.

Transportní letectvo lze přesunout do Pardubic, kam běžně létají pro náklad všechny zahraniční transportní letouny (vojenské i komerční), je tam vybudován logistický hub a shodou okolností je to i nástupní letiště pro chrudimský výsadkový pluk, který to má na Pardubické letiště jen několik kilometrů. Z Pardubic také s nákladem přilétají nebo odlétají české C-295MW. Letouny a vrtulníky pro přepravu VIP pak lze pravděpodobně přesunout zpátky na Ruzyni, odkud už operují vrtulníky Policie ČR. Dodnes se při zahraničních návštěvách používá starý terminál. Ostatně pro Airbusy je na Ruzyňském letišti vybudované servisní zázemí.

Jednou z možností je tedy ušetřit tři miliardy za nákup staršího A330, vzít miliardy z prodeje pozemků v Kbelích, a nakoupit dva A400M plus vybudovat potřebné zázemí v Pardubicích včetně velkých hangárů. Podmínkou je ale přestěhovat základnu z Prahy-Kbely, včetně personálu, do Pardubic.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ministerstvo obrany: Nasazení A330 MRTT do 48 hodin

10. srpna 2020 přistálo na letišti v Eindhovenu druhé letadlo Airbus A330 MRTT programu NATO ‒ ...

První nákladní A400M Atlas pro belgicko-lucemburskou letku

Lucembursko 7. října 2020 převzalo první letadlo Airbus A400M Atlas. Při nákupu těchto letadel se ...

Maďarské letectvo přechází na transportní letadla A400M, C-390 a A330

Maďarsko postoupilo v dalších klíčových zbrojních projektech. Na spadnutí je akvizice středních ...

Dopravní letoun C295MW českých vzdušných sil poprvé ve vzduchu

Dne 10. března poprvé vzlétl nový dopravní letoun C295MW Vzdušných sil Armády České republiky (VzS ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Pavel88
  11:52 07.12.2021

  Mě přijde A330 příliš velké/drahé pro AČR.
  Pro vládní letku bych koupil použité (určitě stále velká nabídka)2x ERJ nebo CRJ (většina letů je po Evropě na což 2500km dolet stačí), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě přijde A330 příliš velké/drahé pro AČR.
  Pro vládní letku bych koupil použité (určitě stále velká nabídka)2x ERJ nebo CRJ (většina letů je po Evropě na což 2500km dolet stačí), vyřadil CL-601. Pro vojáky pak 2ks KC-390 nebo C-130J a klidně nabídnout Slovensku sdílení části/nebo hodin na těchto transportech.
  Tím bychom měli vyřešeno pro VIP i vojáky a nabídli sousedům možnost většího transportu.
  Pak by se dalo uvažovat o přesunu 8ks armádních transportů do Pardubic. Kbely by zůstali pro vládní letku a vrtulníky.
  Pavel
  Skrýt celý příspěvek

  • Pavel88
   11:54 07.12.2021

   zůstaly, pardón

   zůstaly, pardón

  • Scotty
   12:00 07.12.2021

   /vyřadil CL-601/
   Už se stalo.

   /vyřadil CL-601/
   Už se stalo.

   • Pavel88
    12:25 07.12.2021

    už?
    ještě v Září 2021 jsem ho viděl letět, dle ADB-S exch. z Rumunska a za půl hodiny za ním Casa se zbytkem delegace:-)

    už?
    ještě v Září 2021 jsem ho viděl letět, dle ADB-S exch. z Rumunska a za půl hodiny za ním Casa se zbytkem delegace:-)

    • Scotty
     13:30 07.12.2021

     Už.

     Už.

    • SYN_
     19:03 07.12.2021

     To je boží, největší potentát letěl bizjetem a ostatní pomaleji a hlučněji vrtulí... jojo, všechna zvířátka jsou si rovná že...

     To je boží, největší potentát letěl bizjetem a ostatní pomaleji a hlučněji vrtulí... jojo, všechna zvířátka jsou si rovná že...

  • Matesaax
   12:24 07.12.2021

   Naše malé dopravně transportní letectvo nemá smysl provozovat na dvou letištích.Žádné výhody to nepřinese,naopak jen řadu problémů a komplikací.

   Naše malé dopravně transportní letectvo nemá smysl provozovat na dvou letištích.Žádné výhody to nepřinese,naopak jen řadu problémů a komplikací.

   • skelet
    12:51 07.12.2021

    ony se stejně tak provozují. Pro jakýkoliv náklad lítají do Pardubic.

    ony se stejně tak provozují. Pro jakýkoliv náklad lítají do Pardubic.

   • Jura99
    19:29 07.12.2021

    Pardubice mají využití jako civilní letiště a jako výcvikové a záložní. Tam se prakticky na nákladech nepozná, jestli z něj bude startovat o dvě letadla více nebo méně. Pokud jde o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pardubice mají využití jako civilní letiště a jako výcvikové a záložní. Tam se prakticky na nákladech nepozná, jestli z něj bude startovat o dvě letadla více nebo méně. Pokud jde o Kbely, aktuálně mají 6x CASA, 2xA319 plus nějaké ty L-410, Mi-17, Mi-8S a W3A. Není to mnoho, ale alternativa je Ruzyně, nikoliv Pardubice, protože pasažéři, kteří, ať už daňový poplatník chce nebo nechce létají po světě ve jménu ČR, obvykle míří z Prahy a vrací se do Prahy. Takže řešení je nechat Kbely tak jak jsou a ta dvě případně větší letadla parkovat v Pardubicích.
    Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:31 06.12.2021

  A330MRTT využijete při globálních letech, když rozhoduje rychlost, schopnost letu bez mezipřistání a nepotřebujete rampu.

  Rozměr dveří pro letecké kontejnery LD3 nebo vojenské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A330MRTT využijete při globálních letech, když rozhoduje rychlost, schopnost letu bez mezipřistání a nepotřebujete rampu.

  Rozměr dveří pro letecké kontejnery LD3 nebo vojenské palety cca 3,5x2,5m. Využijete jej pro evakuace, transporty lidí, medevac, tankování.

  A400M budou doménou aeromobilních operací pro potřeby transportu, přistání na nezpevněných plochách, tankování vrtulníků.

  Potřebujeme oba typy strojů. Už jsem to tady psal, zkuste si naplánovat lety C130J do Číny pro respirátory a pochopíte proč střední letoun A330MRTT. Vzhledem k vývoji vztahů s Ruskem budeme brzy létat do Asie přes Dohá neb mezipřistání na Sibiři již nebude možné.

  Pokud někoho irituje cena za 2+2, tak si otevřete FL24. Ve vzduchu je tolik letadel, že 4 stroje jsou kapkou v moři. Tahle země má navíc. A schopnost cargo letů pro vládu má mnohem větší potenciál než navyšování schopností letectva přechodem na F35.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:46 06.12.2021

   Lenže tie stroje na FR sú komerčné stroje ktoré sú viac vo vzduchu ako na zemi lebo si na seba musia zarobiť

   Lenže tie stroje na FR sú komerčné stroje ktoré sú viac vo vzduchu ako na zemi lebo si na seba musia zarobiť

   • cejkis
    11:25 07.12.2021

    Armáda nedostává peníze za účelem zhodnocení. Armáda je dostává za účelem tvoření disponibilních kapacit pro případ krizí.

    Armáda nedostává peníze za účelem zhodnocení. Armáda je dostává za účelem tvoření disponibilních kapacit pro případ krizí.

    • Miroslav
     11:47 07.12.2021

     Lenže to má robiť efektívne lebo ČR nie je ropný emirát

     Lenže to má robiť efektívne lebo ČR nie je ropný emirát

     • Jura99
      19:32 07.12.2021

      cejkis má sice formálně pravdu, ale také bych byl pro, aby ta letadla netrávila většinu času na zemi a vozila komerčně náklad.

      cejkis má sice formálně pravdu, ale také bych byl pro, aby ta letadla netrávila většinu času na zemi a vozila komerčně náklad.

     • cejkis
      22:19 08.12.2021

      Chápu, jenže tím popřete disponibilitu. Když budete potřebovat evakuovat ambasádu či bůh ví, co nás čeká a letadla budete mít na druhém konci světa a zasmluvněné lety pod sankcemi, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Chápu, jenže tím popřete disponibilitu. Když budete potřebovat evakuovat ambasádu či bůh ví, co nás čeká a letadla budete mít na druhém konci světa a zasmluvněné lety pod sankcemi, je to pro případ krizí nepoužitelné.
      Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   22:04 06.12.2021

   Aby mohla armáda provozovat nákladní dopravu, tak by se musela změnit legislativa. Aby se nemusela měnit legislativa, tak by tyto stroje musela provozovat státní společnost. Která? ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Aby mohla armáda provozovat nákladní dopravu, tak by se musela změnit legislativa. Aby se nemusela měnit legislativa, tak by tyto stroje musela provozovat státní společnost. Která? Česká pošta? LOM? Nebo se odkoupí ČSA?
   Kdo bude nabízet a prodávat nákladní kapacity? Česká pošta?
   Potřebuje armáda civilní nákladní letoun nebo potřebuje letoun s rampou?
   Průnik je de facto možný jen u jednoho letounu, respektive dvou. C-2 a Il-76. Jeden je drahý, druhý politický neprůchodný.
   Takže se zase vracíme na začátek...
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    11:26 07.12.2021

    To je úplný nesmysl. Dopravní letadla se v armádě nekupují na to, aby vydělaly peníze.

    To je úplný nesmysl. Dopravní letadla se v armádě nekupují na to, aby vydělaly peníze.

    • skelet
     12:49 07.12.2021

     Pokud jsi nenarážel na pronájem vojenských nákladních kapacit, tak tvoje věta "Pokud někoho irituje cena za 2+2, tak si otevřete FL24. Ve vzduchu je tolik letadel, že 4 stroje jsou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud jsi nenarážel na pronájem vojenských nákladních kapacit, tak tvoje věta "Pokud někoho irituje cena za 2+2, tak si otevřete FL24. Ve vzduchu je tolik letadel, že 4 stroje jsou kapkou v moři." je celá nesmyslná.
     Náš stát a ani letectvo neupotřebí 2x A330, na tož 2x A330 + 2x A400. Mrzí mě to, ale ne.
     Kuvajt to řešil nákupem C-17, které předaly aerolinkám. Stejně tak to řešila lidově demokratická polská armáda se svými An-12 (provozoval LOT) nebo letectvo NDR, kterému jeho An-12 provozoval Interflug.
     Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:05 06.12.2021

  Pro zajímavost. Letité trápení s tankováním vrtulníků z A400M je snad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro zajímavost. Letité trápení s tankováním vrtulníků z A400M je snad ukonce.

  https://www.airbus.com/en/news...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clibanarius
  11:07 06.12.2021

  Dobře tak mě tedy vysvětlete na co potřebujeme A400 nebo C-390 - typ misí, jejich frekvence a kdy AČR něco podobného požadovala. A k jakému typu reálného nasazení.
  Pak si srovnáme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobře tak mě tedy vysvětlete na co potřebujeme A400 nebo C-390 - typ misí, jejich frekvence a kdy AČR něco podobného požadovala. A k jakému typu reálného nasazení.
  Pak si srovnáme počty misí které zvládne A330MRTT a na co je použitelná KC-390
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:27 06.12.2021

   KC-390 všude tak de bylo potřeba převézt náklad v kontejneru. Všude tam kde je výhodné použít letadlo s nákladovou rampou. Tedy všude tam kde není k dispozici vybavení letiště. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   KC-390 všude tak de bylo potřeba převézt náklad v kontejneru. Všude tam kde je výhodné použít letadlo s nákladovou rampou. Tedy všude tam kde není k dispozici vybavení letiště. Třeba bez schodů si můžou výsadkáři z A330 leda zaskákat. Také pochopitelně z jakéhokoli dopraváku výsadkáře nevysadíte.
   KC-390 zvládne všechno co MRRT, ale MRRT nezvládne všechno co KC-390.
   Skrýt celý příspěvek

   • Clibanarius
    11:38 06.12.2021

    To přece není pravda ani náhodou. Přepravní kapacita KC-390 je zhruba 80 lidí tedy hluboko pod kapacitou současné A-319 a zhruba třetinová oproti A-330MRTT. Totéž se týče ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To přece není pravda ani náhodou. Přepravní kapacita KC-390 je zhruba 80 lidí tedy hluboko pod kapacitou současné A-319 a zhruba třetinová oproti A-330MRTT. Totéž se týče objemnosti a hmotnosti nákladu. Jedinou výhodou (a pouze pro specifický druh operací) je sklopná rampa. Potřebujeme ji opravdu? Nestačí na výsadkové mise C-295 který sklopnou rampu má?
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:10 06.12.2021

     80 vyzbrojených vojáků. Samozřejmě že se jich tam vejde v nouzové situaci výrazně víc. Nepřekvapivě má dopravní (mnohem větší) letadlo větší kapacitu pasažérů, ale v převozu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     80 vyzbrojených vojáků. Samozřejmě že se jich tam vejde v nouzové situaci výrazně víc. Nepřekvapivě má dopravní (mnohem větší) letadlo větší kapacitu pasažérů, ale v převozu nákladu je na tom mnohem hůř. Ano, sklopnou pampu potřebujeme.
     Armáda pořizuje izraelské PVO. Bylo by asi ideální pořídit letadlo schopné přivést náklad raket.
     Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:29 06.12.2021

     A my snad potřebujeme na pravidelné bázi přepravovat stovky lidí? Když pominu ekonomické důvody (koupit a následně živit dvě A-330 MRTT je zcela mimo naše možnosti), tak je KC 390 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A my snad potřebujeme na pravidelné bázi přepravovat stovky lidí? Když pominu ekonomické důvody (koupit a následně živit dvě A-330 MRTT je zcela mimo naše možnosti), tak je KC 390 pro naše potřeby ideální, Gripeny natankovat umí (až se zase poletí na Island), mohou na něm cvičit výsadkáři, nějakou techniku do mise také odveze a až bude zase potřeba z nějaké "díry" ve třetím světě evakuovat ambasádu a občany (v nejbližší době by mohla být na pořadu dne např. Etiopie) , tak i na to je vhodnější (nepotřebuje prakticky žádnou podporu na letišti). A to vše za podstatně nižších nákladů.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:20 06.12.2021

      Nesher - akú techniku konkrétne a-330 mrtt odvezie .???
      ako si na ňom zacvičia výsadkári .???
      veľa plusov pre kúpu ktoré sa tu udávajú sú len optimistické predstavy armádnych ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher - akú techniku konkrétne a-330 mrtt odvezie .???
      ako si na ňom zacvičia výsadkári .???
      veľa plusov pre kúpu ktoré sa tu udávajú sú len optimistické predstavy armádnych fandov...realita môže byť ale iná...
      osobne nejdem tvrdiť že ačr napr. a-330 nepotrebuje-neviem,neriešim...iba mi je divné že keby to bolo také horúce,tak by ho ačr asi už aj kúpila...veď financie by sa naškriabali...
      Skrýt celý příspěvek

     • MeV6
      08:07 07.12.2021

      Hektor

      Si to přečtěte ještě jednou. O technice a skákání z a-330 v tom příspěvku nepadla ani zmínka.

      Hektor

      Si to přečtěte ještě jednou. O technice a skákání z a-330 v tom příspěvku nepadla ani zmínka.

     • Matesaax
      11:22 07.12.2021

      Lépe bych to nenapsal.KC-390 lze využít celoročně jednak pro transport,tak pro výcvik vojáků a výsadků.Navíc má schopnost létat prakticky ze všech letišt oproti obrovské ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lépe bych to nenapsal.KC-390 lze využít celoročně jednak pro transport,tak pro výcvik vojáků a výsadků.Navíc má schopnost létat prakticky ze všech letišt oproti obrovské A-330.Další výhodu je oproti třeba Herculesu vysoká rychlost a má stejné motory jako A-319,což také není špatné pro logistiku.Jediný problém bych viděl v případě nákupu dvou KC-390 v tom,že by pro 6 Strojů CASA nebylo plné využití.Pak by zde byla možnost jeden či dva kusy natrvalo přestavět na dopravní verzi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:47 07.12.2021

      Hektor
      Koukám, že schopnost rozumět češtině za těch 30 let na Slovensku výrazně poklesla. Protože jinak si nedovedu vysvětlit jak si mohl z mého zcela jasného vyjádření vydedukovat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hektor
      Koukám, že schopnost rozumět češtině za těch 30 let na Slovensku výrazně poklesla. Protože jinak si nedovedu vysvětlit jak si mohl z mého zcela jasného vyjádření vydedukovat naprostý opak.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:49 07.12.2021

      Matesaax
      Toho bych se nebál, min. dokud bude jedno letadlo na Sinaji, budou mít VS reálně k dispozici jen 4 kusy.

      Matesaax
      Toho bych se nebál, min. dokud bude jedno letadlo na Sinaji, budou mít VS reálně k dispozici jen 4 kusy.

     • HEKTOR
      17:56 08.12.2021

      Nesher - ospravedlňujem sa vám,chyba z nepozornosti na mojej strane...

      Nesher - ospravedlňujem sa vám,chyba z nepozornosti na mojej strane...

 • Clibanarius
  22:30 05.12.2021

  Nechápu tu zdejší obsesi z nutnosti mít schopnost dopravit někam “opancerovany džip” nebo Pandur ( který je dnes dobry tak pro AZ) ačkoliv je většina srozuměna ze plavbyschopnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu tu zdejší obsesi z nutnosti mít schopnost dopravit někam “opancerovany džip” nebo Pandur ( který je dnes dobry tak pro AZ) ačkoliv je většina srozuměna ze plavbyschopnost je passé a budoucí kolové i pásové BVP bude mimo schopnosti C-130J i KC-390 a dost možná i A400 (v plné pancéřové ochraně)
  A smířte se s tím ze schopnost provádět aeromobilni výsadkové operace o kterých tady sníte ( a ke kterým neoddiskutovatelne potřebujete pravé vojenské dopravní speciály se schopnosti přistání na nezpevněných plochách) má dnes pouze USA s dostatečným počtem C-17 a schopnosti globální projekce síly a Rusko které ovšem jde cestou vývoje specializovaných druhu obrněné techniky pro výsadková vojska.
  To co ACR potřebuje jsou dvě A330 MRTT pro které bude mít 10x víc využití
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:48 05.12.2021

   Pásové BVP bude transportovatelné v C-17. O tom nikdo nepochybuje ani to nezpochybňuje. Než bude nové KBVP bude nakoupené střední transportní letadlo ve šrotu. Navíc nikde není ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pásové BVP bude transportovatelné v C-17. O tom nikdo nepochybuje ani to nezpochybňuje. Než bude nové KBVP bude nakoupené střední transportní letadlo ve šrotu. Navíc nikde není psáno že to bude 30 tunový mastodont.
   Krom toho že střední transportní letadlo bude moc transportovat techniku výsadkového praporu. Je to nezpochybnitelná výhoda transportu kontejneru. Ten do A330 nenaložíte i kdyby jste se na hlavu postavil.

   /To co ACR potřebuje jsou dvě A330 MRTT pro které bude mít 10x víc využití/
   Proboha jaké a k čemu?
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    23:46 05.12.2021

    Možno sa na to pozerám zle, ale ak my/vy vieme dodať spojencom expedíčné jednotky, prečo spojenci nezabezpečia export svojími silami? My/vy fakticky také veľké transportné lietadlá ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Možno sa na to pozerám zle, ale ak my/vy vieme dodať spojencom expedíčné jednotky, prečo spojenci nezabezpečia export svojími silami? My/vy fakticky také veľké transportné lietadlá v domácom prostredí nepotrebujeme a investovať do niečoho, čo nepotrebujeme toľko zdrojov je podľa mňa celkovo blbosť. Kameňujte ma...
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:55 05.12.2021

     Proč by to měli dělat? Respektive strategická přeprava bude vždy na USA, ale proč být závislí na jiných i v záležitostech které si můžeme zabezpečit sami? OSSR které prakticky ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Proč by to měli dělat? Respektive strategická přeprava bude vždy na USA, ale proč být závislí na jiných i v záležitostech které si můžeme zabezpečit sami? OSSR které prakticky žádné vojáky v zahraniční nemají to možná vidí jinak.
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      00:31 06.12.2021

      Kupovať niečo čo vyslovene nepotrebujeme len aby ste/sme ukázali, že niečo vieme mi pripadá ako kúpiť dodávku len preto, že kamaráti z času na čas potrebujú niečo previezť. V ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kupovať niečo čo vyslovene nepotrebujeme len aby ste/sme ukázali, že niečo vieme mi pripadá ako kúpiť dodávku len preto, že kamaráti z času na čas potrebujú niečo previezť. V súčastnosti máte misiu v Mali. Ok, ale potom musí platiť nejaká zásada reciprocity. Ak pomáhate Francúzsku tým, že tam nasadzujete svoje jednotky, potom nech francúzke letectvo zabezpečí kompletný letecký servis. Majú na to zdroje aj možnosti.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      06:54 06.12.2021

      za poslední rok a půl by ČR využila takové letadlo de facto 3x
      1) při evakuaci velvyslanectví z Kábulu
      2) při dopravě záchranářů do Bejrútu
      3) při zahájení leteckého mostu v rámci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      za poslední rok a půl by ČR využila takové letadlo de facto 3x
      1) při evakuaci velvyslanectví z Kábulu
      2) při dopravě záchranářů do Bejrútu
      3) při zahájení leteckého mostu v rámci Covid19

      a v rámci té rutiny to máme lety v rámci podpory 211.taktické letky v Pobaltí, na Islandu, pak podpora pozemních vojsk v Afghánistánu, Iráku, Mali atd.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:41 06.12.2021

      Scotty - no ossr má počet misií +/- rovnako ,takže prakticky píšte blbosť že žiadne...

      Scotty - no ossr má počet misií +/- rovnako ,takže prakticky píšte blbosť že žiadne...

     • Scotty
      19:38 06.12.2021

      Zdráhám se označit výjezd kde je vojáků jako do mariáše za misi.

      Zdráhám se označit výjezd kde je vojáků jako do mariáše za misi.

     • HEKTOR
      20:24 06.12.2021

      Scotty - napíšte sem konkrétne počty vojakov ačr/ossr v misiách (určite je v misiách viac čechov)...lebo inak tu len štekáte bez nejakého konkrétneho argumentu o počtoch...

      Scotty - napíšte sem konkrétne počty vojakov ačr/ossr v misiách (určite je v misiách viac čechov)...lebo inak tu len štekáte bez nejakého konkrétneho argumentu o počtoch...

     • Scotty
      22:53 06.12.2021

      135 vojáků mise EUTM Mali.
      60 vojáků mise Barkhane Mali.
      80 vojáků výcviková mise Irák.
      290 vojáků Pobaltí.
      20 vojáků MFO Sinaj.
      95 vojáků Air Policing v Pobaltí 2022.
      (Jsou to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      135 vojáků mise EUTM Mali.
      60 vojáků mise Barkhane Mali.
      80 vojáků výcviková mise Irák.
      290 vojáků Pobaltí.
      20 vojáků MFO Sinaj.
      95 vojáků Air Policing v Pobaltí 2022.
      (Jsou to maximální schválené počty.)
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:05 08.12.2021

      Scotty - no ossr by malo mať v operáciach cca 430 vojakov + v pláne je možno ďalšia misia ...ačr ako píšete 680 (ak teda berieme že sú tam reálne a nie maximálne počty ktoré majú ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - no ossr by malo mať v operáciach cca 430 vojakov + v pláne je možno ďalšia misia ...ačr ako píšete 680 (ak teda berieme že sú tam reálne a nie maximálne počty ktoré majú mandát)...
      vami spomínané počty "na mariáš" sú zrejme pozorovateľské misie - ťahá ich myslím aj ačr...

      takže ďalšia oblasť kde si ideme porovnávať.????? má to nejaký význam.????
      myslím že nie...
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:04 06.12.2021

     proč by měli spojenci něco zajišťovat ? Nevím, jestli je to zvykem na Slovensku, čekat s nataženou rukou, u nás se to moc nenosí a chceme mít své vybavení.

     proč by měli spojenci něco zajišťovat ? Nevím, jestli je to zvykem na Slovensku, čekat s nataženou rukou, u nás se to moc nenosí a chceme mít své vybavení.

     • HEKTOR
      17:46 06.12.2021

      Jura99 - no proste len preto že na "všetko" nemáte financie...len si to treba priznať...prečo mali dopravu výsadkárom čsľa zaisťovať lietadlá zo zssr,veď si ich čsľa proste mohla ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - no proste len preto že na "všetko" nemáte financie...len si to treba priznať...prečo mali dopravu výsadkárom čsľa zaisťovať lietadlá zo zssr,veď si ich čsľa proste mohla kúpiť...a napíšem to zase- pokiaľ spojenci vidia v ačr/ossr kúsky ako t-72,bvp-1/2 a ďalšie klenoty,tak je im jasné že zase až tak sebestační nebudeme...
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:49 06.12.2021

      Keď vy spojencom niečo dávate tak logicky by oni niečo mali dávať vám.

      Keď vy spojencom niečo dávate tak logicky by oni niečo mali dávať vám.

     • Jura99
      18:07 06.12.2021

      Miroslav: my nic spojencům nedáváme, nežijeme ve vzduchoprázdnu a podílet se na operacích je v našem zájmu. Podobně jsem nikdy nepochopil to "pohoršení", že ČSR musela Angličanům ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: my nic spojencům nedáváme, nežijeme ve vzduchoprázdnu a podílet se na operacích je v našem zájmu. Podobně jsem nikdy nepochopil to "pohoršení", že ČSR musela Angličanům zaplatit za vybavení čs. vojska ve VB. To je snad úplně normální, ne ?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:10 06.12.2021

      HEKTOR: výsadkáři nebyli prioritou ČSLA. Já zase, když vidím, že Belgie nemá tanky žádné a má dvě bojové brigády, tak bych dal ze svého "pětikorunu" Belgičanům. Stejně, tak když ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: výsadkáři nebyli prioritou ČSLA. Já zase, když vidím, že Belgie nemá tanky žádné a má dvě bojové brigády, tak bych dal ze svého "pětikorunu" Belgičanům. Stejně, tak když kupují celých 8 děl nebo když ropná velmoc Norsko má asi čtyřicet tanků, tak bych nad nimi zaplakal.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:15 06.12.2021

      Hektor: ČSLA mělo AN-12 v počtu dvou kusů.

      Hektor: ČSLA mělo AN-12 v počtu dvou kusů.

     • HEKTOR
      18:31 06.12.2021

      Miroslav - presne tak ...

      Jura99 - nalejme si čistého vína ako sa hovorí ... "podílet se na operacích je v našem zájmu" - a aký konkrétne to je záujem.??? ako som tu už x-krát ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - presne tak ...

      Jura99 - nalejme si čistého vína ako sa hovorí ... "podílet se na operacích je v našem zájmu" - a aký konkrétne to je záujem.??? ako som tu už x-krát napísal,teraz sme v pakte s usa,tak spolupracujeme na ich záujmoch/vojnách...v minulosti to boli záujmy zssr...a momentálne zase česi (a aj slováci) podieľajú aj na "obrane" francúzskych záujmov v afrike...myslíte že francúzi by niečo podobné urobili pre česko...?...
      tie 2 an-12 by boli vo vojne tak na dve veci...je jedno čo je ,alebo nie je prioritou...podstatné je to,že armáda veľkosti ačr (veľkosti ossr už vôbec nie) si nemôže dovoliť mať vševojskovú armádu v dostatočných počtoch kvalitnej techniky,personálu a hlavne v dostatočných počtoch munície ...
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:42 06.12.2021

      ano, nalejme si čistého vína. AČR po takovém letounu volá od vyřazení svého An-12 v roce 1994. Dokonce s tím počítala i koncepce vzdušných sil z roku 1993, která počítala se šesti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ano, nalejme si čistého vína. AČR po takovém letounu volá od vyřazení svého An-12 v roce 1994. Dokonce s tím počítala i koncepce vzdušných sil z roku 1993, která počítala se šesti lehkými nákladními letouny a dvěma středními.
      Nejblíže jsme ¨k tomu bylo v roce 2004 (Il-76) a 2009 (KC-130R).
      Naše armáda byla nasazována všude možně, od Islandu po Afghánistán, a za poslední rok jsme stření nákladní letoun potřebovali minimálně při třech událostech.
      Takže otázka nezní jestli ho AČR, respektive ČR potřebuje, ale kdy ho koupí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      21:55 06.12.2021

      Jura: Ja si myslím, že HEKTOR ti to vysvetlil celkom presne. Vy bojujete v podstate vo francúzskej vojne v Mali, za to cvakáte z vlastného a ešte si myslíš, že treba zacvakať ešte ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Ja si myslím, že HEKTOR ti to vysvetlil celkom presne. Vy bojujete v podstate vo francúzskej vojne v Mali, za to cvakáte z vlastného a ešte si myslíš, že treba zacvakať ešte viac aby ste ukázali akí ste vy kabrňáci. To je ten jediný záujem o ktorom píšeš. Len či by to fungovalo aj opačne
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:09 06.12.2021

      Pokud někde nasazují vojáky, tak taky musím zaručit i jejich fungování tam. A to jde dvěma způsoby, buď to oklikou domluvím s někým jiným, nebo co jde tak si zařídím sám. Takže je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud někde nasazují vojáky, tak taky musím zaručit i jejich fungování tam. A to jde dvěma způsoby, buď to oklikou domluvím s někým jiným, nebo co jde tak si zařídím sám. Takže je to furt o ambicích. Rozdíl mezi "já chci" a "když se to po mě chce, tak to udělám".
      Skrýt celý příspěvek

   • MeV6
    09:30 06.12.2021

    //To co ACR potřebuje jsou dvě A330 MRTT pro které bude mít 10x víc využití/
    Proboha jaké a k čemu?/

    Aby AČR náhodou nemohla dopravit techniku nebo materiál kam je potřeba, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    //To co ACR potřebuje jsou dvě A330 MRTT pro které bude mít 10x víc využití/
    Proboha jaké a k čemu?/

    Aby AČR náhodou nemohla dopravit techniku nebo materiál kam je potřeba, případně aby se nedala provést aeromobilní operace. Proč to zlým hochům neusnadnit, ne?
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     10:30 06.12.2021

     aeromobilní operace z pomocí A330MRTT? Jak? Ona je certifikována pro seskoky?

     aeromobilní operace z pomocí A330MRTT? Jak? Ona je certifikována pro seskoky?

     • Miroslav
      11:16 06.12.2021

      Ono celkovo skákať z prúdového lietadla je samo o sebe dosť zložité ak vzadu nie je rampa :-)

      Ono celkovo skákať z prúdového lietadla je samo o sebe dosť zložité ak vzadu nie je rampa :-)

     • MeV6
      11:27 06.12.2021

      Jsme se nepochopili. Já jsem proti pořizování A330MRTT.
      Spíš spekuluji o tom, proč na jejich pořízení tak trvá Clibanarius.

      Jsme se nepochopili. Já jsem proti pořizování A330MRTT.
      Spíš spekuluji o tom, proč na jejich pořízení tak trvá Clibanarius.

     • HEKTOR
      17:48 06.12.2021

      Miroslav - rampa nie je potrebná k zoskokom,štandardne sa skáče z bočných dverí,ale tam je zase potrebný aspoň "mostík" + deflektor...

      Miroslav - rampa nie je potrebná k zoskokom,štandardne sa skáče z bočných dverí,ale tam je zase potrebný aspoň "mostík" + deflektor...

     • skelet
      18:16 06.12.2021

      a A330 ho má?

      a A330 ho má?

     • HEKTOR
      18:35 06.12.2021

      skelet - osobne si myslím že nie,ale možno sa mýlim...a nejaká "dorábka" a la ossr si myslím že tiež by nemala asi význam...

      skelet - osobne si myslím že nie,ale možno sa mýlim...a nejaká "dorábka" a la ossr si myslím že tiež by nemala asi význam...

     • Scotty
      19:54 06.12.2021

      Samozřejmě že nemá. Nikdo soudný by nechtěl vysazovat vojáky z A330.
      Skákat se může ze dveří nebo rampy, ale dveřmi nevysadíte žádný materiál.

      Samozřejmě že nemá. Nikdo soudný by nechtěl vysazovat vojáky z A330.
      Skákat se může ze dveří nebo rampy, ale dveřmi nevysadíte žádný materiál.

     • Miroslav
      21:51 06.12.2021

      HEKTOR: Nie som odborník na zoskoky ale myslím, že základným problémom u takých lietadiel je, aby ťa nevcucol motor

      HEKTOR: Nie som odborník na zoskoky ale myslím, že základným problémom u takých lietadiel je, aby ťa nevcucol motor

     • HEKTOR
      22:06 06.12.2021

      Miroslav - štandardne sa využívajú zadné dvere...možno rusi a američania (prípadne veľké výsadky iných armád) sa skáču aj z predných dverí... motory sú relatívne ďaleko a obtekanie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - štandardne sa využívajú zadné dvere...možno rusi a američania (prípadne veľké výsadky iných armád) sa skáču aj z predných dverí... motory sú relatívne ďaleko a obtekanie vzduchu sa postará aby skokan išiel správnym smerom ...
      Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   08:36 06.12.2021

   A330 MRTT "plnotučná" je docela fajn ale dost drahý špás na to co umí (a co neumí)...

   A330 MRTT "plnotučná" je docela fajn ale dost drahý špás na to co umí (a co neumí)...

   • skelet
    09:11 06.12.2021

    pro naše potřeby by stačila A321 MRTT .)

    pro naše potřeby by stačila A321 MRTT .)

    • SYN_
     04:13 07.12.2021

     Nevím jestli MRTT, ale dřív nebo později budeme mít jak v civilu, tak i v armádě stroje třídy A321neoLR/XLR. Nejpozději tehdy když doslouží současné A319. Tím bude zajištěný velice ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nevím jestli MRTT, ale dřív nebo později budeme mít jak v civilu, tak i v armádě stroje třídy A321neoLR/XLR. Nejpozději tehdy když doslouží současné A319. Tím bude zajištěný velice slušný dolet a přitom solidní kapacita (lidí). Čímž budeme mít pořešeny (i dálkově) mise typu evakuační případně balíkové přepravy (nic extra, ale pár tun to odveze, v leteckých kontejnerech nebo "volně ložené"). Díky úspornějším motorům i trochu ušetříme oproti současnému stavu. Ano, budeme na to nějakou dobu čekat ale tak co už, to asi dokážeme překousnout, navíc bych nebral jako samozřejmé že ze současných sdílených kapacit nebude dostupné nic (může se stát, ale nebral bych to jako předem daný fakt).
     Takže zbývá se zamyslet jestli/jaký stroj chceme "s rampou" - ono už teď je máme že (CASA) což bych tak nějak považoval za důkaz jejich potřebnosti/užitečnosti. Bohužel máme ty nejmenší z dostupných v této třídě, což poněkud limituje jejich dolet a kapacitu, zároveň jsem neslyšel o tom že by byly použitelné jako tankery, byť třeba i jen pro vrtulníky. Takže by to chtělo do budoucna doplnit (a ještě dále v budoucnu asi i nahradit) o něco větším typem který dokáže pokrýt co největší kombinaci rampa/kapacita/dolet/možnost tankování.
     Máme na to asi ještě pár let, takže bych viděl šanci počkat jak se vyvine funkčnost/spolehlivost typů C-390 a A400M, případně zda se objeví něco dalšího, a z toho pak vybrat... no a kdyby se naskytl za dobrou cenu KC-130 tak by se taky dalo...
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:26 07.12.2021

      C-295 je použitelná pro všechno možné. Včetně tankování za letu. A C-295 rozhodně není nejmenší z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      C-295 je použitelná pro všechno možné. Včetně tankování za letu. A C-295 rozhodně není nejmenší z dostupných.
      https://mediaassets.airbus.com...
      https://www.airbus.com/en/prod...
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      19:21 07.12.2021

      Okay, trochu zarážející je pro mně že v tom letáku nikde nepoužili termín certifikovaný... jinak tankovaní "buddyho" je asi nejjasnější, jsou oba stejně rychlé, tam bych problém ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Okay, trochu zarážející je pro mně že v tom letáku nikde nepoužili termín certifikovaný... jinak tankovaní "buddyho" je asi nejjasnější, jsou oba stejně rychlé, tam bych problém nečekal ale až tak moc to nehelfne. S vrtulníky by při jeho pomalosti taky nemusel být problém. Ale co stíhači, nebude tam problém s výrazně rozdílnými rychlostmi?
      No a jestli problémy nejsou, proč už to nikdo nekoupil do naší armády??
      Jinak max. 6t paliva, to jsou dvě nebo tři stíhačky?

      Nejmenší z dostupných... fakt někdo někdy uvažoval o ještě menším? Jako třeba L-610 nebo tak něco?
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      19:34 07.12.2021

      Ještě jsem se trochu díval na uváděné počty prodaných/létajících kusů jednotlivých typů:
      C-130J cirka 400
      C-195 necelé 200
      A400M těsně přes 100
      C-27 Spartan necelých 90

      Jinak, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ještě jsem se trochu díval na uváděné počty prodaných/létajících kusů jednotlivých typů:
      C-130J cirka 400
      C-195 necelé 200
      A400M těsně přes 100
      C-27 Spartan necelých 90

      Jinak, bylo by třeba reálné že by nějaký výrobce se pustil do ještě většího douvrtuláku než je Sparťan? Třeba s Europrop TP400? I kdyby jo tak to by bylo nejdřív tak za desetiletí, ale jako myšlenkové cvičení...?
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      19:35 07.12.2021

      Eh, korekce C-295 samozřejmě patří, ne 195

      Eh, korekce C-295 samozřejmě patří, ne 195

     • SYN_
      20:05 07.12.2021

      Další údaje - průchozí profil nákladového prostoru (šířka x výška):

      C-295: 2.7m x 1.9m
      C-27: 3.33m x 2.25m
      C-390: 3.45m x 2.95m
      C-130J: 3.05m x 2.75m
      A400M: 4m x 3.85m

      Další údaje - průchozí profil nákladového prostoru (šířka x výška):

      C-295: 2.7m x 1.9m
      C-27: 3.33m x 2.25m
      C-390: 3.45m x 2.95m
      C-130J: 3.05m x 2.75m
      A400M: 4m x 3.85m

 • Jura99
  18:57 05.12.2021

  Opouštět Kbely kvůli jedinému dalšímu typu letadla je hloupost. Kbely zvládají vrtulníky a střední letadla a v nastupující éře dronů samozřejmě zvládají i ty. Kromě toho je plocha ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opouštět Kbely kvůli jedinému dalšímu typu letadla je hloupost. Kbely zvládají vrtulníky a střední letadla a v nastupující éře dronů samozřejmě zvládají i ty. Kromě toho je plocha prostranství letiště vhodná na mimořádné situace pro východní oblast Prahy. Lze tam navážet techniku, zásoby, zřídit stanové město atp. Kvůli jednorázovému výdělku několika miliard, které by se stejnak možná rozpustily v jiném než obranném rozpočtu je škoda se Kbel zbavovat. Ta dvě velká letadla mohou působit z Pardubic, které by současně měly posílit svůj civilní provoz, pokud se letecká doprava někdy po covidu vzpamatuje, jsou Pardubice výhodné jako lowcost letiště Prahy, tím spíš že Vodochody nebudou.
  Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   19:25 05.12.2021

   Čekal jsem, kdo přijde s letitou myšlenkou nástupní plochy pro Prahu. V nedalekých Letňanech máte výstaviště, kde můžete realizovat cokoliv.

   Čekal jsem, kdo přijde s letitou myšlenkou nástupní plochy pro Prahu. V nedalekých Letňanech máte výstaviště, kde můžete realizovat cokoliv.

   • kazd
    20:30 05.12.2021

    Presne, nacpeme sto miliard do metra a prazskeho okruhu a na takto zainvestovanem uzemi budeme mit letiste pro politiky. V Pardubicich budem cvicit Afgance a v Mosnove nechame rust ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Presne, nacpeme sto miliard do metra a prazskeho okruhu a na takto zainvestovanem uzemi budeme mit letiste pro politiky. V Pardubicich budem cvicit Afgance a v Mosnove nechame rust travu, az kraj prestane bavit to dotovat. Ale budem mit nastupni plochu. A pak se divime ze to tu vypada jak vypada.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:35 05.12.2021

     Ano, Pražský okruh se bude stavět kvůli pozemkům v Letňanech....
     Ano, pro výcvik Afgánců se drží v Pardubicích letiště. To je jediný důvod....
     Mošnov nepatří armádě a ať si s tím ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano, Pražský okruh se bude stavět kvůli pozemkům v Letňanech....
     Ano, pro výcvik Afgánců se drží v Pardubicích letiště. To je jediný důvod....
     Mošnov nepatří armádě a ať si s tím dělá kraj co uzná za vhodné. V současné době je návrat AČR do Mošnova tuplovaný nesmysl.
     Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:27 05.12.2021

    Výstaviště má svého majitele. Dokud nezačne válka nebo vyvlastňování tak jako by nebylo.

    Výstaviště má svého majitele. Dokud nezačne válka nebo vyvlastňování tak jako by nebylo.

    • kazd
     22:41 05.12.2021

     Vase znalosti prava jsou na urovni obcanske nauky 7 tridy a neustale mate potrebu to zde prezentovat. Nastudujte si napr. vyuziti soukromeho majetku behem povodni 97 a 2002. Pak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vase znalosti prava jsou na urovni obcanske nauky 7 tridy a neustale mate potrebu to zde prezentovat. Nastudujte si napr. vyuziti soukromeho majetku behem povodni 97 a 2002. Pak sem snad konecne nebudete psat ty svoje nesmysly (s Vasi historii prispevku tomu ale neverim). Mozna je to jen citovy otres kdyz tu hajite genialni nakup H1 bez jakekoli opce, modernizace atd protoze prece USA. Nez sem ty vrtule prijdou, tak vas spojenec "podrazi" pri nakupu C130, ktere se prodaly do desitek zemi. Proste realita je neco jineho nez si predstavujete. Obchod a spojenectvi jsou rozdilne veci, a pravo neni co rika Mana z OPBH.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:55 05.12.2021

      Tak jo. Mám pocit že ještě vetší kraviny než já tu pravidelně píše nějaký kazd, který má obsesi z vrtulníků a Kbel. Neznáte ho?

      Tak jo. Mám pocit že ještě vetší kraviny než já tu pravidelně píše nějaký kazd, který má obsesi z vrtulníků a Kbel. Neznáte ho?

   • Jura99
    16:58 06.12.2021

    v Letňanech se plánuje zastavět letiště Letňany (patří PPF) a otázka bude, jestli jej nebude následovat i výstaviště. Prodané jsou Kbely hned, to není žádné umění, jestli se ale za ...
    Zobrazit celý příspěvek

    v Letňanech se plánuje zastavět letiště Letňany (patří PPF) a otázka bude, jestli jej nebude následovat i výstaviště. Prodané jsou Kbely hned, to není žádné umění, jestli se ale za 10let zjistí, že podobná plocha státnímu sektoru chybí, tak už nepůjde nikdy v Praze obstarat.
    Skrýt celý příspěvek

 • Ivo80
  11:59 05.12.2021

  Pá postřehů k zajímavému článku:

  1. Je třeba vědět, o čem se bavíme a nemíchat hrušky s jabkama. Dle NATO - lehký transportní letoun = 6 tun nákladu nebo 20 vyzbrojených vojáků, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pá postřehů k zajímavému článku:

  1. Je třeba vědět, o čem se bavíme a nemíchat hrušky s jabkama. Dle NATO - lehký transportní letoun = 6 tun nákladu nebo 20 vyzbrojených vojáků, střední transportní letoun = 12 tun nákladu nebo 50 plně vyzbrojených vojáků, těžký transportní letoun = 50 tun nákladu nebo 100 plně vyzbrojených vojáků. CASA C-295 je typický představitel lehké kategorie, C-130 Hercules nebo C-390 Milenium jsou typičtí představitelé střední kategorie, C-17 Globemaster je typický představitel těžké kategorie.

  A400M Atlas je na samém pomezí střední a těžké kategorie - čemuž odpovídá i cenovka - zhruba trojnásobek oproti C-390 Milenium.

  2. Naprostý souhlas s tím, že provozovat typ o jednom jediném kusu je naprostý nesmysl. AČR už s tím má zkušenost, velmi negativní, Cl-601 Challenger. Ať už budeme kupovat cokoliv, vždy minimálně ve dvou kusech.

  3. Jedna věc jsou reálná omezení letecké základny Kbely (která se dají částečně mitigovat), druhá reálnost přesunu základny do jiné části republiky, se všemi důsledky...
  Skrýt celý příspěvek

  • JanSen
   18:37 05.12.2021

   Upotřebíme všechny kategorie? Jaké kategorie mají armády naší velikosti? Co má AČR teď v plánu koupit v další dekádě? Díky za odpovědi

   Upotřebíme všechny kategorie? Jaké kategorie mají armády naší velikosti? Co má AČR teď v plánu koupit v další dekádě? Díky za odpovědi

   • Scotty
    18:54 05.12.2021

    Myslím že si můžeme říct že těžká kategorie je naprosto mimo naše možnosti i potřeby.

    Myslím že si můžeme říct že těžká kategorie je naprosto mimo naše možnosti i potřeby.

    • SYN_
     08:45 06.12.2021

     Na druhé straně se domnívám že lehká kategorie nám řeší jen málo, hlavně kvůli doletu. Takže zůstat výhradně u ní není rozumné. Buď kombinace, nebo aspoň něco na rozhraní lehké a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Na druhé straně se domnívám že lehká kategorie nám řeší jen málo, hlavně kvůli doletu. Takže zůstat výhradně u ní není rozumné. Buď kombinace, nebo aspoň něco na rozhraní lehké a střední (jako Slovenské Spartany)...
     Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      10:45 06.12.2021

      Tak samozřejmě. Slovensko šlo cestou mini Herculesů - Spartanů, které celkem pokrývají jejich potřeby díky širšímu trupu atd.
      ČR jako bohatší stát si může dovolit provozovat jak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak samozřejmě. Slovensko šlo cestou mini Herculesů - Spartanů, které celkem pokrývají jejich potřeby díky širšímu trupu atd.
      ČR jako bohatší stát si může dovolit provozovat jak lehkou (C-295) a střední (KC-130 nebo KC-390) kategorii. Sice jsou to dva typy, ale zase umožňují efektivnější nasazení.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:00 06.12.2021

      liberal shark: Spartan nepokrývá nic moc navíc, vejde se do něj tak jedno terénní auto. Snažit se cpát do této velikosti letounu kolovou techniku je nouzovka.

      liberal shark: Spartan nepokrývá nic moc navíc, vejde se do něj tak jedno terénní auto. Snažit se cpát do této velikosti letounu kolovou techniku je nouzovka.

     • HEKTOR
      18:41 06.12.2021

      Jura99 - možno sa mýlim,ale spartan má nákladový priestor lepšie konštruovaný ako podobná váhová kategória c-295 ...a ako písal liberal shark ,myslím že potrebám ossr ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - možno sa mýlim,ale spartan má nákladový priestor lepšie konštruovaný ako podobná váhová kategória c-295 ...a ako písal liberal shark ,myslím že potrebám ossr postačuje...podľa vás má česko globálne záujmy,tak by som odporúčal odkúpenie c-5 ... :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:02 06.12.2021

      Jak na co. Na naložení Hummera určitě. Na počet přepravovaných vojáků vede C-295. Jednoduše řečeno Spartan má bachratější trup kdežto Casa je protáhlá.

      Jak na co. Na naložení Hummera určitě. Na počet přepravovaných vojáků vede C-295. Jednoduše řečeno Spartan má bachratější trup kdežto Casa je protáhlá.

   • skelet
    19:16 05.12.2021

    Nizozemci mají 4x C-130, ale nemají žádné lehké nákladní letouny. Takže 2x C-130 by to u nás srovnaly.

    Nizozemci mají 4x C-130, ale nemají žádné lehké nákladní letouny. Takže 2x C-130 by to u nás srovnaly.

   • flanker.jirka
    20:39 05.12.2021

    Zcela určitě potřebujeme kategorii zastoupenou C 130 nebo KC 390.

    Zcela určitě potřebujeme kategorii zastoupenou C 130 nebo KC 390.

  • flanker.jirka
   20:41 05.12.2021

   Ivo80

   Jak to vidíte s případným využitím letadel se STOL vlastnostmi pro výsadkáře?

   Ivo80

   Jak to vidíte s případným využitím letadel se STOL vlastnostmi pro výsadkáře?

 • apache
  10:56 05.12.2021

  Umístění transportního letectva v Pardubicích by bylo logické.

  a) součinnost se 14. logistickým plukem
  b) součinnost se 43. výsadkovým plukem

  Kbely jsou z praktického ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Umístění transportního letectva v Pardubicích by bylo logické.

  a) součinnost se 14. logistickým plukem
  b) součinnost se 43. výsadkovým plukem

  Kbely jsou z praktického hlediska dobré akorát tak pro odlety sportovců a politiků.

  Někdo tu správně zmínil, že Pardubice slouží jako záložní pro Čáslav. To má ovšem snadné řešení - aby se záložním stala Náměšť. Ta je ostatně budována jako hostitelská základna pro jiné útvary NATO.

  Na druhou stranu Kbely jsou úzce spjaty s historií československého letectví, konec toho letiště si neumím představit. A většina lidí se teplého místečka ve Kbelích nevzdá, takže co se personálního hlediska týče, tak ve výsledku možná ani nešlo o přesun, ale o zrušení a následné budování.
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   12:47 05.12.2021

   vzhledem k situaci v letecké dopravě by to nebylo tak žhavé. Jinak bohužel armáda není zaopatřovací ústav.

   vzhledem k situaci v letecké dopravě by to nebylo tak žhavé. Jinak bohužel armáda není zaopatřovací ústav.

  • Matesaax
   17:38 05.12.2021

   Málokdo si vzpomene,že v roce 1994 už v Pardubicích dopravka byla,ale zdržela se tam pouze rok ,taková přestávka při přesunu z Mošnova do Kbel.
   Ohledně Pardubic by byl problém ani ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Málokdo si vzpomene,že v roce 1994 už v Pardubicích dopravka byla,ale zdržela se tam pouze rok ,taková přestávka při přesunu z Mošnova do Kbel.
   Ohledně Pardubic by byl problém ani ne prostorový,ale spíše ohledně hluku,kdy jakýkoliv větší provoz nese okolí letiště velmi nelibě.Přitom před revolucí tam měli dva pluky a 80 bojových letadel.
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    19:20 05.12.2021

    tak i Mošnov je teoretická možnost. Na rozdíl od Pardubic vede na letiště i železniční vlečka.. ale to už by byl nutný i přesun Chrudimáků :))

    tak i Mošnov je teoretická možnost. Na rozdíl od Pardubic vede na letiště i železniční vlečka.. ale to už by byl nutný i přesun Chrudimáků :))

    • Nukleon
     20:45 05.12.2021

     Ale odkdypak nevede na LKPD vlečka? Pokud vím, tak pořád končí za čtyrkovým hangárem (kdo tam sloužil, ví).

     Ale odkdypak nevede na LKPD vlečka? Pokud vím, tak pořád končí za čtyrkovým hangárem (kdo tam sloužil, ví).

     • skelet
      20:58 05.12.2021

      Omluva do Pardubic ;)

      Omluva do Pardubic ;)

    • Matesaax
     10:38 06.12.2021

     Mošnov je nesmysl, jednak už armádě dávno nepatří a navíc to bylo nejhůř vybavené letiště u nás. Teď skoro po třiceti letech by se vše muselo stavět odznova. To už by mělo větší ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mošnov je nesmysl, jednak už armádě dávno nepatří a navíc to bylo nejhůř vybavené letiště u nás. Teď skoro po třiceti letech by se vše muselo stavět odznova. To už by mělo větší smysl se vrátit do Přerova,kde jsou obrovské stojánky a klasická dráha 2.5 km stačí prakticky pro každé letadlo. Ale to sou vše zbytečne teorie. Současná letiště co máme bohate staci a případná A-330 může létat s Pardubic. Vybavení pro tahle velká letadla tam mají, protože tam létají stále. A místa tam pro ni je též dost.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:51 06.12.2021

      Psal jsem to s (velkou) nadsázkou. Pochopitelně by to znamenalo obrovské investice, a to nejen kvůli letišti samotnému.

      Psal jsem to s (velkou) nadsázkou. Pochopitelně by to znamenalo obrovské investice, a to nejen kvůli letišti samotnému.

     • Jura99
      16:55 06.12.2021

      pokud někdo vezme rozum do hrsti a nakoupí se seriózní počet F-35A, nějakých 36-40ks, tak by se ten Přerov i hodil.

      pokud někdo vezme rozum do hrsti a nakoupí se seriózní počet F-35A, nějakých 36-40ks, tak by se ten Přerov i hodil.

     • skelet
      18:18 06.12.2021

      letiště Přerov je prakticky ve městě. Tam už nikdo nikdy nic nedá.. maximálně vrtulníky. Na zbytek zapomeňte.

      letiště Přerov je prakticky ve městě. Tam už nikdo nikdy nic nedá.. maximálně vrtulníky. Na zbytek zapomeňte.

   • SYN_
    08:48 06.12.2021

    Ha, a okolí Kbel nese hluk příznivě?? A bude to čím dál horší...

    Ha, a okolí Kbel nese hluk příznivě?? A bude to čím dál horší...

 • Charfi
  19:51 04.12.2021

  Myslím, že odchod dopravního letectva ze Kbel nutně nemusí znamenat jejich prodej. Nakonec i tento článek zmiňuje některé další tamní subjekty, které by alespoň část existující ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že odchod dopravního letectva ze Kbel nutně nemusí znamenat jejich prodej. Nakonec i tento článek zmiňuje některé další tamní subjekty, které by alespoň část existující infrastruktury mohly používat. Např. Letecké muzeum by určitě využilo ty historické hangáry. Armáda by si toto poměrně strategicky důležité místo nechala ve vlastnictví a ty peníze, které by se v blízké budoucnosti ve Kbelích beztak musely investovat, přesunula na Ruzyň, nebo do Pardubic. U těch Pardubic jsem trochu skeptický, jak by se to tam všechno poskládalo (někdy i s Gripenama). Ta Ruzyně by byla samozřejmě velká jednorázová investice, ale dávalo by to smysl. Vojenské terminály na velkých mezinárodních letištích nejsou nic neobvyklého. Například Norsko přesunulo svoje Herculesy na mezinárodní letiště Gardemoen u Osla. Problém by byl s vrtulníky, které by pravděpodobně musely jít jinam.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:59 04.12.2021

   Helipady pro vrtulníky nemusí být tak nákladné a nutně vždy na letišti.

   Helipady pro vrtulníky nemusí být tak nákladné a nutně vždy na letišti.

  • Matesaax
   08:32 05.12.2021

   V současné době už armáda že Kbel stejně neodejde.Kdyby to chtěla opravdu udělat, tak už tam dávno není. Navíc stejně by do Pardubic šly jen Casy a L-410. Vládní letadla a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V současné době už armáda že Kbel stejně neodejde.Kdyby to chtěla opravdu udělat, tak už tam dávno není. Navíc stejně by do Pardubic šly jen Casy a L-410. Vládní letadla a vrtulníky jsou potřeba v Praze, aby každý jejich let nemusel začínat zbytečným preletem do Prahy pro pasažéry. Ono kbelske letiště má rezervy,.ale zatím do něj nebylo investováno, např. rozšíření pojizdecich ploch, stojánek, nový hangár údržby... Východní část letiště je úplně prázdná nevyužitá.Nejhorši nápad je rozprodat tohle historické letiště developerum. To už by se pak mohlo stát, že by vyhnali i muzeum. Každopádně ten nápad s A-330 opět ukazuje logiku uvažování naší armády. Koupit si letadlo, které se nevejde na naší leteckou základnu. Pokud civilní mašinu, tak už by větší smysl měl A-321LR, který teď kupuje německá luftwafe.Naopak zbytečná mi přišla investice do dalších svou strojů CASA. Vyrazenou flotilu bizjetu nahradit nemůžou a současnou poptávku po větším letadle už vůbec ne.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:49 05.12.2021

    politikum chybi ten bizjet a vojsku C 390 nebo C 130. A319 maji 15let, takze zhruba za 10-15let objednat misto nich uzkotrupy long range.

    politikum chybi ten bizjet a vojsku C 390 nebo C 130. A319 maji 15let, takze zhruba za 10-15let objednat misto nich uzkotrupy long range.

 • Oliver
  19:35 04.12.2021

  trochu oftopic, ale stále k letecké technice: k té havarované britské F-35, po doražení sondy bylo zjištěno že vrak je prakticky celý pryč, tedy někdo jim ho vyfouknul před nosem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  trochu oftopic, ale stále k letecké technice: k té havarované britské F-35, po doražení sondy bylo zjištěno že vrak je prakticky celý pryč, tedy někdo jim ho vyfouknul před nosem. To už je vážně kus práce. A hlavně shoda náhod, letoun havaruje a poblíž někdo na to už čeká...
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:00 04.12.2021

   Není to nějaká kachna?

   Není to nějaká kachna?

   • Oliver
    20:08 04.12.2021

    tady je odkaz: https://inf.news/en/military/f...

    asi se s tím moc chlubit nebudou.

    tady je odkaz: https://inf.news/en/military/f...

    asi se s tím moc chlubit nebudou.

    • Scotty
     21:19 04.12.2021

     To zní důvěryhodně.....

     To zní důvěryhodně.....

    • Vrata
     09:44 05.12.2021

     Dobře, ale v tom článku jsou pouze spekulace médií, že vrak Rusaci ukradli, protože tam šmejdila ruska ponorka a protože většinu vraku zatím nenasli. Toť vše. To si dokáže vymyslet ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Dobře, ale v tom článku jsou pouze spekulace médií, že vrak Rusaci ukradli, protože tam šmejdila ruska ponorka a protože většinu vraku zatím nenasli. Toť vše. To si dokáže vymyslet kdokoliv, sedíc za stolem.
     Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    23:26 04.12.2021

    To je zpráva někdy z 1.12.2021. To co odkazuje Oliver je z 5.12.2021.

    To je zpráva někdy z 1.12.2021. To co odkazuje Oliver je z 5.12.2021.

  • toustr
   23:41 04.12.2021

   V době satelitů a jiných vymožeností by v tomto případě snad měla VB nebo USA zjistit, že na jednom místě se koncentruje určitá zájmová skupina lodí. Vytáhnout vrak letounu z tak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V době satelitů a jiných vymožeností by v tomto případě snad měla VB nebo USA zjistit, že na jednom místě se koncentruje určitá zájmová skupina lodí. Vytáhnout vrak letounu z tak velké hloubky vyžaduje speciální loď a těch na světě zase tolik nebude. Moc tomu tedy nedávám, ale pokud by to byla pravda, v podstatě celý program F-35 se může zrušit, protože (nejspíš) Rusové budou mít většinu stroje a jeho technologie.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    11:07 05.12.2021

    Proč hned rušit celý program?

    Proč hned rušit celý program?

    • toustr
     12:10 05.12.2021

     Zpětně svá slova beru zpět, samozřejmě rušit program je hloupost. Spíš jsem tím chtěl říci, že při takové ztrátě by Rusové získali komplet vše vybavení (teď nevím, jestli ta F-35 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zpětně svá slova beru zpět, samozřejmě rušit program je hloupost. Spíš jsem tím chtěl říci, že při takové ztrátě by Rusové získali komplet vše vybavení (teď nevím, jestli ta F-35 nesla výzbroj nebo ne-to by byl další potenciální průšvih) a mohli ho využít k výrobě "protizbraní" nebo vylepšení stávajícího vybavení.
     Skrýt celý příspěvek

 • Dovi
  15:44 04.12.2021

  Nebylo by rozumnější a praktičtější koupit raději 3x KC390? Dolet je samozřejmě oproti A330 směšný, ale kolikrát do roku potřebujeme bez mezipřistání letět 11 tisíc kilometrů?

  Nebylo by rozumnější a praktičtější koupit raději 3x KC390? Dolet je samozřejmě oproti A330 směšný, ale kolikrát do roku potřebujeme bez mezipřistání letět 11 tisíc kilometrů?

  • kazd
   17:13 04.12.2021

   Ano ACR a MO si zase z AFG jako pouceni vzali co nemeli. Vsichni pouzivali zakladny kolem. Kdyby bylo okoli nestabilni a bylo treba letet tech 11 tis. Km. Nikdo by tam nase ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ano ACR a MO si zase z AFG jako pouceni vzali co nemeli. Vsichni pouzivali zakladny kolem. Kdyby bylo okoli nestabilni a bylo treba letet tech 11 tis. Km. Nikdo by tam nase letadlo neposlal i kdyby jsme A330 meli. Pouceni z AFG je nemecky pristup,kdy vzali a400 do toho soupli H145m a litali si nad Kabulem jak chteli. To ale nasi geniove nikdy nepochopi.
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    18:06 04.12.2021

    Armáda si nedávno oficiálně nemohla vynachválit KC-390, který jim byl předveden. A ani neopomněli zmínit, že se do něj vleze i Pandur. Takže A330 je jeden z minimálně dvou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Armáda si nedávno oficiálně nemohla vynachválit KC-390, který jim byl předveden. A ani neopomněli zmínit, že se do něj vleze i Pandur. Takže A330 je jeden z minimálně dvou názorových proudů na ministerstvu obrany.
    Skrýt celý příspěvek

    • Dovi
     08:43 05.12.2021

     Transport Panduru je pouze jeden benefit. Druhým by byla možnost mít vlastní letecký tanker. KC390 se v evropě docela uchytil. Objednáno má Maďarsko a Portugalsko.
     S tou A330 mi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Transport Panduru je pouze jeden benefit. Druhým by byla možnost mít vlastní letecký tanker. KC390 se v evropě docela uchytil. Objednáno má Maďarsko a Portugalsko.
     S tou A330 mi přijde, jako by někdo z honorace vycítil příležitost koupit si důstojné éro na výlety po celém světě. ( pardon chtěl jsem napsat pro služební cesty)
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:38 05.12.2021

      Benefit v podobě tankeru se hodí jen v tom případě, že nakoupíme Gripen, Rafale nebo Hornet. Pokud F-16 nebo F-35A, tak je tento benefit k ničemu (pro AČR)

      Benefit v podobě tankeru se hodí jen v tom případě, že nakoupíme Gripen, Rafale nebo Hornet. Pokud F-16 nebo F-35A, tak je tento benefit k ničemu (pro AČR)

     • flanker.jirka
      20:50 05.12.2021

      Skelet
      F 35 a F 16 umí také tancovat přes koš. U F 16 to lze přes nástavec z komformní palivové nádrže.
      F 35 není problém objednat s tankováním přes koš také

      Skelet
      F 35 a F 16 umí také tancovat přes koš. U F 16 to lze přes nástavec z komformní palivové nádrže.
      F 35 není problém objednat s tankováním přes koš také

     • skelet
      21:15 05.12.2021

      Prosil bych aspoň nákres F-35A s rahnem. Dekuji

      Prosil bych aspoň nákres F-35A s rahnem. Dekuji

  • Jan Grohmann
   10:18 05.12.2021

   Lepší je C-130J-30 - je certifikován na všechno možné.
   Nevím, jak je to k KC-390, kdy bude certifikován například na výsadky, lety v nízké výšce, v noci, shoz nákladů, tankování ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Lepší je C-130J-30 - je certifikován na všechno možné.
   Nevím, jak je to k KC-390, kdy bude certifikován například na výsadky, lety v nízké výšce, v noci, shoz nákladů, tankování letounů a vrtulníků NATO. Ale nějaký rok to ještě potrvá. Takže s KC-390 bych určitě nespěchal.
   Skrýt celý příspěvek

   • Dovi
    22:50 05.12.2021

    Žijeme v ČR, takže než se sejde vůle koupit a finance, tak bude KC-390 po certifikacích a první modernizaci...

    Žijeme v ČR, takže než se sejde vůle koupit a finance, tak bude KC-390 po certifikacích a první modernizaci...

 • Jan Grohmann
  14:16 04.12.2021

  Jen pro porovnání:
  Indonésie koupila dvě A400M za 1,5 miliardy dolarů (v dnešních cenách). Za zřejmě podobnou cenu dvě A400M koupil Kazachstán.

  Nový Zéland koupil pět C-130J-30 za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen pro porovnání:
  Indonésie koupila dvě A400M za 1,5 miliardy dolarů (v dnešních cenách). Za zřejmě podobnou cenu dvě A400M koupil Kazachstán.

  Nový Zéland koupil pět C-130J-30 za miliardu dolarů (má ale již provozní zázemí po starých Herculesech).
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:37 04.12.2021

   Máte někde odkaz na zdroj na cenu pro Indonesii? Nemají k tomu jako dárek letku EFT? :-) 750 mil dolarů za kus je více než hodně (svého času se velké A 380 prodávaly za 410 mil ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Máte někde odkaz na zdroj na cenu pro Indonesii? Nemají k tomu jako dárek letku EFT? :-) 750 mil dolarů za kus je více než hodně (svého času se velké A 380 prodávaly za 410 mil USD)
   Skrýt celý příspěvek

   • kazd
    14:55 04.12.2021

    To je 2 + 4 opce = 6x250=1500

    To je 2 + 4 opce = 6x250=1500

    • kazd
     15:02 04.12.2021

     While figures reported by the Organisation for Joint Armament Cooperation (OCCAR) suggest that each unit is valued at $141 million, this does not align with details provided by ...
     Zobrazit celý příspěvek

     While figures reported by the Organisation for Joint Armament Cooperation (OCCAR) suggest that each unit is valued at $141 million, this does not align with details provided by customer countries.

     For instance, the UK reported in 2015 an overall cost of $188 million per aircraft (at the 2015 exchange rate).

     Based on those numbers the overall value of the Kazakhstani deal could swing between $282 and 376
     Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     16:05 04.12.2021

     Tak na opci snad ty peníze nedali předem :-)
     Takže teoretická hodnota celé zakázky, ano díky...

     Tak na opci snad ty peníze nedali předem :-)
     Takže teoretická hodnota celé zakázky, ano díky...

   • Jan Grohmann
    10:14 05.12.2021

    Nezapomeňte, každá akvizice je 50 % technika a 50 % věci okolo.

    Odkazy zde: ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nezapomeňte, každá akvizice je 50 % technika a 50 % věci okolo.

    Odkazy zde:
    https://www.overtdefense.com/2...
    https://www.defensenews.com/20...
    Skrýt celý příspěvek

  • Charfi
   13:17 05.12.2021

   Z toho vámi sdíleného odkazu mi vyplývá, že Malajsie koupila za 1,5 miliardy dolarů čtyři A400M.

   Z toho vámi sdíleného odkazu mi vyplývá, že Malajsie koupila za 1,5 miliardy dolarů čtyři A400M.

 • Matesaax
  09:55 04.12.2021

  Kbelske letiště je sice malé a pro současné využívání má své limity, ale na druhou stranu díky své strategicke poloze se ho armáda nevzdá. Přemístění dopravky do Pardubic už se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kbelske letiště je sice malé a pro současné využívání má své limity, ale na druhou stranu díky své strategicke poloze se ho armáda nevzdá. Přemístění dopravky do Pardubic už se řešilo v 90 letech, ale ochota Pražáku jit do Pardubic byla mizivá.
  Ohledně toho A-330 se bojím, aby nakonec nesuploval chybějící bizjety a jeho největší využití by bylo létání s politiky do Bruselu s dvěma lidmi na palubě. Myslím, že Kc-390 je sice menší, ale využití by měla daleko větší.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:09 04.12.2021

   Letadlo sice může stát na stojánce, a šetřit. Ale piloti musí létat, bez ohledu na to zda ten cíl má smysl (kroužit kolem Prahy).

   Letadlo sice může stát na stojánce, a šetřit. Ale piloti musí létat, bez ohledu na to zda ten cíl má smysl (kroužit kolem Prahy).

  • toustr
   12:20 04.12.2021

   Naopak si myslím, že využití i pro dopravu delgací na delší vzdálenosti může být výhodné. Jen si vzpomeňme, jak naše delegace musela využít China Airlines (paradoxně taiwanská ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Naopak si myslím, že využití i pro dopravu delgací na delší vzdálenosti může být výhodné. Jen si vzpomeňme, jak naše delegace musela využít China Airlines (paradoxně taiwanská společnost, neplést s Čínou), aby se dostali na Taiwan. RAF s tímto využitím počítá u jednoho tankeru.
   https://www.raf.mod.uk/news/ar...
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:41 04.12.2021

    Klidě mohl letět armádní A319. Cestu na Taiwan by byez problému zvládl. Dohoda byla taková že pošlou letadlo oni.

    Klidě mohl letět armádní A319. Cestu na Taiwan by byez problému zvládl. Dohoda byla taková že pošlou letadlo oni.

    • toustr
     13:15 04.12.2021

     https://www.distancefromto.net...
     "Distance from Czech Republic to Taiwan is 9,069 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     https://www.distancefromto.net...
     "Distance from Czech Republic to Taiwan is 9,069 kilometers."

     https://www.acr.army.cz/techni...
     "Dolet se 43 cestujícími: 8890 km"
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:59 04.12.2021

      Při takovém letu není problém domluvit mezipřistání.

      Při takovém letu není problém domluvit mezipřistání.

     • toustr
      16:07 04.12.2021

      Scotty
      Mezipřistání znamená poplatky za stání, výměnu pilotů a celkově delší čas cesty.

      Scotty
      Mezipřistání znamená poplatky za stání, výměnu pilotů a celkově delší čas cesty.

     • Scotty
      18:19 04.12.2021

      Znamená to pouze poplatek za použití letiště. To jestli bude stačit jedna posádka nebo nezáleží na mezipřistání.

      Znamená to pouze poplatek za použití letiště. To jestli bude stačit jedna posádka nebo nezáleží na mezipřistání.

     • flanker.jirka
      20:04 04.12.2021

      Scotty
      Poplatky a co takhle povolení? Může to znamenat i problém pro dopravu "citlivého" materiálu. Což připomíná budoucnost celé PVO ze 100% závislé na technice izraelského ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Poplatky a co takhle povolení? Může to znamenat i problém pro dopravu "citlivého" materiálu. Což připomíná budoucnost celé PVO ze 100% závislé na technice izraelského původu. Prostě bez C 130 nebo KC 390 se neobejdeme.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:20 04.12.2021

      Při plánovaném letu polické delegace není většinou problém povolení získat.

      Při plánovaném letu polické delegace není většinou problém povolení získat.

     • flanker.jirka
      23:28 04.12.2021

      Scotty
      Politická delegace a vojenský materiál bude asi rozdíl.

      Scotty
      Politická delegace a vojenský materiál bude asi rozdíl.

     • cejkis
      19:29 05.12.2021

      Pokud chce tato země vyhrocené vztahy s Ruskem, musí počítat s tím, že mezipřistání na území Ruska nebudou povoleny. V dalším levelu vzájemných vztahů už nebudou povoleny ani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud chce tato země vyhrocené vztahy s Ruskem, musí počítat s tím, že mezipřistání na území Ruska nebudou povoleny. V dalším levelu vzájemných vztahů už nebudou povoleny ani přelety.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:06 05.12.2021

      S tím se dá žít.

      S tím se dá žít.

  • flanker.jirka
   12:23 04.12.2021

   Matesaax
   Tak to bude bez pražáků :-) Všechny tam nepotřebujete, protože letiště v Pardubicích existuje.

   Matesaax
   Tak to bude bez pražáků :-) Všechny tam nepotřebujete, protože letiště v Pardubicích existuje.

 • liberal shark
  09:04 04.12.2021

  A330 by pro nás byl bílý slon, navíc se účastníme programu sdílení v NATO. Co nám opravdu chybí je vojenské nákladní letadlo kategorie C-130 / KC-390 které bude naše a operativně k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A330 by pro nás byl bílý slon, navíc se účastníme programu sdílení v NATO. Co nám opravdu chybí je vojenské nákladní letadlo kategorie C-130 / KC-390 které bude naše a operativně k dispozici. Stacily by 2 - 4 kusy. V míru by se daly pronajmout pro civilní cargo.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:12 03.12.2021

  Není to buď a nebo. Potřebujeme jak A400, tak MRTT.

  Letiště ve Kbelích měli zrušit už dávno. Místo toho mohly stát vládní budovy s moderními technologiemi. Dva stroje A319ACJ, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není to buď a nebo. Potřebujeme jak A400, tak MRTT.

  Letiště ve Kbelích měli zrušit už dávno. Místo toho mohly stát vládní budovy s moderními technologiemi. Dva stroje A319ACJ, budoucí bizjet na Ruzyni se dvěmi dráhami a všechny nákladní stroje v Pardubicích. Takhle to navrhne každý logicky uvažující člověk.

  Mne spíše zajímá, zda AČR žádala o využití sdílených MRTT při evakuaci Kábulu a jak se k tomu postavili Němci.

  Filozofie, že armáda musí nakupovat jen stroje, které permanentně využije je nesmysl. To je doménou civilních firem. Armáda naopak musí vytvářet disponibilitu kapacit. Daňoví poplatníci platí za to, že je připravena kapacita pro řešení krizí.

  Z výše uvedeného je patrné, že jakékoliv sdílení kapacit naprosto popírá myšlenku armády. To si nechte do civilu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:35 03.12.2021

   /Není to buď a nebo. Potřebujeme jak A400, tak MRTT./
   Nepotřebujeme ani jedno. Respektive MRTT stačí sdílené.

   /Letiště ve Kbelích měli zrušit už dávno. Místo toho mohly stát ...
   Zobrazit celý příspěvek

   /Není to buď a nebo. Potřebujeme jak A400, tak MRTT./
   Nepotřebujeme ani jedno. Respektive MRTT stačí sdílené.

   /Letiště ve Kbelích měli zrušit už dávno. Místo toho mohly stát vládní budovy s moderními technologiemi/
   Jo to určitě....

   /Mne spíše zajímá, zda AČR žádala o využití sdílených MRTT při evakuaci Kábulu a jak se k tomu postavili Němci./
   Co s tím mají Němci společného? Navíc letka dosáhne plné operační způsobilosti až v roce 2023.

   /Filozofie, že armáda musí nakupovat jen stroje, které permanentně využije je nesmysl. To je doménou civilních firem. Armáda naopak musí vytvářet disponibilitu kapacit. Daňoví poplatníci platí za to, že je připravena kapacita pro řešení krizí./
   Ovšem také musí chápat svoje možnosti a potřeby. A400 a A-330 je naprosto nad tím.
   Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   00:03 04.12.2021

   Konkrétne na čo tak súrne treba pre malé vnútrozemské letectvo také stroje?

   Konkrétne na čo tak súrne treba pre malé vnútrozemské letectvo také stroje?

   • Jura99
    08:21 04.12.2021

    Na co ? Treba az se zase rozhodneme na dva roky ovladnout Sibir ? :-). Rusove se toho urcite musi bat, kdyz posloucham jejich zvasty o agresivnim zapadu.

    Na co ? Treba az se zase rozhodneme na dva roky ovladnout Sibir ? :-). Rusove se toho urcite musi bat, kdyz posloucham jejich zvasty o agresivnim zapadu.

   • cejkis
    08:32 04.12.2021

    Nikdy neobsáhneme seznam, který nás v budoucnu čeká.

    Pokud vezmu poslední dva roky, tak chyběla přepravní kapacita při evakuaci z Kábulu a chyběla kapacita při rychlém importu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nikdy neobsáhneme seznam, který nás v budoucnu čeká.

    Pokud vezmu poslední dva roky, tak chyběla přepravní kapacita při evakuaci z Kábulu a chyběla kapacita při rychlém importu ochranných respiratorů při nástupu COVIDu.

    Mimochodem A330 nepovažuji za velké letadlo. Důvod, proč nešla do výroby nejkratší verze A350 se jmenuje A330neo :-)
    Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     16:12 04.12.2021

     Kategorie widebody je jasná, v ní není A330 ani na okraji ale bezpečně ve středu...
     A330neo je stejné éro, jen remotorované (plusmínus maličkost),

     Kategorie widebody je jasná, v ní není A330 ani na okraji ale bezpečně ve středu...
     A330neo je stejné éro, jen remotorované (plusmínus maličkost),

   • flanker.jirka
    09:01 04.12.2021

    Miroslav
    Aliance má stále nedostatek cargo kapacity. Nemám obavy o to, že se to letadlo neuživí, může fungovat i v rámci OSN, EU a NATO a v ČR pak pro AČR nebo dopravu materiálu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav
    Aliance má stále nedostatek cargo kapacity. Nemám obavy o to, že se to letadlo neuživí, může fungovat i v rámci OSN, EU a NATO a v ČR pak pro AČR nebo dopravu materiálu IZS.
    Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     10:43 04.12.2021

     A preto Nemecko dáva na zdieľanie svoje nákladné lietadlá lebo ich majú plne vyťažené?

     A preto Nemecko dáva na zdieľanie svoje nákladné lietadlá lebo ich majú plne vyťažené?

     • flanker.jirka
      12:34 04.12.2021

      Ano, existovalo by tak jedno další navíc pro tento alianční systém. Aktuálně Německo pořizuje 6 nových C 130J. Asi protože má hodně A 400 a neví co s nimi.

      Ano, existovalo by tak jedno další navíc pro tento alianční systém. Aktuálně Německo pořizuje 6 nových C 130J. Asi protože má hodně A 400 a neví co s nimi.

     • liberal shark
      10:51 06.12.2021

      to Flanker Jirka:
      Pokud jsem to správně pochopil, tak Německo kupuje Super Herculesy speciálně pro potřeby svých výsadkových jednotek. Na strategickou přepravu má ty A-400.

      to Flanker Jirka:
      Pokud jsem to správně pochopil, tak Německo kupuje Super Herculesy speciálně pro potřeby svých výsadkových jednotek. Na strategickou přepravu má ty A-400.

     • cejkis
      20:59 06.12.2021

      Německo a Francie kupuje C130J a KC130J pro potřeby speciálních operaci neb kdysi došla trpělivost při řešení problému při tankování vrtulníků z A400M. Problém je již vyřešen, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Německo a Francie kupuje C130J a KC130J pro potřeby speciálních operaci neb kdysi došla trpělivost při řešení problému při tankování vrtulníků z A400M. Problém je již vyřešen, Airbus se pochlubil videem z tankování.
      Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:32 04.12.2021

   cejkis
   Pokud existuje možnost sdílení, tak ji využít a soustředit se na menší kategorii. Mně osobně se více líbí C 130J, to už bude asi věc názoru a osobních preferencí. Je to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   cejkis
   Pokud existuje možnost sdílení, tak ji využít a soustředit se na menší kategorii. Mně osobně se více líbí C 130J, to už bude asi věc názoru a osobních preferencí. Je to opravdu taktické letadlo, které by se perfektně hodilo i pro výsadkáře díky schopnostem STOL.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    12:45 04.12.2021

    Sdílení v případě krizí nefunguje. Bude fungovat jen v rámci pravidelného výcviku.

    Zkuste si naplánovat let C130 pro respirátory do Shangai. A to je odpověď.

    Sdílení v případě krizí nefunguje. Bude fungovat jen v rámci pravidelného výcviku.

    Zkuste si naplánovat let C130 pro respirátory do Shangai. A to je odpověď.

    • flanker.jirka
     10:05 05.12.2021

     Ano, ukazuje se, že sdílení a globalizace ekonomiky v krizových stavech nefunguje.
     Z toho plyne nutnost stavět vlastní ekonomiku jinak než jen montovnu shitu z Asie, nikoliv být ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano, ukazuje se, že sdílení a globalizace ekonomiky v krizových stavech nefunguje.
     Z toho plyne nutnost stavět vlastní ekonomiku jinak než jen montovnu shitu z Asie, nikoliv být stále závislý na de facto nepřátelské zemi.
     Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      18:54 05.12.2021

      Strašně rád bych s toto myšlenkou souhlasil. Jen problém je v tom, že ekonomiku tvoří vlastníci kapitálu. ČR jako stát má mizernou velikost kapitálu a Češi, kteří větší kapitál ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Strašně rád bych s toto myšlenkou souhlasil. Jen problém je v tom, že ekonomiku tvoří vlastníci kapitálu. ČR jako stát má mizernou velikost kapitálu a Češi, kteří větší kapitál mají neoplývají národní hrdostí. Většina kapitálu sídlí v daňových rájích nebo zemích s menším daňovým zatížením.
      Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  20:15 03.12.2021

  "koupit vlastní A400M a využívat servisní a podpůrné služby MNAU"
  Toto by se mi jevilo jako jediná trošku schůdná cesta, připojit ho k většímu svazku (s tím že kdyby šlo hodně do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "koupit vlastní A400M a využívat servisní a podpůrné služby MNAU"
  Toto by se mi jevilo jako jediná trošku schůdná cesta, připojit ho k většímu svazku (s tím že kdyby šlo hodně do úzkých tak "je naše" čili prioritně obslouží náš požadavek), jak něco použitelného mít a nezruinovat se... jinak pokud dvojici a vlastními silami, tak spíš ty KC390...
  Teda pokud by ta civilní A330 šla nějak levně udržovat ve stavu "málolétajícím" tak snad, ale to fakt nevím. Protože ve stavu "hodnělétajícím" nás sežere náklady na údržbu a palivo (přecejen je to velké éro, to prostě zadarmo neletí) a ve stavu "nelétající" se bojím že nás zklame v okamžiku kdy bude potřeba (po dlouhé odstávce).
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:47 03.12.2021

   Z těch dvou by mohla být taky snadno nula provozuschopných.
   https://twitter.com/Team_Luftw...
   Letadlo má fixní nálady ať už létá nebo nelétá. Naopak ty ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Z těch dvou by mohla být taky snadno nula provozuschopných.
   https://twitter.com/Team_Luftw...
   Letadlo má fixní nálady ať už létá nebo nelétá. Naopak ty stroje jsou konstruované na to aby byli většinu času ve vzduchu.
   Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    22:08 03.12.2021

    Tak zrovna s tím obrázkem... 5 jich tam stojí a na další čekají ze zalétání. Zpoždění? Ano. Průser? Neřekl bych... Ostatně to jsou v porovnání s námi "luxusní starosti".

    Pokud ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak zrovna s tím obrázkem... 5 jich tam stojí a na další čekají ze zalétání. Zpoždění? Ano. Průser? Neřekl bych... Ostatně to jsou v porovnání s námi "luxusní starosti".

    Pokud vybíráme letadlo s pohledem na špičkovou potřebu v nouzové situaci (a s ohledem na to uvažujeme o něčem citelně větším než bychom si pořídili "normálně" tak snaha ho co nejvíc vytížit povede ke zvýšeným nákladům. Které si dost možná nebudeme moct dovolit. Proto mluvím o možnosti ho právě neudržovat až tak moc v letu...
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:29 03.12.2021

     Až na to že by jich tam mělo stát 30. Ostatní jsou zjevně na "svolávací servisní akci" u výrobce. Jestli tohle není průser tak co už? Už to že má Luftwaffe potřebu to řešit přes ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Až na to že by jich tam mělo stát 30. Ostatní jsou zjevně na "svolávací servisní akci" u výrobce. Jestli tohle není průser tak co už? Už to že má Luftwaffe potřebu to řešit přes Twitter ukazuje jek moc špatné to je.
     Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      03:42 04.12.2021

      Tak němci v tomto roce měli dohromady převzatých od výrobce 35 strojů, 5 jich tu vyfotili žeby všech zbývajících 30 bylo u Airbusu?
      V UK snad mají příští rok dokončit dodávku všech ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak němci v tomto roce měli dohromady převzatých od výrobce 35 strojů, 5 jich tu vyfotili žeby všech zbývajících 30 bylo u Airbusu?
      V UK snad mají příští rok dokončit dodávku všech 22 objednaných kusů, docela si pochvalují hospodárnost provozu (oproti C17) a zrychleně vyřazují Herculesy...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:13 04.12.2021

      Proto jim Airbus odpovídá že do konce roku dodají 7 opravených strojů a dva nové? Zajímavé že Němci naopak nové C130 kupují, asi si A400 tak nepochvalují. Aby byli z třiceti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Proto jim Airbus odpovídá že do konce roku dodají 7 opravených strojů a dva nové? Zajímavé že Němci naopak nové C130 kupují, asi si A400 tak nepochvalují. Aby byli z třiceti letadel k dispozici tři to je docela špatné vysvědčení pro Airbus.
      Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   02:49 04.12.2021

   Pár hezkých grafů, srovnání velikosti, nosnosti, doletu... níže v této diskuzi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pár hezkých grafů, srovnání velikosti, nosnosti, doletu... níže v této diskuzi zde:

   https://aviation.stackexchange...
   Skrýt celý příspěvek

 • Incre
  19:56 03.12.2021

  Vůbec nechápu, proč se už dávno neobjednali od Embraeru dva KC-390, moderní letadlo, ideální velikost pro ČR, části se ještě vyrábí u nás v Aeru - všechny státy si svůj letecký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec nechápu, proč se už dávno neobjednali od Embraeru dva KC-390, moderní letadlo, ideální velikost pro ČR, části se ještě vyrábí u nás v Aeru - všechny státy si svůj letecký průmysl hýčkají a maximálně podporují a u nás nejsou schopní ano objednat dvě L-39 NG, jako reference do zahraničí. Jsem z toho velice smutný.
  KC-390 je i poměrně "levné", mají ho i Maďaři, Portugalsko a jistě budou další státy těchto velikostí přibývat.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:07 03.12.2021

   No tak levné.... Dvě KC-390 by vyšly na cca. 8-10 miliard.

   No tak levné.... Dvě KC-390 by vyšly na cca. 8-10 miliard.

   • Incre
    23:33 03.12.2021

    No, podle toho, co koupili Maďaři, to vychází za dva letouny něco málo přes 6 mld, co je o dost lepší, bez dát za jedno A330 5mld.

    No, podle toho, co koupili Maďaři, to vychází za dva letouny něco málo přes 6 mld, co je o dost lepší, bez dát za jedno A330 5mld.

    • Scotty
     23:53 03.12.2021

     Cena pro Maďarko nebyl zveřejněná. Počítám s tím co platili Portugalci plus nějaká inflace.

     Cena pro Maďarko nebyl zveřejněná. Počítám s tím co platili Portugalci plus nějaká inflace.

     • flanker.jirka
      09:12 04.12.2021

      S tím kolik zakázek pro KC 390 výrobce ne-má, by se měli snažit cenu moc nenavyšovat. Mimo Brazílii (ta má dostat 2 prototypy + 28 strojů) je tu jen a pouze Portugalsko s 5 kusy a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      S tím kolik zakázek pro KC 390 výrobce ne-má, by se měli snažit cenu moc nenavyšovat. Mimo Brazílii (ta má dostat 2 prototypy + 28 strojů) je tu jen a pouze Portugalsko s 5 kusy a Maďarsko s 2 kusy a na kolik je to ovládané pouze politikou asi nikdo neřekne, portugalsko a maďarsko na výrobě participuje (maďaři vlastní Aero vodochody)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:48 04.12.2021

      Brazilci svojí objednávku zredukovali na 15 sériových letadel. Teď se bude nepochybně výrobce snažit udat nevyužitou výrobní kapacitu.

      Brazilci svojí objednávku zredukovali na 15 sériových letadel. Teď se bude nepochybně výrobce snažit udat nevyužitou výrobní kapacitu.

 • Rambo
  18:56 03.12.2021

  Za sitauce, kdy armádu řídil věštec, zpěvačka, dáma s psíkem a nyní po funkci touží starostka Černochová, je nákup nějakého letadla marný. Armáda zjistila, že letadla CASA jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za sitauce, kdy armádu řídil věštec, zpěvačka, dáma s psíkem a nyní po funkci touží starostka Černochová, je nákup nějakého letadla marný. Armáda zjistila, že letadla CASA jsou dobrá jen na převoz koně Převalského.

  Jestli paní Černochová ví z oblasti vojenství aspoň to, že samopal vzor 58 má kadenci ta ta ta ta ta ta ta ta a někdy ještě mnohem rychlejší ?
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:02 03.12.2021

   aspon si zjisti, ze ten citat se tykal samopalu vz.24

   aspon si zjisti, ze ten citat se tykal samopalu vz.24

  • Nesher
   19:08 03.12.2021

   Obávám se, že pí. Černochová jako dlouholetá členka Výboru pro obranu PS PČR, který v uplynulém období dokonce řídila toho ví o armádě mnohem více než ty.

   Obávám se, že pí. Černochová jako dlouholetá členka Výboru pro obranu PS PČR, který v uplynulém období dokonce řídila toho ví o armádě mnohem více než ty.

   • Rambo
    19:20 03.12.2021

    To, že Černochová dělala předsedkyni Výboru pro obranu ještě neznamená, že armádě rozumí.

    Rozkradla polovinu Prahy 2, svůj byt si shodou "křišťálově čistých náhod" koupila v domě, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To, že Černochová dělala předsedkyni Výboru pro obranu ještě neznamená, že armádě rozumí.

    Rozkradla polovinu Prahy 2, svůj byt si shodou "křišťálově čistých náhod" koupila v domě, kde měl kancelář bývalý likvidátor OPBH Praha 2 JUDr. Louda, který i díky nečinnosti Černochové prošustroval MČ přes 100 mil. Kč.

    Zakázku na dodávku klimatizace pro ÚMČ Praha 2 "vyhrála" firma Tost.cz s.r.o. jejíž jednatel Vavřička měl hlášen trvalý pobyt v bytě starosty a mj. již figuroval v trestním oznámení Transparency International.

    Porušila zákon o hl. m. Praze, když přidělila rozestavěnou půdní vestavbu bez výběrového řízení dceři místostarosty Vondráška (v době převodu rozestavěné půdní vestavby nešlo o byt, nebytový prostor nebyl ještě zkolaudován).

    Vyloučila vlastní zastupitele z účasti na jednání rady, aby se vyhnula trestnímu stíhání (u kritických hlasování se vždy jeden zdrží...) a chtěla "ojebat" systém studiem práv v Plzni.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:45 03.12.2021

     Vidím že máte od Andreje půjčenou příslušnou složku. Proč jste tedy ještě nepodal trestní oznámení?

     Vidím že máte od Andreje půjčenou příslušnou složku. Proč jste tedy ještě nepodal trestní oznámení?

    • Scotty
     21:20 03.12.2021

     Taky obrala Plesla o 128 tisíc!!!! SDÍLEJTE NEŽ TO SMAŽOU!!!!!
     https://echo24.cz/a/SvMnJ/prem...

     Taky obrala Plesla o 128 tisíc!!!! SDÍLEJTE NEŽ TO SMAŽOU!!!!!
     https://echo24.cz/a/SvMnJ/prem...

     • Rambo
      01:12 04.12.2021

      Nechala exekutorem vyhodit na ulici nájemníka sociálního bytu, kde pak umrzl

      Nechala exekutorem vyhodit na ulici nájemníka sociálního bytu, kde pak umrzl

     • Scotty
      12:49 04.12.2021

      Taky žere malý děti.

      Taky žere malý děti.

  • IS-3
   19:18 03.12.2021

   To jsou řeči jak na Novinkách, abych byl upřímnej.

   To jsou řeči jak na Novinkách, abych byl upřímnej.

  • Scotty
   19:43 03.12.2021

   Když někdo napíše že C-295 je dobrá jen na převoz koně Převalského. Jasně ukazuje že je debil.

   Když někdo napíše že C-295 je dobrá jen na převoz koně Převalského. Jasně ukazuje že je debil.

  • flanker.jirka
   09:15 04.12.2021

   Rambo
   To jste hodně mimo. Paní Černochová má dobrý přehled o tom co a jak řešit v resortu obrany.

   Rambo
   To jste hodně mimo. Paní Černochová má dobrý přehled o tom co a jak řešit v resortu obrany.

  • apache
   10:39 05.12.2021

   Zrovna Černochová by dle mého názoru byla nejlepší volbou na ministra obrany za dlouhé roky. Její technické znalosti jsou na civilistu velmi rozsáhlé, má skvělý přehled a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zrovna Černochová by dle mého názoru byla nejlepší volbou na ministra obrany za dlouhé roky. Její technické znalosti jsou na civilistu velmi rozsáhlé, má skvělý přehled a zkušenosti z politiky (na rozdíl od vysloužilých armádních špiček) a hlavně téma obrany je něco, čemu se věnuje dlouhodobě a evidentně ji to vyloženě baví, ten post ministra by pro ní nebyl jen koryto a ona by nebyla jen stranickou figurkou. Také mi nepřipadá jako někdo, kdo by podléhal lobbistickým tlakům. Je dosti ironické, že v tomto ohledu má ta ženská podle mě větší koule, než třeba Picek. Je docela komické sledovat poslední dobou, kolik "chlapů" má problém s Černochovou, přitom by řadu z nich strčila do kapsy.

   Na druhou stranu se dá očekávat, že řada hlasů ozývajících se proti ní je čistě virtuálních, což lze sledovat hlavně na sociálních sítích. Ostatně, jakožto kvalitní kandidát a tedy i potenciální přínos pro obranyschopnost státu se stává přirozeným cílem podobných virtuálních akcí. Není v zájmu nepřítele, aby post ministra zastávala schopná osoba a kolaboranti sympatizující s nepřítelem podle toho jednají.
   Skrýt celý příspěvek

 • Čenda
  17:51 03.12.2021

  Souhlasím s tím, že pořizovat téměř 60 m dlouhý a přes 60 m široký (rozpětí křídel) A330 MRTT v ceně cca 290 mil Euro je pro malé české letectvo příliš zbytečné a navíc není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s tím, že pořizovat téměř 60 m dlouhý a přes 60 m široký (rozpětí křídel) A330 MRTT v ceně cca 290 mil Euro je pro malé české letectvo příliš zbytečné a navíc není schopné transportovat palety atd. Ale proč nepořídit cca dva Airbusy A400M, které jsou cca 44 m dlouhé a cca 43 m "široké" a cena je cca 160 mil Euro/ks (český A319J má na délku cca 34 m a rozpětí cca 34 m). Opomíjenou schopností je také to, že mohou kromě transportu (116 plně vyzbrojených vojáků) a MEDEVAC (66 nosítek) fungovat i jako vzdušný tanker, čili pro AČR, respektive pro jeho letectvo, které provádělo a snad i bude provádět Air Policing nad Islandem by mohly fungovat jako letecké tankery. A pokud jde o přestěhování ze Kbel např. na málo využívané letiště v Pardubicích, jehož provoz musí kraj draze doplácet, tak si myslím, že by to bylo jen ku prospěchu věci.
  Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   12:51 04.12.2021

   AČR nehodlá pořizovat verzi MRTT. Dívá se po sériové A330-200, která byla používána v civilním sektoru. Tedy Vašich 290 milionů to stát opravdu nebude, tipuji tak polovinu. Navíc ...
   Zobrazit celý příspěvek

   AČR nehodlá pořizovat verzi MRTT. Dívá se po sériové A330-200, která byla používána v civilním sektoru. Tedy Vašich 290 milionů to stát opravdu nebude, tipuji tak polovinu. Navíc "freighter vrata" lze přidělat na letoun kdykoliv během životního cyklu, tudíž i ta Vaše argumentace ohledně palet je zavádějící. Stejné je to s předěláním na MRTT... systém lze namontovat kdykoli. Navíc by bylo jedno, jaká by se v budoucnu vybrala stíhačka, A330 může nést jak ráhno (pod ocasem), tak tankovací koše (křídla jsou stejná jako z A340, tudíž jsou koše umístěny místo 3. a 4. motoru). Pokud by vyhrála F-16 nebo F-35, A400M s košem by vám byla k ničemu a stejně bychom byli závislí na sdílení tankerů. Takže můžeme mít buď jen na šedo nastříkanou A330-200, nebo u Airbusu můžeme podle potřem instalovat vrata/air refueling.
   Skrýt celý příspěvek

   • toustr
    12:54 04.12.2021

    PS:
    Kdyby naše A330 měla ráhno, minimálně takoví Slováci by nám mohli urvat ruce, aby mohli trénovat s jejich F-16. Tím se nabízí i sdílený provoz (kupování hodin).

    PS:
    Kdyby naše A330 měla ráhno, minimálně takoví Slováci by nám mohli urvat ruce, aby mohli trénovat s jejich F-16. Tím se nabízí i sdílený provoz (kupování hodin).

   • MeV6
    12:58 04.12.2021

    Jen technická - F 35B a F 35C můžou tankovat z koše, mají vysouvací sondu.
    Záleží na tom, jestli se dá taková sonda aplikovat i na F 35A.

    Jen technická - F 35B a F 35C můžou tankovat z koše, mají vysouvací sondu.
    Záleží na tom, jestli se dá taková sonda aplikovat i na F 35A.

    • toustr
     13:19 04.12.2021

     Čistě teoreticky by to snad jít mohlo, ale zvedla by se tím rozhodně i cena.

     Čistě teoreticky by to snad jít mohlo, ale zvedla by se tím rozhodně i cena.

 • mu7705
  16:43 03.12.2021

  Ta myšlenka na prodej letiště Kbely, přesun VIP na Terminál 3 a velkých letadel do Pardubic se mi líbí. To letiště je skutečně neperspektivní. Za první republiky to mělo smysl, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta myšlenka na prodej letiště Kbely, přesun VIP na Terminál 3 a velkých letadel do Pardubic se mi líbí. To letiště je skutečně neperspektivní. Za první republiky to mělo smysl, protože všechno tam bylo kolem koncentrováno včetně výrobců. Dnes už je to nesmysl a nemá význam to držet za každou cenu. Mimochodem by se tak vyřešil i ten ambulift pro prezidenta, kterému ty dva ve Kbelích nevyhovují. Pořízení C-130 nebo KC-390 vypadá dobře. Také se kloním k názoru že A-400M je sice lákavá záležitost, ale při samostatném provozování drahá. Mimochodem se nabízí podobná alternativa jakou mají Belgie a Lucembursko, že Lucembursko vlastní jeden A-400M, ale ten funguje v rámci flotily A-400M v Belgii, takže využívá jejich zázemí. Takže pokud bychom se dohodli s Luftwaffe, že bychom u nich dvě letadla servisovali a provozovali společně, tak bychom mohli ušetřit část peněz za nutnou infrastrukturu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:05 03.12.2021

   Ten ambulift se brzy vyřeší sám.
   CO se Kbel a Ruzyně týče. Tak poslední roky investovat do Kbel a potom je opustit by bylo celkem drahé. Ruzyně byla před Covidem na hraně svých ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ten ambulift se brzy vyřeší sám.
   CO se Kbel a Ruzyně týče. Tak poslední roky investovat do Kbel a potom je opustit by bylo celkem drahé. Ruzyně byla před Covidem na hraně svých možností. Dokud se tam nebuduje paralelní dráha nemá cenu o něčem takovém uvažovat. V Pardubicích by se zase muselo veškeré zázemí pro dopravku vybudovat. To nemluvím o tom že jsou Pardubice záložní letiště pro Čáslav, kam se budou při rekonstrukci drah stěhovat obě letky.
   Při nákupu A440M s s Němci můžeme také využít naprosto novou komunikační strategii kdy se budeme také to Twitteru dohadovat opravách? A400 se jeví jako naprosto nepovedené letadlo a pro letectvo naší velikosti by to byla jen koule na noze.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:53 03.12.2021

    Pokud na Ruzyni dáte jen nezbytné stroje pro politiky, tak to žádnou další velkou zátěž pro letiště nepřinese.

    Pokud na Ruzyni dáte jen nezbytné stroje pro politiky, tak to žádnou další velkou zátěž pro letiště nepřinese.

    • skelet
     19:25 03.12.2021

     tak určitě ..

     tak určitě ..

 • juhelak
  16:32 03.12.2021

  Prijde mi ze na převoz civilních osob není potřeba něco vlastnit..kazda aerolinka má nejaké letadlo vždy k nasazení v záloze. Ten bizjet mi taky přijde zbytečný.. PPF má třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prijde mi ze na převoz civilních osob není potřeba něco vlastnit..kazda aerolinka má nejaké letadlo vždy k nasazení v záloze. Ten bizjet mi taky přijde zbytečný.. PPF má třeba vlastní a pronajímají ho dalším firmam protože ho plně nevyužijí..stát by si ho na plánvoné lety mohl objednat také a vyjde to levněji než kupovat vlastní.

  Ta nákladní přeprava je věc jina..to by se určitě hodilo. Mít něco většího a kdo ví jestli by ACR nevydělala i na tom že by občas letěla i pro stát kterému by ta kapacita naopak chyběla. 4x4 by bylo minimum co by to mělo uvest..1x pandur by bylo lepší, kdyby náhodou. I když do takového Mali by možná vyšlo levněji vetsi množství techniky dopravit lodí a z přístavu přejet.
  Jinak Vodochody místo Kbel pro vrtulníky by neslo využít?
  Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   17:07 03.12.2021

   "kazda aerolinka má nejaké letadlo vždy k nasazení v záloze"
   V krizi se můžeme spolehnout jen na to, co vlastní stát, maximálně společnosti v ČR. V Česku ale nikdo nedisponuje ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "kazda aerolinka má nejaké letadlo vždy k nasazení v záloze"
   V krizi se můžeme spolehnout jen na to, co vlastní stát, maximálně společnosti v ČR. V Česku ale nikdo nedisponuje širokotrupým dopravákem, největší v ČR registrované letadlo je B737-900 u Smartwings. Neříkám kupovat A330, ale určitě by se s tím mělo nějak kalkulovat.
   Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    20:27 03.12.2021

    Neprotestuji, jen si dovolím poukázat na objednávku A321XLR ze strany ještě ČSA, pokud se toto neodpískalo tak civilní letouny s kvalitním doletem mít budeme, samozřejmně to budou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Neprotestuji, jen si dovolím poukázat na objednávku A321XLR ze strany ještě ČSA, pokud se toto neodpískalo tak civilní letouny s kvalitním doletem mít budeme, samozřejmně to budou civilní pasažérské čili na velké náklady nevhodné ale na osoby / menší balíčky celkem použitelné...
    Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     21:45 03.12.2021

     Myslím, že je to tak půl roku, kdy ČSA měly vůči Airbusu dluh a nikdo nevěděl proč. Až po chvíli z ČSA vylezlo, že je to za ty letadla, přičemž zároveň ohlásili odložení ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Myslím, že je to tak půl roku, kdy ČSA měly vůči Airbusu dluh a nikdo nevěděl proč. Až po chvíli z ČSA vylezlo, že je to za ty letadla, přičemž zároveň ohlásili odložení objednávky.
     Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      22:14 03.12.2021

      Hm, to celkem chápu, při současném objemu letecké dopravy... takže oni měli už platit nějaké advanced payment? To už by tedy měli docela daleko rozjeté, předpokládám že se ta éra ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hm, to celkem chápu, při současném objemu letecké dopravy... takže oni měli už platit nějaké advanced payment? To už by tedy měli docela daleko rozjeté, předpokládám že se ta éra nezačínají platit dávno předtím než se vůbec začnou vyrábět?
      Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      00:04 04.12.2021

      SYN_
      Spíš jde o to, že A220 měly být dodávány od přelomu let 2021/22. Zbylé dvě A321XLR se plánují myslím až na rok 2026, ani neexistuje prototyp nebo demonstrátor (sice to bude ...
      Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Spíš jde o to, že A220 měly být dodávány od přelomu let 2021/22. Zbylé dvě A321XLR se plánují myslím až na rok 2026, ani neexistuje prototyp nebo demonstrátor (sice to bude asi jen A321LR s většími nádržemi, ale snad se chápeme :)
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      04:04 04.12.2021

      Snad jo, dostudoval jsem si harmonogram a zdá se že finální montáž prototypu by měla probíhat v tomto čtvrtletí, první let a certifikace během 2022 a nástup do služby SNAD v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Snad jo, dostudoval jsem si harmonogram a zdá se že finální montáž prototypu by měla probíhat v tomto čtvrtletí, první let a certifikace během 2022 a nástup do služby SNAD v 2023... asi ta certifikace nebude tak rozsáhlá když se jedná (v tom si rozumíme) jen o dodatečnou nádrž v části nákladového prostoru "původní" 321neoLR, která byla dodaná první na konci r.2018...
      Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
     23:17 03.12.2021

     Ne nebudeme. Bude je mít pan Šimáně. Všechny pasiva strčí do ČSA, které nechá zkrachovat a všechna aktiva si nechá v TravelServisu.

     Ne nebudeme. Bude je mít pan Šimáně. Všechny pasiva strčí do ČSA, které nechá zkrachovat a všechna aktiva si nechá v TravelServisu.

 • krllo
  15:59 03.12.2021

  V jakém stavu je letiště Boží Dar ?

  V jakém stavu je letiště Boží Dar ?

  • flanker.jirka
   18:54 03.12.2021

   Od té doby co vás Kocáb vyhnal zpět na východ, tam máme, chvála pánu klid!

   Od té doby co vás Kocáb vyhnal zpět na východ, tam máme, chvála pánu klid!

   • krllo
    18:57 03.12.2021

    Kocáb. Pobavilo. :-D:-D

    Kocáb. Pobavilo. :-D:-D

 • alexa123
  15:07 03.12.2021

  Odznelo tu niekoľko príspevkov a argumentov, že Česko by potrebovalo lietadlo kategórie A330 MRTT.
  Takže niekoľko mojich otázok na tých, ktorí sú za nákup A330 MRTT.

  1/ Aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odznelo tu niekoľko príspevkov a argumentov, že Česko by potrebovalo lietadlo kategórie A330 MRTT.
  Takže niekoľko mojich otázok na tých, ktorí sú za nákup A330 MRTT.

  1/ Aby bola reálna využiteľnosť A330 MRT v čase krízy, je treba kúpiť minimálne dve lietadla. Pretože ak by sa kúpilo iba jedno A330 MRT, čo v prípade ak by vznikla kríza a práve toto jedno jediné A330 MRT by bolo v generálke? V takomto prípade by bola využiteľnosť jediného lietadla absolútne NULOVÁ - boli by to vyhodené ťažké milióny.
  2/ V čase mieru čo preboha budú prepravovať tieto "mega lietadlá" so svojou (PODOTÝKAM CIVILNOU, NIE VOJENSKOU KAPACITOU) v Česku? V podstate nič. Aby si piloti udržali kvalifikácie, budú X rokov lietať s prázdnym lietadlom po celom Česku - krížom-krážom, krížom-krážom aby si udržali kvalifikácie. Pripomína mi to pilotov aeroliniek KĽDR - v podstate nelietajú okrem Číny a Ruska nikde t.j. aby si udržali kvalifikáciu, musia lietať s prázdnym lietadlom IL-62 len tak krížom-krážom nad KĽDR.
  Takže ak by české letectvo skutočne potrebovalo !originál" vojenské (nie "militarizované" civilné lietadlo typu A330) ktoré by bolo schopné lietať do reálnych bojových oblastí podotýkam s vojenskými (nie civilnými) letiskami typu Afganistan, tak potom jedine moderné KC-390 (minimálne kvôli Aeru Vodochody - bol by to príspevok do štátneho rozpočtu ČR - dane, DPH, odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne a pod.) A ak nie KC-390 tak C-130J. Ale lietadlo kategórie A330 MRT je absolútny, totálny a neviem aký ešte nezmysel pre Česko - Česko ho jednoducho reálne nevyužije.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  14:52 03.12.2021

  Proč není v článku zmíněn KC-390? Ten tu byl v minulém týdnu na několikadenní prezentaci zástupcům armády ministerstva. Další exotičtější možnost je Kawasaki C-2. Naopak zmíněný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč není v článku zmíněn KC-390? Ten tu byl v minulém týdnu na několikadenní prezentaci zástupcům armády ministerstva. Další exotičtější možnost je Kawasaki C-2. Naopak zmíněný A400M mi přijde už zase jako owerkill. To je provozně i nákupně drané letadlo které pořád trápí četné dětské nemoci.

  Nákup A-330 je od začátku nesmysl. AČR nemůže nikdy využít širokortupé v podstatě civilní dopravení letadlo. Pokud už někdo usoudil že je třeba rozšířit flotilu Airbusů potom je maximální strop na A-321neo. Cokoli většího je jen plýtvání prostředky. Navíc budovanému výsadkovému pluku A-330 absolutně nijak nepomůže. Možnosti přepravy nákladu rozšíří jen minimálně. Navíc nákup letadla v jednomu exempláři je v podstatě k ničemu.
  Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
   15:09 03.12.2021

   Scotty
   Písal som svoj príspevok ale nečítal som tvoj. V podstate máme rovnaký názor na tento problém.

   Scotty
   Písal som svoj príspevok ale nečítal som tvoj. V podstate máme rovnaký názor na tento problém.

  • Poly
   22:23 03.12.2021

   Zda a jaké nemoci trápí KC-390 ještě přesně niko neví. Je to horká novinka. Kawasaki by bylo super, jenže stojí 2 x tolik co KC-390. Pokud je A400M overkill, tak Kawasaki je ještě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zda a jaké nemoci trápí KC-390 ještě přesně niko neví. Je to horká novinka. Kawasaki by bylo super, jenže stojí 2 x tolik co KC-390. Pokud je A400M overkill, tak Kawasaki je ještě větší overkill. Je dražší a víceméně stejně velký. Jinak je to hodně zajímavý letoun svým nákladovým prostorem - má extrémní výšku a dá se tam nacpat celý S-70 a hodně krátkou délku vzletové dráhy.
   Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    16:35 04.12.2021

    Koncepčně C-2 príma, ale je (a asi i zůstane) exot, obzvlášť v našich končinách...

    Koncepčně C-2 príma, ale je (a asi i zůstane) exot, obzvlášť v našich končinách...

 • kazd
  14:51 03.12.2021

  Článek je v duchu toho co tady píšu x let. Absolutně neexistuje logická koncepce pro dopravní letectvo. Vždycky odněkud jen vyleze nějaký expertní názor, oslavný článek na CASA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je v duchu toho co tady píšu x let. Absolutně neexistuje logická koncepce pro dopravní letectvo. Vždycky odněkud jen vyleze nějaký expertní názor, oslavný článek na CASA atd.
  Vždy napíšu že CASA nenahradí bizjet ani letadlo typu Hecules a KC 390. Sokoly nenahradí moderní vrtulník (to že sokoly doposud nespadly je jen díky tomu, že neplní úkoly, které jsou schopny moderní vrtule plnit- viz sněžení tento týden).

  Prodej Kbel je jednou šancí získat peníze a reorganizovat dopravní letectvo s FUNKČNÍM výhledem alespoň 30 let.
  KC 390, náhrada sokolů, náhrada Mi17, bizjet. Dosavadní investice se ukázaly jako naprosto bezkoncepční a v každé kritické situaci je to vidět (AFG, tornádo, COVID, počasí). Uvědmte si, že je problém 52 mld na BVP a do dopravního letectva se nalilo 15 miliard a kromě CASA (krátké tratě bez možnosti cokoli objemnějšího převézt) nemáme nic ´čemu by se dalo říkat vojenský.
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   15:11 03.12.2021

   CASA nikdy neměla nahradit nebo zastoupit C-130/KC-390. Na to jste přišel kde?
   CASA nemá nahradit Challenger. Na to jste přišel kde?
   Sokol zde slouží od roku 1997 a najednou je to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   CASA nikdy neměla nahradit nebo zastoupit C-130/KC-390. Na to jste přišel kde?
   CASA nemá nahradit Challenger. Na to jste přišel kde?
   Sokol zde slouží od roku 1997 a najednou je to šit? Do teď jsem si myslel, že v zimě nemůžou lítat jen H-1, a nejvíce to tvrdí člověk od Sokolů. Podivné.
   Skrýt celý příspěvek

   • kazd
    16:14 03.12.2021

    A schopnosti C-130/KC-390, které armáda potřebuje (COVID, AFG, MALI, 43 a jejich nové vehikly) , i když 10 let tvrdí, že nepotřebuje nahradí co - A321 nebo A330? ha ha
    Lety ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A schopnosti C-130/KC-390, které armáda potřebuje (COVID, AFG, MALI, 43 a jejich nové vehikly) , i když 10 let tvrdí, že nepotřebuje nahradí co - A321 nebo A330? ha ha
    Lety operované dříve jakem 40 a challengerem se nahrazují čím?
    Až dokážete pochopit rozdíl v avionice sokolu a moderního vrtulníku, dojde Vám to.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     17:20 03.12.2021

     očividně si pletete význam slov musí a chce.

     očividně si pletete význam slov musí a chce.

    • Scotty
     17:32 03.12.2021

     Kde někdo z armády tvrdí že nepotřebují střední dopravní letoun?

     Kde někdo z armády tvrdí že nepotřebují střední dopravní letoun?

   • SYN_
    20:36 03.12.2021

    Na to přišel tak že se nic jiného nekoupilo... takže je to náš "nosný" typ. Další dvě ve VIP transport úpravě. Tak odtama že...

    Na to přišel tak že se nic jiného nekoupilo... takže je to náš "nosný" typ. Další dvě ve VIP transport úpravě. Tak odtama že...

  • Scotty
   15:44 03.12.2021

   C-295 by Jak-40 bez problému nahradila. Ovšem létat "vládní lety s vojenským letadlem není úplně ideální (zejména pro cestující).
   Sokol je pro to na co se dnes používá naprosto ...
   Zobrazit celý příspěvek

   C-295 by Jak-40 bez problému nahradila. Ovšem létat "vládní lety s vojenským letadlem není úplně ideální (zejména pro cestující).
   Sokol je pro to na co se dnes používá naprosto dostatečný. Z vrtulníků používaných u nás na LZS má zdaleka nejlepší parametry (a opravdu k rozpadnutí mají daleko). Naopak se plánuje modernizace jejich avioniky. v hustém sněžení a tedy spíše špatné viditelnosti má problém naprosto každý vrtulník.
   Koncepce dopravního letectva je už roky známá. Třetí Airbus a doplnění C-295 středním transportním letounem. To že se někdo urval ze řetězu a uvažuje o A-330 je věc jiná. Nákup KC-130 byl už rozjednaný, ale Američani za ně chtěli nesmysl.
   Jaký je problém z Covidem, tornádem a počasím?
   Skrýt celý příspěvek

   • kazd
    16:17 03.12.2021

    Problém je, že já na rozdíl od vás vím o čem píšu.
    Věta "C-295 by Jak-40 bez problému nahradila. Ovšem létat "vládní lety s vojenským letadlem není úplně ideální (zejména pro ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Problém je, že já na rozdíl od vás vím o čem píšu.
    Věta "C-295 by Jak-40 bez problému nahradila. Ovšem létat "vládní lety s vojenským letadlem není úplně ideální (zejména pro cestující)." Je geniální.
    Nakupme znova 1203 jako sanitky - to je asi stejná logika.
    Takže Američani jsou další co neumí prodávat (jsou v dobré společnosti Slováků, Izraelců a Francouzů), jestli spíš MO a AČR neumí nakupovat. Zdá se to logičtější
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:24 03.12.2021

     Tak on Jak-40 taky v komfortu nevnikal, že?
     Na rozdíl od 1203 je Sokol pořád plně dostačující vrtulník.
     /Asi nejblíže měla česká armáda k zavedení letounu podobné kategorie ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak on Jak-40 taky v komfortu nevnikal, že?
     Na rozdíl od 1203 je Sokol pořád plně dostačující vrtulník.
     /Asi nejblíže měla česká armáda k zavedení letounu podobné kategorie koncem roku 2009, kdy byl téměř dokončen proces obstarání použitých letounů KC-130R z USA. Tento kontrakt však těsně před podpisem poslala k ledu nová americká administrativa, která navýšila výslednou cenu, jíž ministerstvo obrany tehdy nebylo schopno akceptovat./
     Hlavě že víte o čem píšete.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:04 03.12.2021

      Scotty
      "Tak on Jak-40 taky v komfortu nevnikal, že?"
      To jste asi neviděl jak to přestavěli na salonní verzi. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      "Tak on Jak-40 taky v komfortu nevnikal, že?"
      To jste asi neviděl jak to přestavěli na salonní verzi.
      https://www.fotokouba.cz/fotoa...

      Odmítnutí pořízení KC 130R byla velká chyba. V ten rok následovala další, odklepnutí nákupu C 295.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:22 03.12.2021

      Stejněj modul je i pro C-295. Jak má jiné problém pro komfort cestujících než zrovna sedačky. Kdyby měl C-295 lépe utlumený hluk od motorů bude na tom naprosto stejně.

      Stejněj modul je i pro C-295. Jak má jiné problém pro komfort cestujících než zrovna sedačky. Kdyby měl C-295 lépe utlumený hluk od motorů bude na tom naprosto stejně.

     • skelet
      19:24 03.12.2021

      C295 se pořídil jako doplněk k C-130. C-130 politici nakonec odmítli koupit. Konec příběhu.

      C295 se pořídil jako doplněk k C-130. C-130 politici nakonec odmítli koupit. Konec příběhu.

 • flanker.jirka
  14:50 03.12.2021

  Konečně se začíná alespoň něco řešit. I když zase skončíme u toho, že úroveň strategického plánování MO ČR a AČR je celou dobu na bodu mrazu. Situace v Afghanistánu ukázala, že za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Konečně se začíná alespoň něco řešit. I když zase skončíme u toho, že úroveň strategického plánování MO ČR a AČR je celou dobu na bodu mrazu. Situace v Afghanistánu ukázala, že za celých 20 let (!!!) nikoho nezajímala možnostu "plánu B" tj. v případě nouze dokázat vlastní lidi z krizové oblasti, byl to hazard s důvěrou vlastních lidí v systém kterému oddaně slouží.
  V pomazaných hlavách se nikomu nerozsvítilo ani v případě logistického kolapsu při dodávkách zdravotnického materiálu z Asie při začátku pandemie Covid-19.
  Podle všeho co víme z médií se NATO za nezřízený úprk pochválilo, ale stále to bylo pouze o vlásek a nedokázali dostat zpět všechny osoby, které dostat ven chtěli.
  A šance na reparát může přijít záhy díky situaci v Mali.

  Pořídily se sice "všemi chtěné" C 295, ale ty se nasazení v Afghanistánu nedočkaly, trochu se divím, že se nikdo z nezávislých novinářů neptá proč se za tyto letadla "utratily" peníze, zda kvůli převozu poníků do Mongolska? Například Slovensko na evakuaci z Kábulu nasadilo letoun stejné kategorie, C 27 J Spartan.

  Jedinou cestou jak dostat zpět techniku různého typu a osoby je minimálně pořízení vlastních letadel A 400 M, do kterého může technika a osoby nastoupit bez potřeby pozemního vybavení letiště.
  C 130 sice neřeší vše (hmotnost a rozměry některé techniky), ale dobře poslouží pro evakuaci osob i z ploch, kterým se letiště říkat nedá.
  Nějaké prototypy KC 390 ať si nechají v jižní americe.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:04 03.12.2021

   Také kolikrát se slovenská C 27 do toho Kábulu odtočila a kolikrát A-319? Navíc slovenský Spartan nemá žádné systémy vlastní ochrany, takže co se operací v nebezpečných oblastech ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Také kolikrát se slovenská C 27 do toho Kábulu odtočila a kolikrát A-319? Navíc slovenský Spartan nemá žádné systémy vlastní ochrany, takže co se operací v nebezpečných oblastech týče je na tom podobně jako ta A-319.
   Větší dopravní letadlo požaduje armáda léta (vždy byl plán doplnit C-295 větším letadlem). V jednu chvíli už byli v USA domluvené starší KC-130, ale před prodejem došlo k navýšení ceny a s nákupu sešlo. Poté škrty v rozpočtu snahy o pořízení podobného letadla utnuli.
   KC-390 bude sloužit v maďarském letectvu navíc je to letadlo na začátku. Dá se předpokládat že další uživatelé budou přibývat. A440M sežere rozpočet letectva za živa. To není letadlo pro armádu velikosti a ambicí AČR.
   Skrýt celý příspěvek

   • Charfi
    16:13 03.12.2021

    Belgie kupuje 7x A400M… Jestli není právě problém v to našem sebemrskačství, nesebevědomí a z toho plynoucích malých ambicí. Ano, Belgie má svoje zájmy v Africe, ale moc velkej ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Belgie kupuje 7x A400M… Jestli není právě problém v to našem sebemrskačství, nesebevědomí a z toho plynoucích malých ambicí. Ano, Belgie má svoje zájmy v Africe, ale moc velkej vzor zodpovědného přístupu ke svojí armádě to není, ale i tak to jde.
    Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:09 03.12.2021

    Scotty
    A kolikrát se tam otočila česká C 295?
    Ano, maďaři objednaly dva kusy KC 390, také skoro vlastní i Aero, že?
    Stále je tu větší perspektiva v C 130, stačí se podívat na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    A kolikrát se tam otočila česká C 295?
    Ano, maďaři objednaly dva kusy KC 390, také skoro vlastní i Aero, že?
    Stále je tu větší perspektiva v C 130, stačí se podívat na západ, místo na východ. Německo pořizuje 6 kusů C 130. Tři KC 130J a tři C 130J-30.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     19:22 03.12.2021

     Proč by se proboha v Afghánistánu točila naše C295, když má armáda pro ten typ evakuace mnohem lepší typ - A319CJ?

     Proč by se proboha v Afghánistánu točila naše C295, když má armáda pro ten typ evakuace mnohem lepší typ - A319CJ?

     • flanker.jirka
      23:33 03.12.2021

      Třeba protože jsme odsud mohli dostat více osoba materiálu

      Třeba protože jsme odsud mohli dostat více osoba materiálu

     • skelet
      15:49 04.12.2021

      ano, na práci pro náklaďák (A319) pošleme multikáru (C295)., To dává smysl.

      ano, na práci pro náklaďák (A319) pošleme multikáru (C295)., To dává smysl.

    • Scotty
     19:28 03.12.2021

     Vzhled k tomu že to není stroj pro lety na takovou vzdálenost tak logicky žádný. Slováci tam svojí A319 ani poslat nemohli, takže neměli na vybranou.
     V čem je C-130 lepší než ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vzhled k tomu že to není stroj pro lety na takovou vzdálenost tak logicky žádný. Slováci tam svojí A319 ani poslat nemohli, takže neměli na vybranou.
     V čem je C-130 lepší než KC-390? Respektive víme že je C-130 ve všech parametrech horší, tak proč ho kupovat?
     Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     10:55 06.12.2021

     Primárně pro německé výsadkové jednotky.

     Primárně pro německé výsadkové jednotky.

  • Jura99
   18:30 03.12.2021

   Slovensko nemelo jinou moznost nez C27, protoze A319 maji pod ministerstvem vnitra. Ovsem vozit syrovym nakladnim letadlem lidi je nouzovka.

   Slovensko nemelo jinou moznost nez C27, protoze A319 maji pod ministerstvem vnitra. Ovsem vozit syrovym nakladnim letadlem lidi je nouzovka.

   • flanker.jirka
    19:10 03.12.2021

    Však šo o nouzovou situaci.

    Však šo o nouzovou situaci.

 • Clibanarius
  14:23 03.12.2021

  V prvé řadě se musí ujasnit na co nebo na jaký druh misí by se ona letadla měla pořizovat. A i z rychlého rozboru misí, které v minulosti měla AČR zajišťovat jednoznačně vyplývá, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V prvé řadě se musí ujasnit na co nebo na jaký druh misí by se ona letadla měla pořizovat. A i z rychlého rozboru misí, které v minulosti měla AČR zajišťovat jednoznačně vyplývá, že potřeba je na evakuační mise v běžném řízeném leteckém civilním provozu (krachy turistických kanceláří, nestabilní vlády/převraty) nebo doprava nákladu (vakcíny, léky, potraviny). Vojenské mise pak rovněž doprava nákladu resp vojáků do misí, evakuace nemocných nebo raněných, repatriace utečenců a nácvik doplňování paliva jako bonus.

  Z výše uvedeného pak jednoznačně vyplývá A330MRTT jako zdaleka nejlepší volba - optimálně ve dvou kusech.

  C-390 - příliš malá kapacita (80 osob) a omezená kubatura nákladového prostoru, malý dolet
  C-130J/KC-130 - platí totéž co pro C-390
  A400 - omezená kapacita (120 osob) , vyhovující vnitřní prostor, vhodná pro taktickou i strategickou přepravu nad rámec vojenských možností AČR

  Nic dalšího není z vojenských speciálů k dispozici (ponechávám stranou Il-76TD a exotiku Kawasaki C-2)

  A rovnou dodávám, že myšlenka aeromobilní operace AČR s max 2 A400 je naprostá fantasmagorie - nemáme vhodné vybavení zkušenosti, techniku ani odhodlání něco takového provádět při vědomí že sestřel jednoho letounu ve válečné zóně znamená 120-130 mrtvých výsadkářů/vojáků.

  Otázka prodeje Kbel mě připadá smysluplná. Možná by se dal profinancovat i celý obchod 2xA330 MRTT plus hangáry a logistika v HK
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:37 03.12.2021

   Tak pre 120-130 výsadkárov by stačilo kúpiť Mi-26 :-)

   Tak pre 120-130 výsadkárov by stačilo kúpiť Mi-26 :-)

  • MeV6
   14:46 03.12.2021

   Jak už tady padlo, to co navrhujete je přípravou na minulost. Veškerá ta přeprava lidí se dá realizovat i Airbusy 319.
   Pokud by se ale mělo pořizovat nové letadlo, tak proč nejít ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jak už tady padlo, to co navrhujete je přípravou na minulost. Veškerá ta přeprava lidí se dá realizovat i Airbusy 319.
   Pokud by se ale mělo pořizovat nové letadlo, tak proč nejít cestou spíše transportního typu a schopnosti AČR zase kousek nerozšířit?
   Potřebné vybavení se dá koupit, personál vycvičit a zkušenosti získat, např. ve spolupráci s jinými armádami. Udivuje mě Vaše jistota, že na to nebudeme mít odhodlání. Zkuste se zeptat v Chrudimi, jestli by nechtěli mít možnost transportu nebo výsadku těžší techniky.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:02 03.12.2021

   Raději bych volil A 400M, pro přepravu materiálu je univerzálnější.
   Nějakou přepravu turistů bych do toho vůbec netahal, když krachne cestovní kancelář, neznamená to, že krachnou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Raději bych volil A 400M, pro přepravu materiálu je univerzálnější.
   Nějakou přepravu turistů bych do toho vůbec netahal, když krachne cestovní kancelář, neznamená to, že krachnou osatní letečtí dopravci.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    15:46 03.12.2021

    Také je po všech stránkách výrazně výrazně dražší. Navíc jeho dětské nemoci se stále odstraňují a tedy jeho spolehlivost nestojí za moc.

    Také je po všech stránkách výrazně výrazně dražší. Navíc jeho dětské nemoci se stále odstraňují a tedy jeho spolehlivost nestojí za moc.

    • flanker.jirka
     19:14 03.12.2021

     No jo, ale v této kategorii na výběr moc není.

     No jo, ale v této kategorii na výběr moc není.

     • Scotty
      19:30 03.12.2021

      Také by jsme v téhle kategorii ani vybírat neměli.

      Také by jsme v téhle kategorii ani vybírat neměli.

     • liberal shark
      10:58 06.12.2021

      to Scotty:
      Přesně tak. Strategickou leteckou přepravu bych nechal na větších klucích. My máme lehkou a k tomu potřebujeme doplnit střední. Stejně jako Polsko, ale samozřejmě v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to Scotty:
      Přesně tak. Strategickou leteckou přepravu bych nechal na větších klucích. My máme lehkou a k tomu potřebujeme doplnit střední. Stejně jako Polsko, ale samozřejmě v menších počtech.
      Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   20:47 03.12.2021

   No jen bych poznamenal že rozborem SOUČASNÝCH misí se nezíská všechny podklady, co ty typy misí které jsme nelétali protože jsme na ně neměli typ který by je dokázal splnit?

   No jen bych poznamenal že rozborem SOUČASNÝCH misí se nezíská všechny podklady, co ty typy misí které jsme nelétali protože jsme na ně neměli typ který by je dokázal splnit?

 • Miroslav
  14:05 03.12.2021

  Nemyslím, že práve nákup lietadla tejto kategórii je prioritou. V trochu inej situácii sú krajiny ktoré majú vzdialené zámorské územia a kolónie či bývalé kolónie na ktoré sú stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím, že práve nákup lietadla tejto kategórii je prioritou. V trochu inej situácii sú krajiny ktoré majú vzdialené zámorské územia a kolónie či bývalé kolónie na ktoré sú stále naviazaní (Holandsko, Dánsko, Belgicko...). ČR taký problém riešiť nemusí, že musí nutne vedieť evakuovať vlastnými silami tisíce svojích občanov nikde. Alebo je tu ešte taká možnosť založiť civilného nákladného prepravcu s účasťou štátu a investora, kúpiť lietadlo a ponechať ho v komerčnej prevádzke aby bolo vyťažené a na seba si zarobilo, niečo v štýle Volga-Dnepr. Kúpiť veľké a drahé lietadlo ktoré nalieta rádovo desiatky hodín ročne je priveľký luxus.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:03 03.12.2021

   Máme vlastní vojáky nasazené v Mali. Mělo by nás zajímat, jak je dostat v pořádku domů, pokud se tam odehraje to co v Afghanistánu.

   Máme vlastní vojáky nasazené v Mali. Mělo by nás zajímat, jak je dostat v pořádku domů, pokud se tam odehraje to co v Afghanistánu.

   • Miroslav
    15:18 03.12.2021

    Je to pre ČR priorita mať kontingent v Mali aby ste za to platili také peniaze?

    Je to pre ČR priorita mať kontingent v Mali aby ste za to platili také peniaze?

   • Scotty
    15:48 03.12.2021

    Do Mali není problém doletět s C-295. Naopak jedna tam bude pravidelně nasazovaná.

    Do Mali není problém doletět s C-295. Naopak jedna tam bude pravidelně nasazovaná.

    • flanker.jirka
     19:23 03.12.2021

     Do Bamaka je to z Prahy 4600 km. Na přímé spojení to moc nákladu neuveze, bude se muset využít základen na jihu Evropy.
     Ale o tom to není, slováci dokázali C 27 vyslat, i když jak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Do Bamaka je to z Prahy 4600 km. Na přímé spojení to moc nákladu neuveze, bude se muset využít základen na jihu Evropy.
     Ale o tom to není, slováci dokázali C 27 vyslat, i když jak tu někdo psal, nemají výbavu pro ochranu letadel proti PVO.
     Češi dokázali C 295 poslat i na delší trasu do Mongloska s poníky, ale pro vlastní vojáky do Afghánistánu nikoliv, i když C 296 výbavu proti manpadům mají.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:36 03.12.2021

      proboha a proč by lítali do Afghánistánu? :)))

      proboha a proč by lítali do Afghánistánu? :)))

     • Scotty
      19:55 03.12.2021

      Při letu do Mali není problém cestou dotankovat ještě v EU. Třeba ve Francii to nebude problém.
      Slováci neměli jinou možnost než poslat Spartan nebo neletět vůbec.
      Třeba je to tím ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Při letu do Mali není problém cestou dotankovat ještě v EU. Třeba ve Francii to nebude problém.
      Slováci neměli jinou možnost než poslat Spartan nebo neletět vůbec.
      Třeba je to tím že let do Mongolska mohli naplánovat včetně mezipřistání celkem dlouho dopředu?
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:37 03.12.2021

      skelet
      Měli jsme v AFG vlastní lidi, to pro vás není důvod mít je v dosahu vlastních kapacit?

      skelet
      Měli jsme v AFG vlastní lidi, to pro vás není důvod mít je v dosahu vlastních kapacit?

     • skelet
      15:50 04.12.2021

      pointa je, že v té době tam už AČR nebyla, ta se stáhla o měsíce dříve. Evakuovalo se velvyslanectví, jeho ochrana a tlumočníci. Takže C295 tam by už neměla dělat tak jako tak ;)

      pointa je, že v té době tam už AČR nebyla, ta se stáhla o měsíce dříve. Evakuovalo se velvyslanectví, jeho ochrana a tlumočníci. Takže C295 tam by už neměla dělat tak jako tak ;)

 • Jura99
  13:08 03.12.2021

  prodej Kbel je škodlivá myšlenka. Mj. taktické letectvo se příchodem AI zmenšuje a krátká dráha bude ok. Podobný areál v Praze vč. přilehlých kasáren je k nezaplacení.

  prodej Kbel je škodlivá myšlenka. Mj. taktické letectvo se příchodem AI zmenšuje a krátká dráha bude ok. Podobný areál v Praze vč. přilehlých kasáren je k nezaplacení.

  • MeV6
   13:44 03.12.2021

   Prodej Kbel a přesun vrtulníků na Ruzyně by byl problematický i z jiného hlediska, a to vytížení Ruzyně běžným provozem. Koordinace letového výcviku posádek vrtulníků by mohlo být ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Prodej Kbel a přesun vrtulníků na Ruzyně by byl problematický i z jiného hlediska, a to vytížení Ruzyně běžným provozem. Koordinace letového výcviku posádek vrtulníků by mohlo být náročné, proto by zachování Kbel bylo zřejmě lepší variantou.
   Kdysi v minulosti jsem i četl rozhovor na podobné téma a odpověď byla, že AČR vyjma Kbel nemá žádný jiný prostor schopný přijmout větší počet vojáků v případě potřeby, který je tak blízko Prahy.
   Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   13:49 03.12.2021

   Souhlasím, že prodej by byl nesmysl. Rozumné by bylo zřídit na pozemku právo stavby dejme tomu třeba na 50 let a to pak prodat nějakému investorovi. Stát získá peníze, pozemek se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím, že prodej by byl nesmysl. Rozumné by bylo zřídit na pozemku právo stavby dejme tomu třeba na 50 let a to pak prodat nějakému investorovi. Stát získá peníze, pozemek se na nějakou dobu využije a pozemek bude pořád ve vlastnictví státu.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:20 03.12.2021

   Jura99
   Bohužel, o AI si AČR může nechat jen zdát.

   Jura99
   Bohužel, o AI si AČR může nechat jen zdát.

   • skelet
    15:07 03.12.2021

    hlavně nemyslet dopředu, že :)

    hlavně nemyslet dopředu, že :)

    • flanker.jirka
     19:28 03.12.2021

     to se mělo v roce 2009, když se pořizovaly C 295, mít tu místo toho C 27J Spartan, tak by se bez debat dalo uvažovat o C 130J, protože mají stejnou logistiku.
     Nemluvě o tom, že i ...
     Zobrazit celý příspěvek

     to se mělo v roce 2009, když se pořizovaly C 295, mít tu místo toho C 27J Spartan, tak by se bez debat dalo uvažovat o C 130J, protože mají stejnou logistiku.
     Nemluvě o tom, že i pro výsadkový pluk by možnost přepravy vozidel ve C 27J otevřela větší možnosti při výběru LÚV oproti C 295.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:41 03.12.2021

      tobě není podivné, že C295 a KC-130R se měly nakupovat ve stejném roce? :))

      tobě není podivné, že C295 a KC-130R se měly nakupovat ve stejném roce? :))

     • flanker.jirka
      23:39 03.12.2021

      Případ nabídky oletanych KC130R je něco jiného než kupovat C 130J.

      Případ nabídky oletanych KC130R je něco jiného než kupovat C 130J.

     • skelet
      15:52 04.12.2021

      zase špatně. V roce 2009 plánovala armáda nakoupit C295 a KC-130. Takže malý a střední nákladní letoun.

      zase špatně. V roce 2009 plánovala armáda nakoupit C295 a KC-130. Takže malý a střední nákladní letoun.

 • RiMr71
  12:50 03.12.2021

  ...tak A330 určitě není žádná mrttka, ale co tak třetí možnost - Kbely neprodávat na byty pro movité Italy, rusáky a Ukrajince. A i tak pořídit A440M nebo tedy "Herkyho"... Ldyž se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak A330 určitě není žádná mrttka, ale co tak třetí možnost - Kbely neprodávat na byty pro movité Italy, rusáky a Ukrajince. A i tak pořídit A440M nebo tedy "Herkyho"... Ldyž se zvažuje nad olétaným A330, nedá se uvažovat nad olétaným Herkulesem? Nebo (když to opravdu hodně přeženu s prášky) olétaným Galaxy?
  Jak vychází parametry KC-390 vs A330, A440M, KC-130J?
  Nějakou srovnávací tabulečku TTD v článku bych určitě uvítal nejen já...
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:44 03.12.2021

   Na Ukrajine majú rozostavanú druhú An-225. Vraj je hotová tak na 80%. Stačí už len nájsť vola ktorý zaplatí dokončenie a odkúpenie.

   Teraz vážne... C-5 je nereálne aj keby ste na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Na Ukrajine majú rozostavanú druhú An-225. Vraj je hotová tak na 80%. Stačí už len nájsť vola ktorý zaplatí dokončenie a odkúpenie.

   Teraz vážne... C-5 je nereálne aj keby ste na to mali peniaze. USAF majú čo robiť aby ich udržali pri živote aj tých pár kusov ktoré ostali v službe
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    14:21 03.12.2021

    nekupují to číňané?

    nekupují to číňané?

    • Miroslav
     14:27 03.12.2021

     V roku 2016 tú druhú Mriju mali kúpiť za 300 miliónov ale nejak z toho zišlo nakoniec. Nedávno dokonca dávali dokument na Prima Zoom o tom druhom kuse. Sedí v hangáre a čaká čo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V roku 2016 tú druhú Mriju mali kúpiť za 300 miliónov ale nejak z toho zišlo nakoniec. Nedávno dokonca dávali dokument na Prima Zoom o tom druhom kuse. Sedí v hangáre a čaká čo bude. Nie sú peniaze a asi ani nebudú. Nikto do toho nechce investovať. Také veľké lietadlá proste netreba. Ani tá jedna Mrija nie je poriadne vyťažená. Airbus má pripravený projekt prestavby A-380 na nákladné s maximálnou vzletovou hmotnosťou 599t ale dodnes to nikto nekúpil. Prečo asi?
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:06 03.12.2021

      že by to bylo tím, že jde pouze o projekt? Ale přitom co se nyní děje v globální logistice dokáže takové letadlo vypomoci.

      že by to bylo tím, že jde pouze o projekt? Ale přitom co se nyní děje v globální logistice dokáže takové letadlo vypomoci.

     • Miroslav
      15:21 03.12.2021

      Keby bol o obrie lietadlo záujem, tak už dávno lieta náklady Airbus aj druhá Mrija. Stačí pozrieť do USAF ktorá zastaralú flotilu C-5 nahradila menším C-17 a do náhrady za C-5 sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Keby bol o obrie lietadlo záujem, tak už dávno lieta náklady Airbus aj druhá Mrija. Stačí pozrieť do USAF ktorá zastaralú flotilu C-5 nahradila menším C-17 a do náhrady za C-5 sa vôbec nehrnú.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:38 03.12.2021

      A380 měla problémy s únosností podlah, nebo tak nějak. Předělání by lezlo do peněz, což by to dál prodražilo.
      C-17 nahradila menší C-141, nikoliv větší C-5. Tu teď poměrně dost ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A380 měla problémy s únosností podlah, nebo tak nějak. Předělání by lezlo do peněz, což by to dál prodražilo.
      C-17 nahradila menší C-141, nikoliv větší C-5. Tu teď poměrně dost modernizovalo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:27 03.12.2021

      skelet: Pokiaľ viem, je certifikovaný na 599 ton (asi nie je náhoda, že to nie je 600). To je jedno. Nikto tak veľké nákladné lietadlo nechce.

      C-17 priamo nenahrádza C-5, to som ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet: Pokiaľ viem, je certifikovaný na 599 ton (asi nie je náhoda, že to nie je 600). To je jedno. Nikto tak veľké nákladné lietadlo nechce.

      C-17 priamo nenahrádza C-5, to som možno zle napísal. Myslel som to tak, že veľkosť C-17 je pre nich viac vyhovujúca.
      Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      17:12 03.12.2021

      Miroslav
      U A380 je navíc i nepraktický problém v podobě kabiny na spodním patře. B747, AN-128, C-5 takový problém nemají, tam je kokpit "v patře", proto mohou mít otevírací čumák. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      U A380 je navíc i nepraktický problém v podobě kabiny na spodním patře. B747, AN-128, C-5 takový problém nemají, tam je kokpit "v patře", proto mohou mít otevírací čumák. A380 by tedy mohla létat jen s paletami, žádný speciální náklad.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:45 03.12.2021

      B-747 bola tak navrhnutá aby sa dala prestavať na nákladné lietadlo. Preto má kabínu hore. Má to hneď 2 dôvody...

      1/ V tom čase keď ho projektovali sa ešte predpokladalo, že môže ...
      Zobrazit celý příspěvek

      B-747 bola tak navrhnutá aby sa dala prestavať na nákladné lietadlo. Preto má kabínu hore. Má to hneď 2 dôvody...

      1/ V tom čase keď ho projektovali sa ešte predpokladalo, že môže prísť éra nadzvukového dopravného letectva a tým by sa B-747 stal nezaujímavým (nestalo sa)

      2/ V prípade vojny so ZSSR by mali USA možnosť postaviť pomerne rýchlo veľkú flotilu veľkých nákladných lietadiel z pôvodne civilných strojov (ani to sa našťastie nestalo)
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:57 03.12.2021

      u té A380 byl problém hlavně s vnitřní nosností podlah. Prostě to v Airbusu v rámci optimalizace konstrukce nedomysleli (jinými slovy nedostatečné zadání)

      u té A380 byl problém hlavně s vnitřní nosností podlah. Prostě to v Airbusu v rámci optimalizace konstrukce nedomysleli (jinými slovy nedostatečné zadání)

     • SYN_
      21:00 03.12.2021

      Problém A380 jako civilního dvoupatráku je ten že objemově velké náklady tam kvůli "patru" které ho dělí horizontálně nedostanete... to je hlavní výhoda Mriji, ani tak ne nosnost ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Problém A380 jako civilního dvoupatráku je ten že objemově velké náklady tam kvůli "patru" které ho dělí horizontálně nedostanete... to je hlavní výhoda Mriji, ani tak ne nosnost jako největší dostupný průřez trupu (teď chvíli zapomeňme na různé Guppy)... Pokud vím vozí tím například největší proudové motory (třeba ty pro 777čku) pokud někde po světě uvázne s potřebou vyměnit motor (jako třeba v Ganderu a tak).
      Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:07 03.12.2021

   Někteří mají jasno a staví dlouhodobě prakticky nasaditelné síly.
   https://www.defence24.com/5-ne...

   Někteří mají jasno a staví dlouhodobě prakticky nasaditelné síly.
   https://www.defence24.com/5-ne...

   • Scotty
    15:49 03.12.2021

    No nás Američani s KC-130 "podrazili". Takže asi není moc velká ochota jednat s nimi znovu. Pokud od nich koupíme těch 40 F-35, tak potom věřím že nám na nějaké C130 cenu udělají.

    No nás Američani s KC-130 "podrazili". Takže asi není moc velká ochota jednat s nimi znovu. Pokud od nich koupíme těch 40 F-35, tak potom věřím že nám na nějaké C130 cenu udělají.

    • flanker.jirka
     19:30 03.12.2021

     Podrazili? Nebylo to náhodou o liknavosti při vyjednávání a o tom, že nepanovaly shody na dodělávané výbavě a o tom, že do toho někdo stále montoval exoty z LOM?

     Podrazili? Nebylo to náhodou o liknavosti při vyjednávání a o tom, že nepanovaly shody na dodělávané výbavě a o tom, že do toho někdo stále montoval exoty z LOM?

     • skelet
      19:43 03.12.2021

      dodělávané výbavě pro KC-130? Nová administrativa oproti té staré navýšila cenu.

      dodělávané výbavě pro KC-130? Nová administrativa oproti té staré navýšila cenu.

     • Scotty
      19:56 03.12.2021

      V USA se vyměnila administrativa a ta přehodnotila nabízenou cenu.

      V USA se vyměnila administrativa a ta přehodnotila nabízenou cenu.

     • flanker.jirka
      23:41 03.12.2021

      Scotty
      Inu spojenci, nebo pouze obchodníci?

      Scotty
      Inu spojenci, nebo pouze obchodníci?

     • Scotty
      00:15 04.12.2021

      Prodávající a zákazník. Nevidím na tom nic špatného. Oni chtěli víc a my jsme to nemohli/nechtěli dát. To je život.

      Prodávající a zákazník. Nevidím na tom nic špatného. Oni chtěli víc a my jsme to nemohli/nechtěli dát. To je život.

     • flanker.jirka
      09:28 04.12.2021

      Scotty
      Je to neseriozní jednání. Ale co už čekat od politiků :-) Na každý pád, je to škoda. C 130 jsou opravdu taktická letadla s možnosti operovat i z nouzových ploch.

      Scotty
      Je to neseriozní jednání. Ale co už čekat od politiků :-) Na každý pád, je to škoda. C 130 jsou opravdu taktická letadla s možnosti operovat i z nouzových ploch.

 • Rase
  12:15 03.12.2021

  Už několik let se mluví o tom, že jsou prioritou pozemní síly a tedy jejich modernizace. Přitom se kupují jen letadla - viz vrtulníky a dopraváky. Na nákup nových BVP a tanků se v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už několik let se mluví o tom, že jsou prioritou pozemní síly a tedy jejich modernizace. Přitom se kupují jen letadla - viz vrtulníky a dopraváky. Na nákup nových BVP a tanků se v reálu kašle...

  Na pár velkých dopraváků by se našlo dost peněz a tak není potřeba hned prodávat letiště. Stačí se mrknout, kolik neutracených miliardy se vraceli do státního rozpočtu.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:10 03.12.2021

   ... čí je to asi problém, když někomu trvá X let rozmyslet se kolik osob chce v roji a zda bude chtít osádkovou věž? :-)
   Už mohli mít BVP dávno ve výrobě, pokud by platilo, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ... čí je to asi problém, když někomu trvá X let rozmyslet se kolik osob chce v roji a zda bude chtít osádkovou věž? :-)
   Už mohli mít BVP dávno ve výrobě, pokud by platilo, proklamované heslo "jsme profesionálové, víme co chceme" :-)
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    15:06 03.12.2021

    Armáda to opravdu nezdržovala. Přišlí s jasnými požadavky a ty se nezměnily.

    Armáda to opravdu nezdržovala. Přišlí s jasnými požadavky a ty se nezměnily.

    • Jura99
     18:35 03.12.2021

     no, nezdrzovala. Co ty odlozene testy vozidel v terenu kvuli covidu? Nemohli se ucastnici otestovat nebo nasadit masky? Zhruba rok se nedelo nic ten rok ted chybel.

     no, nezdrzovala. Co ty odlozene testy vozidel v terenu kvuli covidu? Nemohli se ucastnici otestovat nebo nasadit masky? Zhruba rok se nedelo nic ten rok ted chybel.

     • Scotty
      19:31 03.12.2021

      To opravdu nezáleželo na vojácích.

      To opravdu nezáleželo na vojácích.

    • flanker.jirka
     19:36 03.12.2021

     Scotty
     Mám smysl pro humor, ale čekal bych, že když si v roce 2017 armáda ve Vyškově měla možnost vyzkoušet BVP, včetně Pumy, tak už tehdy jim mohli jasně říct, že nechtějí ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     Mám smysl pro humor, ale čekal bych, že když si v roce 2017 armáda ve Vyškově měla možnost vyzkoušet BVP, včetně Pumy, tak už tehdy jim mohli jasně říct, že nechtějí osádkovou věž a v roji 8 míst. Zkuste se podívat kolik vozidel mělo na testech v roce 2017 osádkové věže. Dávno už mohlo být rozhodnuto a podepsáno! Evidentně v tom roce moc jasno o požadavcích nebylo.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:37 03.12.2021

      Scotty
      Pardon, mělo tam být napsáno, že nechtějí bezosádkovou věž.

      Scotty
      Pardon, mělo tam být napsáno, že nechtějí bezosádkovou věž.

     • skelet
      19:51 03.12.2021

      proto se ty testy dělali, aby zjistili co jim sedí a co ne :))

      proto se ty testy dělali, aby zjistili co jim sedí a co ne :))

     • Scotty
      19:58 03.12.2021

      V roce 2017 nebylo ještě jasno ani o tom jestli nějaká nákup vůbec bude. Reálně na tom začal pracovat až Metnar.

      V roce 2017 nebylo ještě jasno ani o tom jestli nějaká nákup vůbec bude. Reálně na tom začal pracovat až Metnar.

     • flanker.jirka
      23:44 03.12.2021

      skelet
      V roce 2017 už AČR měla dost zkušenosti s Pandury, aby věděla, že chce osadkove věže.

      Scotty
      V 2017 byl počet a max suma známá.

      skelet
      V roce 2017 už AČR měla dost zkušenosti s Pandury, aby věděla, že chce osadkove věže.

      Scotty
      V 2017 byl počet a max suma známá.

     • Scotty
      00:17 04.12.2021

      Všechno se finalizovalo až v roce 2019. Do té doby to byli maximálně spekulace.

      Všechno se finalizovalo až v roce 2019. Do té doby to byli maximálně spekulace.

     • flanker.jirka
      09:30 04.12.2021

      Scotty
      Pokud se jednalo pouze o spekulace, pak se není čemu divit, že nic podepsaného není.

      Scotty
      Pokud se jednalo pouze o spekulace, pak se není čemu divit, že nic podepsaného není.

     • flanker.jirka
      09:34 04.12.2021

      Scotty
      Vím, že v ČR je téměř tabu zmiňovat případnou modernizaci BVP 2, chápu i to, proč to nikdo nechce. Ale za tu dobu, kdy AČR lavíruje nad pořízením nových BVP stihlo Finsko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Vím, že v ČR je téměř tabu zmiňovat případnou modernizaci BVP 2, chápu i to, proč to nikdo nechce. Ale za tu dobu, kdy AČR lavíruje nad pořízením nových BVP stihlo Finsko modernizovat své BMP 2 a prodloužit jim životnost minimálně do roku 2030. (samozřejmě, oni jsou v jiné situaci, mají CV 90 a spoustu další techniky k dispozici)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:02 04.12.2021

      Finsko zadne BVP2 nemodernizivalo. Provedlo update komunikace a vymenu kanonu se stejnymi vlastnostmi. To cele za par kacek.

      Finsko zadne BVP2 nemodernizivalo. Provedlo update komunikace a vymenu kanonu se stejnymi vlastnostmi. To cele za par kacek.

     • skelet
      15:54 04.12.2021

      Vzhledem k tomu, že mezi výběrem na BVP a Pandurem uplynulo skoro deset let, tak zkušenosti s Pandurem už byly a jsou vyčpělé.
      Takže vyzkoušeli, otestovali a řekli co chtějí.

      Vzhledem k tomu, že mezi výběrem na BVP a Pandurem uplynulo skoro deset let, tak zkušenosti s Pandurem už byly a jsou vyčpělé.
      Takže vyzkoušeli, otestovali a řekli co chtějí.

 • skelet
  12:03 03.12.2021

  - jediné co hovoří pro A330 je cena (použitých je na prodej dost), a to je tak vše. Její nákup v podstatě duplikuje program MRTT, kterého se účastníme. Takže vyhozené peníze.
  - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  - jediné co hovoří pro A330 je cena (použitých je na prodej dost), a to je tak vše. Její nákup v podstatě duplikuje program MRTT, kterého se účastníme. Takže vyhozené peníze.
  - prodej letiště Kbel je nesmysl. Vládní speciály musí mít svou základnu a neustálé přeskakování z Pardubic do Prahy by bylo hodně drahé. Plus tam mají základnu i vrtulníky. A v neposlední řadě s tím hned sousedí letecké muzeum.

  Pokud se něco takového uskuteční, tak jedině nákup vojenského nákladního letounu - KC-130T/J, C-130H-30/J-30 nebo KC-390.
  A400 je takový malý vlhký sen plánovačů.
  Skrýt celý příspěvek

  • kazd
   14:45 03.12.2021

   Můžete nám sdělit proč "Vládní speciály musí mít svou základnu a neustálé přeskakování z Pardubic do Prahy by bylo hodně drahé"
   A319 může být na naprostou většinu práce dislokováno ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Můžete nám sdělit proč "Vládní speciály musí mít svou základnu a neustálé přeskakování z Pardubic do Prahy by bylo hodně drahé"
   A319 může být na naprostou většinu práce dislokováno na Ruzyni (státní letiště provoz pro AČR zdarma ze zákona). Ruzyně je a v případě paralelení dráhy bude, dlouhodobě nevytížená (organizace porvozu je na míle vzdálená moderním letištím) nebo ve Vodochodech. "Vojenské využití" A 319 je minimální. Počet případných nutých vzletů/přistání při přesunu do Pardubic je naprosto marginální ve srovnání s vzlety a přistáními, které vykonává už te´d A319 ve Kbelích cvičně (takže náklady nula nula nic). Navíc veselé historky, kdy A319 není schopna 2 dny vzlétnout, protože ve Kbelích neí uklizeno a pořádné odmrazování tam nebylo nemusím připomínat. Amortizace potřebného vybavení ve Kbelích stojí víc než umístění A319 na Ryzyni.
   Argument, že AČR nemá v Praze jiný prostor je neskutečný blábol. Prostor na co? v případě krize může AČR prakticky vše, obsadit půl Ruzyně, Vodochody. Co jim ta chybí? ubytování, to ve Kbelích taky není. Casa nikdy politiky vozit ve větším měřítku nebude.
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    15:05 03.12.2021

    Letiště Ruzyně není státní, ale patří Letiště Praha, a. s. (viz.katastrální mapa).
    Můžete sem hodit onen zákon, který se bude týkat i akciovky (byť státní). Díky.
    Mít základnu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Letiště Ruzyně není státní, ale patří Letiště Praha, a. s. (viz.katastrální mapa).
    Můžete sem hodit onen zákon, který se bude týkat i akciovky (byť státní). Díky.
    Mít základnu VIP letky v Pardubicích smysl nedává, už s ohledem na flexibilitu.
    A i kdyby ano, tak kam by jste dal vrtulníky?
    a ten zbytek jste si mě s někým spletl, takže ten blábol přehlídnu.
    Skrýt celý příspěvek

    • MeV6
     15:41 03.12.2021

     Ten zbytek patřil mě.

     Ten zbytek patřil mě.

   • Scotty
    15:11 03.12.2021

    Pokud se letecká doprava jednou vrátí k normálu bude opět Ruzyně značně přetížené letiště. Není reálné tam cpát ještě armádní letadla dokud nebude postavena další dráha. Navíc by ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud se letecká doprava jednou vrátí k normálu bude opět Ruzyně značně přetížené letiště. Není reálné tam cpát ještě armádní letadla dokud nebude postavena další dráha. Navíc by to de-facto znamenalo že bude armáda platit zázemí v Pardubicích a na Ruzyni. Přičemž by se na obou místech muselo postavit. Všechny investice Které šli v posledních letech do Kbel by se naopak spláchly do záchodu.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     23:45 03.12.2021

     Pár A319 a bizjet to letiště určitě nepoloží.

     Pár A319 a bizjet to letiště určitě nepoloží.

    • Defence.Shield
     23:47 03.12.2021

     Máte pravdu v tom, že umísťovat armádní letadla na LP je zcela nereálné. Důvodů je celá řada, zmíním ten podle mého názoru rozhodující - nefungovala by spolupráce. LP je civilní ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Máte pravdu v tom, že umísťovat armádní letadla na LP je zcela nereálné. Důvodů je celá řada, zmíním ten podle mého názoru rozhodující - nefungovala by spolupráce. LP je civilní mezinárodní letiště vlastněné státem prostřednictvím min. financí, firma je komerčně orientovaná, musí plnit EASA, ICAO předpisy atd. a již stávající spolupráce s PČR respektive Ministersvem vnitra, která zde provozuje a přímo vlastní hangár D je taková jaká je. Terminál 3 vlastní MO. Za jednotlivá ministerstva si dosaďte politické strany, které se v čase mění...

     Další samostatnou kapitolou je to, že budování letištní infastruktury je náročný ze všech možných hledisek - odborně, technicky, projekčně, časově i organizačně. Většina zde diskutujících vůbec netuší jaké dopady by takovýto přesun měl...Ano spláchly by se peníze, předším na LP...
     Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:48 03.12.2021

    Před pandemií byla Ruzyně na hraně možností. Nevím tedy kde berete že byla nevytížená. Vládní letku od tam s radostí vystěhovali a teď ba se tam měla vracet? Pronajímat si tam ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Před pandemií byla Ruzyně na hraně možností. Nevím tedy kde berete že byla nevytížená. Vládní letku od tam s radostí vystěhovali a teď ba se tam měla vracet? Pronajímat si tam zázemí nebo ho rovnou postavit? To by bylo super ekonomické. Také dnes politici méně létají proto víc cvičných letů, ale bude to takhle navždy? Jistě ne.
    Skrýt celý příspěvek

    • Defence.Shield
     23:56 03.12.2021

     Spíš bych dovolil já zeptat, kde proč by dle Vašeho názoru mělo bý LP v předkovidové době na "hraně možností". V jakém ohledu? Z hlediska kapacity dráhového systému? Z hlediska ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Spíš bych dovolil já zeptat, kde proč by dle Vašeho názoru mělo bý LP v předkovidové době na "hraně možností". V jakém ohledu? Z hlediska kapacity dráhového systému? Z hlediska terminálové kapacity? Z hlediska hodinové kapacity RWY?

     S tou hodinovou kapacitou RWY v sezóně během špiček by se dalo souhlasit, ale jinak ne
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:25 04.12.2021

      Samozřejmě se bavíme o vytížení v maximu kdy současné dráhy přestávaly stačit. Samotný pohyb cestujících je pro stěhování vládní letky nepodstatný.

      Samozřejmě se bavíme o vytížení v maximu kdy současné dráhy přestávaly stačit. Samotný pohyb cestujících je pro stěhování vládní letky nepodstatný.

    • Defence.Shield
     22:52 05.12.2021

     Nezlobte se, ale evidentně vůbec netušíte... Z RWY 06/24 a RWY 12/30 je v provozu vždy právě jedna. Nárust pohybů ve směru 24 je částečně možný vybudováním RET Y, který by byl ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nezlobte se, ale evidentně vůbec netušíte... Z RWY 06/24 a RWY 12/30 je v provozu vždy právě jedna. Nárust pohybů ve směru 24 je částečně možný vybudováním RET Y, který by byl umístěn pro letadla typu medjets v ideální vzdálenost od THR 24R. Stavebním oddělením RWY 06/24 a RWY 12/30 by bylo možné obě RWY využívat současně pro všechny možné kombinace směrů, by´t by na sobě byly obě RWY podmínečně provozně závislé.

     Pohyb cestujících je něco jiného, než terminálová kapacita o které jsem hovořil.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:30 05.12.2021

      A co jako? Je plánovaná plnohodnotná paralelní dráha s 06/24 a zrušení 12/30. Takže nechápu co tu píšete za blbosti. To že je dnes v provozu vždy jen jedna dráha je pro mě opravdu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A co jako? Je plánovaná plnohodnotná paralelní dráha s 06/24 a zrušení 12/30. Takže nechápu co tu píšete za blbosti. To že je dnes v provozu vždy jen jedna dráha je pro mě opravdu šokující informace.... Že by se právě proto měla postavit ta nová dráha?
      Skrýt celý příspěvek

     • Defence.Shield
      11:11 06.12.2021

      To jestli jsem Vás šokoval mě mrzí a omlouvám se pokud jste utrpěl nějakou zdravotní újmu, ale blbosti tu píšete leda tak vy - "současné dráhy přestávaly stačit, LP bylo v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To jestli jsem Vás šokoval mě mrzí a omlouvám se pokud jste utrpěl nějakou zdravotní újmu, ale blbosti tu píšete leda tak vy - "současné dráhy přestávaly stačit, LP bylo v předkovidové době na hraně možností". Na rozdíl od Vás vím o čem mluvím - říkám, že ani nejsou využívány ani obě RWY, rozvoj LP je samozřejmě možný (byť neoptimální cestou) i bez pRWY.

      Přesun vládní letky na LP a zrušení Kbel, teoretická diskuse, kdy ani není jasné by mohl vypadat rozvoj infrastruktury v areálu jih LP. Kam jinam to asi chcete přesouvat? Výstavba pRWY nejdříve po 2030+, takže v 1/2 příští dekády by se mohlo začít uvažovat o nějakém přesunu. Mně to tedy moc reálné nepřijde.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:15 06.12.2021

      Když se ty dráhy kříží tak asi není překvapení že nejsou vyžívány současně. Proto se má postavit nová dráha. Hlavně že tu další ví o čem mluví.

      Když se ty dráhy kříží tak asi není překvapení že nejsou vyžívány současně. Proto se má postavit nová dráha. Hlavně že tu další ví o čem mluví.

 • toustr
  12:03 03.12.2021

  Dobré by také bylo zmínit, že oba deriváty A330-200, tedy A330 MRTT a A330-200f se vyrábí ze sériových letounů, takže implementace nákladních vrat do verze MRTT by měla být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobré by také bylo zmínit, že oba deriváty A330-200, tedy A330 MRTT a A330-200f se vyrábí ze sériových letounů, takže implementace nákladních vrat do verze MRTT by měla být naprosto jednoduchá a jak ráhno, tak vrata se mohou přidat kdykoliv během životního cyklu letounu. A330 bude ještě dlouhou dobu velmi výhodná na údržbu, protože jich po světě létají stovky a navíc jsou konstrukčně podobné i A340 (třeba křídla by měla být totožná). Navíc by A330 mohla být dislokována na Ruzyni, kde donedávna ČSA provozovala A330-300 zapůjčenou od Korean Air (s údržbou má na Ruzyni zkušenost hlavně Czech Airlines Technics).
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   12:07 03.12.2021

   a platit poplatky v Ruzyni, když by stejně lítala do Pardubic? :)

   a platit poplatky v Ruzyni, když by stejně lítala do Pardubic? :)

   • toustr
    12:21 03.12.2021

    Může to být jen dočasné řešení, než se postaví v Pardubicích hangáry apod. Pokud si ale pamatuji, tak letiště Praha je provozováno státní firmou, takže by se jen přelévaly peníze. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Může to být jen dočasné řešení, než se postaví v Pardubicích hangáry apod. Pokud si ale pamatuji, tak letiště Praha je provozováno státní firmou, takže by se jen přelévaly peníze. Každopádně pro provoz A330 naší armádou je výhoda domácího servisu. Navíc by se také tímto nákupem mohla vyřešit otázka dálkové dopravy delegací (viz. A330 MRTT u RAF) nebo při nákupu F-16/35 i nácvik tankování za letu (při implementaci ráhna), čímž bychom už nemuseli sdílet evropské MRTT.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     12:43 03.12.2021

     jenže by se odlévaly peníze z rozpočtu MO do rozpočtu MD nebo komu Ruzyně patří :)
     Servis pro Airbusy A330 se v ČR provádí v Mošnově.
     Vzhledem k existenci MRTT ta A330 nedává ...
     Zobrazit celý příspěvek

     jenže by se odlévaly peníze z rozpočtu MO do rozpočtu MD nebo komu Ruzyně patří :)
     Servis pro Airbusy A330 se v ČR provádí v Mošnově.
     Vzhledem k existenci MRTT ta A330 nedává takový smysl jak to vypadá. Je prostě jen levně k mání, ale? Vleze se do ní Iveco LMV, náklaďák? LMV možná, náklaďák ne.. takže pro přepravu bychom si zas museli něco pronajmout.
     A330 nemůže přistát všude, potřebuje celkem velké letiště.. prostě a jednoduše vyhozené peníze.
     Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      14:13 03.12.2021

      Já s tím souhlasím, A330 není nejvhodnější. Za mě by bylo dobré nakoupit 2x C-130J (případně její prodlouženou verzi), pro potřeby armády ideál, navíc nedávno proběhla na Herculesy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Já s tím souhlasím, A330 není nejvhodnější. Za mě by bylo dobré nakoupit 2x C-130J (případně její prodlouženou verzi), pro potřeby armády ideál, navíc nedávno proběhla na Herculesy certifikace českých padáků. Pokud by ale armáda požadovala co nejrychlejší doručení strojů, asi bych se poohlédnul do Německa na jejich přebytečné A400... je to větší stroj, ale zase ne nějaký obr jako C-17. Jenže si myslím, že nákup olétané A330 nevyjde o moc dráž než nákup nových C-130... to bude možná ta motivace armády ho koupit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:34 03.12.2021

      Přiměl bych kde se provádí servis A-319... To že u nás existuje opravce nehraje v podstatě žádnou roli.

      Přiměl bych kde se provádí servis A-319... To že u nás existuje opravce nehraje v podstatě žádnou roli.

 • Nesher
  11:54 03.12.2021

  No vzhledem k tomu, že tu minulý týden dělal Embraer s podporou Aera prezentaci KC 390 pro představitele MO a VS, tak bych řekl, že se situace začíná hýbat a A 330 je pouze jedním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No vzhledem k tomu, že tu minulý týden dělal Embraer s podporou Aera prezentaci KC 390 pro představitele MO a VS, tak bych řekl, že se situace začíná hýbat a A 330 je pouze jedním a nikoliv jediným řešením.
  Právě KC 390 bych považoval za ideální, kapacita prakticky shodná s C 130, částečně vyráběné v ČR, Aero bez problémů zvládne údržbu ( i pro Maďary), v NATO již zavedené a ještě k tomu nabízí i kapacitu pro vzdušné tankování.
  Pokud bychom jednali rychle, je možnost vyjednat rozumné podmínky tím, že převezme objednávku brazilského letectva, které s ohledem na nedostatek peněz výrazně snížilo objednávku.
  Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   12:54 03.12.2021

   Mě by také přišel jako lepší varianta. Je sice menší a zvládne převoz pouze jednoho v našem případě panduru, ale měl by mít lepší provozní náklady, má vyšší rychlost, totožné ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mě by také přišel jako lepší varianta. Je sice menší a zvládne převoz pouze jednoho v našem případě panduru, ale měl by mít lepší provozní náklady, má vyšší rychlost, totožné maximální dolety (s ohledem na náklad) a hlavně stojí citelně méně. Portugalsko zaplatilo za jedno (objednávka na 5ks) 186 mil USD se servisem a simulátorem na 12 let. Zatímco Jižní Afriku vycházela se zázemím 308mil USD za kus u A400M (zakázka zrušena v důsledku nárůstu ceny a zdržením). Nebo Malajsie zaplatila za servis a 4ks A400M zhruba 270mil USD. Tady byla každopádně zásadní chyba nakupovat další CASY. Tři 390 by udělaly více práce a byly mnohem univerzálnější.
   Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    13:02 03.12.2021

    Souhlas, navíc na rozdíl od A 330 je to skutečně víceúčelové letadlo, kromě přepravy osob umožňuje převoz třeba toho Pandura, shození vysadkářů, tankování, přistane skoro ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Souhlas, navíc na rozdíl od A 330 je to skutečně víceúčelové letadlo, kromě přepravy osob umožňuje převoz třeba toho Pandura, shození vysadkářů, tankování, přistane skoro všude.
    Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:18 03.12.2021

   Nesher
   Nevidím to moc optimisticky, v nedávné minulosti se v ČR produkovaly komponenty na C 27J Spartan, ani se nebral v úvahu při nákupu. Vyráběly se komponenty pro UH 60, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nesher
   Nevidím to moc optimisticky, v nedávné minulosti se v ČR produkovaly komponenty na C 27J Spartan, ani se nebral v úvahu při nákupu. Vyráběly se komponenty pro UH 60, nekoupily se.
   Z toho mi "českou" logikou vychází nižší pravděpodobnost toho, že se KC 390 koupí.
   Raději bych tu viděl větší počet nových a olétanýh C 130 na které existuje po světě logistika. Stejně se absolutní většina pořizované techniky podřizuje na možnost přepravy právě v C 130 Herkules.
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    15:06 03.12.2021

    UH-60 se zde přestaly vyrábět před kontraktem na vrtulníky. Takže tento argument kulhá.

    UH-60 se zde přestaly vyrábět před kontraktem na vrtulníky. Takže tento argument kulhá.

    • flanker.jirka
     19:38 03.12.2021

     Proto se amíkům nákup usnadnil a odpadla nežádoucí konkurence z Polska a Itálie. :-)

     Proto se amíkům nákup usnadnil a odpadla nežádoucí konkurence z Polska a Itálie. :-)

     • Nesher
      19:56 03.12.2021

      Konkurence z Itálie je vhodná max. pro náhradu W3A u SAR a převozu vyšších důstojníků.
      Konkurence z PL od americké firmy je vhodná pro státy, které se nedostanou k US originálu. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Konkurence z Itálie je vhodná max. pro náhradu W3A u SAR a převozu vyšších důstojníků.
      Konkurence z PL od americké firmy je vhodná pro státy, které se nedostanou k US originálu. Protože UH 60M a S 70i není to samé.
      Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     19:55 03.12.2021

     přičemž Italové u nás vyráběli stejné kulové jako ti Amíci ;)

     přičemž Italové u nás vyráběli stejné kulové jako ti Amíci ;)

   • Nesher
    15:51 03.12.2021

    Spartan je vhodný pro letectva, která nemají větší ambice. Akvizičně i provozně je dražší než C 295, přitom nabízí jen o málo víc.
    Vzhledem k tomu, že se od počátku počítalo s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Spartan je vhodný pro letectva, která nemají větší ambice. Akvizičně i provozně je dražší než C 295, přitom nabízí jen o málo víc.
    Vzhledem k tomu, že se od počátku počítalo s nákupem většího letadla, tak kombinace C 295 s větším letadlem je ideální.
    Olétaný C 130 je řešení na pár let, navíc provozně drahé.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:40 03.12.2021

     Nesher
     Jaké ambice má AČR, když od pořízení C 295 uplynulo 12 let a nikde nic většího nemá?
     Za mně, logisticky mít tandem C 27J a C 130J by bylo ideální.
     Rozdíl v nákladech mezi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nesher
     Jaké ambice má AČR, když od pořízení C 295 uplynulo 12 let a nikde nic většího nemá?
     Za mně, logisticky mít tandem C 27J a C 130J by bylo ideální.
     Rozdíl v nákladech mezi C 27J a C 295 není závratný.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:54 03.12.2021

      o nákupu středního nákladního letounu hovořil už Stropnický, který to chtěl smáznout třetím A319. Takže to máme rok 2004, 2009, rok 2014 a rok 2021. Jinými slovy hlasitě se o tom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      o nákupu středního nákladního letounu hovořil už Stropnický, který to chtěl smáznout třetím A319. Takže to máme rok 2004, 2009, rok 2014 a rok 2021. Jinými slovy hlasitě se o tom mluví poměrně často ;)
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:58 03.12.2021

      Naopak je značný, ostatně i díky tomu C 295 výrazně vede v prodejích. A proč to nemá? Protože nebyla,politická vůle dát na to peníze.

      Naopak je značný, ostatně i díky tomu C 295 výrazně vede v prodejích. A proč to nemá? Protože nebyla,politická vůle dát na to peníze.

 • Jura99
  11:52 03.12.2021

  do jisté míry to je příprava na minulou válku, protože Afghánistán se nemusí příštích 20let opakovat a i kdyby se opakoval, s dopravou pouze osob by si ČR opět poradila. Nicméně o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  do jisté míry to je příprava na minulou válku, protože Afghánistán se nemusí příštích 20let opakovat a i kdyby se opakoval, s dopravou pouze osob by si ČR opět poradila. Nicméně o transportním letadle se schopností dopravovat rozměrnější náklad se už nějakou dobu diskutuje, pořízení A330 neřeší dopravu techniky, to bych v úvahách opustil. Jako favorit vychází KC-390. Prodej letiště Kbely je lákavý nápad jedině pro developery. Opustit toto území v Praze znamená už nikdy podobné nemít šanci získat. I malé letiště s přilehlým kasárenským areálem má svou hodnotu, AČR se má spíš zvětšovat než zmenšovat.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:44 03.12.2021

   To je omyl, tedy to, že je to příprava na minulou válku. Problém v Afghánistánu nebyla evakuace AČR, ta proběhla zcela v klidu za použití najmutych strategických transportních ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je omyl, tedy to, že je to příprava na minulou válku. Problém v Afghánistánu nebyla evakuace AČR, ta proběhla zcela v klidu za použití najmutych strategických transportních letadel (což je kategorie zcela mimo možnosti VS), ale to, že se zhroutil stát a bylo nutné evakuovat české občany a jejich domácí pomocníky. Což je situace, která se může kdykoliv opakovat. A pak se musí jednat v řádu hodin. Spojenci sice mohou pomoci, ale nejdřív se budou starat o své lidi. Takže VS potřebují nějakou větší kapacitu s delším doletem. Nicméně A 330 není to o čem by se mělo uvažovat, ideál je KC 390.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:06 03.12.2021

    jediná výhoda A330 vůči A319 je dolet+kapacita. Oba problémy řešitelné jsou i s A319 při dopravě osob (nikoliv nákladu). Některé státy evakuovaly lidi z Afghánistánu leteckým ...
    Zobrazit celý příspěvek

    jediná výhoda A330 vůči A319 je dolet+kapacita. Oba problémy řešitelné jsou i s A319 při dopravě osob (nikoliv nákladu). Některé státy evakuovaly lidi z Afghánistánu leteckým minimostem do nejbližší bezpečné destinace, např. do Baku, takže i tak se dá, že z této bezpečné destinace už není takový spěch. Doprava nákladu na paletách a doprava techniky je věc jiná, tam ale pomůže A330 jen zčásti. Např. respirátory z CN by odvézt bez mezipřistání a ve velkém objemu na rozdíl A319 uměl, vysadit výsadkáře na padácích nebo odvézt nějaká auta už nikoliv. Takže nákup A330 toho moc neřeší. Určitě vybírat ze čtveřice KC-390, C-130, C-2, A400M
    Skrýt celý příspěvek

    • MeV6
     13:39 03.12.2021

     Problém je, že k takovému minimostu musíte mít povolení toho sousedního státu. S érem kategorie A330 to můžete vzít rovnou.
     Přesto i já jsem spíše příznivcem KC390 v počtu 3-4 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Problém je, že k takovému minimostu musíte mít povolení toho sousedního státu. S érem kategorie A330 to můžete vzít rovnou.
     Přesto i já jsem spíše příznivcem KC390 v počtu 3-4 kusů.
     Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:10 03.12.2021

    Nesher
    Proč KC 390, proč ne raději C 130, které jsou jinde ve světě v hojném počtu logisticky zabezpečitelné?

    Nesher
    Proč KC 390, proč ne raději C 130, které jsou jinde ve světě v hojném počtu logisticky zabezpečitelné?

    • Nesher
     15:57 03.12.2021

     Protože je levnější než C 130J, jak provozně, tak akvizičně. Protože se, narozdíl od Herculese částečně vyrábí u nás a protože budeme schopni dělat údržbu doma, což u C 130J ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Protože je levnější než C 130J, jak provozně, tak akvizičně. Protože se, narozdíl od Herculese částečně vyrábí u nás a protože budeme schopni dělat údržbu doma, což u C 130J neplatí. Tedy se část nákladů zase vrátí zpět. Výkony jsou +- stejné, a to, že nám C 130 opraví všude je spíš psrudoargument, jednak to není všude, dále údržbu bude tak jako tak dělat jedno vybrané středisko a když s tím dokážou žít Portugalci a Maďaři, tak to dokážeme též.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:42 03.12.2021

      Ještě ty letadla ani nemají a už víte, že s tím dokáží žít? :-) Vždyť je to jenom o tom, že portugalci na KC 390 participují a maďaři dnes vlastní Aero.

      Ještě ty letadla ani nemají a už víte, že s tím dokáží žít? :-) Vždyť je to jenom o tom, že portugalci na KC 390 participují a maďaři dnes vlastní Aero.

     • Nesher
      20:03 03.12.2021

      Flanker
      Portugalci na tom participují a Maďaři vlastní Aero. Takže jsou na tom jako my, Aero není v Szegedu, ale v Odolena vodě.
      Ano, dokáží s tím žít protože ten servis se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Portugalci na tom participují a Maďaři vlastní Aero. Takže jsou na tom jako my, Aero není v Szegedu, ale v Odolena vodě.
      Ano, dokáží s tím žít protože ten servis se bude dělat v Portugalsku a ne v UK nebo kde se servírují evropské C 130.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:50 03.12.2021

      Aero pořád spoluvlastní Omnipol.

      Aero pořád spoluvlastní Omnipol.

     • flanker.jirka
      09:38 04.12.2021

      Scotty
      Snad se postoje k Omnipolu u nové vlády trochu změní, zemanobabišova vláda jela vše přes CSG.

      Scotty
      Snad se postoje k Omnipolu u nové vlády trochu změní, zemanobabišova vláda jela vše přes CSG.

     • Scotty
      12:55 04.12.2021

      I Omnipol pár zakázek dostal.

      I Omnipol pár zakázek dostal.

     • skelet
      15:56 04.12.2021

      CSG prakticky ovládá zbrojní segment u nás, takže logicky ukousne největší krajíc. Jinak tyto společnosti jsou zadobře se všemy politickými stranami. Nebo se aspoň snaží.

      CSG prakticky ovládá zbrojní segment u nás, takže logicky ukousne největší krajíc. Jinak tyto společnosti jsou zadobře se všemy politickými stranami. Nebo se aspoň snaží.

 • JP--
  11:44 03.12.2021

  Kbely se měly zrušit už dávno a dopraváky buď přestěhovat "starou Ruzyň nebo do Pardubic" to určitě souhlas, v Kbelích nechat akorát muzeum a zbytek prodat.

  A330 nekupovat, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kbely se měly zrušit už dávno a dopraváky buď přestěhovat "starou Ruzyň nebo do Pardubic" to určitě souhlas, v Kbelích nechat akorát muzeum a zbytek prodat.

  A330 nekupovat, dokoupit hodiny stačí. A400 je overkill a nemá moc dobrou pověst, buď 2x C-390 nebo 2x C-130J. Nic jiného jako japonce nebo tak něco neřešit.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:53 03.12.2021

   dokoupení hodin je k ničemu. Když k něčemu dojde, letadlo budou chtít všichni.

   dokoupení hodin je k ničemu. Když k něčemu dojde, letadlo budou chtít všichni.

 • petres
  11:36 03.12.2021

  Myslím si lépe než čistě dopravní pro přepravu osob nebo kombinovný MRTT A-330, by posloužil transportní letoun (včetně možnosti provizorní zástavby sedaček). A zde se nabízí mimo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si lépe než čistě dopravní pro přepravu osob nebo kombinovný MRTT A-330, by posloužil transportní letoun (včetně možnosti provizorní zástavby sedaček). A zde se nabízí mimo zmiňovaného A-400 i japonský C-2, který není určený jenom pro vlastní japonské potřeby. Proti A-400, který se potýká s problémy vypadá nadějněji, pravda zatím není vyrobeno mnoho kusů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sabuk
  11:32 03.12.2021

  Za současné situace je cokoli jiného něž drobné navýšení hodin MRTT plýtvání penězi.
  Až nakoupíme F35, samohybné minomety a přezbrojime 7.brigádu, pak se může začít uvažovat nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za současné situace je cokoli jiného něž drobné navýšení hodin MRTT plýtvání penězi.
  Až nakoupíme F35, samohybné minomety a přezbrojime 7.brigádu, pak se může začít uvažovat nad středním dopravním letounem.
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   11:58 03.12.2021

   "Až nakoupíme F35, samohybné minomety a přezbrojime 7.brigádu, pak..."
   Pak bude pomalu na case resit cim nahradit tricetilete CASA a ne resit o tridu vetsi stroj.

   "Až nakoupíme F35, samohybné minomety a přezbrojime 7.brigádu, pak..."
   Pak bude pomalu na case resit cim nahradit tricetilete CASA a ne resit o tridu vetsi stroj.

  • CerVus
   12:56 03.12.2021

   F35... ale jako vtip to je povedené.

   F35... ale jako vtip to je povedené.

   • Jura99
    13:10 03.12.2021

    F-35A není vtip ale celkem horký kandidát.

    F-35A není vtip ale celkem horký kandidát.

    • CerVus
     14:09 03.12.2021

     No největším kandidátem jsou stále Gripeny toho času stojící v Čáslavi. Potom při troše tlaků na navýšení rozpočtu ze strany USA nějaké ty F-16 (a to dost možná i olétané) a pak až ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No největším kandidátem jsou stále Gripeny toho času stojící v Čáslavi. Potom při troše tlaků na navýšení rozpočtu ze strany USA nějaké ty F-16 (a to dost možná i olétané) a pak až někde daleko za dravou konkurenci z Francie nastanou sny o provozně nejdražší stíhačce.
     Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      14:22 03.12.2021

      "o provozně nejdražší stíhačce"
      A co budou Gripeny za pár let, až se začnou vyřazovat a nahrazovat novou verzí/jinými stroji?

      "o provozně nejdražší stíhačce"
      A co budou Gripeny za pár let, až se začnou vyřazovat a nahrazovat novou verzí/jinými stroji?

    • liberal shark
     11:05 06.12.2021

     Myslím, že reálně se bude rozhodovat mezi Gripenem NG a F-16 blok 70/72, a to jsem nehorázný optimista.

     Myslím, že reálně se bude rozhodovat mezi Gripenem NG a F-16 blok 70/72, a to jsem nehorázný optimista.

     • Jura99
      17:02 06.12.2021

      co je optimistického na víře ve výhru outsiderů ?

      co je optimistického na víře ve výhru outsiderů ?