Nákup rakouských stíhaček Eurofighter provází podezření z korupce

Rakouský Eurofighter
Rakouská stíhačka Eurofighter / Wikipedia

Stín korupce neleží jen nad nákupem českých stíhaček JAS-39 Gripen, ale i nad nákupem stíhaček Eurofighter pro rakouské vojenské letectvo. Pokud se podezření z nekalých praktik potvrdí, situace může dojít až tak daleko, že Rakousko smlouvu na nákup Eurofighterů vypoví.

Rakouská policie odkrývá korupční chobotnici

Rakouska prokuratura provádí vyšetřování v nákupu 15 stíhaček Eurofighter od evropského konsorcia EADS. V případě, že se uplácení úředníků a politiků odpovědných za rozhodování o zakázce potvrdí, firmě nehrozí jen zrušení celého obchodu a mezinárodní ostuda, ale podle smlouvy také miliardová pokuta ze strany Rakouska.

Podle rakouských vyšetřovatelů měly úplatky dosahovat výše až 113,5 miliónů Euro, navíc mělo docházet také v souvislosti s touto částkou i k praní špinavých peněz. Peníze určené k úplatkům měly být uložený na účtech fiktivních firem v daňových rájích a později využity jako "všimné" pro rakouské politiky a úředníky.

Minulou středu policie, v souvislosti s rakouským korupčním skandálem, udělala razii ve třinácti pobočkách firmy EADS v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Navíc provedla domácí prohlídky u osob spojených s projektem Eurofighter pro rakouskou armádu. Domovní prohlídka byla provedená také u finančníka Franka Waltera, jehož firma COMCO, sídlící v daňovém ráji na ostrově Man, měla poskytnout část peněz určených na úplatky.

Jedná se navíc už o druhý korupční skandál v souvislosti s nákupem rakouských Eurofighterů. Již v roce 2002 plánovalo Rakousko nakoupit 18 evropských stíhaček Eurofighter a i tehdy se objevilo podezření z nekalých finančních praktik. 

Klíčovou roli tehdy zahrál Petr Pilz, člen Strany zelených, který se zapříčinil o vznik speciální vyšetřovací komise. V roce 2007 však došlo k rozpuštění komise, bez konkrétního výsledku. Jediným jejím "úspěchem" bylo snížení počtu pořizovaných stíhaček Eurofighter z původních 18 kusů na současných 15 letadel.

Italská větev a nekalé praktiky evropských firem

V roce 2011 italská policie zatkla Gianfranca Landa, vlastníka investičního fondu slibující velké výnosy. Ten zpronevěřil 300 miliónů Euro, které jeho fondu svěřily známé celebrity italské televize a sportu. Velká část této částky údajně pocházela také od kalábrijské mafie.

Podle Piltza, jenž se aktivně zajímá i o současný korupční skandál, Landa z obavy o svůj život sice nesvědčil proti mafii, ale přiznal se k založení konsorcia Vector Aerospace LLP se sídlem v Londýně, které mělo pracovat ve prospěch velkých německých korporací.

Landa měl prozradit také jména dvou vídeňských obchodníků se zbraněmi Waltera S. a Alfreda P., kteří pracovali ve prospěch Vector Aerospace a měli zprostředkovat kontakty na rakouské politiky a úředníky.

Vyšetřování rovněž dovedlo polici do dalších podezřelých firem, mimo jiné do Incuco Capital Markets Greenweel & Co Ltd. nebo Crossco Aerospace. Všechny jmenované firmy nemají své vlastní fyzické sídlo, jen adresu poštovní schránky a číslo účtu.

Zdá se, že pachuť korupce kolem nákupu českých stíhaček JAS-39 Gripen není v Evropě jediná. Kromě konsorcia EADS je z rozsáhlé korupce podezřelé také konsorcium BAE Systems, jenž je jedním z největších akcionářů ve švédské zbrojovce SAAB AB jakožto výrobce stíhaček JAS-39 Gripen.

BAE Systems musel zaplatit, v rámci mimosoudního vyrovnání, pokutu 400 miliónů dolarů americkému ministerstvu spravedlnosti a 46,9 miliónů dolarů britské justici za „účetní nesrovnalosti“, v souvislosti se získáváním kontraktů v České republice, Tanzanii, Rumunsku a Jižní Africe.

V našem výčtu evropských firem podezřelých z korupce nesmíme zapomenout ani na italskou leteckou společnost Finmeccanica, jež je obviněná z nekalých obchodních praktik v Brazílii, Rusku, Panamě, Indonésii a Indii.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakouské letectvo: Nebe střeží Eurofightery, jinak v útlumu

Letectvo našeho jižního souseda patří v středoevropském regionu dlouhodobě k nejslabším, co se týče ...

Eurofightery střeží klidné nebe nad Londýnem

Zatímco v Londýně probíhají Letní olympijské hry, klid na londýnském nebi střeží nadzvukové letouny ...

Potvrzeno! Švýcarsko nakupuje stíhačky JAS 39 Gripen

Švédský vojenský průmysl může slavit další úspěch. Po České republice, Maďarsku, Jihoafrické ...

Švédské letectvo žádá až 80 Gripenů nové generace

Švédské letectvo žádá prostřednictvím vlády parlament o schválení nákupu 60 – 80 nových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Nicolaj
  18:15 17.11.2012

  Koupce není zdaleka jen u nás, to se ví dávno, přesto to pořád nepřestává lidi udivovat :-D

  Koupce není zdaleka jen u nás, to se ví dávno, přesto to pořád nepřestává lidi udivovat :-D

 • Jirka
  21:55 16.11.2012

  Nic nového už v roce 2007 se přišlo na 87 000 EUR pro firmu řízenou manželkou generálem Erichem Wolfem - tehdejší velitel vzdušných sil rakouské republiky, najdete to ...Zobrazit celý příspěvek

  Nic nového už v roce 2007 se přišlo na 87 000 EUR pro firmu řízenou manželkou generálem Erichem Wolfem - tehdejší velitel vzdušných sil rakouské republiky, najdete to zde:
  http://www.viennareview.net/ne...
  Ostatně ohledně "tradice" korupce v Rakousku vypověděl velice přehledně v rozhovoru nynější ministr zahraničí a kandidát na prezidenta, pan Schwarzenberg, zmiňuje tam dokonce i konkrétní procenta - zbývá jediné a to prásknout taky sazby co se berou u nás :-D ....danou odpověď naleznete téměř u konce rozhovoru na tomto odkazu:
  http://www.top09.cz/co-delame/...

  a o tom, že "berou" prakticky všichni svědčí i to, že konsorcium firem prodávající Typhoony uplácela i v bohaté Saudské Arábii, dokonce to došlo tak daleko, že poslanec v britském parlamentu lobboval za to aby se zastavilo vyšetřování těchto transakcíSkrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:44 16.11.2012

  Dobrý den, je to tak. Slovo "chystané" do článku nepatří. Každopádně platí, že Rakušané uvažují o zrušení smlouvy na nákup stíhaček Eurofighter, pokud se podezření z korupce ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, je to tak. Slovo "chystané" do článku nepatří. Každopádně platí, že Rakušané uvažují o zrušení smlouvy na nákup stíhaček Eurofighter, pokud se podezření z korupce prokáže. Otázka je, jaké to bude mít důsledky.Skrýt celý příspěvek

 • jakub mares
  16:27 16.11.2012

  Ja myslel ze uz ty stihacky maj a provozujou, ne ze chystaj nakub..

  Ja myslel ze uz ty stihacky maj a provozujou, ne ze chystaj nakub..

Načítám diskuzi...