Nákupy za miliardy. Austrálie se připraví na vojenský střet s Čínou

-
9. 7. 2020
-
118 komentářů
-
Jan Grohmann
Dne 1. července 2020 australská vláda schválila klíčové strategické dokumenty Strategická aktualizace obrany (2020 Defence Strategic Update) a Strukturální plán sil 2020 (2020 Force Structure Plan). Canberra hodlá na základě přijatých dokumentů v této dekádě utratit za obranu 397 miliard amerických dolarů (9,5 bilionu Kč). Peníze umožní australským ozbrojeným silám připravit se na očekávaný střet s čínskou armádou.
Uprostřed globální soutěže o dominanci
V současné době neustále roste napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Ať jsou Spojené státy nyní na první pohled rozhádané, republikáni i demokraté pochopili, že střet s Čínou je nevyhnutelný. V tom jsou Spojené státy ve shodě. Na druhé straně se Čína rozhodla výzvu přijmout.
Hraje se jednoduše o to, kde bude světovým politickým, technologickým a hospodářským hegemonem. Lapidárně řečeno ‒ kdo nastaví pravidla hry a kdo získá dominantní kontrolu nad rozdělováním zdrojů, nad dodavatelskými řetězci a na světovém podílu práce. Poražený(í) ztratí vliv a stanou se politicky, hospodářsky a technologicky závislí na vítězi(ích).
Podle polského geopolitického analytika Jacka Bartosiaka v Číně již neplatí strategická doktrína „nenápadnosti“ Teng Siao-pinga, podle které se má Čína chovat nenápadně, pokorně, neprovokovat Spojené státy, předstírat slabost, rozvíjet se a v tichosti se připravovat na nevyhnutelný střet se Spojenými státy. Je sice otázkou, zda Čína „neztratila nervy“ a neodhalila své karty příliš brzy, ale v každém případě Čína se nezpochybnitelně připravuje na přímý (a to i možný vojenský) střet se Spojenými státy.
Čínský hospodářský (a lidský) potenciál je větší, než Spojených států. A Američané to ví. Washington také chápe, že pozice Spojených států se nebude zlepšovat, ale jenom zhoršovat. Marek Budzisz, polský historik, analytik a ministerský poradce, varoval, že ve Spojených státech sílí hlasy, že pokud má dojít ke střetu s Čínou, bude lepší, pokud se tak stane, co nejdříve. Tohle je konsensus amerických elit, bez ohledu na to, zda jsou demokraté nebo republikáni. Na druhou stranu, pro možná někoho paradoxně, válku brzdí to, že obě strany mají jaderné zbraně.
Jedním z možných vojenských řešení je námořní blokáda Číny a odříznutí čínského hospodářství od zdrojů surovin (především ropy). Tohle je reálný a především zavažovaný vojenský scénář. Mimochodem takový scénář bude vyžadovat od Evropské unie velmi jasné stanovisko. Česká republika pochopitelně nezmůže skoro nic, ale jistě neuškodí mít na tuto velmi reálnou eventualitu „v šuplíku“ připraveno několik scénářů reakcí.
Tím se dostáváme k Austrálii. Canberra již pochopila, že střet je nevyhnutelný a začala se proto na nadcházející období připravovat. V tomto desetiletí tedy investuje nejen zmíněných 397 miliard dolarů do obrany, ale zejména 187 miliard dolarů do nákupu nového vojenského vybavení (4,4 biliony Kč).
„Prostá pravda je taková: I když doma potlačujeme pandemii COVID, musíme se také připravit na post-COVIDový svět, který je chudší, nebezpečnější a znepokojivější,“ uvedl australský premiér Scott Morrison při prezentaci obou strategických dokumentů. „Neviděli jsme podobnou směs globální, ekonomické a strategické nejistoty, která se nyní vyskytuje tady v Austrálii v našem regionu, od existenční hrozby, které jsme čelili, když se globální a regionální řád zhroutil ve 30. a 40. letech.“
„Indo-Pacifik je epicentrem rostoucí, strategické konkurence. Náš region bude nejen formovat naši budoucnost; stále více se jedná o středobod dominantního globálního soupeření naší doby. Napětí v rámci územních požadavků roste napříč indo-tichomořským regionem, jak jsme nedávno viděli na sporné hranici mezi Indií a Čínou, a v Jihočínském a Východočínském moři,“ uvedl Morrison.
Poměr investic do australské obrany pro roky 2020 až 2030 (viz níže) / defence.gov.au
Připomeňme, že hlavním operačním prostorem australských ozbrojených sil je oblast mezi asijským a australským kontinentem. Úkolem je pak kontrola jakýchkoliv zdrojů nestability v této oblasti – vojenské hrozby, pašování, migrace, extremismus, drogy, nelegální rybolov atd. Neméně klíčová je ochrana rizik přicházející z tohoto strategického směru v elektromagnetických a kybernetických doménách.
„Vztahy mezi Čínou a USA jsou přinejlepším zlomené, protože soupeří o politickou, hospodářskou a technologickou převahu. Je však důležité uznat, že nejsou jedinými významnými aktéry. Zbytek světa a Austrálie nejsou jen kolemjdoucí. Japonsko, Indie, Korejská republika, země jihovýchodní Asie, Indonésie, Malajsie, Singapur, Vietnam a Tichomoří mají možnost jednat nezávisle, možnost volby, karty k hraní, což bude samozřejmě i případ Austrálie,“ uvedl Morrison.
Čína je pro Austrálii nejvýznamnější obchodní partner, vztahy obou zemí se ale nedávno výrazně zhoršily, když Austrálie Čínu obvinila z vměšování do vnitřních záležitostí a kritizovala ji za její rostoucí vliv v Tichomoří. Jedou z čínských taktik je například posilování „kulturních válek“ na Západě, například podporou „proti-bělošských“ demonstrací a organizací.
Čína nyní také uvalila vysoká cla na část australského dovozu a Austrálie mimo jiné obviňuje Čínu z hackerských útoků. Canberra rovněž požaduje mezinárodní vyšetřování podílu Číny na rozšíření pandemie Covid-19.
Modernizační plán australského námořnictva; větší foto / defence.gov.au
Modernizační projekty
Nyní se dostáváme k oběma strategickým dokumentům. Letos Canberra na obranu vydala 26,8 miliardy amerických dolarů, ale v příštím fiskálním roce to už bude 29,2 miliardy dolarů a ve fiskálním roce 2030 cílových 51,1 miliardy amerických dolarů (73,7 miliardy australských dolarů). Poměr akvizičních výdajů se zvýší ze současných 30 % až ke 40 % v roce 2030.
Z celkové částky 187,3 miliardy amerických dolarů (vyhrazených pro tuto dekádu) připadne 28 % prostředků pro australské námořnictvo, 24 % pro letectvo a 20 % pro pozemní síly.
Australské námořnictvo získá 12 velkých diesel-elektrických ponorek třídy Attack (výtlak 4500 tun), devět fregat třídy Hunter (8800 tun) a 12 hlídkových lodí třídy Arafura (1640 tun). Kromě toho se počítá s modernizací šestičlenné třídy ponorek Collins (3300 tun). Chystá se rovněž nákup nákladních, zásobovacích, hydrografických, výcvikových a jiných plavidel, včetně torpédoborce pro operace v antarktických vodách.
Modernizační plán australského letectva; větší foto / defence.gov.au
Výhledově se připravuje náhrada trojčlenné, nedávno zařazené, třídy torpédoborců Hobart. Je zvláštní, že torpédoborce třídy Hobart mají nižší výtlak (7000 tun) než chystané fregaty třídy Hunter.
Všechny lodě obdrží nejmodernější raketovou výzbroj, ať už pro boj s aerodynamickými, balistickými, hladinovými, podvodními nebo pozemními cíli. Počítá se také s nákupem min pro ochranu australských přístavů. Pozadu nebude ani akvizice povodních a hladinových robotických plavidel a námořních vrtulníků, či námořních bezpilotních letadel.
Výroba a zavádění (včetně financování) všech uvedených lodí a systémů se protáhne ale až do 30. let 21. století. Celý tento „list přání“ australského námořnictva si vyžádá investici 127 miliard dolarů.
Páteří australského letectva se stane 72 víceúčelových stíhaček F-35A Lightning II a 12 letadel pro vedení elektronického boje EA-18G Growler. Kromě toho letectvo provozuje 24 víceúčelových stíhaček F/A-18E/F Super Hornet, přičem polovinu z nich lze přestavět na verzi EA-18G.
Modernizační plán australských pozemních sil; větší foto / defence.gov.au
Mezi klíčové letecké platformy nyní patří výškových bezpilotní dron MQ-4C Triton a námořní letoun P-8A Poseidon. Austrálie ale již nyní hledá náhradu za dopravní letouny C-130J-30 Hercules, tankery KC-30A, letouny řízení a včasné výstrahy E-7A Wedgetail, později i za EA-18G Growler.
Také letectvo získá nejnovější výzbroj pro boj se vzdušnými, námořními a pozemními cíli. Klíčový je nákup špičkových amerických protilodních střel AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile). Přijaté strategické dokumenty zmiňují i nákup hypersonických zbraní. Stejně tak někdy po roce 2025 dojde k budování protiraketové obrany Austrálie.
Pozemní síly naopak získají nová kolová i pásová bojová vozidla pěchoty, vozidla technické podpory, protilodní střely dlouhého doletu (možná Martime Tomahawk), samohybné houfnice, vozidla pro speciální jednotky, drony, vrtulníky i vyloďovací čluny. Plánuje se zejména výměna bitevních vrtulníků Tiger, modernizace tanků Abrams a později také jejich výměna.
Austrálie se rovněž silněji zaměří na spolupráci s jinými regionálními státy. Přirozeně se nabízí spolupráce například s Indii, Japonskem a Indonésii. Ostatně Austrálie již připravuje společná námořní cvičení právě s Indii a Indonésii.
Zdroj: ABC, Guardian, BMPD, defence.gov.au
Související články
Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii
Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...
-
31.05.2016
-
45 komentářů
-
Václav Kopecký
LAND 400 Phase 2: Austrálie kupuje bojová vozidla Boxer
Před několika dny australská vláda podepsala smlouvu v hodnotě 2,1 miliardy euro (3,3 miliardy ...
-
20.08.2018
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
LAND 400 Phase 3: Bojová vozidla pěchoty pro Austrálii
Po zvolení vítěze programu LAND 400 Phase 2 australská armáda pokračuje ve svém ambiciózním projektu ...
-
05.09.2018
-
45 komentářů
-
Jan Grohmann
Špičkové protilodní střely LRASM pro Austrálii
Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) odsouhlasila ...
-
10.02.2020
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Austrálie má s Čínou hodně problémů. Mimo jiné například vidím průšvih v tichém rozlízání čínské chásky v australských VŠ. Třetina studentů je z Číny. To nikde jinde v západním a ...Zobrazit celý příspěvek
Austrálie má s Čínou hodně problémů. Mimo jiné například vidím průšvih v tichém rozlízání čínské chásky v australských VŠ. Třetina studentů je z Číny. To nikde jinde v západním a nebo rádoby západním světě nenajdete, protože je prokoukli a vědí o co jde, dokonce i v ČR. Austrálie si to buď nechce přiznat a nebo si myslí, že tučné školné, je dostatečnou náplastí na budoucí problémy. Bohužel opět krátkozraký řešení.Skrýt celý příspěvek
Podobný problém máme i na MUNI s cháskou ze Slovenska. Slováci prostě sami nemají kvalitní školy, tak musí chodit do ČR.
Podobný problém máme i na MUNI s cháskou ze Slovenska. Slováci prostě sami nemají kvalitní školy, tak musí chodit do ČR.
No a pak tu často zůstanou, najdou si práci, platí daně, kupují byty, domy, atd. To je opravdu "problém". Jestli tím někdo trpí, tak Slovensko a jejich ekonomika. My určitě ne.
No a pak tu často zůstanou, najdou si práci, platí daně, kupují byty, domy, atd. To je opravdu "problém". Jestli tím někdo trpí, tak Slovensko a jejich ekonomika. My určitě ne.
Pruser jsou studenti z Ruska. Malo kdo asi tusi, ze Rusove u nas studuji zdarma, za podminky studia v cestine. Musi absolvovat 0 rocnik a naucit se cesky. V Moskve maji skoly ...Zobrazit celý příspěvek
Pruser jsou studenti z Ruska. Malo kdo asi tusi, ze Rusove u nas studuji zdarma, za podminky studia v cestine. Musi absolvovat 0 rocnik a naucit se cesky. V Moskve maji skoly mnohdy placene, takze je pro ne vyhodnejsi studovat v Praze. Ruskych studentu uz na nekterych fakultach dosahuje 30%. A vse zaplati nas danovy poplatnik.Skrýt celý příspěvek
Austrálie svou obranu nepodceňuje a je to vidět. Potom co australské pěchotě byly pořízeny přilby ops core a crye precision airframe (dříve mid cut mich 2002) si řekli, že ani ...Zobrazit celý příspěvek
Austrálie svou obranu nepodceňuje a je to vidět. Potom co australské pěchotě byly pořízeny přilby ops core a crye precision airframe (dříve mid cut mich 2002) si řekli, že ani tohle není dost dobré (i když je to nadstandard) a tak je nyní vybavují blembáky od team wendy a mají zaveden velmi efektivní amcu (přebarvený multicam). Nedávno proběhla modernizace austeyru f88 (steyr aug) na ef88 (překvapení, že na rozdíl od Zélandu zůstali u bullupu). Nyní také probíhá program land 500 (předtím 400) zaměřující se na modernizaci pozemních sil (oni i australané jsou schopni vyvíjet techniku viz. Hawkey a Bushmaster). Samozřejmě důležitým obranným prvkem Australanů je jejich námořnictvo kdy tento rok byl do služby zařazen poslední ze tří AW torpédoborců třídy Hobart (postavený na bázi španělského Álvaro de Bazán z loděnic Navantia) a ke konci dekády plánují 9 fregat třídy Hunter (na bázi UK Type 26) jako náhradu za třídu Anzac. Zajímavost je,že nejsou spokojeni s vrtulníky Tiger a plánují náhradu. Vzhledem k tomu, že vrtulníky často operují i z moře (2 LHD třídy Canberra) tak se objevovali i zprávy o AH1 jako možném kandidátovi.
Jinak Australané jsou víceméně hrdí na své ozbrojené síly a mají svojí národní legendu v podobě hrdinství sil ANZAC během obou světových válek (dále pak např. Vietnam). Jediným mínusem je, že Čína reálně vlastní část australských zásob vody a také uhlí.Skrýt celý příspěvekKeď snívaš o všeslovanskej únii (samozrejme okrem Ukrajiny lebo to sú fašisti) tak aj 1968 nie je inváziou ale pristupovým procesom
Keď snívaš o všeslovanskej únii (samozrejme okrem Ukrajiny lebo to sú fašisti) tak aj 1968 nie je inváziou ale pristupovým procesom
Vseslovanska unia ale bez ukrajincov lebo su fasisti, poliakov lebo su proamericki, chorvatov lebo su protisrbski, slovincov lebo to su viac rakusania ako slovania, cechov lebo ...Zobrazit celý příspěvek
Vseslovanska unia ale bez ukrajincov lebo su fasisti, poliakov lebo su proamericki, chorvatov lebo su protisrbski, slovincov lebo to su viac rakusania ako slovania, cechov lebo maju rusov v pazi a slovaci maju hadam tiez rozum a na kravinu ako je vseslovanstvo neskocia...Skrýt celý příspěvek
Čiže všeslovanská únia už v podstate existuje, akurát sa ešte stále volá Rusko
Čiže všeslovanská únia už v podstate existuje, akurát sa ešte stále volá Rusko
Nene, sice dávno existuje, ale slouží k obraně Slovanů před Ruskem. A jmenuje se východní křídlo NATO. Chybí v ní už jen Ukrajina, pak bude kompletní.
Nene, sice dávno existuje, ale slouží k obraně Slovanů před Ruskem. A jmenuje se východní křídlo NATO. Chybí v ní už jen Ukrajina, pak bude kompletní.
Pánové, omlouvám se, ale po přečtení některých příspěvků mám pocit, že se diskuse poměrně míjí s obsahem. Austrálie se rozhodně nepřipravuje na obranu proti obojživelné operaci ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, omlouvám se, ale po přečtení některých příspěvků mám pocit, že se diskuse poměrně míjí s obsahem.
Austrálie se rozhodně nepřipravuje na obranu proti obojživelné operaci Čínské armády a na pokus o obsazení Sydney, ale na podporu svého klíčového spojence USA při preventivním útoku na Čínu, jehož smyslem je narušení zásobování strategickými surovinami a obchodních tras. To by mělo pomoci udržet dominantní postavení USA jako ekonomického hegemona.
Čína také nebuduje invazní kapacity pro ovládnutí vzdálených teritorií, ale pouze strategických bodů v zájmových oblastech (když se něco začne dít, tak to má nepotopitelná LL Tchajwan spočítané). Proto také intenzivně buduje oceánské loďstvo, protože si celkem snadno spočítala, že dříve nebo později ji USA budou zkoušet přistřihnout křidélka (viz. zkušenost Japonska před 2WW).
Pokud by byla australská pozemní technika někde použita, tak rozhodně ne při obraně australského kontinentu, ale pro obranu opěrných bodů někde na Filipínách, v Indonésii nebo Malajsii.Skrýt celý příspěvekA jak si představuješ preventivní úder na jadernou velmoc? Austrálie prostě investuje do armády protože vidí zvyšující se napětí v regionu a rostoucí sílu i asertivitu Číny. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek
A jak si představuješ preventivní úder na jadernou velmoc?
Austrálie prostě investuje do armády protože vidí zvyšující se napětí v regionu a rostoucí sílu i asertivitu Číny. Pokud k něčemu opravdu dojde, tak to bude nejspíš omezený námořní konflikt v Jihočínském moři, které si Číny prakticky celé nárokuje pro sebe na úkor všech ostatních států (Malajsie, Indonézie, FIlipíny, Vietnam). Nebo nějaká potyčka u Taiwanu.Skrýt celý příspěvekPreventivní úder pomocí salámové metody. Zákaz vývozu top-technologií používaných ve vojenství. Politický bojkot společností podporující potíraní základních lidských práv. ...Zobrazit celý příspěvek
Preventivní úder pomocí salámové metody.
Zákaz vývozu top-technologií používaných ve vojenství. Politický bojkot společností podporující potíraní základních lidských práv. Zadržování zásilek vlasů disidentů vězněných v koncentračních táborech. Poskytovaní azylu utečencům z Hongkongu. Poskytování výhodných obchodních nabídek Taiwanu. Tohle mi připomíná spíš učebnici dějepisu, než Hollywoodský film o třetí světové:-)Skrýt celý příspěvekAja1984: u těch top technologií bych to rozšířil na všechny, které mohou změnit poměry ve světové dominanci. Podporu regionálních konkurentů a tlak na zhoršení obrazu Číny ve světě ...Zobrazit celý příspěvek
Aja1984: u těch top technologií bych to rozšířil na všechny, které mohou změnit poměry ve světové dominanci. Podporu regionálních konkurentů a tlak na zhoršení obrazu Číny ve světě určitě není dobré opomenout.
Pak přidal import surovin (nejen ropa, ale také vzácné zeminy atd...), ale to už je spíš horká fáze, jelikož k vynucování "blokády" už je nutné použití síly a lze si těžko představit, že se obejde bez strkanic.Skrýt celý příspěvek
StandaBlabol: Stando, máš to napsáno v úvodu článku, pod kterým diskutuješ: "...ve Spojených státech sílí hlasy, že pokud má dojít ke střetu s Čínou, bude lepší, pokud se tak ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol: Stando, máš to napsáno v úvodu článku, pod kterým diskutuješ: "...ve Spojených státech sílí hlasy, že pokud má dojít ke střetu s Čínou, bude lepší, pokud se tak stane, co nejdříve. Tohle je konsensus amerických elit, bez ohledu na to, zda jsou demokraté nebo republikáni.
Jedním z možných vojenských řešení je námořní blokáda Číny a odříznutí čínského hospodářství od zdrojů surovin . Tohle je reálný a především zvažovaný vojenský scénář. "
Takže velmi podobný scénář, který byl uplatněn mezi válkami vůči Japonsku.
I v dalších bodech jsem s tebou ve shodě. Když si přečteš můj příspěvek, tvrdím to samé. Žádná invaze na Australský kontinent, ani snaha USA obsadit Čínu. Přesně, jak říká článek: "hlavním operačním prostorem australských ozbrojených sil je oblast mezi asijským a australským kontinentem".Skrýt celý příspěvekAle ten střet nutně neznamená tvůj "USA při preventivním útoku na Čínu, jehož smyslem je narušení zásobování strategickými surovinami a obchodních tras". Střetem může být myšleno ...Zobrazit celý příspěvek
Ale ten střet nutně neznamená tvůj "USA při preventivním útoku na Čínu, jehož smyslem je narušení zásobování strategickými surovinami a obchodních tras". Střetem může být myšleno to, že USA ukáží Číně, kde jsou jejich hranice toho, co jsou schopni akceptovat za tlak. Třeba (diskuzí o) uznání Taiwanu, vynucováním volné plavby kolem Spratleyho ostrovů, apod. A Čína bude mít na výběr konflikt nebo rok zpět.Skrýt celý příspěvek
Stačí vyprovokovat vojenskou akci Číny , třeba jen demonstrativní , na Austrálii nebo Taiwan, či jiného spojence USA . A v rámci vojenské pomoci spojenci , napráskat i Číně. ...Zobrazit celý příspěvek
Stačí vyprovokovat vojenskou akci Číny , třeba jen demonstrativní , na Austrálii nebo Taiwan, či jiného spojence USA . A v rámci vojenské pomoci spojenci , napráskat i Číně.
Čína má obrovskou nevýhodu v tom , že má málo přátel, ale veliké množství nesympatizujících až potenciálních nepřátelských zemí. Ti všichni by ČLR rádi přistřihli křídla. Proto si Čínská armáda a námořnictvo rozhodně nemůže dovolit zaútočit jen na jednu zemi. Bude muset dělit své síly a to znamená velkou nevýhodu.
Určitě všichni zde ví, jak velkou část Home fleet vázala bitevní loď Tirpitz ukotvená ve fjordu. Něco podobného by se dělo u Číny, jen těch Tirpitzů by bylo mnohem víc.Skrýt celý příspěvekStando, promiň, ale už dnešní ekonomická válka (a tak to nenazývám já, pouze přebírám) mezi USA a Čínou je o několik levelů dál, než politické deklarace vůči Taiwanu (nemluvě o ...Zobrazit celý příspěvek
Stando, promiň, ale už dnešní ekonomická válka (a tak to nenazývám já, pouze přebírám) mezi USA a Čínou je o několik levelů dál, než politické deklarace vůči Taiwanu (nemluvě o tom, že ho v r. 78 jestli si dobře pamatuju právě USA v RB vyměnili za Čínské komunisty) a plavba kolem Spratleyho ostrovů. Na pomyslné stupnici "agrese" je takový hon na Huawei, tlak na ostatní státy, aby neobchodovali s čínskými hightech firmami o kus výše.
A pokud se dnes - viz. článek - většina amerických elit shoduje na nutnosti konfliktu s Čínou, a pokud možno co nejdříve, tak to nutně znamená takový tlak, který před západním obecenstvem tento konflikt s Čínou ospravedlní.
Prostě pokud má někdo větší lidský a hospodářský potenciál, než ty, a ty si chceš za každou cenu udržet prvenství, nic jiného, než potlačení jeho sil a poškození tohoto potenciálu ti nezbývá.Skrýt celý příspěvekPo WW2 tu byli hlasy v USA za napadaní SSSR. Argumentem byl využití JZ, dokud na ně má USA monopol. Případně převahu, kterou časem musí ztratit.
Jak to dopadlo víme ne?Po WW2 tu byli hlasy v USA za napadaní SSSR. Argumentem byl využití JZ, dokud na ně má USA monopol. Případně převahu, kterou časem musí ztratit.
Jak to dopadlo víme ne?
StandaBlabol První údery už jsou přece realizovány, bitvy v obchodní válce už mezi USA a zbytkem světa už probíhají. Bude se dále pokračovat v tomto díle a jistě se už realizují ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol
První údery už jsou přece realizovány, bitvy v obchodní válce už mezi USA a zbytkem světa už probíhají. Bude se dále pokračovat v tomto díle a jistě se už realizují věci i v oblasti kybernetického prostředí.
Vidět v tom jen útoky atomovkami je trochu přitažené za vlasy, to už by museli mít opravdu zajíamvý důvod, aby je zbytek světa neodsoudil (něco jako Gliwice, z poslední doby by se mohlo hodit do krámku vlastnictví chemických nebo biologických zbraní, třeba COVID, že? )Skrýt celý příspěvekTím asi myslíte to, že se začali vyžadovat pravidla jako pro ostatní státy. To jsme ně fakt zlý...
Tím asi myslíte to, že se začali vyžadovat pravidla jako pro ostatní státy. To jsme ně fakt zlý...
Pravidla jsou na světě od toho, aby se porušovala, nebýt jejich porušování tak tu máme pořád středověk s církevním řádem nadřazeným všemu. Je naivní si myslet, že svět, jak jej ...Zobrazit celý příspěvek
Pravidla jsou na světě od toho, aby se porušovala, nebýt jejich porušování tak tu máme pořád středověk s církevním řádem nadřazeným všemu.
Je naivní si myslet, že svět, jak jej známe po roce 1989 a 1991 se nepřestane měnit. Stále se pravidla budou přepisovat a porušovat.
Nebo si myslíte, že EU a NATO jsou tu také na věčné časy jako SSSR?Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: Ty pravidla nejsou dogma, klidně se mohou hlasováním změnit. Ale taky mají svoji funkci pro fungovaní mezinárodního obchodu. Pokud je někdo porušuje a ještě si ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: Ty pravidla nejsou dogma, klidně se mohou hlasováním změnit.
Ale taky mají svoji funkci pro fungovaní mezinárodního obchodu.
Pokud je někdo porušuje a ještě si hraje na "leadra", tak se nemůže divit odvety ostatních. Což, je to co vy tu označujete jako údery z úplně jiným cílem.Skrýt celý příspěvekJirosi Hlasování je pojem pro veřejnost. Vzdy vyhrává ten kdo má v ruce větší klacek a nebo jinde ho použít. V tomhle ohledu může EU pouze mávat duhovou vlajkou. Amíci už začínají ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Hlasování je pojem pro veřejnost. Vzdy vyhrává ten kdo má v ruce větší klacek a nebo jinde ho použít. V tomhle ohledu může EU pouze mávat duhovou vlajkou.
Amíci už začínají s nastavením mozkových závitů na jiné cíle a pravidla.
https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek
Občas mě nepřestává udivovat co z lidí vypadne za konspirace.
Zpravidla tu v rámci terapie něco plodí palo satko, ovšem tohle je minimálně dnes výhra pro tebe ;-)Občas mě nepřestává udivovat co z lidí vypadne za konspirace.
Zpravidla tu v rámci terapie něco plodí palo satko, ovšem tohle je minimálně dnes výhra pro tebe ;-)Nechval dne pred vecerem, soutez jeste bezi..
Nechval dne pred vecerem, soutez jeste bezi..
SeaWolf: fajn, řekni mi, co "konspiračního" a v rozporu s tvrzeními v článku výše můj příspěvek obsahuje. Považuješ za konspiraci tvrzení, že australská armáda za svůj operační ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf: fajn, řekni mi, co "konspiračního" a v rozporu s tvrzeními v článku výše můj příspěvek obsahuje. Považuješ za konspiraci tvrzení, že australská armáda za svůj operační prostor považuje oblast mezi australským a asijským kontinentem? Nebo že USA jsou si vědomy vyššího lidského a hospodářského potenciálu Číny a že udělají vše proto, aby zabránili ztrátě dominance? Nebo že se americké elity shodují na tom, že je lepší vyvolat konflikt s Čínou dřív, než příliš zesílí? Nebo je konspirace to, že Austrálie se připravuje na roli věrného spojence?Skrýt celý příspěvek
Proč hned konspirace? I v případě arktidy jedním z argumentů USA proti Rusku je jejich případné ovládnutí nových obchodních cest. Stačí se podívat co USA předvádí kvůli plynovodu ...Zobrazit celý příspěvek
Proč hned konspirace? I v případě arktidy jedním z argumentů USA proti Rusku je jejich případné ovládnutí nových obchodních cest. Stačí se podívat co USA předvádí kvůli plynovodu z Ruska do Německa, a to naprosto ze zjištných ekonomických důvodů.Skrýt celý příspěvek
Toto je asi taky konspirace Babišova ...Zobrazit celý příspěvek
Toto je asi taky konspirace Babišova média
https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek
danny Teda s preventivním útokem na Čínu si to teda přepískl, samotného mě to zarazilo. Pro ostatní, když se tu lidé seběhli aby si kopli, tak to další o čem píše danny (mimo ...Zobrazit celý příspěvek
danny
Teda s preventivním útokem na Čínu si to teda přepískl, samotného mě to zarazilo.
Pro ostatní, když se tu lidé seběhli aby si kopli, tak to další o čem píše danny (mimo preventivního útoku) tak je s největší pravděpodobností fakt.
TJ. Austrálie počítá a vnímá jako svého největšího spojence v "regionu" USA.
Pokud už Čína bude mít nějaké uzemní ambice, tak ty se budou týkat jejího blízkého pohraničí (pozemní či námořní) než vzdálené Austrálie.Skrýt celý příspěvekVím, že se jedná o provokativní formulaci. Ale v současné situaci (a to nemluvím o blízké budoucnosti) si dovedu představit asertivní vystupování čínských válečných lodí, event. ...Zobrazit celý příspěvek
Vím, že se jedná o provokativní formulaci. Ale v současné situaci (a to nemluvím o blízké budoucnosti) si dovedu představit asertivní vystupování čínských válečných lodí, event. letadel, když se budou snažit vynutit právo volné plavby. Nebo drzé ozáření amerického letadla čínským radarem z PVO na Spratleyho ostrovech. Jak dlouho si myslíš, že takové "agresivní chování" zůstane v zájmu ochrany amerických námořníků nepotrestáno?
Mluvím o lokálních šarvátkách v zájmové zóně, ne o plnohodnotném konfliktu. Ale o snahu zatlačit Čínu do boudy, poškodit maximálně její pověst a ekonomiku co nejcitelnějším způsobem.
Cílem je zamezit její dominanci, proto si dovoluji nazvat to preventivním útokem, byť se to bude balit jakkoli. Nepůjde o žádný výchovný pohlavek v zájmu rozkvětu lidských práv.Skrýt celý příspěvekNebudou to, cekal bych, cinske valecne lodi ale cinska rybarska domobrana... Kdyz se to hodi, tak armada, kdyz se to hodi, tak civilisti. ...Zobrazit celý příspěvek
Nebudou to, cekal bych, cinske valecne lodi ale cinska rybarska domobrana... Kdyz se to hodi, tak armada, kdyz se to hodi, tak civilisti.
https://warisboring.com/chinas... Skrýt celý příspěvek
Australia sa vždy ochotne zučastnovala bojov po boku USA a samozrejme podielala sa aj na Vietname a dodnes sa s tou lunparnou nevyrovnala. Ochota australskej vlady a elity namočit ...Zobrazit celý příspěvek
Australia sa vždy ochotne zučastnovala bojov po boku USA a samozrejme podielala sa aj na Vietname a dodnes sa s tou lunparnou nevyrovnala. Ochota australskej vlady a elity namočit sa do konfliktu s Činou je asi nespochybnitelna, len je dnes velmi rozdielna situacia. Američam už neprejde ich klamania ako v pripade ZHN v Iraku a incidentu v Tonkinskom zálive a bez medzinarodneho požehnania ludia v spojeneckych štatoch nebudu mat ochotu ist do vojny s Činou.
Buduci scenar vôbec nebude o realnej vojne, ale o uzbrojeni Spojenych štatov, ktore su už dnes vo velkych politickych socialnych a ekonomickych problemoch.
Kedysi sa vralelo, že by Soviety mali zmenit zastavu a namiesto kosaka a kladiva tam dat Indiana - Siuxa, ktory viac vystihuje ZSSR. Proste po zuby ozbrojeny ale s holou riťou. Američania sa prave dnes vydavaju na tuto cestu. Australia ide v tychto zlych časoch zbrojit aby mohla bojovat po boku USA, takže ma nadej, že sa tiež dopracuje k vlajke s sporoodetym Aborigenom čo ma bumerang.Skrýt celý příspěvekPodívej se, kolik procent HDP dávají USA na zbrojení a pak plácej něco o uzbrojení. V SSSR to bylo až 20% HDP, v USA je to 3,5%. Neignoruj realitu, prosím.
Podívej se, kolik procent HDP dávají USA na zbrojení a pak plácej něco o uzbrojení. V SSSR to bylo až 20% HDP, v USA je to 3,5%. Neignoruj realitu, prosím.
Ja by som len doplnil, že Rusko dáva oficiálne na zbrojenie okolo 6% HDP. Zaujímavé, že Rusko sa uzbrojiť nemôže a USA s 3,5-4% áno. Problém ľudí ako Satko je, že pozerajú len na ...Zobrazit celý příspěvek
Ja by som len doplnil, že Rusko dáva oficiálne na zbrojenie okolo 6% HDP. Zaujímavé, že Rusko sa uzbrojiť nemôže a USA s 3,5-4% áno.
Problém ľudí ako Satko je, že pozerajú len na absolútne čísla výdavkov na obranu. Ignorujú však výkonnosť danej ekonomiky, ako aj počet obyvateľov. Potom tie nominálne sumy vyzerajú hocijako.
Niečo podobné ako s dlhom USA. Satkovia nielenže ignorujú skladbu dlhu (nie je dlh ako dlh) ale tiež ignorujú výkonnosť danej ekonomiky. Pozerajú sa na nominálnu hodnotu dlhu 20 biliónov v prípade USA a tak čakajú, že USA každú chvíľu ekonomicky skolabuje. USA pritom majú zadĺženie na úrovni cca 100% HDP. Také Japonsko má cez 250% a nikoho z tých pseudoekonómov z diskusií to nejak neštve. Napríklad Španielsko, Taliansko, Grécko či Francúzsko 100% zadlženosť HDP dávno prekročili tiež.Skrýt celý příspěvekLudia ako palko maju svoj svet ich nezlomis v ich presvedceniach a nazoroch ani realnymi argumentami a faktami lebo tie su len manipulaciou mejstriiimu a oni niesu ofce predsa ;)
Ludia ako palko maju svoj svet ich nezlomis v ich presvedceniach a nazoroch ani realnymi argumentami a faktami lebo tie su len manipulaciou mejstriiimu a oni niesu ofce predsa ;)
Heh, minule mi jeden známy hovorí, že v NATO sme neoprávnene lebo nebolo referendum. Som mu na to povedal, že referendum o NATO bolo, akurát na neho vtedy prišlo necelých 10% ...Zobrazit celý příspěvek
Heh, minule mi jeden známy hovorí, že v NATO sme neoprávnene lebo nebolo referendum. Som mu na to povedal, že referendum o NATO bolo, akurát na neho vtedy prišlo necelých 10% voličov tak bolo neplatné. Zarazil sa a potom prešiel na teóriu, že referendum bolo neplatné a tak sme v NATO neoprávneneSkrýt celý příspěvek
Proste to sú ľudia ktorí neanalyzujú fakty a nevyvodzjú závery ale naopak, hľadajú možnosti ako sa dostať do nimi zvolenej cieľovej myšlienky
Proste to sú ľudia ktorí neanalyzujú fakty a nevyvodzjú závery ale naopak, hľadajú možnosti ako sa dostať do nimi zvolenej cieľovej myšlienky
Teď už jenom čekám až někdo napíše,jak je výhodné pro Spojené státy,že stále ještě značnou část státních dluhopisů drží případný protivník.Tedy Čína. A všichni ignorují zadlužení ...Zobrazit celý příspěvek
Teď už jenom čekám až někdo napíše,jak je výhodné pro Spojené státy,že stále ještě značnou část státních dluhopisů drží případný protivník.Tedy Čína.
A všichni ignorují zadlužení amerických domácností.Skrýt celý příspěvek
Standa, kedy konečne pochopiš, že zbrojenie sa nefinacuje z HDP ale zo štatneho rozpočtu. Su to dve uplne rozdielne čisla a USA možu ist pre zbrojenie uplne v pohode do sračiek, ...Zobrazit celý příspěvek
Standa, kedy konečne pochopiš, že zbrojenie sa nefinacuje z HDP ale zo štatneho rozpočtu. Su to dve uplne rozdielne čisla a USA možu ist pre zbrojenie uplne v pohode do sračiek, lebo federal nebude mat peniaze na ine dôležite funkcie. Rač si naštudovat ako funguje federlny rozpočet a pre orientaciu napr tu rok 2019 so sekerou za aku by sa ani drevorubač na Aljaške nehanbil. https://www.cbo.gov/publicatio...
Tento rok pri Korone to bude ešte veselšia muzika. A že pozdravujem expertov Miroslava, LukasaSkrýt celý příspěvekNepochopím to nikdy, protože je to nesmysl. Pokud chceš měřit, jak moc ekonomiku vyčerpává zbrojení, musíš to poměřovat k HDP. Jinak to moc nedává smysl. Třeba v USA tvoří velkou ...Zobrazit celý příspěvek
Nepochopím to nikdy, protože je to nesmysl. Pokud chceš měřit, jak moc ekonomiku vyčerpává zbrojení, musíš to poměřovat k HDP. Jinak to moc nedává smysl. Třeba v USA tvoří velkou část veřejných rozpočtů finance jednotlivých států. A ty financují spoustu věcí, která jsou jinde součástí "státního" rozpočtu. A na ten federální rozpočet USA pak zbývají jen některé kapitoly, největší je ta obrana. Jediný smysluplný ukazatel je poměr zbrojních výdajů k DPH. Jediný důvod, proč jej nechceš použít je ten, že neukazuje to, co chceš vidět.Skrýt celý příspěvek
Ještě jinak. Pokud jiný stát dává na zbrojení větší část DPH než USA, ale zároveň menší poměrnou část svého rozpočtu, tak to může znamenat jen dvě věci: 1) Vyšší míra zdanění 2) ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě jinak. Pokud jiný stát dává na zbrojení větší část DPH než USA, ale zároveň menší poměrnou část svého rozpočtu, tak to může znamenat jen dvě věci:
1) Vyšší míra zdanění
2) Příjmy státu se přerozdělují hlavně na centrální úrovni (na úkor měst, krajů, atd.)
Ale pořád to daný stát a jeho ekonomiku zatěžuje více. Jsou to peníze, které by jinak zůstali občanům/firmám nebo by je veřejný sektor použil na něco jiného.Skrýt celý příspěvekAko môžeš použit dane ktore vyberie mestečko na stredozapade na zbrojenie? To ich presne potrebuje na svoje služby a ani nahodou si jedneho dna nezmysli, že pošle čast tychto dani ...Zobrazit celý příspěvek
Ako môžeš použit dane ktore vyberie mestečko na stredozapade na zbrojenie? To ich presne potrebuje na svoje služby a ani nahodou si jedneho dna nezmysli, že pošle čast tychto dani na ponorky. To by potom nemal Federal dlh priam astronomicky. USA naozaj stoja pred važnymi problemami a ich dominancia skonči velmi rychlo, ked sa budu venovat vyhradne vojenskej sile. Tu maš take pekne počitaničko o tom, čo USA musia urobit aby im zostala svetova dominancia. Musia zmenit same seba a nie blbnut s vojnou s Činou alebo Ruskom.
https://tnsr.org/2020/05/econo... Skrýt celý příspěvekFederální dluh není astronomický. To máš ze Sputniku. Je hodně velký, ale jsou státy s větší relativní výší dluhu a dlouhodobě jej zvládají - třeba Japonsko. A ještě jednou, třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Federální dluh není astronomický. To máš ze Sputniku. Je hodně velký, ale jsou státy s větší relativní výší dluhu a dlouhodobě jej zvládají - třeba Japonsko. A ještě jednou, třeba se ti nakonec rozsvítí: pokud stát dává 3,5% všeho, co se v něm vyprodukuje, na zbrojení, opravdu se nevěnuje "výhradně" vojenské síle. Mnohem více peněz jde v USA na zdravotnictví, důchody a další věci. Stejně jako jinde.Skrýt celý příspěvek
Palo: Dlh je astronomický ale len z nominálneho hľadiska. USA má pomerne vysoký počet obyvateľov a dosť vysoké HDP na hlavu. Príklad... Pán X zarobí ročne 12 tisíc eur a v banke ...Zobrazit celý příspěvek
Palo: Dlh je astronomický ale len z nominálneho hľadiska. USA má pomerne vysoký počet obyvateľov a dosť vysoké HDP na hlavu.
Príklad...
Pán X zarobí ročne 12 tisíc eur a v banke má dlh 10 tisíc eur. Na životné potreby dáva 6 tisíc ročne
Pán Y má v banke dlh 50 tisíc eur ale jeho ročný príjem je 80 000. Na životné potreby dáva 10 tisíc ročne
A teraz zásadná otázka znie, kto z tých dvoch je vo väčšej ekonomickej biede. Ty tvrdíš, že pán Y lebo má väčšie dlhy, ja tvrdím, že pán X lebo jeho dlh voči jeho príjmom je vyšší, jeho ekonomická sila je nižšia a jeho životné potreby mu zhltnú pomerne väčšiu časť príjmovSkrýt celý příspěvek
Ďakujem za pozdrav HDP je relevantným ukazovateľom výkonu ekonomiky. To, koľko uhlia sa nakopalo alebo koľko cementu na hlavu vyrobilo sa v žiadnom normálnom štáte nepoužíva ako ...Zobrazit celý příspěvek
Ďakujem za pozdrav
HDP je relevantným ukazovateľom výkonu ekonomiky. To, koľko uhlia sa nakopalo alebo koľko cementu na hlavu vyrobilo sa v žiadnom normálnom štáte nepoužíva ako etalón ekonomického výkonu.
V Rusku po uvalení sankcií po anexii Krymu sa začali úrady chváliť ako im to pomohlo lebo sa zvýšil chov ošípaných. Ale to, že im ekonomika skrz HDP klesla o niekoľko percent, to už nepovedia. A vieš prečo? Lebo takým ako ty to celkom stačí.Skrýt celý příspěvek
Tvl. to su dristy. :-D Jedny vidia ruske divizie pochodujuce na Strasburg, druhy cinske divizie utociace na Sibir a tu uz deti riesa vylodovacie priestory cinskych vysadkarov v ...Zobrazit celý příspěvek
Tvl. to su dristy. :-D
Jedny vidia ruske divizie pochodujuce na Strasburg, druhy cinske divizie utociace na Sibir a tu uz deti riesa vylodovacie priestory cinskych vysadkarov v Australii. Nechcel by mi niekto vysvetlit preco by ty cinania utocili na Australiu? A preco sa ty cinania nevrhnu trebars na Mongolsko alebo Kazachstan? To sme v 19. storoci? Alebo chce niekto sirit nejaku ideologiu? Vlastne ano. USA. Ideologiu vlastnej nadradenosti a vynimocnosti zabalenu do dristov o slobode demokracii a ludskych pravach. A v ramci ich ochrany mozeme poslapat aj slobody, aj ludske prava. Druhych samozrejme.
Jediny problem, ktory dnes existuje je upadajuca velmoc Spojene staty. Zdochynajuci kon najviac kope.A samozrejme ich zaslepeny obdivovatelia ktory sa srocuju aj tu. Sorta ludi ktory by za Maa mavali cervenymi knizkami a dnes americkymi vlajockami...Skrýt celý příspěvektohle je velmi zajímavé téma - jenže většinou z pohledu americko-evropského který často a rád uvažuje v černobílých mezích typu buď a nebo. Čína je sice pod vládou místní KS, ale ...Zobrazit celý příspěvek
tohle je velmi zajímavé téma - jenže většinou z pohledu americko-evropského který často a rád uvažuje v černobílých mezích typu buď a nebo. Čína je sice pod vládou místní KS, ale už od doby Maa je mnohem víc nacionálněji orientovaná. To se sice může jevit problémové, protože poslední předseda a prezident jedná o dost výbojněji než jeho předchůdci, ale zase chápou nebo spíš nemají zapotřebí okupovat jiné - co chtějí si mohou koupit a válčili by zřejmě až jako poslední řešení. Ono už historicky nebyli expanzní mocnost, zabraly země s příbuznými etniky ale že by třeba měli ambice ovládat přímo blízké muslimské země vidět nebylo. Prakticky už od zrodu čínské říše byli defenzivní mocností.
Ovšem u Australanů se zdá ožila obava ze "žlutého nebezpečí" - ikdyž poněkud opožděně když politika jednoho dítěte v ČLR zajistila budoucí převahu důchodců nad mladými. Tudíž nic jako třeba tehdejší Španělsko nebo Británie které mohly vrhat tisíce a tisíce kolonistů za oceán. To spíš k nim budou migrovat lidé z Indie nebo bližší Indonésie a Filipín - ostatně jak už se děje.
Ovšem je tu varianta preventivního úderu - Peking má pořád na očích koloniální ponížení tehdejší Říše a určitě nebude chtít dopustit nějakou reprízu, takže pokud zjistí soustředění sil tak udeří tvrdě - ti nebudou čekat jako sověti až němci shromáždí arzenál a divize u hranice.
Navíc jsou proti zmíněné akci se zablokováním námořních tras zajištěni dobudovávanou infrastrukturou ze Sibiře, tudíž je USA nemohou nechat vydusit jako Japonsko které bylo ve skoro beznadějné situaci (tedy skoro dokud SSSR neporušil smlouvu).Skrýt celý příspěvekO jaké dobudovávané infrastruktuře ze Sibiře do Číny píšeš ? Pokud vím tak je tam jen nový plynovod Síla Sibiře, který ale hrozí být pro Rusko velkým průšvihem. Ukazuje se, že ...Zobrazit celý příspěvek
O jaké dobudovávané infrastruktuře ze Sibiře do Číny píšeš ? Pokud vím tak je tam jen nový plynovod Síla Sibiře, který ale hrozí být pro Rusko velkým průšvihem. Ukazuje se, že zásoby plynu v ložiscích, ze kterých má tento plynovod brát, byly silně nadhodnoceny a bude problém Číně dodávat nasmlouvané množství plynu.Skrýt celý příspěvek
Ono je to s tou politikou trochu schizofrenie jako už několikrát v dějinách. Nejdřív obavy USA z ekonomického sbližování EU s Ruskem (a popíchnutí nacionalistických sil na správném ...Zobrazit celý příspěvek
Ono je to s tou politikou trochu schizofrenie jako už několikrát v dějinách. Nejdřív obavy USA z ekonomického sbližování EU s Ruskem (a popíchnutí nacionalistických sil na správném místě aby to přestalo), teť děs z sílící Číny a uvědomění si toho, že ekonomicky šikanované Rusko by mohlo Číně poskytnout surovinovou základnu, která jí chybí aby se mohla stát světovou jedničkou(i když to není v politickém zájmu Ruska) - takže nás čeká politické lavírování na obě strany, tak aby studená válka, která se nám pomalu rozjíždí pokud možno nepřerostla v horkou. Kisinger a Dules by měli radost jak se dějiny opakují.Skrýt celý příspěvek
"sbližování EU s Ruskem" Zase nedělejte z USA nějaké křováky. Oni moc dobře rozlišují jednotlivé státy a neházejí celou Evropu do jednoho koše jako kontinent. Důkazem budiž rušení ...Zobrazit celý příspěvek
"sbližování EU s Ruskem" Zase nedělejte z USA nějaké křováky. Oni moc dobře rozlišují jednotlivé státy a neházejí celou Evropu do jednoho koše jako kontinent. Důkazem budiž rušení posádek v Německu a díky bohu vznik nových v Polsku, viz. poslední článek o umístěni celé obrněné brigády u našich sousedů.Skrýt celý příspěvek
Nemáte někdo nějaké info k vývoji jaderných min (protilodních). Je to asi 3 roky ,kdy jsem o tom četl, ale už nevím kde. Spíše to bylo pojednání o nasazení min ráže 10-200ktTNT, ...Zobrazit celý příspěvek
Nemáte někdo nějaké info k vývoji jaderných min (protilodních). Je to asi 3 roky ,kdy jsem o tom četl, ale už nevím kde. Spíše to bylo pojednání o nasazení min ráže 10-200ktTNT, právě pro lodním svazům. Šlo spíše o minová pole, kdy jaderné nálože byly odpalovány na dálku nebo po odjištění proplutím plavidel.
Zrovna konkrétně Austrálie, by něco takového pro útočníkům z moře, mohla použít. Pokud tedy taková zařízení existují.Skrýt celý příspěvekNeviem si dosť dobre predstaviť, že by niekto nechával napospas osudu jadrovú bombu. Jednak by to bol drahý špás urobiť mínové pole ale hlavne si predstav, že by napríklad nejakí ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem si dosť dobre predstaviť, že by niekto nechával napospas osudu jadrovú bombu. Jednak by to bol drahý špás urobiť mínové pole ale hlavne si predstav, že by napríklad nejakí blázni z IS našli také niečo a pozbierali by to.Skrýt celý příspěvek
Je třeba trochu namáhat mozkové závity. To že nejde o minu iniciovanou kontaktně ,ale o sofistikované zařízení umístěné ve velké hloubce. Zatím jsem neslyšel .že by IS měl batyskaf ...Zobrazit celý příspěvek
Je třeba trochu namáhat mozkové závity. To že nejde o minu iniciovanou kontaktně ,ale o sofistikované zařízení umístěné ve velké hloubce. Zatím jsem neslyšel .že by IS měl batyskaf nebo ponorku schopnou ponořit se třeba 800m hluboko.. Samozřejmě půjde o tajné zařízení, které bude aktivováno až v případě ohrožení. K Austrálii se nemůže žádný svaz výsadkových a bojových plavidel přiblížit zcela nepozorovaně. Nálože ráže 200kt nemusí být 100m od sebe, nehledě na to ,exploze takových zbraní v počtu 4-5ks dokáže rozvrátit námořní svaz na velké ploše. Podívej se na mapu , jak to vypadá okolo Austrálie a kudy by tam Číňané museli chtíc nechtíc plout. Navíc odpadá zde riziko radioaktivního spadu na pevninu.
Ale připouštím, že je třeba nějaký jiný důvod , proč to nelze realizovat.Skrýt celý příspěvekJak již bylo zmíněno dříve, byl by to velice drahý špás. Mnohem jednoduší, než tisíce takových min pro zaminování nějaké úžiny, by bylo dát dva tucty atomovek na střely s plochou ...Zobrazit celý příspěvek
Jak již bylo zmíněno dříve, byl by to velice drahý špás. Mnohem jednoduší, než tisíce takových min pro zaminování nějaké úžiny, by bylo dát dva tucty atomovek na střely s plochou dráhou letu a doufat, že se nějaké dostanou dostatečně blízko aby odradily útočníka.Skrýt celý příspěvek
Odpaly v moři se zkoušeli při operaci Crossroad v pacifiku "Druhým v pořadí byl test Baker 25. července 1946 – výbuch pumy umístěné na dně atolu v hloubce 27,5 metru". Měl to ...Zobrazit celý příspěvek
Odpaly v moři se zkoušeli při operaci Crossroad v pacifiku
"Druhým v pořadí byl test Baker 25. července 1946 – výbuch pumy umístěné na dně atolu v hloubce 27,5 metru".
Měl to fatální dopady na lodě na kterých to bylo testováno. Bohužel nejen na ty lodě, proto žádný další test tohoto typu nebyl.Skrýt celý příspěvek
A ptal se někdo Číňanů, jestli zaútočit opravdu chtějí ? :-) Totiž v Číně jsem několikrát byl, přijdou mi jako slušně rozvinutá země s pracovitými obyvateli a že raději budou svět ...Zobrazit celý příspěvek
A ptal se někdo Číňanů, jestli zaútočit opravdu chtějí ? :-) Totiž v Číně jsem několikrát byl, přijdou mi jako slušně rozvinutá země s pracovitými obyvateli a že raději budou svět zahrnovat svými levně vyrobenými výrobky, které zbytek světa už bez Číny ani neumí vyrobit, než aby se pustili do války stovky či tisíce km daleko.Skrýt celý příspěvek
Zkoušel jste se ptát třeba v Tibetu jestli o to stojí?
Zkoušel jste se ptát třeba v Tibetu jestli o to stojí?
protiargument Tibetem a dalšími případy jsem tak nějak čekal. Okupace Tibetu je už nějakých 70 let. Také jsem nedávno byl v Německu, jako většina z nás. Kdo by to byl řekl, že tak ...Zobrazit celý příspěvek
protiargument Tibetem a dalšími případy jsem tak nějak čekal. Okupace Tibetu je už nějakých 70 let. Také jsem nedávno byl v Německu, jako většina z nás. Kdo by to byl řekl, že tak pěkně rozvinutá země se před 80 lety chovala hůř než Číňani v tom Tibetu. Aby nedošlo k omylu, jsem ten poslední, kdo bude obhajovat bolševiky a další nesvobody. Ale v té Číně mě skutečně zaujalo, že o srp s kladivem nezakopneš, rudou hvězdu jen tak neuvidíš. Města jsou hypermoderní, naprosto západního, kapitalistického střihu. Nic z toho, co mnozí pamatujeme ze socíku u nás. Nezdá se mi, že by tito lidé sedli do tanků a jeli na Austrálii, tak jako se mi nezdá, že by Němci šli okupovat opět nás.Skrýt celý příspěvek
Rozdil mezi Nemeckem a Cinou je ale v tom, ze Nemecko se za to prevazne stydi.
Cina v tom pokracuje (a nejen v Tibetu).Rozdil mezi Nemeckem a Cinou je ale v tom, ze Nemecko se za to prevazne stydi.
Cina v tom pokracuje (a nejen v Tibetu).Tak aby se Německo začalo stydět, muselo nejdříve tu válku prohrát, dokonce hned dvakrát za 20let. To samé se nestalo ani Číně ani například Rusku, které dodnes nechápe potřebu se ...Zobrazit celý příspěvek
Tak aby se Německo začalo stydět, muselo nejdříve tu válku prohrát, dokonce hned dvakrát za 20let. To samé se nestalo ani Číně ani například Rusku, které dodnes nechápe potřebu se omlouvat za své zločiny, když válku vyhrálo a "zachránilo" svět.Skrýt celý příspěvek
Hlavně jde o to, že v Něměcku došlo k výměně režimu, který to vše spáchal, zatímco v Číně se jedná o stále stejný zločinný režim, který se k maovi hrdě hlásí.
Hlavně jde o to, že v Něměcku došlo k výměně režimu, který to vše spáchal, zatímco v Číně se jedná o stále stejný zločinný režim, který se k maovi hrdě hlásí.
To je obraz, který Čína o sobě světu ukazuje! Agresivní politika se nepozná podle toho jaké domy tam stojí, ale podle toho jak se stát chová.. Potlačuje demonstrace ... ano ( 89 ...Zobrazit celý příspěvek
To je obraz, který Čína o sobě světu ukazuje!
Agresivní politika se nepozná podle toho jaké domy tam stojí, ale podle toho jak se stát chová..
Potlačuje demonstrace ... ano ( 89 - dokonce potlačuje jen informace o té události, Hongkong aktuálně).
Okupuje Čína území ... ano
Má další nároky na území, případně se je snaží prosadit... obě překvapivě ano.
Projevuje stát trošku sebereflexe za chyby v minulosti ... ne!Skrýt celý příspěvek
Začít budovat armádu až když protivník zaútočí je pozdě. Tibet, Ujguři, Hongkong i výhrůžky Taiwanu a nároky v Jihočínském moři jsou dostatečným důvodem k obavám.
Začít budovat armádu až když protivník zaútočí je pozdě. Tibet, Ujguři, Hongkong i výhrůžky Taiwanu a nároky v Jihočínském moři jsou dostatečným důvodem k obavám.
Důvodem k obavám je situace v USA, boření pomníků a tradic, spolu s tím, že se mění složení obyvatel v neprospěch "původních" Američanů. Za dvacet let to může v USA vypadat jako v ...Zobrazit celý příspěvek
Důvodem k obavám je situace v USA, boření pomníků a tradic, spolu s tím, že se mění složení obyvatel v neprospěch "původních" Američanů. Za dvacet let to může v USA vypadat jako v Kolumbii nebo Mexiku.Skrýt celý příspěvek
Temi "puvodnimi" myslis ty, co vytlacili ty, co vytlacili ty, co tam byli pred nima? ;-)
Temi "puvodnimi" myslis ty, co vytlacili ty, co vytlacili ty, co tam byli pred nima? ;-)
Jo, uz sice bolo odpovedane, ale neda mi: Pytali ste sa tych pracovitych Cinanov, si sa ich niekto pytal, ako a ktorym smerom sa bude politika v Cine uberat? :) Od 1989 na Namesti ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, uz sice bolo odpovedane, ale neda mi:
Pytali ste sa tych pracovitych Cinanov, si sa ich niekto pytal, ako a ktorym smerom sa bude politika v Cine uberat? :)
Od 1989 na Namesti nebeskeho pokoja som nezachytil, ze by komunistom chcel niekto verejne radit, kam by ta Cina vlastne mala kracat. (Aj ked este mozno ti, ktorych spominal Standa...)Skrýt celý příspěvekČínské opozici bere vítr z plachet to, že se Číně ekonomicky nadmíru dobře daří a lidi jsou většinově opravdu spokojení. Rozdíl proti roku 1989 je naprosto kosmický, oni zažili ...Zobrazit celý příspěvek
Čínské opozici bere vítr z plachet to, že se Číně ekonomicky nadmíru dobře daří a lidi jsou většinově opravdu spokojení. Rozdíl proti roku 1989 je naprosto kosmický, oni zažili pokrok větší než po revoluci my. Stači si srovnat fotky Šanghaje dnes a tenkrát. Co si budeme povídat, pokud by nějakou náhodou KSČ uměla udělat stejný ekonomický zázrak a dát lidem trochu svobod jako Čína, tak by tu nejspíš byla dodnes, protože by chyběla většinová síla ji zrušit. Číňani dokázali zavést v podstatě kapitalismus, byť někde v pozadí dělají, že jsou socialistická země.Skrýt celý příspěvek
Čína provedla ekonomické reformy už v roce 1978, přesto tu máte masivní demonstrace v 89. Potlačeny se snahou vymazat to z dějin. Svoboda je v podstatě 0. Nebo jste si nevšiml ...Zobrazit celý příspěvek
Čína provedla ekonomické reformy už v roce 1978, přesto tu máte masivní demonstrace v 89. Potlačeny se snahou vymazat to z dějin.
Svoboda je v podstatě 0. Nebo jste si nevšiml Covid problému co to přineslo, dnes na to navázali povodně ve stejném informační embargu.Skrýt celý příspěvekA pochopil ste, ze Cinskej opozicii nema co brat "vietor z plachiet", kedze v "diktature proletariatu" z principu ziadna relevantna opozicia existovat nemoze? My sme sa v 89-om ...Zobrazit celý příspěvek
A pochopil ste, ze Cinskej opozicii nema co brat "vietor z plachiet", kedze v "diktature proletariatu" z principu ziadna relevantna opozicia existovat nemoze?
My sme sa v 89-om tiez mali cosi lepsie ako v 50tych... Ale chapem - ekonomika je naozaj nieco, vdaka comu ta klika na cele Ciny este vladne. (Tusime teda, preco tym Cinskym statistikam a cislam nikto sudny verit nemoze. Oni proste musia vykazovat rast.)
Co je v Cine za politicko-ekonomicky paskvil, je na inu diskusiu...
Ale vobec nijako to neriesi fakt, ze je to diktatura a bezni ludia na sprave veci verejnych nijako nepodielaju :)
Ja mam tiez z prvej ruky, ako to v Cine vyzera, ako tam dokazu za 3-6 mesiacov postavit nakupne centrum, s parkom a alejami s 30rocnymi stromami... Ale druha strana su "sidliska" tisicov robotnikov v unimo-bunkach, ktori si to odseru. Nastavanych 4-6 ks unimobuniek na sebe a obsahujucich 6 mozno az 8 cinanov. Ti rano na sirenu vylezu, na sirenu obeduju, a po 12 hodinach na sirenu zalezu naspat...
Pravda je taka, ze do Ciny by som sa narodit nechcel - na 90% a viac by som bol v peknom prusere...Skrýt celý příspěvek
To že se Číně nechal moc velký prostor a neustále se jí ustupovalo a lezlo do zadku říkám už mnoho let. Svět má poslední možnost jim přistřihnout křidélka a pod hrozbou globálních ...Zobrazit celý příspěvek
To že se Číně nechal moc velký prostor a neustále se jí ustupovalo a lezlo do zadku říkám už mnoho let. Svět má poslední možnost jim přistřihnout křidélka a pod hrozbou globálních sankcí je donutit k normálnímu chování. Čína nic nedodržuje a neskutečně z toho profituje a s jídlem roste chuť. Pokud se nic neudělá, brzy bude nezastavitelná.Skrýt celý příspěvek
Souhlas, ale bude to možní trochu schizofrenní situace, protože mezi Čínou a západem probíhá intenzivní obchod. výměna a západ tam má svůj byznys. Bude se muset na ní pěkně ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlas, ale bude to možní trochu schizofrenní situace, protože mezi Čínou a západem probíhá intenzivní obchod. výměna a západ tam má svůj byznys. Bude se muset na ní pěkně zatlačit a zajímalo by mě, jak by reagovala na nějakou námořní blokádu, to už by bylo na válku. Každopádně mně to připadá analogie se SSSR, kdy USA měla ze začátku Jadernou převahu a možnosti SSSR byly brány velmi vážně po výbuchu vodíkové pumy na Nové zemi. Ale Čína bude jednou jiná liga, hlavně v tom ekonomickém smyslu a vojensky to jednou srovná na úroveň USA.Skrýt celý příspěvek
Trener Ne západ ale jednotlivci ale to nevadí, podstatné je že ty obchody musí výhodné oboustranně a ne jen pro Čínu a nějakého jednotlivce. Čína musí být také donucena ...Zobrazit celý příspěvek
Trener
Ne západ ale jednotlivci ale to nevadí, podstatné je že ty obchody musí výhodné oboustranně a ne jen pro Čínu a nějakého jednotlivce.
Čína musí být také donucena dodržovat stejná pravidla jako ostatní. Pokud kradou třeba duševní vlastnictví a ze soudů si dělají srandu, je nutné k respektu donutit. Prvním a snadným krokem by bylo třeba zakázat studium Číňanů v EU a USA. To by je hoodně bolelo.Skrýt celý příspěvek
A ještě jedna věc, někdo se třeba může postavit za Čínu, protože nemá rád západ. Naše země taky nemá ve všem v EU rovnocenný podmínky. Naše firmy na EU trzích potřebují prý ...Zobrazit celý příspěvek
A ještě jedna věc, někdo se třeba může postavit za Čínu, protože nemá rád západ. Naše země taky nemá ve všem v EU rovnocenný podmínky. Naše firmy na EU trzích potřebují prý všemožné certifikáty a nedostanou za své zboží, to co západní firmy. Aspoň to říkal p. Hlavatý ˇGŘ Juty a.s. Ale pohnutky můžou být různé.Skrýt celý příspěvek
Tohle bude asi ještě bohužel zajímavý - ale nedivil bych se kdyby lidskou sílu dodalo třeba Rusko a Indie - pro oba je silná Čína reálná noční můra. A sestava RU, Indie, ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle bude asi ještě bohužel zajímavý - ale nedivil bych se kdyby lidskou sílu dodalo třeba Rusko a Indie - pro oba je silná Čína reálná noční můra.
A sestava RU, Indie, Austrálie a USA už je slušná sílaSkrýt celý příspěvekAustrálie je členem Commonwealthu, hlavou je formálně královna.
Takže si tam přidej ještě Británii.Austrálie je členem Commonwealthu, hlavou je formálně královna.
Takže si tam přidej ještě Británii.Tak commonwealth je snad 50 nebo kolik zemi a 2 miliardy lidi - to by bylo hodne ostrý. Otázka je jeho jednotnost. Jenže to už se asi dostáváme k wwIII. Můžeme do té rovnice ...Zobrazit celý příspěvek
Tak commonwealth je snad 50 nebo kolik zemi a 2 miliardy lidi - to by bylo hodne ostrý. Otázka je jeho jednotnost. Jenže to už se asi dostáváme k wwIII. Můžeme do té rovnice dosadit arabsky svět - USA je pro ne velký satan, Pákistán by šel asi k Číně, ale co třeba Malajsie? Ta z rozpínání činy dole nemá velkou radost.
Čína by ještě mohla začít využívat “dobrovolníky” z Afriky - část by nechala sežrat kulometama místo svých lidi, části by zařídila cestu do Evropy aby měla i ta co dělat a nenapadlo ji pomáhat spojenecké koalici. Japonsko by slo s USA. Co Kanada? Co Mongolsko? A aby toho nebylo málo, tak Čína má vazby na jižní Ameriku...
Ta to už není nějaká rovnice, ale totální guláš...Skrýt celý příspěvek
NATO samotne je jedina "slusna sila" a uplne dostatocna. Na nom to cele stoji a pada. A keby uz naozaj prituhovalo - tak to bude o nepriatelovi mojho nepriatela. Budu vznikat ...Zobrazit celý příspěvek
NATO samotne je jedina "slusna sila" a uplne dostatocna. Na nom to cele stoji a pada.
A keby uz naozaj prituhovalo - tak to bude o nepriatelovi mojho nepriatela. Budu vznikat aliancie, z ktorych bude mozog zostavat stat...Skrýt celý příspěvek
40 mld USD ročne len na nákupy novej techniky je príliš neuveriteľná suma pre 20 mil. AUstráliu.
40 mld USD ročne len na nákupy novej techniky je príliš neuveriteľná suma pre 20 mil. AUstráliu.
Skoro už 26 milionou Austrálii, to je rozdíl Slovenska. Austrálie je jednou z mála zemí Západu, která nejen že praktikuje rozumnou imigrační politiku, kdy si přísně vybírá kdo k ...Zobrazit celý příspěvek
Skoro už 26 milionou Austrálii, to je rozdíl Slovenska.
Austrálie je jednou z mála zemí Západu, která nejen že praktikuje rozumnou imigrační politiku, kdy si přísně vybírá kdo k ní může, ale zároveň si udržuje dlouhodobě poměrně vysokou porodnost. Alespoň obnova populace je základní kámen životaschopnosti národů. Drtivá zemí Západní civilizace toho už nedosahuje a nastávající problém zatím řeší imigrací, která však pomalu nevratně státy mění. Po současné koronakrizi mám obavu, že porodnost ještě značně klesne. Tohle je opravdu největší problém Západu - dobrovolně vymírá.
Čína poslední dekády nemá čísla lepší, ale tady je dost pravděpodobné, že v případě velké nouze stát dá befel a Číňanky znovu začnou rodit v požadované míře.Skrýt celý příspěvek
Austrálie má podle mě jedny z nejlepších ozbrojených sil na světě - od výzbroje, plánování, zásobování. Má ovšem jeden velký problém - stačí se proboha podívat na ty počty všech ...Zobrazit celý příspěvek
Austrálie má podle mě jedny z nejlepších ozbrojených sil na světě - od výzbroje, plánování, zásobování. Má ovšem jeden velký problém - stačí se proboha podívat na ty počty všech zbraní a vojáků - to sotva může stačit byť jen na krytí australského kontinentu, na nějaké větší manévrování proti Číně nemá síly. Se spojenci se to násobí ale v případném konfliktu při špatném vývoji hraje každý sám za sebe.Skrýt celý příspěvek
Koukal jsem 60 M1a1 abramsu, 250 kolovych BVP, 50 del...pak 30 RBS70 a 2 NASAMS (+objednane) taky me to celkem prekvapilo...to jsou pocty pomalu jak u nas. Ale je jasne ze pro ne ...Zobrazit celý příspěvek
Koukal jsem 60 M1a1 abramsu, 250 kolovych BVP, 50 del...pak 30 RBS70 a 2 NASAMS (+objednane) taky me to celkem prekvapilo...to jsou pocty pomalu jak u nas. Ale je jasne ze pro ne bude naprosto klicove letectvo a namornictvo.Skrýt celý příspěvek
Vlastně může a velice efektivně, stačí se pozorně zadívat do mapy. Austrálie disponuje velice silným námořnictvem, letectvem a flexibilními pozemními silami. Celý kontinent ...Zobrazit celý příspěvek
Vlastně může a velice efektivně, stačí se pozorně zadívat do mapy.
Austrálie disponuje velice silným námořnictvem, letectvem a flexibilními pozemními silami. Celý kontinent představuje pro případného nepřítele doslova logistický horor. Proti nepříteli stojí velice nepříznivé geografické podmínky a podnebí. Opravdu ne, Austrálie by byla násobně větší oříšek, než celá Operace Overlord.Skrýt celý příspěvekPřesně tak, Austrálii stačí zabránit tomu, aby se k ní nepřítel dopravil. Zásobovat armádu na vzdálenost tisíců kilometrů přes oceán není žádná sranda.
Přesně tak, Austrálii stačí zabránit tomu, aby se k ní nepřítel dopravil. Zásobovat armádu na vzdálenost tisíců kilometrů přes oceán není žádná sranda.
Přesně tak. Austrálii stačí mít pod kontrolou moře a vzdušný prostor kolem svého kontinentu. Nějaká obojživelná invaze z Číny je těžko proveditelná. Pozemní síly jsou určeny na ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak. Austrálii stačí mít pod kontrolou moře a vzdušný prostor kolem svého kontinentu. Nějaká obojživelná invaze z Číny je těžko proveditelná. Pozemní síly jsou určeny na odražení menších výsadků a (znovu)obsazování ostrovů. K tomu musí být mobilní a udržitelné.Skrýt celý příspěvek
Na mapě to vypadá dobře, ale má to i své proti, musí vybudovat obranu na rozsáhlém pobřeží a rozhodně nyní nemají kapacity pochytat ŘSPDL odpalované z moří okoli kontinentu. ...Zobrazit celý příspěvek
Na mapě to vypadá dobře, ale má to i své proti, musí vybudovat obranu na rozsáhlém pobřeží a rozhodně nyní nemají kapacity pochytat ŘSPDL odpalované z moří okoli kontinentu. Budování letadlových lodí Čínou je také dostaváa do větší nevýhody. Austrálie by se měla snažit o spojenectví se zeměmi na ostrovech mezi ní a pevninskou Čínou, nebo například s Indií. Možná si svou polívčičku přihřejí USA v podobě nějakých základen.
...logistický horor to být nutně nemusí, bavíme se o kapacitách námořní přepravy Číny a to je hodně velká kapacita.Skrýt celý příspěvekAustrálie je členem spojenectví ANZUS, Austrálie, USA a Nový Zéland. Co se ostřelování z lodí týče, to je složitější otázka. Loď ostřelující cíl na pevnině musí trefit ten cíl, ...Zobrazit celý příspěvek
Austrálie je členem spojenectví ANZUS, Austrálie, USA a Nový Zéland.
Co se ostřelování z lodí týče, to je složitější otázka. Loď ostřelující cíl na pevnině musí trefit ten cíl, například raketové silo. Ovšem obránci stačí trefit tu loď, což je větší cíl.
Na přepravu armády na vzdálenost 2000 km se nehodí každá loď a dopravní lodě jsou zranitelné. Dopravit a zásobovat invazní armádu z Číny do Austrálie noční můra je.Skrýt celý příspěvekNemusí, protože vhodných oblastí k vyloďovacím operacím není zase tolik a to si uvědomují i v Číně. Nejde jen o samotné vylodění, ale o vybudování předmostí a postup. Každá operace ...Zobrazit celý příspěvek
Nemusí, protože vhodných oblastí k vyloďovacím operacím není zase tolik a to si uvědomují i v Číně. Nejde jen o samotné vylodění, ale o vybudování předmostí a postup. Každá operace padá s přetnutím zásobovacích tras a Čína není a nebude schopna ochránit své transportní lodě. K tomu by potřebovala minimálně trojnásobek válečných plavidel. Dále jí chybí vhodné transportní lodě schopné působit ve zrádných příbřežních oblastech ( ... miny jsou stále účinné).
První věc je probojovat se vůbec k pobřeží vhodném k vyloďovacím operacím a budování logistických uzlů a především jejich ochraně, protože pokud by pozemní síla obránců byť jen na dva dny odstřihla jednotky od zásobování, nastává enormní problém s vodou, palivem a municí.
Overlord ... byl o tom, zajistit si předmostí a Německo vědělo, že když nezastaví spojence na plážích, tak prohrají. Austrálie (kontinent) zdecimuje techniku i živou sílu pouhým efektivním zničením zásobovaní týlových jednotek. Za dva dny vymění tank za láhev pitné vody.Skrýt celý příspěvekAle co když místo lodi nejdřív dopadne na operu v sydney hlavice balistický rakety ve vnitř s lístkem, kde bude napsáno “BUM”? Neotevře pak Austrálie sama přístavy a ještě k tomu ...Zobrazit celý příspěvek
Ale co když místo lodi nejdřív dopadne na operu v sydney hlavice balistický rakety ve vnitř s lístkem, kde bude napsáno “BUM”? Neotevře pak Austrálie sama přístavy a ještě k tomu ráda?Skrýt celý příspěvek
Ok, tak ne hlavice, ale co když se z ničeho nic zasifrují všechny nemocniční počítače a zmizí par australských satelitu? (ok s těmi satelity je to trochu nadsázka, ale zádě ne tak ...Zobrazit celý příspěvek
Ok, tak ne hlavice, ale co když se z ničeho nic zasifrují všechny nemocniční počítače a zmizí par australských satelitu? (ok s těmi satelity je to trochu nadsázka, ale zádě ne tak velká)Skrýt celý příspěvek
Tak tak. Mnoho lidí zapomíná, že aby spojencům vyšlo vylodění v Normandii tak si s sebou dotáhli dva středně velké přístavy, které jim dovolili vylodit co nejvíce mužů a materiálu ...Zobrazit celý příspěvek
Tak tak. Mnoho lidí zapomíná, že aby spojencům vyšlo vylodění v Normandii tak si s sebou dotáhli dva středně velké přístavy, které jim dovolili vylodit co nejvíce mužů a materiálu za co nejkratší chvíli.
Číňané by buď museli vylodění provést někde v blízkosti Australského přístavu, který by museli obsadit a nebo si dotáhnout svůj.Skrýt celý příspěveknemusí jít přímo o vylodění velkých sil, svou práci dokážou odvést právě ŘSPDL a ostatní tomu podobné útočné zbraně. Číňanů je sice více jak miliarda, ale operace jako na Omaha ...Zobrazit celý příspěvek
nemusí jít přímo o vylodění velkých sil, svou práci dokážou odvést právě ŘSPDL a ostatní tomu podobné útočné zbraně. Číňanů je sice více jak miliarda, ale operace jako na Omaha beach to být nemusí.Skrýt celý příspěvek
No pekne, dost co budu tahat z Ciny snuru do zasuvky pre svoju "elektricku lietadlovku", este aby tahali aj benzinovu hadicu...
Ku Australii to nie je az tak blizko... :)No pekne, dost co budu tahat z Ciny snuru do zasuvky pre svoju "elektricku lietadlovku", este aby tahali aj benzinovu hadicu...
Ku Australii to nie je az tak blizko... :)
Austrália by síce mala problém ubrániť svoje rozľahlé územie ale povedzme si zase, že kto by o tú pustatinu mal taký záujem, že by o ňu bojoval ?! Navyše, Austrália patrí aj ...Zobrazit celý příspěvek
Austrália by síce mala problém ubrániť svoje rozľahlé územie ale povedzme si zase, že kto by o tú pustatinu mal taký záujem, že by o ňu bojoval ?! Navyše, Austrália patrí aj napriek svojej polohe k západnej civilizácií a osamotení by iste neostali. Navyše majú strategickú polohu a istú ekonomickú silu, ktorá by dovoľovala navýšenie obranných kapacítSkrýt celý příspěvek
Filip Fifo Nesouhlasím, důvod je výběr Abramsu, Tiger ARH a jejich dělostřelectvo se opírá jen o tažené houfnice M777 a PVO o NASAMS 2. Odůvodnění. Abrams má plynovou turbínu, ...Zobrazit celý příspěvek
Filip Fifo
Nesouhlasím, důvod je výběr Abramsu, Tiger ARH a jejich dělostřelectvo se opírá jen o tažené houfnice M777 a PVO o NASAMS 2.
Odůvodnění.
Abrams má plynovou turbínu, která je velmi žravá a více náchylná na poškození. V případě Austrálie, kde lze očekávat větší přesuny vojenské techniky by byl vhodnější Leo2.
Bitevník Tiger provází technické problémy a do jisté míry se jedná o "lehký" bitevník. Naopak zde bych volil AH-64, který je sázka na jistotu.
Dělostřelectvo je pouze tažené navíc bez možnosti vedení palby na větší vzdálenosti (Homar, apod.) což u kontinentu jako je Austrálie by se mohlo víc než hodit.
PVO na to, že Austrálie má velkou rozlohu je minimalistická, určitě by jí slušel Patriot, aby nechránila jen města.
Z hlavy neznám všechny plány Austrálie na její akvizice, ale z kroků nedávných ji považovat za jednu z nejlepších armád nemohu, takové finské nedosahuje ani po kotníky.Skrýt celý příspěvek
A preto ma neprestava fascinovat pocet ludi (obyvatelov europy, hlasajucich sa k zapadnej, krestanskej ideologii) ktori tlieskaju rastucej sile ciny a jej ambiciam. Za vyvazenu ...Zobrazit celý příspěvek
A preto ma neprestava fascinovat pocet ludi (obyvatelov europy, hlasajucich sa k zapadnej, krestanskej ideologii) ktori tlieskaju rastucej sile ciny a jej ambiciam. Za vyvazenu zahranicnu politiku pokladaju strkanie sa cinanom do zadku... Ak cinska ideologia a vnimanie sveta porazia zapadnu demokraciu potom uvidia co je to big brother, odstranovanie nepohodlnych nazorov a sloboda slova... ale to im v podstate vyhovuje pretoze po vacsine su to velmi prisposobivi cloviecikovia a podobni kolaboranti boli aj pri zavadzani bolsevizmu u nas, takze budu robit poskokov uzotocnych idiotov cinanom.Skrýt celý příspěvek
Čína je ďaleko. USA síce tiež, ale sentiment za starými časmi je tu stále. Preto si istá skupina ľudí myslí, že svoje antiamerikánske nálady naplnia skrz Číny a Ruska. Iste, USA ...Zobrazit celý příspěvek
Čína je ďaleko. USA síce tiež, ale sentiment za starými časmi je tu stále. Preto si istá skupina ľudí myslí, že svoje antiamerikánske nálady naplnia skrz Číny a Ruska. Iste, USA nie sú ideálne a tiež možno súhlasiť s tým, že USA zneužívajú svoje postavenie svetového hegemóna. Ale robia to tak nejak v hraniciach kultivovaných. Ľudia ktorí čakajú na pád USA si vo svojej jednoduchosti neuvedomujú 2 veci:
1/ Aj my sme súčasťou západu a pád USA by znamenal výrazný ekonomicky prepad
2/ Pád USA by nevyužili Rusi ako sa mnohí nádejajú. Využili by to Číňania ktorí by v prípade, že by nemali brzdu v podobe USA, zmenili svet takým spôsobom ktorý by sa väčšine Slovákov a Čechov iste nepáčil. Romantické predstavy o tom, že dekadentnú západnú kultúru by vystriedal poriadok, sociálne istoty a návrat k tradíciám, by rýchlo vystriedalo vytriezvenieSkrýt celý příspěvekČína, stejně jako Rusko, nemá přátele, když nepočítáme pár obskurních režimů. Slabá Čína je v zájmu všech jejích sousedů, Indie, Japonska, Ruska, jihovýchodní Asie, Tichomoří. ...Zobrazit celý příspěvek
Čína, stejně jako Rusko, nemá přátele, když nepočítáme pár obskurních režimů. Slabá Čína je v zájmu všech jejích sousedů, Indie, Japonska, Ruska, jihovýchodní Asie, Tichomoří. Ekonomický výpadek příjmů severoamerického a evropského trhu Afrika a Jižní Amerika nejspíše nenahradí a nevím zda to dokáže vnitřní čínský trh. V případě konfliktu by sice došlo k výpadku dostupnosti určitého sortimentu, ale bojkot čínského zboží, který by určitě nastal, by přinesl větší ztrátu pro Čínu než pro Evropu a Ameriku.Skrýt celý příspěvek
"Australské námořnictvo získá 12 velkých jaderných ponorek třídy Attack"
Kdy se z nich staly jaderne ponorky?"Australské námořnictvo získá 12 velkých jaderných ponorek třídy Attack"
Kdy se z nich staly jaderne ponorky?A jeje, nekdo uz to potichu opravil ;-)
A jeje, nekdo uz to potichu opravil ;-)
satai
Jéje, vy ještě nevíte o tom, že pod článkem existuje možnost: Nahlásit chybu v článku.
Asi někdo bystřejší to udělal před vámi.satai
Jéje, vy ještě nevíte o tom, že pod článkem existuje možnost: Nahlásit chybu v článku.
Asi někdo bystřejší to udělal před vámi.A?
I tak je u vydavatele slusnost (pokud nejde o preklep) na konci clanku upozornit na opravy. ("Predchozi verze tohoto clanku omylem obsahovala informaci, ze...")A?
I tak je u vydavatele slusnost (pokud nejde o preklep) na konci clanku upozornit na opravy. ("Predchozi verze tohoto clanku omylem obsahovala informaci, ze...")satai A? A tak pokud shledáš v článku nějaké nepřesnosti, tak to nepiš do komentářů, ale do funkce: nahlásit chybu v článku. Jestli ti chybí informace o tom, že článek byl ...Zobrazit celý příspěvek
satai
A?
A tak pokud shledáš v článku nějaké nepřesnosti, tak to nepiš do komentářů, ale do funkce: nahlásit chybu v článku.
Jestli ti chybí informace o tom, že článek byl opravován, tak to neřeš se mnou, ale s redakcí.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...