Námořní konvoje ve válce: US Navy dopravní lodě neochrání

Raketový křižník USS Chancellorsville doprovází nákladní loď USNS John P. Bobo; větší foto / US Navy

V případě rozsáhlého válečného konfliktu bude až 90 % materiálu dopravováno ze Spojených států na zámořská bojiště pomocí velkých dopravních lodí. Americké námořnictvo (US Navy) však otevřeně přiznává, že těmto zásobovacím konvojům nedokáže poskytnout potřebnou ochranu.

Velké nákladní lodě slouží jako hlavní logistický nástroj pro dopravu vojáků, techniky, munice a paliva ze Spojených států na případná zámořská bojiště. Bez robustní lodní dopravy nemohou Spojené státy vést rozsáhlý válečný konflikt v Evropě, v Jihočínském moři, Středním východě nebo kdekoliv jinde.

„Americký národ příliš věří tomu, že dokážeme letecky přepravit vše potřebné do Evropy, ale to prostě nejde,“ varuje penzionovaný kapitán a námořní analytik Jerry Hendrix. „Jsme schopni letecky přepravit pouze brigády [zejména pěchoty - pozn. red. ], ale pokud bychom potřebovali reagovat na rozsáhlý konflikt s Ruskem, musíme přesunout dvě nebo tři divize.

Stačí se podívat do nedávné historie ‒ během operace Airborne Dragon v severním Iráku (2003) bylo potřeba 30 letů těžkých dopravních letadel C-17 Globemaster III pro dopravu pěti (!) tanků Abrams, pěti (!) bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley, mobilní velitelství a potřebný personál.

Avšak v jednom praporu americké obrněné brigády (ABCT) slouží 29 tanků Abrams, 32 BVP Bradley a 25 obrněných transportérů M113 (a další technika). K přesunu jednoho praporu ABCT tak je třeba okolo 200 letů dopravních letadel C-17 Globemaster III!

Tak, jako není možné pro Rusko vést rozsáhlý válečný konflikt bez železničního spojení, tak pro USA to není možné bez robustního dopravního loďstva.

Většina zásobovacích, transportních a podpůrných lodí US Navy spadá pod Velitelství námořní dopravy MSC (Military Sealift Command). Velitelství MSC provozuje zhruba 130 lodí, od tankerů, přes speciální lodě (radarové, radioelektronický a oceánografický průzkum), zdravotnické nebo nákladní. Pod MSC také spadá celá vojenská námořní doprava v době války.

Celkově může US Navy využít pro transport techniky, materiálu a lidí v čase krize zhruba 121 velkých nákladních lodí, a to včetně lodí MSC (15 plavidel), rezervních sil (Ready Reserve Force; 46) a komerčních lodích (60), které jsou k dispozici pro období krize nebo války (Maritime Security Program).

Jmenované lodě ke své obsluze potřebují 11 678 námořníků, ale Spojené státy mají pouze 11 768 vhodně vycvičených námořníků, které však nelze v případě ztrát rychle nahradit. Navíc řada lodí je zastaralá a odcházejí také zkušení námořnici, kteří tyto staré lodě umějí obsluhovat.

„Průměrný věk této flotily [Ready Reserve Force - pozn.red. ] je 43 let,“ říká penzionovaný admirál Mark Buzbye, který nyní vede námořní kancelář na americkém ministerstvu dopravy. „Jsou to staré dámy, které ale dobře sloužily. Už nejsou komerčně životaschopné, ale jsou vojensky užitečné z důvodu jejich konfigurace, pevnosti paluby a výšky trupu.“

Buzby dále upozorňuje, že US Navy v případě války nemá jak ochránit své velké dopravní lodě. Důvod je prostý, US Navy je dvakrát menší, než v dobách studené války, kdy muselo bojovat z obrovskou flotilou sovětských ponorek. V dobách studené války (a platí to i dnes) bylo hlavním úkolem sovětských ponorek právě potápět americké dopravní lodě v Atlantském oceánu. Ostatně jak již pochopili Němci během druhé světové války, je snazší potopit nákladní loď se sto tanky na moři, než zničit sto tanků na souši.

„Námořnictvo mi a velitelství námořní dopravy upřímně řeklo, že zřejmě nebudou mít dost lodí, aby nám zajistili doprovod. Řekli:‚Plujete na vlastní pěst; plujte rychle a tiše,‘“ uvedl Buzby. Ve válečném konfliktu se tak komerční dopravní lodě musí naučit fungovat bez navigačních světel, automatického identifikačního systému, radiolokátorů nebo mobilních telefonů, tedy bez jakýchkoliv zařízení, které mohou odhalit prostředky radioelektronického průzkumu nepřítele. US Navy proto nyní pracuje na technice a taktice, která umožní maximálně snížit elektromagnetickou stopu nákladních lodí.


Bez lodní dopravy nemohou Spojené státy podpořit Evropu v případě rozsáhlého bojového střetnutí.

Skutečným strategickým problémem Spojených států je však zaniklý civilní loďařský průmysl, který by dokázal v době krize rychle vyrábět dopravní lodě, jako byly například druhoválečná plavidla třídy Liberty a Victory. Když začala druhá světová válka, Spojené státy měly 1340 nákladních lodí, na konci druhé světové války to už bylo ale 4221 lodí s celkovým výtlakem 44 940 000 tun. Vždyť 18 loděnic (které dnes již neexistují) mezi roky 1941 až 1945 postavilo 2710 lodí třídy Liberty. Takové počty jsou dnes naprosto nemyslitelné. Na začátku války navíc na obchodních lodích sloužilo 55 000 námořníků a na konci války více než 200 000 námořníků.

US Navy má stále na paměti vysoké druhoválečné ztráty, které způsobily německé ponorky. Vždyť během druhé světové války Spojenci v Atlantském oceánu přišli o 3500 obchodních lodí a 36 000 námořníků.

„Operace Overlord [vylodění v Normandii - pozn.red. ]. Podívejte se na všechen ten [přepravený] materiál. Operace by nemohla proběhnout, pokud bychom nevyhráli druhou bitvu o Atlantik. Tahle bitva zuřila několik prvních let války a Němci nás málem dostali na kolena s použitím taktiky vlčí smečky,“ varuje před druhoválečnou zkušeností admirál James Foggo, šéf amerického námořnictva v Evropě.

Otázka je, zda i dnes s vědomím velkých ztrát bude ochotno na obchodních lodích sloužít dostatek námořníků. „Tradice obchodního loďstva velí, že vyplujeme na moře, bez ohledu na torpéda. Většina z nás věří, že naši lidé se nezaleknou. Ale pokud nebudou na velitelském můstku, nikdy si nemůžete být jistý,“ varuje Foggo.

Velkým testem přepravních schopností US Navy bude cvičení Trident Juncture, které proběhne na přelomu října a listopadu v Norsku. Do cvičení se zapojí 45 000 námořníků, vojáků a mariňáků, přes 60 lodí, 120 letadel a 10 000 kusů pozemní techniky. „Takže opravdu otestujeme schopnost naší reakce na aktivaci článku 5 a naší schopnost rychle se přesunout... a co je ještě důležitější, otestujeme naší schopnost provádět operace v ‚šesté doméně válčení, což je logistika, které je opravdu rozhodující,“ říká Foggo.

Ostatně zdá se, že tento logistický handicap Ozbrojených sil Spojených států si plně uvědomuje americký prezident Donald Trump, který požaduje rozšíření flotily bojových lodí US Navy na 355 plavidel. Zvýšit počet plavidel má zejména program nových fregat FFG(X), v rámci kterého US Navy získá minimálně 20 nových fregat.

Americké fregaty mají být levnější a rychleji budované než torpédoborce třídy Arleigh Burke, ale přitom mohu operovat na otevřeném oceánu a doprovázet tak obchodní lodě.

Zdroj: The Drive

 
 
 
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál ...

Americké námořnictvo testuje konvertoplán MV-22 Osprey

Piloti amerického námořnictva testují jeho nejnovější a nejmodernější letecký dopravní prostředek ...

Námořní tankovací dron MQ-25 Stingray postaví Boeing

Program námořního tankovacího bezpilotního letadla MQ-25 Stingray zná vítěze. Americké námořnictvo ...

Modernizace vrtulníků Apache ve znamení námořního boje

Americká armáda (US ARMY) zveřejnila detaily poslední modernizace bitevních vrtulníků AH-64E Apache. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • premek
  22:18 05.12.2018

  Ona údajná nedoktknutelnost USA díky US Navy působí při nejen hypersonických střelách RF v činné službě jako podivný anachronismus z dob, kdy USA byly skutečně vojensky nejsilnější mocností.

 • Czertik
  14:52 17.10.2018

  danny

  ano, tvoje osobni setkani se muse lisit,ale to kazdeho. Ja treba zas relaticne diskutoval relativne dlouze s jednim rusem, co si nedal jen tak vymluvit to, ze pakt m-r nebyl koser a ze ruska invaze ve 39 do polska skutecne nebyla o zachrane utlacovanych ukrajincu polaky a valecnou nestabilitou.
  Stejne tak to tvoje nijak nezmeni ten fakt, ze rusko vyrobilo v 2016 oficialni dokument o 1968 s tim narativem, ze slo o bratrskou pomoc a zakerni cesi tam nejen veseli domaci komunisty, ale dokonce pachali aktivni teroristicke akce proti rusum, kde vydavaly ruske obeti silnich nehod za obeti ceskych najezdu.
  Nebo jejich soudobou produkci o sovetskych vudcich a lidech, kde beriju lici pomalu jako hodneho stricka a jeho roli na potlacovani odpurcu stalina, stejne jako i ruznych narodnosti uplne ugnoruji ci velmi lakuji na rutovo. Na nazev toho cyklu si nevzpomenu.

  • premek
   22:21 05.12.2018

   Že jde o oficiální stanovisko RF ("narativ") máte odkud? Kreml se od onoho dokumentu několikrát veřejně a celkem hlasitě distancoval.

   • PavolR
    23:00 05.12.2018

    Kremeľ sa rovnako verejne a hlasito dištancoval aj od neoznačených zelených mužíčkov na Kryme. :-) A z toho dokumentu i jeho načasovania cítiť práve paralelu k vtedy aktuálnej obhajobe "nutnosti" okupácie Krymu.

 • danny
  12:51 17.10.2018

  Czertik: ve svém posledním dlouhém příspěvku jsi smotal dohromady spoustu nepodložených tvrzení, polopravd a nepřesností, a snažíš se z toho vyvodit jednoduché závěry. Ale většina z nich je spíš o tvém přesvědčení, než že by měla něco společného s realitou.
  Například tvé tvrzení "Holt rusove hledaji utechu v dobach silneho sssr a falsovani historie". Před čtrnácti dny jsem v Rusku byl, zajel jsem se podívat na Krym. S nikým takovým jsem se nesetkal. Jo, na Krymu mi ukazovali, jak se po 30 letech pod Ukrajinou konečně něco staví a že místo mužiků s lopatou, kterou zasypávali díry v silnici, přijeli rusáci s kamazama a komatsu a začali stavět dálnici. Že mají nové letiště, opravenou vlakovou trať a novou elektrárnu. Na to jsou hrdí. Na Stalina, který zanechal v každé rodině nějaké prázdné místo nadávali jen trochu míň, než na Hitlera. Po tom jich tam zmizelo dvakrát tolik.

  Jen pro ilustraci, projekt dálnice schválen v polovině 2016, v prosinci se otevírá první polovina (dva pruhy), v červenci zbytek. 250 km z Kerče do Simferopolu. Jo, můžu zamlčet, že v městech na Krymu před většinou baráků stojí starej žigul nebo moskvič a dokazovat, jak schopnost postavit 250 km dálnice za dva roky dokazuje, jak je Rusko hrozně rozvinuté. Ale je to zase jen nesmyslná argumentace postavená na detailu vytrženém z kontextu.

 • Czertik
  21:59 16.10.2018

  infi
  Tady nikdo nedela z rusu kolchozniky kde je jen srab a spina, ale realita je proste takove ze ruso velmi upadlo oproti minulosti, a to jak mocensky, tak i technologicky.
  Tak to proste je.
  Holt casy sssr sou uz davno pryc, a spousta lidi to nedokaze pochopit, u rusu je to omluvitelne, ale u cechu ?
  Kdyz se podivas na dnesni rusko a zbrane - co dokazaly zcela vyvinout po rozpadu sssr ? jen su-57 a armatu, kterou pomalu nechteji ani rusove. A to je vse pratele, i onen legendarni s-400 ma koreny v dobach sssr.
  A podive se co za novinyk dokazali vyvinout v usa, eu, cine ?

  A skutecne rusko uz ztrailo nejen post svetove (super)velmoci, ale prave i velmoci (technicky ji tan drzi jen jaderny arzenal).
  Nebo povazujes za velmoci i indii, pakistan , indonesii a podobne staty ? ty maji pocty letadel a tanku apod srovnatelne s ruskem.

  A pokud ti nestaci pocty - podivej se na hdp ruska na obyvatele - vzdyt cina uz je s nim srovnatelna, a nejpzdeji v 2020 rusko predezene.
  A presto vsechno ze cina je v nekterych oborech svetova spicka, stale to neni obecne uznavany vyspely stat.

  A holt neochota rusu priznat si skutecnost, znamena ze sance na jejich spasu se snizuji. zatimco v cesku uz lidi prijali ze dnesni stredni/mladsi generace pujde do duchodu az "2 roky po smrti", protze to je ekonomicka realita, v rusku si mel obrovske protesty proti duchodove reforme, kterou musel mirnit putin,a by si zachranil popularitu. A pritom ekonomicka realita by vyzadovala jeste prisnejsi reformu.
  Ekonomickou relitu v rusku nejlip reflektuje to, ze modernizaci a zrychleni transibirske magistraly jim budou platit a plati cinani, protoze rusove na to nemaji vlastni prostredky.
  A to sveho casu kdyz byla budovana to byla technologicky a financne extremne narocna stavba a hotovy zazrak a priklad umu, stejne jako byla stavba panamskeho pruplavu.
  Holt rusove hledaji utechu v dobach silneho sssr a falsovani historie (viz v rusku dnesni ucivo ze v 1968 to byla pratelka pomoc proti kontrarevoluci a ne sposta okupace), protoze dnes uz nejsou tak silni, tak si takhle buduji falesny pocit slavy.
  Kdezto dnesni nemci nemaji potrebu se obdivovat a vzhlzet v nacistickem nemecku kvuli tomu co adla tam vybudoval a jak se pred imi svet trasl, protoze dnes nemecko tu silu a respekt ma. Rusko ne.

  A nema smysl si nic nalhavat, cesko technologicky taky upadlo, oproti dobe za komaru. Ano, lidi sou bohatsi a maji vyssi zivotni uroven, ale to nema zadnou spojitost s technologickou urovni. Holt zivotni uroven roste havne diky tomu ze cesi bohatnou a dovazeji zbozi z ciziny. Jak technologicky velmi vyspele, tak i prumerne ci podprumerne vyspele.
  Jak cesko technologicky upadlo nejlepe vystihuje ze za prvni republiky sme vyvazeli jak spoustu zbrani, tak i ruzne prumyslove podniky do ciziny, za komaru uz vetsinou jen ty prumyslove podniky a vyjmecne i neco jineho, kdezto po komarech - vyvazime co ? prakticky nic.
  Nejlepe to ilustoroval onen skandal jak trump obnovil sankce proti "primitivnimu" iranu - a jak prskalo nemecko, francie a osatni, protze prisli o obchody/investice za miliardy. A cesko ? neprskalo vubec, protoze tam skoro nic nemelo.
  A to sme v tom samem iranu za komaru stavely cukrovary, rafinerie, potrubi a spoustu jinych veci.
  Dnes absolutne nic.

  • premek
   22:25 05.12.2018

   Stačí porovnat pouze oficiální míru zadluženosti a je jasné, že kdo jde pomalu, má mnohem větší šanci dorazit do cíle, zatímco spěchající zůstanou v půli cesty zcela bez zdrojů...

 • petris
  21:07 15.10.2018

  RiMr71:
  To máš tak, boli časy, a nebolo to ani dlho predtým ako si spravili prehliadku Nemci so sovietmi, keď si spoločné vojenské prehliadky robili s Nemcami Poliaci. Tak to na svete chodí, keď vrcholový predátor nemá svojho predátora, zastáva tú funkciu sám pre seba.

 • RiMr71
  16:44 15.10.2018

  ...ale dyť to byli kamarádi, začali spolu 2. sv. válku, udělali si společnou vojenskou přehlídku v Polsku (které si rozdělili) a pak se holt soudruzi nepohodli... jeden za 18 a druhý atd...

 • infi
  15:51 15.10.2018

  Svym zpusobem mi zde spoustu clenu pripomina mysleni Nacku behem WWII. Ti taky brali sovety za podradny narod kolchozniku, kteri maji zaostalou techniku, jsou bez penez, tovaren a vyvoje.

 • Czertik
  11:03 15.10.2018

  cernakus
  nemecko, usa adpo nejsou ruska, tam vojaci politikum lhat NESMI. Kdyz nemci rekli ve zprave pro politiky, ze nemaji zadnou funcni ponorku kvuli nedostatku nahradnich dilu (podfinancivani armady) tak je to pravda.
  A co se tyka tveho prikladu s ponorkou a spatne vycvicenou osadkou...tak to neni zcela presne, vzpomen si na syrany a rusky letoun. Ten by dobre vycvicena posadka skutecne nesetrelila.
  Stejne tak lm nesmi lhat ve zprave pro kongres o problemech f-35, ktere jeste ma. A ze pak nezavisla organizace pogo? prisla na to, ze lm nektere problemy umele presunul ze stavu 1 (kriticke) do stavu 2 (vazne), bez toho, aby je jakoliv vyresil ci nabidl reseni.

  A co se tyka one nejistoty...tak tu potrebuje jen stat ktery se ma duvod se bat, nebo chrasti zbranemi a strasi a tvari se silnejsi nez ve skutecnosti je.
  Protoze nato skutecne nijak neohrozi to, kdyz prizna ze nema v provozu zadnou z nemeckych ponorek, protoze i bez nich stale vedou v poctu ponorek nad rusy vic nez 2:1, a nad cinany taky.

 • cernakus
  22:26 14.10.2018

  Czertik:

  Realna pripravenost bojovych jednotek je i v US navy tajne. Vse co mame k dispozici jsou jen odhady a politicke prohlaseni pro ruzne senatni a kongresove komise.

  Jen naprosty vul vyslepici nepriteli s kolika a kterymi jednotkami nemusi pocitat.

  Nejistota je nejlepsi ochrana a vyjednavaci pozice.

  Ja se nad nepripravenosti nemecke armady nerozplyval. A to zverejneni je opet jen politicka zprava politikum. Imho se nezaklada na pravde, protoze i kdyby meli jednu jedinou kompletni posadku ponorek, tak v pripade nouze ji rozdeli na 6 a povolaji veterany a studaky na doplneni posadek. Lidi se daji nahradit velmi jednoduse a u-212 s nevycvicenou posadkou je stale nekonecnekrat ucinejsi zbran, nez u-212 v doku bez posadky.

 • Czertik
  21:28 14.10.2018

  cernakus

  "ako chápu, že z Rusů musíš dělat naprosté nuly, ale když už, tak alespoň u toho používej regulérní čísla. Samozřejmě názor, že provozuschopných bude jen 1/4 ti vyvrátit neodkáži. Data která by to potvrdila nebo vyvrátila patří i v Ruském námořnictvu k tomu nejtajnějšímu co tam mají."

  A proc to rus taji ? Mozna proto aby obycejny rus neprisel na to, ze rusko je jen papirovy tigr a ne velmoc jak jim putin maluje. Nebo uz si zapomel jak ses ty (ci nekdo jiny) rozplyval nad tim kolike ze to skopcackych ponorek a letadel je neprovozuschopnych ? Proc to skopcaci nejen netaji, ale nemaji problem zverejhnit, kdetzo u rusu je to nejvice prisne strezene tajemsntvi ?

 • gangut
  07:11 12.10.2018

  Luky
  Omyl. Zmyslomtohoto článku je " nasypte nám viac penazi na viac hračiek" a "nakúpte viac hračiek, ale len od nás" tak ako všetkých článkov s rozprávkami o Putinovej, Kimovej alebo čínskej hrozbe.

 • Miroslav
  00:06 12.10.2018

  Cernakus:

  Čo by Nemecko či Francúzsko získalo tým, že sa odkloní od USA a začne sa orientovať na Rusko? Ekonomicky asi nič keďže v Európe je hneď niekoľko krajín ktoré majú vyššie HDP ako Rusko. Technologicky by si tiež asi nepolepšili. Nemyslím, že by Mercedes, VW, BMW, Bosch či Siemens potrebovali prístup k ruským technológiám. Bezpečnosť? Tú majú garantovanú od USA. Čiže čo to má byť tá pridaná hodnota ktorá by mohla ovplyvniť západné krajiny EÚ aby šli smerom na východ?

  Čo sa Číny týka, tá má vlastné ambície a Rusko k tomu nepotrebuje. Naopak, Číne vyhovuje oslabené Rusko. Navyše, Čína má v Európe a hlavne USA svoje ekonomické záujmy a súčasný stav jej plne vyhovuje. Prípadný pád USA by bol pre Čínu ekonomickou samovraždou.

 • Superme
  23:00 11.10.2018
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Číst cernakuse, to je fakt parádní komedie :D Že by voliči AfD nebo le Penové šli na stranu okupantů... stejně jako představitelé těchto stran, to je fakt neuvěřitelný.

  Nejlepší je stejně.. "Američané nemají spojence, ti mají jen vazaly, kteří by se na ně v případě konfliktu vyprdli" a pak "Je jasné, že Čína by se okamžitě přidala na stranu Ruska".

  Prostě absolutní neznalost a vymytý mozek v jednom :D

  Ruské superzbraně ničí západní techniku, která si ani neškrtne. Ruské ponorky jsou nezastavitelné - co ale až budou moře brázdit desítek nebo stovky bezpilotních SeaHunterů, nahoře protiponorkové drony s P-8? Samotné NATO má v ponorkách převahu 159 - 62.

  Ale pokračuj cerny, rád se zasměju takhle po večerech :)

 • cernakus
  22:28 11.10.2018

  Luky:

  No to je fuk, prostě na okupaci Rusko nemá lidi. Takže by prostě hledali skupiny, které by to mohly s malou pomocí převzít a zůstanou Rusku naklonění. V Německu třebas AfD, ve Francii LePenku atd...

 • Luky
  22:08 11.10.2018

  Nemyslím, že by byla většina lidí naštvaná na svou národní vládu. Vždyť tam můžou taky...

  Mě vadí jen elitní mafie kolem FEDu s obrovskou mocí a její případné vazby na vedení EU a k tomu různé nedemokratické elitářské spolky, které mají vliv na to, kde se bude válčit, případně ovlivňují osudy celých národů. S normálními politiky nemám problém, ať už mají jakékoli lidské neřesti....

 • cernakus
  21:59 11.10.2018

  Luky:

  Však to taky Rusko plánuje pouze pro případ nouze, že kroky USA budou jasně naznačovat, že do toho chtějí prásknout. Nešlo by mimochodem o okupaci jako takovou, pouze pacifikaci. Zbytek by nechali na obyvatelstvu, které by se se svými aktuálními "oblíbenými" režimy vypořádali sami (bez ozbrojených složek by pro nás nebyl problém aktuální politickou a justiční mafii svrhnout).

  Okupace typu 1968 opravdu není v Ruských silách.

 • Luky
  21:57 11.10.2018

  Nemusím tedy ani představy o válce v Pobaltí, protože ani to při bližším pohledu nedává valný smysl.
  Ale dobře bavme se o nějakém připojování částí Pobaltských zemí, kde je většina lidí třeba ruské národnosti. Vyvolalo by to konvenční střet a Amíci by potřebovali ztrojnásobit svoje síly. V takovém případě je cesta Evropou volná, Rusové by neoperovali ani v celém Baltu. řekněme, že US NAVY by tou dobou válčila s Čínou a konvoje by se musely chránit samy.

 • Luky
  21:51 11.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  cernakus
  já tyhle představy ruských tanků valících se Evropou nemusím, protože mi to nedává smysl.....ale nemyslím, že by to bylo tak jednoduché. Co je tu měst a všeho možného, to by při představě konvenčního konfliktu nemohli dobýt a obsadit a potom nějak kontrolovat. Na to nemají kapacity a ztráty na technice by byly obrovské.

 • StandaBlabol
  21:40 11.10.2018

  to Cernakus,

  "...Ke tvé infantilní představě, že snad nějaké útočné ponorky chrání balistické..."

  Promiň, ale děláš tu ze sebe hlupáka. To jsi opravdu nikdy neslyšel o sovětské/ruské taktice umisťování vlastních ponorek s balistickými střelami do bastionů a ochraně přístupů do nich hladinovými silami námořnictva i ponorkami?

  Co si třeba o problematice něco málo přečíst, než začneš urážet ostatní? Moc složité?

 • cernakus
  21:38 11.10.2018

  Luky:

  Válka s Ruskem bude závod o čas. Rusko ví, že nesmí dovolit Američanům přesunou vše co mají v USA do Evropy. Takže nebudou pasivně čekat, ale budou se valit jak lavina v rámci blitzkriegu a když budou mít štěstí (budou) tak se díky nesouladu mezi národy v NATO budou setkávat postupně s Polskou, pak Německou, pak Francouzskou a nakonec Španělskou armádou. Při troše štígra by to do Portugalska mohli zvládnout za měsíc, měsíc a půl. Tedy v takovém rámci by museli Američani jižní cestou přisunout alespoň polovinu své armády z domoviny. Ne že by to bylo nemožné, ale bylo by to hodně těsné.

 • Luky
  21:36 11.10.2018

  Slavo
  jasně že by mohly přistávat i ve Francii. Jen jsem chtěl akcentovat co nejjižnější trasu.

  jak jsem psal, že by měli Rusové velký problém kontrolovat subtropickou část Atlantiku....tím jsem spíš myslel, že by měli vůbec problém tam nějak působit.

 • cernakus
  21:35 11.10.2018

  Slavoslav:

  Přístupová trasa je prakticky jen jedna GUIK. Nicméně tu Rusko těžko může hlídat, protože když tam bude Ruská ponorko ochlendovat moc dlouho, tak se o něj postarají Oriony a Poseidony z Islandu a Británie.

 • Luky
  21:33 11.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Domnívám se, že Španělé dokáží převážet své Leopardy po železnici a mají způsoby, jak je jako země NATO dostat třeba do Francie, i kdyby to znamenalo zdržení s překládkou na hranicích. Prostě ten železniční přejezd je v řádu dní, stejně tak zdržení plavby jižním obloukem. Mě to nepřijde neřešitelné.
  Kapacita přístavů určitě umožňuje vylodění techniky v řádech stovek a stovek kusů. Ve Španělsku mají Amíci svoji námořní základnu pokud se pamatuju...a Španělsko je např. jedním z mála zahraničních uživatelů Tomahawku (to musí mít sakra důvěru).

 • Slavoslav
  21:31 11.10.2018

  Luky

  popri spanielskom / portugalskom pobrezi by mohli pokracovat rovno do Francuzska ci statov Beneluxu. Tam by to ak by bol protivnik Rusko (inak, ja zaujimave, ze skoro kazdy tu automaticky predopkada konflikt s Ruskom a nie Cinu) tiez nejak extra nekontrolovalo

 • cernakus
  21:30 11.10.2018

  Shania:

  jenže to jsem počítal přese obě flotily. Samozřejmě když vyloučíš pacifickou, je to půlka.

  Pacifická se v pohodě přesune do Atlantiku přes severní ledový. Nezapomínej, že tam jsou Rusové doma a pokryjí to v pohodě pobřežními loděmi.

  Ano, jsou to lehká torpéda a hlavice. Jenže to zřejmě bude stačit. Nákladní loď naložená palivem nebo municí bouchne i když do ní práskneš kanónem. Obvykle mají jen jeden šroub (až na ty největší, ty mají dva) a když jim ho ustřelí lehké torpédo, tak místo lodi máš naopak přítěž o kterou se musíš postarat.

  Ad Čína, podle mně dost zásadně podceňuješ Čínské námořnictvo. To roste jak sviňa, zatímco před deseti lety to byla lokální neckiáda, tak dnes už se v počtech i modernitě směle vyrovnají Pacifické flotile (americké).V momentě, kdy by USA musela stáhnout maximum letadlovek do Atlantiku, aby drtivě přečíslila ruské ponorky, by se Čína mohla pohodlně roztáhnout v celém Tichém oceánu. Na Japka a Korejce v tomto konfliktu nespoléhej, když jim Čína garantuje záruky, tak budou když ne rovnou na straně Číny, tak nezaujatě čumět do šálku saké.

  Tu-22 s ASM jsou faktorem pro to, aby si Rusko udrželo americké loďstvo od Kamčatských břehů, aniž by k tomu potřebovalo námořní plavidla. Ani mně nenapadlo je použít ka napadání obchodních lodí.

 • Slavoslav
  21:27 11.10.2018

  btw fakt ma prekvapila zivotnost tych betonovych lodi. Necakal som ze vydrzia na hladine viac ako 100 rokov bez nejakej udrzby (ok je to plavajuci vrak, ale aj tak)

 • Slavoslav
  21:26 11.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  cernakus

  strazia pristupove trasy do oblasti kde operuje ruske SSBN. Ale zrejme si si pri svojej "inteligencii" (nech uz to slovo pri tebe znamena cokolvek) myslel ze plavaju v tandeme vedla seba ruska utocna s ruskou SSBN lebo to je z kontextu tvojho prispevku jediny sposob ako ju ochranit

 • skelet
  21:25 11.10.2018

  Luky: tak nějak.. přestavba civilních lodí na doprovodné, reaktivace odstavených lodí apod. Prostě klasický scénář každého většího konfliktu. Ale holt někteří z toho budou mít poluce.

 • Shania
  21:19 11.10.2018

  cernakus: ok, bral jsem to tak, že ty tři jsou pořad v modernizaci a jednu jsem přehled...ostatní by měli sedět. Stále to máš trochu dalko k těm tvým původním počtům.

  Ponorky co nejsou na moři a nebo jsou sledované nejsou faktor... když ne přimo zničeny v přístavech, budou mít dost problému dostat se přes SSN do pacifiku...

  Torpeda... Vodopad/Veter jsou lehka torpeda, moc se nehodi pro ničení velkych nákladních lodi, stejně tak kalibr. Počty použitelných zbraní proti nákladním lodím nebude větší než co jsem napsal.

  Čina nebude operovat v severním pacifiku, budou radi když si udrží jihočínské moře.

  Tu-22 s ASM nejsou faktor při utocich na obchodní trasy. Nedoletí tam.

 • Luky
  21:09 11.10.2018

  já to beru jen jako logistické mentální cvičení

  smysl originálního článku bych si vykládal jako náznak "nespoléhejte moc na nás".

 • omacka
  21:07 11.10.2018

  Je úsměvné řešit 3 světovou válku jako konvenční konflikt, i kdyby nějakým úmyslem začala konvenčně, tak z podstaty věci, strana co by tahala za kratší konec provazu sáhne po jaderných zbraních. Takže řešit obranu konvojů vezoucí něco do Evropy je docela lapsus velení, co nad tímhle vůbec uvažuje, ale moc to nepřekvapuje po tom co předvádí poslední léta.

 • cernakus
  21:04 11.10.2018

  Luky:

  Španělsko/portugalsko je nepoužitelné.

  1) Na atlantickém pobřeží nemá dost velké (kapacitní) přístavy
  2) Má nestandardní rozchod železnice
  3) Je to z něj děsně daleko pro přesun po vlastních k frontě.

  Gibraltar se dá průběžně blokovat minami (ideální hloubka).

  To je taky důvod, proč se respektovala neutralita těchto zemí z obou stran za WW2.

 • cernakus
  20:58 11.10.2018

  slavoslav:

  rozumím, přece jenom moje inteligence a vědomosti jsou na průměrného RAŽe hodně ke skousnutí.

  Ke tvé infantilní představě, že snad nějaké útočné ponorky chrání balistické. A jak to asi tak dělají, kdy ty balistické si to většinou jen tiše šinou pod ledem aby je nepřátelské ponorky nezachytili? To jako myslíš, že má ruská útočná ponorka nějaký záhzračný supersonar, který ji umožní sledovat ponorku, kterou by američané najít neměli?

  Balistické ponorky se v případě potřeby dokáží ubránit samy, zejména ty ruské.

  Pod vodou je mimochodem opravdu velký problém s identifikací FoF. Vysílat nemůžete nic a identifikace podle knihoven hluků funguje jen na hodně blízko (víceméně kilometry). IMHO si myslím, že právě střelba do vlastních je aktuálně největší problém při ponorkovém a protiponorkovém boji. Hladinové lodě o sobě mohou dát vědět jiným hladinovým lodím přes satelit a tím neprozradit polohu. Ale ponorka v akci to udělat nemůže. Pokud zachytí kontakt a podle předpokladů by to měl být nepřítel, musí víceméně střílet i s rizikem, že to může být přítel.

 • Luky
  20:51 11.10.2018

  Slavoslav
  to by určitě šlo, ale předpokládám, že LHD by plnily "důležitější úkoly" ve trojici s LPD a LSD, jak mají nadrilováno.

 • Luky
  20:50 11.10.2018

  Další věc je takové konvoje poslat jižním obloukem s tím, že by přistávaly ve Španělsku a dál by technika pokračovala po železnici. Kontrolovat subtropickou část Atlantiku by byl pro Rusy velký problém.

 • Slavoslav
  20:49 11.10.2018

  Luky

  a to by sa este ako sprievodne plavidla dali pouzit trieda Wasp, alebo America kde by este nalozili aj slusny naklad a nemuseli by ani pouizt plnotucne lietadlovky

 • Luky
  20:45 11.10.2018

  technicky - vzhledem k tomu, že existovaly a existují projekty, jak předělat kontejnerové lodě na modulární vojenská plavidla, nebyl by problém v každém konvoji na dvou lodích provozovat protiponorkové vrtulníky, případně i několik F-35B...

 • Slavoslav
  20:41 11.10.2018

  cernakus

  na trolla tvojho kalibru zvycajne nezvyknem reagovat, len by sm ti k tym poctom dodal par vstupnych dat

  cast utocnych ponoriek sluzi na ochranu SSBN. Tie v tych ich domovskych rybnikoch kde ckaju na armagedon nemozes nechat napospas americkym utocnym ponorkam

  1/3 bude v operacnej oblasti 1/3 na cesto do nej a 1/3 v pristavoch

  nejake vlcie svorky po vzore nemcov ktore by decimovali americke konvoje by sa nekonali a akonahle by raz zautocila tak USA ma dost zdrojov ktore by mohli nasadit na,ov takej ponorky do uplneho konca

 • Marthy
  20:37 11.10.2018

  V případě opravdové války NATO vs.Rusko by Rusové při použití konvenčních zbraní dlouhodobě neměli naději na výhru,takže se dá předpokládat že by v takovém případě použily JZ-a to logicky jako první daleko na moři,kde by to nemělo takový vliv na civilní obyvatelstvo.V tom případě by stačilo úspěšně napadnout několik málo konvojů aby USA další neposílaly (alespoň do doby než by zcela eliminovali Ruské ponorky,lodě a letouny schopné J.úderů proti konvojům).

 • cernakus
  20:37 11.10.2018

  Shania:

  Pokud si tu budeme lhát, tak se těžko domluvíme. Takže Akula 12+28 torpéd běžně neboo 12+28+8 torpéd max (obsazení všech pozic v torpédové místnosti i torpédometech se obvykle nedělá).

  Všechny ponorky modernizované po nebo vč. 2007 umí 3M54 a to včetně K verze. Dtto lze Vodopad/Veter považovat za ASM, neboť na ně umí útočit také.

  A teď k počtům v severní flotile.

  K-317 - aktivní, po modernizaci v roce 2007
  K-461 - aktivní, po modernizaci v roce 2017
  K-328 - modernizace probíhá
  K-154 - aktivní, bez potřebné modernizace
  K-157 - aktivní(?), modernizace dokončena letos
  K-335 - aktivní, po modernizaci v roce 2015

  A stejně to je s těmi tvými ostatními čísly.

  A co se týče nasazení - věř mi, že ve válce s USA Rusko pošle všechno co nemá betonem zalitý reaktor. Z Baltu a Černého se sice normálně neproplazí, ale tohle by byla nouzovka. Takže by to zkusili zkraje a s pročištěním cest pomocí letecké převahy.

  Plus Kila neslouží jen na těch rybnících, jsou i v Severním ledovém.
  A o tom, že by do Atlantiku přesunuli z Pacifické všechno, o tom nepochybuj. Na co by jim byly ponorky v lokalitě, kde by dominovali Číňané. Vyhnou se tak případné chybičce není dobré nabourávat vztahy tím, že nějaký Oscar si splete Čínskou eskadru s americkou. Tupolevy to s Migy a Iljušiny v pohodě pokryjí.

  Jako chápu, že z Rusů musíš dělat naprosté nuly, ale když už, tak alespoň u toho používej regulérní čísla. Samozřejmě názor, že provozuschopných bude jen 1/4 ti vyvrátit neodkáži. Data která by to potvrdila nebo vyvrátila patří i v Ruském námořnictvu k tomu nejtajnějšímu co tam mají.

 • Scotty
  20:35 11.10.2018

  petris
  To byl komentář k úrovni téhle diskuze, ty lolo.

 • Slavoslav
  20:31 11.10.2018

  Grull

  trubky do Ciny su hotove a Cinan Rusovi nadiktoval kolko a v com mu za produkty zaplati :) A tak Rusi zbieraju Juany na svoje devizove konta i ked by radsej dolare ci EUra

 • Luky
  20:30 11.10.2018

  kdo je to ten RNK (napadá mě racionální-nezmanipulovaný-kamarád?)

  Myslím, že si tu všichni uvědomujeme, že Rusko potřebuje Evropu a Evropa potřebuje Rusko. V tuto chvíli i západ potřebuje Čínu a Čína potřebuje západ. Z toho logicky vyplývá, že normální lidi nepotřebují válku.
  Proto by bylo fajn rozumně budovat Evropské armády i velící struktury tak, aby žádné konvoje z USA nebyly potřeba.

 • Slavoslav
  20:30 11.10.2018

  gangut

  za prve aj tie strategicke ruske ci cinske bombardey ktore by mali potrebny dolet maju urcite pristupove koridory. Ta liedatlovka nemusi plavat priamo s konvojom

  za druhe satelity ani zdaleka nesleduju celu plochu oceanov a nad kazdym miestom su relativne kratku dobu keby aj nahodou zachytili cely konvoj. Pri jednotlivej lodi neurcia pod akou vlajkou a ktoremu statu sluzi.

  za tretie. Ak my uvazujeme v intenciach druhej svetovej tak ty uvazujes v intenciach:

  " Sergej, venezuelcania/satelit nam hlasil nepriatelsku obchodnu lod v stvorci E3. Bola tam pred 4 hodinami tak odpal salvu do E2 mozno si rakety nieco najdu "

  Tie prostriedky to bohuzial nedaju dost vstupnych dat, aby si odpalil rakety na stovky km ako si predstavujes

 • kocour
  20:26 11.10.2018

  Maco, vůbec jsi nepochopil pointu, ale to je u čobola normál, pa :-)

 • kocour
  20:24 11.10.2018

  Cernakus, cernakus, nemůžu za to, že jsi asi idiot a k tomu neumíš anglicky. To byla historie továrny ty jelítko... Ale žij si pořád ve své lži, že se v Číně procesory intel nevyrábí a dokonce nevyvíjí. Ono by tvoje ego nepřežilo viď?
  Dej si tohle do translatora, taky historie továrny...


  Fast Facts: The Site
  In 2005, Intel Chengdu opened its assembly and testing facility, the Chengdu Chipset Operations, to assemble chipsets using Intel's most advanced packaging technology.

  In 2006, Intel Chengdu completed another factory, the Chengdu Microprocessor Operations, to manufacture microprocessors for computers all over the world.

  Today, Intel's Chengdu site includes four factories totaling 600,000 square feet and two stand-alone general-purpose buildings totaling 200,000 square feet.

 • Maco
  20:22 11.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  A daky tvoj argument kocoure ze sa tie veci vyrabaju v cine? Najviac ma dojal ten Michelin. WOW! Michelin tam ma zavod! Fu... uplne sokantna informacia! Vies dokonca ze aj Skoda sa tam vyraba? To je nasup.. A vies ze tieto firmy vyrabaju aj inde?

  Ako bolo spomenute, je pekne ze si tu nechal zoznam veci co sa vyraba v cine, ale ked strati svojich odberatelov tak co potom ta cina bude robit?

  Byt hlupym RNK je ocividne tazke...

 • Shania
  20:11 11.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Cernakus: na to že rusové presunou všechny ponorky do atlantiku muzes zapomenout i kdyby se zapojila cina.

  Takže k vyzbroji… Akula 32 torped max, žádné ASM
  SIERRA 32-34 max torped, žádné ASM
  Oscar 32 torped +24 P-700
  Jasan 32 torped +32 P-800 ( v případě že by je konfigurovali čistě pro ASuW roli a to se nestane)

  Akula 2x v severní flotile
  SIERRA 2x v severní flotile
  Oscar 3x v severní flotile
  Jasan 2x v severní flotile

  Pokud by bylo víc jak 1/3 až 1/4 těch ponorek připravených k nasazení, moc bych se divil, ale i kdyby jich bylo 50% na moři, tak to fakt moc není…

  Z baltu a nebo ze středozemního moře se žádná ruská ponorka nevyplazí…

 • cernakus
  20:05 11.10.2018

  kocour:

  ty jsi fakt ostuda. 65 nanometrů. Víš kdy naposledy na této technologii vyráběl intel procesory? Nápověda, to byl ještě Jirka Křovák u moci.

  A teď koukám Itanium ..... :-D

 • cernakus
  20:00 11.10.2018

  Luky:

  Rusofobní Amerikofilní Židofil. Takže taká westerosí obdoba, východních trolů, kremlobotů, bolševických zmrdů a podobné verbeže určené k vyhubení, do kteréžto jsem pravidelně řazen ;-)

  Ad Trump:
  Na to bych nesázel. Donald má ego velikosti Mounteverestu a je ultraortodoxní židofil. To je fajná kombinace na to, nakonec tu třetí světovou rozpoutat a ne demontovat Říši Zla.

Stránka 1 z 2