Námořní konvoje ve válce: US Navy dopravní lodě neochrání

Raketový křižník USS Chancellorsville doprovází nákladní loď USNS John P. Bobo; větší foto / US Navy

V případě rozsáhlého válečného konfliktu bude až 90 % materiálu dopravováno ze Spojených států na zámořská bojiště pomocí velkých dopravních lodí. Americké námořnictvo (US Navy) však otevřeně přiznává, že těmto zásobovacím konvojům nedokáže poskytnout potřebnou ochranu.

Velké nákladní lodě slouží jako hlavní logistický nástroj pro dopravu vojáků, techniky, munice a paliva ze Spojených států na případná zámořská bojiště. Bez robustní lodní dopravy nemohou Spojené státy vést rozsáhlý válečný konflikt v Evropě, v Jihočínském moři, Středním východě nebo kdekoliv jinde.

„Americký národ příliš věří tomu, že dokážeme letecky přepravit vše potřebné do Evropy, ale to prostě nejde,“ varuje penzionovaný kapitán a námořní analytik Jerry Hendrix. „Jsme schopni letecky přepravit pouze brigády [zejména pěchoty - pozn. red. ], ale pokud bychom potřebovali reagovat na rozsáhlý konflikt s Ruskem, musíme přesunout dvě nebo tři divize.

Stačí se podívat do nedávné historie ‒ během operace Airborne Dragon v severním Iráku (2003) bylo potřeba 30 letů těžkých dopravních letadel C-17 Globemaster III pro dopravu pěti (!) tanků Abrams, pěti (!) bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley, mobilní velitelství a potřebný personál.

Avšak v jednom praporu americké obrněné brigády (ABCT) slouží 29 tanků Abrams, 32 BVP Bradley a 25 obrněných transportérů M113 (a další technika). K přesunu jednoho praporu ABCT tak je třeba okolo 200 letů dopravních letadel C-17 Globemaster III!

Tak, jako není možné pro Rusko vést rozsáhlý válečný konflikt bez železničního spojení, tak pro USA to není možné bez robustního dopravního loďstva.

Většina zásobovacích, transportních a podpůrných lodí US Navy spadá pod Velitelství námořní dopravy MSC (Military Sealift Command). Velitelství MSC provozuje zhruba 130 lodí, od tankerů, přes speciální lodě (radarové, radioelektronický a oceánografický průzkum), zdravotnické nebo nákladní. Pod MSC také spadá celá vojenská námořní doprava v době války.

Celkově může US Navy využít pro transport techniky, materiálu a lidí v čase krize zhruba 121 velkých nákladních lodí, a to včetně lodí MSC (15 plavidel), rezervních sil (Ready Reserve Force; 46) a komerčních lodích (60), které jsou k dispozici pro období krize nebo války (Maritime Security Program).

Jmenované lodě ke své obsluze potřebují 11 678 námořníků, ale Spojené státy mají pouze 11 768 vhodně vycvičených námořníků, které však nelze v případě ztrát rychle nahradit. Navíc řada lodí je zastaralá a odcházejí také zkušení námořnici, kteří tyto staré lodě umějí obsluhovat.

„Průměrný věk této flotily [Ready Reserve Force - pozn.red. ] je 43 let,“ říká penzionovaný admirál Mark Buzbye, který nyní vede námořní kancelář na americkém ministerstvu dopravy. „Jsou to staré dámy, které ale dobře sloužily. Už nejsou komerčně životaschopné, ale jsou vojensky užitečné z důvodu jejich konfigurace, pevnosti paluby a výšky trupu.“

Buzby dále upozorňuje, že US Navy v případě války nemá jak ochránit své velké dopravní lodě. Důvod je prostý, US Navy je dvakrát menší, než v dobách studené války, kdy muselo bojovat z obrovskou flotilou sovětských ponorek. V dobách studené války (a platí to i dnes) bylo hlavním úkolem sovětských ponorek právě potápět americké dopravní lodě v Atlantském oceánu. Ostatně jak již pochopili Němci během druhé světové války, je snazší potopit nákladní loď se sto tanky na moři, než zničit sto tanků na souši.

„Námořnictvo mi a velitelství námořní dopravy upřímně řeklo, že zřejmě nebudou mít dost lodí, aby nám zajistili doprovod. Řekli:‚Plujete na vlastní pěst; plujte rychle a tiše,‘“ uvedl Buzby. Ve válečném konfliktu se tak komerční dopravní lodě musí naučit fungovat bez navigačních světel, automatického identifikačního systému, radiolokátorů nebo mobilních telefonů, tedy bez jakýchkoliv zařízení, které mohou odhalit prostředky radioelektronického průzkumu nepřítele. US Navy proto nyní pracuje na technice a taktice, která umožní maximálně snížit elektromagnetickou stopu nákladních lodí.


Bez lodní dopravy nemohou Spojené státy podpořit Evropu v případě rozsáhlého bojového střetnutí.

Skutečným strategickým problémem Spojených států je však zaniklý civilní loďařský průmysl, který by dokázal v době krize rychle vyrábět dopravní lodě, jako byly například druhoválečná plavidla třídy Liberty a Victory. Když začala druhá světová válka, Spojené státy měly 1340 nákladních lodí, na konci druhé světové války to už bylo ale 4221 lodí s celkovým výtlakem 44 940 000 tun. Vždyť 18 loděnic (které dnes již neexistují) mezi roky 1941 až 1945 postavilo 2710 lodí třídy Liberty. Takové počty jsou dnes naprosto nemyslitelné. Na začátku války navíc na obchodních lodích sloužilo 55 000 námořníků a na konci války více než 200 000 námořníků.

US Navy má stále na paměti vysoké druhoválečné ztráty, které způsobily německé ponorky. Vždyť během druhé světové války Spojenci v Atlantském oceánu přišli o 3500 obchodních lodí a 36 000 námořníků.

„Operace Overlord [vylodění v Normandii - pozn.red. ]. Podívejte se na všechen ten [přepravený] materiál. Operace by nemohla proběhnout, pokud bychom nevyhráli druhou bitvu o Atlantik. Tahle bitva zuřila několik prvních let války a Němci nás málem dostali na kolena s použitím taktiky vlčí smečky,“ varuje před druhoválečnou zkušeností admirál James Foggo, šéf amerického námořnictva v Evropě.

Otázka je, zda i dnes s vědomím velkých ztrát bude ochotno na obchodních lodích sloužít dostatek námořníků. „Tradice obchodního loďstva velí, že vyplujeme na moře, bez ohledu na torpéda. Většina z nás věří, že naši lidé se nezaleknou. Ale pokud nebudou na velitelském můstku, nikdy si nemůžete být jistý,“ varuje Foggo.

Velkým testem přepravních schopností US Navy bude cvičení Trident Juncture, které proběhne na přelomu října a listopadu v Norsku. Do cvičení se zapojí 45 000 námořníků, vojáků a mariňáků, přes 60 lodí, 120 letadel a 10 000 kusů pozemní techniky. „Takže opravdu otestujeme schopnost naší reakce na aktivaci článku 5 a naší schopnost rychle se přesunout... a co je ještě důležitější, otestujeme naší schopnost provádět operace v ‚šesté doméně válčení, což je logistika, které je opravdu rozhodující,“ říká Foggo.

Ostatně zdá se, že tento logistický handicap Ozbrojených sil Spojených států si plně uvědomuje americký prezident Donald Trump, který požaduje rozšíření flotily bojových lodí US Navy na 355 plavidel. Zvýšit počet plavidel má zejména program nových fregat FFG(X), v rámci kterého US Navy získá minimálně 20 nových fregat.

Americké fregaty mají být levnější a rychleji budované než torpédoborce třídy Arleigh Burke, ale přitom mohu operovat na otevřeném oceánu a doprovázet tak obchodní lodě.

Zdroj: The Drive

 
 
 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál ...

Americké námořnictvo testuje konvertoplán MV-22 Osprey

Piloti amerického námořnictva testují jeho nejnovější a nejmodernější letecký dopravní prostředek ...

Námořní tankovací dron MQ-25 Stingray postaví Boeing

Program námořního tankovacího bezpilotního letadla MQ-25 Stingray zná vítěze. Americké námořnictvo ...

Modernizace vrtulníků Apache ve znamení námořního boje

Americká armáda (US ARMY) zveřejnila detaily poslední modernizace bitevních vrtulníků AH-64E Apache. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Scotty
    20:35 11.10.2018

    petris
    To byl komentář k úrovni téhle diskuze, ty lolo.

    petris
    To byl komentář k úrovni téhle diskuze, ty lolo.

  • Slavoslav
    20:31 11.10.2018

    Grull trubky do Ciny su hotove a Cinan Rusovi nadiktoval kolko a v com mu za produkty zaplati :) A tak Rusi zbieraju Juany na svoje devizove konta i ked by radsej dolare ci ...Zobrazit celý příspěvek

    Grull

    trubky do Ciny su hotove a Cinan Rusovi nadiktoval kolko a v com mu za produkty zaplati :) A tak Rusi zbieraju Juany na svoje devizove konta i ked by radsej dolare ci EUraSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    20:30 11.10.2018

    kdo je to ten RNK (napadá mě racionální-nezmanipulovaný-kamarád?) Myslím, že si tu všichni uvědomujeme, že Rusko potřebuje Evropu a Evropa potřebuje Rusko. V tuto chvíli i západ ...Zobrazit celý příspěvek

    kdo je to ten RNK (napadá mě racionální-nezmanipulovaný-kamarád?)

    Myslím, že si tu všichni uvědomujeme, že Rusko potřebuje Evropu a Evropa potřebuje Rusko. V tuto chvíli i západ potřebuje Čínu a Čína potřebuje západ. Z toho logicky vyplývá, že normální lidi nepotřebují válku.
    Proto by bylo fajn rozumně budovat Evropské armády i velící struktury tak, aby žádné konvoje z USA nebyly potřeba.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    20:30 11.10.2018

    gangut za prve aj tie strategicke ruske ci cinske bombardey ktore by mali potrebny dolet maju urcite pristupove koridory. Ta liedatlovka nemusi plavat priamo s konvojom za ...Zobrazit celý příspěvek

    gangut

    za prve aj tie strategicke ruske ci cinske bombardey ktore by mali potrebny dolet maju urcite pristupove koridory. Ta liedatlovka nemusi plavat priamo s konvojom

    za druhe satelity ani zdaleka nesleduju celu plochu oceanov a nad kazdym miestom su relativne kratku dobu keby aj nahodou zachytili cely konvoj. Pri jednotlivej lodi neurcia pod akou vlajkou a ktoremu statu sluzi.

    za tretie. Ak my uvazujeme v intenciach druhej svetovej tak ty uvazujes v intenciach:

    " Sergej, venezuelcania/satelit nam hlasil nepriatelsku obchodnu lod v stvorci E3. Bola tam pred 4 hodinami tak odpal salvu do E2 mozno si rakety nieco najdu "

    Tie prostriedky to bohuzial nedaju dost vstupnych dat, aby si odpalil rakety na stovky km ako si predstavujesSkrýt celý příspěvek

  • kocour
    20:26 11.10.2018

    Maco, vůbec jsi nepochopil pointu, ale to je u čobola normál, pa :-)

    Maco, vůbec jsi nepochopil pointu, ale to je u čobola normál, pa :-)

  • kocour
    20:24 11.10.2018

    Cernakus, cernakus, nemůžu za to, že jsi asi idiot a k tomu neumíš anglicky. To byla historie továrny ty jelítko... Ale žij si pořád ve své lži, že se v Číně procesory intel ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakus, cernakus, nemůžu za to, že jsi asi idiot a k tomu neumíš anglicky. To byla historie továrny ty jelítko... Ale žij si pořád ve své lži, že se v Číně procesory intel nevyrábí a dokonce nevyvíjí. Ono by tvoje ego nepřežilo viď?
    Dej si tohle do translatora, taky historie továrny...


    Fast Facts: The Site
    In 2005, Intel Chengdu opened its assembly and testing facility, the Chengdu Chipset Operations, to assemble chipsets using Intel's most advanced packaging technology.

    In 2006, Intel Chengdu completed another factory, the Chengdu Microprocessor Operations, to manufacture microprocessors for computers all over the world.

    Today, Intel's Chengdu site includes four factories totaling 600,000 square feet and two stand-alone general-purpose buildings totaling 200,000 square feet.Skrýt celý příspěvek

  • Maco
    20:22 11.10.2018

    A daky tvoj argument kocoure ze sa tie veci vyrabaju v cine? Najviac ma dojal ten Michelin. WOW! Michelin tam ma zavod! Fu... uplne sokantna informacia! Vies dokonca ze aj Skoda sa ...Zobrazit celý příspěvek

    A daky tvoj argument kocoure ze sa tie veci vyrabaju v cine? Najviac ma dojal ten Michelin. WOW! Michelin tam ma zavod! Fu... uplne sokantna informacia! Vies dokonca ze aj Skoda sa tam vyraba? To je nasup.. A vies ze tieto firmy vyrabaju aj inde?

    Ako bolo spomenute, je pekne ze si tu nechal zoznam veci co sa vyraba v cine, ale ked strati svojich odberatelov tak co potom ta cina bude robit?

    Byt hlupym RNK je ocividne tazke...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    20:11 11.10.2018

    Cernakus: na to že rusové presunou všechny ponorky do atlantiku muzes zapomenout i kdyby se zapojila cina. Takže k vyzbroji… Akula 32 torped max, žádné ASM SIERRA 32-34 max ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakus: na to že rusové presunou všechny ponorky do atlantiku muzes zapomenout i kdyby se zapojila cina.

    Takže k vyzbroji… Akula 32 torped max, žádné ASM
    SIERRA 32-34 max torped, žádné ASM
    Oscar 32 torped +24 P-700
    Jasan 32 torped +32 P-800 ( v případě že by je konfigurovali čistě pro ASuW roli a to se nestane)

    Akula 2x v severní flotile
    SIERRA 2x v severní flotile
    Oscar 3x v severní flotile
    Jasan 2x v severní flotile

    Pokud by bylo víc jak 1/3 až 1/4 těch ponorek připravených k nasazení, moc bych se divil, ale i kdyby jich bylo 50% na moři, tak to fakt moc není…

    Z baltu a nebo ze středozemního moře se žádná ruská ponorka nevyplazí…Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    20:05 11.10.2018

    kocour: ty jsi fakt ostuda. 65 nanometrů. Víš kdy naposledy na této technologii vyráběl intel procesory? Nápověda, to byl ještě Jirka Křovák u moci. A teď koukám Itanium ...Zobrazit celý příspěvek

    kocour:

    ty jsi fakt ostuda. 65 nanometrů. Víš kdy naposledy na této technologii vyráběl intel procesory? Nápověda, to byl ještě Jirka Křovák u moci.

    A teď koukám Itanium ..... :-DSkrýt celý příspěvek

  • cernakus
    20:00 11.10.2018

    Luky: Rusofobní Amerikofilní Židofil. Takže taká westerosí obdoba, východních trolů, kremlobotů, bolševických zmrdů a podobné verbeže určené k vyhubení, do kteréžto jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky:

    Rusofobní Amerikofilní Židofil. Takže taká westerosí obdoba, východních trolů, kremlobotů, bolševických zmrdů a podobné verbeže určené k vyhubení, do kteréžto jsem pravidelně řazen ;-)

    Ad Trump:
    Na to bych nesázel. Donald má ego velikosti Mounteverestu a je ultraortodoxní židofil. To je fajná kombinace na to, nakonec tu třetí světovou rozpoutat a ne demontovat Říši Zla.Skrýt celý příspěvek

  • kocour
    19:58 11.10.2018

    cernakus, nemůžu za to víš kulový, počítač není jen o jednom procesoru :-) A vyser se na wiki tam jsou jen bludy pro blbečky. Najeď si na stránky intela chytráku :-) Toto se ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus, nemůžu za to víš kulový, počítač není jen o jednom procesoru :-) A vyser se na wiki tam jsou jen bludy pro blbečky. Najeď si na stránky intela chytráku :-)

    Toto se řeší v Šangaji
    This facility currently manufactures 300mm wafers and assembles and tests products constructed with Intel's leading edge 65 nanometer technology. The R&D groups are doing some technology development, focusing on Flash silicon design, Chip package development, and Digital Home system development.

    Pokud bys nevěděl tak R = research a D = development
    Chip package = čipové sady a development = vývoj..


    A tohle si dej do překladače, stačí chytráku?

    The Intel China Research Center (ICRC) in Beijing is part of Intel's worldwide research center for processor technology and emerging applications for the IA-32 and Intel® Itanium® processors and platforms. Research activities in ICRC extend to three corporate long-term research areas: Microprocessor technology, communications technology, and systems technology.

    Tady se mrskají procesory

    In 2006, Intel Chengdu completed another factory, the Chengdu Microprocessor Operations, to manufacture microprocessors for computers all over the world.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    19:56 11.10.2018

    Kdo nebo co je ten RAŽ? (napadá mě rektální alpinista židozednářstva?) Jožo to asi není, že....ten je dobrej. Každopádně z těch válečných představ jsem smutný a doufám, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdo nebo co je ten RAŽ? (napadá mě rektální alpinista židozednářstva?)
    Jožo to asi není, že....ten je dobrej.

    Každopádně z těch válečných představ jsem smutný a doufám, že Donald dokáže demontovat impérium mírovou cestou, jako to dokázali sovětští soudruzi před ním.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    19:47 11.10.2018

    kocour: Prosím tě, nedělej nám, vychodním trolům, ostudu tím, že budeš blbej jak RAŽ. Intelí fabriky máš ...Zobrazit celý příspěvek

    kocour:

    Prosím tě, nedělej nám, vychodním trolům, ostudu tím, že budeš blbej jak RAŽ.

    Intelí fabriky máš zde
    https://en.wikipedia.org/wiki/...
    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    A ne opravdu NAND paměť není to samé jako procesor.Skrýt celý příspěvek

  • petris
    19:40 11.10.2018

    Scotty, veď to že USA nie sú schopné ochrániť námorné konvoje konštatuje americký penzionovaný kapitáň, ty lolo :D

    Scotty, veď to že USA nie sú schopné ochrániť námorné konvoje konštatuje americký penzionovaný kapitáň, ty lolo :D

  • kocour
    19:38 11.10.2018
  • kocour
    19:35 11.10.2018

    cernakus...ale vyrábí a léta, má tam několik továren, procesory do čipových sad tam jede jak fretky. Dokonce i AMD tam už něco má... ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus...ale vyrábí a léta, má tam několik továren, procesory do čipových sad tam jede jak fretky. Dokonce i AMD tam už něco má...

    https://diit.cz/clanek/cina-za...

    https://www.svethardware.cz/in...

    https://diit.cz/clanek/intel-s...

    https://www.kurzy.cz/zpravy/37...

    https://doupe.zive.cz/clanek/h... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    19:32 11.10.2018

    No jo přišel podzim ochladilo se a východní trollové vylezly z děr.

    No jo přišel podzim ochladilo se a východní trollové vylezly z děr.

  • cernakus
    19:21 11.10.2018

    kocour:

    Intely procesory se vyrábí v USA, v Číně určitě ne.

    kocour:

    Intely procesory se vyrábí v USA, v Číně určitě ne.

  • kocour
    19:16 11.10.2018

    PS a to nemluvím o oceli, hliníku a dalších materiálech... To byste taky čuměli.

    PS a to nemluvím o oceli, hliníku a dalších materiálech... To byste taky čuměli.

  • kocour
    19:10 11.10.2018

    Rusko je slabé....akorát, že vytřelo všem na Ukrajině zrak, pak to Samé v Sýrii a teď si buduje další monopol v Libyi. Vlastně pardon, Amíci ještě v Sýrii jsou, válej se prý někde ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko je slabé....akorát, že vytřelo všem na Ukrajině zrak, pak to Samé v Sýrii a teď si buduje další monopol v Libyi.
    Vlastně pardon, Amíci ještě v Sýrii jsou, válej se prý někde v poušti s kurdama :-))))
    slavné IDF...po tom co je sundala i S200, už pálili jen z dálky a teď po S300 už raději ani nelétají. To je jako když dostanu přes hubu a budu tvrdit, že ten druhej pěkně schytal :-))

    Bez Číny ani nenapíšete příspěvek do diskuze, pomalu si nezavoláte, ani se neoblečete, zuby nevyčistíte a zadek neutřete. Taková je bohužel realita v době globalizace.

    Ale důležité je se realitě neumět podívat do očí, a říkat si jak jsme světoví :-)

    Kvíz: kolik máte doma věcí z USA, či Evropy a kolik z Číny.
    PS,i např pneu Michelin, Brzdy Brembo, slavný Iphone a procesory Intel se vyrábí kde??? To bych tu mohl tapetovat do rána :-)))

    Hlavně, že jsme světoví...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5