Námořní konvoje ve válce: US Navy dopravní lodě neochrání

-
11. 10. 2018
-
97 komentářů
-
Jan Grohmann
V případě rozsáhlého válečného konfliktu bude až 90 % materiálu dopravováno ze Spojených států na zámořská bojiště pomocí velkých dopravních lodí. Americké námořnictvo (US Navy) však otevřeně přiznává, že těmto zásobovacím konvojům nedokáže poskytnout potřebnou ochranu.
Velké nákladní lodě slouží jako hlavní logistický nástroj pro dopravu vojáků, techniky, munice a paliva ze Spojených států na případná zámořská bojiště. Bez robustní lodní dopravy nemohou Spojené státy vést rozsáhlý válečný konflikt v Evropě, v Jihočínském moři, Středním východě nebo kdekoliv jinde.
„Americký národ příliš věří tomu, že dokážeme letecky přepravit vše potřebné do Evropy, ale to prostě nejde,“ varuje penzionovaný kapitán a námořní analytik Jerry Hendrix. „Jsme schopni letecky přepravit pouze brigády [zejména pěchoty - pozn. red. ], ale pokud bychom potřebovali reagovat na rozsáhlý konflikt s Ruskem, musíme přesunout dvě nebo tři divize.“
Stačí se podívat do nedávné historie ‒ během operace Airborne Dragon v severním Iráku (2003) bylo potřeba 30 letů těžkých dopravních letadel C-17 Globemaster III pro dopravu pěti (!) tanků Abrams, pěti (!) bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley, mobilní velitelství a potřebný personál.
Avšak v jednom praporu americké obrněné brigády (ABCT) slouží 29 tanků Abrams, 32 BVP Bradley a 25 obrněných transportérů M113 (a další technika). K přesunu jednoho praporu ABCT tak je třeba okolo 200 letů dopravních letadel C-17 Globemaster III!
Tak, jako není možné pro Rusko vést rozsáhlý válečný konflikt bez železničního spojení, tak pro USA to není možné bez robustního dopravního loďstva.
Většina zásobovacích, transportních a podpůrných lodí US Navy spadá pod Velitelství námořní dopravy MSC (Military Sealift Command). Velitelství MSC provozuje zhruba 130 lodí, od tankerů, přes speciální lodě (radarové, radioelektronický a oceánografický průzkum), zdravotnické nebo nákladní. Pod MSC také spadá celá vojenská námořní doprava v době války.
Celkově může US Navy využít pro transport techniky, materiálu a lidí v čase krize zhruba 121 velkých nákladních lodí, a to včetně lodí MSC (15 plavidel), rezervních sil (Ready Reserve Force; 46) a komerčních lodích (60), které jsou k dispozici pro období krize nebo války (Maritime Security Program).
Jmenované lodě ke své obsluze potřebují 11 678 námořníků, ale Spojené státy mají pouze 11 768 vhodně vycvičených námořníků, které však nelze v případě ztrát rychle nahradit. Navíc řada lodí je zastaralá a odcházejí také zkušení námořnici, kteří tyto staré lodě umějí obsluhovat.
„Průměrný věk této flotily [Ready Reserve Force - pozn.red. ] je 43 let,“ říká penzionovaný admirál Mark Buzbye, který nyní vede námořní kancelář na americkém ministerstvu dopravy. „Jsou to staré dámy, které ale dobře sloužily. Už nejsou komerčně životaschopné, ale jsou vojensky užitečné z důvodu jejich konfigurace, pevnosti paluby a výšky trupu.“
Buzby dále upozorňuje, že US Navy v případě války nemá jak ochránit své velké dopravní lodě. Důvod je prostý, US Navy je dvakrát menší, než v dobách studené války, kdy muselo bojovat z obrovskou flotilou sovětských ponorek. V dobách studené války (a platí to i dnes) bylo hlavním úkolem sovětských ponorek právě potápět americké dopravní lodě v Atlantském oceánu. Ostatně jak již pochopili Němci během druhé světové války, je snazší potopit nákladní loď se sto tanky na moři, než zničit sto tanků na souši.
„Námořnictvo mi a velitelství námořní dopravy upřímně řeklo, že zřejmě nebudou mít dost lodí, aby nám zajistili doprovod. Řekli:‚Plujete na vlastní pěst; plujte rychle a tiše,‘“ uvedl Buzby. Ve válečném konfliktu se tak komerční dopravní lodě musí naučit fungovat bez navigačních světel, automatického identifikačního systému, radiolokátorů nebo mobilních telefonů, tedy bez jakýchkoliv zařízení, které mohou odhalit prostředky radioelektronického průzkumu nepřítele. US Navy proto nyní pracuje na technice a taktice, která umožní maximálně snížit elektromagnetickou stopu nákladních lodí.
Bez lodní dopravy nemohou Spojené státy podpořit Evropu v případě rozsáhlého bojového střetnutí.
Skutečným strategickým problémem Spojených států je však zaniklý civilní loďařský průmysl, který by dokázal v době krize rychle vyrábět dopravní lodě, jako byly například druhoválečná plavidla třídy Liberty a Victory. Když začala druhá světová válka, Spojené státy měly 1340 nákladních lodí, na konci druhé světové války to už bylo ale 4221 lodí s celkovým výtlakem 44 940 000 tun. Vždyť 18 loděnic (které dnes již neexistují) mezi roky 1941 až 1945 postavilo 2710 lodí třídy Liberty. Takové počty jsou dnes naprosto nemyslitelné. Na začátku války navíc na obchodních lodích sloužilo 55 000 námořníků a na konci války více než 200 000 námořníků.
US Navy má stále na paměti vysoké druhoválečné ztráty, které způsobily německé ponorky. Vždyť během druhé světové války Spojenci v Atlantském oceánu přišli o 3500 obchodních lodí a 36 000 námořníků.
„Operace Overlord [vylodění v Normandii - pozn.red. ]. Podívejte se na všechen ten [přepravený] materiál. Operace by nemohla proběhnout, pokud bychom nevyhráli druhou bitvu o Atlantik. Tahle bitva zuřila několik prvních let války a Němci nás málem dostali na kolena s použitím taktiky vlčí smečky,“ varuje před druhoválečnou zkušeností admirál James Foggo, šéf amerického námořnictva v Evropě.
Otázka je, zda i dnes s vědomím velkých ztrát bude ochotno na obchodních lodích sloužít dostatek námořníků. „Tradice obchodního loďstva velí, že vyplujeme na moře, bez ohledu na torpéda. Většina z nás věří, že naši lidé se nezaleknou. Ale pokud nebudou na velitelském můstku, nikdy si nemůžete být jistý,“ varuje Foggo.
Velkým testem přepravních schopností US Navy bude cvičení Trident Juncture, které proběhne na přelomu října a listopadu v Norsku. Do cvičení se zapojí 45 000 námořníků, vojáků a mariňáků, přes 60 lodí, 120 letadel a 10 000 kusů pozemní techniky. „Takže opravdu otestujeme schopnost naší reakce na aktivaci článku 5 a naší schopnost rychle se přesunout... a co je ještě důležitější, otestujeme naší schopnost provádět operace v ‚šesté doméně‘ válčení, což je logistika, které je opravdu rozhodující,“ říká Foggo.
Ostatně zdá se, že tento logistický handicap Ozbrojených sil Spojených států si plně uvědomuje americký prezident Donald Trump, který požaduje rozšíření flotily bojových lodí US Navy na 355 plavidel. Zvýšit počet plavidel má zejména program nových fregat FFG(X), v rámci kterého US Navy získá minimálně 20 nových fregat.
Americké fregaty mají být levnější a rychleji budované než torpédoborce třídy Arleigh Burke, ale přitom mohu operovat na otevřeném oceánu a doprovázet tak obchodní lodě.
Zdroj: The Drive
Související články
Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě
V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál ...
-
02.08.2018
-
70 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké námořnictvo testuje konvertoplán MV-22 Osprey
Piloti amerického námořnictva testují jeho nejnovější a nejmodernější letecký dopravní prostředek ...
-
17.08.2018
-
13 komentářů
-
Tisková zpráva
Námořní tankovací dron MQ-25 Stingray postaví Boeing
Program námořního tankovacího bezpilotního letadla MQ-25 Stingray zná vítěze. Americké námořnictvo ...
-
31.08.2018
-
30 komentářů
-
Jan Grohmann
Modernizace vrtulníků Apache ve znamení námořního boje
Americká armáda (US ARMY) zveřejnila detaily poslední modernizace bitevních vrtulníků AH-64E Apache. ...
-
06.09.2018
-
3 komentářů
-
Tomáš Zwiefelhofer
Komentáře
dusan: 1) Americké impérium nemá spojence, jen vazaly. A ti jsou poslušní a ochotní pomáhat jen do té doby, než jejich lenní pán začne dostávat přes držku 2) Ani se všemi ...Zobrazit celý příspěvek
dusan:
1) Americké impérium nemá spojence, jen vazaly. A ti jsou poslušní a ochotní pomáhat jen do té doby, než jejich lenní pán začne dostávat přes držku
2) Ani se všemi zdroji světa nedokáží USA sekat moderní válečné stroje jak Baťa cvičky. Navíc ty americké jsou tak překombinované, že by museli zásadně redukovat pokročilý design a tím vstoupit do vod neověřených strojů.
Fakt je, že dnešní válka (konvenční) by byla tak rychlá, že by se příliš nových strojů do toho zapojit nemohlo. Za WW2 byly USA schopné vyrobit v doku ponorku za čtvrt roku, dneska by to ani v nouzovém režimu nedali za méně než dva roky. O faktu, že měli cca 60 doků na ponorky jen na Západním pobřeží a dnes mají 4 v celých USA ani nemluvě.
A mimochodem, ekonomika USA je mýtus. Dneska s sebou šlehla o 6 procent. Jak je to možné? No protože stojí na firmách, které hovno vyrábí (Google), maximálně parazitují na koloniích (Apple). A takhle je to v USA se vším, proto taky Trump zavelel před volbami, že je třeba vrátit průmysl do Ameriky. V případě války by ekonomika slovy čísel u USA klesla zhruba třikrát až čtyřikrát. Ruská by se, jako ryze industriální, ani nehla.Skrýt celý příspěvekA už je to tu....vojna v plnom prúde...Usa(ci) vyhrávajú,Rusko sa ani nedostalo do Atlantiku...čítať tunajšie diskusie je lepšie ako pozerať Simpsonovcov.
A už je to tu....vojna v plnom prúde...Usa(ci) vyhrávajú,Rusko sa ani nedostalo do Atlantiku...čítať tunajšie diskusie je lepšie ako pozerať Simpsonovcov.
shania: co si představuješ pod pojmem "doprovod ponorky"? Aktuálně jsou schopni poslat na moře následující ponorky, jejichž modernizace není starší než 11 let (hranice kvůli ...Zobrazit celý příspěvek
shania:
co si představuješ pod pojmem "doprovod ponorky"?
Aktuálně jsou schopni poslat na moře následující ponorky, jejichž modernizace není starší než 11 let (hranice kvůli kompatibilitě s 3M54):
2×Jasan, 8×Akula, 3×Sierra, 6×Oscar, 2×Victor. Celkem tedy 20 lodí. Každá z nich v průměru vyzbrojená 30 kusy ŘSPDL úrovně Kalibr 3M54K a vyšší. To je hodně strojů a hodně raket. Se zajištěným Pacifikem od Číny a námořního letectva (Tu-22M3+Kh32) to může vše směle přesunout do úzkého prostoru Atlantiku. Dtto, může Lianu nasměřovat do stejného prostoru a mít tak tamní námořní provoz jak na dlani.
Mimochodem, do stejné oblasti mohou poslat i DE ponorky, které tam budou pospávat a likvidovat každého Vodopádem amerického ponorkáře, kteří udělají tu chybu, že z důvodu dohnání střílející ruské jaderné ponorky (hlučné rakety) tomu zatopí pod kotlem.
Prostě fakta jsou jasná, než bude moci USA cokoliv poslat do severního Atlantiku, musí odtamtud svými ponorkami vykopat ty ruské. Což s ohledem na tvrdou dominanci ruských ponorek v provozních parametrech a výzbroji není taková prdel, i přes fakt, že USA tam mohou poslat těch modernizovaných ponorek tak dvakrát tolik.
Jedinou výhodou pro USA zůstává fakt, že dnes už se ztracená plavidla nedají nahrazovat rychlostí, jako když sekal Baťa cvičky.Skrýt celý příspěvekClanek: naopak čína má právě obrovský problém v tom, že je geograficky v pasti (a to i kdy zcela ovlada vody na které si kladou nárok...) a je snadné jim námořní trasy zablokovat ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: naopak čína má právě obrovský problém v tom, že je geograficky v pasti (a to i kdy zcela ovlada vody na které si kladou nárok...) a je snadné jim námořní trasy zablokovat a spojenců fakt moc v oblasti nemá.Skrýt celý příspěvek
Ajaj, prvnich par komentu a uz je to tu zase samej zoldak, zhyckanej evropan, tisice kalibru tu, tisice kalibru tam, beztrestne lovici ruske ponorky snad primo u pobrezi ameriky... ...Zobrazit celý příspěvek
Ajaj, prvnich par komentu a uz je to tu zase samej zoldak, zhyckanej evropan, tisice kalibru tu, tisice kalibru tam, beztrestne lovici ruske ponorky snad primo u pobrezi ameriky... ne necekane, ale porad stejne zabavne.
Faktem je ze NATO ma ponorek stejne nebo vic nez Rusko, ve stejne nebo spis vyssi kvalite, lepe vycvicene a s dalece vetsi sanci (prumyslova zakladna, ekonomicka sila) pripadne ztraty nahradit. Predstava jak si ruska ponorka jen tak napadne konvoj a s prstem v nose unikne je dosti najivni. Osobne si myslim ze prave Ruske ponorka by byla po zahajeni valky lovnou zveri, ktera by se soustredila predevsim na to branit pobrezi Ruska a jeho infrastrukturu, v dosahu systemu jako bastion proti hladinovym plavidlum a v dosahu vlastniho vzdusneho kryti. Ono mimo dosah tohohle zabezpeceni jen ta devadesatka americkych Poseidonu by dost mozna nadelala v ruskych ponorkovych radach paseku.
Co by pro USA byl vetsi problem je Cina. Jihocinske more precijen neni atlantik, zakladen i potencialnich spojencu tam ma Cina nekolik a pokud by se nepoustela na nejake pacificke dobrodruzstvi pak by z toho klidne mohla udelat bezplavebni a bezletovou zonu. Na druhou stranu, komu by tim prospela? Vzdyt je to prave Cina co je zavisla na exportu a pokud od ni prestane kupovat USA a Evropa pak se zhrouti sama pravdepodobne driv nez ten "prohnily, predluzeny a zidama ovladany zapad".Skrýt celý příspěvekRuské ponorky by sotva USA ohrozili .... I keby boli spočiatku úspešné ... skôr či neskôr by prišli straty a tie Rusi nie sú schopní nahradiť .... resp. len v minimálnej miere. ...Zobrazit celý příspěvek
Ruské ponorky by sotva USA ohrozili ....
I keby boli spočiatku úspešné ... skôr či neskôr by prišli straty a tie Rusi nie sú schopní nahradiť .... resp. len v minimálnej miere.
Americká ekonomike je extrémne výkonná, má veľa spojencov, takže nahradiť lodné kapacity by nebol problém ... a čo sa týka nákladu - citlivý by šiel letecky a konvoje by vedeli zabezpečiť primerané straty, resp. záchranu poškodených lodí či aspoň častí nákladu na mori pomocou záchranných plavidiel.
Čína ide dopredu ... ale pre Čínu by bol nomorná vojna pre jej závislosť na exporte už v princípe sebazničujúca.Skrýt celý příspěvekcernakus: schopnost rusů zastavit konvoje v atlantiku není zas tak dobrá, Stačí se podívat an jejich orbat, počty ponorek co jsou vůbec ve stavu vyplout na ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus: schopnost rusů zastavit konvoje v atlantiku není zas tak dobrá,
Stačí se podívat an jejich orbat, počty ponorek co jsou vůbec ve stavu vyplout na moře...
https://wiki.baloogancampaign....
Těch pár ponorek co mají na moři (a to ještě bez doprovodu) bude mít velký problém napáchat nějaké větší škody a i kdyby se dokázali vyhybat ASW a nacházet ty správné cíle, budou rychle bez munice...
Zbytek ponorek, pokud je vůbec dostanou z přístavu, se do Atlantiku nedostane.Skrýt celý příspěvekGrull Je to dosť komické ... ale je to presne naopak : ) Európa by mala bez ruských surovín problém ... veľký ... Rusko by skončilo vo feudalizme : ) Jednoducho pre Rusko ...Zobrazit celý příspěvek
Grull
Je to dosť komické ... ale je to presne naopak : )
Európa by mala bez ruských surovín problém ... veľký ... Rusko by skončilo vo feudalizme : )
Jednoducho pre Rusko by to bola ekonomická samovražda. Nie len, že by sa zastavil obrovský príjem finančných zdrojov, ale akomžite by skolabovalo xy-firiem napojených na rozsiahly surovinový export. NIKDO by to nedokázal nahradiť, lebo európsky trh je nie len veľký ... ale hlavne solventný.Skrýt celý příspěveknešpor: Ani ty slavné USA nedokáží logisticky zajistit čtvrt miliónů vojáků přes půl světa v řádu dní, natož hodin, ty vtipálku :-) Když Rusko v rámci vlastního státu ...Zobrazit celý příspěvek
nešpor:
Ani ty slavné USA nedokáží logisticky zajistit čtvrt miliónů vojáků přes půl světa v řádu dní, natož hodin, ty vtipálku :-)
Když Rusko v rámci vlastního státu připravovalo Vostok 2018, kde došlo k přesunu cca 100 000 vojáků (zbytek do toho čtvrt miliónů cvičil na domovských základnách), tak se na to připravovali dva měsíce. Znovu zdůrazňuji, to bylo DOMA!
A to Ruská armáda je dnes nejpohyblivější a nejrychlejší armáda na světě.Skrýt celý příspěvekGrull: Do kopru by sme išli iba my a ostatné postsoc štáty (teda by malo čiastočne problém i Nemecko). A najväčší ruský spojenec, Srbsko, by doslova skapal. Zvyšok Európy bude mať ...Zobrazit celý příspěvek
Grull:
Do kopru by sme išli iba my a ostatné postsoc štáty (teda by malo čiastočne problém i Nemecko). A najväčší ruský spojenec, Srbsko, by doslova skapal. Zvyšok Európy bude mať dostatok plynu a ropy z iných zdrojov. Lebo darmo je číselne ruský podiel relatívne vysoký, pokrytie je značne asymetrické.Skrýt celý příspěvekRiMr71... Kalibr, Iskader bylo to jen pro příklad. Nehodlal jsme vyjmenovávat celý arzenál... Já s ním jen o tom, že se Vám militantním gumám vaše přání nesplní a bude ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71...
Kalibr, Iskader bylo to jen pro příklad. Nehodlal jsme vyjmenovávat celý arzenál...
Já s ním jen o tom, že se Vám militantním gumám vaše přání nesplní a bude mír.
Ty si to asi moc neuvědomuješ, ale obecně žoldácké armády USA a NATO moc nadějí k úspěchu nemají. Vyjma menšiny militantních šílenců, kteří chtějí válčit to většina dělá jen pro prachy a nechce se jim jen tak chcípnout. A většina pokojného obyvatelstva si ti do války dobrovolně nepožene. Pokud Rusko nezešílí a neprovede frontální útok na Evropu, tak bude slavné NATO prakticky bez vojáků...
Apropo Turecko je také v NATO, že? :-))Skrýt celý příspěvekJestliže USA přiznávají, že nedokáží ochránit nákladní konvoje, tak vlastně přiznávají, že nedokáží ochránit ani svoje vlastní CSG. Což je přiznání odvážné, bohužel pro Američany ...Zobrazit celý příspěvek
Jestliže USA přiznávají, že nedokáží ochránit nákladní konvoje, tak vlastně přiznávají, že nedokáží ochránit ani svoje vlastní CSG. Což je přiznání odvážné, bohužel pro Američany zcela reálné.
Fakt je, že v případě válečného konfliktu s Rusem to pro USA nemusí být vůbec růžové. Prvně se mu na 99,99999999999999999% přidá na stranu Ruska Čína, anžto má stejný zájem (vyhubit Američany a odstranit tak jediného opravdu nebezpečného nepřítele). A za druhé, než by se americkým ponorkám podařilo nějakým způsobem eliminovat ty ruské, aby mohl začít proudit matroš na Evropské válčiště ve velkém, byla by Evropa již nejspíše obsazena. A to je mega problém, protože s technologickou, průmyslovou a hlavně lidskou základnou celé Evropy by se síla nepřítele znásobila mimo možnosti USA s tím něco nejaderně udělat. Zároveň by nově získaná letiště udržela kolem Evropy perimetr, kam by americké lodě opět nemohly.
Ne nadarmo se USA nikdy nevzdala útočné jaderné doktríny vč. preemptivního (čti zákeřného) útoku.
Samozřejmě naivní RAŽové si stále myslí, že obrovské CSG se budou potulovat okolo Ruska skrytěji nežli Columbova žena a pár stovek hornetů rozklepe celé Rusko jak maminka nedělní řízek. Ale to je jejich boj, jak se zdá, americké velení je více v reálu. Naštěstí.Skrýt celý příspěvekanalytic: Čo ti pomôže LNG tanker, keď ti zkalibrujú terminál a pár kompresorových staníc? Celkovo by som s vojnovou ekonomikou pri parametroch dnešných zbraní a parametroch ...Zobrazit celý příspěvek
analytic:
Čo ti pomôže LNG tanker, keď ti zkalibrujú terminál a pár kompresorových staníc? Celkovo by som s vojnovou ekonomikou pri parametroch dnešných zbraní a parametroch dnešného obyvateľstva moc nepočítal.Skrýt celý příspěvekCose tyce tohoto tematu nikdo mimo USA nema nato kapacity a logistyku i USA by musely vic zabrat ale z minulosti vime například Rusove nemaji nato behem nekolika hodin logistycky ...Zobrazit celý příspěvek
Cose tyce tohoto tematu nikdo mimo USA nema nato kapacity a logistyku i USA by musely vic zabrat ale z minulosti vime například Rusove nemaji nato behem nekolika hodin logistycky zjistit aby 250000-300000vojaku plus techniku pres pul sveta hlavne za ocean. Fakt se v tomto muzeme bavit jen o USA. Nezastavam se jich jen to tak je. A takove mnozstvi techniky nejde bezpecne ochranit ze ztratama se pocitam.Skrýt celý příspěvek
kocour - analytic Tak na to, aby šla Evropa do kopru by stačilo, aby Rus zavřel kohoutek a nepotřebuje k tomu válku. Stačilo by, kdyby řekl, že trubky do Číny jsou hotovy a oni ...Zobrazit celý příspěvek
kocour - analytic
Tak na to, aby šla Evropa do kopru by stačilo, aby Rus zavřel kohoutek a nepotřebuje k tomu válku.
Stačilo by, kdyby řekl, že trubky do Číny jsou hotovy a oni mi daj za ropu/plyn víc než vy. Tak Pa Pa.Skrýt celý příspěvek"1000 kalibrů, sebere chut Evropě válčit " ...jen jestli jich Ivan tolik má... a jak je sem pošle... Když koukám na pár let staré články na AN, tak touto dobou už měl Ivan mít ...Zobrazit celý příspěvek
"1000 kalibrů, sebere chut Evropě válčit "
...jen jestli jich Ivan tolik má... a jak je sem pošle... Když koukám na pár let staré články na AN, tak touto dobou už měl Ivan mít stovky Armat a desítky Raptorných, tož jak je na tom?
TO spíš ty Iskandery, jen nevím nevím, jestli armády NATO budou čekat, až to dopadne tak, jak sis to v té své vysněné verzi reality vysnil, soudruhu.Skrýt celý příspěvekNa evropském válčišti nezačne válka ze dne na den a tak lze s vysokou pravděpodobností očekávat, že při aktivaci čl. 5 WS, budou mít američani v Evropě naprostou většinu těžké ...Zobrazit celý příspěvek
Na evropském válčišti nezačne válka ze dne na den a tak lze s vysokou pravděpodobností očekávat, že při aktivaci čl. 5 WS, budou mít američani v Evropě naprostou většinu těžké techniky, zejména ABCTs. Už teď tady jeden trvale cvičí, minimálně jeden mají uložený v jeskyních v Norsku. Pochybuji, že by šli do rizika a další začali přisouvat až po zahájení války.
Ale hlavně pro evropany bude problém zásobování bojujících armád a válečné ekonomiky. Za války s rusem asi nepoteče severní potúček z trubky I. ani II. Takže, kromě dalšího, americké tankery s LNG mohou mít větší strategický význam, než nákladní lodi s tanky.Skrýt celý příspěvek....v případě války.... Pánové, v dnešní době přemnoženosti tlustého, polodebilního obyvatestva, žijícího mimo realitu na sociálních sítích, fyzicky slabého a v základních ...Zobrazit celý příspěvek
....v případě války....
Pánové, v dnešní době přemnoženosti tlustého, polodebilního obyvatestva, žijícího mimo realitu na sociálních sítích, fyzicky slabého a v základních praktických dovednostech nemožného, žijícího ve městech v totální závislosti na elektřině a plynu, supermarketech... Dále již téměř nefunkčního venkova....
Válku vyhraje ten kdo pošle do kopru elektrárny, trafostanice, pojistí to likvidací redukčních stanic plynu, vybombarduje rafinérky a pro jistotu poškodí ropovody... Řekněme, že 1000 kalibrů, sebere chut Evropě válčit v řádech hodin.
Ušácká kavalérie se pak může jen modlit, že má dost munice proti hladem hnanému, zoufalému a rozzuřenému obyvatelstvu.
A to je ještě ten lepší případ případné války s Ivanem, v tom horších bychom se po milionech vypařili a zbytek by pochcípal během pár dnů/týdnů na nemoc z ozáření.Skrýt celý příspěvekSlavoslav To akože s každým konvojom popláva lietadlová loď? Koľkože ich Spojené štáty v Atlantiku majú. Na akú vzdialenosť dokáže moderná ponorka detekovať loď? Satelity, ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav
To akože s každým konvojom popláva lietadlová loď? Koľkože ich Spojené štáty v Atlantiku majú. Na akú vzdialenosť dokáže moderná ponorka detekovať loď? Satelity, informácie z "civilných" plavidiel.
Hovorím, rozmýšlanie v intenciách WW2.Skrýt celý příspěvekto Marty, "Ten letecký most je další věc...je taky protivníkem napadnutelný třeba těžkými stíhači s podporou letounů tankerů...." Tak tady si dovolím tvrdit, že když porovnáš ...Zobrazit celý příspěvek
to Marty,
"Ten letecký most je další věc...je taky protivníkem napadnutelný třeba těžkými stíhači s podporou letounů tankerů...."
Tak tady si dovolím tvrdit, že když porovnáš kvalitu a počty letectva NATO a potenciálního protivníka v severním Atlantiku - Ruska, tak ti vyjde, že ruská letadla se ke konvoji ani k letadlům neprobojují. NATO by to ochránilo z Norska, U.K. a Islandu. Nehledě na to, že Rusko teď pro takové operace ani nemá dost tankovacích letadel.
A podobně je to s hladinovým loďstvem. Jediným skutečným nebezpečím by byly ponorky.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...