Americká námořní pěchota dostane střely Tomahawk

-
9. 3. 2020
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká námořní pěchota (USMC) získá střely s plochou dráhou letu Tomahawk odpalované ze země. Půjde zřejmě o nejnovější střely Maritime Strike Tomahawk (MST). Mariňáci nasadí MST k ochraně předsunutých základen.
Mariňáci jako první složka Ozbrojených sil Spojených států nasadí Tomahawky odpalované ze země. V anglosaské terminologii tedy půjde o střely s plochou dráhou letu odpalované ze země GLCM (Ground-Launched Cruise Missile). Tyto zbraně ještě v minulém roce zakazovala smlouva INF (Intermediate-range Nuclear Forces). INF je ale minulostí a Američané již provedli první testy „suchozemských“ Tomahawků.
Pozemní Tomahawky využívají upravený vertikální vypouštěcí kontejner Mk41 VLS (Vertical Launch System), který najdeme na torpédoborcích Arleigh Burke nebo raketových křižnících Ticonderoga. V případě pozemní verze lze VLS umístit na korby nákladních vozidel, podvalníky nebo do různých nadzemních i podzemních instalací.
Akviziční plány mariňáckých Tomahawků představil 5. března v psané výpovědi generál David Berger. Výpověď je určena Výboru Senátu pro ozbrojené složky (Senate Armed Services Committee). Berger požaduje pro fiskální rok 2021 (FY 2021; od 1. října 2020) 125 milionů dolarů na nákup 48 střel Tomahawk pro pobřežní raketové systémy.
Také námořnictvo ve FY 2021 nakupuje další Tomahawky. Námořnictvo požaduje 155 střel Tomahawk za 277,7 milionu dolarů a dalších 200,3 milionu na vývoj a testování (mimo jiné MST, viz dále).
První test pozemní verze střely Tomahawk
Oficiální důvody nákupu mariňáckých Tomahawků nejsou známy, ale není je těžké odhadnout. Ozbrojené síly Spojených států se připravují na multidoménové operace, kde se úkoly a schopnosti jednotlivých složek ozbrojených sil, tedy námořnictva (US Navy), USMC, letectva (US Air Force), pozemních sil (US Army), pobřežní stráže (US Coast Guard) a vesmírných sil (USSF), budou překrývat a doplňovat, a to ve všech pěti válečných doménách (voda, vzduch, země, vesmír a kyberprostor).
Vše se děje v rámci nejnovější „grand“ vojenské Třetí kompenzační strategie TOS (Third Offset Strategy).
TOS a a multidoménové operace platí i pro námořní pěchotu, která funguje především jako invazní síla vstupující na pevninu z moře. Hlavním úkolem mariňáků je obsadit pobřeží a vytvořit předmostí pro příchod hlavních sil. O bojové operace na moři a ochranu lodí (včetně plavidel s Mariňáky) se stará námořnictvo. Nyní ale námořní pěchota převezme i úkoly námořnictva, což mimo jiné znamená ničení nepřátelských lodí, případně i provádění hloubkových úderů na pozemní cíle.
„Součástí domácích úkolů, které námořnictvo a námořní pěchota provedli za posledních šest měsíců, je to, jak si myslíme, že v budoucnu budeme fungovat jako integrovaná námořní síla, což znamená, že námořní pěchota převezme roli, kterou jsme neměli v posledních 20 letech, tedy dominance na moři a odepření [pohybu protivníka] na moři,“ napsal Berger zákonodárcům. „Raketa Tomahawk je jedním z nástrojů, který nám to umožní.“
Berger ale zároveň dodává, že jde o dočasné řešení: „Mohla by to být odpověď, první krok k dlouhodobějšímu řešení za pět, šest nebo sedm let, ale to, co potřebujeme, je přesná palba na dlouhou vzdálenost pro malou jednotku, řadu jednotek, které mohou z lodí nebo z pobřeží ohrožovat námořní síly protivníků.“
HIMARS na palubě výsadkové lodě USS Anchorage (LPD-23)
Pokud Berger mluví o dalekonosné palbě z plavidel, zřejmě má na mysli raketové systémy umístěné na kolových podvozcích, které by operovaly z letových palub nejrůznějších výsadkových lodích (Wasp, America) nebo lodích s rozměrnou letovou palubou (např. San Antonio). Není třeba tak složitě instalovat a certifikovat zbraňové systémy přímo na lodích.
Jaké střely Tomahawk Mariňáci nakoupí, není jasné. Zřejmě ale půjde MST o nejnovější model MST (Tomahawk Block V), který společně vyvíjí námořnictvo a firma Raytheon. Hlavním zlepšením má být víceúčelová naváděcí hlavice, která umožní zasahovat pozemní i pohybující se hladinové cíle.
Detaily o naváděcí hlavici nejsou známy, ale ruský blog BMPD spekuluje o kombinaci aktivního a pasivního radiolokátoru, termovizního senzoru, nové inerciální / satelitní navigací a o obousměrném datalinku pro přenos dat mezi střelou Tomahawk a nejrůznějším platformami na moři, vzduchu, zemi či ve vesmíru. Dolet MST se má pohybovat mezi 900 až 1000 nm, tedy zhruba 1700 až 1900 km.
Semi-hidden in back of Oshkosh Defense booth at Modern Day Marine is first ever concept art of JLTV ROGUE Fires, emerging USMC tech study to place HIMARS on JLTV @ShephardNews pic.twitter.com/XrmSewA45o
— Scott Gourley (@ScottGourley1) September 26, 2018
Mariňáci chtějí norské protilodní střely NSM na vozidlech JLTV
Střely MST námořnictvo očekávalo již v letošním roce. Konkrétně mělo jít o 32 konverzních sad pro zavedené střely Tomahawk Block IV. Dodávky jsou ale opožděny a zatím není známo datum předání prvních střel MST.
S dosažením počátečních operačních schopností (IOC) MST se počítalo v roce 2022, nyní se IOC odložilo na rok 2023. Dá se tedy předpokládat, že v roce 2023 aktivuje své MST také námořní pěchota.
Tomahawky ale nebudou jedinou protilodní zbraní námořní pěchoty. Mariňáci získají také protilodní raketový systém NMESIS (čti Nemesis; Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System) vybavený norským střelami NSM (Naval Strike Missile). NMESIS bude využívat kolový podvozek a lze ho použít na pobřeží i na letových palubách větších lodí.
Zajímavá je zvažovaná platforma pro nesení NSM. Norské střely NSM využijí speciálně upravené kontejnery z raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Mariňáci ale chtějí kontejnery umístit na bezosádkovou verzi taktického vozidla JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).
Související články
Nástupce Tomahawku bude stealth
V lednu se na internetu objevily zprávy o vyvíjené americké řízené střele nové generace JABMM (Joint ...
-
23.02.2012
-
0 komentářů
-
Michal Polák
Americké námořnictvo nasadí Tomahawky proti lodím
Americké lodě se v boji proti nepřátelským plavidlům spoléhají na protilodní střely Harpoon. Střely ...
-
01.06.2016
-
78 komentářů
-
Jan Grohmann
4000 Tomahawků pro americké námořnictvo
Firma Raytheon minulý týden slavnostně předala americkému námořnictvu (US Navy) 4000 střel s plochou ...
-
22.08.2017
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Šíření raket středního doletu: Američané vyzkoušeli pozemní verzi střely Tomahawk
Američané v neděli cvičně odpálili „suchozemskou“ verzi střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Jde ...
-
20.08.2019
-
104 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Zajimalo by me kdy je pro marinaky lepsi vylodit odpalovaci zarizeni z lodi. Prijde mi daleko vyhodnejsi odpalovat strely z lode co marinaky privezla, nebo z ponorky. Jedine snad ...Zobrazit celý příspěvek
Zajimalo by me kdy je pro marinaky lepsi vylodit odpalovaci zarizeni z lodi. Prijde mi daleko vyhodnejsi odpalovat strely z lode co marinaky privezla, nebo z ponorky. Jedine snad ze se vylodi mala jednotka na ostrov, zakope se a zamaskuje a pak skryte postreluje nepratelske cile.Skrýt celý příspěvek
Jestli se nepletu, ze země odpalovaný Tomahawk už existoval v 80. letech pod názvem Gryphon. Byl to normální tahač Oshkosh a na něm podlouhlé čtyřnásobné odpalovací zařízení, celé ...Zobrazit celý příspěvek
Jestli se nepletu, ze země odpalovaný Tomahawk už existoval v 80. letech pod názvem Gryphon. Byl to normální tahač Oshkosh a na něm podlouhlé čtyřnásobné odpalovací zařízení, celé to vypadalo jako BM-30 nebo S-400.Skrýt celý příspěvek
nebyl to BGM-109G? Ale ten byl na návěsu, pokud nemáte na mysli jiný systém?
nebyl to BGM-109G? Ale ten byl na návěsu, pokud nemáte na mysli jiný systém?
Byl. A tahal ho povětšinou MAN
https://www.google.com/search?...Byl. A tahal ho povětšinou MAN
https://www.google.com/search?...
Přitom si mohli koupit 2-3 děla i se zásobou munice.
Přitom si mohli koupit 2-3 děla i se zásobou munice.
On někdo nabízí dělo s dostřelem 1700km a defacto bodovou přesností?
On někdo nabízí dělo s dostřelem 1700km a defacto bodovou přesností?
To byla narážka na "levnější" variantu pro chudší státy z článku:
https://www.armadninoviny.cz/s...To byla narážka na "levnější" variantu pro chudší státy z článku:
https://www.armadninoviny.cz/s...
Načítám diskuzi...