Izraelský námořní sbor

Izraelské raketové čluny Sa'ar 4
Foto: Izraelské raketové čluny Sa'ar 4 / wikipedia.org

Ve druhém dílu našeho seriálu se zaměříme na vojenské námořnictvo židovského státu Izrael. Námořnictvo, nazývané v hebrejštině "Izraelský námořní sbor", je v porovnání s pozemními silami početně mnohem slabší. Mnohým z nás patrně utkvělo v paměti v souvislosti s kontroverzním zásahem proti turecké civilní lodi, která údajně dopravovala humanitární pomoc pro palestinská území.

V řadách izraelského námořnictva, neoficiálně založeného v roce 1934 v Itálii, slouží aktuálně 9500 profesionálních vojáků a 10 000 rezervistů, jimž velí admirál Ram Rothberg. Operační prostor námořnictva zahrnuje Středozemní moře, Rudé moře a záliv Aqaba. Největšími jednotkami jsou tři korvety třídy Sa'ar 5, vyrobené americkou firmou Northrop Grumman dle konkrétních požadavků izraelského námořnictva.

Současná podoba izraelského námořnictva

Izraelské válečné lodě operují v současnosti ze čtyř hlavní námořních základen v Haifě, Ashdodu, Atlitu a Eilatu. Lodě jsou organizovány ve 3 flotilách. K větším izraelským válečným plavidlům patří tři korvety třídy Sa'ar 5 a deset raketových člunů třídy Sa'ar 4 a Sa'ar 4.5.

Ve výzbroji se rovněž nachází pět konvenčních ponorek třídy Dolphin, vyrobených a částečně i financovaných Německem. Poslední dvě ponorky jsou vylepšeny a mají pohon nezávislý na přívodu vzduchu. Podle nepotvrzených informacích navíc dokážou odpalovat i řízené střely s jadernými hlavicemi.

Video: Izraelské námořnictvo v akci / YouTube

Poslední skupinu plavidel izraelského námořnictva tvoří větší množství hlídkových člunů a zásobovacích plavidel, především domácí provenience. Z nich snad nejvíce vynikají malé domácí bezosádkové čluny třídy Protector USV, které jsou vyzbrojeny kulometem a slouží k hlídkování v přístavech.

Z letecké techniky využívá námořnictvo evropské helikoptéry Eurocopter AS565 Panther a hlídkové letouny domáci výroby IAI Seascan.

Izraelské plavidlo třídy Sa'ar 5 Foto: Izraelské plavidlo třídy Sa'ar 5 / Wikipedia.org

Modernizace a posilování námořnictva

Jedním z hlavních cílů modernizace izraelského námořnictva měl být nákup amerických pobřežních bojových plavidel LCS (Littoral Combat Ship). Izrael se měl stát jejich prvním zahraničním uživatelem.

Avšak z důvodu vzrůstající ceny musel Izrael plány na nákup LCS zrušit. Izrael se nakonec obrátil na německé loděnice ThyssenKrupp Marine Systems s požadavkem nákupu plavidel odvozených od třídy MEKO A-100. Pokud vše dopadne dobře a strany podepíší kontrakt, lodě vzejdou ze spolupráce německých a izraelských loděnic.

Video: Izraleské námořnictvo v akci / YouTube

Asi největší novinkou je budování obojživelných útočných schopností. Námořnictvo by mělo být schopno přepravit a vysadit několik praporů pozemního vojska (o vybudování námořní pěchoty se prozatím neuvažuje). Z tohoto důvodu se nyní ve spolupráci s pozemní armádou rozhoduje, které prapory pozemního vojska budou vycvičeny k vysazování z moře.

Jak se zdá, izraelské námořnictvo má do budoucna smělé modernizační plány. V delším časovém horizontu chtějí Izraelci zakoupit čtyři domácí hlídkové čluny Super Dvora, dva čluny Shaldag a další tří ponorky z Německa. Také se plánuje vývoj a nákup dvou korvet od německých loděnic Blohm a Voss a čtyř fregat třídy Incheon z Jižní Koreje, které by měly být dílem Hyundai Heavy Industries a izraelských loděnic.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelská armáda kupuje V-22 Osprey

Izraelská armáda je na nejlepší cestě stát se prvním zahraničním uživatelem konvertoplánu Bell ...

Izraelci útočí na Sýrii

Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...

Izrael varuje Sýrii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil bombardováním vojenských cílů v Sýrii, pokud bude jeho ...

Zničí Izrael ruské systémy S-300 v Sýrii?

  Podle libanonského listu al-Akhbar, který se odvolává na vyjádření Bašára Asada, jsou už ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2