Napjatá situace ve východní části Evropy dokazuje, jak je projekt POKOS důležitý

Napjatá situace ve východní části Evropy dokazuje, jak je projekt POKOS důležitý
Vojenská výstroj okoření každý program POKOS / MO ČR (Zvětšit)

I v armádě platí, že pes je nejlepším přítelem člověka a zároveň nenahraditelným parťákem vojáků. Včas upozorní na skryté nebezpečí, prohledá budovy, umí najít výbušniny, zbraně i drogy a dokonce dokáže zadržet pachatele. Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany a vojáci z Agentury vojenského zdravotnictví předvedli dětem na Základní škole Libáň a Všestary v rámci projektu POKOS (Příprava občanů k obraně tátu) speciálně vycvičené psy. Kromě toho je naučili, jak správně poskytnout první pomoc, jak si zabalit evakuační zavazadlo, ochránit se před jadernou havárií nebo jak zachovat chladnou hlavu a nepanikařit v krizové situaci.

Škola hrou

„Děti se na našich akcích dozvídají zábavnou a soutěživou formou cenné rady, které jim i jejich blízkým mohou zachránit život. A zároveň získávají důležité informace o obraně státu,“ vyzdvihla podstatu projektu Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany. Projekt POKOS podle ní neustále nabývá na významu, obzvlášť v dnešní neklidné době. „Děti jsou nadšené. Nejen napjatá situace ve východní části Evropy ukazuje, jak je tento projekt důležitý. Zkušenosti vojáků a názorné ukázky toho, jak se chovat v krizových situacích, jsou pro děti k nezaplacení,“ zhodnotila projekt ředitelka školy Zarine Aršakuni.

Každý voják potřebuje svého doktora

Vojenští zdravotníci zachraňují životy, s každou jednotkou vyjíždějí na vojenské mise, pečují o české i koaliční vojáky v zahraničních operacích a také pomáhají při živelních pohromách. „Přítomnost zdravotníka je vždy nesmírně důležitá, protože dává vojákům jistotu, že o ně bude postaráno,“ zdůraznila majorka Lada Ferkálová, tisková mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví. S vojenskými lékaři se ale může běžně setkat každý z nás. Pokud nejsou zrovna nasazeni v misi, slouží v desítkách zdravotnických zařízení po celé České republice.


Kurzem první pomoci by měl projít každý z nás; větší foto / MO ČR

Znáte seriál M*A*S*H?

Pak jste už určitě slyšeli spojení vojenská polní nemocnice. Dnes ale tato zařízení vypadají úplně jinak. Jsou moderní a čeští doktoři, kteří v nich slouží, patří k nejlepším na světě. V Hradci Králové jsou hned dvě polní nemocnice. Kdybyste je ale chtěli vidět, nejdete jen sklad plný beden a kontejnerů vyrovnaných vedle sebe. Jsou totiž připravené a sbalené proto, aby mohly být nasazené kdykoliv a kdekoliv je armáda nebo ostatní státy budou potřebovat. „Jak dlouho si myslíte, že trvá našim doktorům a sestřičkám postavit polní nemocnici?“ zeptala se dětí majorka Ferkálová. „Záleží na její velikosti. Posledně trvalo jen 27 hodin od momentu, kdy vojáci začali s výstavbou, do chvíle, kdy byli schopni přijmout prvního pacienta,“ doplnila Ferkálová.

Pes, parťák, který dokáže zachránit život

Čtyřnozí specialisté na vyhledávání drog a výbušnin zpestřili program POKOS. Děti překvapilo, že psi na sobě mají speciální postroj, ve kterém mohou absolvovat slaňování ze skály nebo dokonce i seskok z letadla. Při takových aktivitách musí být psi vybaveni i sluchátky a speciálními brýlemi k ochraně očí a uší. Školáci se také dozvěděli, že psi začínají svůj speciální výcvik ve věku jednoho roku. Své schopnosti pak musí každoročně prokázat přezkoušením.


Psovodi z Centra vojenské kynologie z Chotyně si pro děti připravili ukázky speciálně vycvičených psů; větší foto / MO ČR

Zapojily se i děti z prvního stupně

Aby si program POKOS užily i menší děti, vyhlásili jsme pro ně výtvarnou soutěž na téma „Armáda slaví 30 let“. Jejich práce vojáky velmi potěšily a vybrali deset nejlepších, které ocenili. Všechny obrázky si vojáci odvezli, aby si jimi vyzdobili své pracoviště. Zástupce Krajského vojenského velitelství Hradec Králové pro menší děti připravil překážkovou dráhu, díky které se nám podařilo prověřit i jejich fyzickou kondici.

V případě zájmu základních a středních škol o tento projekt naleznete více informací na pokos.army.cz.

Galerie

Děti popřály vojákům k 30. výročí Armády České republiky. Vojáci připravují děti díky projektu POKOS na mimořádné situace. Vojenský pes včas upozorní na skryté nebezpečí, prohledá budovy, umí najít výbušniny, zbraně i drogy a dokonce dokáže zadržet pachatele.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Povědomí občanů o poslání armády

Tragická úmrtí vojáků na zahraničních misích a návrh novely branného zákona, kterou vláda předloží ...

Občané České republiky vítají vojáky NATO a hlásí se k demokracii

Vyškov na Moravě byl jedním ze tří míst, kam včera dorazila kolona amerických vojáků vracejících ...

Projev prezidenta republiky k občanům České republiky

Přepis projevu prezidenta republiky Miloše Zemana k občanům České republiky.

Víte, jak se žije u 73. tankového praporu? V rámci akce POKOS Vám to ukážeme! 

Nejčastěji jezdí vojáci za studenty v rámci projektu POKOS (Příprava občanů k obraně ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Pokorny
  11:40 19.03.2023

  Něco jako braná výchova by se na školách zavést mělo.

  Něco jako braná výchova by se na školách zavést mělo.

 • JerzyŔ
  19:32 01.03.2023

  Ó, jak milý článeček. Hned v úvodu bez zbytečné omáčky rovnou k věci "I v armádě platí, že pes je nejlepším přítelem člověka .. " krásné. A hned na to, co všechno umí (ten pes), ...Zobrazit celý příspěvek

  Ó, jak milý článeček. Hned v úvodu bez zbytečné omáčky rovnou k věci "I v armádě platí, že pes je nejlepším přítelem člověka .. " krásné. A hned na to, co všechno umí (ten pes), a kromě toho "dokonce dokáže zadržet pachatele" (pachatele čeho? no to je jedno, nebuďme hnidopiši). Hned na to velmi jasně stručně paní mluvčí vystihla podstatu programu POKOS: „Děti se na našich akcích dozvídají zábavnou a soutěživou formou cenné rady, které jim i jejich blízkým mohou zachránit život. A zároveň získávají důležité informace o obraně státu“. Malinko tím sice sklouzává k chlubení a samochvále a v tomto tónu pokračuje: projekt je významný a stále významnější s ohledem na napjatou situaci a sekunduje paní ředitelka školy, že "děti jsou nadšené", a souzní s paní mluvčí stran významu POKOSu zvláště s ohledem na tu napjatou situaci, ale odpusťme jim to - za prvé chlubí se správnou a dobrou věcí, za druhé mají celkem pravdu, za třetí už před lety jeden nejmenovaný bavič říkal, že se máme chválit aspoň 3× denně, nikdo to za nás neudělá.
  Další mluvčí paní majorka pak zdůraznila význam vojenských zdravotníků a lékařů a jak rychle jim posledně trvala výstavba polní nemocnice, když se jí na to děti ptaly. Vlastně sorry děti se neptaly, ona se zeptala jich, jak dlouho si ony myslí, že to trvá, a pak si odpověděla. Nebo jim odpověděla? No to je jedno zase hnidopiším.
  A klobouk dolu 27 hodin celá nemocnice, byť polní a ne třeba cihlová. Třeba mě trvalo vyvrtat 6 děr do zdi pro 3 poličky 4 roky. Však od mojí to mám furt na talíři. Nespravedlivě, máme v bytě kvalitní tvrdé panely.
  Ale zarazilo mě, že ji (tu nemocnici, ne paní majorku) staví jen doktoři a sestřičky, myslel jsem, že třeba ještě i nějací pomocníci, řidiči, vojáci(-kyně) logistiky a tak. Ale třeba na ně paní majorka jen zapomněla, reportáž, jehož výsledkem je tento článek, možná probíhala ve spěchu a redaktor(-ka) to také přehlédl(-a), protože byl(-a) ve spěchu a stresu, kdo dneska není, že. Třeba takoví redaktoři IDnesu jsou v takovém spěchu a stresu, že až.
  No prostě krásný sladký článek téměř jako byly ty články o sepětí armády s lidem v časech blahé paměti, ach to už je dávno ... .

  No ale přesto, milí skautíci a ostatní diskutující, netoužíte třeba o nějakých řekněme techničtějších článcích? Třeba i o té polní nemocnici. Taková serie článků - začlo by to historií vojenského zdravotnictví, dopravními prostředky, povozy sanitkami, lazaretními vlaky, organizací na frontě, v týlu, případně v zázemí (lázně, rehabilitace), a takto se propracovat k dnešním polním nemocnicím, a k těm českým , kolik mají jakých stanů, lidí, pracovišť, jaké zákroky se provádějí, jak se rozmisťuje, jak se převáží, jaké má sanitky, obrněné sanitky, helikoptéry (samozřejmě to, co není tajné), případně co mají Slováci nebo jiní kolem i dále než kolem. To by bylo počteníčko. Nebo ne? Základ máme - z tohoto článku už víme, že naše polní nemocnice jsou moderní a že je to sklad plný beden a kontejnerů vyrovnaných vedle sebe.

  A ještě jedna věc mě zaujala - prošmejdil jsem internet, a ten POKOS je program, na který neziskovky čerpají dotace, ročně 3-5 mega od MO a asi ještě něco k tomu od samosprávy či jiných ministerstev (školství?). Komu ty peníze teda jdou/šly? Třeba v tomto konkrétním případě? Těm dvěma mluvčím a paní ředitelce školy a těm vojákům/vojákyním, co cvičili s dětmi tu první pomoc a předváděli toho pejska? A na jeho žrádlo? (žrádlo toho pejska pochopitelně). Oni to nedělali ve svém pracovním čase? No dobrá to jsem přehnal, v pracovním čase nebo ve volnu - dělali dobrou věc z nadšení, možná vlastenectví, z přesvědčení, že těm dětem něco do života dají, zaslouží si odměnu, o tom žádná, dělají více než jim káže povinnost. Ale jak v tom figuruje ta nezisková organizace? Nebo jak tato dotační záležitost funguje, ví to někdo? Teď se bez ironie táži zcela vážně.

  Ono zase 5mega jsou drobné oproti jiným aférám. Stačilo by, kdyby nebyly předražené kupříkladu ty sanitky Iveco, jak se tuhle o nich onehdá psalo, nebo teda byly, ale tak nějak normálně lidsky, a měli bychom v kapse několik takových POKOSů. To už je ironie. No vlastně - ironie jo, ale taky vážně.Skrýt celý příspěvek

  • mcnarik
   23:03 07.03.2023

   Dovolím si potvrdit, že bylo zcela běžné jako voják jezdit v rámci pracovní doby předvádět techniku dětem. Žádné mimopracovní aktivity. Nikdy jsem ale neslyšel o zapojení nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

   Dovolím si potvrdit, že bylo zcela běžné jako voják jezdit v rámci pracovní doby předvádět techniku dětem. Žádné mimopracovní aktivity. Nikdy jsem ale neslyšel o zapojení nějaké neziskové (či jiné) organizace.Skrýt celý příspěvek

   • JerzyŔ
    19:50 08.03.2023

    mcnariku, všechna čest a můj obdiv, bez ohledu na to jestli jsi to dělal v pracovní době nebo už i trochu přes čas, za úplatu nebo ne, je to podle mě záslužné.. velmi. a vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

    mcnariku, všechna čest a můj obdiv, bez ohledu na to jestli jsi to dělal v pracovní době nebo už i trochu přes čas, za úplatu nebo ne, je to podle mě záslužné.. velmi. a vůbec nezpochybňuji to, že děti nebo mládež nebo vůbec obyvatelstvo by se neměly seznamovat s vojenskou technikou, nebo například se učit 1.pomoc, nebo zvyšovat fyzickou zdatnost, výdrž, schopnost nějakou dobu žít ve skromnějších podmínkách - snad ani ne tak jako přípravu na obranu - ale tak vůbec do života.
    já jsem byl v poslední době svědkem třech takových událostí - předtím se mi nic podobného nepřihodilo roky - svědkem dopravní nehody mladá paní slečna nezvládla zatáčku a zajela do lesa, potom jak jedna starší paní odpadla na nějakou slabost - já jsem vůbec nevěděl, co dělat, úplně jsem byl ochromený, naštěstí další lidé se hned objevili a pomohli a za chvíli přijeli IZS a dá se říci to dopadlo dobře v obou případech, hmotné škody na autě nepovažuji za podstatné. A třetí věc - vytopení z patra výše. Teklo to skrz strop a já jsem snad několik minut zapomněl i na jméno správce, abych si ho našel v mobilu a zavolal aspoň mu (měl klíče od vrchu), na hasiče, na to, že kde je uzávěr vody .... . Jak to souvisí?: no prostě chybí nám výcvik, jak rázně rychle správně pokud možno konat - a nemusí to být zrovna pro případ , že nám pošle Putin nebo kdokoli na barák raketu.
    Jestli tu přípravu má zabezpečovat škola, nebo armáda, nebo AZ nebo doktoři že by chodili do škol, nebo dohromady, na jakém principu, zda to má být povinné, kurzy ve třídách nebo v terénu nebo něco na způsob skautských táborů - o tom se vyjádřili diskutující probrali to ze všech stran - a já za sebe nevím, co doporučit (ono je jedno, co nějaký JerzyŔ doporučí, že jo).
    O neziskovkách na POKOS jsem doteď taky neslyšel, až teď když jsem se podíval na stránky , a tam MO píše o tom. Takže možná je to tak, že ty jsi chodil předvádět děckám techniku, řekněme že za normální plat vojáka od MO, který by jsi dostal, i kdybys byl ten den pověřen jinou činností, a nějaká neziskovka z toho udělala program, akci v rámci POKOSu, napsala žádost, ta se posuzovala, hodnotila, vzájemně si neziskovka a MO psaly dopisy a mejly a zdůvodnění, no a neziskovka na tu akci dostala příspěvek. Možná. Anebo mi to někdo vyvrátí a dá mi příklad kam těch 3 nebo 5 mil. od MO + neupřesněné částky od "samosprávy", jak píše MO pro některý z minulých roků, už to nejdu hledat, konkrétně šly. A nejsou to žádné hrozné peníze, jsou o řády větší aféry v této republice (a i jinde ve světě samože).
    No a pak jsem poněkud zkritizoval způsob toho článku, ne samotnou podstatu věci. Prostě mám raději články více nabité informacemi. Klidně i o POKOSu nebo vůbec o představách, co by se mělo dělat s branností obyvatelstva atd... Ale tohle... Táhne mi na 60 (vlastně ne , je mi přes 50, to je lepší) -takže jsem zažil časopisy a rozhlasové a televizní pořady z armádního prostředí za socíku. Kdo jste věkově mladší než řekněme 45, tak to nemůžete vědět, i když jste už byli na světě, ale ve svém věku jste se nad něčím takovým asi nezamýšleli - ten sladký styl, jak vojáci a civilní děvčata třeba někde mají nějakou kulturu nebo tanečky, nebo pomáhají zemědělcům, nebo jinak v obci na nějakých stavebních akcích, úklidu, anebo jako zde jak něco předvádějí nebo vykládají ve škole - jako co by ne? nic proti - ale ten styl těch reportáží, jak se na sebe a do kamery všichni usmívají, jak jsou nadšení, reportéři/-rky hovoří medovým hlasem, jak je všechno fajn a jak ruku v ruce ten socialismus pod vedením KSČ a SSSR budujeme. Úplně přes kopírák.Skrýt celý příspěvek

    • torong1
     19:18 09.03.2023

     Milý Jerzy... Proč ze sebe děláš debila? Ve svém věku?

     Milý Jerzy... Proč ze sebe děláš debila? Ve svém věku?

 • MariusPitomius
  12:28 01.03.2023

  Omlouvám se, ale takto pojatá příprava občanů k obraně státu je k ničemu. Skoro bych řekl že je to příprava na "ruský" způsob. Kdy nakonec jde víc o pár pěkných fotek do A-reportu ...Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se, ale takto pojatá příprava občanů k obraně státu je k ničemu. Skoro bych řekl že je to příprava na "ruský" způsob. Kdy nakonec jde víc o pár pěkných fotek do A-reportu a místního periodika než o přípravu na cokoliv.
  I jako PR je to slabé. Podle plánu na strankách army.cz, takto vojáci navštíví nejvýše 4 školy do měsíce. Přitom jen základních škol je v republice přes 4 tisíce. To znamená že do stejné školy se vojenský výsadek dostane jednou za sto let !
  Nejsem profesionalní voják ani pedagog, mám jenom deset let praxe práce s dětmi a mládeží. A ze současné tristní situace bych viděl poměrně jednoduchou a levnou cestu ven.
  Pobytové centrum ,tábor práčat, Vojenský Újezd Mladých Lidí, na názvu vcelku nesejde. Pokud to stát s POKOSem myslí vážně, musí být cílem ročně dostat do kontaktu s POKOSEM aspoň desetitisíce dětí z vyšších ročníku základních škol, stejně nám značná část té milionové kohorty uteče až na střední školy.
  Právě na střední škole nebo učilišti by se měl mladý člověk aspoň jednou zúčastnit intenzivního tří až pětidenního základního programu.
  Základní intenzivní kurz POKOS by mohl být velice atraktivní alternativou komerčních škol v přírodě. V prospěch takového řešení by mluvila výrazně nižší cena pro účastníky protože armáda na tom nepotřebuje vydělávat. Přidaná hodnota pro armádu. Za cenu malé personální a technické zápůjčky by získali daleko účinnější nástroj jak budovat atraktivitu armády v očích mláděže. A sama armáda, by takto kromě lepších kontaktů s veřejností postupně mohla budovat svou znalost o schopnostech a potenciálu občanů. Tento druh přehledu o fyzickém a mentálním potencialu občanů má sám o sobě cenu zlata.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:17 01.03.2023

   To sedí! Reálný příspěvek pro obranu to není. Jen divadlo pro školy kam chodí děti lampasáků. V tomto ohledu státu chybí jakákoliv koncepce z kdysi existujících věci jako branna ...Zobrazit celý příspěvek

   To sedí! Reálný příspěvek pro obranu to není. Jen divadlo pro školy kam chodí děti lampasáků.
   V tomto ohledu státu chybí jakákoliv koncepce z kdysi existujících věci jako branna výchova nebo i svazarm.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   15:35 01.03.2023

   Promiňte, ale někde se začít musí, než pošlete dítě na jakýkoliv tábor, tak je lepší ,pokdu se dříve seznámi s atmosférou. A k tomu to směřuje. Syn, ten nejmladší je dnes už ...Zobrazit celý příspěvek

   Promiňte, ale někde se začít musí, než pošlete dítě na jakýkoliv tábor, tak je lepší ,pokdu se dříve seznámi s atmosférou. A k tomu to směřuje.
   Syn, ten nejmladší je dnes už skautský vedoucí, v týmu mají i dva profíky-vojáky Přáslavičáky, vypráví, jak ti dva dovedou svými znalostmi děcka zaujmout, třeba koordinací pracovních činností, zdravovědou, pohybem v přírodě. A v žádném případě se nejedná o oddíl pro papaláše. Pokud si k tomu "čichnou" děti i přes školní rok, tím lépe.
   Naopak si mylím, že kdyby se na to šlo "hromadným náborem" tak většina rodičů začne ječet o militarizaci dětí a podobných žvástů. A nebuďme naiví, že by se to nestalo.
   Jinak stojí za to slyšet, obavy rodičů malých skautíků, když jdou na dvoudeňák. " půjdete více ,než 2 km? Není zvyklý... budete mít večer teplou vodu? ..... Kdo kontroluje čištění zubů? ..... Co když neunese svůj batoh!!!( kur*a, tak mu nabalím, co unese, chtelo by se říct, že?.... a to jsou, prosím, právě rodiče-mileniáni. Srovná se to až tak kolem 10-12 let. Proč to píšu-protože kluk začínal ve skautu v 6 letech a takové obavy nás a rodiče jeho vrstevníků ani nenapadly.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:39 01.03.2023

    Skauting je super, ale nemíchal bych to s armádu. Jedna návštěva ve škole za rok nic nezmění. Malé děti z toho budou poprvé nadšeni, za rok se na to budou těšit už jen protože se ...Zobrazit celý příspěvek

    Skauting je super, ale nemíchal bych to s armádu.
    Jedna návštěva ve škole za rok nic nezmění. Malé děti z toho budou poprvé nadšeni, za rok se na to budou těšit už jen protože se ulejí z výuky. Pak třeba, že se budou těšit na pejsky, které jim přivezou. Nebo jim tam vojáci budou vyprávět o tom jak kde číhali na muže s koženou brašnou.
    Ale s přípravou na obranu státu to nemá nic společného.Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     21:44 01.03.2023

     Není nad vlastní zkušenost, bývá lepší, než teoretizování.

     Není nad vlastní zkušenost, bývá lepší, než teoretizování.

  • Scotty
   10:28 02.03.2023

   Armáda rozhodně nemá zdroje na organizaci nějakých táborů pro mládež. To je trochu mimo jejich záběr.

   Armáda rozhodně nemá zdroje na organizaci nějakých táborů pro mládež. To je trochu mimo jejich záběr.

   • Maximus
    08:56 03.03.2023

    Ale to by měla, protože potřebuje vybudovat kapacity pro výcvik dobrovolníků a případnou mobilizaci. Je v jejím nejniternějsim zájmu si zajistit své budoucí ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale to by měla, protože potřebuje vybudovat kapacity pro výcvik dobrovolníků a případnou mobilizaci.
    Je v jejím nejniternějsim zájmu si zajistit své budoucí zaměstnance.

    Personální bazén pro profesionální armadu se bude jen a jen zmenšovat. Proto by s tím armáda měla něco aktivně dělat.
    Vybudovat kapacity s pomocí peněz státu i dalších ministerstev a poskytnout lidí (další činnost pro možný záložní systém) je docela reálný projekt. Tento stát investuje do mnohem neperspektivnějších programů.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     09:25 03.03.2023

     Mezi výcvikem a dětským táborem je celkem rozdíl.

     Personální bazán se zmenšuje atd. To už tu slyšíme několik let. Ovšem zatím to nějak není vidět.

     Mezi výcvikem a dětským táborem je celkem rozdíl.

     Personální bazán se zmenšuje atd. To už tu slyšíme několik let. Ovšem zatím to nějak není vidět.

     • torong1
      19:25 09.03.2023

      Mezi výcvikem a táborem ano. Mezi náborem a táborem ne. Je to jedna z možností jak zaujmout potenciální zájemce o službu. Předpokládám, že na tábory v přírodě, kde jediným spojením ...Zobrazit celý příspěvek

      Mezi výcvikem a táborem ano. Mezi náborem a táborem ne. Je to jedna z možností jak zaujmout potenciální zájemce o službu. Předpokládám, že na tábory v přírodě, kde jediným spojením s civilizací bylo auto vedoucího, kterým se dalo dojet několik kilometrů k nejbližšímu telefonu jsi nejezdil...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:34 09.03.2023

      Ten rozdíl je pořád značný. Pokud tam máte nezletilé tak je rozdíl přímo propastný.

      Ten rozdíl je pořád značný. Pokud tam máte nezletilé tak je rozdíl přímo propastný.

     • torong1
      09:07 10.03.2023

      Mně spíš někdy připadá, že ty sám jsi nezletilý. program se dá přizpůsobit věku účastníků.

      Mně spíš někdy připadá, že ty sám jsi nezletilý. program se dá přizpůsobit věku účastníků.

   • pjaro77
    23:33 03.03.2023

    Mohla by podchytiť aspoň technicky založené deti. Pre armádu sa hodia rádioamatéri , majitelia dronov a rc modelov. Bolo by dobre, aby školy organizovali kurzy alebo niekoľko hodín ...Zobrazit celý příspěvek

    Mohla by podchytiť aspoň technicky založené deti. Pre armádu sa hodia rádioamatéri , majitelia dronov a rc modelov.
    Bolo by dobre, aby školy organizovali kurzy alebo niekoľko hodín základu podania prvej pomoci, vrámci školy v prírode veci ako orientácia s mapou, vedieť vyhľadať pomoc, základné znalosti prírody . Niečo z civilnej ochrany.
    Nie je to len záležitosť armády.Skrýt celý příspěvek

 • Splasher
  08:12 01.03.2023

  Tohle je fajn nenásilná věc. Tomu moc fandím. A dalším krokem bude muset být začátek budování dobře vybavené teritoriální obrany na základech AZ, tak jako mají v Polsku a na ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je fajn nenásilná věc. Tomu moc fandím.

  A dalším krokem bude muset být začátek budování dobře vybavené teritoriální obrany na základech AZ, tak jako mají v Polsku a na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   09:34 01.03.2023

   Přesně tak, to dnešním mileniánům chybí, pocit sounáležisotsti se státem. Hodně toho bylo v ČR pod dojmem bezbřehého liberalismu a sluníčkaření zanedbáno. Je nutné vštěpovat ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesně tak, to dnešním mileniánům chybí, pocit sounáležisotsti se státem. Hodně toho bylo v ČR pod dojmem bezbřehého liberalismu a sluníčkaření zanedbáno. Je nutné vštěpovat národu pro život/přežití zásadní hodnoty, ne pitomosti a zbytnosti.
   Takže- raději pozdě nežli později!Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    09:56 01.03.2023

    Tak to by se měl "stát" začít chovat ke svým občanům zase slušně. A ne je jen okrádat, podvádět a šikanovat.

    Tak to by se měl "stát" začít chovat ke svým občanům zase slušně. A ne je jen okrádat, podvádět a šikanovat.

    • otecko
     11:01 01.03.2023

     Ale no táák, takové výkřiky tady snad nebudeme řešit. To nechejme Okamurovi či Schillerové. Pokud ovšem mluvíme o tom šikanování, tak si vzpomínám na vládu předchozí a lockdown, ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale no táák, takové výkřiky tady snad nebudeme řešit. To nechejme Okamurovi či Schillerové. Pokud ovšem mluvíme o tom šikanování, tak si vzpomínám na vládu předchozí a lockdown, kdy dostat se domů přes tři vojensko-policejní hlídky, a podobné "chuťovky" byl docela zážitek. Už jen, že jsem musel mít u sebe čestné prohlášení, že jedu jen do práce a z práce! Zapomínáme, že?Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      12:24 01.03.2023

      To není otázka konkrétní vlády, ale celkové tendence naší politické scény a veřejné správy. Ve srovnání s devadesátými lety žijeme v koncentráku a režim stále přitvrzuje. Nikoho už ...Zobrazit celý příspěvek

      To není otázka konkrétní vlády, ale celkové tendence naší politické scény a veřejné správy. Ve srovnání s devadesátými lety žijeme v koncentráku a režim stále přitvrzuje. Nikoho už nezajímá nějaká společenská smlouva, legitimita, právní jistota a je to rok od roku horší. Proč by vlastně lidé měli tento stát bránit ?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:19 01.03.2023

      liberal.shark
      Vítejte v EU! :-)

      liberal.shark
      Vítejte v EU! :-)

     • Tesil
      20:37 01.03.2023

      Ale je to právě otázka této vlády.Kdo zřídil úřad vrchního cenzora,kdo chce ovládnout Radu ČT,atd. Rétorika vlády se přesouvá i do diskuse,desoláti,trolové. Stačí mít odlišný ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale je to právě otázka této vlády.Kdo zřídil úřad vrchního cenzora,kdo chce ovládnout Radu ČT,atd.
      Rétorika vlády se přesouvá i do diskuse,desoláti,trolové.
      Stačí mít odlišný názor.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:32 02.03.2023

      Tesil
      Ríká proruský troll.

      Tesil
      Ríká proruský troll.

     • Tesil
      18:24 02.03.2023

      Ano vojíne jsem ruský troll.
      Co tam máš dál.
      Ale mám pravdu,viď.

      Ano vojíne jsem ruský troll.
      Co tam máš dál.
      Ale mám pravdu,viď.

     • Scotty
      21:44 02.03.2023

      Tesil
      Ne nemáš ty trotle, teda trole.

      Tesil
      Ne nemáš ty trotle, teda trole.

     • torong1
      19:30 09.03.2023

      Tesile... mizerný pokus. Hodně mizerný. Ano jsi ruský troll a mělo by proti vám být zasahováno daleko ostřeji. Vlastizrada není odlišný názor.

      Tesile... mizerný pokus. Hodně mizerný. Ano jsi ruský troll a mělo by proti vám být zasahováno daleko ostřeji. Vlastizrada není odlišný názor.

  • flanker.jirka
   15:18 01.03.2023

   Na základech AZ a KVV nic nevybudujete. Ty organizace jsou personálně postavené jako trafiky a ne funkční systém.

   Na základech AZ a KVV nic nevybudujete. Ty organizace jsou personálně postavené jako trafiky a ne funkční systém.

Načítám diskuzi...