Narew: Polsko kupuje britský protiletecký systém Sky Saber

Narew: Polsko kupuje britský protiletecký systém Sky Saber
Sky Saber v britské armádě / army.mod.uk (Zvětšit)

Varšava v rámci programu Narew koupila britský protiletecký a protiraketový systém středního dosahu Sky Saber využívající střely CAMM (Common Anti-Air Modular Missile). Dodávky proběhnou velmi rychle – první komponenty Sky Saber polská armáda převezme již v záři tohoto roku.

Sky Saber

CAMM jsou odvozené od střel vzduch-vzduch ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile). Střela CAMM má ale vlastní palubní radiolokátor, ASRAAM je naopak infračerveně naváděná.

Od roku 2018 jsou střely CAMM součástí námořního systému PVO Sea Ceptor – ten je ve výzbroji fregat chilského, novozélandského a britského námořnictva. Využití stejné střely pro námořní i pozemní PVO pochopitelně zásadně zjednodušuje logistiku a šetří finance. Ostatně Polsko střely CAMM umístí i na fregaty Miecznik.

Minulý rok v prosinci britské pozemní síly zavedly do výzbroji pozemní PVO středního dosahu Sky Saber s upravenou střelou CAMM nazvanou Land Ceptor. V britské armádě nahradí již zcela zastaralé komplety Rapier.

Baterie Sky Saber se skládá ze tří základních částí – místa řízení a velení palby, radiolokátoru a vozidel přepravující a odpalující střely Land Ceptor. V bojovém postavení lze jednotlivé komponenty baterie umístit až 15 kilometrů od sebe.

Místo řízení a velení palby využívá zabezpečené datové spojení Link 16 a umí tak přijímat data od dalších platforem, ať už jsou na zemi, ve vzduchu nebo na moři. Baterii lze tedy plně integrovat do společných operací NATO.


Test střely CAMM-ER. Dobře lze vidět tzv. „studený start“.

Hlavní senzor baterie tvoří 3D radiolokátor Giraffe AMB (Agile Multi Beam) umístěný na výsuvném stožáru. Radar má 360°pokrytí, dosah 120 kilometrů a je schopen odkrývat nízko letící cíle.

Transportní a odpalovací kontejner iLauncher pojme osm Land Ceptorů. Střela je vymrštěna do vzduchu pomocí pneumatického mechanismu a teprve poté je zapálen raketový motor – tak je chráněno odpalovací vozidlo i okolí. Střely mohou působit v rozsahu 360°.

Střela váží 99 kilogramů, letí rychlostí 2300 kilometrů za hodinu a umí likvidovat stíhací letouny, drony, střely s plochou dráhou letu, a dokonce i laserem naváděné pumy.

Land Ceptory jsou ve střední části letu řízené pomocí obousměrného datalinku. V koncové části letu zapínají vlastní radiolokátor a navádějí se na cíl zcela samostatně. Dosah CAMM je udáván přes 25 kilometrů. Běží také projekt výkonnější střely CAMM-ER (CAMM Extened Range) s doletem 45 kilometrů.

Radar dokáže údajně objevit cíl (a navádět na něj střely) o velikosti tenisového míčku letící 3700 kilometrů za hodinu. Sky Saber díky pokročilému systému řízení a velení palby (vytvořený za pomocí izraelské firmy Rafael) umí navádět 24 střel Land Ceptor na 24 samostatných cílů. V případě potřeby lze vypálit více střel na jeden cíl.


Sky Saber v britské armádě

Sky Saber v Polsku

„Vyvozujeme závěry z toho, co se děje za naší východní hranicí. Je zcela zřejmé, že Ukrajina, napadená Ruskem, se brání statečně, ale brání se proto, že je připravena se bránit. Vidíme, že schopnosti protivzdušné a protiletadlové obrany hrají v procesu obrany důležitou roli. Proto jsme výrazně urychlili dodávky prvků systému protivzdušné obrany krátkého dosahu Narew do výzbroje polské armády,“ komentoval nákup Sky Saberů polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Polsko v rámci urgentní potřeby koupilo dvě „palebné jednotky“ – každá jednotka se bude skládat z velitelského vozidla, radaru a třech odpalovacích vozidel. Podle polského ministerstva obrany ale jednotky nejsou v cílové konfiguraci – později se mimo jiné zvýší počet odpalovacích vozidel v jednotce. Vznikne tak plnohodnotná baterie PVO.

Varšava také hodlá využít vlastní technologie – polské Sky Sabery získají radiolokátor Sola od polské firmy PIT-Radwar. Kolové platformy zase dodá polská firma Jeltz.


Velká Británie v rámci spojenecké pomoci nasadila v Polsku vlastní baterii Sky Saber a komplety Starstreak umístěné na pásových bojových vozidlech Stormer (CVR(T)).

První jednotku Polsko převezme již v záři letošního roku, druhou na přelomu roku. To umožní velmi rychlý výcvik polských vojáků a zavádění nových schopností PVO do polské armády. Pro polskou PVO půjde o revoluční skok kupředu. Dosud polské systémy PVO, jako například 2K12 KUB, využívaly polo-aktivní navádění. Radiolokátor KUB musí po celou dobu ozařovat cíl a navádí pouze jednu střelu proti jednomu cíli.

Celkově se počítá s nákupem 23 baterií Narew. Postupně Sky Saber v polské armádě nahradí komplety 2K12M KUB-M, 9K33M2 Osa-AK / AKM a Osa-P.

Sky Saber a výkonné systémy protiletecké a protiraketové obrany Patriot budou tvořit páteř polské pozemní PVO. Sky Saber bude rovněž napojen na polský systém velení a řízení PVO IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System).

IBCS dokáže propojovat nejrůznější senzory a efektory – Sky Saber může dostávat informace například od polských radarů Patriot nebo stíhaček F-35A Lightning II. Celou taktickou situaci a pozice vlastních a nepřátelských jednotek pak IBCS vizualizuje na velké digitální mapě. Výsledkem je nebývalé situační povědomí a chápaní bojové scény.

Zdroje: Forces, Defence24, MBDA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Protivzdušná obrana České republiky: NASAMS vs. SPYDER

Armáda České republiky (AČR) se připravuje na výměnu zastaralých protiletadlových raketových ...

Protiletadlové systémy NASAMS 3 v Litvě

Poslední říjnový den litevské ozbrojené síly oficiálně převzaly první americko-norské komplety ...

Podepsáno: Maďarsko získá systémy protivzdušné obrany NASAMS

Poslední říjnový den generálplukovník Ferenc Korom, velitel maďarských ozbrojených sil, podepsal ...

Systém Spyder pro AČR – technologický posun i šance pro český průmysl

Armáda České republiky se v loňském roce rozhodla pořídit izraelské komplexy protivzdušné obrany ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Arthur
  20:26 21.04.2022

  Ale neverím, peklo zamrzlo aneb Arthurovi, pánovi Grohmanovi a v diskusii aj Sgt Murphy pribudla štvrtá vlaštovka do verejnej diskusie (píšem to sem lebo tie vlákna nižšie sú už ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale neverím, peklo zamrzlo aneb Arthurovi, pánovi Grohmanovi a v diskusii aj Sgt Murphy pribudla štvrtá vlaštovka do verejnej diskusie (píšem to sem lebo tie vlákna nižšie sú už neprehľadné):

  Kolové obrněnce stále užitečné: nová vize těžké mechanizované brigády
  zdroj: https://www.armyweb.cz/clanek/...

  Samozrejme s mnohým tam nesúhlasím, ale s tým podstatným áno, zjednodušene vyjadrené v názve článku...Skrýt celý příspěvek

  • BobDylan
   23:07 21.04.2022

   Arthur skúsim v pár bodoch zareagovať na všetky tvoje doterajšie príspevky. Neber to prosím ako osobný útok na tvoju osobu. 1. Ak si si to nevšimol, tak nikto z nás na MOSR ...Zobrazit celý příspěvek

   Arthur skúsim v pár bodoch zareagovať na všetky tvoje doterajšie príspevky. Neber to prosím ako osobný útok na tvoju osobu.

   1. Ak si si to nevšimol, tak nikto z nás na MOSR nerobí a týmto tapetovaním nijak neovplyvníš modernizačné plány, len odradíš od diskusie ľudí čo už tvojich buzzwords typu „domáci zbrojný priemysel" alebo „racionálna modernizácia" majú dosť.

   2. Tvoja „racionálna modernizácia" 30,40 alebo kľudne aj 50 T-72 je nezmysel. Lebo buď ich zmodernizuješ poriadne a OSSR dostanú inferiórne vozidlo za ťažké prachy, alebo ho zmodernizuješ „racionálne" a rovno po modernizácii môžeš začať s tendrom na nové tanky, ktoré už vtedy budú ešte drahšie. A výsledok? Máš moderný tankový prápor, ale za peniaze za ktoré si mohol objednať náhradu Zuzán 2000 ti v skladoch hnije 30 T-72, ktoré už po roku 2030 nikto servisovať nebude.

   3. Nasaditeľnosť platformy BVP je v súčasnej dobe na úrovni 30%. Už len to by ti malo povedať prečo BVP nie. A čo sa týka mobilizačných záloh nebolo by odveci dať si takúto otázku. Radšej BVP-M1-Arthur za 1,5-2M alebo fungl nová Patria 6x6 s M2 Browning, prídavným pancierovaním (takže Stanag 4) a lepšou protimínovou ochranou za ROVNAKÚ cenu?

   4. Potrebu prieskumných dronov a tisícov PTRS (píše sa bez Ť) fakt nikto nespochybňuje. Mimochodom loitering munition ponúka aj jedna slovenská firma. A to už je trošku lepšia „podpora domáceho zbrojného priemyslu".

   5. Čo sa týka KBVP súhlasím (a nielen ja) s názorom, že ŤMB by kľudne mohla byť postavená na vytunenej Patrii AMV a prieskumné, PVO a mínometné verzie tiež. Zvyšok v rámci „účelnej a efektívnej modernizácie" (tvoje slová) kľudne dať na Patriu 6x6 alebo JLTV a „ušetriť peniaze daňových poplatníkov" (opäť tvoje slová). Ale argumentovať tu platenými článkami od Strnada fakt nemusíš.

   6. Čo máš proti nákupu F-16? Šak je to pre nás super lietadlo za rozumnú cenu.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    00:12 22.04.2022

    ad. 1. žiadnych takých tu ani nehladám a ani neoslovujem. Nesnažím sa nikoho ovplyvniť len ukazujem cestu, že dá sa to aj ináč za rovnaké finančné prostriedky omnoho viac muziky ...Zobrazit celý příspěvek

    ad. 1. žiadnych takých tu ani nehladám a ani neoslovujem. Nesnažím sa nikoho ovplyvniť len ukazujem cestu, že dá sa to aj ináč za rovnaké finančné prostriedky omnoho viac muziky pre OSSR a nie pre len nejakú časˇť

    ad. 2. modernizovaný tank vrátane GO (tak ako BPsVI/BVP) má predsa predĺženú životnosť takže tento argument nesedí. A nové generácie MBT sú reálne až po roku 2035...

    ad. 3. zmodernmizovať sa má jeden mechanizovaný prápor BVP-M/M1 + prápor ISTAR má BPsVI. Zvyšok predsa prejde na kolesové BOV 8x8, (6x6), a VTV 4x4.
    M2 Browning to ako vážne namiesto tridsiatky... uff pre silné povahy...

    ad. 4. agree

    ad. 5. agree až na poslednú vetu ?

    ad. 6. cit. zo správy NKÚ SR "Podľa týchto údajov náklady na letovú hodinu F-16 boli k 14.6.2021 o 19,1 % vyššie ako náklady na prevádzku JAS-39. Vzhľadom na evidentné nezrovnalosti v analýze, ako aj všetky verejne dostupné a poskytnuté zdroje, vrátane analýz významných zdrojov sa skutočné náklady na životný cyklus javia opačne – v prospech JAS-39."

    zdroj: https://www.nku.gov.sk/documen...
    zdroj: https://www.facebook.com/watch...

    Za mňa jednoznačne JAS-39 Gripen resp. FA-50 Fighting Eagle Block 20.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     01:40 22.04.2022

     Arthur tvoje vyjadrenie o F-16 je pre mňa úplne od veci. To o F/A-50 beriem ako čistý vtip, takú hovadinu som nečítal už dlho, k tomu sa mi ani nechce vyjadrovať. Ale vyjadrím sa k ...Zobrazit celý příspěvek

     Arthur tvoje vyjadrenie o F-16 je pre mňa úplne od veci. To o F/A-50 beriem ako čistý vtip, takú hovadinu som nečítal už dlho, k tomu sa mi ani nechce vyjadrovať. Ale vyjadrím sa k tejto neustále omieľanej možnosti Vzdušné sily SR a Gripen C/D, lebo "hodnota za peniaze". A uvedom si jednu vec - letectvo zohráva v konflikte maximálnu kľúčovú úlohu. Keby mala Ukrajina moderné stroje, napríklad F-16 Block 70/72 alebo hoci akékoľvek iné lietadlo gen 4+ a k tomu prísun leteckej výzbroje zo západu, dnes by bolo dávno po konflikte.

     1.) Dodanie Gripenu by trvalo dlhšie ako F-16 lebo sme nemali k dispozícii ani jedného pilota spĺňajúceho požiadavky na preškolenie zo Švédskej strany (úroveň angličtiny a počet nalietaných hodín), takže najprv by sme museli vycvičiť stíhacích pilotov, potom ich nechať nalietať dostatočný počet hodín na stíhacích lietadlách a potom ich poslať do Švédska na preškolenie. Čo je nereálne.
     2.) Švédsko nám neponúklo pokročilý výcvik vzdušného boja, boj voči pozemným cieľom, PVO, cieľom na vodnej hladine a tankovania za letu.
     3.) Gripen C/D je oproti F-16 Blk. 70/72 systémami zastaralá stíhačka (zbraňové systémy, AESA radar, systém elektronického boja ViperShield).
     4.) USAF "renovuje" flotilu svojich F-16, takže máme zabezpečenú servisnú podporu počas celej životnosti (čo od SAABu sa nemôžeme spoliehať...) SAAB ani neposkytuje servis komponentov lietadla okrem tých od SAAB a jeho subdodávateľov, takže riešili by sme rôzne ďalšie zmluvy o integrácii zbraňových systémov a ich servis s tretími stranami. Americká strana to má "all in one".
     5.) Vidíme aký je Ukrajine problém poskytnúť náhradné lietadlá pilotom, ktorý by aj bojovali ale nemajú na čom a príslušné náhradné diely. Čím viac "exclusive" riešenie, tým tvoje letectvo bude v reálnom konflikte menej alebo vôbec použiteľné. Pokiaľ by aj naši piloti prišli o stroje, môžu presadnúť do tých z USAF alebo Poľských F-16. Pokiaľ by bolo potreba náhradné diely, opäť, môžeme zdieľať zázemie USAF v Nemecku či Poľsku. Dvaja naši najväčší a najsilnejší spojenci.

     F-16 preto bol zo všetkých hľadísk (dostupnosť servisu počas celej životnosti stroja, kompatibilita so spojeneckými vojskami keďže naši najsilnejší spojenci Poľsko a USAF lieta a bude lietať s F-16 ešte veľmi dlho, výcvik pilotov a personálu, integrácia najnovší h zbraňových systémov, ekonomické hľadisko, letové výkony) z mojej strany najlepší. Druhý najlepší už len Rafale alebo F-35, obe z ekonomického alebo aj politického hľadiska neprechodné. Takže za mňa F-16 Block 70/72 najlepší výber.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:32 22.04.2022

      za mě ani jeden, ani F-16, ani JAS-39. Už tenkrát před 5lety jsem v diskusích psal že máte koupit F-35A a bude to čím dál zřetelnější, jestli se v roce 2017 zdál F-16C/D jako fajn ...Zobrazit celý příspěvek

      za mě ani jeden, ani F-16, ani JAS-39. Už tenkrát před 5lety jsem v diskusích psal že máte koupit F-35A a bude to čím dál zřetelnější, jestli se v roce 2017 zdál F-16C/D jako fajn volba, v době dodání (2024) jej budete mít s Bulhary jako jediní, ostatní budou přesedlaní nebo přesedlávat na F-35A/Rafale. A o horizontu nějakého roku 2035-40 ani nemluvě, tam bude F-16 nejspíš považován za dědečka a raritu, zatímco F-35A za mladíka v rozpuku. Určitě měl být poptán a vybrán F-35A, klidně zpočátku v malém počtu 6-8ks. Lepším řešením by už byl i pronájem JAS39 na jedno období, překlenout 10let a pak přejít na F-35A. Zkrátka neschopnost MO SR, není na místě si nasazovat růžové brýle.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     02:03 22.04.2022

     1.) Na hranici máme vojnu a modernizácia ozbrojených síl doteraz stagnovala. Navýšiť obranu na 3% a nakupovať. T-72 a BVP modernizovať len v ekonomicky výhodnej podobe kým sa ...Zobrazit celý příspěvek

     1.) Na hranici máme vojnu a modernizácia ozbrojených síl doteraz stagnovala. Navýšiť obranu na 3% a nakupovať. T-72 a BVP modernizovať len v ekonomicky výhodnej podobe kým sa vyrobia nové tanky, BVPčka a vycvičia pre ne posádky. Prijať zákon o AZ, vytvoriť Sily teritoriálnej obrany, staršie modernizované stroje presunúť následne tam.

     2.) Nemusíme čakať na žiadne top generácie nových MBT, ktoré nevieme v akej podobe ani kedy prídu. Požiadať kongres USA o dodanie M1A2C ako Poľsko. Žiadne politické poťahovačky, transparentný tender. Za chvíľu ich máme tu. Servisné zázemie budú mať vybudované Poliaci, s nimi môžeme zdieľať aj výcvik osádok na tento typ.

     3.) Vyjadril som ja v prvom bode. K Patrii 6x6. Opäť, nie je to o výzbroji vozidla, ale akú dobre vycvičenú pechotu nesie a s akou výzbrojou. Patria 6x6 má omnoho lepšiu ochranu osádky, viacej vnútorného priestoru, ktorý pojme viac vojakov, väčšie zásoby na a omnoho vyšší komfort osádky/výsadku pre dlhodobé vedenie bojovej činnosti aj s modernou výstrojov/výzbrojou výsadku (priestor pre moderné AT zbrane, loitering muníciu či malé dróny). Za mňa Patria 6x6 s M2 proti akejkoľvek verzii BVP-1/2 - ANY TIME.

     4.) Súhlas

     5.) Súhlas

     6.) Vyjadril som sa snáď dostatočne v predošlom príspevkuSkrýt celý příspěvek

    • BobDylan
     11:23 22.04.2022

     Arthur Stíhačky: Murphy má pravdu. FA-50 má príliš slabé výkony (a Block 20 ešte ani nie je zavedený), Gripen C/D je zastaralý a Rafale/Eurofighter/F-35 je drahý. Fakt jediné čo ...Zobrazit celý příspěvek

     Arthur

     Stíhačky: Murphy má pravdu. FA-50 má príliš slabé výkony (a Block 20 ešte ani nie je zavedený), Gripen C/D je zastaralý a Rafale/Eurofighter/F-35 je drahý. Fakt jediné čo by okrem F-16 dávalo vojensky aj finančne rozum je nový Superhornet v kombinácii s Growlerom (môj názor). Aj keď najrozumnejší je dnes nákup ďalších AIM-120 a AIM-9.

     BVP-M: A si si istý, že sa bude modernizovať ten jeden prápor? Lebo aj v dokumente o ÚHP sa píše, že sa NRI má plniť pomocou BVP-M len do roku 2022.

     Patria 6x6: Presne to čo napísal Murphy. Komfortnejšie, modernejšie, viac uvezie a lepšie ochráni chlapov vnútri.

     T-72: Môj názor je takýto. Buď zmodernizujme 2-3 prápory na štandard ako T-72M1R alebo to nerobme vôbec. Cena modernizácie 30 tankov + podporné vozidlá je na úrovni 1 (možno dvoch) batérií Zuzana 2.

     A ten platený článok je ten z armywebu, ktorý si dal hore.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:20 22.04.2022

      BobDylan:
      Slovensko má iba asi 30 T-72, nič viac. A teraz, keď idú prakticky všetky dostupné T-éčka na Ukrajinu (okrem maďarských) , už ani viac nebude. Takže žiadna modernizácia.

      BobDylan:
      Slovensko má iba asi 30 T-72, nič viac. A teraz, keď idú prakticky všetky dostupné T-éčka na Ukrajinu (okrem maďarských) , už ani viac nebude. Takže žiadna modernizácia.

     • Arthur
      14:56 22.04.2022

      BobDylan Stíhačky: 14ks (slovom štrnásť) a cca 22 pilotov (slovom dvadsaťdva) to len na margo tých kriklúňov čo tu vyčítajú malo tankov a ich posádok. Čiže dráha hračka na ...Zobrazit celý příspěvek

      BobDylan

      Stíhačky: 14ks (slovom štrnásť) a cca 22 pilotov (slovom dvadsaťdva) to len na margo tých kriklúňov čo tu vyčítajú malo tankov a ich posádok. Čiže dráha hračka na airpolicing a v prípade konfliktu vygumovaní v priebehu pár...

      BVP-M/M1: Som!

      Patria 6x6 nie je na stole, ale TATRAPAN 6x6 a 8x8 vz. 2022 by som si vedel predstaviť. BOV 8x8 nech je postavené na tých VYDRÁch 2.0 a nech sa nakúpia tie Zmekove prídavné modulárne pancierovania na zvýšenie balistickej ochrany.

      Tanky: všetko nad 49ks tankov všetkých druhov z toho 32ks bojových je útopia. Aj s tým budú mať čo robiť na novej platforme. Racionálna modernizácia T-72M1-SK po GO, ktorú majú v pláne predĺžia životnosť tankov v podstate tak ako pri BVP-M a ako píšem všade nižšie rozdiel medzi novými a modernizovanými vraziť do iných akútnych spôsobilostí OSSR (PTRS, delostrelectvo/raketomety, drony, PVO a pod.) samozrejme ruku v ruke s prehodnotením G2G pasových BVP za 1.739 miliardy EUR.

      Ten článok na armywebe som si tak nespojil bral som to ako logicky a logistický krok pokračovať v záverečnej platforme Pandur II Up to level 4 podľa STANAG 4569 byť nie ideálnu ako v prípade Partie, ktorá to dá Up to level 5 podľa STANAG 4569. Ale dik za upozornenie Vášho pohľadu.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:38 22.04.2022

      Prečo by sme svoje F-16 napríklad v prípade hroziaceho konfliktu nepremiestnili do Poľska či Česka, keď vravíš že by boli ihneď vybombardované. Nevybombardované ihneď neboli ani na ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo by sme svoje F-16 napríklad v prípade hroziaceho konfliktu nepremiestnili do Poľska či Česka, keď vravíš že by boli ihneď vybombardované. Nevybombardované ihneď neboli ani na Ukrajine mimochodom. A ak by aj boli, naši piloti by mohli lietať na stíhačkách z USA, napríklad. Ďalej, letectvo sa nestavia len na air policing jednej krajiny, ale kolektívnu obranu v prípade NATO. Gripen má plne naložený oproti F-16 smiešny rádius aj čo sa týka pomerov strednej EU, o letových výkonoch detto.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:46 22.04.2022

      K pozemnej technike tak isto ako Patria AMV 6x6 nie je na stole tak isto nie sú ani "Tatrapan v2.0" ... Čo je chyba, na MO sa hovorí neustále len o 500 ks drahých podvozkov 8x8, ...Zobrazit celý příspěvek

      K pozemnej technike tak isto ako Patria AMV 6x6 nie je na stole tak isto nie sú ani "Tatrapan v2.0" ... Čo je chyba, na MO sa hovorí neustále len o 500 ks drahých podvozkov 8x8, pritom tam by sa dal tiež ušetriť slušný peniaz... Ale šetriť na výzbroji nových KBVP? "No prečo nie"... (facepalm)Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:55 22.04.2022

      K tankom... Viac než 49 ks je utópia? Podľa akej logiky? Podľa mňa je to celkom málo na jednu brigádu. Napríklad US Army má v ABCT až 87 tankov M1 a 152 bvp Bradley. Na jednu ...Zobrazit celý příspěvek

      K tankom... Viac než 49 ks je utópia? Podľa akej logiky? Podľa mňa je to celkom málo na jednu brigádu. Napríklad US Army má v ABCT až 87 tankov M1 a 152 bvp Bradley. Na jednu stranu kritizuješ nízke počty techniky v OS SR a na druhú stranu väčšie počty niečoho sú utópia? Lebo ti to musí nejako zapadnúť do karát o modernizácii T-72 pre ťažkú brigádu, jasne chápem. A čo tak tiež nejaké tanky navyše do skladov ako náhrada bojových strát. A píšeš 49 ks... máme vôbec 49 ks T-72 vo výzbroji?Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:38 22.04.2022

      Sgt Murphy 15:38 22.04.2022 14ks (slovom štrnásť) a cca 22 pilotov (slovom dvadsaťdva) - skúske nad tým nezbŕklo pouvažovať... Sgt Murphy 15:46 22.04.2022 Samozrejme, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy 15:38 22.04.2022

      14ks (slovom štrnásť) a cca 22 pilotov (slovom dvadsaťdva) - skúske nad tým nezbŕklo pouvažovať...

      Sgt Murphy 15:46 22.04.2022

      Samozrejme, že nebojové (podporné) verzie BOV 8x8 by mali byť na iných tj. lacnejších podvozkoch ako BOV 8x8 kľudne Patria 6x6, TATRAPAN 6x6 alebo 8x8 a pod.
      "Šetriť na výzbroji nových KBVP?" som priznám sa nejak nepochopil BobDylan niečo písal o Patria 6x6 s M2 Browning s tým však nesúhlasím nakoľko pre BOV a BVP je základ GTS-30A resp. GTS-30N a podliezať to je nezmyselné.

      Sgt Murphy 15:55 22.04.2022
      Buďte realista a nie snílek. ˇŽiaľ je to realita malých OSSR a bez poriadnej reformy sa nepohneme. Ale vedel by som si predstaviť, že s poriadnou reformou ako aj v diskusii bolo načvrtnuté by sa časom T-72M1-SK presunuli s novou akvizíciou new gen MBT do AZ prípadne teritoriálnej obrany. Dokonca si viem predstaviť, že by sa tak stalo aj súbežne s akvizíciou nových tankov ešte v ďalšom volebnom období a po ich kompletnom dodaní by zamierili k AZ.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:13 22.04.2022

      14 ks F-16 Block 70/72 je možno málo, ale nie nič a stále vyššia bojová hodnota než Gripeny či F/A-50, to je presne tá tvoja logika, máme toho málo tak nám bude stačiť to ...Zobrazit celý příspěvek

      14 ks F-16 Block 70/72 je možno málo, ale nie nič a stále vyššia bojová hodnota než Gripeny či F/A-50, to je presne tá tvoja logika, máme toho málo tak nám bude stačiť to najlacnejšie riešenie. Práve naopak, nižší počet by mal vyvažovať vyššia bojová hodnota. Rád by som videl F-16 aspoň dvojnásobok, ale keďže tento variant by vyčerpal všetky financie pre modernizáciu pozemných síl, tak je to nepriechodné. A spýtam sa, koľko Ukrajine zostalo letuschopných Mig a Su a stále s pomocou NATO Awacsov dokážu ničiť najmodernejšie rusácke stíhačky a bombardéry? Aj s tým že sú to staré sovietske stroje a oproti novými F-16 Block 70/72 sa zďaleka nemôžu rovnať. Ďalej sa o tomto nejdem baviť lebo tvoja logika je úplne mimo, fakt som rád že človek ako ty nerozhodol o našom letectve.

      BobDylan napísal že vyššiu bojovú hodnotu než modernizované BVP má aj Patria 6x6. Čo je pravda a vysvetlil som prečo. Nikde nepísal že namiesto KBVP 8x8 by sme mali kupovať Patriu 6x6. Môj názor na Patrii 8x8 by mali byť postavené len KBVP pre ťažkú brigádu. Lacnejšia Patria 6x6 by mal byť univerzálny podvozok všetky podporné verzie ako v US Army AMPV. Patria 8x8 6x6 zdieľajú podobne ako Bradley a AMPV rovnaký základ, čo je obrovské plus pre logistiku.

      No konečne si to pochopil o tých tankoch.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      18:59 22.04.2022

      Sgt Murphy 17:13 22.04.2022 S touto Vašou "logikou" obhajovania 14ks F-16 (slovom štrnásť) a cca 22 pilotov (slovom dvadsaťdva) ste úplne mimo. Tam by z hľadiska bojovej hodnoty ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy 17:13 22.04.2022

      S touto Vašou "logikou" obhajovania 14ks F-16 (slovom štrnásť) a cca 22 pilotov (slovom dvadsaťdva) ste úplne mimo. Tam by z hľadiska bojovej hodnoty presne pri tých počtoch bolo najúčinnejšie, najúčelnejšie a najefektívnejšie (vyhnem sa slovu najhospodárnejšie) práve 14ks F-35A ako Jura99 vždy presadzoval a to seržante ani dvojnásobným počtom F-16 Block 70/72 a pilotov rozhodne nezefektívnite.
      Ja som práve nie rád, že tí, ktorí o 14ks F-16 Block 70/72 rohodovali a tí, ktorí im pri tom držali sviečku dostali OSSR tam kde sú...

      A čo sa týka Patria 6x6 s M2 Browning rozhodne nemá vyššiu bojovú hodnotu ako BVP-M!Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:22 22.04.2022

      Pevne dúfam že tá ponuka F-35 sa brala do úvahy tiež a nevytiahli si z rukávu len F-16 vs Gripen. Ale veril by som tiež možnosti že USA nám tie F-35 jednoducho neponúkla. Z ...Zobrazit celý příspěvek

      Pevne dúfam že tá ponuka F-35 sa brala do úvahy tiež a nevytiahli si z rukávu len F-16 vs Gripen. Ale veril by som tiež možnosti že USA nám tie F-35 jednoducho neponúkla. Z dlhodobejšieho hľadiska politickej scény Slovensko nie je ten najspoľahlivejší člen NATO, tajné služby USA určite majú prehľad o financovaní politickej scény jednotlivých krajín. Možno preto dostávame z USA UH-60M len v konfigurácii "holubíc mieru" bez pokročilých systémov a Patrioty máme len v prenájme. USA svoje najlepšie technológie nepošlú niekomu, kde je reálna možnosť že ich jedného dňa budú skúmať súdruhovia z Ázie, ale je to len môj dohad.Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  12:33 21.04.2022

  Zase pri PVO tu máme rozsiahlu diskusiu o BVP, tankoch - zo 144 príspevkov ak je 10 o PVO tak je veľa.. Na CAMM sa mi páčia hlavne tie studené štarty. Teda možnosť v prípade ...Zobrazit celý příspěvek

  Zase pri PVO tu máme rozsiahlu diskusiu o BVP, tankoch - zo 144 príspevkov ak je 10 o PVO tak je veľa..

  Na CAMM sa mi páčia hlavne tie studené štarty.
  Teda možnosť v prípade vojny schovať batériu do nákupaku, z diery na strope vystreliť raketu, ktorá vyletí do výšky 20m a až tam sa jej zapáli jej raketový motor.

  Či strieľať rakety medzi stromami v lese.

  Táto schopnosť je taký malý game changer, pretože reálne nepriateľ aj keď zamerá moju pozíciu a pošle odvetnú paľbu na mňa, miery na miesto, ktoré je 10-20 m odo mňa.

  Teraz mi povedzte ako vojak, kde by ste chceli sedieť - radšej v Camm či Spyder alebo Patriote??Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:25 21.04.2022

   Taky by se to dalo střílet z komínů... Jako že fakt?

   Taky by se to dalo střílet z komínů... Jako že fakt?

   • darkstyle
    13:08 22.04.2022

    Z komínu neviem, z otvoru áno..

    Viď nižšie fínsky článok na túto tému, nevycucal som si to z prsta.

    Z komínu neviem, z otvoru áno..

    Viď nižšie fínsky článok na túto tému, nevycucal som si to z prsta.

    • Scotty
     15:37 22.04.2022

     Pokud se do toho otvoru dá nacpat odpalovací zařízení... Ovšem to může jakýkoli systém. Pokud nebude v okolí nic extra hořlavého.

     Pokud se do toho otvoru dá nacpat odpalovací zařízení... Ovšem to může jakýkoli systém. Pokud nebude v okolí nic extra hořlavého.

     • darkstyle
      15:13 25.04.2022

      Myslím, že v kvázi uzatvorenom priestore nákupného centra by sa udiali dve veci.. a) Začalo by horieť. b) Vďaka komínovému efektu, by sa z otvoru začalo po pár streľbách ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že v kvázi uzatvorenom priestore nákupného centra by sa udiali dve veci..

      a)
      Začalo by horieť.
      b)
      Vďaka komínovému efektu, by sa z otvoru začalo po pár streľbách NASAMS/Spyder-om začal šíriť dym - to by mi moc nenápadné neprišlo..Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:56 21.04.2022

   darkstyle to schováte do nákupního centra a pak budete brečet, že nepřítel útočí na civilní cíle, že? :-) :-) :-) výhodou studeného startu je, že nedochází k opotřebení ...Zobrazit celý příspěvek

   darkstyle
   to schováte do nákupního centra a pak budete brečet, že nepřítel útočí na civilní cíle, že? :-) :-) :-)
   výhodou studeného startu je, že nedochází k opotřebení odpalovacích zařízení, kontejnerů a nehrozí takové nebezpečí poškození okolní techniky a osob od létajících kamenů a zeminy.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    13:07 22.04.2022

    V tom fínskom článku sa tým "chlubí" priamo výrobca. Samozrejme opotrebenie odpaľovacie ho zariadenia je úspora peňazí. Aj to, že u toho môžete stať.. Nepriateľ typu Rusko bude ...Zobrazit celý příspěvek

    V tom fínskom článku sa tým "chlubí" priamo výrobca.

    Samozrejme opotrebenie odpaľovacie ho zariadenia je úspora peňazí. Aj to, že u toho môžete stať..

    Nepriateľ typu Rusko bude útočiť na civilné ciele hlava-nehlava.
    Jeho takéto veci nezaujímajú.

    Zníženie odhlalitelnosti batérie počas vojny je plus.Skrýt celý příspěvek

 • GSGPoint
  10:41 21.04.2022

  -Narew bude mít vlastní polský systém řízení a velení palby C2 (Polsko navrhuje záložní systém pro případ selhání IBCS) - Radar Soła je dočasný, jeho nástupce Bystra právě ...Zobrazit celý příspěvek

  -Narew bude mít vlastní polský systém řízení a velení palby C2 (Polsko navrhuje záložní systém pro případ selhání IBCS)

  - Radar Soła je dočasný, jeho nástupce Bystra právě prochází výzkumem, po jeho dokončení bude cílovým radarem pro systémy NarewSkrýt celý příspěvek

  • Tecka
   08:29 22.04.2022

   Radar Sajna , tu wyjaśniane: Podpisana umowa wykonawcza jest jedynie małym krokiem w realizacji całego programu Narew, dlatego potocznie to zamówienie określane jest nazwą „mała ...Zobrazit celý příspěvek

   Radar Sajna , tu wyjaśniane: Podpisana umowa wykonawcza jest jedynie małym krokiem w realizacji całego programu Narew, dlatego potocznie to zamówienie określane jest nazwą „mała Narew”. Docelowe umowy wykonawcze dla Narwi do niedawna planowano podpisać w terminie do końca 2023 roku, ale w obecnej sytuacji nie można wykluczyć przyspieszenia tego terminu. Mają one dotyczyć pozyskania poszczególnych elementów systemu, w tym m.in.:

   pojazdów specjalnych,
   kabin dowodzenia i kierowania systemu IBCS,
   mobilnych węzłów łączności MCC,
   radarów wielofunkcyjnych kierowania ogniem kr. Sajna,
   radarów wstępnego wykrywania celów P-18PL,
   stacji pasywnej lokacji SPL,
   sensorów optoelektronicznych,
   rakiety CAMM-ER i wyrzutnie rakiet iLauncher,
   samochodów transporotowo-załadowczych,
   licencji i serwerów systemu IBCS,
   pakietów szkoleniowych i logistycznych,
   środków maskowania i pozoracji.
   https://pbs.twimg.com/media/Dm... Skrýt celý příspěvek

 • petres
  10:19 20.04.2022

  Nejenom Polsko, ale i Finsko vybírá PVO. Docela zajímavý článek, který stojí za přečtení:
  https://corporalfrisk.com/2021...

  Nejenom Polsko, ale i Finsko vybírá PVO. Docela zajímavý článek, který stojí za přečtení:
  https://corporalfrisk.com/2021...

  • SYN_
   21:29 20.04.2022

   No, zdá se že Finové mají zatím jako top PVO systém NASAMS, pak by mi jeho doplňování CAMM nepřipadá nějak efektivní... leda by to mysleli tak že nasamsy levně odprodají někam do ...Zobrazit celý příspěvek

   No, zdá se že Finové mají zatím jako top PVO systém NASAMS, pak by mi jeho doplňování CAMM nepřipadá nějak efektivní... leda by to mysleli tak že nasamsy levně odprodají někam do Pobaltí a nahradí ho (trochu lepší) kombinací CAMM+ER ve větším množství...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:01 22.04.2022

    Je rozdíl mezi NASAMS s radarem Sentinel nebo CAMM ER s Giraffe 4A, který je mnohem výkonější a plně srovnatelný například s ELM 2084. Rychlosstní charakteristiky raket CAMM ER a ...Zobrazit celý příspěvek

    Je rozdíl mezi NASAMS s radarem Sentinel nebo CAMM ER s Giraffe 4A, který je mnohem výkonější a plně srovnatelný například s ELM 2084. Rychlosstní charakteristiky raket CAMM ER a počty raket v baterii jsou také výhodnější než NASAMS. Taktické parametry na mobilitu jsou také lepší.Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  22:28 19.04.2022

  Tak CAMM se mi vždycky zdál být celkem dobrý (vcelku lehká střela (žádné hovado) s dobrými výkony), a u Poláků mi jako doplnění vyššího levelu (Patriot) dává smysl, v této ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak CAMM se mi vždycky zdál být celkem dobrý (vcelku lehká střela (žádné hovado) s dobrými výkony), a u Poláků mi jako doplnění vyššího levelu (Patriot) dává smysl, v této kombinaci asi klidně i bez ER verze... a pak i ten radar Sola (žádný zázrak ale pořád ještě citelně lepší než Revisor) nebude takovou baterii stahovat dolů (a kvalitnější celkový radarový obraz dodají radary od Patriotu)...
  A pokud se jim podaří dvě baterie dodat už letos tak to je taky celkem plus!
  U nás je sice objednaný Spyder o něco výš, jenže je prakticky jasné že u nás bude nadlouho tím nejvyšším co budeme mít, pomalu bych řekl že by stálo za to místo MR verze použít spíš kombinaci LR+ER... nebo že by bylo v plánu do toho přiintegrovat některý "vyšší izraelský systém? (Barak-MX, David's sling)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:42 19.04.2022

   Kombinace SR/MR je vhodná i pro ER/LR, jde o použití nových verzí střel, které se teprve loni otestovaly na letadlech a teprve se testují na zemi. První kdo by měl Derby ER na ...Zobrazit celý příspěvek

   Kombinace SR/MR je vhodná i pro ER/LR, jde o použití nových verzí střel, které se teprve loni otestovaly na letadlech a teprve se testují na zemi. První kdo by měl Derby ER na stíhačky dostat má být jistá jihoamerická země.
   https://www.rafael.co.il/wp-co... Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    07:18 20.04.2022

    Zkušební odpal ze Spyderu byl také loni.

    Zkušební odpal ze Spyderu byl také loni.

    • flanker.jirka
     09:14 20.04.2022

     V tom případě to bude otázka chtění a peněz.

     V tom případě to bude otázka chtění a peněz.

 • Danik
  21:16 19.04.2022

  No pánové rozjely se nám tu takové dva nešvary. 1) Ať se nám to líbí nebo ne, značné části světa je to co se děje na Ukrajině víceméně jedno. Ne všichni si jsou schopni udělat ...Zobrazit celý příspěvek

  No pánové rozjely se nám tu takové dva nešvary.

  1) Ať se nám to líbí nebo ne, značné části světa je to co se děje na Ukrajině víceméně jedno. Ne všichni si jsou schopni udělat ten výpočet co pro ně bude znamenat silnější/slabší Rusko, narušení ekonomického systému, narušení dodávky potravin, silnější/slabší Evropa a západ či různé sankce a embarga na Rusy. Takže stejně jako nás moc netankuje těch x konfliktů v Africe, kde se vyvražďují vesnice kvůli tomu že jsou z jiného kmene, tak třeba jižní Ameriku, většinu Asie, Afriky a Blízkého východu moc netankuje Ukrajina a jak dopadne, maximálně se část Afričanů nebo Muslimů směje a fandí Rusku, aby nakopalo Západu zadek. Nikdo není povinný posílat Ukrajině nic. Díky bohu, že se tak děje i přes to a ukazuje to kdo v Evropě to s tím odporem Rusku myslí vážně. Němci a Francouzi se moc nepředvedli, Italové něco málo a Španělům je to jedno. Každopádně státy jako Izrael nebo Jižní Korea, které nejsou napojené na Ukrajinu nebo nemají nějaké zvláštní konexe, ty prostě pošlou humanitární materiál a hotovo. Taky jsem čekal od Izraele víc (narozdíl třeba od těch Jihokorejců, kteří tu sice prodávají zbraně nebo chtějí stavě jaderky, ale stejně), ale oni prostě nemají tu přímou motivaci pomáhat zemi, se kterou nemají nějakou zásadní ekonomickou, technologickou či vojenskou spolupráci. A to, že v době kdy ještě vůbec nebylo jasné, že se Ukrajina ubrání, nechtěli povolit, aby se jejich klíčový systém PVO, který prodali Američanům, dostal na Ukrajinu, kde mohl padnout do ruky Rusům, kteří by ho pak klidně poslali na výlet do Sýrie nebo Íránu, to se nám může nelíbit, ale logiku to má.

  Ono je tak trochu rozdíl, když pak zbrojní systém prodají přímo nám (SPYDER, MADR, Spike), zemi se kterou prostě nějaké svazky mají a my budeme na základě smlouvy mít zajištěný servis a hlavně za všechno budeme platit. Zamezit nám v případě potřeby efektivní používání jimi prodaných systémů je doslova sebevražda exportu Izraelského zbrojního průmyslu, protože pak by nekupoval nikdo. Je to o něco větší hrozba než to koupit z VB nebo Norska či USA, ano je. Ale nevykresloval bych to tragicky jako den a noc. Za nějaký čas se může stát leccos, takže pokud chcete mít 100% jistotu, musíme si všechno s vším všudy vyrábět u nás doma, což prostě nejde... Rubikon byl překročen, kostky jsou vrženy a silnou PVO a PTŘS bude ČR zajišťovat Izrael.

  2) Arthur

  Já slyším co říkáte (nebo čtu co píšete jestli chcete), ale je třeba si uvědomit (jak jsem již sdílel a dával příspěvky v diskuzi o Ukrajině), že je chybou vyvozovat z tohoto konfliktu závěry o tom, že tanky a BVP končí...

  To, že teď ruské tanky bez APS, nezřídka v mizerném stavu, s osádkou co je ráda, že jede a do toho ty mašiny jsou zastaralé a jsou používány zcela chybně bez pořádné Combined Arms, dostávají na prdel fakt neznamená že PTŘS je král a tanky a PBVP se mohou jít houpat. Zkuste to samé udělat proti Izraelské obrněné brigádě která ví jak používat koordinaci, průzkum, pěchotu a další prvky a ví jak se pohybovat a do toho ta obrněná technika je moderní, s pokročilými prvky jak pasivní tak aktivní obrany a dostanete na prdel tak že nebudete vědět čí jste. A tohle říkám jako někdo kdo lehkou pěchotu studuje a jsou to jeho nejoblíbenější vojenské jednotky.

  Další věc je dělostřelectvo a ten kec o "královně bojiště". Ono je pěkný, že má na svědomí spoustu nepřátelských ztrát, což pak vede k tomu dalšímu zjednodušení, že postavte dělostřelectvo a pohoda. Ono je hezký jak je ta artilerie efektivní, ale ona jaksi může být takhle jen efektivní pokud má pořádný průzkum a hlavně pokud je před ní x rozvinutých jednotek všemožných druhů, které buď drží obranu nebo útočí, takže získávají území, což jsou věci, které jaksi artilerie neumí, no a pokud se chcete kvalitně bránit v rámci pokročilé manévrové obrany a nebo útočit. Tak potřebujete mobilní prvky a fakt nemám na mysli jen lehkou pěchotu s Javeliny na tatrovkách. Prostě potřebujete KVALITNÍ těžké a střední jednotky...

  Takže když máme toto z cesty, jestli fakt chcete narvat slovenské chudáky tankisty do pár starých téček se slabou ochranou a optoelektornickými přístroji LIDL kvality, bigoše nacpat do toho zázraku BVP-M nebo jak tomu říkáte a přijít za NATEM, že ha máme těžkou brigádu, tak musím říct, máte koule, ale aby vám je Vaši vojáci neurvali potom co je nepřátelské síly zmasakrují...Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   23:03 19.04.2022

   ad. 2) prvý odsek: tanky (BVP) nikterak nekončia (takže neviem prečo tento dopad je na mňa) len už takpovediac diplomaticky povedané ich povesť vo vojne na UA ako aj o Náhorný ...Zobrazit celý příspěvek

   ad. 2) prvý odsek: tanky (BVP) nikterak nekončia (takže neviem prečo tento dopad je na mňa) len už takpovediac diplomaticky povedané ich povesť vo vojne na UA ako aj o Náhorný karabach nie je to čo bývala.

   ad. druhý odsek: s Izrael je náš tzv. západný spojenec presne ako Južná Kórea, Austrália a pod. takže nepredpokladaám pri pominutí mysle aby sa NATO s ním púšťalo do konfliktu takže sa netvárme, že nevieme voči akým tankom budú tanky (BVP) NATO stáť.

   ad. tretí odsek: čiatočne súhlasím, práve uvolnením zdrojom z nových pásových BVP za cca 1,739 miliardy EUR a nových tankov za cca 500 miliíonov EUR vieme posilniť kráľovnu bojiska tj. delostelectvo / raketomety v súčinnosti s dronmi a SRP.

   ad. štvrtý odsek: už neviem pokoľkáte a zopakujem to základ by tvorili Mimochodom, požiadavky na ŤMB sú jasne dané štandardami NATO v tzv. Capability Statements and Codes, NATO Forces Standards, VOLUME VII (Volume VIII) a preto majú niektoré členské štáty ŤMB aj na kolesových BOV 8x8 ako napr. Francúzi s VBCI a Bulhari modernizujú T-72M1.

   Tj. slovenská ŤMB by tvorili modernizované tanky T-72M1-SK a BOV 8x8 PatriaXP s prídavným modulárnym keramickým pancierovaním up to level 5 podľa STANAG 4569 atď.

   BVP-M/M1* by boli v pošte jeden prápor, pričom právom ISTAR má tiež BPsVI, zbytok by bol pre VTV/4x4 (pozor žiadne Godzilly ako Gerlach, Patriot II a pod.) pre novovobých motorizovaných pancierových granátnikov s PŤRS a novovzniknutý horský mislivci by dostali aj pasové Bvs10 s balistickou ochranou a pod. atď. atď.

   * Zároveň je namieste posilniť aj balistickú ochranu BVP-M minimálne tak ako Fíni pri BMP-2MD v prednej polysfére primitívnym ´tažkým pancierom pričom čo som sa rozprával na IDETe, tak údajne váhová rezerva tam ešte je ak by sa použilo modulárne prídavné pancierovanie ako použili napr. na ShKH ZUZANA 2
   https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    00:21 20.04.2022

    "Jejich pověst už není to co bývala" no jak to říci, víte, že v náhorním Karabachu se o vítězství Azerů postaraly primárně jejich mechanizované jednotky a teď na Ukrajině ruské ...Zobrazit celý příspěvek

    "Jejich pověst už není to co bývala" no jak to říci, víte, že v náhorním Karabachu se o vítězství Azerů postaraly primárně jejich mechanizované jednotky a teď na Ukrajině ruské tanky v okolí Chernihivu zastavila ukrajinská 1 tanková armáda? Ona teď ta aura dronů a ptřs je sice pěkná, ale jaksi nepočítá s tím, že drony jak v případě Azérů tak Ukrajinců operovaly v prostředí kde jaksi nepřátelská PVO prostě nebyla ready a tanky byly primárně modely staršího data (a tedy neoptimalizované pro novodobé bojiště). Ukrajinské tanky i přes to teď zaznamenaly skvělé úspěchy, stejně jako drony, ale to je právě jaksi ten můj point. Jsou potřeba tanky, bvp s bigoši a lehké vozidla s horskou pěchotou či vrtáky s paragány, dělostřelectvo, logistika, PVO a další druhy podpory, zabezpečení, bojových prvků a to všechno perfektně koordinované inteligentním velením přes zabezpečené komunikační kanály a perfektně zmáknuté C4ISTAR. Fucking combined arms. To je to co vyhrává Ukrajincům válku, ne banda chlapíků zalezlá s PTŘS v křoví nebo dron co shazuje munici Rusům na hlavu. A všechny tyhle snahy o to jak ušetřit a ojebat to skončí jenom tím, že OS SR nebo AČR nebo kdokoliv jiný dopadne bídně při kontaktu s armádou, která to ojebávat nebude.

    Nikde nepíšu o tom, že se má NATO pouštět do konfliktu s JK nebo Izraelem :-D

    Je hezké, že budete mít silné dělostřelectvo, ale k čemu doprdele práce, když neudržíte linii nepřátelského postupu? Co to je za logiku? Když oslabíte prvosledové jednotky tak doporučuji při akvizici houfnic počítat s přímou střelbou, protože je budete používat jako tanky...

    Je hezké, že NATO má tabulky, které jsou upravené tak, aby se tam vešly i chudé státy se zastaralou ex sovětskou výzbrojí, které ji zatím nemohly aktualizovat. Mám ale takový pocit, že tomu roztrhanýmu a spálenýmu rumunskýmu tankistovi bude docela uprdele jestli jeho křáp ze sovětského svazu splňuje tabulky NATO, když ten křáp je za zenitem a chybí na něm to co tank na soudobém bojišti potřebuje k co nejvíc efektivnímu plnění bojových úkolů. To kde jsem schopný si to trochu představit, je ta těžká brigáda kde místo PBVP budou KBVP v levelu 5 a s 40 nebo 50 mm kanónem a odpalovacím zařízením PTŘS.

    Takže ano jsem schopný v rámci Vaší těžké jednotky vidět tyhle vymaxované killer Vydry nebo jak tomu budete říkat, no otázka v jaké verzi ochrany nakonec budou a přiznám se, že nevím jestli budete mít PTŘS na věži vedle té třicítky. Každopádně vedle tohoto pojízdného počítače šoupnout "modernizovanou" T-72M1, to je těžká znouzectnost.

    Ehm takže fakt chcete šoupnout do "modernizovaných" (už se fakt musím smát) BVP-1 svoje prvosledové profesionální jednotky? Tak to mi ho vyndej a propleskej mi švestky. Další věc je že prapor ISTAR už pokud vím nemáte a je to prápor průzkumný, no a narvat průzkumáky a horskou lehkou pěchotu v dnešní době do BVP-1, to je kulervoucí sadomaso. Ty horský myslivce hodit i na BVS-10 jako dobrý, to vozidlo mám rád, pro logistiku, sanitu, vezení munice nebo velitelského modulu ok, ale pro bojovou část myslivců spíš MRZR, nějaký lehký 4x4 útočný (nějaký novější kajman) a čtyřkolky. Problém je, že na Bvs toho už moc navíc nenahodíte.

    Taková pořádná modernizace BVP byl Šakal (i když i tohle byl pěkný zmetek a přesně ukázal to, že nějaké konstrukce prostě dostatečně modernizovat nejde), který řešil jeden z největších problémů BVP1/2 a to je ztísněný prostor roje a také jeho výstupní prostor. Narvat tam vojáky už teď je v podstatě light verze BDSM no a ve chvíli kdy mají plnou balistickou ochranu, dlouhé zbraně, NVG, bágly sekundární zbraně družstva a další....To už je bez pardónu těžký německý fekál porno.

    No jak tam psali moji Slovenští bratři o kousek níže, ještěže nejsi ministr obrany, protože doprdele práce, z OS SR by jsi udělal Karlíkovu továrnu na čokoládu....

    "Modernizované" BVP můžeš zařídit pro druhosledové jednotky nebo jako mobilizační zálohy, ale strkat tam to co tam chceš strkat. No fuj.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    07:38 20.04.2022

    "ad. štvrtý odsek: už neviem pokoľkáte a zopakujem to základ by tvorili Mimochodom, požiadavky na ŤMB sú jasne dané štandardami NATO v tzv. Capability Statements and Codes, NATO ...Zobrazit celý příspěvek

    "ad. štvrtý odsek: už neviem pokoľkáte a zopakujem to základ by tvorili Mimochodom, požiadavky na ŤMB sú jasne dané štandardami NATO v tzv. Capability Statements and Codes, NATO Forces Standards, VOLUME VII (Volume VIII) a preto majú niektoré členské štáty ŤMB aj na kolesových BOV 8x8 ako napr. Francúzi s VBCI a Bulhari modernizujú T-72M1."

    Ty si proste cvok, posadnutý tým, koľko by sme ušetrili a naplnili kolonku v debilnej tabuľke. Ako píšem, nič iné ťa nezaujíma. Kontaktuj psychologa.
    Argumentuješ Bulharskom, ktoré modernizuje pár kusov , len aby splnili normu.
    Náhrady zničených tankov a BVP cez dodávky od krajín NATO - absolútne ťa to nezaujíma.
    Čo tak sa spýtať vojakov, či sú ochotní vliezť do krápov, ktoré po zásahu budú kompletne zničené, lebo vnútri exploduje munícia ?Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     08:12 20.04.2022

     Tá kolónka sa volá OSSR resp. Harmonogram realizácie hlavných projektov v oblasti modernizácie VTM a KIS ( v mil €) Bulharsko ako člen NATO aktualizoval projekt modernizácie ...Zobrazit celý příspěvek

     Tá kolónka sa volá OSSR resp. Harmonogram realizácie hlavných projektov v oblasti modernizácie VTM a KIS ( v mil €)

     Bulharsko ako člen NATO aktualizoval projekt modernizácie tanku T-72M1
     Bulharská vláda po zasadnutí bulharskej bezpečnostnej rady aktualizovala projekt moderizácie tankov T-72, ktorý ohlásila koncom roka 2020 kedy projekt mal stáť 78 719 472 BGN s DPH = cca 40,3 milióna EUR s DPH.

     V súčasnosti bol projekt aktualizovaný a jeho cena je cca 99 milióna leva tj. cca 50,6 milióna EUR za modernizáciu 44ks tankov T-72M1 a 3ks veliteľských a štábnych strojov MT-LB U pričom v navýšení aktualizovanej ceny by mali byť zohľadnené šifrovacie komunikačné prostriedky.

     zdroj: https://sofiaglobe.com/2022/02...
     zdroj: https://terem.bg/posts/t-72...

     Škoda, že pán Grohmann sa tomuto článku nepovenoval.

     • ČR: 33ks tankov T-72M4CZ (78,871 km2 / 10,7 mil. obyv.)
     • Maďarsko: 44ks tankov Leo 2A7+ (93 030 km² / 9,9 mil. obyv.)
     • Bulharsko: 44ks tankov T-72M1-BG (110 993,6 km² / 7,6 mil. obyv.)
     • SR: 30ks tankov T-72M1* (49 035 km² / 5,4 mil. obyv.)

     Takže o čom sa bavíme ?

     *(nie tak dávno ich bolo len 20ks z toho bojaschopných x kusov)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:42 20.04.2022

      Tak i u nás je řečeno že v nejbližších letech začne výběr nového tanku.

      Tak i u nás je řečeno že v nejbližších letech začne výběr nového tanku.

     • Arthur
      10:05 20.04.2022

      Scotty: To v praklade u Vás znamená takmer celá dekáda viď. výběr nového BVP.

      Scotty: To v praklade u Vás znamená takmer celá dekáda viď. výběr nového BVP.

     • Danik
      11:37 20.04.2022

      Tak alespoň mezitím naši tankisti nejezdí v úplném základu. To že to bude trvat od zahájení akvizice 10 let říkáš ty. V té době co se to modernizovalo to nebyl úplně špatný ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak alespoň mezitím naši tankisti nejezdí v úplném základu. To že to bude trvat od zahájení akvizice 10 let říkáš ty. V té době co se to modernizovalo to nebyl úplně špatný projekt, ale 1) některé elementární konstrukční vady nevyřešíš a to ani případnou hloubkovou drahou modernizací 2) ta "předraženost" M4CZ na kterou jsi si stěžoval dole, byla způsobená právě tím, že se plánovalo modernizovat asi 120ks a nakonec to skončilo u 30, takže jednotková cena letěla nahoru. Něco podobného to bude při modernizaci vašich 30ks M1. Prostě sorry, ale ze žigula Ferrari neuděláš, i když to překopeš celé. Můžeš se tomu hoodně teoreticky přiblížit ale ta přestavba bude tak hloubková, že tě to bude stát pomalu jak to Ferrari a vlastně už vytvoříš nové auto... Takže jasně, Vy teď modernizujete M1 hurá hurá, schopnosti tankového vojska SR samozřejmě o něco vzrostou, ale pořád je to T-72.

      Koukni Arthure já vím o co ti jde a ano, za ty prachy co budou stát PBVP (zde říkám, oukej klidně rozšiřte počet KBVP a hotovo) a nové tanky, by se samozřejmě mohlo udělat mnoho jiného pro rozvoj OSSR, takže třeba drony, zlepšená výbavy a výzbroje pěchoty napříč armádou, PVO, PTŘS a já nevím co ještě dalšího. Ale pojďme si říct narovinu o co ti v jádru věci jde.

      Chceš, aby OSSR co nejvíc ojebalo některé Vámi deklarované schopnosti jak pro obranu SR tak pro NATO při jejich papírovém zachování, tak aby se ušetřili finanční prostředky pro jiné segmenty Vaší armády. Prostě odškrtnout fajfku a říct máme splněno i když to bude těžká znouzectnost. Koukni kdyby jsme my i Vy měli dohromady asi 150 tanků T-80 (které stejně jako T-64 na rozdíl od T-72 nejsou jen vykotlané exportní ojebávky pro blbečky z Varšavské smlouvy a druhosledové jednotky Sojuzu) v dobrém stavu a je rok 2015, řeknu ouká, pojďme vymyslet nějakou tu modernizaci na pár let, než se naše armády postaví na nohy a můžeme se bavit, že ve 2030 zahájíme akviziční proces, aby jsme 2035 už dostávali nové tanky. Jenže je jaksi rok 2022 a ty chceš, aby jste modernizovali všech třicet slovy třicet kusů...

      Řeknu ti jedno hořký tajemství, Proryv-3 nebo Oplot M2 z toho fakt neuděláte a není to jen kvůli tomu, že to jsou T-90 a T-84.

      Argumentuješ tu Finskem a Bulharskem. Finsko má braneckou ano braneckou armádu (takže trochu jiný princip i co se týče šetření financí na personálu), ale i tak tam prvosledy jezdí v Leopardech (mají jich 200, 100 A4 a 100 A6) a CV-90 no a druhosled v těch modernizovaných BVP, případně nemodernizovaných MT-LB. Pak mají Patrie a Sisu Pasi. No takže ani Fini to s těmi BVP nemyslí úplně tak vážně a mají je jako zálohy no a na téčka kašlou úplně. No a pak tu máš Bulhary, kteří dělají to co dělají, protože prostě nejsou prachy...

      Jestli chceš, aby Vaším modelovým vzorem v tankovém vojsku bylo Bulharsko, ok.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:27 20.04.2022

      Pokud se bude nakupovat vláda-vláda bude to podstatně rychlejší.

      Pokud se bude nakupovat vláda-vláda bude to podstatně rychlejší.

     • Arthur
      18:26 20.04.2022

      Danik: Paradoxne pri modernizovaných tankoch sme mali byť My tí, ktor´´i by boli modelovým vzorom pre Bulharsko a nie naopak. Žiaľ v dnešne situácii pri tankoch je to žiaľ naopak. ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Paradoxne pri modernizovaných tankoch sme mali byť My tí, ktor´´i by boli modelovým vzorom pre Bulharsko a nie naopak. Žiaľ v dnešne situácii pri tankoch je to žiaľ naopak. Takže áno, z dostupných zdrojov to vypadá tak, že v Bulharsku sa deje racionálna modernizácia 44ks T-72M1 (a 3ks veliteľsko-štábnych strojov MT-LB U).

      link: https://sofiaglobe.com/2022/02...
      link: https://terem.bg/posts/t-72...
      link: https://storage.googleapis.com...

      V ostatnom sa už nebudem opakovať pričom napr. Sgt Murphyho vízia je mi tiež blízka až na tie nové tanky.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:13 20.04.2022

      Arthur Já nechci říkat, že modernizace T-72 je úplně nefunkční řešení, pouze je to řešení velmi neideální, které je v Bulharsku způsobeno čistě ekonomickými důvody. Jak říkám já ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur

      Já nechci říkat, že modernizace T-72 je úplně nefunkční řešení, pouze je to řešení velmi neideální, které je v Bulharsku způsobeno čistě ekonomickými důvody.

      Jak říkám já jsem velký fanoušek lehké pěchoty, takže jsem až fanaticky zkoumal její použití v podstatě od starověku, přes lehkou pěchotu během éry křesadlových zbraní, horaly první světové, výsadkáře, commandos, SBS/SAS a další během druhé světové, až po rangery na Granadě či výsadkové operace během Pouštní bouře.

      Jde o to, že dnešní technologie lehké pěchotě nabízí obrovskou mobilitu, průzkumné a palebné schopnosti. Zároveň se však bavíme o tom, že technologie také pokročila i co se tanků a BVP týče a taková Merkava je zatraceně silný soupeř, který v kombinaci s bigoši, PVO a dalšími prvky je prostě kladivo, které je schopné široké škály nasazení a pro nepřítele velká hrozba. Samozřejmě to dost stojí.... Takže možná časem dojde k tomu co se stalo v rámci válečných námořnictev a konce bitevních lodí a převážně i křižníků, kdy vlastně většinu bojových aktivit hladinového loďstva mají dnes na bedrech torpédoborce a fregaty (když samozřejmě nepočítáme letadlové lodě)

      Takže teď záleží jestli chceme prostě do armády napumpovat dostatečné finance, aby měla ty požadované schopnosti na dostatečné úrovni co se týče všech druhů vojsk. Což je ovšem drahá sranda pokud chceme mít alespoň nějaký rozumný počet.

      A nebo jak navrhuješ začít osekávat schopnosti ať co se týče jejich rozsahu nebo jich samotných. Já jsem teď opět až fanaticky zkoumal dva dokumenty. Jeden je rozvoj RM Commandos, vlastně taková vize budoucí podoby a to druhé je budoucí vize USMC. Právě v případě Američanů je to zajímavé čtení, protože USMC se mění více do podoby Royals a zahazuje svoje tankové jednotky. Jasně je to i kvůli tomu, že doktrinálně se jejich nasazení očekává na pacifických ostrovech, ovšem druhý důvod je snaha o co největší "cost effectivity" a šetření peněz daňových poplatníků. Ono se to moc neví, ale USMC tradičně pracuje s nejnižším přídělem financí v rámci amerických OS a zároveň si ani neříkají o přidání. Prostě se snaží co nejlépe vystačit s tím co mají. Což nám zase může přinášet jistou perspektivu, pokud nechceme do armád dávat potřebné prostředky.

      Je to pěkné čtení a dá se o tom najít o dost více. V podstatě jde o nárůst kvality (jak co se týče vybavení tak výcviku) a snížení počtu pěchoty, snížení počtu klasického dělostřelectva, nárůst raketového dělostřelectva, zrušení tanků, navýšení lehce obrněných průzkumných jednotek, osekání části letectva jak fixed tak rotaty wing a nárůst UAV. Obecně velká integrace technologií a snaha o co nejvíce mobilní a agilní sílu, která bude používat informace, technologie a přesnou palbu pro ničení nepřítele, zatímco se pokusí minimalizovat vlastní ztráty pokročilou ochranou, manévrováním, rozptýlením jednotek a jejich superiorní taktikou výcvikem a výbavou, zatímco jich bude na bojišti používat méně než dříve.

      https://www.hqmc.marines.mil/P... Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      20:35 20.04.2022

      Daniel No vidíte, že to ide. A presne o to ide aby bol vlk sýty a koza celá. Lebo nikto vám nedá toľko čo vám vládny politici dokážu sľúbiť. Jasne som popísal úsporu, ktorú vieme ...Zobrazit celý příspěvek

      Daniel

      No vidíte, že to ide. A presne o to ide aby bol vlk sýty a koza celá. Lebo nikto vám nedá toľko čo vám vládny politici dokážu sľúbiť.
      Jasne som popísal úsporu, ktorú vieme realizovať na napr. na ľahkú motorizovanú pechotu novodobých pancierovych granatnikov (PŤRS) ako aj seržovych horských myslivcov, drony, doplnenie delostrectva, raketometov, PVO a mnoho ďalšieho. A s pochopiteľným navysovanimn rozpočtu kapitoly obrany ešte omnoho viac.

      Robíme rovnaké chyby ako vždy dobiehanie vyzbrojovanie pre minulé vojny a konflikty a to v tom najhoršom možnom čase vojny, ktorá sa tiež zmenila a to nielen skrz technológie.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      21:18 20.04.2022

      Arthur my se asi stále na 100% nechápeme. To co píšu není ideální řešení vševojskové armády, jen snaha o co největší efektivitu při nedostatečném financování. Tedy ta snaha o to ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur my se asi stále na 100% nechápeme.

      To co píšu není ideální řešení vševojskové armády, jen snaha o co největší efektivitu při nedostatečném financování. Tedy ta snaha o to to "ojebat". Nazval bych to tedy spíš, vlk trochu zažene hlad a koza bez nohou přežije.

      Jak jsem psal obrněné jednotky ani tanky na bojišti pořád neztratily na důležitosti, jen aby se jednalo skutečně o kvalitní techniku tak musíte vysolit jisté finance jak na akvizici tak provoz. Pokud si řekneme, že nechceme financovat plnohodnotnou moderní armádu, která prostě je drahá a to zvláš´t v případě, když se na to 20 let kašle a tak se značná část modernizací nakupí do úzkého období, tak potom ano, přichází na řadu osekání tanků a BVP. Ale není to vůbec ideální řešení, které nám taky klidně může vybouchnout do obličeje. Protože i modernizované Téčko (které prostě nebude jako Proryv nebo Oplot) pořád nedosáhne schopností jako Leopard 2A7+, Merkava, K2 BP nebo M1A2 HC. To samé BVP. Takže ano nějakou práci udělá, peníze ušetříme, ale stále se bavíme o velkém kompromisu, který není ideální.

      Ono pro USMC je to experiment. Uvidí co jak bude fungovat a podle toho to budou aktualizovat a upravovat. Myslím, že v USMC a RMC najdeme výborný model jak koncipovat lehké jednotky. integrovat technologie, či důležitost přesné palebné podpory a průzkumu a jak používat lehkou pěchotu, případně střední pěchotu, ale je třeba nezapomínat, že to jsou jen části OS VB a USA, které jinak mají i armádní jednotky, které nadále budou používat tanky a PBVP.

      Takže ano to co teď dělá USMC je pro mě jako pro zastánce lehké pěchoty velmi sympatické a myslím, že se jedná pro jejich doktrinální nasazení o skvělý krok, ovšem OS SR a AČR mají trochu jiné doktríny a primární bojiště. Takže koncepce lehké pěchoty nebo střední pěchoty ano. Ale vzít 1:1 AČR a USMC by byla obávám se chyba.

      Jak říkám já věřím, že vím o co ti jde a rozumím tomu. V našich zemích je ten boj o rozpočet pro obranu vždy náročný a povětšinou nedopadne kladně, ovšem alespoň v ČR je teď trend a první vlaštovky k lepším zítřkům.

      Vždy budou nějaké omezené finance které by se daná armáda měla snažit co nejefektivněji využít. Já prostě jen pořád nejsem přesvědčený, že značně limitovat naše těžké síly je ta správná cesta i když ano, dobře vybavená lehká pěchota, perfektní mnohavrstvé PVO, drony průzkumné a útočné na úrovni čet, přesné a početné dělostřelectvo (nebo i nepřesné v podobě Vampirů), naváděná munice, vyčkávací munice (switchblade je geniální věc), PTŘS (třeba i něco namontované na MRZR), AGL, těžké kulomety a minomety pro naše "hraničáře" a do toho zajištěná co největší mobilita v podobě MRZR, různých LÚV 4x4, čtyřkolek a lehkých pásáků je něco čím by OSSR a AČR měla disponovat v dostatečném počtu. Stejně jako kvalitním letectvem.

      Ono ale bacha, i vybavit takovouto jednotku lehké pěchoty není levná sranda, už kvůli výcviku i výbavě jednotlivce těchto vojáků (počítám výbava jednotlivce klidně 300-400k CZK) a teď ještě výcvik, plat a další záležitosti a do toho všechny mnou zmíněné srandy.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      00:03 21.04.2022

      "A presne o to ide aby bol vlk sýty a koza celá. " Arthur, desí ma celá tvoja filozofia. S takou môžeš robiť stratégiu nákupu hračiek v materskej škole alebo ceruziek v nejakom ...Zobrazit celý příspěvek

      "A presne o to ide aby bol vlk sýty a koza celá. "
      Arthur, desí ma celá tvoja filozofia. S takou môžeš robiť stratégiu nákupu hračiek v materskej škole alebo ceruziek v nejakom úrade.
      Od bezpečnostných zložiek, zdravotníctva a krízového riadenia by sa mali ľudia s takým prístupom držať čo najďalej.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      07:41 21.04.2022

      pjaro77: Mňa desia politici a úradníci, ktorí prehajdákajú finančné prostriedky daňových poplatníkov na dve, tri veci, dva roky nenakupia alebo nezmodernizujú ani jedno kolesové ...Zobrazit celý příspěvek

      pjaro77: Mňa desia politici a úradníci, ktorí prehajdákajú finančné prostriedky daňových poplatníkov na dve, tri veci, dva roky nenakupia alebo nezmodernizujú ani jedno kolesové alebo pásové bojové vozidlo a tank a vyžívajú sa v megalomenskych projektoch typu 14ks F-16 za 2 miliardy EUR aj s príslušenstvom a 152ks nových pasovnych BVP za min. 1.739 miliardy EUR a pod.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      08:11 21.04.2022

      MOSR sľúbilo vybudovanie ťažkej brigády a tá je drahá, ak sa má budovať poriadne. Nepáči sa ti ? Napíš teda Naďovi, aby ju zrušil. Na tvoje opelichance nie sú ani predstavitelia ...Zobrazit celý příspěvek

      MOSR sľúbilo vybudovanie ťažkej brigády a tá je drahá, ak sa má budovať poriadne. Nepáči sa ti ? Napíš teda Naďovi, aby ju zrušil. Na tvoje opelichance nie sú ani predstavitelia NATO ani vojaci čo v tom budú jazdiť zvedaví.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      10:49 21.04.2022

      Ak téme nerozumiete alebo sa Vám to nepáči tak to nečítajte a nekomentujte lebo Vaše komenty majú všetko len nie vecnosť. Požiadavky na ŤMB sú jasne dané štandardami NATO v tzv. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak téme nerozumiete alebo sa Vám to nepáči tak to nečítajte a nekomentujte lebo Vaše komenty majú všetko len nie vecnosť.

      Požiadavky na ŤMB sú jasne dané štandardami NATO v tzv. Capability Statements and Codes, NATO Forces Standards, VOLUME VII (Volume VIII) v znení neskorších updatov. Žiadne poriadne či drahá alebo lacná tam nenájdete. Ak to nie ste schopní absorbovať je to len a len Váš problém.

      Naďa a spol. s tým samozrejme pravidelne konfrontujem.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      13:43 21.04.2022

      Nenazval by som to konfrontácia, ale sústavné opakovanie až otravovanie s tým istým tu a všade inde. Prečo myslíš, že ti tak odpovedajú, resp. už ani neodpovedajú? Cyklíš to ...Zobrazit celý příspěvek

      Nenazval by som to konfrontácia, ale sústavné opakovanie až otravovanie s tým istým tu a všade inde. Prečo myslíš, že ti tak odpovedajú, resp. už ani neodpovedajú? Cyklíš to všade, kam chodíš a stále trapne podsúvaš neperspektívne modernizácie.
      My sa už konečne musíme odstrihnúť od sovietskej doktríny a jej techniky a teraz je tá najvhodnejšia doba, resp. už včera bolo neskoro!Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      15:09 21.04.2022

      Človek, ktorý argumentuje ako typický byrokrat papiermi a štandardami mi bude niečo hovoriť o vecnosti. V reálnej vojne bude rozhodovať logistika, schopnosť nahradzovať straty v ...Zobrazit celý příspěvek

      Človek, ktorý argumentuje ako typický byrokrat papiermi a štandardami mi bude niečo hovoriť o vecnosti. V reálnej vojne bude rozhodovať logistika, schopnosť nahradzovať straty v spolupráci s NATO a odolnosť zbraní (prítomnosť aktívnej ochrany a oddelenie munície mimo trupu). A nie nejaké spísané normy NATO. Zapamätaj si to konečne.
      Nové kolové transportéry by som ešte uznal v ŤŽB ale zastaralý šrot T-72 a BVP nikdy.

      Podľa mňa ako poučenie z tejto vojny by malo NATO upraviť štandardy - navtrdo oznámiť, že nebude prijímať do spoločných uskupení žiadne brigády s repasovaným sovietskym šrotom ani muníciu v kalibroch bývalého varšavského paktu (granáty, miny, rušné zbrane). Nedá sa jej zabezpečiť v rámci NATO výroba ani náhradné diely.Skrýt celý příspěvek

  • MeV6
   23:55 19.04.2022

   Velmi dobře napsáno, souhlasím.

   Velmi dobře napsáno, souhlasím.

 • Sgt Murphy
  18:18 19.04.2022

  Arthur čiastočne s tebou súhlasím. Doktrína obrany SR je postavená úplne zle. My staviame všetko na technike ako Rusáci, vojak je braný len ako "doplnok" obrnenej techniky. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur čiastočne s tebou súhlasím. Doktrína obrany SR je postavená úplne zle. My staviame všetko na technike ako Rusáci, vojak je braný len ako "doplnok" obrnenej techniky. A vidíme to aký je v boji reálny výsledok. Ukrajinský vojaci boli školený na Britskú pechotnú školu, ktorá je postavená úplne naopak. Hlavnú ťarchu bojov kladie na vojaka a pozemná technika je braná ako podpora pechoty a prostriedok na riešenie situácie, ktorý už pechota nezvláda. Preto Ukrajina s omnoho menej a staršou technikou poráža rusákov a vidíme zničené konvoje modernej rusáckej techniky. Pretože táto taktika je postavená na vojakovi, ktorý využíva lepšie terén, skrýše, osobné maskovanie, lepšiu výstroj a osobnú výzbroj (nočné videnie, protitankové zbrane, IED pasce). Z krátkodobého hľadiska sa pár vojakov nemôže postaviť konvoju poskladaného z tankov a BVP. Lenže z dlhodobého hľadiska tanky a BVP spotrebujú enormné množstvo paliva, náhradných dielov, od ktorých zásobovania sa môže poľahky odstrihnúť. Obrnené vozidlá sú poľahky viditeľné a zraniteľné. Potrebujú tiež čas na spánok a odpočinok, počas ktorého môže dobre vycvičená ľahká pechota vykonať nočný prepad a zabiť osádky obrnenej techniky. Môže obrnenú techniku poľahky ničiť modernými protitankovými riadenými strelami či naviesť presnú delostreleckú paľbu. Alebo vykonávať prepady s IED.

  Naša obrana je postavená na rozostavaní obrnenej techniky okolo hranice s určitou obmedzenou delostreleckou a vzdušnou podporou. To je úplne zle, takto postavená obrana pri niekoľko násobnom prečíslení bude poľahky prelomená a zničená v priebehu niekoľkých hodín. Nemáme vycvičené a vyzbrojené jednotky na gerilový boj. Ideme na to z úplne zlého, opačného smeru. Našu krajinu si budeme môcť ubrániť len ľahkou pechotou, ktorá bude využívať výhody členitého terénu, vykonávať prepady "hit and run", pomocou presných zbraní, IED, s podporou drónov, zostreľovať vrtuľníky a bojové lietadlá presýtenou vzdušnou obranou manpadmi. Ťažké mechanizované jednotky potom využijeme na spätné dobytie strateného územia po zastavení prvotného útoku nepriateľa. Preto potrebujeme oba typy jednotiek. Ale v OS SR chýba dobre vycvičená a vyzbrojená ľahká horská pechota, ktorá by bola kľúčová na vývoj bojov na území SR a ktorá by mala tvoriť 1/2 z celkového počtov bojových jednotiek OS SR.

  Súhlasím s tvojim názorom že celý nákup pásových BVP je úplne zbytočný. Potrebujeme logistickú nenáročnosť kolesových bojových vozidiel a výhody jeho rýchlosti pri presunoch. Potrebujeme aj moderné tanky, ale nie ako dedikovaný nástroj na ničenie nepriateľských obrnených jednotiek. Toto vnímanie je úplne odtrhnuté od reality. Tank je univerzálne ťažké bojové vozidlo palebnej podpory pre pechotu. Nie dedikovaný tankobijec. Tými sú presne navádzané protitankové zbrane, delostrelectvo a podľa možností letecká palebná podpora, bodka. Ďalej plavbyschopnosť BVP, ďalšia sprostosť. Zabezpečenie riečneho brehu na jeho premostenie a prechod nebude nikdy záležať na plavbyschopnosti techniky. Nikdy. Bude to práve dobre vycvičená ľahká komando pechota s podporou presne navádzaných zbraní na nočnej operácii, ktorá zabezpečí rieku na jej premostenie pontónovými mostami a umožní rýchly a bezpečný presun ťažkej obrnenej pechoty.

  Naše vnímanie použitia bojovej techniky a vojenská doktrína sa musí okamžite zmeniť ak chceme byť pripravený účinne brániť naše územie.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   19:00 19.04.2022

   Miroslav skritizujem aj tvoje zmýšľanie potreby pásových BVP lebo majú lepšiu priechodnosť terénom pri manévri proti nepriateľovi. V 99% času sa okrem bojovej činnosti pásová ...Zobrazit celý příspěvek

   Miroslav skritizujem aj tvoje zmýšľanie potreby pásových BVP lebo majú lepšiu priechodnosť terénom pri manévri proti nepriateľovi. V 99% času sa okrem bojovej činnosti pásová technika pohybuje po cestách, na ktorých je závislá na kolesových ťahačoch, ktoré ju premiestnia z bodu A do bodu B. V tom 1% vykonáva bojovú činnosť, pri ktorej má lepšiu priechodnosť otvoreným terénom. Potom opäť je závislé na doplnení munície a paliva od kolesovej techniky, ktorá je znovu viazaná na sieť spevnenej cestnej komunikácie. Lenže opäť tvoja predstava o použití bojovej techniky vychádza z doktríny ČSLA a vojak je len doplnok. Nie, tak to nefunguje. Obrnené vozidlo má za úlohu dopraviť pechotu na miesto určenia, vysadiť ju a podľa podporovať ju z diaľky. Nie vykonávať primárnu bojovú činnosť. Pechota ničí nepriateľa ručných palných zbraní, protitankových striel, navádza delostrelectvo a letectvo. Nie BVP. Pechota je autobus, ktorá primárne preváža pechotu a vie to lepšie KBVP po cestných komunikáciách. Ostatné vie vojak neprístupným terénom prejsť a preniesť výzbroj po svojich.Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    19:04 19.04.2022

    Pechota je autobus - oprava BVPčko je autobus, ktorý primárne preváža pechotu a vie ju svojimi zbraňami podporiť z diaľky. Ale samotná bojová činnosť záleží na pechote a jej ...Zobrazit celý příspěvek

    Pechota je autobus - oprava BVPčko je autobus, ktorý primárne preváža pechotu a vie ju svojimi zbraňami podporiť z diaľky. Ale samotná bojová činnosť záleží na pechote a jej výzbroji, výstroji a taktike a na palebnej podpore delostrelectva a letectva. Bodka. Tak to funguje. Nie bleskový blitzkreig stoviek bvp a tankov.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     20:26 19.04.2022

     Systém spoliehať sa na ľahkú horskú, kde si všetko odnesú vojaci sami má tiež nevýhody. Niečo si odnesú na chrbtoch, ale potrebujú aj vozidlá aspoň 4x4 rôznych veľkostí - obrnené ...Zobrazit celý příspěvek

     Systém spoliehať sa na ľahkú horskú, kde si všetko odnesú vojaci sami má tiež nevýhody. Niečo si odnesú na chrbtoch, ale potrebujú aj vozidlá aspoň 4x4 rôznych veľkostí - obrnené aj neobrnené. Do hôr aj ľahké pasáky. Zásobovanie aj letecky - helikopterami, či dronmi.
     Druhá vec- nebude sa bojovať len v horách a priesmykoch. Vlny BVP a tankov by šli najskôr z juhu, inde na to miesto v republike nie je.
     Čo miesto ťažkej techniky ? Budovať zákopy ? Použiť taktiku armády Čadu (útoky ľahkých vozidiel s PTRS a kamikadze dronmi) ? Nepriateľské vlny však budú postupovať až po delostreleckej príprave a bombardovaniu z lietadiel a dronov. My nemáme ani poriadne delostrelectvo, ktorým by sme odpovedali.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:02 19.04.2022

      Rozhodne. U komando či horských jednotiek po celom svete už dlhodobo fungujú osvedčené útočné 4x4 Jackal, pásové Bvs10 a Polaris MRZR. U špeciálov 4x4 Jackal, Polaris MRZR a malé ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozhodne. U komando či horských jednotiek po celom svete už dlhodobo fungujú osvedčené útočné 4x4 Jackal, pásové Bvs10 a Polaris MRZR. U špeciálov 4x4 Jackal, Polaris MRZR a malé štvorkolky a motorky.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:19 19.04.2022

      Aj na "rovine" sú lesíky, terénne nerovnosti, kopčeky kde sa môže horská pechota poľahky ukryť. Nič nie je dokonalá úplná rovina. A čím väčšia rovina, tým lepšie pre protitankové ...Zobrazit celý příspěvek

      Aj na "rovine" sú lesíky, terénne nerovnosti, kopčeky kde sa môže horská pechota poľahky ukryť. Nič nie je dokonalá úplná rovina. A čím väčšia rovina, tým lepšie pre protitankové systémy. Spike LR 2 má dostrel až 5,5 km. Na takú vzdialenosť ťa nemá šancu odhaliť ani moderná termovízia BVP/tanku. Spike NLOS má dostrel 25 km. Proti týmto systémom sa nemáš šancu uchrániť. A neviem kto by sa mal zakopať a čakať kým naňho dopadnú granáty nepriateľského delostrelectva. Písal som "hit and run" útoky, proti tejto taktike nemá delostrelectvo veľa šancí.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      01:21 20.04.2022

      Sgt Murphy

      Skvěle popsaná taktika lehké pěchoty a její potenciál na moderním bojišti. Díky

      Sgt Murphy

      Skvěle popsaná taktika lehké pěchoty a její potenciál na moderním bojišti. Díky

     • pjaro77
      08:00 20.04.2022

      Aj tých spikov a loitering dronov treba mať tisíce (okrem delostreleckej paľby), ak sa na nás povalí armáda typu ruské BTG po šírej rovine. Letecké údery by robilo hlavne ...Zobrazit celý příspěvek

      Aj tých spikov a loitering dronov treba mať tisíce (okrem delostreleckej paľby), ak sa na nás povalí armáda typu ruské BTG po šírej rovine. Letecké údery by robilo hlavne letectvo ostatných krajín NATO.
      Na ukrajine štandardná ruská taktika nebola, lebo rasputica.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:41 20.04.2022

      Ruská taktika tých frontových útokov kedy prášia formácie tankov a bvpčok šírou stepnatou planinou nikoho za pokriku "Urááá" je taká hovadina že to nefunguje nikde. Vyzerá to len ...Zobrazit celý příspěvek

      Ruská taktika tých frontových útokov kedy prášia formácie tankov a bvpčok šírou stepnatou planinou nikoho za pokriku "Urááá" je taká hovadina že to nefunguje nikde. Vyzerá to len fajn na ich propagačných videách to je tak všetko. Naše nížiny nie sú len bohom zabudnuté pusté rovné stepy tam kde cvičia a natáčajú svoje videjná rusáci. Skutočne rovný terén tvorí len cca 10% nášho územia a to nie je pustina. Sú to dediny a mestá. Sú to potoky a rieky, lúžne lesíky. Ostatok z nížin sú pahorkatiny plné kopcov, lesov, terénnych nerovností. Každých 3-5 km je dedina či mesto, ktoré slúžia ako oporné body. Medzi každou obcou pretekajú jeden, dva potoky, ktorými neprejde ťažká obrnená technika, je tam blato, hlbší breh a 46 t tank ti tam zapadne ako nič, ale ja ľahšie BVPčko to nemusí vždy prejsť. Aj u nás obyčajnú rozmočenú lúku na jar či po daždi môže mať problém prejsť ťažká technika. Alebo je okolo potoka hustý lesík. A krajinou preteká aj množstvo veľkých riek okolo ktorých sú lužné lesy. Takže tvoje ťažké mechanizované jednotky sú viac menej stále viazané na spevnenú komunikáciu a mosty. Tvoje zásobovanie tiež je závislé na spevnených cestách. Ťažká technika musí mať dostatok paliva a oleja aby fungovala. Pásová technika nie je určená na prekonávanie veľkých vzdialeností po vlastnej ose, musíš ich niesť na ťahačoch inak sa ti to v polovici cesty pokazí a odtiahnu ti to traktoristi. Naopak ľahká pechota dokáže terén využiť vo svoj prospech. Bavme sa v reáliách možností OS SR. Máme dve brigády. Jednu plánujeme ťažkú. Dobre, tanky a bvp/kbvp je potreba, ja hovorím kolesový podvozok na bvpčkach má v našich reáliách väčší zmysel. Druhou sa má budovať stredná brigáda na kolesových bvpčkach, lenže v našich končinách by mala oveľa vyššiu hodnotu ľahká horská brigáda na 4x4 a ľahkých pásových vozidlách, ktorá by niesla množstvo proti tankových striel a loitering munície a dokázala by využívať terén, bola by rýchlejšia na presunoch, menej závislá od logistickej podpory, horšie odhaliteľná. S podporou delostrelectva a letectva. Hovoríš potrebovali by veľa rakiet. A opýtam sa takto, koľko tankov a bvpčok by sme potrebovali na zastavenie mohutnej rusáckej ofenzívy z juhu?Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      00:53 21.04.2022

      Samozrejme že v akom prípade by sme ich potrebovali veľa a také počty sami neufinancujeme. Ja tiež nie som za armádu stojacu na tisícoch BVP a tankov ako za ČSLA. Vtedy sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozrejme že v akom prípade by sme ich potrebovali veľa a také počty sami neufinancujeme.
      Ja tiež nie som za armádu stojacu na tisícoch BVP a tankov ako za ČSLA. Vtedy sa plánoval masívny útok proti "imperialistom" a podľa toho bola armáda koncipovaná.
      Ja tiež preferujem delostrelectvo halvne raketové, rôzne drony, protiankové strely, ľahšie jednotky, PVO.

      Mne vadí, že sme sa do výstavby ŤŽB pustili a niekto ju chce o..ebávať zastaralými trochu modernizovanými šrotmi, ktorých je navyše málo. Moja filozofia je - ak máme mať nejakú zložku armády a ešte má spolupracovať v nejakom väčšom uskupení, buď ju riešme poriadne alebo sa na ňu vykašlime. Rozhodne nepoužívajme štýl patlama, patlama, paprťála. Myslíme pri jej príprave ako sa bude používať v skutočnom boji (zvažujme odolnosť, možnosti situačného povedomia, logistické záležitosti).Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:35 19.04.2022

   Súhlasím, že potrebujeme niečo ako horskú pechotu, no tá sama o sebe nestačí. Ťažko opancierované (čiže pásové) BVP sú aspoň také potrebné ako husitom bojový voz. Bez vhodnej ...Zobrazit celý příspěvek

   Súhlasím, že potrebujeme niečo ako horskú pechotu, no tá sama o sebe nestačí. Ťažko opancierované (čiže pásové) BVP sú aspoň také potrebné ako husitom bojový voz. Bez vhodnej podpory ťažkých zbraní možno sotva nejakú pozíciu ubrániť alebo naopak získať naspäť.

   Ľahké mobilné jednotky sú mimoriadne účinné v určitom spektre situácií, ale keď im nanútime úlohy, na ktoré nie je stavané, spôsobíme si zbytočné straty a fiasko - ako napr. výsadok v Hostomeli a pod ... a je to mimochodom aj historická skúsenosť z rôznych bojov na našom území v rôznych časových periódach.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    20:51 19.04.2022

    Otázka pre znalých - nestačilo by v dnešnej dobe na zastavenie útoku BVP a tankov nasadiť len delostrelectvo, bombardovanie z lietadiel+dronov, kamikadze drony a 4x4 vozidlá s ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka pre znalých - nestačilo by v dnešnej dobe na zastavenie útoku BVP a tankov nasadiť len delostrelectvo, bombardovanie z lietadiel+dronov, kamikadze drony a 4x4 vozidlá s PTRS ?
    Nejde o Slovensko, pýtam sa všeobecne. (samozrejme proti nepriateľskému letectvu by sa použilo letectvo a PVO)
    Táto technika nebude asi stačiť, keď nepriateľ obsadí mesto a bude ho nutné vyčistiť.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     21:56 19.04.2022

     Najväčšie škody spôsobuje nepriateľovi delostrelectvo. To máme rozhodne nedostatočné. Zuzany máme vo veľmi smiešnom počte. Pre ne je potreba nakúpených desiatok, možno stoviek ...Zobrazit celý příspěvek

     Najväčšie škody spôsobuje nepriateľovi delostrelectvo. To máme rozhodne nedostatočné. Zuzany máme vo veľmi smiešnom počte. Pre ne je potreba nakúpených desiatok, možno stoviek tisícov ks PGK kitov a tisícov ks presnej munície BONUS a Excalibur. Ďalej vyhodiť tie Modulary a nakúpiť moderné MLRS alebo Modulary modernizovať aby boli schopné strieľať najmodernejšou presnou 227 mm raketovou muníciou. Ďalej vrátiť do výzbroje 122 mm raketomety, nové rakety s dlhším doletom a nakúpiť tisíce kusov presne navádzaných kitov. Ďalej pre ľahkú pechotu nakúpiť Loitering muníciu Switchblade a moderné protitankové systémy. Ako náhrada delostrelectva u horskej pechoty sú mínomety. Veľmi zaujímavé sú systémy Spear alebo SRAMS. Veľmi potrebné, oveľa potrebnejšie než veľké Bayraktary sú malé prieskumné dróny s laserovým značkovačom a termovíziou, ktoré sú schopné navádzať presné zbrane, je ich ťažko odhaliť a zostreliť lebo sú malé a vyžarujú veľmi malú IR stopu. Samozrejme že to dokáže zastaviť postup protivníka, na Ukrajine sme toho svedkami. Keby mala Ukrajina navyše F-16 Block 70/72 s modernou aa muníciou, protiradarovou muníciou a presne navádzanou muníciou JDAM a GBU-53/B tak dnes to majú dávno vyhraté.Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    21:05 19.04.2022

    Dostatočne ťažko pancierované, rýchlejšie pri presunoch a oveľa menej náročnejšie na logistiku sú kolesové BVP ktoré nikde netvrdím že nepotrebujeme.

    Dostatočne ťažko pancierované, rýchlejšie pri presunoch a oveľa menej náročnejšie na logistiku sú kolesové BVP ktoré nikde netvrdím že nepotrebujeme.

  • Arthur
   20:04 19.04.2022

   Sgt Murphy: Už som ani neveril, že konečne niekto začal používať sivé mozgové bunky a nepapúškuje stále tie naratívy o potrebe nových pásových BVP za 1,739 milardy EUR prípadne v ...Zobrazit celý příspěvek

   Sgt Murphy: Už som ani neveril, že konečne niekto začal používať sivé mozgové bunky a nepapúškuje stále tie naratívy o potrebe nových pásových BVP za 1,739 milardy EUR prípadne v ČR za min. 52 miliardy CZK (prvá vlastovka bol pán Grohmann v článku Zabudnime na pásové BVP. Budujme robustné zápolie) a dokáže vyjadriť ucelený názor.
   Čo sa týka moderných tankov tak vieme naším obranným priemyslom zmodenizovať T-72M1 aby to bol voči súčasným T-72M1 moderný tank, ale rozumiem čo ste chcel povedať pod pojmom nový moderný tank.
   Za mňa veľký palec hore.

   link: https://www.armadninoviny.cz/b... Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    20:28 19.04.2022

    Vážne Arthur, choď už s tou modernizáciou pár desiatok starých kusov šrotu do niekam.

    Vážne Arthur, choď už s tou modernizáciou pár desiatok starých kusov šrotu do niekam.

   • Sgt Murphy
    20:52 19.04.2022

    Ostávajú ti stále 2 konštrukčné chyby sovietskej tankovej školy. Za prvé je to delená munícia so slabou prieraznosťou voči západnej munícii, malým výberom typu munície a jej ...Zobrazit celý příspěvek

    Ostávajú ti stále 2 konštrukčné chyby sovietskej tankovej školy. Za prvé je to delená munícia so slabou prieraznosťou voči západnej munícii, malým výberom typu munície a jej uloženie v priestore osádky, za druhé je to malý stiesnený priestor limitujúci pobyt posádky v tanku. Západné tanky sú priestorovo prispôsobené pre vyšší komfort osádky počas dlhého neustáleho pobytu v tanku. Vyšší komfort znižuje únavu, zvyšuje sústredenie osádky a menší error probability. Ďalej slabšia pancierová ochrana osádky ani po modernizácii našich "monkey" verzií zďaleka nedá ochranu na úrovni moderných západných tankov. Ďalej po modernizácii by sme podobne ako M4CZ boli závislí na zahraničných komponentoch, ktoré sa prestanú vyrábať a ty pošleš tanky do šrotu. Ďalej je to napríklad inštalácia APS.. kde to nainštaluješ? Kde nainštaluješ výkonnú APU jednotku aby poháňala všetky systémy tanku keď stojí? Táto stará sovietska konštrukcia potrebuje modernizovať ale len pre zálohy a do uložiť do skladov. Naše OS SR potrebujú nové, moderné tanky západnej tankovej školy bez debaty.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     21:12 19.04.2022

     Vôbec nemodernizovať tanky. Je to len 330 kusov. Zbytočné vyhodené peniaze. BVP by sa s prižmúrením očí dalo ale len vo význame podporných vozidiel - PVO, prieskum, ženijná ...Zobrazit celý příspěvek

     Vôbec nemodernizovať tanky. Je to len 330 kusov. Zbytočné vyhodené peniaze.
     BVP by sa s prižmúrením očí dalo ale len vo význame podporných vozidiel - PVO, prieskum, ženijná technika.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      21:14 19.04.2022

      pardon, 30 kusov

      pardon, 30 kusov

     • Sgt Murphy
      22:26 19.04.2022

      Viac T-72 nám fakt neostalo v skladoch? Tak to je tragikomédia... ja som myslel aspoň repasovať, modernizovať na úroveň Poľských T-72M1R, zakonzervovať na horšie časy a uložiť, ...Zobrazit celý příspěvek

      Viac T-72 nám fakt neostalo v skladoch? Tak to je tragikomédia... ja som myslel aspoň repasovať, modernizovať na úroveň Poľských T-72M1R, zakonzervovať na horšie časy a uložiť, nikdy nevieš kedy sú potreba napríklad poslať spojencovi. Ale ak 30 ks tak to fakt nemá príliš význam.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:44 19.04.2022

      Sgt Murphy: Momentálne potrebujeme všetkých 30ks T-72M1 pre ťažkú mechanizovanú brigádu, kde minister priznal, že ich idú LEN zgenerálkovať. Inými slovami aspoň papierovo s nimi ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: Momentálne potrebujeme všetkých 30ks T-72M1 pre ťažkú mechanizovanú brigádu, kde minister priznal, že ich idú LEN zgenerálkovať.
      Inými slovami aspoň papierovo s nimi rátajú kým ďalšia vláda nesprí rozhodnutie čo s tankami ďalej. Len analogicky pripomímam, že Bulharsko najprv tiež zgenerálkovali 13ks T-72M1 z 44ks aby počas generálkovania na konci roka 2020 rozhodli o ich modernizácii, ktorú v 02/2022 ešte rozšírili.

      Čo sa týka poľských T-72M1R, ktoré boli nedávno "odparkované" však viete kde prejdu ešte na zrýchlený štandard min. balistickej ochrany, v podobe tanku T-72UAI :-)Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      07:50 20.04.2022

      Papierovo s nimi rátajú - to je presne tvoj štýl. Najdôležitejší je papier, ktorým môžeme na centrálu NATO zamávať, že máme splnené. V reálnom boji budú skoro nepoužiteľné, za pár ...Zobrazit celý příspěvek

      Papierovo s nimi rátajú - to je presne tvoj štýl. Najdôležitejší je papier, ktorým môžeme na centrálu NATO zamávať, že máme splnené. V reálnom boji budú skoro nepoužiteľné, za pár dní budú zničené a ďalšie nebudú.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      10:49 20.04.2022

      pjaro77: To je len Váš nezmyselný záver, ktorý ste si vyvodili ako pri všetkom bez akéhokoľvek čítania s porozumením. To memorovanie školách urobilo svoje.

      pjaro77: To je len Váš nezmyselný záver, ktorý ste si vyvodili ako pri všetkom bez akéhokoľvek čítania s porozumením. To memorovanie školách urobilo svoje.

     • pjaro77
      16:26 20.04.2022

      :D :D Zaujímavé, skoro všetci čo sme tu , sme tvojej stratégii modernizácie 30-40 kusov tankov a starých BVP šrotov neporozumeli, len ty si lietadlo. Nechceme za tým vidieť tvoj ...Zobrazit celý příspěvek

      :D :D Zaujímavé, skoro všetci čo sme tu , sme tvojej stratégii modernizácie 30-40 kusov tankov a starých BVP šrotov neporozumeli, len ty si lietadlo.
      Nechceme za tým vidieť tvoj najvyšší cieľ - nejako zbúchať ŤŽB na zalepene očí aj úst plánovačom v centrále NATO a hlavne za každú cenu ušetriť prachy.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      18:26 20.04.2022

      Pjaro možno ešte pouvažovať nad tým že naša armáda potrebuje ako soľ teritoriálnu obranu ako majú v Poľsku a modernizovať pre nich na štandard M1R priamo v Poľsku keďže nie je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Pjaro možno ešte pouvažovať nad tým že naša armáda potrebuje ako soľ teritoriálnu obranu ako majú v Poľsku a modernizovať pre nich na štandard M1R priamo v Poľsku keďže nie je to drahá modernizácia, Poliaci už majú skúsenosť a poslúžili by určite aj s BVP ako modernizovali Fíni. Profesionálom určite nové tanky a kbvp, tam modernizácia znamená len odďalovanie nevyhnutného a predražovanie celého problému.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:56 20.04.2022

      Arthur tvoje úvahy majú jeden zásadný problém. Aby tie tanky boli použiteľné ako tak v boji, prešli by základnou modernizáciou aspoň na štandard M1R. Ok, to beriem. Lenže tieto ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur tvoje úvahy majú jeden zásadný problém. Aby tie tanky boli použiteľné ako tak v boji, prešli by základnou modernizáciou aspoň na štandard M1R. Ok, to beriem. Lenže tieto tanky môžu ísť akurát tak pre zálohy. Profesionáli potrebujú tanky, ktoré budú v prečíslení deklasovať najmodernejšiu rusácku techniku. To by sme museli naše T-72 modernizovať aspoň na štandard podobný M4CZ, čo sú úplne vyhodené peniaze, lebo to máme min. 1/3 až 1/2 nového tanku. Ty vravíš že M4CZ je predražená modernizácia. Asi predpokladáš že tie všetky systémy ti tam niekto dá zadarmo? Však si pusti ešte raz to video čo si sem dal. V tom tanku treba modernizovať/meniť/inštalovať komplet všetky systémy. Asi máš predstavu že na tanku je najdrahšia tá pancierová krabica, lenže nie, sú to systémy ktoré do tej pancierovej krabice nainštaluješ.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:16 20.04.2022

      Sgt Murphy: Preto sa stále bavíme o racionálnej modernizácii T-72M1 ako je napr. ako je napr. po GO čiastková modernizácia T-72M1-SK. Som veľmi zvedavý ako dopadnú Bulhari s tými ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: Preto sa stále bavíme o racionálnej modernizácii T-72M1 ako je napr. ako je napr. po GO čiastková modernizácia T-72M1-SK.
      Som veľmi zvedavý ako dopadnú Bulhari s tými 44ks T-72M1-BG, ktoré sú v plnom prúde a cena aj po tohtoročnom navýšení vypadá zatiaľ veľmi dobre.

      Hĺbkovej modernizácie ako bola T-72M2 Moderna sa už nedočkáme to mi je jasné, pričom troška na odľahčenie aspoň tvorcovia PC hier si ju implementovali pred pár dňami :-)

      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:36 21.04.2022

      Arthur otázka niekde som čítal že ich ani nie je potrebný počet pre ťažkú brigádu ako je to. Niekde čítam že ich je 22 niekde 30. Americký ABCT má 87 tankov M1. Ako z toho vlastne ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur otázka niekde som čítal že ich ani nie je potrebný počet pre ťažkú brigádu ako je to. Niekde čítam že ich je 22 niekde 30. Americký ABCT má 87 tankov M1. Ako z toho vlastne chceš postaviť NATO brigádu?Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      22:14 21.04.2022

      Sgt Murphy: V nejakom každoročne vydávanom dokumente sú napísané početné stavy techniky OSSR a na tento rok tam je 30 tankov (o uskladnených nie je nikde nič a kde aj Miroslav ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy:
      V nejakom každoročne vydávanom dokumente sú napísané početné stavy techniky OSSR a na tento rok tam je 30 tankov (o uskladnených nie je nikde nič a kde aj Miroslav prišiel na tých svojich 100 je záhadou)

      A o 32 Arthur hovorí preto, lebo s takým počtom rátajú dokumenty MOSR o ťažkej brigáde. Konkrétne, že treba aspoň 49 tankov z toho 32 bojových.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:41 21.04.2022

      BobDylan: Díky. Ja už niekedy ani nemám síl to dookola vysvetlovať.

      BobDylan: Díky. Ja už niekedy ani nemám síl to dookola vysvetlovať.

     • Sgt Murphy
      19:34 22.04.2022

      Arthur však to ty chceš postaviť ťažkú brigádu na modernizovaných 49 ks T-72 keď ich máme max 30 ks.

      Arthur však to ty chceš postaviť ťažkú brigádu na modernizovaných 49 ks T-72 keď ich máme max 30 ks.

    • Arthur
     22:38 19.04.2022

     Na moternizáciu T-72M1-Sk máme dva kanóny sovietksy GTS-125 čo je vylepšený 2A46MS, ktorý ani predražená česká modernizácia T-72M4CZ nemala) a potom naťácky 120x570 mm s názvom TG ...Zobrazit celý příspěvek

     Na moternizáciu T-72M1-Sk máme dva kanóny sovietksy GTS-125 čo je vylepšený 2A46MS, ktorý ani predražená česká modernizácia T-72M4CZ nemala) a potom naťácky 120x570 mm s názvom TG MSB alias "GTS-120".
     Plne si uvedomujem negatíva roznych koncepcií tankov a teda aj T-72M1 avšak ako som uviedol jednalo by sa o modernizáciu a nie nový tank a aj napriek tomu by ten tank bol úplne niekde inde ako to "slepé a hluché" atď. čo majú dnes v podobe T-72M1 a za zlomok ceny nových tankov (12+ miliónov EUR za kus).

     Naozaj by to bolo nadlho, ale viď predmetné video ako inšpiráciu
     https://www.youtube.com/watch?...
     https://www.youtube.com/watch?...
     https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:29 20.04.2022

      Ne neuvědomuješ. Kdyby sis uvědomoval negativa, nemohl bys chtít ty šroty modernizovat.

      Ne neuvědomuješ. Kdyby sis uvědomoval negativa, nemohl bys chtít ty šroty modernizovat.

     • Arthur
      15:05 20.04.2022

      Dennodenne vídíme s akými modernizovanými T-čkovými tankami bojujú Ukrajinskí vojaci proti ruským modernizovaným T-čkovým tankom.

      Dennodenne vídíme s akými modernizovanými T-čkovými tankami bojujú Ukrajinskí vojaci proti ruským modernizovaným T-čkovým tankom.

     • Sgt Murphy
      19:46 22.04.2022

      Arthur spýtam sa aké pri tom Ukrajinci majú straty a aké boli počty ich tankov na začiatku ofenzívy?

      Arthur spýtam sa aké pri tom Ukrajinci majú straty a aké boli počty ich tankov na začiatku ofenzívy?

 • Sabuk
  17:51 19.04.2022

  Zaslechl jsem ,že se má ve zrychleném režimu pořídit 40ks minomet za 10mld.Kč nevíte někdo bližší podrobnosti?
  Pandur+Nemo ?
  Nebo Titus s 2R2M ?

  Zaslechl jsem ,že se má ve zrychleném režimu pořídit 40ks minomet za 10mld.Kč nevíte někdo bližší podrobnosti?
  Pandur+Nemo ?
  Nebo Titus s 2R2M ?

  • Scotty
   18:08 19.04.2022

   Já slyšel že ne. Minometů se má kupovat 74 kusů. 40 kusů Pandurů dává smysl pro přezbrojení 44 lmopr.

   Já slyšel že ne. Minometů se má kupovat 74 kusů. 40 kusů Pandurů dává smysl pro přezbrojení 44 lmopr.

  • Sabuk
   20:03 19.04.2022

   200-250mil/ks za KBVP to je slušná inflace.

   200-250mil/ks za KBVP to je slušná inflace.

  • Scotty
   22:18 19.04.2022

   Navíc ten článek se týká nákupů Pandurů i Titusů. Údajně oba po 40 kusech.

   Navíc ten článek se týká nákupů Pandurů i Titusů. Údajně oba po 40 kusech.

  • Sabuk
   21:57 20.04.2022

   Díky za upřesnění. Článek jsem nikde nečetl. Uvidime až MO vydá oficiální zprávu. Těch zajímavých akvizici je v poslední týdnech vela. Speciálně výhra Sig Sauer a Vortex v ...Zobrazit celý příspěvek

   Díky za upřesnění. Článek jsem nikde nečetl. Uvidime až MO vydá oficiální zprávu.

   Těch zajímavých akvizici je v poslední týdnech vela.
   Speciálně výhra Sig Sauer a Vortex v programu NGSW.
   To je obrovský generační skok.
   Doufám ,že CZUB v blízké budoucnosti představí také útočnou pušku v ráži 6.8mmSkrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:45 19.04.2022

  Srovnávat Sky Saber pro Polsko se Spyder SR/MR pro AČR zcela nelze. Zkrátka, u nich se na PVO nepřestalo nikdy šetřit a jejích útvary nebyly bez náhrady zrušeny jako v ČR. Proto ...Zobrazit celý příspěvek

  Srovnávat Sky Saber pro Polsko se Spyder SR/MR pro AČR zcela nelze. Zkrátka, u nich se na PVO nepřestalo nikdy šetřit a jejích útvary nebyly bez náhrady zrušeny jako v ČR. Proto nelze srovnat ani koncepci nákupu v intencích správného rozhodnutí vše mít v IBCS spolu se stíhači, Patrioty a námořnictvem, na to u nás nejsou peníze, potřebujeme výsadkový pluk, prapor nestačí :-)

  Sky Saber je bez Giraffe AMB degradován pouze na základní verzi s dosahem 25 km. Radar Sola nemá na to Giraffe AMB plně nahradit.
  Oproti tomu Spyder SR/MR pro AČR s radarem ELM 2084 poskytne informační podporu a schopnosti jednoho z nejlepších mulitfunkčních radarů, který má i "potenciál růstu" v podobě možného zapojení do C-RAM systému Iron dome nebo protiraketového Barak MX a David Sling. Stejně tak se takový radar dá použít i pro potřeby dělostřelectva.
  Další výhodou Spyderu je kombinace IRH a ARH střel, což jednak znamená možnost použití levnější střely a s jiným systémem samonavedení podle potřeby.

  Nevýhodou Spyderu je jednoznačně země původu mimo Evropu, EU, NATO, kde se v případě složité logistiky může stát, že nebudete mít včas dodané náhradní díly nebo střely. Je to jako si pořídit dělo v úplně jiné ráži než ostatní spojenci. Izrael je stále ve válce a pokud se tam něco semele, zapomeňte na to, že pro něj bude priorita někde uprostřed Evropy. O to horší je to, že v AČR bude PVO kompletně závislá pouze na jednom typu radaru ze zahraničí. Z bezpečnostního hlediska a vedení elektronického boje to bude vždy slabina.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   17:08 19.04.2022

   To že má CAMM iný radar, neznamená, nešiel integrovať s ELM radarmi. V Europe je stav taký, že čo krajina , to skoro iný PVO systém, iný radar. Ak to nie je integrovateľné ...Zobrazit celý příspěvek

   To že má CAMM iný radar, neznamená, nešiel integrovať s ELM radarmi. V Europe je stav taký, že čo krajina , to skoro iný PVO systém, iný radar. Ak to nie je integrovateľné dohromady, tak celý NATINAMDS je v prípade boja len humbug.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:19 19.04.2022

    I když budete mít vše integrované dohromady, pořád je rozdíl v logistice systému. Pokud existuje výrobce a uživatel přímo v Evropě a NATO, je to rozdíl než když to vozíte z Asie.

    I když budete mít vše integrované dohromady, pořád je rozdíl v logistice systému. Pokud existuje výrobce a uživatel přímo v Evropě a NATO, je to rozdíl než když to vozíte z Asie.

    • pjaro77
     17:29 19.04.2022

     Presne tak a to je dôležité aj v prípade armády celkovo. Ak chce ázia či austrália alebo južná amerika niečo predávať do krajín NATO pre potreby vojny, a nie mierové počty, tak je ...Zobrazit celý příspěvek

     Presne tak a to je dôležité aj v prípade armády celkovo. Ak chce ázia či austrália alebo južná amerika niečo predávať do krajín NATO pre potreby vojny, a nie mierové počty, tak je nutné mať v krajinách NATO výrobnú linku na väčšinu zbraní.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:21 19.04.2022

      stačí mít pod palcem politiky

      stačí mít pod palcem politiky

  • petres
   18:56 19.04.2022

   Já zareaguji na potenciál růstu, o kterém píše flanker.jirka. To, že jsme zvolili radar ELM 2084 nám dává možnost nabalit nižší vrstvu C-RAm řešenou systémem Iron Dome, tak tu ...Zobrazit celý příspěvek

   Já zareaguji na potenciál růstu, o kterém píše flanker.jirka. To, že jsme zvolili radar ELM 2084 nám dává možnost nabalit nižší vrstvu C-RAm řešenou systémem Iron Dome, tak tu vyšší, kterou nyní neřešíme. Ale je nutné si uvědomit, že se SPYDERem řešíme pouze PVO, ne PRO. Zde nevím, jaký význam by měl Barak MX. Není od Rafaelu (ale IAI) a je s jiným méně výkonným radarem a jako interceptor je méně výkonný než Stunner z David's Sling, ale je samozřejmě levnější. Naopak mne zajímá myšlenka, jestli by šel do systému SPYDER integrovat jako třetí interceptor Stunner z David's Sling k současným Pythonu a Derby. Radar je stále stejný, vlastní nosič není zas tak velký finanční náklad. Samotný interceptor ano, ale integrace do jednoho systému pokrývající i PRO by mohla být levnější než dva systémy. Je to o místu velení a řízení respektive jeho softwarové úpravě, kterou by bylo nutné zaplatit. Nikdo to zatím nechtěl, sám Izrael používá v této úrovni samotný David's Sling.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    23:13 19.04.2022

    Barak MX je vyráběn přímo konsorciem IAI ELTA, které vyrábí radary ELM 2084. https://www.iai.co.il/p/barak-... a parametry by to AČR se střelou s dosahem 150 km v dálce a 30 ...Zobrazit celý příspěvek

    Barak MX je vyráběn přímo konsorciem IAI ELTA, které vyrábí radary ELM 2084.
    https://www.iai.co.il/p/barak-...
    a parametry by to AČR se střelou s dosahem 150 km v dálce a 30 km ve výšce s možností proti TBM posunulo výše za mnohem méně peněz než například Patriot.
    AČR má dostat osm radarů ELM 2084 v prvním projektu náhrady radarů a další čtyři ke Spyderům. Budete tu mít celkem 12 multifunkčních radarů.
    A systémy Barak všech verzí Izrael exportuje, v případě Iron dome a David Sling se toho moc nevyvezlo.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   20:54 19.04.2022

   Pro flanker.jirka Tylko radar Soła to rozwiązanie "tymczasowe". Po prostu docelowe radary (Sajna, Warta) są w trakcie prac badawczo-rozwojowych... Warszawa "reaguje" na wojnę i ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro flanker.jirka
   Tylko radar Soła to rozwiązanie "tymczasowe". Po prostu docelowe radary (Sajna, Warta) są w trakcie prac badawczo-rozwojowych...
   Warszawa "reaguje" na wojnę i chce "na szybko" coś kupić - więc zdecydowano się na radar który już jest w produkcji...
   Ale generalnie ten radar będzie awaryjnym źródłem informacji....

   Z resztą Idea jest prosta IBCS ma zbierać i przetwarzać informacje ze wszystkich typów radarów - nawet pasywnych PET - PCL czy tych na samolotach F-35 i F-16...

   W PL trwają spekulacje że będzie rozwijany nowy pocisk CAMM - nazywany CAMM-LR (long range) który ma mieć większy niż CAMM-ER zasięg...
   Ale czy to jest prawda?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    23:30 19.04.2022

    To co popisujete jsou postupně čidla průzkumu, které z toho opravdu vytvoří dobrý systém, díky integraci do IBCS. Když začnu Wartou, to je klasický přehledový L band radar pro ...Zobrazit celý příspěvek

    To co popisujete jsou postupně čidla průzkumu, které z toho opravdu vytvoří dobrý systém, díky integraci do IBCS. Když začnu Wartou, to je klasický přehledový L band radar pro základní průzkum, Sajna by měla být projekt na vykrývání nízkých výšek anténou na 20 metrovém stožáru, jako nárhada radaru RM 100 s FMCW technologií (tak trochu ekvivalent NVO radaru známého na sledování nízkoletících cílů u systémů S 300). Když k tomu přidáte PET a PCL, tak vytvoříte optimum toho co potřebujete.
    Přesto vše takový systém nemusí být zárukou poskytnutí informace o stejné kvalitě ve všech místech, hlavně díky terénu a případnému manévru. Warta a Sajna není tolik vhodná pro manévr, na rozdíl od Giraffe AMB nebo Sola radaru.
    CAMM LR je možná verzí přejmenovanou na CAMM ER, která má dosah přes 45 km.Skrýt celý příspěvek

 • Desertfremen
  12:11 19.04.2022

  Poláci idú bomby. Nechápem že prečo to nie je možné aj u nás. Tie Sky Sabery (+ Patriot s ktorým by spolupracovali ) by sme potrebovali aj na Slovensku aj v ČR ako náhradu za ...Zobrazit celý příspěvek

  Poláci idú bomby.
  Nechápem že prečo to nie je možné aj u nás.
  Tie Sky Sabery (+ Patriot s ktorým by spolupracovali ) by sme potrebovali aj na Slovensku aj v ČR ako náhradu za ruské systémy z 80tych rokov ako KUB a pod..

  Každopádne , palec hore pre Poľsko, nech im top vyjde všetko tak ako to plánujú.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:15 19.04.2022

   U nás je PVO téhle kategorie vyřešné.

   U nás je PVO téhle kategorie vyřešné.

   • Poly
    12:26 19.04.2022

    Na tohle jsme neměli prachy... Teda jako měli, ale hrálo se na cenu.

    Na tohle jsme neměli prachy... Teda jako měli, ale hrálo se na cenu.

    • Scotty
     12:41 19.04.2022

     Tohle nemá oproti Spyderu žádnou výhodu. A byl to jeden ze zvažovaných systémů.

     Tohle nemá oproti Spyderu žádnou výhodu. A byl to jeden ze zvažovaných systémů.

     • liberal shark
      12:46 19.04.2022

      Taky mně ta naše kombinace SPYDER - SR/MR přijde tak nějak lepší, univerzálnější, odolnější a s větším dosahem.

      Taky mně ta naše kombinace SPYDER - SR/MR přijde tak nějak lepší, univerzálnější, odolnější a s větším dosahem.

     • Desertfremen
      13:06 19.04.2022

      Spyder má jednu veľkú nevýhodu, a to tú že je z Izraela. Keď dôjde na lámenie chleba tak vás Izrael hodí cez palubu tak isto ako Ukrajinu. GB je spoľahlivejší spojenec, a ...Zobrazit celý příspěvek

      Spyder má jednu veľkú nevýhodu, a to tú že je z Izraela. Keď dôjde na lámenie chleba tak vás Izrael hodí cez palubu tak isto ako Ukrajinu. GB je spoľahlivejší spojenec, a dodávateľ. To sme však až do vojny na Ukrajine nevedeli...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:30 19.04.2022

      Desertfremen Což je samozřejmě naprosto chybný závěr. Izrael Ukrajinu v žádném ohledeu přes palubu nehodil. Koupila snad Ukrajina nějaké izraelské zbraně které jim znemožnili ...Zobrazit celý příspěvek

      Desertfremen
      Což je samozřejmě naprosto chybný závěr. Izrael Ukrajinu v žádném ohledeu přes palubu nehodil. Koupila snad Ukrajina nějaké izraelské zbraně které jim znemožnili používat? Ne.
      Izrael s Ukrajinou neměli nikdy příliš přátelské vztahy.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:40 19.04.2022

      Izrael mě v tomhle taky zklamal, ale jak říká Scotty, tam nic nebylo ani před válkou, naopak v případě ČR je to trochu jiný stav. Izrael si dodnes pamatuje to jak jsme jim pomohli ...Zobrazit celý příspěvek

      Izrael mě v tomhle taky zklamal, ale jak říká Scotty, tam nic nebylo ani před válkou, naopak v případě ČR je to trochu jiný stav. Izrael si dodnes pamatuje to jak jsme jim pomohli a ČR je i díky novodobým snahám v Izraeli oblíbená.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      14:00 19.04.2022

      @Danik A na to se chcete spolehnout? Izrael je tezce pragmaticky, zadna melancholie se konat nebude a CR poleti pres palubu stejne rychle jako kdokoliv jiny. Takze je to o tom ...Zobrazit celý příspěvek

      @Danik
      A na to se chcete spolehnout? Izrael je tezce pragmaticky, zadna melancholie se konat nebude a CR poleti pres palubu stejne rychle jako kdokoliv jiny.
      Takze je to o tom cemu dat prednost:
      Lepsi technika (Spyder) od nejisteho dodavatele, nebo o neco horsi system od nekoho, u koho si mohu byt jist jaky ma nazor na putinovske rusko (GB)?

      Vybrat se da oboje, ale kazdopadne neplati to Scottyho "nema proti Spyderu zadnou vyhodu", Polaci jiste nejenom na zaklade toho kupuji co kupuji a ja se jim vubec nedivim.Skrýt celý příspěvek

     • TN12
      14:29 19.04.2022

      Důležitá je i míra diplomatických a lidských vztahů s danou zemí. Jsme izraelský dlouhodobý spojenec nejen hlasováním v EU či OSN, ale i podnikatelskou a kulturní činností přímo ...Zobrazit celý příspěvek

      Důležitá je i míra diplomatických a lidských vztahů s danou zemí. Jsme izraelský dlouhodobý spojenec nejen hlasováním v EU či OSN, ale i podnikatelskou a kulturní činností přímo tam.

      Dlouhodobě je také výhodou izraelských zbraní jejich bojová zkouška. Prostě fungují.

      Takže ano, za mě je Stát Izrael naším důvěryhodným spojencem.Skrýt celý příspěvek

     • Desertfremen
      15:14 19.04.2022

      Scotty, TN12: Je jasné že tú PVO budete (CZ, SK aj PL) do budúcna potrebovať proti Mordoru. Teraz si predstavte si situáciu že v prebiehajúcom konflitke budete potrebovať aby vám ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, TN12:
      Je jasné že tú PVO budete (CZ, SK aj PL) do budúcna potrebovať proti Mordoru.
      Teraz si predstavte si situáciu že v prebiehajúcom konflitke budete potrebovať aby vám Izrael poslal nové rakety do spydera lebo tie čo ste mali ste už spotrebovali, alebo budete od Izraela potrebovať servis/ND...A teraz do Tel Avivu zavolá Vova a Izraelu pripomenie situáciu v Sýrii a s Iránom...
      ..Stavím sa že by žiadne rakety neposlali.

      Izrael je neuveriteľne vydierateľný zo strany Mordoru svojou situáciou že okolo má Arabské krajiny ktoré majú 100x väčšiu rozlohu a 10x viac obyvateľov..
      Ako je vydierateľná GB?Skrýt celý příspěvek

     • TN12
      15:38 19.04.2022

      Desertfremen: Máte pravdu, tohle je riziko, ale platí vždy a pro každého. Proto se tu stále opakuje, co si nevyrobíme doma, s tím počítat nemůžeme. A politická situace se mění ...Zobrazit celý příspěvek

      Desertfremen: Máte pravdu, tohle je riziko, ale platí vždy a pro každého. Proto se tu stále opakuje, co si nevyrobíme doma, s tím počítat nemůžeme. A politická situace se mění stále, viz úvahy o navázání těžké brigády na Německo. Co s tím, máte nápad?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:45 19.04.2022

      Scotty: Desertfremenův závěr je samozřejmě zcela správný. Izrael v případě Rusko/Ukrajinské války upřednostnil vlastní zájmy (v podstatě nic extra proti) před zájmy východní Evropy ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      Desertfremenův závěr je samozřejmě zcela správný. Izrael v případě Rusko/Ukrajinské války upřednostnil vlastní zájmy (v podstatě nic extra proti) před zájmy východní Evropy a tedy nejen Ukrajiny, ale i ČR. Je velmi naivní se domnívat, že v případě války Rusko/ČR by se zachoval nějak výrazně jinak. Jeho zájmy by zůstaly stejné. Protože v podstatě jediná vážná hrozba pro ČR v následujících desetiletích bude ze strany Ruska, je chyba orientovat se v obranných technologiích na stát, jehož zájmem je udržet si s Ruskem dobré vztahy.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:49 19.04.2022

      Pánové vy to opravdu nechápete. Nesmíte se na tuhle válku dívat pouze středoevropskýma očima. Pro Izrael je to druhořadá záležitost. Oni nevnímají Ukrajince jako rytíře na bílem ...Zobrazit celý příspěvek

      Pánové vy to opravdu nechápete. Nesmíte se na tuhle válku dívat pouze středoevropskýma očima. Pro Izrael je to druhořadá záležitost. Oni nevnímají Ukrajince jako rytíře na bílem koni. Spíš je většině jejich osud ukradený nebo je vnímají jako ty co páchali pogromy za druhé světové války.
      Izraelci nemají žádný důvod fandit Rusku, ale zároveň je osud samostatné Ukrajiny také nijak zvlášť netrápí.

      Na druhou stranu ČR má s Izraelem nadstandardní vztahy už od devadesátých let. My (na rozdíl od jiných) jsme za jejich zbraně schopní a ochotní zaplatit. Takže je naše postavení celkem diametrálně odlišné od Ukrajinského. Když tedy pominu to že bez našich zbraní by Izrael možná neubránil svou státnost.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:49 19.04.2022

      TN12 Stejně jako Scotty. Izrael ukázal jaké jsou jeho zájmy a ty zájmy se kříží s našimi. Takže ano, Izrael může být náš obchodní partner, kulturní partner a můžeme si vzájemně ...Zobrazit celý příspěvek

      TN12
      Stejně jako Scotty. Izrael ukázal jaké jsou jeho zájmy a ty zájmy se kříží s našimi. Takže ano, Izrael může být náš obchodní partner, kulturní partner a můžeme si vzájemně posílat diplomatická psaníčka plná krásných slov, ale v obraně a nákupu zbraní se okamžitě orientovat na jiného dodavatele zbraní. A to říkám jako člověk, který obrannou spolupráci s Izraelem obhajoval.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:54 19.04.2022

      Scotty: Izrael jedná pragmaticky a naprosto se neohlíží na zájmy kohokoli, ani na ty Americké. Jinak by už dávno nepřežil. Takže NE, Izrael nemá vyjímečné vztahy s NIKÝM a ani s ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Izrael jedná pragmaticky a naprosto se neohlíží na zájmy kohokoli, ani na ty Americké. Jinak by už dávno nepřežil. Takže NE, Izrael nemá vyjímečné vztahy s NIKÝM a ani s námi ne. Izrael ukázal, že proti Rusku nepůjde. Rusko je pro nás jediná hrozba v krátkodobé i dlouhodobém horizontu. Proto je potřeba orientovat se na jiné dodavatele vojenských technologií.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:06 19.04.2022

      My ovšem nechceme aby s Ruskem bojovali. Nám stačí podpora pro nakoupené zbraňové systémy. Což za peníze nepochybně nebude problém. To že proti Rusku nikdy nepůjdou je imho blbost. ...Zobrazit celý příspěvek

      My ovšem nechceme aby s Ruskem bojovali. Nám stačí podpora pro nakoupené zbraňové systémy. Což za peníze nepochybně nebude problém.
      To že proti Rusku nikdy nepůjdou je imho blbost. Vzpomeňte si na to čí letadlo využili jako kryt pro stíhače bombardující Sírii.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:13 19.04.2022

      Pánové co se obáváte systému z Izraele zapomínáte na jednu věc, pokud půjde ČR do války, bude se tak dít na formátu NATO, tedy budou zapojeny i USA. A to z pohledu Izraele zcela ...Zobrazit celý příspěvek

      Pánové co se obáváte systému z Izraele zapomínáte na jednu věc, pokud půjde ČR do války, bude se tak dít na formátu NATO, tedy budou zapojeny i USA. A to z pohledu Izraele zcela mění situaci a kdyby to v Tel-Avivu nechtěli pochopit , tak stačí jeden dva telefonáty, aby to pochopili. Ostatně už se to v minulosti stalo. Prostě z pohledu Izraele je celkem fuk kdo bude vládnout v Kyjevě (já vím, že z Prahy to tak nevypadá, ale většina světa na ten konflikt pohlíží asi jako my na válku někde v Africe, je nám to jedno), kdežto konflikt NATO versus kdokoliv je už jiná káva. Tam si někdo jako Izrael prostě vybrat musí.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:14 19.04.2022

      To volání Izrael nás zklamal protože nepodporuje Ukrajinu je směšné. Nevím jak jste vydedukovali že by kdy Ukrajinu měli podpořit. Zkrátka se naprosto nic neměnilo. Možná se ...Zobrazit celý příspěvek

      To volání Izrael nás zklamal protože nepodporuje Ukrajinu je směšné. Nevím jak jste vydedukovali že by kdy Ukrajinu měli podpořit. Zkrátka se naprosto nic neměnilo. Možná se ně´kteří do Izraele zahledění naivové teď jen setkali s realitou.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:39 19.04.2022

      Nesher: Odkdy měl Izrael problém jít proti zájmům USA? Nikdy. Stejně tak se nebude ohlížet na zájmy NATO. A USA bude Izrael podporovat bez ohledu na jeho vztah vůči NATO, protože ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher:
      Odkdy měl Izrael problém jít proti zájmům USA? Nikdy. Stejně tak se nebude ohlížet na zájmy NATO. A USA bude Izrael podporovat bez ohledu na jeho vztah vůči NATO, protože přežití Izraele je zájmem USA a nijak nesouvisí s NATO. Naprosto reálně může dojít i k tomu, že východní Evropa bude Ruskem napadena ve chvíli, kdy USA bude zaměstnáno v Pacifiku a bude potřebovat veškerou energii tam. Východní Evropu pak nechá samu sobě. To už se stalo v roce 1945 - Jaltská dohoda.
      Scotty:
      Já netvrdím, že Izrael měl podpořit Ukrajinu. Já tvrdím, že dal najevo své zájmy. A ty jsou v naprostém rozporu se zájmy východní Evropy.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:42 19.04.2022

      Scotty
      Tak ještě tu začněte z toho samého důvodu, že mají své vlastní zájmy, omlouvat Maďary. :-)

      Scotty
      Tak ještě tu začněte z toho samého důvodu, že mají své vlastní zájmy, omlouvat Maďary. :-)

     • Scotty
      16:47 19.04.2022

      Maďary chápu, ale vzhledem k jejich geografické poloze se jejich zájmy zásadně s kříží s našimi.

      Maďary chápu, ale vzhledem k jejich geografické poloze se jejich zájmy zásadně s kříží s našimi.

     • TN12
      16:50 19.04.2022

      Pánové, tak kdo je náš dlouholetý spojenec, kterému na nás záleží? Když to trochu natáhnu do hyperboly, ať se případní čtenáři z topwaru zasmějí jako my jim, tak V4 nevyšlo. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pánové, tak kdo je náš dlouholetý spojenec, kterému na nás záleží? Když to trochu natáhnu do hyperboly, ať se případní čtenáři z topwaru zasmějí jako my jim, tak V4 nevyšlo. Německo má mouchy, Polsko je velkopolské, Slovensko je mladší bratr a o britové kašlali na armádu i námořnictvo, protože jsou za Kanálem.

      Ukrajina získala podporu až po vnitropolitické změně a je nepochybně zásluhou jejich diplomatů, že podpora je setrvalá. Nebudeme-li se snažit, každý se na nás vykašle.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:54 19.04.2022

      Torong Což nás nemusí naprosto nijak trápit. Co se zbraní týče je nás vztah zákazník - dodavatel. V izraelském zájmu je prodávat a být důvěryhodný pro další zákazníky. To je vše ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Což nás nemusí naprosto nijak trápit. Co se zbraní týče je nás vztah zákazník - dodavatel. V izraelském zájmu je prodávat a být důvěryhodný pro další zákazníky. To je vše co potřebujeme.
      A prosím nesrovnávejte Ukrajinu u ČR. Naše pozice jsou světelný rok od sebe. Obecně v Izraeli nemají moc rádi ty kteří se podíleli na holokaustu.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:54 19.04.2022

      Torong Zase zaměňuješ své dojmy za realitu? Ano, Izrael to občas zkouší a občas mu to i projde. Ale v minulosti je už USA několikrát "umravnily", prostě peníze, nebo zbraně, které ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Zase zaměňuješ své dojmy za realitu?
      Ano, Izrael to občas zkouší a občas mu to i projde. Ale v minulosti je už USA několikrát "umravnily", prostě peníze, nebo zbraně, které měly přijít nepřišly. Protože "technické" problémy. Tel-Aviv to vždy pochopil. A navíc se bavíme o situaci, že jsou ve válce i USA, tam padnou zábrany. A další argument, náš Spyder rozhodně není a nebude jediný izraelský systém v Evropě. Takže, na rozdíl od současného konfliktu, který je Židům vážně u zadku, se bavíme o naprosto jiné situaci. Izrael nemá žádný zájem na globálním posílení Ruska a změně současného světového řádu. To zda se s UA vybijou je jim jedno.
      Chce to trochu nadhledu, logiky a méně ideologie.Skrýt celý příspěvek

     • Ilawar
      17:07 19.04.2022

      @Scotty 15:49 19.04.2022 K tomu kladnému izraelskému sentimentu vůči České republice: Když je naše strana sondovala ohledně nabídky tanků, tak o Merkavě se vůbec nechtěli bavit, ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty 15:49 19.04.2022
      K tomu kladnému izraelskému sentimentu vůči České republice:
      Když je naše strana sondovala ohledně nabídky tanků, tak o Merkavě se vůbec nechtěli bavit, místo toho nám nabídli upgradovanou M60 Sabra, jako bychom byli nějaká jihoamerická banánová republika.
      Takže tolik k tomu jaký mají význam "nadstandardní" česko-izraelské vztahy ve vojenské oblasti.
      https://www.armadninoviny.cz/r... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:19 19.04.2022

      Ilawar Nabídli to ne co byl předpokládaný budget. Tehdy se sondovalo co se dá kupit za co nejméně peněz. Takže když jsme za to nechtěli dát víc než ta banánová republika..... Oni ...Zobrazit celý příspěvek

      Ilawar
      Nabídli to ne co byl předpokládaný budget. Tehdy se sondovalo co se dá kupit za co nejméně peněz. Takže když jsme za to nechtěli dát víc než ta banánová republika..... Oni charitu nedělají. Bez pohledu na vztahy.
      Jinak izraelský tank se nikdy nijak vážně nezvažoval.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:21 19.04.2022

      Nesher: Právěže ten nadhled naprosto chybí tobě. Absolutně ti nedochází, že další konflikt s Ruskem, může být BEZ USA, protože USA bude vázáno v Pacifiku. Evropa a tím spíš ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher:
      Právěže ten nadhled naprosto chybí tobě. Absolutně ti nedochází, že další konflikt s Ruskem, může být BEZ USA, protože USA bude vázáno v Pacifiku. Evropa a tím spíš východní Evropa není jediný a absolutní zájem USA. Ty prostě předpokládáš, že podpora USA je dogma, stejně jako, že bude aktivován článek 5. Podle postojů Francie a Německa bych si tak jistý nebyl a to, že tyto dvě země by zásah NATO blokovaly je více než reálné. Méně ideologie Neshere, méně ideologie... Jednou už jsme smlouvy podepsané měli. Měli bychom se pojistit proti tomu, že nebudou naplněny.
      A konečně, i v tomto konfliktu šel Izrael proti zájmům USA, když odmítl dodání Iron Dome Ukrajincům. Co s tím udělaly USA? Nic.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:24 19.04.2022

      "Což nás nemusí naprosto nijak trápit. Co se zbraní týče je nás vztah zákazník - dodavatel. V izraelském zájmu je prodávat a být důvěryhodný pro další zákazníky. To je vše co ...Zobrazit celý příspěvek

      "Což nás nemusí naprosto nijak trápit. Co se zbraní týče je nás vztah zákazník - dodavatel. V izraelském zájmu je prodávat a být důvěryhodný pro další zákazníky. To je vše co potřebujeme."
      Skutečně? Pokud se nepletu, Izrael nepovolil dodání systému Iron Dome na Ukrajinu z USA. To zrovna důvěryhodnost nevzbuzuje.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      17:48 19.04.2022

      Nesher, Scotty: Môže sa stať aj to, že izrael bude napadnutý práve v čase keď sa bude viesť vojna za východnej Europe. A budú musieť riešiť svoju obranu, nejaké dodávky mimo ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher, Scotty: Môže sa stať aj to, že izrael bude napadnutý práve v čase keď sa bude viesť vojna za východnej Europe. A budú musieť riešiť svoju obranu, nejaké dodávky mimo budú mať utrum. USA môžu byť v tej dobe po uši v problémoch v pacifiku. Nedá sa vedieť, koho Vovka ak mu definitívne rupne v kouli poštve do "poslednej vojny proti západu". Alebo nepoštve , len arabské krajiny znova "ucítia svoju príležitosť" ukázať Izraelu keď bude USA musieť bojovať na dvoch frontách.
      Kľudne ma považujte za škarohlída že vymýšľam nepravdepodobné scenáre, no to si mysleli aj pred prvou a druhou svetovou vojnou..

      Môžeme si od krajiny ktorá nie je v NATO a je blízko nepriateľa dovoliť radary, prípadne nákladné lietadlá, tých veľa netreba ale PTRS, rakety do PVO, artileria, tanky, BVP, ručné zbrane, kamikadze drony, aj drony veľkosti baryaktar sú spotrebný materiál. Buď si niektorá krajina NATO vybaví výrobnú linku alebo z toho kouká potenciálny budúci problém.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:13 19.04.2022

      Protože ten Iron Dome koupilo USA (navíc se nedohodli na výrobě v USA). O reexportu na Ukrajinu při tom nebyla řeč. Pro Izrael je to klíčová technika.

      Protože ten Iron Dome koupilo USA (navíc se nedohodli na výrobě v USA). O reexportu na Ukrajinu při tom nebyla řeč. Pro Izrael je to klíčová technika.

     • Scotty
      18:31 19.04.2022

      pjaro77
      S tímhle přístupem by jsme nemohli koupit nic od nikoho ze zahraničí.

      pjaro77
      S tímhle přístupem by jsme nemohli koupit nic od nikoho ze zahraničí.

     • flanker.jirka
      23:33 19.04.2022

      Scotty Zrovna Iron Dome pro USA je typický příklad "kamarádství" USA zaplatilo převážnou část vývoje a potřebných informací proto, aby se to dalo zvažovat pro systém v USA se ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Zrovna Iron Dome pro USA je typický příklad "kamarádství" USA zaplatilo převážnou část vývoje a potřebných informací proto, aby se to dalo zvažovat pro systém v USA se nedočkali.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:24 20.04.2022

      Izraelci je odmítli poustit do zdrojového kódu řídícího programu. Právě s tím že je to pro ně nepřijatelné ohroženi bezpečnosti.

      Izraelci je odmítli poustit do zdrojového kódu řídícího programu. Právě s tím že je to pro ně nepřijatelné ohroženi bezpečnosti.

  • MeV6
   12:16 19.04.2022

   Tak u nás bude Spyder.
   Ale jinak PL taky držím palce, jen tak dál.

   Tak u nás bude Spyder.
   Ale jinak PL taky držím palce, jen tak dál.

  • Arthur
   13:06 19.04.2022

   Odpoveď je úplne jednoduchá lebo 14ks F-16 so všetkým príslušenstvom za vyše 2 miliardy EUR a nových pásových 152ks BVP za min. 1,739 milardy EUR a kolesových 76ks BOV 8x8 z ...Zobrazit celý příspěvek

   Odpoveď je úplne jednoduchá lebo 14ks F-16 so všetkým príslušenstvom za vyše 2 miliardy EUR a nových pásových 152ks BVP za min. 1,739 milardy EUR a kolesových 76ks BOV 8x8 z pôvodných 332 miliónov EUR na 447 miliónov EUR.
   Proste v štýle hesla "Najprv hojno potom h.vno"...Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:23 19.04.2022

    Chvalabohu Pressburger, že nie si minister obrany lebo by sa repasovali MiG-21, SKOT-y aj BVP-1/2

    Chvalabohu Pressburger, že nie si minister obrany lebo by sa repasovali MiG-21, SKOT-y aj BVP-1/2

    • Arthur
     13:46 19.04.2022

     Preboha aké MIG-21 či SKOT-y ? Čudujem sa, že sme už dávno tie Mikojany Gurieviče 29 aj s trojpismenkovým supportom dávno neuzemnili a neposlali však viete kam... BVP-1/2 to je ...Zobrazit celý příspěvek

     Preboha aké MIG-21 či SKOT-y ?
     Čudujem sa, že sme už dávno tie Mikojany Gurieviče 29 aj s trojpismenkovým supportom dávno neuzemnili a neposlali však viete kam...
     BVP-1/2 to je iné tie sme tu vyrábali a vieme ich modernizovať a ostatne hádajte, ktorezeto BVP reálne aj bojujú na Ukrajine... (pomôcka ASCOD, CV-90 či LYNX to nie sú).

     P.S. a len aby bolo jasno proti BOV 8x8 nič nemám avšak v konfigurácií s modurarnym priídavným pancierovaním s balistickou ochranou level 5 podľa STANAG 4569 pre účely ťažkej mechanizovanej brigády kde by sa potom škrtol výdavok na nové pásové BVP za min. 1,739 miliardy EUR a bolo by aj na iné spôsobilosti.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      13:55 19.04.2022

      Zas to tu zacykluješ...

      Zas to tu zacykluješ...

     • Harvest
      14:10 19.04.2022

      Ako môže ASCOD, Lynx alebo CV90 bojovať na Ukrajine keď ani jedna strana z konfliktu ich nemá vo výzbroji? Ty aj rozmýšľas občas nad tym co napíšeš?

      Ako môže ASCOD, Lynx alebo CV90 bojovať na Ukrajine keď ani jedna strana z konfliktu ich nemá vo výzbroji? Ty aj rozmýšľas občas nad tym co napíšeš?

     • Arthur
      14:20 19.04.2022

      Harvest: Nepochopil ste, nevadí

      Harvest: Nepochopil ste, nevadí

     • Miroslav
      14:22 19.04.2022

      Máme 30 funkčných tankov T-72 na ktorých sa cvičí + nejakú stovku v sklade. Ak tu teraz prídu Rusi s 300 modernizovanými T-72, tak proste logika nepustí a nasekajú nás ako žito. My ...Zobrazit celý příspěvek

      Máme 30 funkčných tankov T-72 na ktorých sa cvičí + nejakú stovku v sklade. Ak tu teraz prídu Rusi s 300 modernizovanými T-72, tak proste logika nepustí a nasekajú nás ako žito. My kvantitu porazíme len kvalitou. Alebo chceš po svete skupovať T-72 a BVP aby sme sa im vyrovnali v kvantite? Modernizovať staré sovietské zbrane áno, ale len čiastkovo resp. základná údržba a potom do mobilizačných skladov s nimi. Na zastavenie prvej vlny útoku nemajú nech ich zmodernizuješ akokoľvekSkrýt celý příspěvek

     • Arthur
      14:34 19.04.2022

      Miroslav: T-72M1 treba zmodernizovať a už včera bolo neskoro !
      My potrebujeme tisícky kusov moderných PŤRS a nie stovky tankov.

      Miroslav: T-72M1 treba zmodernizovať a už včera bolo neskoro !
      My potrebujeme tisícky kusov moderných PŤRS a nie stovky tankov.

     • Miroslav
      14:40 19.04.2022

      Arthur: Tvoja úvaha má jednu zásadnú trhlinu, že vojnu nemožno vyhrať ak nedokážeš prejsť do protiútoku. Ako chceš útočiť s PTRS?

      Arthur: Tvoja úvaha má jednu zásadnú trhlinu, že vojnu nemožno vyhrať ak nedokážeš prejsť do protiútoku. Ako chceš útočiť s PTRS?

     • Arthur
      14:51 19.04.2022

      Miroslav: Slovensko žiadnu vojnu vyhrať nemôže už si to konečne zapamätajte (gen. Macko to povedal jasne bránili by sa max 2-3 dni)! Slovensko ju môže vyhrať len ako NATO lebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Slovensko žiadnu vojnu vyhrať nemôže už si to konečne zapamätajte (gen. Macko to povedal jasne bránili by sa max 2-3 dni)! Slovensko ju môže vyhrať len ako NATO lebo Slobensko je NATO.

      Takže pokiaľ NATO po nach chce aby sme mali jednu ťažkú mechanizovanú brigádu (ďalej len "ŤMB") kde je jeden tankových prápor o počte cca 32ks tankov tak ju dodáme s 32ks modernizovaných tankov T-72M1-SK. Keď príde požiadavka (vid. udalosti na UA), že máme mať dve takéto ŤMB tak ich budeme mať dve.
      Mimochodom, požiadavky na ŤMB sú jasne dané štandardami NATO v tzv. Capability Statements and Codes, NATO Forces Standards, VOLUME VII (Volume VIII) a preto majú niektoré členské štáty ŤMB aj na kolesových BOV 8x8 ako napr. Francúzi s VBCI a Bulhari modernizujú T-72M1.

      Netreba si stavať vzdušné zámky, či hviezdne vojny nakoľko je toľko toho čo musíme zmodernizovať vid aj tento článok že naozaj musíme rozmýšľať úcelne, učebné, efektívne a hospodárne.

      Sme chránený časťou karpatského oblúka tak to patrične využijeme a Zabudnime na pásové BVP. Budujme robustné zápolie:
      https://www.armadninoviny.cz/b... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:57 19.04.2022

      Zase ten "domácí zbrojárský priemysel". BVP 1/2 na Ukrajině bojuje protože nic jiného nemají. Kdyby mohli, obě strany použijí úplně jinou techniku. Jakákoli repase BVP1/2 je jenom ...Zobrazit celý příspěvek

      Zase ten "domácí zbrojárský priemysel". BVP 1/2 na Ukrajině bojuje protože nic jiného nemají. Kdyby mohli, obě strany použijí úplně jinou techniku. Jakákoli repase BVP1/2 je jenom vyhazování peněz do vzduchu. A aby Slovensko mohlo bojovat jako NATO, pak musí do toho NATO taky dát nějakou bojovou techniku. Aby NATO mohlo poskládat mechanizovaný sbor, musí Slovensko dodat alespoň mechanizovanou brigádu. To co by ty jsi chtěl je, aby Slovensko mělo zabezpečenou bezpečnost, ale zaplatili to jiníSkrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:12 19.04.2022

      Torong: Čítanie s porozumením asi nebola Vaša silná stránka ak ste prišiel k hentým záverom.

      Torong: Čítanie s porozumením asi nebola Vaša silná stránka ak ste prišiel k hentým záverom.

     • Torong
      16:40 19.04.2022

      Arthure... Ty to tady vypisuješ při každé nejnemožnější příležitosti.

      Arthure... Ty to tady vypisuješ při každé nejnemožnější příležitosti.

     • pjaro77
      16:48 19.04.2022

      Už som ti na palbe v diskusii s tankami vysvetlil, že problém je v boji je v logistike, dodávkach. Zopakujem to tu. Ťažká, možno aj stredná brigáda sa bude v prípade potreby ...Zobrazit celý příspěvek

      Už som ti na palbe v diskusii s tankami vysvetlil, že problém je v boji je v logistike, dodávkach. Zopakujem to tu. Ťažká, možno aj stredná brigáda sa bude v prípade potreby posielať na pomoc. Technika už musí byť kompatibilná s NATO (z hľadiska náhradných dielov, prístrojov, munície). Čím menej druhov obrnenej techniky bude na bojisku a čím lepšia kompatibilita zo spojencami, tým lepšie. Nové BVP-2 sa už v europe nikdy vyrábať nebudú. Všetka technika bude mať straty a čím ich v takom budeme nahradzovať v prípade repasovanej sovietskej ? Nasadzovaním koristnej techniky nepriateľa ?
      Pre ukrajinu celé europske NATO zháňa tieto staré tanky a BVP. Zanedlho nebude odkiaľ brať, ani náhradné diely a čo potom ? Nám budú v prípade potreby zháňať staré šroty z blízkeho východu lebo tie vieme používať ?
      A to isté platí aj pre obranu nášho územia.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      17:02 19.04.2022

      "Slovensko žiadnu vojnu vyhrať nemôže už si to konečne zapamätajte (gen. Macko to povedal jasne bránili by sa max 2-3 dni)! Slovensko ju môže vyhrať len ako NATO lebo Slobensko je ...Zobrazit celý příspěvek

      "Slovensko žiadnu vojnu vyhrať nemôže už si to konečne zapamätajte (gen. Macko to povedal jasne bránili by sa max 2-3 dni)! Slovensko ju môže vyhrať len ako NATO lebo Slobensko je NATO."

      Ako si predstavuješ našu vojenskú podporu od NATO v prípade nášho napadnutia ? Po pár dňoch bojov povie veliteľ na štábe vojakom z NATO - chlapci bojujte za nás, lebo nám došlo pár desiatok kusov sovietskych BVP a tankov a tieto vaše moderné nepoznáme. Ak nám dakde zoženiete T-72, tak budeme pokračovať, inak smola. Dochádzajú ti tieto súvislosti ?Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      20:00 19.04.2022

      pjaro77: Vyjadril som sa pod Vašim príspevkom nižšie 17:24 19.04.2022.

      pjaro77: Vyjadril som sa pod Vašim príspevkom nižšie 17:24 19.04.2022.

   • Harvest
    13:34 19.04.2022

    A všetko z toho čo si uviedol bolo potrebné kúpiť. Takže si dosť mimo.

    A všetko z toho čo si uviedol bolo potrebné kúpiť. Takže si dosť mimo.

    • Arthur
     13:58 19.04.2022

     To sú všetko zbraňové systémy pre minulé vojny vid. vojna na Ukrajine. Pokiaľ Vám 45 ročný zmobilizovaný maliar, ktorý sa vrátil z Nemecka dokáže zlikvidovať moderným PTRS vyše 10 ...Zobrazit celý příspěvek

     To sú všetko zbraňové systémy pre minulé vojny vid. vojna na Ukrajine.
     Pokiaľ Vám 45 ročný zmobilizovaný maliar, ktorý sa vrátil z Nemecka dokáže zlikvidovať moderným PTRS vyše 10 mil. EUR BVP a 12 mil. Tank* po inštruktáži z mobilného telefónu na YouTube tak účinnosť, účelnosť, efektívnosť a hospodárnosť bude zrejme niekde inde...

     * prosím nechytat za slovíčka pretože za tie BVP-1/2/3, BTR-82A a T-72B3M, T-80UM či T-90 si stačí dosadiť ich západné BVP a tankySkrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:04 19.04.2022

      Ne nestačí. Ukrajinci Ruské tanky likvidují jen proto, že Rusové neumí tanky používat. Pokud by postupovali s krytím pěchoty atd, pak by měli Ukrajinci smůlu i s milionem javelinů. Zobrazit celý příspěvek

      Ne nestačí. Ukrajinci Ruské tanky likvidují jen proto, že Rusové neumí tanky používat. Pokud by postupovali s krytím pěchoty atd, pak by měli Ukrajinci smůlu i s milionem javelinů.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:16 19.04.2022

      Lenže oni tie tanky a BVP neničia len v meste na čo ste sa Vy s krytím pechoty zameral, ale aj s niekoľkých stovák metrov a aj kilometrov a pod.

      Lenže oni tie tanky a BVP neničia len v meste na čo ste sa Vy s krytím pechoty zameral, ale aj s niekoľkých stovák metrov a aj kilometrov a pod.

   • mikojan29
    13:54 19.04.2022

    Už som myslel, že to tu nevytiahneš. :-D

    Už som myslel, že to tu nevytiahneš. :-D

    • Arthur
     14:03 19.04.2022

     Pravda kole oči pane Gurjeviči však že.

     Pravda kole oči pane Gurjeviči však že.

     • puuupava
      14:21 19.04.2022

      Arthur, ked je to take jednoduche ako pises a kadejaky maliar dokaze nicit 12 milionovy tank, preco potom nie su Rusi uz davno zahnani az niekde za Moskvou?

      Arthur, ked je to take jednoduche ako pises a kadejaky maliar dokaze nicit 12 milionovy tank, preco potom nie su Rusi uz davno zahnani az niekde za Moskvou?

     • mikojan29
      14:28 19.04.2022

      :-))))))))
      Aká pravda, zasa ti preskakuje ihla na gramofóne?

      :-))))))))
      Aká pravda, zasa ti preskakuje ihla na gramofóne?

     • Arthur
      14:29 19.04.2022

      Puuupava, a okupantov treba vyhnať za Ukrajinské hranice pricom ako hovorí klasik netreba sa púšťať do väčších akcí. Inak ste si všimol aká je Ukrajina veľká krajina a že nebojujú ...Zobrazit celý příspěvek

      Puuupava, a okupantov treba vyhnať za Ukrajinské hranice pricom ako hovorí klasik netreba sa púšťať do väčších akcí.
      Inak ste si všimol aká je Ukrajina veľká krajina a že nebojujú len tanky a BVP a voči nim PTRS (takže negeneralizujte), ale hlavne kráľovná bojiska artileria tj. deloatrectvo, raketomety, ktoré spôsobujú najväčšie straty. A samozrejme mnoho ďalších zbraňových systémov.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:06 19.04.2022

      A proč teda Ukrajinci tak zoufale prosí o dodávky tanků, když vlastně mají všechno co potřebují? Pro jakýkoli protiútok potřebují tanky a BVP.

      A proč teda Ukrajinci tak zoufale prosí o dodávky tanků, když vlastně mají všechno co potřebují? Pro jakýkoli protiútok potřebují tanky a BVP.

     • Arthur
      16:22 19.04.2022

      A kto tvrdí, že majú všetko v plnostabnej vojne vysokej intenzity voči RF? Ak ma pamäť neklame nejaké dva susedné štáty im "odparkovali" spolu cca 180ks tankov T-72 a niekoľko ...Zobrazit celý příspěvek

      A kto tvrdí, že majú všetko v plnostabnej vojne vysokej intenzity voči RF?
      Ak ma pamäť neklame nejaké dva susedné štáty im "odparkovali" spolu cca 180ks tankov T-72 a niekoľko desiatok BVP-1 atď.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:43 19.04.2022

      No a z toho vyplývá, že mechanizovaná složka armády je stále potřebná a z výsledků bojů je vidět, že to rozhodně nemůže být ta založená na BVP1/2 a T72. Bodka.

      No a z toho vyplývá, že mechanizovaná složka armády je stále potřebná a z výsledků bojů je vidět, že to rozhodně nemůže být ta založená na BVP1/2 a T72. Bodka.

     • Arthur
      16:50 19.04.2022

      Nie, z toho len vyplýva, že zmienené štáty im posielajú techniku, ktorú UA pýta a zároveň ktorú tieto štáty maju ako prebytky so všetkým čo k tomu patrí. A keďže napr. nemajú 8x8 ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie, z toho len vyplýva, že zmienené štáty im posielajú techniku, ktorú UA pýta a zároveň ktorú tieto štáty maju ako prebytky so všetkým čo k tomu patrí.
      A keďže napr. nemajú 8x8 BTR-4E tak im ho logicky nemôžu poslať.
      A z výsledkov bojov je vidieť, že moderné PTRS si poradia tak s BVP ako aj tankami. A analogicky by tomu tak bolo aj s 10 mil. EUR BVP ako aj min. 12 mil. EUR tankom západnej provinencie.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      17:24 19.04.2022

      "...hlavne kráľovná bojiska artileria tj. deloatrectvo, raketomety, ktoré spôsobujú najväčšie straty..." Fajn, ale to treba najprv dohodnúť vrámci NATO, že nebudeme vôbec budovať ...Zobrazit celý příspěvek

      "...hlavne kráľovná bojiska artileria tj. deloatrectvo, raketomety, ktoré spôsobujú najväčšie straty..."
      Fajn, ale to treba najprv dohodnúť vrámci NATO, že nebudeme vôbec budovať ťažkú brigádu a miesto toho budujme silné delostrelectvo, PVO a na ničenie tankov a jednotiek kupujme/vyrábajme kamikadze drony.
      Ak sme ju sľúbili a platí to naďalej, tak taká brigáda má mať západnú výzbroj kompatibilnú s NATO (takú, ktorú nám vie výrobca dodať v rozumnom čase za zničenú techniku). A s aktívnou ochranou a VSHORAD, cez to nejde vlak.Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      18:30 19.04.2022

      Jedinné použitelné tanky ze 180 co získali od západu jsou ty ztracené polské s termálem ty naše M1 při útoku vidí z periskopu huře než pěchota s dalekohledem takže ztráty tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jedinné použitelné tanky ze 180 co získali od západu jsou ty ztracené polské s termálem ty naše M1 při útoku vidí z periskopu huře než pěchota s dalekohledem takže ztráty tomu budou odpovídat o nočních akcích si mužou nechat zdát.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      19:52 19.04.2022

      pjaro77: Vôbec sa nepočávame. Veď ja netvrdím, že máme rezignovať na ťažkú mechanizovanú brigádu. Mimochodom, požiadavky na ŤMB sú jasne dané štandardami NATO v tzv. Capability ...Zobrazit celý příspěvek

      pjaro77: Vôbec sa nepočávame. Veď ja netvrdím, že máme rezignovať na ťažkú mechanizovanú brigádu.

      Mimochodom, požiadavky na ŤMB sú jasne dané štandardami NATO v tzv. Capability Statements and Codes, NATO Forces Standards, VOLUME VII (Volume VIII) a preto majú niektoré členské štáty ŤMB aj na kolesových BOV 8x8 ako napr. Francúzi s VBCI a Bulhari modernizujú T-72M1.

      Je mnoho príkladov ťažkých mechanizovaných alebo obrnených brigád (ďalej len "ŤMB") ako napríklad 7 obrnená brigáda francúzskej armády vyzbrojená tankami Leclerk a BOV 8x8 VBCI.

      Tj. slovenská ŤMB by tvorili modernizované tanky T-72M1-SK a BOV 8x8 PatriaXP s prídavným modulárnym keramickým pancierovaním up to level 5 podľa STANAG 4569 atď.

      Vieme si neskutočné zdroje uvolniť do modernizácie OSSR ak by sme nešli cestou nových pásových BVP za 1,739 miliardy EUR a nových tankov za min 500 mil EUR.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      20:39 19.04.2022

      Ja ťa ani nemienim počúvať, lebo tie modernizácie v príštipkárskych množstvách čo navrhuješ nemajú ani hlavu ani pätu. Je to čisto byrokratický prístup, hlavne že si niečo ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja ťa ani nemienim počúvať, lebo tie modernizácie v príštipkárskych množstvách čo navrhuješ nemajú ani hlavu ani pätu. Je to čisto byrokratický prístup, hlavne že si niečo odškrtneme v tabuľke, ale či bude brigáda bojaschopná ťa nezaujíma. 30 ani 50 tankov nič neznamená, to bude zničené za niekoľko dní bojov. A ďalšie nemodernizované ani modernizované T-72 niekde nezoženieme, drvivá väčšina sa ich spotrebuje vo vojne na ukrajine.
      Ak na väčšie počty moderných tankov či BVP zo západu nemáme, tak máš pravdu, vykašlime sa na ťažkú brigádu, investujme radšej do delostrelectva, letectva, dronov, PVO, ľahšej pechoty.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:21 19.04.2022

      O tom odškrtávaní to povedzte tým, ktorý rozhodli o len generálnych opravách tzv. "slepých a hluchých" T-72M1 aby deklarovali počty do ŤMB a nerozhodli ani len o čiastovej ...Zobrazit celý příspěvek

      O tom odškrtávaní to povedzte tým, ktorý rozhodli o len generálnych opravách tzv. "slepých a hluchých" T-72M1 aby deklarovali počty do ŤMB a nerozhodli ani len o čiastovej modenizáciu tanku T-72M1 na T-72M1-SK do príchodu novej generácia MBT.

      Výročná správa VTSÚ Záhorie za rok 2021 z 31.03.2022
      cit. "MODERNIZÁCIA TANKU T-72 - Čiastková modernizácia tanku T-72
      V septembri 2021 bola schválená Štúdia uskutočniteľnosti „Modernizácia tanku T-72M1 na tank T-72M1-SK“ č.p. VTSÚ-206/2020-RVTSÚ. Na rokovaní oponentskej rady bolo dohodnuté o novom rozpracovaní finančnej a ekonomickej analýzy uvedenej problematiky, vzhľadom k nedostatočne dodaným ekonomickým podkladom zo strany potenciálnych riešiteľov modernizácie. K tomu boli rozšírené požiadavky na informácie (RfI) a boli zaslané jednotlivým potenciálnym riešiteľom. Do záveru roka 2021 neboli zo strany MO SR/SEMOD dodané žiadne doplňujúce podklady a nie sú ani známe informácie o pokračovaní, resp. zastavení riešenia uvedenej úlohy."
      zdroj: http://www.vtsu.sk/vyrocna_spr...

      A ak Vás trápi, že 30-50ks tankov je málo tak vedzte, že oni nildy ani len neplánovali viac nových tankov nakúpiť alebo starých zmodernizovať takže o čom sa tu bavíme? Vyplakávate na nesprávnom mieste...

      Slovensko ako člen NATO má svoje záväzky v zmysle cieľov spôsobilostí CS-2017, ktorým sa doprovoľne zaviazalo, že vybudujeˇ ŤMB, ktorých požiadavky sú jasne dané štandardami NATO v tzv. Capability Statements and Codes, NATO Forces Standards, VOLUME VII (Volume VIII) v znení neskorších updatov.

      Všetko naviac je naša vlastná iniciátíva a keďže Nám skoro všade "trčí slama z topánok" vo forme modernizačného dlhu musíme sa set-sakramensky rozmyslieť kam účinne, účelne, efektívne a hospodárne investujeme finančné prostriedky daňových polapltníkov predovšetkým občanov SR s tým aby sa slovenskému bezpečnostnému a obrannému priemyslu čo najviac vrátilo vo forme zamestnania ľudí skrz dane a odvody naspäť do slovenskej ekonomiky (hospodárstva).Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      03:22 20.04.2022

      Takže se modernizuje 50 kusů T-72 do pouzitelného stavu, aby byla jedna těžká brigáda jak chce NATO a když dojdou v boji dojdou tak přestane slovenské tankové vojsko existovat, ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže se modernizuje 50 kusů T-72 do pouzitelného stavu, aby byla jedna těžká brigáda jak chce NATO a když dojdou v boji dojdou tak přestane slovenské tankové vojsko existovat, protože osádky budou vytrénované na ruské tanky a né spojenecké.
      Je jiná doba kdysi jsem slintal nad našimi tanky, ale dnes bych modernizace neinvestoval ani korunu. Říká se že technika se dá nahradit snadněji než odsádka no řekněte to ukraincům.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      07:11 20.04.2022

      Arthur, ty by si už mal účelne, efektívne a hospodárne vypnúť pc, zhasnúť a zamknúť izbu, lebo táto tvoja obsesia s opakovaní toho istého, čo niekto napísal pred pár rokmi a ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur,
      ty by si už mal účelne, efektívne a hospodárne vypnúť pc, zhasnúť a zamknúť izbu, lebo táto tvoja obsesia s opakovaní toho istého, čo niekto napísal pred pár rokmi a ty stále opakuješ tu už nikoho nebaví a ani na iných fórach.
      Ale inak si môžeš doma modernizovať nejaké modely BVP-1/2 SK vz.2055 a T-72M1SK vz.2055, to by mohlo byť efektívne a hospodárne pre teba ale nie účelné pre OSSR.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      08:26 20.04.2022

      "O tom odškrtávaní to povedzte tým, ktorý rozhodli o len generálnych opravách tzv. "slepých a hluchých" T-72M1 aby deklarovali počty do ŤMB a nerozhodli ani len o čiastovej ...Zobrazit celý příspěvek

      "O tom odškrtávaní to povedzte tým, ktorý rozhodli o len generálnych opravách tzv. "slepých a hluchých" T-72M1 aby deklarovali počty do ŤMB a nerozhodli ani len o čiastovej modenizáciu tanku T-72M1 na T-72M1-SK do príchodu novej generácia MBT."

      Štúdia uskutočniteľnosti nie je rozhodnutie o realizácii. Štúdií uskutočniteľnosti sa robí viacero, sú to koncepty a väčšina z toho sa ani nerealizuje. Ak by v blízkej budúcnosti o modernizácii tých tankov na ministerstve, bolo by to rozhodnutie papierových vojakov z kanclu. Taký sebaojeb, aby sme niečo vykázali iným byrokratom.
      Dúfam, že na štábe aspoň sledujú ako fungujú ktoré zbrane na ukrajine a reflektujú to.
      Otázka je, prečo toto idiotské smrovnie podporuješ ty.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      11:34 20.04.2022

      pjaro77: Hodnotenia investícií od 1 milióna do 40 miliónov eur ÚHP zatiaľ nezverejňuje, byť je to veľká časť práce ÚHP. Z formálneho hľadiska je účelom štúdie uskutočniteľnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      pjaro77: Hodnotenia investícií od 1 milióna do 40 miliónov eur ÚHP zatiaľ nezverejňuje, byť je to veľká časť práce ÚHP.

      Z formálneho hľadiska je účelom štúdie uskutočniteľnosti súčasťou základných dokumentov projektu, ktoré majú byť pripravené v inicializačnej fázy projektu v zmysle výnosu č. 55/2014 Z.z. o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy. Praktickou stránkou spracovania štúdie uskutočniteľnosti je v prvom rade overenie dosiahnutia stanovených cieľov pomocou najlepšej možnej alternatívy, jej konkrétnych výstupov, architektúry, nákladov na investíciu a prevádzku a harmonogramu. Aj po prijatej šúdii uskutočniteľnosti je to vždy na konci dňa politické rozhodnutie či to pôjde na ÚHP atď.

      Na štábe to určite sledujú, ale kocky sú v projektoch nových pásových 152ks BVP za min. 1,739 milardy EUR hodené a o tankoch proklamovali, že rozhodne budúca Vláda preto na tých 30ks tankov T-72M1 idú vykonanať generálne opravy čo ostatne nemusí byť posudzované ÚHP.
      To samozrejme nebude brániť novej Vláde ich následne zmodernizovať veď štúdiu uskutočniteľnosti majú. Apropo zrejme o cenu generálnych opráv sa zníži samotná modernizácia v štúdii uskutočniteľnosti čo bude pre niekoho pekn´é na papieri. Hold užitoční idioti. Ale ako sa povie keď nepôjde hora k Mohamedovi pôjde zrejme Mohamed k hore. Ono ako som vyššie spomínal Bulhari to tak spravili.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   16:33 19.04.2022

   A k nim aj Starstreky miesto Igly.

   A k nim aj Starstreky miesto Igly.

   • Ján Paliga
    21:36 20.04.2022

    Bral by som skôr kombináciu RBS-70NG na vozidlách a Pioruny.

    Bral by som skôr kombináciu RBS-70NG na vozidlách a Pioruny.

Načítám diskuzi...