Národní garda má v USA dlouholetou tradici

Národní garda má v USA dlouholetou tradici
Národní garda často pomáhá se zajišťováním bezpečnosti na území Spojených států. Na obrázku členové Georgia National Guard / National Guard (Zvětšit)

Tradice Národní gardy Spojených států amerických sahá až do roku 1636, kdy se v severoamerické kolonii Massachusetts zformovala první domobrana ve válce proti indiánskému kmenu Pequotů. Tato domobrana byla rozdělena do tří pluků a dodnes existují v Massachusettské národní gardě jejich následovníci – 181. a 182. pěchotní pluk, 101. pluk polního dělostřelectva a 101. ženijní prapor.

Postupem času vznikaly převážně z obranných důvodů domobrany či milice ve všech koloniích. Po vzniku USA byly milice jednotlivých států zachovány jako odraz rovnováhy mezi státy a federací, kterou vyžadovala ústava. Až na začátku 20. století se ale po přijetí zákona z roku 1903 o milicích Národní garda přetvořila v sílu, již představuje dnes. Skládá se z Armádní národní gardy a Letecké národní gardy.

Národní garda je integrální součástí amerických ozbrojených složek, která má pravomoc reagovat na domácí krize a zahraniční konflikty. V této podobě má téměř čtyřicetiletou tradici a přetransformovala se z volného společenství koloniálních milicí v kvalitně trénovanou a vybavenou složku civilních vojáků. 

V roce 2019 Národní garda zasahovala při více než šedesáti přírodních katastrofách, způsobených hurikány, tropickými bouřemi, povodněmi a požáry. Letos členové Národní gardy působili nejen v oblasti přírodních katastrof, ale také aktivně pomáhali při koronavirové pandemii, například s testováním na covid-19, trasováním a dodávkami nezbytností. Dalším úkolem byla asistence u voleb, fungovali v civilu jako pomocný personál nebo se věnovali otázkám kybernetické bezpečnosti. Příslušníci gardy byli rovněž nasazeni při antirasistických protestech. Tisíce členů Národní gardy se v současné době podílejí na vojenských operacích v zahraničí. 

Obecně je úkolem Národní gardy reagovat na urgentní situace ve státě, například přírodní katastrofy, ale na rozdíl od jiných vojenských složek může například sloužit také v roli domácího vymahače práva. Navíc se může účastnit misí v zámoří, což je v poslední době časté. V případě Národní gardy se jedná o rezervní složky, které však nejsou součástí oficiálních armádních Rezervních jednotek (Army Reserve). 

Oficiální Rezervní jednotky se skládají z vojáků, kteří již opustili vojenskou službu. Rezervisté mohou být mobilizováni a v nouzi opět nasazeni k aktivnímu výkonu vojenské služby, a to zejména v zahraničí. Army Reserve na rozdíl od Národní gardy nemá být podle zákona vůbec využívána pro domácí vymáhání práva. Podmínky, za jakých může Národní garda vymáhat v tuzemsku právo, jsou stanoveny zákonem.    


Přes 43 000 členů Národní gardy pomáhalo kontrolovat nepokoje ve 34 státech Spojených států a dalších 34 000 gardistů bojuje s koronavirovou krizí.

Americký publicista Anshu Siripurapu v analýze (A Unique Military Force: The U.S. National Guard), jež byla zpracována pro Radu pro zahraniční vztahy, uvádí, že Národní garda je unikátní v tom, že je řízena jak státními, tak federálními vůdci, což je ovšem struktura, která vyvolává zvláště v posledních desetiletích kontroverzi. Výklad zákona je složitý, obzvláště v otázce nasazení Národní gardy k federálním účelům, na což poukazují i někteří právníci a rádi by viděli úpravu zákona. I v minulosti se objevilo několik kontroverzních případů. 

Prezident Dwight Eisenhower použil Národní gardu za účelem desegregace v Arkansasu, když se guvernér zdráhal podrobit nálezu Nejvyššího soudu, John F. Kennedy učinil podobně v Alabamě.  Problém se znovu vynořil v roce 2020, kdy prezident Trump využil jednotky Národní gardy během protestů  v několika městech po tom, co byl v Minneapolis zabit Afroameričan George Floyd. Podmínkou pro zásahy tohoto druhu je souhlas guvernéra. 

V současné době má Národní garda přibližně 450 000 členů, kteří slouží v 54 jednotkách po celých USA, Washingtonu DC a třech dalších teritoriích ve Spojených státech ‒ Guam, Puerto Rico a Virgin Islands. Řada členů slouží na částečný úvazek a zároveň má zaměstnání v soukromém sektoru. Jednou měsíčně se po celý víkend účastní cvičení a k tomu absolvují minimálně několik týdnů služby ročně. Většinou v těch státech, kde právě žijí. Požadavky na uchazeče o členství v gardě jsou v podstatě „klasické“. Osoba, která má zájem působit v Národní gardě, musí být fyzicky i mentálně zdatná a odolná. Podmínkou je věková hranice šedesát let. 

Uchazeč o službu musí rovněž absolvovat dodatečný základní výcvik. Doba tohoto výcviku se ale může měnit v závislosti na délce přestávky uchazeče mimo armádní službu. Zájemci s desetiletou přestávkou mimo službu musí navíc projít takzvaným ASVAB testem – což je zkouška z různých disciplín, jako například elektronika, mechanika, dále matematika či právo. 


Vojáci Národní gardy pomáhají v době koronavirové krize také s distribucí potravin.

Odbojář Josef Mašín připomíná, kdo šéfuje gardám

Národní garda je financována federální vládou. Podle Josefa Mašína, známého českého odbojáře, který i s bratrem Ctiradem působili v první polovině 50. let minulého století v americké armádě, si členové Národní gardy na rozdíl od vojáků drží své normální, civilní povolání, aby si zajistili řádný plat a penzi. Jako gardisté musí absolvovat pouze daný počet dnů během roku. Členové se rekrutují buď přímo z civilu, kde musí absolvovat základní výcvik u pozemní armády, letectva, nebo u mariňáků, anebo se mohou k Národní gardě přihlásit po ukončení služby u těchto jednotek.

Jednotky Národní gardy jsou pod federální kontrolou. Mašín dále vysvětluje: „Jejich přímým šéfem je guvernér daného státu a tyto jednotky nemohou byt aktivovány bez jeho svolení, a to ani prezidentem, který je nejvyšším velitelem branných sil.“ Prezident je využívá po vyhlášení výjimečného stavu (National Emergency) a měl by tak činit v oprávněných případech, např. v době války. Tyto vojenské jednotky jsou často nasazovány během přírodních katastrof. „Většina vojenských helikoptér a letadel létajících o víkendech patří National Guard (Národní gardě),“ říká Mašín. 

Podle jeho slov je také možné si zažádat o přeložení od Národní gardy do aktivní služby. Opačně to ale není možné a je třeba čekat až do skončení závazku. Hodnost dosažená u Národní gardy nebo v aktivních jednotkách platí stejně. Bývalý protikomunistický odbojář Mašín rovněž připomíná, že během vietnamského válečného konfliktu mnoho těch, kteří se chtěli vyhnout vojenské službě v jihovýchodní Asii, se přihlásilo do Národní gardy, a to proto, že v té době tyto jednotky nebyly posílány do zahraničí. Ze známějších lidí, kteří se takto „ulili“ z války ve Vietnamu, zmínil Mašín například někdejšího prezidenta George Bushe mladšího, ale podle Mašína to byla i řada dalších současných politických osobností.


Nebraská Národní garda má s Českou republikou úzké vztahy. Pravidelně dochází například ke společnému výcviku hasičů. 

Pomoc Národní gardy v boji proti koronaviru v ČR

Ředitel odboru komunikace Ministerstva obrany ČR Jan Pejšek nám potvrdil, že na základě aktuální situace a doporučení předsunuté logistické a plánovací skupiny vyslaly Spojené státy do České republiky sedmičlenný lékařský a zdravotnický tým. Jednu zdravotnici předsunuté skupiny doplnilo šest nových kolegů z Texaské a Nebraské národní gardy se zkušenostmi s bojem proti COVID-19. Jejich hlavním úkolem bude odborná a poradenská činnost při léčbě pacientů nakažených koronavirem. Budou také vybaveni a připraveni zprostředkovat virtuální spojení s centry infekčních nemocí v USA pro případné konzultace a spolupráci v reálném čase. V případě potřeby tak bude možné využít i personální kapacitu a zkušenosti dalších odborníků z USA. 

Ke spolupráci České republiky v boji proti nemoci COVID-19 s USA se v těchto dnech vyjádřil rovněž ministr obrany České republiky Lubomír Metnar, který americkým partnerům poděkoval a vyslovil přesvědčení, že vzájemná spolupráce a sdílení zkušeností budou přínosné pro obě strany. K českému folklóru samozřejmě tradičně patří, že i proti této humanitární pomoci jsou představitelé různých extrémistických uskupení a snaží se ji zpochybňovat. 

Poslanecká Sněmovna schválila pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie na území Česka. Aktuálně jde především o 28 praktických lékařů z USA, kteří mají s koronavirem zkušenosti. Poslanci tak reagovali na návrh vlády, která souhlasila s pobytem vojenských zdravotníků členských států Evropské unie a NATO až do 300 osob. Návrh podpořila především opozice z řad Lidovců, ODS, Pirátů, TOP 09, STAN. Pro hlasovali i koaliční poslanci z ANO, ČSSD. Proti byli naopak a zákondárci zvolení za SPD a většina komunistů. Komunisté také navrhovali, aby byla pomoc rozšířena na všechny země OSN, tedy i Kubu nebo Rusko, to ale při jednání zákonodárného sboru neprošlo.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakouský Bundesheer a uprchlická krize

Uprchlická krize zasáhla s menší, či větší intenzitou řadu evropských zemí, mezi nimi i Rakousko. ...

Švýcarská armáda je schopna rychlé reakce

Obyvatelé více než osmimilionového Švýcarska považují obranu své země za jednu z povinností ...

Albánie je spolehlivý partner České republiky

V první polovině dubna 2009 se stala ani ne třímilionová Albánie společně se čtyřmilionovým ...

Rovnoprávnost v norské armádě není prázdný pojem

Norské království je se svými více než pěti miliony obyvateli vyspělou demokratickou zemí, s jednou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kamil
  11:00 10.11.2020

  Domníval jsem se, že jen v Česku má určitá část společnosti hodně krátkou paměť. Je tomu tak ale bohužel i na Slovensku. Jak píše pan Miroslav, když část "facebookovej verejnosti" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Domníval jsem se, že jen v Česku má určitá část společnosti hodně krátkou paměť. Je tomu tak ale bohužel i na Slovensku. Jak píše pan Miroslav, když část "facebookovej verejnosti" označuje přítomnost 50 rakouských vojenských lékařů jako akt vojenské agrese. Neuvěřitelné.
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   17:36 13.11.2020

   Baví mě komunisté, kteří chtěli do schvalovacího procesu protlačit možnost působení v ČR i pro lékaře z Ruska a Kuby... rusové by tady třeba mohli do lidí píchat ten Sputnik... :-D ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Baví mě komunisté, kteří chtěli do schvalovacího procesu protlačit možnost působení v ČR i pro lékaře z Ruska a Kuby... rusové by tady třeba mohli do lidí píchat ten Sputnik... :-D Oni ti naši komunisté jsou obecně vtipní a pevně doufám, že nás v příštích volbách opustí.
   Skrýt celý příspěvek

   • J.Vraja
    23:18 13.11.2020

    Už jsem jen čekal,že soudruzi komunisti už pozvou nějakého šamana ze Sudánu,neboť ji ten je členem OSN.
    Jen nám soudruzi komunisti ještě neřekli,zda uvedení lékaři k nám náhodou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Už jsem jen čekal,že soudruzi komunisti už pozvou nějakého šamana ze Sudánu,neboť ji ten je členem OSN.
    Jen nám soudruzi komunisti ještě neřekli,zda uvedení lékaři k nám náhodou nepřijedou na tancích tak jako v roce 1968,kdy je také soudruzi s UV KSČ pozvali na výpomoc.No a Kuba ta také pomáhala s tanky v Angole.Operace Carlota započala 5. listopadu 1975,kdy Kuba vyslala do Angoly.Kubánské ztráty v Angole činily celkem přibližně 10 000 mrtvých, zraněných nebo pohřešovaných.
    No,ale o tom už soudruzi mlčí a nebo lžou jako vždy.
    Skrýt celý příspěvek

 • Kamil
  23:24 09.11.2020

  Určitě zajímavé téma. Skutečnost, že soudruhům komunistům a jim spřízněným duším vadil před časem radar s několika desítkami amerických vojáků, jde možná trochu pochopit. To ale, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Určitě zajímavé téma. Skutečnost, že soudruhům komunistům a jim spřízněným duším vadil před časem radar s několika desítkami amerických vojáků, jde možná trochu pochopit. To ale, že jim vadí dokonce i lékaři, kteří nám chtějí pomoci s onemocněním covid-19, je zcela mimo lidské chápání.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   00:22 10.11.2020

   U nás je to rovnaké. 50 rakúskych vojenských lekárov ktorí prišli robiť odbery bolo u časti Facebookovej verejnosti prezentované ako akt vojenskej agresie a vstup cudzích vojsk na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   U nás je to rovnaké. 50 rakúskych vojenských lekárov ktorí prišli robiť odbery bolo u časti Facebookovej verejnosti prezentované ako akt vojenskej agresie a vstup cudzích vojsk na územie SR
   Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    07:11 10.11.2020

    A smútia za skoro 500 000 ruských okupantov a ich rodinách čo tu boli nasackovani po 68mom... A majú tú drzosť že to porovnávajú. Idioti.

    A smútia za skoro 500 000 ruských okupantov a ich rodinách čo tu boli nasackovani po 68mom... A majú tú drzosť že to porovnávajú. Idioti.

   • mudry.udrzbar
    19:01 10.11.2020

    jednoduchsia cast obyvatelstva zblbnuta ruskou propagandou, dezinformatormi a hoaxami na internete, k sireniu pomaha hlavne facebook. Bohuzial to je problem prakticky vsade.

    jednoduchsia cast obyvatelstva zblbnuta ruskou propagandou, dezinformatormi a hoaxami na internete, k sireniu pomaha hlavne facebook. Bohuzial to je problem prakticky vsade.

    • UnionPacific
     08:50 11.11.2020

     Otázka znie prečo Zuckenberg týchto proruských fandov neodstaví .

     Otázka znie prečo Zuckenberg týchto proruských fandov neodstaví .

     • Lukash
      11:10 11.11.2020

      Ty by si odstavil pocetnu a velmi lahko manipulovatelnu skupinu konzumentov? :) biznis je biznis. Na druhej strane pokial su tieto individua dobre zmapovane tak je lepsie ich mat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ty by si odstavil pocetnu a velmi lahko manipulovatelnu skupinu konzumentov? :) biznis je biznis. Na druhej strane pokial su tieto individua dobre zmapovane tak je lepsie ich mat takto pod kontrolou.
      Skrýt celý příspěvek