Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží
Foto: Vojáci při výcviku. / Petr Hofírek

Absolvováním závěrečného rotního-taktického cvičení vojáci 1. strážní roty BAF završili přípravu do zahraniční operace na území Afghánistánu.

 

Ve dnech 10. - 13. 9. 2013 se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá konalo závěrečné rotní-taktické cvičení 1. strážní roty Bagram (dále jen 1. SR BAF), která na konci září odlétá plnit úkoly do zahraniční operace ISAF v Afghánistánu. Jednotka čítající na 150 vojenských profesionálů je postavena na bázi 73. tankového praporu a doplněna příslušníky dalších deseti útvarů AČR.

 

Cílem cvičení bylo prověřit schopnost 1. SR BAF plnit operační úkol v přiděleném prostoru odpovědnosti. Část vojenského výcvikového prostoru Libavá se tak proměnila na distrikt Bagram a jeho blízké okolí.

 

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží Foto: Důležité je získat si domorodce na svou stranu. / Petr Hofírek

 

„Vojáci se museli vypořádat s téměř čtyřicítkou situací a incidentů, typickými pro působení v Afghánistánu. Jednalo se např. o komunikaci s místními autoritami, reakce na útok vedený ručními zbraněmi, improvizovanými výbušnými zařízeními nebo nepřímou palbou, vyžadování letecké podpory, letecký odsun raněného, patrolování, zaujímání pozorovacích stanovišť a prohledávací operace,“ zhodnotil závěrečné cvičení velitel jednotky kapitán Libor Tesař. Po celou dobu cvičení vojáky a jejich reakce sledovali a hodnotili všudypřítomní rozhodčí.

 

Zajímavostí bylo, že se výcvik a připravené incidenty neodehrávaly pouze ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, jak tomu bývá zvykem, ale také v prostoru civilním. Některé incidenty byly řešeny ve vesnicích v blízkosti posádky Přáslavice. Za zmínku jistě stojí jednání velitele 1. SR BAF s guvernérem distriktu Bagram, v podání starosty místní obce Hlubočky a dalších členů zastupitelstva.

 

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Foto: Spolupráce s místními je klíčem k úspěchu. / Petr Hofírek

 

Na řízení, rozehře incidentů a zabezpečení cvičení se podílelo na 150 vojáků ze 73.tpr, 72.mpr a 103. střediska CIMIC/PSYOPS, kteří na základě námětu cvičení vytvářeli podmínky blízké skutečnému místu nasazení. Na závěrečném rozboru cvičení bylo zkonstatováno, že si jednotka úspěšně poradila se všemi rozehranými incidenty a situacemi.

 

„Dobrou práci odvedlo všech sedm čet a také štáb roty, který dokázal velmi operativním způsobem reagovat na vzniklé, simulované situace. Jednotka je připravena,“ zaznělo na závěr z úst velitele kapitána Libora Tesaře.

 

Zdroj: 7mb.army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rekvalifikace veteránů: Cesta jak využít potenciál bývalých vojáků

Už jsme si v ČR pomalu zvykli, že se stále častěji hovoří o problému uplatnění bývalých vojáků a ...

S českými mentory jsou naše kroky sebejisté a nikdy nešlápneme vedle

Tímto mottem zahájil kapitán Ahmad S. ze štábu 3. kandaku Afghánské národní armády (ANA) své ...

Česká republika si ponechá stíhačky JAS-39 Gripen

Nad Českou republikou pravděpodobně i nadále uvidíme létat švédské stíhačky JAS-39 Gripen v barvách ...

Titus: Francouzský MRAP s podvozkem české TATRY

Francouzský výrobce Nexter představil na londýnské vojenské výstavě DSEI 2013 nové obrněné vozidlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...