Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží
Foto: Vojáci při výcviku. / Petr Hofírek

Absolvováním závěrečného rotního-taktického cvičení vojáci 1. strážní roty BAF završili přípravu do zahraniční operace na území Afghánistánu.

 

Ve dnech 10. - 13. 9. 2013 se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá konalo závěrečné rotní-taktické cvičení 1. strážní roty Bagram (dále jen 1. SR BAF), která na konci září odlétá plnit úkoly do zahraniční operace ISAF v Afghánistánu. Jednotka čítající na 150 vojenských profesionálů je postavena na bázi 73. tankového praporu a doplněna příslušníky dalších deseti útvarů AČR.

 

Cílem cvičení bylo prověřit schopnost 1. SR BAF plnit operační úkol v přiděleném prostoru odpovědnosti. Část vojenského výcvikového prostoru Libavá se tak proměnila na distrikt Bagram a jeho blízké okolí.

 

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží Foto: Důležité je získat si domorodce na svou stranu. / Petr Hofírek

 

„Vojáci se museli vypořádat s téměř čtyřicítkou situací a incidentů, typickými pro působení v Afghánistánu. Jednalo se např. o komunikaci s místními autoritami, reakce na útok vedený ručními zbraněmi, improvizovanými výbušnými zařízeními nebo nepřímou palbou, vyžadování letecké podpory, letecký odsun raněného, patrolování, zaujímání pozorovacích stanovišť a prohledávací operace,“ zhodnotil závěrečné cvičení velitel jednotky kapitán Libor Tesař. Po celou dobu cvičení vojáky a jejich reakce sledovali a hodnotili všudypřítomní rozhodčí.

 

Zajímavostí bylo, že se výcvik a připravené incidenty neodehrávaly pouze ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, jak tomu bývá zvykem, ale také v prostoru civilním. Některé incidenty byly řešeny ve vesnicích v blízkosti posádky Přáslavice. Za zmínku jistě stojí jednání velitele 1. SR BAF s guvernérem distriktu Bagram, v podání starosty místní obce Hlubočky a dalších členů zastupitelstva.

 

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Foto: Spolupráce s místními je klíčem k úspěchu. / Petr Hofírek

 

Na řízení, rozehře incidentů a zabezpečení cvičení se podílelo na 150 vojáků ze 73.tpr, 72.mpr a 103. střediska CIMIC/PSYOPS, kteří na základě námětu cvičení vytvářeli podmínky blízké skutečnému místu nasazení. Na závěrečném rozboru cvičení bylo zkonstatováno, že si jednotka úspěšně poradila se všemi rozehranými incidenty a situacemi.

 

„Dobrou práci odvedlo všech sedm čet a také štáb roty, který dokázal velmi operativním způsobem reagovat na vzniklé, simulované situace. Jednotka je připravena,“ zaznělo na závěr z úst velitele kapitána Libora Tesaře.

 

Zdroj: 7mb.army.cz

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rekvalifikace veteránů: Cesta jak využít potenciál bývalých vojáků

Už jsme si v ČR pomalu zvykli, že se stále častěji hovoří o problému uplatnění bývalých vojáků a novodobých válečných veteránů, ale reálná pomoc nebo řešení stále nepřichází. Pár projektů sice již existuje, ale zdá se, že výsledky mají nevalné, jelikož pokryjí jen zlomek těch, kdo pomoc opravdu potřebují. Konečně nás ale jeden nový projekt zaujal.

S českými mentory jsou naše kroky sebejisté a nikdy nešlápneme vedle

Tímto mottem zahájil kapitán Ahmad S. ze štábu 3. kandaku Afghánské národní armády (ANA) své vyhodnocení úspěšné prohledávací operace v distriktu Sayedabad, která byla jakýmsi historickým milníkem. Jednotka afghánské armády tuto operaci pod dohledem českých mentorů nejen vedla, ale historicky poprvé i velela přidělené americké průzkumné četě.

Česká republika si ponechá stíhačky JAS-39 Gripen

Nad Českou republikou pravděpodobně i nadále uvidíme létat švédské stíhačky JAS-39 Gripen v barvách vzdušných sil AČR. Na včerejší tiskové konferenci Vlastimil Picek představil novinářům nejnovější švédskou nabídku na pronájem Gripenů. Nová nabídka je o třetinu finančně výhodnější než předešlá.

Titus: Francouzský MRAP s podvozkem české TATRY

Francouzský výrobce Nexter představil na londýnské vojenské výstavě DSEI 2013 nové obrněné vozidlo kategorie MRAP, označované jako TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System), které je pro našince zajímavé především tím, že využívá podvozek převzatý z českých nákladních vozů TATRA.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!