NATO poskytne Ukrajině sovětské systémy protivzdušné obrany

NATO poskytne Ukrajině sovětské systémy protivzdušné obrany
Bulharské odpalovací vozidlo komplexu S-300P (SA-10) / Tourbillon, CC BY 3.0 (Zvětšit)

Některé členské země NATO poskytnou Ukrajině ze své výzbroje sovětské prostředky protivzdušné obrany (PVO). Uvedla to včera americká televizní stanice CNN. Ve hře je také dodávka slovenských systémů S-300P.

Posílení ukrajinské PVO

Podle CNN dodávky již běží a zahrnují komplety PVO Osa-AK/AKM (označení NATO SA-8 z „Surface to Air“ 8), S-300P (SA-10), S-300V (SA-12) a Strela-3 (SA-14).

Osa-AK/AKM je mobilní systém umístěný na kolovém podvozku 6×6. Vozidlo má rotující přehledový radar a pevnou sestavu naváděcího radaru. K dispozici je šest povelově naváděných střel s dosahem 15 až 30 kilometrů (podle typů střel). Osa-AK/AKM celou dobu sleduje cíl radarem a souřadnice pomocí rádia předává letící střele.

Komplety Osa-AK/AKM může dodat Rumunsko, Bulharsko, Polsko nebo Řecko. Polsko má také 17 vylepšených Osa-AKM-P1 Zadlo. Určitý počet systémů mají Spojené státy.

Mediální vody čeří informace o komplexech středního dosahu S-300P (SA-10). Jedna baterie dokáže útočit na více cílů současně, a to na vzdálenost 70 až 90 kilometrů nebo až 150 km (střely dostupné od počátku 90. let). Baterie obsahuje radarové stanice, odpalovací vozidla, místa velení a řízení palby a podpůrná vozidla (muniční, servisní atd.).

S-300 používá nejrozšířenější způsob navádění pozemní PVO – naváděcí radar ozařuje cíl a na odražený parsek se střela navádí pomocí palubního pasivního radaru.

Komplety S-300P provozuje od konce 80. let Slovensko a Bulharsko, dva oddíly S-300PMU1 pak od konce 90. let slouží v řecké armádě.

Největší zajímavostí je dodávka kompletů S-300V (SA-12). Na rozdíl od kolové verze S-300P pásová S-300V slouží k ochraně manévrujících pozemních jednotek. Zvládne ale i teritoriální obranu. S-300V používá vlastní střely, ale stále naváděné na odražený radarový paprsek.

S-300V ničí taktické balistické střely na maximální vzdálenost 40 kilometrů a letadla na vzdálenost 100 kilometrů. S-300P i S-300V pak mohou ničit cíle až do výšky 20 kilometrů.

Ve výzbroji armád NATO se ale S-300V nenachází. Pikantně ale v roce 1995 Washington přímo od Moskvy nakoupil jeden oddíl S-300V. Američané S-300V využívají k výcviku pilotů. Washington tedy S-300V může přímo dodat ukrajinské armádě.

Strela-3 (SA-14) je pak z ramena odpalovaný protiletadlový komplex (MANPAD) krátkého dosahu. Jedná se o alter ego polských systémů Grom a amerických Stinger. Tyto komplexy má ve výzbroji pouze Chorvatsko. Je ale možné, že dodávka zahrnuje i starší a rozšířenější modely Strela-2 (SA-7).

Raf24, CC BY-SA 3.0
OSA-AKM polské armády; větší foto / Raf24, CC BY-SA 3.0

Kdo půjde první?

Zejména v případě S-300 Ukrajinci mohou získat „pouze“ jednotlivá vozidla nebo střely. Nemusí jít nutně o dodávky celých baterií nebo oddílů, tedy komplexní sestavy odpalovacích, velitelských, radarových a podpůrných vozidel.

Zajímavé je, že podle CNN s dodávkou S-300 souhlasilo Slovensko. Mluvčí slovenského ministerstva obrany to však popřela. „Nadále platí slovenské stanovisko, že bez adekvátní náhrady se Slovensko nemůže zbavit systému, který momentálně chrání slovenský vzdušný prostor,“ uvedla Martina Kakaščíková.

Dodávka systémů PVO ze zemí střední a východní Evropě tedy kapírují kauzu ne-dodávek polských MiGů-29. Problém je dvojí. Američané tlačí na přesun výzbroje z východních zemí NATO na Ukrajinu. „Diskutuje“ se ale o tom, kdo za tuto operaci převezme zodpovědnost. Nikdo se nehrne, aby si „ušpinil ruce“. Zejména Polsko ale jasně dává najevo, že Američané jako jaderná velmoc má „jít první“.

Druhou věcí je, že bez adekvátní náhrady země našeho regionu se svých bojových systémů nezbaví. CNN navrhuje dárcům S-300 poskytnout americké systémy Patriot. Z čistě vojenského hlediska, to není rozhodně špatný obchod.

V případě náhrady Osa-AK/AKM se pak zřejmě bavíme o NASAMS 2. Jedná se o norsko-americký systém, který využívá americké střely AMRAAM (mají vlastní radiolokátor) a Sidewinder (infračervené navádění).

Obecně dodávky původní sovětské výzbroje na Ukrajinu jsou z čistě vojenského hlediska prospěšné pro všechny strany. Ukrajina může velmi rychle získat, zavést a nasadit novou bojovou techniku. Země střední a východní Evropy pak na oplátku ze Spojených států získají moderní výzbroj, kterou budou mít (na rozdíl od Ukrajiny), čas naučit se ovládat a zvést do výzbroje.

Otázka je ale úroveň a délka ochoty Spojených států platit za vyzbrojování zemí našeho regionu – slova podpory zaznívají neustále. Počítají se ale reálné dodávky zbraní.


S-300V; větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Miliardy pro Ukrajinu

V každém případě americký prezident Joe Biden oznámil další pomoc Ukrajině ve formě přímých vojenských dodávek v hodnotě 800 milionů dolarů. Od roku 2014 tak Washington poskytl Ukrajině přímou vojenskou pomoc ve výši 5,6 miliardy dolarů. Z toho za poslední rok šlo o dvě miliardy dolarů.

Nová vojenská pomoc zahrnuje dodávky 800 protiletadlových systémů Stinger, 2000 protitankových střel Javelin, 1000 lehkých protipancéřových zbraní (M72 LAW ?), 6000 protipancéřových systémů AT-4, 100 kamikadze dronů Switchblade 300 / 600, 100 granátometů, 5000 pušek, 1000 pistolí, 400 kulometů a 400 brokovnic. Američané také pošlou 20 milionů kusů nábojů do ručních zbraní a granátometů, včetně munice do minometů. Součástí dodávek je 25 000 sad neprůstřelných vest a 25 000 přileb.

Kromě toho Kongres schválil pro letošní rozpočtový rok výdaje 13,6 miliardy na řešení „ukrajinské války“. Z toho tři miliardy dolarů je určeno na rozmístění amerických jednotek v Evropě a tři a půl miliardy na dodávky zbraní Ukrajině.

1,4 miliardy dolarů pomůže ukrajinským uprchlíkům. Zhruba 2,5 miliardy dolarů je určeno k řešení bezpečnostních, energetických a kybernetických hrozeb na Ukrajině a v okolních státech. Necelé tři miliardy dolarů zamíří na potravinovou pomoc a zdravotní péči.

Zdroj: Defence24, BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. Schopnost přesunout vojska měla nejednou významný ...

Drony Bayraktar TB2 na ukrajinském bojišti

Ukrajinci v bojích s ruskými útočníky úspěšně nasazují turecké bojové bezpilotní letouny Bayraktar ...

PREMIUM Bartosiak: Začala třetí světová válka

Na Ukrajině je válka. Není to ale válka o Ukrajinu. Je to světová válka a vítěz v naši části světa ...

PREMIUM Revoluce v OSINT a IMINT – vojenské přesuny již nelze utajit

V posledních osmi letech došlo ve světě OSINT, tedy informací shromážděných z veřejně přístupných ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sgt Murphy
  22:53 26.03.2022

  https://spravy.pravda.sk/svet/... USA ...Zobrazit celý příspěvek

  https://spravy.pravda.sk/svet/...

  USA pritvrdzujeSkrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   11:29 27.03.2022

   Dúfajme, že MiGy už sú na Ukrajine :)

   Dúfajme, že MiGy už sú na Ukrajine :)

 • Ján Paliga
  01:50 22.03.2022

  Na pobavenie zo slovenského internetu.... "Patrioty už ukázali svoju "schopnosť" najmä na Blízkom východe. Dokonca aj Turci si včas otestovali už S-400 a my sme sa zbavili ...Zobrazit celý příspěvek

  Na pobavenie zo slovenského internetu....

  "Patrioty už ukázali svoju "schopnosť" najmä na Blízkom východe. Dokonca aj Turci si včas otestovali už S-400 a my sme sa zbavili spoľahlivého systému za radostného jasotu vojnových štváčov a ich poskokov. Pripomína mi to scénku z jedného spracovania troch mušketierov, keď Portos hodil meč po nejakom padouchovi a kričal, že objavil nový účinný spôsob boja a na to mu Aramis sucho odpovedá, že už dávno nevidel taký skvelý spôsob ako sa odzbrojiť."

  "Jaj na kýho Boha to sem dotrepali ten Patriot len provokujú Rusov títo americký ryťolezci. Aj s prezidentkou ( pyšnou princeznou. ) Veď aj tak tie nové rakety hypersonické nezastaví žiaden protiraketový systém. Sotáka nemám rád, ale minule sa dobre vyjadril, keď nám Rusi odstavia ropu, plyn tak sme v riti Slovensko. Koľko fabrík skonči. A pyšná princezná sa bude voziť v koči ako Mária Terézia. Je to banda v tej vláde od Matoviča všetko."

  "Čo ste tam všetci naozaj retardovaní? Tu nie je otázka či vám bude stačiť päť alebo desať Patriotov, ale skutočnosť, že žiadna existujúca protivzdušná obrana nie je schopná hypersonickú balistickú raketu Ch-47M2 Kinžal vzduch-zem zostreliť."

  "Faktom je, že Patrioty sú papierovo o niečo lepšie ako S-300 z 80.rokov minulého storočia. Dnes sú akurát tak dobré na Saddámove Scudy spred 30 rokov, ale nie na Zirkóny a Kyndžaly. A keď zapnú Murmansk alebo Krasucha príp Moskvu, tak ostanú z Patriotov, iba tony nepoužiteľného šrotu. Je to podobné ako revolverom sa brániť proti tanku.
  S-300 v správnych rukách vie likvidovať aj Tomahawky a aj iný moderný lietajúci bordel vo vzduchu, čo dokázali aj v Sýrii.
  Tiež by som bol za to, aby namiesto F-16 za miliardy, radšej vymeniť S300 za niečo lepšie. S400 vzhľadom k situácii je už pasé, aj keď Turecko ho má ako člen NATO."Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   02:00 22.03.2022

   Sakra to jsou moudra.... A já doufal, že ten debakl na Ukrajině tyhle rusofilcky nahlodá, že ta mocnaja rosijska armija zase nebude tak nejlepčí a ty ruské wunderwaffen tak ...Zobrazit celý příspěvek

   Sakra to jsou moudra....

   A já doufal, že ten debakl na Ukrajině tyhle rusofilcky nahlodá, že ta mocnaja rosijska armija zase nebude tak nejlepčí a ty ruské wunderwaffen tak nebezpečné jak se nám tu Rusáci snaží ty roky nakecat.

   A ono zase nic, oni ty wunderwaffen vymýšlí tak rychle, že musím googlit co je Murmansk a Krasucha :(Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    09:15 22.03.2022

    Krasucha má niečo spoločné s EB (EW), ak sa nemýlim. Hľadať sa mi ale nechce... Zatiaľ. )

    Ja si tukam na čelo, ako môže niekto adorovat zbrane... Ja zostanem pri ženách :)

    Krasucha má niečo spoločné s EB (EW), ak sa nemýlim. Hľadať sa mi ale nechce... Zatiaľ. )

    Ja si tukam na čelo, ako môže niekto adorovat zbrane... Ja zostanem pri ženách :)

   • Hevonen
    10:23 21.03.2022

    Ešte zopár takých názorov si CSG zaplatí.

    Ešte zopár takých názorov si CSG zaplatí.

    • Jura99
     11:33 21.03.2022

     to je docela dobře možné, ovšem argumenty v tom článku jsou snadno ověřitelné údaje, jestli jsou v analýze dvě rozdílné hodnoty nákladů na životní cyklus tak je to blbě nebo údajná ...Zobrazit celý příspěvek

     to je docela dobře možné, ovšem argumenty v tom článku jsou snadno ověřitelné údaje, jestli jsou v analýze dvě rozdílné hodnoty nákladů na životní cyklus tak je to blbě nebo údajná absence komunikačních systémů, pokud tam ve skutečnosti jsou. Takže děkuji za mínusy, ale ztotožňuji se s poslední větou toho článku, ať už ho psal kdokoliv s jakoukoliv motivací - "Argumenty pre výber toho či onoho dodávateľa ale musia byť fakticky správne a ich prezentácia transparentná."Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      11:47 21.03.2022

      Jura99: dal si len link bez argumentov, minusy sa teda skôr pre článok ako pre teba. Či sú tam rozdielne údaje neviem, tak podrobne som ju neštudoval. Zásadnou informáciou v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: dal si len link bez argumentov, minusy sa teda skôr pre článok ako pre teba.

      Či sú tam rozdielne údaje neviem, tak podrobne som ju neštudoval. Zásadnou informáciou v tomto bude, že v štúdii sú informácie najprv za vozidlá tak ako boli ponúknuté a potom sú hodnoty po vyžiadaní doplňujúcich informácií. Takže nie je nenormálne, že sa čísla zmenili, keď komisia upresnila čo chce a tieto boli doplnené.

      Štúdia nehovorí o absencii KIS a C2S, ale o integrácií KIS a C2S, ktoré používa OSSR. OS nemajú záujem o C2S a KIS používané v AČR. Čo dá logiku.

      S poslednou vetou sa stotožňujú asi všetci. To že si CSG zaplatí na svojom portály tendenčný článok od "No Name" osoby, neznamená že proces nebol transparentný, či fakticky správny.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:57 21.03.2022

      pocitově si myslím i bez nějakých analýz, že Pandur je podobně jako třeba JAS-39 o něco horší volbou. Stejně to viděli nejspíš i v OSSR či MO a analýzu bylo třeba napsat podle ...Zobrazit celý příspěvek

      pocitově si myslím i bez nějakých analýz, že Pandur je podobně jako třeba JAS-39 o něco horší volbou. Stejně to viděli nejspíš i v OSSR či MO a analýzu bylo třeba napsat podle chtěného výsledku, takže se tam chybička vloudí snadno. Rovněž analýza F-16 vs. JAS-39 měla X chyb, což ovšem neznamená, že ze dvou špatných nabídek nakonec nebyla vybrána ta méně špatná. Nakonec je ale podstata v tom co nám předvedli Ukrajinci, že drobné technické rozdíly v technice nehrají zásadní roli. Armády se budou muset vážně zamyslet obzvlášť nad ochranou vozidel obecně, protože se ukazuje, že drony a ATGM nedělají velké rozdíly ve stupni zničení cíle, je jim zkrátka jedno, do čeho se trefily a spálí to na uhel i s osádkou.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      13:31 21.03.2022

      Už sme sa o tom bavili. APS je určite nutná súčasť vozidiel a to ten typ, ktorý si poradí aj s podkalibrovou muníciou. Vozidlo však musí odolať AKčku už v základe. Čo Pandur tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Už sme sa o tom bavili.
      APS je určite nutná súčasť vozidiel a to ten typ, ktorý si poradí aj s podkalibrovou muníciou.
      Vozidlo však musí odolať AKčku už v základe.
      Čo Pandur tak ako bol ponúknutý nespĺňa a z toho istého dôvodu plánujete jeho modernizáciu.
      Prečo CSG ponúkla Pandur len v Stanag L2?

      Možno ich ponuka bola o máličko lacnejšia na jedno vozidlo, ale ak si zarátame potrebu modernizácie a zvýšenia odolnosti podľa požiadaviek OS, tak na konci budú na kus drahšie.
      Ďalším faktom je že Fíni sú schopní dodať 8x8 do 2026 a CSG až do 2028.
      Nie všetko je o okamžitej cene. Popálil sa na tom SAAB, a teraz aj CSG.

      Analýza F-16 vs. JAS-39 nemala x chýb.
      Ponuka na F-16 poskytovala za cenu viac spôsobilostí. Jednalo sa pri Jas o verziu MS19. Následná potreba modernizácie na MS20 a nákup vybavenia (zameriavace kontajnery, prilbové zameriavače, Link16) a munície (A-G) predražovala ponuku SAABu na úroveň F-16.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:03 21.03.2022

      Hevonen

      Já tam pár těch argumentů vidím, ale dobrá. Každopádně co bych chtěl opravdu vidět jste vy, jak v bojové situaci prostřelujete Pandur Akčkem (asi myslíte 47)...

      Hevonen

      Já tam pár těch argumentů vidím, ale dobrá. Každopádně co bych chtěl opravdu vidět jste vy, jak v bojové situaci prostřelujete Pandur Akčkem (asi myslíte 47)...

     • Jura99
      16:13 21.03.2022

      Hevonen: to odkdy Pandur neodolá ákáčku ? Standardnímu ákáčku odolává už level 1 a průbojné střele 7,62mm×39 API BZ odolává Level 2. Analýza F-16 vs. JAS-39 samozřejmě chyby měla, ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen: to odkdy Pandur neodolá ákáčku ? Standardnímu ákáčku odolává už level 1 a průbojné střele 7,62mm×39 API BZ odolává Level 2. Analýza F-16 vs. JAS-39 samozřejmě chyby měla, např. se zanedbalo, že F-16 má v ceně logistiku 2roky a JAS-39 10let. To může v ceně dělat desítky procent.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      20:11 21.03.2022

      Moja chyba, zle som si pamatal levely. Takze nie AK ale PK ;-)

      Juro: SAAB neponukol v cene servis na 10 rokov. Kde ste k takej informácií prisli?

      Danik: smelo buďte konkrétny.

      Moja chyba, zle som si pamatal levely. Takze nie AK ale PK ;-)

      Juro: SAAB neponukol v cene servis na 10 rokov. Kde ste k takej informácií prisli?

      Danik: smelo buďte konkrétny.

     • Sgt Murphy
      20:31 21.03.2022

      Príde mi trápne tento neustály "lobbing" z ČR nie len firiem ale aj miestnych diskutujúcich že OS SR by mala zavádzať do výzbroje tie vaše 15-20 rokov staré sračky.

      Príde mi trápne tento neustály "lobbing" z ČR nie len firiem ale aj miestnych diskutujúcich že OS SR by mala zavádzať do výzbroje tie vaše 15-20 rokov staré sračky.

     • Jura99
      21:53 21.03.2022

      Sgt Murphy: uz jste si ujasnili ten kanon ? Kdyz je rec o starych srackach...

      Sgt Murphy: uz jste si ujasnili ten kanon ? Kdyz je rec o starych srackach...

     • Jura99
      09:18 22.03.2022

      Hevonen: Gripen měl v nabídce rozložené splátky na 10let a po celou tuto dobu měl v ceně logistiku, F-16 má logistiku 2roky pro každé letadlo zvlášť počítáno od převzetí. Gripen ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen: Gripen měl v nabídce rozložené splátky na 10let a po celou tuto dobu měl v ceně logistiku, F-16 má logistiku 2roky pro každé letadlo zvlášť počítáno od převzetí. Gripen byl určitě cenově výhodnější, takže by při otrockém výkladu pravidel výběru měl vyhrát, ale samozřejmě F-16 je o něco lepší. Můj favorit nebyl ani jeden, už tenkrát jsem chtěl pro OSSR F-35A, což tehdy znělo jako scifi, uběhlo pár let a dnes je F-35A jedním z favoritů každého výběrka, věřím i v tom co bude v ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      10:53 22.03.2022

      Juro: prosím si zdroj toho tvrdenia. Lebo to čo vravíš si nemyslím, že je pravda. Mimochodom splátky prebiehali skôr ako boli lietadlá vo výrobe, nedajú sa tak spájať s dĺžkou ...Zobrazit celý příspěvek

      Juro: prosím si zdroj toho tvrdenia. Lebo to čo vravíš si nemyslím, že je pravda.

      Mimochodom splátky prebiehali skôr ako boli lietadlá vo výrobe, nedajú sa tak spájať s dĺžkou logistiky.
      SAAB mohol svoju ponuku zverejniť aby nás presvedčil. Neurobil to a od vysoko postaveného človeka vo VzS viem, že keby tam urobil, všetci by chápali prečo sme vybrali F-16.

      Gripen vyhrať nemal, lebo v ponuke SAABu neboli požadované A-G spôsobilosti. Keď obstarávam báger, nemôže vyhrať tatrovka, lebo to nie je báger.

      To je to isté, čo s Pandurom. Nemal byť posudzovaný vôbec, lebo nesplnil požadovaný level ochrany L3 ako neprekročiteľnú požiadavku. Mimochodom MHSR požiadalo aby sa štúdia uskutočniteľnosti doplnila o cenu za Pandur v stanag L3. Uvidíme, že MOSR vyhovie. Predpokladám, že nám cenovka vyskočí na úroveň Patrie a možno aj vyššie, zároveň zásadne klesne výkon kW/tonu.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:57 22.03.2022

      Hevonen: proboha gripen určitě není "náklaďákem mezi bagry", schopnost A-G má běžně, součástí nabídky akorát nebyla dodávka pum. To s tou dobou logistiky se píše v "Návrhu na ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen: proboha gripen určitě není "náklaďákem mezi bagry", schopnost A-G má běžně, součástí nabídky akorát nebyla dodávka pum. To s tou dobou logistiky se píše v "Návrhu na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel" v odst. 7.1. Jak už jsem ale psal, ani jedno letadlo není u mě favoritem, takže to je vlastně jedno :-)Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      18:51 22.03.2022

      Jura99 nebol tam ani požadovaný výcvik pilotov na AG... pozerám že o tom nákupe vieš hovno ale mudruješ najviac.

      Jura99 nebol tam ani požadovaný výcvik pilotov na AG... pozerám že o tom nákupe vieš hovno ale mudruješ najviac.

     • Jura99
      20:43 22.03.2022

      Sgt Murphy: tak si to nejdriv s Hevonenem ujasnete, jestli Gripen umi AG nebo neumi :-). Samozrejme bez vycviku se zboril svet, to by za celou zivotnost letadla uz nikdy neslo ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: tak si to nejdriv s Hevonenem ujasnete, jestli Gripen umi AG nebo neumi :-). Samozrejme bez vycviku se zboril svet, to by za celou zivotnost letadla uz nikdy neslo napravit :-). Me je ten obchod ukradeny, tim spis ze Gripen brzy skonci i v CR a vyhoda stejne techniky by i tak nebyla. Ale fascinuje me, jake nejapne argumenty sem pokladate :-).Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:37 23.03.2022

      Áno Jura, Gripen C/D dokáže aj AG a vieme mu dať aj upgrade na Link-16. Aj keď všetky najmodernejšie zbrane to integrované nemá ako F-16 Block 70/72. AG výcvik nám ale Švédsko ...Zobrazit celý příspěvek

      Áno Jura, Gripen C/D dokáže aj AG a vieme mu dať aj upgrade na Link-16. Aj keď všetky najmodernejšie zbrane to integrované nemá ako F-16 Block 70/72. AG výcvik nám ale Švédsko neposkytlo. Gripen C/D nemá ale vôbec nemá EW suite, AESA ani datafusion na úrovni F-16 Block 70/72. Proste je to lietadlo 20 rokov staré. Navyše zaostáva aj letovými výkonmi. Ako čo na tom nechápeš? Mám ti to snáď nakresliť?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      02:09 23.03.2022

      Písal som to tu na AN už x krát ale vidím že niektorým to budem musieť opakovať dookola. Technické parametre F-16 Blk 70/72 vs. Gripen C/D - Prázdna hmotnosť vs. maximálna ...Zobrazit celý příspěvek

      Písal som to tu na AN už x krát ale vidím že niektorým to budem musieť opakovať dookola.

      Technické parametre F-16 Blk 70/72 vs. Gripen C/D

      - Prázdna hmotnosť vs. maximálna vzletová hmotnosť F-16 8,5 t vs 16,8 t, Gripen 6,8 t vs 14 t (F-16 unesie o 2,8 t viac paliva a munície)
      - Maximálny ťah motoru F-16 129 kN, Gripen 80 kN (F-16 o 1,6x vyšší ťah)
      - Dĺžka vedenia bojovej činnosti na vzdialenosť 750 km (hranica Poľsko/Pobaltie) F-16 113 minút, Gripen 12 minút
      - Akcelerácia F-16 Mach 0,8-1,2 25,3 sekúnd, Gripen Mach 0,8-1,1 40 sekúnd
      - Rakety AA F-16 novšie AIM-120 C7, Gripen AIM + AIM-9X, Gripen staršie AIM-120 C-5 + AIM-9M
      - Radar AESA F-16 áno, Gripen nie
      - Možnosť pôsobenia na AA a AG ciele súčasne F-16 áno, Gripen nie
      - Dosah radaru na zachytenie menších cieľov (2m2) F-16 160 km, Gripen 120 km
      - Počet vzdušných cieľov, na ktoré môže súčasne lietadlo pôsobiť F-16 viac ako 20, Gripen 4
      - F-16 AESA vyššia odolnosť voči rušeniu
      - Potreba integrácie najmodernejšej AG munície na Gripen
      - F-16 disponuje systémom elektronického boja ViperShield, Gripen chýba EW suite
      - F-16 disponuje systémom Automatic Ground Collision Avoidance System, Gripen nie

      Výcvik pilotov F-16 Blk 70/72 vs. Gripen C/D

      Švédsko ponúklo preškolenie pilotov v trvaní 6-8 mesiacov základného výcviku, bez možnosti použitia AG zbraní, tankovania za letu. Nepostačujúcu výcvik pilotov na AA súboje. Vstupné požiadavky na preškolenie pilotov 500 letových hodín (spĺňa len 5 pilotov) a jazyková znalosť Stanag 3 (nespĺňa ani jeden pilot)

      USA ponúka pokročilý výcvik nových pilotov na AG,AA, air-refueling, jazykové kurzy.

      Výcvik pozemného personálu F-16 Blk 70/72 vs. Gripen C/D

      Možné konštatovať, že systém výcviku pre lietadlo F-16 Block 70/72 pri zohľadnení všetkých vstupných požiadaviek a programu výcviku vrátane jazykového kurzu v DLI (Defence Language Institute) predstavuje ucelený systém výcviku technického personálu a je pre nás vhodnejší.

      Logistické zabezpečenie F-16 Blk 70/72 vs. Gripen C/D

      V prípade obstarania lietadla JAS-39 bude švédskou stranou zabezpečené dodanie materiálu, ktorého producentom je výrobca lietadla (poprípade priamy subdodávateľ výrobcu) pod dobu 10 rokov.

      Švédska strana ale oproti Americkej už neposkytuje logistickú podporu pre systémy iných dodávateľov (letecká munícia, podvesné systémy, Link-16 a integrácia týchto systémov atď), ktorých dodávky budú vyžadovať uzatvorenie samostatných kontraktov. S americkou stranou budeme mať uzatvorenú logistickú podporu na 2 roky, po jej uplynutí však nie je problém ju predĺžiť.

      To nehovorím o poskytnutí ďalších finančných prostriedkov vo výške 100 miliónov dolárov zo strany USA.

      Týmto ponuka Americkej strany deklasuje tú Švédsku úplne vo všetkom. Od parametrov stíhačiek, poskytnutej technickej podpory po výcvik pilotov a personálu a poskytnutia financií na rekonštrukciu letísk.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      05:35 23.03.2022

      zbytecne opakujes stokrat zde rozebirane udaje. Kdyby sis zaroloval vys, tak pisu, ze jste ze dvou spatnych nabidek vybrali tu mene spatnou, takze na me nemusis valit specifikaci. ...Zobrazit celý příspěvek

      zbytecne opakujes stokrat zde rozebirane udaje. Kdyby sis zaroloval vys, tak pisu, ze jste ze dvou spatnych nabidek vybrali tu mene spatnou, takze na me nemusis valit specifikaci. Oboji to jsou vybehova letadla, nikdo je uz nekupuje. Gripen by mel vyhodu ceny, odhaduju za 10let cca 1mld €. Na airpolicing by udelal stejnou sluzbu, nicmene nechce se mi zkratka hledat vyhody/nevyhody v neperspektivni technice.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      09:28 23.03.2022

      Juro: Nikto netvrdí, že Gripen AG nevie. Ale do SVK tendra ho ponúkli bez týchto schopností s tým, že si môžme zaplatiť upgrade. V ponúknutej cene to nebolo. Ani AG schopnosti ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Juro: Nikto netvrdí, že Gripen AG nevie.
      Ale do SVK tendra ho ponúkli bez týchto schopností s tým, že si môžme zaplatiť upgrade. V ponúknutej cene to nebolo. Ani AG schopnosti ani žiadna AG munícia.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:40 23.03.2022

      Boha vojna na hranici a tento retard napíše že na air policing stačí... Jura99 nevyjadrujem sa ďalej...

      Boha vojna na hranici a tento retard napíše že na air policing stačí... Jura99 nevyjadrujem sa ďalej...

   • janusinko
    17:08 21.03.2022

    Zaujímavé, že ste sa tak neoháňali pri húfniciach, tam to bolo všetko v poriadku, ale keď sa jedná o Pandur II, tak...

    Zaujímavé, že ste sa tak neoháňali pri húfniciach, tam to bolo všetko v poriadku, ale keď sa jedná o Pandur II, tak...

    • Danik
     17:24 21.03.2022

     Při Zuzanách jste se oháněli i za nás....Tak už nebylo třeba.

     Při Zuzanách jste se oháněli i za nás....Tak už nebylo třeba.

  • HEKTOR
   22:52 21.03.2022

   takže najprv sme mali kúpiť model xp,čo vyzeral ako amv...
   a teraz teda (asi) kupujeme amvxp...
   no je to čím ďalej tým lepšie...

   takže najprv sme mali kúpiť model xp,čo vyzeral ako amv...
   a teraz teda (asi) kupujeme amvxp...
   no je to čím ďalej tým lepšie...

 • PavolR
  12:05 20.03.2022

  Podľa Naďa ešte tie Patrioty, ktoré teraz prišli/prídu, nie sú náhradou za ...Zobrazit celý příspěvek

  Podľa Naďa ešte tie Patrioty, ktoré teraz prišli/prídu, nie sú náhradou za S-300.
  https://www.facebook.com/JaroN... Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   14:25 20.03.2022

   Dúfam, že už budú náhradou, keď budú vrtné súpravy v napadnutej krajine ... :)

   Dúfam, že už budú náhradou, keď budú vrtné súpravy v napadnutej krajine ... :)

   • PavolR
    14:46 20.03.2022

    Ja osobne už začínam fantazírovať o THAADe. Patrioty by sme potom dostali za dodávku čerpadiel. ;-) Potom už iba nakúpiť plánovanú PVO krátkeho dosahu a máme to komplet ...

    Ja osobne už začínam fantazírovať o THAADe. Patrioty by sme potom dostali za dodávku čerpadiel. ;-) Potom už iba nakúpiť plánovanú PVO krátkeho dosahu a máme to komplet ...

    • Ján Paliga
     18:13 20.03.2022

     Fantázie sú to pekné, nie som proti. Som ale skeptický ku tomu, že Slovensko nakúpi protiraketový systém. Zostaneme podľa mňa len u PVO ... Dovtedy ale budem čakať, ako sa to ...Zobrazit celý příspěvek

     Fantázie sú to pekné, nie som proti. Som ale skeptický ku tomu, že Slovensko nakúpi protiraketový systém. Zostaneme podľa mňa len u PVO ...

     Dovtedy ale budem čakať, ako sa to nakoniec vyvinie ... Nádej zomiera posledná :)Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      19:31 20.03.2022

      Akože radšej by som bol teraz za 5-6 batérií NASAMS a nákup AIM-9 a AIM-120 (aj pre F-16). Tie tri batérie od Nemcov a Holanďanov zatiaľ stačia, ale bez adekvátnej PVO krátkeho a ...Zobrazit celý příspěvek

      Akože radšej by som bol teraz za 5-6 batérií NASAMS a nákup AIM-9 a AIM-120 (aj pre F-16). Tie tri batérie od Nemcov a Holanďanov zatiaľ stačia, ale bez adekvátnej PVO krátkeho a stredného dosahu sa ich účinnosť rapídne znižuje, keďže budú musieť pôsobiť aj proti menej dôležitejším cieľom.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:39 20.03.2022

      Nejde iba o Slovensko - NATO/USA by "prepašovaním" THAADu do OSSR získalo v tomto priestore radar s dosahom včasného varovania cez 1500km. ;-p Bez doťahovačiek ako v Čechách ...

      Nejde iba o Slovensko - NATO/USA by "prepašovaním" THAADu do OSSR získalo v tomto priestore radar s dosahom včasného varovania cez 1500km. ;-p Bez doťahovačiek ako v Čechách ...

     • PavolR
      21:41 20.03.2022

      ... a Rusi a ich miestni prisluhovači by sa z toho išli krásne zblázniť ... :-D

      ... a Rusi a ich miestni prisluhovači by sa z toho išli krásne zblázniť ... :-D

    • Hevonen
     06:51 21.03.2022

     THAAD nedokáže pôsobiť proti lietadlám.

     THAAD nedokáže pôsobiť proti lietadlám.

     • PavolR
      07:10 21.03.2022

      Iste, ale od toho by boli Patrioty. Nemci by si mohli láskavo uvedomiť, že nám ešte visia pár miliard na reparáciách z WWII a tie, čo dovezú na Slovensko nám už aj ponechať. ;-)

      Iste, ale od toho by boli Patrioty. Nemci by si mohli láskavo uvedomiť, že nám ešte visia pár miliard na reparáciách z WWII a tie, čo dovezú na Slovensko nám už aj ponechať. ;-)

     • Hevonen
      07:46 21.03.2022

      Tak to nefunguje :)

      THAAD je spôsobilosť mimo našich ambícií. Za tú sumu by som radšej vybudoval silné letectvo.

      Tak to nefunguje :)

      THAAD je spôsobilosť mimo našich ambícií. Za tú sumu by som radšej vybudoval silné letectvo.

 • SYN_
  19:42 19.03.2022

  Asi budu za vola, ale byly už nějaké úvahy na téma čím bude OSSR nahrazovat S300 dlouhodobě/trvale? Žeby se třeba aspoň jedna baterie takového uvažovaného nahrazujícího systému ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi budu za vola, ale byly už nějaké úvahy na téma čím bude OSSR nahrazovat S300 dlouhodobě/trvale? Žeby se třeba aspoň jedna baterie takového uvažovaného nahrazujícího systému dala za současné situace zapůjčit, aby ZÁROVEŇ působila jako s300 záloha/posílení/náhrada a přitom umožnila aspoň částečně vyhodnotit vhodnost budoucího nákupu a získání trochu zkušeností?

  Nešla by tčeba půjčit baterie NASAMS? Vzhledem k nákupu F16 stejně budou AMRAAMy potřeba... mohli by američané poslat nějaké s předstihem...

  A co u nás, jaký je harmonogram Spyderů, nedalo by se tam něco urychlit? Radar už by snad minimálně jeden měl být na našem území a namontovaný na podvozku...?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:57 19.03.2022

   NASAMS je systém výkony pod S-300 (i té Slovenské). Slováci se tváří ze v budoucnu chtějí pořídit náhradu stejné kategorie, ale... První baterie v roce 2025. O urychlení ...Zobrazit celý příspěvek

   NASAMS je systém výkony pod S-300 (i té Slovenské). Slováci se tváří ze v budoucnu chtějí pořídit náhradu stejné kategorie, ale...

   První baterie v roce 2025. O urychlení pochybuji. Dodávené MADRy nemají se Spyderem nic společného.Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    20:17 19.03.2022

    Fakt neviem, naco nam je jeden system, aj ked velky. Nam treba viac strednych sytemov a vela malych, co sa budu moct rozliezt po kopcoch na strednom Slovensku. K tomu vela ATGM ...Zobrazit celý příspěvek

    Fakt neviem, naco nam je jeden system, aj ked velky. Nam treba viac strednych sytemov a vela malych, co sa budu moct rozliezt po kopcoch na strednom Slovensku. K tomu vela ATGM typu Stugna-P, navrch Vilkha/HIMARS a zaklad obrany by aj mohol byt.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     01:17 20.03.2022

     Nikto nepíše že by sme mali mať len jeden systém, všakže... žiadne systémy PVO veľmi krátkeho, krátkeho ani stredného dosahu ti nenahradí kapacity systému dlhého dosahu ani keby si ...Zobrazit celý příspěvek

     Nikto nepíše že by sme mali mať len jeden systém, všakže... žiadne systémy PVO veľmi krátkeho, krátkeho ani stredného dosahu ti nenahradí kapacity systému dlhého dosahu ani keby si ich mal hoci milión a na každom kopci.Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      05:59 20.03.2022

      Pokial budu mat vsetci okolo zapadne zbrane ako my, tak jediny sposob ako sa mozme ubranit je asymetricky, kedze sme najmensi. Akoze, nie ze by nebolo mat fajn dve baterie ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokial budu mat vsetci okolo zapadne zbrane ako my, tak jediny sposob ako sa mozme ubranit je asymetricky, kedze sme najmensi.

      Akoze, nie ze by nebolo mat fajn dve baterie Patriotov ale urcite by som zacal stavat obranu odspodu, ten teren sa na to doslova ponuka.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:58 20.03.2022

      Sgt Murphy
      Ovšem Spyder má, respektive může mít, stejný dálkový dosah jako vaše S-300.

      Sgt Murphy
      Ovšem Spyder má, respektive může mít, stejný dálkový dosah jako vaše S-300.

     • Hevonen
      13:18 20.03.2022

      Spyder nie je schopný pôsobiť proti balistickym raketám.

      Spyder je SHORAD.
      Nas plan je nakupit VSHORAD, SHORAD AJ HIMAD.
      Nič iné ani nemá zmysel.

      Spyder nie je schopný pôsobiť proti balistickym raketám.

      Spyder je SHORAD.
      Nas plan je nakupit VSHORAD, SHORAD AJ HIMAD.
      Nič iné ani nemá zmysel.

     • Scotty
      14:04 20.03.2022

      Potom je vaše S-300 také SHORAD.

      Potom je vaše S-300 také SHORAD.

     • Sgt Murphy
      14:08 20.03.2022

      Asi tak, všetky krajiny na východnej hranici NATO musia mať systém schopný zostreliť balistické strely. Jedinými takými systémami sú v NATO Patriot, najlepšie aj THAAD. Ale chápem ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi tak, všetky krajiny na východnej hranici NATO musia mať systém schopný zostreliť balistické strely. Jedinými takými systémami sú v NATO Patriot, najlepšie aj THAAD. Ale chápem že ten druhý by naša ekonomika už neutiahla. 3-4 batérie Patriotu sú však potrebné. Ak si ich nedokážeme zabezpečiť vlastnými silami je potrebné rokovať o ich umiestnení so spojencami.Skrýt celý příspěvek

     • Wirbelwind
      15:18 20.03.2022

      este je tu SAMP/T...ale cena bude zrejme tiez astronomicka...

      este je tu SAMP/T...ale cena bude zrejme tiez astronomicka...

     • flanker.jirka
      17:05 20.03.2022

      Scotty U Spyderu je to asi takto: (dosahy na obrázku jsou jen marketing, reálně je dobré se držet toho kde namalované křivky končí na ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      U Spyderu je to asi takto: (dosahy na obrázku jsou jen marketing, reálně je dobré se držet toho kde namalované křivky končí na zemi)
      https://www.rafael.co.il/wp-co...
      Pro náhradu S 300 by Slovensko mohlo zvážit David Sling nebo BarakMX, to jsou i PRO systémy.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:44 20.03.2022

      flanker.jirka
      Tak podobné křivky budou mít všechny raketové systémy. Ovšem i kdyby jsme brali dosah v nízkých výškách má Spyder LR pořád nad 70 km.

      flanker.jirka
      Tak podobné křivky budou mít všechny raketové systémy. Ovšem i kdyby jsme brali dosah v nízkých výškách má Spyder LR pořád nad 70 km.

     • flanker.jirka
      19:17 20.03.2022

      Scotty Počítejte 70 km, což jsou pouze teoretické dosahy málo použitelné. Rozdíl je v tom, že střely S 300 mohou působit proti rychlejším cílům a ve větších výškách. Pokud AČR ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Počítejte 70 km, což jsou pouze teoretické dosahy málo použitelné. Rozdíl je v tom, že střely S 300 mohou působit proti rychlejším cílům a ve větších výškách. Pokud AČR skončí u Spyderu MR, tak nebude schopná ani sundat některé průzkumné drony.
      ... Spyder LR je postavený na nových raketách ve verzi ER s boosterem. Uvidíme, zda je někdy koupíme, protože Derby ER pro použití z letadel byla úspěšně otestována loni na jaře a bude z jinou cenu než stávající verze, která je pro Spyder MR.
      Chce to David Sling nebo Barak MX, pokud se AČR vydává izraelskou cestou.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:24 20.03.2022

      Je jasné že je střela S-300 PMU výkonnější. To vyplývá už z možnosti působit proti raketám. Má podstatně větší výškový dosah, ale dostřel pouze 75 km. Střela ER už byla zkoušená i ...Zobrazit celý příspěvek

      Je jasné že je střela S-300 PMU výkonnější. To vyplývá už z možnosti působit proti raketám. Má podstatně větší výškový dosah, ale dostřel pouze 75 km.
      Střela ER už byla zkoušená i se Spyderem.
      Systém BARAK by údajně mohl fungovat integrovaně se Spyderem. Jako s možností se s tím údajně kalkuluje.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      06:58 21.03.2022

      S-300 je kategória HIMAD pre výškový dosah.

      S-300 je kategória HIMAD pre výškový dosah.

  • SYN_
   20:32 21.03.2022

   A ještě jeden dotaz, který doufám nebude považován za provokativní, ale tady se bavíme jak má tento systém, v kterém zbývá 45 střel typu (jak čtu) 5V55R (což je 1,5t střela z ...Zobrazit celý příspěvek

   A ještě jeden dotaz, který doufám nebude považován za provokativní, ale tady se bavíme jak má tento systém, v kterém zbývá 45 střel typu (jak čtu) 5V55R (což je 1,5t střela z 80tých let, dosahující údajně Mach6, a určená proti cílům max. Mach4, čili pořádný "macek" - jak je na tom s obratností?), kritickou roli pro ochranu víceméně celého Slovenska proti čemukoliv (počítá se minimálně s letadly a útočícími raketami), to jako OPRAVDU a reálně tento systém má takovou dobrou účinnost, dosah a flexibilnost aby to všechno zvládl, navíc s jediným druhem střely?

   Doplňková otázka, to jsou ti zápaďáci takoví matláci že pořád nic srovnatelného (co do univerzálnosti) nedokážou vyprodukovat ani po 30ti letech vývoje?Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:40 21.03.2022

    Západní ekvivalent je Patriot nebo novější MEADS.
    Účinnost slovenských S-300 proti balistickým střelám bude podobná jako u Patriotů nasazených v první irácké válce. Čili nic moc.

    Západní ekvivalent je Patriot nebo novější MEADS.
    Účinnost slovenských S-300 proti balistickým střelám bude podobná jako u Patriotů nasazených v první irácké válce. Čili nic moc.

 • Danik
  01:45 19.03.2022

  V první řadě si myslím, že jsou momentálně ve světě dost velké problémy a to dost blízko od nás, na to, aby jsme se tu v rovině Češi a Slováci hádali jak malí o tom, kdo co má a ...Zobrazit celý příspěvek

  V první řadě si myslím, že jsou momentálně ve světě dost velké problémy a to dost blízko od nás, na to, aby jsme se tu v rovině Češi a Slováci hádali jak malí o tom, kdo co má a nemá poslat....

  Oba dva státy dělají dost a poslali již mnoho finančních, vojenských a jiných materiálních prostředků. Zároveň z obou zemí zaznívá jasná podpora bojující Ukrajině a stejně tak se obě země snaží co nejlépe postarat o ukrajinské občany co utíkají před ruskými bombami. Já osobně jsem překvapen, protože až takto úspěšné sbírky, dodávky a podporu jsem nečekal ani v jedné zemi.

  Házíme tam munici, ruční palné zbraně, PVO komplety, AT zbraně, zdravotnický materiál, možná už tam budou i Dany nebo něco dalšího. Samozřejmě je záhodno aby jsme to tam posílali dál. jen houšť a větší kapky, protože Ukrajinci nyní skutečně krvácí i za nás. Zároveň je však nutno si říct co reálně můžeme a nemůžeme poskytnout. Protože fanatické posílání všeho co ve skladech a vojenských posádkách najdeme má i stinné stránky. Takže pojďme si každý stát v první řadě sám za sebe říct co reálně může darovat, o čem jsme ochotni jednat nebo darovat část a co potřebujeme pro sebe. Pak to probrat s Ukrajinci co skutečně nejvíce potřebují oni a to vagónovat a lifrovat to tam horem dolem.

  Pokud tu chceme jako Češi moralizovat Slováky, je třeba uvědomit si tři věci. Oni se snaží stejně jako my. S-300 zatím neposkytl žádný ze států. Teď to nejzásadnější.....Slováci jsou tomu svinstvu blíže než my. My si tu vždy můžeme říct, že tam před námi je ještě jeden stát NATO, před Slovenskem žádný stát NATO není, před nimi už je bojiště, proto chápu jejich obavy z toho zbavit se bezmyšlenkovitě v hurá akci veškeré PVO. Tenhle krok je jen na Slovácích a já rozumím, že chtějí počkat než se adekvátně vyřeší obrana jejich vzdušného prostoru.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:07 19.03.2022

   bohuzel davame velmi malo, tech par desitek tun munice vystrileji treba za den. Pokud myslime valku s Putinem vazne (a verim ze ano, pouze jsme nemotorni a cekame, ze se to nejak ...Zobrazit celý příspěvek

   bohuzel davame velmi malo, tech par desitek tun munice vystrileji treba za den. Pokud myslime valku s Putinem vazne (a verim ze ano, pouze jsme nemotorni a cekame, ze se to nejak samo uzasobuje), tak uz mely byt tri smeny v municnich fabrikach a vlaky munice, PHM, jidla mely denne smerovat na vychod.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    11:08 19.03.2022

    Nedodavame len my.

    Zároveň myslím si, keďže s ďalším informovanim sa skončilo, že materiál sa zacal dodavat v tichosti.
    S úplne logických dôvodov.

    Nedodavame len my.

    Zároveň myslím si, keďže s ďalším informovanim sa skončilo, že materiál sa zacal dodavat v tichosti.
    S úplne logických dôvodov.

   • HEKTOR
    21:46 19.03.2022

    Jura99 - áno,určite minú veľa munície denne...lenže druhá stránka mince je,kde skončila všetká tá munícia po rozdelení...určite sa nevystrieľala...

    Jura99 - áno,určite minú veľa munície denne...lenže druhá stránka mince je,kde skončila všetká tá munícia po rozdelení...určite sa nevystrieľala...

    • Jura99
     07:43 20.03.2022

     zčásti uložila, zčásti delaborovala, zčásti rozprodala a zčásti za 30let i cvičně vystřílela. Třeba ve Vrběticích už to byla soukromá munice, kterou rusáci vyhodili, byla tam i ...Zobrazit celý příspěvek

     zčásti uložila, zčásti delaborovala, zčásti rozprodala a zčásti za 30let i cvičně vystřílela. Třeba ve Vrběticích už to byla soukromá munice, kterou rusáci vyhodili, byla tam i původem zahraniční (z Maďarska).Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:17 20.03.2022

      Jura99 - a z veľmi veľkej časti sa rozkradla...

      Jura99 - a z veľmi veľkej časti sa rozkradla...

    • Ján Paliga
     14:29 20.03.2022

     To je otázka napríklad na súdruha Vyboha ...

     To je otázka napríklad na súdruha Vyboha ...

 • Jan Padesátýpátý
  22:22 18.03.2022

  Já teda doufám, že ani Slováci ani NATO nejsou tak blbí, jak to na první pohled vypadá. A že S-300 na Ukrajině už jsou nebo jsou na cestě, a tohle všechno včetně této diskuze je ...Zobrazit celý příspěvek

  Já teda doufám, že ani Slováci ani NATO nejsou tak blbí, jak to na první pohled vypadá. A že S-300 na Ukrajině už jsou nebo jsou na cestě, a tohle všechno včetně této diskuze je součástí kouřové clony jak zmást Rusko.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   23:04 18.03.2022

   Jan Padesátýpátý - klobúk dole,odhalili ste to...je to len clona... pravda je taká,že s-300 pôjdu na ukrajinu...a odletia na slovenských a poľských 29tkach,ktoré tam idú ...Zobrazit celý příspěvek

   Jan Padesátýpátý - klobúk dole,odhalili ste to...je to len clona...
   pravda je taká,že s-300 pôjdu na ukrajinu...a odletia na slovenských a poľských 29tkach,ktoré tam idú tiež...dnes som na letisku videl,ako tie s-300 pod tie mašiny vešali...

   ale nikomu to nehovorte...Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  21:00 18.03.2022

  inak fakt "výživné" a vysoko objektívne čítanie čo tu niektorí česko-slovenskí dementori vyprodukovali...dajme si pár faktov... nedali ste migy - prípadné odovzdanie poľských a ...Zobrazit celý příspěvek

  inak fakt "výživné" a vysoko objektívne čítanie čo tu niektorí česko-slovenskí dementori vyprodukovali...dajme si pár faktov...

  nedali ste migy - prípadné odovzdanie poľských a slovenských zablokovalo usa,to by si mali uvedomiť hlavne ortodoxní vylizovači amerických rití...

  nedali ste s-300 - nie nedali a dúfam že ani nedáme len preto,aby sme tu potešili pár klávesnicových bojovníkov za ukrajinu...
  zaujímavé že grécko tiež odmietlo (škoda že nemá "odborníkov" z armádnych novín) a o bulharských 300vkách tiež nič nevieme...

  "Nebuďte zbabělci a pošlete S300 co nejdřív! Teď se hraje o všechno. Tak " - autor tejto perly si asi neuvedomuje že v prvej várke pomoci poslalo slovensko vačší objem,napr. ako česko...

  "Nejzábavnější je sledovat prohlášení, že kdyby se našel nějaký Patriot, nebo F-16 zdarma, tak ......" - dotyčný expert bol ticho pri článku kde poliaci verejne povedali že chcú za 29tky f-16...to bolo asi ale iné...

  som zvedavý na názor českého gen. štábu na reči typu - dajme všetko ukrajine...ako by to zhodnotili napr. páni pavel,šándor,opata...
  inak česku nič nebráni aby na ukrajinu komplet previezla bvp+t-72... - tak ukažte že máte koule a furt se nevymlouvejte!

  osobne nikdy neobhajujem niečo slovenské,len preto že to je slovenské a ja som slovák...práve naopak,pravidelne tu veci kritizujem...ale keď čítam neobjektívne kecy,tak mi to proste nedá...

  inak niekoho ako faraonamumu by som rád niekedy len tak náhodou stretol osobne...a pokecal pri pive...Skrýt celý příspěvek

  • Rošťák
   21:15 18.03.2022

   Tak nevidím jedinej důvod dodávky 72M1 ..... Ukrajina má těch více tanků vybaveným reaktivním pancéřováním s lepšími pozorovacími schopnosti, 72M4CZ ještě neprošli technickým ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak nevidím jedinej důvod dodávky 72M1 ..... Ukrajina má těch více tanků vybaveným reaktivním pancéřováním s lepšími pozorovacími schopnosti, 72M4CZ ještě neprošli technickým zhodnocením, jestli se nepletu, takže ta bojeschopnost bude na hraně ..... BVP2 bychom jim dát sice mohly, ale pochybuju že by k něčemu ty olétané vraky byly ......... K tomu, kdo poslal a kolik bych se asi nesnižoval ne?Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    21:48 18.03.2022

    Rošťák - no niektorí tu chcú komplet poslať ukrajine výzbroj ačr/ossr... "K tomu, kdo poslal a kolik bych se asi nesnižoval ne?" - no osobne tiež nemám rád rôzne ...Zobrazit celý příspěvek

    Rošťák - no niektorí tu chcú komplet poslať ukrajine výzbroj ačr/ossr...

    "K tomu, kdo poslal a kolik bych se asi nesnižoval ne?" - no osobne tiež nemám rád rôzne porovnávania...ale niekedy je treba dať argument na hlúpy komentár...Skrýt celý příspěvek

    • Rošťák
     22:05 18.03.2022

     Já bych jim taky poslal, co by šlo, ale s rozumem…… kdo ví, kde skončily naše OSA - AKm , ale jsem rád že tam aspoň naše S-2 ški, a jedtli tu máme nějaké grady, tak klidně poslat i ...Zobrazit celý příspěvek

     Já bych jim taky poslal, co by šlo, ale s rozumem…… kdo ví, kde skončily naše OSA - AKm , ale jsem rád že tam aspoň naše S-2 ški, a jedtli tu máme nějaké grady, tak klidně poslat i ty….. Dany z NZ, ale otázka v jakém jsou stavu, jak dlouho by trvalo na ně přeškolit osádky a hlavně techniky …… a pak tu máme 24/35 a poluď by nám US zapůjčily 4x Cobry a 2 UH1 k přeškolení, tak klidně i tySkrýt celý příspěvek

    • Rošťák
     22:06 18.03.2022

     sorry za text, ale automatická oprava textu dneska čaruje

     sorry za text, ale automatická oprava textu dneska čaruje

  • DolphinXXL
   22:58 18.03.2022

   Koukám, že ty si vystačíš v diskusi úplně sám :-D Založíš nové vlákno a když už tam na tebe nikdo nereaguje, tak zase založíš další, kde pak obhajuješ ty tvé nesmysly. Hele, ...Zobrazit celý příspěvek

   Koukám, že ty si vystačíš v diskusi úplně sám :-D

   Založíš nové vlákno a když už tam na tebe nikdo nereaguje, tak zase založíš další, kde pak obhajuješ ty tvé nesmysly.

   Hele, nevím zda chtěli Ukrajinci naše BVP 1, nebo T-72, ale předpokládám, že ne, protože jich mají sami v uloženkách dostatek, konkrétně například u T-72 okolo 300 ks a sami je nepoužívají a z největší pravděpodobností ani používat nebudou. Jedním z důvodu, je že T-72 se vyráběly v ruském Nižném Tagilu, takže Ukrajinci raději používají na Ukrajině vyrobené a velké části modernizované T-64 a T-84.

   Ale co vím jistě, tak že chtěli letadla a protiletadlové komplety, které Vy dát nechcete.

   Takže obhajovat si tady slovenskou nechuť s darováním S-300, tím že my nedarujeme T-72 je fakt totální úlet.

   P.S. každopádně Česko už nějakou těžkou techniku Ukrajině darovalo. Co to bylo, to se možná dozvíme až po skončení války.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    23:09 18.03.2022

    DolphinXXL - no nejaký osel sa s reakciou vždy nájde...a nie obyčajný,ale hned XXL... "Ale co vím jistě, tak že chtěli letadla a protiletadlové komplety, které Vy dát nechcete." ...Zobrazit celý příspěvek

    DolphinXXL - no nejaký osel sa s reakciou vždy nájde...a nie obyčajný,ale hned XXL...

    "Ale co vím jistě, tak že chtěli letadla a protiletadlové komplety, které Vy dát nechcete." - čítanie písaného textu s porozumením je asi problém,že...???...lebo aj priemerne inteligentný človek pochopil,že tie 29tky stopli američania...Skrýt celý příspěvek

    • DolphinXXL
     00:43 19.03.2022

     Ale no tak, tu výmluvu na Američany si nech od cesty.

     Jinak, když dojdou argumenty, tak holt musí nastoupit urážky, že?

     Ale no tak, tu výmluvu na Američany si nech od cesty.

     Jinak, když dojdou argumenty, tak holt musí nastoupit urážky, že?

     • HEKTOR
      21:50 19.03.2022

      DolphinXXL - tu máš ty výmluva - www.idnes.cz/zpravy/zahranicni... "Jinak, když ...Zobrazit celý příspěvek

      DolphinXXL - tu máš ty výmluva - www.idnes.cz/zpravy/zahranicni...

      "Jinak, když dojdou argumenty, tak holt musí nastoupit urážky, že?" - akú komunikáciu dostávam,takú dávam...Skrýt celý příspěvek

     • DolphinXXL
      01:15 20.03.2022

      Odkaz nefunguje .........

      No nějak jsem si nevšiml, že by tě někdo urážel, takže zase úplně mimo.

      Odkaz nefunguje .........

      No nějak jsem si nevšiml, že by tě někdo urážel, takže zase úplně mimo.

     • Laci
      11:24 20.03.2022

      Dodávku SVK MiGů-29 na UKR bylo zastaveno USA? Co je to za blábol? :D Můžeš sem dát nějakej funkční odkaz, kterej tenhle nesmysl potvrzuje? USA odmítly bejt zprostředkovatel (i v ...Zobrazit celý příspěvek

      Dodávku SVK MiGů-29 na UKR bylo zastaveno USA? Co je to za blábol? :D Můžeš sem dát nějakej funkční odkaz, kterej tenhle nesmysl potvrzuje?
      USA odmítly bejt zprostředkovatel (i v rámci NATO) pro jakejkoliv stát pro tyhle případný handly. USA žádnýmu státu nezakázalo dodat svoje stíhačky, protože k tomu nemá žádný právo a naopak k tomu ponouká.
      Srovnej si fakta, než začneš šířit nesmysly. To by mělo bejt pod tvojí úroveň ;)Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:59 20.03.2022
  • Matesaax
   09:34 19.03.2022

   Mě připadá,že někteří zde diskutující musí být tak max čtrnáctileté děti.Jejich představy,že se slovenská armáda vzdá Migů či ted S-300,tedy toho nejdůležitějšího a nejlepšího co ...Zobrazit celý příspěvek

   Mě připadá,že někteří zde diskutující musí být tak max čtrnáctileté děti.Jejich představy,že se slovenská armáda vzdá Migů či ted S-300,tedy toho nejdůležitějšího a nejlepšího co má a armáda zůstane bez ochrany vzdušného prostoru a vojáci bez práce.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    14:26 19.03.2022

    Nejdůležitějšího a nejlepšího? :))

    Nejdůležitějšího a nejlepšího? :))

    • stronger.p
     17:24 19.03.2022

     Ano, nic lepšího a důležitějšího (za mě spíše použitelného), k ochraně a obraně jejich vzdušného prostoru, opravdu nemají.

     Ano, nic lepšího a důležitějšího (za mě spíše použitelného), k ochraně a obraně jejich vzdušného prostoru, opravdu nemají.

     • Scotty
      17:43 19.03.2022

      Migy kterých létá pár kusů nebo S-300 prakticky ve stavu z osmdesátých let?

      Migy kterých létá pár kusů nebo S-300 prakticky ve stavu z osmdesátých let?

     • HEKTOR
      21:52 19.03.2022

      Scotty - ale paradoxne nič (ak sa nemýlim) výkonnejšie v regióne strednej európy nie je...

      Scotty - ale paradoxne nič (ak sa nemýlim) výkonnejšie v regióne strednej európy nie je...

     • SYN_
      11:40 20.03.2022

      Hektor: v případě letadel rozhodně JE...
      Kromě toho, neměla by už první baterie Patriotů (objednaných pro polskou armádu) být v Polsku?

      Hektor: v případě letadel rozhodně JE...
      Kromě toho, neměla by už první baterie Patriotů (objednaných pro polskou armádu) být v Polsku?

    • HEKTOR
     20:25 20.03.2022

     SYN_ - lietadlá som neriešil,tam to je jasné...
     ako sú na tom poliaci s patriotom neviem...ale bodaj by ho už mali v operačnej pripravenosti...

     SYN_ - lietadlá som neriešil,tam to je jasné...
     ako sú na tom poliaci s patriotom neviem...ale bodaj by ho už mali v operačnej pripravenosti...

 • 3pa3ck3
  19:12 18.03.2022

  Nemecko-holandské Patrioty budú umiestnené v blízkosti letiska Sliač ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemecko-holandské Patrioty budú umiestnené v blízkosti letiska Sliač https://domov.sme.sk/c/2286476... Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:00 18.03.2022

   A naokolo sú prekrásne kopce ... :)

   A naokolo sú prekrásne kopce ... :)

   • flanker.jirka
    22:24 18.03.2022

    Kopce máte hezké po celé zemi, ale pro Patriot může být problém se na dobré kopce dostat buď přístupností cest, nebo díky tomu, že jsou tam lesy. Patriot na tom není tak dobře, ...Zobrazit celý příspěvek

    Kopce máte hezké po celé zemi, ale pro Patriot může být problém se na dobré kopce dostat buď přístupností cest, nebo díky tomu, že jsou tam lesy. Patriot na tom není tak dobře, jako S 300 PMU se stožáry 40V6, kdy antény dostanete více než 20 metrů nad zem.
    Problém u výrazného převýšení z kopce může představovat i hodnota minimální elevace radaru AN MPQ 53/65, aby nedocházelo k možnosti podlétnutí v nízkých výškách v údolích. Systém bude muset být doplněn i o dobré pozice přehledových radarů.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:42 18.03.2022

     ;) Práve preto píšem o prekrásnych kopcoch....

     ;) Práve preto píšem o prekrásnych kopcoch....

     • Hevonen
      08:05 19.03.2022

      Možno radar vytiahnu na Močiar.

      Možno radar vytiahnu na Močiar.

     • flanker.jirka
      19:22 20.03.2022

      Hevonen Postaví to někde, kde to bude přístupné pro novináře :-D nic víc. Ale snad jsou na tom lépe než kdysi US Patrioty v Polsku při problémech s jednáním o protiraketové obraně, ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen
      Postaví to někde, kde to bude přístupné pro novináře :-D nic víc. Ale snad jsou na tom lépe než kdysi US Patrioty v Polsku při problémech s jednáním o protiraketové obraně, kdy se ukázalo, že amíci dovezli radar a prázdné kontejnery bez střel :-)
      V reakci na to poslali rusové další komplet S 300 do Běloruska, podobně to udělali i po příchodu prvních F 16 pro polské letectvo.Skrýt celý příspěvek

  • Hevonen
   21:18 18.03.2022

   Iba holandska batéria.
   Umiestnenie dvoch nemeckých ešte zverejnené nebolo.

   LZPO a Kamenica?

   Iba holandska batéria.
   Umiestnenie dvoch nemeckých ešte zverejnené nebolo.

   LZPO a Kamenica?

   • 3pa3ck3
    21:33 18.03.2022

    VO Valaškovce jr od 13.3. uzavretý pre verejnosť, takže je možné, že sa to tam už pripravuje

    VO Valaškovce jr od 13.3. uzavretý pre verejnosť, takže je možné, že sa to tam už pripravuje

   • Ján Paliga
    21:34 18.03.2022

    Bude to závisieť od terénu, aby bolo čo najmenej hluchých miest....

    Bude to závisieť od terénu, aby bolo čo najmenej hluchých miest....

   • 3pa3ck3
    22:20 18.03.2022

    Pri takomto rozložení by sme si ale museli ponechať aj S-300 na ochranu západu krajiny

    Pri takomto rozložení by sme si ale museli ponechať aj S-300 na ochranu západu krajiny

    • Ján Paliga
     22:42 18.03.2022

     Ako vravel Hranol - na Východe nič nie je ... :)

     Ako vravel Hranol - na Východe nič nie je ... :)

    • Wakantanka
     07:56 19.03.2022

     Niekde som začul, že majú byť v Kuchyni, na Sliači a v Kamenici nad Cirochou, koľko je na tom pravdy ťažko povedať.

     Niekde som začul, že majú byť v Kuchyni, na Sliači a v Kamenici nad Cirochou, koľko je na tom pravdy ťažko povedať.

 • Clanek
  17:24 18.03.2022

  Myslim ze vsichni bychom radi videli S-300 nejen ze Slovenska na UA, ale budme k sobe uprimni, dokud na SLovensku Patriot neni, tezko tohle ocekavat. Navic, Slovensko je tak pod ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim ze vsichni bychom radi videli S-300 nejen ze Slovenska na UA, ale budme k sobe uprimni, dokud na SLovensku Patriot neni, tezko tohle ocekavat. Navic, Slovensko je tak pod tlakem trosicku nefer. Aby k necemu takovemu mohlo dojit, SR chce logicky nejake zaruky, a tim nemyslim ze si zadarmo prijde k nejakemu daru od USA (to je stejne hlavne novinarsky / diskusni konstrukt). Ale minimalne by to chtelo:
  1) dostat na SVK Patriot, idealne evropsky, treba z DE a to co nejdriv
  2) mit s DE podepsanout smlouvu o trvalem umistneni tohoto systemu na treba 10 let (cca cas kdy SR stejne planovala PVO obmenu)
  3) Americani at pak reciprocne klidne umistni jeden svuj system do Nemecka, taky se zavazkem na 10 let (resp. na dobu dokud bude DE system na Slovensku).
  Je lepsi pokud americky system nepujde na SR primo, kvuli naladam domorodcu.
  V tehle konstalaci si myslim nebude mit slovenska vlada problem a S300 na UA posle, ale ne driv. Stejnetak jako by driv na UA neposlala svuj jedinej a nejvyspelejsi system zadna zeme, CR nevyjimaje.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   21:03 18.03.2022

   vďaka pane za niečo objektívne...príspevok obsahoval racionálne zváženie faktov...

   vďaka pane za niečo objektívne...príspevok obsahoval racionálne zváženie faktov...

   • DolphinXXL
    23:00 18.03.2022

    U tebe je problém, že za objektivní příspěvek považuješ jen ten, který vyhovuje tvému vidění světa.

    U tebe je problém, že za objektivní příspěvek považuješ jen ten, který vyhovuje tvému vidění světa.

    • BobDylan
     01:00 19.03.2022

     No že to Vy píšete.

     No že to Vy píšete.

    • HEKTOR
     21:54 19.03.2022

     DolphinXXL - bože,problém s pochopením a prijatím vecných argumentov stále pretrváva...

     DolphinXXL - bože,problém s pochopením a prijatím vecných argumentov stále pretrváva...

 • Falko
  15:00 18.03.2022

  Ja chápem argument a čím sa budeme brániť mi. Uzhorodske letisko 100m za hranicou. Keď prídu Nemci a Holanďania s Patriotmi a budú brániť našu hranicu v ten moment môže ísť S300 na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja chápem argument a čím sa budeme brániť mi. Uzhorodske letisko 100m za hranicou. Keď prídu Nemci a Holanďania s Patriotmi a budú brániť našu hranicu v ten moment môže ísť S300 na Ukrajinu. Toto nie je hra. Treba konať racionálne. Inak si nemyslím, že náš minister očakáva terno t.j.nahradu kus za kus, preto ten realizmus. A po druhé, ako obhaji, pred tou našou blbšou časťou spoločnosti, že musíme kupovať dráhy PVO. Tam neobstojí s argumentom, že by sa aj tak meniť musel.Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   16:09 18.03.2022

   Mě napadá co budou dělat vojáci v Nitre, když S-300 předají na Ukrajinu, místo nich bude ten Patriot, ale ten budou obsluhovat Němci. A zkušení odborníci s Nitry si můžou tak ...Zobrazit celý příspěvek

   Mě napadá co budou dělat vojáci v Nitre, když S-300 předají na Ukrajinu, místo nich bude ten Patriot, ale ten budou obsluhovat Němci. A zkušení odborníci s Nitry si můžou tak akorát hrát na bigose, když jim seberou techniku.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    16:19 18.03.2022

    Doplní baterie s KUBy? Pochybuji že tam mají 100% naplněnost.

    Doplní baterie s KUBy? Pochybuji že tam mají 100% naplněnost.

   • Ján Paliga
    21:06 18.03.2022

    No Vzdušné sily majú na starosti misiu OSN na Cypre, takže do nákupu nového systému (mohli by vybrať Spyder, v rámci kompatibility s ČR) môžu zabezpečovať mier týmto spôsobom ...

    No Vzdušné sily majú na starosti misiu OSN na Cypre, takže do nákupu nového systému (mohli by vybrať Spyder, v rámci kompatibility s ČR) môžu zabezpečovať mier týmto spôsobom ...

    • flanker.jirka
     21:42 18.03.2022

     Raději hledejte kompatibilitu s NATO než s nějakými banánovými republikami. Ani sám Izrael ve výzbroji Spyder nemá.

     Raději hledejte kompatibilitu s NATO než s nějakými banánovými republikami. Ani sám Izrael ve výzbroji Spyder nemá.

     • Scotty
      22:01 18.03.2022

      Což má důvod. A rozhodně to není proto že je to špatný systém. Krom (teoretické) protiraketové ochrany by mohl klidně na Slovensku nahradit i S-300.

      Což má důvod. A rozhodně to není proto že je to špatný systém. Krom (teoretické) protiraketové ochrany by mohl klidně na Slovensku nahradit i S-300.

     • flanker.jirka
      22:16 18.03.2022

      Scotty
      Samozřejmě, že to má důvod. Měli by to v Izraeli moc jednoduché, když by používali stejné typy střel Python, Derby jak u letectva tak u PVO :-)

      Scotty
      Samozřejmě, že to má důvod. Měli by to v Izraeli moc jednoduché, když by používali stejné typy střel Python, Derby jak u letectva tak u PVO :-)

     • Scotty
      00:02 19.03.2022

      Ne. Izrael staví pouze protiraketovou obranu. Předpokládají že vzdušnou nadvládu jim zajistí jejich silné letectvo.

      Ne. Izrael staví pouze protiraketovou obranu. Předpokládají že vzdušnou nadvládu jim zajistí jejich silné letectvo.

     • flanker.jirka
      07:32 19.03.2022

      Scotty To je blbost, nelze se spoléhat na to, že vždy a všude bude k dispozici ve vzduchu adekvátně vyzbrojený stíhač. A už vůbec, že stíhači budou krýt hrozby jako malorozměrné ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      To je blbost, nelze se spoléhat na to, že vždy a všude bude k dispozici ve vzduchu adekvátně vyzbrojený stíhač. A už vůbec, že stíhači budou krýt hrozby jako malorozměrné pomalu létající drony.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:07 19.03.2022

      Spyder S-300 nenahradí.

      Spyder S-300 nenahradí.

     • Scotty
      11:23 19.03.2022

      flanker.jirka
      Ovšem je to tak. PVO Izraele se zaměřuje na protiraketovou obranu.

      flanker.jirka
      Ovšem je to tak. PVO Izraele se zaměřuje na protiraketovou obranu.

     • Scotty
      13:00 19.03.2022

      Hevonen
      Pouze pokud by jste trvali na zachování (v případě zastaralé S-300 spíš iluzorní) protiraketové schopnosti.

      Hevonen
      Pouze pokud by jste trvali na zachování (v případě zastaralé S-300 spíš iluzorní) protiraketové schopnosti.

     • HEKTOR
      21:58 19.03.2022

      Scotty - stále nechápem prečo je použitie s-300 na svk len iluzorné a na ukrajine má pomaly rozhodnúť vojnu...??...

      Scotty - stále nechápem prečo je použitie s-300 na svk len iluzorné a na ukrajine má pomaly rozhodnúť vojnu...??...

     • DolphinXXL
      01:16 20.03.2022

      Ty toho evidentně nechápeš více.

      Ty toho evidentně nechápeš více.

     • flanker.jirka
      19:25 20.03.2022

      Scotty Izrael už má ověřenou správnou funkčnost střel Tamir Iron domu i proti air breathing target a cruise missile. Což jim díru zacelí, dosah se má pohybovat podobně jako u ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Izrael už má ověřenou správnou funkčnost střel Tamir Iron domu i proti air breathing target a cruise missile. Což jim díru zacelí, dosah se má pohybovat podobně jako u Spyderu SR.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:22 20.03.2022

      DolphinXXL - to je možné,ale podstatné je,že v tvojom prípade som si na istom čo si zač...ale nejdem sa už viac vyjadrovať k tvojej bezvýznamnej osobe,aby sa to tu zbytočne ...Zobrazit celý příspěvek

      DolphinXXL - to je možné,ale podstatné je,že v tvojom prípade som si na istom čo si zač...ale nejdem sa už viac vyjadrovať k tvojej bezvýznamnej osobe,aby sa to tu zbytočne nespamovalo...Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:04 18.03.2022

  Jak vidím v nadšení v některých komentářích níže, dovolím si ještě pár poznámek: Válka je vždy a předně o penězích. Až pak o idejích. I Kuvajt si za osvobození pěkně zaplatil a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak vidím v nadšení v některých komentářích níže, dovolím si ještě pár poznámek:
  Válka je vždy a předně o penězích. Až pak o idejích. I Kuvajt si za osvobození pěkně zaplatil a náklady uhradil dříve, než se mu povedlo dostat reparace z Iráku. Účtovali mezi sebou spojenci za první i druhé sv. války, dělá se to dodnes.
  Jakákoli pomoc musí být vždy pořádně zvážena z pohledu potenciálních nákladů vs. přínosů a rizik. PVO středního a dlouhého dosahu není ákáčko, a to jak z pohledů nákladů, nároků na obsluhu a škod, které může napáchat chybné umístění nebo taktika nasazení. Chápu pozici ukrajinských politiků, chtějí cokoli, co by mohlo trochu pomoct. Ale ona paradoxně za S-300 v rukou zkušené obsluhy může prospět mnohem víc na Slovensku, poblíž hranic, než když se bude přesunovat někde ve válečné zóně a o umístění budou rozhodovat velitelé pod ohromným tlakem.
  Na webu už běhají záběry desítek až stovek kousků javelinů, NLAWů a dalších kousků západní výzbroje, které Rusům padly do rukou. Ukrajinci také předali spoustu těžké techniky, muničních skladů atd... Fakt si myslíte, že by byl dobrý nápad, aby se Rusům dostal do rukou systém, který byl nějak uveden do NATO kompatibilního stavu? Je jeho možný přínos dostatečný, aby vyvážil tohle riziko? Já nevím, ale někde mi bliká kontrolka.Skrýt celý příspěvek

  • The Pale Emperor
   19:10 18.03.2022

   Já teda viděl jen jeden záběr obsazené základny, kde zůstalo pár náklaďáků, pár znehodnocených děl a nějaké to rozpadající se BRDMko. Dodnes to koluje na pro-ruských webech furt ...Zobrazit celý příspěvek

   Já teda viděl jen jeden záběr obsazené základny, kde zůstalo pár náklaďáků, pár znehodnocených děl a nějaké to rozpadající se BRDMko. Dodnes to koluje na pro-ruských webech furt dokola jako nově získaná technika.
   Javelinů, NLAW, nebo Panzerfaustů mají po pár kusech, většinou z několika míst a akorát je svezly na jedno místo, aby to vypadalo super, k tomu bez munice, jednorázovky už vystřelené, Javeliny jen tuby, bez sightu, takže k ničemu, nepoužitelné. Ono stačí přepadnout jeden náklaďák, nebo Pick-up, žejo, a můžou se chlubit, kolik toho Ukrajincům ukradli...
   Btw. ruSSové na Ukrajině nechali už 4x víc techniky, než Ukrajinci...Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:10 18.03.2022

   Danny, ak by mala byť S-300 pre Slovensko významná, museli by sme mať aspoň niekoľko stoviek rakiet .... Čo nemáme...

   Danny, ak by mala byť S-300 pre Slovensko významná, museli by sme mať aspoň niekoľko stoviek rakiet .... Čo nemáme...

   • Hevonen
    21:21 18.03.2022

    To nie je pravda.

    To nie je pravda.

    • Ján Paliga
     21:40 18.03.2022

     Záleží na uhle pohľadu. Pre hornaté Slovensko je použitie rakiet s dosahom cca 75 km plytvanie muníciou.... Efektívnejšie je využitie tých pár rakiet ktoré máme a nezabudnime, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Záleží na uhle pohľadu. Pre hornaté Slovensko je použitie rakiet s dosahom cca 75 km plytvanie muníciou.... Efektívnejšie je využitie tých pár rakiet ktoré máme a nezabudnime, že majú vyše 40 rokov, na Ukrajine...Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:12 19.03.2022

      Nemôžeš vytiahnuť jednu vrstvu PVO a samu o sebe ju vyhlásiť za nepotrebnú, lebo ma malé počty, pričom ignoruješ, ze je to trojvrstvy systém.

      To je diletanstvo.

      Nemôžeš vytiahnuť jednu vrstvu PVO a samu o sebe ju vyhlásiť za nepotrebnú, lebo ma malé počty, pričom ignoruješ, ze je to trojvrstvy systém.

      To je diletanstvo.

     • Ján Paliga
      08:54 19.03.2022

      Neignorujem. Vzhľadom na naše počty a vek systému a to, že prídu spojenci na pomoc s lepším systémom, je to podľa mňa najlepšie riešenie.

      Neignorujem. Vzhľadom na naše počty a vek systému a to, že prídu spojenci na pomoc s lepším systémom, je to podľa mňa najlepšie riešenie.

 • beepee
  10:26 18.03.2022

  Zeptám se možná blbě, ale není lepší, aby vaše S-300 a naše KUBy sestřelovaly ruská letadla na UK, než později nad ČR/SR? Každé tam sundané letadlo znamená o jedno méně, které by ...Zobrazit celý příspěvek

  Zeptám se možná blbě, ale není lepší, aby vaše S-300 a naše KUBy sestřelovaly ruská letadla na UK, než později nad ČR/SR? Každé tam sundané letadlo znamená o jedno méně, které by mohlo zaútočit na nás/vás. A mimochodem - čím víc Rusové na Ukrajině vykrvácí, tím menší chuť budou mít na další expanze. Podle mě se z téhle "speciální" operace budou dlouho vzpamatovávat. Když už jim tam nemůžeme poslat přímo vojáky, tak alespoň co nejvíc techniky.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:25 18.03.2022

  dokud slovenskemu S-300 neskonci zivotnost, jiny nepritel nez RuSSko se tezko objevi. Sestrelovat russy aktualne nejlepe umi a hlavne mohou Ukrajinci. Vidim tam jasnou rovnici jim ...Zobrazit celý příspěvek

  dokud slovenskemu S-300 neskonci zivotnost, jiny nepritel nez RuSSko se tezko objevi. Sestrelovat russy aktualne nejlepe umi a hlavne mohou Ukrajinci. Vidim tam jasnou rovnici jim ten system poslat. Zapadni Evropa je v situaci, ze jejiho nepritele porazi svou krvi nekdo jiny "subdodavatelsky". My to sledujeme v pohodli na netu a misto abychom byli vdecni a posilali vse co mame na frontu, jako by tam bojovali nasi, jede nam tu kalkulacka nakladu a vynosu. Smutné...Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  00:30 18.03.2022

  No... predstavujete si to ako sa vraví "hurvínek válku". Takže objasním o čo sa asi tak jedná. 1. Ak pošleme vlastné S300 na Ukrajinu, čo alebo kto nám poskytne náhradu? 2. ...Zobrazit celý příspěvek

  No... predstavujete si to ako sa vraví "hurvínek válku".

  Takže objasním o čo sa asi tak jedná.

  1. Ak pošleme vlastné S300 na Ukrajinu, čo alebo kto nám poskytne náhradu?
  2. Príde dostatočný počet systémov Patriot na náhradu našich S300?
  3. Koľko budeme platiť zahraničnému kontingentu za ochranu nášho vzdušného priestoru?
  4. Koľko rakiet systému Patriot nám je možné poskytnúť?
  5. Aké máme záruky, že zahraničný kontingent NATO tu ostane aj v prípade reálneho vojenského konfliktu?

  Z časti odpoviem.

  1. Nemusíme hneď kupovať nové systémy. Prísť majú Patrioty z Nemecka.
  2. Nevieme.
  3. Nevieme. Budeme to pomoc zadarmo? Asi ťažko. Nemecko môže povedať... "No, my sme vás nenútili posielať Ukrajine..." A ak áno, budeme platiť len prevádzku? Či si zaplatíme prevádzku plus "zálohu" za rakety, či "zálohu" za celý systém? Patriot nie je lacná záležitosť, rádovo v miliardách USD.
  4. Koľko rakiet k nám príde? 1 ks raketa PAC-3 stojí 6 miliónov USD... Budú zabezpečené dodávky ďalších rakiet v prípade konfliktu?
  5. Prísť majú Nemci. No, od nich by som veľké záruky nečakal. Myslím že pri prvom náznaku nebezpečenstva veľmi rýchlo zdúchnu preč...Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   02:31 18.03.2022

   Som si plne vedomý že Ukrajina bojuje dnes aj za našu slobodu, ale treba si uvedomiť tiež že Slovensko je na hranici Ukrajiny "nárazníková" krajina NATO v prípade "čo ak". Takže ...Zobrazit celý příspěvek

   Som si plne vedomý že Ukrajina bojuje dnes aj za našu slobodu, ale treba si uvedomiť tiež že Slovensko je na hranici Ukrajiny "nárazníková" krajina NATO v prípade "čo ak". Takže asi nie je úplne rozumné sa zbaviť niečoho len tak bez rozmyslu a bez záruk adekvátnej náhrady. Nemám s tým problém, ak nám NATO tie záruky poskytne samozrejme. Ale tie podmienky treba vyjednať také, aby sme mali istotu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:47 18.03.2022

   Nieže tak! 2.- Majú prísť tri batérie, čo je z každého uhla pohľadu viac, ako tá naša jedna. 3.- Tak ako si my sami hradíme prítomnosť delostrelcov v Lotyšsku, si aj Nemci a ...Zobrazit celý příspěvek

   Nieže tak!
   2.- Majú prísť tri batérie, čo je z každého uhla pohľadu viac, ako tá naša jedna.
   3.- Tak ako si my sami hradíme prítomnosť delostrelcov v Lotyšsku, si aj Nemci a Holanďania, atď. ... budú sami hradiť svoju prítomnosť na Slovensku.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    09:16 18.03.2022

    A keď sa rozhodnú zbaliť svoje patrioty domov, lebo Rusi začnú hroziť severomorskou flotilou v severnom mori, tak spravíme čo?

    A keď sa rozhodnú zbaliť svoje patrioty domov, lebo Rusi začnú hroziť severomorskou flotilou v severnom mori, tak spravíme čo?

   • Sgt Murphy
    16:25 18.03.2022

    PavolR 2. Oficiálne sa hovorí o "neupresnenom" počte. Ak sa mýlim, daj zdroj. 3. Systémy Patriot sú niekde inde ako pár Zuzán. Švédi kupovali 4 batérie Patriot platili 3,2 ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR
    2. Oficiálne sa hovorí o "neupresnenom" počte. Ak sa mýlim, daj zdroj.
    3. Systémy Patriot sú niekde inde ako pár Zuzán. Švédi kupovali 4 batérie Patriot platili 3,2 miliardy USD, len 6 raketa PAC-3 stojí 6 miliónov USD. Za air policing si platíš tiež. Ináč tvrdenie že Pobaltské krajiny za nasadenie neplatia nič... tak tam by som bol opatrný...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     17:16 18.03.2022

     To všetko povedal Naď. Počet batériií tu v TA3 a bezplatnosť opakuje stále:
     https://www.ta3.com/clanok/230...

     To všetko povedal Naď. Počet batériií tu v TA3 a bezplatnosť opakuje stále:
     https://www.ta3.com/clanok/230...

     • Sgt Murphy
      21:09 18.03.2022

      Takže o všetkom čo som tu napísal sa rokuje, koľko batérií, kde budú umiestnené, koľko vojakov príde, ich ubytovanie a tak ďalej. Keď to bude hotové, príde nám náhrada v podobe ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže o všetkom čo som tu napísal sa rokuje, koľko batérií, kde budú umiestnené, koľko vojakov príde, ich ubytovanie a tak ďalej. Keď to bude hotové, príde nám náhrada v podobe systému Patriot a my môžeme poslať svoje S-300 preč. Teda nevidím dôvod na diskusiu typu "Nebuďte zbabělci a pošlete S300 co nejdřív!". Pretože naozaj to nejde spôsobom "zajtra odtiahneme do Vyšného Nemeckého", ako si to niekto predstavuje a presne na to narážam.Skrýt celý příspěvek

     • Double
      20:58 19.03.2022

      Nahradou by to bolo, ak by nam ich dali nastalo.

      Nahradou by to bolo, ak by nam ich dali nastalo.

 • HEKTOR
  20:10 17.03.2022

  zase sa tu trošku strácam v kontexte... na jednaj strane čítam že náš systém s-300 je vlastne nefunkčný,pokazený,na okrasu a nikto by ho už nechcel...(osobne jeho technický stav ...Zobrazit celý příspěvek

  zase sa tu trošku strácam v kontexte...
  na jednaj strane čítam že náš systém s-300 je vlastne nefunkčný,pokazený,na okrasu a nikto by ho už nechcel...(osobne jeho technický stav nepoznám)

  na druhej strane čítam že ho máme dať ukrajine kým je ešte čas...a z týchto názorov mám dojem,ako keby práve slovenská s-300 zvrátila vojnu a porazila rusko...

  takže ak to zhrniem,nám je nefunkčná s-300 na dve veci,ale ukrajine tá istá pomôže k totálnej porážke ruska...Skrýt celý příspěvek

  • Badysak
   20:21 17.03.2022

   Ne ukrainci je dokáži používat a i přes zastaralost je využijí v opotřebovací válce, pro Vás je to systém na konci životnosti, který tak jako tak pujde do šrotu.

   Ne ukrainci je dokáži používat a i přes zastaralost je využijí v opotřebovací válce, pro Vás je to systém na konci životnosti, který tak jako tak pujde do šrotu.

   • HEKTOR
    20:39 17.03.2022

    Badysak - raz určite pôjde...ale nebude to zajtra a ani o týždeň...
    ja netvrdím aby sa ukrajine nepomáhalo,ale zase nie hlava nehlava...

    Badysak - raz určite pôjde...ale nebude to zajtra a ani o týždeň...
    ja netvrdím aby sa ukrajine nepomáhalo,ale zase nie hlava nehlava...

    • Hevonen
     21:39 17.03.2022

     Výmena S-300 je v pláne okolo 2030.

     Výmena S-300 je v pláne okolo 2030.

    • Ján Paliga
     22:10 17.03.2022

     No ako tu na AN bolo uvedené, komplex mal 48 rakiet, 3 sa vystrelili v Bulharsku v roku 2015... Celkovo teda sa na cieľ strieľajú dve rakety. Takže pre 23 cieľov sa Slovensku ...Zobrazit celý příspěvek

     No ako tu na AN bolo uvedené, komplex mal 48 rakiet, 3 sa vystrelili v Bulharsku v roku 2015... Celkovo teda sa na cieľ strieľajú dve rakety. Takže pre 23 cieľov sa Slovensku neoplatí držať S-300PMU na sklade a pre Ukrajinu zasa je možnosť zostrelu 23 lietadiel či vrtuľníkov dosť zásadná.... každý jeden život Ukrajinca, ktorý týmto môžeme zachrániť, to sa oplatí.... nerozumiem tým tanečkom ministra obrany SR okolo dodania systému až po jeho nahradení iným systémom z krajín NATO....

     Konať treba tu a teraz....Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:16 17.03.2022

      Ján Paliga - 23 sa vám zdá málo.???a koľko si myslíte že budeme mať reálne striel keby sme kúpili systém patriot.???ale skúste sa racionálne na základe okolností zamyslieť a potom ...Zobrazit celý příspěvek

      Ján Paliga - 23 sa vám zdá málo.???a koľko si myslíte že budeme mať reálne striel keby sme kúpili systém patriot.???ale skúste sa racionálne na základe okolností zamyslieť a potom dajte číslo...Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      22:30 17.03.2022

      Nebuďte zbabělci a pošlete S300 co nejdřív! Teď se hraje o všechno. Slovensko S300 nepotřebuje protože mu pomůže Nato, Ukrajina takový luxus nemá. Tak ukažte že máte koule a furt ...Zobrazit celý příspěvek

      Nebuďte zbabělci a pošlete S300 co nejdřív! Teď se hraje o všechno. Slovensko S300 nepotřebuje protože mu pomůže Nato, Ukrajina takový luxus nemá. Tak ukažte že máte koule a furt se nevymlouvejte!Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      23:06 17.03.2022

      faraonamumu: Prepáč. Rovno zajtra idem za vedúcim do družstva, berieme traktory, ideme do Nitry na protilietadlovú brigádu a tú batériu odtiahneme do Vyšného Nemeckého.

      faraonamumu: Prepáč. Rovno zajtra idem za vedúcim do družstva, berieme traktory, ideme do Nitry na protilietadlovú brigádu a tú batériu odtiahneme do Vyšného Nemeckého.

     • Sgt Murphy
      03:57 18.03.2022

      Chápem že si nabudený faraonamumu, predsa len vojna je za rohom. Ale ČR má medzi Rusko a svojimi hranicami okrem Ukrajiny ešte Slovensko a Poľsko. Takže vám sa tam robia ramená ...Zobrazit celý příspěvek

      Chápem že si nabudený faraonamumu, predsa len vojna je za rohom. Ale ČR má medzi Rusko a svojimi hranicami okrem Ukrajiny ešte Slovensko a Poľsko. Takže vám sa tam robia ramená celkom pohodlne. Ale ak padne Ukrajina, budeme mať armádu RF na hraniciach my, nie vy. Takže sa ukľudni láskavo.Skrýt celý příspěvek

     • Double
      10:47 18.03.2022

      Nasa vlastna armada je zdevastovana, darovat im S-300 v case, ked je take napatie by bola prakticky vlastizrada.

      Nasa vlastna armada je zdevastovana, darovat im S-300 v case, ked je take napatie by bola prakticky vlastizrada.

     • Sgt Murphy
      16:28 18.03.2022

      Double tak to by som zas netvrdil. Na S300 potrebujeme servis zo strany RF, aj na Mig-29. Ten teraz nezoženieme a treba sa toho zbaviť, najlepšie ak to niečo poslúži na Ukrajine a ...Zobrazit celý příspěvek

      Double tak to by som zas netvrdil. Na S300 potrebujeme servis zo strany RF, aj na Mig-29. Ten teraz nezoženieme a treba sa toho zbaviť, najlepšie ak to niečo poslúži na Ukrajine a zostrelí pár Suchojov. Ale nie bez rozmyslu, treba nám náhradu samozrejme.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:50 18.03.2022

      @ Hektor Áno, zdá sa mi to málo. Pár falošných návnad, niekoľko reálnych cieľov a .... je po raketách.... Navyše v členitom hornatom teréne Slovenska, kde sa niekde ani nedá ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Hektor

      Áno, zdá sa mi to málo. Pár falošných návnad, niekoľko reálnych cieľov a .... je po raketách.... Navyše v členitom hornatom teréne Slovenska, kde sa niekde ani nedá využiť 75 dosah rakety.... Veď aj radary majú problém s pokrytím Slovenska v niektorých oblastiach a nízkych letových hladinách.... Veď si spomíname na pašerácke lietadlá, nie?

      Teraz by mali bez akýchkoľvek cavykov zakúpiť v rámci kompatibility s ČR systém Spyder. Patrioty od spojeneckých vojsk využívať len v čase krízy.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:14 19.03.2022

      Jano tušis vobec kde je S-300 umiestnení, ked tu hovoríš o neschopnosti využiť jeho diaľkový dosah?

      Jano tušis vobec kde je S-300 umiestnení, ked tu hovoríš o neschopnosti využiť jeho diaľkový dosah?

     • Ján Paliga
      09:12 19.03.2022

      @ Hevonen Tam, kde sídli naša jediná protilietadlová brigáda. V dnešnej situácii by mal ale skôr brániť našu východnú hranicu, kde je vysoké riziko zabludenia striel Severnej ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Hevonen

      Tam, kde sídli naša jediná protilietadlová brigáda.
      V dnešnej situácii by mal ale skôr brániť našu východnú hranicu, kde je vysoké riziko zabludenia striel Severnej Ázie. Tam však prídu spojenci s výkonnejším Patriotom.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      11:18 19.03.2022

      Nie priamo v Nitre nie je. A chráni celú podunajsku nížinu, hlavne mesto, hornú Nitru a Považie po Trenčín. Preto je to nedostatkova spôsobilosť a mal sa kupovať ešte jeden z ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie priamo v Nitre nie je.
      A chráni celú podunajsku nížinu, hlavne mesto, hornú Nitru a Považie po Trenčín.

      Preto je to nedostatkova spôsobilosť a mal sa kupovať ešte jeden z deblokacii prave pre východoslovensku nížinu.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:04 19.03.2022

      Ján Paliga - "Áno, zdá sa mi to málo. Pár falošných návnad, niekoľko reálnych cieľov a .... je po raketách...." - takže spyder to zachráni.??? výkon s-300 vs spyder je asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Ján Paliga - "Áno, zdá sa mi to málo. Pár falošných návnad, niekoľko reálnych cieľov a .... je po raketách...." - takže spyder to zachráni.??? výkon s-300 vs spyder je asi rovnaký,že.??

      "Veď si spomíname na pašerácke lietadlá, nie?" - ty by ste fakt chceli po poprašováku a tušim po mi-2 šúpať s s-300.???Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:27 20.03.2022

      Jestli jste za 30 let nedokázali nakoupit novejší typy střel, tak je to věčná škoda.

      Jestli jste za 30 let nedokázali nakoupit novejší typy střel, tak je to věčná škoda.

     • Ján Paliga
      23:00 20.03.2022

      @ Hektor "takže spyder to zachráni.??? výkon s-300 vs spyder je asi rovnaký,že.??" Spyder-LR bude modernejší ako našich 45 rakiet S-300. Nerobím si ani ilúzie o tom, či je vôbec ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Hektor

      "takže spyder to zachráni.??? výkon s-300 vs spyder je asi rovnaký,že.??"

      Spyder-LR bude modernejší ako našich 45 rakiet S-300. Nerobím si ani ilúzie o tom, či je vôbec S-300 prevádzkyschopná.... Predpokladám, že obsluha tam bude neustále pájkovačkou letovať dosky, aby udržala pri živote tú starú hajtru.... To, že ju máme vo výzbroji je iba preto, že predošlé vlády zvysoka kašlali na našu armádu....

      "ty by ste fakt chceli po poprašováku a tušim po mi-2 šúpať s s-300.???"

      Na to som vôbec nemyslel. Myslel som na deravú rádiolokačnú sieť.....Skrýt celý příspěvek

   • marecino
    17:14 18.03.2022

    To by sa dalo povedať o skoro celej technike všetkých post sovietskych štátov, už sme im mali dat teda 90percent našej armády, aj Česi aj my atď

    To by sa dalo povedať o skoro celej technike všetkých post sovietskych štátov, už sme im mali dat teda 90percent našej armády, aj Česi aj my atď

  • DolphinXXL
   02:18 18.03.2022

   No vidíš a já to čtu zase takhle ...... Na jedné straně tvrdíte, že je Vaše S-300 nefunkční a byla by tedy Ukrajině na nic. Na druhé straně tvrdíte, že S-300 potřebujete k ...Zobrazit celý příspěvek

   No vidíš a já to čtu zase takhle ......

   Na jedné straně tvrdíte, že je Vaše S-300 nefunkční a byla by tedy Ukrajině na nic.

   Na druhé straně tvrdíte, že S-300 potřebujete k vlastní ochraně vzdušného prostoru, takže se nemůžete jen tak zbavit.

   Stejný příběh se odehrává u Vašich MIG-29

   Nejzábavnější je sledovat prohlášení, že kdyby se našel nějaký Patriot, nebo F-16 zdarma, tak ......

   Můj závěr, máte vládu pokrytců a srabů. Ale nebudu Vás podle ní soudit všechny.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    06:18 18.03.2022

    Kto tvrdí že je nefunkčný? Je to najvýkonnejší systém z okolitých krajín EU. Uz ste poslali všetky vase Kuby na Ukrajinu? Ked tak urobíte, budes moct hovoriť o pokrytcoch a ...Zobrazit celý příspěvek

    Kto tvrdí že je nefunkčný? Je to najvýkonnejší systém z okolitých krajín EU.

    Uz ste poslali všetky vase Kuby na Ukrajinu? Ked tak urobíte, budes moct hovoriť o pokrytcoch a sraboch.Skrýt celý příspěvek

    • spesl
     07:01 18.03.2022

     Rozumím nejsme ve stejné situaci.Ještě by si mohl napsat: "to se vám to machruje ,když už máte objednaný SPYDER".Každý stát se musí rozhodnout.Buď pomůžeme i za cenu našich ztrát ...Zobrazit celý příspěvek

     Rozumím nejsme ve stejné situaci.Ještě by si mohl napsat: "to se vám to machruje ,když už máte objednaný SPYDER".Každý stát se musí rozhodnout.Buď pomůžeme i za cenu našich ztrát ,nebo na tom budeme chtít vydělávat.
     U nás z důvodu "preshitnes co by kdyby" nikdo nemá asi problém poskytnout KUBY pokud by o ně ukrajinci stály.(Komundíry a SPD nepočítám ty budou mít problém se vším) Nase Kuby jsou modernizovane s jinym radarem a sřp, UA by se museli lehce preškolit a to bude trošku ten problém. Kdyby vás napadl rusák ,neboj my kvám přijedeme.Koneckoncú kdo jinný by vám pak v kraťasech a sandálech lezl po horách.Vy by jste k nám v případě napadení přeci přijeli bez zaváhání taky.Koneckoncú jste doteď naše největší národnostní menšina, tak tady jen v nadsázce řečeno doplníte stavy :-) .Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:12 18.03.2022

      To nebude žiaden problém. Netreba sa schovávať za ľahkú modernizáciu. Ukrajinci začali prevádzkovať ukoristenú Tungusku M1. Takže až taký problém to nebude. Keby nás napadol ...Zobrazit celý příspěvek

      To nebude žiaden problém. Netreba sa schovávať za ľahkú modernizáciu.
      Ukrajinci začali prevádzkovať ukoristenú Tungusku M1. Takže až taký problém to nebude.

      Keby nás napadol Rusák, tak možno k nám dojdete, ale bez PVO.
      PVO je u nás nedostatkova spôsobilosť.
      Kebyže chcu dany zo skladov, bvp, T72,... nemáme s tým jediny problém.
      S-300 je proste iný príbeh a chceme vedieť čo ho nahradí.
      A nikto z vlády nepovedal, že to musí byť zadarmo. Teraz je na rade vláda USA, možno vybaví že nám Izrael predá a okamžite dodá nejaký čerstvý Davidov prak alebo Barak 8, ktorý majú prichystaný pre niekoho iného. A zároveň ho budú u nás 2 roky prevádzkovať, kým nezaškolia posádky. Poprípade sa dostaneme
      My si ho v pohode zaplatíme, na náhradu S-300 bolo vyčlenených 650mil€. Je v podstate jedno, či ich uhradíme teraz alebo o 8 rokov.

      Minister včera jasne povedal. Radi posunieme S-300 na Ukrajinu, ale až vo chvíli keď budeme mať dohodu o náhrade. Tá môže vyzerať rôzne.Skrýt celý příspěvek

     • spesl
      08:45 18.03.2022

      Hevonen Minister včera jasne povedal. Radi posunieme S-300 na Ukrajinu, ale až vo chvíli keď budeme mať dohodu o náhrade. Tá môže vyzerať rôzne. Ano to je rozumné stanovisko, ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen
      Minister včera jasne povedal. Radi posunieme S-300 na Ukrajinu, ale až vo chvíli keď budeme mať dohodu o náhrade. Tá môže vyzerať rôzne.

      Ano to je rozumné stanovisko, pokud to není myšleno :"dejte nám Marcedes za Ladu a nemáme s tím problém darovat to ojetinu jinam".Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:50 18.03.2022

      spesl:
      o patriote zadarmo začali špekulovať diskutujúci.
      S vyjadreniami našich politikov nemajú nič spoločné.

      spesl:
      o patriote zadarmo začali špekulovať diskutujúci.
      S vyjadreniami našich politikov nemajú nič spoločné.

     • Ján Paliga
      21:56 18.03.2022

      ... hryzkaj jemne ... ;)

      ... hryzkaj jemne ... ;)

    • DolphinXXL
     14:02 18.03.2022

     Hele já nevím, zda už jsme tam KUB poslali, nebo ne. Ale nevíš to ani ty a ani se to v nejbližší době nedozvíme. Darovat nikdo nikoho nemůže nutit. Ale darovat je správné, když ...Zobrazit celý příspěvek

     Hele já nevím, zda už jsme tam KUB poslali, nebo ne. Ale nevíš to ani ty a ani se to v nejbližší době nedozvíme.

     Darovat nikdo nikoho nemůže nutit. Ale darovat je správné, když to někomu pomůže zachránit životy. A správné je darovat a koupit si pak nové. Pokrytecké je říkat daruji, ale jen když Vy mi darujete něco lepšího.Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      15:04 18.03.2022

      A kto kde hovoril, ze chceme zdarma vymenu stary za novy? NIkto nikde ale uz nas tu okydavate.

      A kto kde hovoril, ze chceme zdarma vymenu stary za novy? NIkto nikde ale uz nas tu okydavate.

     • marecino
      17:15 18.03.2022

      Co ste im nedali teda už dávno polku armády?

      Co ste im nedali teda už dávno polku armády?

     • BobDylan
      01:07 19.03.2022

      Hej, ale keď peniaze na nákup nového nie sú a so starým sa ešte ráta, tak čo teraz?

      Hej, ale keď peniaze na nákup nového nie sú a so starým sa ešte ráta, tak čo teraz?

  • SYN_
   19:24 19.03.2022

   Přesně nad tímto srovnáním jsem přemýšlel v opačném gardu... že S300 víceméně zajišťuje ochranu Slovenska, ale po přesunutí na Ukrajinu se nic moc nezlepší, Rusi ji údajně "určitě" ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesně nad tímto srovnáním jsem přemýšlel v opačném gardu... že S300 víceméně zajišťuje ochranu Slovenska, ale po přesunutí na Ukrajinu se nic moc nezlepší, Rusi ji údajně "určitě" zníčí atd...
   Z Ruské strany je to ještě komediálnější: "ruská PVO je neprostupná" vs. "jestli tam býv. ruské systémy převedete, stejně je zničíme"Skrýt celý příspěvek

 • Migi
  19:45 17.03.2022

  Jestli ono to nakonec nebude ještě trochu jinak. Tom Cooper (btw doporučuju si ho najít na FB, je to opravdu hodně relevantní zdroj) dneska napsal: Part of the reason is the ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli ono to nakonec nebude ještě trochu jinak. Tom Cooper (btw doporučuju si ho najít na FB, je to opravdu hodně relevantní zdroj) dneska napsal:

  Part of the reason is the latest shipment of SAMs donated by the USA: delivered already few days ago, this should have contained 9K33 Osa/SA-8, S-300/SA-10, and S-300V/SA-12s (apparently acquired from Egypt in exchange for a sale of Boeing F-15E fighter-bombers), plus another load of MANPADS, including Soviet/Russian-made 98K34 Strela-3/SA-14s.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  18:58 17.03.2022

  Neviem ako ostatné štáty, ale SVK máme predsa modernizované ST-68MSK čo je v podstate modernizovaný 3D radar ISKRA 36D6 a je kompatibilný s PLRK S-300PMU. Apropo modernizáciu ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem ako ostatné štáty, ale SVK máme predsa modernizované ST-68MSK čo je v podstate modernizovaný 3D radar ISKRA 36D6 a je kompatibilný s PLRK S-300PMU. Apropo modernizáciu realizovali LOBB Banská Bystrica v spolupráci so UKRSPETSEXPORT, Ukrajina a ukrajinským výrobcom rádiolokátoru ISKRA, ktorý bol zároveň dodávateľov súpravy zariadení a komponentov na modernizáciu.

  A oni majú predsa veľa modernizovaných 3D RL 36D6M1 pripojitelných k vyššie uvedenému PLRK.

  Takže niet vhodnejšej dovolenkovej destinácie...Skrýt celý příspěvek

 • BobDylan
  18:22 17.03.2022

  Hlavne z českej strany sa tu objavujú komentáre, že by sme našu batériu S-300 mali darovať Ukrajine pro bono, lebo veď bojujú aj za nás (čo ja nespochybňujem). Lenže z môjho ...Zobrazit celý příspěvek

  Hlavne z českej strany sa tu objavujú komentáre, že by sme našu batériu S-300 mali darovať Ukrajine pro bono, lebo veď bojujú aj za nás (čo ja nespochybňujem). Lenže z môjho pohľadu to je ako keby ste Vy darovali vybavenie celej svojej 7. Brigády a najbližších 5-10 rokov nekúpili nič. Áno tie jednotky majú zastaralé vybavenie, ich bojová hodnota je aj vzhľadom na poruchovosť techniky o ničom a USA by vám možno poskytlo celý Brigade Combat Team, ale asi by ste z toho príliš nadšený neboli.Skrýt celý příspěvek

  • Hevonen
   19:02 17.03.2022

   Z cudzieho krv netecie. Môžu darovať všetky svoju Kuby, keď chcú ;-)

   Z cudzieho krv netecie. Môžu darovať všetky svoju Kuby, keď chcú ;-)

  • Jura99
   19:07 17.03.2022

   Kdyby bylo na me, daruju hned co mame, bvp, pandury vsechno. Samozrejme objednam paralelne nove. Neni totiz vetsi smula, nez kdyz se bitva prohraje o prsa jen kvuli chybejici ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdyby bylo na me, daruju hned co mame, bvp, pandury vsechno. Samozrejme objednam paralelne nove. Neni totiz vetsi smula, nez kdyz se bitva prohraje o prsa jen kvuli chybejici technice, ktera se nekde flaka.Skrýt celý příspěvek

   • BobDylan
    19:27 17.03.2022

    Ale u nás paralelne nakupovať teraz nejde. Tento rok nás čakajú nákupy BVP/KBVP za vyše 2 miliardy EUR, rozbeh tendra na útočné pušky a možno aj viac, ale zatiaľ ďalšie projekty ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale u nás paralelne nakupovať teraz nejde. Tento rok nás čakajú nákupy BVP/KBVP za vyše 2 miliardy EUR, rozbeh tendra na útočné pušky a možno aj viac, ale zatiaľ ďalšie projekty neboli bližšie špecifikované, tak ich sem neuvediem. Teraz jednoducho peniaze na náhradu S-300 nie sú a najbližších pár rokov ani nebudú. Preto som napísal, že by ste 5-10 rokov nemali nič. A preto podporujem Naďa v tom, že chce vyjednať batériu Patriotov. Je to sebecké? Áno, je, ale občas sa treba zachovať aj sebecky.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:41 17.03.2022

     to jsou slaboduche uvahy vecne natazene ruky, navic s mylnym pocitem miroveho stavu. V CR ted seskrtali rozpocet o 80mld. Myslis, ze to nekdo vubec pozna? V UA-RUS valce jde ...Zobrazit celý příspěvek

     to jsou slaboduche uvahy vecne natazene ruky, navic s mylnym pocitem miroveho stavu. V CR ted seskrtali rozpocet o 80mld. Myslis, ze to nekdo vubec pozna? V UA-RUS valce jde doslova o budoucnost vychodni Evropy. Russošmejdi nam svou ideologii spachali od roku 1948 skody nevycislitelne, urcite ve stovkach bilionu Kc. Spekulovat ted nad hodnotou nejake zbrane, kterou jim muzeme dat, je ubohe. Spis se ptejme, pokud UA porazi Russko ZA NÁS, tak co jim za to nasledne dame ? Prinejmensim vyssi miliardy na obnovu zeme.Skrýt celý příspěvek

     • Desertfremen
      20:29 17.03.2022

      Ja som za to aby sme Ukrajincom dali všetko čo treba (aj Migy aj S300, aj BVP, atd..všetko s čím vedia bojovať a na peniaze sa nepozerať.). A za spôsob myslenia BobDylana mi je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja som za to aby sme Ukrajincom dali všetko čo treba (aj Migy aj S300, aj BVP, atd..všetko s čím vedia bojovať a na peniaze sa nepozerať.). A za spôsob myslenia BobDylana mi je trapne.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:54 17.03.2022

      Desertfremen - sranda,mne je zase trápne keď čítam takéto "civilné" názory typu - dajme im aj posledný náboj... :)) zvláštne že poliakom nebolo trápne si za už vyradené 29tky ...Zobrazit celý příspěvek

      Desertfremen - sranda,mne je zase trápne keď čítam takéto "civilné" názory typu - dajme im aj posledný náboj... :))
      zvláštne že poliakom nebolo trápne si za už vyradené 29tky pýtať f-16...Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      21:17 17.03.2022

      Desertfremen: Problém posielania všetkého čo máme spočíva v tom, že čo ak aj napriek tomu prehrajú. Čo potom? Lebo tu sú fakt len 2 (3, ale ten tretí je nerobiť nič a dúfať v ...Zobrazit celý příspěvek

      Desertfremen: Problém posielania všetkého čo máme spočíva v tom, že čo ak aj napriek tomu prehrajú. Čo potom?

      Lebo tu sú fakt len 2 (3, ale ten tretí je nerobiť nič a dúfať v zázrak) varianty.
      Prvý variant je Jurov, všetkého sa zbavme, dajme 5-10 miliárd euro a prezbrojme celú armádu, ale to istý čas trvá pokým prídu nové zbrane a je šanca, že sa odzbrojíme presne v tej najhoršej možnej chvíli.

      Alebo variant číslo 2. Dajme konečne 2% ministerstvu obrany, pokračujme v rozbehnutých projektoch, uschopnime súčasnú techniku a samozrejme pomáhajme Ukrajine, ale nebuďme pápežskejší ako pápež a nezbavujme sa zadarmo ešte schopných systémov, ktoré máme.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      21:36 17.03.2022

      Desertmen: Od kedy si vedel, ze Rusko napadne Ukrajinu? A kedy bude napadnuté Slovensko? Ked budeme mat 100% odpoveď na moju druhú otázku, budeme vedieť co všetko môžme Ukrajincom ...Zobrazit celý příspěvek

      Desertmen:
      Od kedy si vedel, ze Rusko napadne Ukrajinu?
      A kedy bude napadnuté Slovensko?

      Ked budeme mat 100% odpoveď na moju druhú otázku, budeme vedieť co všetko môžme Ukrajincom darovať.
      Pozri sa na nášho južného suseda, ktorý len caka ci si bude môcť urvat kus Ukrajiny pre seba...
      Skutočne sa chceš odzbrojiť?Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:14 17.03.2022

     Patrioty prídu z Nemecka a bojová hodnota S-300PMU pre Slovensko je zanedbateľná.... maximálne 23 cieľov.... Takže žiadne tanečky a vykrúcanie a dodať na Ukrajinu všetko, čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

     Patrioty prídu z Nemecka a bojová hodnota S-300PMU pre Slovensko je zanedbateľná.... maximálne 23 cieľov....

     Takže žiadne tanečky a vykrúcanie a dodať na Ukrajinu všetko, čo sa len dá.... U nás to zbytočne bude hrdzavieť....Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      00:53 18.03.2022

      "Maximálne 23 cieľov" No hej, ale zas S-300 nie je jediný "layer" slovenskej PVO. Ja viem, že zvyšné 2 tvorí 5 batérií KUB s takým vekom, že už by mohli kandidovať na prezidenta a ...Zobrazit celý příspěvek

      "Maximálne 23 cieľov"

      No hej, ale zas S-300 nie je jediný "layer" slovenskej PVO. Ja viem, že zvyšné 2 tvorí 5 batérií KUB s takým vekom, že už by mohli kandidovať na prezidenta a 20 ročné MANPAD-y Igla, ale predsa, keď sa na to človek pozrie komplexne, tak tých 23 cieľov nie je až tak málo, pretože sa nevyužívajú na všetko.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      06:54 18.03.2022

      Bobdylan: a nie je to ani 23 cieľov. To ze sa v ideálnom stave má strieľať dvoma raketami je fakt. Ale da sa postrelovat aj jednou. K tomu mame stovky rakiet pre Buky a stovky ...Zobrazit celý příspěvek

      Bobdylan: a nie je to ani 23 cieľov. To ze sa v ideálnom stave má strieľať dvoma raketami je fakt. Ale da sa postrelovat aj jednou.
      K tomu mame stovky rakiet pre Buky a stovky manpadov.
      K tomu R27 a R73.

      Je to systém a jedno bez druhého fungovať nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:02 18.03.2022

      @ BobDylan Kuby ktoré SR má, sú vo verzii M3. Staršie modely, čo som kdesi čítal, boli už vyradené. A do ČSĽA prichádzali M3 v 80-tych rokoch... Takže až taký veľký vekový rozdiel ...Zobrazit celý příspěvek

      @ BobDylan

      Kuby ktoré SR má, sú vo verzii M3. Staršie modely, čo som kdesi čítal, boli už vyradené. A do ČSĽA prichádzali M3 v 80-tych rokoch... Takže až taký veľký vekový rozdiel od S-300PMU dodaný do ČSSR v roku 1989-1990 tam nebude. A ktovie, koľko tá S-300 v ZSSR ešte "prodělala ofensiv"... :)Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:04 18.03.2022

      @ BobDylan

      PS1
      Ak sa dobre pamätám, 9K38 Igla prišla na Slovensko v roku 1995... 20 rokov teda ešte nemajú ....

      @ BobDylan

      PS1
      Ak sa dobre pamätám, 9K38 Igla prišla na Slovensko v roku 1995... 20 rokov teda ešte nemajú ....

     • Ján Paliga
      00:59 19.03.2022

      @ BobDylan

      No to som si navaril, že neviem počítať.... Ospravedlňujem sa :) Ten čas ale od roku 1995 uteká.... Zdementnievam na staré kolesá.... :)

      @ BobDylan

      No to som si navaril, že neviem počítať.... Ospravedlňujem sa :) Ten čas ale od roku 1995 uteká.... Zdementnievam na staré kolesá.... :)

     • BobDylan
      01:10 19.03.2022

      Ján Paliga Mne nešlo o to dokázať koľko má aký systém rokov, ale že je naša PVO v súčasnej dobe trojvrstvová a nejaké hodnotenie, že len 23 cieľov je dosť odveci, keďže S-300 majú ...Zobrazit celý příspěvek

      Ján Paliga

      Mne nešlo o to dokázať koľko má aký systém rokov, ale že je naša PVO v súčasnej dobe trojvrstvová a nejaké hodnotenie, že len 23 cieľov je dosť odveci, keďže S-300 majú suplovať systémy nižšieho dosahu.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      09:18 19.03.2022

      @ BobDylan Je to môj názor a určite to tak aj berieš. Rovnako, ako beriem aj ja Tvoj. V inej situácii by som zastával rovnaký názor ako Ty. Ale v tejto situácii sa prikláňam ku ...Zobrazit celý příspěvek

      @ BobDylan

      Je to môj názor a určite to tak aj berieš. Rovnako, ako beriem aj ja Tvoj. V inej situácii by som zastával rovnaký názor ako Ty. Ale v tejto situácii sa prikláňam ku momentalnemu názoru :)Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    20:28 17.03.2022

    Jura99 - keby to bolo na vás,ačr je totálne odzbrojená (to putina určite poteší),ale zase má veľa novej techniky -objednanej...ktorá nepríde za týždeň... a financie tiež nebudú v ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - keby to bolo na vás,ačr je totálne odzbrojená (to putina určite poteší),ale zase má veľa novej techniky -objednanej...ktorá nepríde za týždeň...
    a financie tiež nebudú v českom emiráte problém...Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:46 17.03.2022

     verim ze by ceske zbrane nadelaly russum vic skody v ukrajinskych rukach. Neni to nic proti ACR, ale Ukrajinci jsou rozjeti uz 8let, a jak znamo do roztopeneho kotle staci jen ...Zobrazit celý příspěvek

     verim ze by ceske zbrane nadelaly russum vic skody v ukrajinskych rukach. Neni to nic proti ACR, ale Ukrajinci jsou rozjeti uz 8let, a jak znamo do roztopeneho kotle staci jen pomalu prikladat.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:58 17.03.2022

      Jura99 - zabúdate že by tie zbrane (nielen tie české) najprv museli dostať...nemusím byť stratég z ruského gen. štábu a je mi jasné že skôr či neskôr tieto zásielky budú rusmi ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - zabúdate že by tie zbrane (nielen tie české) najprv museli dostať...nemusím byť stratég z ruského gen. štábu a je mi jasné že skôr či neskôr tieto zásielky budú rusmi (letecky/raketovo) na území ukrajiny eliminované...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:30 18.03.2022

      HEKTOR: z vlastni zkusenosti vim, ze kritickym bodem dopravy na bojujici UA je celnice ve Vysnem Nemeckem, pak odtud dal uz je to resitelne ;-).

      HEKTOR: z vlastni zkusenosti vim, ze kritickym bodem dopravy na bojujici UA je celnice ve Vysnem Nemeckem, pak odtud dal uz je to resitelne ;-).

     • Hevonen
      08:51 18.03.2022

      Jura99: len v smere na Slovensko.
      V smere na Ukrajinu nikdy čakačky neboli ;-)

      Jura99: len v smere na Slovensko.
      V smere na Ukrajinu nikdy čakačky neboli ;-)

     • Jura99
      09:29 18.03.2022

      Hevonen: tak uz jsou a treba neprustrelne vesty jsou kontraband. Clovek nepochopi, ze se po Evrope nezorganizuje nejakou statni autoritou dodavka treba pul milionu vest a helem, ze ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen: tak uz jsou a treba neprustrelne vesty jsou kontraband. Clovek nepochopi, ze se po Evrope nezorganizuje nejakou statni autoritou dodavka treba pul milionu vest a helem, ze se zase musi individualne vykupovat armyshopy a po kusech provazet na UA.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2