NATO v Afghánistánu i po roce 2014

-
25. 10. 2012
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Stáhnutí zahraničních vojáků z Afghánistánu je naplánováno na rok 2014, aspoň tak je to prezentováno západními médií. Už nyní je ale prakticky jisté, že i po roce 2014 zůstanou v Afghánistánu zahraniční vojenské jednotky. V opačném případě se může stát, že slabá afghánská vláda, armáda a policie nebude schopna čelit očekávanému náporu radikálních islamistů.
Bezpečnostní problém Afghánistánu tkví především v afghánsko-pákistánské hranici. Ta nejen není přesně definovaná na mapách (jednotlivé mapy mají až kilometrové nesrovnalosti v poloze hranice), ale hlavně neexistuje ve skutečnosti. Na afghánské i pákistánské straně leží stovky let staré kmenové společnosti, pro které hranice tzv. "Durandová line" vnucena cizími státy nic neznamená.
Právě z této oblasti se rekrutuje nejtvrdší jádro islámských radikálů. Povstalci moc dobře vědí, že spojenecké jednotky nemohou volně útočit na pákistánské území, pokud se chtějí nechtějí zaplést do mezinárodního skandálu. Tálibán a ostatní teroristické skupiny proto své hlavn i základny přesunuly na pákistánskou stranu hranice, kde jsou v relativním bezpečí před Spojenci a také před ne příliš výkonnou pákistánskou armádou.
Existuje obava, že po odchodu hlavních bojových jednotek z Afghánistánu se islámští teroristé vrátí z Pákistánu do Afghánistánu, kde budou mít volné místo působnosti. Z takového vývoje událostí nemají strach jen Spojenci , afghánská armáda a vláda, ale i obyčejní lidé v Afghánistánu - tak jak to potvrdil Armádním novinám náš externí afghánský dopisovatel pan Mohammad Ranjbar. Nemluvě o Afgháncích, kteří spolupracovali nebo spolupracují se západními organizacemi.
Není známo, jak se k misi v Afghánistánu postaví ostatní země, ale už nyní se otevřeně mluví o tom, že americká armáda ponechá v Afghánistánu po roce 2014 až 25 000 vojáků. Půjde především o poradní, logistické a výcvikové týmy, mentory a speciální jednotky. Jejich úkolem bude pokračovat ve výcviku a vyzbrojování afghánské armády. V případě speciálních jednotek to budou rovněž přímé bojové akce. Počítá se také se širokým zapojením soukromých bezpečnostních agentur - jak ve výcviku, tak i v ostraze.
Dvoustranné rozhovory mezi představiteli USA, jako vedoucího člena NATO a afghánskou vládou již začaly. O konečné podobě zahraniční vojenské přítomnosti (včetně právního statutu) v Afghánistánu by se mělo rozhodnout během příštího roku. Zatím se také neví, zda v Afghánistánu budou působit jen američtí vojáci, nebo také další vojáci NATO.
Související články
IED v Afghánistánu - hrozba přichází z Pákistánu
Množství nalezených výbušných nástražných systémů, neboli IED, v Afghánistánu neustále roste. ...
-
15.11.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Menší ztráty v Afghánistánu
S koncem roku přišla z Afghánistánu pozitivní zpráva - pokud to tak lze říct. V roce 2011 došlo k ...
-
10.01.2012
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Slovenská elitní jednotka 5. PŠU v Afghánistánu
Slovenská armáda má v Afghánistánu v současné době 324 vojáků. Kromě strážných a ženijních jednotek ...
-
25.01.2012
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Mohammad Ranjbar
Dnes si představíme našeho nového afghánského spolupracovníka Mohammada Ranjbara. Pana Ranjbara jsme ...
-
21.10.2012
-
4 komentářů
-
Mohammad Ranjbar
Načítám diskuzi...