NATO zmatené. Turecko uvažuje o balistických raketách

Foto: Odpal íránské balistické střely Fateh 313 s údajným doletem 500 km; ilustrační foto / Mehr News Agency
Odpal íránské balistické střely Fateh 313 s údajným doletem 500 km; ilustrační foto / Mehr News Agency

Podle Ismaila Demiara, šéfa podvýboru pro obranný průmysl v tureckém parlamentu, Turecko uvažuje o vývoji balistických střel středního doletu MRBM (Medium Range Ballistic Missiles). Diplomati a analytici se však staví k tureckým plánům velmi opatrně - balistické střely středního doletu (1000 až 2500 km) mají údajně pro Turecko pouze malé strategické opodstatněni.

“Pro zemi je obtížné odstrašovat protivníky jen s obrannými raketami… to je důvod, proč vyvinout ofenzivní (raketové - pozn. red.) systémy,” uvedl Ismail Demiar 7. ledna na setkání obranného výboru tureckého parlamentu. “Politické autority jsou rozhodnuty, že Turecko musí mít podobné raketové schopnosti. Jak, za jakou cenu a jak rychle jsou otázky, které je třeba prozkoumat.”

Pokud turecké prohlášení není jen součástí taktiky vyjednávání nebo politického nátlaku (nejen na protivníky), turecká snaha o pořízení balistických raket MRBM staví řadu zemí do komplikované situace.

Turecko se nyní nachází ve složité bezpečnostní situaci. Sunnitské Turecko podporuje v občanské válce v Sýrii tzv. “umírněné” povstalce a bojuje za svržení vlády Bašára Asada. Turecko se svým postojem dostalo do konfliktu se všemi svými jižními a východními sousedy - Sýrii, Irákem a Íránem. Naopak Turecko našlo zastání u Saudské Arábie a sunnitských spojenců.

Bezpečnostní situaci zkomplikovalo sestřelení ruského Su-24 tureckým letectvem. Rusko je v Sýrii spojencem (případně účelovým spojencem) Bašára Assada, irácké vlády a Íránu. Vladimír Putin v reakci na sestřelení Su-24 uvedl, že následky budou “za rámec civilních sankcí.”

Vývoj nových tureckých balistických střel se však neobejde bez zahraniční pomoci, resp. know-how. Demiar nezmiňoval žádnou konkrétní zemi, ale neodmítl například “čínskou možnost”. Bohaté zkušenosti s výrobou balistických střel má Pákistán. Také Jižní Korea, s kterou má Turecko od Korejské války velmi speciální vztahy, vyrábí balistickou raketu Hyunmoo-3  s doletem až 1500 km.

Podle některých zpráv uvažuje Turecko o raketách s doletem až 2500 km. “Cílem je, aby se raketový systém nakonec postupně v průběhu let stal domorodým (tureckým - pozn. red.),” uvedl Demair.

Turecké snahy však nenacházejí příliš pochopení v centrále NATO.

“Z pohledu NATO je záhadou, proč chce spojenec rozvíjet útočné raketové schopnosti,” cituje magazín DefenseNews jednoho z velvyslanců NATO v Ankaře. “Turecko je součástí bezpečnostního deštníku. Nejsem si jistý, zda turecká snaha o útočné rakety dává strategický smysl... navzdory legitimním obavám Turecka ze zvýšené vojenské hrozby v regionu.”

“Podobné ambice mohou podnítit sektářské napětí v regionu. Raketová rivalita mezi členským státem NATO a Íránem není v žádném případě příjemná,” uvedl pro DefenseNews velvyslanec EU v Ankaře.

Také odborníci se stavějí k tureckým snahám skepticky.

“Balistické rakety mají určité nevýhody… jsou nedostatečně přesné. Mohou být také snadno zachyceny (protivzdušnou obranou - pozn. red.). Omezená nosnost je další problém. Moderní stíhačka může nést čtyřikrát až pětkrát více užitečného zatížení a je mnohem agilnějším leteckým prostředkem,” uvedl odborník na Turecko z Londýna, který si nepřál uvést své jméno.

“Turecko není zločinecký stát a je zvláštní, že má ambice rozvíjet útočné systémy,” řekl odborník z Londýna a dodal, že podobné rakety preferují zejména “teroristické státy”, které mohou do raket umístit chemické, biologické nebo jaderné hlavice.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní střela SM-6 proti balistickým raketám

Americké námořnictvo v minulých dnech otestovalo modifikovanou protivzdušnou střelu SM-6 (Standard ...

Americké námořnictvo vyzkoušelo balistické střely Trident

Americké námořnictvo (U.S. Navy) 7. a 9. října otestovalo dvě z ponorky odpalované balistické střely ...

Dělostřelecká a raketová budoucnost Armády ČR

Před pár týdny Ministerstvo obrany ČR zveřejnilo Koncepci výstavby Armády České republiky 2025. ...

Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  14:00 26.01.2016

  Sorge-227: legitimní volba občanů ještě negarantuje, že vláda bude demokratická, viz. mnoho příkladů demokraticky zvolených nedemokratických politiků z historie (Hitler, Gottwald, ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227: legitimní volba občanů ještě negarantuje, že vláda bude demokratická, viz. mnoho příkladů demokraticky zvolených nedemokratických politiků z historie (Hitler, Gottwald, ...). Hitler se tím dokonce netajil, po nepodařeném mnichovském puči, že svou diktaturu nastolí za pomoci možností demokratického systému. Přesto bych se též přikláněl k tomu, že Slovensko i Maďarsko zatím ještě jsou demokratickými státy, pouze z historických důvodů inklinují k oligarchickému způsobu státní správy.Skrýt celý příspěvek

 • Irving
  20:41 25.01.2016

  Skynet - islamsti ucenci a vedci - treba Avicenna (ibn Sina), jehoz lekarske texty byly zakladem evropske mediciny jeste v 17. stoleti, 600 let po jeho smrti nebo al-Khwarizmi ...Zobrazit celý příspěvek

  Skynet - islamsti ucenci a vedci - treba Avicenna (ibn Sina), jehoz lekarske texty byly zakladem evropske mediciny jeste v 17. stoleti, 600 let po jeho smrti nebo al-Khwarizmi (Algoritmi latinsky, hadej co vymyslel). Jen pro tvoji informaci, v dobe kdy v Evrope vladl temny stredovek byl arabsky svet kulturne (a treba i nabozenskou svobodou) uplne nekde jinde, viz treba Spanelsko. Obrozeni Evropy prislo s renesanci, ktera zacala v Italii, v Benatkach a jinych mestskych statech, ktere mely spolecne to, ze cile obchodovaly s arabskym svetem, coz neni nahoda.
  ad Islam a jeho pohled na bezverce - myslim ze treba severo i jihoamericti indiani z tech ilegalnich pristehovalcu , kteri jim tam prisli sirit mirumilovne a laskyplne krestanstvi taky uplne nadseni nebyli. V tomhle si vetsina nabozenstvi muze podat ruce, pohled na "bezverce" maji vsechny stejny.
  Jinak nejvetsi problem soucasneho islamu je dle meho dominantni postaveni Saudske arabie v soucasnem islamskem (sunnitskem svete). Je to zeme bez vyznamne kulturni tradice, kde se vetsina obyvatel jeste pred 100 lety zivila jako kocovni chovatele velbloudu, proto i ten islam tam je hodne konzervativni a fundamentalisticky. A pak nasli ropu, dostali se k penezum a razem z toho byl problem. Snad ale soucasne ceny ropy vydrzi a jejich podpora spratelenym organizacim trochu opadne s tim jak se jim budou rozpoustet dolarove rezervy...Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  17:55 25.01.2016

  jj284b : Slovensko je rovnako demokraticke ako USA. Tiez mame korupciu, lobing velkych spolocnosti a atd. To len vy nesledujete politicky vývoj v europe. Orban, Fico su legitimne ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b : Slovensko je rovnako demokraticke ako USA. Tiez mame korupciu, lobing velkych spolocnosti a atd. To len vy nesledujete politicky vývoj v europe. Orban, Fico su legitimne zvoleni obcanmi svojich krajin. Ja neviem co viac by ste chceli.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:06 25.01.2016

  jj284b A jak se podle vás pozná demokratický stát? Třeba tím, že předsedkyně vlády (kancléřka) pozve milion ekonomických migrantů přesto že většina obyvatelstva je proti? Jediný ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b
  A jak se podle vás pozná demokratický stát?
  Třeba tím, že předsedkyně vlády (kancléřka) pozve milion ekonomických migrantů přesto že většina obyvatelstva je proti?
  Jediný skutečně demokratický stát v Evropě je Švýcarsko, protože o všech (i méně důležitých věcech) rozhodují lidé v referendech a vláda nemá skoro žádné pravomoci.
  Demokracie - z řečtiny vlády lidu
  No a jestli máte něco proti Orbánovi a Ficovi - vyhráli jednoznačně volby a od svých voličů tím k tomu dostali mandát ať si v Bruselu říkají co chtějí, totéž nyní Polsko (je zajímavé, že protiústavní volby soudců polského ústavního soudu za předchozí vlády Bruselu nevadily ale náprava této neústavní volby je ohrožení demokracie v Polsku)
  A k té demokracií a Bruselu. Proč jsou zástupci jednotlivých zemí, především eurokomisaři odpovědní nikým nevoleným strukturám ve vedení EU a nikoli lidem, v zemích, které je tam delegovaly?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:46 25.01.2016

  A když jsem v ráži :-) : Domnívám se, že jedním z důvodů proč SAA (nepochybně instruovaná Rusy) tolik tlačí v severní Latakiji je snaha odříznout západní povstalecká území od ...Zobrazit celý příspěvek

  A když jsem v ráži :-) :
  Domnívám se, že jedním z důvodů proč SAA (nepochybně instruovaná Rusy) tolik tlačí v severní Latakiji je snaha odříznout západní povstalecká území od Turecké hranice. Turecko je jejich sponzorem a v hornatém a nepřehledné severní Latakii se nesporně daří dodávkám materiálu i lidí.
  Domnívám se, že se nebudou ani moc zdržovat dobýváním Idlibu (byť by to byl mediální úspěch mnohem větší, než pád Rabie), ale budou se snažit o obklíčení a získání kontroly nad hranicí. Každopádně radikální zkrácení fronty ke kterému teď došlo jim dost uvolňuje ruce.
  A ostatně změnu dynamiky konfliktu už vidí i západ a po východní Sytii teď pobíhají Americké speciální jednotky a honem hledají nějakou vojenskou sílu, se kterou byse svezli a urvali taky kousek vítězství.

  "Tati, ale střílel jsi za války, ne?"
  "Alo na to tak to víš. Taky jsem si vystřelil..."Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:39 25.01.2016

  Turecko je jako ženská. S ní se žít nedá a bez ní také ne. Problém je, že z Turecka se stala odporná vzteklá babice, které vadí cokoliv uděláme, každý den od nás chce nové šperky a ...Zobrazit celý příspěvek

  Turecko je jako ženská. S ní se žít nedá a bez ní také ne. Problém je, že z Turecka se stala odporná vzteklá babice, které vadí cokoliv uděláme, každý den od nás chce nové šperky a bezuzdně šuká s kdejakou špínou z ulice a nádražní putyky.

  Rozchod s Tureckem by nepochybně byl OBROVSKÝ problém. Jenže mesaliance s nimi, Saudskou Arábií a dalšími šmejdy je prostě naše konečná. Cesta do pekel bezpečnostních, kulturních i mravních. Evropani nakonec dokázali dát Turkovi vždycky přes držku. A dost často dostali z jedné strany od nás, z druhé od Rusáků. A jak nám to šlo.

  Možná více vzpomínat na úspěchy (a ve škole učit) Zdeňka Kaplíře ze Sulevic, Sobieského, prapraSchwarzenberga, Hunyadiho apod. než na radostné pilíře a mety úspěchů multikulturalismu typu implementace vraždy ze cti do českého právní řádu, první halal školka, poslední nehalal školka apod.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:25 25.01.2016

  TECHNIC: Turecko nie je tak demokratickym statom ako nim nie je Madarsko, ci Slovensko.. Orban a Fico si doma robia co chcu, ovladaju vsetky mocenske struktury podobne ako ...Zobrazit celý příspěvek

  TECHNIC: Turecko nie je tak demokratickym statom ako nim nie je Madarsko, ci Slovensko.. Orban a Fico si doma robia co chcu, ovladaju vsetky mocenske struktury podobne ako Erdogan...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:39 24.01.2016

  Dusane, co kdybychom z kolegiality k našim americkým partnerům přecházeli jedenácté září loajálním mlčením?   Ono totiž na webu zabývajícím se vojenstvím a technikou... na webu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusane, co kdybychom z kolegiality k našim americkým partnerům přecházeli jedenácté září loajálním mlčením?
   
  Ono totiž na webu zabývajícím se vojenstvím a technikou... na webu, kde se často přeme, kdo má výkonnějšíletadla, radary a elektronické a naváděcí systémy, na webu, kde se vedou mnohastránkové debaty o silách působících na leteckou pumu při prostupu atmosférou atd. - nastává poněkud trapná chvíle pro milovníky US systémů, když trvá stíhačům pod deštníkem NORADU hodinu a půl, než zasáhnou proti unesenému letadlu, které naprosto změní kurz....a tři nejodpovědnější osoby, které mají moc rozhodovat o jejich použití proti civilnímu cíli, přijdou do práce minutu poté, co poslední "airliner" spadne na zem...
   
  Pojďte se dohadovat o efektivitě/neefektivitě ruských náletů, ale tamto nechme plavat, protože jinak bych tu napsal, že Amíkům by měly bohatě stačit v hotovosti Alky...a to klidně vybavené pouze rádiem a ještě by mohly mít druhé křídlo a pár lankových táhel...
   
  Jinak to, že ruská intervence byla určitým bodem obratu v Syrském konfliktu snad musí vidět každý.
   
  Luky, jelikož jste tady dlouho, dám jen důrazné varování, které však myslím smrtelně vážně. Tvoříte pomyslnou hranici, kterou ještě toleruji. Ale pokud tady budete šířit konspirace o 11. záři, nemáte na AN co dělat. Admin.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:34 24.01.2016

  Skynet Ja viem, že Saudská Arábia je náboženská diktatúra a neviem o tom, že by som ju oslavoval či bránil. Problém je v tom, že to akosi nikomu z našich pohlavárov "vyspelej" ...Zobrazit celý příspěvek

  Skynet

  Ja viem, že Saudská Arábia je náboženská diktatúra a neviem o tom, že by som ju oslavoval či bránil. Problém je v tom, že to akosi nikomu z našich pohlavárov "vyspelej" západnej civilizácie nevadí keď tam ide vybavovať kšefty. Potom sme prekvapení, že atentátnici 11/9/2001 sú radikáli zo Saudskej Arábie. Oni tiež bojujú proti tejto diktatúre a my sme spojencami tejto diktatúry, takže logicky sme cieľmi ich útokov. Samozrejme, že sú to ešte väčší blázni ako tí "oficiálni" v tomto skorumpovanom režime. To isté platí napr. i pre Egypt. Nech už bolo Moslimské bratstvo akékoľvek, nie je to ospravedlnenie na masové vraždenie ich sympatizantov na uliciach.
  Tu sa pletú následky s příčinami. My podporujeme skorumpované režimy v muslimských krajinách a potom sa čudujeme, že nás ich islamistická opozícia nemá rada.
  Sice tu každý rieši moslimov, ale napr. na Slovensku máme nevypovedateľnú zmluvu s Vatikánom (de facto s katolíckou cirkvou) čo sme povinní zabezpečiť pre katolíkov.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:17 24.01.2016

  Skynet Nie sú to kresťanské zvyky .. sú to zvyky pohanské : ) Kresťania si ich len upravili do svojej podoby oslavovali sa i pred príchodom kresťanstva Vianoce boli pôvodne o ...Zobrazit celý příspěvek

  Skynet

  Nie sú to kresťanské zvyky .. sú to zvyky pohanské : )
  Kresťania si ich len upravili do svojej podoby oslavovali sa i pred príchodom kresťanstva Vianoce boli pôvodne o slnovrate až neskôr k tomu cirkev pripísala narodenie Krista, kedy sa narodil nevie nik, dátom jeho narodenia vznikol až po stanovení roku jeho narodeniam čo vypočítal nejaký mních . netrafil sa myslím o štyri roky a keď už bol rok tak by sa patril i dátum a tak sa prišlo na Vianoce - ktoré sa oslavovali tak či tak.
  Veľká noc bola odjakživa príchod jari a nového života. Takže oslavavali sa tieto sviatky i pred krasťanstvom a zrejme sa budú oslavovať i po ňom.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  11:41 24.01.2016

  Věc názoru...mne osobně přijde mnohem větší problém než třeba Ruská základna ve středozemním moři, fakt, že mi za barákem parkují utečenci - které mi sem pro ukojení imperiálních ...Zobrazit celý příspěvek

  Věc názoru...mne osobně přijde mnohem větší problém než třeba Ruská základna ve středozemním moři, fakt, že mi za barákem parkují utečenci - které mi sem pro ukojení imperiálních ambic vysílá právě Turecko. Toť pohled soukromý...
  Ale i mimo svou osobu nevidím na obnově studené války žádný klad...po podpisu smlouvy na Nord stream 2, která Rusku uvolňuje ruce v transportu plynu mimo Ukrajinu do Německa se celé sankce ukazují jako kabaretní vystoupení pro nechápavé. Tedy pokud nejsme schopni ani ochotni zavést obchodní sankce tak vskutku potřebujeme proti státu, se kterým nekamarádíme jen mediálně a žvanivě držet spojenectví s islamistickou diktaturou podporující terorismus? Se státem, který nás kdykoliv může zatáhnout do sektářské muslimské války s Iránem, se státem, který masakruje jiné naše spojence a přes který k nám navzdory nějakým hranicím (a třem miliardám eur do začátku) proudí ekonomický problém, nehledě na ten teroristický...to vše tiše trpět, proto, abychom mohli využít islamskou armádu v tažení proti Rusku se kterým podepisujeme obchodní smlouvy a se kterým tím pádem nemáme žádný geopolitický střet? Ukrajinu už raději nikdo nezmiňuje a ti co se odpalují a ještě budou odpalovat po Evropě, vskutku nejsou agenty FSB ani GRU, ale kamarádí s někým úplně jiným - jeden spojenec je platí a druhý vojensky podporuje - ale hlavně, že nám pomůžou v naší cestě na MoskvuSkrýt celý příspěvek

 • triplane
  17:50 23.01.2016

  Myslím že ještě ten den co by Turecko bylo vyškrtnuto z NATO by jim Rus vše odpustil a začal s námluvama. Už jen to je důvod nikoho nevyhazovat. Navíc Turecká armáda je v regionu ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že ještě ten den co by Turecko bylo vyškrtnuto z NATO by jim Rus vše odpustil a začal s námluvama. Už jen to je důvod nikoho nevyhazovat.
  Navíc Turecká armáda je v regionu opravdu silný hráč. Možná nejsilnější.Skrýt celý příspěvek

 • TECHNIC
  14:44 23.01.2016

  Turecko už není demokratickým státem. Plně souhlasím stím, že by mělo být co nejdříve vyloučeno z NATO. A pro zajímavost s doletem 2500km by Turci dostřelily na Moskvu, Paříž, ...Zobrazit celý příspěvek

  Turecko už není demokratickým státem. Plně souhlasím stím, že by mělo být co nejdříve vyloučeno z NATO. A pro zajímavost s doletem 2500km by Turci dostřelily na Moskvu, Paříž, Berlín, Prahu, Londýn. Muslimové válčí stím že Aláh je na jejich straně a nehledí na vlastní ztráty, žádný lidský život pro ně nemá hodnotu ani jejich vlastní. To stojí za zamyšlení.Skrýt celý příspěvek

 • Skynet
  11:32 23.01.2016

  Wenet01: Naprosto a bezvýhradně souhlasím.

  Wenet01: Naprosto a bezvýhradně souhlasím.

 • Wenet01
  10:09 23.01.2016

  Turecko je na prahu války prakticky se všemi svými sousedy, u moci islamista, zavírají se novináři, masakrují Kurdové, podporuje Islámský stát - krom toho hraje o výpalné za ...Zobrazit celý příspěvek

  Turecko je na prahu války prakticky se všemi svými sousedy, u moci islamista, zavírají se novináři, masakrují Kurdové, podporuje Islámský stát - krom toho hraje o výpalné za migrační krizi.
  Za členstvím v NATO se turci jen schovávají, napříkald při své nepokryté okupaci severního Iráku...turecko není spojenec, čím dřív to pochopíme tím lépe...rakety...to je vážně potřeba, až se jistí v kramflecích pustí do války s Iránem, budeme je podporovat?
  Saudové a Turci...evropští spojenci, čím dál horší vtipSkrýt celý příspěvek

 • Skynet
  09:53 23.01.2016

  Dušan: Máš plnou pusu multikulturní,ale zkus si ty na dovolenou do Saúdský Arábie přibalit bibly,tak té rovnou pošlou do vězení. Mají tam dva druhy policie,jedna je ta klasická, ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:

  Máš plnou pusu multikulturní,ale zkus si ty na dovolenou do Saúdský Arábie přibalit bibly,tak té rovnou pošlou do vězení. Mají tam dva druhy policie,jedna je ta klasická, druhá je náboženská a dohlíží na dodržování Šárie.Muslimové po nás chtějí vstřícnost (v našich zemích), ale ty když jseš v jejich zemí,tak vyžadují dodržování jejich zvyků.Měli bychom si z nich vzít příklad a stejně tak hájit naše zvyky a kulturu.Skrýt celý příspěvek

 • TheCornell
  09:51 23.01.2016

  Jediný důvod, proč je ještě Turecko členem NATO je strategická pozice vzhledem k Rusku.

  Jediný důvod, proč je ještě Turecko členem NATO je strategická pozice vzhledem k Rusku.

 • Skynet
  09:45 23.01.2016

  Dušan: Tak mi jmenuj nějaké muslimské objevitele,lékaře, vědce, architekty ... Největší rozvoj Evropy nastal v době protestantství, to je bez debat.Ale ať chceš nebo ne,i ten ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:

  Tak mi jmenuj nějaké muslimské objevitele,lékaře, vědce, architekty ... Největší rozvoj Evropy nastal v době protestantství, to je bez debat.Ale ať chceš nebo ne,i ten největší ateista slaví Vánoce, Velikonoce,oslavuje den svých narozenin a někteří lidé věří i na pátek 13. Ale to všechno jsou křesťanské zvyky.Neříkám ať jsou všichni křesťanů,ale ať si vážíme svých zvyků, kultury a hodnot.
  Naše právo vychází z práva Římského, které jasně stanovilo co se nesmí, ale pokud tu chceš zavést právo Šária,slavit Rammadan,tak to řekni rovnou ...Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  22:49 22.01.2016

  Mali sme na skole par studentov z Tr cez Erazmus a to co sa deje v turecku by mozno aj Stalin zavidel - cistokrvna diktatura. O mocenskych chutkach Erdogana nietpochyb, no sposob ...Zobrazit celý příspěvek

  Mali sme na skole par studentov z Tr cez Erazmus a to co sa deje v turecku by mozno aj Stalin zavidel - cistokrvna diktatura. O mocenskych chutkach Erdogana nietpochyb, no sposob ich presadzovania do Europy nepatri.

  Naraznikove pasmo v Turecku moze byt aj bez ich clenstva v EU a aj v NATO. Ad EU - staci aby si juzne staty plnili povinnosti vyplyvajucezo Schengenu atd. Ad NATO - chcel by som vidiet toho, co by siel nastavovat krk so zbranou za Erdoganove "demokraticke" principy. To ako cele NATO čušalo počas Cyperskej raketovej krizy je toho len dokazom.

  Syria je dnes tam kde je vdaka tisicom brutalnych zoldnierov, neskryvane podporovach Tureckom a spol. Podla tejto logiky by bolo fer vyzbrojit 20 milionovKurdov Turecku.

  A pod memento Kosova v suvislosti s "utecencami" v znackovom obleceni s dotykovymi mobilmi sa podpisem kedykolvek.

  Nie som veriaci ale nebesa chrante nas od nuklearneho Turecka. Pevne verim ze ak nie Euro-byrokracia, tak minimalne Izrael to nedopusti.Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  22:46 22.01.2016

  Něco k Turecku a jejich vztahu k sousedům. Jednoduše: turky nemá nikdo rád. Rozhodně nikdy nebudou respektovanými vůdci muslimů. Řeší si své potřeby a za NATO se jen schovávají. ...Zobrazit celý příspěvek

  Něco k Turecku a jejich vztahu k sousedům.
  Jednoduše: turky nemá nikdo rád. Rozhodně nikdy nebudou respektovanými vůdci muslimů. Řeší si své potřeby a za NATO se jen schovávají. Snaží se vytěžit co nejvíc z toho že je "spojenci" "potřebují". Ve skutečnosti není spojenectví s Tureckem z pragmatické pohledu potřebné a z etické omluvitelné.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3