Naváděná dělostřelecká munice VULCANO SAL

VULCANO SAL
Foto: Výstřel 155mm munice VULCANO SAL. Od munice odletává "vymezovací kroužek" sabot. / DEIHL

Italská firma Oto Melara a německá Diehl Defence úspěšně vyzkoušely přesně naváděnou dělostřeleckou munici VULCANO SAL vlastní výroby. Test proběhl na střelnici Alkantpan v Jižní Africe, kde samohybná houfnice PzH 2000 zasáhla na vzdálenost 33 kilometrů cíl o ploše 2×2 metry čtvereční.

Rodina munice VULCANO se skládá ze 127mm a 155mm granátů s duálním naváděním  - GPS/IR (infračervený) nebo GPS/SAL (poloaktivní laserové navádění). Granáty jsou do prostoru cíle směrovány pomoci GPS, konečné navedení se děje pomoc laserového paprsku. Větší ráže je určena pro pozemní dělostřelectvo, menší pak především pro námořní dělostřelecké systémy.

Testovací střelba v Jižní Africe vyzkoušela několik režimu navádění granátů. Při prvních testech granát letěl na cíl pouze za pomocí civilního GPS signálu. V tomto případě střely dopadaly 20 metrů od cíle. V druhé části testu se na cíl střílelo s municí s poloaktivním laserovým naváděním SAL (semi-active laser). Výsledkem bylo naprosto přesné zasažení cíle.

Připomeňme, že ne vždy lze při dělostřelecké podpoře využít laserové značkovače – blízko cíle jednoduše není nikdo, kdo cíl může označkovat laserem. Z toho důvodu je počítáno také s naváděním pouze pomocí GPS.  

Pokud však mají vojáci blízko cíle laserový značkovač, může dělostřelectvo zasáhnout cíl s decimetrovou přesností. V takovém případě, k ničení „měkkých“ bodových cílů není potřeba ani nálož v granátu – minimalizují se vedlejší škody.

Testu se zúčastnili specialisté a zástupci obou firem, včetně zástupců italského ministerstva obrany, který je hlavním sponzor projektu. „Velké množství zaznamenaných dat a demonstrovaná přesnost munice s GPS naváděním a SAL senzorem pro konečnou fázi navádění přispělo k velmi úspěšné testovací kampani,“ říká kapitán Ettore Saran , šéf delegace italského ministerstva obrany. Testu byli přítomni zástupci i německého a nizozemského ministerstva obrany.

V následující fázi munice VULCANO podstoupí další testy, včetně testu použití GPS přijímače odolného proti rušení SAASM (Selective Availability Anti-spoofing Module). Vývojová část programu GPS/SAL má být ukončena během roku 2014, na tentýž rok je naplánovaná výroba počátečních sérií.

Zdroj: Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Oslavy devátého výročí založení 13. dělostřelecké brigády

Oslavy v Jincích započal výstřel z děla, následovalo ohlédnutí za úspěchy dělostřelectva ve válečném ...

Upgrade dělostřelecké munice

Dělostřelectvo je králem bojiště. Moderní dělostřelecké systémy umějí zasahovat drtivou silou cíle ...

Nová dalekonosná munice pro dělostřelectvo

Dělostřelectvo hraje klíčovou roli na bojišti. Žádný jiný zbraňový systém nedokáže tak rychle, levně ...

Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva

Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...