Naváděná munice ráže 30 mm a 40 mm pro bojová vozidla

Programovatelnou munici Mk310 PABM lze použít i proti dronům. / Orbital ATK

Americká firma Orbital OTK na výročním zasedání americké armády AUSA 2017 (Association of the United States Army 2017) ukázala novou rodinu munice ráže 30 mm a 40 mm. Nejzajímavějším typem jsou naváděné projektily, které využívají zkušenosti z programu EXACTO (EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance).

Americká armáda v následujících letech zavede do výzbroje zcela nové ruční i lafetované palné zbraně, včetně nové munice. Na poli ručních palných zbraní jde především o nové útočné pušky ráže 7,62 mm a později o zbraň zcela nové konstrukce a ráže, která nahradí standardní karabiny M4.

Kromě jiného američtí vojáci budou ze svých puškových jednoranných granátometů odpalovat časově programovatelné granáty XM1112. Chystá se i masové zavádění švédských pancéřovek M3E1 Carl Gustav.

Modernizací projdou i lafetované zbraně. Americká armáda plánuje dálkově ovládané zbraňové moduly (CROWS) osadit automatickými kanóny XM914 ráže 30 mm od firmy Orbial ATK. Jedná se o výrazně upravenou ikonickou zbraň M230 ráže 30 mm, kterou najdeme na bitevních vrtulnících AH-64 Apache. XM914 má mnohem větší dostřel a ničivost než kulomety M2 a granátomety MK19.

XM914 lafetované na modulech CROWS mají být instalovány na taktická vozidla JLTV, nová průzkumná vozidla LRV (Light Reconnaissance Vehicle), na nové transportéry AMPV nebo tanky Abrams. 

Pro vozidla Stryker armáda plánuje zavést nové automatické kanóny XM813 ráže 30 mm vycházející ze zbraně Mk44 Bushmaster II (Orbital ATK) – tu využívají například česká bojová vozidla Pandur. XM813 má o 10 % větší přesnost a účinnější zpětnou brzdu, která jednak zvyšuje přesnost zbraně, jednak dovoluje použít výkonnější střelivo. Navíc výměnou pěti základních částí lze zvětšit kalibr zbraně na ráži 40 mm. XM813 dokáže střílet programovatelnou municí.

Automatické kanóny XM813 i XM914 americká firma Orbital OTK představila na zasedání AUSA 2017 společně s celou plejádou munice ráže 30 mm a 40 mm. Firma představila například munici 30/40 mm s časovou nebo bezkontaktní rozbuškou. Munice ráže 30/40 mm tak dokáže explodovat v přesně dané vzdálenosti od ústí hlavně (například nad zákopy s pěchotou) nebo v přesně dané vzdálenosti od cíle

Nejzajímavější je však přesně naváděná munice 30/40 mm využívající poznatky z programu EXACTO. V rámci programu EXACTO armáda úspěšně zkoušela naváděnou puškovou munici ráže 12,7 mm.

Střela EXACTO ráže 12,7 mm se navádí pomocí laserového paprsku – cíl je tedy nutno po celou dobu ozařovat laserem. Střela má v sobě optický senzor a mikroaktuátory, které ovládají malé aerodynamické plošky. Střela dokáže upravovat svou dráhu až 30x za sekundu. Samotná zbraň je pak osazena jak laserovým značkovačem, tak systémem řízení palby.


Ukáza efektu programovatelné, ve vzduchu explodující munice.

Úspěšnost zásahu a dostřel není znám, ale je prakticky omezen pouze dostřelem samotné zbraně, resp. náboje. Například efektivní dostřel odstřelovací pušky Barrett M82 střílející náboji 12,7×99 mm NATO je 1,8 km, maximální je však více než 6 km. Navíc není problém střílet na cíl "obloukem" a dále tak prodloužit dostřel.

Laserový značkovač nemusí být navíc součástí zbraně. Lze si tak představit situaci, kdy tým odstřelovačů bude ukryt několik kilometrů od cílové oblasti (dokonce v pozici bez přímého výhledu na cíl) a samotné navádění střel zajistí nasazený tým vojáků, nebo třeba agent v utajení.

Podle IHS Janes ale naváděná munice ráže 30×173 mm používá jiný typ navádění. Cíl je uzamčen radiolokátorem na vozidle a údaje o pozici cíle jsou předávány munici přes datalink umístěný ve střele – jde tedy o jakousi obdobu povelového navádění protiletadlových střel.

Vozidlo protivníka tak nemůže použít například dýmovou clonu, aby přerušilo laserové navádění. Bližší technické informace o munici ale nejsou známy.

"Je to jeden výstřel, jeden zásah v jednom kusu munice,” uvedl Tim Strusz, ředitel divize pro obchodní rozvoj v Orbital ATK. "Pokud jde o efektivitu provozních nákladů, munice se zaplatí po jediném výstřelu.”

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stryker na steroidech: 30mm automatický kanón a střely Javelin

Příslušníci 2. jezdeckého pluku (2nd Cavalry Regiment), známého také jako 2. dragounský (2nd ...

Modernizovaný tank M1A2 SEPv3 pro americkou armádu

Podle magazínu SCOUT americká armáda (US Army) za nedlouho obdrží pro účely vojskových zkoušek první ...

NGCV: Americké bojové vozidlo budoucnosti

Tankové centrum pro výzkum, vývoj a konstrukci TARDEC (Tank Automotive Research, Development and ...

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kozlus
  19:25 24.10.2017

  Proc sem dostal to minusko? To uz je nejakej tank, co ma vedle hlavni zbrane jeste nezavislou 30mm?

  Proc sem dostal to minusko? To uz je nejakej tank, co ma vedle hlavni zbrane jeste nezavislou 30mm?

 • Ultramarinus
  14:47 24.10.2017

  Zajímalo by mě, jestli jde CROWS operovat dálkově (z jiného vozidla, nebo přímo ze základny).

  Zajímalo by mě, jestli jde CROWS operovat dálkově (z jiného vozidla, nebo přímo ze základny).

 • Ultramarinus
  14:46 24.10.2017

  Přesto myslím, že 1 operátor pro 2 nebo víc CROWs stanic(případně ještě drona) je trochu málo. Tedy pokud nenechají počítače, ať vybírají (a zabíjejí) cíle samy.

  Přesto myslím, že 1 operátor pro 2 nebo víc CROWs stanic(případně ještě drona) je trochu málo. Tedy pokud nenechají počítače, ať vybírají (a zabíjejí) cíle samy.

 • Rase
  14:22 24.10.2017

  Ultramarinus: Tak on Abrams nejspíš dostane nabíjecí automat. Zároveň se ale počítá s tím, že "nabíječ" ve vozidle zůstane a dostane na práci obsluhu různých speciálních zbraní (i ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus:
  Tak on Abrams nejspíš dostane nabíjecí automat. Zároveň se ale počítá s tím, že "nabíječ" ve vozidle zůstane a dostane na práci obsluhu různých speciálních zbraní (i drony atd.)Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:49 24.10.2017

  Taky by to mohlo mít velmi zajímavou aplikaci při kombinaci "power armor" (talos, ratnik, Felin, atd) + exacto zbraň s vysokou ráží. V brýlích integrovaný laserový zaměřovač, ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky by to mohlo mít velmi zajímavou aplikaci při kombinaci "power armor" (talos, ratnik, Felin, atd) + exacto zbraň s vysokou ráží. V brýlích integrovaný laserový zaměřovač, střelba ze zbraně "od boku" a batoh plný munice schopné ničit i lehce pancéřované cíle do několika kilometrů od střelce. Zajímavé možnosti zvýšení palebné síly a účiinosti palby jednotlivce při přepadech a pro a jednotky specializující se na výsadky na padáku.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:43 24.10.2017

  Pokud by bylo v Abramsu dost operátorů pro 2-3 crowsy zevnitř vozidla, výrazně by to zvýšilo efektivitu proti pěchotě, lehké vozbě a vrtulníkům v dohledu vozidla. Osobně mě ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by bylo v Abramsu dost operátorů pro 2-3 crowsy zevnitř vozidla, výrazně by to zvýšilo efektivitu proti pěchotě, lehké vozbě a vrtulníkům v dohledu vozidla.

  Osobně mě zajímá obzvláště efektivita využití tohoto systému (a munice) v protivzdušném boji.

  Také by mě velmi zajímalo, jak dobré by to bylo do bodové obrany typu CWIS (třeba na hladihová plavidla). Pokud by se to použilo pro všechna dálkově ovládaná hnízda na palubě, docela by to zvýšilo hustotu obranné palby každé menší bárky. Phalanx je velký, objemný a těžký subsystém, ale exacto + crows by to mohlo přinejmenším doplnit (pokud ne nahradit).Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:16 23.10.2017

  XM914 lafetované na modulech CROWS mají být instalovány na ... tanky Abrams

  Tohle by teda opravdu byla novinka.

  XM914 lafetované na modulech CROWS mají být instalovány na ... tanky Abrams

  Tohle by teda opravdu byla novinka.

Načítám diskuzi...