Návrh ruské rezoluce nehovoří o vinících konfliktu v Gaze

Hamás
Foto: Příslušnice Hamásu s Koránem v rukou, ilustrační foto / IsraWord

Zatímco arabské státy viní z eskalace násilí v pásmu Gazy a jeho okolí výhradně Izrael, Západ většinově tento židovský stát podporuje. Moskva se však rozhodla zaujmout k nejnovějšímu konfliktu v této oblasti spíše neutrální pozici. Vyplývá to z textu rezoluce k situaci kolem Gazy, kterou ruská diplomacie v noci na dnešek předložila v Radě bezpečnosti OSN.

O textu rezoluce informovala tisková agentura RIA s tím, že Rusko mimo jiné požaduje, aby Rada bezpečnosti OSN vyjádřila „vážné znepokojení nad nebezpečnou eskalací a prudkým zhoršením situace uvnitř i kolem pásma Gazy, především s ohledem na těžké ztráty mezi civilním obyvatelstvem a zhoršení humanitární situace.

RIA přitom zdůraznila, že z textu rezoluce je zřejmé, že se ruská diplomacie vyhnula tomu, aby některou ze stran konfliktu označila za viníka eskalace násilí během uplynulých šesti dní. A že rezoluce současně obsahuje požadavek, aby Rada bezpečnosti odsoudila jak všechny formy násilí proti civilnímu obyvatelstvu, tak také všechny formy teroristických útoků.

Jak tato agentura dále uvedla, rezoluce vyzývá obě strany konfliktu k ukončení jakýchkoliv ozbrojených akcí a zahájení komplexních palestinsko-izraelských rozhovorů, týkajících se všech nevyřešených otázek v jejich vzájemných vztazích.

Současně vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby vyvinula na obě strany nátlak, který by je přiměl uzavřít mírovou smlouvu, vycházející z principu existence v tom regionu dvou nezávislých suverénních států – izraelského a palestinského.

Na rozdíl od ruského pohledu západní diplomaté většinově viní z rozpoutání nového kola krvavého násilí v této oblasti Hamás. Mimo jiné proto, že v nedávné době zintensivnil raketové ostřelování jihoizraelského území z této enklávy. A za současnými izraelskými údery proti pásmu Gazy vidí legitimní právo židovského státu na sebeobranu.

Naopak arabské státy stále více vyostřují svou protiizraelskou rétoriku. Například předseda Ligy arabských států na nedělní tiskové konferenci v Káhiře podle RIA prohlásil, že: „vedení Izraele musí stanout před mezinárodním soudem za válečné zločiny a zahájení agrese proti palestinskému lidu pásma Gazy“. Uvedl to ukrajinský deník Telegraf.

Podle zdrojů z pásma Gazy během šestidenního konfliktu zemřelo přes 100 Palestinců. Izraelská strana konfliktu včera uváděla 95 mrtvých Palestinců, z toho třetinu civilistů, zabitých během leteckých úderů proti pozicím Hamásu v pásmu Gazy. A tři mrtvé izraelské civilisty, jejichž dům zasáhla raketa, odpálená z této palestinské, Hamásem kontrolované, enklávy.

Zdroj: RIA , Telegraf

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Izrael soustředí na hranici s pásmem Gazy tanky

Konflikt mezi státem Izrael a Hnutím islámského odporu známým jako Hamás se vyostřuje. Radikálové ...

Násilí v Gaze: Hamásem dobře naplánovaná provokace?

Načasování současné eskalace násilí mezi palestinskými ozbrojenci z hnutí Hamás, ovládajícími pásmo ...

Izraelsko-americké cvičení Austere Challenge 2012

14. listopadu došlo k úspěšnému zakončení izraelsko-amerického cvičení Austere Challenge 2012. ...

Izraelské speciální jednotky již operují v pásmu Gazy

Příslušníci izraelské armády zřejmě již operují v pásmu Gazy. Má jít o členy elitních speciálních ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!