NÁZOR: Američané jsou pryč, ať přijdou Američané!

Český voják
Foto: Český voják; ilustrační foto / Jakub Horníček

Nepřeji si americké vojáky v zemích EU, stejně tak nechci žádné jiné neevropské ozbrojence za hranicemi EU. Nelíbí si mi idea cizí vojenské základny na českém území, tedy prostoru, kde by neplatily české zákony. Na druhou stranu, kdo nás nyní ochrání? Těžko říct. Měli bychom, to ale co nejdříve zvládnout sami.

 

Něco s námi není v pořádku. Čechům chybí pud sebezáchovy. Nebo si snad vypěstovali stockholmský syndrom a touží opět upadnout do dusivého ruského područí?“ píše Martin Fendrych pro portál Aktuálně.cz a pokračuje: „Díky odmítnutí radaru jsme se zbavili šance, aby naše území požívalo vyšší rozvědné ochrany proti ruským tajným službám.“

 

Strach, to je to, co mají vyvolat Fendrychovi řádky u čtenářů. Pocit malosti ve stínu velkého a zlého medvěda, úzkost ubohého človíčka, který musí hledat ochranu u mocného a hodného amerického orla.

 

Nevšiml jsem si, že by na hranicích některého ze států EU, nedej bože České republiky, čekala ruská armáda připravena zaútočit. Svět už není bipolárním bojištěm, ale mám pocit, že mnoho komentátorů, novinářů i politiků, žije stále v reáliích studené války.

 

Vyšší ochranu před ruskými tajnými službami jsme s radarem nezískali, ale vyšší ochranu před americkou NSA a další „naslouchači“ také ne. Jaký je rozdíl v tom, jestli poslouchá Rus, Američan a nebo Japonec? Nepřeji si být odposloucháván žádnou cizí mocí.

 

V roce 1918 Československo vzniklo díky plánu USA na přeměnu Rakouska-Uherska. To, že za svůj stát vděčíme Američanům, věděl po roce 1918 každý český vlastenec a podle toho k Spojeným státům přistupoval,“ píše pro změnu Luboš Palata na serveru iDNES.cz.

 

Škoda, že tuto informaci nikdo nepředal Masarykovi a Benešovi, mohli si ušetřit mnoho cestování a co je důležité, mohli zachránit ty tisíce životů českých vlastenců, kteří umírali na bojištích první světové války. Američanům vděčím za hodně, ale až takhle jim podlézat přece nemusíme.

 

Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci. Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě,“ jsou slova premiéra Bohuslava Sobotky a nejde s nimi nesouhlasit.

 

Nechci mít jednotky NATO preventivně na území ČR. Nikoliv kvůli schizofrennímu strachu z Ruska, jednou jsme v Severoatlantické alianci a toho z plynou práva i povinnosti, ale prostě proto, že cizí vojsko v době míru nemá v ČR co dělat.

 

V době války? To je věc jiná. A přesně to vyplývá z věty Bohuslava Sobotky. Nepotřebujeme jednotky NATO na svém území a proč bychom také měli? Válka nikde v Evropě není a to ani na Ukrajině, kde se bojům přece říká „protiteroristická“ operace. Tedy proč zbaběle stahovat kalhoty a křičet pomoc už nyní, když brod je ještě kilometry daleko?

 

Už je konečně na čase, aby se ve vládních i armádních kruzích přestalo uvažovat nad tím, před kým se máme či nemáme třást strachy, čí vojska si na svoje území pustíme či nepustíme a začít něco dělat s českou armádou, protože nyní je nám v obraně prakticky k ničemu.

 

Nejde o vojáky. O kvalitách většiny nich nepochybuji, stejně jako o jejich odhodlanosti sloužit své vlasti. Jenže ono bez nábojů se špatně bojuje a bez mužů v uniformách se těžko brání stát.

 

A že bychom se nedokázali ubránit sami? Podívejte se na Izrael, je to prcek, ale rvát se umí. Mezinárodní právo mu sice nic moc neříká, ale přestál už několik válek. Takže proč ne Česká republika, Polsko a další státy? Dohromady tak malé totiž nejsou.

 

Zájmy EU a USA mnohdy nejsou shodné, často se zdají být dokonce velice rozdílné, proto by se měla Evropa naučit bránit sama sebe, tak jak to dokázala vždy, tedy ještě před tím, než se začala spoléhat na to, že to někdo udělá za ní.

 

V roce 2003 jsem šel k referendu o vstupu do Evropské unie z mnoha důvodů, jedním z nich bylo však i to, že jsem se nechtěl nadále třást před silou Ruska a lézt Spojeným státům do těch temných míst, kam ani slunce nesvítí. To se nastalo.

 

Je načase situaci změnit a začít budovat silnou českou armádu, stejně tak i kvalitní armádu Evropskou, protože pokud se neubráníme my, nikdo jiný to za nás neudělá.

 

Zdroje: Aktuálně, iDNES, Lidovk y , Rozhlas

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

"Unified Vison 2014" je v plném operačním tempu

Již druhým týdnem probíhá na území Norska největší testovací cvičení NATO pod názvem „UNIFIED VISION 2014" které má za cíl ověřit v reálném operačním prostředí schopnosti interoperability jednotlivých ...

NATO hledá náhradu za E-3 Sentry AWACS

Severoatlantická aliance na konci roku příjme rozhodnutí o nástupci legendárních letounů včasné výstrahy Boeing E-3 Sentry AWACS (Airborne Warning and Control System). Nové stroje převezmou po E-3 ...

Martin Stropnický: Mluvit přímo s vojáky je pro mě velmi důležité

V pátek 30. května odpoledne navštívil ministr obrany Martin Stropnický vojáky 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. Tam ho přivítali velitel Pozemních sil AČR generálmajor Ján Gurník a velitel 4. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 8
 • Vrata
  21:19 11.06.2014

  Tetragamat:
  napsal jste:
  -„USA má v plánu udržet si svůj světový vliv, ekonomické vykořisťování světa a zničit….“
  -„….a USA nás ekonomicky ovládá (vykořisťuje).“
  -„Zbavit se ekonomického vlivu USA (lobbing, prodejní politici), …“

  Pricemz „lobbing“ jaksi není u „vykoristovani“ ale u „ekonomickeho vlivu“.

  Stále mne ale zajima, jak se ten lobbing/vykoristovani podle vas projevuje, co si ti Americane vlastne kupuji. Pokud mate na mysli zahranicni obchodu Cesko – USA tak vezte, ze zdaleka nejvetsi mame s Nemeckem, USA nejsou ani mezi prvnimi 6-ti zememi.
  Mimochodem, nepřímo rikate, ze onen „ekonomicky vliv“ je dulezity/rozhodujici pro naší ekonomiku (musime se ho zbavit). Jak vite, ze je dulezity/rozhodující když jeho miru neumite ocenit?

 • Jecchus
  19:33 11.06.2014

  Takeda (10.6.2014,22:45):
  Krásně napsáno. Za mne "palec nahoru".
  A teď už tuto nesmyslnou debatu o celosvětovém přínosu toho kterého státu/národa a jeho osobností prosím nerozvíjejte, ať to tady "neznovinkatí"... :)

  K tomu samotnému článku bych chtěl říct, že je to podle mne chybná a nefunkční cesta.
  ČR absolutne nemá šanci ubránit se sama silné a/nebo početné agresi většího nebo komplexnějšího rozsahu. Jaký stát, koalice, politická síla, ideologie, náboženství atd. by bylo původcem této agrese je věc otevřená a je na to mnoho názorů a možností.

  Souhlasím s tím, že je potřeba budovat silnou armádu (relativně). Hlavně ale koncepčně a účelně. To by snad mohlo jít i u nás, protože i na kvalitní práci se dá rozumně "zarobit", nemusí to být jen nesmyslné nákupy ptákovin ;) Ovšem tento jev výdajové stránky rozpočtu nejlépe co možná nejvíc potlačit...

  Pokud je ale v článku odstavec, který ve 2-3 větách zároveň vzývá strategii "ubráníme se sami" a odkazuje na Izrael, a zároveň strategii "Polsko, ČR a další státy spolu dohromady", aniž to nějak vysvětluje, tak nevím co si o tom myslet?

  Jestliže jsme v tuto chvíli v EU a NATO, tak vojenskou stránku řešení vidím jednoznačně v NATO.
  EU má už teď dost problémů a taková citlivá agenda jako je "Evropská armáda" (jestli jsem správně pochopil, co tím bylo myšleno, může to být pojem různě chápaný) by jen zvýšila napětí a odstředivé tendence.

  Z hlediska přítomnosti jednotek jiných členských států NATO v ČR nevidím problém, stejně jako ho nevidím v případe přítomnosti našich jednotek v jiných členských zemích (což je vlastně už teď celkem běžné...). Záleží pak na konkrétních podmínkách, důvodech, počtech, dobách atd., bez toho je to jenom takové tlachání. Ve výsledku pak dlouhodobé nasazení třeba relativně malé jednotky může i výrazně urychlit nasazení většího kontingentu v případě potřeby, než kdyby se v tu chvíli na ostro teprve začínalo se facto od nuly.
  Třeba takový super-radar USA by pro to byl skoro ideální - cíl jsme tak jako tak, je to izolované a docela dobře zničitelné konvenčně, mohl by být v nějakém relativně odlehlém vojenském prostoru, nejde snadno odvézt (narozdíl třeba od přemístění typické vojenské jednotky) atd. atd., prostě zajímavá karta v mezinárodních vztazích... :) Škoda jen, že takový radar tu USA postavit neplánují... ;) A kdyby přeci ano, tak jim na to stejně hodíme bobek, protože česká zahraniční politika je taková "vemenovitá"... ;)

 • fenri
  16:15 11.06.2014

  Můžete upřesnit význam Bohdana Chmielnického pro Francii, Španělsko, Spojené státy Americké, Česko, Itálii... Co konkrétně lidstvu přinesl, čím posunul vývoj, čím se zapsal do světového kulturního či vědeckého dědictví? Byl to jeden z mnoha periferních vojevůdců. Nic víc, nic míň. Ani neaplikoval nějakou převratnou taktiku či strategii, aby se o něm učilo na vojenských akademiích, prostě vojevůdce. O Žižkovy by mně ani nepadlo hovořit jako o mezinárodní či světové osobnosti a nepochybně dějiny vojenství ovlivnil více, než Chmelnicky. Určitě nedáte do kupy jména významných (třeba) Khmérských či Čínských vojevůdců, ačkoliv nepochybně disponovali většími armádami, ovlivnili více území a lidí a na delší dobu, než Chmelnický. Většina Evropanů nebude znát ani Evžena Savojského, i když ovlivnil jejich životy nesrovnatelně více, než válečník odkudsi z východu. Mimochodem Chmielnický byl spojenec Rusů, že...V době Chielnického se nedá mluvit o Polské republice. Rzeczpospolita sice dnes znamená republika, ale tehdejší státní útvar republikou nebyl. Mimochodem Chmielnický byl původcem několika pogromů a vyvražďování Židů (stejně jako další idol Bandera) a z tehdejšího pohledu byl určitě blíže Strelkovovi (nerespektoval státní hranice ani vládu) než nějaké kladné osobnosti. A konečně - těžko hovořit o Chmielnickém jako o Ukrajinci. Byl to Kozák a skoro bych si troufl hádat, na které straně dnešního konfliktu by stál...

 • krystofmraz
  15:19 11.06.2014

  Když už se budeme bavit o Ukrajinských národních osobnostech, je potřeba říct, že nezáleží až tak na nich, jako na kultuře které jsou zřejmě odrazem. Chmelnický rozhodně nebyl nevýznamný. To je lež, kterou ospravedlňujeme svůj nezájem o to, co je na východě. V době kozáckého povstání byla Polská Republika, jakožto nezpochybnitelně nejmocnější, ale také společensky velmi vyspělá země regionu, velmi významná minimálně pro střední evropu, ale nebál bych se říct pro celou. A kozácké povstání pak pro tento stát bylo velice významným děním. Možná že nějaký polák (občas sem nějaký něco napíše) by o tom mohl říci více.

  Podle mě je pak právě kozácké povstání velmi významné jakožto analogický děj k současnému dění. Můžeme z něj odvodit hned několik věcí .
  1) Východní Ukrajina má pramálo společného s tou západní.
  2) Východní Ukrajina je dostatečně mocná aby bylo nutné brát její názor v potaz
  3) Proruští seperatisté mají dost možná podporu veřejnosti (ostatně, kdyby ne tak proč by nebylo referendum uspořádáno vládou v Kyjevě za dozoru EU, tím by se celí konflikt vyřešil)
  4) Dojde-li k ozbrojeným střetům, budou krvavější a krutější než si dovedeme "na západě" představit a připustit. (což už tak částečně je)
  5) Z vojenských střetů může dost možná profitovat právě Rusko (znovu)
  6) Na východě nám zřejmě na náš model "demokracie" nejsou zvědaví a nenechají si ho vnutit.

  Samozřejmě, věci se za tak dlouhou dobu změnili a nechci tyto závěry prosazovat jako nějaké dogma, jen by bylo logické na základě událostí minulích počítat s tímto jako poměrně pravděpodobnou možností. Proto mi příde naprosto zcestné podporovat "jednotnou Ukrajinu" - zní to sice hezky, ale prakticky je to podle mého nemožné a přinese to jen problémi . (Používám nyní čistě pratické hledisko - totiž co přiese prospěch obyvatelům ČR)

 • Staršij seržant
  10:29 11.06.2014

  to hurvo:
  Zdravím Vás, hurvo.
  Tak, nepochopil jsem úplně pointu Vašeho příspěvků. Staršij seržant, do určitého období, byl klidným, tichým čtenářem AN a ARMY WEBu, a je cizinec. To, že jsem cizinec prozradí už i samotny akaunt.
  Vám to vadí ?
  Tak na AN docela pravidelně píšou poláci, slováci.....
  Nevím kde Jste četl mně v slovenském jazyce- slovensky rozumím ale nemluvím. Asi to byl nějaký další staršij seržant.....
  Příště- upozorníte prosím na moje gramatické hrubky, přispějete tím na zlepšení mé češtiny, neurazíte.
  A zpátky k tématu- zaujalo Vás něco v mém příspěvků ?

 • fenri
  08:30 11.06.2014

  Pardon, Nobelovky sem přitáhl Jecchus, nikoliv Takeda, omlouvám se.

 • hurvo
  08:25 11.06.2014

  Ako sa tak snazim citat niektore prispevky tak mi to nejak nejde, asi keby neboli prekladane do cestiny cez google translate. Napriklad pri citani prispevku od narak7 som mal pocit ze citam clanok sovietskej pravdy z 40 roku este ked boli spojenci s nemeckom. To este aj starsij serzant co pise na sme po slovensky a na AN po cesky ma lepsie preklady.

 • fenri
  08:24 11.06.2014

  Takeda, Vrata: můžete mi, PROSÍM, ukázat, KDE jsem psal o Nobelovkách cobi předpokladu státnosti? To sem přitáhl Takeda, tak netuším, proč mi to Vrata demagogicky podsouvá. Takže Vrata - na ty Nobelovky se ptejte Takedy, ne mně. Co se týče rozmazávání toho, koho Ukrajinci mají či nemají: pánové to rozmazáváte Vy, nikoliv já. Pouze jsem napsal, že úroveň ukrajinského výzkumu a vůbec všeho je mizerná a že nejslavnější jména v tomto oboru nejsou Ukrajinci. Na tom se tu točíte jak pominutí, děláte ze mně fašistu, šovinistu (už zbývá jen nacista, pederast a xenofob) a přitom sami nejste schopni vyvrátit faktickou stránku tohoto tvrzení. Takže když nemáme argumenty, tak alespoň vykonstruujeme co tím panáček určitě myslel a uděláme z něj fašistu. Čestný přístup.
  Mně osobně přijde pozoruhodné že tak početný národ opravdu nemá žádné "výstupy" a přijde mi to jako JEDNA Z MNOHA INDICIÍ, podle kterých soudím jejich perspektivy cobi "svobodného, velkého a ekonomicky silného národa", nebo jak o tom pan Porošensko hovořil. Ano, jsem politicky nekorektní a stejně tak, jako nemám problém říct, že některé státy/národy mají nějaké dobré vlastnosti (to se kupodivu smí), tak nemám problém poukázat na to, že některé dobré vlastnosti nemají. Ukrajinci mi přijdou jako patlalové, co bojují proti korupci a oligarchii, pak si zvolí 2x téhož oligarchu za prezidenta, pak se jim to nezdá, udělají zpackanou revoluci, při které přijdou (minimálně) o Krym a levný plyn, jenom proto, aby si zvolili dalšího oligarchu, který tu zemi fest rozkrádal, přičemž druhá v pořadí je paní, díky které je Ukrajina také o dost chudší. Prostě si myslím, že hlavním problémem Ukrajiny jsou Ukrajinci. Nelíbí se mi současné dělaní příšer z Rusů i vynášení Ukrajinců (proto tu možná dělám advocata diaboli). Nelíbí se mi poněkud romský přístup Ukrajinců k vlastní zodpovědnosti a dluhům (neplatili za plyn ani když ho měli nejlevnější, teď podmiňují úhradu svých dluhů tím, že oni budou určovat cenu), nelíbí se mi zpackané akce jejich armády i vedení, chtění aby dostali zbraně zadarmo, přičemž mají obrovský zbrojní průmysl, ale nejsou schopní udělat ani OT. To všechno bych chápal, ale proč k tomu ty silácké řeči? EU je neuživí, oni sami také ne a z Rusů dělají idioty. Tak, jsem hnusný fašista a šovinista, ale tvrdím, že to dělají blbě a že si ten čumák nabijí ještě víc než teď. Bohužel to primárně odnesou normální Ukrajinci, kteří by rádi tvrdě pracovali a je jim jedno, jestli je Ukrajina federace, nebo drsně centralistický stát a asi nemají zájem hrát roli pimprlat v divadle mezi USA a Ruskem. Proč je podle mne Rusko pro Ukrajinu lepší partner než EU? Protože Rusové od nich budou brát alespoň nějaké zboží s přidanou hodnotou, dali by jim levně plyn a nekecali jim do toho, kolik a jakých hnojiv mají cpát do své černozemě, nedali jim kvoty na pšenici či zahnutí okurek apod.

 • narak7
  02:28 11.06.2014

  řeknu jen jednu věc s tím státem Amerika to neudělala z dobroty srdce kdyby se jím víc hodilo Rakousko Uhersko tak bysme nebyli takže jim nemáme být za co vděční Rusko je menší zlo když se podíváš a zamyslíš na Ruská media dřív s me lezli do prdele SSR těd USA valku vyhrává hlavně vůle přikl Vietnam měli v mnichově když s náma západ vyjebal sme měli dát na výběr bud bojovat se spojenci proti Německu a nebo jít s Německem a bojovat ve Wermachtu a ne utéct za moře a ne kazit to lidem co tu přeživali atentatem ktery nic nevyřešil a jen vyvolal z zbytečné represalie když byli takový hrdinové já osobně bych šel proti Wermachtu nebo sním to samé pokud by mě odkopla jedna strana přidám se k druhe a neschovavám se jak potkan a spolehám na ty svině co mě prodali

 • Tetragramat
  23:26 10.06.2014

  Vrata:
  [citace]Tetragramat: muzete mi na konkretnim prikladu ukazat jak nas USA vykoristuji a o jakou castku v tomto konkretnim prikladu jde?[/citace]
  Hloupá otázka. Do závorky jsem psal lobing a prodejní politici. Máte někde schované záznamy, který politik se nechal kým koupit? Pokud ano, tak bych prosil, aby jste mi je poslal, jelikož by mě a nejen mě velice zajímaly.

Stránka 1 z 8