NÁZOR: Američané jsou pryč, ať přijdou Američané!

-
5. 6. 2014
-
72 komentářů
-
Jiří Kalát
Nepřeji si americké vojáky v zemích EU, stejně tak nechci žádné jiné neevropské ozbrojence za hranicemi EU. Nelíbí si mi idea cizí vojenské základny na českém území, tedy prostoru, kde by neplatily české zákony. Na druhou stranu, kdo nás nyní ochrání? Těžko říct. Měli bychom, to ale co nejdříve zvládnout sami.
„Něco s námi není v pořádku. Čechům chybí pud sebezáchovy. Nebo si snad vypěstovali stockholmský syndrom a touží opět upadnout do dusivého ruského područí?“ píše Martin Fendrych pro portál Aktuálně.cz a pokračuje: „Díky odmítnutí radaru jsme se zbavili šance, aby naše území požívalo vyšší rozvědné ochrany proti ruským tajným službám.“
Strach, to je to, co mají vyvolat Fendrychovi řádky u čtenářů. Pocit malosti ve stínu velkého a zlého medvěda, úzkost ubohého človíčka, který musí hledat ochranu u mocného a hodného amerického orla.
Nevšiml jsem si, že by na hranicích některého ze států EU, nedej bože České republiky, čekala ruská armáda připravena zaútočit. Svět už není bipolárním bojištěm, ale mám pocit, že mnoho komentátorů, novinářů i politiků, žije stále v reáliích studené války.
Vyšší ochranu před ruskými tajnými službami jsme s radarem nezískali, ale vyšší ochranu před americkou NSA a další „naslouchači“ také ne. Jaký je rozdíl v tom, jestli poslouchá Rus, Američan a nebo Japonec? Nepřeji si být odposloucháván žádnou cizí mocí.
„V roce 1918 Československo vzniklo díky plánu USA na přeměnu Rakouska-Uherska. To, že za svůj stát vděčíme Američanům, věděl po roce 1918 každý český vlastenec a podle toho k Spojeným státům přistupoval,“ píše pro změnu Luboš Palata na serveru iDNES.cz.
Škoda, že tuto informaci nikdo nepředal Masarykovi a Benešovi, mohli si ušetřit mnoho cestování a co je důležité, mohli zachránit ty tisíce životů českých vlastenců, kteří umírali na bojištích první světové války. Američanům vděčím za hodně, ale až takhle jim podlézat přece nemusíme.
„Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci. Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě,“ jsou slova premiéra Bohuslava Sobotky a nejde s nimi nesouhlasit.
Nechci mít jednotky NATO preventivně na území ČR. Nikoliv kvůli schizofrennímu strachu z Ruska, jednou jsme v Severoatlantické alianci a toho z plynou práva i povinnosti, ale prostě proto, že cizí vojsko v době míru nemá v ČR co dělat.
V době války? To je věc jiná. A přesně to vyplývá z věty Bohuslava Sobotky. Nepotřebujeme jednotky NATO na svém území a proč bychom také měli? Válka nikde v Evropě není a to ani na Ukrajině, kde se bojům přece říká „protiteroristická“ operace. Tedy proč zbaběle stahovat kalhoty a křičet pomoc už nyní, když brod je ještě kilometry daleko?
Už je konečně na čase, aby se ve vládních i armádních kruzích přestalo uvažovat nad tím, před kým se máme či nemáme třást strachy, čí vojska si na svoje území pustíme či nepustíme a začít něco dělat s českou armádou, protože nyní je nám v obraně prakticky k ničemu.
Nejde o vojáky. O kvalitách většiny nich nepochybuji, stejně jako o jejich odhodlanosti sloužit své vlasti. Jenže ono bez nábojů se špatně bojuje a bez mužů v uniformách se těžko brání stát.
A že bychom se nedokázali ubránit sami? Podívejte se na Izrael, je to prcek, ale rvát se umí. Mezinárodní právo mu sice nic moc neříká, ale přestál už několik válek. Takže proč ne Česká republika, Polsko a další státy? Dohromady tak malé totiž nejsou.
Zájmy EU a USA mnohdy nejsou shodné, často se zdají být dokonce velice rozdílné, proto by se měla Evropa naučit bránit sama sebe, tak jak to dokázala vždy, tedy ještě před tím, než se začala spoléhat na to, že to někdo udělá za ní.
V roce 2003 jsem šel k referendu o vstupu do Evropské unie z mnoha důvodů, jedním z nich bylo však i to, že jsem se nechtěl nadále třást před silou Ruska a lézt Spojeným státům do těch temných míst, kam ani slunce nesvítí. To se nastalo.
Je načase situaci změnit a začít budovat silnou českou armádu, stejně tak i kvalitní armádu Evropskou, protože pokud se neubráníme my, nikdo jiný to za nás neudělá.
Související články
"Unified Vison 2014" je v plném operačním tempu
Již druhým týdnem probíhá na území Norska největší testovací cvičení NATO pod názvem „UNIFIED VISION ...
-
22.05.2014
-
0 komentářů
-
53.pPzEB
NATO hledá náhradu za E-3 Sentry AWACS
Severoatlantická aliance na konci roku příjme rozhodnutí o nástupci legendárních letounů včasné ...
-
29.05.2014
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Martin Stropnický: Mluvit přímo s vojáky je pro mě velmi důležité
V pátek 30. května odpoledne navštívil ministr obrany Martin Stropnický vojáky 4. brigády rychlého ...
-
01.06.2014
-
7 komentářů
-
Redakce AN
Komentáře
Tetragamat: napsal jste: -„USA má v plánu udržet si svůj světový vliv, ekonomické vykořisťování světa a zničit….“ -„….a USA nás ekonomicky ovládá (vykořisťuje).“ -„Zbavit se ...Zobrazit celý příspěvek
Tetragamat:
napsal jste:
-„USA má v plánu udržet si svůj světový vliv, ekonomické vykořisťování světa a zničit….“
-„….a USA nás ekonomicky ovládá (vykořisťuje).“
-„Zbavit se ekonomického vlivu USA (lobbing, prodejní politici), …“
Pricemz „lobbing“ jaksi není u „vykoristovani“ ale u „ekonomickeho vlivu“.
Stále mne ale zajima, jak se ten lobbing/vykoristovani podle vas projevuje, co si ti Americane vlastne kupuji. Pokud mate na mysli zahranicni obchodu Cesko – USA tak vezte, ze zdaleka nejvetsi mame s Nemeckem, USA nejsou ani mezi prvnimi 6-ti zememi.
Mimochodem, nepřímo rikate, ze onen „ekonomicky vliv“ je dulezity/rozhodujici pro naší ekonomiku (musime se ho zbavit). Jak vite, ze je dulezity/rozhodující když jeho miru neumite ocenit?Skrýt celý příspěvekTakeda (10.6.2014,22:45): Krásně napsáno. Za mne "palec nahoru". A teď už tuto nesmyslnou debatu o celosvětovém přínosu toho kterého státu/národa a jeho osobností prosím ...Zobrazit celý příspěvek
Takeda (10.6.2014,22:45):
Krásně napsáno. Za mne "palec nahoru".
A teď už tuto nesmyslnou debatu o celosvětovém přínosu toho kterého státu/národa a jeho osobností prosím nerozvíjejte, ať to tady "neznovinkatí"... :)
K tomu samotnému článku bych chtěl říct, že je to podle mne chybná a nefunkční cesta.
ČR absolutne nemá šanci ubránit se sama silné a/nebo početné agresi většího nebo komplexnějšího rozsahu. Jaký stát, koalice, politická síla, ideologie, náboženství atd. by bylo původcem této agrese je věc otevřená a je na to mnoho názorů a možností.
Souhlasím s tím, že je potřeba budovat silnou armádu (relativně). Hlavně ale koncepčně a účelně. To by snad mohlo jít i u nás, protože i na kvalitní práci se dá rozumně "zarobit", nemusí to být jen nesmyslné nákupy ptákovin ;) Ovšem tento jev výdajové stránky rozpočtu nejlépe co možná nejvíc potlačit...
Pokud je ale v článku odstavec, který ve 2-3 větách zároveň vzývá strategii "ubráníme se sami" a odkazuje na Izrael, a zároveň strategii "Polsko, ČR a další státy spolu dohromady", aniž to nějak vysvětluje, tak nevím co si o tom myslet?
Jestliže jsme v tuto chvíli v EU a NATO, tak vojenskou stránku řešení vidím jednoznačně v NATO.
EU má už teď dost problémů a taková citlivá agenda jako je "Evropská armáda" (jestli jsem správně pochopil, co tím bylo myšleno, může to být pojem různě chápaný) by jen zvýšila napětí a odstředivé tendence.
Z hlediska přítomnosti jednotek jiných členských států NATO v ČR nevidím problém, stejně jako ho nevidím v případe přítomnosti našich jednotek v jiných členských zemích (což je vlastně už teď celkem běžné...). Záleží pak na konkrétních podmínkách, důvodech, počtech, dobách atd., bez toho je to jenom takové tlachání. Ve výsledku pak dlouhodobé nasazení třeba relativně malé jednotky může i výrazně urychlit nasazení většího kontingentu v případě potřeby, než kdyby se v tu chvíli na ostro teprve začínalo se facto od nuly.
Třeba takový super-radar USA by pro to byl skoro ideální - cíl jsme tak jako tak, je to izolované a docela dobře zničitelné konvenčně, mohl by být v nějakém relativně odlehlém vojenském prostoru, nejde snadno odvézt (narozdíl třeba od přemístění typické vojenské jednotky) atd. atd., prostě zajímavá karta v mezinárodních vztazích... :) Škoda jen, že takový radar tu USA postavit neplánují... ;) A kdyby přeci ano, tak jim na to stejně hodíme bobek, protože česká zahraniční politika je taková "vemenovitá"... ;)Skrýt celý příspěvekMůžete upřesnit význam Bohdana Chmielnického pro Francii, Španělsko, Spojené státy Americké, Česko, Itálii... Co konkrétně lidstvu přinesl, čím posunul vývoj, čím se zapsal do ...Zobrazit celý příspěvek
Můžete upřesnit význam Bohdana Chmielnického pro Francii, Španělsko, Spojené státy Americké, Česko, Itálii... Co konkrétně lidstvu přinesl, čím posunul vývoj, čím se zapsal do světového kulturního či vědeckého dědictví? Byl to jeden z mnoha periferních vojevůdců. Nic víc, nic míň. Ani neaplikoval nějakou převratnou taktiku či strategii, aby se o něm učilo na vojenských akademiích, prostě vojevůdce. O Žižkovy by mně ani nepadlo hovořit jako o mezinárodní či světové osobnosti a nepochybně dějiny vojenství ovlivnil více, než Chmelnicky. Určitě nedáte do kupy jména významných (třeba) Khmérských či Čínských vojevůdců, ačkoliv nepochybně disponovali většími armádami, ovlivnili více území a lidí a na delší dobu, než Chmelnický. Většina Evropanů nebude znát ani Evžena Savojského, i když ovlivnil jejich životy nesrovnatelně více, než válečník odkudsi z východu. Mimochodem Chmielnický byl spojenec Rusů, že...V době Chielnického se nedá mluvit o Polské republice. Rzeczpospolita sice dnes znamená republika, ale tehdejší státní útvar republikou nebyl. Mimochodem Chmielnický byl původcem několika pogromů a vyvražďování Židů (stejně jako další idol Bandera) a z tehdejšího pohledu byl určitě blíže Strelkovovi (nerespektoval státní hranice ani vládu) než nějaké kladné osobnosti. A konečně - těžko hovořit o Chmielnickém jako o Ukrajinci. Byl to Kozák a skoro bych si troufl hádat, na které straně dnešního konfliktu by stál...Skrýt celý příspěvek
Když už se budeme bavit o Ukrajinských národních osobnostech, je potřeba říct, že nezáleží až tak na nich, jako na kultuře které jsou zřejmě odrazem. Chmelnický rozhodně nebyl ...Zobrazit celý příspěvek
Když už se budeme bavit o Ukrajinských národních osobnostech, je potřeba říct, že nezáleží až tak na nich, jako na kultuře které jsou zřejmě odrazem. Chmelnický rozhodně nebyl nevýznamný. To je lež, kterou ospravedlňujeme svůj nezájem o to, co je na východě. V době kozáckého povstání byla Polská Republika, jakožto nezpochybnitelně nejmocnější, ale také společensky velmi vyspělá země regionu, velmi významná minimálně pro střední evropu, ale nebál bych se říct pro celou. A kozácké povstání pak pro tento stát bylo velice významným děním. Možná že nějaký polák (občas sem nějaký něco napíše) by o tom mohl říci více.
Podle mě je pak právě kozácké povstání velmi významné jakožto analogický děj k současnému dění. Můžeme z něj odvodit hned několik věcí .
1) Východní Ukrajina má pramálo společného s tou západní.
2) Východní Ukrajina je dostatečně mocná aby bylo nutné brát její názor v potaz
3) Proruští seperatisté mají dost možná podporu veřejnosti (ostatně, kdyby ne tak proč by nebylo referendum uspořádáno vládou v Kyjevě za dozoru EU, tím by se celí konflikt vyřešil)
4) Dojde-li k ozbrojeným střetům, budou krvavější a krutější než si dovedeme "na západě" představit a připustit. (což už tak částečně je)
5) Z vojenských střetů může dost možná profitovat právě Rusko (znovu)
6) Na východě nám zřejmě na náš model "demokracie" nejsou zvědaví a nenechají si ho vnutit.
Samozřejmě, věci se za tak dlouhou dobu změnili a nechci tyto závěry prosazovat jako nějaké dogma, jen by bylo logické na základě událostí minulích počítat s tímto jako poměrně pravděpodobnou možností. Proto mi příde naprosto zcestné podporovat "jednotnou Ukrajinu" - zní to sice hezky, ale prakticky je to podle mého nemožné a přinese to jen problémi . (Používám nyní čistě pratické hledisko - totiž co přiese prospěch obyvatelům ČR)Skrýt celý příspěvekto hurvo: Zdravím Vás, hurvo. Tak, nepochopil jsem úplně pointu Vašeho příspěvků. Staršij seržant, do určitého období, byl klidným, tichým čtenářem AN a ARMY WEBu, a je cizinec. ...Zobrazit celý příspěvek
to hurvo:
Zdravím Vás, hurvo.
Tak, nepochopil jsem úplně pointu Vašeho příspěvků. Staršij seržant, do určitého období, byl klidným, tichým čtenářem AN a ARMY WEBu, a je cizinec. To, že jsem cizinec prozradí už i samotny akaunt.
Vám to vadí ?
Tak na AN docela pravidelně píšou poláci, slováci.....
Nevím kde Jste četl mně v slovenském jazyce- slovensky rozumím ale nemluvím. Asi to byl nějaký další staršij seržant.....
Příště- upozorníte prosím na moje gramatické hrubky, přispějete tím na zlepšení mé češtiny, neurazíte.
A zpátky k tématu- zaujalo Vás něco v mém příspěvků ?Skrýt celý příspěvekAko sa tak snazim citat niektore prispevky tak mi to nejak nejde, asi keby neboli prekladane do cestiny cez google translate. Napriklad pri citani prispevku od narak7 som mal pocit ...Zobrazit celý příspěvek
Ako sa tak snazim citat niektore prispevky tak mi to nejak nejde, asi keby neboli prekladane do cestiny cez google translate. Napriklad pri citani prispevku od narak7 som mal pocit ze citam clanok sovietskej pravdy z 40 roku este ked boli spojenci s nemeckom. To este aj starsij serzant co pise na sme po slovensky a na AN po cesky ma lepsie preklady.Skrýt celý příspěvek
Takeda, Vrata: můžete mi, PROSÍM, ukázat, KDE jsem psal o Nobelovkách cobi předpokladu státnosti? To sem přitáhl Takeda, tak netuším, proč mi to Vrata demagogicky podsouvá. Takže ...Zobrazit celý příspěvek
Takeda, Vrata: můžete mi, PROSÍM, ukázat, KDE jsem psal o Nobelovkách cobi předpokladu státnosti? To sem přitáhl Takeda, tak netuším, proč mi to Vrata demagogicky podsouvá. Takže Vrata - na ty Nobelovky se ptejte Takedy, ne mně. Co se týče rozmazávání toho, koho Ukrajinci mají či nemají: pánové to rozmazáváte Vy, nikoliv já. Pouze jsem napsal, že úroveň ukrajinského výzkumu a vůbec všeho je mizerná a že nejslavnější jména v tomto oboru nejsou Ukrajinci. Na tom se tu točíte jak pominutí, děláte ze mně fašistu, šovinistu (už zbývá jen nacista, pederast a xenofob) a přitom sami nejste schopni vyvrátit faktickou stránku tohoto tvrzení. Takže když nemáme argumenty, tak alespoň vykonstruujeme co tím panáček určitě myslel a uděláme z něj fašistu. Čestný přístup.
Mně osobně přijde pozoruhodné že tak početný národ opravdu nemá žádné "výstupy" a přijde mi to jako JEDNA Z MNOHA INDICIÍ, podle kterých soudím jejich perspektivy cobi "svobodného, velkého a ekonomicky silného národa", nebo jak o tom pan Porošensko hovořil. Ano, jsem politicky nekorektní a stejně tak, jako nemám problém říct, že některé státy/národy mají nějaké dobré vlastnosti (to se kupodivu smí), tak nemám problém poukázat na to, že některé dobré vlastnosti nemají. Ukrajinci mi přijdou jako patlalové, co bojují proti korupci a oligarchii, pak si zvolí 2x téhož oligarchu za prezidenta, pak se jim to nezdá, udělají zpackanou revoluci, při které přijdou (minimálně) o Krym a levný plyn, jenom proto, aby si zvolili dalšího oligarchu, který tu zemi fest rozkrádal, přičemž druhá v pořadí je paní, díky které je Ukrajina také o dost chudší. Prostě si myslím, že hlavním problémem Ukrajiny jsou Ukrajinci. Nelíbí se mi současné dělaní příšer z Rusů i vynášení Ukrajinců (proto tu možná dělám advocata diaboli). Nelíbí se mi poněkud romský přístup Ukrajinců k vlastní zodpovědnosti a dluhům (neplatili za plyn ani když ho měli nejlevnější, teď podmiňují úhradu svých dluhů tím, že oni budou určovat cenu), nelíbí se mi zpackané akce jejich armády i vedení, chtění aby dostali zbraně zadarmo, přičemž mají obrovský zbrojní průmysl, ale nejsou schopní udělat ani OT. To všechno bych chápal, ale proč k tomu ty silácké řeči? EU je neuživí, oni sami také ne a z Rusů dělají idioty. Tak, jsem hnusný fašista a šovinista, ale tvrdím, že to dělají blbě a že si ten čumák nabijí ještě víc než teď. Bohužel to primárně odnesou normální Ukrajinci, kteří by rádi tvrdě pracovali a je jim jedno, jestli je Ukrajina federace, nebo drsně centralistický stát a asi nemají zájem hrát roli pimprlat v divadle mezi USA a Ruskem. Proč je podle mne Rusko pro Ukrajinu lepší partner než EU? Protože Rusové od nich budou brát alespoň nějaké zboží s přidanou hodnotou, dali by jim levně plyn a nekecali jim do toho, kolik a jakých hnojiv mají cpát do své černozemě, nedali jim kvoty na pšenici či zahnutí okurek apod.Skrýt celý příspěvekřeknu jen jednu věc s tím státem Amerika to neudělala z dobroty srdce kdyby se jím víc hodilo Rakousko Uhersko tak bysme nebyli takže jim nemáme být za co vděční Rusko je menší zlo ...Zobrazit celý příspěvek
řeknu jen jednu věc s tím státem Amerika to neudělala z dobroty srdce kdyby se jím víc hodilo Rakousko Uhersko tak bysme nebyli takže jim nemáme být za co vděční Rusko je menší zlo když se podíváš a zamyslíš na Ruská media dřív s me lezli do prdele SSR těd USA valku vyhrává hlavně vůle přikl Vietnam měli v mnichově když s náma západ vyjebal sme měli dát na výběr bud bojovat se spojenci proti Německu a nebo jít s Německem a bojovat ve Wermachtu a ne utéct za moře a ne kazit to lidem co tu přeživali atentatem ktery nic nevyřešil a jen vyvolal z zbytečné represalie když byli takový hrdinové já osobně bych šel proti Wermachtu nebo sním to samé pokud by mě odkopla jedna strana přidám se k druhe a neschovavám se jak potkan a spolehám na ty svině co mě prodaliSkrýt celý příspěvek
Vrata: [citace]Tetragramat: muzete mi na konkretnim prikladu ukazat jak nas USA vykoristuji a o jakou castku v tomto konkretnim prikladu jde?[/citace] Hloupá otázka. Do závorky ...Zobrazit celý příspěvek
Vrata:
[citace]Tetragramat: muzete mi na konkretnim prikladu ukazat jak nas USA vykoristuji a o jakou castku v tomto konkretnim prikladu jde?[/citace]
Hloupá otázka. Do závorky jsem psal lobing a prodejní politici. Máte někde schované záznamy, který politik se nechal kým koupit? Pokud ano, tak bych prosil, aby jste mi je poslal, jelikož by mě a nejen mě velice zajímaly.Skrýt celý příspěvekFenri: Proti Vašemu hodnocení ukrajinského státu a jeho potencionální výdrže nic nemám, dá se s ním souhlasit. Co to má ale co do činění počtem významných osobností nebo údajnou ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: Proti Vašemu hodnocení ukrajinského státu a jeho potencionální výdrže nic nemám, dá se s ním souhlasit.
Co to má ale co do činění počtem významných osobností nebo údajnou kvalitou,či její absencí, tamní kultury? Nemohl jsem se ubránit dojmu, že soudíte, že její nedostatek ospravedlňuje rozpad Ukrajiny jako státu.
Pokud se můj dojem zakládá na pravdě, pak jste šovinista v tom nejhorším smyslu slova. Absence laureátů Nobelovy ceny by pak ospravedlňovala likvidaci kteréhokoli afrického či amazonského kmene. Vůbec myšlenka, že některá kultura je lepší je naprosto zvrácená. Každá přece vychází z něčeho jiného a funguje pokud umožňuje přežití etnika jako celku. Můžete měřit ekonomickou, vojenskou sílu, technologickou vyspělost. Ale samotné kultury jsou nepoměřitelné a už vůbec nemají vypovídací hodnotu vzhledem k životaschopnosti státu. Některé kultury stát vůbec nepotřebují (amazonské kmeny) a přesto nemůžete říct, že jsou chudší než kultura naše.
Pokud jsem se spletl, tak sorry.Skrýt celý příspěvekFenri: Mam problem s vasim textem – co znamena veta „Mizerná úroveň ukrajinského vývoje a přínosu vědě (což zatím nikdo nevyvrátil), kterou jsem letmo zmínil, zaplácává ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri:
Mam problem s vasim textem – co znamena veta
„Mizerná úroveň ukrajinského vývoje a přínosu vědě (což zatím nikdo nevyvrátil), kterou jsem letmo zmínil, zaplácává nyní polovinu vlákna o něčem jiném a proto, že Ukrajinci nikdy nic podstatného nevymysleli, zato….“
-co jste tim vlastne chtel rici??? Je teda „mizerná uroven Ukrajinske vedy“ (se kterou jste prisel vy a nikdo jiny) podle vas dulezita nebo není??
V nasledujicim odstavci mate vetu:
„Nemám problém s tím, že Ukrajinci nevynikají ve vědách či umění, jen mi úplně nesedí to…“
Ale sam jste s tim tematem Ukrajinske vedy a umeni prisel a v další diskusi zase dlouze dokazujete, ze nektere jiné narody mají vyznamny podíl na svetove vede ve srovnani s Ukrajinou, coz naznačuje, ze tomu prikladate velky vyznam.
Takze, abychom si do další diskuse ujasnili vase stanovisko, ptam se vas:
1. Je podle vas uroven vedy v dane zemi merena poctem Nobelovych cen dulezita pro jeji posouzeni nebo neni?
2. Pokud je dulezita, staci znat počet nositelu Nobelovy ceny ke komplexnímu posouzeni celeho statu?
Az vyresime tento problem, muzeme pokracovat i v dalších mnoha aspektech vasich komentaru.Skrýt celý příspěvekChlapi, vybrat si z něčího textu malou část, tu zásadně přiohnout a na základě vyfabulovaného závěru z někoho udělat fašistu je fakt úchylné. Podivil jsem se pouze, že národ 4x ...Zobrazit celý příspěvek
Chlapi, vybrat si z něčího textu malou část, tu zásadně přiohnout a na základě vyfabulovaného závěru z někoho udělat fašistu je fakt úchylné. Podivil jsem se pouze, že národ 4x větší než náš, je prostě extrémně chudý na jakékoliv mezinárodně významné, přínosné osobnosti. To je fakt, který tu zatím nikdo nevyvrátil. O to víc se tu řeší. Samozřejmě řešení je na snadě - jako za všechno mohou Rusové, či SSSR, ale to je hodně mimo mísu. Za prvé z Ukrajiny nevylezla žádná osobnost ani před vznikem SSSR (který nebyl nijak extra Ruskou záležitostí - ostatně dva gen. tajemníci (Chruščev a Brežněv) byli Ukrajinci). I z českého prostředí vzešla řada osobností už za R-U, či před vznikem ČSR (Komenský, Dvořák...). Za druhé i pod tlakem rostou géniové - vemte Židy, kteří jsou pronásledováni stokrát hůř než Ukrajinci, a přitom seznam géniů tohoto maličkého národa je předlouhý. 10% redukce obyvatel hladomorem byla až v 30. letech a troufnu si říct, že demografický dopad II.sv. války na Německo byl větší a také tam neustrnul vývoj. Arméni pod tlakem SSSR i Turecka (I. genocida 20. století), početně mnohem slabší než Ukrajinci a co mají slavných osobností (Chačaturjan, Saroyan (x2), Mikojan, Aznavour, Cher, Lazarev, Lavrov :-)...). Nejde vše na světě svést na Rusy, byť je to intelektuálně pohodlné.
Ukrajina je nepochybně mnohem heterogennějším a umělejším státem, než většina jiných. Je prostě narýsovaná od zeleného stolu, bez respektu k národnostem a kulturním rozdílům, bez respektu ke geografickým hranicím (které ač se nezdají, dělají hodně) a bez respektu k minulosti. Ano, Československo byl nepochybně umělý stát a proto (ač bylo řízeno mimořádně dobře) zaniklo. Uzoučká nudle jdoucí přes řadu nespojitých geografických oblastí, sestávající ze tří početných národů, z nichž jeden se zbytkem nesdílel skoro nic (kromě nainstalované řeči), prostě šanci neměl a postupně se rozpadal až do stabilních celků, odpovídajících po staletí trvajícím jádrovým oblastem. Které jsou podmíněny národnostně a geograficky. Podobné státy jako Ukrajina jsou i na Arabském poloostrově a v Africe. Kdo z Vás by vsadil na dlouhodobou stabilitu Ukrajiny v jejím dnešním rozsahu? Takové státy prostě nefungují, je to lidská přirozenost.Skrýt celý příspěvekJak to tu čtu, tak to vypadá, že hranice státu jsou hranicemi státu teprve od určitého počtu Nobelových cen. Tak jen doufám, že ta naše jedna za chemii a jedna za literaturu bude ...Zobrazit celý příspěvek
Jak to tu čtu, tak to vypadá, že hranice státu jsou hranicemi státu teprve od určitého počtu Nobelových cen. Tak jen doufám, že ta naše jedna za chemii a jedna za literaturu bude stačit... :)
Znáte to rčení o uhození hřebíčku na hlavičku? Tak tady se mlátí kladivem na úplně jiný polokouli planety, než je hřebík... Ale zato se mlátí dost usilovně. Jen pochybuju, že ta síla je schopna nějak kompenzovat vzdálenost mezi hřebíkem a kladivem.Skrýt celý příspěvekPro fenri - já nemíním nikoho urážet, toho jsem dalek. A významu slova fašismus jsem si vědom Ale především - uvědomte si, že ukrajinská inteligence - stejně jako lotyšská, ...Zobrazit celý příspěvek
Pro fenri - já nemíním nikoho urážet, toho jsem dalek. A významu slova fašismus jsem si vědom
Ale především - uvědomte si, že ukrajinská inteligence - stejně jako lotyšská, estonská atd - byla sovětským režimem, především Stalinem systematicky likvidována. To samozřejmě vývoj národa ovlivní
A souhlasím s Fenrim - stejně tak umělým státem je ČR (mnozí moravisté se pořád s její existencí nemohou vyrovnat, Slovensko (početná maďarská menšina na jihu, kdy mnohé obce jsou čistě maďarské), ale stejně tak i Velká Británie atd. A Rusko, to ještě mnohem více. Obávám se, že s tímto přístupem by musela se úplně překopat celá mapa světaSkrýt celý příspěvekfenri: Ukrajina není o nic míň umělým státem, než jsou umělými Německo, V.Británie, Itálie, Rusko, Španělsko a další. Rozdíl je pouze v tom, že Ukrajina není silná, nechystala se ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Ukrajina není o nic míň umělým státem, než jsou umělými Německo, V.Británie, Itálie, Rusko, Španělsko a další. Rozdíl je pouze v tom, že Ukrajina není silná, nechystala se na vnější napadení a je zasažená korupcí. Ukrajinci jsou nepochybně schopný a pracovitý národ, zajímavý fenomén je to, že pokud Ukrajinec něco dokázal, obvykle jako emigrant v zahraničí (obdobně Slováci). V minulosti dostali několik tvrdých ran, jednak hladomor organizovaný Stalinem stál 10% populace život, dále II. sv. válka na východě se týkala hlavně Ukrajiny a Běloruska a padlo či zahynulo okolo 10mil. Ukrajinců (tedy je hodně nesprávné, pokud si Rusové přisvojují roli hlavního aktéra vítězství).Skrýt celý příspěvek
To David: podívejte se nejdříve do slovníku, co znamená to Vaše "fašistoidní", než začnete někoho tupě urážet. Blíže k fašismu má spíše stavění administrativního uspořádání státu a ...Zobrazit celý příspěvek
To David: podívejte se nejdříve do slovníku, co znamená to Vaše "fašistoidní", než začnete někoho tupě urážet. Blíže k fašismu má spíše stavění administrativního uspořádání státu a rozsahu pravomocí centrální vlády nad životy lidí. Což Kyjev v nějaké tragikomické snaze o "velikost" předvádí. Češi v 19. století zcela nepochybně neostřelovali Německý Brod salvovými rakotomety...
Nicméně na podobných diskuzích mně vždy zaujme, jak se všichni točí na nepodstatných poznámkách. Mizerná úroveň ukrajinského vývoje a přínosu vědě (což zatím nikdo nevyvrátil), kterou jsem letmo zmínil, zaplácává nyní polovinu vlákna o něčem jiném a proto, že Ukrajinci nikdy nic podstatného nevymysleli, zato role dozorců v nacistických koncentrácích jim šla dobře, je důvodem, že já jsem "fašistoidní". To už asi moc smysl nemá...
Nemám problém s tím, že Ukrajinci nevynikají ve vědách či umění, jen mi úplně nesedí to, že by na základě jakéhosi mandátu odvozeného od dělení hranic nějakým politbyrem měli diktovat ostatním, že ten "ráj" s nimi musí sdílet. Prostě je to umělý, heterogenní stát. Ať tam pošleme tisíce neprůstřelných vest, přítrojů nočního vidění...i když se roztřílí všechná "separatistická" města na Východě UA..., nebude to tam fungovat. Budou tam zbytečně umírat lidí, pár joudů v kavárnách a na e-fórech si nad tím, jak jejich strana vyhrává či má větší "pravdu", bude hodit ego, ale je to pořád úplně zbytečné zabíjení nevinných. Umělé země jako Ukrajina v dnešní podobě, v historii NIKDY stabilně nefungovali a ve vetšině případů jejich transformace na stabilnější celky stála moc životů. Česko - Slovensko budiž vzácnou výjimkou. Odpovězte si sami sobě: upřimně si myslíte, že Ukrajina ve stávajícím rozsahu, složení, struktuře...je zemí, která má šanci dlouhodobě, dobře a stabilně fungovat? I pod vnějším tlakem? Opravdu si to myslíte?Skrýt celý příspěvekBogdana Chmelnickeho dobře znám, už proto, že jsem pobýval v Kyjevě. Jenže BCH má význam jen pro Ukrajince a jejich války s Poláky. Pro svět nic neznamená. Pominu-li fakt, že Srbů ...Zobrazit celý příspěvek
Bogdana Chmelnickeho dobře znám, už proto, že jsem pobýval v Kyjevě. Jenže BCH má význam jen pro Ukrajince a jejich války s Poláky. Pro svět nic neznamená. Pominu-li fakt, že Srbů je zlomek, co Ukrajinců, tak Nikola Tesla je nepochybně geniem, který ovlivnil vývoj lidstva. To se o Bogdanu Chmielnickém, Kličkovi či pornstar Wisce asi říci nedá. Ale to je minoritní. Mně vadí, jak je najednou vše ruské špatné (ačkoliv jejich bilance jako národa je nepochybně mnohem vyšší, než Ukrajinců), jak se selektují zprávy, jak touha po moci pár oligarchů a našich bank je nadřazena lidem. Z čistě voj. hlediska vždy obdivuji souboj slabších se silnějšími, ať již jde o Talvisotu (i o tehdejším finském režimu by šlo říct leccos nehezkého), boje Izraele či třeba Guančů proti Španělům. David&Goliáš. A ať mně Palata zatratí, ale takticky ti opolčenci jsou hodně dobří a koule jim nechybí.Skrýt celý příspěvek
Tak tahle argumentace mi připomíná reakce Němců v době devatenáctého století na české snahy po sebeurčení. Češi nemají žádné výrazné osobnosti, žádné velké literáty a skladatele, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak tahle argumentace mi připomíná reakce Němců v době devatenáctého století na české snahy po sebeurčení. Češi nemají žádné výrazné osobnosti, žádné velké literáty a skladatele, nemají svého Goetha. Myslel jsem si, že jsme se posunuli trochu dopředu. Každopádně mi takový přístup připadá silně fašistoidníSkrýt celý příspěvek
Jura99: diky za pochvalu. Fenri: mne take nenapada nejaka dalsi vyznacna Ukrajinska osobnost. To ale prakticky nic nevypovida o Ukrajincich, to vypovida o tom, ze o nich moc ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99: diky za pochvalu.
Fenri: mne take nenapada nejaka dalsi vyznacna Ukrajinska osobnost. To ale prakticky nic nevypovida o Ukrajincich, to vypovida o tom, ze o nich moc nevim. Kdyby jste si precetl treba neco z Ukrajinske historie, treba by jste vedel o vyznacnych Ukrajincich vice. Slysel jste nekdy treba o Bohdanu Chmelnickem, vudci protipolskeho povstani? Vy ale zrejme znate jen par veci z obdobi 2. sv. valky. To vam staci k usudku o Ukrajincich?
Kdyz se mne zeptate, jake znam zname Srby, napadnou mne valecni zlocinci Milosevic a Karadzic. Presto si nemyslim, ze Srbove jsou jenom valecni zlocinci. Otazka: jake znate treba vyznacne Belgicany nebo Moldavany?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...