NÁZOR: Bránit se ano, kolektivně trestat ne

Gaza bombardování
Foto: Dům zasažený izraleským letectcem. / Muhammad Sabah, CC BY 4.0

Již přes dva týdny vede Izrael kampaň proti militantům v Gaze. Za oběť mu však padají převážně civilisté, tedy ženy, děti a starci. Židovská armáda má také své mrtvé, skoro pět desítek odvážných mladých bojovníků zaplatilo za tento „Bibiho“ podnik životem.Hamás jako existenční hrozba?

Už několik dní musím kroutit hlavou nad slovy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, přezdívaného „Bibi“. „Uděláme vše, co bude potřeba k naší obraně,“ řekl Netanjahu v odpovědi americkému ministru zahraničí Johnu Kerrymu na jeho mírový návrh z konce minulého týdne. Pokud chce „Bibi“ bránit Izrael, tak není příliš před čím, a jestli se pokouší chránit izraelské životy, fatálně selhává.Během nejnovější izraelské agrese v Gaze, nesoucí název „Protective edge“, zemřelo (do pondělní noci) již 1065 Palestinců (převážnou část obětí tvoří civilisté). Na izraelské straně je 51 mrtvých (48 vojáků a 3 civilisté).

 

IDF (Izraelské ozbrojené síly) zničily mnoho skladišť zbraní, zabily velké množství militantů, kteří rakety odpalovali i některé jejich velitele. Společně s nimi zničily i mnoho domů, poškodily školy i nemocnice argumentujíce tím, že Hamás užívá civilisty jako živé štíty.Stále více západních médií zpochybňuje izraelský narativ o Hamásu, který využívá civilisty jako živé štíty. Editor BBC Jeremy Bowen konstatuje, že nikdy v Gaze neviděl pro takové tvrzení žádný důkaz, The Independent tvrzení považuje rovnou za mýtus,“ píše ale o tématu například Tereza Spencerová na serveru Literárních novin.Z vojenského hlediska jde o úspěch, však také izraelští vojáci patří k nejlepším na světě a nyní se jim podařilo omezit raketovou „hrozbu“ Izraeli. Představuje ale Hamás, a nebo rakety startující z Gazy, pro Izrael existenční problém? Rozhodně ne.

 

Islamistické hnutí možná dokáže rozezvučet sirény nad Tel Avivem, ale to je tak vše. Argument nutnosti ochrany existence Izraele padá.

 

Tedy mělo by jít o ochranu civilistů. Bohužel i tento argument pokulhává, spíše se již plazí po zemi. Od počátku roku 2010 bylo palestinskými raketami zabito devět Izraelců.Za dvacet jedna dní operace „Protective edge“ to je už padesát jedna. Někdo by mohl namítnout, že jsou to vojáci a zemřít za vlast je jejich povinnost, ale v první řade jsou to synové, otcové a hlavně Izraelci. Pokud tedy chtěl Netanjahu chránit izraelské životy, zklamal, jelikož pro každého izraelského vojáka či vojačku je premiér mnohem větší hrozbou než vůdce Hamásu Chálid Mišal.

 

Video: Zásah budovy v Gaze. / YouTube

 

Právo se bránit

Máme právo se bránit,“ tvrdí Izrael a samozřejmě má pravdu. Toto právo mu nikdo neubírá, ani USA, ani EU a ani nikdo jiný. Není tedy otázkou, jestli má chránit svoji zem a své občany, ale to, jakými způsoby zajišťuje danou bezpečnost. Přiměřená obrana je termín známý všude tam, kde vládne právní řád a demokracie. Ve Svaté zemi tomu tak zřejmě není.

 

Z Gazy létají rakety na Izrael, něco dopadne do pouště, pár jich zachytí Iron Dome, několik vletí lidem na zahrádky a jednou za čas, některá někoho zraní či zabije. Izrael na oplátku posílá moderní letectvo a srovnává části Gazy se zemí.

 

Zabijí sice militanty, ale i desítky civilistů. Nevinných obětí konfliktu trvajícího již několik dekád tak stále přibývá. Je to asi tak stejné, jako by někdo v Česku na kluka, co na něj plivl, vytáhl baseballovou pálku okovanou hřebíky a začal ho mlátit hlava nehlava.Izrael má právo se bránit, ale Palestinci mají právo se bránit také. Podle různých mezinárodních úmluv má každý člověk oprávnění bojovat proti okupaci a proti jakékoliv entitě, která omezuje jeho svobodu a bere mu základní práva. Izrael tohle v Gaze dělá.Ještě donedávna jeho vojáci v pásmu oficiálně nepůsobili, ale to neznamená, že se nejednalo o okupaci. Nálety letectva i dronů byly časté a zatýkání i mimosoudní popravy běžné.

 

Video: Izraelské letectvo zasáhlo budovu Hamásu. / YouTube

 

Kolektivní trest?

Izrael (ve spojenectví s Egyptem) Gazu obehnal plotem a uzavřel ji jak ze země, z moře tak i ze vzduchu (jediné letiště v Gaze vybombardovala IDF v roce 2001). Lidé v pásmu jsou tak plně závislí na rozmarech izraelských politiků.

 

To oni rozhodují, kolik čeho do Gazy poputuje, kdo dostane povolení pásmo opustit a naopak, kdo se dostane dovnitř. Egypt je v tomto naprosto ve vleku Izraele a to díky nadstandardním vztahům generála Sísího s Washingtonem.S omezenými možnostmi Hamás dělá, co může. Jeho „vojáci“ jsou rádi, když rakety vůbec vyletí z Gazy a pokud se trefí do Izraele, skáčou radostí. Moc jiných možností nemají. Většina jejich arzenálu je dělaná doma na koleně podle návodů z internetu.IDF však kapacity má, nemusí válčit, pokud nebude chtít. Hamás není pro Izrael existenční hrozbou. Jeho rakety za několik let zabily méně Izraelců, než pozemní operace v Gaze za několik dní.

 

Netanjahuovi důvody pro válku nejsou úplně jasné (až na to, že chtěl udělat radost některým „krvežíznivým“ politikům v čele s ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem), nyní udávané důvodů mají invazi spíše zpětně zdůvodnit, než stanovit některé cíle.Gaza dostala opět za vyučenou, IDF ukázala tamním militantům, co to znamená postavit se Izraeli. Pokud to zkusí znovu už vědí, že za činy odporu zaplatí jejich blízcí.

 

Budou vražděni z letadel se stejnou „elegancí“ s jakou několikatunové bomby ničí domovy Palestinců, kteří nechtějí nic jiného než spravedlnost, svobodu a mír. Tohle není obrana, ale kolektivní trest.

 

Zdroje: Al-Džazíra, Mondoweiss, Literární noviny, Times of Israel, Haaretz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čištění Gazy od teroristů si vyžádalo dvě stě životů

Sirény znějí po několik dní nad mnohými městy v Izraeli, lidé se i tak snaží dále pokračovat ve ...

Úmrtí vojáků a internetová diskuze

Zpráva o tom, že při plnění povinností zahynuli v afghánském Bagrámu v rámci mezinárodní bezpečností ...

Obranný systém Trophy chrání izraelské tanky

Izraelské jednotky před pár dny v rámci operace Protection Edge zahájily pozemní operaci v pásmu ...

Bitevní pole v podzemí Gazy

Izraelská operace Protection Edge je zřejmě jednou z prvních válečných operací, kdy regulérní armáda ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Horten
  23:30 14.08.2014

  Vali – Jistě na věc můžete nahlížet i z jiné strany, než z té naší israelské, ale to nic nemění na tom, že se Israel již 66 let brání. Je zcela lhostejné jak se to momentálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Vali – Jistě na věc můžete nahlížet i z jiné strany, než z té naší israelské, ale to nic nemění na tom, že se Israel již 66 let brání. Je zcela lhostejné jak se to momentálně jmenuje, jestli je to Hamas, nebo dříve Arabské legie, OOP, Fatah, Hisballah, Černé září, cíl je stále stejný, ZNIČENÍ ISRAELE. Fatah, ani Hamas nejsou ochotni ani uznat právo Israele na existenci. Hamas má v preambuli své zakládací listiny stále jako cíl zničení Israele „Israel bude existovat jen dokud ho islám nezničí“. Fatah také odmítá uznat právo Israele na existenci, pouze prohlásil, že bere existenci Israele na vědomí, jako dočasný stav a jako fakt, s kterým nic nenadělá (ne že by nechtěl). Arabové stát několikrát odmítli v roce 1947, při hlasování OSN, v roce 1948 a opět v letech 1950-1967 kdy území Judeje a Samaří okupovalo Jordánsko a Egypt Gazu, nikoho ani nenapadlo arabský stát vyhlásit. To, že by si Israel své nepřátele vyrobil, je pak již zcela absurdní tvrzení, když den po vyhlášení samostatnosti, na základě rozhodnutí OSN, se na něj vrhlo 5 armád arabských států. Všimněte si jedné věci, v samotném Israeli dnes žije cca 1,7 milionu Arabů a s těmi v podstatě nejsou problémy, jsou v podstatě loajálními občany Israele, nikdy při nijakém konfliktu nevystoupili na podporu svých „bratrů“, co to vypovídá? Dokonce když při posledních mírových jednáních (která rozvrátil Fatah tím, že uzavřel koalici s Hamasem) se mluvilo o tom, že by byla některá území vzájemně vyměněna, to ale narazilo na naprostý odpor izraelských Arabů, kteří na těchto územích žijí a ti odmítají být součástí možná budoucího „palestinského“ státu. Vy zde vedete akademickou debatu, bez toho abyste byl roky ohrožován terorismem, odstřelováním, atd. Israel se v roce 2005 stáhl z Gazy v domnění, že tak umožní vznik Gazy, kde si Arabové své věci budou řídit sami. Co se stalo? Tisíce raket odpalované roky na Israel, vážně si myslíte, že israel dovolí z Judeje a Samaří udělat další Gazu??? Prostě a jednoduše, pokud „palestinci“ nezmění svůj přístup, nebudou mít nikdy nic. Ne Israeli, ale Hamasu vyčítejte civilní oběti, oni používají civilisty jako živé štíty a roky odstřeluje Israel a své rakety odpalují z blízkosti civilistů, škol, nemocnic, obytných bloků atd.. Vy si vážně myslíte, že na tuto agresi by jiné státy reagovali jinak, asi ano neměli by s Hamasem takovou trpělivost. Israel se snaží minimalizovat ztráty, nikdo, nikdy, nikde, neměl taková opatření na varování civilistů v oblasti zásahu, jako dělá Israel!!! To vaše „Israel nesmí zabíjet civilisty“, je pěkné, ale tohle je válka, ukažte mi nějakou, kde civilisté neumírají BOHUŽEL. VÁLKA, KTEROU ROZPOUTAL HAMÁS ODPALOVÁNÍM TISÍCŮ RAKET.Skrýt celý příspěvek

 • vali
  13:57 13.08.2014

  Já se snažil - zřejmě ne dostatečně sofistikovaným způsobem - vysvětlit, že původ problému může být někde jinde a také jsem se snažil upozornit diskutující na to, že na problém lze ...Zobrazit celý příspěvek

  Já se snažil - zřejmě ne dostatečně sofistikovaným způsobem - vysvětlit, že původ problému může být někde jinde a také jsem se snažil upozornit diskutující na to, že na problém lze nahlížet i zcela jinak, než jak ho prezentuje Izrael. Hamás nepovažuji za původce problému. Problém vznikl po WW2 (Hamás tak hodně starý fakt není). Jeho odstranění nevyřeší problém, možná dokonce přijde ještě někdo daleko radikálnější (dnes se na území Gazy pohybují lidé ideově napojení na IS, Hamás je brzdí a částečně s nimi soupeří o moc). K tomu, že OSN vrátila Hamásu ty zbraně: je odporné, že ty rakety budou nazdařbůh vyslány nad Izrael a bude hrozit zabití civilistů, na druhou stranu OSN je nezávislá organizace a Hamás je jednou ze stran konfliktu, když narve zbraně kam nemá, tak mu je dají nazpět a problém se řeší (vyšetřování, odsouzení, sankce na mezinárodní úrovni ad.), OSN nemůže stranit Izraeli a dát mu zbraně jeho legitimního protivníka. Taky - A TO JE PODSTATNÉ - nevidím žádný důvod, proč by Izrael měl tu školu bombardovat. Zničit zbraně (pokud se v tom komplexu vůbec trefí na místo, kde jsou ukryty), může být chválihodný čin, pokud u toho ale zemřou nevinní civilisté, není Izrael o nic lepší, než Hamás. Můžeš argumentovat, že lidé Hamás podporují, ale ne každý ho podporuje, kdo se proti němu vymezuje, může skončit velmi špatně a i kdyby ho podporovali, nejsou to účastníci bojů, civilisté - noncombatants - nejsou legitimní cíl. Nepředpokládám, že třeba malé děti vůbec vědí, co to je politika a že by ne/měly někoho podporovat. Izrael nemá právo je vraždit, obzvláště má-li jiný efektivní způsob, jak se s těmi raketami vypořádat (Iron Dome). A i kdyby ho Izrael neměl, nesmí zabíjet civilisty. Stejně tak to nesmí dělat Hamás, ale nezapomeň, že Izrael je okupant už po desítky let a jeho okupace je velmi brutální. Většinu nepřátel si vypěstoval sám. Navíc Izrael se nebrání, pokud si okupant a bojuješ s okupovanou zemí, tak to prostě není obrana. Izrael prostě musí začít jednat o míru a o stažení, protože to je jediný způsob, jak zamezit tomu, aby se tyhle války opakovaly a jak zamezit tomu, aby umírali lidé na obou stranách - jak Židé, tak Palestinci. Bohužel moc toho zatím nenasvědčuje tomu, že by se do budoucna mělo jednat o stažení Izraele a skutečném jednání o míru...Skrýt celý příspěvek

 • Smůla
  15:27 10.08.2014

  Vali - To je vtip? Upozornit OSN na to, že nají v budově rakety Hamásu (takovou hloupou naivnost snad nemůžeš myslet ani vážně)! Vždyť právě z jedné z těch škol, kde byly rakety ...Zobrazit celý příspěvek

  Vali - To je vtip? Upozornit OSN na to, že nají v budově rakety Hamásu (takovou hloupou naivnost snad nemůžeš myslet ani vážně)! Vždyť právě z jedné z těch škol, kde byly rakety objeveny (20 kusů), je OSN vrátila Hamásu, co myslíš že s nimi asi tak bude provádět? Izrael, jako ještě nikdo v historii válek, dbá na minimalizaci ztrát civilistů, ale Hamás je zásadně jen v obytných čtvrtích, kryje se svými civilisty a na izraelské civilisty útočí. Kdyby se Izrael nesnažil minimalizovat mrtvé a choval se tak, jako se Arabové chovají k jiným Arabům, není tam jen pouhých několik stovek mrtvých, ALE NĚKOLIK DESÍTEK TISÍC. Největší zabijáci Arabů, jsou samotní Arabové, rozhlédni se a skus najít jiný příklad takové snahy minimalizovat oběti mezi civilisty. VÍŠ CO NEJVÍCE PROSPĚJE CIVILISTŮM V GAZE, ZNIČENÍ HAMÁSU, ZNIČENÍ PŮVODCE TOHO UTRPENÍSkrýt celý příspěvek

 • vali
  07:34 10.08.2014

  Děkuji za skvělý článek, jeden z mála vyvážených a nestranných. Nechápu, proč se většina diskutujících zastává válečných zločinů Izraele. Je evidentní, že vystřelování raket ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji za skvělý článek, jeden z mála vyvážených a nestranných. Nechápu, proč se většina diskutujících zastává válečných zločinů Izraele. Je evidentní, že vystřelování raket Hamásem je válečný zločin, protože ohrožuje životy civilistů, ale je přece naprosto evidentní i to, že Izrael se chová úplně stejně! Netanjahu mi přijde jako Slobodan Miloševič: hnán nacionalistickou ideologií se nebojí vraždit druhé jen pro splnění svého cíle – rozšíření Izraele. I ti Srbové ve Srebrenici ušetili většinu žen a dětí, Izrael je naproti tomu bezskrupulózně zabíjí… Rakety co padají na 13tileté chlapce hrající si fotbal na pláži, padající na ně i ve chvíli, kdy se snaží utéci. Bomby padající na školy a nemocnice, kde mají být rakety Hamásu, ale často se tam nic nenajde a hlavně: copak by nebylo lepší prostě nejdřív kontaktovat OSN a upozornit je na přítomnost zbraní Hamásu uvnitř? Proč to Izrael neudělal? OSN by jistě zařídila jejich odklizení a nebo by se o to aspoň pokusila. Proč Izrael ohrozil personál OSN a životy mnoha civilistů? A co ostřelování jasně označených sanitek červeného kříže/půlměsíce? Jsou to zdravotníci mezinárodní organizace, která je respektována. Proč na ně Izrael střílel? Se vší svou moderní technologií si je za bílého dne nemohl s nikým splést! Spousta lidí tvrdí, že Izrael má právo se bránit. To je pravda, ale od toho má Iron Dome. Právo bránit se nedává nikomu bianko šek na zabíjení kohokoliv, kdo se nachází v místě dopadu bomb. A že za to může Hamás? Že snad dělá z lidí živé cíle? Že se za ně schovává? Myslím, že to je hrubé nepochopení reality na místě. Spousta lidí, co mají doma rakety, je tam má proto, že si je tam na koleni vyrábí. Jsou to lidi z odboje, většinu věcí si schovávají doma. Pokud vím, tak i v době, kdy byla naše země okupována nacisty, tak si odbojáři schovávali většinu věcí doma, protože to prostě neměli kam jinam dát. A nikdo nepovažoval za legitimní, pokud by se za jednu schovanou pistoli, bombu či něco jiného postřílela celá rodina nebo dokonce celý dům (a ano, právě jsem srovnal Izrael a nácky a nebojím se toho, pokud okupujete cizí zemi a vraždíte civilisty, nemůžete se schovávat za oběti holocaustu, musíte se za své činy zodpovídat – tím mám na mysli izraelskou vládu a IDF, měli by skutečně být vyšetřováni za válečné zločiny a obyvatelé státu Izrael by se měli vážně zamyslet nad tím, co Palestincům dělají, je to za hranou únosnosti). Aby Izrael mohl vzniknout, museli být ze svých domovů vyhnáni statisíce Arabů, museli opustit svoje domovy, kde žily po mnoho generací, nechat tam své pozemky, majetek, někteří ztratili své blízké, když je židi zabíjeli… Dnes je jejich země okupována a nikoho to nezajímá, copak také nemají právo se Izraelcům bránit? Asi se už nikdy nepovede vyřešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou, pokud se budeme dívat do minulosti, v Izraeli se narodilo hodně lidí až po roce 48 a ti nemají nic společného se starými křivdami, jenomže Izrael se konflikt nesnaží řešit, nesnaží se ani vyplatit Palestincům náhrady za to, co jim udělal, místo toho je dál terorizuje a okupuje jejich zemi a ubírá z ní další kusy půdy, srovnává se zemí pole, vesnice, zabíjí nevinné a vše se maskuje právem na obranu… Na Západním břehu se staví osady, které tam nemají co dělat. Proč židi nezůstanou v Izraeli? Proč si staví osady v Palestině, na půdě, která jim nepatří? Proč se pak diví, když na ně za to padají rakety?
  Hamás a Fatah v dubnu uzavřeli příměří a vzhledem k mezinárodní situaci v regionu se rozhodli přistoupit na většinu požadavků OSN, které jim byly kladeny jako podmínky pro jednání o míru. Izraeli se to krutě nehodilo a při únosu těch 3 židů vytušil zamínku pro rozpoutání pekla. Izraelci sami ani ještě nezačali pořádné vyšetřování a IDF už hromadně zatýkala lidi na Západním břehu a bez soudu je zavírala. Devět jich při tom zabila a asi 400 pozatýkala. Proč? Co s tím měli společného? Nemá se únos nejprve vyšetřit a pak potrestat viník? Já myslím, že ano. Navíc když Palestinská samospráva s Izraelem spolupracovala. Izrael si ale myslí, že je lepší prostě vzít kvéry a jít zabíjet lidi na potkání… Pak začaly lítat rakety a pak začala celá ta operace, co ještě dnes pokračuje… Únos je zcela jistě hrozná věc, ale mají za něj být potrestáni viníci, ne civilisté! A proč Izrael nějak pořádně nereagoval na vytvoření palestinské vlády národní jednoty a nezačal jednat o míru? Proč místo toho dál okupuje Palestinu a blokuje pásmo Gazy, které by bez tunelů nepřežilo ani půl dne? Izraelci tam totiž pouští asi tak jeden náklaďák denně. Asi jako kdyby chleba byl využitelný při výrobě raket! Zkrátka a dobře: Chcete, aby na vás nelétaly rakety? Přestaňte okupovat cizí zemi! Ne zabíjet nevinné a vydávat to za vedlejší ztráty a vinu Hamásu. Co sakra má dítě v lůně matky společného s teroristy?! Jaktože většině z těch cca 400 zabitých dětí v Gaze nebylo ani 13 let?! Jak to, že některé neuměly ani mluvit, natož chodit?! To je prostě masová vražda! Nic jiného! A Izrael nemá právo to dělat a já nadosmrti nepochopím, jak se toho někdo může zastávat. A ještě to házet na Hamás (byť ten je teroristickým hnutím a není o nic lepší, než izraelská vláda). I kdyby se ten Hamás skutečně schovával za civilisty, tak to Izraeli nedává právo ty civilisty zabíjet! Když se na Ukrajině separatista schová uprostřed Doněcku, taky to ukrajinské armádě taky nedává právo ten Doněck bombardovat a všechny zabíjet… Podle mezinárodního práva, které platí i pro Izrael, nesmíte zabíjet civilisty i kdyby se za ně někdo schovával. Tečka. Klepání na střechu a volání obyvatelům je sice vítané, ale lidem i tak ničíte životy, když zavoláte a řeknete: „Vypadni ze svého bytu, protože pod tebou bydlí terorista a my to celé srovnáme se zemí.“ Zničíte jim dům, majetek, peníze, všechno. Skončí pod mostem a co pak? To je prostě válečný zločin, stejně jako zabíjet nevinné civilisty je válečný zločin.

  Prosím lidi vzpomatujte se a zamyslete se nad tím, co e tam doopravdy děje. Svět není tak jednoduchý, jak si myslíte a považovat dnes jednu stranu jakéhokoliv konfliktu za absolutně nevinnou a čestnou je trochu mimo... o Izraeli to platí dvojnásob, už jen kvůli tomu, jakým brutálním způsobem vznikl. A my, Evropani, kteří sme tady židy stovky let vraždili a donutili sme je utéci, neseme odpovědnost za všechny mrtvé v Palestině i Izraeli. Bylo by proto dobré se na ten konflikt dívat jako autor úvodního článku, tzn. pokud možno nezabarveně a nestranně a nenadržovat jedné nebo druhé straně. Obě strany jsou kruté a cynické a doplácí na to obyčejní lidé jak v Izraeli, tak v Palestině. Lidé, kteří nechou nic jiného, než prostě normálně slušně žít.Skrýt celý příspěvek

 • Smůla
  00:32 08.08.2014

  Tohle není názor ale dávidlo, dlouho mě nic tak nezhnusilo, jako tahle hamásovská anti-Izraelská agitka. Ještě vám tam chybí to okřídlené "nejsem antisemita, ale ..." a následovala ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle není názor ale dávidlo, dlouho mě nic tak nezhnusilo, jako tahle hamásovská anti-Izraelská agitka. Ještě vám tam chybí to okřídlené "nejsem antisemita, ale ..." a následovala by tahle totálně manipulativní, pokřivená sračka.Skrýt celý příspěvek

 • Mr. Pašík
  21:55 07.08.2014

  Díky autoru za článek, který se snaží prezentovat v Čechách neobvyklý pohled na věc. Z jiného soudku... Výzva akademiků: Ať Izrael přestane porušovat lidská práva v Gaze: ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky autoru za článek, který se snaží prezentovat v Čechách neobvyklý pohled na věc.

  Z jiného soudku... Výzva akademiků: Ať Izrael přestane porušovat lidská práva v Gaze: http://ceskapozice.lidovky.cz/... Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  17:08 07.08.2014

  Dokud bude mít Hamas v preambuli své "zakládací listiny" to, že jeho cílem, jako islámského hnutí, je zničení Israele, tak není s kým uzavírat mír!!! Mnohokráte bylo doloženo, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Dokud bude mít Hamas v preambuli své "zakládací listiny" to, že jeho cílem, jako islámského hnutí, je zničení Israele, tak není s kým uzavírat mír!!! Mnohokráte bylo doloženo, že Hamas civilisty za živé štíty používá, dokonce na to vydal i manuál. Nehledě na to, tvrdě řečeno v Gaze nijací neviní nejsou!!! Proč obyvatelé v Gaze trpí? To, oni jsou na vině za tu situaci, stejně jako obyvatelé Německa byly na vině za zvolení Hitlera jako svého vůdce a zaplatili za to vysokou cenu, a právem!!! Dnes tu cenu platí Arabové v Gaze!!! Hnutí Hamas několikrát vyhrálo volby a Hamas nyní vládne a několik let odstřeluje Israel. Co by jste dělali vy, když by jste měli rozpor se sousedem a ten by vám roky střílel přes ulici do oken a pokojů!!! Kdo z vás by si to nechal líbit a nebránil by se??? Je úplně jedno jak se to jmenuje Arabské legie, OOP, Fatah, Hisballah, Hamas, Černé září, pořád jde už 66 let jen o jedno jediné o tu arabskou snahu zničit Israel, je to stále to samé, jména názvy se mění ale cíl zůstává. V roce 2008, premiér Ehud Olmert nabídl odstoupit přibližně 94% území Judeje a Samaří, ale dohoda byla PA zamítnuta!!! Nezájem o mír!!! Fatah se spojil s hamasem, který má zničení Israele ve své preambuli v zakládací listině. PA odmítá byť jen uznat právo Israele na existenci. Co si myslíte, že jsme blázni??? To samé je s uznáním Israele jako židovského státu, PA sama ale klidně svůj budoucí stát deklaruje jako arabský a hlásá, že v palestinském státě nebude místo pro Židy, na rozdíl od Israele, který všem svým občanům (tedy samozřejmě i israelským Arabům) garantuje a zajišťuje naprosto stejná práva a jistoty. On ten současný stav totiž nevyhovuje pouze Israeli, nikdo jiný tam o mír nestojí!!! Ten stav vyhovuje pouze Hamásu a Fatáhu. Těžko můžete nalézt větší noční můru pro „palestinské“ představitele, než je mír!!! Museli by nějak začít spravovat zem a předvést nějaké výsledky a to je dost děsivá představa pro někoho, kdo je zvyklý vždy a vše svést na Israel. Oni by se třeba jejich občané mohli začít zajímat o jejich korupci a to, kam mizí finance, které svět palestinskému vedení posílá. Nedávno EU konstatovala, že PA kleptokracie není schopná doložit, jak naložila s 2 miliardami € z pomoci, kterou v posledních letech EU PA přispěla!!! Za školky, školy, dětská hřiště je PA rozhodně neutratila!!!Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  18:05 06.08.2014

  Úvodní článek mě přijde dost tendenčně zpracovaný, každý víme že každá situace dá popsat nebo analyzovat dle potřeby. Jednu věc ale považuji za jasnou a prokázanou. Palestinci si ...Zobrazit celý příspěvek

  Úvodní článek mě přijde dost tendenčně zpracovaný, každý víme že každá situace dá popsat nebo analyzovat dle potřeby. Jednu věc ale považuji za jasnou a prokázanou. Palestinci si sami mohou za zvýšené počty civilních obětí, přesunutím bojových aktivit mezi ně. Zarážející je také svědectví jednoho humanitárního pracovníka který popsal tuto situaci. Na místo odvetného zásahu po odpalu se dostavil televizní štáb jedné známé televize a reportér který zjistil že tam nejsou žádné oběti se dost rozčílil a měl velice vzrušenou debatu s několika muži , ozbrojenci pravděpodobně z Hamás. Po určité době tito muži poslali do trosek několik místních civilů a následně mezi ně hodili granát. Reportér si oběti natočil a spokojeně odjel. Vím že podobné věci byly popsány i v Jugošce a dokonce jednu takovou potvrdil můj známý který toho času působil v Legii. Možná je toto i odpovědí, kde berou Palestinci peníze (část) na svoje aktivity. Má někdo nějaké podobné informace? Mě by to moc zajímalo.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:14 04.08.2014

  to: lukas77nike
  Dobrý článek, každé slovo sedí. Díky za odkaz.

  to: lukas77nike
  Dobrý článek, každé slovo sedí. Díky za odkaz.

 • lukas77nike
  19:23 03.08.2014

  http://www.novinky.cz/komentar... ----- tento článek - viz-odkaz - mi dal rozhodně potřebné informace a ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.novinky.cz/komentar... ----- tento článek - viz-odkaz - mi dal rozhodně potřebné informace a pohled na daný problém ....Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  13:38 02.08.2014

  Otecko, mam neprijemny pocit, ze si tak trochu pletete pojmy a dojmy. To, ze v Evrope vzdy byla jista proti-zidovska "nalada", tu mensi, tu vetsi, nildo popirat nechce, ...Zobrazit celý příspěvek

  Otecko, mam neprijemny pocit, ze si tak trochu pletete pojmy a dojmy. To, ze v Evrope vzdy byla jista proti-zidovska "nalada", tu mensi, tu vetsi, nildo popirat nechce, dokonce ani nijak omlouvat, nebo zamlouvat. To je historicky mnohokrat potvrzeny fakt.
  Na druhou stranu, tvrzeni, ze reseni, ktete navrhlo OSN, bylo spatne je vec prinejmensim diskuse. Dlouhe a podporene dukazy, nikoliv dojmy typu "zide tu pudu ukradli", ktere je vice nez nesmyslne. Stejne nesmyslne jako "to v OSN chteli jen nekteri". Rezoluce v OSN schvaluje Valne Shromazdeni a to bylo v pripade rozdeleni uzemi tzv. Britskeho Palestinskeho Mandatu velmi velmi jednotne. Vcetne Arabskych/muslimskych zemich. I o tom jsou podlozene historicke dukazy.
  A Velka Britanie se velmi rada zbavila problemu, mozna ne tak rada uzemi, ale problemu s bojuvkami obou stran urcite. Lze pak rict, ze to bylo silou? No, rekneme, ze po tom, co se delo Zidum posledni dekadu, byla jakakoliv vojenska akce proti nim politicky nepruchodna, takze meli pri vyjednavani o vlastni zemi vcelku dobrou pozici. Ale totez se, mimochodem, mohlo rici i o Arabech, kterym Britanie "dluzila" stat uz z dob Laurence z Arabie, abych byl trochu poeticky.
  Nevim, kde a kdo vytvoril dojem, ze Zide proste prijeli, vykolikovali kus zeme, zalozili kibuc, opevnili ho a strileli po kazdem Arabovi, co se jen priblizil. Blizky Vychod zacatku minuleho stoleti rozhodne nebyl USA prvni pulky devatenacteho. Zide si zemi kupovali, od vlady (muslimske, Otomanske) a casto jeste i od mistnich kocovniku, kteri zrovna na uzemi byli. I na tohle jsou dukazy.Skrýt celý příspěvek

 • xreht06
  05:58 02.08.2014

  Ahojte, asi dvakrát jsem v diskusi zaregistroval OSN (jednou v pozitivním a jednou v negativním duchu)...tak bych rád malinko reagoval na tu "OSN".... myslím si, že "spoléhat" v ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahojte, asi dvakrát jsem v diskusi zaregistroval OSN (jednou v pozitivním a jednou v negativním duchu)...tak bych rád malinko reagoval na tu "OSN"....

  myslím si, že "spoléhat" v jakémkoliv ohledu na tuto organizaci, je absolutně naivní (co vím, tak snad krom (téměř dokonalého) vymýcení černých neštovic, nevím za co ji pochválit).

  Myslím, že každý kdo viděl dokument typu "Poslední spravedlivý" (o Genocidě ve Rwandě), jak tam ten kanadský generál (Romeo Dallaire, měl na "starosti" Rwandu) píše dopisy do OSN (ještě před genocidou), že ví, že se "něco semele", že ví, kde jsou mačety atd. atd...... a lidi typu Kofi Annan, B. Clinton atd.....si s těmi dopisy leda tak "vytřeli prdel".....přitom požadoval "jen" cca 10 tis. vojáků.....Dopis ať nic "většího" nepodniká mu samozřejmě přišel z OSN a podepsal ho nějaká podrž-taška (asi asistent nebo tak něco K. Annana) ..... a pak proběhla genocida
  (pokud chtěl R. Dallaire udělat něco "dobrého", tak se buď raději neptal nadřízených a nebo "musel" rozkazy porušit)

  ...a pak si pamatuji záběry z televize, jak K. Annan a M. Albrightová...stojí po x letech nad masovým hrobem a říkají, že neměli dost informací atd..... PROSTĚ VÝSMĚCH

  To jak OSN "ochránila" lidi ve Srebrenici asi nemusím taky nikomu široce vykládat.... atd... (vím, že tam bylo "jen" cca 400 Nizozemců, navíc špatně vyzbrojeni, proti přesile, která měla snad i dělostřelectvo atd...), pak ti vojáci, coby rukojmí atd....

  ....pak tam taky bývá problém se "sílou" mandátu atd...

  Takže, jak jsem psal výše...spoléhat na tuto organizaci, určitě nee.... (stejně to "vždy" bude tak, jak to rozhodnou velcí hráči, typu USA, Rusko atd...)

  Myslím si, že každý racionální člověk musí předem vědět, že pokud se někde něco semele....tak OSN udělá jednu věc určitě a docela i rychle........ vydá prohlášení o svém znepokojení ze situaci a druhou věc buď neudělá vůbec (vyslání vojáků) a nebo je pošle, ale příliš pozdě a ti vojáci, tam leda tak "spočítají mrtvé"

  PS_1: Stejně (akcí OSN jen tak přibývat nebude, jelikož) drtivá většina akcí OSN (ať již na ně koukáme pozitivně, či negativně) byla ze 70 a více % zajišťována Američany, kteří mají podle mě teď 4 nevýhody oproti dřívějším dobám, ekonomika na tom není "zrovna nejlépe", klesající rozpočet na obranu, Obamu a teď de-facto 2 prohrané (poslední) války ze dvou....

  PS_2: omlouvám se, jestli to je trošku mimo hlavní linii diskuse, ale nějak jsem na tu OSN chtěl/"musel "reagovatSkrýt celý příspěvek

 • misanex
  19:29 01.08.2014

  Jsem tak zhnusen, ze me to nuti pridat jeste par zajimavosti Hamas strili ze skoly https://www.youtube.com/watch?... Hamas strili ze skoly pro uprchily OSN (to same OSN ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem tak zhnusen, ze me to nuti pridat jeste par zajimavosti
  Hamas strili ze skoly https://www.youtube.com/watch?...
  Hamas strili ze skoly pro uprchily OSN (to same OSN co knoura, ze na ne Izrael pak posle raketu na odpalovaci misto) https://www.youtube.com/watch?...
  a zase slouhy sestrih takovych pripadu https://www.youtube.com/watch?... kde je zretelne, ze lidske stity se vesel pouzivaji at si Independent placa co chce... Vcetne pouzivani sanitek na prepravu teroristu, zbrani atd.
  To i zde (sanitka UN - copak to OSN nevi nebo je vedome kryje) https://www.youtube.com/watch?... a zde https://www.youtube.com/watch?...

  Fuj ja se tak nastval...Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  19:05 01.08.2014

  Jiste kazdy ma pravo na nazor a kazdy si o nem muze myslet co chce, ja jsem se z "clanku" dusevne pozvracel. Opravdu nechutna argumentace, jiz bylo v komentarich mnohokrat ...Zobrazit celý příspěvek

  Jiste kazdy ma pravo na nazor a kazdy si o nem muze myslet co chce, ja jsem se z "clanku" dusevne pozvracel. Opravdu nechutna argumentace, jiz bylo v komentarich mnohokrat opakovano, ze Izraeli je upirano zakladni pravo se branit (argumentace k pozvraceni, ze protoze ma Izrael jen malo mrtvych, nesmi se branit, to je tak nestoudne nechutny doublethink, ze se mi vazne dela fyzicky spatne, nechutne obraty jako "izraelska agrese v Gaze" a dalsi hnus, to je jako Halo noviny). Bojim se o osud svych deti v Evrope plne lidi s takovymi nazory...
  Kazdopadne, kazdy kdo chce vyjadrit podporu nekomu, kdo bojuje proti zakernemu, nechutnemu nepriteli (Hamas, Pallywood a jejich spojenci v podobe antizidovskych zapadnich medii), muze vojakum IDF poslat, tak jako ja, treba pizzu napriklad zde http://www.dkatom.co.il/pizza... (stranek je vice).
  Co se tyce cisel jako 1500 mertvych civilistu, mozna to zni hnusne, ale neverim tomu ani za mak, neni to poprve, co Palestinci nestydate lzou, obeti neexistuji nebo je recykluji. Proste Pallywood (jako vzdelvaci material doporucuju napriklad https://www.youtube.com/watch?... nebo https://www.youtube.com/watch?... nebo https://www.youtube.com/watch?... a mnoho dalsich) - pokud to srovnam s "Jejinskym masakrem" pri operaci Defensive shield, kdy podle palestinskych zdroju Izraelci zabili pres 1000 civilistu v uprchlickem tabore (coz zapadni protizidovska media vesele reportovala), ale nasledne vysetrovani (UN) ukazalo, ze obeti bylo 56 (!!!!) z toho vetsina byla civiliste diky tomu, ze jim pri zasahu z ruky vypadla AK-47, realnych civilistu bylo myslim 18 (vse si najdete na netu) - proc si nekdo mysli, ze 1500 civilnich obeti z letoska podle arabu by mela byt pravda? Proc?
  Zakaldni vysvetleni par palestinskych lzi (a lzi autora clanku) je pak https://www.youtube.com/watch?...
  To ze OSN kryje teroristy i v jejich "ukrytech" a "skolach" to je uz snad dostatecne znamo, to ze Independent nekde placnul, ze hodny Hamas nepouziva vlastni lidi jako zive stity, to je argument opravdu zavazny, samozrejme je to lez, bavime se o Hamasu, ktery zavrazdil mnoho mnohonasobne vice Palestincu nez IDF, dela tohle normalni vlada VLASTNIM lidem https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  17:06 01.08.2014

  Dasy, Longsworde, přece nechcete popřít, že Zidy v Evropě nechtěli ani ostatní národy než jen Němci.... a že to řešení po válce bylo správné... dyť pro byli jen ti, kteří se ...Zobrazit celý příspěvek

  Dasy, Longsworde, přece nechcete popřít, že Zidy v Evropě nechtěli ani ostatní národy než jen Němci.... a že to řešení po válce bylo správné... dyť pro byli jen ti, kteří se Izraelců měli "zbavit". promiňte mi to slovo, a proti byly všechy arabské země, do jedné, a tykalo se jich to nejvíce...dokonce i Británie nesouhlasila! Toto řešení je tedy dle vás správné.. no, já na to mám jiný názor, bylo to protlačeno silou...Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  12:12 01.08.2014

  Otecko, jen pro predstavu: v roce 1900 si Otomanska rise (a to rozhodne nebyli primitivni pasacci koz) dala tu praci se scitanim lidu. Krome velkych mest, jako Jeruzalem (vice ...Zobrazit celý příspěvek

  Otecko, jen pro predstavu: v roce 1900 si Otomanska rise (a to rozhodne nebyli primitivni pasacci koz) dala tu praci se scitanim lidu. Krome velkych mest, jako Jeruzalem (vice nez 70% zidu), Betlem (skoro presne na tretiny zide, arabove a krestane), nebo Haifa, se scetl pocet obyvatel cele Palestiny (uzemi pozdejsiho Britskeho mandatu, jinymi slovy desetkrat vetsi, nez je dnes Izrael) a prumer byl "ohromujicich" 0,1, slovy nula cela jedna, obyvatele na ctverecni kilometr. Pro to existuje jeden termin: pustina.
  Kdyz se tam zacali stehovat zide, tak je jeruzalemsky mufti je vital s otevrenou naruci, nebot, krome jineho, prinaseli do oblasti penize a praci. To az v pulce dvacatych let se (s novym muftim, jak jinak) situace obratila...Skrýt celý příspěvek

 • Mrzout
  11:57 01.08.2014

  Nejsem rozhodně odborník na blízký východ, ale když tak zahloubám v paměti, vzpomenu si, jak izraelská armáda vyháněla z Gazy izraelské osadníky, aby dosáhla mírové dohody s ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem rozhodně odborník na blízký východ, ale když tak zahloubám v paměti, vzpomenu si, jak izraelská armáda vyháněla z Gazy izraelské osadníky, aby dosáhla mírové dohody s Hamásem. A ejhle, místo míru posílá Hamás rakety. Zajímavá představa míru, která ale pouze potvrzuje způsob jednání palestinců ohledně Izraele.Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  09:10 01.08.2014

  Jura99 : je to sice mimo téma, ale přece... O lynčování pilotů sice slyším poprvé, ale budiž. Vím že i naopak v Anglii byli němečtí (a nebo polští/českoslovenští mylně ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 : je to sice mimo téma, ale přece... O lynčování pilotů sice slyším poprvé, ale budiž. Vím že i naopak v Anglii byli němečtí (a nebo polští/českoslovenští mylně identifikovaní kvůli jazykové bariéře) piloti ohrožováni (!) civliním obyvatelstvem. Sestřelení letci (piloti Osy nad Anglií, spojenečtí nad Německem) byli po útoku na města, či továrny na území Německa. Proto lze , řekněme "přehnanou" averzi ze strany obyvatelstva (obou stran) pochopit.

  I přes to, že Německo bylo agresorem v dané válce, tak stále legitimním cílem je pouze armádní objekt/subjekt, nikoliv civilista. Dle vaší teorie by tedy bylo vhodné naprosto eliminovat německé obyvatelstvo? Protože pokud je označíme za legitimní vojenský cíl, tak to bude de-facto cílem armád druhé strany. S tímhle bych si dal velký pozor!

  Propojenost obyvatelstva s válečnou mašinérií skrze výrobní průmysl nelze použít k legitimaci bombardování dělnické čtvrti v daném městě, ale pouze a jedině k ospravedlnění bombardování daného výrobního závodu. Sami spojenečtí piloti to tak také často viděli. I jen ve vzpomínkáchj československých pilotů se často zminují piloti bombardérů o nesouhlasu s ničením měst, byť většina to chápala jako odvetu za BoB.

  Rozdíl byl patrný i při hloubkových náletech na pozemní cíle. Byl li cílem vojenský objekt (baterie dělostřelectva, neozbrojený vojenský džíp, ...) letci útočili bez varování s cílem zlikvidovat materiál i personál. Byl li cíl ovšem neoddiskutovatelně civilní, byť na armádu napojený (nákladní vlak, nádraží) dávali někdy piloti varování např. průletem, kdy dali šanci civilnímu personálu opustit dané místo, amnžeč materiál (lokomotiva) byl následně zničen. Na sanitky, byť převážející raněné vojáky nepřítele, se prostě neútočilo.

  Ale díky bohu za to, že spojenci bombardovali a Německo porazili. Jen neglorifikujme aspekty, které byly byť třeba nutné, ale přesto rozporuplné. Spojenci nebyli tím, "kdo to začal", to byli Němci, v Holandsku záměrně a zdaleka jako první, v Británii omylem (ztracený svaz letounů omylem shodil bomby skrze hustou oblačnost na britské město, následně Britové v noci provedli odvětný nálet, což vyvolalo prudkou protireakci ze strany Německa, které dosavadní bombardování letišť přesměrovali na města. Zní to krutě, ale bohudík, RAF přiznala, že kdyby pokračovalo bombardování letíšť jen o týden, tak došlo ke zroucení s fatálními následky // navíc Němci by pravděpodobně k bombardování měst stejně, byť třeba až při invazi, přešli).

  Cíl zlomit morálku obyvatelstva je vojensky legitimní, pokud bude neletálního charakteru (ničení infrastruktury, propaganda). Nikoliv však jejich zabíjení. Já samozřejmě chápu, že v době 2. sv války na to byl i odlišný pohled z technického hlediska (díky přesnosti bombardování bylo stejně i při náletu na továrnu silně bombardováno město). Ale to stejně nemůže glorifikovat bombarodvání civilistů ani na jedné straně.

  Já nemám rád hlavně to, že Němci s bombardováním měst (Coventry, Londýn), s V-1 a V-2 byli "zrůdy", zatímco spojenci s kobercovými nálety (Hamburk, Kolín a především Dráždany) byli hodní kluci. Ne!

  Ale ještě jednou, bohudíky za to, že spojenci vyhráli !!Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  08:36 01.08.2014

  Jak vidím, mé naděje, že se pan Kalát ukáže v diskuzi a podpoří svůj názor (článek) nějakými argumenty, lze bohužel označit za marné. Ono, když se podíváme, jaké články pan Kalát ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak vidím, mé naděje, že se pan Kalát ukáže v diskuzi a podpoří svůj názor (článek) nějakými argumenty, lze bohužel označit za marné. Ono, když se podíváme, jaké články pan Kalát píše (vyjma recenzí) a jak komentuje články jiných autorů, neměl by pro nás tento článek být překvapením. Můj dosavadní dojem je, že pan Kalát bude zastávat názor o utlačování ze strany Izraele i kdyby byl konfrontován s nevyvratitelnými důkazy o opaku (což si přiznejme, nebyl - zpravodajství je dnes jen propagandou a člověk neví co je doopravdy realita). Ale i proto je článek v rubrice NÁZOR a nikoliv třeba Události.

  Ale vzhledem k významnému nesouhlasu zde v diskuzi (a sobecky, vzhledem k mému nesouhlasu především :-) ) bych stejně rád uvítal diskuzi s panem Kalátem. Nechci nikoho o ničem přesvědčovat, ale rád bych znal jeho odpověď na otázky, které jsme zde v diskuzi pod článkem k autorovi nasměřovali.

  Ono totuž toto téma k diskuzi vybízí, jelikož zde platí opět filosofická otázka, zda-li byla dřív slepice (útlak, či sebeobrana, ze strany Izraele) nebo vejce (terorismus, či chcete-li odboj, ze strany Hamásu). Bojuje Hamás s Izraelem kvůli ekonomicko-politickým útlakům ze strany Izraele a nebo Izrael omezuje pásmo Gazy aby ztížil fungování teroristických buněk Hamásu? Byli Palestinci ze svých území vytlačeni a nebo je prodali a pozice ultačovaných je alibistická? Je Hamás i přes svou agresivitu vůči Izraeli, která obyčejným Palestincům přinesla jen odvetu od IDF, stále opravdu nejoblíbenější "stranou" v Palestině a nebo jsou u moci jen díkyprostředkům a síle?

  Tyto a spousta dalších otázek a hlavně odpovědí mohou celou situaci postavit do zcela odlišného světla.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:25 01.08.2014

  Ezekyl: Tak zrovna druhá světová válka je příklad, kdy němečtí civilisté nebyli až na výjimky neutrální a ubohé oběti války. Německý civilista byl součástí útočně bojujícího ...Zobrazit celý příspěvek

  Ezekyl: Tak zrovna druhá světová válka je příklad, kdy němečtí civilisté nebyli až na výjimky neutrální a ubohé oběti války. Německý civilista byl součástí útočně bojujícího národa, civilisté často honili uprchlíky či lynčovali sestřelené letce nebo byli tvrdými kápy nad zahraničními dělníky v továrnách, jejich vůle, morálka a pracovní nasazení podporovala celý válečný stroj. Proto úmyslné bombardování civilních oblastí např. Hamburku bylo tenkrát odůvodněné.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3