NÁZOR: Bránit se ano, kolektivně trestat ne

Gaza bombardování
Foto: Dům zasažený izraleským letectcem. / Muhammad Sabah, CC BY 4.0

Již přes dva týdny vede Izrael kampaň proti militantům v Gaze. Za oběť mu však padají převážně civilisté, tedy ženy, děti a starci. Židovská armáda má také své mrtvé, skoro pět desítek odvážných mladých bojovníků zaplatilo za tento „Bibiho“ podnik životem.Hamás jako existenční hrozba?

Už několik dní musím kroutit hlavou nad slovy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, přezdívaného „Bibi“. „Uděláme vše, co bude potřeba k naší obraně,“ řekl Netanjahu v odpovědi americkému ministru zahraničí Johnu Kerrymu na jeho mírový návrh z konce minulého týdne. Pokud chce „Bibi“ bránit Izrael, tak není příliš před čím, a jestli se pokouší chránit izraelské životy, fatálně selhává.Během nejnovější izraelské agrese v Gaze, nesoucí název „Protective edge“, zemřelo (do pondělní noci) již 1065 Palestinců (převážnou část obětí tvoří civilisté). Na izraelské straně je 51 mrtvých (48 vojáků a 3 civilisté).

 

IDF (Izraelské ozbrojené síly) zničily mnoho skladišť zbraní, zabily velké množství militantů, kteří rakety odpalovali i některé jejich velitele. Společně s nimi zničily i mnoho domů, poškodily školy i nemocnice argumentujíce tím, že Hamás užívá civilisty jako živé štíty.Stále více západních médií zpochybňuje izraelský narativ o Hamásu, který využívá civilisty jako živé štíty. Editor BBC Jeremy Bowen konstatuje, že nikdy v Gaze neviděl pro takové tvrzení žádný důkaz, The Independent tvrzení považuje rovnou za mýtus,“ píše ale o tématu například Tereza Spencerová na serveru Literárních novin.Z vojenského hlediska jde o úspěch, však také izraelští vojáci patří k nejlepším na světě a nyní se jim podařilo omezit raketovou „hrozbu“ Izraeli. Představuje ale Hamás, a nebo rakety startující z Gazy, pro Izrael existenční problém? Rozhodně ne.

 

Islamistické hnutí možná dokáže rozezvučet sirény nad Tel Avivem, ale to je tak vše. Argument nutnosti ochrany existence Izraele padá.

 

Tedy mělo by jít o ochranu civilistů. Bohužel i tento argument pokulhává, spíše se již plazí po zemi. Od počátku roku 2010 bylo palestinskými raketami zabito devět Izraelců.Za dvacet jedna dní operace „Protective edge“ to je už padesát jedna. Někdo by mohl namítnout, že jsou to vojáci a zemřít za vlast je jejich povinnost, ale v první řade jsou to synové, otcové a hlavně Izraelci. Pokud tedy chtěl Netanjahu chránit izraelské životy, zklamal, jelikož pro každého izraelského vojáka či vojačku je premiér mnohem větší hrozbou než vůdce Hamásu Chálid Mišal.

 

Video: Zásah budovy v Gaze. / YouTube

 

Právo se bránit

Máme právo se bránit,“ tvrdí Izrael a samozřejmě má pravdu. Toto právo mu nikdo neubírá, ani USA, ani EU a ani nikdo jiný. Není tedy otázkou, jestli má chránit svoji zem a své občany, ale to, jakými způsoby zajišťuje danou bezpečnost. Přiměřená obrana je termín známý všude tam, kde vládne právní řád a demokracie. Ve Svaté zemi tomu tak zřejmě není.

 

Z Gazy létají rakety na Izrael, něco dopadne do pouště, pár jich zachytí Iron Dome, několik vletí lidem na zahrádky a jednou za čas, některá někoho zraní či zabije. Izrael na oplátku posílá moderní letectvo a srovnává části Gazy se zemí.

 

Zabijí sice militanty, ale i desítky civilistů. Nevinných obětí konfliktu trvajícího již několik dekád tak stále přibývá. Je to asi tak stejné, jako by někdo v Česku na kluka, co na něj plivl, vytáhl baseballovou pálku okovanou hřebíky a začal ho mlátit hlava nehlava.Izrael má právo se bránit, ale Palestinci mají právo se bránit také. Podle různých mezinárodních úmluv má každý člověk oprávnění bojovat proti okupaci a proti jakékoliv entitě, která omezuje jeho svobodu a bere mu základní práva. Izrael tohle v Gaze dělá.Ještě donedávna jeho vojáci v pásmu oficiálně nepůsobili, ale to neznamená, že se nejednalo o okupaci. Nálety letectva i dronů byly časté a zatýkání i mimosoudní popravy běžné.

 

Video: Izraelské letectvo zasáhlo budovu Hamásu. / YouTube

 

Kolektivní trest?

Izrael (ve spojenectví s Egyptem) Gazu obehnal plotem a uzavřel ji jak ze země, z moře tak i ze vzduchu (jediné letiště v Gaze vybombardovala IDF v roce 2001). Lidé v pásmu jsou tak plně závislí na rozmarech izraelských politiků.

 

To oni rozhodují, kolik čeho do Gazy poputuje, kdo dostane povolení pásmo opustit a naopak, kdo se dostane dovnitř. Egypt je v tomto naprosto ve vleku Izraele a to díky nadstandardním vztahům generála Sísího s Washingtonem.S omezenými možnostmi Hamás dělá, co může. Jeho „vojáci“ jsou rádi, když rakety vůbec vyletí z Gazy a pokud se trefí do Izraele, skáčou radostí. Moc jiných možností nemají. Většina jejich arzenálu je dělaná doma na koleně podle návodů z internetu.IDF však kapacity má, nemusí válčit, pokud nebude chtít. Hamás není pro Izrael existenční hrozbou. Jeho rakety za několik let zabily méně Izraelců, než pozemní operace v Gaze za několik dní.

 

Netanjahuovi důvody pro válku nejsou úplně jasné (až na to, že chtěl udělat radost některým „krvežíznivým“ politikům v čele s ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem), nyní udávané důvodů mají invazi spíše zpětně zdůvodnit, než stanovit některé cíle.Gaza dostala opět za vyučenou, IDF ukázala tamním militantům, co to znamená postavit se Izraeli. Pokud to zkusí znovu už vědí, že za činy odporu zaplatí jejich blízcí.

 

Budou vražděni z letadel se stejnou „elegancí“ s jakou několikatunové bomby ničí domovy Palestinců, kteří nechtějí nic jiného než spravedlnost, svobodu a mír. Tohle není obrana, ale kolektivní trest.

 

Zdroje: Al-Džazíra, Mondoweiss, Literární noviny, Times of Israel, Haaretz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čištění Gazy od teroristů si vyžádalo dvě stě životů

Sirény znějí po několik dní nad mnohými městy v Izraeli, lidé se i tak snaží dále pokračovat ve ...

Úmrtí vojáků a internetová diskuze

Zpráva o tom, že při plnění povinností zahynuli v afghánském Bagrámu v rámci mezinárodní bezpečností ...

Obranný systém Trophy chrání izraelské tanky

Izraelské jednotky před pár dny v rámci operace Protection Edge zahájily pozemní operaci v pásmu ...

Bitevní pole v podzemí Gazy

Izraelská operace Protection Edge je zřejmě jednou z prvních válečných operací, kdy regulérní armáda ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Horten
  23:30 14.08.2014

  Vali – Jistě na věc můžete nahlížet i z jiné strany, než z té naší israelské, ale to nic nemění na tom, že se Israel již 66 let brání. Je zcela lhostejné jak se to momentálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vali – Jistě na věc můžete nahlížet i z jiné strany, než z té naší israelské, ale to nic nemění na tom, že se Israel již 66 let brání. Je zcela lhostejné jak se to momentálně jmenuje, jestli je to Hamas, nebo dříve Arabské legie, OOP, Fatah, Hisballah, Černé září, cíl je stále stejný, ZNIČENÍ ISRAELE. Fatah, ani Hamas nejsou ochotni ani uznat právo Israele na existenci. Hamas má v preambuli své zakládací listiny stále jako cíl zničení Israele „Israel bude existovat jen dokud ho islám nezničí“. Fatah také odmítá uznat právo Israele na existenci, pouze prohlásil, že bere existenci Israele na vědomí, jako dočasný stav a jako fakt, s kterým nic nenadělá (ne že by nechtěl). Arabové stát několikrát odmítli v roce 1947, při hlasování OSN, v roce 1948 a opět v letech 1950-1967 kdy území Judeje a Samaří okupovalo Jordánsko a Egypt Gazu, nikoho ani nenapadlo arabský stát vyhlásit. To, že by si Israel své nepřátele vyrobil, je pak již zcela absurdní tvrzení, když den po vyhlášení samostatnosti, na základě rozhodnutí OSN, se na něj vrhlo 5 armád arabských států. Všimněte si jedné věci, v samotném Israeli dnes žije cca 1,7 milionu Arabů a s těmi v podstatě nejsou problémy, jsou v podstatě loajálními občany Israele, nikdy při nijakém konfliktu nevystoupili na podporu svých „bratrů“, co to vypovídá? Dokonce když při posledních mírových jednáních (která rozvrátil Fatah tím, že uzavřel koalici s Hamasem) se mluvilo o tom, že by byla některá území vzájemně vyměněna, to ale narazilo na naprostý odpor izraelských Arabů, kteří na těchto územích žijí a ti odmítají být součástí možná budoucího „palestinského“ státu. Vy zde vedete akademickou debatu, bez toho abyste byl roky ohrožován terorismem, odstřelováním, atd. Israel se v roce 2005 stáhl z Gazy v domnění, že tak umožní vznik Gazy, kde si Arabové své věci budou řídit sami. Co se stalo? Tisíce raket odpalované roky na Israel, vážně si myslíte, že israel dovolí z Judeje a Samaří udělat další Gazu??? Prostě a jednoduše, pokud „palestinci“ nezmění svůj přístup, nebudou mít nikdy nic. Ne Israeli, ale Hamasu vyčítejte civilní oběti, oni používají civilisty jako živé štíty a roky odstřeluje Israel a své rakety odpalují z blízkosti civilistů, škol, nemocnic, obytných bloků atd.. Vy si vážně myslíte, že na tuto agresi by jiné státy reagovali jinak, asi ano neměli by s Hamasem takovou trpělivost. Israel se snaží minimalizovat ztráty, nikdo, nikdy, nikde, neměl taková opatření na varování civilistů v oblasti zásahu, jako dělá Israel!!! To vaše „Israel nesmí zabíjet civilisty“, je pěkné, ale tohle je válka, ukažte mi nějakou, kde civilisté neumírají BOHUŽEL. VÁLKA, KTEROU ROZPOUTAL HAMÁS ODPALOVÁNÍM TISÍCŮ RAKET.
  Skrýt celý příspěvek

 • vali
  13:57 13.08.2014

  Já se snažil - zřejmě ne dostatečně sofistikovaným způsobem - vysvětlit, že původ problému může být někde jinde a také jsem se snažil upozornit diskutující na to, že na problém lze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já se snažil - zřejmě ne dostatečně sofistikovaným způsobem - vysvětlit, že původ problému může být někde jinde a také jsem se snažil upozornit diskutující na to, že na problém lze nahlížet i zcela jinak, než jak ho prezentuje Izrael. Hamás nepovažuji za původce problému. Problém vznikl po WW2 (Hamás tak hodně starý fakt není). Jeho odstranění nevyřeší problém, možná dokonce přijde ještě někdo daleko radikálnější (dnes se na území Gazy pohybují lidé ideově napojení na IS, Hamás je brzdí a částečně s nimi soupeří o moc). K tomu, že OSN vrátila Hamásu ty zbraně: je odporné, že ty rakety budou nazdařbůh vyslány nad Izrael a bude hrozit zabití civilistů, na druhou stranu OSN je nezávislá organizace a Hamás je jednou ze stran konfliktu, když narve zbraně kam nemá, tak mu je dají nazpět a problém se řeší (vyšetřování, odsouzení, sankce na mezinárodní úrovni ad.), OSN nemůže stranit Izraeli a dát mu zbraně jeho legitimního protivníka. Taky - A TO JE PODSTATNÉ - nevidím žádný důvod, proč by Izrael měl tu školu bombardovat. Zničit zbraně (pokud se v tom komplexu vůbec trefí na místo, kde jsou ukryty), může být chválihodný čin, pokud u toho ale zemřou nevinní civilisté, není Izrael o nic lepší, než Hamás. Můžeš argumentovat, že lidé Hamás podporují, ale ne každý ho podporuje, kdo se proti němu vymezuje, může skončit velmi špatně a i kdyby ho podporovali, nejsou to účastníci bojů, civilisté - noncombatants - nejsou legitimní cíl. Nepředpokládám, že třeba malé děti vůbec vědí, co to je politika a že by ne/měly někoho podporovat. Izrael nemá právo je vraždit, obzvláště má-li jiný efektivní způsob, jak se s těmi raketami vypořádat (Iron Dome). A i kdyby ho Izrael neměl, nesmí zabíjet civilisty. Stejně tak to nesmí dělat Hamás, ale nezapomeň, že Izrael je okupant už po desítky let a jeho okupace je velmi brutální. Většinu nepřátel si vypěstoval sám. Navíc Izrael se nebrání, pokud si okupant a bojuješ s okupovanou zemí, tak to prostě není obrana. Izrael prostě musí začít jednat o míru a o stažení, protože to je jediný způsob, jak zamezit tomu, aby se tyhle války opakovaly a jak zamezit tomu, aby umírali lidé na obou stranách - jak Židé, tak Palestinci. Bohužel moc toho zatím nenasvědčuje tomu, že by se do budoucna mělo jednat o stažení Izraele a skutečném jednání o míru...
  Skrýt celý příspěvek

 • Smůla
  15:27 10.08.2014

  Vali - To je vtip? Upozornit OSN na to, že nají v budově rakety Hamásu (takovou hloupou naivnost snad nemůžeš myslet ani vážně)! Vždyť právě z jedné z těch škol, kde byly rakety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vali - To je vtip? Upozornit OSN na to, že nají v budově rakety Hamásu (takovou hloupou naivnost snad nemůžeš myslet ani vážně)! Vždyť právě z jedné z těch škol, kde byly rakety objeveny (20 kusů), je OSN vrátila Hamásu, co myslíš že s nimi asi tak bude provádět? Izrael, jako ještě nikdo v historii válek, dbá na minimalizaci ztrát civilistů, ale Hamás je zásadně jen v obytných čtvrtích, kryje se svými civilisty a na izraelské civilisty útočí. Kdyby se Izrael nesnažil minimalizovat mrtvé a choval se tak, jako se Arabové chovají k jiným Arabům, není tam jen pouhých několik stovek mrtvých, ALE NĚKOLIK DESÍTEK TISÍC. Největší zabijáci Arabů, jsou samotní Arabové, rozhlédni se a skus najít jiný příklad takové snahy minimalizovat oběti mezi civilisty. VÍŠ CO NEJVÍCE PROSPĚJE CIVILISTŮM V GAZE, ZNIČENÍ HAMÁSU, ZNIČENÍ PŮVODCE TOHO UTRPENÍ
  Skrýt celý příspěvek

 • vali
  07:34 10.08.2014

  Děkuji za skvělý článek, jeden z mála vyvážených a nestranných. Nechápu, proč se většina diskutujících zastává válečných zločinů Izraele. Je evidentní, že vystřelování raket ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji za skvělý článek, jeden z mála vyvážených a nestranných. Nechápu, proč se většina diskutujících zastává válečných zločinů Izraele. Je evidentní, že vystřelování raket Hamásem je válečný zločin, protože ohrožuje životy civilistů, ale je přece naprosto evidentní i to, že Izrael se chová úplně stejně! Netanjahu mi přijde jako Slobodan Miloševič: hnán nacionalistickou ideologií se nebojí vraždit druhé jen pro splnění svého cíle – rozšíření Izraele. I ti Srbové ve Srebrenici ušetili většinu žen a dětí, Izrael je naproti tomu bezskrupulózně zabíjí… Rakety co padají na 13tileté chlapce hrající si fotbal na pláži, padající na ně i ve chvíli, kdy se snaží utéci. Bomby padající na školy a nemocnice, kde mají být rakety Hamásu, ale často se tam nic nenajde a hlavně: copak by nebylo lepší prostě nejdřív kontaktovat OSN a upozornit je na přítomnost zbraní Hamásu uvnitř? Proč to Izrael neudělal? OSN by jistě zařídila jejich odklizení a nebo by se o to aspoň pokusila. Proč Izrael ohrozil personál OSN a životy mnoha civilistů? A co ostřelování jasně označených sanitek červeného kříže/půlměsíce? Jsou to zdravotníci mezinárodní organizace, která je respektována. Proč na ně Izrael střílel? Se vší svou moderní technologií si je za bílého dne nemohl s nikým splést! Spousta lidí tvrdí, že Izrael má právo se bránit. To je pravda, ale od toho má Iron Dome. Právo bránit se nedává nikomu bianko šek na zabíjení kohokoliv, kdo se nachází v místě dopadu bomb. A že za to může Hamás? Že snad dělá z lidí živé cíle? Že se za ně schovává? Myslím, že to je hrubé nepochopení reality na místě. Spousta lidí, co mají doma rakety, je tam má proto, že si je tam na koleni vyrábí. Jsou to lidi z odboje, většinu věcí si schovávají doma. Pokud vím, tak i v době, kdy byla naše země okupována nacisty, tak si odbojáři schovávali většinu věcí doma, protože to prostě neměli kam jinam dát. A nikdo nepovažoval za legitimní, pokud by se za jednu schovanou pistoli, bombu či něco jiného postřílela celá rodina nebo dokonce celý dům (a ano, právě jsem srovnal Izrael a nácky a nebojím se toho, pokud okupujete cizí zemi a vraždíte civilisty, nemůžete se schovávat za oběti holocaustu, musíte se za své činy zodpovídat – tím mám na mysli izraelskou vládu a IDF, měli by skutečně být vyšetřováni za válečné zločiny a obyvatelé státu Izrael by se měli vážně zamyslet nad tím, co Palestincům dělají, je to za hranou únosnosti). Aby Izrael mohl vzniknout, museli být ze svých domovů vyhnáni statisíce Arabů, museli opustit svoje domovy, kde žily po mnoho generací, nechat tam své pozemky, majetek, někteří ztratili své blízké, když je židi zabíjeli… Dnes je jejich země okupována a nikoho to nezajímá, copak také nemají právo se Izraelcům bránit? Asi se už nikdy nepovede vyřešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou, pokud se budeme dívat do minulosti, v Izraeli se narodilo hodně lidí až po roce 48 a ti nemají nic společného se starými křivdami, jenomže Izrael se konflikt nesnaží řešit, nesnaží se ani vyplatit Palestincům náhrady za to, co jim udělal, místo toho je dál terorizuje a okupuje jejich zemi a ubírá z ní další kusy půdy, srovnává se zemí pole, vesnice, zabíjí nevinné a vše se maskuje právem na obranu… Na Západním břehu se staví osady, které tam nemají co dělat. Proč židi nezůstanou v Izraeli? Proč si staví osady v Palestině, na půdě, která jim nepatří? Proč se pak diví, když na ně za to padají rakety?
  Hamás a Fatah v dubnu uzavřeli příměří a vzhledem k mezinárodní situaci v regionu se rozhodli přistoupit na většinu požadavků OSN, které jim byly kladeny jako podmínky pro jednání o míru. Izraeli se to krutě nehodilo a při únosu těch 3 židů vytušil zamínku pro rozpoutání pekla. Izraelci sami ani ještě nezačali pořádné vyšetřování a IDF už hromadně zatýkala lidi na Západním břehu a bez soudu je zavírala. Devět jich při tom zabila a asi 400 pozatýkala. Proč? Co s tím měli společného? Nemá se únos nejprve vyšetřit a pak potrestat viník? Já myslím, že ano. Navíc když Palestinská samospráva s Izraelem spolupracovala. Izrael si ale myslí, že je lepší prostě vzít kvéry a jít zabíjet lidi na potkání… Pak začaly lítat rakety a pak začala celá ta operace, co ještě dnes pokračuje… Únos je zcela jistě hrozná věc, ale mají za něj být potrestáni viníci, ne civilisté! A proč Izrael nějak pořádně nereagoval na vytvoření palestinské vlády národní jednoty a nezačal jednat o míru? Proč místo toho dál okupuje Palestinu a blokuje pásmo Gazy, které by bez tunelů nepřežilo ani půl dne? Izraelci tam totiž pouští asi tak jeden náklaďák denně. Asi jako kdyby chleba byl využitelný při výrobě raket! Zkrátka a dobře: Chcete, aby na vás nelétaly rakety? Přestaňte okupovat cizí zemi! Ne zabíjet nevinné a vydávat to za vedlejší ztráty a vinu Hamásu. Co sakra má dítě v lůně matky společného s teroristy?! Jaktože většině z těch cca 400 zabitých dětí v Gaze nebylo ani 13 let?! Jak to, že některé neuměly ani mluvit, natož chodit?! To je prostě masová vražda! Nic jiného! A Izrael nemá právo to dělat a já nadosmrti nepochopím, jak se toho někdo může zastávat. A ještě to házet na Hamás (byť ten je teroristickým hnutím a není o nic lepší, než izraelská vláda). I kdyby se ten Hamás skutečně schovával za civilisty, tak to Izraeli nedává právo ty civilisty zabíjet! Když se na Ukrajině separatista schová uprostřed Doněcku, taky to ukrajinské armádě taky nedává právo ten Doněck bombardovat a všechny zabíjet… Podle mezinárodního práva, které platí i pro Izrael, nesmíte zabíjet civilisty i kdyby se za ně někdo schovával. Tečka. Klepání na střechu a volání obyvatelům je sice vítané, ale lidem i tak ničíte životy, když zavoláte a řeknete: „Vypadni ze svého bytu, protože pod tebou bydlí terorista a my to celé srovnáme se zemí.“ Zničíte jim dům, majetek, peníze, všechno. Skončí pod mostem a co pak? To je prostě válečný zločin, stejně jako zabíjet nevinné civilisty je válečný zločin.

  Prosím lidi vzpomatujte se a zamyslete se nad tím, co e tam doopravdy děje. Svět není tak jednoduchý, jak si myslíte a považovat dnes jednu stranu jakéhokoliv konfliktu za absolutně nevinnou a čestnou je trochu mimo... o Izraeli to platí dvojnásob, už jen kvůli tomu, jakým brutálním způsobem vznikl. A my, Evropani, kteří sme tady židy stovky let vraždili a donutili sme je utéci, neseme odpovědnost za všechny mrtvé v Palestině i Izraeli. Bylo by proto dobré se na ten konflikt dívat jako autor úvodního článku, tzn. pokud možno nezabarveně a nestranně a nenadržovat jedné nebo druhé straně. Obě strany jsou kruté a cynické a doplácí na to obyčejní lidé jak v Izraeli, tak v Palestině. Lidé, kteří nechou nic jiného, než prostě normálně slušně žít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Smůla
  00:32 08.08.2014

  Tohle není názor ale dávidlo, dlouho mě nic tak nezhnusilo, jako tahle hamásovská anti-Izraelská agitka. Ještě vám tam chybí to okřídlené "nejsem antisemita, ale ..." a následovala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle není názor ale dávidlo, dlouho mě nic tak nezhnusilo, jako tahle hamásovská anti-Izraelská agitka. Ještě vám tam chybí to okřídlené "nejsem antisemita, ale ..." a následovala by tahle totálně manipulativní, pokřivená sračka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mr. Pašík
  21:55 07.08.2014

  Díky autoru za článek, který se snaží prezentovat v Čechách neobvyklý pohled na věc.

  Z jiného soudku... Výzva akademiků: Ať Izrael přestane porušovat lidská práva v Gaze: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky autoru za článek, který se snaží prezentovat v Čechách neobvyklý pohled na věc.

  Z jiného soudku... Výzva akademiků: Ať Izrael přestane porušovat lidská práva v Gaze: http://ceskapozice.lidovky.cz/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  17:08 07.08.2014

  Dokud bude mít Hamas v preambuli své "zakládací listiny" to, že jeho cílem, jako islámského hnutí, je zničení Israele, tak není s kým uzavírat mír!!! Mnohokráte bylo doloženo, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dokud bude mít Hamas v preambuli své "zakládací listiny" to, že jeho cílem, jako islámského hnutí, je zničení Israele, tak není s kým uzavírat mír!!! Mnohokráte bylo doloženo, že Hamas civilisty za živé štíty používá, dokonce na to vydal i manuál. Nehledě na to, tvrdě řečeno v Gaze nijací neviní nejsou!!! Proč obyvatelé v Gaze trpí? To, oni jsou na vině za tu situaci, stejně jako obyvatelé Německa byly na vině za zvolení Hitlera jako svého vůdce a zaplatili za to vysokou cenu, a právem!!! Dnes tu cenu platí Arabové v Gaze!!! Hnutí Hamas několikrát vyhrálo volby a Hamas nyní vládne a několik let odstřeluje Israel. Co by jste dělali vy, když by jste měli rozpor se sousedem a ten by vám roky střílel přes ulici do oken a pokojů!!! Kdo z vás by si to nechal líbit a nebránil by se??? Je úplně jedno jak se to jmenuje Arabské legie, OOP, Fatah, Hisballah, Hamas, Černé září, pořád jde už 66 let jen o jedno jediné o tu arabskou snahu zničit Israel, je to stále to samé, jména názvy se mění ale cíl zůstává. V roce 2008, premiér Ehud Olmert nabídl odstoupit přibližně 94% území Judeje a Samaří, ale dohoda byla PA zamítnuta!!! Nezájem o mír!!! Fatah se spojil s hamasem, který má zničení Israele ve své preambuli v zakládací listině. PA odmítá byť jen uznat právo Israele na existenci. Co si myslíte, že jsme blázni??? To samé je s uznáním Israele jako židovského státu, PA sama ale klidně svůj budoucí stát deklaruje jako arabský a hlásá, že v palestinském státě nebude místo pro Židy, na rozdíl od Israele, který všem svým občanům (tedy samozřejmě i israelským Arabům) garantuje a zajišťuje naprosto stejná práva a jistoty. On ten současný stav totiž nevyhovuje pouze Israeli, nikdo jiný tam o mír nestojí!!! Ten stav vyhovuje pouze Hamásu a Fatáhu. Těžko můžete nalézt větší noční můru pro „palestinské“ představitele, než je mír!!! Museli by nějak začít spravovat zem a předvést nějaké výsledky a to je dost děsivá představa pro někoho, kdo je zvyklý vždy a vše svést na Israel. Oni by se třeba jejich občané mohli začít zajímat o jejich korupci a to, kam mizí finance, které svět palestinskému vedení posílá. Nedávno EU konstatovala, že PA kleptokracie není schopná doložit, jak naložila s 2 miliardami € z pomoci, kterou v posledních letech EU PA přispěla!!! Za školky, školy, dětská hřiště je PA rozhodně neutratila!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  18:05 06.08.2014

  Úvodní článek mě přijde dost tendenčně zpracovaný, každý víme že každá situace dá popsat nebo analyzovat dle potřeby. Jednu věc ale považuji za jasnou a prokázanou. Palestinci si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Úvodní článek mě přijde dost tendenčně zpracovaný, každý víme že každá situace dá popsat nebo analyzovat dle potřeby. Jednu věc ale považuji za jasnou a prokázanou. Palestinci si sami mohou za zvýšené počty civilních obětí, přesunutím bojových aktivit mezi ně. Zarážející je také svědectví jednoho humanitárního pracovníka který popsal tuto situaci. Na místo odvetného zásahu po odpalu se dostavil televizní štáb jedné známé televize a reportér který zjistil že tam nejsou žádné oběti se dost rozčílil a měl velice vzrušenou debatu s několika muži , ozbrojenci pravděpodobně z Hamás. Po určité době tito muži poslali do trosek několik místních civilů a následně mezi ně hodili granát. Reportér si oběti natočil a spokojeně odjel. Vím že podobné věci byly popsány i v Jugošce a dokonce jednu takovou potvrdil můj známý který toho času působil v Legii. Možná je toto i odpovědí, kde berou Palestinci peníze (část) na svoje aktivity. Má někdo nějaké podobné informace? Mě by to moc zajímalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:14 04.08.2014

  to: lukas77nike
  Dobrý článek, každé slovo sedí. Díky za odkaz.

  to: lukas77nike
  Dobrý článek, každé slovo sedí. Díky za odkaz.

 • lukas77nike
  19:23 03.08.2014

  http://www.novinky.cz/komentar... ----- tento článek - viz-odkaz - mi dal rozhodně potřebné informace a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.novinky.cz/komentar... ----- tento článek - viz-odkaz - mi dal rozhodně potřebné informace a pohled na daný problém ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  13:38 02.08.2014

  Otecko, mam neprijemny pocit, ze si tak trochu pletete pojmy a dojmy. To, ze v Evrope vzdy byla jista proti-zidovska "nalada", tu mensi, tu vetsi, nildo popirat nechce, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otecko, mam neprijemny pocit, ze si tak trochu pletete pojmy a dojmy. To, ze v Evrope vzdy byla jista proti-zidovska "nalada", tu mensi, tu vetsi, nildo popirat nechce, dokonce ani nijak omlouvat, nebo zamlouvat. To je historicky mnohokrat potvrzeny fakt.
  Na druhou stranu, tvrzeni, ze reseni, ktete navrhlo OSN, bylo spatne je vec prinejmensim diskuse. Dlouhe a podporene dukazy, nikoliv dojmy typu "zide tu pudu ukradli", ktere je vice nez nesmyslne. Stejne nesmyslne jako "to v OSN chteli jen nekteri". Rezoluce v OSN schvaluje Valne Shromazdeni a to bylo v pripade rozdeleni uzemi tzv. Britskeho Palestinskeho Mandatu velmi velmi jednotne. Vcetne Arabskych/muslimskych zemich. I o tom jsou podlozene historicke dukazy.
  A Velka Britanie se velmi rada zbavila problemu, mozna ne tak rada uzemi, ale problemu s bojuvkami obou stran urcite. Lze pak rict, ze to bylo silou? No, rekneme, ze po tom, co se delo Zidum posledni dekadu, byla jakakoliv vojenska akce proti nim politicky nepruchodna, takze meli pri vyjednavani o vlastni zemi vcelku dobrou pozici. Ale totez se, mimochodem, mohlo rici i o Arabech, kterym Britanie "dluzila" stat uz z dob Laurence z Arabie, abych byl trochu poeticky.
  Nevim, kde a kdo vytvoril dojem, ze Zide proste prijeli, vykolikovali kus zeme, zalozili kibuc, opevnili ho a strileli po kazdem Arabovi, co se jen priblizil. Blizky Vychod zacatku minuleho stoleti rozhodne nebyl USA prvni pulky devatenacteho. Zide si zemi kupovali, od vlady (muslimske, Otomanske) a casto jeste i od mistnich kocovniku, kteri zrovna na uzemi byli. I na tohle jsou dukazy.
  Skrýt celý příspěvek

 • xreht06
  05:58 02.08.2014

  Ahojte, asi dvakrát jsem v diskusi zaregistroval OSN (jednou v pozitivním a jednou v negativním duchu)...tak bych rád malinko reagoval na tu "OSN"....

  myslím si, že "spoléhat" v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahojte, asi dvakrát jsem v diskusi zaregistroval OSN (jednou v pozitivním a jednou v negativním duchu)...tak bych rád malinko reagoval na tu "OSN"....

  myslím si, že "spoléhat" v jakémkoliv ohledu na tuto organizaci, je absolutně naivní (co vím, tak snad krom (téměř dokonalého) vymýcení černých neštovic, nevím za co ji pochválit).

  Myslím, že každý kdo viděl dokument typu "Poslední spravedlivý" (o Genocidě ve Rwandě), jak tam ten kanadský generál (Romeo Dallaire, měl na "starosti" Rwandu) píše dopisy do OSN (ještě před genocidou), že ví, že se "něco semele", že ví, kde jsou mačety atd. atd...... a lidi typu Kofi Annan, B. Clinton atd.....si s těmi dopisy leda tak "vytřeli prdel".....přitom požadoval "jen" cca 10 tis. vojáků.....Dopis ať nic "většího" nepodniká mu samozřejmě přišel z OSN a podepsal ho nějaká podrž-taška (asi asistent nebo tak něco K. Annana) ..... a pak proběhla genocida
  (pokud chtěl R. Dallaire udělat něco "dobrého", tak se buď raději neptal nadřízených a nebo "musel" rozkazy porušit)

  ...a pak si pamatuji záběry z televize, jak K. Annan a M. Albrightová...stojí po x letech nad masovým hrobem a říkají, že neměli dost informací atd..... PROSTĚ VÝSMĚCH

  To jak OSN "ochránila" lidi ve Srebrenici asi nemusím taky nikomu široce vykládat.... atd... (vím, že tam bylo "jen" cca 400 Nizozemců, navíc špatně vyzbrojeni, proti přesile, která měla snad i dělostřelectvo atd...), pak ti vojáci, coby rukojmí atd....

  ....pak tam taky bývá problém se "sílou" mandátu atd...

  Takže, jak jsem psal výše...spoléhat na tuto organizaci, určitě nee.... (stejně to "vždy" bude tak, jak to rozhodnou velcí hráči, typu USA, Rusko atd...)

  Myslím si, že každý racionální člověk musí předem vědět, že pokud se někde něco semele....tak OSN udělá jednu věc určitě a docela i rychle........ vydá prohlášení o svém znepokojení ze situaci a druhou věc buď neudělá vůbec (vyslání vojáků) a nebo je pošle, ale příliš pozdě a ti vojáci, tam leda tak "spočítají mrtvé"

  PS_1: Stejně (akcí OSN jen tak přibývat nebude, jelikož) drtivá většina akcí OSN (ať již na ně koukáme pozitivně, či negativně) byla ze 70 a více % zajišťována Američany, kteří mají podle mě teď 4 nevýhody oproti dřívějším dobám, ekonomika na tom není "zrovna nejlépe", klesající rozpočet na obranu, Obamu a teď de-facto 2 prohrané (poslední) války ze dvou....

  PS_2: omlouvám se, jestli to je trošku mimo hlavní linii diskuse, ale nějak jsem na tu OSN chtěl/"musel "reagovat
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  19:29 01.08.2014

  Jsem tak zhnusen, ze me to nuti pridat jeste par zajimavosti
  Hamas strili ze skoly https://www.youtube.com/watch?...
  Hamas strili ze skoly pro uprchily OSN (to same OSN ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem tak zhnusen, ze me to nuti pridat jeste par zajimavosti
  Hamas strili ze skoly https://www.youtube.com/watch?...
  Hamas strili ze skoly pro uprchily OSN (to same OSN co knoura, ze na ne Izrael pak posle raketu na odpalovaci misto) https://www.youtube.com/watch?...
  a zase slouhy sestrih takovych pripadu https://www.youtube.com/watch?... kde je zretelne, ze lidske stity se vesel pouzivaji at si Independent placa co chce... Vcetne pouzivani sanitek na prepravu teroristu, zbrani atd.
  To i zde (sanitka UN - copak to OSN nevi nebo je vedome kryje) https://www.youtube.com/watch?... a zde https://www.youtube.com/watch?...

  Fuj ja se tak nastval...
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  19:05 01.08.2014

  Jiste kazdy ma pravo na nazor a kazdy si o nem muze myslet co chce, ja jsem se z "clanku" dusevne pozvracel. Opravdu nechutna argumentace, jiz bylo v komentarich mnohokrat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jiste kazdy ma pravo na nazor a kazdy si o nem muze myslet co chce, ja jsem se z "clanku" dusevne pozvracel. Opravdu nechutna argumentace, jiz bylo v komentarich mnohokrat opakovano, ze Izraeli je upirano zakladni pravo se branit (argumentace k pozvraceni, ze protoze ma Izrael jen malo mrtvych, nesmi se branit, to je tak nestoudne nechutny doublethink, ze se mi vazne dela fyzicky spatne, nechutne obraty jako "izraelska agrese v Gaze" a dalsi hnus, to je jako Halo noviny). Bojim se o osud svych deti v Evrope plne lidi s takovymi nazory...
  Kazdopadne, kazdy kdo chce vyjadrit podporu nekomu, kdo bojuje proti zakernemu, nechutnemu nepriteli (Hamas, Pallywood a jejich spojenci v podobe antizidovskych zapadnich medii), muze vojakum IDF poslat, tak jako ja, treba pizzu napriklad zde http://www.dkatom.co.il/pizza... (stranek je vice).
  Co se tyce cisel jako 1500 mertvych civilistu, mozna to zni hnusne, ale neverim tomu ani za mak, neni to poprve, co Palestinci nestydate lzou, obeti neexistuji nebo je recykluji. Proste Pallywood (jako vzdelvaci material doporucuju napriklad https://www.youtube.com/watch?... nebo https://www.youtube.com/watch?... nebo https://www.youtube.com/watch?... a mnoho dalsich) - pokud to srovnam s "Jejinskym masakrem" pri operaci Defensive shield, kdy podle palestinskych zdroju Izraelci zabili pres 1000 civilistu v uprchlickem tabore (coz zapadni protizidovska media vesele reportovala), ale nasledne vysetrovani (UN) ukazalo, ze obeti bylo 56 (!!!!) z toho vetsina byla civiliste diky tomu, ze jim pri zasahu z ruky vypadla AK-47, realnych civilistu bylo myslim 18 (vse si najdete na netu) - proc si nekdo mysli, ze 1500 civilnich obeti z letoska podle arabu by mela byt pravda? Proc?
  Zakaldni vysvetleni par palestinskych lzi (a lzi autora clanku) je pak https://www.youtube.com/watch?...
  To ze OSN kryje teroristy i v jejich "ukrytech" a "skolach" to je uz snad dostatecne znamo, to ze Independent nekde placnul, ze hodny Hamas nepouziva vlastni lidi jako zive stity, to je argument opravdu zavazny, samozrejme je to lez, bavime se o Hamasu, ktery zavrazdil mnoho mnohonasobne vice Palestincu nez IDF, dela tohle normalni vlada VLASTNIM lidem https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  17:06 01.08.2014

  Dasy, Longsworde, přece nechcete popřít, že Zidy v Evropě nechtěli ani ostatní národy než jen Němci.... a že to řešení po válce bylo správné... dyť pro byli jen ti, kteří se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dasy, Longsworde, přece nechcete popřít, že Zidy v Evropě nechtěli ani ostatní národy než jen Němci.... a že to řešení po válce bylo správné... dyť pro byli jen ti, kteří se Izraelců měli "zbavit". promiňte mi to slovo, a proti byly všechy arabské země, do jedné, a tykalo se jich to nejvíce...dokonce i Británie nesouhlasila! Toto řešení je tedy dle vás správné.. no, já na to mám jiný názor, bylo to protlačeno silou...
  Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  12:12 01.08.2014

  Otecko, jen pro predstavu: v roce 1900 si Otomanska rise (a to rozhodne nebyli primitivni pasacci koz) dala tu praci se scitanim lidu. Krome velkych mest, jako Jeruzalem (vice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otecko, jen pro predstavu: v roce 1900 si Otomanska rise (a to rozhodne nebyli primitivni pasacci koz) dala tu praci se scitanim lidu. Krome velkych mest, jako Jeruzalem (vice nez 70% zidu), Betlem (skoro presne na tretiny zide, arabove a krestane), nebo Haifa, se scetl pocet obyvatel cele Palestiny (uzemi pozdejsiho Britskeho mandatu, jinymi slovy desetkrat vetsi, nez je dnes Izrael) a prumer byl "ohromujicich" 0,1, slovy nula cela jedna, obyvatele na ctverecni kilometr. Pro to existuje jeden termin: pustina.
  Kdyz se tam zacali stehovat zide, tak je jeruzalemsky mufti je vital s otevrenou naruci, nebot, krome jineho, prinaseli do oblasti penize a praci. To az v pulce dvacatych let se (s novym muftim, jak jinak) situace obratila...
  Skrýt celý příspěvek

 • Mrzout
  11:57 01.08.2014

  Nejsem rozhodně odborník na blízký východ, ale když tak zahloubám v paměti, vzpomenu si, jak izraelská armáda vyháněla z Gazy izraelské osadníky, aby dosáhla mírové dohody s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem rozhodně odborník na blízký východ, ale když tak zahloubám v paměti, vzpomenu si, jak izraelská armáda vyháněla z Gazy izraelské osadníky, aby dosáhla mírové dohody s Hamásem. A ejhle, místo míru posílá Hamás rakety. Zajímavá představa míru, která ale pouze potvrzuje způsob jednání palestinců ohledně Izraele.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  09:10 01.08.2014

  Jura99 : je to sice mimo téma, ale přece... O lynčování pilotů sice slyším poprvé, ale budiž. Vím že i naopak v Anglii byli němečtí (a nebo polští/českoslovenští mylně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 : je to sice mimo téma, ale přece... O lynčování pilotů sice slyším poprvé, ale budiž. Vím že i naopak v Anglii byli němečtí (a nebo polští/českoslovenští mylně identifikovaní kvůli jazykové bariéře) piloti ohrožováni (!) civliním obyvatelstvem. Sestřelení letci (piloti Osy nad Anglií, spojenečtí nad Německem) byli po útoku na města, či továrny na území Německa. Proto lze , řekněme "přehnanou" averzi ze strany obyvatelstva (obou stran) pochopit.

  I přes to, že Německo bylo agresorem v dané válce, tak stále legitimním cílem je pouze armádní objekt/subjekt, nikoliv civilista. Dle vaší teorie by tedy bylo vhodné naprosto eliminovat německé obyvatelstvo? Protože pokud je označíme za legitimní vojenský cíl, tak to bude de-facto cílem armád druhé strany. S tímhle bych si dal velký pozor!

  Propojenost obyvatelstva s válečnou mašinérií skrze výrobní průmysl nelze použít k legitimaci bombardování dělnické čtvrti v daném městě, ale pouze a jedině k ospravedlnění bombardování daného výrobního závodu. Sami spojenečtí piloti to tak také často viděli. I jen ve vzpomínkáchj československých pilotů se často zminují piloti bombardérů o nesouhlasu s ničením měst, byť většina to chápala jako odvetu za BoB.

  Rozdíl byl patrný i při hloubkových náletech na pozemní cíle. Byl li cílem vojenský objekt (baterie dělostřelectva, neozbrojený vojenský džíp, ...) letci útočili bez varování s cílem zlikvidovat materiál i personál. Byl li cíl ovšem neoddiskutovatelně civilní, byť na armádu napojený (nákladní vlak, nádraží) dávali někdy piloti varování např. průletem, kdy dali šanci civilnímu personálu opustit dané místo, amnžeč materiál (lokomotiva) byl následně zničen. Na sanitky, byť převážející raněné vojáky nepřítele, se prostě neútočilo.

  Ale díky bohu za to, že spojenci bombardovali a Německo porazili. Jen neglorifikujme aspekty, které byly byť třeba nutné, ale přesto rozporuplné. Spojenci nebyli tím, "kdo to začal", to byli Němci, v Holandsku záměrně a zdaleka jako první, v Británii omylem (ztracený svaz letounů omylem shodil bomby skrze hustou oblačnost na britské město, následně Britové v noci provedli odvětný nálet, což vyvolalo prudkou protireakci ze strany Německa, které dosavadní bombardování letišť přesměrovali na města. Zní to krutě, ale bohudík, RAF přiznala, že kdyby pokračovalo bombardování letíšť jen o týden, tak došlo ke zroucení s fatálními následky // navíc Němci by pravděpodobně k bombardování měst stejně, byť třeba až při invazi, přešli).

  Cíl zlomit morálku obyvatelstva je vojensky legitimní, pokud bude neletálního charakteru (ničení infrastruktury, propaganda). Nikoliv však jejich zabíjení. Já samozřejmě chápu, že v době 2. sv války na to byl i odlišný pohled z technického hlediska (díky přesnosti bombardování bylo stejně i při náletu na továrnu silně bombardováno město). Ale to stejně nemůže glorifikovat bombarodvání civilistů ani na jedné straně.

  Já nemám rád hlavně to, že Němci s bombardováním měst (Coventry, Londýn), s V-1 a V-2 byli "zrůdy", zatímco spojenci s kobercovými nálety (Hamburk, Kolín a především Dráždany) byli hodní kluci. Ne!

  Ale ještě jednou, bohudíky za to, že spojenci vyhráli !!
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  08:36 01.08.2014

  Jak vidím, mé naděje, že se pan Kalát ukáže v diskuzi a podpoří svůj názor (článek) nějakými argumenty, lze bohužel označit za marné. Ono, když se podíváme, jaké články pan Kalát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak vidím, mé naděje, že se pan Kalát ukáže v diskuzi a podpoří svůj názor (článek) nějakými argumenty, lze bohužel označit za marné. Ono, když se podíváme, jaké články pan Kalát píše (vyjma recenzí) a jak komentuje články jiných autorů, neměl by pro nás tento článek být překvapením. Můj dosavadní dojem je, že pan Kalát bude zastávat názor o utlačování ze strany Izraele i kdyby byl konfrontován s nevyvratitelnými důkazy o opaku (což si přiznejme, nebyl - zpravodajství je dnes jen propagandou a člověk neví co je doopravdy realita). Ale i proto je článek v rubrice NÁZOR a nikoliv třeba Události.

  Ale vzhledem k významnému nesouhlasu zde v diskuzi (a sobecky, vzhledem k mému nesouhlasu především :-) ) bych stejně rád uvítal diskuzi s panem Kalátem. Nechci nikoho o ničem přesvědčovat, ale rád bych znal jeho odpověď na otázky, které jsme zde v diskuzi pod článkem k autorovi nasměřovali.

  Ono totuž toto téma k diskuzi vybízí, jelikož zde platí opět filosofická otázka, zda-li byla dřív slepice (útlak, či sebeobrana, ze strany Izraele) nebo vejce (terorismus, či chcete-li odboj, ze strany Hamásu). Bojuje Hamás s Izraelem kvůli ekonomicko-politickým útlakům ze strany Izraele a nebo Izrael omezuje pásmo Gazy aby ztížil fungování teroristických buněk Hamásu? Byli Palestinci ze svých území vytlačeni a nebo je prodali a pozice ultačovaných je alibistická? Je Hamás i přes svou agresivitu vůči Izraeli, která obyčejným Palestincům přinesla jen odvetu od IDF, stále opravdu nejoblíbenější "stranou" v Palestině a nebo jsou u moci jen díkyprostředkům a síle?

  Tyto a spousta dalších otázek a hlavně odpovědí mohou celou situaci postavit do zcela odlišného světla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:25 01.08.2014

  Ezekyl: Tak zrovna druhá světová válka je příklad, kdy němečtí civilisté nebyli až na výjimky neutrální a ubohé oběti války. Německý civilista byl součástí útočně bojujícího ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ezekyl: Tak zrovna druhá světová válka je příklad, kdy němečtí civilisté nebyli až na výjimky neutrální a ubohé oběti války. Německý civilista byl součástí útočně bojujícího národa, civilisté často honili uprchlíky či lynčovali sestřelené letce nebo byli tvrdými kápy nad zahraničními dělníky v továrnách, jejich vůle, morálka a pracovní nasazení podporovala celý válečný stroj. Proto úmyslné bombardování civilních oblastí např. Hamburku bylo tenkrát odůvodněné.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:25 01.08.2014

  Článek je učebnicovou ukázkou chybného způsobu myšlení a nesprávné argumentace.

  1) Poměr ztrát civilistů na obou stranách není měřítkem přiměřenosti obrany. Je spíše dokladem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je učebnicovou ukázkou chybného způsobu myšlení a nesprávné argumentace.

  1) Poměr ztrát civilistů na obou stranách není měřítkem přiměřenosti obrany. Je spíše dokladem toho, jakou pozornost kladou obě strany na ochranu svého civilního obyvatelstva. Izrael staví kryty, buduje výstražný a protiraketový systém, aby ztráty minimalizoval. Na druhé straně Hamás záměrně umisťuje svoje vojenská zařízení do obydlených oblastí, tudíž nese plnou zodpovědnost za ztráty arabských civilistů.

  2) Izrael má plné právo zničit útočné systémy Hamásu, tj. raketové systémy, tunely a skladiště zbraní a komponentů. Tyto objekty jsou užívány k útokům na občany a území Izraele. Nikde není napsáno, že ozbrojená agrese musí ohrožovat existenci napadeného státu, aby se tento směl bránit. Ostatně akce IDF v Gaze také neohrožuje její existenci :-).

  3) Autor by si měl zopakovat dějepis - Izrael vznikl na teritoriu stanoveném příslušnou rezolucí OSN a na pozemcích, zakoupených od místních arabských statkářů a šejků. Další území získal po vítězství v obranných válkách proti arabským útokům. Místní Arabové si za svoje problémy mohou výhradně sami.
  Skrýt celý příspěvek

 • dasy
  22:39 31.07.2014

  To je jako z učebnice manipulace otecko...
  "Židi oblíbení moc nebyli"
  "britská Palestina"
  "měli za kolonie plné primitivních lidí"
  "vinníci jsou jiní"
  "tito přeživší poté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je jako z učebnice manipulace otecko...
  "Židi oblíbení moc nebyli"
  "britská Palestina"
  "měli za kolonie plné primitivních lidí"
  "vinníci jsou jiní"
  "tito přeživší poté utíkali do Palestiny"
  "a něco pro zvídavé, "

  Ale kdo je opravdu zvídavý, tak najde:
  http://en.wikipedia.org/wiki/L...
  http://en.wikipedia.org/wiki/B...
  Skrýt celý příspěvek

 • green_korytnacka
  22:35 31.07.2014

  jedina otazka co by mala vsetkych zaujimat je, ci palestinski civilisti bojuju proti hamasu. ak nie a ak im naopak pomahaju, su spolupachatelia.

  izrael ma nizke straty nie preto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jedina otazka co by mala vsetkych zaujimat je, ci palestinski civilisti bojuju proti hamasu. ak nie a ak im naopak pomahaju, su spolupachatelia.

  izrael ma nizke straty nie preto zeby im ich hamas nechcel sposobit, ale koli vysokej technologickej prevahe. 2000 rakiet denne na izrael je velke cislo. ja by som na jeho mieste robil presne to iste.
  Skrýt celý příspěvek

 • nevertemediam
  22:31 31.07.2014

  Clovek ked si precita tieto diskusie tak je rad ze tunajsi odbornici su len internetovi odbornici a nemaju realny dosah na rozhodnutia. Strasne chladne tu kalkulujete
  Ako povedal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clovek ked si precita tieto diskusie tak je rad ze tunajsi odbornici su len internetovi odbornici a nemaju realny dosah na rozhodnutia. Strasne chladne tu kalkulujete
  Ako povedal sam velky generalisimus STALIN ked sa rube len, lietaju triesky
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  21:44 31.07.2014

  a něco pro zvídavé,

  http://www2.holocaust.cz/cz/hi...

  ..tito přeživší poté utíkali do Palestiny, víte, Deadongu. Tak co, vyřešili jsme si s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a něco pro zvídavé,

  http://www2.holocaust.cz/cz/hi...

  ..tito přeživší poté utíkali do Palestiny, víte, Deadongu. Tak co, vyřešili jsme si s Evropě tento problém, nebo jsme ho jen přesunuli jinam?
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  20:29 31.07.2014

  Deadogu. budete se možní divit, ale myslím. A nelze dle mého zapomínat na historii.¨Prostě řešení, které OSN potažmo velmoci vymyslely bylo od základu špatné, výhodné jen pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadogu. budete se možní divit, ale myslím. A nelze dle mého zapomínat na historii.¨Prostě řešení, které OSN potažmo velmoci vymyslely bylo od základu špatné, výhodné jen pro Evropu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  20:06 31.07.2014

  Podle me je jedine schudne reseni to , ze do gazy vlitne IDF , postrili co nejvice hamasovcu a znici co nejvice vyzbroje a po te prevezme zpravu gazy mise OSN . Udela poradek a za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle me je jedine schudne reseni to , ze do gazy vlitne IDF , postrili co nejvice hamasovcu a znici co nejvice vyzbroje a po te prevezme zpravu gazy mise OSN . Udela poradek a za 10-15 let mozna budou moci vytvorit stat palestina . Urcite to nebyde vyrazne drazsi nez nynejsi stav .
  Skrýt celý příspěvek

 • xreht06
  18:35 31.07.2014

  Ahojte,

  (Souhlasím s Ezekylem, že respekt k názorům určitě ANO, a nesoulas taky ANO.)

  .....možná stojí za zmínku (nikdo na to v diskusi neupozornil) i jeden ze zdrojů, jež ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahojte,

  (Souhlasím s Ezekylem, že respekt k názorům určitě ANO, a nesoulas taky ANO.)

  .....možná stojí za zmínku (nikdo na to v diskusi neupozornil) i jeden ze zdrojů, jež autor uvádí... a sice Al-Džazíra.

  Tak asi je pravda, že Hamás a jeho rakety nepředstavují vyloženě EXISTENČNÍ riziko pro Izrael jako takový a (jestli to je ovšem pravda) tak i ty oběti (číslo 9) nejsou "nějak závratné", ALE asi by i autor mluvil poněkud jinak, kdyby v tom "malém" čísle měl ženu nebo dítě atd..
  plus samozřejmě (jak už bylo v diskusi zmíněno) toto "malé" číslo není zadarmo, časté běhání do krytů, cena (vývoj) Iron Dome atd...

  Netanjahu selhal???
  ono přece nejde porovnávat těch 9 padlých s těmi cca 50, jde o to, že tito padlí měli za cíl, aby se ta devítka nezvětšovala, aby lidé v Izraeli nemuseli žít v atmosféře strachu "jestli se náhodou teďka nestrefí do mě"....

  a tento odtavec je taky "super"

  "Z Gazy létají rakety na Izrael, něco dopadne do pouště, pár jich zachytí Iron Dome, několik vletí lidem na zahrádky a jednou za čas, některá někoho zraní či zabije. Izrael na oplátku posílá moderní letectvo a srovnává části Gazy se zemí."

  ....to zní jakoby se měl Izrael stydět, že má lepší armádu, nebo ji dokonce nepoužít k obraně vlastních lidí (když ti co na nás útočí mají horší výzbroj)??? To je trochu jako by Vás někdo přepadl a Vy (umíte například karate) ho nepoužijete, protože by jste byl ve výhodě??? Naopak ten kdo Vás napadne si zaslouží dostat do držky!!

  ono si také musíte uvědomit, že (byď je Izrael země s poměrně vysokou životní úrovní) nic není zadarmo a o co má lepší obranu o to méně (z podstaty věci) mohli dát třeba na zdravotnictví, či školství atd.....

  Chápu. že tento problém/konflikt je složitý a každý (přiznám se jsem "pro-Izraelský") to nemusí vidět stejně jako já, ale to co je v tomdle článku mi přijde trochu jako kdyby pan Kalát za tento článek dostal od organize Hamás nějaký ten "krejcar" do kapsy.

  PS: naopak, jsem pro pozemní operaci (byď určitě bude "nákladná" jak co se týče lidských životů, tak i finančně) a měli by to tam Izraelci "pořádně vyčisti", protože (seriózně) jednat s Hamásem (a podobnými organizacemi) může jenom naivní pacifista a nebo pořádnej magor!
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:44 31.07.2014

  Otecko to snad nemyslite vazne .

  Otecko to snad nemyslite vazne .

 • otecko
  16:46 31.07.2014

  Největší chyba se udála již v roce 1946, kdy se velmoci -ano, ty vítězné z II světové války rozhodly,pod hlavičkou OSN, že jako náplast na utrpení Židů a také jako takovou omluvu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Největší chyba se udála již v roce 1946, kdy se velmoci -ano, ty vítězné z II světové války rozhodly,pod hlavičkou OSN, že jako náplast na utrpení Židů a také jako takovou omluvu za svou liknavost vůči holocaustu Židům odsouhlasí jejich stát. Sice holocaust a Hiteler byli v Evropě, jenže tady, a přiznejme si to konečně, Židi oblíbení moc nebyli, tak se vybrala britská Palestina. Nahrávaly k tomu i náboženské důvody. Ovšem jaksi se nikdo Palestinců neptal, zda souhlasí s rozdělením do té doby jejich území... my, Evropané a Američané jsme arabské státy měli za kolonie plné primitivních lidí jen k tomu, aby svým kolonizátorům nesly zisk, co si myslí domorodci bylo pod úroveň.
  Tam to všechno začalo, a je nyní trapné házet vše na jednu stranu konfliktu, vinníci jsou jiní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  14:24 31.07.2014

  Pane Kaláte, zklamal jste mě...
  Izrael je stát s podobnou životní úrovní jako Česká republika, má také více méně Západní styl života. Proto si Izraelskou situaci můžeme přenést na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Kaláte, zklamal jste mě...
  Izrael je stát s podobnou životní úrovní jako Česká republika, má také více méně Západní styl života. Proto si Izraelskou situaci můžeme přenést na ČR.
  Představte si, že několikrát denně - když zrovna máte nějakou rodinnou oslavu, večeříte nebo dokonce spíte - musíte vyběhnout a schovat se někam do protiraketového krytu doufaje, že to stihnete včas. (V oblastech blízko Gazy mají mnohdy méně než 15 vteřin na to, aby se schovali.) Také doufáte, ýe až vyjdete z krytu, bude váš dům stát a vaše auto bude v celku. Několikrát denně. Nevíte, kdy to může nastat.
  Chtěl by snad někdo takhle žít? Já za sebe říkám, že ne.

  Jedinný důvod, proč má Izrael poměrně malé civilní ztráty je neuvěřitelná disciplinovanost jeho obyvatel, kvalitní systém civilní ochrany a špičkové vojenské technologie - výhradně protiraketová obrana.

  Impulzem k operaci je taky narůstající schopnost Hamásu - hlavně díky podpoře Iránu - zasáhnout i tak vzdálené cíle jako je samotný Tel Aviv.
  Samozřejmě jsem si také všiml, že počet padlých vojáků překročil 50, což je velmi vysoké číslo převyšující civilní ztráty Izraele za poslední léta. Já to ale vnímám tak, že tato vojenská operace má též za cíl zajistit milionům Izraelců normální život, kdy se nebudou muset každý den schovávat před raketami a bát se o své blízké a svůj majetek.
  Skrýt celý příspěvek

 • martin
  14:22 31.07.2014

  on kdyby se Hamas omezoval striktně na vojenské cíle, tak by se te o re tic ky dalo s nečím v článku souhlasit. ale jestliže používají taktiku teroru proti vesměs civilním cílům a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  on kdyby se Hamas omezoval striktně na vojenské cíle, tak by se te o re tic ky dalo s nečím v článku souhlasit. ale jestliže používají taktiku teroru proti vesměs civilním cílům a sami se za civilisty schovávají, považuji tenhle článek za mimomísový
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  13:45 31.07.2014

  Tohle je dobrej lolec. Nebo je to spíš k pláči?

  Předně - palestince z Palestiny nikdo nevyhnal, odešli sami potom, co přistěhovalým židům velkou část Palestiny prodali a pak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je dobrej lolec. Nebo je to spíš k pláči?

  Předně - palestince z Palestiny nikdo nevyhnal, odešli sami potom, co přistěhovalým židům velkou část Palestiny prodali a pak se divili, že si tam ti vyhlásili svůj stát. Druhak - okolní státy jim řekly "klíd klucí, židáky pobijeme a vy se vrátíte" a ono ouha, oni je nepobili, ale naopak po papule dostali ato tvrdě a víckrát. Palestince si nechali jako takovou levnou armádu, kterou zbavili jakýchkoliv práv a udělali z nich utečence z povolání.

  A pásmo Gazy? To je takovej Třetí Rajch, akorát místo nácků tam aktuálně vládne Hamás, kterej nevyhlásil totální válku (páč to už by byl z gazy jen čoudící kráter), ale pokradmu terorizuje Izraelce, přičemž se snaží být těsně za hranicí, dky se z obtěžujícího násilí, které ještě ale není důvodem k vojenské akci, stane záminka pro razantní zásah IDF (a občas se mu to nepovede, viz současnost).

  Hamás je totiž, pokud si pamatuju, regulérní vládnoucí strana v Gaze a tím pádem se i přes nevyhlášenou válku jedná o nepřátelský stát. Je to stejné, jako kdyby nějaká naše parlamentní strana začala bombardovat Bavorsko a náš stát se tvářil, jako že je to vlastně v pořádku, páč nás Bavoři utlačují. Co by palestinci dělali, kdyby Izrael vyhlásil Gaze válku, utnul internet a zválcoval to tam WWII stylem? Bomber Harris by za týden udělal z toho malýho kousku země kráterový pole, kde by nepřežilo nic krom krys a švábů (a ani by k tomu nepotřeboval B-52, Stirlingy, Halifaxy a Lancastery by mu bohatě stačily).
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  13:23 31.07.2014

  Jura99 : Strategické bombardování měst za 2. světové bych z toho raději vynechal. To byly regulérní útoky na civilní obyvatelstvo. Útok byl veden za cílem zlomit morálku obyčejných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 : Strategické bombardování měst za 2. světové bych z toho raději vynechal. To byly regulérní útoky na civilní obyvatelstvo. Útok byl veden za cílem zlomit morálku obyčejných občanů nepřátelského státu. Akce neměly za cíl eliminaci žádného "diskutabilně legitimního cíle". Prováděly ho obě strany, spojenci ho jen dotáhli do "dokonalosti".

  Neplést se strategickým bombardováním výrobních podniků přímo zbrojního charatkeru, či na zbrojní průmysl úzce napojený (zde zahrnout infrastrukturu). Toto bombardování probíhalo souběžně s bombardováním měst a byť obětí byli civilní dělníci, šlo o ničení vojenských legitimních cílů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:16 31.07.2014

  Pokud se útočník skrývá v obydlených částech nebo dokonce z nich odpaluje rakety, pak jsou obydlené části legitimním cílem. Bohužel. Platí to pro Gazu i pro východní Ukrajinu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se útočník skrývá v obydlených částech nebo dokonce z nich odpaluje rakety, pak jsou obydlené části legitimním cílem. Bohužel. Platí to pro Gazu i pro východní Ukrajinu a platilo to třeba i za druhé světové, kdy se města staly legitimním cílem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  13:03 31.07.2014

  SIce jsem jeden z prvních na diskuzi, ale mírněme se. Přec jen se jedná o článek "NÁZOR" a byť s panem Kalátem neouhlasím (a to velmi), tak má plné právo nejen mít takový názor, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SIce jsem jeden z prvních na diskuzi, ale mírněme se. Přec jen se jedná o článek "NÁZOR" a byť s panem Kalátem neouhlasím (a to velmi), tak má plné právo nejen mít takový názor, ale samozřejmě ho i publikovat. Já jen doufám, že se pan Kalát objeví v diskuzi a pokusí se nám vysvětlit či obhájit svuj názor. Ale ani to, není jeho povinností.

  A alespoň my, co vidíme Izrael momentálně v právu, máme možnost pochopit názory těch, kdo to vidí opačně. Toť k některým lehce útočným názorům :-)

  Ale jak říkám, s panem Kalátem hluboce nesouhlasím, důvody jsou na začátku vlákna, přesto by bylo vhodné udržet diskuzi v kosntruktivní rovině, a tedy se smířit pouze s rozporem argumentů uvedených v článku...
  Skrýt celý příspěvek

 • martin
  12:57 31.07.2014

  trochu prvoplánový článek autore. I pan Pan-Ki-Mun se rozčiloval, když mu byly předloženy důkazy o zbraních uložených v objektech OSN! Školách pro Gazské uprchlíky. Je snad někdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  trochu prvoplánový článek autore. I pan Pan-Ki-Mun se rozčiloval, když mu byly předloženy důkazy o zbraních uložených v objektech OSN! Školách pro Gazské uprchlíky. Je snad někdo kdo pochybuje o tom že v jiných objektech nebudou? Kromě autora?

  Pokud vám neustále nad hlavou lítají rakety, budete se na to dívat jinak. Izrael může buď zkusit se domluvit ( což nefunguje, viz minulost), nebo hrozbu potlačit - omezením přístupu a kontrolou importu do Gazy ( což nefunguje, viz současnost), nebo eliminovat. Když vás soused bude denně ohrožovat na životě, není s ním kloudná řeč a je to navíc prolhaný a věrolomný parchant, jak opakovaně dokázal, když jste se opakovaně snažil dosáhnout dohody přes např. soud/policii( příměrem k OSN) a soused vám přesto zabíjí děcka? co uděláte? eliminujete souseda, zde tedy HAMAS, aby nemohl škodit. A to že volají, rozhazují letáčky a předem varují Izraelci ty, které budou bombardovat, nebo vůči jejichž sousedství povedou zásah je dost nad rámec povinností. Tím spíš když jsou všichni příbuzní a určitě si dají echo -> Izrael riskuje že přijde o cíl tím že ho zpraví předem o svém úmyslu
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  12:25 31.07.2014

  Jak už jsem jednou říkal, tyto radikální útoky Izraele způsobil Iron Dome. Nepoužít ho je politická sebevražda a používat ho je finanční sebevražda. Jediné co zbývá je srovnat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak už jsem jednou říkal, tyto radikální útoky Izraele způsobil Iron Dome. Nepoužít ho je politická sebevražda a používat ho je finanční sebevražda. Jediné co zbývá je srovnat nepřítele se zemí hlava nehlava. Je to poloticky přijatelnější a o hodně levnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:22 31.07.2014

  ...tohle je velmi primitivní snaha rozvášnit čtenáře a donutit je k reakci a zvýšit tak počet zobrazení stránek a případných prokliků...
  Ničím jiným si zveřejnění tak neskutečného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tohle je velmi primitivní snaha rozvášnit čtenáře a donutit je k reakci a zvýšit tak počet zobrazení stránek a případných prokliků...
  Ničím jiným si zveřejnění tak neskutečného pokřiveného blábolu zde na tzv. "Armádních novinách" nedovedu vysvětlit.

  "Autobusem do Tel Avivu jede pan Löbl a čte arabské noviny. Vidí ho pan Kaplun a pohoršuje se: “Löbl, co to vidím, proč čtou arabské noviny? Nestyděj se? Proč nečtou naše? Třebas HaArec, nebo The Jerusalem Post?”
  Pan Löbl se ohradí: “Jsem snad mešuge? Proč bych četl židovský noviny? Pořád je tam jenom o tom, jak máme hloupé a zkorumpované politiky, jak se u nás krade, jaký máme deficit státního rozpočtu, jak se bude zdražovat a že hrozí krize, nezaměstnanost a neúroda.
  V arabských novinách čtu, jak ovládáme celý svět, všechny banky, amerického prezidenta, ostatní prezidenty a krále, všechny zbrojní programy a průmysl, světový obchod a těžbu zlata a ropy, jak máme pod palcem Pentagon i Bílý dům, jak se každý den koupeme v šampaňským a souložíme s mladicemi. Tak se nedivěj, že si každý ráno čtu radši ty arabský noviny.”"
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  12:09 31.07.2014

  To je ale fakt SHIT clanek ,ani sem ho nemohl docist ,takovou propagandu Hamasu navic nicim nepodlozenou . Popremyslejte jestli to nebude lepsi smazat.

  To je ale fakt SHIT clanek ,ani sem ho nemohl docist ,takovou propagandu Hamasu navic nicim nepodlozenou . Popremyslejte jestli to nebude lepsi smazat.

 • Idaho
  12:03 31.07.2014

  Obecně vzato se dá s článkem/názorem souhlasit, jenže jsou tu dvě věci které jsou silně tendenční a hraničí až s demagogií.

  1. Hamás a krytí civilisty - erm, pokud vím, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obecně vzato se dá s článkem/názorem souhlasit, jenže jsou tu dvě věci které jsou silně tendenční a hraničí až s demagogií.

  1. Hamás a krytí civilisty - erm, pokud vím, tak většina členů hamásu nenosí uniformy a vzhledem připomínají civilisty, pokud zrovna neodpalují rakety - jak se tedy po náletu rozezná civilista od příslušníka Hamasu? Samozřejmě v případě dětí, či žen je to jasné, ale o co se opírá tvrzení, že se hamás nekreje civilisty? Tím netvrdím, že to dělá, nebo nedělá, poukazuji na nejasnost a neprokazatelnost obou stran tvrzení.

  2. U tohodle bodu by se měl autor článku opravdu zamyslet nad tím, zda neškodí celému webu... protože bagatelizovat neustále raketové ostřelování a výdaje "argumentem", že za posledních několik let zabili takové útoky jen několik lidí, je přímo debilní. Autor na jednu stranu odsuzuje neúmyslná (hádám, že se tomu Izrael chce vyhnout, už jen kůli médiím) zranění a úmrtí civilistů následkem, na straně druhé hovoří o slepých útocích na města plná civilistů jako o nějaké drobnosti. Nezáleží na tom, že Izraelský protiraketový systém, který zcela jistě stojí neuvěřitelné množství zdrojů, zatím úspěšně chrání tamní civilisty. Jde pouze o to, že hamás už roky každý den útočí na civilisty. Izrael má zcela očividně právo snažit se tomu zabránit a jelikož je hamás vládnoucí mocí v palestině, je pozemní ofenziva naprosto pochopitelná i když není nejlepším řešením.

  Můj osobní názor je, že místo neustálého štěkání, už dávno mělo zasáhnout OSN a LAS, ale ne proti Izraeli, ale přímo v Palestině, kde se měli zasadit nejen o konec útoků na izraelské obyvatelstvo, ale i o samotný rozvoj tamního státu a infrastruktury, byť jen nastolením určité míry bezpečnosti a jistoty
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubo
  11:57 31.07.2014

  Taktiež nechápem pojem civilná obeť. Keby mne niekto spravil z domu skladisko rakiet mám dve možnosti. Súhlasím s tým a môžem očakávať mučenícku smrť , pretože pomáham džihádu. Ak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taktiež nechápem pojem civilná obeť. Keby mne niekto spravil z domu skladisko rakiet mám dve možnosti. Súhlasím s tým a môžem očakávať mučenícku smrť , pretože pomáham džihádu. Ak s tým nesúhlasím tak im to nepovolím. V prípade že to spravia násilne tak utekám a to hlavne vtedy, keď viem že sa môžem stať cielom. To že im príde správa a oni sú stále na mieste je už fakt ich vlastná blbosť.
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  11:44 31.07.2014

  S předchozími názory souhlas.

  Bohužel, situace je ale dlouhodobě neřešitelná a pochybuji, že někdo něco stabilního vymyslí. Ze strany Hamásu není zájem válku ukončit (ztratil by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S předchozími názory souhlas.

  Bohužel, situace je ale dlouhodobě neřešitelná a pochybuji, že někdo něco stabilního vymyslí. Ze strany Hamásu není zájem válku ukončit (ztratil by jednak peníze, tak hlavně svůj smysl). Ze strany Palestinců také nebude touha se usmířit. Jednak jsou "dobře" informováni propagandou Hamásu a jednak každý z nich, který příjde o díte nebo jiného člena rodiny nebude už nikdy stát stranou. A ze strany Izraele, který je pod neustálou hrozbou raket, tak to je také jasné. Někdo by asi mohl namítnout, že Izrael to potřebuje kvůli zbrojnímu průmyslu, myslím ale, že jeho zájem je jinde. Potřebuje dávat peníze do technologického náskoku v oblasti, protože např. Egypt je dnes spojenec, ale zítra může být opět nepřítel. No a nakonec ostatní státy co nemají v lásce Izrael, tak nejjednodušší cesta jak mu škodit je podporovat právě Hamás... A celé to samozřejmě opět uzavírá Izrael, který i přes některé sliby z minulosti bude dál rozšiřovat a stavět své osady.

  Takže řešení je opravdu v nedohlednu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubo
  11:43 31.07.2014

  Fúú tak toto ste riadne prestrelili. Pred nedávnom ešte celá ČR riešilo smrť piatich profesionálnych vojakov v Afganistane , to aké je to hrozné a aká je nevyčísliteľná hodnota ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fúú tak toto ste riadne prestrelili. Pred nedávnom ešte celá ČR riešilo smrť piatich profesionálnych vojakov v Afganistane , to aké je to hrozné a aká je nevyčísliteľná hodnota ľudského života. To aký sú ľudia odporný keď na internete píšu o tom že ich smrť nič neznamená veď sú to vojaci a je to ich riziko povolania. Pár týždňov prešlo a zrazu je to úplne inak. Izrael je zlý, pretože reaguje na bezprostrednú hrozbu a útoky na vlastné územie a jej obyvateľov. Tento krát už je zanedbateľný fakt že raketa z Gazy môže zabiť "pár" Izraelcov a že to majú vydržať. ČR nevedela prekusnúť smrť piatich vojakov . Pre mŕtvych vojakov SR bol dokonca náš skvelý premiér a autor teraz tvrdí že pre Izrael ostrelovanie nieje hrozba. Tomu sa hovorí diferenciácia v praxi. Vojaci ktorý sú od nás umierať nesmú aj keď sú niekde v ri.. ale Izrael sa má nechať ostrelovať a čakať pretože ich obete sa nás netýkajú. Naozaj gratulujem že dokážete deliť obete terorizmu na tie ktoré sa ma týkajú a tie ostatné, teda tie ktoré majú "držať hubu a krok".
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:13 31.07.2014

  Tak nevím, jsem na Armádních novinách, nebo na Zvědavci či jiném plátku? Kalát je nějaký pseudonym Bartoše?
  Pokud je moje území ostřelováno z jiného území (to pan autor přehlíží) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nevím, jsem na Armádních novinách, nebo na Zvědavci či jiném plátku? Kalát je nějaký pseudonym Bartoše?
  Pokud je moje území ostřelováno z jiného území (to pan autor přehlíží) mám se bránit jak? Mohl by nám autor napsat svoji vizi toho, co má Izrael dělat, kromě toho, že se nechá ostřelovat a zabíjet své občany )a je jedno kolik, potom autorovi nic není)?
  Skrýt celý příspěvek

 • Juggy
  10:43 31.07.2014

  S predchádzajúcimi názormi súhlasím , nebudem rozoberať kto, kedy začal a rozdiel v obetiach vplyvom účinnosti obrany a taktiky. Pozastavil by som sa nad tvrdením že Palestínci si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S predchádzajúcimi názormi súhlasím , nebudem rozoberať kto, kedy začal a rozdiel v obetiach vplyvom účinnosti obrany a taktiky. Pozastavil by som sa nad tvrdením že Palestínci si robia rakety na kolene. Už dávno nie. Majú vojenské rakety. Iron Dome ich dokáže zostreliť, ale je veľký rozdiel v cene 122 rakety a jednej rakety systému Iron Dome. Preto Iron Dome zostreluje len rakety ktoré miera mestá a sídla, preto sa snažia vyvinúť laserový systém a preto sa rozhodlo USA dotovať Iron Dome , aby udržali Izrael len pri obrane.
  Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  10:21 31.07.2014

  Jirko je mi to lito, ale s tim, co jsi napsal nejde souhlasit. Ano, cely "spor" (jak krasny to eufemismus!) odnaseji nevinni lide. Samozrejme pokud za nevinne povazujeme ty, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirko je mi to lito, ale s tim, co jsi napsal nejde souhlasit. Ano, cely "spor" (jak krasny to eufemismus!) odnaseji nevinni lide. Samozrejme pokud za nevinne povazujeme ty, kteri s jasotem zvolili do sveho cela jiz tehdy znamou teroristickou skupinu Hamas. Ten Hamas, jehoz celni predstavitele bohatnou az na uroven bilionaru, ktery z humanitarni pomoci nestavi nemocnice, skoly, domy, ale podzemni komplexy, tunely a dalsi instalace, ktere rozhodne k mirovym ucelum neslouzi.
  Tvuj argument, ze Izrael se v podstate nemusi nijak angazovat, vzdyt celou obranu statu ma na starosti Iron Dome, bych povazoval za smesny, kdyby nebyl tak zoufale nesmyslny. Porovnejme ho s Tvym prikladem o plivani: znamena to, ze se nesmim branit plivancum, ze je musim utrpne snaset, jen proto, ze ma zbran k sebeobrane je velky silny klacek?
  Iron Dome neni zadarmo a neni samospasitelny, je to jen drahy Zirtec, ktery tlumi priznaky alergie, ale neleci ji. Tu leci jedine zbaveni se priciny a tou je v tomto pripade alergen zvany Hamas. Bibi mel pred sebou jasny ucet, dlouhodobe ruinovat ekonomiku nakupovanim leciva, ktere ve skutecnosti neleci, nebo zvolit chirurgii a bolavy vred plny alergenu rozriznout, byt za ztratu lidi, vojaku, popularity a znicit Hamas. Z pohledu ekonomiky, z pohledu zachovani Izraele i z pohledu meho, zvolil jedine mozne reseni.
  Izrael si dava behem probihajici kampane velmi zalezet na prezentaci toho, co v Gaze nalezl, fotky tunelu, podzemnich instalaci a odpalist minometu a raket jsou na Netu casto sotva par minut od okamziku sveho vzniku. Je tedy videt odkud je na Izrael vedena palba a podle mezinarodniho prava, ktereho se najednou Hamas a jeho privrzenci dovolavaji, je kazde misto odkud je vedena palba, ktere slouzi k uskladneni vojenskeho materialu, naprosto legitimnim cilem.
  Na svych Facebook strankach, stejne jako na YouTube, Hamas nekolikrat vyzyval Gazany aby nedbali varovani ze strany Izraele. Vyvstava pak nekolik otazek: proc by to Hamas delal pokud by takove varovani neexistovala? A predevsim proc Hamas, za predpokladu, ze existuji, doslova zada Gazany, aby zustali a prisli k ujme?
  V historii (a doufam, ze me pamet prilis neklame) je naprosto unikatni, ze by jedna strana konfliktu cilene varovala mistni obyvatele (nemluvime o propagandistickych varovanich, mluvime o jasnem varovani) protivnika. Je pro me proto nepochopitelne, kdyz slysim "narky", ze varovani prislo sotva tri minuty pred utokem. Lide v Drazdanech nedostali ani to, ze?
  Pokud tedy hledame vinika, jedineho a plne zodpovedneho, pak v zadnem pripade neni mozne svuj zrak stacet smerem k Izraeli. Uprimne, trpelivost jakou projevoval a projevuje je vice nez obdivuhodna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  10:20 31.07.2014

  Ezekyl: velmi souhlasim.

  p. Kalat:
  zkusil jste si predstavit, ze zijete v zemi, kde vas kdykoliv po cely den, 7 dni v tydnu a 365 dni v roce ohrozuji rakety vypalene ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ezekyl: velmi souhlasim.

  p. Kalat:
  zkusil jste si predstavit, ze zijete v zemi, kde vas kdykoliv po cely den, 7 dni v tydnu a 365 dni v roce ohrozuji rakety vypalene ze sousedniho statu? Ze kazdy den musite nekolikrat zabehnout do krytu - pro jistotu, aby vas to nahodou nezabilo ci nezranilo, i kdyz s malou pravdeposobnosti.

  Ano, ztraty Izraelcu jsou male. Male prave proto, ze se chrani vsemi moznymi zpusoby i za znacnych materialnich obeti. Vy se tvarite, ze obrana Izraele proti raketam je s prstem v nose ale ja mam dojem (nepodlozeny ale faktickymi cisly - to priznavam), ze to pro Izrael znamena znacne financni vydaje.

  Proc nechrani Palestinci a Hamas sve civilni obyvatelstvo s podobnym usilim? Proc nemaji vybudovane civilni kryty kam se obyvatelstvo ukryje aby zmensili ztraty na minimum a nepouzivaji je? Proc pouzivaji civilisty jako stit? Proc neevakuuji mista, na ktera Izrael dopredu oznami utok? Proc neprestanou rakety odpalovat, aby chranili sve obyvatelstvo? Ja vam rovnou odpovim - oni ty mrtve chteji jako propagandisticky material! Oni je proste potrebuji a je to jejich cil. No a vy timto clankem delate presne to, co oni chteji temi mrtvymi docilit. Tim cilem je znicit Izrael a to zrejme za cenu jakychkoliv svych obeti.

  Zaverem podotykam, ze nejsem Zid a do jiste miry chapu obe strany konfliktu. Treba v tom smyslu, ze vznik Izraele v Palestine bylo skutecne v zabrani ciziho uzemi. Z meho pohledu legitimitu Izraeli dodalo az pozdejsi vyhnani Zidu z rady Arabskych zemi do Izraele.
  Skrýt celý příspěvek

 • Defiant
  10:17 31.07.2014

  http://youngcons.com/i-guarant... ...

  Ezekyl - svata to pravda

  http://youngcons.com/i-guarant... ...

  Ezekyl - svata to pravda

 • Ezekyl
  10:10 31.07.2014

  Pane Kaláte, čtu to znovu a znovu a zvedá mě to ze židle... Rakety dopadající na Izrael nejsou existenční problém? A co byste za něj označil? Kdyby Hamás dostal do ruky jadernou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Kaláte, čtu to znovu a znovu a zvedá mě to ze židle... Rakety dopadající na Izrael nejsou existenční problém? A co byste za něj označil? Kdyby Hamás dostal do ruky jadernou střelu a smazal půl Izraele z mapy?

  A jak by měl Izrael na ostřelování "naslepo" reagovat? Měl by udělat totéž? Nebo by měli vypravit partu dětských skautů aby v pásmu Gazy vylepovali letáky s žádostí o omezení střelby? Měli by vykopat svoje tunely a vyslat svoje komanda? Jako proč ne, ale nechápu, jak pak vysvětlíte brutální nárůst civilních (a tentokrát doopravdy civilních, viz níže) obětí?

  A o Hamásu je známo, že operují (často) v civilním oblečení, takže pokud někdo mrtvole sebere zbraň (a to sebere, přece ji tam nenechají ležet) - voilá, z legitimního nepřítele máme civilní oběť...

  A jen pro rejpaly, znám se s několika Palestinci a nepřeju jim nic zlého. Naštěsí nežijí v pásmu Gazy. Já odsuzuji Hamás.

  Tohle teda "nekoušu"... Ale rád si přečtu vaši odpověď, základem kvalitní diskuze či debaty je mírumilovný konflikt názorů :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  09:49 31.07.2014

  Defiant : naprostý souhlas

  Defiant : naprostý souhlas

 • Ezekyl
  09:48 31.07.2014

  A nejde ze strany Palestinců (žijících v pásmu Gazy) také o kolektivní vinu? Palestinská policie s Hamásem (zdá se) nijak významně nebojuje, obyčejné obyvatelstvo když už Hamás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A nejde ze strany Palestinců (žijících v pásmu Gazy) také o kolektivní vinu? Palestinská policie s Hamásem (zdá se) nijak významně nebojuje, obyčejné obyvatelstvo když už Hamás nepodporuje, tak jeho činnost vědomě ignoruje. Argumenty ve stylu že Palestinci jsou obětí Hamásu, také nebudou silné v kramflecích, protože v takovém případě by aktivitu IDF museli zákonitě kvitovat.

  A pokud Hamáš odpálí ze dvorku školy několik raket či několikrát vystřelí z minometu a pak se "diví" že IDF školu ostřelují, a hlavně jak "svět" odsoudí následě IDF a potažmo Izrael, to je něco so zkousnout nedokážu. Využitím objektu k vojenské operaci změnil Hamás civilní (a tudíž hájený) objekt na vojenský (a tedy legitimní cíl).

  Já Izrael a speciálně jeho zahraniční politiku moc nemusím, ale ohledně pásma Gazy nevěřím Palestincům ani nos mezi očima. Pokud prokáží, že z dotací hnoji´va nedělají výbušniny, že dotovaný beton nepoužívají na fortifikaci podzemních tunelů Hamásu, pokud se ukáže že Hamás je jen využívá (a tudíž ocení vonejskou pomoc Izraele) pak se hodlám pozastavovat nad politickými a ekonomickými bojkoty Palestiny ze strany Izraele (které postují civilní obyvatelstvo a nesouhlasím s nimi). Ale ne dřív.

  Chtějí li mír musí sami přestat s terorismem. A fakt že na straně Izraele je "malo" mrtvých, je jen díky tomu, že má Izrael protiraketovou obranu a že Hamás střílí "naslepo". Rozdíl v civilních ztrátách bude také v tom, že když uslyší Izraelci varovnou sirénu, zalehnou. Když Palestinci dostnaou výstrahu, že daný objekt bud bombardován, vyběhnou na střechu aby vlastním tělem bránili budovu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Defiant
  09:36 31.07.2014

  koli tomuto clanku som si musel spravit konto normalne ...
  neviem no keby mate rodinu a sused po nej raz za cas striela z 20rocnej malorazky raz za cas sak sem tam do zahrady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  koli tomuto clanku som si musel spravit konto normalne ...
  neviem no keby mate rodinu a sused po nej raz za cas striela z 20rocnej malorazky raz za cas sak sem tam do zahrady trafi sem tam dieta no je tam toho ... Vy mate doma sa 58 dajme tomu vytunenu od FAB alebo Gun expert tak nepouzijete ju po niekolkych vyzvaniach na ochranu svojej rodiny ? Budete premyslat ze sak on ma staru relativne neucinnu zbran ???
  IDF robi vsetko preto aby sa vyhlo civilnym stratam ... letaky , telefonaty , klopajuce bomby vyzvy nech obyvatelia opustia domy kde su zbrane a plastelinski zabelci ... Nikto v dejinach nerobil tolko preto aby sa vyhol civilnym obetiam ... Ked nekto pouziva nemocnice ,skoly , namestia ,domy a byty na odpalovanie rakiet ,ako bunkre skladiska atd tak nie su to legitimne ciele ? Su ... a Palestinci to vedia oni su ti zbabelci co su za to zodpovedni ... Im je jedno koho zabiju , ci to budu zeny ,deti oni potrebuju krv ktoru mozu vyuzit ci uz to bude Izraelska alebo Palestinska ... Hodi sa im aj aj ...
  Skrýt celý příspěvek