NÁZOR: Dohady o vrtulnících odhalují hlubší chaos

Mi-24 / Zdeněk Koza
Mi-24 Vzdušných sil Armády České republiky; ilustrační foto / Zdeněk Koza

Způsob, jakým probíhá obměna vrtulníkového letectva u Armády České republiky, sleduji s obavami a nejistotou. Obojí ještě prohloubil článek v listu E15 s titulkem Nové vrtulníky se nad očekávání prodraží, může to být až 20 miliard. Než se ovšem dostanu k článku, chtěla bych zabrousit do nedávné historie, která může být možná trochu „úřednická“, ale dle mého soudu je naprosto klíčová.

27. listopadu 2013 schválila vláda premiéra Rusnoka usnesením číslo 888 materiál s názvem Koncepce rozvoje dopravního a vrtulníkového letectva s výhledem do roku 2025 a zároveň ministru obrany uložila „předložit vládě do 31. ledna 2014 návrh dalšího postupu ve věci části obměny letadlového parku dopravního a vrtulníkového letectva.“

Nepamatuji si, že bychom nějaký takový materiál na výboru pro obranu v loňském roce probírali (netrvala bych ani přesně na dodržení data, protože to bylo v době, kdy stávající pan ministr přebíral funkci). Jediná zmínka o tom, že se něco připravuje, se dá nalézt v odpovědi na žádost podle zákona 106/1999 o svobodném přístupu k informacím z 2. června 2014, kde je žadateli ministerstvem obrany sděleno, že nemůže dostat požadované dokumenty , protože se připravují mimo jiné právě dle usnesení vlády číslo 888.

Mohu se jen dohadovat, jestli ministr obrany Martin Stropnický naplnil požadavek vlády a nějaký ucelený materiál, který by reagoval na schválenou koncepci, v daném termínu předložil. Ne, že bychom se s reprezentanty ministerstva obrany jako poslanci o vrtulníkovém a dopravním letectvu nebavili, nicméně v zásadě jsme byli vždy odkazováni na to, že probíhá sondování, nikoli akviziční proces a především na Koncepci výstavby Armády ČR, které se připravuje od přelomu roku 2012/2013 a snad už konečně spatří letos na podzim světlo světa a které má být odpovědí na všechny zvídavé otázky.

Z toho, co se o koncepci dozvídám, ovšem nemám pocit, že dostaneme detailní odpověď na to, jak má vrtulníkové letectvo vypadat. Jestliže slýchám o záměrech znovu zvážit pořízení bitevních vrtulníků, pak by se s tím měl ministr nějakým způsobem koncepčně vypořádat, protože předchozí materiály s něčím takovým nepočítaly.

Abych byla chápána správně, nechci hodnotit operační nasazování a technicko-taktické aspekty pořizovaných vrtulníků. Nepřísluší mi to a nebudu si hrát na to, že protože jsem několikrát vojenským vrtulníkem letěla, můžu rozhodovat o užití. Ani nezastávám názor, že se rozhodnutí nemohou v případě potřeby měnit, ale musí se tak dít holisticky, to znamená nekoukat na dílek, ale na celek.

Jsem politička a mým zájmem je dlouhodobost, promyšlenost a tedy efektivnost jednotlivých kroků státní správy i samosprávy, která je mi – vzhledem k tomu, že jsem starostka - blízká. Právě proto se dělají koncepce, které mají přežívat politické cykly a výměny úředníků či vojáků na funkcích a popisovat jednotlivé dílky skládanky. Koncepce sice mohou být měněny, ale nikoli zapomenuty, jak se obávám, stalo se zmiňovanou koncepcí dopravního a vrtulníkového letectva. Pak totiž hrozí chaos, jehož svědky jsme nyní.

Koncepce z roku 2013 jasně popisovala vizi dopravního a vrtulníkového letectva a zároveň vzájemné doplňování jednotlivých částeček. Dostala první velkou trhlinu letos, když vláda na žádost ministra obrany schválila, že všechny vrtulníky W3-A projdou generální opravou, namísto postupného útlumu a následné náhrady lehkými/středními víceúčelovými vrtulníky, jejichž provoz je efektivnější. W3-A Sokol tak zůstanou minimálně pro dalších deset let zachovány.

Druhou trhlinou je to, co sledujeme nyní s požadavkem na pořízení víceúčelového vrtulníku. Ani si nechci představovat, jak se na Českou republiku dívají zahraniční vlády (a to nemluvím o firmách), které byly osloveny oficiálním dopisem s žádostí o informace, když sledují myšlenkovou ekvilibristiku v této oblasti od schválení koncepce v roce 2013 až po článek v E15, který přijde s konkrétními daty ještě dřív, než – jestli se nemýlím – vyprší termín pro odpověď.

Jestliže požadavek na dodání informací měl být podkladem pro zahájení debaty na úrovni vláda-vláda, pak bych doporučovala opatrnost, protože vzhledem k dosavadnímu vývoji to bude spíš blamáž, než důstojný proces.

Ráda bych viděla ucelený harmonogram, včetně předpokládaného operačního užití a nákladovosti v průběhu životního cyklu u vrtulníkového letectva. Jinými slovy, jsem přesvědčena, že tak obrovské investice si zaslouží ucelený a daty podložený materiál, který (znovu) koncepčně popíše, kam vrtulníkové letectvo směřuje a ukončí nastoupenou salámovou metodu.

Koncepce z roku 2013, kterou připravovali vojáci, předpokládá, že bude měněna, tak nechť je změněna, nebo i zrušena, ale formálním a oficiálním aktem, nikoli pokoutně náhlou amnézií.

V současnosti ona salámová metoda směřuje k následujícímu: k deseti středním vrtulníkům W3-A Sokol přibude dvanáct víceúčelových (středních) vrtulníků, které mohou plnit stejně jako Sokoly transportní a záchranné funkce, ale navíc budou „po zuby“ vyzbrojeny tak, aby „nahradily“ bitevní vrtulníky Mi-24/35 (to, že nahradit bitevní vrtulník může jenom bitevní vrtulník, ponechávám nyní stranou).

Ministerstvo si ovšem nechá otevřená vrátka, takže stále ještě může za pár let rozhodnout o pořízení vrtulníku bitevního. To by ovšem bylo asi lepší rozhodnout hned, ne v blízké budoucnosti, protože pokud by rozhodnutí znělo „ano“, pak je zbytečné za vysoké náklady nyní „po zuby“ ozbrojovat dvanáct víceúčelových vrtulníků a tolik transportních nebude zapotřebí, když bude k dispozici deset Sokolů a zůstává stávající počet Mi-17/171, jejichž obměna by měla být zahájená po roce 2020.

Mimochodem, Mi-17 jsou sice těžší, ale stále se jedná o střední víceúčelový vrtulník (na okraj, doufám, že se již nyní připravuje projektový tým, specifikace a dokumentace, protože výběr bude trvat minimálně sedm let, tak aby se to zase nehonilo na poslední chvíli).

Současný průběh, kdy se neustále mění zadání, žongluje se s typy vrtulníků, jejich operačním určením, výzbrojí a vybavením, je velice nešťastný a pochybuji, že se v něm vyznají i ti, kteří jej mají řídit.

Příkladem je „překvapení“ z ceny Američany nabízených vrtulníků UH-1Y Venom, o kterém dramaticky hovoří text v E15. Za „holý“ vrtulník s dvouletou logistickou podporou (což je u Američanů v podobných případech standard) chtějí necelých osm miliard korun, přičemž dovybavení, které chce české ministerstvo, by mohlo celkem stát až dvacet miliard. Tyto peníze nejsou ovšem v žádných výhledech ministerstva. Zdá se, že se někde stala chyba (a upřímně, divím se překvapení, protože tyto vrtulníky a takto vybavené tolik stojí, což bylo jasné od počátku).

Zkrátka, skládanka, která měla na konci dávat nějaký smysl, se rozpadla obsahově i finančně a akutně hrozí, že dohadování bude trvat tak dlouho, že buď se vše pozdrží, nebo nakonec bude mít vrtulníkové letectvo od různých výrobců trochu, ale ve výsledku to vlastně bude totéž.

Znovu hrozí, že ministerstvo nebude schopné utratit naplánované finance až se – stejně jako v minulosti – ministerstvo financí rozhodne, že když je neutrácí, tak je asi nepotřebuje a sebere je.

Nyní se zdá, že peněz je hodně a že je vůle armádě přidávat, což má mojí naprostou podporu. Je nutné tohoto okna příležitosti využít a konkrétními činy armádu posilovat, nikoli jenom neustále zkoušet různé cestičky, zda to vyjde, či nikoli a v důsledku oddalovat jednotlivé akvizice. Ale hlavně je důležité přijmout rozhodnutí, udržet jej a převzít za něj odpovědnost, což by měl konečně učinit ministr obrany.

Mgr. Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky, členka výboru pro obranu

Zdroj: E15, iDnes

Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • youda
  09:52 29.10.2015

  jsk1: proč by se měli pro kiristapána kupovat Stingery když už máme RBS70 z prakticky stejné kategorie a plánuje se další nákup? Co se týká ATGM radši bych byl za další Spike, už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1: proč by se měli pro kiristapána kupovat Stingery když už máme RBS70 z prakticky stejné kategorie a plánuje se další nákup? Co se týká ATGM radši bych byl za další Spike, už vzhledem k tomu žě je jsou namontovány na Pandurech a Poláci s Němci mají tuším ty samé.
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  08:59 24.09.2015

  Pokud chceme rychle a efektivně zvýšit bojovou sílu naší armády vzhledem k předpokládanému nepříteli, t.j. Rusku musíme se při velmi omezeném rozpočtu soustředit především an ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud chceme rychle a efektivně zvýšit bojovou sílu naší armády vzhledem k předpokládanému nepříteli, t.j. Rusku musíme se při velmi omezeném rozpočtu soustředit především an protitankové a protiletadlové zbraně. Tím nemyslím, že hned musíme nakupovat Patrioty, ale třeba takové Stringery výrazně omezí možnosti nepřítele provádět přesné údery (je omezen na větší výšky a to vyžaduje PGM, což je ruská labina). Dále protitankové zbraně: vzhledem k tomu, že máme jen 30 T72M4, je třeba posílit protitankovou obranu! Např. množství Javelinů úplně mění podmínky hry..kdyby je měla Ukrajina, tak to tam vypadá jinak!
  ALe z vrtulníků je větší vývar, to je jasné...
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  11:05 09.09.2015

  Když se budeme bavit o ideálním stavu...nebudou na to peníze, takže se bavíme o maximu za minimální peníze tak aby to splnilo úkoly jež vychází z nějakého zadání, že?

  Když se budeme bavit o ideálním stavu...nebudou na to peníze, takže se bavíme o maximu za minimální peníze tak aby to splnilo úkoly jež vychází z nějakého zadání, že?

 • TF_HU
  10:38 09.09.2015

  Trochu jsem nepochopil kam míří, jako že vojáci neví co chtějí, nebo že nákupčí na ministerstvu někoho blbě oslovili?

  Trochu jsem nepochopil kam míří, jako že vojáci neví co chtějí, nebo že nákupčí na ministerstvu někoho blbě oslovili?

 • CerVus
  19:01 26.08.2015

  Proto říkám, že každá větší zakázka v posledních 20ti letech je jeden velký tunel.

  Proto říkám, že každá větší zakázka v posledních 20ti letech je jeden velký tunel.

 • cejkis
  18:46 26.08.2015

  K výše uvedenému článku paní poslankyně bych doplnil pro ilustraci fakt, že akvizice MO pokračují v původním duchu. Vždy se ta správná společnost dozví, co bude AČR požadovat a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K výše uvedenému článku paní poslankyně bych doplnil pro ilustraci fakt, že akvizice MO pokračují v původním duchu. Vždy se ta správná společnost dozví, co bude AČR požadovat a zřídí si výhradní zastoupení v ČR.
  Správnou společností pro stroje CASA byl Omnipol. Správnou společností pro pistole Glock je MPI, správnou společností pro Pandury je Excalibur.

  Nyní se zdá, že se někde v pozadí rodí business s vrtulníky. Až AČR vyrukuje s tím, co opravdu chce, bude již zasmluvněno výhradní zastoupení. Chápu zájem o Venom, jako exit strategii při vymanění se z tohto vlivu. Nicméně LOM chce mít práci a naplnit původní důvody, proč byly Mi171 dodány z Ruska holé. Rovněž modernizace strojů Sokol bude také zajímavé sledovat, přes koho bude celá trasakce zrealizována. Obdobnou scénu můžeme vidět u pásových obrněných vozidel. Výhradní zastoupení pro ASCOD má Excalibur. Vzhledem k faktu, že značná část lidí, kteří odešli z MO či VOP pracuje v Excalibur, můžeme se nad výběrem BVP jen usmívat. Mimochodem původní BMP1 určené k přestavbě na Šakal, které Ex získal ze skandinávské země, již prodal.

  Pro člověka jako je paní poslankyně mohou tanečky kolem nákupu vypadat prapodivně. Nicméně takhle to přesně vypadá, když se po švejkovsku dělá akvizice na MO. Nejde o AČR, jde o peníze.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  14:30 26.08.2015

  Úmyslně sem občas dávám nějaký spíše ekonomický příspěvek a to v reakci na některé komentáře, které vyvolávají dojem snědeného krámu, nemožnosti financování atd.

  "Ministerstvu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Úmyslně sem občas dávám nějaký spíše ekonomický příspěvek a to v reakci na některé komentáře, které vyvolávají dojem snědeného krámu, nemožnosti financování atd.

  "Ministerstvu financí se ve středu podařil husarský kousek - prodalo investorům dluhopisy v hodnotě 3,75 miliard korun se záporným výnosem. Ten byl sice opravdu miniaturní, protože dosáhl hodnoty minus jedné tisíciny procenta, nicméně je to podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala poprvé v historii, co byli investoři ochotni české vládě při nákupu jejích obligací platit."
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:40 25.08.2015

  Flash666: víš to správně, ale já se bavím o ceně za modernizaci. Nikoliv o tom, kdo to platil.

  A109 je bezpochyby velmi obratný stroj, ale tato vlastnost je v podpůrné verzi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flash666: víš to správně, ale já se bavím o ceně za modernizaci. Nikoliv o tom, kdo to platil.

  A109 je bezpochyby velmi obratný stroj, ale tato vlastnost je v podpůrné verzi kompenzována miniaturní výzbrojí.

  Mimochodem s podobnou výzbrojí jako má HAL Dhruv byl odzkoušen a certifikován W-3 Sokol. Mám pocit, že se jmenoval Huzar :)
  Z indické nabídky by byla zajímavá HAL LCH
  Skrýt celý příspěvek

 • Mrakoplaš
  18:54 25.08.2015

  CerVus- To není moc pravda- vrtulníky často musejí využívat teréních nerovností, při boji už při svém vzniku. Neb by se ve té víšce i lépe trefovala ,než když dokáže zapadnout za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus- To není moc pravda- vrtulníky často musejí využívat teréních nerovností, při boji už při svém vzniku. Neb by se ve té víšce i lépe trefovala ,než když dokáže zapadnout za kopec,stromy.(plus miniginem v ráži 7.92 a granátometem 40mm by se špatně útočilo ze dvou kiláků.-a v evropě by to bylo proti motorizovaným jednotkám VS. Prosicených PVO docela sebevražda.-takže tam sice(ve Vietnamu) lítali podle potřeby víš než na hranici teréních nerovnostích. Ale také né extrémně vysoko. Apač třeba jinak ani bojovat proti tankům VS neměl než se krýt za překážkami a střílet hellfire. (stejně tak kupodivu bitevník A-10) . Coé se týče MI-24 tak to je sice veliké ale je kupodivu docela obratné a hodně rychlé. Při modernizaci(třeba od izraelců ti s tím mjí zkušenosti) by nám hezkých pár let vydreli, za menší cenu než nákup nových. Naavíc by se dal ten prostor pro výsadek při modernizaci využít pro operátora dronů. Na průzkum a možná třeba i navádění z poza překážek čímž by se získala vlastnost kterou mají zatím jen nejmodernější apače a to za menší cenu :D ) Augusta má dle mě hodně problému a byla by hloupost jí kupovat- je to spíš pseudobitevník bez pořádné ochrany který vzešel z civilního stroje tudíž nemá tak zálohované nebo robustní systémy jako by byl plně ovjenský či vycházel z jiného armádního typu.. jako pravý bitevní vrtulník= má daleko horší možnost přežití. když se dostane do střetu a zasáhne jí zbloudilá střela.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:33 25.08.2015

  No protože to je vlastně EC145 s 15% nižší cenou.

  No protože to je vlastně EC145 s 15% nižší cenou.

 • semtam
  12:17 25.08.2015

  stirling

  Asi určitě k tomu nedojde (nákup HAL Dhruv/Rudra). Na vašem místě bych se strojů vzniklých mimo Evropu nebál. Spousta hlavních segmentů stroje je beztak evropské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling

  Asi určitě k tomu nedojde (nákup HAL Dhruv/Rudra). Na vašem místě bych se strojů vzniklých mimo Evropu nebál. Spousta hlavních segmentů stroje je beztak evropské výroby. Mimochodem civilní verzi HAL Dhruv inzeruje IAI a samotná izraelská armáda tento typ vrtulníků zavedla. A celkově má vrtulník dost dobrý odbyt.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  12:12 25.08.2015

  Mimochodem, když už se tu načalo téma bezobslužných věží a velkorážových kanonů. Umí Pandur působit proti vzdušným cílům? Myslím tím, že některý z jeho senzorů zaměří např. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, když už se tu načalo téma bezobslužných věží a velkorážových kanonů. Umí Pandur působit proti vzdušným cílům? Myslím tím, že některý z jeho senzorů zaměří např. vrtulník a střelecký počítač je schopen řízené palby?
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  12:10 25.08.2015

  Stirling: No, něco podobného jsem chtěl napsat. Každopádně, pokud v současnosti armáda neví úplně přesně kam se chce profilovat, bylo by naopak hloupé nakupovat tak specializovanou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling: No, něco podobného jsem chtěl napsat. Každopádně, pokud v současnosti armáda neví úplně přesně kam se chce profilovat, bylo by naopak hloupé nakupovat tak specializovanou věc, jako jsou čistě bitevní vrtulníky. Pokud tedy je nutná náhrada části strojů, tak je lehký až střední univerzální vrtulník ideální, protože pro ten se najde uplatnění téměř vždy ať je koncepce jakákoli.
  A hned brát v úvahu i to, že by třeba mohl být zájem o to ty vrtulníky do budoucna vyzbrojit. Mít tu možnost, ale třeba ji hned nevyužít a neutratit miliardy za výzbroj, která by pak z vrtulníku udělala takovou ozbrojenou holku pro všechno, která vlastně není třeba.
  Jinak doufám, že lidé, kteří za nákupem a výběrem stojí nejsou úplní trotli a minimálně alespoň tuší, k čemu a proč vrtulníky koupit a podle toho budou vypsané podmínky výběrka.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:44 25.08.2015

  Ohledně vrtulníků to vypadá opravdu jako velice neprofesionální, ale třeba se vše obrátí. Já jsem rád, že se po dlouhé době začíná karta obracet a investuje se aspoň trochu. Naše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně vrtulníků to vypadá opravdu jako velice neprofesionální, ale třeba se vše obrátí. Já jsem rád, že se po dlouhé době začíná karta obracet a investuje se aspoň trochu. Naše armáda potřebuje podle mě primárně modernizovat (vystavět) kvalitní PVO, dělostřelectvo a bvp - to by měla být priorita a vrtulníky bych tomu podřídil. Prostě nemůžeme mít vše a myslím, že v současné době je to prostě drahá sranda.
  Za mě vybrat levnější moderní stroj, který do budoucna dokáže nahradit většinu vrtulníků co máme (mimo mi24 - s tím se musíme rozloučit), hlavně ať je to spolehlivé a co nejméně nákladné na provoz - nosnost výzbroje a odolnost bych dal jen jako pomocná kritéria. Určitě nic exotického takže evropa či usa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Huskyman
  11:23 25.08.2015

  kazd - mě to jako obrovské číslo nepřijde, je to třeba jako obrat 10 velkých nemocnic
  a ten odkaz na Škodu a jejich personální náklady cca 20mld - nechce semi hledat kolik to bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd - mě to jako obrovské číslo nepřijde, je to třeba jako obrat 10 velkých nemocnic
  a ten odkaz na Škodu a jejich personální náklady cca 20mld - nechce semi hledat kolik to bude u AČR, jen hrubýmn odhadem to bude jen o něco málo míň (superhrubá průměrná mzda + související náklady * 25tis)
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:22 25.08.2015

  jen na doplnění aby měli diskutující srovnání jak obrovský je rozpočet MO - personální náklady na 25 tisíc zamětnanců škoda auto byly v r. 14 ve výši 19,7 miliardy Kč.
  A to si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jen na doplnění aby měli diskutující srovnání jak obrovský je rozpočet MO - personální náklady na 25 tisíc zamětnanců škoda auto byly v r. 14 ve výši 19,7 miliardy Kč.
  A to si nemyslím, že by byly placeni špatně.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:13 25.08.2015

  zásadní problém je uvědomit si, že to není o pěnezích
  rozpočet MO se bude blížit 70 mld CZK
  To je tak obrovská suma na 25 tis. armádu, že pokud z těch 70 dáte ročně 20 na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zásadní problém je uvědomit si, že to není o pěnezích
  rozpočet MO se bude blížit 70 mld CZK
  To je tak obrovská suma na 25 tis. armádu, že pokud z těch 70 dáte ročně 20 na investice máte během 10 let utratit 200 miliard korun. (dávat 10 let necelých 30 % na investice je zcela udržitelná strategie)
  To při délce výroby a výběrových řízení je prakticky neutratitelné a navíc máte ještě několik miliard v nepotřebném vojenském majetku.
  Tahat sem Indy kvuli dvou třem miliardám nemá smysl.

  A´t si to každý zkusí spočítat - investice 10 let

  nadzvuk 20
  vrtulníky 20
  ostatní letectvo 20
  BVP 20
  auta 20
  dělostřelci 20
  PVO 20
  ostatní 60
  celkem 200
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:48 25.08.2015

  Bitevní vrtulník se stejně dnes musí spíše spoléhat na skryté poletování nad korunami stromů než jak byly původně navrženy na poletovaní ve dvou kilometrech.
  A přiznejme si že 24 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bitevní vrtulník se stejně dnes musí spíše spoléhat na skryté poletování nad korunami stromů než jak byly původně navrženy na poletovaní ve dvou kilometrech.
  A přiznejme si že 24 dělá neskutečný kravál a je velká jak stodola. Mohu to porovnat jen s aw109, ta je naopak neskutečně tichá a dokáže se připlížit aniž by tak moc riskovala prozrazení.
  Tím se podle mě dost maže rozdíl v odolnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  09:35 25.08.2015

  Jak "Koncepce rozvoje dopravního a vrtulníkového letectva s výhledem do roku 2025" zapadá do celkové skládačky rozvoje ozbrojených sil jako celku?

  No jakpak asi, když "Koncepce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak "Koncepce rozvoje dopravního a vrtulníkového letectva s výhledem do roku 2025" zapadá do celkové skládačky rozvoje ozbrojených sil jako celku?

  No jakpak asi, když "Koncepce výstavby Armády ČR" se dosud stále "připravuje"?

  Má debata nad budoucím stavem vrtulníkového vojska smysl - lehké víceúčelové, střední víceúčelové, bitevní, po generálce ..... - když neexistuje žádný aktuální rámec, resp. strategický záměr rozvoje CELÉ armády?

  Pojmenujte možné budoucí hrozby, odhadněte dostupné prostředky (finanční, personální/demografické), a NÁSLEDNĚ stanovte priority.

  Zatím to na mě dělá dojem, že jde zase jednou o vyčerpání rozpočtových prostředků v daném účetním období a mastné provize.

  Vůbec bych se nedivil, kdyby měl někdo na genštábu v šuplíku elaborát "Koncepce rozvoje jaderného podmořského loďstva do roku 2031". Otázka je, kdy bude z toho šuplíku vytažen na světlo boží.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:23 25.08.2015

  To není pravda Charlie. Mi24 i další čistě bitevní vrtulníky může sundat i velkorážní kulomet, nemluvě o kanonech vyšších ráží.
  Piloti Hindů měli v Afgánu úmrtnost i díky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To není pravda Charlie. Mi24 i další čistě bitevní vrtulníky může sundat i velkorážní kulomet, nemluvě o kanonech vyšších ráží.
  Piloti Hindů měli v Afgánu úmrtnost i díky ostřelovačům, kteří cílili do boku kabin. Cobra má prosklené boky taky jen z nějakých polykarbonátů (na youtube je video, jak osádku sejme ručníkář s PKM).
  To, že má dnes každý druhý OT nebo Humwee bezosádkovou věž je problémem i pro čistě bitevní stroje. Mají sice větší odolnost, ale když někdo schytá dávku do motoru, tak se poroučí (a to nemluvím o 23mm, ten stačí jeden komukoli)...kromě rychlopalných kanónů máme ještě zbraně s programovatelným rozprskem a to nejen pro PL kanony, ale i tanky. Stačí se podívat do popisu střeliva pro ruská Téčka. Manpady a pojízdná PVO jsou ještě smrtelnější.
  Dnes už se v podstatě žádný vrtulník nemůže potloukat kolem dobře vyzbrojených nepřátel a kropit je kanonkem..resp. může, ale je to hrozný risk, který snad můžou podstoupit armády s 1000+ stroji, ale ne armáda s 10 kusy (které sežerou prachy tolika dalším složkám).
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:43 25.08.2015

  Tyhlety dozbrojený lehký vrtulníky jsou pěkná věc, ale většinou postrádají jednu zásadní vlastnost - odolnost. Bitevní vrtulník už od začátku návrhu počítá s odolností poskytovanou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyhlety dozbrojený lehký vrtulníky jsou pěkná věc, ale většinou postrádají jednu zásadní vlastnost - odolnost. Bitevní vrtulník už od začátku návrhu počítá s odolností poskytovanou jak přímo pancířem, tak i vlastní konstrukcí - umístění nádrží, motorů a dalších prvků pohonu, avioniky, to vše za pčelem maximální odolnosti stroje i ochrany posádky. To nějaká víceúčelka s doplněnými kevlarovými pláty nikdy neposkytne. Jistě, schopnost nosit výzbroj se může hodit, ale rozhodně bych na tom nestavěl schopnost podpory pozemního vojska, protože při jakémkoliv pobytu poblíž vlastní pěchoty (což vrtulníky nakonec vždy musí jít blízko) se při současné úrovni zahuštění MANPADSy a kulomety (každé uprděné OT má vlastní stabilizovanou zbraňovou stanici s velkorážným kulometem) může stát, že o ty vrtulníky velmi rychle přijdem.

  I ta již zastaralá Mi-24 má totiž strukturální odolnost až do ráží kolem 12,7mm a jedinou opravdu smrtící zbraní jsou pro ní právě MANPADSy (které v době, dky probíhal vývoj, ještě neexistovaly).
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  08:13 25.08.2015

  Ono je tam HALu nejlepší, že je vedený jako lehký bitevní vrtulník. Může nést jak protitankové, tak protiletadlové rakety (i protilodní nebo torpéda) v nose má zabudovaný 20mm ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono je tam HALu nejlepší, že je vedený jako lehký bitevní vrtulník. Může nést jak protitankové, tak protiletadlové rakety (i protilodní nebo torpéda) v nose má zabudovaný 20mm kanon. Navíc má hodně vysoký dostup - nejspíše kvůli nasazení v Kašmíru na hranici s Pákistánem, takže bude mít i dobrou nosnost.

  No.. to je jedno. Pochybuji o tom, že byl HAL vůbec oficiálně požádán o informace k oboum strojům.
  Ale je to škoda, Indové by mohli být ochotní prodat licenci, pokud by od nás mohli získat nějaké technologie stejným způsobem. Cena za Dhruv je 6mil usd. Rudra jsem nenašel, ale i kdyby stál 3x tolik, tak bude pořád o 11mil usd levnější než Venom, který může pouze nést neřízené střely a kanony v pouzdrech.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:24 24.08.2015

  Ten HAL Rudra či HAL Dhruv je velmi povedený stroj a myslím, že přímo ideální pro AČR a nejen pro ni. Pokud by byla potřeba několika desítek kusů (výhledově), tak by licenční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten HAL Rudra či HAL Dhruv je velmi povedený stroj a myslím, že přímo ideální pro AČR a nejen pro ni. Pokud by byla potřeba několika desítek kusů (výhledově), tak by licenční výroba nebyla na škodu. A pokud by se usmlouvalo v licenčních podmínkách i prodej, tak šanci tento stroj na export má. Země jako je Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Albánie, Srbsko, Rumunsko, Makedonie apod. by určitě tento stroj zvláště od evropského "výrobce" určitě zaujal.

  Netroufám si z fleku odhadnout kvantum strojů pro AČR, ale pokud nebudeme využívat všech 16 MI-171 a jejich počet snížíme na cca 10 (ostatní na díly), tak potřeba kategorie strojů HAL zas stoupne.
  Pro ty, kterým se nelíbí země původu bych rád připomněl, že Polsko nedávno koupilo licenci na podvozek pro samohybné houfnice z Koree. Samozřejmě, že bych radši nakupoval v Evropě, ale pokud evropští výrobci nenabízí levnější varianty svých produktů, tak nezbývá, než nakoupit jinde. jde přece o naší obranyschopnost a zároveň pokud i my podpoříme tento fenomén, tak zároveň vyvíjíme tlak na evropské výrobce pro poskytnutí strojů cenově dostupných i pro méně bohatší země.
  Skrýt celý příspěvek

 • kalamar
  22:44 24.08.2015

  CerVus:
  Jasně proč ne.HAL Rudra není vůbec špatný stroj.

  Jsem si vědom,že můj dlouho rozsáhlý článek je naprosté scifi,pač skutečně níže zminovaná V4 je učebnicový příklad, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus:
  Jasně proč ne.HAL Rudra není vůbec špatný stroj.

  Jsem si vědom,že můj dlouho rozsáhlý článek je naprosté scifi,pač skutečně níže zminovaná V4 je učebnicový příklad, že se nejsou schopni domluvit ani dva nacožpak vícero státu.Ale je to škoda pač je tu celá řada států na stejné startovní čáře.Ona domluva je vůbec v poslední době problém celé EU.A proto budeme platit jak mourovatí:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  22:40 24.08.2015

  nj ten je ale tak 4x dražší. A to to beru hodně optimisticky. Tahle hračka je úplně mimo naši ligu.

  nj ten je ale tak 4x dražší. A to to beru hodně optimisticky. Tahle hračka je úplně mimo naši ligu.

 • flash666
  22:34 24.08.2015

  Cervus to radsi tuto :)
  http://i1276.photobucket.com/a...

  Cervus to radsi tuto :)
  http://i1276.photobucket.com/a...

 • flash666
  22:32 24.08.2015

  skelet: co ja vim tak modernizaci Mi171 platili amici... takze ano bylo to levny :D

  skelet: co ja vim tak modernizaci Mi171 platili amici... takze ano bylo to levny :D

 • CerVus
  22:24 24.08.2015
 • CerVus
  22:22 24.08.2015

  Kalamar: To už by mělo větší smysl koupit od Indů licenci na HAL Rudra. V podstatě je to trochu větší EC a ještě více militarizovaná než jsou konkurenční stroje.
  Zbraňové a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kalamar: To už by mělo větší smysl koupit od Indů licenci na HAL Rudra. V podstatě je to trochu větší EC a ještě více militarizovaná než jsou konkurenční stroje.
  Zbraňové a elektronické systémy dodávají Izraelci, takže má kompatililitu takřka se vším.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:14 24.08.2015

  Ano, bylo by idealni domluvit aspon spolecny nakup s jinou zemi. Ale videli jsme, jak se posledne resila vec okolo tech radaru. Stejne tak se muzeme bavit o nejakem vetsim nakupu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, bylo by idealni domluvit aspon spolecny nakup s jinou zemi. Ale videli jsme, jak se posledne resila vec okolo tech radaru. Stejne tak se muzeme bavit o nejakem vetsim nakupu rozlozenem na splatky, treba na 10 let. Zakladem toho vseho je ale jasna a nemena koncepce cele ACR. A hlavne si ujasnit, jestli je ACR jen expedicni sila, nebo jestli ma i branit vlastni stat. A ne, ze si kazda vlada chce urvat kus uplatku, tak si prosadi nejakej nakup. Rozpocet ACR neni zase tak spatnej a pri jeho navyseni by se dalo resit skoro vsechno. Jasne, 10 letek F-35 si asi nekoupime. Ale dalo by se jit cestou, ze se soucasne vrtulnikove schopnosti zachovaji v soucasne male mire a vedle toho prednostne resit oblasti, kde jsme na tom hure. U PVO a delostrelectva muzeme zacit. Stejne tak u nejake vystroje pro zalohy, stejne tak...
  Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  21:54 24.08.2015

  Kalamar: Tohle je spíš romantická fantazie. Nejdříve by se tolik zemí muselo shodnout na společných požadavcích (nedokázaly to ani dvě země v rámci V4) a pak by se vyvinul nějaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kalamar: Tohle je spíš romantická fantazie. Nejdříve by se tolik zemí muselo shodnout na společných požadavcích (nedokázaly to ani dvě země v rámci V4) a pak by se vyvinul nějaký průměrný stroj za cenu nadprůměrného. Ano nelze předpokládat že první výsledek nějakého joint programu bude hned komerční pecka. Navíc si nejsem jistý, zda by byl konkurenceschopný i ve světě, kde země nemusí dodržovat embargo na ruské či čínské věci.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:31 24.08.2015

  D.i.p

  Lepší mít závislost jen částečnou, než absolutní.

  D.i.p

  Lepší mít závislost jen částečnou, než absolutní.

 • D.i.p
  21:28 24.08.2015

  Kalamar: Lepší závislost na vzdálených USA, než na blízkým potenciálním nepříteli (při krvavém rozpadu EU).

  Kalamar: Lepší závislost na vzdálených USA, než na blízkým potenciálním nepříteli (při krvavém rozpadu EU).

 • semtam
  21:22 24.08.2015

  kalamar

  Tak mezi tyto země by mohlo patřit ČR, možná SK, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a také i Srbsko a Makedonie. Polsko je z kola venku.

  kalamar

  Tak mezi tyto země by mohlo patřit ČR, možná SK, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a také i Srbsko a Makedonie. Polsko je z kola venku.

 • skelet
  21:18 24.08.2015

  Jinak, ať tu nejsem za mi-24fila... rád bych za něj zde viděl něco jako OH-1 nebo Mangustu, ale držme se při zemi.. takže H135m, W-3, Mi-171 a H225m

  Jinak, ať tu nejsem za mi-24fila... rád bych za něj zde viděl něco jako OH-1 nebo Mangustu, ale držme se při zemi.. takže H135m, W-3, Mi-171 a H225m

 • semtam
  21:17 24.08.2015

  Matesaax

  Dost zajímavý by byl třeba nákup BVP Marder osazen věží AU-220M. Munici by jsme si mohli vyrábět sami.

  Matesaax

  Dost zajímavý by byl třeba nákup BVP Marder osazen věží AU-220M. Munici by jsme si mohli vyrábět sami.

 • kalamar
  21:16 24.08.2015

  Od amerických vrtulníků by se mělo zcela ustoupit,jejich pořizovací cena je příšerně vysoká a navíc se nevyhneme ceně za clo. Připadne mě to jako vyměnění závyslosti z Rusů na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Od amerických vrtulníků by se mělo zcela ustoupit,jejich pořizovací cena je příšerně vysoká a navíc se nevyhneme ceně za clo. Připadne mě to jako vyměnění závyslosti z Rusů na Američany a skutek utek. Levnější alternativou by byl nákup nových vrtulníků z EU, ale ani to neřeší na 100% to,proč vlastně vyměnujeme Mi a Sokoly za jiné.Jako negativa shledávám,stále ještě dost vysoká cena,dlouhé dodací lhůty,prostor pro korupci v podobě různých lobbistů,v případě nedej bože vyhrocení nějakého konfliktu výrobce bude brát přednostně potřeby vlastní země než exportu. Jestli jsem správně vstřebal informace co se týče obměny vrtulníkového parku AČR ,tak by se do roku 2030 měla nakoupit náhrada za 42 kusů rodiny Mi včetně 171 š + za 10 Sokolů.Tato obměna 52 strojů v několika etapách může přijít AČR a MO klidně na částku 50-60 miliard korun včetně nakoupení patřičných zbraní,munice,základních náhradních dílů,vycvičení a vybavení patřičného personálu a v neposlední řadě výcvik pilotů.Tato suma peněz není zdaleka finální,pořizovací cena vrtulníků je pouze cca 1/5 ceny co bude stát jejich provoz po dobu jejich životnosti,což je asi 30 let.Takže jestli počítám správně,tak jsem někde na cifře max 300 miliard korun za jejich 30 let životnosti bez investic do jejich vývojové modernizace. Na základě těchto skutečností se mě prostě vkrádá otázka, zda by přeci jenom nemohlo být reálné oslovit vlády a MO celého evropského východního bloku s požadavkem na vznik programu vývoje zcela nové vrtulníkové koncepce která by se přiblížila našem finančním možnostem.(Cena alespon srovnatelná s Ruskými stroji).Využít situace že je tu celá řada armád které snáma zdílý stejný problém s vrtulníky Mi včetně Ukrajiny která dotedˇ dodává vrtulníkové motory do RF.Bylo by nutné udělat studii mezi zeměmi pro které by to bylo zajímavé,s jakými technologiemi by mohli přispět do společného programu a na základě těchto informací by se rozhodlo vést vývoj a výzkum v eurozoně nebo v zemi mimo eurozonu.Celí program by měl být natolik rozsáhlý aby uspokojil požadavky jak armády tak i civilních složek a současně otevíral vrátka zaměřit se i na bezpilotní prostředky pro armádu. Naši armádu čekají do budoucna obrovské investice a právě proto by tu měla být srovnatelná motivace aby vynaložené finanční prostředky zůstávaly co možná nejvíc doma v podobě DPH a zvýšením růstu HDP a další výhody plynoucí s domácí výroby ani netřeba vyzdvyhávat.
  Bezpečnostní situaci ve světě je taková,že nemůže být pochyb,že zbrojní průmysl bude na celosvětovém trhu ještě hodně dlouho na vzestupu. Vzhledem k dlouhodobosti takového vývoje by pak byla smysluplnější pospolnost,z generálkovat sokoly,zmodernizovat na etapy Mi 24/35 s životností minimálně do 2025 a do té doby by se eventuálně dalo něco rozumného sestavit.Ale tato alternativa by byla příliš dobrá pro naši armádu a ekonomiku na to aby to mohla být pravda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  20:48 24.08.2015

  Je zajímavé,že jako jedni z mála nevyužíváme možnost nakoupit techniku z přebytků států NATO,přitom kolikrát jde o moderní zbraně plně kompaktibilní,ale je jasné,že politikům toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zajímavé,že jako jedni z mála nevyužíváme možnost nakoupit techniku z přebytků států NATO,přitom kolikrát jde o moderní zbraně plně kompaktibilní,ale je jasné,že politikům toho moc nekápne no..
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:44 24.08.2015

  Myslím, že jsme jen svědky dalšího "rozpouštění" armády. NATO je zatím historicky nejhorší co naší armádu potkalo. Problém ovšem není samotné NATO, ale náš přístup, tedy přístup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že jsme jen svědky dalšího "rozpouštění" armády. NATO je zatím historicky nejhorší co naší armádu potkalo. Problém ovšem není samotné NATO, ale náš přístup, tedy přístup naší politické reprezentace k onomu členství. Stále si myslíme, že nás někdo (NATO) ochrání. Tento trend je vidět nejen u nás, ale i v dalších zemí.

  Co se týče nákupů techniky, tak bych radši nalil finance do PVO, ale ideálně bych ponechal všechny druhy zbraní, které armáda vlastní. S nákupem zbraní bych se nebál oslovit výrobce v NATO méně tradiční. Tím nemyslím jen a pouze, ale některé zbraňové systémy jsou za svoji cenu mnohem efektivnější, než ty, které bychom mohli koupit za srovnatelné náklady od "západních" výrobců.

  A co se týče členství v NATO, tak bych spíš volil přístup podobný jako má třeba Francie. Tudíž být suverénější (všeobecně), ale své závazky určitě také plnit. NATO brát prostě jen jako jeden z pilířů naší obrany, ne striktní obranu jako dnes.
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  20:15 24.08.2015

  Je zajímavé,že před pár lety tady létalo 25 Mi-24 a šlo to a ted nelze uživit ani cca 12 kusů.

  Je zajímavé,že před pár lety tady létalo 25 Mi-24 a šlo to a ted nelze uživit ani cca 12 kusů.

 • skelet
  20:07 24.08.2015

  Mi-24 si AČR nemůže dovolit, protože si je nechce dovolit (ani ten upgrade nemusí být drahý, viz Mi-171, který ve své podstatě již má vše co potřebuje ona Mi-24).
  PVO je de facto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mi-24 si AČR nemůže dovolit, protože si je nechce dovolit (ani ten upgrade nemusí být drahý, viz Mi-171, který ve své podstatě již má vše co potřebuje ona Mi-24).
  PVO je de facto zrušená, musí se budovat znovu.. a to bude stát stejně jak Gripeny.
  Mi-24 by se daly nahradit Alcama, ale zde je ten problém, že na to nemají certifikovanou výzbroj (ať žijou škrty), takže zase nic... Daly by se kompenzovat dělostřelectvem, ale Dany jsou krutě dýchavečné a raketomety už taky nemáme..
  Ozbrojené vrtulníky jsou super, akorát jsou na tom s pancířem hůř nebo stejně jak ta Mi-24, takže pro boj nic moc. Kapacitou jsou na tom podobně jako draze generálkované W-3 (které měly původně mimojiné taky nahradit), a nad frontu si taky nemůžou troufnout (viz. Ukrajina).. a tak dále, a tak dále.

  Problém AČR je, že se neustále opouštějí nějaké kapacity, a všechny kroky jsou vydávány za úžasně koncepční.
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  19:53 24.08.2015

  O Ka-52 nemá cenu se bavit,prostě ruská technika se už nakupovat nebude,tak to prostě je a bude.
  Jinak souhlasím s CerVusem,že řada států bojové vrtulníky nemá a jde to..např. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O Ka-52 nemá cenu se bavit,prostě ruská technika se už nakupovat nebude,tak to prostě je a bude.
  Jinak souhlasím s CerVusem,že řada států bojové vrtulníky nemá a jde to..např. Belgie má pouze A-109 a nyní zavádí 8! NH-90 z nichž 4 budou námořní,takže letectvu zbydou 4 NH-90.
  U nás se snažíme za každou cenu mít vše,ale v takových počtech,že to někdy ztrácí smysl viz. Gripeny,L-159,T-72 atd..
  U vrtulníků máme kvalitní Mi-171,takže ideální bych viděl nákup 12 strojů např. Lakota či EC-645 s tím,že za pár let se dokoupí další 4-6 strojů jako náhrada W-3A event. Mi-8PS a není co řešit.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  19:42 24.08.2015

  skelet: Jo tady jsem přestřelil. Oni se ty 24 modernizovat dají to je pravda, ale ten upgrade není nic levného. To nic nemění na tom, že je podle mě lepší vylepšit PVO a pořídit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Jo tady jsem přestřelil. Oni se ty 24 modernizovat dají to je pravda, ale ten upgrade není nic levného. To nic nemění na tom, že je podle mě lepší vylepšit PVO a pořídit ozbrojené vrtulníky než mít hračky, které si naše mini armáda nemůže dovolit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ales_CZ
  19:35 24.08.2015

  Já bych doporučil naší armádě, aby pořídila Bitevní vrtulníky a dopravní vrtulníky, přeci jenom nakupovat víceúčelové vrtulníky, na které stejně musí dokupovat zbraně, tak to by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych doporučil naší armádě, aby pořídila Bitevní vrtulníky a dopravní vrtulníky, přeci jenom nakupovat víceúčelové vrtulníky, na které stejně musí dokupovat zbraně, tak to by se nemuselo vyplatit. Viz UH-60. Prostě se z toho stane strašně drahý vrtulník. Když už bitevní vrtulník, tak podle mého názoru by byly nejlepší Kamovy Ka-52, přeci jenom koncepce dvourotorového uspořádání je lepší než klasické, protože odpadá vyrovnávací ocasní rotor. Díky dvourotorovému uspořádání je jednodušší na ovládání, může si dovolit rychlé změny směru letu ve všech letových rychlostech. Má dvoučlenou osádku a v případě zranění pilota, tak může převzít ovládání velitel/operátor. Osádka se může katapultovat. Vrtulník má 6 závěsníků pro výzbroj, v případě, že bude zasažen a selže mu 1 motor ze 2, tak dokáže letět na 1 motor. Je tu ale malý problém, a to uvalení sankcí na rusko a teď je podle západních mocností rusko právě špatné, tím pádem by bylo velmi obtížné nakoupit ruskou techniku.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:26 24.08.2015

  Cervus: Vzhledem k tomu, že modenrizovaná mi-171 je vybavena laserovým značkovačem, Izraelci nabízejí úpravu Mi-24 pro nošení PTŘS Spike je to jen o těch náhradních dílech (a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus: Vzhledem k tomu, že modenrizovaná mi-171 je vybavena laserovým značkovačem, Izraelci nabízejí úpravu Mi-24 pro nošení PTŘS Spike je to jen o těch náhradních dílech (a to kdo ví jestli) a chladičích výfukových plynů. Ani v tom draku není problém. Ale to je fuk.. Mi-24 půjde pryč, tak jako tak.

  Celkově tento nákup po generálce W-3 Sokol moc smysl nedává, a prakticky ani jeden z potencionálních vrtulníků není používán jako podpůrný vrtulník, nedejbože jako protitankový.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  19:25 24.08.2015

  Jana Černochová je jedna z mála lidí ve veřejné funci, které na bezpečnosti ČR záleží. Mohla by se jen flákat v branném výboru a nic nedělat. Ona je naopak aktivní nad rámec svých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jana Černochová je jedna z mála lidí ve veřejné funci, které na bezpečnosti ČR záleží. Mohla by se jen flákat v branném výboru a nic nedělat. Ona je naopak aktivní nad rámec svých povinností. Ano, není to člověk, který by se v bezpečnostní politice pohyboval desítky let a znal veškeré technicko-taktické parametry vojenských prostředků. Na drhou stranu se iniciativně snaží rozčeřit stojaté vody okolo pohledu na naší bezpečnost.
  S článkem plně souhlasím. Není co dodat. Na MO vládne tak akorát chaos, nic není připravené, vše se odkládá...
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  19:16 24.08.2015

  V celé té stropnického armádní (ne)koncepci chybí zařazení právě bitvních L159.... sakra nechápu, proč?

  V celé té stropnického armádní (ne)koncepci chybí zařazení právě bitvních L159.... sakra nechápu, proč?

 • flash666
  19:14 24.08.2015

  Luky: co je modernejsiho na AW139 nez na Venomu ? :D a kde ze amici na to prisli ? jediny kde resili AW139 bylo CVLSP asi nevis pro jakej ucel meli byt vymeneny UH-1N

  Luky: co je modernejsiho na AW139 nez na Venomu ? :D a kde ze amici na to prisli ? jediny kde resili AW139 bylo CVLSP asi nevis pro jakej ucel meli byt vymeneny UH-1N

 • Petr M
  19:11 24.08.2015

  oprava.
  50 milionů usd za stroj

  oprava.
  50 milionů usd za stroj

 • Petr M
  19:11 24.08.2015

  oprava.
  50 milionů usd za stroj

  oprava.
  50 milionů usd za stroj

 • Petr M
  19:08 24.08.2015

  Osobně bych s nákupem vrtulníků počkal, Ruské stroje ještě několik let vydrží, několik víceúčelových strojů nás stejně nevytrhne, už vůbec něco jako uh-60 za 50 mlliard za stroj, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně bych s nákupem vrtulníků počkal, Ruské stroje ještě několik let vydrží, několik víceúčelových strojů nás stejně nevytrhne, už vůbec něco jako uh-60 za 50 mlliard za stroj, jak Slováci., raději by se prostředky měly investovat do další pozemní techniky, tanků, bvp, dělostřelectva, kvalitní výstroje a výzbroje pěchoty, aby armáda trochu nabrala svaly.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:56 24.08.2015

  Je spousta bohatších zemí co bitevní vrtulníky nemají a armáda se jim nehroutí. Navíc co by tak zmohlo 6 strojů bez pořádné letecké podpory.
  Buď pořídit bitevní v rozumných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je spousta bohatších zemí co bitevní vrtulníky nemají a armáda se jim nehroutí. Navíc co by tak zmohlo 6 strojů bez pořádné letecké podpory.
  Buď pořídit bitevní v rozumných počtech nebo je úplně vypustit, vymyslet použitelné nasazení těch ozbrojených a za ušetřené peníze vylepšit jednotky PVO. Ale zas by ty ozbrojené musel být v nějakých rozumných počtech 20-30ks. Ale na to stejně nemáme, takže skončíme s 6ti ozbrojenými, na ostatní (počítám tak 8) výzbroj sice půjde dokoupit, ale za celou dobu jejich životnost k tomu nedojde stejně jako to bylo se zaměřovacími kontajnery pro Alcy.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:40 24.08.2015

  Armáda ve skutečnosti bude potřebovat i bojové typy, ale to by se k obranyschopnosti státu muselo přistupovat seriozně.
  Česko má dost zkušeností z minulého století, tak nechápu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Armáda ve skutečnosti bude potřebovat i bojové typy, ale to by se k obranyschopnosti státu muselo přistupovat seriozně.
  Česko má dost zkušeností z minulého století, tak nechápu debaty o univerzálních strojích. Volil bych jak bojové tak dopravní vrtulníky, základním parametrem by měla být co největší autonomie zhlediska servisu a provozu.
  NATO slouží už jen na pořádání konfernecí, EU se neshodne ani na tom zda slunce zítra vyjde na východě a OSN nikomu pomáhat nechce.

  ...Ruské vrtulníky bych tu nehanil, doposud nám získavaly dost kladných "politických" bodů právě v operacích NATO. Do povstání mafiánů na východě to bylo vše OK a pořád jsme se chvástali, jaké máme zánovní mašiny.
  Zkuste to srovnat s krátkozrakou politikou z hlediska protlačení projektu L 159.
  Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  18:22 24.08.2015

  Z rubriky NAZOR je to OK. Ale z mého pohledu je to trochu klasický pláč politika opoziční strany :/

  Modernizaci Sokolů taky moc nechápu, ale třeba na to bude od poláků taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z rubriky NAZOR je to OK. Ale z mého pohledu je to trochu klasický pláč politika opoziční strany :/

  Modernizaci Sokolů taky moc nechápu, ale třeba na to bude od poláků taky nějakej fajn úvěr, takže ve výsledku se náklady rozloží.

  Koncept nakoupení víceúčelových vrtulníků je celkem fajn. I když bych u nás rád viděl čistě bojové vrtulníky, ochota je zaplatit tu prostě není. Tudíž řešení, kdy vrtulník zvládne více rolí je supr. Jen by mě zajímalo, jestli budoucí náhrada za M-171 bude ten samý typ, co se vybere teď. Moc si totiž nedokážu představit variantu, kdy nám tu lítají pouze Venomy. Ale to už předbíhám...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:59 24.08.2015

  skelet: Až na to že modernizovaná 24 na úroveň 171 má skoro stejnou bojovou hodnotu jako ta současná. Ten vrtulník potřebuje hlavně vylepšit zbraňové a elektronické systémy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Až na to že modernizovaná 24 na úroveň 171 má skoro stejnou bojovou hodnotu jako ta současná. Ten vrtulník potřebuje hlavně vylepšit zbraňové a elektronické systémy. Nehledě na to, že jeho provoz je strašně drahý, životnost draku se krátí a už několikrát byly problémy s dodávkami náhradních dílů.
  Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  17:59 24.08.2015

  Mno co říci !
  Článek komentuje podstatu věci pouze obecně a neukazuje jakým způsobem tento problém řešit detailně a systémově.Bez urážky ,ale naivně-laický pohled politiků typu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mno co říci !
  Článek komentuje podstatu věci pouze obecně a neukazuje jakým způsobem tento problém řešit detailně a systémově.Bez urážky ,ale naivně-laický pohled politiků typu -jsem členem výboru a jsem hned odborníkem na danou problematiku je jeden z hlavních a základních problémů armády Čr a bezpečnosti tohoto státu jako takového ,protože takovýchto průměrných až podprůměrných lidí kteří běhají z funkce do funkce je tam mraky,ale málo skutečných odborníků.V podstatě je zde psáno to o čem se veřejně baví kde kdo ,ale doted nikdo nepřišel z řešením.
  tady je kariéra paní Černochové
  http://www.nasipolitici.cz/cs/...

  Jinak nakupovat Ruské vrtulníky-to nebudu komentovat to by byla debata o ničem.

  Myslím,že nám tento nákup ukázal ,že nákupem jakkéhokoliv typu vrtulníků prostě jedna strana neunese a kritika bude tak jako tak.Jo to se maj nákupčí na ministerstvu obrany na co těšit,teda jestli už všichni neodešli.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  17:42 24.08.2015

  Charlie ku tým K-52 čo si spomínal tak ja ti len pripomeniem, že je to momentálne najlepší vrtulník na svete, nemá obdobu čo do výkonu, zbraňových systémov, avioniky, odolnosti, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie ku tým K-52 čo si spomínal tak ja ti len pripomeniem, že je to momentálne najlepší vrtulník na svete, nemá obdobu čo do výkonu, zbraňových systémov, avioniky, odolnosti, zdvojenych systemov v pripade porúch, bezpečnosti, proste všetkého.
  Nevýkonné RS ? Tak si preštuduj to že už v roku 1985 mali 9K121 Vikhr
  a to že kľudne možu zavesiť R-73 s dosahom do 40km.
  Možno ešte aj niečo lepšie ale o tom neviem.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:11 24.08.2015

  Holt nám nezbude nic jiného, než Mi-24 modernizovat a lá Mi-171 :P

  Holt nám nezbude nic jiného, než Mi-24 modernizovat a lá Mi-171 :P

 • Charlie
  16:06 24.08.2015

  Juj to je mínusek :O to by mě zajímalo, jestli za ten první, nebo druhej odstavec :P

  Ještě sem zapomněl, že má Apache lepší hlavní reduktor... :D

  Juj to je mínusek :O to by mě zajímalo, jestli za ten první, nebo druhej odstavec :P

  Ještě sem zapomněl, že má Apache lepší hlavní reduktor... :D

 • Charlie
  14:05 24.08.2015

  Možná by stálo za zvážení koupit Aligátory, nechat do toho Izraelce šupnout lepší avioniku a pak pronajímat letový hodiny Amíkům jako OPFOR :)

  Mimochodem s odpovídající ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná by stálo za zvážení koupit Aligátory, nechat do toho Izraelce šupnout lepší avioniku a pak pronajímat letový hodiny Amíkům jako OPFOR :)

  Mimochodem s odpovídající elektronikou (zejména optoelektronická čidla a palubní zbraňový systém) by Ka-52 byl mnohem lepší než Apache (větší odolnost, vyšší výkony, záchranný systém pro posádku, výkonnější ŘS), akorát staré R-8 už nedostačují na Hydry...
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  13:34 24.08.2015

  Naše země je malá, terén je celoročně průchodný, takže vrtulníky moc nepotřebujeme. Pokud ale chceme bojovat v o životní prostor někde v Rusku, tak se budou odolné ruské vrtulníky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naše země je malá, terén je celoročně průchodný, takže vrtulníky moc nepotřebujeme. Pokud ale chceme bojovat v o životní prostor někde v Rusku, tak se budou odolné ruské vrtulníky hodit.

  Podle mě jde jen o to odvést Americkému vojensko průmyslovému komplexu povinný desátek a dostat zase úplatek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:35 24.08.2015

  no je to furt dokola...proč? Protože jsou hlavně pro transportní úkoly, jsou modernější, levnější (i provozně)...a Amíci sami dospěli k tomu, že pro daný úkol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no je to furt dokola...proč? Protože jsou hlavně pro transportní úkoly, jsou modernější, levnější (i provozně)...a Amíci sami dospěli k tomu, že pro daný úkol perspektivnější.

  Bitevní úkoly jsou přidružené a při použití odpovídající technologie budou i účinnější, než stará Cobra s Hellfire.
  Skrýt celý příspěvek

 • flash666
  12:30 24.08.2015

  nejlepsi by asi bylo koupit proste Venom/Viper kvuli velky casti stejnych dilu takze by se to zlevnilo a mechanici by vedeli co delat u obou stroju...

  Nejak mi nejde do hlavy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nejlepsi by asi bylo koupit proste Venom/Viper kvuli velky casti stejnych dilu takze by se to zlevnilo a mechanici by vedeli co delat u obou stroju...

  Nejak mi nejde do hlavy proc lidi chteji ty AW139 atd. protoze to nejsou vojensky heli a nikdy nemeli bejt, jsou projektovany jako civilni a pak nekoho napadlo ze se tam daji zbranovy systemy, bude stim stejnej problem jako s CASAma...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:14 24.08.2015

  Jsem zvědavý na nabídku EC, resp. Airbusu.
  Když se tu bavíme o jednáních na mezivládní úrovni....o tendru na Temelín si sice myslím svoje...pokud by ale nebylo zbytí a fakt se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem zvědavý na nabídku EC, resp. Airbusu.
  Když se tu bavíme o jednáních na mezivládní úrovni....o tendru na Temelín si sice myslím svoje...pokud by ale nebylo zbytí a fakt se rozhodlo o jeho rozšíření, možná by pomohl dialog AREVA - Airbus
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:19 24.08.2015

  K tomu článku lze dodat jen to, že to šlo napsat kratší :-)
  ale podstata je stejná jako jsem zde psal x krát
  jestli tahle šaškárna nezlomí Stropnickému vaz, tak už si tam může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomu článku lze dodat jen to, že to šlo napsat kratší :-)
  ale podstata je stejná jako jsem zde psal x krát
  jestli tahle šaškárna nezlomí Stropnickému vaz, tak už si tam může dělat fakt co chce.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:08 24.08.2015

  To mi vlastně připomnělo Gripeny. Součástí smlouvy na prodloužení pronájmu melo být i to, že letouny získají schopnost útočit na pozemní cíle. No a po roce od podepsání vyjde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To mi vlastně připomnělo Gripeny. Součástí smlouvy na prodloužení pronájmu melo být i to, že letouny získají schopnost útočit na pozemní cíle. No a po roce od podepsání vyjde najevo, že tento upgrade si musíme zaplatit.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:58 24.08.2015

  Tak vždyť bylo od začátku jasné, že to skončí blamáží a dalším obrovským tunelem alá BREN/Pandur/CASA. Od armádního velení, které není 10 let schopné nakoupit pro vojáky maskáče se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak vždyť bylo od začátku jasné, že to skončí blamáží a dalším obrovským tunelem alá BREN/Pandur/CASA. Od armádního velení, které není 10 let schopné nakoupit pro vojáky maskáče se ani nedá čekat něco jiného.
  Podle mých předpokladů nakoupíme něco co se nehodí, bude mít cenu nejlepšího ve své třídě a přesto AČR zaplatí další miliardy za zprovoznění zbraňových systémů, které zase nebudou zrovna vhodné pro daný stroj.
  Ono už je stačí to prodloužení životnosti Sokolů. Reálně jich potřebujeme zhruba polovinu (možná ani tolik ne) přesto je opravíme všechny i když by jsme za celkovou cenu opravy mohli pořídit 5-6 moderních záchranářských vrtulníků.
  Kdepák dokud neboudou ti co se na rozhodování podílí vystaveni adekvátní hrozbě trestu pokud se ty jejich křivárny prokáží, tak v téhle zemi změna k lepšímu nenastane.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  08:59 24.08.2015

  Článek velmi vítám a jsem rád, že ten chaos ve vyzbrojování vadí nejenom té části veřejnosti, která obranu vlastního území vnímá jako jeden z naprosto základních a samozřejmých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek velmi vítám a jsem rád, že ten chaos ve vyzbrojování vadí nejenom té části veřejnosti, která obranu vlastního území vnímá jako jeden z naprosto základních a samozřejmých atributů státu, ale i některým členům výboru pro obranu Parlamentu České republiky. Pak je ale žádoucí další krok od těchto členů (a věřím, že paní poslankyně není ve výboru jediná, kdo tento zájem má) vyvinout společně maximální tlak v rámci svých kompetencí na zlepšení situace.
  Pokud vím i v AČR jsou lidé, kteří mají vizi jak by moderní armáda měla vypadat, takže bych neviděl tak tragicky, že armáda neví jak dál, jenom ti lidé musí být na funkcích (a nebýt v menšině, čili kvalitní personální politika), které o tom rozhodují.
  Pro ty, které by zajímala původní vize rozvoje naší armády z roku 2001, kdy se připravovala profesionalizace AČR zde dám odkaz:
  http://archiv.ods.cz/docs/doku...
  Stojí za to si to přečíst, v původních počtech představa nyní ale nerealizovatelná. Zajímavý koncept (odpovídající současným moderním armádám) a počty jsou zmiňovaného u vrtulníkového vojska.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:56 24.08.2015

  Strach utratit velkou sumu peněz nejspíš poznamená i nákup vrtulníků. Hysterie kolem ceny Pandurů musela nákupčím svázat ruce a bojí se utratit "velkou" sumu. Chyba je, že dosud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strach utratit velkou sumu peněz nejspíš poznamená i nákup vrtulníků. Hysterie kolem ceny Pandurů musela nákupčím svázat ruce a bojí se utratit "velkou" sumu. Chyba je, že dosud nikdo suverénně nahlas neřekl, kolik ty Pandury měly férově stát, protože porovnávat je s nevybavenými portugalskými nebo polskými Rosomaky není úplně vypovídající. Pokud je férová cena za UH-1Y 20mld. Kč vč. vybavení, tak to zaplaťme a neskuhrejme, že to je drahý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:20 24.08.2015

  Na úvod mi to nedá: "mým zájmem je dlouhodobost, promyšlenost a tedy efektivnost jednotlivých kroků státní správy i samosprávy" - to je paní asi jediná.

  No a teď vážně - za 25 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na úvod mi to nedá: "mým zájmem je dlouhodobost, promyšlenost a tedy efektivnost jednotlivých kroků státní správy i samosprávy" - to je paní asi jediná.

  No a teď vážně - za 25 let od revoluce tu snad byla jediná armádní koncepce, a to hned ta ze začátku - všechno zrušit, rozpustit, rozkrást, rozprodat - jsme mírumilovnej národ a jako takovej armádu nepotřebujeme. Armáda se zmenšila takovým způsobem, že má menší stavy než policejní sbor, spoustu schopností úplně opustila a co je nejhorší, už nikdy se nezmohla na nějakou koncepci. Budovali se chemici, pak zas nemocnice, postavila se specializovaná nemocnice na virové nemoci, kterou chtěli nedavno zrušit a teď už je zas potřebná, rekostruují se kasárna, které se následně převádí na města či soukromníkům...

  Bordel, bordel, bordel... P. Pavel byl první velitel, kterého sem slyšel říkat, že armáda jede z ruky do huby - zvládá platit a udržovat, ale nemá z čeho nakupovat a rozvíjet. Navíc - došlo to tak daleko, že peníze pomalu nestačily ani na munici a cvičení, čili se prohluboval vnitřní dluh armády (spotřebovávaly se "uloženky").

  Vrtulníky? To je takovej gordickej uzel. Armáda potřebuje vrtulníky, tedy - potřebuje lehčí typ než jsou Mi-171. Jenže zároveň potřebuje náhradu za Mi-24, které jsou sice pořád dostačující, ale díky zanedbávání jesou schopny nasazení v mezinárodním prostředí (zejména avionika tvrdě zaostává z a Mi-171) a navíc - jejich konstrukce je poplatná době a v případě sestřelu je nutno počítat s úmrtími (u novějších typů bitevníků je standardem, že posádka přežije i pád z určité výšky).

  A teď babo raď - lehké typy jsou početný typ a nejsou ani tak drahé, ale pokud jimi chceme nahradit bitevníky, tak se nám výběr zužuje a cena letí nahoru. Skoro by se dalo říct, že nakoupit 20 lehkých "skorobitevníků" vyjde stejně draho, jako nakoupit 15 lehkých dopraváků a k tomu 5 bitevníků. Další věcí jsou počty, protože nakoupit málo vyjde pomalu stejně draho jako nakoupit víc (cena vrtulníku je jen část celkové ceny, hodně nám to nafukuje logistika a servisní zázemí).

  Další věcí je politika - umíme opravovat ruské typy, piloti jsou na ně zvyklí, jsou to jednoduché robustní stroje, a navíc jsou levné na pořízení. Jenže - dodavatel je aktuálně skoronepřítel. Pak tu máme západní stroje, které jsou sice špičkové, mají supr dupr avioniku a pokročilou kostrukci - jenže jsou drahé jaxviňa a všecko by se muselo budovat od nuly. Skoro se dá říct, že na vrtulníky, které bychom chtěli (západní) nemáme, a ty na které bysme měli (Ruské) zase nemůžeme nakupovat páč politika.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  07:43 24.08.2015

  Dobrý článek velmi ho vítám.

  To co autorka popisuje je nejen důsledek ministerstva obrany a gen. štábu, ale i ministerstva financí , které rozděluje peníze naprosto diletantským ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý článek velmi ho vítám.

  To co autorka popisuje je nejen důsledek ministerstva obrany a gen. štábu, ale i ministerstva financí , které rozděluje peníze naprosto diletantským způsobem. Tento se uplatňuje již od dob bolševiků. Tento způsob financování neumožňuje resortům pošetřit peníze a tím znemožňuje nákupy za větší obnosy, než co se vejde do ročního přídělu. To mnohdy vede k "rozkrádání" peněz proinvestováváním za naprosté nesmysly, jen proto aby nedošlo ke snížení přídělu na další rok. Dále to vede k zoufalé snaze alespoň nějak zajistit provoz a takové provizorní řešení zas prodražuje veškeré nákupy.
  Dále co se týče samotných vrtulníků tak zmatek vzniká v tom, že se technika nevybírá dle koncepce užití , ale dle koncepce komu z toho kápne a kolik.
  Toto je nejen vina ministerstev , ale především zrůdnost nejvyšších velitelů armády české republiky, která samozřejmě prorůstá celou armádou. Rozkrádání armády snad netřeba připomínat.

  V součtu všech možných důvodů a důsledků vzniká tato kaše.

  Na rozdíl od autorky se neobávám náhledu okolních zemí, kdyby např. chování špiček naší armády budilo rozpaky, tak by asi gen. Petr Pavel nebyl tam kde je.
  Skrýt celý příspěvek