NÁZOR: Islámský terorismus kryjeme politickou korektností

Foto: Policie prohledává místo teroristického útoku v kavárně Comptoir Voltaire. / AFP / Kenzo Tribouillard
Francouzská policie prohledává místo teroristického útoku v kavárně Comptoir Voltaire. / AFP / Kenzo Tribouillard  

Evropa zažila v sobotu ráno krvavé probuzení. Islámští teroristé zavraždili v Paříži více než 120 lidí. Státníci útok odsuzují a zdůrazňují, že Evropa si svobodu vzít nenechá. Není však to, co si Evropané nechtějí vzít, spíše spravedlnost?

Politická korektnost

Obávám se, že místo toho, aby podobná tragédie vyburcovala evropskou společnost z letargie, bude opět utopená v předstírané politické korektnosti. Nikoliv přirozené slušné politické korektnosti, ale te, která slouží pouze a jen k upevnění mocenského postavení vládnoucích elit.

Již nyní vidíme objevovat se nic neříkající prázdná prohlášení o tom, že se nejedná o souboj mezí náboženstvím, ale mezi “svobodou a tyranií” a “civilizací a barbarstvím”. Jsou to prohlášení v nejlepším případě naivní, psané ve slabé emotivní chvilce, v horším případě jsou výsledkem předstírané morální nadřazenosti, či slouží k upevňování politické moci.

Bohužel politik si musí dát pozor na to, co, kde a komu říká. Reflektovat realitu ve svých prohlášeních se nemusí vyplatit, protože za zády číhají mocenští konkurenti, kteří podobná prohlášení mohou hned využít. Současná média jistě ráda otisknou obvinění některého politika z rasismu, nesnášenlivosti, xenofobie a tmářství.

Všechna čest těm politikům, kteří dokáží mluvit mimo předstíranou politickou korektnost.

Realita? Problém je Islám

Realita je taková, že za útok v Paříží může nekontrolovatelná migrace lidí vyznávající jiné hodnoty a životní postoje, než vyznává naše euroatlantická/křesťanská civilizace a kultura.

Je třeba jasně a bez politické korektnosti říct, že velká populace lidí vyznávající Islám znamená v Evropě velké bezpečnostní riziko a není žádoucí ji navyšovat. Ve Francii existují celé čtvrti arabských nebo afrických přistěhovalců s vlastními pravidly a způsobem života, které nadřazují nad pravidla a způsoby hostitelské země.

Lidé v těchto čtvrtích žijí v cizí zemi, s cizí kulturou, jsou vyděděni, nemají šanci na sexuální partnerku, práci a budoucnost. Naprosto dokonalá půda k verbování mladých zmatených mužů, kteří pro "vyšší dobro" postřílí nevinné lidi z nenáviděné dekadentní západní kultury, která utlačuje jejich způsob života (zemi, kulturu, náboženství, proroky - dosaďte si podle libosti).

Navíc se nedá čekat zlepšení. Lidé mimo euroatlantický civilizační okruh se v Evropě neasimilují ani za stovky let. I za stovky let budou kolem Paříže arabské, afghánské, syrské nebo pákistánské čtvrtě se svými vlastními pravidly.

Ve skutečnosti jsme to my v České republice, kteří máme západní Evropě radit s trvalou imigrací a sžívání se s jinými národy. Můžeme Francii, Německu nebo Velké Británii (ale ti to samí ví, jak se sžívají se Skoty nebo Velšany) vysvětlit, jak se u nás za staletí asimilovali sudetští Němci nebo Romové, případně Maďaři na jižním Slovensku.

Vítejte v NAŠEM domově

Abych ujasnil svůj postoj. Nejsem proti imigraci obecně, vítám lidi, kteří s pokorou přijdou do cizí země a s pokorou přijmou její tradice, zvyky a kulturu. Můžeme se podívat kolem sebe a uvidíme takových lidí spoustu. Zářným příkladem jsou například Ukrajinci, Vietnamci, či křesťané ze Sýrie.

Ano, i mezi nimi se nalézají lidé, kteří vstřícnost dané hostící země zneužívají. Ale to je problém nemorálnosti a antisociálnosti jednotlivců, nikoliv kulturním a společenským rysem Ukrajinců, Vietnamců a křesťanů ze Sýrie nebo koptů z Egypta.

Evropa si musí navždy dát pozor, aby “neztratila duši” a nedopustila se hrůz, které proběhly v první polovině 20. století.

Avšak problém imigrace není o tom, že si myslíme, že jsme "lepší nebo horší" než ti příchozí, ale že jsme jiní, máme jiné životní hodnoty a postoje. Za svůj názor se nesmíme stydět a měnit ho. Proč taky? Evropa je náš domov s našimi pravidly a zákony.

Je třeba hostům, kteří příjdou k nám domů jasně říct, že v našem domově jsou a budou hosty, kteří se budou chovat podle toho, jak my chceme. Nikoliv, aby nám diktovali, jak my se máme chovat ve vlastním domově.

Obávám se však, že výše uvedené platí pro země jako Česká republika, Polsko, Slovensko nebo Maďarsko. Země jako Francie, Velká Británie a (doufejme, že ne) Německo již se vydaly na cestu, na které se Islám stal součástí jejich národní identity. Jsou to země, které si i s uprchlíky k sobě domu vzaly všechny problémy Středního východu a islámského světa.

Jiný úhel pohledu

Komentář Petra Švaňy, bezpečnostního manažéra Armády ČR: 

V reakci na události v Paříži mě napadá, jak dlouho ještě bude evropská politická reprezentace ignorovat bezpečnostní rizika vyplývající z nekontrolovatelného proudu uprchlíků, který dnes zažíváme.

Ano, asi nelze spojovat včerejší události přímo se současnou migrační krizí, ale pokud nebudeme schopni a ochotni zajistit, že skrze neztotožněné uprchlíky nedojde ke zvýšení pohybu kriminálních živlů po Evropě, tak bude nebezpečí vzniku takových událostí eskalovat.

Na tom, co říkám nehledejte nic xenofobního ani rasistického či antiislámského. Jde v podstatě jen o statistické vyjádření rizika, že v obrovských počtech utečenců, kteří přicházejí do evropského prostoru, musí být logicky jisté procento zločinců a tedy i možných skrytých teroristů.

I kdyby to jen jedno jediné procento z celkového počtu asi milionu uprchlíků, tak to znamená 10 000 potencionálních atentátníků. Deset tisíc, je to málo nebo moc? Co dokáže takový počet lidí v následujících měsících či letech způsobit na našem území?

Samozřejmě nemusí k tomu dojít. Riziko nekontrolovatelné migrace však nesmí podcenit žádný odpovědný politik a už vůbec ne bezpečnostní složky evropských států a EU jako celku.  Zatím, ale jakoby tato upozornění nenacházela sluchu.

Je opravdu tragické, že jen události typu té, kterou teď naplno zažíváme, obvykle otevírají zaslepeným oči. Obávám se ale, že po odeznění nejtragičtějších okamžiků opět upadneme do letargie a nic zásadního se nezmění.

Myslím, že po včerejšku bude zásadní změnou jen to, že se naplní tragičnost dalšího pátku 13.

Komentář Mgr. Hany Zelené, novinářky a redaktorky Armádních novin:

Zatímco byly lednové útoky na redakci Charlie Hebdo vysvětlovány (a někdy i ospravedlňovány...) pomstou za satirické články, trojice nočních útoků nabyla dalších rozměrů, a to nejen co do počtů obětí. Cíle byly voleny s účelem zasáhnout co nejvíce civilních obětí a ačkoli ještě nejsou známy podrobnosti, první informace naznačují barbarské vyvraždění rukojmích.

Spouštěčem nebyl konkrétní čin, nejedná se o akt odvety, ale o prokazatelně zastrašují výhrůžný akt ze strany Islámského státu, který se k útokům přihlásil. Jiří Brančík, primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Brno, pro ČT 24 řekl, že motivem takových útoků je jednoznačně víra a pocit, že mají útočníci na svoje činy morální právo.

Vznik a nábor do řad bojovníků Islámského státu je někdy zdůvodňován frustracemi mladých lidí žijících na ekonomické a sociální periferii společnosti. Tyto argumenty ale stále častěji padají ztotožněním islamistů, kteří do ISIS přicházejí z bohatých muslimských vrstev. To dává za pravdu Brančíkovu názoru, že za postojem útočníků je nikoli deprivace či sociální útlak, ale muslimská víra.

Připomeňme, že slovo islám znamená v překladu "podrobení se", muslim je "ten, který se podrobuje bohu". Na rozdíl od křesťanství se ale jedná o podrobení bezpodmínečné, bez kladení zpochybňujích otázek.... Neexistuje ani časová paralela s vývojem těchto dvou náboženství: Islám se ze své podstaty ani vyvíjet nesmí, jakákoli úprava Mohamedových výroků je zapovězena.

Stagnace názorového posunu muslimských věřících v kontrastu s celosvětovým vývojem, násobeným postupným vyčerpáváním zdrojů v oblasti Blízkého vývoje Afriky a současně neúspěch při začleńování muslimských menšín v západní splečnosti musel vést ke střetu. Jejich úsilí prosadit i násilím jedinou možnou formu životního stylu, který islamista zná, je schopen akceptovat, je pochopitelná. Ale ne přijatelná. Cenou jsou bez přehánění nejen hodnoty, ale jak ukázaly i poslední hodiny, i životy příslušníků západní společnosti.

Její členové jsou aktuálně ochromeni strachem a jejich reakce je přirozená a pochopitelná. Následující dny ji bude nutné zpracovat. Výsledkem bude rekapitulace hodnot, zvážení, které a do jaké míry obhajovat. Úskalím, ale současně prioritou západní společnosti je, že hodnoty demokracie a lidských práv vůbec, neodvíjí toliko od výkladu jediného Boha coby nejvyšší autority. A to přesto, že je Desatero v trestních a občanských právních normách zakotveno. 

Skutečnost, že se naše společnost dokázala vyvíjet, převzít po pádu Říma do svých právních norem světské zásady římského práva a učinila je nezávislé na náboženství, které se stalo toliko nadřazenou morální hodnotou, je její nadějí. Nadějí ve smyslu svobodné společnosti, osobnosti, která dokáže být zodpovědná za své činy. Fanatický islamista, který důsledky svých činů přesouvá na jediného Boha, nikdy svobody nedosáhne.
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá ...

POLEMIKA: Ďábel proti Ďáblu - Islámský stát proti Al-Qaidě

Na přelomu srpna a září byly v médiích zveřejněny dva články, které prezentovaly názory amerického ...

Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?

Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent ...

Spojené státy zabily již 20 000 bojovníků Islámského státu?

Jak měřit úspěch leteckého bombardováni? Podle shozených bomb, podle počtu náletů? Jedním z mediálně ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • Wenet01
  10:56 19.11.2015

  Charon123: To je vzájemné...osobně mi nevadí opačné názory od toho máme demokracii a za normálního stavu by nás velmi rychle rozsoudili volby ve kterých by jeden názor jednou zvítězil, jednou nezvítězil.
  Normální stav tu ovšem není, demokraticky jsme si přesunuli rozhodování o hranicích mimo naše hranice a tak tu vzniká paradoxní situace, kdy odpor většiny populace sice souzní s politickou reprezetnací, ale bez jistoty, že se nebude provádět naprosto odlišná politika. To povede k frustraci a k volbě těch co slíbí, že to vyřeší...kdo to asi bude?
  Export problému, který si navařila západní Evropa změní náš svět posune jiným směrem a ani jedna varianta se mi nezamlouvá.
  Jinak mne velmi zajímá co se děje za hranicemi (projel jsem kus světa a dost viděl), ctím právo na azyl, nikoliv však právo na volný výběr země kde chci žít...to je základní rozdíl. Pomoc jiným zemím ve formě půjček, darů, potravin, policistů, vojáků je pro mne zcela na místě. Nicméně jako čechovi mi záleží více na češích, než na muslimském světě - který dle mého na okraj není tak chudý, aby se o své bližní nepostaral sám.

 • Torong
  09:25 19.11.2015

  charon123:

  "Dejte mi příklad toho kdy zpohodlnělí Evropané (ne Briti) v něčem zásadním ustupují požadavkům muslimských imigrantů."

  Například zrušený vánoční strom v Bruselu, protože by mohl urážet muslimy? Zákaz vepřového na některých školách v Británii?

  "Vážně si myslíte že muslimové v Evropě (nebo jinde) jsou nějaký homogenní celek který vznáší nějaké požadavky? Běžný Ahmed má fakt jiné starosti. "

  Ne nejsou homogenní celek, ale všichni se drží stejných pravidel - korán a šaríja. A je´jich dodržování si v některých městtských čtvrtích vynucují i od nemuslimů.

  "Jen je třeba dodat že právo na azyl je součástí právního řádu ČR, a svoboda vyznání a a svoboda slova jsou garantovány ústavou. Nejen imigranti, i my musíme dodržovat zákony. "

  Právo na azyl ovšem říká, že je nutné o něj požádat v první bezpečné zemi do které se uprchlík dostane. A to jsou v EU pouze Itálie a Řecko. Nikoli ČR nebo Německo. Uprchlík, který si vybírá, kde chce být a kde ne není asi v takové nouzi jak říká. Svoboda slova a svoboda vyznání sice garantovány jsou, ale zároveň se v ústavě říká, že nebudou tolerována hnutí (skupiny, církve...) směřující k potlačení práv a svobod jiných, což islám dělá - mohli jsme se přesvědčit, že i v mešitách na území ČR.

 • karloscz
  09:07 19.11.2015

  Charon314 ... Dejte mi příklad toho kdy zpohodlnělí Evropané (ne Briti) v něčem zásadním ustupují požadavkům muslimských imigrantů....

  K těm Britům, kdyby někoho zajímaly autentické zážitky: http://rogozov.bigbloger.lidov...

  a k těm ostatním: http://www.obrazkovysvet.cz/vi...

  To je neuvěřitelná naivita, nebo záměr. Tak slepý snad nemůže být nikdo, ani dobroser.

 • skelet
  07:19 19.11.2015

  Charon314: nepíši zde nic o uzavření státu a kultury sama do sebe. Západní civilizace dokáže poměrně dobře absorbovat to co jí obohacuje. Uzavření a zaostávání kultury spíše platí právě pro muslimské státy (pochopitelně ne všechny).
  Jinak souhlasím s tím, že je tato krize zvládnutelná. Bude zvládnutelná vždy. Jediný rozdíl je jaká cena se za to zaplatí. Jestli to bude pokárání od OSN a humanitárních organizacích nebo budoucí jatka.
  Často se všude píše, že největší odpor proti Islámu mají Češi, kteří přitom s ním nepřicházejí do styku. Ono je to ovšem naprosto pochopitelné. Obyvatelé ČR jsou povětšinou ateisté a nemají rádi ani křesťanské církve, které patří do jejich kulturního okruhu. Pokud se zde začíná rozpínat kultura, která je nám vzdálená a dle velkého procenta populace zaostalá až barbarská, tak ten odpor bude vyšší, než jinde.

 • Charon314
  00:14 19.11.2015

  Wenet01:
  ok, já to beru. Máme prostě odlišné žebříčky hodnot. Pro mě je (přiměřená) otevřenost společnosti zbytku světa významnou hodnotou - podobně jako to pivo, pro Vás ne. Mě zajímá osud lidí i mimo českou kotlinu, Vás zřejmě moc ne. Pokud se oba budeme držet v mezích zákona a elementrní sušnosti, jsou oba názory stejně hodnotné (a já budu doufat že ten můj zvítězí...) Jen je třeba dodat že právo na azyl je součástí právního řádu ČR, a svoboda vyznání a a svoboda slova jsou garantovány ústavou. Nejen imigranti, i my musíme dodržovat zákony.

  Torong:
  Dejte mi příklad toho kdy zpohodlnělí Evropané (ne Briti) v něčem zásadním ustupují požadavkům muslimských imigrantů. Vážně si myslíte že muslimové v Evropě (nebo jinde) jsou nějaký homogenní celek který vznáší nějaké požadavky? Běžný Ahmed má fakt jiné starosti.

  skelet:
  Dějiny učí ledacos - třeba to že uzavřené společnosti mají tendenci degenerovat a zůstat pozadu. Ale máte pravdu - současná situace ohledně migrace pod kontrolou zrovna není, a to je špatně. Západ zaspal a teď za to platí. Je to ale zcela zvládnutelné. Překonali jsme horší krize.

 • Wenet01
  21:57 18.11.2015

  Totální prohibice by jistě snížila počty mrtvých na silnici, ale pití alkoholu má u nás bohatou tradici a lidem to chutná...krom dalších negativ s prohibicí spojených, by to bylo omezení. Ve vzniku ghet a přílivu islámských přistěhovalců pro tuto zemi žádný přínos nespatřuji, tudíž si stojím za tím, že bohatě postačí když si budeme půjčovat na charitu v rámci národa vlastního než když budeme cpát půjčené peníze do národů cizích a ještě jejich nepříjímáním snížíme riziko terorismu.
  V přijetí marginálního rizika, že mě nějaký šílenec zastřelí na ulici v rámci náboženské války nebo frustrovaný nešílenec znásilní dceru proto nevidím žádný racionální důvod.
  Jediný náš začleňovací úspěch s jinou kulturou představují bezproblémoví vietnamci, kteří žijí spíš vedle nás než s námi - integrace milionů muslimů v EU je scifi...západní Evropa si tím možná léčí komplex koloniální éry a Němci, jak by řekl sir Humprey se tím čistí od genocidy, aby byli přijati zpět mezi lidskou rasu (zbytečně už je to dávno, ale nedají si říci). ČR nemá žádný důvod připojovat se k neukončenému experimentu. I kdyby vyšel a nakonec se vytvoří vzorová multietnická společnost, nenapadá mne nic v čem by měla být lepší než ta etnicky homogení. Čili opět žádný důvod proč to podstupovat

 • Torong
  21:15 18.11.2015

  Charon314: Problém je, že Evropané jsou tak zpohodlnělí a svou životní úroveň považují za naprosto samozřejmou a muslimové naopak tak tvrdohlaví a fundamentální v prosazování svých požadavků, kterým zpohodlnělí Evropané raději ustupují, než by riskovali ztrátu pohodlí, že já strach rozhodně mám.

  .

 • skelet
  21:09 18.11.2015

  Charon314: dějiny nás učí, že ten kdo si myslí, že ho něco nemůže ohrozit nebo, že to má pod kontrolou, tak si většinou zadělá ještě na větší průser.

 • Trener
  19:35 18.11.2015

  Jsem rád, že už tu od některých padla zmínka o zájmech ČR. Doufám, že naše země bude jednou na špici jako za první republiky a bude mít stejnou životní úroveň jako státy západní Evropy. Je mi líto, že spousta států západní Evropy, které nemají takový potenciál jako my jsou na tom lépe, nebo prostě ekonomicky silnější. Podepsalo se na tom 40 let vlády komunismu a zbytek se „dodělalo“ po listopadu 89. Bohužel spousta nám toho tady už nepatří, hodně toho vlastní cizí kapitál. Vstupem do EU se našim firmám otevřel nový trh, ale zase náš se otevřel pro kapitálově silnější západní firmy. Jeden nejmenovaný průmyslník z východních Čech se nechal slyšet, aby jeho firma uspěla na v západní Evropě, potřebuje v každé zemi, kam bude vyvážet certifikát. A každý certifikát něco stojí a kvůli němu mu prolezou firmu včetně sociálních zařízení atd. Nedávno mi zase říkal jeden policista, který byl na konferenci v záp. Evropě, že ti z východu byli ubytovaní v levnějších hotelech. Proto pro „snížení váhy“ západu EU, také vidím význam ve spolupráci typu V4, klidně bych tam ještě přizval další státy. I když takový Rakušáci, ty se pořád cítí jako něco "vyjímečného". A proč o tom tady píšu? Minimálně z toho důvodu, že nám chtěl západ EU vnutit kvóty a zkrouhnout dotace.

  Ještě pokud jde o „přistěhovalce“, tak v 90. letech do naší země už přitáhli Rómové ze Slovenska (to radši nebudu komentovat) a z východního Německa k nám prý byli vytlačeni Vietnamci. Nějací Vietnamci už tu samozřejmě byli. Vietnamci se jako komunita sice tak nějak začlenili do naší společnosti, ale chtěl bych viděl to jejich placení daní a to hlavně v období cca 20 let po revoluci.

  A pak mě taky překvapuje, jak tady nadáváte na současnou politickou reprezentaci (i když pár jedinců si to zaslouží). Nějak z toho vynecháváte představitelé TOP 09 s vrchním sluníčkářem K. Schwarzenbergem. A i sama ODS a hlavně ten jejich předseda májí plnou pusu keců, chtěl bych je vidět, kdyby byli sami u kormidla.

 • Charon314
  17:42 18.11.2015

  Wenet01: Většina muslimů nežije na Blízkém východě. Muslimská populace v Asii a v Africe je podstatně větší. Takže si stojím za tím co jsem napsal.

  Současná evropská kultura je do značné míry formovaná antikou - a ta blzkovýchodní ne, o tom žádná. Ovšem svého času to bylo naopak...

  K tomu poslednímu: ano, jistě je pravda že držet všechny muslimy mimo by čistě matematicky snížilo rizika terorismu. Stejně jako by totální prohibice snížila počet mrtvých na silnicích (čímž by se zachránilo mimochodem řádově víc životů). Pro mě osobně jsou ale důležité i jiné hodnoty než bezpečnost. Jsem ochoten akceptovat marginální riziko teroristického útoku stejně jako o dost větší riziko přejetí opilcem. (Dodávám že to neznamená pasivitu - jsem pro intervenci v Sýrii, vyšší ochranu hranic Shengenu, důsledné potrání džihádistické propagandy atd. atd. Jenom věřím evropské kultuře dost na to abych se bál že se zhroutí po přijetí první cizí menšiny...)

 • Wenet01
  15:49 18.11.2015

  Mohou a vcelku je i chápu...také jsem měl od Iráku problém s hurá akcemi ve jménu v rozporu s mezinárodním právem a pod falešnou záminkou pro veřejnost. Naprosto rovněž souhlasím i s tím kde se muslimové radikalizují a kdo je radikalizuje a za čí peníze...to však nemění nic na mém přesvědčení, že nejjednodušší způsob jak snížit riziko terorismu, je minimalizovat mísení kultur na jednom území. V západní Evropě už je pozdě, u nás ještě ne.

 • danny
  14:09 18.11.2015

  Charon314
  Díky, napsal jsi to velmi výstižně. Jakákoli plošná represe vůči konkrétnímu etniku, vyznání, přesvědčení, rase nebo společenské třídě vytváří živnou půdu pro nárůst extremismu, a to jak na straně menšiny, tak aktivistické většiny. Každá společnost zatlačená do ilegality má tendece se radikalizovat a vymezovat proti systému. Volání po omezení základních lidských práv a svobod, byť s nejlepšími úmysly, je obvykle provázeno přehnaným strachem a omezenou orientací v problematice vede pouze ke zvýšení napětí a potenciálního rizika.
  Ve světle posledních útoků ve Francii možná trochu zapomínáme na některé detaily. Naprostá většina pachatelů útoků v Evropě jsou OBČANY EU. Tito se obvykle radikalizují ne v mešitách založených místními muslimskými komunitami, ale jednoznačně v madrasách financovaných SA a obsazených militantními imámy šířícími wahhábistickou ideologii. Zapomínáme, že naprostá většina teroristických útoků ve světě je obrácena právě proti (ne dostatečně pravověrným) muslimům. A že tito se mohou poměrně oprávněně cítit poškozeni západními intervencemi ve vybraných zemích, které prokazatelně vedly k zásadními snížení kvality života milionů lidí. Vím, že to není zcela fér, ale pokud se podíváme na diskutabilní (z pohledu mezinárodního práva i efektivity někde mezi target/oprávněný cíl/collateral demage 2-10%) akce pomocí dronů, převyšují počty civilních obětí násobě počty všech obětí islámského terorismu v západním světě (a to nemluvím o metodice, dle které jsou vedlejší ztráty označovány za ozbrojence). Nemohou náhodou dotčení civilisté pociťovat poměrně pochopitelnou touhu pomstít se za akt, který mohou chápat také jako formu teroru?
  http://www.natoaktual.cz/vetsi...
  http://domaci.ihned.cz/c1-6483...
  http://drones.pitchinteractive...

 • Wenet01
  09:15 18.11.2015

  Charon: Evropská kultura je výsledkem antiky, idnoevropských náboženských směrů a křesťanství - proto má s Koreou společnou jen křesťanskou část a ty předchozí má Korea nebo Sudán naprosto odlišné a proto k sobě mají Polák, Němec a Ital kulturně blízko a od Brita nebo Holanďana se liší až v poslední fázi tříštění křesťanství na různé větve a blízko k sobě mají Rus s Bulharem a Srbem, protože sdílejí stejnou verzi křesťanství a v předchozích vrstvách se neodlišují.
  Muslimové mají mezi sebou kulturní rozdíly asi stejné jako jih a sever evropy, nikoliv jako Evropa se Sudánem - s vyjímkou Persie, která navazovala na mnohem starší kulturní tradici je zbytek blízkého východu Arabský...rozdíl mezi nimi tvoří substrát před ovládnutí Araby, ten je však nepatrný např. Libanon a Egypt, vývoj v Osmanské říši, která nepřekryla vše a kolonialismus...
  Persie krom kulturních rozdílů navíc vyznává Šíitskou verzi islámu, kde je rozdílů mnoho, ale z pohledu našeho je to prakticky stejné jako vysvětlit budhistovi proč se na bílé hoře vraždili katolíci a protestanti.
  Atentát spáchal pokud vím nejméně jeden nově příchozí...a i kdyby ne, tak stále se jedná o islámský terorismus. Jistě ne všichni muslimové jsou teroristé, ale všichni významní jsou muslimové. Proto si dovolím tvrdit, že islám mimo hranice je lepší a bezpečnější než islám uvnitř a je naprosto fuk, zda se jedná třeba v 99,9% procentech o lidi kteří jsou naprosto mírumilovní. Když tu nebudou, snižuje se riziko problému - velmi jednoduché i bez akademických debat o kultuře a mírumilovnosti toho či onoho náboženství

 • Kolos
  22:06 17.11.2015

  Politická korektnost je na houby, je třeba nazývat věci, jak se skutečně mají, řeči politiků o ničem, aby náhodu neřekli něco, co se nepřizpůsobivé menšině nebo islamistům nelíbí jsou k ničemu.

  Islamský stát je třeba zničit, to bez debat, co nejdříve začít pozemní operaci.
  Pan Švaňa má pravdu, to že sem s ekonomiskými ilegálními imigranty přicházejí i islámští radikálové je snad každému jasné, až na malé procento populace, která dostala úpal ze sluníčka.
  Tajné služby my měly sledovat a prověřit všechny muslimy na našem území, pokud to ještě neudělali, armáda, policie by měly hlídat hranice. Žádné muslimské imigranty nepouštět na naše území.
  Osobně neznám nikoho, kdo tu chce muslimské imigranty, tak by me zajímalo, kde se v diskuzích berou lidi, co je obhajují a chtějí je tu.

  Hezký večer.

 • copy
  21:18 17.11.2015

  Myslím, že Charon314 to popsal výstižně.

 • Charon314
  20:28 17.11.2015

  Tyhle rádoby silácké výroky k ničemu nevedou. Za útoky v Paříži nestojí imigranti ale místní v Evropě narození radikálové. Jejich rodiče či prarodiče sem přišli v době kdy rozhodně nebyly žádné otevřené hranice, žádná falešná humanita, žádná politická korektnost, žádná sluníčka. Uprchlická krize je složitá, ale tohle s ní má velmi málo společného. To zaprvé.

  Za druhé: tvrdit že existuje nějaká "muslimská kultura" je jako tvrdit že existuje kultura křesťanská. Vážně má většinově křesťanské Polsko nebo postkřesťanská ČR něco společného s většinově křesťanskou Korejsou republikou, Eritreou, Peru a Jižním Sudánem? Rozdíly mezi Afghánistánem a Katarem a Mali a Tureckem a Indonésií a Sudánem jsou stejně propastné. Proto (mimo jiné) se taky dramaticky liší muslimské komunity v Evropě. Např. v Německu jsou Turci a Kurdové vesměs (samozřejmě až na výjimky) poměrně dobře integrováni do zbytku společnosti. Ve Francii a Belgii existuje významná menšina kde se to prostě nepovedlo, o tom není sporu. Jsou Syřani spíš jako Turci, nebo jako Alžířani? Geograficky, kulturně a historicky asi spíš jako Turci... (Dodatek: rodiče Steva Jobse byli Syřani. Troufám si říct že USA jsou s tímhle konrétním přkladem integrace vcelku spokojeni.)

  Zatřetí, naprosto souhlasím s kritikou přehnané politické korektnosti. Jenže nahradit ji samoúčelnými "nekorektními" proklamacemi je vyhánění čerta ďáblem. Terorismus není Muslimský vynález. Není to tak dávno co v Evropě páchali atentáty katolíci (IRA) nebo regionální separatistická hnutí (ETA) nebo radikální levice (Frakce rudé armády atd.). Nebo vzpomeňmě na Breivika. Sebevražedné teroristické útoky "vynalezli" Tamilští tygři - hinduisti.

  Za poslední, rozhodně je pravda že Islám jakožto náboženství je součástí problému, ale evidentně to není nejpraktičtější pohled na věc. Kdyby skutečně statisticky význmaná část Evropských muslimů (třeba to zmiňované 1%) věřila tomu co ISIS, neměli bychom dva velké útoky ročně ale dva denně. Je potřeba důsledně rozlišovat Islám, islamismus a muslimský fundamentalismus - ne z důvodu politické korektnosti, ale protože jsou to odlišné fenomény ke kterým je nutné odlišné přistupovat. Neinformovaným příjmáním propagandy funamentalistů (třeba o tom že islám je z principu neměnný a nereformovatelný - zběžný pohled do historie stačí jako důkaz opaku) děláme propogandistickou práci za radikály. Je zajímavé jak moc se dejme tomu pánové Bagdádí a Konvička shodují v pohledu na to co je "správný islám"... Kdo tím trpí jsou muslimští liberálové a sekularisti, o kterých my i islamisti unisono tvrdíme že vlastně neexistují, případně vlastně nejsou muslimové.

 • sanityangel1
  20:03 17.11.2015

  Torong:
  Hele, najdi si jeden z mych drivejsich postu - je tam clanek z veterans today - o tom jak IS prodava ropu, historicke predmety pres Turecko a tim se financuje, obdobne clanky prinesl nemecky tisk. Proc to Turci toleruji? Protoze a) nepritel meho nepritele - takze kdyz IS bojuje s Kurdy, tak jim to vyhovuje, protoze resi dlouholety kurdsky problem b) protoze prachy.
  Stejne je na tom Izrael (ad a) - aktualne je vsem uplne jedno co se deje na palestinskych uzemich a je to jedno uz 3 roky co probiha valka mezi IS a Asadem. Cim dele to trva, cim vice je Syrie slabsi a cim vice musi Asada podporovat Iran, tim mensi je tlak na Izrael. Velmi vtipne je syrske porekadlo v jednom ze clanku, jak to ze IS nema letectvo, kdyz ma izraelske. Ono da se najit i "stret" mezi ruskymi SU a izraelskymi F16, ktere vycouvaly ze syrskeho uzemi, protoze nechteli konfrontaci s Rusy. Izrael samozrejme nedopusti vitezstvi IS, ale bude chtit protahnout valku pokud mozno na nekolik dalsich let, tak aby se arabaci rezali mezi sebou. Jako bonus pak muze mit Evropu naladenou pro valku proti IS a pripadne Asadovi v Syrii.
  Proste Izrael jen sleduje sve narodni zajmy = sachy a o dabelskych zidech nic nevim.

  Co se tyce USA, tam pokud ses podival na video se sefem stratforu, kde vysvetluje geopolitcke zajmy USA, tak ti to musi byt jasne. Jak rekl Henry Kissinger : „Amerika nemá trvalé přátele nebo nepřátele, jen zájmy“

 • Torong
  17:58 17.11.2015

  sanityangel1: Jo a tím si vyrobí nepřítele, který se po ovládnutí Sýrie obrátí okamžitě proti Izraeli. To má samozřejmě logiku. Izraeli by sice z logického důvodu vyhovovala likvidace Assada, ale takhle asi ne. Nebo si myslíte, že je v zájmu Izraele, mít další oblast přímo za hranicemi v totálním chaosu? Ale pasuje to do obrazu ďábelských Židů, že? A Amíci nic nepotřebují víc, než Evropu ve válce, vzestup islamismu a totálně nestabilní situaci v půlce vyspělého světa. Zkuste nějak rozumně zdůvodnit proč.

 • Kozlus
  17:12 17.11.2015

  S tou V4 bych byl opatrnej. Polaci uz dlouho nedostali po hube a zase zacinaji blbnout. Rozpadnout se ted EU, tak se do 10 let pokusi o ten svuj davnej sen o pristupu k Cernymu mori. Uz si otevrene delaji naroky na Ukrajinska Uzemi. Lvov je polsky a podobne. Tusim, ze ministr obrany (nebo kterej sasek) veri, ze pad toho letadla ve Smolensku byla politicka vrazda.

 • semtam
  17:02 17.11.2015

  Ok, tak co je dobrý pro Českou republiku.

  Co nejmenší vliv EU. Tím hned nemyslím vystoupit z EU, protože to by se nám EU mstila. EU není žádná férová entita. Měli by jsme jít cestou výjimek jako má třeba Británie.
  Samozřejmě odmítat návrhy EU pro nás nevýhodné.
  Snažit se stmelovat V4.
  Rozšířit vývoz našeho zboží více do světa než primárně do EU. Právě z toho důvodu, kdybychom byli vládě Bruselu neposlušni, ať její poškození má co nejmenší vliv.

  Nebát se mít samostatnější zahraniční politiku, nebo ji se snažit kooperovat s V4. Současná zahraniční politika ČR není na člena EU vůbec zlá, tak máme na co navazovat.

  To je jen věc politickoekonomická. Obraná je na jiné téma.


  Jan Grohmann

  Mohl by jste tak prosím AN obohatit o články zabývající se zájmy ČR? A pokud je Vám líto, že diskutující málo řeší naše zájmy. Tak doporučuji se více zaměřit tématicky na ČR a její bezpečnost a vizi. V tom případě by jste ale musel upravit informaci o Vašem webu, kde se píše, že AN jsou prozápadní kritické medium.

 • astor
  13:48 17.11.2015

  Jiří Brančík, primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Brno, pro ČT 24 řekl, že motivem takových útoků je jednoznačně víra a pocit, že mají útočníci na svoje činy morální právo.
  Zajímaly by mě myšlenkové pochody a víra západních lídrů, které je vedly k destabilizaci celých kontinentů a dosazování - často i za pomoci násilí - spřátelených režimů.To vše při okázalém uplatňování dvojího metru neustále omílaných frází o lidských právech. Jsi-li náš, máš glejt a bude ti vše prominuto.
  Ani západní namyšlenost, vlastní tradičním kolonizátorům a dobyvatelům, mi však nevadí tolik, jako to, že trosky naší armády, český expediční sbor, se těchto nájezdů účastní a tak pomáhá legalizovat tyto zločinné agrese. Pánové zajisté prominou...

 • sanityangel1
  13:35 17.11.2015

  To jj284b:
  Ja bych rekl, ze Vam chybi zakladni geopoliticky prehled a ani jste to video nevidel. Protoze ten chlapik z Al-Kajdy tvrdi, ze v Izraeli jsou osetrovani bojovnici ISILu (a nejenom - i z Al -Kajdy). Ono staci pouzit google a overit si to napr. :

  http://www.theoccidentalobserv...
  http://www.independent.co.uk/n...
  http://www.jpost.com/Middle-Ea...

  Motivace Izraele je naprosto jasna - chteji odstranit Asada a oslabit Hizbalah, takze jim vyhovuje, kdyz Al-Kajda a ISIL bojuji proti Asadovi, protoze v centru pozornosti neni Izrael.
  Ostatne, cemu presne verite Vy, kdyz neverite generalu Flynnovi z americke vojenske rozvetky (DIA), ktery mel na starosti operace v Iraku a jeho prohlaseni, ze vzestup ISILu byl ocekavany a umyslny tah USA?

  Ostatne jak se maji ridit USA na Ukrajine a Iranu a Iraku vysvetloval sef Stratforu - Friedman v nasledujicim videu:
  https://www.youtube.com/watch?...
  nebo pro ty co neumi anglicky od 5:20 :
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...

  Jinak jeden ze zamestnancu straforu byl poradcem Obamy pro geopolitku.

  To Magister_Peditum:
  delas si prdel? Mezi clanky na AC24 jde najit poklady. Viz. rozhovor se senatorkou USA pro CNN nebo rozhovor se sefem Stratforu z Chigaco council nebo rozhovor s Obamou pro CNN, kde priznal, ze zprostredkovali obchod s predanim moci na Ukrajine. https://www.youtube.com/watch?...
  Jen je treba filtrovat a divat se na zdroje. Ostatne rekl bych, ze lepsi nez Idnes, kde ti nejdrive popisi, jak funguje SOHO :) a pak Ti budou tvrdit, ze se jedna o zarucene objektivni zpravy o Syrii:
  http://zpravy.idnes.cz/profil-...

 • Adanedhel
  12:21 17.11.2015

  Taky se Vám někomu stává, že po přidání komentáře se některé části zpřehází anebo zmizí ?

 • Adanedhel
  11:52 17.11.2015

  Karloscz - plně s Vámi souhlasím, Čechy a Češi nejsou vůbec malý národ. A to ani kulturou a ani objemem a rozsahem ekonomiky. Já nenávidím islám a radikální muslimy proto, že chci, aby to v Čechách tak zůstalo tak jak doposud, abychom si mohli vládnout po svém, dělat co chceme, s kým chceme a kdy chceme a myslet si co cheme aniž bychom museli mít strach z bonzáků anebo rovnou ze zabijáků. Nechápu trotly kteří nás staví nějak na úroveň muslimů s tím, že u nás se taky krade, zabíjí a týrají se a zneužívají děti. Tito si neuvědomují, že u nás jsou to VYSOCE nežádoucí jevy, které jsou přísně trestány a postihovány a hlavně NEMAJÍ JAKKOUKOLI OPORU v naší kultuře nebo nějaké ideologii. To je rozdíl mezi námi a muslimy. A s tgím jak se EU establišment a tzv. Západní Demokracie a USA staví proti svým občanům a jak naprosto nestydatě kálí na demokratické principy a i elementární zákony, mám teď o nás (V4) mnohem a mnohem lepší mínění. Ano, máme trosky jako je Sobotka a Stropnický, gaunery jako je Babiš a škůdce jako je Pelikán, Šabatová a Dienstbier, ale povězte mi, kde, v kterém státě nejsou ? Jak to vypadá na západě EU vidíte, Obamovskou diktaturu vidíte taky a Rusko ? Tam bych nechtěl v současné době žít o nic víc, než v zemích světa vyjmenovaných dříve. Islám je 1400 let starý a zavilý nepřítel a je to totální protipól VŠEMU co máme rádi a co je pilíři našeho bytí. Je mi blivno z toho, že zdroje, které se mohly efektivně vynaložit pro výzkum energetiky(z čehož by těžilo celé lidstvo a i přírodě by se ulevilo) se doslova prosraly na integrace neintegrovatelných a na prebendy neschopných a zločinných politiků a úředníků. A k V4. Pokud se budeme bavit čistě o V4, tak v současnosti je to území o rozloze cca 533 000 km čtveřečních a s obyvatelstvem přibližne 64 000 000 obyvatel. Uvědomujete si, že to je potencionální mocnost s přístupem k moři, s počtem obyvatel podobným jako je Francie, UK, a větší Jsem rád, že V4 důrazně spolupracuej s Izraelí (nákupy radarů, pokročilých technologií atd, a halvně vzájemný důvěra) Vždyť si to představte, ve V4 se vyrábějí jaderné elektrárny, automobily, zbraně, staví se zde o nic hůř než v nejvyspělějších zemí světa, a co je podle mne nejdůležitější, tyto státy mají velmi blízce smýšlející obyvatelstvo a i velmi podobné dějiny. Samozřejmě, taky mezi námi byly války, spory neshody, ale nikdy to nedošlo IMHO tak daleko, jako mezi Francií, UK a Německem. Nejsem utopista a rozhodně nechci nějaký smíšený středoevroský národ, ale jsem rád, že jsem Čech a že bydlím ve středu Evropy, protože je to podle mně asi to nejlepší místo k žití, ajké se dá najít.

 • BrothersAndSisters
  11:51 17.11.2015

  Ano na prvním místě jsou naše zájmy, zájmy České republiky! Ale ty nejsou virtuálně hrdinsky samojediné, nežijeme totiž ve vzduchoprázdnu rámovaným romantickými představami, ale v reálném světě ! Máme konkrétní státní hranice a za nimi konkrétní sousedy, máme svou konkrétní historii, zkušenosti a hodnoty kterým věříme a hodnoty které odmítáme. Proto je logické a správné, že se spojujeme s těmi, kteří stejné hodnoty sdílí a chrání. Proto je naše místo po boku zemí EU a USA. Tak jako naše silnice a železnice navazuje na ty německé, polské, rakouské a slovenské, tak jako je propojena elektrická síť, tak je dobré (výhodné, bezpečné, zisk přinášející) být propojen i politicky a vojensky. Tak jako si nemůžeme v Německu postavit své koleje jenom pro své vlaky a oni u nás své dálnice jenom pro svá auta, ale musíme sdílet ty společné, musíme (je to výhodné, bezpečné, zisk přinášející) sdílet i hodnoty. A právě hodnoty a životní styl lidí v zemích EU a USA jsou těm českým zdaleka nejbližší, ba přímo stejné.

 • peter123x
  11:15 17.11.2015

  No tak obchod zapadu zo Saudskou Arabiou su ako spojene nadoby. Zapad im sice plati za ropu, ale oni si zase na oplatku kupuju za tie peniaze, ziskane za ropu, zapadne zbrane. Takze pomerne velka cast penazi sa opat vrati k svojim majitelom. Ved saudi maju jeden z najvacsich rozpoctov na obranu, ktory sa pohybuje okolo 50 miliard $, a tak su pre zapadne zbrojovky vdacnym odbytiskom. A takto sa peniaze stale tocia, hotovy ringispil. Preto je zrejme pre niektorych problem si predstavit, zeby v SA vypukla nejaka neriadena revolucia, ktora by ochromila sucasny stav a tok penazi, ktory je obojstranne vyhodny.

 • karloscz
  10:43 17.11.2015

  Takedo díky za reakci. Přesně vystihuje, kde je v nás problém. Těch 40 let kdy platilo "modli se, pracuj a poslouchej", doufám, že si rozumíme v paralele, bohužel zanechalo opravdu výraznou stopu v nás všech. My nejsme malí. Ani naše ekonomika není malá, to je politická lež opakovaná tak dlouho dokola, až je z ní všeobecně známý fakt. Ve světovém měřítku patří ČR mezi střední až velké. A náš kulturní prostor, tj. země V4, Rakousko a Bavorsko, má velikost ekonomiky zhruba stejnou jako celé Rusko. Ve světovém žebříčku je na desátém místě.
  Kratší konec provazu? Který z těch nejméně čtyřech konců máš na mysli? My jejich ropu potřebujem stejně, jako oni naše prachy. Na vahadle je pak Rusko, které potřebuje prodat vlastní zdroje a Čína, která by ráda nakupovala i víc, ale nemůže si to z mnoha důvodů, přesahujících tenhle text, dovolit. To není ani pat. To je typická Mexican standoff. A zatímco svět se bez Saúdů obejde, i když za cenu velkých škod, oni bez světa skončí tam, kde byli před ropou (a tam, kde jsou mentálně stále) - v době kamenné.
  Narovnejte páteř a řekněte svůj názor jako Češi, bez ohledu na to, kterému diktátorovi, ať už v Rijádu, Moskvě nebo v Bruseli šlápnete na kuří očičko.

  Jak jsem psal na začátku. Já jsem Čech a já ve své zemi islám nechci. Ve své zemi nechci jediného uprchlíka, který prošel desítkou bezpečných zemí, aby se pak odpálil v Paříži. Nechci tu jedinou mešitu a chci, aby má země zaujala jasné stanovisko k této zrůdné ideologii. Chci, aby byl islám postavený mimo zákon stejně jako nacismus. Co asi tak Saúdi mohou udělat, když odtud islám vypráskáme? Spustit spoustu dýmu a síry a.... nic víc.

 • Wenet01
  10:25 17.11.2015

  Jakožto nadšený eurofederalista, jsem si dlouho myslel to samé. Nicméně EU je nereformovatelná, projděte si západní tisk, zkuste si promluvit s někým v Německu o migrantech - ti lidi mají strach se negativně vyjádřit a to o dost větší (můžu srovnávat) než v osmedesátých letech v československu, kdy Vám každý v hospodě povykládal o straně a vládě mnohem upřiměji. Celý systém Evropské unie nejde změnit tak rychle jak by bylo třeba reagovat nejen na imigrační vlnu, ale v podstatě na cokoli. Ta větší (ačkoliv děje se tak mnoho let) trvá cca půl roku a za tu dobu nebyla EU schopná reagovat jedinou celeunijní akcí, krom zcela nesmyslných kvót...upozorním, že jednorázových, protože na plošný a stálý mechanismus nenalezla odvahu. EU tedy není schopna prosadit ani své mizerné nápady, natož pak ty logické jako je ochrana vnějších hranic, výběr ostrovů v Řecku coby tábory pro vyřízení azylových žádostí apod. K tomu si připočtěte systém vládnutí EU, kdy europarlamentní poslanci nerespektují své strany doma (viz. naši hlasující pro kvóty), jak dlouho jim trvá cokoliv vyřešit, jaký je o volby zájem, k tomu Evropskou komisi, která otevřeně hlasá, že jí názory voličů v její cestě za správným rozhodnutím vpodstatě nemusí zajímat a pak Lisabonskou smlouvu, která přehrála většinu rozhodovacích pravomocí nikoliv na europarlament, kde by jakž takž šlo říci, že je nějaký poměr počtu poslanců dle států, ale na Německo, Francii a jednoho až dva ochotné dle velikosti - a projde vše.
  Zatím je ještě časi si členství užívat a připravovat si půdu na to,že až se EU začne rozpadat (což je dnes už nevyhnutelné) jak dojednat zachování volného obchodu...Bohužel z mého snu o EU coby mocnosti v opozici USA, RF a ČLR mě už Němci vyléčili

 • Shania
  10:02 17.11.2015

  Fascinují mě názory lidí, kteří si myslí, že by bylo lepší odejít s šenghenu, nebo dokonce z EU.

  Jediná naše šance na přežití je, že zajistíme reformy v samotné EU a ne z ni utečeme, vyhneme se zodpovědnosti, jednou nás ten problém stejně dožene.

  Dle mého názoru je uprchlická krize to nejlepší co nás mohlo potkat, sociální inženýři a jiné kreatury řídící EU už nemohou mlčet o nepovedené integraci v jejich státech a musí to řešit, všichni o tom teď mluví, všichni mají strach.

  Tohle není válka proti ISIS, ale válka proti lidem, kteří sem tahají imigranty už desetiletí a neřeší jejich integraci.

  Takže nebude to lehlé a nebude to hned, ale začalo se konečně o problémech mluvit a něco se bude dít.

  Mužem být rádi, že jsme v ČR, kde je problém s uprchlíky téměř nulový a řešíme tu max pár tisíc uprchlíků, kteří stejně vezmou roha při nejbližší příležitosti.

  Největší naše nebezpečí, jak pro nás, tak pro EU je vzestup radikálních populistických stran, které prosazují jednoduchá řešení složitých problémů.

 • Takeda
  09:41 17.11.2015

  semtam: No to já taky nesouhlasim s SA a nelíbí se mi, co představujou. Ale alespoň je mi jasný, že taháme za kradší konec provazu, že nám, stejně jako USA prostě nic jinýho nezbejvá.

  Dokud budeme závislí na ropě (a to jako malá proexportní ekonomika jsme naprosto 100%), protože hlavně naši zákazníci jsou, tak prostě budeme chodit kolem Saudů po špičkách, protože můžou hýbat s cenou ropy a to přímo ovlivňuje zaměstnanost u nás. Dovedete si představit tuhle vládu, jak riskuje pracovní místa našich lidí pro nějaký ideál?

  Jan Grohmann: Jak jsem teď vysvětlil, tak alespoň 1x. V globalizovanym světě se nás týká VŠECHNO a každý kdo vykřikuje, že problém je na hranicích a ne v nějaké východní řiti (cituji karloscz), tak si nevidí na špičku nosu. Náš blahobyt a bezpečí dávno neleží na hranicích, ale právě ve věšech těch řitích.

 • Wenet01
  07:48 17.11.2015

  Náš problém je primárně samozřejmě EU - ohledně českých politických špiček tak jsem vzácně přesvědčen, že uvažují mnohem logičtěji než celá západní Evropa. Nicméně akce RF nebo USA roztáčí islámský problém a nelze to úplně ignorovat a zrovna v tomhle případě je dle mého názoru větší shoda našeho národního zájmu s RF . tj. dostat Sýrii opět pod kontrolu Assada, zničit vliv turecka a Saudů na opozici a skoncovat tím pádem s výmluvou poloviny imigrantůl, že jsou ze Sýrie.
  Uprchlická vlna by tak mohla nabýt opět normálně tragických rozměrů a tisíce emigrantů by nadále proudili jen do západní Evropy, Schengen by tak mohl ještě nějakou dobu zůstat a my bychom dostali čas si užívat členství a připravit se na katapultáž z toho spolku v okamžiku kdy přijdou s předáním pravomocí azylové politiky na věky do Bruselu a s celoevropským stadardem sociálních dávek....
  Co se týká bojů mezi USA a RF, tak je to proto, že jsme češi a na armádním serveru si nemyslím, že máme tolik rozdílných názorů na to co je dobré pro ČR, že by to stálo za hádky:)

 • Jan Grohmann
  06:52 17.11.2015

  karloscz - velmi dobrý postřeh. Ostudné, že lidé bojují do krve za Rusko nebo USA, ale ne za Českou republiku. Kolikrát tady lidé psali a uvažovali, ne, to co je dobré pro Rusko a USA, ale co je dobré pro ČR? 0x ? Ani nechci domýšlet o tom, jestli tohle o něčem vypovídá.

 • karloscz
  03:51 17.11.2015

  Tuhle diskuzi sleduju celkem pečlivě a zaráží mě jedna věc, kterou jsem dřív vnímal spíš okrajově a nepřikládal jí větší váhu. Všimněte si, že většina příspěvků se u islámské otázky stočí na žabomyší USA vs RF hádku. Co je nám do pekla po tom?!? My jsme Češi! Naše země je Česká republika! A žádný Rusák nebo Amerikánec nás tady pasit nebude. Náš problém je na našich hranicích, ne v tom, kdo má větší koule v Sýrii, Iráku nebo bůhví jaké východní řiti!. Náš problém sedí nikým nevolený v Bruseli! Náš problém je na adresách:

  Politických vězňů 14, Praha
  Zvoníčkova 6, Praha
  Pátkova 3, Praha
  Vídeňská 38a, Brno
  Drahoňovského 1175/2, Hradec Králové
  Harcov, Liberec
  Lázně Darkov
  Neředín a Ostružnická, Olomouc
  Bolevecká, Plzeň
  U Nových lázní 1224/10, Teplice
  IP Pavlova 11, Karlovy Vary
  Kolová u Karlových Varů
  Hýlov 24, Klimkovice
  Mánesova 1723/15, Boskovice

  Taky jste si jako já naivně mysleli, že ti šmejdi tu mají dvě mešity, jednu v Brně a jednu v Praze na Černém mostě?
  Toto je problém, který musíme řešit. Tam na těch adresách by měl někdo stát a fotit každou tvář, co leze dovnitř a ven a pečlivě dokumentovat. Tam by se měl někdo pravidelně pokaždé, když se slezou, dožadovat vstupu s nahrávacím zařízením a trvat na dokumentování dění uvnitř.
  A ne pleskat prázdné a zbytečné kidy o Asadově, Putinově a Obamově karmě. Tím se prokecáme jenom k tomu, že budeme poslušně pětkrát za den mlátit hlavou o zem.

 • semtam
  01:36 17.11.2015

  Takeda

  Pochopil jste mě dobře. Souhlasím s tím, že pro mezinárodní politiku je morálka věc neznámá. V čem vidím pokrytectví? V tom, že hlavně USA mají plnou hubu řečí o spravedlnosti, demokracii a svobodě a že všude tam kdo ji nemá, tak má od USA podporu. Tohle nikdo jiný neříká. Vyjma čelních lídrů EU, ty se již USA blíží nejvíc.

  Zopakuji tyto věty. Můžete být diktátor jak je libo, ale musíte jít na ruku USA. Můžete být demokrat, ale pokud se nekamarádíte s USA máte problém.

  Nesouhlasím, že SA je lepší volba pro Evropu než třeba Rusko s Čínou. SA šíří do Evropy wahabismus a dotuje IS. Teroristický útok v Paříži je vzdáleně její dílo.

  Zbytek Vám vysvětlil Kozlus.

 • semtam
  01:06 17.11.2015

  danny

  Začnu od konce. Co se týče socioinženýrství na jaké narážíte si nemyslím, že se jedná opravdu o skutečné socioinženýrství. Jednoduše vzato, nyní už nějaká "štvavá" kampaň v ČR není a vlastně ani nebyla. Co popisujete je hlavně dle mého názoru reakce obyvatel. S tím se nijak nelišíme od Slovenska, Maďarska či Polska a kupodivu i bývalého východního Německa, kde nálady jsou z celého Německa k nám nejbližší. Celé je to dáno tím, že všechny státy které jsem jmenoval jsou veskrze homogenní celky. Navíc, co mě i překvapilo máme i jako V4 slušné povědomí o problémech s integrací muslimů na západě. Je pravdou, že někteří lidé i politici se pokoušení na těchto náladách profitovat. Ale nijak jim to za zlé ani nemám (samozřejmě nemyslím extrémisty), protože tato migrace je, jak se shodneme uměle vytvořena.
  Vaše srbská zkušenost si myslím je absolutně normální. Lidi i když jsou jiní, tak máme spoustu společných vlastností. A ti, kteří zažili něco podobného se dokáží vcítit.
  Co je špatné pro naši společnost je opětovné dělení do 2 skupin. Co mě zas zaskočilo je to, že ti co stojí za imigranty jsou poměrně radikální a to, že snad každého kdo nesdílí tento názor nálepkují už zprofanovanými výrazy jako xenofob apod. Osobně spíš stojím na druhé straně pomyslné barikády, než ti co se schovávají za lásku a dobro.
  Kdyby naše media informovali věcně a snažili nebo se spíš nebáli pojmenovat věci s imigrační krizí tak jak jsou, tak by to zase vzbudilo u lidí nevoli vůči EU a to si žádný vládní politik nelajzne. Lidé by se báli EU, protože by pochopili, že EU je chce změnit od hlavu až po paty. A zastánci EU by marně hledali výmluvy. Zde by Assad, IS, humanismus, Rusko, atd. nepomohlo. Proto to informační tabu.

  Ohledně socioinženýrství EU, tak zde je věc až podezřele možná. EU již dlouhou dobu prosazuje, začleňování lidí z Afriky apod.
  Důvod vidím v tom, že EU se nelíbí současná "národní" povaha EU. EU má ambici být plnohodnotným státním útvarem. Spojit do jednoho plnohodnotného celku všechny staré státy v současné podobě je věc téměř nemožná. Jednoduše, EU chce být homogenní a homogennost zaručí pouze lid.

  Oprostím se od toho, zda je to dobrá či špatná myšlenka. Ale průběh tohoto vývoje nemusí najít kýženého ovoce a tím pádem na území jednotlivých států EU bude více či méně jiných kultur. Jako již nyní. V čem může být problém? Skutečná síla každého státu se nepozná v době kdy se mu daří, ale kdy prochází krizí. Pokud se podíváme na státy, které nějakou významnou krizi zažili, tak nejhůře jsou na tom ti, kteří jsou nejednotní. Sjednocovat může ideologie, národ, náboženství. Tam, kde ideologií, náboženství či národů je více se v době krize (a ani nemusí bezpodmínečně v ní ) stávají hodně problémové. V historii je těchto států nesčetně.

 • Safi
  01:01 17.11.2015

  sanityangel1 - kdyby bylo těch vašich 7 000 000 lidí nadšených z Asada, tak by v té zemi byl klid, protože by neměl, kdo s kým válčit a IS by si ani neškrtl...

 • Kozlus
  23:48 16.11.2015

  BTW: kdyby se mela Francie chovat stejne jako USA po 9/11, tak vsechny stopy vedou sice do Belgie, ale bombardovat by meli treba Holandany.

 • Kozlus
  23:43 16.11.2015

  Izrael: Sousedi se je nekolikrat pokusili vyhladit, takze jakakoliv zeme, kterou na nich ziskali, je Izraelska a muzou si tam delat co chcou. Sousedi muzou byt radi, ze jeste vubec existujou.

 • Kozlus
  23:39 16.11.2015

  Takeda: Uz par tydnu se v Moskve stridaji ruzni lide, kteri o sobe tvrdi, ze jsou ti pravy zastupci syrske opozice. RF uz par tydnu zada USA, at jim reknou, kdo je ta umirnena opozice v Syrii - zadna odpoved. Uz nejakou dobu se ve Vidni jedna mezi vladou Syrie a "opozici" za zprostredkovani CR a az se neco dohodne, ma se to podepsat v CR. Nase ambasada v Syrii slouzi na zprostredkovani jednani s USA a daslimi staty "zapadu". Takzy ty svoje kecy " Ani ne 2 dni po pařížském masakru" si nech od cesty. Naopak, " Ani ne 2 dni po pařížském masakru" USA NAJEDNOU zjisti, ze se ropa ze Syrie a Iraku nekam dopravuje a znici neco pres 100 nakladaku. Za rok "intenzivniho" bombardovani si toho nikdo nevsiml? Tak to jsou asi uplne neschopni, nebo proste nabyl zajem s tim neco delat, ale ted se ukazujou svaly. Zajimavy, ze je to zrovna, kdyz RF mluvi o dukazech o financovani IS. A mluvi o 40 statech a nekteri z nich jsou cleny G20.
  Frantici to stejny. Den pred zacatkem ruskeho bombardovani provedli svuj prvni nalet a hned drzkovali, at RF jen nekeca a taky zacne bombardovat.

 • Takeda
  23:12 16.11.2015

  semtam: Srovnával jste Sýrii s ostatními státy na blízkém východě. Trochu nesouhlasím s tím přirovnáním k Izraeli a k Palestincům. To je přece jen o něčem jiném. Přístup Izraele je na jiné, daleko humánější úrovni (tim nechci říct, že je správný - jejich stavění osad a oklešťování palestinských území je naprosto kontraproduktivní, ale to je na jinou debatu).

  Jestli jsem Vás pochopil dobře (kdyžtak mne opravte), tak Vám vadí to pokrytectví USA, kdy na jednu stranu někde vnucují někomu demokracii (Irák, vyzbrojování umírněné opozice v Sýrii), jinde ale nechávají brutální diktaturu potlačovat protesty a kamenovat odpadlíky od víry (Saudská Arábie).

  No já mám trochu jiný postoj. Totiž, že morálka nemá v zahraniční politice šanci. Bylo by sice hezké, aby tam byla, ale není. Prostě žádná země si nemůže dovolit ten luxus, jednat morálně. Nemá pak smysl se na ně zlobit, že jsou amorální.

  Třeba ti saudové. USA vědí, jaká je to diktatura. Vědí jaké mají názory. Nejsou úplní idioti. Proč se na ně USA nevykašle? Kšeft se zbraněmi a ropou? Určitě to bude mít vliv na rozhodování, ale přijde mi, že USA netuší, co by se stalo, kdyby hodily SA přes palubu. Nebo se bojí, že by se okamžitě přihnala Čína a Rusko a získaly by nadvládu v regionu... To by patrně nebylo dobré ani pro nás. Třeba se bojí dalšího ropného šoku, který by mohli saudové spustit. (A to by se nelíbilo nikomu) Těžko říct.

  Nebo se podívejte na Rusko. Vedou svojí kampaň na podporu Assada. Ani ne 2 dni po pařížském masakru je z Ruska slyšet, jak "našli" opozici v Sýrii a domluvili se na spolupráci proti IS. No a že je třeba se spojit proti terorismu a že pokud hodíme přes palubu pana Porošenka a pokud Sýrie bude patřit do jejich sféry vlivu, tak že rádi pomůžou s IS.

  A v takovém prostředí se pokoušejte vyjednat něco morálního...

 • Takeda
  22:41 16.11.2015

  Beld: Ano, takhle jsou místní nastavení. Přelidnění se řešilo válkou, mnohdy ritualizovanou. Hezky to popisuje pan Cílek na svých přednáškách.

  Ale že by evropské mocnosti řešily hypoteticky situaci střelbou do uprchlíků, eh no, to je dost vedle. Ony by to nemusely takhle dělat, nidko by si to na ně netroufl. Ostatně měly ve všech těch zemích nadvládu, takže by mohly takovouhle situaci mnohem lépe kontrolovat, nemusely by s nikým jednat, jen mezi sebou.

  S tím, že tahle ritualizovaná válka, vlastně součást kultury je za celým "bordelem na blízkém východě" souhlasím, vpodstatě to, co se děje JE ta válka. Ale v globalizovaném světě nám před ní ti co se v ní měli pobít jaksi utíkají do Evropy a celé to nějak nefunguje... A v naší kultuře není taková válka přijatelná.

 • Magister_Peditum
  21:37 16.11.2015

  sanityangel1: AC24, to jako vážně?

 • jj284b
  21:00 16.11.2015

  no a tie blbosti o USA a Izraeli, tak na to sa neoplati reagovat... no samozrejme ver si co chces. dal som ti dostatok informacii, je to tvoj problem nie moj.

 • jj284b
  20:59 16.11.2015

  sanityangel1: Bakr je po smrti.. zabili ho v januari 2014.. ISIS je ISIS, AlKaida je cosi ine, v Syrii napr proti sebe dokonca aj bojuju (An Nusra je je Syrska odnoz AlKaidy, a bojuje s ISIS o vplyv).. skus si o tom cosi precitat...

 • sanityangel1
  20:35 16.11.2015

  To jj284b:

  Bud muzes verit tomu, ze 65 lety strejda vedl ISIL, nebo se muzes podivat na video s jednim byvalych vudcu Al-Kajdy - Sheikh Nabeel Naim

  s anglickymi titulky:
  https://www.youtube.com/watch?...
  nebo s ceskymi:
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...

 • Kozlus
  16:36 16.11.2015

  http://www.literarky.cz/blogy/...
  a
  http://www.parlamentnilisty.cz...
  Dva zajimave clanky na soucasne tema. Chapu, ze spousta lidi se z toho opupinkuje az na zadku, ale nakaslete si.

 • danny
  14:54 16.11.2015

  semtam

  ještě jsem zapomněl, k roli SA, Kataru a Turecka se nevyjadřuji, myslím, že tam je vše natolik jasné, že najít nějaké informace z Jemenu je málem zázrak. Naposledy mě jen pobavilo, když byla elegantně zaříznuta nizozemská rezoluce volající po vyšetření válečných zločinů, načež byla schválena rezoluce nová, v nichž dozorem nad vyšetřováním porušování lidských práv byl jmenován Rijád.

 • danny
  14:47 16.11.2015

  semtam

  Díky za reakci. Myslím, že se v pohledu na věc potkáváme víc, než to z mého narychlo psaného příspěvku mohlo vyznít. Pokud vezmu v úvahu omezení plateb do fondu potravinové pomoci, alarmující zprávy od humanitárních organizací z místa, nulovou reakci států EU na úvodní projevy zvýšené migrace + podivné projevy čelních politiků (kteří se tváří, že nemají tušení, co se to vlastně děje), které na většinu populace musí zákonitě působit jako červený hadr na býka, tak mi to sociálním inženýrstvím smrdí na sto honů. Ale mám ještě jedno divné podezření - před pár týdny jsem se pohyboval po Srbsku. Konečně jsem nějaké imigranty viděl živě, ne jen díky dramatickým záběrům v televizi. V Bělehradě cca 2 tis. Kolem nebyl jediný policista, místní jim nosili teplou polévku na autobusák a v novinách (prošel jsem jich asi deset různých) byl o uprchlících max. jeden-dva články. Když jsem se bavil s místními, projevovali značné pochopení. Říkali, že před pár lety taky utíkali, a že jim teplá polévka a něco na oblečení přišlo vhod. Když jsem pro návratu do ČR otevřel noviny a zapnul televizi, měl jsem pocit, že probíhá nějaká zombie apokalypsa, což těžce nekoresponduje s počty zachycených nelegálů, natož statistikou podaných žádostí o azyl. Není to vyvolávání strachu taky trochu o sociálním inženýrství?

 • jj284b
  14:01 16.11.2015

  sanityangel1: A to je taky problem si to najst???

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Samir Abd Muhammad al-Khlifawi - narodeny 1958 (ine zdroje udavaju 1964)

  To ze KGB cvicilo Saddamovu tajnu sluzbu je dobre znamy fakt. no neznamena to ze uplne vsetci clenovia presli skolami KGB v Moskve.. hlavne velenie nimi ale preslo.

 • semtam
  13:16 16.11.2015

  danny

  Díky, že jste zde zanechal svůj komentář.
  S čísly uprchlíků v Sýrii a ze ztráty obyvatel se neuvěřitelně čaruje. Jestli vezmem v potaz že mrtvých je již od 250 000 do 300 000 a na vládní vojska vychází 100 000, IS má na svědomí cca 50 000 a výš. Ztráty povstalců se uvádějí o něco nižší než vládních vojsk. Tím pádem podíl civilního obyvatelstva asi nebude tak dramatický jak se uvádí. Co může být pravdou, je to, že Assadova armáda má na svědomí více civilistů než opozice a to jen kvůli leteckým zásahům. Ale nějaký propastný rozdíl kolik má na svědomí obětí vláda a opozice nebude. Veškeré ztráty se účelově připisují Assadovi. Jen proto aby se očernil v očích veřejnosti.

  Ohledně imigrační krize, je zde více faktorů než jen lhostejnost zemí OSN. EU, když byla v prvních dnech zasažena touto imigrační vlnou. Tak měla hodně možností jí zvrátit tím, že by dostála svých povinností co se týče hranic Shengenu a pokud již několik měsíců měla zprávy o podfinancování táborů v Turecku a nejen v něm, tak mohla (měla) konat. Silní představitelé EU (Merkelová, Hollande) se zachovali úplně opačně, roztáhly ruce, žádný zájem pro dodržování Schengenu a předpokládám ani pomoc zabezpečení táborů.
  Když si poslechnete co říkají různí vyšší představitelé EU, tak oznamují, že společnost v každém státě EU bude pestrá. Tudíž s více národnostmi a budeme si zvykat. To mě vede k podezření, že se jedná o nějaké socioinženýrství.
  Vzedmutí protestů a chcete-li populismu je jen následek tohoto tahu politiků. Já osobně nevěřím v to, že lidé co jsou muslimové musí být zákonitě zlý lidé. Mnoho z nich jsou ortodoxní jako asi my. A věřím i v to, že by se dokázali začlenit, ovšem v malém počtu a po důkladném azylovém řízení. Vlastně tak jako se dělo doposud. Problém ovšem vyvstává, když se podíváme do záp. Evropy, tak muslimové jsou více bohabojnější než ti v jejich bývalé domovině. Tudíž tu máme fenomén, že v jiné kultuře tito lidé více tíhnou ke kořenům. Další věc a ta je nejvíc problematická, je ta, že muslimské svatostánky a jejich výstavbu sponzoruje Saudská Arábie a také Turecko. Není těžké si představit, jakou formu výkladu islámu bude hlásat mešita pod patronací Saúdské Arábie. A co je paradoxní, tak v zájmu integrace a svobody vyznání se tyto mešity nějak moc nehlídají.

  K České Rebulice, ČR na svojí ekonomickou sílu pomáhá v zahraničí i v různých uprchlických táborech víc než dost a je to dobře. ČR proto nemá morální povinnost přijímat uprchlíky na základě kvót EU. Ba naopak by jí to bralo peníze pro pomoc v zahraničí a jak jste i poznamenal Vaším odkazem, toto je hlavní problém. Další kapitolou samo o sobě je to, že někteří imigranti a hlavně muslimští mají problém s integrací což vidíme na západě.

  Když to shrnu, problém migrační vlny je způsoben lhostejností a i pokrytectvím zemí převážně západního světa. Plus připočtu země jako je SA a Katar, které sponzorují různé islamisty a teroristy pro šíření wahábismu. Jako občan ČR nevidím povinnost přijímat migranty, které nám vnucuje EU, protože ČR dlouhodobě i v dobách ČSSR pomáhá okolnímu světu na její ekonomické poměry nadstandartně. V tom nehledejte rasismus nebo xenofobii, apod. Rádoby humanisté nám nutí migranty, kteří jsou v Evropě, tudíž ty bohatší. Ale i o ně se budem muset postarat a prostředky pro potřebné se zase ztenčí. To je od těchto "humanistů" jen lež a pokrytectví.

Stránka 1 z 3